IN EN OM ALKMAAR N. V. JAN DE VRIES UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD JAN DE VRIES - ALKMAAR B BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD DINSDAG 15 APRIL 1930 Telegrafisch Weerbericht PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUWS Moord te Eindhoven B, en W. bleken óók voor deze meer juiste ONDERTROUW. EN VERLOVINGSKAARTEN Monsterboek ter inzage Van Putten Oortmeijer PAYGLOP ALKMAAR Gebruikt de ECHTE KUNSTKALK uit de N. V. Chem. fabriek „VRIESIA” Deze Reeft beslist niet af. stuift en bladdert niet en men behoeft êr maar eenmaal mede te bestrijken. Alom a 20 ets per pondspak verkrijebaar ZAADMARkT* ALKMAAR ’T ZAND ZWAAGDIJK UITGEEST HOOGKARSPEL SCHOORL HOORN Ernstige bioscoopbrand op Sicilië nu per- 15 Kinderen om bet leven gekomen. die Onvoorzichtig De bakkersknecht J. A., Zondag Eerw. Zoster Justina, De van niet eischt Vischmarkt. 10 uur. stukken en mededeelin- 4. Hel urtzelten raa pootviach ia de Oadomrkmn 3.40640, Peterselie 10, Selderij 10, Raapstelen 1.90—4. Rabarber 10—15, per Een 55-jarig arbeider valt als slachtoffer van een twist om een duif Geheel ten onrechte werd door de 8. D. A. P. met bovengenoemde verhooglng in verband gebracht de weigering van B en W, om een drietal werklieden van de gasfabriek, ‘n stoker, stoomstoker en cokesgasmaker. in een hoogere klas te brengen. Hier was alleen de vraag: verrichten deze menschen routine- dan wel vakarbeid. Hierover bestond verschil van meening. De deskundige wethouder zeide. het is routine werk, terwijl de eveneens deskundige heer Van Slingerland meer voor de andere kwa lificatie gevoelde. Waar twee kenners zoo van meening ver schillen, willen wij geen uitspraak doen. Toegegeven moet evenwel worden, dat deze arbeiders, of ze nu vaklieden zijn of niet, een uiterst onaangenamen en zwaren werk kring hebben, terwijl zjj als werkende in een continu-bedrijf, een zeer ongeregeld huiselijk leven hebben, waardoor de kosten voor le vensonderhoud in hun gezinnen hooger zijn. Daarom gunnen wij hun de kleine ver- hooglng (90 cent per week) gaarne, al ach ten wij het niet onmogelijk, dat anderen op soortgelijke gronden nu ook om verhoo glng gaan vragen. ..What is in a name?” moet eens de groote Shakespeare gezegd hebben, t Zal wel zoo zijn, maar de heer Sietsma was het toch zeker niet met hem eens, toen ni) Donder dag een pleidooi hield, om den titel klerki- boekhouder te vervangen door het voornamer klinkende: boekhouder. PURMEREND. 14 April 1930 „Afslag- ■■““-S—J Beemster, Purmerend en Om- Aaidappelen: Bonte 0.83, Oók buiten het advies van O. O. om. was het voorstel van B. en W., om aan den di recteur der UchtbedrUven een jaariijkscbe een bezoek aan gebracht, kwam, flets Raberber 10—12 ct. 2. gen. 3. Levering zoonoodig binnen enkele uren. zou de ver- meening, vergoed in dat van aangesloten Verte genwoor- Hoogkarspel, Blokker, Hoorn en Poststation Naar aanleiding van een verzoekschrift aan den Utrecleur-Generaal der Posterijen, van verscheidene Ingezetenen van O. Zwaagdijk, om het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor niet te vestigen op de kruising van Bolkert en Kampvechterweg. maar in het centrum van Oost-Zwaagdijk, is bericht ontvangen dat overleg zal gepleegd worden met de betrokken burgemeesters en dat de vraag, welk punt der gem. Zwaag dijk t meest geschikt is tot vestiging van zulk een station onder het oog zal worden gezien. daan door een z.g. Zondagavond bij het in de wereld Cath. Polle. geboren te Schoort, vierde op 10 April J.L in he< Klooster der Liefde zusters van den H. Carolus Borromeus te Maastricht haar 40-jarig Professiefeest Te water De kleine Jan S„ geraakte al spelend in het Noordhollandsch Tentoonstelling Het bestuur NORMALISATIE VAN BRANDWEER- MATERIEEL Op een te Hoogkarspel gehouden bijeen komst van brandmeesters uit Hoorn, Enk- huizen en omliggende gemeenten is besloten om dezelfde koppelingen en slangen aan te schaffen, opdat bij zware branden onder ling hulp kan worden verleend. In de zaal speelden zich ontzettende too- neelen af. De prefect der Provincie begaf zich onnuddellpk met een aantal zijner amb tenaren naar de plaats van de ramp, ten-* einde een streng onderzoek in te stellen. De ter aartfebestelling der slachtoffers zal Woensdag. In tegenwoordigheid van gemeen telijke en provinciale autoriteiten plaats hebben. Naar de ..Popolo di Roma" meldt, was de bioscoop van Licata niet veel meer dan een antieke barak, die niettemin lederen avond door tallooze bezoekers bezocht werd. BROEK OP LANGENDIJK. 15 April. Aangevoerd werden: 68000 Kg. Roode kool 2e soort 3 50—850 27500 Kg. Geie kool 2.80 tot 6.70; idem 2e soort 2 80—5.90 27500 Kg. Deensche witte kool 12.10. 2600 Kg. Wor telen 0.500.70. Hoogste barometerstand 768 3 te Valencia. Laagste barometerstand 741.4 te Weenen. Verwachting: Matige tot kracntlgen. later afnemenden. Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. vereeniging streken" - Blauwe 0.46—0.97 per 25 K.G. Aardbeziën 0.220 71 per doosje Witlof 411 per 100 Kg. Bloemkool f 10 Roode kool f 2 60— 1180. Savoye kool f 1.60—7.80, per 100 sL Spinazie 0 30—0 72 pér 6 K.G. Sla 1.80 —6. Andijvie 1—2.60 per 100 krop Radijs Zondagavond is aan de Tongelreschestraat te Eindhoven de ongeveer 55-jarige arbeider Anton Smit met een mes zoodanig gestoken dat nij kort daarna is overleden. Als vermoe delijke dader is de 44-jarige gehuwde kapper A. H Bongers, wonende aan de Bosboom- Uitslag Voetbalwedstrijden. Zondag 13 April: Uitgeest IWlerlngen I 33; Uit geest bQ. S. C. b 51. Polder „Ae Broek” Bij de daarvoor gehou den verkiezing zijn herkozen tot hoofdinge landen van den Polder „de Broek” de heeren J. Apeldoorn en A. Comelisse Hzn en in plaats van den 'overleden hoofdingeland P. Schuyt, de heer D. Sinnige te Heemskerk. Raapstelen 1.90—4, Rabarber f 10—15, p— 100 bos. Wortelen 0.280.32 per zak. Uien 0 19—0 28 per 25 K.G. Prei 2.80—7.60 per 100 bos Districtsvergadering In het „Medem- blikker Tolhuis” werd onder leiding van den heer D. Schoenmaker van Hoogkarspel de voorjaarsvergadering gehouden van de by het district Hoogkarspel Witte Krulsafdeelingen. dlgd waren de afdeelingen Nibbixwoud-Hanswert, Westwoud. Men miste den heer Ebols, die jaren lang het penningmeesterschap had vervuld en om gezondheidsredenen naar andere oorden was vertrokken. De heer Ebols was een warm voorvechter voor de goede „Witte Kruis"-zaak. Tot diens opvolger werd be noemd de heer D. Schoenmaker, die reke ning en verantwoordlg deed over het afge- loopen jaar. De ontvangsten met inbegrip van het batig saldo van vorige jaren be droegen 78.54%, de uitgaven 2356%; alzoo een batig saldo van 54.96. De heeren Raamsdonk en Kulleman zagen rekening en bescheiden na en verklaarden alles In orde te hebben bevonden, waarom zij voorstelden den penningmeester te ont heffen van het gehouden beheer, waartoe de vergadering besloot. Men besloot de aangesloten afdeelingen te advlseeren de heeren Dlbbils, Bos van Wormerveer en Baaken van Heemstede, af tredende hoofdbestuurders, opnieuw candi- daat te stellen, daar zfj zich op hoogst verdienstelijke wijze van hun taak gekwe ten hadden. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer D. H Prins, als hoofdbestuurder gaf de heer Kuyleman in overweging een R. K. candidaat te stellen. De heer Maas juichte dit denkbeeld ten zeerste toe: In' katholieke kringen zou dit zeer op prijs worden gesteld. Hij wees op de sympathieke figuur van Pastoor Soepnel, die thans het hoofdbestuur verlaten had. Toch zou hjj he t'n tactische fout noemen, indien iemand, in he tdlstrict Hoogkarspel woonachtig, candidaat gesteld werd. West- Froesland was reeds in hte hooldbestuur vertegenwoordigd door den heer Dlbbils en mevrou Rees te Bewningbroek. Hjj stelde voor een verslag van deze besprekingen in het orgaan van het „Witte Kruis" te plaat sen. Dan zal stellig de een of andere af- deeling zich opgewekt gevoelen een R. K. candidaat te stellen. Aan deze candidatuur zal dan steun verleend kunnen worden. In dien geest werd besloten. De demonstratie moest vervallen, daar op het gebied van verpleglngsmiddelen niets nieuws onder de zon was. Dr. Romijn vestigde de aandacht op de doelmatige en deugdelijke ledikanten van de firma Terw^rcke, die uiterst billijk In prijs zijn. Ook de borst pompjes voor kraam vrouwen van deze firma verdienen aanbe veling (vertegenwoordiger de heer Maas te Zwaagdijk De heer Kuijlman wees op de moeilijk heid om Prov. subsidie te krijgen voor de t.b.c.-bestrijdlng. Dit bezorgt den secretaris sen der Witte Krulsafdeelingen jaarlijks veel zorg, daar er gegevens gevraagd wor den. die niet nauwkeurig te verstrekken zjjn en de voorwaarden vormen van subsidie voor Rijk ertó Provincie. Zoo werd gevraagd naar het aantal bezoeken door wijkverpleeg sters aan tbc.-lijders gebrahet en naar het aantal malen dat aan t.b.c.-lijders dien Raad. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente wordt gehouden Woensdag 16 April a. s. des voormiddags te 10 uur. Te behandelen zaken Notulen. Ingekomen De nieuwe toonkamer Naar wjj verne men. zjjn de bezwaren door den Be 'erwijk- schen Raad tegen het plan om alhier een toonkamer vbor gastoestellen en gasfornui zen te beu wen, zoo vele In getal en boven dien vele zoo gegrond, dat wjj betwijfelen, of er van die plannen wel iets zal worden uitgevoerd. Noorderbuitendijken Van den polder, „de Noorder buitendijken” is tot voorzitter van het polderbestuur gekozen de heer C. Glijnls. NOORD8CHARWOUDE, 15 April. Aan- gevoerd werden: 100 Kg. uien. Grove 1-50; 6500 Kg. peen groote 0.501; idem kleine 0.40; 150300 Kg. Roode kool 2.70—8 60; 22300 Kg. Gele kool 4—770; 122100 Kg. Deensche witte kool 0.80—2 30 Te Licatra op Sicilië heeft in een bioscoop een brand gewoed, waarbij 15 kinderen van 12 tot 18 jaar om het leven zijn gekomen; 10 andere kinderen werden gewand, van wie 3 ernstig. De brand ontstond, doordat de film plot seling •vlam vatte en bet vuur op andere films oversloeg. In de zaal ontstond een paniek, die nog vergroot werd, doordat te gelijkertijd het licht in de geheele stad uit ging. Het reddingswerk, dat nu in donker moest plaats hebben. werd hierdoor ten zeerste bemoeilijkt. (Slot) Moet een gemeenteraad, en tn eerste bl atant ic bet co'lcge van B. en W de salaris voorstellen, die na diepgaande en deskun dige besprekingen in het georganiseerd over leg. daar een meerderheid gevonden heb ben. ongewijzigd aanvaarden, óf bezitten beide. College en Raad, de be voegdheid dergelijke voorstellen naar eigen goedvinden te besnoeien, te amendeeren of te verwerpen? De vraag is gemakkelijker te stellen, dan de oplossing te geven. 1 Is waar, in Alkmaar is deze kwestie momenteel niet accuut. Zeer teréëKt im mers betoogde burgemeester Wendelaar, dat onze stad uit de verschillende soorten O. O. diegene gekozen .had, waarbij College en Raad het recht behouden alle wijzigingen in het advies aan te brengen, die sij nood- sakelijk of wenschelijk achten. Het te echter maar de vraag, of zóó het G. O. nog wel volledig de fucntle kan ver vullen, waarvoor het in t leven is geroepen. Als de leden van dit advteeefend lichaam raadsleden, hoofden van diensttakken en vertegenwoordigers van landelijke personeel- organlsatles ervaren, dat hun voorstellen, die vaak na eindelooze uren van overwegen, passen en meten, en veelal in den vorm van een compromis tusschen de meest uit- eenloopende eischen en verlangens, tot stand zijn gekomen, door B. en W. of een raads- meerderheld worden genegeerd, ja, dan den wij ons kunnen voorstellen, dat animo om dergelijke uiterst moeilijke en moeiende ondertiandelingen te voeren, bene den nul daalde. En t gevolg zou óók zijn, dat de eeret- betrokkenen, ambtenaren en werklieden, aan een dusdanig instituut weinig of geen waarde meer hechtten. Wjj zouden dat zeer betreuren, want een op de juiste wijze toegepast georganiseerd overleg, kan er zeer veel toe bijdragen om de zoo ndodzakeiyke rust en tevredenheid onder het gemeentepersoneel te brengen of te bestendigen. In de rustige binnenka mer, waar geen publieke tribune en pers vertelden tot reclame en opbtederij, kunnen salartewenschen kalm en eerlijk worden ge toetst aan de flnancleete draagkracht van de gemeente. Als de vertrouwensmannen van het personeel hebben Ingezien, dat de toe stand der financiën gebiedend voorschrijft: „tot zoover en niet verder.” dan zullen zij berusten, óók al zijn niet alle wenschen en verlangens vervuld. Men bedenke hierbij ook nog. dat het G. O. voor het Overheidspersoneel een soort compensatie is, voor het gemis van dat an dere wapen in den economlschen strijd: het stakingsrecht. En tóch, ondanks al hetgeen te uiteen gezet. staan wjj niet geheel aan de zijde van den heer Bulens, die met vuur bepleit te, dat de Raad den moreelén plicht heeft, de adviesen van het G. O. onveranderd in *n verordening om te zetten, omdat we niet blind zijn voor de gevaarlijke konsekwen- tles, die uit een op dergelijke wijze toege past stelsel kunnen voortvloeien. Allereeerst achten wij het staatsrechtelijk niet zonder bedenking, dat een brok van de regeertaak der stadsbestuurderen de zorg voor een voornaam gedeelte der financiën hun uit de handen werd genomen en gegven aan een groep particulieren, die, al zijn het voor een deel raadsleden en hoofd ambtenaren, als commissie voor G. O. geen bestuursverantwoordeUJkheld bezitten. Maar vervolgens te ook het gevaar denkbeeldig, dat op een gegeven moment de samenstelling der commissie zoodanig zou »Un. dat de meerderheid daarvan alleen maar oog had voor het inwilligen van per- soneelswenschen, zonder rekening te hou den met den inhoud van de stedelijke schat kist. We zeiden het boven reeds, de kwestie is niet gemakkelijk. Voorlooplg lijkt ons de middenweg, dien de burgemeester aangaf, de minst gevaarlijke: ga zooveel en zoover tnogelijk met het advies der commissie mee en wjjk er alleen bjj uitzondering om zeer zwaarwichtige redenen van af. Zondag Kanaal En zekere J. van de W„ die daar juist passeerde, wit hm te grijpen en op het droge te brengen, waardoor Jan er met den schrik en een nat pak afkwam. „Bloembollencultuur" zal op 9. 10 en 11 Mei, een tentoonstelling organiseeren van bloe- men op den kouden grond géteeld, in de nieuw verbouwde Kolfbaan van den heer N. Koopman. Verschillende attracties zullen daarbij niet ontbreken. dienstjaar 1929 a. besluit tot af- ov uitgaven ten bedrage van f 5720: b. suppletoire begrootlng ten bedrage van f 2065. Voordracht Burgemeester en Wethou ders te' verhooglng der .aarwedden van dc ambtenaren ter secretarie met t 200, voor ieder, en derhalve vaststelling dier wedde voor den len ambtenaar ter secretarie (F. Mosk) op f 1500 en den 2en ambtenaar (W. K. Belonje) op f 700, ingande op 1 Januari 1930. 5. a. Voordracht Burgemeester en Wethouders tot aknvaarding in algemeenen zin der verplichtingen voortvloeiende uit de onlangs dor Gedeputeerde Staten vast gestelde „Regeling Inzake het van Provln- ciewege verstrekken van bijdragen tot dek king van de kosten, rechtstreeks verbonden aan het aanslutien van nlet-rendabele ge bieder aan het buizennet van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf”; b. Idem mede werking te verleenen voor aansluiting der jaerceelen Onderweg, Omloop, Hargervaart, met lie beperking van f 5 pe: aansluiting als bijdrage; een en ander voor door Burge meester en Wethouders in opgemelden zin Dat de afwijkende meening van den Raad niet altijd behoeft te zijn in bet nadeel van de betrokken ambtenaren, is in deze raads zitting reeds dadelijk bewezen. Daar is b.v. de groep „schrijvers" bestaan de meestal uit jongelieden, die studeeren voor een gemeente-admlnistratie-dlploma. De commissie wilde deze jongelui beloonen met een salaris van 1000—1300 en ze op 31-jarigen leeftijd eenvoudig ontslaan, tenzij zij geschikt zijn voor en er een plaats open is als klerk. Jïeen.” aei de heer Woldendorp ge steund door zijn factiegenooten v. Slinger land en Geels dat zou toch heelemaal niet in het belang dezer menschen zijn. Want gewoonlijk zijn ze op dien leeftijd midden in hun studie. Worden ae nu ontslagen, dan is het zeer moeilijk tets andere te vin den zij hebben zich immers op gemeente administratie gespecialiseerd terwijl ze bovendien de gelegenheid tot practlache oefening missen. loud ze liever in dienst, verhoog hun maximum tot f 1500, dan kun nen ze rustig afstudeeren, om na het be halen van hun diploma's tot ambtenaar of secretaris aan een of andere secretarie te worden benoemd. Na het klemmend betoog van dezen ka tholieken woordvoerder, werd zoowaar dit voorstel door B. en W. overgenomen. Toen was er natuurlijk in den Raad geen gevaar meer. Als we ons niet vergissen, stemde alleen de heer D. Covers tegen. (Aan de zucht om overal „tegen” te zijn, labo reerde dese Edelachtbare wie heel erg.) gebrahet verpleglngsmiddelen verstrekt werden. Naar maatstaf werd de subsidie bepaald. Dit achtte hij niet den juisten maatstaf Juister zou 1 ztjn, ihdlen een afdeeling ’n vast bedrag pier inwoner werd uitgekeerd, als men In groote trekken een werkzaam aandeel nam in de t.b.c.-bestrudnig. Algemeen deelde men de meening van den heer Kuijlleman, waarom men den heer Michels, penningmeester van de N.- Holl. Ver. tot bestrijding der t.b.c„ zal ver zoeken een vergadering der tot het district Hoorn behoorende afdeelingen uit te noo- digen tot een bespreking over het gewichtig onderwerp. Wellicht zal dan licht komen in deze voor velen duistere zaak. Nog enkele andere belangrijke zaken vroe gen de aandacht der vergaderden. Zoo werd gevraagd of het billijk was, dat voor het ultleenen van ^rplegingsmiddelen, aan een afdeeling, een zekere vergoeding te vragen. Enkelen meenden, dat dit uit philantropie moest geschilleen. De meerderheid was van Voordracht Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Gemeentebegrooting, en vaststelling van een: en overschrijvingen ALKMAAR, 14 April Alkmaarsche Ex- jjortveillng. Aangevoerd: Aardbeien 8 ct. per stuk; Bloemkool I 12—22 ct. per stuk; Gele kool 3.80680 per 100 Kg.; Kropsla 3.80—7 per 100 stuks; Prei 190440 per 100 bos; Perziken 24 ct. per stuk; Postelein 0.820.89 per bekje: Rabarber 717; Raap stelen 2—2.40: Radijs 4 20 630 per 100 bos; Roode kool 530—930 per 100 Kg.: Selderie 1 per 100 bos; Spinazie 0.42059 per bakje; Uien 0.90 per 100 Kg.; Witlof I 330 —5.20, idem II 1.50—2.60 per 100 pond. in betrekking bij den heer J. D„ alhier, die ajn ouders te Bergen had toen hij des avonds per weder naar t Zand zou terugkeeren. op ongelukkige wijze onder een hem passee- rende autobus terecht. A. had een autobus vistgegrepen en reed daar links naast. Op zeker uogenbiik kwam van den anderen kant even.-ens een auto bus. De chauffeur, bemerkende dat zoo niet gepasseerd kon worden, gaf signalen uit alle macht. A. schijnt hieraan echter geen ge hoor te hebben gegeven, ulthaos hij liet niet los en alzoo was een ongeluk onvermijd baar. Hjj werd tegen den grond geslagen en tamelijk aan het hoofd gewond Opgeno men zijnde, is Jnj naar de ouderlijk^ woning teruggebracht., Zijn toestand is goed. De fiets is Jotaal vernield. Waarom, vragen wij ons af. moet dit nu een persoonlijke toelage worden? Als de verantwoordelijkheid van een be- drjjfshoofd zooveel grooter wordt, en zijn werkzaamheden zóózeer vermeerderen, dat zijn salaris te laag geacht wordt, welnu, dan verbooge men dit op normale wijze. Of bestaat soms het gevaar, dat vroeg of laat het bedrijf weer in omvang terug loopt, aoodat dan het hoofd met f 1000 minder kan gehonoreerd worden? In welk wespennest heeft de Raad zich gestoken, wanneer eens ooit een nieuw be- drijfshoofd moet aangesteld worden. Geeft men dien dan óók de toelage, dan is het „persoonlijke'' een paskwil geweest. -Doet men het niet, dan krijgt de nieuwbenoemde dadelijk het odium van minderwaardigheid op zich, ,4a, mijnheer, wij hebben u wel uit gekozen uit wie weet hoeveel sollicitanten, maar u is toch duizend gulden minder wadar dan uw voorganger." Ons tweede bezwaar geldt de specificec- rlng: 750 voor de levering aan Bergen, 250 voor die aan Heiloo. Wij gelooven graag, dat de levering aan deze buitengemeenten veel werk heeft ge geven en misschien nog geeft. Maar zelfs de allerbeste directeur kan niet meer doen, dan zijn geheele werkkracht en volle toewijding aan zijn bedrijf te schenken. Doch mag een gemeente dat niet van haar dienaren ver langen, zonder dat deze dae.rvoor extra be loond worden? En als nu dat men daarvoor billijke ling meest vragen, om te voorkomen, van sommige aldeelingen laksheid te vreezen was in he» op jaeil houden van haar magazijn en zjj of> de overige afdee- iingen zouden j.arasiteeren, Meu achtte het gewenscht daarvoor een uniform tarief in te voeren, dat r:et te hoog zou mogen zjjn. In een volgende districtsvcrgaderlng zal het nader onder de oogen worden gezien Het denkbeeld werd naar voren gebracht een Centraal Magazijn te stichten van voorwer pen. die niet dagelijks noodig zijn en kost baar. Een der aanwezigen stelde voor een uni forme contributieregeling vast te stellen voor de aangesloten „W. Kruis' -afdeelingen. Dit stuitte echter op zooveel bezwkren (ver schil tusschen stad en platteland, 'al of niet uitgaan van de wijkverpleging in het „Witte Kruis” dat de voorsteller zjjn voorstel Introk. De contributieregeling. Ls niet cen traal te regelen, maar hangt van de locale omstandigheden af. Een ander verlangde het aanleggen van een lijst van wanbetalers. Ook uaartegen had men bezwaren. Er zijn leden, vooral onder hen, die. om werk te zoeken, nu eens hier, dan daar hun woonplaats vestigen en dan vertrekken zon der contributie te betalen. In hun nieuwe woonplaats wachten zjj dan zoo lang zich als lid op te geven, tot zij behoefte aan verpleglngsmiddelen gevoelen. Verscheidene afdeelingen trachten dit bezwaar te onder vangen dbor ieder, die zich in een ge meente vestigde, door huisbezoek of per cir culaire uit te noodigen zich als lid te doen inschrijven en dan terstond de contributie in ontvangst te nemen. Zij, dte in een an dere gemeente hun contributie betaalden zijn op vertoon der laatste kwitantie van contributiebetaling vrijgesteld voor het loo- jaende jaar. Wenschen zij geen lid te wor den. dan betalen zij bij aanvrage van ver- plegingsmiddelen verlaagde contributie. 't Was een geanimeerde vergadering, waar in vele belangrijke punten werden aange roerd. eens nog andere gemeenten van Alkmaar gas gaan betrekken, dan dit salarieerlngssysteem niet, dat de vergoeding opnieuw verhoogd wordt? Nog eens, wanneer omvang en gewicht van dit bedrijf een hoogere belooning van bet hoofd er van eischen, goed, maar dan op normale wijze in de salarisschaal op- genomen. ENKHU1ZEN. 14 April. Aangevoerd 603 tal reepharing .1 0-120.78 jx.r tal: 50 tal luikharing f 0 18 fier tal. Noteerlng ..Bloemenlust.” Anemonen f 0.50150; rozen: Golden Ofihelia f 6; Headly f 5.50; Rozelandia f 5.30; Columbia f 6.60 per 100 stuks. Een naaktlooper Hier ter stede werd langen tjjd af en toe dames overlast aange- naaktlooper. Deze is uitoefenen van zijn praktijk gearresteerd. Hij heeft volledig be kend. Het is iemand uit de omgeving. persoonlijke toelage van 1000 toe te ken nen (welk voorstel met 10 tegen 7 stemmen ten slotte werd aangenomen. Echter niet dan na hevig verzet van de zijde der S. D. A. P„ waarbij de heer Keesom zich aansloot. We moeten het eerlijk bekennen, ook wij kunnen dit besluit allerminst gelukkig noe men. Niet uit mindere waardeering voor het werk van dezen hoofdambtenaar. Integen deel, we zijn er van overtuigd, dat aan het hoofd van onze Lichtbedrijven een buiten gewoon bekwaam technicus staat, die bo vendien nog wat In dit bedrijf zoo goed van pas komt uitnemende koopmans- elgenschappen bezit. Ons bezwaar gaat tegen het „persoonlijke” van deze salarisverhooging. terwijl boven dien de motiveering ons niet geheel bevre digen kan. Ziehier, hoe B. en W. over deze zaak in bijlage 39 schrijven; „WK hebben overwogen, of thans ook het oogenbllk aangebroken Is om wijzigingen aan te brengen in de salarisregeling van de hoofden van takken van dienst. Vergelijking van deze jaarwedden met die, welke elders voor gelijksoortige functies wor den uitgekeerd, gaf ons niet den Indruk, dat herziening noodig is om een aan den dag getreden te lage waardeering te herstellen. Slechte voor één der hoofdambtenaren zou den wjj een uitzondering willen maken en wel ten aanzien van den directeur der licht bedrijven. In de laatste jaren hebben die bedrijven zich sterk uitgebreid. Ook de con tracten voor levering van gas aan Bergen en Heiloo zjjn inmiddels tot stand gekomen, zoodat het gasbedrijf thans een belangrijk *grooter gebied voorziet dan voorheen, ter wijl het electriclteltsbedrijf met groote schre den is vooruit gegaan. Deze omstandighe den zijn, naar ons voorkomt, gereede aan leiding om de belangrijke toeneming van de taak van den directeur in zijn jaarwedde tot uitdrukking te brengen.. Wellicht zal dit het best kunrien geschie den in dezen vorm, dat aan den tegenwoor- digen directeur een persoonlijke toelage wordt toegekend, zoodat de gemeente bij vacature de wedderegellng opnieuw onder oogen zou kunnen zien. Deze toelage ware oX te bepalen op 1000, waarbij wij ons hebben voorgesteld, dat voor de bemoeiingen met de gaslevering aan Bergen een bedrag zou kunnen worden berekend van 750, met die aan Heiloo een bedrag van 250.” HEM. 14 April Zuider-Kogge. Aan» gevoerd: Spinazie 1230—1450 per 100 Kg.t Sla 2—530 per 100 krop; Witlof 0.10 per Kg.; Bloemkool II 13 ct. per stuk. titulatuur te voelen en aangezien het eens geen geld kostte, was zelfs de heer D. Govers er niet „tegen”. Er zou nog zeer gevoeglijk te grasdui nen zijn in de groote reeks bijlagen, die 't zuinige gemeentebestuur in de anderhalve maand tusschen de beide laatste raadsver gaderingen heeft opgespaaid. We zouden b.v. een meer bitter dan ge noeglijk praatje kunnen houden over het document, waarin zender blikken of blozen vertild wordt, dat de bou» ec inrichting van het gemeentelijk ziekenhuis het baga telletje van 54370.70 méér heeft gekost dan geraamd was; we zouden kunnen spotten met den aan val der S. D. A. P. op den verkoop van een waardelooze 104 M2 grond aan den Scher- merweg a raison van 2.60 fier M2, waar door een plaatselijke industrie geholpen wordt; we zouden ook nog enkele vermoedens spreken over het feit, dat de Handelsscho- len in ..Miss" v. d. Linden nog een jaar een uitstekende leerkracht behouden; we zouden oo knog enkele vermoedens kunnen uitspreken over het standje, dat .Baas” Hoek reeds gehad heeft naar aan leiding van het bekende adres der bloemis- tenpatroonsvereenlging maar om dit artikel niet al te lang te maken, willen wij maar liever juist als de Raad dat Donderdag deed het restant uitstellen tot een volgende maal. Om te eindigen met een opmerking, eigenlijk over de vergadering heen reikt. Het kwam ons voor, deze laatste zitting, dat het z.g. elftal niet meer zoo heel hecht In elkaarz it. Enlfele malen viel het bij een stemming' leelijk uit elkaar, ja er vormde zich eenmaal zelfs een nieuw elftal. We vreezen, dat de nieuwe captain (blij kens zjjn plaats aan de tafel en ztjn aandeel» in de discussies heeft de heer Vogelaar dit eereambt verworven) nog wel eens moeite zal hebben zjjn spelers In stevig clubverband bijeen te houden. Wij wenschen hem bij dezen zwaren ar beid veel succes, want, naar onze meening, is de taak der verbonden fracties nog niet geheel ten einde ook voor andere nader te bepalen ceelen. 6. Voordracht Burgemeester en Wethou ders tot Instelling van een Gasbedrijf der gemeente Schoort op nader té bepalen datum en vaststelling dienovereenkomstig van a. Verordening, regelende de levering van gas door het Gasbedrijf der gemeente Schoorl Verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van gaf over munt gasmeters door het Gasbedrijf der gemeente Schoorl. WARMENHUIZEN, 15 April. Uien 1.10— 1.60; Grove uieu 130; Gele kooi 6.006.10; 2de soort 3.80; Roode kool 3307.50; 2de soort 1.60330; Blauwe aardappelen 2.80; Deensche witte kool 0301.70; 2de soort 0.40—030. lig by de politie aangemeld. Hij beweerde dat hjj het slachtoffer slechts enkele klap pen zou hebben gegeven en dat hij niet in het bezit was van een mes. Omtrent het drama verneemt de „Cou rant” nog het volgende: Omstreeks halftlen bevond zich in het café De B. aan de Ton gelreschestraat A. Smit, die daar met eenige personen zat te praten. Op gemeld tijdstip kwam de kapjaer H Bongers binnen. Tus schen S en B bestond sinds een week on- eenigheid over een duif. Deze duif zou tegen de antenne van den kapper zijn doodgevlo- gen. Beide personen zjjn duivehliefhebbers vooral S.. Onmiddellijk na zijn binnenkomst begon B over die duif ruzie te maken. S. beduidde hem echter, dat hij daarover liever niet sprak vooral niet nu B. dronken was Daarop daagden belden elkaar wederkeerig uit, waarop het tweetal tegelijk het café verliet. Weinige oogenbllkken later bleek, dat 8. twee diepe steekwonden had opgeloo- pen, namelijk één in de linkerborst en een in den bulk. Er bevond zich, voor het cafe een bloedplas terwijl S. in een heg naast het café oadende in zijn bloed werd gevonden Hl) is kort daarna overleden. Dr. de Raad constateerde den dood. Het lijk is op last van den comnlissans van politie in beslag geno men en naar het lijkenhuis overgebraefit. B. had bloedvlekken aan zijn jas en aan zijn broek. Hij^is direct na het gebeurde naar huis f-vitcht én heeft zich daarna naar het politiebureau begeven, waar hjj in arrest is gesteld. BEVERWIJK, 14 April R.K. Coop Tuin- dersvereeniging „Kennemerland” Spinazie pi kist 5090 ct.; Sla per stuk 58 ct.; Pos telein per kist 1.80; Raberber le soort 2024 ct.; 2e soort 1012 ct. per Prei 57 ct. per bos; Raapstelen 24 ct.; Radijs 5—9 ct. per bos; Witlof 6—15 ct

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5