.MOTORSPORT VEILING-O VERZICHT GEMENGD NIEUWS De postvluchten naar Indië Drie dooden, drie zwaar gewonden TERSPORT PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Fransche Kamer LANDBOUW EN VISSCHER1J Duitschland ovef onzen tuinbouw Rondvlucht door Europa Het koor, dat in de diepte verdween Ernstig mijnongeluk te Recklinghausen DoodeHjk auto-ongeval onder Eindhoven De Elf Provinciale Hofsteden-rit ANNA PAULOWNA De debatten in den Rijksdag Aan de gevolgen overleden Ernstifc ongeluk te Amsterdam ooi de premie te WARMENHUIZEN Voorwaarden der Britsche repeering CAMBRIDGE—OXFORD De organisatie Spr de doch niet voor I voor tegen 118 Vele dames-pOoten „Nederland niet deel- door Paschen georganiseerd toi 93.001 gedrukt, van f Het bestuur der R. K. Verkennersvereeni- ging is als volgt samengesteld Kapelaan G. DE GEUS. wn. voorz. Mr. A. FENS, secr.-penmngm Dr L. BERGER. W. FROGER. MR. E. LAMERS. Drs. A. VAN DE POEL Wat sub a. betreft de werkzaamheid van den R- K. Hooidkwartier commissaris wordt aldus vastgesteld De R. K- Hoofdkwartier- commissaris zaï de vertegenwoordiger zijn van de Katholieke Verkennersbeweging ten overstaan van de N. P V. Als zoodanig zal hi) een zetel hebben op net nationaal hoofd- de economisch-politieke moet worden vol- van dit doel, in worden gestreefd een en die ziek zijn, om en het geheelekoor, dat bijna uitsluitend uit vrouwen bestond, viel mee naar beneden 13 personen werden min of meer erhstig ge wond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de palen waarop het rodium rustte, grootendeels ver molmd waren. ontleent rijn bevoorrechte positie niet aan klimaat en bodem, doch aan zijn economische positie dienen. De heer K A. hieraan niet te beginner lieren dit; »y moeten hi dienen. Voorzitter zegt, men gaarne wil opruimen, omdat ze op het land In den weg beginnen te staan, gingen herhaaldelyk partyen voor 50 cen'.en of minder en drielingen voor 20 cent. Prijzen van 1.per 100 k.g kwamen de laatste da gen niet voor. Met peen is het schier nog erger. Men kan dit product al evenmin ge bruiken en enkele malen kwam het voor dat iemand kooper werd voor een dubbeltje per 100 K.G. Blijft deze stemming zoo. dan is het te voorsten. dat zoowel uten als peen op den akker, waar sü zijn gegroeid, zullen blijven. Want voor dergelijke prijzen moet er geld bij, In plaats dat men er iets voor ontvangt. Ook kroten noteerden onder de De Londensche sportcorresp. van het „Alg. Hdlsbl. meldt nog: De door Cambridge met twee lengten van Oxford gewonnen boatrace was de spannend ste sedert den oorlog en de tijd, 19 mln. 9 sec is op een na de beste, die in de laatste tien jaar is gemaakt. Een bewijs, dat beide achten ver boven bet gemiddelde waren. De wedstrijd werd een persoonlijke triomf voor den slag van den lichtblauwen 41. Brockle- bank, die hoewel hy’ m de eerste drie mijl vrijwel steeds boot lengte achter was vol komen kalm bleef en op het juiste oogen- blik, toen Oxford verslapte bij de Dukes Meadows, een spurt Inzette, die Cambridge naar voren bracht, op dezelfde wijze als Cambridge in 1928 bad gedaan Daarna kreeg Cambridge den binnenkant, vergroot te geleidelijk den voorsprong tot er by Har ness Bridge reeds licht tusschen de beide booten kwam en hoewel Oxford nog een spurt Inzette, maakte die slechts weinig tn- druk op de lichtblauwen. die daarna prach tig roeiend met twee lengten voor langs den eindpaal gingen. Cambridge was na afloop volkomen frisch, terwijl enkele leden van de donkerblauwen geheel uitgeroeid bleken te zijn. De wed strijd werd In harden regen geroeid, waar door bet aantal toeschouwers op het jaag pad lang zoo groot niet was als gewoonlijk. Cambridge heeft nu *1 maal gewonnen en Oxford 40 maal Éénmaal werd het een dead heat. Dit is de eerste maal sedert 1862 dat Cambridge is voorgeraakt in het aantal overwinningen. Na den wedstrijd zonk bij Harness een roeiboot. De elf inzittenden werden na vee) moeite gered was. Spr. voor Spr Dit overzicht geeft weinig goed nieuws te vermelden. Een zakkende markt van alle pro ducten, dat is iets dat de bouwers reeds elke dag dezer week hebben ondiv nden, dege nen dan, die nog voorraad kool hebben, en dat zijn er meer dan men misschien wel denkt. Er zijn er enkelen, die schoon voor zijn, die dan z.g. het nestje hebben uitgehaald tot nog toe, als het niet verandert. Ook zijn er dien nog wat hebben bijvoorbeeld een 5000 Kilo hoogstens waarmede zij nog wat speculeeren, het effectenbezit van de koolbouwers, maar er zijn er ook nog, waarvan de kool van dien aard was, dat zij gemakkelijk tot April kon den wachten, om te gaan verkoopen van hun voorraad en het nu zeer slecht treffen, dat de eerste helft van April zulke lagere prijzen zijn. Tot Woensdag ging het nog niet zoo heel slecht met de roode kool. Dinsdag met een aanvoer van ruim 14 wagons, gingen de groote eerste soort wel iets beneden de f 4.— maar kon het kleine goed nog tot ruim f 9 komen tot f 9.80 toe. Toen was de tweede soort vanaf f 3.50 tot ruim f 7 toe. Donder dag was het met een kleinen aanvoer nog minder -en kwam de eei t soort gro te, zelfs beneden de f 3.50 per too K.G., 2e soort kwam niet veel hooger dan f 4 voor de kleine en ruim f 3 voor de 3 kilo’s kool. Za terdag sloot de markt van deze week met een 50 aanvoerders van roode kool met een prijs van af f 3.30 voor de groote kool, die iets kon herstellen van het verlies. Maar de kleine kool kwam haast niet tot f 8 toe. De prijs van de eerste soort was van dien aard, dat elk soort roode kool ongeveer 10 ets. waard was, behalve de 1-kilo’s, die konden het den geheelen week niet halen. De 3e soort was vanaf f 3.50 tot f y.toe, uitschot- kool die met dit weer begint te komen, werd verkocht vanaf f 1.50 tot f 3.30 toe. De Deen- sche witte kool hoopt nog steeds, dat Amerika nog eens terug komt. Er is deze week ook nog verkocht voor 40 ct. de 100 K.G. die voor koevoer wegging. Niet wat de kwaliteit betrof, maar wat den prijs aanging. Het mooie goed van ruim t kilo bracht niet meer op dan f 1.70. De laatste dagen was de witte kool iets beter gevraagd. Voor dezen lagen prijs komt er zeer weinig aan de markt. Er valt nu niet veel meer aan te verliezen. Zoo is het ook met de uien gesteld, soms be neden de f I.wordt er verkocht. En de grove hoogstens f 1.70 per too Kilo. Peen is evenmin iets waard- Ook beneden de f 1. de 100 K.G. 1000 Kilo blauwe aardappelen voor f 28. De gele kool was ten slotte ook minder in prijs. Eerste soort bracht niet meer op dan f 5.80 en de 3e soort van f 3.tot f 4.50 per too kilo. R. K. VERKENNERS DE SAMENWERKING MET DE N. P. V. door den Hoofd kwartier-commissaris zelf worden beslist. De machtiging van den Hoofd kwartier -commissaris voor R. K. Verkenners, om als zoodanig op te treden geschiedt door den Hoofdverkenner voor de eerste maal op voordracht van de Interdiocesane Jeugd commissie. Wederzijds worden geen candida- •en opgedrongen. Wat sub b. betreft de Diocesane Commis sarissen. Zij worden erkend door het Natio naal Hoofd kwartier op voordracht van den R. K. Hoofdkwartiercommtssaris voor R. K. Verkenners. Tot hun taak behoort de in spectie en controle op de R- K. Verkenners- troepen in hun Diocees. Voordrachten voor benoemingen en erkenningen gaan van hen uit Zij werken rech'streeks samen met den R K. Hoofdkwartiercommtssaris in bet beldhg van de verbreiding der beweging onder de katholieken op eene overeenkom stige wijze als de districtscommissarissen der N. P. V samenwerken met hun Hoofd- kwartier-commissa ris. Wat -.ub c. befteft de R. K. piaarselijka troepen Deze sluiten zich met aan bij de plaatselijke atdeelingste>turen der N. P. V Wanneer zij dat wenschelijk acht, kunnen R. K comité’s n plaats van die afdeel ings besturen worden opgericht voor de verschil lende plaatselijke R. K. Ver kenners belangen. Het doorzenden der administratieve|beschei- den geschiedt niet langs de plaatselijke afdelingsbesturen maar lanfrs de Diocesane Commissarissen. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de En- gelache regeering inzake de hervatting der postvluchten op Nederlandsen-Indlë met ingang van 1 October as., aan haar toe stemming vier voorwaarden verbonden. Deze voorwaarden zijn: Van 1 October af wordt de gevraagde toe stemming verleend met dien verstande dat de dienst zou worden stopgezet, zoodra de toestand der luchtvaartteirelnen door ma ren regenval dit noodzakelijk mocht maken. Verlangd wordt een wederkeerlge toestem ming van Nederlandsche zl’de voor bet ge bruik der Nederlandsch-Indische vliegvelden door Britsche vliegtuigen op de lijn naar Australië. Intern vervoer van passagiers of goederen in Brltsch-Indlë wordt niet toegestaan. Luchtpost. bestemd voor plaatsen In Britsch-Indlë. moet op dc uitreis te Karachi, op de terugreis in een nader te bepalen plaats in Burma worden afgegeven. Het bestuur geeft door middel van den hoofdverkennersgeestelijke. een hoofdkwar- tier-comnussaris en het secretariaat leiding aan de geheele Vereeniging. In ieder diocees draagt zij de technische .eiding op aan een diocesaan commissaris, die de leiders en de troepen aan bet bes’uur voordraagt en bet toezich’ over de groepen in zijn diocees uitoefent. Hij kan bijgestaan worden door assistenten. Voor de godsdienstige vorming wordt hij bijgestaan door een diocesanen verkenners- geestelnke. Bij de organisatie van de R. K. Verkenners beweging wordt me' slechts uitgegaan van de gedachte, dat deze het bestaande teugdwerk niet mag verdringen, maai dat bet bestaande en erkende jeugdwerk de plaats moet be houden. die het inneemt ten aanzien van de organisatie van de mannelijke rijpende luegd. Als regel is de verkennersvroep een zelf standig onderdeel van he’ parochieele teugd- werk oi van een onderdeel van een van de vereemgingen waaru.’ dit jeugdwerk bestaat. Hootdzaak blijf' dan, dat. onder waarborg voor volledige ontplooiing van eigen werk zaamheid, er toch ook zij een geest van saam- hoongbeid en een vorm van samenwerking, waar bet geldt gemeenschappelijke parochiale leven der tongeren. De re volgen gedragslijn zij daarvoor de volgende 1. De oprichting van verkennersgroepen houde men zooveel mogelijk parochiaal, zoodat het veroand mei de parochie vanzelf bewaard kan blijven. 3. Voor de oprichting van een nieuwe groep piege men overleg met het parochiale jeugdwers en de beslaande teugdvereem- gingen. Een van deze néémt, Zoo mogelijk, de nieuwe groep als zelfstandig deel in zich ap, zoodat de groep deel is van het parochiale eugdwerk. 1 3e. Voor de benoeming van den leider treedt men in overleg met den diocesanen commissaris, evenals loer het verkrijgen van de toestemming een groep op te richten. Voor de benoeming van een groepsgecsteiyke wordt overleg gepleegd met den diocesanen verkennersgeesteiyke. 4. De samenwerking tusschen de verken ners en het andere jeugdwerk, waartoe de groep behoort bepaalt zich tot de ev bijeen komsten van de geheele vereeniging b. de uitvoeringen voor de ouders, terwijl de gewone wekelyksche bijeenkomsten voor verkenners en andere leden gescheiden zijn. 1 Hieronder vallen de godsdienstige bijeen komsten niet). De spannendste na den oorlog. De race van BrocUebank. Verschillende dames-piloten zullen nemen aan de 3.000-myis-rondvlucht Europa, welke met wordt door de Heston Park Mlllng Club te Middlesex. 30 Lichte sportvliegtuigen zullen Donder- derdagmorgen vroeg van Heston Park ver trekken. De rondvlucht zal 11 dagen duren. Bezocht zullen worden Brussel, Keulen, Frankfort. Stuttgart. Friedrichshafen. München. Wee nen. Praag. Dresden. Berlijn, Amsterdam, de Zuiderzee en Ostende. Onder de dcelr stoers bevinden zich niet uitsluitend dames. De Motorclub „De Baronie’’ hield, zooals gemeld. Vrijdag. Zaterdag en Zondag voor de vierde maal een Elf Provinciale Hoofd steden Rit. De route was de volgende Breda, ’s-Hertocenbosch, Maastricht. Arn hem, Zwolle. Leeuwarden. Groningen Assen, Utrecht. Amsterdam- Haarlem. Den Haag, Rotterdam. Dordrecht. Middelburg. Breda. Door 137 deelnemers werd gestart. Hier van bereikten 101 den finish. Behalve een ongeval van den heer Schumacher uit Amsterdam, die nabij Groningen kwam te vallen en aldaar in het ziekenhuis moest worden opeenomen, heeft de tocht een gun stig verloop gehad. Naar wij vernemen is de toestand van den heer Schumacher redelijk wel. De gedetailleerde uitslagen zijn de volgen de Rijders zonder strafpunten W. van Heug- ten (St. Oedenrode), J. Pape (’s-Boscb), W. van Vugt (Tilburg) J. van As (Goes). H. van der Ven (Eindhoven), Sybrandy (Den Haag). A. Koppers (Rotterdam-). G-.-Ttmmer (Assen), E. van Keketn (Ameide), P. van Oosten (Amsterdam). H. Harmse (Amsterdam), N. Bovee (Amersfoort). C. Klijsen (Den Haag), R. Smeets (Echt), D. Eijsink (Amersfoort), H. van Wijk (Overveen) D. Roelofs (Brielle) W. Kömg (Den -Haag) E. Hertzberger (Rotterdam) Heerma van Vos (Zeist). R. Dales (Rijswijk), J. Dolmans (Heerlen), A. Kroes (Altona am Elbe). W. Louisse (Goes), P. Honcoop JHa’tem). Van de clubteams werd eerste Motorclub „Zuid-Holland met 13 strafpunten. a. Motor club „Tilburg” met 16strafpunten. 3. Noord- Hollandsche Motorclub mei 30 strafpunten. 4. Motorclub „Brabant” met 74 strafpunten. De overige negen teams zijn uitgevallen. De uitslag van de motor merkenteams luidt (Tot 350 cm3.) i- D. K. W. a. Ariel. (Boven 35c cm3.) 1- F. N. 2. Harley Davidson 3. Motosachos. 4. Indian 5. Norton. Van de militaire 'earns werd winnaar hei eerste team van het regiment wielrijders 's-Hertogenbosch, terwijl bei tweede team van hetzelfde regiment als tweede arriveerde. Hei team van dc schoolcompagnie gaf den wedstrijd op. Men gelieve eventueele correspondentie te richten aan het Secretariaat, Keizersgracht 6. te Eindhoven. Als functionarissen zullen optreden Algemeen Verkennersgeestelijke, tevens waarnemend R. K. Hoofdkwartier-commis- saris Kapelaan G. de Geus, Biltstraat 131, Utrecht. Voot het Aartsbisdom Diocesaan Verkcn- nersgees’eliike Kapelaan dr. A. Ramselaar. Waarnemend Diocesaan Commissaris Dr. L. Berger. Voor het bisdom Haarlem Diocesaan Verkennersgeestelijke Rector H. Wennen. Waarnemend Diocesaan Commissaris Dr. L. Berger. Voor het Bisdom Breda Diocesaan Ver kennersgeestelijke Kapelaan A. Plasschaert. Waarnemend Diocesaan Commissaris Drs. A. van de Poel. Voor het Bisdom Den Bosch en Roermond worden de functionarissen één dezer dagen aangewezen. Kaan stelt voor al doen particu- algemeen belang - -dat men bet recht heeft, de premie te verhalen, doch dat het niet verplichtend is. We zouden anders toch de loonen moeten verpoogen doen betalen. Aan^anomen Verzoek van de arbeiders in vasten dienst om verhooging van loon, dan wel vrijstel ling van de betaling der pensioensbijdra gen en van bijdragen voor het verschuldig de voor inkoop van diensttijd. Dit verzoek is van veel verdere strekking en daar de levensstandaard dalende Is. stelt het Dag. Bestuur voor afwi-’end te beschikken Aldus besloten. Opmaken drietal voor de benoeming van een Heemraad wegens periodiek altreden van den heer J Llndenbergh op 1 Juli as. Na eenlge stemmingen worden de volgende hee- ren aanbevolen: J. Llndenbergh. W. Onder water, D. Stammes De gekozenen nemen I hun benoeming op de lijst aan. Hierna volgt het belangrijke punt der agenda, waarover uitgebeelde besprekingen i worden gevoerd, n.l. Voorstel van het Dag. Bestuur om de toegezegde bijdrage van de 1 gemeente Anna Paulowna in de kosten van wegverbeterlng niet te aanvaarden. Hierom- trent is een uitvoerige toelichting met praa- aan de leden toegezonden Op verzoek van den heer K. A. Kaan ■vorden de notulen van de geheime verga- dering voorgelezen. Genoemde heer stelt voor de besprekingen In geheime zitting te voe ren. Voorzitter is hier niet voor. De heer -Lovinck, ais eerste spreker, zegt gemeend te hebben, dat de polder de voor waaiden door de gemeente gesteld, aan vaard had. In het tegenovergestelde geval had de raad waarschijnlijk anders beslist Nu had het gemeentebestuur eigenlijk ook geen medezeg ging in de loonen. Z 1 had het polderbestuur het gemeentebestuur be- hooren mede te deelen, dat men over de voorwaarden (aanleg en onderhoud van trot toirs Spoorbuurt en KI. Sluis) wilde bera den. De voorzitter zegt, dat zoowel de heer L. als de raadsleden Stammes en Bezel man dit konden weten, daar z() de vergadering hebben bijgewoond, doch als men dit als een verzuim beschouwt, biedt spr. hiervoor zijn excuus aan. Fr heeft geen bedoeling voorgezeten om niet te schrijven. De heer v. d Berg wil na de woorden van den heer Lovinck het voorstel herzien en opnieuw onderhandelen. Voorzitter be strijdt dit met te zeggen, dat er voortdu rend contact is geweest. De raming van 50.000 is belangrijk minder dan de wer kelijke kosten zullen zyn en nu wil de ge meente niet meer bijdragen dan 50 pet van een bepaald bedrag. De heer van BaJen gaat mee met het Dag. Bestuur doch betreurt ook. dat de raming eooveel te laag is ge weest; de werken zullen n u/ 80 i 90.000 kosten Indien hier een zacht verwijt op zijn plaats is, dan treft dit ook de vergadering, die de machtiging verleende. Spr. had niet gedacht, dat de zaak zou stranden op de trottoirs, anders had men het werk anders kunnen De Kamer heeft 1" den afgeloopen nacht de tweede lezing van de begroeting 1930—1931 beëindigd. De begrootlng werd met 463 stemmen aangenomen. Men verwacht by de behandeling in derde lezing nog eenlge moeilijkheden Inzake de pensioenverhoogingen Tardleu zal zich tegen een verhooging ver- setten en zal zoo noodlg. de kwestie van vertrouwen stellen. is aangenomen, resultaat van heden moet wordt gezien. Ook dc overige partijen, zoowel de oppo sitie- als de regeeringspartijen. doen al het moglijke om hun fracties «voltallig aan de Ryksdagzitting te doen deelnemen, zoodat zelfs eenige afgevaardigden, naar den Rijkrdag worden gebracht aan de stemming deel te nemen Poldervergadering —Zaterdag werd in het Polderhuis vergadering gehouden van Hoofdingelanden, Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulowna polder. Voorzitter de heer C. Wydenes Spaans secretaris de heer C. Keyzer. De voorzitter opent de vergadering, heet allen welkom en doelt mede, dat de heer P. J. Walboer, Heemraad, wegens ongesteld heid verhinderd is de vergadering by te wonen. Spr. werftcht den heer Waiboer sjxiedig en volledig herstel toe. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet de volgende mededee- lingen By besluit van 30 Dec. JJ. is door Ged. Staten goedgekeurd het besluit tot aangaan van.een ge'.aleening. groot 250 000. Er was een leening, groot 100.000 gesloten in loo- pende rekening by de Boerenleenbank; deze is nu verlioogd tot 200.000; door hetzelfde college is goedgekeurd het besluit tot geven van grond In erfpacht aan de Wed. Waiboer en den heer de Jong; van den arbiter in het geschil tusschen den poleer en den aannemer Boltje is een bindend advies gekomen, waarbij de polder in het ongelyk is gesteld; dit is wel een tegenvaller; het werk aan den sluisbouw in den Ooat- dyk is door den aannemer opgeleverd; aan den hulpstoker-wegwerker Droger is met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend; de woning by gemaal 1 is verhuurd aan den heer K. Keuris voor 4.50 per week; de verpachting van het grasgewas langs de wegen heeft opgebracht 2068 per jaar, sommige perceelen zyn niet verhuurd, re den hiervan is, dat het paard steeds meer verdrongen wordt door den auto, terwyi door het stof het grasgewas minder is. Den vorigen keer was de opbrengst 3620 Mach tiging wordt gevraagd en verleend om de overgebleven peroeelen zoo mogeli^k onder hands te verhuren; de maximale belasting van het gemaal is in October en November opgeloopen tot 148 KW. Daar dit nogal hoog is. hetwelk de voorzitter aantoonde met cijfers over an dere maanden, is een onderzoek Ingesteld, hetwelk echter geen resultaat heeft opge leverd: de tyd. waarop de auto voor den polder In gebruik is. is verstreken, de huur is ver lengd voor 350 per jaar; n de volgende mededeel mg was van min der aangenamen aard: Donderdag is een verzakking geconstateerd in den weg by het gemaal te van Ewycksluis tefeen de kom. Reeds eerder was er werking geconstateerd, doch door instorten van beton is dit ge stopt. Er is een onderzoek ingeeteld en Za terdagmiddag zou de Hoofdingenieur van den Prov Waterstaat komen om den toestand op te nemen. De duiker is gelegd in 1913 en kan dus nog niet af zyn. De toestand zal opgenomen worden en voorzieningen zul len worden getroffen. Deze mededeelinten worden voor kennis geving aangenomen. Voorstel tot uitgifte van een terrelntje in erfpacht, groot 4x4 M2 aan A. Liefhebber te van Ewycksluis. Verleend tegen den prijs van 5 ct. per M2. Voorstel tot onderhandsche verhuur: a. van een perceel grasgewas aan den Amsteldyk voor den tyd van een jaar aan R Meeldijk voor 80: b. van een gedeelte berm van óen Balg- weg, eerder in levenslange huur by nu wylen G. Kooy, voor 3 jaren. aan A. Kooy voor 75 per jaar; c. van 1800 M Balgdijk, voor 3 jaren aan Jt v. Stiprlaan voor 112.50 per jaar. Al dus wordt besloten. Voorstel tol aangaan van een t'uning. gtoo 93.001 af te Ijssrr in 31 'aar, te beginnen in 1Ö30 (kosten electr. gemaal en duikerdoorbraak). De leening zal worden aangegaan tegen 4^ pet. tegen schuldbe kentenis, zoodat geen provisie verschuldigd is Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel om geen verhaal toe te passen De R. K. Verkennersbeweging heeft de samenwerking met de N. P. V. gevonden op den navolgenden grondslag 1. Het bestuur der Ned. Padvtnders- vereemging aanvaardt een organisatie van de katholieke Verkenners in de nationale ver eeniging. d:a. Aan deze organisatie van katholieke Verkenners wordt vrijheid en zelfstandigheid toegekend onder de eigen leiding en bestuur. 3. Tusschen de Nederlandsche Pad- vmdersvereemging en de Katholieke Ver- kennersorganisatie wordt een overeenkomst gesloten van samenwerking, welke ten doel heeft de techniek en den geest van het spel van Verkennen in onderlinge eenheid zoo getrouw mogelijk te bewaren 4. Bij deze federatieve samenwerking aan vaardt de R. K. Vemennersorgamsatie de technische leiding van de Ned. Padvinders- vereeniging die deze leiding echter niet rechtstreeks over de katholieke troepen uit- oetenri maar dit doet via den R. K Hoofd kwartier-commissaris. die ais zoodanig de eetuee schakel zal vormen tusschen de R. K. Verkennersvereemging en fiet Nationale Hoofdkwartier. 5. Voor de verdere regeling van deze federatieve samenwerking zij verwezen naai onderstaande memorie van toelichting, die uitgangspunt van de daadwerkelijke «amen werking zaï vormen- a. De werkzaamheid van dap R. K. Hoofd- kwartier-commissans. I b. De taak en de verhouding der Diocesane Commissarissen. c. De verhouding tot de plaatselijke troe pen. 'naar zy geseind hebben, arriveeren. binnen zyn Wanneer men bedenkt, dat het regee- rlngsvoorstel om de agrarische en de flnan. clee'.e regelingen met elkaar te verblndjn. slechts met een meerderheid van 12 stemmen dan begrypt men. dat het met spanning tege- In der. Üftijksdag heerschte hedenmorgen een ongewone spanning. Te tien uur hedenmorgen werd de ple. nalre zitting geopend, die de Zaterdag met slechts kleine en wisselende meerderheden ‘in tweede lezing aangenomen agrarische en financlee'e voorstellen definitief in derde lezing zal behandelen. Elk der partijen heeft uur spreektijd, doch men neemt aan. dat geen der jrartyen den volDn spreektijd zal gebruiken Alle partyen doen hun best de afwezige leden op te sporen ten einde hen aan te manen, de zitting by te wonen Zaterdag ontbraken 24 leden der sociaal. I frac ie. doch hedenmorgen n nv- in rv zsc-1 n «vel SO In een der gangen van de myn Reckling hausen I en II vond in de nabyheid van de mynafdeeiing ..Ssnnenschein" een ernstig ongeluk plaats By het afschieten van een dynamietpatrcon stortte, evenals eenigen tijd geleden, een deel van het hangend ge steente in. waardoor drie mijnwerkers wer den gedood en drie andere gewond. Twee mynwetkers werden op slag gedood terwyi de derde tydens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De drie gewonden zyn er ernstig aan toe. terwyi een vierde man Licht gewond werd. De motorryder J. M. van Feggelen 21 jaar oud uit Diemen, die den vorigen Zondag op den Soestdijkerstraatweg nabij Hilversum van zyn motor werd geslingerd en zwaar ge wond in het ziekenhuis werd opgenomen is na voortdurende bewusteloosheid gisteren aan de gevolger overleden aanvatten, dan had men met den Kerkweg kunnen volstaan in verband met den aanleg van een weg N.H. Kanaa!-van Ewycksluis. Spr. hoopt, dat men alsnog tot overeenstemming zal geraken. Voorzitter betreurt ook. dat de raming la ger is dan de werkelijke kosten. De heer Rezelman wil ook den Raad nog in de gele genheid stellen tot nadere besprekingen, de voorzitter zegt, dat dit genoeg gedaan la, spr. wil de verhouding tusschen Polder- en Gemeentebestuur goed houden, doch ont raadt aanhouding. De heer Stammes merkt op, dat de pol eer toch voor de werkversohaffingsgelden goede prestaties heeft gehad; dit geld is niet waardeloos geweest. Spr. zegt dat „wet houder" Stammes nu anders over trottoirs denkt, tegels kunnen z.L best gebruikt wor den. de doorrltten zullen niet stuk gereden worden. Waar men vreest voor zware vrach ten. zou een beUmstraat kunnen worden ge maakt. De voorzitter antwoordt, dat hij liever ge zien had, dat de twee zaken: wegverbete- rtng en trottolraanleg, gescheiden waren gehouden, vooral daar ook het onderhoud aan den polder wordt opgedragen. De aan leg van trottoirs is niet eenvoudig, men lette hierop in andere gemeenten. Spr. wil geen steun voor den polder, die achteraf schade oplevert. De heer Kaan had het beter gevonden, als het Dag. Bestuur nog' een vergadering had beroepen, toen bleek, dat de raming te lang was. Spr. heeft wel machtiging verleend voor 50 000, 80.000. Spr wil het werk stop zetten Voorzitter zegt, dat dit wordt gedaan. Heem raad C. Geerllgs wil de goede verstand houding bewaren en de subsidie aanvaar den en overleg plegen. De heer Lovinck zegt als hoofdingeland overtuigd te zyn dat de trottoirs in het belang van dén polder zyn. Spr. wijst op den hoek van de Spoorbuurt, waar vrach ten grint verwerkt worden en waar het altijd nog vuil is. Spr. haalt eenlge cyfers aan en toont aan. dat het verschil totaal 2700 bedraagt. Spr. stelt ten slotte voor dit voorstel terug te nemen en opnieuw te onderhandelen. Laat de polder de trottoirs aanleggen, dan neemt de gemeente zeker 50 pct. van alle kosten op zich tot elk be drag. De voorzitter bestrijdt den heer Lovinck en blyft by het voorstel. Als de beer Nannes zegt, dat de polder het onderhoud neme en de gemeente de helft voor haar rekening neme, merkt de voorzitter op. dat het on derhoud niet by den polder hoort. De heer Lovinck doet het volgende voor stel: het Dag. Bestuur trekke dit voorstel m en knoojx1 de onderl'.andelingen weer aan met de gemeente; de polder neemt de kos ter. van de trottoirs voor zyn rekening en vraagt aan de gemeente 50 pct. van alle kosten. Voorzitter vindt, dat het gevaar schuilt in het midden en brengt ten slotte het volgende voorstel in stemming: Voor gesteld wordt aan de gemeente Anna Pau lowna te berichten, dat, met waardeerlng van de goede bedoeling, de gestelde voor waarden voor den Anna Paulownapolder te bezwarend zyn om te worden aanvaard en dat in aansluiting daarop geen vrijheid wordt gevonden het aangeboden bedrag van f 26 500 tan te nemen en voorts, dat de polder gaarne bereid is over dit onderwern verder te onderhandelen. Dit voorstel wordt aangenomen met de heeren Lovinck en Stammes tegen. De heer v. Balen Blanken vraagt, of er resultaat is te wachten van een gecombi neerde vergadering van het heele Polder en Gemeentebestuur. De voorzitter zegt overweging toe. Na deze be.angryke kwestie wordt over gegaan tot behandeling der begrootlng voor 1930. De heer Stammes vraagt of de be- looning voor dykgraaf en heemraden in overeenstemming is met het werk. De voor zitter antwoordt, dat gesproken is over ver hooging zijner wedde, spr. is er niet voor. Omtrent de heemraden is niets besproken, doch dit zal overwogen worden. De begrootlng wordt goedgekeurd tot een bedrag van 632 735 63)4 met een post voor onvoorzien, groot 2566.61 H. Daar o.a. de duiker by de begraafplaats niet in dit jaar ibordt voorzien kunnen eventueel de kosten voor den duiker by het gemaal 2 hieruit worden bestreden. De polderlasten worden vastgesteld op een getroffen door de agenda in de Schager Courant, vooral wat betreft punt 9. Da voorzitter antwoordt. <bit het eerste ver zoek wordt overwogen en dat de agenda wordt toegezonden bij wijze van convocatie. Spr. verzoekt den secretaris de agendapun ten te vermelden in overeenstemming met dte prae-advieseri De héler d. Berg verzoekt in verband met het vreemde! ingenbezoek nan.mbordeB by de wegen te plaatsen. Voorzitter ant woordt, dat dit meer op den weg van bet ’emeentebestuur ligt. Hierna wordt de vergacJering gesloten. Brooemd Wegens toename van het leerlingenaantal aan de Christelijke school is totewnderwyzer aan die school benoemd de heer Geus, onderwyzer te Den Helder. LANGENDIJK In de afgeloopen week bedroeg de aanveer van stapelgroenten aan de Langendijker veilingen 138 wagons roodekool. 59 wagons gele en 118 wagons Deensche wlttekool. be nevens 3 wagons uien en 4 wagons Peen, te zamen 327 wajons In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze hoe veelheden resp. 132, 132, 126, 5 en 4 of te zamen 399 wagons. De afgeloopen week is zeer ongunstig geweest. Het weer was de meeste dasen zacht en de vraag naar de oude groenten woog by lange na niet op tegen het aan bod. wat tocb naar den nog aanwezigen voorraad volstrekt niet overdreven was. Al leen van roodekool is deze week, ondanks minder gunstige markten, veel opgeruimd, maar dit groote aanbod wyst er toch op. dat ook deze soort nog lang niet is opge ruimd. De prijzen zyn over de geheele linie gezakt en waren voor doorschot en groote kool zoo laag, dat meermalen partijen bene den P«r 100 k-«- liepen- 06 midden soorten vaneerden de laatste dagen van 4 tot 6 50. Alleen het mooiste kleine goed bracht nog mooie prijzen op, doch meestal niet hooger dan 8.50 of 9.wat toch ook belangrijk lager was als vorige weken. Hoewel de aanvoer van gelekool ook nu matig was, ging ook deze soort traag van de hand en gingen de prijzen geleidelyk naar beneden. Werd voor mooie kleine kool in het begin der week nog tot 8.gemaakt, de laatste dagen varieerden deze van 6 tot 7 50. By deze soort was het prijsverschil t.i»uwhen zware en minder groote kool nooit zoo heel groot en ook vorige week ging hiervan nog maar weinig beneden 6.—; thans kwamen echter meermalen pril»” voor van 4.of lager per 100 k.g. De export van Deensche Wlttekool naar Amerika is geëindigd. Vorige weck was dit in de prijzen al goed merkbaar. Mocht men eenkgc hoop gekoesterd hebben, dat thans voor andere bestemming meer vraag zou ontstaan in bet late voorjaar, deze hoop is niet verwezenlijkt. Integendeel, het ging met deze soort uiterst slecht. Indien dit niet het geval was geweest, dan zou er ook onge- twyfeld veel meer zyn aangevoerd. Maar de groote kool was zelfs vele malen onver koopbaar en het aanbieden nauwelijks waard. Vele partyen moesten voor 60 of 80 ct. p. k g. van de hand worden gedaan, wanneer het goed wat afwijkend was, werd het niet af- 2_t. Het best gingen nog de partyen 2 A 3 pond per stuk. Dezen konden althans nog 1 50 180 per 100 k g. opbren gen. Waren de Denen dus byna onverkoopbaar, met de andere producten was dit practiscli geheel het geval. Van het artikel uien, dat de behoefte aan groenten en fruit uit eigen productie te dekken, meent de commissie een volkomen bevestigend antwoord te kun. nen geven. Afgezien van voorwaarden, waaraan daan. zal, ter bereiking de eerste plaats moeten naar een verbetering van de productie, meer uniforme sorteering en verpakking een betere regeling van den afzet. In verband met den groeten invoer uit het buitenland, wordt een verdere uitbrei, ding van de koudegrond -cultuur niet wen. schelijk geacht. In welke richting de groententeelt wéi dient te worden uitgebreid, valt geheel en al af te lelden uit net verloop dei markt- voorzlening in de verschillende maanden. Vooral in bet voorjaar en den winter be staat er gebrek aan verschc groenten van eigen productie. Het feit, lat dit tekort voor .een groot dee. wordt aangevuld door Ne derland. waar de omstandigheden niet zoo veel gunsuger zyn dan in Duitschland is voor de Commissie voldoende bewys. dat de cultuur van deze tusschenujdsche productie, eveneens in Duitschland zelf met succes kan worden bedreven. Daartoe is veeleer een wyziring in de inrichting der bestaande redryven noodlg. dan het stichten van nieuwe glasbedryven. Zondagavond te 5 uur heeft op den weg tusschen Weert en Eindhoven nabij Leende een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Op den weg. komende uit de richting Eindhoven reed de heer O. Stras uit Oisterwyk met een nieuwen Marmon-auto met een matige snel heid, toen ter hoogte van de „Zeven Huizen" een motorrijder met groove snelheid uit de richting Weert naderde Waarschyniyk ten gevolge van de gladheid van den weg verloor de motorrijder de macht over zyn stuur en reed recht op de auto aan. Het voorwiel van de motorfiets sloeg om den bumper van den auto en de motorrijder, de heer Kersten uit Weert, sloeg achterover uit den zadel. Hy werd dood opgenomen en naar het zie kenhuis te Weert vervoerd. De Mannon werd beschadigd, doch de heer Stras bleef onge deerd. De politie stelt een onderzoek in. Vol gens ooggetuigen treft den heer Straz geen schuld, aangezien de motorrijder in bocht van den weg te veel links hield. Het hoogst belangwekkende rapport van de Duitsche tuinbouwcommissie uit de Alg Enquête Commissie bespreekt ook en vooral den Nederlandschen tuinbouw, zy wyst er uitdrukkeiyk op, dat de groote invoer van groenten uit Nederland lang niet in die mate aan klimatologische omstandigheden mag worden toegeschreven als algemeen wordt beweerd. De commissie is van meenlng, dat. Indien de Oedrijven meer van verwarming woróeb voorsten, de producten gelyk met de vroege Nederlandse .e op de markt kunnen tomen. '>*k in zulten ae kunnen concurreeren, itxlten de voorsprong, welken Nederland door geringere verwarmlngzko :ten geniet, wordt »ecompcnseero door lagere transport. eesten. De voorsprong van Nederland sou veeleer aan economische omstandigheden zyn toe te schrijven Deze zyn in de meeste naai Zondagmorgen is een ongeveer 14-jarige jongen die op zyn fiets op de Weesjxrzyde te Amsterdam reed, ter hoogte van de Fah- renheitstraat door een hem achterop rijden den vrachtauto overreden. Het ongeluk is aan de schuld van den joegen te wyten, daar hy naar links uit week. zonder daartoe een tecken te hebben gegeven, t Slachtoffer ts In zeer enstlgen toe stand per auto van den G. G. G. D. naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. democratische 1 was de S P. D. er in geslaagd reeds 12 der ontbrekende fractieleden naar den Ryksdag te ontbieden. Twee andere sociaal-democraten zyn on derweg. Men zal waarschyniyk tracht de debatten j advies zoo lang mogclyk tc rekken, tot de treinen. I waarmede de verschillende afgevaardigden te Berlijn zullen <1 <1 aardappelen voor 1.30 A 1 50 per 100 kg. van de hand gingen, 't Is wel een neel treuiige afloop van deze campagua. ii t s d d C n A f< polder te betalen premie ingevolge de Ziek tewet. De premie is 2 3 en 1 de losse arbeiders die een matig loon ver- Lodz, heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad Op het oogenbük. dst het koor d h d ai ei de commissie aanmerkelijk gunstiger dan in Duitschland. Op de vraag, of dienste van de Katholieke Verkenners beweging zal worden langesteul. en waar dezen een plaats zaï w01 den mgeruimd, zal

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6