Burgerlijke Stand Alkmaar PAASCH-OP VATTINGEN I BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD DONDERDAG 17 APRIL 1930 OFFIC1EEL.E STADSNIEUWS MEDEDEE LINDEN niet moet doen en PROVINCIAAL NIEUWS Afd. Alkmaar Ned. Roode Kruis - RECHTSZAKEN n- De schoenenkwestie bij V. D. Voor Eer en Deugd Meeivoudige Strafkamer Brandje Gouden Jubileum Verein Deutschsprecbendcr Kathollschen Madchen Wat men wel net igel) Uhr, Priester verstekt PC» AUTOMAAT EN HAZARDSPEL HINDERWET 25 I Algemeene Ledenvergadering ten Stadhulae. ter ,de Schermerhorn El L S Veridering afgevaardigden. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Oouda werd benoemd de heer Stoutjesdijk en tot plaatsvervangster mevr. Cohen Stuart. gemaakt gronuen van polder het en Kanton- Smal tiet loopt naar El A >i r r i p 3 3 l 3 F l r i t i u i r /j Het begin der plechtigheden van de Goede Week in Rome. Een groote menigte verzamelt zich dan in de beroemde ruïnes van het oude Coloesetun Wij verwijzen onze lezers gaarne naar de in dit nummer voorkomende advertenties, waarin door den Bond van Schoenmakers patroons pertinent de laster wordt tegen gesproken, als zou bij de firma V. Sc D. minderwaardig schoenwerk verkocht worden. Tevens wordt daarin medegedeeld, dat de firma V. Sc D., in overleg met bovenge noemden Bond, de inrichting voor schoen- reparatle heeft opgeheven. Wegens den Goeden Vrijdag is het Lof van «Voor Eer en Deugd" een week verzet. subsidiair Rechtbank zou kunnen Zitting van 15 April Verkoop en aflevering van verdachte melk De heer Cornells M, veehouder te Oroo- tebroek, was door den Kantonrechter te Hoorn veroordeeld terzake verkoop of afle vering van melk, welke na deskundig on derzoek bleek te zijn besmet met pathogeen mlcro-organisme en wel Strepto Coccus ’Mastitis, veroorzaakt door de bekende uler- stekte. Vermoedeiijk veroorzaakt door een bran dende sigaret, ontstond gisterenavond brand in een bed ten huize van W. M. C. aan de Karl Marxs .at 6, alhier. De politie, die spoedig met een Tuetal- bluttu»appaiaai ter piaatee verscheen, be hoefde niet handelend op te treden, daar het brandje reeds door bewoners met en kele emmers water was gebluscht. By besluit van 16 April 1930 Is aan P. A. de Boer te Alkmaar vergunning verleend tot uitbreiding van een kaaspakhula, door bijplaatsing van een electro-motor van 3 P.K.. tot aandrijving van een kaaswasch- machine in het perceel Sliksteeg no. L Alkmaar, 17 April 1930. Burg en Weth. van Alkmaar A. F. THOMSEN, la Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Voor het Kantongerecht te Hoorn stond gistenen terecht een caféhouder uit Hoog, karspel in wiens vergunningslokaal reeds sinds 10 jaar een automaat .zllmtx” waa opgesteld, dat thans ontdekt was als ha. zardspel. In West.Friesland stonden er meer, die nu allemaal verdwijnen. onrechte was door plaaJ^eUjke auto- i verlof tot het opstellen verleend, de plaatsing in strijd was met de transportcoionne, die oeemamen aan de na tionale wedstrijden tn eerste hulp bij onge lukken, gehouden te Leerdam op 7 Septem ber IJ., behaalde één den tweeden prijs, zijnde de groote verg verg. zilv. med. van het gemeentebestuur van Leerdam, terwijl de andere ploeg den 14en prijs verwierf, een zilveren lauwertak. Na 5 17 April In den loop van liet jaar hebben de leden der transportcolonne weder hulp verleend bij de motorraces en bij verschillende ongeval len van allerlei aard, welke hulp steeds ge heel belangeloos wordt aangeboden en op hoogen prijs wordt gesteld. De opmerking wordt in het verslag gemaakt, dat een betere regeling Inzake meld.ng van ongevallen aan E. H. B. O.-leden wel gewenscht Is. daar het dan uitgesloten wordt geacht dat een door een ongeval getroffen persoon lang op hulp zou moeten wachten. Met het wachten op een medicus op de plaats van het ongeval gaat dikwijls zeer kostbare tijd verloren. Het bU de afdeeling in beheer zijnde kring- magazijn is in goeden toestand. In verband met het betrekken van het nieuwe stadszie kenhuis werden voor den tijd van drie maan den 80 houten ledikanten en 12 nachtkastjes in bruikleen afgestaan. Aan het verzoek van de directrice van het stadsziekenhuis om eenige Roode Kruis-help- sters ter beschikking te stellen voor de ver pleging van patiënten, kon de afdeeling niet voldoen, maar door hare bemiddeling en met hulp van het hoofdbestuur kwamen den vol genden voormiddag reeds vijf helpsters en een paar dagen later nog vijf van de Roode Kruls-afdeeling der Amsterdamsche burger wacht De directrice betuigde voor deze snelle hulp haren dank en verklaarde dat de help sters uitstekend hebben voldaan. De op 30 Nov. gehouden collecte bracht f 289.10 op. Op verzoek van het bestuur van het stads ziekenhuis hebben eenige leden van de trans portcolonne hulp verleend bij het overbren gen van de patiënten van het oude naar het nieuwe ziekenhuis, een hulp waarvoor de regenten hunnen dank betuigden aan de af deeling. Na een korte bespreking werd het jaarver slag onder dankzegging aan den secretaris vastgesteld Rekening en verantwoording van den penningmeester. De totale ontvangsten bedroegen f 1396.17 Onbegrepen het saldo van 1928. zijnde f 891.70). De contributies waren f 181.60. De Uitgaven waren f 555.25. Bij monde van den heer Frederikse ver klaarde de voor het nazien der bescheiden aangewezen commissie, dat alles in de beste orde was bevonden, waarop goedkeuring volgde. Jaarverslag 1929. De heer Stoutjesdijk las hierna het jaar verslag, waara in wij het volgende ontleenen: De heeien mr. W C. Wendelaar en dr. J. M. van Dam. die hadden bedankt als bestuursleden wegens drukke werkzaamhe den. werden vervangen door de heeien J O. Haremaker en dr. F. J Frederikse. Het ledental bedraagt 113. dat Is vrijwel even veel als tn 1928 en dat niettegenstaande de toetreding van eenige nieuwe leden Het exa men voor helper bij de transportcolonne eet de vervolgcursus, welke zou worden ge houden door dr. Maats, konden door diens drukke bezigheden en door ziekte niet plaats hebben. De hoop wordt uitgesproken dat de doktoren een en ander spoedig zullen kunnen regelen. Van de twee ploegen der Burgemeester en Wethouders van Alk maar roepen sollicitanten op voor de oe- trezking van geneeshecr-dlrecteur van bet Stadsziekenhuis, tevens directeur van den Gem. Geneeskund. Dienst, jaarw f 6000.— f 7300 <6 tweejaarluksche verhoogingen van t 300. Het uitoefenen van de particu liere en consultatieve praktijk is den te be noemen functionaris niet geoorloofd. Verhaal van pensioen bedragen 3 ivoor eigen persoon) en 5’» pCt ivoor we duwen- en weezenpensioen het laatste be perkt tot een grondslag van f 3000). Gezegelde solllcltatiestukken in te zenden voor 15 Mei 1930. Persoonlijk bezoek alleen na oproeping. Alkmaar 17 April 1930. Burgemeester er Wethouders voornoemd. A. F. THOMSEN. loco-Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. Getrouwd: Gerrit Schroor en Johanna Reijnen; Pieter Köhl en Hendrika Knegt; Charles Ludwig en Cornelia Geels; Jacob de Jong en Jacoba Verzaal; Johannes Hab- bé en Johanna CTeraad. Overleden: Teuntje Gillda Smits, weduwe van Paulus Smits. 81 jaar; Hendrlkus An- tonlus Kooijman, 64 jaar. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad is opgenomen: Ie- het besluit tan den Raad dier ge meente van 27 Februari 1930, waarbij is vastgesteld een verordening, regelende het toekennen van een oeloonlng aan onder wijzers, die zijn aangewezen tot plaatsver vangers van hoofden van scholen gemeen teblad nr 1161); 2e. het besluit van den raad dier ge meente van 10 April 1930. waarbij de ter mijn van geldigheid der verordening be treffende het vastrecht-tarief oor de le vering van electrlschen stroom in woonhui zen is verlengd tot 1 Juli 1931. Deze besluiten zyn heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter secretarie ter lezng nedergelegd. «aar zij tevens in af druk tegen betaling der kosten, verkrijg baar zijn. Alkmaar, 17 April 1930. Burg en Weth. van Alkmaar A F. THOMSEN, lo. Burgemeester. A KOELMA. Secretaris. DE IN CULTUURBRENGING VAN DEN WTERINGERMEERFOLDER Onlangs is gemeld, dat tusschen den mi nister van waterstaat en de heerVn u 8: Smeding, rijkslandbouwconsulent te beha gen. ir. F. P Mesu, njkslandbou«■consulent te Zwolle, gedetacheerd bij het rtjkspureau voor ontwatering en Ir. A. L. M. Roebroek, lenuneester der domeinen van -iet Staats- boschbeheer te Blundert, overeenstemming was bereikt betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoe ring der werkzaamheden tot bet in cultuur brengen van de in den Wierlngermeerpolaer droogvallende gronden. Dt vragen van net lid der Eerste Kamer den heer Westerdijk aan den minister van waterstaat hebben daarop nog eens de aandacht gevestigd Naar de Ji. R. Crt.” uit zeer goede bron verneemt, moet de verkregen overeenstem ming in de eerste plaats zoo worden opge vat. dat de departementen van waterstaat en van financiën net eens zijn geworden over de bevoegdheden van de reeds eerder door het eerste departement ingestelde com missie, welke tot taak had een plan voor de werkzaamneden te ontwerpen en welke nu als directie de in cultuur brenging van de Wleringermeer zal lelden. De commissie, be staande uit de bovengenoemde drie land- bouw-lngenieurs, heeft reeds ge ruimen tijd geleden een rapport samengesteld over de wijze, waarop zij de in ciutuurbrenglng ge dacht had en heeft toen dit rapport, teza men met een begroeting van kosten, bij den minister ingediend. Met het werk kon echter niet worden be gonnen voordat het departement van water staat tot overeenstemming was gekomen om trent de uitgifte van gronden. De droogval lende grond Is namelijk riiksdomein en res sorteert dus als zoodanig onder net departe ment van financiën. Dit departement kon echter niet de cultiveering ter nand nemen, dat was het werk van het departement van waterstaat en het heeft langen tijd geduurd eer men het In Den Haag daarover volledig eens was. Het departement van waterstaat heeft nu voor de cultiveering de Beschikking over de gronden gekregen en met het werk zal sp<«dig een aanvang worden Over de definitieve uitgifte der moet natuurlijk eerst bij de wet worden be slist, tot zoo.ang zal aan de nieuwe bewo ners het land alleen in huur worden afge staan Evenals bij de samenstelling van het rap port zullen de leden der directie by de uit voering daarvan het werk in dien zin ver- deelen. dat de heer Smeding het landbouw- wetenschappelijke deel voor zijn rekenmg neemt, de heer Mesu het cultuurtechnische en de heer Roebroek de uitgifte der gronden Als standplaats Is de directie niet de Wie- WATERSCHAPSBESTUREN Bij K. B. rijn benoemd met Ingang 1 Mei as. tot heemraad van den de Zeevang, C. de Boer Jzn., te Edam; met Ingang van 30 April as. tot heemraad van het waterschap de Schermer M. de Groot Jzn. te Akersloot. Op Paachen eten wij Paaschbrood en bij dat brood behoort men Paascneiercn te eten. Zoo wil het nu eenmaal oude en tegen woordige traditie. Dat eieren eten is. wat men noemt, een .Jieidensch gebruik". Zij zijn, en dat in on zen tijd, een offergave aan Ostara, van welken naam het Duitsche Oetern zou zijn afgeleid. De Engelschen zeggen ..Easter", wat stamt uit het oud-Saksisch. Maar de juiste herkomst van het woord „Ostern" is van de godin Ostara, Castre. Aan deze Ostara werden op het Mei- of Paascnleest de eer stelingen van het jaar, groen en bloemen en ‘ook eieren geofferd, om haar gunstig te stemmen. Vandaar het oude gébruik bij onze Oosterburen om op Paaschavond eieren te eten met salade. En waar de eieren bont beschilderd worden, teekent men er bij voor keur bloemen en dieren op. In vroeger tijd begon men reeds op Witten Donderdag eieren te eten, en dan liefst met honig, omdat men anders ezelsooren kreeg! Elders gaven do vrouwen aan baar mannen op Witten Donderdag eieren te eten omdat zij, de mannen, daardoor tegen breuken werden beveiligd. En in den nacht van Goe den Vrijdag, maar precies om twaalf uur. legden in sommige streken van Dultschland de jongelieden op de vensterbank van de woning hunner geliefden aaneengebonden krakelingen. De meisjes moesten deze ver snapering op haar nuchtere maag opeten. Zij waren dan voor koorts gevrijwaard. Wie op Goeden Vrijdag water dronk, zou gedurende het geheele jaar door muggen worden gestoken, en als een zondaar op Goe den Vrijdag linzen en erwten at. kreeg hij uitslag. Het water heeft in den Paaschnacht zui verende kracht en verleent «c-ioonhe’d. In den nacht van het aan de godui Ostara ge wijde feest, waschten de o >:»rs zich het gelaat In de aan de godin 'tewijde bron nen en beken, om mooi e n’yven, of om zitting was naar voren gekomen meende de Officier te kunnen dlstilleeren dat de ondeugdeluke melk afkomstig was van den verdachte M. en was afgeleverd aan .manspersonen waar door het strafbaar feit was voltooid. Spreser requireeroe ten slotte dezelfde straf als door den Kantonrechter, f 75 boete of 75 dagen met last tot vernietiging van het vonnis. Verdediger Mr Smal kon zich alléén met dit requisitoir vereeulgen wat oetrof de ver nietiging van het vonnis van den rechter, voor het overige was Mr volkomen oneens met het Inzicht van oen Officier, zooals door hem meer uitvoerig werd behandeld. Verdediger was overtuigd dat er lets met die melk gebeurq was. en dit deed bij hem twijfel rijzen of de ondeugde lijke melk van zijn client afkomstig was. Ple.ter concludeerde dus aan het slot van zijn betoog tot vrijspraak, subsidiair een veel geringere boete, indien de zich met deze conclusie niet ▼sreenigen. H. K. schrijft tn „St. Christoffel,” het orgaan van de Nederlandsche R. K. Ver- eenig.ng van Handelsreizigers en Handels- agenten De afdeeling Alkmaar bezit heden een gouden Jubilaris. Het is de sympathieke heer R. Snel. Soaarmanslaan 91, die vanaf de oprichting der afdeeling lid 13 van St. Christoffel, welke den ai en April aen Paaschdag, zijn ■so-jarig huwelijksfeest herdenkt. Trots zijn hoogen leeftijd is hij nog steeds een stuwkracht voor de afdeeling en een prachtvoorbeeld voor de jongeren. Sinds laren zitting hebbend als bestuurs lid, heeft hij aan onze afdeeling zijn beste krachten gegeven en nog steeds is hij een der ijverigste vergaderingbezoekers, die dan al leen zal verzuimen, indien ziekte of andere geldige reden hem verhindert. Wij hopen, dat onze gouden jubilaris op dien, voor hem gedenkwaardigen dag, over stelpt zal worden door huldeblijken en dat allen, die dezen sytnpathieken Christoffel- man kennen, een blijk van belangstelling zullen geven. Van ons, zijn Alkmaarsche collega's, de beste wenschen en een hartelijk proficiat. Dat deze dag voor u en uw echtgenoote met Gods besten zegen, een onvergetelijke moge zijn. tan 1 36 ooete of 13 dagen en 3 maal t 40 boete at 2 maal 20 dagen bU niet Inlevering Van de niet Inbeslag genomen twee jacht honden. Verdediger Mr. Schenkeveld achtte wettig bewijs in deze zaak niet voldoende geleverd en concludeerde alzoo tot vrij spraak, subsidiair hervatting van het onder zoek ten einde nog een nieuwen getuige U hoeren. Hooger beroep overtreding Motor en RUwielweL De heer Ijsbrand Marlnus Willem la F.. n 27 Jarige rijwielhersteller te Den Helder, veroordeeld tot f 50 boete omdat hij door zijn roekelooze wijze van rijden op 2 Sept, de veiligheid van het verdeer op de Keizers- brug aldaar in gevaar had gebracht. Ver dachte kwam van dit vonnis In hooger be roep hetwelk heden als laatste zaak na de pauze aan de orde kwam. Het was voor de winkelierster, mej. Bron, die met haar rijwiel, .uaarvan zij bij de na dering van een auto was afgestegen, door toedoen van dan appellant op zijn motoA in 't gedrang geraakte en een schade van f 4 bekwam. Ook werd de julfrouw nog pijnlijk geraakt aan haar vingers en werd de In houd van haar taschje vernield. Een en an der had plaats op 2 September 1929,'s avonds 7 uur. De heer C. G. Snellenberg, chauffeur van den bewusten auto: verklaarde dat verdachte de schuld droeg van het gebeurde! Verdachte toonde zich thans op aansporing van den president, bereid de schade aan mej. Boon te voldoen en stelde de juffrouw de 4 Ier hand. De Officier vorderde bevestiging van het vonnis, waarop het den verdachte blijkbaar speet zfjn 4 gulden te hebben uitgegeven Hl) hoopte, dat bij de uitspraak met een en an der rekening zou worden gehouden. Hierna sluiting der zitting ■a en beken genoeg D.t wa«schen b“hoorde te geschieden onder het '1’sp-te stilzwijgen. Niemand mochi er bu spieker en men mocht n« mand groeten en door niemand gegroet worden daar anders ïe toovermacht van het water iemiet‘gd werd In Osterode. in den Harz. de naam komt van Ostara. verschijnt de godin ook nu nog elk jaar tn den Paaschnacht en wascht zich. In tal van streken gaven de boeren aan hun vee water te drinken, dat in den Paaschnacht was geput ot geschept. Het vee werd door dit water tegen ziekte beschermd. In den nacht van Goeden Vrijdag te twaalf uur werden In dep Harz uit de hazelaars tooverroeden gesneden. Om dienzelfden tijd kon men uit een glas water, waarin een ei geklutst was. opmaken, welke vruchten dat jaar 'n goeden oogst zouden opleveren. Pas seerde men in het middernachteltjk uur een kruising van wegen, dan verscheen de dui vel. Men kon van hem het onzichtbaar makende varenzaad ontvangen, maar men mocht met omzien. Volgens hetzelfde oude volksbijgeloof kon men op Goeden Vrijdag de heksen in de kerk zien, als men een wilgentak om het Hjf bond. De heksen zaten met hun rug naar den preekstoel gekeerd en droegen orui- ken van stroo. Op den morgen van den eersten Paasch dag maakte de zon drie vreugdesprongen. In het bergland ging men op een hoogen berg staan en zette er een tobbe met water neer om In de weerspiegeling de zon te zien huppelen, en dat alles van louter vreugde, omdat het Paschen was Veel van dit volksbijgeloof leeft nog enkel voort in de herinnering, maar hier en daar 13 er een of ander verbasterd gebruik van overgebleven. Voor ons staat vast dat wij, als we Paaschbrood en Paascbeleren eten, het doen Ostara ter eere! Al denken wij er ook geen oogenbllk aan Rondvraag. De Voorzitter bracht nader in bespreking het van het Oranjekruis ontvangen schrijven, dat hierop door den heer Stoutjesdijk werd toegelicht. Deze stelde in het licht da: er na den watersnood in het land van Maas en Waal een scheiding kwam tusschen het Roode Kruis en het Oranje Kruis, als gevolg van minder goede samenwerking destijds. Thans houdt het Oranje Kruis In elke provincie een wedstrijd in hulp bij ongeluk ken. zonder dat het menschen daarvoor heeft opgeleid. De vraag Is nu of het Roode Kruis zal meewerken Ja dan neen. De Voorzitter gaf toe, dat er moeilijkheden tusschen de organisaties bestaan, maar rou toch willen dat een houding wordt bepaald Wat is het doel van het Oranje Kruis? De heer Stoutjesdijk: Het verleenen ven eerste hulp bij ongelukken. De Voorzitter zou. omdat beide vereehl- glngen zich hetzelfde doel stellen, niet wil len. dat het Roode Kruis een afwijzende hou ding zal aannemen tegenover den wedstrijd, ma_w. hij is vóór het verleenen ven steun. De heer Stoutjesdijk herinnerde aan een algemeene vergadering te Hengelo en wilde op grond van die besprekingen eerst met het hoofdbestuur spreken alvorens medewer king sou worden verleend. De voorzitter zou willen Hen uitgemaakt of de afdeeling Alkmaar bevoegd Is op eigen initiatief op te treden. Spr. dacht dat de af deeling wel zelfstandig een beslissing kan nemen terzake van den wedstrijd van het Oranjekruis. De heer Stoutjesdijk wilde de meening van het hoofdbestuur afwachten. Dr. Frederikse meende dat het hoofdbe stuur niet atwljzend staat tegenover samen werking omdat Immers het schrijven van het Oranjekruis bekend genoeg is en bet hoofdbestuur daartegen niets heeft laten hooren. Spr was er vóór de transportkolonne toestemming te verleenen mee te doen aan den wedstrijd, juist omdat het hier hetzelfde doel betreft als het Rorqe Kruis nastreeft. De voorzitter onderstreept nog zfjn mee ning om wél medewerking te verleenen om. den wedstrijd zoo goed mogeftjk te doen slagen. De heer Stoutjesdijk wees er op, dat het hoofdbestuur van het Roode Kruis toch de samenwerking met het Oranjekruis heeft verbroken Mr. Josephus Jitta stond aan de zijde van den voorzitter en zou bet betreuren als de transportcolonne niet meedeed. Dr. Frederikse geloofde, dat bet hoofdbe stuur stilzwijgend aan de aideelingen over laat wat zij zullen willen doen in deze kwes tie. r Na nog eenige bespreking, waaraan alle aanwezigen deelnamen, werd besloten, dat de afdeeling zal meewerken aan den door het Oranjekruis voorgenomen wedstrijd. De voorzitter stelde nog in bet Uoht, dat het Roode Kruis en het Oranjekruis zeer goed zouder kunnen samenwerken, voor beide organisaties is plaats Hierna volgde sluiting der algemeene ver gadering. De veroordeelde veehouder achtte zich door dit vonnis oezwaard en kwam in hoo ger beroep. Hjj werd thans verdedigd door Mr. Smai. advocaat te Alkmaar. De verdachte melk, plm 75 Liter, was in den morgen van 14 December afgeleverd aan den getuige Schouten. De neer Beets, adj.-keurmeester voor wa ren. had op gemelden datum een monster melk In beslag genomen olj den melkrijder Rooker en die melk op de gebruikelijke wuza in een gezegelde flesch naar den Keurings dienst overgebracht. Verdachte molk 15 koeien De heer Beets bad aan ae kleur der melk de aanwezigheid van strepto coccus kunnen constateeren. Een der koelen bleek dan ook aan uierziekte te lijden. Verdachte beweerde, dat Schouten de melk van verschillende veehouders dooreen meng de. Juist op die omstandigheid baseeide appellant zijn voornaamste verdediging. De keurmeester daarentegen weersprak zulks en rekende voor, dat verdachte had afgeleverd 38 Liter aan Scnouten en 25 aan Rooker, dit getal, 63, klopte precies met de door verdachte dien dag af geleverde hoe veelheid. Getuige Schouten weerlegde trou wens ook pertinent de veronderstelling van den verdachte. Het was een ingewikkeld zaakje. De bejaarde knecht van verdachte, Baan, molk geregeld de koeien en had geen ab normaal verschijnsel bij net z.g. spatten be speurd Doch ’s avonds was er een ..kwar tier" (dat is een kwart uierdeel) ziek. De melkrijder Rooker herinnerde zich niets meer van dien oewusten 15 December. Hij was thans melkrijder af. Wel nerin- nerde nlj zich, dat de keurmeester een mon ster had genomen. Rooker achtte echter ab soluut onmogejjk dat de melk van M. ver mengd zou zijn met de leverantie van an dere veehouders. Ais getuige ter ontlasting van verdachte werd nog gehoord de echtgenoote van ver dachte, die aan het monster had af- gegeven. Deze getuige kon zeer weinig ver klaren. zy «ras nergens bij geweest. Haar man behandelde de zaken der boerderij. De heer M. trachtte de meening ingang te doen vinden, dat de keurmeester hem niet genegen was. Hij had 4 slechte koeien en heeft die laten onderzoeken, waarop bleek dat er -Biets op viel aan te merken. De heer Officier toonde zich niet voldaan na lezing en bestudeerlng der stukken en was van meening dat het vonnis van den Kantonrechter In leder geval niet gehand haafd kon worden. Uit hetgeen echter op deze ringermeer of de naaste omgeving daarvan aangewezen. Alkmaar zal er het centrum van vormen; zoo zal de heer Mesu zich in Bergen gaan vestigen. Wat nu de werkzaamheden betreft, zal al dadelijk begonnen worden met den aanleg van fietspaden, het eerst langs de reeds on der water uitgebaggerde kanalen waar de grond het eerste droog is Die fietspaden langs de kanalen kunnen later als jaagpaden gebruikt worden. Wanneer op deze wyze de geheele polder van den rand af te bereiken is, zal het begreppelen ter hand worden ge nomen De .greppels zullen op onderlinge af standen van 10 tot 18 meter het land door snijden en zullen gezamenlijk een lengte van 20000 K M. hebben. Daarna moet de sloot grond uit de kavelslooten over het land worden verspreid. Reeds daarom verdient het aanbeveling vroegtijdig met het werk te beginnen, daar op deze wijze voorkomen can worden, dat de grond verzllt door het ver dampen der nog op het land staande plas sen. Het staat nog niet vast, of bet greppelen en dergelljke werkzaamheden machinaal kunnen gebeuren. Blijkt het, dat het met de hand beter gaat, of is net ftnancieele voor deel van machinalen arbeid niet zoo groot, dat de uitgaven er oelangrUk door worden verminderd, dan zal hier voor ongeveer 3000 landarbeiders gedurende 2S» jaar werk zijn. Doch ook in het andere geval zijn er veel landarbeiders noodlg. In de streken waar een overbevo'king is zal propaganda woraen gemaakt en in overleg met de arbeidsbemid deling en verschillende organisaties zal ge tracht worden uit alle streken van ons land «erklooze landarbeiders naar de Wiennger- meer te lokken. Voor deze arbeiders die voor een groot deel later ook. emplooi zullen kun nen vinden Dl) de boeren die er zich zullen vestigen, zullen reeds dadelijk woningen worden gebouwd op de plaatsen waar vol gens het door de directie der Zuiderzeewer ken reeds vastgestelde plan de dorpen zulien komen. Deze directie zal ook zorgen voor den aanleg der wegen, die eveneens reeds zun ontworpen. De landarbeiders woningen, alle met een stukje grond van ongeveer 1 H.A. zullen volgens nét systeem van da Landarbeidcrswet worden beschikbaar ge steld. zoodat de bewoners op den duur eige naar worden. De polder wordt verdeeld in kavels grootte van ongeveer 20 H A. Deze zullen afzonderlijk of in combinatie worden ver huurd aan boeren die zich daarvoor aan melden. Doch ook reeds voor dien tijd be staat er aan jonge boeren behoefte. Voor- loopig kunnen zij gep.aatsi worden aan da machines of trij het dralr.eeren en het pioe- i'en. Door bemiddeling van landbouworga nisaties en landbouwonderwijsmannen de directie jonge ondernemende ooerei den polder te doen gaan, zoodat eg^ reeds dadelijk een kem van n.euwe oewonêrs zM outstaan. Zoo gauw als de grond daarvoor gereed is en dat sal ai heel spoedig zijn zal er gras en Klaver gezaaid moeten worden, om den grond den eersten tijd nog wat rust ta geven. Daarvoor zal nu reeds de teelt van gras en klaver moeten worden georganiseerd om tijdig over een voldoende hoeveel eid zaad te beschikken. In 1933 reeds zal net Deze vergadering was gisteravond bezocht door vier heeien en dne dames. Voorzitter was de heer J. G. Haremaker, die een kort welkomst»oord sprak en hoopte, dat de be sprekingen goede gevolgen mogen hebben voor de afdeeling. De opkomst van uitsluitend be stuursleden wilde spr. uitleggen als een be wijs van verrouwen in het bestuur. De notulen van de vorige vergadering, gelezen door den secretaris, den heer H. C. Stoutjesdijk, werden onveranderd goedge keurd! Ingekomen was van den Kon. Nat. Bond het Oranjekruis een ultnoodiglng tot deel name aan den Provincialen wedstrijd op 31 Juni; een programma en een ultnoodi- gtng voor de alg. vergadering van hetr Ned. Roode Kruis op 14 Mei te Gouda. Hlerbü kwam ter sprake het houden van de gewone collecte, die door verschillende leden beter geacht werd te houden in Juli (op een Vrijdag), omdat de opbrengst dan waarschijnlijk grooter zal zijn. Een brief uit Oudkarspel met de vraag of schrijver op een door hem samen te stellen verbandtrommel een rood kruis mag schilderen. De heer Stoutjesdijk lichtte dit schrijven toe en adviseerde het verzoek niet direct af te wijzen omdat het mogelijk^ kan zijn aan den Langendljk een past van het Roode Kruis te vestigen. Het plaatsen van het kruis is wettelijk verboden, zoodat de kwestie met het hoofdbestuur kan worden bespro ken. De Voorzitter telde in het licht, dat tn den handel offlcieele verbandtropimels te verkrijgen zijn. Spr zou op het schrijven willen antwoorden, dat het samenstellen van de trommel worat toegejuicht, maar dat op de kwestie van het kruis nader terug wordt gekomen. Dr. Frederikse weee er op. dat het Roode Kruis verantwoordelijk is voor de samen telling van de trommel. Overeenkomstig het advies van den voor zitter werd besloten. Sonnugmorgen. am ersten Osirrtage, ist aine Hl Messe mit Jeutschen Liedern und deu'^ciei Predigt tn der St. Franzisks- Jtomana-kapelle (Laat tas. neben der St. Domrnikuskirche) wozu alle deutschspre- chenden Katholiken Ireundiichst etngeladen Md Anrang pünktlich 8 Uhr Geiegenheit SOI Ostg'tommamon wihrend der Hl Messe. Beichlge.egenheit tui Deuische: In der St. Lsurentius-kirche CVerdronken- •ord): Samstag, morgens bis 11 Uhr. mittags 49 Uhr. In der St Domini kus lurche (Laat) Samstag, morgens bis it Uhr. nuttags 49 Uhr. In der St. Josetskirche (Singel) Samstag morgens bis 13 Uhr, mittags j9 Uhr. Jeder tiollandische Deutsch. N-B. Katholieken die Duitsch personeel ia dienst hebben, worden dringend verzocht, hunne ondergeschikten gelegenheid te geven tot bijwoning der Hl. Mts en het ontvangen der Paaschcommume in de St Franciska- Romanakapel op Paaschmorgen 8 uur. ritetten wijl Drankwet. De ambtenaar van het O. M. vroeg f 60 boete sub& 30 dagen hechtenis, doch t*e Kantonrechter, jhr. mr. dr. Van den Brandeler. liet het argument van goede trouw gelden en veroordeelde tot f boete subs, tien, dagen hechtenis. Hooger beroep overtreding Jachtwet te Uitgeest. De heeren gebroeders Anth. eh Joh. K.. fa- brieksarbeiders ttf Heemskerk, veroordeeld door den Kantonrechter te Alkmaar, naar aanleiding van het feit, dat zij zich te Uit geest in het jachtveld hadden bevonden ter opsporing van wild docr middel van een of twee lange honden, waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen, welk hooger beroep heden werd behandeld. De appellanten wer den thans juridisch bijgestaan door Mr. SchenKeveid advocaat te Alkmaar. De verdachte Anthonius K. deed voor de rechtbank een verhaal hoe hjj en zijn broe- de.’ er toe waren gekomen om voor de Mare- chaussee’s het feit te erkennen. Dit hadden zy gedaan om te voorkomen, dat bij als ar beiders op de fabriek hun ontslag zoucen krijgen. Zij ontkenden echter pertinent zich met honden in het jachtveld te hebben Be vonden. Wel was het waar, dat hun rijwiel daar was aangetroffen, doch dat was ver moedelijk door een ander gebruikt. De Be kentenis was hen echter door de Marechaus see s zoo goed als afgedwongen. Wilden tij niet het feit erkennen, dan moesten zjj mee en had hun dit nun betrekking Kunnen kos ten. Opperwachtmeester Smorenberg las hun toen hun erkentenis voor en moesten zij die teekenën. Het rijwiel, merk Padvinder, was door den broeder Klaas van verdachte An- thoon K. geleend. Het waren ook hun hon den niet die daar gezien zijn, doch verdacnte A. K. wist dit niet zeker, omdat hjj dien dag in Velzen en IJmulden had doorge bracht. De verdediger zelde tegen Anth. K., dat hij de waarheid moest zeggen, daar verdediger zich als zoodanig niet wilde begeven in een complex van leugens. Dan zou hjj liever van die verdediging afzien. De heer Smorenberg, opperwachtmeester der Marechaussee legde een gelijkluidende verklaring at als voor dén Kantonrechter Verbalisant wist van de personen niets af, doen had zich meester gemaakt van de rij wielen. Voorts verklaarde getuige dat oet verhoor op rechtmatige wijze had plaats ge had. van eenige pressie was- geen spraxe. Er is geheel vrijwillig geteekend Er waren 5 personen met twee honden en uit alles viel te concludeeren dat dit gezelschap stroo- pers by elkaar noorde. De honden waren goed afgericht- doch getuige zou ze niet meer kunnen herkennen. Verdediger vroeg aan Smorenberg of Jo hannes K. 2 uUr lang in den paardenstal der kazerne nad gezeten, waarop getuige ant woordde, dat dit niet de paardenstal was doch een andere localiteit. Hierop werd gehoord wachtmeester van der Meer, die Bleef volharden of) het door hem opgemaakte procesverbaal en dit in zijn getuigenis nader toelichtte. H(j zou de door hen achtervolgde personen niet kunnen nerkenneh De fietsen zijn door verbalisan ten' in beslag genomen. Voorts werd nog gehoord de gem.- en onbez. Hjksveldw Van der Werf te Heems kerk die een onderzoek had ingesteld naar de honden van verdachten. Dit was een oastaard nerdershond en een Kleine bont- Kieürige Brak allebei gladharig. De Officier achtte het vonnis niet Juist ge- 'ormuieern en verzocht aienaangaand ver nietiging. Voorts merkt de Officier op, dat verdachten door hun kiekeboe spelen nun zaak niet verbeterden Spreker concludeerde na zulks nog nader te hebben gepreciseerd schuldigverklaring en veroordeeling van ieder der verdachten tot dezelfde straf als hen was opgelegd door den Kantonrechter. Deze straf bedroeg voor leder der verdpch- Goede Week in Rome

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10