tf^uitenlandsch cJCzeuws FEUILLETON DE ECONOMISCHE CATASTROPHE, WELKE IN RUSLAND DREIGT XAD1O-OMROEP De dwangmaatregelen tegen dë boeren Het proces Ulitz De Russische gezant te Zweden Engeland-Sovjet Rusland De Fransche Kamer Staatsbegrooting aangenomen Een Handelsverdrag Het Duitsche Riikskabinet De macht in China Australische Werkloosheidswet Noordelijke legers rukken op De Australische Defensie 1 Russische conferenties De zaak De Leeuw Nieuws van Gandhi Spoorwegongeval te Lyon KORT NIEUWS Sovjet Rusland jubileert 25 jaar revolutie Berooving van een kaslooper DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Gemen&de Buitenlandsche Berichten Slechte stemming onder de roode soldaten In Vlaanderen Vlaamsch Thuringen en het Rijk en de leiding van Stalin VRIJDAG t8 APRIL 1» /-7 haar Hel O. M. in renet. Wie k Dmitriëwsky? het minst van den nood hebben bemerkt Pantserkruiser B Door den Senaat vet «rot pen. Stalin De GANDHI EN GKANDL 500.000 pond sterling minder met Een gecompliceerde botsing gedelegeerden De Ongeregeldheden te Poona. Stakingen te Karatsji. van ambtenaren over do 'Wordt vervolgdJ Zijn maar nemen. In tiet moord-proces tegen Kutzbach, die in de nabijheid van PoVdam een kaslooper beeft neergeslagen en berooid, werd heden EEN LEELIJKE DROOM VAN MACDONALD! id Dp den rnüur zult ge zien met een schild in De havenarbeiders en straatvegers hebben den arbeid neergelegd naar aanleiding van de arrestatie van de plaatselüke congreslei ders. Vlaamsche bladen arrestatie van' den Het RUkskabinet heeft zich heden in een zitting, welke ruim drie uren geduurd heeft, o.a. ook beziggehouden met de kwestie van den Pantserkruiser B Naar vernomen wordt heeft het Kabinet de meening van den Rijks raad inzake den Pantserkruiser overgenomen. blik gevangen in het cachot van het krijgs hospitaal Heden zal in Antwerpen een protestver- gaderlng worden gehouden, waarop om. het woord zal worden gevoerd door dr. Bonus en Berm. Vos. Het Senaatslid mr. Van Dieren heeft zich bereid verklaard om De Leeuw zoo noodig voor den krijgsraad te verdedigen. en een weinig verder was die vreeselljke dui vel op Roumalats mullesel gesprongen. Naarmate hij het slot naderde, verdween de mist en klaarde de hemel op. Zijn oogen nu aan de duisternis gewend, onderscheidden boven zijn hoofd vooruitspringende rotsen, als steenen reuzen die hem scheenen te willen verpletteren. Bij een draai van den weg be merkte hij In de verte een fantastisch sil houet zich tegen den zwak glanzenden he mel afteekenen. 1 Was bet kasteel van Font- Aulade. Over een kwartier zou hij het bereikt hebben. Hij versnelde zijn pas en zwaar klonk de slag zijner laarzen op den harden weg. In zijn zak rinkelde eenig gereedschap. Het donkere gevaarte vóór hem op den heuvel, werd steeds groover en dreigender. Het scheen den nachtelijken wandelaar, dat de vage contour van dien gevloekten burcht bjjna den geheelen horizon bestreek Het pad dat nu om een groote rots slin gerde, werd aldoor smaller. Hier beersente bijna een volkomen duisternis, ondanks de weifelende klaarte die in bet oosten sche merde en de komst der opgaande maan aan- kondlgde Het Jongmenach haastte zieb deze don kerte te ontkomen en het slot weder in het gezicht te krijgen. Na eenige oogenbllkken bleet hij sidde rend staan. Daar ginds, in bet kasteel, flikkerde een schijnsel, onzeker en bewogen, als het licht Bombay ontslag hebben genomen om aldus hun sympathie te betuigen met de actie van Gandhi. .zal dienen als modus i> van hel sluiten van en scheepvaart ver t gegeven worden. Te Moskou zal een monu ment ter herinnering aan de eerste revolutie geplaatst worden. De sovjet-compc I ten krijgen opdracht een symphonle te compo- neeren, die de revolutie van 1905 uitbeeldt. Kalmte te Calcutta Er heerscht hier thans rust, maar door de onrustige stadswijken patroullleeren nog militairen. (Reuter-telegranunen). Wetgevende Raad verwierp gisteren door de Wetgevende Vergadering aangeno men wet op de werkloosheid. De Staatsbegrooting is gistermiddag door de Kamer met 450 tegen 135 stemmen aan genomen. Het ontwerp inzake de belastingverlaging is naar de financieele commissie verwezen, die onverwijld een aanvang zal maken met de behandeling. De bondsregeering gaf last tot een ver mindering met minstens een half mil. hoen pond sterling van de, geraamde be- grooting van defensie, waarmee de afdan king van 500 man gepaard gaat. Het O M. in het prooes-Ulitz is in verzet gegaan tegen het vrijsprekend vonnis. Gisterenavond kwamen hier ongeregeld heden voor. De menigte wierp steenen naar de ivrlitie Een Engelsch magistraat w»rd verscheidene keeren getroffen, doch niet ge wond. zullen vannacht wel eens zien. Zijn het groo te spijkers waarmede dat ijzerwerk vastzit? Ja. nog al! Maa ge kunt bet noodige ge reedschap meenemen. Vervolgens werd er een som vastgesteld. Malegnon. ..die er goed bijzat” zooals men zgide. waagde er twintig frank aan. Deze weddenschap, was de oorzaak van de samenscholing die dien Zondag op het kerk plein plaats had. Er was dien avond geen familie aan tafel, waar niet over de geduchte weddenschap ge sproken werd. De vrouwen rilden van vrees, alleen reeds bij de gedachte, dat die jonge man zich wel dra aan zoo n groot gevaar ging blootstellen De manner, schudden meewarig het hoold De eersten vreesden, dat de overmoedige waanzinnig zou terugkaeren, indien hü die hel tenminsts ontkomen zou: de anderen vroegen zich af of het geen schuldige onvoor- dchtlgheio was op deze wijze misbruik te maken var. een bluffer dte de klaarblUae- ijkste feiten hardnekkig wilde ontkennen en In zün trots zijn ongeluk tegemoet ging snel len. In de woning van malegnon hadden ver scheidene buren zich verzameld om den avond met kaartspelen door te brengen en al- roo de terugkomst van Morro af te wachten De neld van het avontuur was daar self voor zijn vertrek een glaasje op den goeden afloop komen drinken. De afstand van het dorp naar het kasteel Heden heeft nabij Lyon een spoorweg ongeluk plaats gehad. Ter hoogte van Andancette ontspoorde een goederentrein, die grootendeeis vernield werd. De sneltrein naar Lyon, die over het zelfde. traject reed, kon nog op het laatste oogenblik voor de plek der ontsporing tot stilstand worden gebracht. Toen enkele minuten later echter de Parü- sche sneltrein passeerde, kon deze niet tijdig meer remmen en reed op den stilstaanden sneltrein in. Drie wagens en een locomotief ontspoor den, terwijl 15 reizigers gewond werden, van wie enkelen ernstig. Malegnon, was toen op ’n fameus idee ge komen. Hij herinnerde zich, dat de oude graaf hem vroeger, toen nu nog slotenmaker was, had ontboden, on. een zeer oud ijzerwerk met drakenkoppen op de deur der wapenzaal te herstellen Dit uaeren smeedwerk moest Morro nu me debrengen sis bew.is van zyn "bezoek. Op die wfjze was alle bedriegerij uitgesloten. De vroegere slotei uaket kon zich den vorm van dit deurbeslag nog goed voorstellen, zoodat hij bet onmiddellijk zou herkennen indien Motto be: hen- zou toonen. Het Is de eerste dew links achter in den hoofdingang bad de smid t jongmensch uit gelegd. Vroeger werd die gang of vestibule de wapenzaal genog| 'twee steenen drakei hun pooien Goed! zei de ander met een glimlach, die sfjn onverschilligheid moest uitdrukken. Wij O Vijf-en-tw1nttg laar geleden had de eerste Russische revolutie plaats. De sovjet-regee- rlng besloot het 25-jarig jubileuiA op plech tige wijze te vieren. Er zal o.a. een ten toonstelling georganiseerd worden van schil derijen en beeldhouwwerk, voorstellende ge beurtenissen uit die revolutie Er zullen plakkaten en volksprenten (z.g loebkl) uit- „Parsifal". PARIJS „RADIO PARIS 1725 M. it.501.20 Gramofoonpi. 3.05 Orkest- concert en soli 8.05 Concert. Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 47? M. 6.20—7.20 Gramofoonpi. 8.209.20 Evang. Morgen- v 'jding 10.2011.20 „Passional”. Hoor- beeld van Franz Diettnch 12.201.50 Kamermuziek. Instrument, solisten en alt 5.20 ..Matthaus Passion" van Joh. Seb. Bach. Koren, orgel, orkest en solisten. BRUSSEL, 508.5 M. 4.20 Kamer muziek 5.20 Uitz. van de Matthaus Passion uit Leipzig 8.00 Orkest-concett en zang. KALUNDBORG, 1135 M. a.50— 4.50 Orkestconcert en piano 5.40-6.io Vocaal concert 6.509.40 „Paaske”. Tooneelspel in 3 bedr. van August Strind berg. Medewerking door Strijkkwartet. ZEESEN. 1635 M. 8.10 Klokkenspel 8.20 Morgenwijding 10.50 Jesu Leiden und Tod. Alt, bas, orkest en spreker 12.20 Orgelspel 1.20 JeUgduurtje 1.50 Cello-redtal 2.20 Solisten-concert 3.20 „Die Stadt ohne Sonne” 3.50 Orkestconcert 4.205.10 Lezing 5.20 „Matthius Passion” van Joh. Seb. Bach. Uit Leipzig. HUIZEN, 1875 M. 8.25—9.20 N-C. R.V. Morgenwijding 10.3011.00 Zieken dienst N.C.V.R. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 3.004.00 K.R.QU Goede Vrijdag. Plechtigheden op de H. Landstichting te Nijmegen 5.00—6.30 Concert. Mevr. Hekkert-v. Eysden, sopraan Ina Mulder-Belser, alt-tnezzo Mej. Lucia v. 't Erve, viool Hr. Wittpen, fluit Piet Halsema, orgel en piano 7.007.90 K.R.O. Spreker Jos. de Boer. Onderwerp Gezin en Maatschappij. HILVERSUM. 298 M. Na 6 uur 1 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.003.00 Gewijd Middag-Concert. Jeanne v. d. Rosiire-van Emmerick, zang Herm. Leydensdorff, viool Kommer Kleyn, decla matie Ferd. Kloek, orgel het A.V.R.O.- Octet o. I. v. Louis Schmidt 3.004.00 Koorconcert door de „Schola Cantorum” 4.004.30 Gramofoonpi. „Missa Soletnnia’* 7.157.45 voordracht door Jules Ver- straete 7.458.00 Gramofoonpi. 8.01 Gewijd concert. To v. d. Sluys, sopraan Annie Veenenbos alt Marcus Plooyerj tenor Jac. P. Caro, bas Ferd. Heimann, voiol Frans Hasselaar, orgel Louis Saal- born, declamatie het Concertgebouw-Sep- tet de Gemengde Zangvereen. „Wognutna Zangkoor”. Organist J. A. Doorn 10.45 Epiloog, uit te spreken door Ds. E. W. Ekering. Slotzang door Wognutns Zangkoor 11.00 Sluiting. DAVENTRY. 1554.4 M. 9.35 Morgen wijding 2.50 Concert. Militair Orkest, sopraan en cello 4.20 Voorlezing 4-40 Concert. Strijkorkest en bariton 5.50 Sportber. 6.106.55 Kerkdienst 7.05 Opvoering van „Parsifal” van Rich. Wagner 8.05 Nieuwsber. 8.209.20 Vervolg On talagnemingen te Bombay. Een officieele circulaire maakt bekend, dat tot nog toe 317 inlandsche ambtenaren op een totaal van 3.774 In het gebied van Het officieele schrijven van de Thurlngsche regeering aan den Rljksmlnlster van Blnnen- landsche Zaken werd hedenavond gepubli ceerd. De landsregeering persisteert daarin bü haar meening dat de Thurlngsche mach tigingswet niet tegen de Rttkswetgevlng tn- druischt Ztj is echter bereid, met het oog op de tusschen haar en het Rijk aanhangige meenlngsverschfllen de beslissing van het Staatsgcrechtshof te vragen en dezen stap In overleg met de Rijksregeering te onder nemen De regeering hoopt, dat In het schrij ven van 18 Maart J.l. gedecreteerde, doch niet gemotiveerde schorsing der toelagen voor politiedoeleinden, zoo spoedig mogelrjk na ontvangst van het onderhavige schrijven zal worden opgeheven. opdat de .eg e-ring van Thuringen geen verdere schade zal Ujden. Eenzelfde verzoek wordt gedaan met betrekking tot de door den Rljksmlnlster van Blnnenlandsche Zaken d.d. 18 Maart, afgekondigde stopzetting der oversclirijvln- gen uit fondsmiddelen. candldaat voor de opvolging. HU Is de vroe gere leider dter Oekrainsche bolsjewisten dikwijls genoemd door Lenin. HU is op het oogenblik de populaire man tn de partU. Een volks-econoom van veelzijdige beschaving, bezadigd, kalm, met een goed politiek ver stand en een wijden blik voor de wereldpo litiek. Verder Is hij dat wat de Russische re volutie noodig heeft. nJ. gesloten In aUn geslotenheid is hU raadselachtig HU bezit een rijk politiek verleden: hü is volks-com- missaris en helper van Deers zln.sky geweest in de leiding van de industrie: dan was hU. gedurende zUn oppositie-tUd. handelsverte- genwoordiger in Parus en in een kritieken tijd leider van de Staatsbank. HU is dus ook een man met organisatorisch-bureaucratisch talent. De andere candldaat is de voorma lige rechts-oppositioncele en chef der vak- vereenlglngen Tomski. verstandig en een voudig. ZUn rechts-oppositloneele overtuiging is voor hem nu geen belasting meer. Maar zulke candldaten kunnen reeds op een volgend oogenblik weer worden omver- geworpen. Stalin heeft tijd. Voorloopig diri geert hü nog de Sovjet-pers. Voorloopig kan hü bovendien nog een beroep doen op zün populariteit in de breede kringen der boe ren. die hU plotseling heeft gewonnen door het remmen van het radicalisme Wat zün tegenstanders als gemis aan moed uitleggen, kan hü zelf als het tegendeel, als polltie- ken moed, doen voorkomen. Alles blUft dus op het oogenblik nog open. Maar de positie van Stalin is ongetwüfeld geschokt. tegenstanders tn de partü zün talrük zet. vooral omdat tot nu toe de arbeiders^-bu--heeft nog tijd, te geven en te 1 te organtseeren. In Moskou is het gerucht opgedoken, dat hü plotseling uit de stad vertrokken is. In werkelijkheid is hü slechts enkele kilometers van Moskou weg geweest In het communistische rustoord ..Gorki en dit kan een nolitleke zet van hem geweest zün. Het leven in Moskou, het leven van het groote uftgestrekte Rusland speelt zich precies zoo af. als anders De arbeiders gaan naar de elubs. de kleine burgers komen bij elkaar op de thee en kletsen. En toch eaat Rusland groote. waarschünlijk geschiedkun dige beslissingen tegemoet Blijft Stalin op zün post? Komt er een Therm id or? Komt er een nieuwe man? Komt er weer een collectieve lading der partij zooals aan het begin der rewlutie? On al deze vragen kan alleen de toekomst een antwoord geven. Gisteren beval Stalin: verjaagt, knecht, doodt de kleine boeren. Vandaag bedreigt Stalin: Wie den kleinen boer een krenkt, wordt swaar gestraft. Terwille van de smeer, likt de kat de kandeleer. Een oproer te Karatsji. De politie gaf negen schoten af op een oproerige menigte voor het gerechtsgebouw, waarbü verscheidene personen werden ge wond. De menigte deed een aanval op het gerechtsgebouw en sloeg de ruiten in. Twee Europeesche polltiebrigadiers werden bij het handgemeen gewond. Bü de ongeregeldheden, die gistermorgen plaats hadden, werd éen persoon gedood en werden zeven personen ernstig en 26 licht gewond. In den loop van den middag trad verbetering in den toestand in. Sovjet-Rus’and gaat met groote schreden nieuwe omwentelingen tegemoet Uit alle In formaties, die hiel uit Moskou aankomen, blükt, dat de ontwikkeling der dingen veel "Mugger gaat, dan men tot nu toe heeft aangenomen. Het punt, waarom alles draait. is de zich steeds duidelüker afteekenendc •oonomische katastrophe der Sovjets. In een uit Moskou gedateerd bericht, dat Ingenieur Nikolaus Basseches in de ..Neue Freie Pres- •e” publiceert, heet het: De Russische boer is nu nog armer dan Vroeger, want de klassenstrijd die ln de laatste drie maanden is aangewakkerd. heeft de Russische volks-economle en vooral den Russischen landbouw aan economische offers minstens evenveel gekost, als de Rus sisch -Japansche oorlog. De radicale poli tiek der laatste maanden heeft, het actieve deel der arbeider in haar ban gelokt: Btormbrigades naar het dorp, stor.nbrigades als hulptroepen der belast ing-executeren, die de laatste overblijfselen van de bourgeoisie opsporen. arbeiders-secties bü de Sovjets Het heele Russische leven is demagogisch opgewoeld. voor de terreur van omlaag «ün alle sluizen geopend. De staatsambte naren zün bang geworden voor de arbeiders- tsrigades; de partlj-oryan’-saties worden ge terroriseerd dööT de steeds herhaalde zuive- rings-acties, waarbij ieder arbeider het recht heeft zelfs het particuliere leven van den betroffen persoon uit te pluizen. Aan dit alles moet nu plotseling een e.nd worden ge maakt? Het is begrijpelijk, dat het actieve gedeelte der arbeiders zich hlertcgtn ver- De sprinkhanenplaag in Marokko wortd oagelüks grooter. Te Larache heeft zich een verscheidene kilometers lange zwerm vertoond, die op den spoordük neerstreek en het treinver keer volkomen onmogelük maakte. De regeering heeft militairen derwaart*.ge- zonden ter bestrijding van het ongedierte. was ongeveer drie kwartier gaans, indien men tenminste het Estourillesveld doortrok, in plaats van den vee! lageren, kronkelen den w,eg te nemen. Tegen elt uur stond Morro op, stak eenig gereedschap, een doosje lucifers en een Kaars ln zijn zakken en rolde cigaretten voor onder weg en zei tot afscheid: Tot straks dan! Ik ga meteen jacht maken op die gcvaarlüke geesten, als aj tnlj ten minste lastig vallen. Ik zou maa: voorzichtig zün. klonk de raad van eenige n. .unen. die opstonden om den heid uitgeleide te doen. De torenklok sprankelde haar welluidende tonen ovei de vallei, toen de jonge man, met de handen in de zakken en een liedje flui tende het dorp door trok. Vervolgens Uep hu langs een ouden muur, waarachter een ver vallen hui* schuilde en verdween daarop in de duisternis. Een dikke mist hing over boomen en vel den en maakte den nacht nog somberder. Morro liep met vasten tred voort, nu en dan angend of hoestend, alsof hü MchaeU met nieuwen moed wilde Bezielen en tegelük een levensecho trachtte te vinden ln deze duis tere eenzaamheid Zonder het zich self te durven bekennen, voelde hü een geheime vrees zich van hem meester maken. Alle zonderlinge verhalen van geesten en spoken kwamen hem in de ge dachte. Daar vóór hem op dat rotsige pad had Fourcade dien strüdlustlgen bok ontmoet Uit Peking wordt gemeld, dat de Noorde- lüke legers ln de provincie Sjantoeng op rukken. De inneming van de hoofdstad tei- nanfoe is onmiddellük te wachten. Tusschen de afgevaardigden der Koeomim tang en markschalk Jen Hsl SJan worden onderhandelingen gevoerd over de vorming van een nieuwe regeering te Peking. Drie commissies (een politieke, een diplomatieke en een financieele» zün reeds ln werking ge treden. In de provincie Sjansi worden ernstige oorlogstoebereidselen getroffen tegen Han- kau. Het posten van drankwinkels Gandhi hield gisteren een toespraak tot duizend vrouwen uit Ahmedabad en Bom bay. Slechts 25 narer verklaarden zich be reid tot het posten van drankwinkels, maar allen gaven uiting aan hun sympathie ten aanzien van Gandhi’s campagne, alsmede aan haar bereidwilligheid om hem op andere wijze bü te staan. Wij kunnen het kieszecht niet aan dronk aards verleenen. zeide Gandhi, wü strüden voor veroetering. Later zult ge den moed hebben om te posten. Het posten van thans levert meer resultaten op dan twee Jaar propaganda. Mevr. Gandhi zal Vrüdag te Jalalpoer met het posten- van drankwinkels beginnen. Zooals de lezer zich wellicht zal herinne ren, beeft de gezantschapsraad va’n de Sov- jet-Ume te Stockholm, Dmitrièwsky, ge weigerd naar Moskou terug te keeren het geen tot een schandaal heeft geleid. De „Pos’.ednleja Nowosti” geeft de volgende in lichtingen over den persoon van dezen Sov jet -dipl ornaat. HU is pl.m 40 jaar oud. Vóór de over winning der Bolsjewiki was hü Hd van de partü der sociaal-revoluttlonnairen (in het buitenland meer bekend ais de partü van Kerensky). Zoodra echter de staatsgreep van November 1917 succes bleek te hebben, koos Dmitriëwsky partü voor Lenln. Hü nam deel aan den burgeroorlog en bekleedde hooge functies in het Roode Leger. ZUn diploma tieke loopbaan begon ln 1922, toen hij deel nam aan de spoorwegcommlssle van prof. Lomonosow Daarna werkte hii aan de Sov jet-gezantschappen in verschillende landen Interessant is de volgende omstandigheid. Onder de ambtenaren van de Sovjet-geaant- schappen) en „pjat joeka’s’’ (vüfmanschap- was. heerschte steeds de overtuiging dat Dmitriëwsky agent van de G. P. OE. was. In hoeverre die geruchten waar zün valt natuurlijk niet met zekerheid te zeggen Het staat echter vast, dat Dmitriëwsky steeds deel uitmaakte van de „trojka’s’' (drieman- schappenA en „pjatJoeka’s”(vüfmanschap- penl. die zuiveringen” onder het personeel hielden. Tot lid van deze groepen worden steeds uitsluitend personen benoemd. In wie de Sovjet-overheid bijzonder veel vertrou wen stelt; ln de meeste gevallen zijn het agenten van de Q. P. OE. Hat gebeurde met terzake van doodslag vonnis gewezen Verdachte werd veroordeeld tot 15 Jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverllea. ZUn medeplichtige Humbeutel, werd we gens he*ing en diefstal, tot 3H jaar tucht, huisstraf en 5 jaar eerverlies veroor deeld De veroordeelingen De secre’.aris-generaal der Bengaaloche vercenlging van jutebewerkers is- te Bar rackpore veroordeeld tot 6 maanden en een boete van 1000 ropijen wegens het zich begeven in de verboden militaire zone. Het beroep van Subbas Chandrabose en elf andere congreslcd"n tegen de vonnissen wegens opruiing, is door het hooggerechts hof van de hand gewezen, maar de vonnis sen zün verminderd van 12 tot 9 maanden. De gouverneur van Bengalen en de leden van het Eengaaische kabinet keeren morgen uit Darjeeling terug Prakasam en Nageswara Rao zün gisteren vrügelaten. nadat zü te hun opgelegde boete hadden betaald uit de opbrengst van den verkoop hunn»r auto's. Zü verklaarden voornemens te zijn Vrüdag met 25 vrüwil- ligers opnieuw de zoutwet te overtreden. Te Rome is de zwarte Spaniel van de koningin van Zweden, Luck genaamd, gestorven uit verdriet over den dood van zün meesteres, waarna hü weigerde te eten HU is begraven ln de „Villa svecia”. waar de overleden koningin de laatste Jaren te Rome gewoond heeft. Einde Maart vonden in Rusland confe- ties plaats van vertegenwoordigers der com munistische'cellen ln het Roode Leger, elke conferentie vereenigde vertegenwoordigers van eellen van een divisie. Op die confe rentie werd gesproken over de stemming onder de soldaten en de beste wüze, de com munistische propaganda onder hen te voe ren. Tot jiu toe hebben de Bovjetebladen het niet nocdlg gevonden iets over de con ferenties mede te deelen. De .Jtabotsjaja Gazeta” was het eenige sovjet-blad. dat een overzicht gaf van de resultaten der bespre kingen. Hët blad schrijft oa. het volgende: De conferenties -“van de communistische organisaties in het Rónde Leger steunen de politieke lijn der partü. De protesteerden echter teren de excessen en de fouten bij de doorvoering van de collectivl- 'satfe op het n'atteland. De conferenties waarschuwden Stalin, dat de stemming on der de soldaten véél te wenschen overlaat." bespreken druk de Antwerpschen soldaat Joris de Leeuw, die, ln Namen ingelüfd. steeds opnieuw weer weigert om comman do’s die hem in het Fransch gegeven wor den op te volgen HU zal voor den Krügs- raad worden georacht, maar wegens dienst weigering zal men hem niet kunnen vervol gen Want hü heeft herhaaldelük ver klaard alle bevelen te zullen opvolgen mits zü hem in het Vlaamsch gegeven worden. Tegenover zün kolonel legde hü de volgende verklaring af; „Ik wil protest aanteekenen tegen de wet welke een Vlaming het Fransch bevel oplegt. Deze wet is ln strüd met de grondwet welke de vrijheid van talen waarborgt. Ik wil niet den stempel der minderwaardigheid van den Vlaming op mij voelen drukken Vlamingen hebben Zondagavond op de muren in Namen groote biljetten geplakt, waarop (in het Fransch) het volgende te lezen staat: „Menschen van Namen. In de gevangenis van het krügshospttaa] te Antwerpen, werd ’n Waalsch soldaat opgesloten om geweigerd te hebben een Vlaamsch bevel te gehoor zamen. Vat ge de vernedering, den smaad uwe Waalsche zonen opgelegd? Bevolen wor den in een vreemde taal en bü verzet opge sloten in de gevangenis? Hoe lang nog duldt ge deze dwingeland!) over uwe zonen, wan neer zü in 's lands dienst zü»?” .Het is eigenlük andersom. Een Vlaamsch soldaat, geboren en wonend te Antwerpen, werd te Namen gekazerneerd, en heeft ge weigerd te gehoorzamen aan een bevel hem in het Fransch gegeven. Hü zit op dit oogen- De handelsovereenkomst is heden door Henderscn. den Minister van Buitenland sche Zaken, en Sokolnlkow, den Russischen gezant, geteekend-^ De overeenkomst vivendi in afwachting een volledig handfels- drag. De overeenkomst vóórziet ln wedcr- keerige behandeling van meestbegunstigde natie onder voortahoud van enkele uitzon deringen die de RBssischo grensstaten be treffen. Zü geeft Rusland het recht, in Groot-Brittanië een handelsdelegatie te vestigen, bestaande uit een handelswerte- ■genv. oordlger en twee medewerkers, die de privilegiën en immuniteit van diplomaten zul'en genieten. Verder stipuleert zü onder voorbehoud van eenige uitzonderingen wc derkeerige nationale behandeling van sche pen. ladingen en passagiers. De bepalingen der overeenkomst Kunnen bü wederzüdsche overeenstemming worden uitgebreid tot de ’autonome dominions door eenvoudige nota- wlssellng. De overeenkomst kan ook worden uitgebreid tot de Koloniën, bezittingen en protectoraten en mandaatgebieden op den voet van reciprociteit. De overeenkomst zal van kracht bhjven tot het beoogde volledige verdrag in wer king wordt gesteld, poch elk der beide par- tüen zal de overeenkomst, of de latere re gelingen met betrekking tot de dominions, kolon’ën enz., met zes maanden kunnen opzeggen iTmltriëwsky wekt daarom veel opzien. ge oogenbllkken dreef hem eergevoel naar net doel. Wat zal het gansche dorp wel zeggen als ik onverrichterzake terugkeer, woog hü. Enfin mompelde hü manhaftig, ter- wül zün Land in zün zak naar den hamer greep als naar zün wapen, wü sullen wel zien wat daar te doen Is. En wederom snelde hü vooruit, bezield met tegenstrüdlge gevoelens, voortgedreren door een onbewust idee. Hü kon zün oogen büna als een waanzinnige niet meer afwen den van de groote donkere steenenmassa oorzaak van zooveel ontsteltenis. De slanke torens geleken op schimmen die de oude mu ren bewaakten. Elndelük was hü aangekomen op de met beuken beplante plaats vóór het slot. Op eenige meters afstand zag hü groote zware deur, welke op een kier stond. Luisterend bleef nü staan, maar hü ver nam geen enkel gerucht, niets dat eenig leven verried. Het plotselinge remmen van den radicalen koers heeft een desorganisatie veroorzaakt in de onderste lagen van het fiartlj- en Ataats-toestel ln het <jorp. De directieven van boven hadden de dorpsraden en parjü- organen in het dorp tot de meest radicale dwang-politiek aangevuurd. Ze hebben zich daardoor den haat van een groot gedeelte der boeren op den hals gehaa.d. Er wordt- nu aan de boeren verklaard, dat de dwang maatregelen in het geheel niet de wil van de jaartü zün geweest. Het spreekt dus van «elf. dat de Peripherie der partü en de Peripherie van het staats-apparaat in het dorp zich verraden voelen, en ervan spreken, dat ze als „politiek kanonnen-voedsel” zün gebruikt. Het Is ook begrüpelük. dat de stem ming dezer partü-lagen tegen Stalin U ge zicht. Er loopen geruchten door Moskou en het is in ieder geval zeker, dat de po sitie van Stalin nog nooit zoo in gevaar is geweest als op het oogenblik. De woede van de verraden lagere partij-functionarissen te gen hem is ontbrand De radicale arbeiders zien in de beperking van de geforceerde collectivisatie een gebrek aan moed. Zün oude vüanden ln de partü-leiding spreken ervan, dat het niet noodig was geweest, dezen storm te veroorza'-en. om daarna den moreelen aftocht te blazen. Men noemt reeds de namen van opvolgers voor het ambt van generaal-secretaris der partü. Het was het plan van Stalin het bui tengewone plenum van het Centrale Comité uit te stellen Nu komt het partUparlement ih April bijeen. Volgens de opvatting van Stg- lln moest het bijeenkomen, om zijn toestem- itdng te geven tot de patste beslissende ver ordeningen. De beslissende partü-instantle het Congres had reeds aan het eind van het vorig Jaar moeten dagen. Stalin heeft het steeds weer uitgeste’d. om de eco- nomlsche er politieke balans pas tn den herfst aan het Congres voor te leggen. Maar nu zal het Congres waarschünlük toch ln Mei plaats hebben. In partij-kringen Verwacht men - dat of van te voren, of in leder geval toch na het Congres, de groote paitüdlscussie officieel zal plaatsvjpden Misschien zal dan Stalin vrijwillig aftreden 'of’de discussie kan hem ten val brengen; maar in geen «eva! kunnen hem de gewone machinaties in de partü-couloirs doen vallen Georgis Pjatakow geldt hier als de hoofd van een kaars ln den wind, en achtereen volgens werden de vensters van den voorge vel daarmede verlicht. Dan bleef hü onbeweeglük op één plaats glanzen, als een neldere ster in den aonke- ren nacht en verdween toen plotseling. Een lulde basterdvloek ontsnapte zün mond, die eerst van vrees gesloten bleef Zou het dan toch waar zün dat daar leven huist? dacht hü- Besluiteloos bleef bü staan, maar na eeni- zün trotsch In een brouwerij in de nabüheid van Antwerpen,'’ is een zoldering ingestort, tengevolge waarvan twee arbeiders werden gedood. Dan keek hü op naar de verweerde mu ren en vensters, alsof hü deze ondervragen wilde, alvorens de gewaagde onderneming aan te vangen. Vervolgens zei hü vastbesloten bü stob zelf: Vooruit I zonder een oogenblik te ver liezen. Het is reeds middernacht en de an deren wachten mü- Wat zouden zü lachen als ik met teege nanden terug kwam! Hü nam het gereedschap uit zün zak, liep de stoep op en het bordes over stak ver volgens de kaars aan die hü medegenomen had en meende toen voldoende uitgerust te zün om naar binnen te gaan. Zoover het zwakke schünsel der kaars ging zag hü een diepe ruimte als een zeer breede gang. Dat zal dus de wapenzaal zün waar van de oude smid gesproken heeft, dacht hü Nadat hü eenige schreden gedaan had. bemerkte hü nu ook de groote, steenen dra ken op een der muren. Hü was dus op dB Juiste pjaats. Weldra vond hü eveneens de deur met net üzerwerk. Hier zou hü dus aan ’t werk moeten! Zün handen, kloek en stevig en steeds aoo krachtig bü zün arbeid ln de steengroeven, beefden als die'van een zieke. Nog nooit nad Morro zoo’n zonderling gevoel van schrik ondervonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2