I Ai ONS BLAD L. FRANKENBERG, Alkmaar Mr it J is'l Voornaamste cKieuws 1t 1 f DONDERDAG 24 APRIL 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 96 f40 f50 De rechtsche zender ZWENKING? te Huizen Mast De opvarenden gered JOH. LAUWERS X De Herhtelbank De arbeid aan dc Zuiderzeewerken Hulp-expedltic uitgerust De dader nog steeds voortvluchtig De „helderziende” juffrouw Standbeeld dr. P. J. Cuypers Pater dr. Jos. Drehmanns C.ss.R. Weer opgravingen te Stein (L.’ Dr. Chaperon t Klein meisje overreden en gedood Het Kabinet-Briining T Twee millioen menschen verhongerd Het drama in de Faber van Riemsdijkstraat De schatgravers te Zaandam SCHOOLVULPENHOUDERS met volledige garantie Prima zelfvuller met 14 krt. gouden pen 3.50 De capaciteit zal 100 maal zoo Kroot worden Nederlandsch Huldeblijk voor Comenlus Nederlandsch-Zeemanshuis te Londen PAYGLOP 3 Dc opening van de nieuwe sluis i te IJmuiden van een zeilboot op zee gebroken sprak deze opposant een poll uit, waarmee aardig genoegen zou kunnen AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Kinderen in een klooster gehouden? Een motie van vijf Amstercjamsche afdeelingen volgde; - 0' 4 i j 5* f f. K...ZT...-_ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Redactie No. «33 Alle ebonné’» op dU M»d «*>n ingevolse dc verzekeringsvonrwaarden den recht» van Rede van Maé Nieuws van Gandhi. De Amerika-vlucht van de „Graf Zeppe» Barometerstand 9 uur vjn.: 753. Achteruit. Nederland bij het emissie-werk betrokken De A.V.R.O. zendt de plechtigheid uit De onthullinir 10 Juni a.s. op volgt gaan en Rjjksmlnister Treviranus aan het woord De Vlootconferentie Donald. legt, heeft «Het Congres. gehoord de discussies over het jaarver slag van het Partijbestuur; stelt vast, dat de uitslag der in 1929 ge houden verkiezingen onbevredigend moet worden genoemd; r dat nu, wel gebleken is, dat in 1 bijzonder Nederland een socialistische politiek slechts de poltl gebrokei ABONNEMENTENvoor Alkmaar Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3A5; per post, per kwartaal 3J9 MJ veoeuitbetaUng. Belangrijke versterking scben zender te Huizen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.44 uur. Ki BKILK .vraag en aanbod- bU vooruitbetaling per plaatsing 9.60 per advertentie van regels; tedere regel meer J 0.12 De Hooge Raad zal 12 Mei a-s. behandelen het cassatieberoep van den 43-jarigen markt koopman uit Den Haag, die door het Haag- sche gerechtshof wegens doodslag op zijn vrouw, gepleegd in den avond van 30 Mei van het. vorig jaar in hun woning aan de Faber van Riemsdijk'traat. is veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf. De Haagsche rechtbank had hem in eerste instantie wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden. De veroordeelde is nog“steeds voortvluchtig. De botsing op de 'Metro te Parijs S gewonden stervend. Op. 42-jarigen leeftijd is dr. Chaperon, ra dioloog van de Parijsche ziekenhuizen, over leden. Hij is een nieuw slachtoffer van het om gaan met X-stralen. Hongersnood in Sjans! 2 millioen mf when in gevaar. bij verlieu vjn ’n anderen vinmc Rljksmtnlster Trcviran_s heeft heden in een groote vergadering het woord gevoerd over het Kabinet-Briining. Hij gaf een over zicht van het ontstaan van het nieuwe Ka binet onder den druk van den bekenden noodtoestand van ’s lands financiën. Na de politieke verhoudingen en inzonder heid die tusschen de softaal-democratie en de andere partijen geschetst te hebben, be sprak spreker de taak die de Rljksregeering zich gesteld heeft. De hulp, welke aan het Oosten geboden wordt, neemt hieronder een belangrijke plaats in. Ook het Westen zal zonder systematische hulp aan de noodlij dende Industrieën niet kunnen bestaan. Wat in Jaren te niet is gedaan, kan niet in en kele maanden opgebouwd worden. De Rljksregeering zal op zijn minst geno men een vljf-jarenplan moeten overwegen teneinde voorbarige illusies en stelsellooze verkwisting van Rljksgeiden te vermijden. De ontploffinc in een aardappelmeelfa briek te Ommelanderwijk (Gr.). Geen over treding der Hinderwet. bij een breuk van been of arm Op het kruispunt Singelstraat-Amster- damsche straat In Muiden. liepen gisteren avond ongeveer half zeven het negenjarig dochtertje van den heer Kersten met haar zusje van ongeveer drie jaar. Plotseling rukte het driejarig meisje zich los en stak den weg over. ZIJ liep tegen een zwaren melk- auto op die juist passeerde. De kleine kwam onder de achterwielen terecht en werd onmiddellijk gedood. Dr. Smits te Muiden kon slechts den dood constateeren. Den chauf feur van den auto treft geen schuld. een socialistische kan worden dcorgevoerd wanneer jëke macht der R. K. Staatspartij l is en dat dit voortaan de duidelijk uitgesproken grondslag van deze propagan da behoort te zijn; draagt het P.B. op om in verband hier mede een rapport te ontwerpen over den algemeenen politieken toestand, welk rap port aan het oordeel van het eerstvolgend congres dient te worden onderworpen.” Volgens een bericht in do „Vossische Zei ltuig" komen uit de hoofdstad der provincie Sjans! berichten over den aldaar heerschenden hongersnood, welke alle tot dusver bekende verre overtreft. Van een bevolking van 6 mil lioen menschen zouden 2 millioen aan hon gersnood zijn omgekomen. Zelfs op de stra ten liggen de lijken. De hulpmaatregelen der Chlneesche overheid en der bultenlandsche organisaties zlin zonder uitwerking gebleven. Vanuit Sjanghai worden thans uitgebreidé maatregelen ondernomen om hulp te bren gen. ADVERTENTIEPRIJS; Van regel» f IJS. elke regel meer 9JX RECLAME per regel 9.7» voor de eerale pagina; roer de overige pagina W 9.59 I verkwisting van Rljksgeiden te vermijden. F. 3. M-de MeuJder te Heer Hngowaard. De jpieeh- I Zender den arbeid van de geheels bevol- Hgbndca in de keifc Lktng aal het week niet gelukken. De opening van de nieuwe sluis te IJmui den op az. Dinsdag, zal door de A.V.R.O. uitgezonden worden. Aan het einde van dit jaar of in de eerste helft van het volgende jaar zal de restauratie plaats vinden van het koor der voormalige Waalsche kerk te Naarden. Deze koorruimte is door onze regeerlng ten geschenke gegeven aan de Tsjechoslowaaksche regeering. die voor eigen kosten hier een grafkapel zal inrichten voor Comenlus. wiens gebeente hier gevon den is. Het Comenius-comité, dat zich verleden jaar heeft gevormd wenscht als blijk van ver- eering der Nederlandsche natie voor de na gedachtenis van Comenius op den dag der inwijding een gebrandschilderd raam aan te bieden. De vervaardiging hiervan zal aan een be kwaam glasschilder worden opgedragen. Na mens zijn regeerlng heeft minister dr. Ed. BenesJ tijdens zijn verblijf in ons land gedu rende de Tweede Haagsche Conferentie, het voornemen van het comité met ingenomen heid begroet. De kosten van het huldeblijk worden ge schat op ruim f 1000. Naar de ..Msb." verneemt is de zeereerw. zeergeleerde Pater Ar. Jos. Drehmanns Czs.R. te Rome, thans secretaris van Z. Em. W. Kardinaal van Rossum. door zijn over heid geroepen om het professoraat in het Kerkeljjk Recht aan het Studentaat der Paters Redemptoristen te Wlttem te gaan bekleeden. Als nieuwe secrearis van Z.Em. is aan gewezen de zeereerw. zeergeleerde Pater dr. B. Lljdsman C.S.S.R.. professor te Wittem. ..Pas hebben wjj de walgelijke huichel achtige actie der clcrtcalen Jegvn Rusland achter den rug. ApplausDeze gelegenheid om actie te voeren heeft het P B verwaar, loosd. Het -ging hier niet om het geloof doch uitsluitend om reactionnaire politiek Uitgebroeid in Engeland Onder leiding van dr. Beckers, oudheid kundige te Beek (L.l, zijn te Steln weer opgravingen gedaan. In de onmiddelijke omgeving van het oude kasteel heeft men een begraafplaats ontdekt uit het Fran kische tijdperk, terwijl verder nog twee graven werden blootgelegd. Dr. Beckers meent, dat zich bij deze plaats nog meer graven zullen bevinden, zoodat de onder zoekingen worden voortgezet. - -uc.i - maaa levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door - TrA bijeen ongeval met r apa bij verlies van een hand. e VAC bij veriiev van een onbevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I OUlJU." verlies van beide armen, heide bcenen of beide oogen I 1ÖU,~ dóodel ijken afloop ZöU." ren voel of een oog I ltd." duim of wijsvinger Het Tweede Kamerlid de heer Wynkoop heeft den minister van- Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de drie kinderen der Roomsche moeder, waarover bij het hoofdstuk Justitie der jongste Rtjksbe- grootlng is gehandeld, nog steeds aan die moeder worden onthouden en tegen haar zin in een klooster worden gehouden? Acnt de minister het oordeel van den rech ter.- dat deze kinderen bij die moeder geen goede Roomsche opvoeding zouden krijgen, wat men daaronder dan ook verstaan moge, voldoende reden om het onrecht, die moe der en kinderen aangedaan, maar steeds te laten bestaan? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om hieraan eindelijk een eind makenj Woensdagmorgen is het werk van opgra vingen krachtig ter hand genomen, na de voorloopige onderzoekingen, die genomen .waren op aanwijzing van de „helderziende’' Fraulein Sylvia uit Berlijn. De Beiersche schatgraver heeft thans 15 arbeiders uit Zaandam -aangenomen tegen een vergoeding van 70 cent per uur. die op verschillende plaatsen loopgraven maken, welke tot drie Meter moeten worden uitge graven. Op sommige plaatsen is men reeds tot 2 Meter diepte gekomen, zonder dat evenwel nog iets bijzonders is ontdekt of schatten zijn gevonden. Men beschouwt het echter als een moedgevende omstandigheid dat op 2 Meter diepte nog geen water wordt aangetroffen, wat overigens in Zaandam niet voorkomt. De helderziende dame is inmiddels naar Berlijn teruggekeerd, doch volgt in den geest de werkzaamheden. Dinsdag nog heeft zij geschreven, dat met dc werkzaamheden moest worden doorge gaan Zu stelt bijzonder veel belang in de zaak, niet zooals zij zegt om de mogelijk gunstige geldelijke uitkomsten, maar omdat daardoor zou worden aangetoond, dat zjj wel degelijk een goeden kijk op dergelijke dingen heeft De vaargeul van de tweede doorvaart Naar we vernemen, bestaat het plan, de vaargeul van de tweede doorvaart naar zee te IJmuiden, welke haar weg vindt van het bultentoeleidingskanaal van de Noorder- sluis benoorden het fort, in verband met de opening van deze sluis op 29 April as. tij delijk op zulk een diepte te brengen, dat het nieuwe motorschip .Johan van Olden- bameveldt” op dien datum voor het eerst langs deze nieuwe doorvaart zeewaarts zal kunnen gaan. Het definitief in gebruik nemen van dezen zeeweg zal eerst over eenlge maanden kunnen plaats vinden. De Zeereerw. Pater Dr. Jos. DrehmanBB CssR. secretaris van Z.Em. Kardinaal na Rossum. is benoemd tot professor te Wit tem. De Zeereerw. Pater Dr. B. LljdsmaR is aangewezen als secretaris van Z. Em. „Onze leuze is: niet belust en wel bereid, waarbij men den nadruk op „niet belust'* hoewel dit geen reëele ueteekerus Dc politieke beleekems ligt in die bereidverklaring, die in het geheele poli tieke leven doordringt, omdat het hier ue twee grootste partijen betreft. Wij hebben daarmee den - indruk gewekt, dat wij de R. K. Staatspartij in beginsel als een bond genoot beschouwen. Daarmee geeft men het perspectief voor onze partij en die der R. K. arbeiders aan. Baseeren wjj ons op dit standpunt, dan denken deze arbeiders, dat hun voornaam ste taak is. het democratlseeren van hun party met als consequentie: olfjft er in en. stemt op de R. K. Staatspartij Onze eigen positie als klassejiartU hebben daardoor zoodanig verzwakt, dat wij juist bij de R. k. arbeiders geen stap ver der zijn gekomen." Gistermorgen kwam de Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen te II uur bijeen, hoewel was aangekondigd, dat de zitting te 9 uur zou beginnen. De ver schillende vertegenwoordigers waren echter door allerlei werkzaamheden niet eerder in staat, hun hotels tc verlaten. De besprekingen over teclinische bank- kwesties werden voortgezet. In verband met het besluit van eergisteren, om nog drie an dere clrculatie-banken, nl de Zweedsche Bank, de Zwitsersche Nationale Bank en de Nederlandsche Bank, bij het emlssiewerk te betrekken, zal de Raad van Beheer met nog eenlge leden, als vertegenwoordigers dier banken, worden uitgebreid, en zullen deze nieuwe leden worden benoemd. Bi) de onthulling op 10 Juni van het standbeeld voor wijlen dr. P. J. Cuypers te Roermond zal H. M. dc Koningin zich doen vertegenwoordigen: Z. K. H. Prins Hendrik zal persoonlijk bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn. Gisterenmiddag kreeg de leider van de Noordwljksche reddingsbrigade. Jan van Kan. bericht dat er bij paal vijf ten jioorden van het dorp een omgeslagen zeilboot ronddreef, waarop zich drie personen zouden bevinden. OnmIddelJUk trok de reddingsbrigade er m»t een vlet bij kalme zee op uit. Een Katwljksche motorschokker. dien men onderweg tegen, kwam, sleepte de vlet naar de plaats des o hells. De schipbreukelingen werden echl pas gevonden ter hoogte van paal acht. E tweetal Noordwljkers. de gebroeders Bedyn de Leidenaar Van den Berg, dreven daar hulpeloos rond door dat de mast van hun scheepje was gebroken. De vrij sterke Oos tenwind had de schipbreukelingen een heel eind de zee Ingedreven, toen ze door Jan van Kan werden ojigepikt. i Naar wij vernemen heeft het Directorium van de Naamloozc Vennootschap: De Neder landsche Draadlooze Omroep, welke den rechtschen radio-zender te Huizen exploi teert. in principe besloten over te gaan tot aanzienlijke verbetering en uitbreiding van dit station. De masten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en door verbetering dar modulatie en bijvoeging van nieuwe lampen, zal de capaciteit worden opgevoerd. Als re sultaat daarvan zal volgens technici de sterkte ongeveer honderd maal zoo groot kunnen worden. Mocht door den Minister van Waterstaat ook in de toekomst ruiling van golflengten worden bevolen, dan zal tevens een installa tie worden aangebracht voor het zenden op de golf van 298 M., zdbdat dan het ruilen van stations tot het verleden zal behooren. Met de werkzaamheden zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Dc correspondent van het Persouresu Vaz Dias te Lonten meldt: Niettegenstaande de maritieme geschte- denis van Groot-Brlttannië en Nederland zeer nauw met elkaar zijn verbonden, ia i het tot nu toe nog niet mogelijk geweest -J te Londen een Nederlandsch Tehuis voor Zeelieden te vestigen. Zeevarenden uit Nederland moesten dan ook gewoonlijk, wanneer zij de hoofdstad. van het Britsche Rijk bezochten, onderge- 1 bracht worden in de verschillende rusthui zen voor zeelieden, die in de havenwijk I langs de Theems zijn gevestigd. Dank zij het initiatief van den Neder- landschen gezant te Londen. Jhr. r de Marets van Swinderen, alsmede van een I aantal vooraanstaande personën uit de Nederlandsche Kolonie, is het mogelijk ge- I worden door ruime bijdragen de hand te leggen op een gebouw, dat op geringen af- stand van de Katherine haven, vlak bij den 1 historischen Tower, is gelegen. Voor <1it I doei zal een oud voor-oorlogsch hotel, het bekende Bohn’s hotel worden verbouwd en wanneer de noodzakelijke veranderingen l zullen zijn aangebracht, zullen de Neder- I landsche zeelieden, wanneer zij Londen j aandoen, een geriefelijk en gezellig home te I hunner beschikking hebben, waar zü hun I lijdelijke rust zullen kunnen genieten en verpoozing zullen vinden. Als gevolg der bijdragen, welke reeds verzekerd zijn, zal het mogelijk zijn een I der mooiste tihuizen van dezen aard in Engeland te stichten. Het financieele deel van dit plan zal op een zakeltike basis door I een maatschappij met beperkte aanspra- kelijkhekl worden uitgevoerd. Deze maat- I schappij staat onder leiding van den Ne- derlandschen gezant te Londen en de le den, die met het plan voor den dag zün gekomen. Het jongste Paaschcongres der 8.DA.P. was er geen van de groote lijn Terecht kon de partij-voorzitter na afloop van het congres constateeren, dat er geen groote vraagstukken van politiek en taktiek behandeld waren. Toch zijn er op dit congres wel be langrijke dingen besproken en gebeurd. In het bijzonder verdienen de debat ten over de crisis in de S.D.A.P., ver band houdend met de houding der S.DAJ». naar buiten, de algemeene aan dacht, evenals ook het feit, dat de voornaamste leider der linksche oppo sitie in het partijbestuur werd gekozen Sinds jaar en dag dringen de oppo santen de SJJ.A.P. nu al in linksche richting en de gevolgen zijn niet uit gebleven; al placht het partijbestuur Sich ook krachtig te verzetten en sprak dit bestuur gewoonlijk in ongezouu taal, wanneer het de linksche heeren van zich af moest houden, toch zijn er al meermalen concessies aan de oppo santen gedaan, zij het ook meer tn demagogische, revolutionnaii;-klinkende woorden, in en buiten het parlement dan in. tastbare daden. Intusschen zette de oppositie onver droten haar actie, haar agitatie voort, en wel: georganiseerd; Albarda klaagde er ten congresse over: „dat er van ge organiseerde oppositie geen sprake zou zijn, is al te formeel gesteld; ten actie, waaraan een vaste kern van leden deelneemt, bestaat wel en de weekends van „De Socialist” gelijken veel op oppositie-congressen; en in het blad van de oppositie wordt alleen maar ge- crltlseerd; hoon en smaad wordt in „De Socialist” uitgestrooid De heer Albarda sprak de waarheid en ook op dit congres neeft de linksche groep zich niet onbetuigd gelaten; in vrijwel geen enkel opzicht gedroeg dc officieele S.D.A.P. zich, volgens den linkschen woordvoerder Schmidt, radi caal genoeg. En zonder een blad voor den mond te nemm tleke geloofsbelijdenis Moskou nemen! Als hoofdoorzaak van de bij de jong ste verkiezingen gebleken te geringe trekkracht der S.D.A.P. beschouwde de heer Schmidt de politieke verhouding, waarin tie SJJAJ’. tot de Katholieken staat: De motie Is. na door den heer Albar da fel bestreden te zijn de fractie leider noemde haar zelfs „een dwaas heid” natuurlijk niet aanvaard, maar de wijze, waarop de oppositie haar te berde bracht en verdedigde, wijst op den geest, welke de oppositie bezielt, een geest, welke zich ook tref fend ultte in dit politiek stijlbloempje: De directeur-generaal der Zuiderzeewer ken heeft aanbesteed het verhoogen en ge deeltelijk verzwaren van den Frieschen zee dijk tusschen Harlingen en Poptazjjl met bjjbehoorende werken. Laagste inschrijver was H. W. Klos te Baam voor 409.000; en het afdammen van het verbmdines- kanaal en het maken van pen gedeelte van efe aarden baan van den weg,langs het Balg- zandkanaal nabij de Van Ewjjcksluis met bijkomende werken. Laagste inschrijver was C. Klos te Baarn voor 51.900. 1 Is déze geest, welke mét den heer Schmidt zijn Intocht gaat hou den in het partijbestuur. Zal dit een zwenking naar links ten gevolge hebben? Het partijbestuur zet zich schrap; dat heeft het ook thans weer getoond. en Schmidt heeft een duren eed ge zworen, zich in het partijbestuur niet te laten meeslepen: hij zal vechten tot het bittere eind. Wij, Katholieken, zijn bij dezen strijd toeschouwers. Doch het kan ons niet onverschillig laten, fioe deze strijd zich verder zal ontwikkelen of afloopen. Hoe meer naar links de S.D.A.P zwenkt, des te verder verwijdert zij zich» van ons. Zelfs met haar huidige socialistische beginselen en taktiek valt er onzerzijds aan coalitie niet te denken. Hoe veel wijder zal de klove gaan gapen, en hoeveel feller zal de strijd moeten gaan gevoerd worden, als Schmidt en de zijnen erin slagen de S.D.AF. nog meer naar links te drin gen! Een fraai kiekje van den watertoren te Aalsmeer (Zie het artikel elders in dit blad) K K 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1