ONS BLAD f 7 L. FRANKENBERG, Alkmaar OP WEG NAAR CARTHAGO VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 96 DONDERDAG 24 APRIL 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f40 f50 Voornaamste c^Cieuws Lan&s Italië heen cDe OP AUGUSTINUS’ REISROUTE Motorongeluk te Heiloo Telegrafisch Weerbericht De „helderziende" luff rouw Philips’ Gloeilampenfabrieken vrouwen en meisjes Kannibalisme De Herstelbank Mast op De opvarenden gered Hulp-expeditie uitgerust ONDER POUTIE-RESCHERMING De opening van de nieuwe sluis te IJmulden De schatgravers te Zaandam De capaciteit zal 100 maal zoo groot worden De rechtsche zender te Huizen Verschrikkelijke toestanden in China De wet op de sociale verzekerink In Frankrijk SCHOOLVULPENHOUDERS met volledige garantie Prima zélf vuiler met 14 krt. gouden pen 3.50 JOH. LAUWERS - - - PAVGLOP -4—-- ALKMAAR vreeselijke brand in Roemenië van een zeilboot zee gebroken te te Een aanval in den rug UM GIFJE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL Doodelyk motorongeluk te Heiloo. F. J. W. den reehA- van Rede van Mae Verschrikkelijke toestanden in China. II De berijder gedood een titel schrijft de Verkoop van volgt onze Nederland bij het emissie-werk be hokken de van antwoord in gedachten eens Een nederlaag der regeering En De A.V.B.O. zendt de plechtigheid ait zoo I o i K Met de werkzaamheden zal 1 mogeiyk worden begonnen. bij verlies van een duim of wijsvinger Belangrijke versterking schen sender te Huizen. „ik beschouw het als een groot voor recht te behooren tot de R K. Staatsparty." De Vlootconferentie Donald. De Amerika-vlucht van de „Graf Zeppe lin" is een week uitgesteld. Hoogste stand: 768.8. te Stockholm. Laagste stand: 743.5, te La Coruna. Verwachting: Meest matige. Zuidelijke tot Oostelpken wind. Licht tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. ABONNEMENTEN: voor Alkmaar ■n Agentschappen: per week ZS et.; per kwartaal 1 125; per peet, per kwartaal U8 M) vooruitbetaling. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.44 uur. het najaar ont- Fermanente Hof De ontploffing in een aardappelmeelfa briek te Ommelanderwijk (Gr.). Geen over treding der Hinderwet. Dr: B. C. J. Loder zal in slag nemen als lid van het van Internationale Justitie. De vaargeul van de tweede doorvaart Naar we vernemen, bestaat het plan, de vaargeul van de tweede doorvaart naar zee te Umuiden, welke haar weg vindt van het buitentoeleidingskanaal van de Noorder- sluis benoorden het fort, in verband met de opening van deze sluis op 29 April as. ty- deiyk op zulk een diepte te brengen, dat het nieuwe motorschip .Johan van OMen- ge met geheel katholiek van hem zeggen? al hield ge nog zooveel Volgens een bericht in de „Vossische Zel- tung' komen uit de hoofdstad der provincie Sjans! berichten over den Aldaar heerschenden hongersnood, welke alle tot dusver bekende verre overtreft. Van een bevolking van 6 mll- lloen menschen zouden 2 milltoen aan hon gersnood zyn omgekomen Zelfs op de stra ten liggen de lyken De hulpmaatregelen der Chlneesche overheid en der buitenlandsche organisaties zyn zonder uitwerking gebleven. Vanuit Sjanghai worden thans uitgebreide maatregelen ondernomen om hulp te bren gen. Het scheidsgerecht, dat in het leven is ge roepen om het conflict tusschen de'Deutsche Philips A.G. en Lorenz A.G. eenerzyds en de Telefunken A.G. anderzijds te beslechten, heeft dezer dagen uitspraak 'gedaan. Het „Hbd.” verneemt, dat deze uitspraak t i nadeele van de Philips A.G. zou zyn uit gevallen. Het scheidsgerecht zou nJ. beslist hebben, dat de Lorenz A.O. geen ontvang toestellen meer aan de Deutsche Plhllips A.O. mag leveren, zoodat de Philips A.G.. althans voorloopig. geen ontvangtoestellen meer j» Duitschland zou kunnen verkoopen. De Deutsche Philips A.G. contra 1 etefonke» in het ongelijk gesteld eiland kalm een De botsing op de Metro te Parijs gewonden stervend. „De inhoud van Ruys de Beerenbrouck als politicus was niet belangrijk genoeg" (om dit of dat). bii verlies van’o onderen vinpm BUUAU: BOF AAR TilifA*»: MmMIrtTitli No. «33 Redactie Nu. «33 bijeen breuk van been of arm Omtrent der hongersnood in de provincie Sjanst, waarbij ruim 2 millioen menschen om het leven zyn gekomen, bericht de secre taris van de Internationale Commissie voor hulpverleenlng bij hongersnood, dat de voor uitzichten voor den voorjaarsoogst weliswaar gunstig zun doch dat slechts een vyfde deel van den beschikbaren grond bewerkt kan worden. Ten gevolge van den hongersnood zouden vrouwen en meisjes in grooten ge tale naar andere gebieden zyn verkocht. In een mededeeling van een missionaris wordt gemeld, dat zich talryke gevallen van kannibalisme voordeden In vele gevallen werden menschen. die den hongerdood naby waren, door hun hongerige omgeving gedood, om als voedsel te dienen. Naar wy vernemen heeft het Directorium van de Naamlooze Vennootschap. De Neder- landsche Draadlooze Omroep, welke den rechtschen radio-zender te Huizen exploi teert, in principe besloten over te gaan tot aanzieniyke verbetering en uitbreiding van dit station. De masten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en door verbetering der modulatie en byvoeglng van nieuwe lampen zal de capaciteit worden opgevoerd. Als re sultaat daarvan zal volgens technici de sterkte ongeveer honderd maal zoo groot kunnen worden. Mocht door den Minister van Waterstaat ook in de toekomst ruiling van golflengten worden bevolen, dan zal tevens een installa tie worden aangebracht voor het zenden op de golf van 298 M„ zoodat dan het rullen van stations tot. het verleden zal behooren. zoo spoedig niet heelemaal llturglsch-gestemd in hun voorbarige Faasch-vreugde. Alléén willen ze maar op die hooge dagen in hun allerbeste kleeren by de verhevenste plechtigheden van de Kerk tegenwoordig zyn. zoowel de mannen als de vrouwen. Laat ons dAt goed begrijpen! Vaarwel. Napoli. Sicilië roept ons ADVKRTENTIEPRIJE: Va» regel* IA»; elke regel meer uk RECLAME pet regel f «.7» eoee de eerste pagina; voor de overige pagina’» J AA», RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" b|j vooruitbetaling pez piaautng f tM per advertentie van regel»; Iedere regel meer KU Barometerstand 9 uur v.m 753. Achteruit. Een foto van den vree-clijken brand in de kerk van Cotesci in Roemenië. De lijken van slachtoffers, die opgebaard liggen om te worden gefJentificeerd. De Zeereerw. Pater Dr. Jos. Drehin.inwa CesR, secretaris van Z.Em. Kardinaal va» Rossum. is benoemd tot professor te Wit- tem. De Zeereerw. Pater Dr. B. Lijdsma» ia aangewezen als secretaris van Z. Em. f» IS bameveldt” op dien datum voor het eerst lajigs deze nieuwe doorvaart zeewaarts zal cunnen gaan. Het definitief in gebruik fcefffWi van dëéen zeeweg zal eerst over eenlge maanden kunnen plaats vinden. - e De opening van de nieuwe sluis te IJmul- den op sa Dinsdag, zal door de A.V.R.O. uitgezonden worden. Maar.. „Van onze Kamerclub is kwalitatief niet gemaakt wat, by een zóó rijk voor zien volksdeel als het katholieke, in onzen tyd mogelijk is." „Het optreden van dr. Nolens in den mooi samengestelden Partijraad werd een groote teleurstelling Napels. Stad van contrasten! De volkrykste van Italië en na Oenua de grootste havenstad. Als ’n ontzaglijk stee nen amphitheater, bont van allerlei stoffige pastelkleuren, rond de mooiste baal ter wereld opklimmende, bezaaid met onverge- lykeiyke parelen van eilanden en rotsach tige. maar Uefeiyke kapen; met den witbe- pluimden Vesuvius in den wazigen achter grond. En daaromheen: Pompei en Hercu- Een lawaaierige, snaterende, uit- stad; zorgeloos en wulpsch en Gisterenmiddag kreeg de leider van de Noordwyksche reddingsbrigade. Jan van Kan. bericht dat er by paal vyf ten noorden van het dorp een omgeslagen zeilboot ronddreef, waarop zich drie personen zouden bevinden Onmiddellijk trok de reddingsbrigade er met een vlet by Valme zee op uit. Een Katwijksche motorschokker. dien men onderweg tegen kwam, sleepte de vlet naar de plaats des on- heils. De schipbreukelingen werden echter pas gevonden ter hoogte van paal acht. Een tweetal Noordwykers. de gebroeders Bedyn en de Leidenaar Van den Berg, dreven daar hulpeloos rond dpor dat de mast van hun scheepje was gebroken. De vrij sterke Oos tenwind had de schipbreukelingen een heel eind de zee ingedreven, toen ze door Jan van Kan werden opgepikt. Nieuws van Gandhi. Hongersnood in Sjansi 2 millioen men schen in gevaar. Gistermorgen kwam de Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen te 11 uur by een. hoewgl was aangekondigd, dat de zitting te 9 uur zou beginnen. De ver schillende vertegenwoordigers waren echter door allerlei werkzaamheden niet eerder in staat, hun hotels te verlaten. De besprekingen over technische bank- kwesties werden voortgezet. In verband met het besluit van eergisteren, om nog drie an dere clrcuiatle-banken. n.L de Zweedsche Bank, de Zwitsersche Nationale Bank en de Nederlandsche Bank, by het emissiewerk te betrekken, zal de Raad van Beheer met nog eenlge leden, als vertegenwoordigers dier banken, worden uitgebreld. en zullen deze nieuwe leden worden benoemd. Steeds wroeter onlusten in Engelsch-Indiê. Vele doduen en gewonden. Gisterenmiddag ongeveer half 5 heeft op den Ryksstraatweg te Heiloo, ter hoogte van het blokhuis ..De Luttne", een doodeiyk motorongeval plaats gehad. De 34-jarige C. Dekker, wonende te Uitgeest, bespeurde on der het ryden, dat er iets haperde aan zyn motor. In volle vaart doorrydende trachtte hy deze storing te herstellen, waarbij hij niet voldoende op zyn stuur lette. Hy is toen tegen een boom gereden, waarmee hy zoo ernstig in botsing kwam, dat de hersen pan van den ongelukkige geheel was ge spleten. Met den lykauto van de firma Hoed te Alkmaar is het slachtoffer naar het lyken- huisje te Heiloo vervoerd. Het slachtoffer yas gehuwd en laat vrouw en twee kinderen achter. De Fransche Kamer heeft in een nacht- zitting de beraadslagingen over de wet op de sociale verzekering voortgezet. Waar- schynljjk zullen de discussies heden in de vroege morgenuren eindigen. Minlster-presidënt Tardieu. die gedurende al dien tyd niet in de besprekingen ingreep, zag zich bij een voorstel, om de minimum- ouderdomsgrens te stellen op 400 tot 500 francs, gedwongen er de Kamer opmerk zaam op te maken, dat de regeering. indien de kwestie der sociale verzekering niet tijdig af gehandeld zou zyn, de verantwoording niet zou aanvaarden voor het geval, dat de' wet op de sociale verzekering niet per 1 Juli (is, in werking zou kunnen treden, zooals was toegezegd. sy de stemming over het voorstel leed de I regeering echter een gevoelige nederlaag. daar het voorstel met 293257 stemmen aangenomen werd. werd bereid. En slechts een laar na dood kon haar soon een schip vinden hem en de zynen naar Carthago terug te brengen. Augustinus terug naar Afrika Vier Jaren was ’t geleden, dat Augusti nus dezelfde reis. In omgekeerde richting maakte Zooals wy die nu maken op de „Patria". En we lezen mymerende daar over: „De overtocht was mooi. Men voel de nauweiyks de bewegingen van het schip Dit Is een periode van kalm weer op de Middellandsche Zee. Nooit Is die tooverach- tlger. dan tydens deze maanden. De hemel met zyn teer blauwe tinten, vloeit dan In een met de geheel-blanke zee. eindeloos al? een uitgespreid tafellaken van molré-zyd» zonder plooi en even soepel; waarover ge omberde rillingen giyden en een rosse gloed mfet oranje weerschyn. wanneer de zon pas Is opgegaan. Nergens eenlge bepaalde vorm Slechts de afstraling eener wonderlijke Ue- feiykheid. paarlemoeren nevelen, dé zbetlg- held van het azuur tot in 't oneindige...." „Goed geslapen?' vraagt Iemand. Aha. myn nieuwe Poolsche vriend. Gisteren hebben we kennis gemaakt. Hy is een jong dichter, die naam maakt; uit Philadelphia. Edmond Kowalewski; die van de Kerk losraakte en afdreef In religio siteit. Daar spraken we gisteren over. en als vanzelf over Sint Augustinus, héél kalmpjes. Hy had voor priester gestudeerd kreeg ongenoegen met ,.’n paar hoogmoe dige professoren” op "t seminarie.... En kwam toen terecht in een „ethische bewe ging", voornameiyk van jonge Polen en Dultschers. daarginder. Of hy ooit een leven van Augustinus gelezen had, vroeg tk hem. Neen: saaie kost was niets voor zyn artistiek temperament I Dat hadden ze in het seminarie wel ervaren.... T Gaf hem ..St. Augustin”. "t Fransche boek van Bertrand En daarover begon 'hy dezen morgén, di rect. Hy had er wat in gebladerd. Want „als men je een heiligenleven In de handen duwt, moet je. als modern poëet, met de uiterste omzichtigheid te werk gaan. Eerst eens snuffelen...." „Heb je dat hoofdstuk gelezen, waarover ik sprak?" vroeg ik zoo terloops. Ja. Tot half één 's nachts was hy. in xyn kool, er geboeid door geworden. Kon ik hem misschien aan de Beiydenlssen hei- PMf.... „Hela*».* zei ik; „Engelsche of‘Fransche Oonfessiones heb Ik niet by me. Wy zyn immers op weg naar Afrika, waar alle over tollige bagage n groot ongemak wordt j‘,i suit de reis voortzëtten naar Amerika en ik trek dan het Land van Sint Augustinus bénnen....” Onlangs werd in Bazel op initiatief van een aantal communisten een tooneelstuk op gevoerd. ge’iteld „Cyankali”, waarvan dé strekking was: brutale propaganda voor den' abortus provocatus Tydens een der grofste tooneelen stond een gedeelte van hei publiek. hoofdzakelUk be staande uil ontwikkelde Katholieken, op. om tegen deze ergeriyke schaamteloosheid te protesteeren Het gevolg hiervan was. dat de voorstelling moest worden onderbroken, maar ten slotte won het dat gedeelte van hgt publiek, dat het niet roo nauw nam. Den volgenden dag werd het stuk opnieuw opgevoerd, maar thans onder bescherming der politie Ziehier nu een echt kenmerk van onzen tyd. Wahneer de practyk van het bolsjewisme ons nadert, met al zyn ellende van velerlei aard, dan roept heel het liberalisme en al wat?neutraal heet ach en wee en loopt te hoop tegen zooveel boosaardigheid. Dan is het lieve vaderland in last! Maar wanneer sinds jaar er dag alle theorieën van het bolsjewisme op het tooneel en in bioscoop en boek en radio worden gepredikt, wanneer het zaad der meest onheilvolle theorieën met handenvol onder het volk wordt uitgezaaid, dan mag men daar geen vinger tegen ver roeren dan moet men dat maar onbeperkt zyn gang laten gaan! Wij. die hiertegen bezwaar maken, zyn de dompers; zy, die dat alles in naam der vryheld tolereeren. zUn de verlichten! Voor ons u, echter niet het gevaar hierin gelegen dat «r in bet Oosten van Europa een bolsjewistische staatsgëmeenschap be staat maar wel In het feit, dat door tooneel, bioscoop, liieiatuur. kunst en radio door gansch Europa voor dit bolsjewisme propa ganda mag worden gjmaakl. Voor ons ligt het gevaar hierin, dat duizen den toonaangevende mannen van geen toe zicht willen weten en honderd excuses by de hand hebben om aan de tijdige bestrijding van het bolsjewisme geen deel te nemen. Vco: ons is het bezwaar ook hierin ge legen. dat desnoods de politie gereed sfaat, om dc verbreiding der bolsjewistische theo rieën te doen slagen lanum. bundlge veil.... Breed ea monumentaal zyn er nu wel de nieuwe hoofdstraten, vol fraaie, dure win kels. met hun prachtige pleinen en Indruk wekkende regeeringsgebouwen. Maar de tal- looze hooge zijstraten zyn er nog ergeriyk nauw, vunzig en kwalyk riekend. Met hun zwaar-massieve huurkazernes stikvol men schen: ook hoogst onhygiënisch, om aan niets anders nog te denken. Over die onef fen spleet-straatjes van zeven en acht ver diepingen heen hangen luchtig te slierten ontelbare waschlynen. vol kleur, gore on derbroeken en bontverstelde fladderende hemden of rokken. Beneden krioelt het let- teriyk van sjofel-gekleede kinderen, wier barokke engelenkopjes de smoezeligheid heb ben van menig verweerd schilderij uit Ita- Ilaansche dorpskerken. Schel-dlsputeerende sjacheraars en leurders, die een zwaarbela den muilezel voortdryven met totaal on orthodoxe aanroepingen, verhoogen nog het levendige kleurenbeeld ende scherpe geuren! Maar dien Zondag waren de kerken van Napels vol. In een bedehuis van Don Bosco. in 'n zystraat. zag ik een eerbiedig zittende kerk menigte in stille aanbidding voor een uitgesteld Allerheiligste, terwyi verschei dene priesters in de geheel open biechtstoe len soms nog al gestlculeerende biechte lingen aanhoorden. Toen ik in den Dom naar een doop gekeken had, kwam na afloop der plechtigheid. boven op een soort podium, naast de doopvont. de moeder plotseling op my af. om me het schranderkykende kind (al acht maanden oud) in Al zyn intimiteit te toonen. Waar na ze als *t ware myn hooge goedkeuring vroeg met een uitlokkend: „Bene?”.... Terwyi tegeiyk een zusje om „la mancia” ('n fooi!) kwam vragen. Ah. ah. Napoli. ge verandert toch nooit! 't Is er altyd feest, in Napels. Van ’t begin der lente, ongeacht de groote Vasten, tot laat in het najaar volgen er de festa degli rioni (feesten der buurten) elkander op. Allereerst hebben er processies plaats; iets zóó bonts en toch weer zóó mooi klnderiyk- geloovig. dat wy. nuchtere Noordelingen, ons de oogen uitkeken. Daarna komen de volksspelen; er staan nog weer de ouder- wetsche draaimolens en schiettenten en des avonds worden er vuurwerken afgestoken, soms héél kostbare. Muziekgezelschappen van al de buurten uit de omgeving komen beurtelings blazen; soms zingen er zelfs „al fresco” artlsten van naam, staande op een tafeltje uit de naastbüzynde trattoria ge leend. En de wonderlyke Napolltaansche meisjes dansen er „als nergens ter wereld" Tenminste. zóó vertelde my een opgeto gen feesteling met veel gebaren.... O. dit is wel het meest sprekende tempe rament van de Latynsche volken rond de Middellandsch. Zee. Op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag schuifelt er steeds een enorme menigte door de Via Roma, kerken bezoekende; dan wordt alle verkeer per rij tuig stopgezet. DAt noemen ze hun „Strus- clo". het ruischen en schuifelen van de zy- den japonnen der Schoonen van Napels' Voor welke gelegenheid de etalages der grootste tnodemagazynen al weken van tc voren hun nieuwste collecties ten toon spreiden. En die Schoonen, ze kunnen niet eens tot Paaschzaterdag wachten, ze zUn All* «bonne op dit blad ziin ifUKvolxe de ver»pkerinK>voorw««r<ien amam Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door c wr*» bijeen ongeval met n»*A bij verlies van een hand. 1 *)C «agaa ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen f 3000." »erlie» van helde armen, belde heenen ot belde oogen I 75U." iloodeliikcn afloop I ZOV.- een voet“ of een oog I I Z3. •k Was vroeg opgestaan. Om Ostla te kunnen zien. Trouwens, kan men zich wel iets heeriy- kers denken, dan een vroegen eersten morgen boven op het sloependek van een comfor tabele boot, die langs de violette kusten van Italië de spiegelende Thyreensche Zee dooriclleft? Niets dan die diep-azure water vlakte. met een rechte streep schuimend Wit kielzog onder den blauwen hemel. Hier en daar een enkel driehoekig, hagelwit zeil; als om dat mooie blauw nog beter te doen uitkomen en dan in de opkomende Kaliaansche zon Den vorlgen avond waren wjj Corsica al voorby gevaren; en toen we van tafel kwa men. rakelings langs het lichtende Elba. Nu leek het welk of we een meer overstaken waarop hier en daar visscher zyn aloud, eerzaam handwerk be trachtte: God zegene de netten! O. die kusten van Latium! De mond van den Tiber... Nu hier eens mymeren. Met m'n Zelsskyker kan Ik wel. dunkt me. de kruinen (als parapluien) der slanke pUnboomen van de Via Ostiense zien. DAt daar, dat -moet ongetwijfeld Ostia-Mare zyn! De nieuwste Romeinsche badplaats, nog in wording, hoewel reed- door een electrische tram met de Eeuwige Stad verbonden. En dAAr tusschen die mo derne opgravingen, daar heeft eens de kerk gestaan, waarin tot in het midden van de XVe eeuw het stoffeiyk overschot van State Monica werd bewaard Die immers te Ostia gestorven is. anno 387 Dit schip gaat naar Afrika. Was Monica toen óók niet op weg. met baren bekeerden en gedoopten zoon Augus tinus. naar datzelfde Carthago waarheen wy nu gaan? DAAr. by dat bekende ven ster. moet de extatisrtie samenspraak heb ben plaats gehad tneeetien Monies en haar soon „Daar tn Ostia, aan den Tiber; waar wy. verwyderd van de menigte, na de moetiyk- heden van een lange reis, ons gereed maak - ten om scheep te gaan.” schreef Augusti nus ta zyn Beiydenissen. En eenlge dagen later, al stervende, had ze uitgeroepen ,.Gy zult hier uw moeder by zetten Daar, ta Ostla, heeft Monica eeuwenlang gerust; totdat ta de nog nieuwe San Agis- tino te Rome haar eeii zeldzaam sraalgraf haar om Woensdagmorgen is net werk van opgra vingen krachtig ter nand genomen, na de voorloopige onderzoekingen, die genomen waren op aanwyzmg van de ..helderziende" Fraulein Sylvia uit Berlin. De Belersche schatgraver heeft ‘thans 15 arbeiders uit Zaandam aangenomen tegen een vergoeding van 70 cent per uur. die op verschillende plaatsen loopgraven maken, welke tot drie Meter moeten worden uitge graven. Op sommige plaatsen is men reeds tot 2 Meter diepte gekomen, zonder dat evenwel nog iets byzonders is ontdekt of schatten zyn gevonden. Men beschouwt het echter als een moedgevende omstandigheid dat op 2 Meter diepte nog geen water wordt aangetrotfen, 'wat overigens In Zaandam niet voorkomt De helderziende dame is inmiddels naar Beriyr teruggekeerd, doch volgt ta den geest de werkzaamheden. Dinsdag nog neeit zy geschreven, dat met de werkzaamheden moest worden doorge gaan Zy stelt buzonder veel belang in de zaak, niet zooals zy zegt om de mogeiyk gunstige geldelyke uitkomsten, maar omdat daardoor zou worden aangetqpn<J> dat zy wel degelijk een goeden kyk op dbrgëhjke dingen heeft. „De scheeps-boekery houdt er óók al geen Beiydenlssen op na.” lachte hij. Toch begreep ik aanstonds, dat hij aan boord van een moderne Fransche stoomboot onbedacht er naar gevraagd had. DAt was op zich zelf, al héél wat; want er worden daar aan boord meer cocktails en lichte mode-novelles verorberd. „Wil ik je by myn terugkomst ta Holland er een naar Philadelphiasturen vroeg Ik. Maar hy„Zóó lang wil ik niet wachten dank u. In New-York aal m’n eerste bezoek een boekwinkel gelden om er méér omtrent Augustinus op te doen Meteen ging de gong. ..Breakfast!” juichte hy. Waarom ik dit banaal gesprek ver meld?.... Omdat het heusch wel een beetje typeerend is voor het cosmopolltlsch milieu van de „Patria”; en óók wel voor alle plei- zlerbooten. die nu vol Amerikanen en zelfs Franschen en Engelschen. diverse kusten der Middellandsche Zee met „excursies" en „tourlngs-parties” onveilig maken. En ty peerend Is het trouwens óók wel voor onze Al te zelfbewuste tydgenooten; vooral dan voor de Jongeren, hetzy Al of niet ..slacht offers” van ..hoogmoedige professoren”... Onder bovenstaanden Volkskrant": Stel u eens een oogenblik voor, lezer: 't onmogeiykste. t ondenkbaarste. n.l. dat onze Verbondsvoorzltter ta ..Het Volk”, het orgaan van een onzer twee pyramldale tegen standers. het socialisme (het liberalisme is de tweede), op uitnoodlging van de redactie van genoemd blad ta dat blad (gaarne nog wel) een artikel schreef en daarin vertelde met heel veel omhaal van woorden: Wat zoudt ge zeggen van den schryver, die zóó deed, die dus ta het huis van den vyand de eigen party bekladde, die zyn party dus in den rug aanviel? Wat zoudt Nederland En wat hem met hem doen? Uw antwoord stormt ons ta gedachten reeds tegen Welnu wat we u even deden veronderstellen by Iemand om wien ye ons allen scharen dat deed deze week in twee artikelen de katholieke boog- leeraar uit Delft, prof. dr. J. A. Veraart ta het liberale Handelsblad.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9