ONS BLAD 1 w lil i 4.10 L. FRANKENBERG, alkmaar Voornaamste cKieuws 1 DEZE WEEK bijzonder gerecht uit onze LUNCHROOM W I z dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 25 APRIL 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 97 f40 f50 nemen, dat een De Herstelbank De immigratie naar Amerika i De actie van Gan'0’1 Prins Hendrik en Mussolini Telegrafisch Weerbericht te te De Wieringermeerpolder Het halssnoer van Napoleon Het in cultuur brengen der gronden Nederland-Belgie op 4 Mei Wijziging Wetboek van Strafrecht Schippersvereeniglng „Schuttevaer” Een veeziekte rond Batavia Van 20—26 Mei Mond- en Klauwzeer !:©:©:©:©:©:©i@!j Pastoor Th. J. C Engering t Verkoop van waardelooze bloembollen Samenstelling van het Belgische elftal VROOM DREESMANN ALKMAAR De „Graf Zeppelin”-reis naar Engeland Zaterdag de nieuwste GRAMOPHONE-FLATEN geleverd door de fa. Ypma SCHOOLTASSCHEN, in wasdoek handvat, zwart JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Een schuld van f 2000 van een gasdirecteur Lijk uit de Willemsvaart opgehaald Een bloedtransfusie-dienst te Rotterdam AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Clandestien vervoer van vuursteentjes Het Weekblad „Pan” Aartsbisschop Orsenigo en leder, met of zonder en bruin Rubriek .vraag en aanbod* b(j vwerwnbctaung per praaiamg f 64 per advertentie ran regels; tedere regel meer SJ2 Koninklijk bezoek aan Amsterdam MISLEIDING Betuwe Wij ^aan naar buiten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Het huwelijk van Edda Mussolini. Gasontploffing te Luik. 6 dooden. Gandhi beraamt nieuwe plannen. bloeien Vorige besluit ongedaan gemaakt vergadering Barometerstand 9 uur vtn.: 754 vooruit. 7762 mM. Barometerstand 751.3 mJL Artikelen en te (Beerschot), Van f Chan traint Tot een bedrag van f 80.000 HO maal aan De uitgever tot f 1000 boete veroordeeld heeft de misleiding KALFSLAPJE MET RAGOUTSAUS COMPOTE AARDAPPELEN \fwijzing tot deelneming door Mohammedanen pruimeboomen tegen (Racing Despae die ESI zal worden besteed aan den aankoop Engelsche goederen en door het geven opdrachten aan Engelsche firma’s. Leopold van Oostenrijk meldt zich bU des poUtle bij verlies ven een duim of wijsvinger De bekende actrice Christine Poolmaa overleden. De uitgever van het weekblad .Psn" is tot 1000 boete veroordeeld. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad van 20—26 Mei a-s. Te Haarlem is gisteravond overleden de groote drankbestrijder pater Ildefonsus O.P. Wjj gaan naar buiten. Waar de vogeltjes fluiten En waar bet sonnetje soo heerlijk schijnt. Waar de koetjes zoetjes loeien. De princesse-boontjes bloeien. Waar al j misère verdwijnt. wille- Nederlandsche Spoorbruggen Vrees voor oproer in de gevangenis Columbus. heb- van Hoogste Barometerstand Ingö. Laagste Brest. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide lijke tot Oostelljken wind, half tot zwaar be wolkt, mogeljjk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. De Spaansche regeering Nieuwe verkie zingen. ABONNEMENTEN: voor Alkmaar en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 325; per post, per kwartaal t L5» b(j voorwitbctaUng. De Senaat, die naar gemeld het voorstel van Senator Harris Intake een beperking der immigratie uit Europa nad goedgekeurd, nam kort daarop een ander voorstel can, waarmee hij zjfn vroeger besluit ongedaan maakte en de opheffing der clausule be treffende de nationale herkomst weer annu leerde. Daarna diende Senator Norbeck on verwijld een speciaal voorstel in. krachtens hetwelk de verdeeling der immigratlequota onder de nationaliteiten, welke naar hij betoogde tegen Duitschland en Skandinavië Is gericht, weder zal worden ingetrokken. Vanmorgen omstreeks half 6 ontdekte de brugwachter aan de Spoolderbergbnig het Ifjk van een hem onbekende vrouw, drijven de in de Willemsvaart. Het bleek te «jjn van zekere O. K., die pas uit de gevange nis te Arnhem was ontslagen. Het lijk is naar de Algemeene Begraaf- plaats^ te Windesbeim vervoerd. werp tot verhooging van de begroeting van het Zuiderzeefonds voor 1930. In de Woensdag gehouden van den raad der gemeente Warmenhuizen, werd, op voorstel van B. en W.. besloten, in te trekken 't 2 jaar geleden genomen raads besluit dier gemeente, dat Inhield de rer- pllchting voor den gasdirecteur, om in 10 jaar f 2000 aan de gemeente terug te be talen. Hierdoor werd den gasdirecteur de nog te betalen som van f 1600 kwijtgescholden. Een bedrag van t 1600 wordt hem kwijtgescholden In tegenwoordigheid van genoodlgden en belangstellenden heeft de heer Z. G. Ph. Marcella, voorzitter van de afdeeling Rotter dam van het Nederlandsche Roode Kruis, gistermiddag in het Roode Kruisgebouw in het Park aldaar, den bloedtransfusie-dienst van deze afdeeling geopend. Mangen het der Londensche Een bollenkweeker uit Hlllegom verkocht een party waardelooze bloembollen onder valsche benamingen voor een bedrag van tachtigduizend gulden aan iemand in Groo- tebroek. De politie heeft tegen den bedrieger pro ces-baal opgemaakt. f Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door *7 Eft bijeen ongeval met - AEA bij verlies van een hand. 4AE I uUUU.“ verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen I f 3Ü«“ doedeliiken afloop ZvU«** een voet of een oog bij verlies vso anderen Tinker van alpacca enz. met RQkskew- merk en meesterteeken De douane, zoo wordt uit Batavia gemeld, conflseerde uit een party van 73 kisten sardines, afkomstig van Singapore, 218 K.G. clandestiene vuursteentjes, welke een In voerwaarde vertegenwoordigden van 63.700. bij een breuk van been of arm (Cercle Braggs* Gobbers (Racing j AUe .enne’, op dit blad zijn inzevolae de vereekerintBvoorwaarden («pen ongevallen verrekend voor een der volgende uitkeeringen Op de vraag van het Eerste Kamerlid, den heer Westerdük. betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uit voering van de werkzaamheden tot het tn cultuur brengen van de in den Wieringer meerpolder drooggevallen gronden, heeft de Minister van Waterstaat medegedeeld, met de Ingenieurs Smeding, Mysu en Roebroek tot overeenstemming te zijn gekomen betref fende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen vau de In den Wieringermeerpolder drooggeval len gronden. Hoe de minister zich in hoofdlijnen de in richting van dezen dienst heeft gedacht, zal kunnen biyken uit de memorie van toeliep ting van een weldra in te dienen wetsont- De voormalige Aartshertog Leopold van Oostenryk. tegen wien in verband met de bekende affaire met het halssnoer van Napoleon een bevel tot arrestatie was uit gevaardigd, heeft zich by de New-Yorksche politie aangemeld. LONDEN. 25 April De bladen melden, dat de president van de Britsche Lucht- vaartvereenlging met zijn vrouw en 15 an dere Engelsche passagiers den terugtocht van de „Graf Zeppelin" van Cardingstone naar Friedrichshafen zullen meemaken. Onder de Engelsche gasten aan boord van de Zeppelin zal zich ook bevinden overste Richmond, de bouwer van de R. 101 en de hofmaarschalk van den hertog van York. Brocke. Vreemdelingen in de Vereenigde Stal per jaar van 150.000 op 80.000 teruggebrae Naar wy vernemen, zal van Dinsdag 2t Mei tot Maandag 26 Mel H M de Koning n haar jaariyksch bezoek aan de hoofdstan brengen. In deze week zal ojn. H. M. de Koningin een bezoek brengen aan de R. K Internatio nale Vereenlging tot Bescherming van Mee> jes. BUREAU: HOP 6. ALKMAA1 Telefoon: Administratie Ne. <33 Bktedle Na. 03 Te Castricum is hedenmiddag overleden Pastoor Th. J. C. Engering. noemt de Noon lustigt het oog z blauwe kwets E druk in de weer den nectar uit de millioenen bloemen. Houdt het zonnetje ons deze dagen gezelschap, dan zullep Zondag 27 April de Volop bloei verwacht men Zondag 4 Mei België BNederland B. Voor den wedstrijd te Gent tegen Neder land B, op 4 Mei, is het volgende elftal samengesteld Doel: Bollen (Standard). Achter: Pinket (Antwerp), (Club Luik). Van Poucke (Anderlecht), De directeur van het veeartsenykundig staatstoezicht vestigt de aandacht van vee houders en veehandelaren op de verschillen de gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich de laatste dagen, vermoedelyk door middel van de veemarkten, op verschillende bedrijven hebben voorgedaan. Voor zooveel noodig. wordt belanghebben den nogmaals op het hart gedrukt, de meest nauwkeurige voorzorgen te nemen t*gen ver breiding der ziekte en by verdenking of coc- stateeren van mond- en klauwzeer <x.ver wijld aangifte te doen en in dit geval vooral niet met vee ter markt te gaan. Overigens is het voor een ieder, die vee wenscht te markten, van het grootste oelang tevoren zyn geheelen veestapel oiuwkeurig op verschynselen. duldende op mond- m klauwzeer te onderzoeken en by twijfel geen vee te vervoeren. Het in cultuur brengen van de gronden van den Wieringermeerpolder. Binnenkort ministerieele mededeettngen. Vanmorgen om 8.50 uur arriveerde aan het Postdammer Bahnhof met den trein uit Bazel de nieuwe paoseiyke nuntius by de Duitsche Ryksregeering, de Aartsbisschop Orsenlgc. Licht op. De lantaarns moeten magen worden opgestoken om: 7.46 uur. ADVERTENTIEPRIJS; Va* 2— regels l-ZS, elke regel meer R2*. RECLAME per regel f <175 vooe da eerste pagina; vooe de overige pagina’s OM Hedenmiddag eerw. heer Th. Castricum, over! By het afster aanwezig Theodorus J werd te Schleda en priester gewi HU was Kape! woud. Naaldwyk dingen. 27 Maart 1905 harnis en 13 Ju De vergadering besloot nog aan te dringer op betere verlichting met het oog op het meermalen openen van de spoorbrug te Krommenie. onvoldoende ovememen eerste herstel- geld markt De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de resul taten van de eerste zitting van den Raad van Beheer van de Internationale Herstel bank. die te Bazel byeenkomt, in politieke kringen in Engeland groote ontevredenheid hebben gewekt. Men acht verschillende der genomen besluiten in flagranten strijd met de Brïtsche belangen. Vooral de be noeming van een Franschman tot directeur- generaal zou worden betreurd. Het schijnt, schryft het blad, dat de Britsche vertegen woordigers in den Raad van Beheer dezelfde fout hebben gemaakt als de Britsche ver tegenwoordigers in de Young-commissie en de ben een leenlng Een Amerikaansche dame, miss Anna Stys, heeft met een New-Yorksche een wedden schap aangegaan, dat z(j bjj haar verblijf op Java bjj één gang twintig kellners noodig zon hebben. Zij won de weddensch ap. want zij bestelde een rijstschotel, die door twintig bedienden opgediend werd Britsche verdedigd, groot deel door de is nadeelig voor den Britschen uitvoer. Ook ten aanzien van het toestaan van een wederopbouw-leening aan Oostenrijk dienen het Britsche Ministerie van de schatkist en de Engelsche banken erop te staan, dat het bedrag van deze leening in de eerste plaats van van - Prins Hendrik der Nederlanden heeft in een telegram uiting gegeven aan zyn be wondering voor de jaarbeurs te Milaan. De Prins voegt hieraan toe: In het veelvoudige van hare organisatie getuigt de Jaarbeurs van de yverige zorgen, waarmede deze groo te manifestatie tot in de kleinste details werd voorbereid en in de synthetische' op vatting van het geheel vertegenwoordigt zy een uitstekend voorbeeld van hetgeen door den arbeid kan worden bereikt en is zy een overwinning van het enthousiasme en de overtuiging, welke Uwe Excellentie in de harten der Italiaansche arbeiders hebt we ten op te wekken. Midden: Schoreels Mechelen). Voor: (Racing Gent). Ruysschaer' (Brugge), Despae (Gan toise), Caener (Brugge). J. Diddens (Racing Mechelen). Invallers: Celle (Gantoise). Debois <Cer-:e Brugge)^ Keilen (Hasselt), Grimonprez (R-* cing Gent). De Vyfde Kamer van de Rechtbank Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den uitgever van het „mondain en humo ristisch” weekblad „Pan", J. H. E.. die te recht had gestaan terzake van het versprei den of doen verspreiden van dit blad, waarvah hij den inhoud kende en dus wist, dat een deel van den tekst, eenige advertenties en illustraties in verschillende exemplaren van „Pan” aanstooteiyk waren voor de eerbaarheid (overtreding art. 24) W. v. Strafr Het O. M. had twee weken gevangenis straf tegen verd. geeischt. De Rechtbank veroordeeelde hem tot een geldboete van 1000, subs. 50 dagen hechtenis. In de te Bodegraven gehouden algemeene vergadering van de Schippersvereeniglng „Schuttevaer” is besloten het hoofdbestuur te machtigen een commissie te benoemen, die „Schuttevaer” zal voorlichten over de wijzigingen, die in het ontwerp-Binnen- scheepvaartwet behooren te worden aange bracht. Gewezen werd voorts op ongelukken door aanvaring van roelbooten. Aangedroilgen werd in dit verband op wyzigiqg van het Binnen-aanvaringsreglement in dien zin, dat roelbooten een licht toonen pirn. 1 M bo ven het hoogste punt van de boot. Ook wordt er op aangedrongen, dat, ter voorkoming van aanvaringen, politiebooten niet met gedoofde lichten zullen varen. Algemeen werd geklaagd over de keurige wyze, waarop de Spoorwegen het openen der regelen. By de bespreking van' het Hellegat zette de voorzitter uiteen, dat de vereenlging zoo goed als het hoofdbestuur sinds lang de Ge breken van den weg door het Hellegat kent. Het hoofdbestuur houdt niet op, daarop by voortduring te wyzen en pleit voor maat regelen. die een meer blyvende verbetering tengevolge kunnen hebben dan baggeren al leen. Maar het zal zich blyven verzetten tegen elke verkeerde of scheeve voorstelling van zaken. Wy wenschen niets liever aldus besloot de voorzitter, mr. Smeenge zyn ver klaring dan een goede verstandhouding tusschen België en Nederland, maar onze Zuidelijke buren dienen te begrijpen, dat de Nederlandsche regeering ten aanzien van het Hellegat niet meer kan doen dan rede- lykerwys verwacht mag worden en tot dus ver reeds is gedaan. Aan het einde der vergadering is de se cretaris, de heer T. P. Kepzer. gehuldigd voor zyn arbeid en werden hem geschenken en bloemen aangeboden. In een tiental dessa's rond Batavia heerscht een ernstige epidemie, waardoor vele runderen zijn gestorven. De Selectie-commissie van de Union Beige heeft de volgende ploeg samengesteld. 4 Mei te Amsterdam tegen Nederland spelen: Doel: Bad jou (Daring). Achter Nauwens (Racing Mechelen) Hooydonckx (Hasselt). MiddenP. Braine Halme (Brugge), Declercq (Antwerp). Voor: Versyp (Club Brugge). Voorhooi (Liersche F. C.). Vandenbouwhede (Cerclc Brugge). Adams (Anderlecht), D. Bastin (Antwerp). Invallers: Deble (Brussel), Dedeken (Ant werp). Moeschal (Brussel), Hellemans (Club Mechelen). Dit is dus hetzelfde elftal, dat met 61 te Parijs van Frankryk wou. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van art. 440 van het Wetboek van Strafrecht. By de contröle van de Waarborgwet zijn de Rijksambtenaren gestooten op voorwer pen van onedel metaal (koper; sommige exemplaren verzilverd), welke een misleiden, de nabootsing vertoonden van het Ryks- keurmerk voor kleine zilver-werken en van een meesterteeken. By onderzoek bleken deze voorwerpen vervaardigd door nagieten met Rykskeurmerk en meesterteeken en al van gelijke zilveren voorwerpen van de zelfde firma. Van eenigen bedriegelijken de voorwer pen waren voor koper en alpaca verkoght. Het zal duideiyk zyn. dat het nagieten van gekeurde gouden en zilveren voorwer pen met Inbegrip van de Rijkskeurmerken er de meesterteekenen, zoodat voorwerpen ontstaan, welke alleen sch D nee gewaar borgd te zyn. ook indien dit nagieten zonder bedriegelyken opzet geschiedt, reeds in het belang van den wae-borg niet kan worden toegelaten. Daarom wordt een eenvoudige aanvulling van artikel 440 Wetboek v. Strafrecht voor gesteld. Dit artikel stelt namelijk reeds thans na bootsing. ook als geen bedriegelyke opzet aanwezig is. van munt- en bankbiljetten, muntspeciën en postzegels strafbaar. Hieraan wordt nu toegevoegd: „op van Ryksmerken voorziene gouden of zilveren werken”. Het wetsontwerp stelt ten slotte voor, de maximumstraf In art. 440 te vefboogen van f 25 op f 300. LONDEN, 25 April Uit Bombay wordt gemeld, dat een daar gehouden massa-ver- gadertng van Mohammedanen besloten heeft* deelneming aan de actie van Gandhi af te wyzen en deel te nemen aan de In den komenden herfst te houden Engelsch-Indl- sche conferentie. Volgens uit Indië komende berichten, zou de voorzitter der vergadering verklaard hebben, dat de Mohammedanen. Indien zy de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië al niet verkrijgen konden, het toch zeker moesten afwijzen, afhankelijk te worden van de Hindoes. De spanning tusschen Mo hammedanen en Hindoes te Bombay zou door dit alles zeer groot zijn geworden. De commissie uit het AJ-Indisch Congres te Bombay heeft in de plaats var de tal rijke gearresteerde leiders weer de beschik king gekregen over ruim 2000 nieuwe vrij willigers, die den strijd tegen het Britsche bestuur wtllen voortzetten. De S. D. A. P.-sche pers maakt met zelfgenoegzaamheid groeten ophef van het feit, dat op het Paaschcongres de crisis in den ’.and- en tuinbouw behan deld werd. Alsof de arme land- en tuinbouwers door het gepraat op dit congres gehol pen waren, alsof dit -res althans de middelen aan de hand had gedaan om een ag-ische crisis, als welke wij thans beleven, op te lossen. althans voor de toekomst vermijdelijk te maken. De waarheid is echter dat de uitvoe rige agrarische beschouwingen, welke de heer Albarda ten congresse aan den nood in land- en tuinbouwkringen ge wijd heeft voor een leniging van dien nood en voor een oplossing van het in derdaad penibele vraagstuk niet de minste waarde hebben. Voor ■•e zóóveelste S. D. zich hier schuldig gemaakt: het Is niet aan te scherpe kop als de heer Albarda geloof gehecht heeft aan zijn eigen woorden en het is welhaast verbijsterend, dat een zoo veelhoofdig congres, na Albar- da’s beschouwingen te hebben aange hoord. zonder tegenspraak in een reso lutie ten slotte de overtuiging uitspraK „dat de socialisatie (het in eigendom van de gemeenschap brengen) van den grond het eenig middel is om duurzaam gez<”,de bedrtjfsverhoudtngen en op heffing van den grondwoeker te ver krijgen.” Was er onder de talrijke congressis ten nu niet één, die het bedrog door zag? Heeft er niet één congressist de pien terheid gehad, den heer Albarda toe te voegen: „met socialisatie is een agrarische crisis niet te bestrijden, noch ook te voorkomen, en de oorzaak van de hui dige crisis is niet te zoeken in even- tueelen grondwoeker” 1 Is ontstellend, moeten consta- teeren. dat een heel congres dit feit Is van treurig belang voor heel ons volk! zich zóó gemakkelijk laat mls- leiden. Waaraan toch is de huidige crisis te wijten? Aan het feit, dat de land- en tuin bouwproducten te lage prijzen opbren gen, en die te lage prijzen houden verband met de onveranderlijke wetten van vraag en aanbod op de internatio nale markt. Was heden ten dage de grond „eigen dom der gemeenschap”, gesocialiseerd, dan zou onze agrarische bevolking er niet beter -xan toe zijn. Immers, of nu de Staat of de particulier eigenaar van den grond is, het is van géén Invloed op de prijzen, welke de producten kun nen opbrengen; steeds zullen in komsten tegenover uitgaven staan, en men moet ons niet willen wijsmaken dat in een gesocialiseerd bedrijf de uit gaven lager zouden zijn. WIJ veronderstellen met goede rede nen eerder het tegendeel. En wat dien ook door ons verfoei den grondwoeker betreft: deze kan niet aan de crisis schuldig zijn, immers ook voorheen bestond diezelfde woeker, en toen was er géén crisis. De huidige crisis is een wereld ver schijnsel, dat zich zelf op natuurlijke wijze oplossen moet, en waarop socla lisatie van het stukje Nederlandsche.) bodem laat staan het geprést daar over op een congres! niet den min sten invloed zou kunnen hebben. Toch brengt de S. D. A. P. haar socia- lisatle-leus als eenigste redmiddel naar voren. Is een dergelijk gedoe eigenlijk geen spot met den nood der boeren? Casparus Engering ve. ver- bloeiende O I de E

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13