^Buitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON FONOERS ‘ft 4' Verijdeld van Gasontploffing te Luik 6 dooden, honderden zieken Contröle op vivisectie Tegen het communisme Berichten die wel wat zeggen Pracht, praal en luister Gandhi Nieuws van KORT NIEUWS Patel neemt ontslag Gevaarlijk Chicago Vlaamscbe Nat. Landdag De Spaansche regeering De opening I De Wereldtentoonstelling te Antwerpen Vreemdelingen in de Ver. Staten DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Gemen&de Buitenlandsche Berichten 28 erkende misdadigers op de zwarte lijst De meening van dr. Otto Juch. Minister van Financiën Nieuwe verkiezingen, nieuwe Ministers Ongemctiveerde elschen van Australische arbeiders Geenvorkbreuk op Uw ’♦1 Complot tegen den president van Peru De gevangenisbrand te Columbus Vrees voor oproer en nieuwe brandstichting De onbekende soldaat te Parijs Internationaal Arbeidsbureau De crediet-politiek Oostenrijk Diefstal van telefoongelden te Berlijn ’t Huwelijk van de dochter van Mussolini Een brief van Westarpp aan Hugenberg Merkwaardige telefoongesprekken Te München verboden Het Hoogverraad-Proces-Maschek Het Journallstencongres te Lyon 1 de I Mnssolini te er veer. den gekleede zal worden gestaakt. 4 Mei te Wemmel het woot^xouw-wezen). Edda Ciani-Mussolini hunner verkeeren in levensge- t er oogenblik tegen den a’ (Wordt vervolgd). de moest Jonkheer i Nieuwe plannen Naar verluidt, denkt Gandhi een nieuw plan uit voor zijn campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid, dat binnenkort zal wor den bekend gemaakt. De arbeiders-premier gaat er niet mee aceoord Volgens de laatste gegevens lijden honderd personen aan gasvergiftiging tengevolge van de ontploffing In het ammonlak-reservolr in de fabriek van Ougrée-Marlhaye. Twee gewonden zijn overleden, zoodat het aantal dooden tot zes is gestegen. Te New.York heeft het gisteren ge sneeuwd. Landinwaarts vriest het hard. B Ij den Engelsche minister Thomae te Dulwick is Ingebroken. Een aantal ja- weelen werd ontvreemd. het ge- De Senaat heeft de beperking van het Jaariyksche aantal Immigranten uit Europa van 150.000 op 80.000 goedgekeurd. Patel, voorzitter van de Wetgevende Ver gadering heeft zijn ontslag ingedkend. Men meent te weten, dat de reden hier, van 1c oneenlgheld met de regeering over de behandeling der politieke gevangenen. i oordenaar schal In en De Saksische regeeering. heeft volgens de „Vorwirts" het rllksdept. van binnen!, za ken verzocht er bij de landen op aan te dringen betooglngen in de open lucht op 1 Mei te verbieden. Volgens het blad bestaat er geen neiging aan dit verzoek te voldoen. Tijdens de Paaschdagen hebben velen te Parijs een bezoek gebracht aan het graf van den onbekenden soldaat, onder de Are de Triomphe. Daarbij hebben zich tooneelen voorgedaan, die vele Franschen geschokt hebben en zoo is er weer sprake van om het graf te sluiten, be klachten betreffen zoo wel Fransche als buitenlandsche bezoekers. Men beschuldigt dezen er van over de kran sen op het graf te hebben geloopen, sigaren en pijpen te hebben gerookt, luid te hebben gesproken, den hoed niet te hebben alge nomen en m het algemeen het graf als een plaats van vermaak te hebben beschouwd Men wil nu voorschriften aanbrengen om de bezoekers er aan te herinneren dat zij zich hier gepast moeten gedragen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de Leuna-fabrleken te Merseburg In Dultschland met recht het brandpunt van het communisme genoemd mochten worden. Thans wordt bericht, dat het personeel dier fabrieken geweigerd heeft 1 Mei te vieren. Er stemden 44 pet. der arbeiders voor en 46 pet. tegen het neerleggen van het werk op dien dag; 18 pet. onthielden zich van stemming. Mussolini heeft een wetsontwerp Inge* diend, strekkende de uitoefening van con trole over de vivisectie. Volgens dit ont werp zal In den vervolge de vivisectie op alle dieren onwettig zijn, tenzij de opera teurs vooraf de bewijzen hebben geleverd, dat zij noodzakelijk is voor het wetenschap pelijk onderzoek. Alleen personen met bij zondere licenties en diploma's mogen rivi- sectl verrichten. Gistermorgen om tien uur is in de fa brieken van Ougrte een reservoir. Inhou dende 50 M 3 ammoniak, gesprongen. De ontploffing was zoo geweldig, dat de twee stukken, waarin het reservoir sprong, 90 M. ver ^erden geslingerd. Eén arbeider werd onmiddellijk gedood, drie andere arbeiders stierven In het zie kenhuis. Bil zeventig man werd een begin van gasvergiftiging geconstateerd; de toe stand van tien Is ernstig. Het proces tegen de Russische be ambten, werkzaam by de Oekrajlenscbe .utlndustrie en beschuldigd van sabotage van het vljfjaar.plan, is geëindigd. 5 personen werden ter dood veroordeeld. Een veroordeeling Ramolk Lal, de eerste vrijwilliger uit Gandhi's kamp te Dandl, die gearresteerd werd wegens zijn deelneming aan het breken van het zoutmonopolie, is heden tot een jaar gevangenisstraf onder streng regime veroordeeld. De 48ste zitting van bet Internationaal Arbeidsbureau Is gisterochtend onder voor zitterschap van den Franschen Minister van Arbeid Laval te Parijs geopend. In zijn openingsrede wees de voorzitter op de be- teekenis van goede harmonie tusschen werk gevers en werknemers. Het Internationaal Arbeidsbureau, dat 55 naties in zich ver- eenigt, kan op de tot dusverre bereikte re sultaten trotsch zijn. Nadat ook Albert Thomas eenlge woorden gesproken had. wer den besprekingen gevoerd over het werkpro gram der vergadering. Allereerst zal de kwestie van de begrootlng van het Arbeidsbureau behandeld worden. Ongeveer rilftlg gestraften van de staat», gevangenls die in opslagplaatsen van steen kool nachtehjken arbeid verrichtten, verlieten s morgens vroeg hun werkplaatsen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om een gevreesde uitbraak der gevangenen in massa te beletten Daar men aanneemt, dat de ge straften zich >-an groote hoeveelheden gaso line en petroleum voorzien hebben is men op eer nieuwe brandstichting voorbereid, te meer daar gisteren en vandaag herhaakte- lijk uiting is gegeven aan ontevredenheid. Op 4 Mei zal te Wenunel by Brussel de Vlaamsche nationale Landdag gehouden worden. De „Schelde" deelt mee, dat reeds korpsen toegezegd hebben vertegenwoordigd te zullen zijn. De wegen naar Brussel zullen door politie bewaakt worden, teneinde betooglngen In de hoofdstad te voorkomen.* 1 Juist! De grappenmaker, die bang I» vóór zijn eigen schaduw. X— verdwenen is! Verdwenen? Wat ik u zeg! Zoo'n flinke arbeider die hier veel geld verdiende; bil heeft bet dorp verlaten, zonder dat men weet, wat er van hem geworden is. Och, kom! In de staatsgevangenis' in Columbus (Ohio) vreest men ernstig voor opstand onder da gevangenen. Ongeveer 1000 gevangenen heb ben nJ <ft sloten van hun cellen verbroken en eischen ontslag van den directeur Thomas wien zU wreedheid verwijten. Hy zou do schuld dragen aan den dood, door verbran ding van de omgekomen 318 gevangenen, aangezien hU zou hebben geweigerd de bran dende cellen te doen openen. Thomas is vastbesloten de voor de gevangenis liggende troepen te doen Ingrijpen, wanneer de ge vangenen niet voor het vallen van dezen avond in hunne cellen zijn teruggekeerd. De overheid overweegt echter den geven, genisdirecteur van zijn functie te ontheffen, aangezien zij anders een muiterij voor oo- vermydelyk houdt. op te stellen. De In 1924 onder de dictatuur gemaakte lijsten, die in 1928 herzien werden, bleken dermate vervalscht te zijn dat verbe tering er van niet mogelyk werd geacht. In een uitvoerig communiqué van het kabinet wordt ernstige afkeuring uitgesproken over deze vervalsching. Graaf Romanones, de leider der liberalen heeft in een Interview zijn meening geuit over de vooruitzichten voor de verkiezingen. Hij verwacht dat de door Bugallal geleide conservatieven weliswaar geen absolute maar wel een relatieve meerderheid zullen krijgen daar hun Invloed bij de regeering, die de ver kiezingen „maakt" zeer groot is. Socialisten en republikeinen zullen volgens Romanones meer zetels krijgen dan ooit te voren. V De Madrileensche correspondent van het „Berl. Tagnblatt" meldt nader dat het kabi net besloten heeft geheel nieuwe kiezerslijsten Die gedachten kwamen op bij René de Gerly toen hy weder aan zijn dagelljkschen arbeid was getogen en onophoudelijk de liefelyke gestalte van Paula voor zijn geest bleef zweven. Nog slechts gezien Weg met de dictatuur! De rechtskundige academie besprak een rapport over de grondwet welke Spanje noo- dig heeft. Het optreden van Argente, een voormalig medewerker der dictatuur gaf aan leiding tot Incidenten, die den voorzitter noop ten de zitting op te heffen. Eenlge leden der academie dienden een motie in waarin ge- eischt werd dat de leden, die tijdens de dic tatuur minister waren geweest, geen lid van de academie meer zouden zijn. Nieuwe ministers? Dezelfde correspondent weet nog omtrent eventueele wijzigingen in het ministerie te melden dat de vriend en medewerker van Cambó. Ventosa, waarschijnlijk minister van economische zaken ral worden; Maestre, de vriend van den op den rechtervleugel der conservatieven «taanden oud-mtnister La Cierva, sou blnnenlandsche zaken krijgen. Blijkbaar hoopt koning Alfons (aldus de cor respondent» Cambó zelf te kunnen winnen voor het ministerie van financiën nadat deze combinatie kort na den val van Primo de Rivera niet tot stand gekomen was. De moei lijkheden, aan deze oplossing verbonden, zijn blijkbaar nog niet overwonnen. Intusschen zou door de toetreding tot het kabinet van Ventosa, den vice-president van de Chade (Compania HispanoAmericana de Electricl- dad> een zeer nauwe band worden gelegd tus schen Cambó en het kabinet-Berenguer. zag hij den ouden smid Malegnou op hem afkomen, de pet in de hand. René bleef staan en groette vriéndelijk. Goeden dag. mijnheer René, ant woordde de ander eerbiedig. zyt ge al op de hoogte van de zaak betreffende het kasteel? De advocaat meende, dat er weer sprak» was van Morro’s avontuur en legde daarom de grootste ongeloovigheld voor de ver haalde voorvallen aan den dag. zeggende: Och, praat ge nog al o»r die spoken? Ik u niet beter kende, zou ik u voer g houden. - Neen, dat bedoel ik niet, zei de smid. Is iets anders rij moet weten dat Motto Een commissie inzake de misdadigheid stelde een lijst op van acht en twintig per sonen met aan het hoofd Alphonse Capone die zU als vijanden van de openbare orde kenschetst ZJ geeft den ambtenaren, belast met de toepassing van de wet, den raad, hen als zoodanig te behandelen. Een 17-jarige gymnasiast ia in een tele fooncel waai tij het geldapporaat had open gebroken gearresteerd Aangezien reeds herhaaldelyk zulke dief stallen waren vcv-Y-komen. had de directie der Posterijei een aantal telefoonautomaten doen voorzien van geheime alarmapparaten. Door het in werking treden van zulk een waarschuwingsapparaat is het gelukt den jeugdigen dief op heeterdaad te betrappen. kracht, ge: het herstel an zjjn economie. middelen der Investie-leening nieuwe werken der Bonds- verwachte werkzaamheid in liep de advocaat verder en be reikte weldra de eerste hulzen van dit vlek. Daar sloeg hij een zijweg In langs de Gave. Op de hoogte der kerk gekomen Ket voormalige parlementslid dr. Manuel Urbina wordt de aanstichter ge noemd. Ken is te samen met negen andere personen gearresteerd. Een groote hoeveel heid bommen en handgranaten is in be slag genomen. De wereldtentoonstelling te Antwerpen zal as. Zaterdag te drie uur door den ko ning geopend worden. Om twee uur komen de koning en de koningin, prins Leopold, prinses Astrid en prkis Karei in Antwer pen aan. Na de opening, waartoe tal van officieele personen zijn ultgenoodigd, zal Dr. Otto Juck. Oostenrijksch Minister van Financiën, geeft over de situatie der credlet- politlek van Oostenrijk als volgt zijn mee ning weer: De economische situatie van Oostenrijk is meer afhankelijk van de ontwikkeling der wereld-economie. dan die der meeste andere staten. Ons kapitaal, dat door oorlog in eenstorting. inflatie.'is vernietigd, zal nog gerulmen tijd noodlg hebben, eer het geheel geregenereerd is. Intusschen zijn we aange wezen op dm toevoer van vreemd kapitaal. Daar de particuliere economie veelal nog van het veranderen is en zoo voor het groot ste deel nog geen overeenkomstige basis vormt voor credleten op langen termijn, zich dus met die op korten termijn moet tevre den stellen, komen op het oogenbllk voor het opnemen van credleten op lang termijn in de eerste p aats de Bond en de Landen In aanmerking De Bond Is hiervoor vooral in staat geste1'- door den toestand van zijn budget, dst .icdert 1924 jaarlijks met een aanmerkelijk overschot afsluit. Van 1923 tot 1927 standen voor de Investie-politlek van den staat rond 505 millioen Schilling ter be schikking van de netto-opbrengst der Vol- kenbond-leening van 923- millioen Schilling. Met deze sommen werd hoofdzakelijk de electriftcatie der Bondspoorwegen van Bre genz tot Salzburg bestreden en gedeeltelijk ook de, door het post- en telegraaf-beheer aangelegde, vèr-kabels. Voor de volgende vijf jaar. 1928 tot 1932, is er verder een program opgesteld voor productieve inyesties bij de Bonds-bedrijven voor het verkeer (spoorwe gen en post), waarvoor de verelschte som 725 millioen Schilling bedraagt.- Dit pro gramma moet door een verdere buitenland sche leenlng worden gefinancierd. Met de geprojecteerde bouwwerken is een aanvang gemaakt en de bestellingen hier voor reeds gedaan, daar men op een spoe dige uitschrijving der leenlng gerekend had, en wel op grond van de toestemming hier voor door de contröle-commissle van de mogendheden, welke de Volkenbond-leenlng hebben gegarandeerd Maar hierin zijn we al heel gauw teleurgesteld. Terwijl in 1922 23 de weg naar de Volkenbond-leenlng, dank de garantie van acht buitenlandsche staten, binnen een tijdruimte van acht maanden kon worden vrijgemaakt, is nu gebleken, date de op Oostenrijk drukkende reparatie**, dreigingen algemeene pandrechten, en reS' lief-verpllchtingen den weg naar de buiten landsche credieten-markten geheel en al hebben versperd. Op het tegenwoordig oogenbllk. nu we al dicht bij ons doel ge naderd zijn, moeten we de Europeeache open baarheid weer wijzen op de dringende nood zakelijkheid. dat ze zich gaat bezig houden met de veronderstellingen voor het crediet, dat Oostenrijk noodlg heeft, om te leven. De weg Is bereid, om onze relief-schulden, in den geest der Oostenrtjksche belangen, definitief te regelen, en de Haagsche over eenkomsten bevrijden ons van den plicht, reparaties te betalen. 'Het moet als een bewijs voor de opwaart- sche beweging der Oostenrtjksche’ economie en voor de rationeele leiding van het staats- hulshouden worden aangezien, dat. ondanks de onverwachte vertraging der leenlng, de middelen voor de verdere uitvoering der investies hoofzakelijk konden worden opge bracht uit overschotten van de loopende administratie, terwijl slechts een klein ge deelte door leerlingen op korten termijn moest Worden gedekt. Maar deze weg kan natuur lijk sleehts tot op een zekere grens worden begaan, en deze grens schijnt nu te zijn be reikt. De economie heeft dringend de be hoefte: te worden ontlast en dit moet bereikt worden door de geprojecteerde belasting hervorming We kunnen vaststellen, dat de Oostenrjj ksche investie-leening, met welker middelen ook onze verzwakte kas-voor- raad moet worden aangevuld, niet meer ver van de verwezenlijking verwijderd is. Het zal ervan afhangen, wanneer de Haagsche overeenkomsten in werking treden, evenals van den to-.stand op de credlet-markter^, of de leenlng nog in den vóórzomer, of pas In het begin -in het najaar kan worden uit geschreven Ook Oostenrijk zal door het op brengen va i een eigen tranche aan de lee nlng deelr men en hierdoor bewijzen, dat het in het kader van zijn zwakke kapitaals kracht, ge: 'en is, zelf mee te werken aan De zwerm sprinkhanen. die Marokko heeft geteisterd. Is thans de Mld- dellandEche Zee overgestoken en Gibraltar binnengedrongen. De „Berliner Börsenzeltung" publiceert een schrijven van graaf Westarpp, dat deze in naam van 23 Dultsch-Natlonale afgevaar digden aan Hugenberg gericht heeft, In dit schrijven zegt hij o. a., dat de onderteekenaars er van overtuigd zijn, dat slechts door aanneming van de belastlng. ontwerpen de aanneming en tenuitvoerleg ging van het agrarisch program mogelijk zijn geworden. Graf Westarpp herinnert er verder aan. dat veateden jaar uitdrukkelijk is ultge. maakt, dat voorstellen van de partjjorganl- satie g«Sh verandering brengen, in de stem- vrljheid van de fractie. Zondag zal de eerste minister. MacDonald, uit Chequers telefonisch spreken met Sir Henry Thornton, president van de Canadian National Railways, die dan In den trein tus schen Montreal en Toronto zal zitten. Een ander belangwekkend telefoongesprek Is gisteren gevoerd toen Stimson, de Ameri- kaansche secretaris van Staat aan boord van de Amerikaansche Leviathan den nieuwen draadloozen telefoondienst voor handelsdoel- elnden met Engeland opende. het onderhoud met den notaris tegemoet. Want het avontuur, waarin hy zich, tegen wil en dank, zag betrokken, had iets geheim zinnigs en onheilspellends. Onmogelyk toch kon hij onverschillig blijven by deze kwes ties als het opsporen van den m en het terugvinden van een grool Wel beloofde des» taak lastig te 'l zorgwekkend, mlrechlen zelfs gevaar! Hy had nu eenmaal den eersten staï> gezet op aezen weg vol verrassende mo- Jgeiykheden en wilde daarom moedig en ^onvermoeid naar het doel schrijden en als Paula hem aldus praktisch en vast beraden zou zien, dan kon haar liefde daardoor slechte toenemen, zy was even wel rijk, want mynheer Rochebel ging voor milllonnalr door en René’s ridderlijke ge voelens kwamen er tegen op een bruidsschat te huwen. Aan haar die reeds zyn hart bezat, wilde hy een vermogen schenken g»^ lyk aan het hare. y' Dien Woensdag tegen den avopC ver liet René de Gerly Marleville, zfadat hy al zyn zaken geregeld had. Her weer was lacht en te voet trok hy daaijóm naar het oude kasteel van Grisolre, een heeriyke wandeling van zes kilometer. De weg liep langs Font-Aulade, het dorpje in een schoon dal. Rustig weldra Daar 11. Wat denkt gy er van. Jan, beslot hy? De huisknecht deed een bovenmenschelyke poging om zijn rol van onwetende vol te houden en zei bescheiden: Ja zeker. Ik verzeker u. dat Ik de volle waarheid zal ontdekken, al moest ik daaraan ook de rest van mijn leven wijden, ging de notaris vertier, tei-vyi hy René bleef aanzien. Bo vendien heb ik maatregelen genomen om den steenhouwer zyn geheim te laten beken nen. want ilat is van het grootste belang. Mynheer Rochebel «prak met vuur en Was als van gidaante veranderd. Hy scheen werkeiyk een niet alledaagsch mensch. die zich door de geheimenissen laat meesleepen. maar lemaad, die /iet leven om zich heen onderzoekt en doorgrondt tot In zyn diepste plooien en iaarult het meest verborgene aan h^t daglich. weet te brengen. Voor v mynheer, voor uw naam en toe komst heb ik die taak ondernomen, besloot hy »yn verklaringen een enkele maal had hy haar gezien en reeds was zyn ziel van haar wezen vervuld. Hoeveel meisjes had hy al niet ontmoet, zonder echter voor hen meer te gevoelen dan een oppervlakkige bewondering Maar de gedachte aan mejuffrouw de Gerly werd hem een obsessie; hl) vond haar overal; op zjjn werkkamer, in het Palela van Justitie, oEder het pleiten, onderwal en zelfs onder de bestudeerlng van ingrt* wikkelde zaken. Zonder er zich zelf rekenschap van te geven had hy haar Hef- Ook was hy onder den invloed gekomen dier onverklaarbare aantrekkingskracht der zielen die elkander ontmoeten, omdat God him bestemming wil vereenlgen voor al toos. Hy ondervond dan ook een diepe vreugde „n i .at? ren D'nscag 'n schrijven ontving van mynheer Roche bel. waarin deze hem verzocht Donderdag naar Grisolre te gaan voor de behandeling van een belangryke kwestie, ten huize van de beminde familie. René was te opgewekt en levenslustig om te verondersteEen. dat de toekomst Iets anders zou kunnen brengen dan geluk. En tod) zag hy met eenlge bezorgdheid Als van een koningsdochter Is hedenmor gen te Rome het huweiyk ingezegend van Edda Mussolini, de dochter van den Ita- llaanschen dictator, met graaf Galeazzo Clano, den zoon van den Italiaanschen minister van Verkeerswezen. Reeds vroeg In den morgen waren de straten In de omgeving van de St. Jozef kerk, waar de plechtigheid zou plaats vin den, zwart van de menschen. doch de straat werd vry gehouden door een pittoreske af zetting van Romelnsche politie, in donker blauw groot-tenue gekleede carabinieri, cavalerie, gekleed in blauwe uniformen met witte tressen en roode wapperende pluimen en vooral door een groot aantal in zwarte hemden gekleede leden der fascistische mllttle. Speciale maatregelen waren door de po litie genomen, opdat geen enkel gevaar kon dreigen uit de hutren. die uitzicht gaven op de straten, waar de bruidsstoet moest doortrekken. een rondgang over t tentoonstellingsterrein gemaakt worden. Aan den maaltyd, die *s avonds onder presidium van den burgemeester in bet Stadhuis zal worden gegeven, zullen de vorsten ook deelnemen. De, uit geprojecte- bedry ven, M het bouw! f (op grond van de wet voor de bevord van het wooi^xmiw-wezen), de aanstai verwezeniyklng van een reeks belangryke lectridteits- en straatbouw- plannen. r> tvaardigen de verwachting, dat Oostenrijk eer aan het begin staat van economische i vooruitgang. met de woorden, die deze laatste als mu ziek hl de ooren klonken: Tot ziens, mynheer, wy zullen niet lang meer weg biyven! Beider blikken ontmoetten elkander en In dien vluchtten oogopslag scheen een geh^ele toekomst te liggen zooals een boom in een zaadje en een eed van liefde en trouw, eed zonder woorden, maar daar om niet minder heilig Die Rochebel is een buitengewone man. zei de baron tot René, toen het licht der roode rytuiglantaams in de duisternis was verdwenen. En de barones waagde op te merken: Zou zyn dochter niet meer eere uw naam dragen?Het is zoo'n allerliefst kind, myn Paula! Dien nacht sliep de Jeugdige advocaat in by het gezicht van de llefeiykste toe komstbeelden en Jan. de arme huisknecht, door angst gefolterd, dacht: Indien Moiro zyn mond opent, dan ben ik oaherroepeiyk verloren! HOOFDSTUK IV DE GETUIGE DER MISDAAD De Jeugd is een schoone verleidster die dikwyis veel goed aanbiedt, doch ook niet zelden achter betooverende lichten en vi sioenen de rauwe werkelykheld van het leven verbergt. Zy kent geen ontmoediging of neerslachtigheid en haar geestdrift laait op by iedere schoonheid, hetzy reali teit of scWJu. De polltie-prefeet te München heeft de door de afdeellng München van de commu nistische party en haar hulporganisaties tegen 1 Mei georganiseerde betooglngen in de open lucht en in gesloten localiteiten verboden. Het verbod wordt gemotiveerd met de overweging, dat de Meifeesten be schouwd worden als een Inleiding tot de dlctatuui van bet proletariaat. 1 Op grond van dit verbod eischt het orgaan Van 150.000 op 80.000 teruggebracht pler communisten in Beieren, dat op 1 Mei Pas heden publiceeren de bladen in Peruaansche hoofdstad Lima het bericht dat eemge weken geleden een complot tegen president Leguia op touw g^zet was. Het feit, welks bekendmaking tot dusver werd onderdrukt, is door de aanneming eener protestmotie. door de Kamer van Afgevaar- digden. tegen den beraamden aanslag be kend geworden. De regeering heeft den staat van beleg In de departementen Lima. Junin, en Lam- bayeque en in de provincie Callac afgekon- digd. f De bladen bevatten heden Nadat in *t proces-Matschek de acte van beschuldiging was voorgelezen, stelde, de verdediger dr. Trumbltsch onderbreking van de zitting voor, aangezien de verdediging zich niet met de dagvaarding zal inlaten. Tot dusverre was het niet mogelyk geweest tot beraadslagingen te komen, omdat de dagvaarding eerst kort voor 't proces be beschikbaar werd gejteld. De acten der getui genverklaringen hadden de verdedigers even min als de andere documenten, ontvangen en ten slotte was de verdediging er. in weer wil van de desbetreffende wetteiyke bepa lingen. niet kn geslaagd met de verdachten in contact te komen De voorzitter verklaarde daarop, dat het Gerechtshof Maandag over de voorstellen zal beraadslagen, waarna Dinsdag de be slissing zal worden medegedeeld. Hierna werd de zitting tot morgen ver daagd. Naar uit Belgrado wordt gemeld, werd he denmorgen een aanvang gemaakt met het proces tegen den leider der Kroaten, Mat- schek Volgens de dagvaarding heeft dr. Mat- schek wegens een bijdrage van 15 000 dinar aan een Kroatische vereeniglng te Agram, welke ten doel zou hebben aanslagen te plegen op vooraanstaande Servische perso nen en openbare gebouwen getracht den val van de huidige heerschappy in Kroatië te bewerken. Bovendien wordt dr. Matschek beschuldigd van afgifte van vyf revolvers aan een her bergier en wegens publicatie van een in zyn blad tegen de regeering gerichte Kerstbood schap. Het congres van den Intern. Bond van joumalistenvereenlgingen te Lyon heeft he den zyn zittingen gesloten. Het voornaamste punt van bespreking was de instelling van de „eere-rechtbank", welke Journalistieke incorrectheden moet berechten, zooals b.v. de publicatie van val^che documenten, de ver spreiding van leugenachtige berichten ot handelingen, die den wereldvrede in gevaar kunnen brengen. Aan het intern- perscon- gres, dat volgend jaar te Berlijn bijeen komt. zal de instelling eener dergeiyke rechtbank worden voorgesteld. Voorts werd de instelling van een inter nationaal legltimatlebewys voor journalisten overwogen, dat o.a. ook zal dienen om te voorkomen, dat personen, die geen Journa listen zyn, zich daarvoor uitgeven. Op een e xe rc 11 ie t e r r »1 n te Wilna, te, tijdens een oefening van een re. glment soldaten, een granaat ontydlg ge ëxplodeerd. Er warden 15 soldaten deels zwaar, deels licht gewond. Enkelen hunner verkeeren in levensge vaar. wit-aatlmcn Japon, die tot haar schoenen reikte, afgezet met witte Burlano-kant. Toen zy in het rijtuig stapte met een grooten bouquet witte rozen in de hand, ging een luid gejuich op. Voor bet eerst sedert zyn optreden als dictator verscheen Mussolini bij een offl. cieele plechtigheid in het publiek in gezel schap van zyn vrouw. Dona Rachele Mussolini. De duce vergezelde zyn dochter, terwyi Donna Mussolini volgde aan den arm ren den vader van den bruidegom, minister graaf Clano de Cortelazzo. De bruidegom volgde met zyn moeder. Voorts waren alle ministers aanwezig. De minister van buitenlandsche zaken Grand! en Arnoldo Mussolini, de broeder van den duce, graaf de Vecchl, de Itallaansche am bassadeur b yhet Vatlcaaa en prins Torlonla traden als getuigen voo rhet bruidspaar op. Toen de rijtuigen by de 8t. Jozefkerk arriveerden, stond daar een eerewacht op. gestekl van musketiers, die met hun ge trokken zwaarden een poort vormden, waar, door de bruidsstoet de kerk betrad. Onder trompetgeschal trad het bruidspaar de kerk binnen. In de kerk bevonden zich zeer vele autori. teilen, leden van het diplomatieke corps, leden van de hooge geestelijkheid en de upper ten van Rome. Na de kerkeiyke inzegening, die geschiedde door den pastoor van de 8t. Jozefkerk, volg de in de kerk de burgeriyke huweiyksfor- mallteit. Onder de tonen van een symphonie, ge. speeld door een in de kerk opgesteld orkest, verliet het bruidspaar de kerk en keerde terug naar de Villa Torlonla. Na daar teruggekeerd te zyn begaf het bruidspaar zich byna zonder gevolg naar den St. Pieter om daar te bidden Reeds gisteren had de Pauseiyke Nuntius bruidspaar den pauselyken zegen geven. Behalve van den Paus waren gelukwen- schen Ingekomen van koning Victor Emmanuel, van den koning van Albanië en van vele andere vorsteiyke personen. Ter gelegenheid van het huweiyk van zyn dochter heeft Mussolini een gift geschonken van 25.000 lire voor een vacantiekolonle voor behoeftige kinderen in de bergen aan de zeekust. Voorts heeft Mussolini 500 lire beschikbaar gesteld voor elk kind, dat van daag geboren wordt in een arm gezin te Rome, Lugano, Forll, predappio, Meldona. Pdrllmpopoll en Faenza, de plaatsen, waar Mussolini zich dikwyis ophoudt of vroeger vaak verbiyf heeft gehouden. bladen bevatten heden berichten, waarin de samenzwering nader beschreven wordt. Ket voormalige parlementslid aanstichter Het congres der arbeiderspartij van Australlschen staat Victoria nam onlangs een motie aan. waarin het voor alle werk- looaen steun elschte ten bedrage van het gewone loon. Scullin, de Australische arbel- derspremier, heeft hierop thans het volgen de geantwoord: Het is mijn plicht u rond uit te zeggen, dat gy iets van ons verlangt waaraan wy niét kunnen voldoen. Het be hoort niet tot het gebied der practische politiek om het gewone loon voor eiken werklooze idt de schatkist te verschaffen De verzekering tegen werkloosheid moet ge grond zyn op een stelsel van bijdragen. Patroons, werklieden en regeering moeten allen bijdragen. Ook dan nog zou zy de hulpbronnen van de schatkist zwaar aan spreken daar zy tusschen de 5 en 6 mtl- lioen pd. st. per Jaar zou kosten. Door mo ties als deze aan te nemen, brengt gy het publiek op een dwaalspoor. Ik ben er niet iemand naar om daaraan mee te doen. De afzetting strekte zich uit van de Vflle Torlonla tot de St. Jozefkerk. Op verzoek van de bruid bestond haar eerewacht uit „Piccoll Itallanl”. meisjes van 8 tot 14 jaar. die deel uitmaken van de groepen van de „Balilla", de fascistische Jeugdorganisaties. De meisjes marcheerden in militaire for. matie tot voor de Ville Torlonla, waar zy den fascistengroet brachten. Alvorens in het rijtuig te stappen, be groette Edda Mussolini de kleinen, die on- mlddeliyk achter de fascistische militie, die den stoet opende, en voor het bruldsrijtuig hun plaats in den stoet Innamen. De 19-jarlge bruid was gekleed in een Jan, ge kunt af nemen! riep de gast- vrouwe. Uw zaak. Ja! hernam de ander. Graaf de Gerly was myn vriendmaar voor alles is het een zaak van recht en rede- lykheld.” Ondertusschen was de avond reeds vergevorderd. Dit solreetje, dat René had willen door brengen met aangename vriendengesprek ken, eindigde met tragische openbaringen. Er heerschte dan ook in dezen kleinen kring een tamelijk gedrukte stemming. Zelfs Paula toonde niet meer die levendige opgewekt heid die haar zoo bekoorlijk maakte. Ze scheen ernstig als de anderen, doch haar stilte gat -haar een nieuwe schoonheid en uitdrukking van waardigheid. Twee gedachten rezen er op uit het diepst van René's wezen, welke by het aanzwellen, heldere lichten werdsp en een zyn ziel kwamen baden in een biyde straling; de eerste was de verwach ting eenmaal in het bezit te geraken van het vermogen van zyn grootvader; de tweede hoop, met den gevonden schat tege- lyk zyn hart aan Pa-üa aan te bieden.... Maar wat een toekomsflfroomen! Het rijtuig van den notaris werd door Jan voorgereden en mynheer de Rochebel en zyn dochter namen afscheid. Zy hadden echter moeten beloven, vaker terug te zullen komen. Trouwens, de notaris de Gerly spoedig wederom spreken en daarom groette P^ula den jongen advocaat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14