9 R.C.A. I - Amsterdam Burgerlijke Stand Alkmaar tweede BT ad VRIJDAG 25 APRIL 1930 STADSNIEUWS Centrale Stierenkeuring LANDBOUW EN VISSCHERIJ Landbouw Ongevallen Verzekering BOEK EN BLAD V *1 7 Bekerwedstrijd (tusschenronde) Zondag a.s. 2 uur ALCMARIA VICTRIX I Zondagssluiting Apotheken jr Veroordeeld wegens dienstweigering cDe Voorjaars- veemarkt te CAlkmaar t F, Vrijstelling Dienstplicht Statuten Brandweer Mobilisatie! Gevonden voorwerpen Schouwburg „Harmonie” Eerste groenten aangevoerd BLADZIJDE 1 <Z)e Voorjaars-veemarkt te 04 Ik maar 8. van d Pol, Oude- (zonder ma yer. 108) In J. A. Genefaas. Het „blauw” bij aardappelen van het de Centrale Landbouw Onderlinge 8. VLAAK. vorig de waardoor Parkcerwu*, HMeos Ms—«arfct. gaatea vaaatt redactie-bureau. Het Hol plein als H Bank, Laurentiusstraat. is daar en Een dezer dagen had MU het graafwerk verzakking bedolven toen ver- van niet „Onze Miwiên tn Oost en West-Indlë". Op Zondag M 27 April zal de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47, ge opend zün: de andere apotheken zijn geslo ten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandag morgen 8 uur. De apbtheek, die den Zondagsdienst heeft, Is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken zijn 'halve 's Zondags en op feestdagen ook ge en op werkdagen van des avonds 8 uur Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. ander afkomstig eeuw. belde staan voor Copjelis voor- gepne- Inhoud van het April-nummer van het Koloniaal Missle-Tljdschrlft van de Indi sche Mlaslevereenlging Apostolisch Vicariaat van Curasao; Nog eens De Misslealmanak 1930. door P. O. Groenen: Pastoor Cartenstat en Multatuh, door 8. KaJff; Bevolklngsfeureau voor Ka tholieken; Het jubileum der Mlnahaaaa; Een oorkonde van de Minahassa; Ned. Indone sisch Verbond; Het Sint Melanla-werk; In gekomen giften; Catalogus van de Biblio theek der Indische Missie-y/er. I„?Üweer K 8 1 c Spruit, 2. J. - - -t, 4. Th. van Güzen, 5. producten werden respectievelijk aangekocht door de heeren Vasbe en K. van der Pol, beiden alhier. 1. A. Querelle, 2. M. Duynmayer, 4. A. Florijn. 5. J. Plas Jr. Eerewedstrüd Afd. I: 1. C. Spruit, 2. A. J. A. Oenefaas. Afd. II: 1. A. Querelle, 2. A. Florijn. treden van den opzichter Jansen _1, gelukte het beide arbeiders uit hun benar de positie te bevrijden. waren enkele voor goedgekeurde stie- heden alreeds ver- dieren, die aanwe- Johannes van der Steen en Helena Hertogs Jacob Pilkes en Cornelia Schoen Cor nells Schrijer en Maria Bakkum Rinke Troost en Antonia Boog Simon Schilder en Anna Bentveld Adrlaan Hendrtkse en Petronella Koper. GeborenJan Cornells, z. van Oudes en Johanna van Dorssen. Oldertrouwd: Izask^oUic en Wtelake Tichelaar Jacob Hartog en Antje Kroese Willem Appelman en Elisabeth Kenter Bjj vonnis van den krijgsraad voor de Land macht is de dienstplichtige J. S. uit deze ge meente wegens dienstweigering veroordeeld tot eene gevangenisstraf van tien maanden, met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen en onder aftrek van den tijd, in voorlooplge hechtenis doorge bracht. Toen wfj ook. door t alarm uit drukken arbeid weggerukt, in de richting van den vuurhaard snelden, werd onze hoop op een berg „mooie’’ cople afgrijselijk den bodem ingeslagen, doordat uit een onvervalscht Alkmaarschen jongensmond ons tegen klonk „Man, maak je niet soo zwiebel. Ze hebbe paar karre hout neerged >ke. om de brandweer te pre- daar ter plaatse een ernstige plaats, waardoor twee arbeiders weden. Door het moedig en doortastend op- 2-1 vooral. schoenen en pantoffels, A. v. G lezen. Snaar- manslaan 27; belastlngmerk in étui, P. Kos ter, Huigbrouwerstraat 9; huissleutel. P. Joon. Oudegracht 91; portemonnale met inh. (geld en belastlngmerk), W. Admiraal, Lan- gebuurt,. Uitgeest; muilkorf. P. Klaver, Drui venlaan 45; huissleutel, J. Koops. Tuinstraat 63; handschoen, C. Wesseling. Boterstraat 8; konijn. P. G Zandvoort. Snaarmanslaan 18; bruin hondje. B. v. Reenen. Compagnie- straat 8; dekkleed. J. Bak. Friescheweg vl; reisdeken. J. Merkenburg. Westerhofje 20; portemonnale met inh., J. W. Venneker, Laat 90; winterjas. B. Heyblom. Bloemstraat 36; étui met gereed, J. B. Termaat. Wester- kolkstraat 12; handschoen. P. Joon, Oude gracht 91; geldstukjes, M. Oudendijk, Voor meer 5; geldstukje, B. Jorritsma, Voormeer 3; muts. T. Kuhne. St. Jacobstraat 1; por temonnale met Inhoud. O. gracht 30. Wanneer men weder In het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. „Wat stelt dat schilderij voort" .Dat t Venetië” ..Allemachtig, en mltn vrouw Gegund B en W. hebben het uitvoeren van voor bereidende werkzaamheden voor het over kappen van de Korenbeurs opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer D. R. de Jong, te Egmond aan den Hoef. Bekroningen De uitslag van de bekroningen, waarvan de eerste om half 12 bekend werden ge maakt op het daarvoor aangebrachte bord, luidt als volgt: Eenjarige stieren. Geprimeerd werden de volgende dieren: Wodan Jan 5 van P Waal, Beemster; Wodan Jan 2 van fa. Rui ter, Ooster-Blokker; Boojjs Jonge Wodan van J. v. Berkel. Wognum; Blok Wodan 9 van Jb. J. Bakker, Venhuizen; Aal Je's Wo dan van C. Stapel. Hoogkarspel; Jan 2 van A Brak Ja, 81. Maarten; Flores 35 van J. Schenk, Wierlngerwaard; Gerard 16 van J. Bu beschikking van den Minister van De fensie is aan den dienstplichtige C. Zwaan uit deze gemeente voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht, verleend, wegens per soonlijke onmisbaarheid. De Staatscourant bevat de statuten van Jac. Dekker’s Zaadteelt en Zaad handel N.V.. alhier. Florijn, 3. O. Doeschot. 4. TL. 7 2. L' a. J. A. Oenefaas. 6. H. van Lieshout, 7.’ j' pCt. naar een hoeveelheid van 350700 Kg. per H. A. Wanneer het echter na Nieuwjaar wordt, gebruike men in plaats van kallzout 40 pCt. patentkali of zwavelzure kali en wel naar een hoeveelheid van 5001000 Kg. patent kali of 250500 Kg. zwavelzure kali per H. A Het is bekend, dat het „blauw” heel wat minder voorkomt op de zand- en veengron den. dan op de zavel- en kleigronden en er mag wel eens op gewezen worden, dat op de zandgronden het gebruik van kalimest- stoffen veel sterker Is doorgedrongen dan op de zavel- en kleigronden. De oorzaak is, dat men op zand- en veen grond met kali moet bemesten om vol doende opbrengsten te krijgen, terwijl men tot voor betrekkelijk weinig jaren op zavel en klei nog steeds voortwerkte in den sleur, dat deze gronden van nature nog voldoende kali moesten bevatten. Meer en meer is echter gebleken, dat er in Nederland zeer vele zavel- en kleigronden zijn, waarvoor deze theorie heelemaal niet meer opgaat. Zelfs heeft men vastgesteld, dat er vele zwaardere gronden zijn, waarop de gewassen in hevige mate kunnen lijden aan kall-gebrek Vooral nu in de laatste ja ren door het verbouwen van vele nieuwe en veeletschende variëteiten steeds grootere hoe veelheden kali aan den bodem worden ont trokken, terwijl steeds sterkere bemestingen met stikstof werden toegepast, teneinde de opbrengst nog verder op te voeren, is de ka- Uvoorraad van den bodem zeer sterk aan gesproken. Het is derhalve zaak, dat de aardappel- bouwers op zavel en klej waakzaam blijven en door ernstige proeven vaststellen, of ‘hun grond ook aan kall-gebrek lijdt. Daarbij dient ér op gewezen te worden, dat proef nemingen hebben vastgesteld. dat verschil lende zavel- en kleigronden door kall-roof- bouw zooveel oplosbare kali hebben verlo ren, dat men In de eerste jaren zeer te vree- zen heeft, dat door z.g. absorptie de toege diende oplosbare kali door den bodem zoo zeer aan elkaar wordt vastgelegd, dat daar van niet of zeer weinig beschikbaar blijft voor de gewe.ssen, die men teelt. Men moet dus. Indien men met zulke, wat kali betreft, uitgeboerde gronden te doen heeft, er om denken dat men. om voldoende resultaten te verkrijgen. In de eerste jaren bijzonder rijkelijk met kali moet mesten. On voldoende resultaten, die men dikwijls bij proeven met kali op zwaardere gronden ver kregen heeft, zijn voor een belangrijk deel te wijten aan het gebruik vaiV te geringe hoeveelheden. BU proefnemlnged o.a. op de Maas-klel- gronden. Is gebleken, dat men op verschil lende perceelen tot boven de 1000 K.G. pa- tentkali per HA moest gaan, om tn de eerste jaren de kenteekenen van kali-gebrek uit het loof der aardappelen weg te mesten en blauwvrije aardapi>elen te kuruien oog sten. Het Is van groot belang, dat alle landbou wers op de hoogte komen met de kenteeke nen van kali-gebrek bU aardappelen en ook bü andere gewassen. Wat de kenteekenen van kall-gebrek bij aardappelen betreft, zouden wU willen ver wijzen naar de brochure, uitgegeven door de N.V Vereenlgde KalimaatschappU, Amster dam, getiteld: ..Blauw of Blommig”. waarin zeer sprekende afbeeldingen van deze ken teekenen in kleur zijn opgenomen. Deze brochure wordt op aanvraag gratie toegezonden. Vele Alkmaarders zijn gisteravond getuige geweest der mobilisatie van onze brandweer. Te circa half 8 werd de rust, die er an ders in onze stad heerscht, verstoord door het geroep van brand en spoedig daarna snorde luid bellend et^ toeterend onze auto- brandspuit naar „de plaats des odheils En naar dezelfde ...plaats des onheils’’ stroomde een groote menigte op-een- brandje-belust publiek, en daar tusschen door kroelden, luid bellend en roepende, brandweermannen, geheel vervuld van gedachte aan dat woord: „Brand!” Fel beschenen door de vlammen van het hoogoplaalende vuur stond daar de groote schoorsteen van de chocoladefabriek van de fa. Ringers Nog immer werden door de brandweer motorspuiten en verder materiaal aange voerd en aldoor nog groeide de menschen- menigte op Handels- en Noorderkade aan Centrale Landbouw Onderlinge moeten door de leden bovendien nog worden opgebracht de kosten der ongevallen, die korter duur den dan zes weken. De totaalkosten door elk lid alzoo per 100.locn op te brengen loeien uiteen al naar gelang van de afdee- llng, bU welke bet lid is aangesloten Ge middeld bedragen deze totaalkosten per 100.— loon, thans 1.64. de vacature, ontstaan door het be danken als Commissaris van den heer R. P. Dojes te Uithuizen, werd voorzien door benoeming van den heer J. Wuite Jzn. te Leeuwarden. Tot plaatsvervangend com missaris. in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Muges te Assen, werd benoemd de heer C. 8. van Beunlngen te Maarsbergen Tot voorzitter der Commissie van Arbitrage bedoeld in art. 44 der Statuten werd we derom benoemd Prof. Mr. W L P. A Mo- lengraaff, tot plaatsvervangend voorzitter der commissie, Prof. Mr. C. W. S ter Bus- mann. Er is de laatste jaren zeer veel gepubli ceerd over deze ernstige, steeds meer op tredende kwaal bjj de aardappelen en toch trok dit verschijnsel reeds 20 jaren en lan ger geleden de aandacht. Thans echter heeft het de belangstelling van de geheele land en tuinbouwwereld. Herhaaldelijk komt het voor, dat geheele partUen aardappelen onverkoopbaar zijn, door het „blauw onder de schil':, omdat de klanten er voor bedanken ze te koopen. Mo ge de smaak er niet steeds onder lijden, zoo kan men het den verbruiker toch niet kwa lijk neYnen, dat hü in plaats van „blommige pieper*’ onooglljk uitziende min of meer blauwe aardappelen niet op zUn tafel wenscht. Ook zUn vele gevallen bekend, waarbij de aardappplkoopman gedwongen werd, zijn aardappelen terug te nemen. En dat hij dan weer tracht zUn schade op zijn leverancicr- aardappelbouwer te verhalen, ligt voor de hand. Gelukkig is door bet onderzoek van den Plantenziektenkundlgen Dienst te Wagenin- gen, gevolgd door vele proeven van land bouwkundigen en landbouwers, gebleken, dat er een praktisch middel bestaat, cm T „blauw” op krachtige wijze te bestraden. Het is nJ. bü die proeven gebleken, dat het „blauw" bü aardappelen in sterke mate samenhangt met onvoldoende kaltbemestlng, en het lag dus voor de hand. dat. hen zulks eenmaal bekend was, tal van proeven ge nomen werden, om de beteekenis van kali- bemestlng ter bestrüding van het „blauw” aan de praktijk te toetsen. Over de geheele Unie is men daarbü tot zeer bevredigende resultaten gekomen en het staat thans dan ook wel vast, dat van de middelen, welke aanbevolen worden, om het „blauw" te voor komen. een rijkelijke bemesting met kali als het beste aangezien moet worden. Het is tevens gebleken dat blauwe aard appelen zeer slecht te bewaren zijn. Nu het bewjjs geleverd is, dat het „blauw" samen hangt met kali-gebrek, behoeft ons dit laat ste niet te verwonderen, want sedert vele jaren is door de onderzoekingen niet alleen in Nederland, doch ook in het buienland ge bleken. dat gewassen, welke gegroeid zün bü onvoldoende aanwezigheid van oplosbare ka li. zeer spoedig aan rotting onderhevig zün. Wanneer men dus een rükelüke kali-bemes ting toepast, bereikt men een tweeledig doel blauwvrüe aardappelen, en tevens aardappe len die lang bewaard kunnen worden Het vraagstuk is wetenschappelük nog niet geheel opgelost, en men weet nog niet precies op welke juiste wüze de kali het „blauw" tegengaat. De wetenschap kwam tot de conclusie, dat niet het kall-gebrek als zoodanig de oorzaak Is van het „blauw”, doch dat het toedienen van kali te beschou wen is als een praktisch middel, waardoor het „blauw” worden bü die soorten, welke dat euvel vertoonen. kan worden tegengegaan. Vermoedelük moet het „blauw" worden toe geschreven aan beschadiging der cellen, door sterken druk, gevolgd door oxidatie van be paalde stoffen Voor de praktijk doet het een en ander er ten slotte weinig toe, doch is het voornaamste te weten, dat men het euvel kan voorkomen door zorg te dragen, dat net gewas voldoende kali in den bodem vindt. In den herfst of winter kan men daartoe Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 22. 23 en 24 April 1930: Portemonnale met inhoudgroen klndertaschje met in bond: zwarte zak. Inhoudende schuurllnnen; getuigschrift; rol electrische draad; belas tlngmerk in étui; sleutels; handschoenen; banden van jassen en mantels; gordelriem. Aanwezig en te bevragen bü de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 22. 23 «n 34 April 1930: Taschje met zakdoek. H. Nieu wenkamp. Rochdalestraat 25; portemonnale met tnh.. H. Timmer. Lamoraalstraat 9; ring. J. Wltslus, v. Leeuwenhoekstraat 36; parapluie. Ansing en Mesman. Magdaienen- straat; portemonnale met inh.. P. Obdam, Scharloo 20; sierspeld. A. Blokland, Luttlk- Oudorp 3; honden ha Ishand met penning. K. Schot. Kwakelpad 4; portemonnale mft in houd. K C. A. Bal. Lindenlaan 18- mes, A. Steegerhoek. Scharloc 17; parapluie. R. v. Maarleveld. Lombardsteeg 19; bankbiljetten, Da Gruytar, I sngastraat 2$a; aak. inh Helder. Berkhout; Wodan Riek 7 van H. J. Bakker Venhuizen. Wodan's Max 10 van C. Boekel Kz., Assendelft; Antje's Concurrent van A. Wit *Gzn., Opmeer; Frans 152 van F. A. F. Groneman. Wlerin- gerwaard; Emma's Wodan Jan van fa. Ruiter, Oo.ter-Blokker Deze 13 dieren werden met een medaille bekroond, terwül de volgende 10 ‘medaille te behalen) mede op tal werden gezetr Frans Max 10 van P. Slkkes. Assendelft; Constantün 115 van J. J. Posch, Ooster- Blokker; Flores 41 van J. Schenk. Wlerin- gerwaard; Flores 45 van N. D Kaan, Wie rlngerwaard; Frans Nicolaas van H. J. E. van Hoorn. Wierlngerwaard; Frans 158 van F. A. F. Groneman, Wierlngerwaard. Wo dan' Riek 9 van H. J. Bakker. Venhuizen; Jan Wodan van fa. Ruiter, Ooster-Blok- ker; Max Wodan 14 van Jb. Kaan Kz.. Wierlngerwaard; Jacoba’s Wodan 3 van K Schenk Kz., Wierlngerwaard. Zooals gezegd, bestond er veel belangstel ling op het terrein, waar een verbluf, dank zü het gunstige weer, zeer aangenaam was. Onder de vele aanwezigen merkten wü os. op burgemeester W. C. Wendelaar. prof. Bakker, uit Wageningen. voorheen Rüksvee- teeltconsulént te Alkmaar en Ir. De Vries, RüksveeteeltconsulenV alhier, die tevens als aan de Jury toegevoegd arbiter optrad. De politie zorgde er voor, dat de onge- wenschte stierenbewonderaars, de van hun vacantle genietende Alkmaarsche schooljon gens, op behoorlüken afstand bleven. 't Was een goed geslaagde dag. met veel succes voor de Provinciale Commissie. Schietvereniging „Nimrod” Van bovenstaande Schietvereniging had Woensdagavond bü den heer Th. Van Güzen de prüsuitrelking plaats der gehouden win- lerwedstrüden De uitslagen waren als volgt: Ook hier schatgravers WÜ doen voor Zaandam niet onder. Ook Wü hebben schatten in onzen bodem en wü vinden die zonder een „helderziende'’ Dult- sche juffrouw! Bü het graafwerk, dat verricht wordt door de firma Coevert en Jansen, alhier, voor het nieuwe gebouw der N. H. Bank. langestraat, boek St. gevonden een tinnen bierkan, dito kan op drie pootjes, een steenen koekepan en meerdere kleinere voorwerpen. Ook vond men er een put, gemetseld met leem of klei. Men meent, dat een en moet zün uit de 15e16e De verschillende voorwerpen zün den Directeur der N. Hollandsche Bank ter hand gesteld. Damesrijwiel gevonden Dinsdagavond. 22 April 1930, is als onbe heerd en onafgesloten op den openbaren weg in deze gemeente aangetroffen veen dames- rüwiel van het navolgende signalement merk Success .zwart gelakt 2 remmen ver nikkeld stuur, rokbeschermer. Bedoeld rüwiel is aan het adres de Wit, Achterstraat no. 51, alhier. vanavond en die &r beere!"<< Inderdaad, zoo was het. De brandweer- leiding had alles keurig geënsceneerd „groote fabrieksbrand, alles uitrukken Rustig brandde op een stuk land naast de fabriek van Ringers een stapeltje hout, terwül de brandweer net deed ol alles „echt" was. Jan Publiek was teleurgesteld, dal het Inplaats van sensatie niets anders was dan een ietwat gehaaste wandeling en een on gemeen schoon gezicht op het weerlicht, aan den duisteren Westelijken horizont. Langzaam trok men weer huiswaarts, mopperend dat de .grap" 24 dagen te laat kwam. 1. A. Querelle, 4. K. Pander, 8. J. Stam, 9. C. Bottemanne, 10. H.'London' 11. L. Webster, 12. J. Dalderup. Eerewedstrüd Geweer K. 8. O.: Afd. I: 1. J. Florün. 2. C. Spruit. Afd. II: 1. A. Querelle, 2. A. Florün. Rozenprüs. October-April: C. SprUlt Rozenprüs Afd. I, Jan.-April: C. Spruit Rozenprüs, Afd. II, Jan—April: M Duyn- UITVOERING DOOR ZANG- EN FIANO- LEERLINGEN VAN DEN MUZIEK- LEERAAR JOH. KUIPER Voor deze goedgeslaagde voordrachts- oefenlng bestond zeer goede belangstelling. Het programma rük aan afwisseling, was weer, zooals we van deze avonden gewend zün, keurig verzorgd. De mei jes-zangklassen hadden een wel verdiend applaus In ontvangst te nemen voor de keurige uitvoering van liedjes van Kuiler, Loots en Moolenaar, en het was hier .vóomamelük de uitstekende voordracht die het zingen van de jeugdige zangeresjes zoo boeiend en aantrekkelük maakte. De kinderen hebben geleerd met den tekst van de liederen mee te leven, en dit is een paedagoglsche prestatie van den dirigent, welke büzonder recht heeft op waardeering. Ook de meisjes- en jongens klassen gaven op gebied van kinderzang veel te genieten; wat is er volop genoten van .Den dannje In de Mei” van 8. Moo lenaar en de ..Zeven dappere kereltjes" van V. d. LindenBoudewün De kinderen werden zéér muzikaal door Jan Lienesch aan den vleugel begeleid. De piano-soli’s, docr 3 leerlingen ter af wisseling vocrgedragen, vielen zeer in den smaak Dora Hoedjes speelde zeer verdien- stelük een wals van Durand. De Prélude van Chopin werd door Jan Llenesch heel mooi gespeeld. Ook mej Cath. Dekker, die we reeds meerdere malen hoorden, wist haar goede reputatie als pianiste. In een tweetal nummers, o.a. Aufforderung zum Tanz, van Weber, te handhaven. Na de pauze het zangspel „Jantje in Mod- derstad". Niettegenstaande de overbekend heid deze kinder-operette, blüft dit werk alleen 'n leerzaam voorbeeld, voor koud wa ter vreezende kinderen, maar t heeft tevens z'n bekoring om de goede en geestig geschre ven muziek van Mevr. N. v. d. LindenSnel- rewaardBoudewüns. Over t algemeen werden de koren goed gezongen; ook de solo-partüen vielen zeer te loven. Decor en costumes voldeden zeer en het bleek dat de regie bü den heer C. Berkhout In goede handen was. Een klein strükorkest met mej. Dekker, plano, zorgde voor een goede en volgzame begeleiding. Het publiek toonde groote te vredenheid, door veel en gul applaus. Den heer Kuiper werden bloemen aangeboden. Op het daarvoor zoo büzonder geschikte terrein, de Bergerhout, alhier. werd heden de Centrale Stierenkeuring gehouden vanwege de Provinciale Commissie tot be vordering van de rundveefokkerü In Noord- Holland. Aau\deze centrale keuring is in 19 ver- schillende plaatsen een stierenkeuring afgegaan, waarop In totaal werden i senteerd 228 eenjarige stieren (het vorig jaar 248) waarvan er 86 (vorig jaar 108werden goedgekeurd om ter centrale keuring te mogen verschünen. Tweejarige stieren werden er op de voer keuringen 62 gepresenteerd (vorig jaar 82) hiervan werden er 16 afgekeurd, en 47 aan gehouden (vorig jaar 50). Van deze 47 laatst genoemden werden er 25 (vorig jaar 27) waardig gekeurd om ter centrale keuring te mogen meedingen naar de 15 uitgeloofde aanboudingspremies (F50.voor deze ru briek. Tenslotte werd een drietal 3-jarige stieren op de voerkeuringen gepresenteerd en goed gekeurd voor deze Centrale Keuring. Dat deze Centrale Keuring voor de ratlo- neele fokkerü in Noord-Holand van groote beteekenis Is. bewees wel de groote belang stelling van de. züde der v eehouders uit de ze en andere provincies. Er heerschte een prettige bedrijvigheid op het terrein, waar de goedlngerlchte consumptietent van Toon Molenaar wederom In een ware behoefte voorzag. De ter keuring verschenen dieren vorm den met recht de keurcollectie van den Noord-Hollandschen veestapel; vooral onder de oudere stieren bevonden zich enkele zeer goede exemplaren. Dak? de waarde van tiet vaderdier voor den Noord-Hollandschen veestapel hoog geschat wordt, blükt wel uit de bepaling, dat de ge primeerde tweejarige stieren in Noord-Hol- land beschikbaar moeten blüven tot na het dekseizoen, ongeveer September 1930. Bü verkoop, moet daarvan schriftelük me- dedeeling gedaan worden aan den Secretaris der Provinciale Commissie. Voorts zün de eigenaren van stieren ver plicht een dagdekboek bü te houden, welke dagboeken moeten worden Ingeleverd op het bureau van de Prov. Commissie tn het Land- bouwhuis te Alkmaar, waar men zoodoende een voortreffelük materiaal van gegevens verkrijgt over de dieren, afstammende bepaalde vaderdieren. Met het oog daarop heeft ook een keu ring voor groepen plaats van zoons, be staande uit minstens vier dieren, afstam mend van één vaderdier. Voor de keuring van heden konden uitkomen 8 groepen, nJ. de zoon van: 1. sJonge Meine 22, N.H. 2060 NR 8486 8. 2. Flores 23. NIH. 2299 NR 9063 8. 3. Frans 1110, N.H. 2035 NR 8439 8. 4. Frans 116. N.H 2101 NR 8277 8. 5. Wodan K. N.H 2369 NR 9114 S 6. Wodan 3 N.H 1909 NR 7837 8. 7. Wodan Jan 2. NJI. 2356 NR 9071 8. 4. Wodan 8. N H. 1905 NR 7841 8 Bü de beoordeeling wordt dan ook reke ning gehouden met de in de stamboomen voorkomende productiecüfers exterieur bloedlünen en met bekende overerving. Daar in de catalogus van de Centrale Keuring alle gegevens omtrent productie cüfers en vetgehalte van de melk van de moeder en. indien bekend, van de grootmoeders der te keuren dieren, aangegeven, vormt dit boekje zoowel veehandelaars als veehouders een waardevol materiaal. De Keuringscommissie bestond wederom uit de heeren E. Koster Dz. en P. Schenk Aanwezig waren 78 eenjarige stieren (vo rig jaar 85). 22 tweejarige (vorig Jaar 26). 2 driejarige (vorig jaar 1) De aanvoer, die 114 had kunnen bedragen, was nu totaal 1ÖE. tegen 112 in 1929 en 129 ‘in 1928. Evenals vorig jaar, deze Centrale keuring ren voor den dag van kocht, aoodat niet alle zig hadden kunnen zün. gepresenteerd wer den. De kwaliteit van de aangevoerde stieren w^ opvallend beter dan vorig jaar. de opmerking werd gemaakt, dat er scheidene minderwaardige exemplaren wa ren aangeboden, welke nu echter thuis ge laten waren. Vandaar de mindere aanvoer In den ring verschenen slechts de reeds aan de lün geselecteerde exemplaren, en niet, zooals vorige jaren. alle gepresenteerde dieren, waardoor de keuring een vlugger verloop had. Te Amsterdam werd In een der zalen van .JKramapolsky”, onder leiding van den heer K. Czn. de Boer uit Assendelft de algemeene ledenvergadering gehouden van de „Centrale Landbouw-Orderlinge'. oc- drüfsvereeniglng als bedoeld In artikel 1 van de Land- en Tulnbouwongevalierrwet. De elf afdeelingen van de vereenlging waren alle In deze vergadering vertegen woordigd, terwül van de bedrijven, die ais direct aangeslotenen deel van de Centrale Landbouw Onderlinge uitmaken (de Neder- landsche Heide-Maaschappü. de N.V. Grondverbetering en Ontglnmngs MUde N.V. Ontglnnmgs Mu „de Drie Provinciën", het Kroondomein en het Staatsboschbedrijf de "Nederlandsche Heide-Maatschappü ver tegenwoordigd was. De balans en rekening en verantwoording over het met 31 October 1929 geëindigd boekjaar werden onveranderd goedgekeurd Aan het ter vergadering behandeld jaar verslag ontleenen wü net volgende: In het verslagjaar dat loopt van 1 No vember 1928 tot 31 October 1929 bleef het aantal aangesloten landbouwers vrij wel onveranderd. De organisatie telde op 31 October 1939 34857 leden. Het over uet verslagjaar verzekerd locn. met tnbegrlc van het bedrag, waarvoor patroons en In wonende en in het bedrijf medewerkende kinderen vrijwillig verzekerd werden, bedroeg ruim 64 mlllloen gulden. Van de gelegenheid om zich zelven tegen ongevallen te verzekeren, werd door 3142 landbouwers gebruik gemaakt, terwül op 31 October voorts 1588 leden hunne inwonen de kinderen in de 'eraekerlng hadden ge nomen. De vrij willige ziek te-regel kigen voor In wonende en uitwonende arbeiders breidden zich wederom uit. Voor belde regelingen te urnen waren op 31 October 1928, 11566 deel nemers ingeschreven. In het verslag jaar werden aangegeven 8113 ongevallen, In welk cüfer de met be drijfsongevallen gelijkgestelde bedrüfs»ek- te» zün begrepen. Van deze 8113 gevallen werden er 293 niet als ongeval of als be drijfszlekte erkend. De kosten zün in het verslagjaar hooger dan fel de voorafgaande jaren. Dit komt uitsluitend omdat de ongevallenkosten door het toenemen van het aantal ongevallen en tn het büzonder door de stüging van het aantal zeer ernstige ongevallen belangrijk zün vermeerderd. De bükomende kosten, samengevat onder de benaming administra tiekosten zün daarentegen, vergeleken bü het voorafgaande jaar. onveranderd gebleven Het totaal der ongevallen -administratle- en andere kosten van de Centrale Landbouw Onderlinge beeft bedragen over bet verslag jaar 963 341.98De onkosten der Cen trale Landbouw Onderlinge bedragen over het verslagjaar per 100.— loon, 1.06. Behalve bovenvermelde kosten van den Uithuizen, werd Buks Afd. I: 1. G. Doeschot, 2. Th. van Güzen, 3. C. Spruit, 4. A. J. A. Genefaas. 5. H. v. Lieshout. Afd. II: T 3. Vredenburg. Op de groenten veiling, alhier, zün heden door den heer J. Mooü, te Schoor 1, de eer ste asperges en door den heer A. Pieterse, te Bergen, de eerste groene komkommers aangevoerd. Deze Vogelpoel, 8. A. Boersen. Afd. n, Geweer K. 8. O.: 1 X M Duynmayer. 3. A. Florün, 4. n. 7^^,; Plas Jr., 6. B Ekkel, 7. F. Vredenburg T n e* - 11. L. Webster, 12. J. Dalderup. 7 7

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18