1905 1930 I „CAPELLE SOET” Nagekomen Kerklijsten RINNEGOM 1 HEEREN-BAAI PROVINCIAAL NIEUWS tot ANNA PAULOWNA KERKNIEUWS Kwart-eeuwfeest der luisterrijk herleefde devotie Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo De Wferincermeer NIEUWE NIEDORP HEER-HUGOWAARD SCHAGEN Ki ASSENDELFT ENKHUI2EN HFCMSV^RK HOORN NIBBIXWOUD LANGENDIJK HEILOO EGMOND-BINNEN WORMER u -' materiaal van de talrijke zoozeer uiteenloo- 4 en ge- iOSOdp-a— VKfcr zullen wij haar wedergeven? en L, Oenen. Antonie, z. Kramer, Geertruida Bakktan— Petronella Levering— voor dierbaren; :r kas f 7448.3° f 174.697,57. 1 de rekeniig^ Gehuwde vrouwen, t •■5°, «i E van Ut 1 Telefoon 148. f. De Bisschoppelijke Commissie „O. L. V. ter Nood”: trad tooneelspel Bazar Speeltuinvereeniging De Speeltuinver. „De Stationsbuurt” blijft ijve ren voor haar voortdurenden bloei. te te in de te Da aante pubUoatla van ge Proef pelder Prof. W. NOLET, Groot Seminarie Warmond, Voorzitter. Past. A. VAN MEEUWEN, Heiloo. Past C. MEIJSING, Wassenaar JAN STUYT, Bezuldenhout 195. Den Haag. G TH M. VAN DEN BOSCH, „Dulnrust", Overveen, Becr.-Pennlngm. Personalia De heer J. Spreeuw alhier, voorheen ploegbaas bü de tram Schagen Wognum, wordt geplaatst te Aalten. M X ui °1 d< Z d. d e te ECHTE FR1ESCHE te VI k< Hl d< 8t Loudspaeken bij de Sportfeeeten Naar men ons mededeelt, zullen bij de aa. sport beesten op Hemelvaartsdag, op het sport terrein een zestal laudspaekers worden op gesteld. waardoor alles op het geheele ter rein zal verstaanbaar zijn. Wü vernemen, dat dit de eerste keer is, dat dit in West- Friesland wórdt toegepast. Gunning Als laagsten inschrijver is aan den heer P. Bot. aannemer alhier, opgedra gen de bouw van een kapel te Esmond aan Zee. Voetbal De ontmoeting tusschen het Linoleum-elftal alhier en het elftal der Deut sche Linoleumwerkers uit Bietigheim bij Stuttgart liep af in het voordeel der Duit- schera. Ons Linoleum-elftal werd na een mooien strijd met 45 geklopt. De wedstrijd werd in de pauze opgeluis- terd door de muziek van „O.G.” te Krom menie- Aan de Ambachtsschool te Alkmaar is een diploma toegekend in timmeren aan Rens Keesman, alhier, en aan P Stam alhleV een diploma in monteeren. terwijl Willem Sche- ne, alhier, een diploma verwierf als machi nebankwerker Personalia Tot opzichter-teekenaar bij den Provincialen Waterstaat in Noord-Hol- land is met Schagen als standplaats be noemd de heer P. J. Gabrielse, werkzaam bij de N. V. Bouw Expl. Mij. te Bergen aan Zee ROOSTER DER BETRATTEN ST. PETRUS CANISIU8 RETRAÏTENHUI8 TE BERGEN '.N.-H-j 8. Reclames schoolgeld. 7. Belediging gemeente-secretaris meente■‘ontvanger. namen beiden mee naar het gemeentehuis. Man en vrouw zijn afkomstig uit Hilver sum. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. ..Kom lieve Vrouw ter Nood. Keer weder in uw woning. Nog is de nood zoo groot, Te schaarsch uw eerbetoonlng. Bij 't wassen van dien nood. Die de aard dreigt te overstelpen. Kom, rondom grijnst ziele-dood In vaster wijkplaats helpen.” De schoolvoetbalwedstrijden De uitslag van de schoolvoetbalwedstrijden Is: Schagen A le prijs; Schagen B 3e prijs; Nieuwe Niedorp 2e prijs; Barslngerhorn 4e prijs. Bij de eerste ronde vielen uit: Oudesluls, Schagerbrug. Wieringerwaard en Petten. Algemeen was men over het spel tevre den. De algemeene wensch was, de wedstrijden bij gelegenheid te herhalen. zal vergaderen Dinsdag 29 April avond* om 7 uur. De agenda vermeldt o.m.: Prae-advles op een verzoekschrift van het bestuur der Vereenlglng tot bestrijding der _j ge- mogelijk Is. wordt de belang- Aete eerste Mededeellng be- -2eveneens aan he» aange- Raadsaetel Opvolger van den heer A. v. d Oord, die. zooals gemeld ia. de gemeente metterwoon gaat verlaten, is de heer A Kooij. die rijn benoeming als zoodanig heeft aangenomen onze lieve Moeder op die gezegende plaats 1 zijn komen huldigen en haar hulp hebben ingeroepen in de gezegende „Capelle Boet.” De vermelding van dit zooveel zeggende feit zal wel in staat zijn, om te doen begrij pen. hoe onbeschrijfelijk veel zegeningen door dé H. Maagd dAar moeten zijn uitge stort. zegeningen welke doen begrijpen, hoe gaarne men dAAr den van heiyge ontroering trillenden groet van de H. Elisabeth door de kinderen van Maria heeft overgenomen: „Van waar geschiedt ons dit. dat de Moeder Ah,,, W 753.84. iver en C. O>1 hadden de Politie-nieuws Aangifte werd gedaan van het afaagen van een hulstboom, staan de in een tuin, proces-verbaal werd opge maakt tegen 8. H. en J. V. wegens fietsrij der! links van den weg. Een jubileum Zondag 37 April is het 35 jaar geleden dat het Kruisverbond „Sint Johannes de Dooper’’ alhier werd opgericht. Deze dag zal het bestuur niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Dit jubileum zal feestelijk gevierd worden. Des morgens een H. Mis voor de levende en overleden leden en do nateurs. Des middags van 3 tot 6 uur in het R.K. Vereemgingsgebouw een tentoonstel ling van Sobnëtas en het R.D.M. Eenige da- mes^zullen thee serveeren, terwijl tot opluis tering aanwezig zal zijn een Rad van Avontuur grabbelton enz. Des avonds om 8 uur feestelijke bijeen komst met toespraken, huldiging van jubi larissen, muziek, film en allerlei attracties. Het Bestuur hoopt op een groote opkomst. dijk en Torentje. Amsterdam, f 650 Dominl- C*22^25 Sept.: Passionlst. 28 Sept.—1 Oct: Meisjes, f550, Moutfor- taan. ZIJ. die wenschen deel te nemen aan een Retraite gelieven zich te vervoegen bij een Eerw Geestelijke, die net loegangsblljet aan vraagt. oi het onmlddeihjk aan te vragen bij ondergeteekende. die het biljet zal toe zenden De Retraltanten worden m het Retralten- bute verwacht te half seven. Aan het station te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar- Bergen uitstappen nalte Oostdorp Alleen op verzoek staat een speciale autobus aan net station Alkmaar om de Retraltanten naar Bergen Drongen De retraite wordt omstreeks twee uur gesloten. Het retraitenhuls is ingericht voor 81 retral tanten. Voor de toelating van Patronaatsleden wordt de leeftijd van 18 jaar en tot de an dere retralten die van 17 jaar vereischt De bijdrage tot de zoeten der retralten kan van te voren overgezorden ot gedurende de retraite gestort worden ZÜ dl.- me’ ter re traite opkomen, worden geacht nunne bij drage tot de kosten al te staan als een aal moes aan bet liefdewerk. P. TH. VERWEK, Rector. Gironummer 141008. Poging tot inbraak Aangifte werd ge daan door den heer L.. dat vermoedelijk een poging tot inbraak la gepleegd in zijn garage. Er wordt niets vermist. pende gimdaoorten neer zeker aanbeveling, terwfjl de aan het eind van ieder hoofdstuk opgei iztmec overzichten de lezing en bestu- deering van dear omvangrijke studie ook voor ruimeren kring toegankelijk maakt Dronken chauffeur Een auto, komende uit de richting Castricum. reed, bij het café van de Wed. van Egmond, alhier,'een fietsenrek omver, even verder een boom, en kwam toen met een vaart bij den heer R. Docter vlak bij diens woning terecht. De dronken chauffeur reed daarbij ook een tweeden boom omver, die onder den auto 1 terechtkwam. Er bevond zich ook een dame in den auto, dPS Heeren tot ons komt” die eveneens verre van nuchter was. V Vrijstelling voor goed Bü beschikking van den Minister van Defensie is aan dep dienstplichtige C. J. van den Berg uit de» gemeente, voor goed vrijstellng van den dienstplicht verleend, wegens Pf'~o~iljjtoi onmisbaarheid. 23 Jaar 18 jaar Wormer J. G. van Dam. oud 24 jaar en D. Hultema, oud 18 jaar. beiden te Wormer. Overleden: Hendrik Bakker. 53 jaar. echtg. van Maria Hendrik Arxhoek Bevolking 27 Maart tot en met 24 April Ingekomen: P. Wakker en gezin, uit Zaan dijk. J Honlngh, uit Broek in Waterland. G. T van Rhijn en gezin, uit Noord wijk D. O. de RuUter. van Wormsrveer. T. R. Leegwa ter. uit Edam. K. Groen, uit Haarlem. C. Hoek. M Dekker. N. Olie, K. Schenk en K. Slot, allen uit Koog aan de Zaan. S. Erf- man, uit Zaandijk. J. Wester, uit Zaan dam. P. Kooiman, uit Andjjk en K Btroo. utt Wormerveer Vertrokken: E Woud en zoon, naar Vel- sen. R. Prins, naar Bloemendaal. D. Pfer- sisch. naar Zaandam. G. Dannijs en gezin, naar Harlem. A. Harsles, naar Avereest. W. Woestenburg en gezin, naar Zaandijk. R. Gerdlng en gezin, naar Wormerveer. J. Huisman en gezin, naar Wormerveer. J. T van Elk. naar Amsterdam H. Akkerman, naar Lemmer J. Floris, naar Spanbroek. A. M. Raskes. naar Maastricht. Y. Baanstra en gezin, naar Oravenhage. O. van Heumen. naar Arnhem. A. Werkman, naar Blochte- ren. J. C. Tlt, naar Bloemendaal. voor Joanna Hollander—v. Beek, als lid van het Genootschap van het H. Hart DONDERDAG half 10 gez. Huwelijksmis met Venl Creator voor Joannes Overpelt en Elisabeth Melker; van 57 uur gelegenheid om te biechten; half 8 Lof als opening van de Meimaand VRIJDAG gea H. Mis voor lev. en overt, leden van het Genootschap van het H. Hart; half 8 Lof en preek. ZATERDAG voor overt dierbaren; van 4—5 uur biechthooren voor de kinderen en van 5—8 uur voor de overigen. 6—9 Mei: Dames uit der gegoeden stand, t 15.Franciscaan. 10—13 Mei: Heeren. f 10.—. Capucijn. kerk. Amsterdam, t 851. Montfortaan. Gemeenteraad De raad dezer gemeente I as., des i Is het wonder dat de Bisschoppelijke Com- De gemeentevekiwachter’ en'Rijkspolitie '’’tesie. al dien zegen herdenkend, zich bij het naderen van Maria s jubelfeest de vraag ge steld heeft: „Wat zullen wü Haar weder geven” voor 4! dien onverdienden zegen? Men kent hét antwoord op die vraag. Nooit is de Bisschoppelijke Commissie vergeten, dat dit haar eerste opdracht was, te trachten de kapel van de H. Maagd, voor eeuwen ver woest, te herstellen: dat stond haar altijd voor den geest en die kapel moest zijn een heer lijk Heiligdom, een kapel van eerherstel vooé* 1 de oneer, de H Maagd daar eens aangedaan een kapel van dankbaarheid voor alles wat de H. Maagd ons schonk, door weder te kee- ren naar het trouwe volk in het lage land. Twintig jaar ruim geleden is de grondslag voor die kapel gelegd Daarop Leeft men toen, omdat er nog zooveel te doen was. een 1 noodkapel gebouwd, een kapel echter, die de devotie kon steunen en bevorderen, en dit bovenmate heeft gedaan. Maar die kapel, ons dierbaar geworden door den troost dien zoovelen er hebben ge vonden. die kapel, onze Voorzitter heeft het zoo waar en treffend gezegd, toen Z.Eenv. de afscheidsrede hield op den dag waarop voor de laatste maal het H. Misoffer uit dankbaarheid er is opgedragen: die kapel ..was stuk gebeden als een rozenkrans”. Er moest een nieuwe komen, dat hebben wü de H. Maagd beloofd en zü zal er komen, nog slechts een korten tüd en ze is gereed, wanneer Monseigneur in het begin van de maand Juli zal komen om ze plechtig aan de H. Maagd toe te wüden Maarnu komt de vraag en ze wordt hier gesteld aan al de kinderen van Maria, zal nu die kapel betaald moeten worden uit een leenlng, of zal zü zijn het geschenk van Maria's kin deren op Moeders heerlijk zilveren feest? Zal het voor O. L. Vrouw zijn een met schuld beladen woning, of zal ze zijn Moeder Maria's heerlük eigen huls? toch ook hiermede gaan wü vooruit en be langrijk grooter publiek dan den vorlgen keer was aanwezig. De Weleerw. Kapelaan mocht in een geestig slotwoord zün dank betuigen voor het gebodens en onder Instemmend applaus ver klaren. dat het voorlaatste muzieknummer .Ad Honores” wel ter eere mag worden ge acht van de tooneelvereeniglng. die zulk „reus” spel had geleverd. Bpr. dankte allen voor den financieelen steun en de thans be ter betoonde belangstelling en vertrouwde, dat deee toenemende zal zün voor het werk, dat onze eigen vereenigingen prestoeren. e Bo«w»n Voor rekening van den heer P de Wtt werd aan de Kerkleen alhier een woonhuis annex bloembollenschuur ge bouwd. 1 2023 Mei: Bestuursleden van den Vrou wenbond. Bftdom Haarlem en gewone leden, t 10.—, Dominicaan 25— 28 Mei; Meisjes. I 6.50. Augustijn. 31 Mei3 Juni: Ze.atrlcen van het Apos tolaat des Gebeda f6.50. Jerule. 7— 10 Juni: Mannenclub. IJmuiden (Oost) f 850. Dominicaan U14 Juni: Jonge Dames Congreganlsten, Amsterdam, f 10.H H Harten. 17—20 Juni: Meisjes Congreganlsten, Am sterdam. f 650. Carmellev 2124 Juni: Meisjes Congregatie H. Hart, den Haag, t 650, Capucüu. 2437 Juni: Vrouwen. Derde Orde, t 850, Franciscaan. 28 Juni1 Juli: Meu'es Vereenigingen uB Haarlem, t 650. Montfonaan. 1— 4 Juli: Vrouwen H. Familie M. Magda lena. Amsterdam, t 6.50. Capucün. 58 Juli: Manner 8t Ignatlusclub, Am sterdam. f 850. Passionlst 8— 11 Juli: Meisjes Congregatie, Alkmaar, f 650. H. Hart 1215 Juli: SL Job. Gezellen Vereenlglng, Amsterdam I. f 650. Dotr.tn’caan 1932 Juli: Jongen* Patronaten. Amster dam. t 650. H Harten 2225 Juli. Jonge Dames Congregatie der Kathedraal, f 650. Jezuïet 2629 Juli: Mannen F Familie Amstel- dük en Vredeskerk. f 6X> Franciscaan. 29 Juli—1 Aug. Bond var Meisjes Vereenl- gingeij, Afflsterdam. f 650, cgmieUet 2— 5 Aug.: St. Jos. Gezellen Vereenlgtn- gen, Amsterdam I. Leerlingen, t 650. H. Hart 5^-8 Aug.: Dames Onderwüzeressen. t 10, Jezuïet 912 Aug.: Mannen St. M MagdalenaduU Amsterdam, f 6.50. Passionlst. 14—17 Aug.: Patronaatsjongens, Volen dam f 650. Capucün 1923 Aug Meisjes Patronaat H. Engel bewaarders. den Haag, f 650 Montfortaan. 2326 Aug.: Jongens Patronaten. Aipster- dam. f 6.50. Augustün. 30 Aug 2 Sept.: Mannen St. Ignatlusclub, Amsterdam, f 650. H Harten. 26 Sept Patronaat Meisjes. Loosdulnen, f 650. Franciscaan 58 -Sept.: 8t Franclscue Liefdewerk, f850 H Hart 9—12 Sept.: Dames en Meisjes 6t> Igna- tiusclub. Amsterdam en andere, f 10.Car- mellet. 1316 Sept Ongehuwde Mannen en St. Joseph Gezellen, f 650 August'tn. 16—19 SeptDames Ocngiegatie Arostel- erugbeualde spaargelden :geven voorschotten f 65.495 in loopende rekening f 113.835,23 uit gegeven interesten f 5360,86 andere uit gaven f 865,39 inhoud dei Totaal f 318.457,33. Aan de Balans is ontleend Actief Uitstaande voorschotten f 113,935 tegoed in loopende rekening f 55-265,33. Totaal f 175.980,06. Passiefsaldo si De winst bedroeg 1 De heeren P. KI; stukken gecontroleerd eh adviseerden tot goedkeuring, waarbij rij tevens verklaarden, dat de kassier een zeer omvangrijke admini stratie had. zoodat rijn salaris volstrekt niet te hoog is. Rekening en Balans worden onder dank goedgekeurd. Benoemd worden, om in 1931 de stukken na te zien de heeren Moerkamp en Frans Tervoort. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren P. J. van den Berj en J. Pepping, leden van den Raad van Toezicht, Apeldoorn en C. van Duin, leden van bestuur, en W. J. Apeldoorn, kassier. Deze heeren worden allen bij acclamatie herkozen. Ze nemen de functies weder aan. De rente voor spaargelden was op 1 April 3.60 voor voorschotten 4,80 Aan het bestuur wordt volmacht gegeven de renten zoo noodig te wijzigen. Aan de orde komt de verhooging van de in artikel 5 vastgestelde maxima. Het be drag, dat door bestuur en raad van Toezicht zonder de algemeene vergadering aan tin persoon in zijn geheel of in gedeelten mag worden uitgeleend; wordt op voorstel van het bestuur gebracht van f 10.000 op f 15.000. Het bedrag, dat door bestuur en raad van Toezicht onder dezelfde bepaling mag wor den opgenomen wordt verhoogd van f 100.000 tot f 350.000. Het bestuur stelt voor aan den secretaris, een gratificatie toe te kennen van f 35. Dit wordt zonder stemming aangenomen, waarvoor de secretaris dank zegt. De rond vraag levert niets op. Nadat de voorzitter, de heer J. Apeldoorn den heer De Wit heeft dank gebracht voor de leiding van deze vergadering, sluit de waar nemende voorzitter onder het uitspreken van een dankwoord voor de welwillende houding der aanwezigen tegenover zijn leiding en met de beste wenschen voor bank en leden de bijeenkomst. voor 5 jaar met een opzegtermün van zes maanden. De Raad kan zich hiermede ver- eenigen. Het nieuwe straatverllchtingscontract van het P. E. N. wordt tot de volgende ver gadering aangehouden, daar hierbü omlig gende gemeenten betrokken zün. Besloten wordt een kasgeldleening aan te gaan van f 30.000 tegen een rente van 5 ten behoeve van den schoolbouw. Het vennenigvuldigingscüfer wordt, even als het vorig jaar. voor het loopende jaar op 1.25 bepaald. Besloten wordt mede te werken tot de tot standkoming van een nachtelüke telefoni sche doorverbinding met het oog op de vei ligheid in pokken-, brand- en ziekten gevallen. Een vergoeding van 1 cent per inwoner wordt toegezegd aan het Comité, dat daar voor Overt. Daarna volgt sluiting. Vergadering van den Raad Na ope ning van de vergadering en goedkeuring van de notulen der vorige, werd mededeellng ge daan. dat volgens een besluit van de Kroon vergunning werd verleend aan den burge meester om tot 1 Januari 1933 te Wognum te blüven wonen. Voor kennisgeving werd aangenomen een ontwerp van Ged. Staten tot bestrüding van de rupsenplaag, daar in deze gemeente niets van de rupsenplaag wordt gevoeld. Besloten wordt niet aan te sluiten aan het Werkloosheidsbesluit 1917, daar hier geen werkloosheid te bestrüden valt. Daarna wordt aangeboden: van de Algem. Armenkamer te Nibbixwoud met een ontvangst van 8042.43'4 en een uitgaaf van 630331; b. de rekening van de Aigem. Armen te Hauwert, sluitend met een ontvangst van f 28175414 en een uitgaaf van 43750, al- zoo een batig slot van 2180.44H, welke rekeningen met algemeene stemmen werden goedgekeurd. Aangevuld werd de politieverordening met een bepaling, dat het niet voldoen aan een opspeplng ter hondenkeuring strafbaar ge ste let werd. Iriide vacature-Ruylerman werd tot lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim venoemd den heer H Pol. welke even eens benoemd wordt tot lid van de Commis sie van Toezicht op het L. O. Wat de oprichting van een poststation te Zwaagdjjk aangaat, verklaren B. en W. zich in beginsel bereid medewerking te verloenen In afwachting van een kostenopgaaf, ver klaarde de Raad zich voor vestiging op den Kruisweg West woudHauwert B en W. bieden daarna den Raad een ontwerp aan tot gemeenschappelijk!* rege ling aangaande de straatverlichting aan den Zwaagdjjk voor bot deel Zwaag-Wognum - Nibbixwoud. 9/44 van de kosten sullen voor rekening van Nibbixwoud komen. Hot con tract is aangegaan 15 December en geldig De Biaechoppelüke Commissie, vertrouwend op de medewerking van allen die de H. Maagd liefhebben, kan zich moeilük voor stellen. dat men op die vraag niet zal ant woorden Maria, onze lieve Moeder, onze lieve Vrouw ter Nood moet haar „eigen woon" hebben. Monseigneur deelt dien wensch en ook dat vertrouwen. Z. D. H. heeft de B. C. aange raden en verzocht zich tot den Katholieken Vrouwenbond in zün Diocees te wenden om medewerking. Maar Z D. H deec meer en schreef persoonlijk aan het Bestuur en heeft het aangeraden om zich niet alleen te wen den tot de afdeelingen. maar ook tot alle vereenigingen door Katholieke Vrouwen be stuurd. om door de Katholieke Vrouwen in zün Bisdom aan de Gezegende onder alle Vrouwen een waardig feestgeschenk te kun nen geven en dit schreef Z D. H_: „Wü zouden het heeriük vinden, indien, de Vrouwenbond in ons Bisdom, die toch de H. Maagd gekozen heeft lot Zün groote Pa trones, de actie steunde voor een nieuwe kapel ter eere van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo Met groote liefde en enthousiasme heeft het Hoofdbestuur die taak ter hand geno men: overal waar het afdeelingen heeft en anders waar andere vrouwenvereenigingen in parochies werkzaam zün. heeft het mede werking gevraagd en verblüdend is het te vernemen, dat men büna overal met groote liefde aan dat verzoek gehoor sal geven De Bisschoppelijke Commissie heeft de actie aanbevolen voor medewerking van de Z.Z. E.E. H.H. Pastoors en Geestelüken van het Bisdom en zeker is het. dat me' liefde die medewerking zal geschonken worden voor de Moeder des Heeren wier Heiligdom vanaf het begin van zün ontstaan, otuniddeliük rooveel steun van den kant der parochle- geestelijken mocht ondervinden en dat niet alleen aan zoovele duizenden hunner paro chianen zooveel troost geeft, maar dat onge- twüfeld zooveel zegen ook aan hun priasterlüken arbeid heeft geschonken. Wanneer dan straks onze Katholieke Vrou wen, in welgeordende comité's, in iedere parochie een milde gift gaan vragen voor Maria's Heiligdom, wie zal dan kunnen wei geren! En. o! als het welbegrepen wordt, welke schatten van zegen wü reeds van Onze Lieve Vrouw ter Nood ontvingen, wanneer men be vroeden kon. hoeveel meer zegen wü in de toekomst nog van haar geliefde heilige plaats te Heiloo mogen verwachten, wü zouden dan zeker meer kunnen doen, dan alleen Maria's woning bouwen, wü zouden dezelve zelfs rük kunnen versieren. Moge dan onder den zegen van de H. Maagd onze lieve Moeder, dit wel begrepen worden, dan durft de Blsschoppelüke Commissie ook verwachten, dat de Vrouwenbond en allen die medewerken, zich zullen verheugen in een ongekende medewerking. Verder vertrouwt zü, dat zü. <üe rijk ge zegend zün met aardsche goederen, ter eere van de H. Maagd, ook ter wille van hen zelven en van hun kinderen, een rijke en vorstelüke gift zullen schenken voor zulk een schoon doel, welke gave men des verlangd ook kan zenden aan de leden der Bisschoppelijke Commissie Moge het niet vergeten worden, wat of het beteekent Maria’s zegen te ontvangen, niet alleen voor ons zelven. maar ook voor zoo veel anderen Dat is ook zoo noodig En als wü dan de H Maagd straks haar eigen huis zullen kunnen aanbieden, dan zullen wü haar vragen, wat nu nog meer waar en noo dig is dan een kwart eeuw geleden: de ge voelige bede door Eduard Brom gedicht, vertrouwend dat de H. Maagd Haar woning spoedig zou krügen: Semelns. Hendrik, z. v lï. Bakker Oord. Ondertrouwd: Jan Kramer, 24 jaar te Zaandijk en Jacoba Schouten. 22 Jaar. te Wormer. Getrouwd p Goeslnne. oud Zaandam en D. Pfersich. oud Gevenden en verloren voorwerpen Ge vonden: een belastlngmerk. Verloren; een dop van een Collings patent-as. Inlichtingen ter Gem. Secretarie Uitvoering Jeugdraad In den loop dezer week werden in „De Burg" de eerste uitvoe ringen van den Parochialen Jeugdraad in dit jaar gehouden. De Tooneelvereeniglng ..St. Paulus” voor het voetlicht met het „Scheurende muren”, van Jan Grosfeld. Een mooi, leerzaam spel met uitstekende strek king. maar een beetje zwaar. Dit neemt echter niet weg. dat het toch genotvolle avonden waren, omdat er zeer goed spel werd geleverd. Wü onthouden ons van het noe men van namen, maar toch willen wü con- stateeren dat de vereenlglng zeer goede krachten heeft, die eiken keer beter «pel leveren, terwijl ook onder degenen, die zich nog niet zoo lang aan het tooneelspel wijd den. meerderen rijn, die met eenige oefening goede spelers kunnen worden. De regisseur, zelf een der hoofdrollen ver vullende. heeft eer van zjjn opofferend wart. Het R K. Fanfarecorps zorgde, onder leiding van den heer Maas, voor eenige mooie, goed uitgevoerde muzieknummers. De sandscht en stilte, met welke deze werden gevolgd, bewijzen wel dat ook voor de pres taties van ons op zoo hoog peil staand mu ziekkorps belangstelling bestaat. Dat is vroe ger wel sens anders geweest. Intusscben, de opkomst had, vooral op den tweeden avond, beter kunnen zün, maar Burg. Stand van 27 Maart tot en met 24 April Geboren: Marla Catharina, d. v. en Johannes Petrus, z. v. J. P. Mathey en J. Du Pon. Hendriks, d. v. T. Poot en J. Neutjes. Elisabeth, d. v J. Teel en B A. W Cornelissen. Nicolaas Albertus, z. v, N. But ter en M. HuÜPer. Dirk. z. v N. Btkkes en E. Tatje. Gerrit, z v. K. Bakker en J. G. Haan. P. Kleu en G. v. d. Laan. H Wenning en K de Boer. Lazn- J. Jacobsen en B Rond. Catha- Maria. De Bazar, gehouden ter versterking van haar financiën mag er zijn. De opening had een eenigszins plechtig karakter. Veis be sturen van zusterv^reenigingen waren aan wezig en na het openingswoord van den twee Kok, voorzitter van de commissie van bij stand werd de Bazar officieel geopend door wethouder Boon, die in een korte speech het Bestuur van den speeltuin complimenteert voor zijn ijverig streven in het belang van den speeltuin. Mede waren aanwezig de raad* leden de heeren W. Way en W. ïonveian» De beschermheer Jb. Klooster was verhin derd wegens ziekte. Er heerschte een prettige geest en de ver schillende stands waren goed in orde. De 1000 loten van de verloting waren allen ge plaatst. De Bazar belooft een succes te wor den. De eerste asperges Gisteren werden aan de Exportveiling JSt. WilUbrorduz” al hier, door den heer A. de Vette de eerste asperges aangevoeld. Kooper was de heer O. Jol, groentenhandel. Laat, Alkmaar. Tuberculose, alhier, om subsidie uit de meenteka* over het jaar 1929. Prae-advie» op een verzoekschrift van de Vereenlxing van Vrijzinnig Godsdienstigen voor militairen en mllitare tehuizen, ge vestigd te Utrecht, om een subsidie uit de gemeentekas, ten behoeve van hare militaire tehuizen te Amersfoort en Harderwijk. Voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning. groot f 142.500.—. Prae-advie* op het verzoekschrift van het bestuur van het Noord-Hollandsch Groot Yorkshire Varkensstamboek e'hl-r. om een bijdrage uit de gemeentekas, ten behoeve van een in deze gemeente te bouwen per manenten varkensstal. Voorstel inzake den bouw van een open baar slachthuis. Voorstel inzake uitbreiding van de open bare school voor uitgebreid lager onderwijs met twee vervolgklassen. Voorstel tot het verleenen van nieuwe voorschotten aan de Wonlngbouwvereeni- ging „Goed Wonen alhier, in de plaats van reeds verleende voorschotten, tegen een la gere rente, in verband met de conversie van de gemeente-leenlng. waarin bedoelde voor schotten waren opgenomen Voorstel Inzake verlaging van het keurloon van den Vleesehkëuringsdienst. Paaachkoc Door den heer C. Jong, sla- 1 ger alhier. Is in de Paaschweek een <oe ge slacht met het kapitale gewicht van 1086 pond Op den 15en Februari jj mocht de Bis schoppelijke Commissie „O. L. V. ter Nood” in de Katholieke pers de aandacht vestigen op het heuglük feit, dat wü met overgroote dankbaarheid mogen herdenken hoe het In dit jaar een kwarteeuw geleden is, dat het de H. Maagd behaagd heeft Haar volk we- dej-tot zich te roepen op de eigen plaats walmeer dan cftie en een halve eeuw ge leden lutar ^eeuwenoud Heiligdom, te Oesdom onder Heiloo, verwoest was geworden. Maar ook meldde zü. hoe de liefde voor die heilige plaats niet te verwoesten was geweest en boe ondanks vervolging en strafbepaling eeuwen lang bet trouwe volk de H. Maagd op die plek, „op t altaar groen" bleef vereeren, en dat de plaats hun zoo dierbaar was, dat zü haar noemden „Capelle soef' Dia liefde heeft de H. Maagd geen weer stand kunnen bieden, rük heeft zü er ons voorgeslacht gezegend en al liet God toe. dat die devotie langzamerhand verminderde en als uitgestorvan scheen, nooit 1* die ,5oeta plaetse" geheel uit de gedachten verdwenen en het was aan onzen tüd beschoren, dat zich de liefde van de H. Maagd voor die heilige plaats weder opnieuw zou openbaren, dat Zü. „tot wie niemand vergeefs zijn toe vlucht neemt" ons weer wilde tonnen hoe Zü toch op bizondere wüze diir voor ons wil zün .De Troost der Bedrukten”. ..De Lieve Vrouw ter Nood’ Wü hebben mogen verhalen, hoe rük de arbeid gezegend is geworden van de Bis- schoppelüke Commissie, door Monseigneur Calller z.g. in het jaar der herleving Inge steld „om te trachten op de plaats waar voorheen Maria's Heiligdom had gestaan, weder een kapel te bouwen en de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood meer er. meer te ver spreiden.” Wanneer eerlang het jaarverslag over het vorig jaar verschünen zal. zullen wij daar van opnieuw kunnen getuigen, maar ook de aandacht tevens vragen voor de talrijke zegenrüke gebeurtenissen welke een kwart- eeuw lang elkander daar hebben opgevolgd; 1 voor heden mogen wü er mede volstaan, de aandacht te vestigen op het feit, dat in die kwarteeuw zeker een half miUioen pelgrims Boerenleenbank Donderdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarvergadering. Daar de voorzitter niet wel bij stem was, opende de secretaris, de heer J. de Wit de bijeenkomst. Met genoegen constateerde hij, dat de opkomst zeer goed was. Daarna las hij de goed verzorgde no tulen der vorige jaarvergadering. Deze wer den met applaus bezegeld. De kassier, W. J. Apeldoorn, nbracjit ver volgens het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de bank steeds vooruitgaat. 8 nieuwe leden waren toegetreden, door vertrek en sterfgeval vielen er 6 af het aantal bedroeg op 1 Januari 147. In omloop waren 304 spaar boekjes. In den Raad van Toezicht en in het Bestuur was geen verandering gekomen. Hij sloot met den wensch, dat ieder zijn spaar- elden op de eigen bank zou plaatsen, waar door de bank nog in bloei zou toenemen. Uit de rekening lichten we de volgende ci fers. Ontvangsten inhoud der kas per 1 Janu ari f 33677,40 ontvangen spaargelden f 164039,77 terugbetaalde voorschotten f 36840 in loopende rekening f 97.931,06 ontvangen interesten f 6738,1» provisie f 193,13 buitengewone ontvangsten f 58,75. Totaal f 318.457,22. Uitgaven T f 136.463,54 ge; in loopende ZONDAG 7 uur uit dankbaarheid; half 10 voor de Parochie; collecte voor het H. Tand; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Filter*- voor overt, fam. Van der Molen en Braken hof. MAANDAG voor Zentveld. DINSDAG 1 Kabel WOENSDAG Raadsagenda Openbare vergadering van den raad der gemeente “Wormer. op Dinsdag 29 April, 's nam. 7 uur. ten ge meentehui». Onderwerpen: 1. Voorstel jaarwedderegelmg eerste amb tenaar ter secretarie. 2. Voorstel aanwijzing Jb. Molenaar Jr. als ambtenaar van den Burg. Stand. 2. Benoeming dlecteur van het Grondbe drijf- Aanbeveling: 1. C. Mol, 2. J. Mole naar Jr- 4 Benoeming lid der Commissie van Toe zicht op het L. O. in dé vacature O. Jongens. Aanbeveling: 1. D. Jongens, 2. J. Vink Wt SPExtra-subeidle aan bet Alg. Armbestuur te Wormer over 1929. Van de ais Mededeellng I verschenen pu blicatie van de commissie van advies om- teent de landbouwtechnische aangelegen heden betrefende den Proefpolder nabij Andljk zal ongetwijfeld door velen met be langstelling kennis worden genomen Hierin toeh wuidt een duidelijk antwoord gegeven op de vraag: welke gronden In de komende maanden aan de oppervlakte zullen komen in de Wierlngermeer. aan welker droogleg ging sinds Februari de twee gemalen (te Me- dembllk en Den Oever) dag en nacht onaf gebroken arbeiden met een capaciteit van ongeveer 2000 kub. Kt per minuut. Niet alleen echter door het geven van dit antwoord, waardoor een waardebepaling der gronden beter rijkheid van paald het ontleent dese feit, dat nu met grootere zekerheid aange stuurd kan worden op het nemen van die maatrygelen, welke voor het welslagen van de in cultuurbrenging van de Wierinser- meeraTi-inden noodig zün. Het is ongelwüfeld een goede gedachte ge weest, dsze publicatie te doen aanvangen met het, in 1880 door prof, van Bemmelen in opdracht van de commissie uit de om ringende Waterschappen, uitgebrachte rap port en daarbü tevens over tc gaan tot pu blicatie der bijlagen van deze studie welke laatste slechts in handschrift bestonden. Hierdoor toch wordt niet alleen de aan dacht gevestigd op «en baanbrekenden arbeid van vóór 50 Jaar, maar komt deze eveneens btamen het bereik van een uitgebreiden kring van belangstellenden. In dit rapport van Van Bemmelen vinden we, naast een opgave van de hoorplaatsen, een beschrijving van de methoden van be monstering en onderzoek, terwijl tevens op genomen sün de beschouwingen van prof, van Bemmelen. waartoe de bij dit onderzoek gevonden resultaten aanleiding gaven. Op grond hiervan kwam deze onderzoeker tot een classificatie van de voorkomende grondsoorten, waaruit weer de samenstelling van de, mede in dit werk opgenomen geog- nostische kaart voortvloeide. De belangrijkheid van dit reeds 50 jaar oude rapport wordt zeer zeker verhoogd door het feit dat de daarin vermelde resultaten en beschouwingen over 't algemeen ook nu nog vrü Juist blüken te zün zoodat lezing en bestudeering hiervan ook thans nog alles- rina aanbeveling verdienen Het 2e hoofdstuk wordt ingenomen door een rapport van de hand van den heer D. J. Hlsslnk. directeur van het Bodem kundig In stituut te Groningen betreffende de bo- demkundlge gesteldheid van den proefpolder te Andijk, kort na het droogvallen (1927). Ook deze onderzoekingen waren noodzake- Hjk; immers wilde men de hier te verkrijgen cultuurresultaten van toepassing doen zün op de droogkomende gronden in de Wleringer- meer, dan moest ook een juist inzicht ver kregen worden in de gesteldheid van den bodem waarop in den And ijker proefpolder wordt geëxperimenteerd. In dit uitgebreide rapport geeft dr. His- sink een overzicht van de bemonstering en de methoden van ondersoek, welke werden toegepast, terwijl tevens een bespreking wordt gewüd aan de voor- en nadeelen. die aan deze onderzoeklngs-methoden zün ver bonden. De resultaten van het mechanisch grond onderzoek der afzonderlüke monsters sün tabellarisch opgenomen, alsmede het gehalte aam vocht, dat aan keukenzout op den dro- -<sn grond en per L. bodemvocht. aan kool- zure-kalk en humus, terwyl hierin tevens de classificatie van alle monster* te onderge bracht. Bovendien is nog van een groot aantal monsters bepaald het gloeiverlies, het stikstof- en het foeforzuurgehalte (oplosbaar in salpeterzuur en citroenzuur), de zuurgraad van den grond, de in water oplosbare kalk en het gehalte uitwisselbare of klei-humus- kalk, meldt men aan de N.R.Crt Het behoeft geen neder betoog, dat uit dit ondersoek voor de kennis van de proef- polder-gronden zcr belangrijk materiaal ter beschikking 1* gesteld, wat voor de ueoordee- llng van de waarde der droog te maken Zul- derzeegronden van zeer groote beteekente moet worden geacht. In het 3e hoofdstuk worden op dezelfde wüse behandeld de reeultaten van het on derzoek, eveneens door dr. Hissink ingesteld omtrent de monsters in 1927 in de Wlerin- genneer genomen op een 50-tal plaatsen, welke eveneens vóór 50 jaren door prof, van Bemmelen zün bemonsterd. Het mocht Immers niet denkbeeldig geacht worden, dat de wijzigingen en verbeteringen, die in de verschillende analysemethoden ge durende deze halve eeuw zün aangebracht, oorzaak konden zijn, dat de door prof, van Bemmelen gevonden resultaten nu eenige correctie zouden moeten ondergaan. Belangwekkend 4jn de beschouwingen van dr. Hissink aangaande deze vergelijking, waarbij geconcludeerd wordt, dat. niettegen staande een aanmerkelijk verschil in onder zoekingsmethoden de resultaten in beide gevallen in het algemeen ruim voldoende overeenstemming vertonnen. De classificatie en Indeellng van de voor komende gronden, zooals deze door prof, van Bemmelen te gemaakt, blijkt dan ook vol doende met de tegenwoordige opvattingen daaromtrent overeen te komen. In hoeverre de in 1880 vervaardigde 00- demkundige kaart, grootendeels gebaseerd op de gegevens van ruim 100 hoorplaatsen op een oppervlak van büna 20.000 HA. juist zal zün. zal nader moeten blüken. Waar het onejerzoek van dr. Hissink van deze gronden geheel op dezelfde wüze heeft plaats gevonden als bü die uit den An- düker Froefpolder. te in dit werk tevens een vergelijking hieromtrent opgenomen. Verdei dient vermelding, dat evenals vroe ger, ook thans weer zooveel mogelük oudere gronden in dit onderzoek zün betrokken. Dit te thans op nog uitgebreldere schaal geschied dan indertüd door prof, van Bemmelen. die zich hoofdzakeltjk beperkte tot de zwaardere zeeklelgronden uit de IJ- en Dollardpolders terwül thans alle typen van de stuivende zandgronden tot de zeer sware kleigronden uit verschillende polders zün onderzocht Ook dit onderzoek was noodzakelük. wilde men over voldoende gegevens beschikken voor een vrü nauwkeurige classificatie en nomenclatuui dej droogvallende gronden. Afgezien nog van de waarde die het onder zoek van deze .standaardmonsters" heeft voor het doel, te komen tot een juiste taxatie de droog te maken Zulderzeegronden. sluit dit onderzoek tevens nog de mogelijk heid in, aan de hand hiervan te komen tot een voor het geheele land geldende uniforme classificatie en nomenclatuur der gronden. Aan het einde der publicatie is in twee korte hoofdstukken van de hand van den ge oloog dr. Steenhul*, behandeld de geologische bouw en de wording van de Wierlngermeer en den Proefpolder. Wordt dus in deze publicatie een volledig antwoord gegeven op dt vooral in practlsche jandbouwkringsn meermalen beluisterde vraag omtrent den aard an de hoedanigheid der gronden in de Wierlngermeer. ook voor de meer ontwikkelde belangstellenden verdient de kennisneming van Let hierin verwerkte Brochette, d. Harm, z bertus, z rina Maria, d. v. F. J. Vonk en M. v. d. Wardt Apolooia Oomelia. d. v. K G Vonk A. Edses en T. en T.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2