^Buitenlandsch cd^ieuws FEUILLETON t derde blad „MAHATMA GANDHI KI JAI h ZATERDAG 26 APRIL 1930 Een moordlustige kok KORT NIEUWS die hij op het Roekeloos knaapje De typhusepidemie te Lyon De onlusten te Hebron ONZE OOST De bomaanslagen te Triest 10 mannen omgekomen Arakstokerij ontdekt KERK EN SCHOOL Kaarten-huizen Spoorweg door de Sahara Uitvoering nauwkeurig bestudeerd BOEKBESPREKING MÜii rHïiitfWf wWrn fs Amerikaansch vrachtschip gezonken Gemengde Buitenlandsche Berichten DE ERFENIS VAN EEN PRINSES De Prins van Wales teruggekeerd De tramstaking te Tokio geëindigd 430 St. Augustinus 193Q Gandhi is leelijk De èeheimzinni&e macht, Indische volk uitoefent Necrolo&ie De overstroomingen in Zuid-Frankrijk hw dan met ruw geweld den mond dkobt BLADZIJDE 1 in heete modder gezakt 22e Universeèle Esperanto Congres te Oxford De Romeinsche Köpenick iade Massa-arrestaties in Minsk Verduistering Nieuws van Gandhi Hij had een meisje lief aiestaties ver- Parapluis - sprang Proces tegen de waterleiding-maatschappO. Negen terroristen gearresteerd. Achter het huis van het districtshoofd Gandhi hust vaart ui 0 op zal van foto-kunst. i irbr'imF 'WiiW' a sie en Weer 2 Arabieren ter dood veroordeeld In zijn brief aan den onderkoning, waar in hij kennis geeft van zijn aftreden als voorzitter en lid der Wetgevende Vergade ring. zegt Patel, dat de jongste gebeurte nissen zijn hoop op eenlge wijziging in de gevoelens der Brltsche regeertng en in den geest van het dagelfjksch bestuur van Indië hebben doen verflauwen. Hij heeft besloten de betrekkingen met de regeertng van Indië te verbreken en zijn plaats in te nemen in het leven van zijn volk en in den strijd voor de vrijheid. De bureaucratie vervolgde hem en boycotte hem maatschappelijk Daar het congres de Nationale Vergadering heeft ge boycot, heeft deze haar vertegenwoordigend karakter verloren. Te Lyon staken momenteel 4000 met selaars en eenlge honderden cementmakers. Een 13-tal ziekenhuizen te Rome werd door Mussolini verblijd met groote hoe veelheden bloemen, die door zijn dochter en zijn schoonzoon waren ontvangen. gesteld pleegde huid uit. De Prins van Wales is gistermiddag per vliegtuig van zon vier-maandsche reis naar Afrika in Engeland teruggekeerd. Hy landde in het groote park van Windsor, alwaar de Prins door zijn beide broeders werd verwel komd Tyderis den tocht naar Londen, die gisterochtend te Marseille begonnen werd, werden slechts tusschenlandingen verricht te Lyon en te Parijs, alwaar de Prins door den officieelen vertegenwoordiger der Fransche regeering werd begroet. Naar uit Tokio gemeld wordt is de sta king van het trampersoneel heden geëin digd Alle betrokkenen zijn weer aan het wark gegaan. Dooreen brand in het filiaal van het Zweedsche Luctferssyndieaat te Riga is een schade van f 150.000 geleden. De veldpolitie ontdekte te Batangkoewis, achter het huis van het districtshoofd, een groote arakstokerxi met gemetselde ovens. Twee Chineezen werden in verband met deze ontdekking aangehouden. 22 tonnen tapeh, in totaal 9000 liter wer den in beslag genomen. Het districtshoofd ontkent iets van de zaak te hebben afgeweten. Dinsdag vangt officieel aan het jubeljaar, dat is Ingesteld ter eere van het 15e eeuw feest van St Augustinus' overlijden. steden sche het gerucht door de gansche streek, dat de geesten Van het geheimzinnige slot bwv-r be- tooverd hadden. Van af dien tijd was dit oord gevreesd en gevloekt door alle bergbe- WCIMM. De gebeurtenissen ernstig. Patel schaart zich bij de nieuwe bewe ging. De politieke organisaties. Militaire maatregelen. De autoriteiten beschouwen de jongste ge beurtenissen als ernstig, in het bijzonder die te Pesjawar, waar alle «Brltsche» vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd Men gelooft, dat alle militaire verloven buitenslands zul len worden stop gezet. Gisteravond schoolden 2000 bewoners van een dorp bij Diamond Harbour, waar zout wordt gefabriceerd, tezamen. De politie ver klaarde de bijeenkomst voor onwettig en gaf de menigte bevel uiteen te gaan. Toen zij zich verzette en de politie met steenen wierp, waarbij 16 personen werden gewond, schoot de politie met hagel en verwondde drie per sonen. Wie te Gandhi? Mohandas Karamchand Gandhi, de Ma hatma der Hindoes werd geboren te Por- Het Amerikaansche vrachtschip, dat heden voor de kust van Long Island is gezonken, is gebleken het ss. ..Thames" te zijn, dat door een brand vernield werd. Van de be manning zijn tien leden in de vlammen om gekomen, terwijl er 16 gered konden worden een Kenne- was munt komt, leder gezegde heeft zijn kan ónmogelijk door vervangen. Alles wat «e- in- be- Verleden jaar werd naar herinnert een Uit zjjn werken»! ..Dat zij op U hopen, die Uw Naam kennen" (Ps. IX). V' Laten wij niet hopen op wat voorbijgaat met het vervliegen van den tijd, en waarvan men slechts zeggen kan: „1 zal zijn” of „t was”, omdat, wat er toekomstig in is, zoo gauw 't gekomen is. terstond verleden wordt: men verwacht 't begeerig en ziet 't spijtig voorbijgaan. In de natuur van God echter is niets wat „zal zijn”, alsof ’t nog niet is; en „was" niets, alsof 't niet meer is; maar diAr is slechts dat wat „is”, en dat is de eeuwigheid. Laten wij ons hopen en beminnen dus niet meer richten op het tijdeljjke. maar onze toevlucht nemen tot de eeuwige verwachting; want we kennen toch den Naam van Hem, die zeide: ,Jk ben Die bén”, en van Wlen gezegd is: _HU heeft Mij gezonden, die is” „omdat GtJ niet aan hun lot overlaat, hen die U zoeken, Heer”. Wie Hem zoeken, zoeken al niet meer X voorbijgaande en sterfelijke; niemand im mers kan twee heeren dienen. (Matth. VI: De politie te Sjanghai heeft een Chinee- schen kok gearresteerd, die 7 personen ge dood had. Deze kok was gedurende tal van jaren werkzaam in een huis. Hy was voor nemens een meisje uit dat huls te trouwen. Toen dit ónmogelijk bleek vermoordde de kok de geheele familie, waaronder 3 kin deren. Voor de kust van Long Island is een Amerikaansch vrachtschip van 500 ton ge zonken. Er worden twaalf leden der beman ning vermist. Het overige deel der equipage, alsmede de gezagvoerder, werden door een klein kust vaart u<_ overgenomen steeds J ver- In een Boodschap tot de bevolking van Simla dringt Patel er bij haar op aan bui tenlandsche kleederen ter zijde te leggen, khaddar te dragen en te bidden voor het welslagen van de beweging. Patel zal Zondag as. in optocht door Sim la trekken, wanneer hij zich naar Alleha- bad begeeft om daar Moti Lal te ontmoe ten Tot de belangrijkste arrestaties van heden behoort die van Sriprakasj. secretaris-ge- neraal van het nationaal congres te Bena res wegens het winnen van zout. De districtsopperhoutvester te Surat beeft onlangs tweemaal een verkooplng van bouw terreinen gehouden, doch de handelaren wei gerden een bod te doen. Zij verklaarden, geen staatsbosschen te willen koopen, zoo lang Vallabhai Patel in de gevangenis wordt vastgehouden en de agitatie voor Swaradzj voortduurt. Te Londen z ij n het eerste kwartaal 1930. 320 personen door verkeersongelukken om het leven gekomen Een toename met 35 pet. vergeleken met 1929, le kwartaal. Het bestuur van den West-Indischen Na tionaal -liberalen Bond heeft eep verklaring gepubliceerd, waarin het de burgerlijke on gehoorzaamheid afkeurt, doch er toe aarv- spoort dat de regeering. in plaats van re pt essleve politiek te voeren, de Brltsche be doelingen duidelijk zal maken met betrek king tot de onverwijlde afkondiging van den Dominion-status voor Indië, en dat een ..round table"-conferentie te Londen hier voor een schema zal opstellen met de noo- ,dige overgangsreserves. Het bestuur veroordeelt het over eenige gerzetplegers uitgesproken strenge vonnis. De import-employé Blits, afkomstig vit Batavia, is tijdens n excursie naar de Kawah Manoek in de heete modder gezakt en met zeer ernstige brandwonden aan beide beenen opgenomen in het gemeentezieken huis te Bandoeng. Zijn toestand is thans goed. Bombay. Een vergadering van het Cen traal Comité van de nationale vergadering van Groot-Indië. Boven den ingang van de Jlwnahzaal «die haar naam ontleent aan een der meest aanzienlijke mohammedaan- eche volksleiders) prijkt het uit bloemen vervaardigde arische Hakenkrius en de Halve Maan van den Islam, een symbool van eenheid der belde godsdienstige rich tingen. hetgeen op dit Congres tot uiting moet komen Boven op het dak wappert de wit -groen-roode vlag van Indië. dat vrij en onafhankelijk gemaakt moet worden. De bMpreklngen zijn in vollen gang. Plot seling ontstaat er een onrustige beweging aan den ingang der zaal, waar de ..vrijwilli gers” der jeugdorganiaatle in Padvinders- uniform de contróle uitoefenen. De aan dacht voor de besprekingen van het con gres is verdwenen. men ach wel de stad Lyon geteisterd typhus-epidemie. eisehte. schrijft Tn Indië voltrekt Zich langzaam maar seker een onbloedige revolutie, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Van betrouwbare zijde vernemen we daarom trent nog het volgende: Mynheer ik verzeker u. dat het waar te- Iedereen spreekt er trouwens van. Som migen, die altijd meer zien dan een ander, beweren, dat hij Zondagavond iemand op bezoek heeft gehad. Den volgenden dag vroeg men wie er by hem geweest was. doch hij heeft bezworen bij al wat heilig te, dat hij niemand gezien heeft, maar nog dien zelfden avond is hjj vertrokken zonder eenlg adres achter te laten Een vreemde geschiedenis: mompelde de advocaat, die nu wel dit geval als een feit moest aannemen. Kent men hem hier tel het dorp goed? Wat zegt men wel van hem? O, t is een onverschillige vent. Een flink werkman, die echter heel wat geld doorbrengt met spelen Men weet eigenlijk maar weinig af van zijn gedrag, omdat hjj rich met niemand ophield. En wat denkt men hier van zyn plot- •eünge verdwijning? staat en de koloniën zouden een derde van de aandeelen hebben, het publiek twee-derden, met een garantie door den staat van een mi nimum interest van 4 pet. De ..Temps" dringt er in een artikel krach tig op aah dat dit denkbeeld zal worden ver wezenlijkt. Het blad wijst er op dat alle scha- keeringen in de Kamer, ook de socialistische, zjjn vertegenwoordigd onder degenen, die het initiatiefvoorstel steunen. Na de vacantie moet de regeering een wetsontwerp Indienen, meent het blad, tenzij zij het initiatief voorstek waarvan de eerste onderteekenaar de heer Ed. De Warren is. eenvoudig ovemeemt. En In dit verband herinnert de „Temps” er aan dat Tardieu in 1928 als minister van openbare werken zelf het ..studle-organlsme" beeft ingesteld dat zich met de zaak heeft beziggehouden De Kamers van Koophandel van schier alle groote steden hebben rich ten gunste van den Transsaharien uitgesproken Het ministerie van oorlog kan er geen be zwaar tegen hebben want de hooge raad van. landsverdediging heeft reeds in 1923 den aan leg van dien spoorweg bepleit. „Financiën" kan evenmin bezwaar hebben want het betreft hier een productieve uit ga ve.- Het woord is dus aan de regeering. zoo ein digt de Temps." licht door een typhus-epidemie. die tal van slachtoffers eisehte. schrijft het Hbld. Uit het Ingestelde onderzoek bleek, dat de oorzaak der epidemie was de onzuiverheid van het drinkwater, geleverd door de Com pagnie générale des Eaux. Tegen den di recteur en den technischen chef der maat schappij werd een vervolging ingesteld we gens het veroorzaken van den dood door schuld; het proces zal de volgende maand voorkomen. Er zijn niet minder dan 3000 klagers. die samen ongeveer 50 mlllloen francs schadeloosstelling vragen. Met begrijpelijke belangtelling wordt de uitspraak tegemoet gezien want in geval van veroordeeling zou daarmee tevens uitgespro ken zjjn. dat de maatschappij aansprakelijk is. Het kapitaal der maatschappij is slechts iets grooter dan de gevraagde schadeloos stelling; werd deze uit de winst betaald dan zou die winst voor verscheiden Jaren worden opgeslokt. Zooals men wellicht weet zal van 29 Augustus as. te Oxford bet 22e Universeele Esperanto Oopgres worden gehouden. Er staat weer heel wat op het programma. Behalve de gebruikelijke vakvergaderingen zal er ook thans weer een zomeruniversttelt worden gehouden, waar vooraanstaande mannen van wetenschap zullen spreken over ;,Taal en Leven". Os. zullen het woord voe ren: Brof. T. Cart. Parijs; Prof. W. E Col- Unson, Liverpool; Dr. K. de Kalocsay, Buda pest; Prof B. Migliorinl. Rome en de heer P. Bennermann, Leipzig. Binnenkort zal worden bekend gemaakt over welke onder werpen zij zullen spreken. De „Oxford Mail" zal gedurende het Con gres lederen dag een Esperanto pagina uit geven. De Bntsche Spoorwegen zullen belang rijke reducties toestaan op de vervoerpryzen. Er zijn thans ingeschreven 439 congres sisten uit 21 landen Twee jongemannen zijn by het kano-varen op den Ruhr met hun boot om geslagen en verdronken. Militaire maatregelen De gouverneur heeft bevel gegeven dat een contingent van 185 man der hulptroepen be schikbaar zal worden gesteld om in drln- «Bende gevallen het geregelde leger te ver werken. Na langdurige naspormgen is de Romein sche politie erin geslaagd de medeplichtigen aan de bekende Köpenickade op te sporen. Naar men zich herinnert hebben een peeu- do-kaplteln en een pseudo-wachtmeester van de Carablniri eenigen tyd geleden een juwelier met behulp van een bevel tot ar restatie aangehouden en in de centrale ge vangenis doen opsluiten, waarna zij zyn winkel leegroofden. Ook de gestolen juwee- len zyn terechtgekomen. Daaronder bevin den zich oa edelgesteenten, die vroeger het eigendom waren van Koning Aman Oellah van Afghanistan Naar uit Moskou gemeld wordf, heeft de G.P.OE. in Wit Rusland talrijke arrestaties verricht. Zoo werden tengevolge van een bevel van 23 en 24 April In Minsk 68 perso nen, meest leden der Russische vakvereee- niglngen. gearresteerd De gearresteerden, die ervan beschuldigd worden om door hun politiek de verzorging van Wit Rusland met levensmiddelen in gevaar te hebben gebracht en onrust tegen de Sovjetmacht te hebben zonderling, temeer als men denkt aan zyn nachtelijk bezoek aan het kasteel Is hem de schrik dan zoo om het hart geslagen, dat hy niet meer in de nabijheid van het kasteel wil blijven? Och! sprak de oude man met een geheimadnnigen glimlach- Ik begin te ge- looven, dat het een doorgestoken kaart is.... De geesten uit de andere wereld rijn vaak niet zoozeer te vreezen als de men seden om ons heen. Ziet u, men veronder stelt dat er geld rit ta de oude muren van het slot en zelfs veel! Men zegt, dat u niets gevonden heStbest mogelijk, maar an deren hebben na u gezocht, begrijpt u. En wat zou anders dat licht op bet kasteel betcekenen Ge meent dus dat die ruïne niet zoo verlaten Is als men wel voorgeeft? Oordeel zelf maar mijnheer. De man dien Morro ontmoet heeft, was met een revolver gewapend en ik veronderstel, dat hy daar niet was om de spijkers in den vloer te tellenEnfin, wij zullen er wel mepr van booren. Alles komt toch vroeg of laat uit. Neem mij niet kwalijk mijnheer René, dat ik u opgehouden heb, maar ik w ilde u dat even vertellen, omdat het u aan gaat. En alsof hy vreesde te veel te zullen zeggen, groette oe smid den jongeman en ging heen. Peinzend over hetgeen hy daar zooeven vernomen had. vervolgde René «Jn weg. Er werden due achter den schijn van 'k TO b* «U4 «HlUöf «KT MR niet zeggen hechten zy Uchamelyke verschijning van den Mahatma staat hoog verheven boven iedere critiek Maar voor een Europeaan heeft de kop van Gandhi iets afstootends. Deze man zoo denkt men onwille keurig is ongetwijfeld een buitengewoon zedelyk-hoogstaand genie, een van de grootstp geesten van onzen tyd De natuur beeft echter over zUn persoon een masker getrokken, dat zijn groote gaven verbergt. Duizenden menseden zouden hem voorby- gaan zonder in hem een „Messias" te zien. Onbeweeglijk zat Gandhl op zyn zetel eu volgde met geconcentreerde aandacht de verhandelingen van het Congres. Het leek mij toe dat hy de eenlge oude man was van heel deze vergadering. Gandhl is ruim zes- tfc jaar. maar naast den zeventigjarlgen MoUlal riet hij er uithals een oude man. Zijn haar op zyn ronden schedel is grijs. Rond zyn kin en mondhoeken liggen diepe rimpels, zyn lichaam, dat met een tameiyke hardbruine huid overtrokken is, riet er uitgemergeld uit. In dit voorkomen ligt misschien wel voor een goed deel die ge heimzinnige macht die hy op de Indische volksmassa uitoefent. Als er op het platte land 1000 Indiërs bij elkaar zijn kan men mker by 950 hunner haast iedere rib en wervelknook tellen, indie is een natie van honger-kuns tenaars Tot het gemoed van zulke menseden kan men niet spreken met een stem die uit een •oedgevulde maag komt of uit een forsch ontwikkelde borstkas. Voordat Gandhl z'n mond opendoet, weet iedereen: de man die daar spreekt is vleesch van hun eigen be klagenswaarde vleeoch. Tweemaal heb ik Gandhi’s stem gehoerd. een dat naar zyn zomervacantie begint te ver- De viichkttter ,«Astor” uit Gravarne is met de bemanning van 6 man in de Noord zee vergaan verdwenen. Het opnieuw opbrutschende ..Mahatma Gandhi ki jai!” is reeds weer weggestor ven wilde de voorgenomen taak doorzetten en zijn volharding en ijver evenaarde of over trof tnisachien nog die van den notaris Daarby kwam een belangrijk iets Hy kende namelyk de eenige getuige van den moord, een vrouw, die toevallig den nacht der misdaad op het kasteel van Font-Aulade had doorgebracht. Den dag waarop Jan, door een brief naar elders geroepen, zijn meester voor eenige dagen verlaten had. was er tegen vyf uur in den namiddag een oud vrouwtje op het slot komen aankloppen om haar wekeltjksche aal moes Reeds lang was zy gewoon hier eten en geld te ontvangen en soms zelfs onderdak voor den ifecht. Dien avond had zy echter tevergeefs aan de keukendeur geklopt, want graaf de Gerly. wiens kamer op dc eerste verdieping lag had niets vernomen. Zy had zich toen tevreden gesteld met haar vermoeide leden eenige rust te geven in een schuur van het kasteel. Door een onwpder werd zy daar langer opgehouden dan aanvankelijk haar bedoeling was en ten laatste was zy op het stroo ingeslapen. Diep in den nacht was zy wakker geworden door het kraken van dor hout dicht by haar en opstaande bemerkte zij by het schijnsel van een dievenlantaarn een mgn, die voor zichtig langs den muur voortsloop. Zoodra deze zich ontdekt had gezien, hy op de oude vrouw afgesprongen. een herhaling van een dergelijke worden voorkomen? vroeg de man .X'Oeuvre". Het antwoord liet aan duidelykheid niets te wenachen over Onder dezelfde omstandig heden zullen de gevolgen hetzelfde zijn. Daar te niets aan te doen. Men zal nu de dyken gaan versterken en ophoogen en op dezelfde plaatsen, die gevaarlijk gebleken zijn, weer gaan bouwen, want de bewoners willen blij ven waar ze zyn. Dat was volgens den technischen leider van den wederopbouw intusschen niet van belang. Wel echter was het van gewicht dat men de huizen tot dën herbouw steviger maakte. De meeste huizen zijn by de aan veroorzaakt zullen allen voor een krijgsraad terecht staan. De leider van de Wit Russi sche vakvereeniging Neschdanow. die zich eveneens onder de gearresteerden bevindt, deed bij zijn arrestatie een poging om zich het leven te benemen, hy werd hierin ech ter verhinderd door beambten van de G. P.C.E waarna hy naar de gevangenis weid overgebracht. Er worden nog meerdere wacht. Men gaat staan en kijkt reikhalzend naar de deur. En dan Ineens klinkt er een wild handgeklap: ..Mahatma Gandhl ki jai!" (Leve Mahatma Gandhi!). Midden door de zaal ging een map met *n naakt bovenlyf: hy droeg geen enkele hoofdbedekking Van verre gezien zou men zeggen dat het een Sadhus was (een vrome boetelingdie men hier zelfs in de grocte herhaaldelyk tegenkomt. Met ras schreden ging hy naar het podium, vaar Pandlt Motllal Nehru, omringd door andere volksleiders, de vergadering leidde vaa het Groot Indisch Congres. De ontvangst van Gandhi was buitenge- uctm hSrtelyk en toch werd hem alle mo- geiyke eerbied bewezen. Men bracht hem naar een grooten zetel, die reeds voor hem gereed stond Dan werden de besprekingen van het Congres weer voortgezet De eerste indruk dien men maar niet kan onderdrukken, is: .Wat is die man leelijk!" Maar zoo lets mag men tegen de Indiërs want op de eerste plaats absoluut geen waarde aan schoonheid en bovendien de Jan sprak weinig, antwoordde niet meer dan noodzakelyk was op eenige aJledaagsche vragen, welke de advocaat tot hem richtte en verdween zoodra hy den gast by mijn heer de Grisoire had binnengeleid. Sinds mijnheer Rochebel in ajh tegen woordigheid gesproken had over Morro en diens avontuur, was Jan zeer ongerust ge- Wbrden. Toch lag het niet tn zyn natuur voor iets ai iemand te beven en zelfs het vooruitzicht van een beschuldiging ontstelde hem niet Als eenmaal de eerste emotie geweken was, werd hy weer de vroegere energieke man die rich zelf te beheerschen weet, hoezeer 8bn binnenste ook geschokt mocht worden. Hy voelde wel dat er een verdenking op hem rustte. Wel had de notaris van Valreas zyn dwa- Ung ingerien en Jan openlijk zyn achting bewezen, maar deze kende de wereld vol doende om te begrijpen, dat iemand, een maal van een misdaad verdacht, nimmer meer een ongeschonden reputatie terug kan winnen Bovendien moest hij wel beseffen dat zyn toestand hoogst hachelijk was en slechts afhing van een enkel woord van Morro. Indien die man hem bekend maakte, zou hy zich tevergeefs verdedigen door te be weren, dat zyn doel slechts was. den mis dadiger te ontdekken, men zou hem toen niet gelooven. Jan was er echter de man niet naar, rich jdgor teaoKOtti teroaer te laten slaan. HO onzichtbaar wezen, dat in de duisternis werkte en beschermd door de bijgeloovige vrees van een naïeve bevolking het ,oude slot onderzocht om den veronderstelden schat te vinden BU deze gedachte voegde rich een an dere, die eender een stil verwijt was, want nu eerst zag hy zijn onverschilligheid en werkeloosheid dkr laatste twee jaar in, ten minste wat zijp toekomst en die van zijn levensgezellin betrof. Gelukkig heeft de Voorzienigheid mijn heer Rochebel op myn weg geplaatst, zei hy hy ach zelf. Bi daarin had hy geen ongelijk. Zyn be langen bevonden zich in goede handen. Ais iemand in staat was het geheim van Font- Aulade te ontdekken, dan was bet voos zeker deze onfeilbare man! René rekende op een gunstig resultaat, dat hij van den notaris verwachtte En met kinderiyke blijdschap verheugde hy zich bij voorbaat om al het goede dat de toekomst voor hem tn haar schoot verzamelde. Tegen bet vallen van den avond bereikte hy het kasteel van GrisoireBy bet ope nen der deur kwam Jan, de huisknecht hem glimlachend tegemoet, maar de scherpe blik van den advocaat bemerkte dra, dat die voorgevende opgeruimdheid slechts diende om een groote bezorgdheid te maskeeren. René kon niet ontkomen aan een pijn lijken indruk telkens als hy zich tn tegen woordigheid bevond van dezen eersten getuige jmd bet wfiocUtoe dwnA. „L'Ouevre” heeft een enquête Ingesteld naar de werkzaamheden vor den wederop bouw der door de overstroomingen geteis terde gebieden in het Zuiden. Daarbij heeft het blad aan den technischen leider van den wederopbouw gevraagd wat toch eigen lijk de oorzaak was geweest van het hoog water. Het antwoord luidde, dat door den bij zonder regenachtlgen winter de aarde als t ware verzadigd was en geen druppel meer kon opnemen. Eind Februari begin Maart volgde tn de Montagne Noire (Cevennen) een warme stortregen op sneeuwval. De sneeuw ging plotseling smelten en dit ge voegd bij een waterhoos op een verzadigd land maakte dat de zijrivieren van de Tam zwollen Warm water op verschgevallen sneeuw, aldus derhalve de offideele verkla ring Kan ramp van bondar 2 October 1889. Van huis uit was hy voorvechter Van de onafhankeiykheld van Indië. Zijn vader en grootvaders moesten omwille van hun vrtj- heids-ldcalen tn ballingschap gaan. Of schoon zijn vader ryk was liet hij toch be- trekkeUJk weinig geld achter, omdat hy zioh om zijn goederen weinig bekommerde en bijna alles wegschonk aan de armen en zieken die door Gandhi s moeder llefc. vol werden verpleegd. Gandhl behoorde wel niet tot de voor naamste klasse, maar hy was toch opge groeid in een hoogst beschaafde en ontwik kelde omgeving. Brttsch-Indlë wordt verpest door de vroegtydlge klnderhuwelyken: Gandhi zelf was op 8-jarigen leeftijd verloofd en met zijn 12e jaar reeds getrouwd. In tegenstelling met haast alle andere huwelijken was hy gelukkig: hij moest zelf bekennen dat dit een uitzondering was. Zyn verdere studies in de rechtsgeleerd heid heeft Gandhl voltooid aan de Untver- skteit te Londen. Sinds 1891 zien we Gandhi tn Zuid-Afrika waar hij als beschermer en verdediger op trad voor de belangen van de 150.000 In diërs. In 1914 Is hU teruggekeerd naar zijn vaderland, waar hy thans onvermoeid werk zaam ts voor zyn ideaal: een vrfj en onaf hankelijk Indië De ex-griffier van den landraad te Am bon, thans als zoodanig werkzaam te Pa- dang. A. K is, te Makassar in hechtenis wegens door hem te Ambon ge vend uiste ringen. met een kapitaal van 150 miUloed francs. De raking met het water als suiker weggesmol- ten. Men moet eenvoudig geen huizen van suiteer meer bouwen Als bewijs hiervoor noemde de zegsman van bet Fransche blad bet volgende Op zijn doortocht heeft de Tarn een derde deel van Montauban en tweë derden van Motssac tegen den grond geworpen Stroomafwaarts van Motssac doet de Tam het water van <fë Garonne zwellen, dat zich op Agen werpt. Maar Agen biedt weerstand omdat het in 1875 met den was van de Garonne heeft kennis gemaakt; het is steviger gebouwd De staat dient toezicht te oefenen op het gebruikte materiaal; dat is het eenige doeltreffende middel om nieuwe rampen te voorkomen en In <ïe toekomst menschenlevens te sparen. te snoeren met een zakdoek en haar aan een boom vast te binden. f Vervolgens had hy het slecht sluitende1 keukenraam geopend en was het kasteel binnengesprongen. Ongeveer een uur later was hy by de bedelares terug gekomen en moesten haar verschrikte oogen zien hoe hy een klein fleschje uit zyn zak te voorschijn haalde, waarin hij een naald stak. Daarop greep het monster haar hoofd met beide handen en drukte dit op zyn knie om allen weer stand te breken. «Het ongelukkige oudje voel de toen een vreeselyken steek in den nek en een hevige pyn in de hersenen. De schurk had haar toen losgemaakt en den doek van haar mond genomen, over tuigd als hy was, dat deze getuige nimmer, meer haar mond zou openen. Hy had de ongelulcktee echter niet ge dood. doch haar krankzinnig gemaakt. Het vreeaelyke gif, dat Graaf de Gerly het leven ontnomen had, beroofde deze oude vrouw alleen van bet verstand, en het geheim wat <fe bedelares alleen kende, werd aldus voor eeuwig als in een verzegeld graf, begraven. Eenige dagen later bemerkten de bewo ners van Font-Aulade, dat de oude Marte haar verstand verloren had en weldra ging By de Fransche Kamer is een initiatief voorstel ingediend, dat gesteund wordt door niet minder dan 241, of meer dan een derde van de Kamerleden, er toe strekkende een spoorweg aan te leggen door de Sahara, die de Middellandsche Zee met den Niger zou ver binden. In den considerans van het voorstel wordt er op gewezen dat het denkbeeld om een spoorweg door de Sahara aan te leggen volledig bestudeerd werd door een commis- van advies, door de regeering benoemd dat deze commissie, voor zy ontbonden werd, de regeering adviseerde het denkbeeld uit te voeren In het initiatief-voorstel wordt voorge- steld dat er een spoorwegmaatschappij zal worden gevormd voor den duur van 70 jaar „Panorama* Een zeer goed geteekende „Derwisch" de voorpagina voorspelt al, dat veel aan- trekkelijks in het nummer te vinden is. In „Meneer Globetrotter” wordt op dusdanige wijze over reizen verteld, men langen. Het „Interview met Madame Mode” de dames wel interesseeren. .Bloeiend Kennemerland” vormt goede beschryving van wat nu in merland te genieten valt. De ..Londen"-pagina is een mooi staaltje Dinsdagmorgen zullen te Londen de Britsch-Egyptische onderhandelingen worden hervat. Twee Arabieren werden wegens moord tij dens de onlusten te Hëbron ter dood veroor deeld. Zy werden eveneens veroordeeld tot een gemeenschappelijke schadevergoeding groot 1700 pond sterling. Het aantal doodvonnissen in verband met de onlusten te Hebron bedraagt thans in totaal acht en in verband met de onlusten in geheel Palestina vler-en-twlntlg. zy hooren graag hun stem weetsalmen. Gandhi. de Mahatma, de heldhaftige ziel, bracht hen weer uit den kring hunner hoog dravende nietszeggende woorden terug op den bodem der Indische werkelykheid. Hy gaf hun 'n taak te vervulleniedere pro vincie. die op het congres vertegenwoordigd was. moest zorgen dat 25 pCt der volwas senen zich voor October 1930 by de bewe ging had aangesloten. Meer niet. Hy maakt dit bevel bekend met zachte stem, waaraan tedere bezieling ontbreekt, maar allee heeft zyn juiste klemtoon en beteekenis. Er is geen debat: het voorstel wordt on- middellUk in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen Daarna stond Gandhi op: hl) ging heel gewoon, vlug door de zaal en was haastig Te Ittenhelm by Straatsburg wilde een 10-jarig knaapje voor de aardigheid een paraplule als parachute gebruiken. Ky sprang er mee van het dak van de ouder lijke woning en werd met een schedelbreuk opgenomen Zijn toestand is hopeloos. den eersten keer m bovengenoemde vergader ring, en de andere maal toen hy my een onderhoud van 10 minuten toestond. Hy heeft een zeer merkwaardige stem, buiten gewoon zacht en toch neer energiek Dear komt nog by. dat leder woond van Gandhi zoo versch Is. als een geldstuk dat recht uit de i- juiste beteekenb en iets anders worden van hem uitgaat is af. De vorm heeft woonlyk iets persoonlijks terwijl de houd altijd op algemeene toestanden trekking heeft. Op iedere bijeenkomst kreeg hy ct het woord, zoodra de spreker die hem welkomde zyn toespraak beëindigd had. HU blijft altyd zitten terwyi hU spreekt. Wan neer de anderen op echt Indische tempera mentvolle manier gesproken hadden in de taai der Profeten, dan sprak deze profeet aLs een advocaat voor het gerechtshof Tot op heden kan Gandhi de studie van het Brltsche strafrecht nog niet prijsgeven: hij gebruikt ook het Engelsch als schrijf taal en als hy spreekt weet hy zich zeer Juist uit te drukken. De besprekingen liepen nu over de vraag «at er moest gebeuren, wanneer Engeland in 1930 nog geen verandering gebracht zou hebben in den polltieken toestand, en op elke manier men rich dan zou gereed ma ken voor den onvermydelUken strijd voor de onafhankelijkheid. De lagere góden hebben op het congres met veel omhaal van woorden ge .proken Deze Indieërs kunnen neer goed spreken en -i eigen «'elluidende Een officieel bericht meldt, dat negen leden van een terroristische bende gearres teerd zyn. waarvan men vermoedt, dat zy verantwoordelUk zyn voor verscheidene bom aanslagen in de provincies Triast en Gorlzla, welke het klaarblykelUk doel zouden hebben gehad om onrust te verwekken onder de nieuwe Itallaansche onderdanen van Sla visch origine. De gearresteerden zjjn allen Italianen van Slavischen afkomst behalve een, die Yougo-Slowaak is. Volgens het of- flcleele- bericht hebben allen bekend, uit gezonderd een. doch er is voldoende bewijs bjjeengebrcht door de politie om zijn arres tatie te wettigen. De speciale militaire recht bank tot verdediging van den staat, heeft zich belast met het verder onderzoek. In de nieuwe, na den oorlog by Italië ge trokken gebieden, zijn den laatsten tijd tal rijke aanslagen gepleegd Zoo brak een reeks geheimzinnige branden uit in verschillende scholen, in een fabriek van ontplofbare stof fen bleek brand gesticht te zijn, dynamiet werd gevonden In de fundamenten van den vuurtoren te Triest. Het meest recent is een bomaanslag, gepleegd op de kantoren van het dagblad „Popolo dl Trieste waar bij een persoon gedood en verschillende an deren gewond werden De politie hecht zeer veel waarde aan de gedane arrestaties en gelooft hiermede een etndweegs gevorderd te zjjn by het rustig meteen van de Nocrd-Oostelyke provincies van Italië, hoewel het natuurlijk JjpoefHfk blijft dat er nog meer terroristische benden bestaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9