FEUILLETON tfSuitenlandsch od^ieuws voor Er zijn 400 millioen menschen méér op de wereld dan voor den wereldoorlog! Doctor Charlotte een secretaresse De werk- 5 Mark voor kosten maar een economisch Wit-Rusland Belangrijke arrestaties Ernstig spoorwegongeluk bij Berlijn De Fransche Kamer Eindelijk op reces Pleidooi van de andere zijde Vlootuitbreiding in Italië Echte Vlaamsche jolijk Allerhande soorten estaumlnetten Het Int. Arbeidsbureau De Soedan-kwestie opgelost Nieuws van Gandhl De Roode 1 Mei De Oostelijke herstelquaestie Britsch-Egyptische onderhandelingen Gemengde Buitenlandsche Berichten DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Een Chineesch stoomschip gezonken Radiumschaarschte „Rand Een Wereldvolkstelling - loosheid is geen biologisch, vraagstuk De Papegaaienziekte Aardbeving te Napels De tekst van de Vlootconferenie naar den Volkenbond Belastlngzwendel te Frankfurt a.M. De Spaansche actie voor de monarchie In Vlaanderen Vlaamsch Bloedige botsingen te Barcelona I Louchear 11 gewonden meente-klezers. Kamer op reces tot 90.000 nieuwe fascisten I aan Indien de inlichtingen juist zün. De achturendag I I De eindregellng Drastische plannen. Plannen in het buitenland V V Pl allerlei (Wordt vervolgd). Meer effen aoodaakeltjk. Gandhi, die te Charvada het woord heeft gevoerd, verklaarde dat de schending van Te Neurenberg Alle demonstraties, die naar aanleiding van de door de communistische partij en neven organisaties gemaakte plannen te Nenden- berg gehouden zouden worden, In besloten lokaliteiten zoowel als In de openlucht, zijn door de politie verboden. Naar uit Moskou wordt gemeld is een CW- neeech stoomschip, dat van Tschlfu op weg was naar Wladlwoatok, in de Russische wa teren in aanvaring geweest met een groot Japansch stoomschip, waarbij het is gezon ken. Benige leden der bemanning en der passagiers werden door het Japansche schip opgepikt. 11 matroeen en passagiers worden nog vermist. gaf 368 hond- der gemeente» Te Parth Bü de voorbereiding van de 1 Mei-feesten volgen de communisten, op grond van de ver leden Jaar opgedane ervaringen, een nieuwe k geslagene het in onderzoeken? El Al Ol 39 eindstem- nAlen den Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gpoe In Wit-Rusland talrijke arrestaties ver richt. Zoo werden te Minsk 68 personen, meest leden der Russische vakvereenlgingen. aangehouden. De gearresteerden, die beschul digd worden door hun politiek de voorzie ning van Wit-Rusland met levensmiddelen In gevaar te hebben gebracht en onlusten tegen de Sovjet te hebben verwekt, zullen voor een krijgsraad terechtstaan. Te Hamburg De Hamburgsche Bürgerschaft heeft be sloten den laten Mei als wettelljken feestdag te handhaven. De burgerlijke partijen stem den tegen. blijkbaar order gegeven, dat de ..optnarech- plannen" der communisten in streng beslo ten bijeenkomsten zullen worden uitgewerkt. Alle communistische demonstraties zullen in de open lucht gehouden worden. Met het oog op deze komende gebeurte nissen hebben reeds enkele samenkomsten plaats gehad tusschen den politleprefect en minister-president Tardieu. Hoewel nog geen definitief plan door de autoriteiten schijnt te zün opgesteld, staat reeds vaat dat tegen Iedere openluchtdemonstratie met kracht aal worden opgetreden. Rochebel een belangrijk onderhoud te hob- hebben Sinds de notaris tegen hem, ofschoon on bewust, een vreeselüke veroordeellng had uitgesproken, had Jan zjjn plan opgemaakt. Hij besefte wel. dat zijn uren geteld waren, zoodat hij zich moest haasten om zijn held haftige onderneming tot een goed einde te brengen en tegelijkertijd zijn eer en mis schien zijn leven te redden. Onder voorwendsel van een boodschap te doen in de omgeving, was hij 's middags on twee uur vertrokken. In plaats vin den weg naar het dorp op te gaan, beklom hij het stelle pad. dat naar het woud leidde Na een kwartier uur gaans hield hij stil, keek rondom zich heen om zich te verzekeren. dat hij alleen was en verdween in een dicht kreupelboech. Hier was de eenzaamheid volkomen. Geen enkel gerucht in de lucht of op den schra len grond, geen enkel geluid ook steeg van beneden tot des» woestenij op. Doodac.be stilte heerschte er op deze hoogvlakte sinas men de marmergroeven verlaten had. De ultgravlngen vertoonden zich nu als ondergrondsche woningen met grijze muren. Jan was hier geen onbekende en schreed doelbewust verder als in de gangen van sün hufe Voor oen der grotten door een mijn in oe rots geslagen bleef hij stil staan. Van uit die steenmassa klonk een een tonige akelige kreet tot hem door als. een laaMpesqkt gweMal. dat aetfc den meegC on strijd tuschen den minister van justitie en Liebermann heeft, naar de corres pondent tenslotte meldt, In politieke krin gen groot opzien gebaard. Men had eerst gedacht, dat Liebermann, die geweigerd heeft de zaak voor een eereraad te brengen, den minister wegens beleodiging zou vervolgen. Maar tntusschen heeft.de soc. afgevaardigde verklaard, dat hjj, met het oog op de waar digheid van den Poolschen staat, dezen weg niet zal betreden, daar dan een actief minis ter van justitie als beklaagde voor de recht bank sou moeten verschijnen. den overtreden. „Wij zullen allen martelaren moeten wor den en nog meer lijden,” zeide hij. ,,Met een dotajn gewonde menseden zal de strijd niet zijn gedaan oorlog hoe ontzettend deze massale aderla ting der volkeren ook moge wezen, heeft daar geen noemenswaardlgen Invloed op uitge oefend. Door de economische crisis, die we op den -U-.i dag beleven, zijn in de groote in- 15 mlllloen men- schrlkbarend cijfer. ken sprekende Pieters-Kapeile Ingediend, waarin tweetaligheid zullen worden geregeld door middel van een agrarisch fonds, groot 230 A 340 millioen kro nen. Het zal worden gevormd door Frankrijk, Engeland, Italië en Tsjecho-Slowakjje, die ieder 40 millioen. Joego-Slavlë. dat 25 mil lioen en Roemenie, dat 13 A 15 millioen stort. Voorts wordt geregeld de kwestie van de goe deren der aartshertogen, voortvloeiende uit het verdrag van Trianon, volgens hetwelk zij eenvoudig zullen worden onteigend, alsmede de kwesties In verband met de religieuze en universitaire stichtingen. Het rapport van den Volkenbondsraad over de epidemieën behandelt het ontstaan der papegaaienziekte gedurende 1929. Er wordt in totaal van 350 tot 400 gevallen gewaagd, waarvan 35 tot 40 pCt doodelük waren. De verwekker der ziekte is nog onbekend. In Saksen Na een ernstig onderzoek van den toestand en in overeenstemming met de houding van de Rijksregeerlng en de regeeringen der an dere landen, heeft de regeerlng. in het volle besef van haar verantwoordelijkheid voor leven en eigendommen der bevolking, ervan afgezien een algemeen verbod tot het houden van betooglngen op 1 Mei af te kondigen. Zü heeft echter de plaatseljjke politieautoriteiten opgedragen om In verband met de omstandig heden de noodlge voorschriften te geven tot handhaving van de orde en vooral ook de monstraties te verbieden. Verder heeft zij be paald. dat het voor Leipzig en omgeving be staande verbod van alle openbare betooglngen en optochten in verband met de Paaschge- beurteniasen. gehandhaafd blijft. Het vierde accoord betreft de instelling van een fonds, groot 100 millioen kronen, geheel verschaft door Frankrijk. Engeland Italië. In gelijke dealen, ten einde de Klelne- Entente-stat-n te steunen in verband met de elschen der Hongaarsche onderdanen. De teksten van het eerste, het tweede en het vierde accoord zijn reeds goedgekeurd, over het derde zal morgen worden beraad slaagd Omtrent 18 van de 22 artikelen, er van is reeds overeenstemming bereikt. De onderteekemng zal Maandag geschie den. Eerst zou de Fransche tekst worden on- derteekend, daar de Engelsche nog niet ge reed is. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tusschen 2 en 3 uur werd Napels door een hevige aardbeving geteisterd, die grooten schrik verwekte bij de bewoners. doch ge lukkig geen onheilen aanrichtte. De aard beving werd waargenomen In de gelieel# provincie Napels, verder te Salerno en an dere plaatsen langs de kust. Gistermorgen even na negen uur heeft op den spoorlijn tusschen Relnickendorf en Lie- benwalder, direct achter het station Basdorf tusschen Basdorf en Wandlitz, een spoorweg ongeluk plaatsgehad met ernstige gevolgen. Door verkeerden wisselstand derailleerden verscheidene wagons van een overvollen uit de richting Berlijn komenden trein. Bü het ongeluk zijn 11 Berlljners, die zich had den voorgesteld een uitstapje te maken, ge wond. Vier hiervan zijn zoo ernstig gewond, dat rij naar het RUksziekenhuls te Bomau moesten worden overgebracht. In een vergadering te Charfada zette Gandhl zijn nieuwe plannen voor zün cam pagne van civiele ongehoorzaamheid uiteen. Deze omvatten de Inbeslagneming van het zoutdepot der regeerlng over eenlge dagen. Bhopotkar ex-Ud van den Wetgevenden Raad te Bombay, is te Poona gearresteerd wegens schending van de zout wetten. MacDonald heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond den tekst doen toekomen van het Londensche Vlootverdrag. met een. begeleidend schrijven waarin hjj de hoop uit drukt dat de door de Vlootconferentie be reikte resultaten de toekomstige werkmans lieden vsn de Voorbereidende Ontwapenings commissie zullen vergemakkelijken. In het begin van dit jaar werd alhier de eigenaar van een groothandel in levensmidde len, zekere Karl Stockmann, gearresteerd we gens financieelen zwendel Toen men de zaak nader onderzocht kwam men tevens op het spoor van andere onregelmatigheden, die ge pleegd zjjn door een hoofdambtenaar der be lastingen. die het rijk voor een bedrag van niet minder dan 60.000 Mark heeft benadeeld. Ook moet bij deze affaire nog een ander koopman betrokken zjjn, die medehlelp de in directe belastingen te ontduiken. zoo sterk gestegen, dat zelfs belangrijke ver gissingen toch niets meer veranderen kun nen aan het totaal-beeld. dat men zich van de bevolking der aarde heeft gevormd, ’t Tweede milliard is reeds overschreden. De 15 A 30 millioen slachtoffer^ van den wereld- Een groote menigte verwelkomde Zjj doorbrak het poli tiecordon. Luik hebben bericht. peil. Maar het Is op zichzelf al van groot be lang, als men kan vaststellen, dat er meer menschen op de wereld zijn dan vroeger. En zelfs dat is nog aan emstigen twijfel on derhevig. Want vroeger moest men eenvou dig tevreden zijn met ’n louter „schatten" van een groot deel de aarde-bewoners. Zelfs nog in 1880 werkte men met globale schat tingen en daarom gaat het niet op, daarmee de cijfers van 1930 te gaan vergelijken, ‘t Is dus van het grootste belang, om bij de we- reldvolkstelllng gebruik te maken van de se cuurste en betrouwbaarste bronnen. Welnu zoon betrouwbaar Instituut is 't Internatio naal Bureau voor Statistiek In Den Haag, en dat heeft kort geleden uitgemaakt, dat ër op 1 oogen blik meer dan twee milliard men schen op de wereld zijn. De meeste kopzorg hebben de heeren in Den Haag zich gemaakt over de vraag, hoe veel Chineezen er zijn. Men is het er nu vrij wel over eens. dat de getallen zoo hoog mo- gelijk moeten worden genomen. In 1921 be grootte bet Chineesche Ministerie van Pos terijen het aantal inwoners van China en Mantschoerlje op 445 mlllloen. Thans geeft het Centraal Burau 450 millioen. Een andere vraag is. of Afrika inderdaad wel zooveel menschen verloren heeft, als men op grond van vroegere statistieken altijd heeft gemeend. Het is waarschijnlijk, dat men dat werelddeel altijd geweldig heeft overschat. Wat beschouwd werd als een te ruggang. moet worden gezien als een cor rectie! Thans geeft het Bureau In den Haag voor Afrika 160 millioen menschen. Daarte genover zouden er in heel Amerika, de Ver- eenlgde Staten niet meegerekend, maar 120 millioen wonen. Hoe vaag dat alles er uit ziet, toch mogen we Wel eenlge conclusies trekken uit deze berekeningen, die toch met de grootste zorg vuldigheid zijn gemaakt. Tot nu toe was men de meening toegedaan, als zou de aarde vóór den grooten oorlog zoowat 18 milliard men schen geherbergd hebben. De uitkomsten van de moderne statistiek hebben uitgewe zen. dat er *n 1910 maar 1600 millioen waren. Intusschen echter is het aantal menschen had hü een glas geplaatst en goot daarin de helft van een klein fleschje, waarop hü dit drankje met wijn aanmengde. Hjj roerde de naderde daarmee eenen staat van ellende en verdierlljklng was gevallen. Wel had men vroeger reeds pogingen aangewend, om haar lot te verzachten, door haar in een gesticht te plaatsen, maar zij, die haar hadden willen halen, waren on- verrichterzake teruggekomen. Als een leeuwin had zü zich verdedigd en haar weldoeners gebeten en gekrabd. Haar waanzin steeg tot ongeëvenaarde woede en haar droevig geklaag ontaardde In een vreeselljk gebrul. Nimmer had men iets dergelljks gezien. Daarom had men van een overbrenging af gezien en eenlge edelmoedige zielen bezorg den haar voortaan spijs en drank en al het noodlge. Barones de Grlsolre. steeds bedacht op het lenigen van den nood der armen, sond de krankzinnige bijna dagelijks voedsel. Haar huisknecht Jan, werd met die wei nig benUdenswaardlge zendingen belast. Zoo kwam het dat de arme vrouw haar bezoeker ten laatste begon te kennen en zü scheen te begrijpen, dst die man haar le vensonderhoud verzekerde. Van zijn kant besefte Jan wel, dat hl) In dese ongelukkige vrouw een middel en misschien wel het eenlge middel had. om het geheim van Font-Aulade te ontdekken. Ach, zijn hersenen hadden zich reeds twee jaren afgepUnlgd met gissingen en na- vorsehtngen. Wat een slapelooce nachten had hü In dien tüd niet doorgebracht om alle gebeurtenissen en omstandigheden tot een logisch geheel te verbinden om alzoo huiden dustrie-staten ongeveer schen zonder werk. Een maar dat al weer in het niet valt naast den jaarlükschen bevolkingsaanwas, die zoowat evengroot Is. Die werkloosheid is echter niet het gevolg van het feit, dat de aarde voor die menschen niet meer te eten zou hebben. Want voor veel meer, voor honderden mll- lioenen biedt zij een bestaansmogelijkheid, maar dan in de dun-bevolkte streken, ge weldige gebieden. Immers de werkloosheid Is een gevolg van de slechte economische or ganisatie. van het teveel aan menschen In de dichtbevolkte industriecentra. Er Is een Duitsch professor geweest de beroemde geo graaf Prof. Penck, die beweerde, dat Moeder aarde hoogstens aan 8 milliard menschen den kost kan geven. We zün het daar niet mee eens. Voor de eerste honderd Jaar valt geen overbevolking te vreezen. Er is In Zuid-Ame- rika, in Afrika In Australië. In Siberië en In Canada nog grond genoeg, die met succes kan worden gecultiveerd, afgeslen nog van de mogelijkheid eener Intensievere beoefe ning van den landbouw in de meeste staten 13. Als een menschelijk wrak liep de oude vrouw nu rond. Zü die vroeger zoo spraakzaam was. ultte thans geen enkel woord meer, maar schudde ontsteld haar hoofd, terwijl haar verstarde oogen een afschuwelük visioen schenen te «anarbouwen en haar vooruit gestoken han den een gebaar maakten als wilde zü een onzichtberen vijand afweren. Uit haar ver trokken mond kwamen slechts eenlge af schuwelijke geluiden, die haar borst vreese- lük deden hügen. e Neen, de moordenaar van den graaf was geen gewone misdadiger en begreep wel dat bet vergoten bloed steeds hem beschuldigt, die het doet vloeien. Hü bad geoordeeld dat hst gerecht, zoo bekwaam on den dader ven gewone mis daden op te sporen, vaak machteloos blijft f tegenover nieuwe wapenen. g Naar dit krankzinnig slachtoffer bad Jan zich dus begeven en wel denaelfden avond. i wakrop René de Gerly naar het kasteel wa Grteoire was rgsio om met mijnheer de waarheid te vinden! Wat een üdele ver wachtingen omtrent de mogelükheid om deze krankzinnige te doen spreken! En wat een plannen vernietigd! Van een enkele saak was hü echter over tuigd. De oude Marie was het slachtoffer geweest van den zelfden booswicht, die de graaf de Gerly had vermoord. Eenlge da gen na het drama had hü daarover zeker heid verkegen. Hü had namelük opgemerkt, dat de krankzinnige vrouw haar handen dikwijls asm den hals bracht. Daar scheen dus de oorzaak van haar lüden te liggen. Zorgvul dig had hü daarna het vrouwtje onderzocht en toen dezelfde blauwe plek ontdekt als bü graaf de Gerly. Alleen scheen het wondje bü de vrouw minder diep en vertoonde het ook geringer opzwelling. Een oordeelkundige toepassing van het vreeselüke gif had bü den een den dood na twaalf u"r teweeg gebracht, en bü den an der een Intoxicatie van het zenuwstelsel met gedeeltelüke verlamming der hersenen, waar het verstandsvermogen zetelt. Voorzeker, sün gegevens waren nog zeer vaag en sün ven achtlngen afhankelijk van tstandlgheden. Hoe kon hü met behulp van soo'n verleden in sün i De vrouw lag nog steeds onbeweeglük en swügend op haar ellendige matras. Jan bleef intusschen niet werkeloos. Op een vooruitspringende punt van de rotswand Na de 31 Vlaamsche gemeenten van de thans, naar ,De ook twee Vlaamsche Politiek schandaal In Polen Naar de correspondent van de .JYankf. Z. te Warschau meldt, heeft een politieke polemlel* tusschen den minister van justitie Car en den soc. Landdagafgevaardigde Liebermann tot een twist geleid, welke waar- schünlük nog wel een staartje zal hebben. In een openbare polemiek met den advo caat Nagorski, heeft de minister het parle ment op grove wü»e beleedigd. Daarop mengde zich de afgevaardigde Liebermann In de ruzie door de de waardigheid van het hoogste wetgevende lichaam In bescherming te nemen. Daarop schreef minister Car hem een brief, waarin hü verklaarde, dat hü Liebermann een draal om zün ooren zou hebben gegeven indien zün positie van mi nister van Justitie hem dtt niet verbood. Liebermann, die een principieel tegenstander van het duel is, heeft de uitdaging van den minister afgewezen en hem een scherp ant woord gezonden. De soc. „Robotnlk", die den Inhoud van dit antwoord publiceerde, werd in beslag ge nomen, doch later weer vrijgegeven. In het schrijven betoogt Mebormann o. a. dat de, minister van Justitie het recht verdraait Voor het minlsterieele schrüven koestert hü, Liebermann, een zelfde verachting als voor alle bedreigingen, welke het regcerlngsblok tegen hem uit sinds hü door den Landdag aangewezen is als openbaar aanklager tegen den oud-minlster van financiën. Czechowitsj (die. aooals men zich zal herinneren, op bevel van maarschalk Pilsoedskl de begroo- tingsposten overschreed, zonder dat later hiervan rekening en verantwoording werd gedaan). Deze De Antwerpsche correspondent van het Handelsblad schrijft het volgende aardige artikeltje over ’„Oud-België”: Oud-België" Is een eigenaardige afdeellng van de Antwerpsche Tentoonstelling. Men heeft daar, in een zeer schilderachtig ka der, de verschillende bouwtranten, die men tn België ontmoet, vereenlgd. Daarmede heeft men een miniatuur -stadje gevormd, met een fabelachtig percent aan „herbergen" van alle soorten en grootten! Vrijdagavond had de Inwijding plaats van die wük. natuurlijk met een schitterend feestmaal In het groote spijshuis van „Oud- België". Onder de aanwezigen bemerken wü. naast den voorzitter van het inrlchtlngsoo- mlté, L. Willy Frlllng, staatsminister Louis Tranck, gouverneur der Nationale Bank van België, de Nederlandsche oud-minlster F. E. Posthuma. baron Holvoet, gouverneur der provincie Brabant, Karei Weyler en Ver- wilghen, gouverneurs van Antwerpen, Oost- Vlaanderen en Limburg; verscheidene leden van de Gedeputeerde Staten, van den Ge meenteraad. consuls, enz. De heer Frlltng vertolkte er den dank van de inrichters aan allen die het moge lijk maakten in enkele maanden tüds deze ultgestrekte wük tot stand te brengen; en Staatsminister Franck, in een mooie Impro visatie, roemde het „architectonische mu seum" dat „Oud-België" Is geworden. Maar niet alleen bouwkundige bijzonderhe den biedt deze wük. Ook folkloristische zün er. En zoo werd, na het feestmaal, een rondgang gemaakt door de wük en kwamen enkele offlcieele heeren terecht In den Poesjen" van den „Schavies". Er werd n.l. een zeer getrouwe n abcxitsing gebouwd van het ^ntwerpeche Reepèsu-traatje, met rechts een der zijmuren van het geweldige Vleeechhuls en links de „Poesje”. Daar geeft de populaire Schavies vertooningen met zün vermaarde poppen. Op de houten banks- kens, voorovergebogen onder het lage gewelf, zaten daar staatsminister Louis Franck. Z.Exc. Posthuma. de consul van Frankrijk en eenlge andere heeren van „importantie", aooals dat In Poesje-taal heet. Voor dit keurige gezelschap werd opge voerd: .Jan Breydel en Pieter de Coninck. at de Slag der Gulden Sporen" en daarbij werden zóóveel .akkensatjes" uitgedeeld, dat er wel honderdduizend mannen van „chez- nous" In het zand beten, en wü hoorden die hooge heeren schateren van pret, zoo dat tranen over de wangen rolden van t overdadig lachenDe Fransche consul had niet „alles” begrepen van wat In het meest-sappige Antwerpsch was verteld over de „daverende afrossing, die daar door de Fransche Ridderschap werd opgeloopen en De socialistische leider Garcia Prieto heeft te Madrid eer. rede gehouden. Volgens de berichten der Fransche telegraafagentschap- pen uit Madrid verklaarde hü. over de aan staande verkiezingen sprekend, dat deze Spanje een monarchistisch parlement zouden geven. Daar hü geen vertrouwen had in de eerlükheid dezer verkiezingen deed hij een beroep op de llnksche partijen zich aaneen te sluiten om de republiek uit te roepen en zoo noodlg revolutie te maken. Reizigers, gisteravond laat te Hendaye. het Fransch-Spaansche grensstation, uit Madrid aangekomen, hebben volgens berichten der- selfde agentschappen nadere bizonderheden tneegedeeld over de rede van Pietro. Deze had niet alleen de dictatuur, maar ook de kroon hevig aangevallen en haar verantwoor- delük gesteld voor de militaire oproeren. Ook noemde hü niet name verscheiden personen, aan wie hü verweet, dat zü hun eigen zak ken gespekt hebben, In het bijzonder door de instelling van monopolies Hü elachte de bestraffing der voor de dictatuur verant woordelijke personen. Sprekende over de troonsopvolging, voor spelde Prlet i. dat Spanje zich niet zal laten regeeren door een ambassadeur, ter voorzie ning in de onbekwaamheid van de nakome lingen van den koning. Zün rede werd herhaaldelük met büval en het geroep van „leve de republiek” ontvan gen. schriften Ingediend, waarin tweetaligheid van de bestuurlüke mededeeiingen aan het publiek werd geëlscht. Bever met 1226 Inwoners, teekeningen, of 30 pet. kiezers. Slnt-Pieters-Kapelle. met 1433 inwonere. gaf 342 handteekeningen, of 45 pet. der gte En zoo behoudt de Vlaamsche luchthartig, held en «emoedelljke ongedwongenheid steeds en overal haar rechten, tot zelfs bij Inwijdingen voor afdeellngea eener Inter nationale Tentoonstelling. Zaterdagavond is het in Barcelona tot botsingen gekomen als evolg van den terug keer van den leider der Catalanen, Jacques Compte. Compte. waarna de politie van de wapens gebruik maakte. Ongeveer 30 personen zün gewond. beide vloeistoffen om en de ongelukkige vrouw. Gulzig slokte zü het glas leeg, zooals de eerste maal Angstig, den blik strak gericht op het ge laat van de krankzinnige en haar mond, waaruit hü de plotselinge openbaarmaking verhoopte wachtte hü De patiënte liet haar hoofd weer rusten en scheen in een diepen slaap gevallen. Jan ham haar belde handen, wreef tegen elkander, en schudde het levenlooze lichaam als om de werking van het drankje te bespoedigen. De medlcün, waarop hü al zün vertrou wen gesteld had, aan wier samenstelling hü gedurende zes maanden gewerkt had en hü was vindingrijk geworden als een chemi cus, om te verkrügen hetgeen hü iao harts tochtelijk betrachtte dit prikkelende, op wekkende middel, dat hü onfeilbaar meen de, bewerkte niets bü zün patiënte. En hier mee speelde hü zün laatste troef ultl Al» dese proefneming niet staagde, zou hü voor Immer machteloos staan. De beheersraad van het Internationaal Ar beidsbureau heeft zich In zün zitting van Za terdag bezig gehouden met het voorstel der Vrüe Stad Danzlg om tot het Int. Arbeids bureau toe te treden. Besloten werd eerst het Perm. Hof van Int. Justitie In Den Haag om een advies over het volgende punt te vragen. Maakt het be staande juridisch statuut van Danzlg het deze stad mogelijk lid van het Int. Arbeidsbureau te worden? Bü het onderzoek van de overeenkomsten Inzake den achturendag. welke thans sedert tien jaren van kracht zün en welker weder- onderzoek en herziening wordt voorgesteld, diende de Zweersche vertegenwoordiger een voorstel in strekkende tot herziening der over eenkomsten. Het voorstel beoogt door wüzi- glng van bepaalde bepalingen een grooter aantal van staten tot ratificatie der overeen komsten te brengen. Bü de beraadslaging over het Zweedsche voorstel tot herziening van de overeenkomst van Washington inzake den achturendag. heeft de beheersraad van het Internationaal Arbeidsbureau het besluit genomen om de be slissing tot Juni te verdagen In zün namiddagzittlng heeft hü hoofd- zakelük de quaestie der zeelieden behandeld. Vernomen wordt, dat de Egyptische gede legeerden hebben afgezien van hun cischcn ten aanzien van den Soedan en waarschün- lük de Britsche voorstellen zullen aanne men. De „Rand Daily MaU” heeft uit goede bron vernomen, dat de voorziening van ra dium uit Kongo waarschijnlijk snel zal af nemen tengevolge van de uitputting der ertsvoorraden en dat een schaarschte radium te verwachten Is. Het heet dat de tegenwoordige prüs van 12.000 pat. p>er gram binnen een jaar of twee verdubbeld of verdrievoudigd zal zün provincie Standaard” gemeenten van Henegouwen zich ultgespn> ken voor de toepassing van de Vlaamsch- bevolklng. Te Bever en te 8t werden namelük verzoek- verachrokken man een siddering door de leden gejaagd zou hebben De huisknecht ging de holte in. Daar zat de oude vrouw, als een jammer lijke, menschelüke ruïne en een ontvleeech- de spookgestalte. Zü was *n ware verper- soonlijklng van den waanzin, die zün smart tracht te lenigen door haar luid uit te schreeuwen. Toch scheen het verstarafevermogen niet geheel en al opgeheven te zün bü <fe on gelukkige, want toen zü den beeoeker be merkte, stond zü verrast op en "deed alsof zü hem herkende. Jan haalde eenlge koekjes, wat brood en een flesch uit zün zakken. Op bet gezicht van deze dingen ontwaakte het dierlük ge zicht bü de vrouw, zü trok een afachuwe- lüken grijns, welke misschien een goedkeu renden glimlach moest beduiden. Hier Marie, zei Jan. terwül hq haar een glas wün toereikte, drink eens! In een enkele teug verdween het roode vocht. Dan stak zij de handen vooruit, alsof de moordenaar uit dien vreeselüken nacht haar nog steeds bedreigde en liep toen terug naar een hoek der grot, waar zü zich vol daan op een oude, gescheurde matras liet neervallen. Op een steen ontwaarde de huisknecht eenlge korsten broood en half afgeknaag de beenderen en hü kreeg een gevoel als of hü zich In het hol van een verscheu rend dier bevond, 't Was diep treurig te tien hoe een aoenaobtiljk wenen tot aujk De gezamenlijke wetsontwerpen betref fende de sociale verzekering en de belasting verlaging. werden Zaterdag in een nacht- zitting van Kamer en Senaat in c‘ mlng aangenomen, nadat zü vele mi gebrulkelükcn weg tusschen Kamer en Senaat hadden afgelegd. Den isten Juli zal de sociale verzekering in werking treden. Daarna ging de 3 Juni. In een uiteenzetting nopens de besluiten der commissie voor de oostelüke herstelbe talingen verklaarde Loucheur o.a. het vol gende: Ten einde de oplossing van de Hongaar sche optantenkwestie te vergemakkelijken, hebben Frankrijk. Italië en Engeland er in toegestemd, nogmaals een offer te brengen door behalve de reeds toegezegde drie mil lioen nog bovendien tot 1966 anderhalf mil lioen per jaar te schenken. De commissie kwam tot een overeenkomst, bestaande uit een preambule en vier accoor- den. De preambule behelst een overzicht der feiten en regelt de voorwaarden der ratifica tie. Het eerste accoord regelt definitief de door Hongarije verschuldigde schadevergoedingen; het zal van 1944 tot 1986 moeten betalen 13 mlllloen gouden kronen. De betalingen In de periode 19801943. ten bedrage van tien millioen. sün reeds doot de commissie van herstel vastgelegd. Gisteren werd te Rome een groote pro- pagandadag gehouden voor uitbreiding der vloot. Met groote plechtigheid zouden vier kruisers en een onderzeeër te water worden gelaten. Bovendien werden 90.000 nieuwe leden opgenomen in de fascistische militie. Door de crlmlneele portie te Leipzig een zich noemende vrouwelüke doctor Charlotte Müller, uit Maagdenburg, gear resteerd, die zich opi geraffineerde wüse geld trachtte te verschaffen, ten koste van het publiek. Zü maakte er de gewoonte van tn dz dagbladen advertenties te plaatsen waarin zü voorgaf voor een naar t buitenland ver trekkende Jonge vrouwelijke geleerde, een particulier secretaris of secretaresse te zoeken. De gegadigden weiden dan In een woning In het Zuiden der stad ontvangen waarna de .doctor" hun allerlei inlichtin gen betreffende antecendenten e. d. ver zocht te geven. Zü nam de sollicitanten dan voorloopig In dienst en vroeg een bedrag van 5 Mark voor te maken informatie, kosten. Zü heeft zich gerulmen tijd en in talloos» gevallen met deze practüken bezig gehouden en zich daardoor een niet gering bedrag weten toe te eigenen. Zü ia thans ter beschikking van de iu»> title gesteld. We kunnen ons heel wat verbeelden om trent de belangrüke positie, die we als indi vidu innemen in het groote wereldgebeu ren.... We kunnen ons zelfs in een oogen blik van welvoldaanheid voelen als een macht, waarvan de loop der dingen afhan- kelük isMaar in de oogen van de hee ren volks tellers, in de statistiek, njn we niet nieer, dan een doodgewoon „nummer" en meer niet, In de tabellen der statistiek wordt heol onze voornaamheid opgeslorpt, we ver dwijnen in de groote massa van geweldige getallen ’n Actueel vraagstuk, waarmee de statis tici zich tegenwoordig bezig houden. U het tellen van de bevolking der verre landen. *t Is wel ’ns aardig te vernemen, wat hier over te vertellen valt. Ongeveer twee derde der menschheld Is werkelijk .geteld." Van deze stervelingen weet men tamelijk precies hoe oud ze sün. van welk geslacht en of se tijn getrouwd. De uitkomsten van dergelüke onderzoekingen worden met elkaar vergeleken en zoo hoeven we tenminste op deze punten niet in "t on zekere te blüven. Moellüker echter wordt de kwestie, als we Iets willen weten van hun godsdienst, om nu maar te zwügen van ras en taalgemeenschap. Zelfs In ’n beschaafden, welgeordenden staat als Engeland is t niet van eiken inwoner te zeggen, tot welke re ligie hü of tij behoort en dat nog wel bü een goed-georganiseerde volkstelling. Hier uit blükt, dat wat betreft den stand der godsdiensten slechte in enkele cultuurlanden iets met eenlge zekerheid valt te beslissen; wil men gaan vaststellen hoe t geschapen staat met de verbreiding van de godsdien sten over den 'aardbodem, dan dienen de schattingen te worden aanvaard met de grootste reserve en In het bewustzijn, dat daarbü groote fouten worden gemaakt. Wel heeft de statistische wetenschap in de laatste decennia een geweldigen vooruitgang te boeken. Maar daartegenover staat, dat ook aan haar grenzen zün gesteld en dat se nog lang niet toe Is aan dien graad van vol komenheid. die toch eigenlük noodzakelijk is't Beste is zü tot nog toe ingellcht over meer eenvoudige aangelegenheden, met name over de vraag: „Hoeveel menschen wo nen er tegenwoordig op de wereld?” Zoo kan men, dbor vergeUjking der cijfers over ver schillende jaren, nagaan óf en met hoeveel ‘t aantal menschen op aarde gegroeid is: Maar daar staan weer moeüijkbeden tegen over: al is er b.v. een overschot van, laten we zeggen, honderd millioen menschen. dan is daarmee nog niet gezegd, dat het aantal geboorten in die mate gestegen Is. Immers het aantal sterfgevallen kan ook zün terug- geloopen. Denk maar aan de verbeterde hy- gtfnische toestandenZoodat de toename van' het aantal menschen eigenlijk meer een gevolg is van bet verhoogde beschavings-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2