SNOTPOEDER Checue-koet-sen Laatste Nieuws v.h. JAN DE VRIES Sukkel niet langer met Uw onderdanen WIJDEMAN’« Schoenenmagazijn Magdalenenstraat 16 - 3e huis vanaf ’t Hof Bij Haaruitval LANDBOUW EN VEETEELT Burgemeester De Vlugt MARKTNIEUWS Het schildert] van den ex-kroonprins KUNST EN KENNIS PROVINCIAAL NIEUWS De gewijzigde Ouderdomswet I BOEKBESPREKING Verduistering na ALOM In Engeland ALKMAAR I - Herstel den wereldoorlog Telefoon 324 F A V* doe veb bet reg rlvi hee lint hui Fra Glr Neé ■nol Tuinders Landbouwers Communisten-leider gearresteerd Amsterdamsche Schouwburg bespeling Geeft de kippen bij snot onze en zij zullen spoedig genezen zijn! VERKRIJGBAAR Moord De Brftsche vlootbasls te Singapore N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” Zaadmarkt TH. VAN DER KLEI Zth ZAADMARKT 94 We verf] af gebrand Hollandsche Maatschappij van Landbouw Boerderl] afgebrand Orensschendlng te Polen Oootenrliksche landarbeiders naar Frankrijk Thurlngen en het Rijk Communistische propaganda RFRGFN het tegen Per vliegtuig naar Londen vertrokken in Hoe het stuk naar Nederland kwam Aan- f J.10, WOENSDAG «•MO den den ongeveer 40.000 landarbeiders te kun- doen emlgreeren naar Frankrijk. mededader. Voorts betwijfelde wederrechtelijke bevoordeeling. een oontra-n-estatle tegenover Bfj het Lagerhuis de begrooting van het ministerie van gezondheid Indienend, telde de minister Greenwood, dat sedert den wa penstilstand circa anderhalf mlllloen huizen zijn gebouwd en dat de Staat meer dan tach tig mlllloen pond sterling aan subsidie had verleend. hierboven gemeld, is h»t schilderij dttt wel op zeer bijzondere wijze naar Nederland la ge komen. thans In de tentoonstelling der firma Goudstikker opgenomen. Parw Bruisel tonden New-Vor* Hertua dtlnen Rouw Madrid 3a» <opennagsB Praag Weeaan Varschau I bla me 9.70 34.65 l2.07>4 2.48 59.25 48.15 13.— 30.70 66.45 66.70 66.45 7.30 34.95 27.— 9.80 34.75 i2.<eH 2.49 59.35 48.25 13.10 3C.90 66.55 66.85 66.55 7.40 35.(5 29.— Hoe staat het met Uw belasting* Betaalt gij niet te veel? Begint met 1 Mei een boekhouding. Een volledig stel boeken met de handleiding samengesteld door 8. J. A. Keesom, Alkmaar, kost U slechts 350; fr. p. p. na ontvangst van postwissel 2.75. De Uitgevers VAN PUTTEN A OORTMEUER ALKMAAR te hebben verduisterd. Na zjjn arrestatie kon de heer van M evenwel een voldoende vol macht van dr Schleffer vertoonen. om bet doek voor hem te vertoopen en andere zaken voor hem te doen Van verduistering was dan ook «een sprake en het doek werd weer vrij gegeven dooi opheffing van het beslag door den Officier van Justitie. Het stuk gl—g toen terug naar de firma Buffa. die he. evenwel tegen betaling van f 5000 door dr. Schleffer aan laatstgenoemde terugga* Het doek was door de firma Buffa nog niet gekoc -t. Nadat dr Schieffer het schilderij opnieuw eenlgen tijd had bewaard, h net thans door bemiddeling van een anderen kunsthandel aan de firma Goudstikker verkocht Zooals De politie te Warschau heeft één der voornaamste communistische leiders In Po len. Alexander Granas, gearresteerd. Granas was jarenlang lid van de communistische party te Meskou en behoorde indertijd tot de meest vertrouwde medewerkers van Lenln. De sntvaagst LONDEN. 30 April. De burgemeester van Amsterdam. de heer De Vlugt. werd bij zijn aankomst op Croydon verwelkomd door den heer Bertram, namens het Luchtvaartml- hlsterie. den burgemeester van Croydon en den heer W. J. Waterlaw, een zoon van den Lord Mayor van Londen. M APRIL 1930 Tijdschriften Het jongste nummer van het ,.R. K. Bouw blad” geeft een met vele afbeeldingen ver sierd artikel van Ir. F. P. J. Peutz over de tweede brug te Maastricht, waarvan wij al leen de laatste drie regels aanhalen, om een denkbeeld te geven van de strekking ervan: ..het stadsbeeld op twee plaatsen geschon den. verschrikkelijke opritten, monsters van bruggen en de breede rivier versnipperd”. Voorts een artikel over het nieuwe gouver nementsgebouw te Maastricht; het vervolg van het tweede hoofdstuk der „Dictionnalre Ralsonné de F Architecture” ens. Te Landen Burgemeester 'de Vlugt is te 946 uur In Waalhaven aangekomen, vanwaar om 9.40 uur het vertrek plaats had. Het toestel is te 1144 uur (Amst. tijd) vlot In Londen getand. LEEUWARDEN. 30 April. De Rechtbank te Leeuwarden veroordeelde heden den 40- jarigen koopman H. N. wegens moord op zijn echtgenoote Aniggien Fennema. die hij door revolverschoten om het leven bracht omdat zij niet tenger bit hem wilde blijven tot acht tien jaren gevangenisstraf. De elsch luidde twintig jaar. Binnenkort zal de Brltsche regeering een definitief bosluit moeten, nemen. Inzake het al of niet vestigen te Singapore van een krachtige vlootbasls. In regeerlngskrlngen zou men van mee- ning zijn, dat Singapore, op grond van de Londensche Vlootovereenkomst als basis voor een groot aantal oorlogsschepen niet langer noodzakelijk Is en dat daarom wijzi ging der oorspronkelijke plannen overwogen dient te worden. Het plan zou bestaan, om de reeds vol tooide inrichtingen voor een vlootbasls te veranderen In inrichtingen voor het verlee- nen van onderdak aan luchtschepen en wa tervliegtuigen. Lijk gevonden ABCOUDE. 30 April. Vanmorgen vond men In een sloot hét Ijjk van een ongeveer 50- jarigen man. dat herkend werd als dat van den chauffeur De Bruin uit Nigtevecht. Ge bleken is, dat de man per fiets van een be zoek aan z*jn dochter te Abcoude naar huls terugkeerde. Waarschijnlijk geraakte hij door den sterken wind zijn stuur kwijt. Van de fiets werd niets teruggevonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het lijk is naar het lijkenhuisje per auto overgebracht. Ook voor Klokken Pendules is het goedkoopste adres ENSCHEDE, 30 April Vannacht is de paardenhaarweverij van den heer Piel) aan den Kneedweg totaal afgebrand. Beide ma chines gingen verloren. Niets werd gered. Het gebouw werd gedeeltelijk gebruikt bij de confectiefabriek van den heer Bak ker. van wlen vele goederen verloren gin gen. De oorzaak Is onbekend. Alles was op beurspolls verzekerd. Vanmorgen om 9 uur Is de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, In gezelschap van rijn schoonzoon, den heer Hljmans van het vliegveld Schiphol met de 2-motorige Fokker F VII P.H.A.E J., be stuurd door den piloot Tepas. naar Londen vertrokken tot het afleggen van een offi cieel tegenbezoek aan het Londensche ge meentebestuur. in antwoord op het bezoek van den Lord Mayor van Londen aan Am sterdam. in den zomer van het vorige jaar. Het eerste nummer is verschenen van het gereorganiseerde ..Weekblad voor het Land huis. onze Tuinen met Huls en Hof", waarin voortaan het landhuis In ultgebreiden zin bespreking zal vinden. Ligging, tuinaanleg, onderhoud, bouw en Iprlchting. stoffeerlng en meublleering, practlsche nieuwigheden, glas- en aardewerk, snijbloemen, recepten, huisdieren enz. zullen er geregeld door des kundige medewerkers In geïllustreerde arti kelen in worden behandeld Het eerste nummer bevat al dadelijk verschillende arti kelen over het landhuis: een over Mignon Dahlia’s; over het schikken van bloemen: over bloemen en vruchten als sieraad voor de huiskamer; over dieren van huls en bof ewt, enz, Dus. oeide de president, u heeft Klee ook Dog voor den gek gehouden! De heer Wallach kon dit niet ontkennen doch wees er oo. dat hij extra werk had te verrichten met bet schrijven der verschil lende artikelen voor «"nbeveling. Ook had hij nog andere onkosten. legd. Het verloop van de behandeling terechtzitting had den Officier niet tot dere gedachten gebracht en hij meende, dat verdachte het met zijn ontkentenls niet ver aou brengen. Het bewijs geleverd «cht»rwi» requireerde de Officier tegen verdachte, die ..Floral la" geeft een speciaal Anjelieren nummer, waarin voor de liefhebbers van deze mooie bloemen, die vooral in Amerika In zoo groote menigte gekweekt worden, gewilde en aangename lectuur voorkomt en veel wetens- waardlgs is te vinden. zich niet bepaald het praedlcaat geheelont houder kan toerekenen, 3 maanden gevan genisstraf. i Mr. Thomas, advocaat te Hoorn, bestreed de opvatting van den Officier, dat hier op lichting bewezen zou zijn en was de mee ning toegedaan, dat hier een misverstand had plaats gehad. Verdachte zou voor zoo’n gering bedrag het risico niet hebben willen dragen. Pleiter betwijfelde, dat verdachte met opzet den naam Heuvel had gebezigd met het doel oplichting te plegen. Pleiter concludeerde dus vrijspraak subsi diair het opleggen van een geldboete Of een voorwaardelijke straf. Uitspraak a_s. week. Het hoofdbe-tuur heeft in Den Haag een vergadering gehouden ter bespreking van het schema, door het dagelijksch bestuur opgesteld, van wenschen. die de georgani seerde landbouw naar voren dient te bren gen in verband met den crisistoestand, welke er In vele bedrijven heerscht. Na uit voerige discussie wgrd dit schema vrijwel eenstemmig aanvaard. Een enkel lid gevoelde voor van hooger- hand vart-tellen van minimumprijzen. Hier tegen werden verschillende bezwaren ingé bracht. Bij de bespreking van steun aan de sul- kerbFtenteelt werd opgemerkt, dat zeket dient te zijn, dat deze steun den teler ten goede komt en indien deze steun een meer blijvend karakter zou krijgen, zorg gedra gen dient tï worden, dat de productie niet zooveel stijgt, dat uitgevoerd zal moeten worden. Bij de bespreking kwam zeer sterk naar voren de overtuiging, dat met ernst ge streefd moet worden naar eensgezinde meo ningsuiting van den georganiseerden boe renstand. Titans zijn het vooral de akker bouwer;. die in moeilijkheden verkeeren. straks wellicht de veehouders, doch geza menlijk dienen zij te beraadslagen en tot overeenstemming te komen omtrent de middelen, waarvan verbetering te verwach ten Is. Het is dan niet mogelijk, het eene deel van den boerenstand tegen het andere deel uit te spelen. Het hoofdbestuur vereenigde zich met het denkbeeld van het dagelijksch bestuur, een brief te zullen richten aan den minister van blnnénlandsche zaken en landbouw, waarin mededeellng wordt gedaan van on derzochte gevallen van mond- en klauw zeer en waarin wordt aangedromren op het scheppen van gelegenheid voor den veeart- senijkundigen dienst Inten lever op te tre den. eenerzijds door het afmaaksysteem m bepaalde gevallen te mogen toepassen, an derzijds door de gelegenheid te openen, tegemoetkomingen te verstrekken. Oplichting door Heeren advertenUecolporteurs Na heropening der deuren stonden terecht de heeren G. W, verslaggever te Amsterdam, alsmede J. C., van beroep danseur, even eens te Amsterdam, thans te Alkmaar ge detineerd. aan welke heeren was ten laste gelegd, oplichting van verschillende café houders uit gemeenten in Westfriesland en Kennemerland. Zij animeerden om annon ces te plaatsen in een Sportblad „De Sport- eeno”. De heer W presenteerde zijn com pagnon onder den titel van Baron of Jonk heer Bosch van Drakensteyn. Teneinde de caféhouders, in de eerste plaats de heer Joh. Herm. Naber, caféhouder te Bakhout, op te wekken advertenties in genomd sportblad te plaatsen, deed de heer W. allerlei verleide lijke beloften, onder meer zouden 40 i 50 wielrenners het café bezoeken en moest ge zorgd worden voor koffie, brood en uitsmij ters. Er kon 150 per persoon gerekend worden en de club was er goed voor. Voorts werd verleidelijk in bet vooruitzicht gesteld, dat de heeren met hunne respectieve gezin nen en een aantal vrienden zouden komen lunchen. De heer W. deed in hoofdzaak het woord, terwijl de meer deftige heer C. als Baron Bosc hvan Drakensteijn dit alles met een bevestigend knikje bevestigde. Daarop werden de contracten voor den dag gehaald en toekenden de opgewarmde kasteleins zon der eenlge bedenking voor het plaatsen van 53 annonces in het Sportblad, zonder feite lijk het document met aandacht te lezen of zich te vergewissen wat ze eigenlijk teeken- den. Onnoodlg er bij te voegen dat derge- Ujke sportbladen voor hun zaken weinig ef fect sorteerden. De heeren verdachten werden verdedigd; W door Mr. Schenkeveld en K. door mr. d. Loos. De heer W. gaf te kennen dat hfl den heer K. had gepresenteerd als Jhr. Bosch v. Drakensteijn en voorts wel te hebben ge sproken van 30 of meer sportbeoefenaars, die zouden komen doch niet voor rekening van een club, doch voor eigen rekening. Dat hij K Jhr. Bosch van Drakensteyn heeft ge noemd hield verband met het feit, dat dere heer hoofdredacteur is van het sportblad. Hij had den caféhouder Naber beloofd, dat hij gratis een leuk artikeltje over zijn zaak zou schrijven en dat hij voorts wel degelijk had gesproken over de verplichting der 52 annonces. De heer Naber zeide echter op geen stuuken meer te weten wat die mijnheer W. hem toen wel allemaal had gezegd. Hij kon dit ónmogelijk navertellen. De beer K erkende een en ander te heb ben meegemaakt. Wat W. had gesegd. wist hij niet precies. HIJ zat bij de kachel in het café van Naber. De heer Oudejans, caféhouder te Ursem, had eveneens bezoek gehad van de adellijke jornalisten. die per auto arriveerden. Ook hier had de heer W. het woord gedaan en K. vooreesteld als Baron Bosch van Draken steyn. De heer Oudejans werd lekker ge maakt met de schare sportslieden die uit smijters bij hem kwamen eten tegen 150 per persoon, f 1300 was door de rijke sport club hiervoor gereserveerd. Ten slotte kwamen de advertenties op de proppen en het contract voor een jaar plaat sing betaalbaar in maandellflcsche termijnen A 8—Getulee Oudejans. verf enthousiasme voor de uiteml'ters die hij zou kunnen leve ren, ging op de aanbieding In en teekende het contract wat hij in gewone omstandig heden zou hebben nagelaten. De heer Walch noemde het bedrag van 'f 1200, door Oudejans genoemd, niet over eenkomstig de waarheid. Voorts hadden de heeren begin Januari een bezoek gebracht bij den caféhouder N. J. Hoebe te Helloo. De heer Walch had zich voorgesteld als verslaevever van de „Sport Echo” en Clee als Jonkheer of Baron Bosch v. Draken steyn. Ook hier zouden 3040 wielrijders komen op de koffie en *n uitsmijter, ter ge legenheid van een te organlseeren wieler wedstrijd. De eenlge echter die op koffie kwam, omdat hij te laat gebruik maakte van een ..uitsmijter” was de heer Hoebe zelf. Ten slotte werd dezelfde truc met succes toegepast tegenover den caféhouder Joh. Aardenburg te Heemskerk, die zich eveneens liet verleiden advertenties tn de .Bport- echo” te plaatsen, echter, zoo hij zeide. niet voor een geheel Jaar. De heer Wallach beweerd overtuigd te zijn, dat get. Aardeburg ook zonder dit ver haal over de in 't vooruitzicht gestelde voor- deelen. wel tot het plaatsen van annonces sou zijn overgegaan. Mej. Hoebe echtgenoo- te van den Keiloo&r caféhouder Hoebe die bij het bezoek van de heeren WaUagb en Klee, alias Jhr. Bosch v. Drakensteijn. te genwoordig was, bevestigde de verklaring van haar echtgenoot voor zoover zj) bij de conferentie tegenwoordig was geweest. De beer Nlerop. boekhouder te Vorburg en werkzaam bij de uitgave van de „Sport- echo" verklaard, dat de heer wallagh 30 pct. van de afgesloten en aangebrachte con tracten genoot. Aan hem was 780 uitbe taald. De heer Wallagh had Klee wijs gemaakt, dat hl) 20 pet. genoot en hem beloofd sa- HM had gezegd: Als het Heuvel te duur Is, breng ik ze terug. De nota der winkeliers, ad t 9.den heer Heuvel aangeboden, werd door juffrouw Heu vel geweigerd, daar zij het aardewerk had gekocht van verdachte. Eenlge opdracht had zij niet aan verdach te gegeven. Zij had van hem het goed ge kocht. omdat hij een klant in de zaAk was. Zij had ruim f 8.— betaald, doch de prijs was f 8.40. a Verdachte erkende dit alles. Ds Officier hield zich aan zijn dagvaar ding. waarin de oplichting was tenlaste ge- ter an- Hetzij U pijnlijke, doorgezakte, spreid- of knobbelvoeten tiebt en daardoor moei lijk loopt, Wijdeman heeft beslist schoenen vpor U, die U uw pijnen verlichten, zoo niet er van afhelpen. Wij hebben schoenen, waar ruimte Is voor 6 teenen, met en zonder ingebouwden steun, geconstrueerd op advies van doktoren-voet- soecialisten. Let wel op, op dit gebied wordt zeer veel ondoelmatigs in den handel gebracht. Ook hebben wij in voorraad steun- en platvoetzolen in alle inogelijke uitvoeringen van de gewoonste tot de meest perfecte, met en zonder metaal, met voorvoet-steun, enz. Het nieuwste is thans „BODAN”, stelt alles in de schaduw en is voor Iedere beurs bereikbaar. Verder bandages, pleisters voor eelt en likdoorns op de teenen, hielen, onder den voet, enz. Beslist afdoende. Als U nergens baat hebt gevonden, wendt U dan eens tot ons. LOSSER, 30 April. Dinsdagavond om echt uur is brand uitgebroken in de groote boer derij van den eigenaar en bewoner Meyerlnk. Het perceel was gelegen in de gemeente Lon- neker. nabij den straatweg Enschede-Losser. In korten tijd was alles een prooi der vlam men. Huls en Inboedel waren verzekerd. Er werd niets gered. Het vee liep in de welde De schuur bleef behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongeluk ken jrwamen niet voor. Er stond een sterke N O. wind, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Rijkspenaioen. Ouderdomspensioen met of ronder teruggave van de premién b(j overlijden. Wedu wenpensioen. voor den arbeider? Wel bij valt onder de her verzekering en als er ge regeld zegels van 60 cent geplakt worden, recht op ten ouderdomspensioen van onge veer 300 gulden per Jaar en zijn weduwe vanaf haar 60e jaar op een weduwenpen sioen van 187.20, maar waar de premie voor deze verzekering geheel door den pa troon betaald woidt, heeft da arbeider we) te overwegen of hij door zelf Iets te betalen deze pensioenen niet wat kan verboogen. De arbeidende stand moet aan het tot stand komen van een behoorlijke pensioen regeling ook zelf wat medewerken. Voor den middenstander en den grocteren werkgever is dere pensloenverzekerlng het aangewezen middel om te voorzien in de be hoeften van den ouden dag van zich en de zijnen. Hij moet tengevolge v»n hem opgelegde verplichtingen heel wat premie opbrengen voor zijn arbeiders, doch, als niet tijdig de noodige maatregelen worden getroffen zou hjj zelf op den ouden dag of zjjn vrouw bij rijn overlijden, onverzorgd zijn. Het bedrijf, dat de premie voor de ver plichte verzekeringen moet opbrengen, moet, wil juist de middenstander niet ten achter gesteld worden, ook de premie opleveren voor zijn gezin en voor zijn eventueele na te laten betrekkingen. Eveneens verdient deze nieuwe wetswijzi ging de bijzondere aandacht van doktoren, notarissen, advocaten, predikanten, accoun tants en dergelijke personen. Het behoeft nauwelijks nader betoog, dat de wetgever met deze pensloenverzekerlng uitsluitend beoogt de volkswelvaart en het belang van het Nederlandsche volk. Dit blijkt trouwens ook zeer duidelijk uit bepa lingen als deze: De Staat waarborgt zonder eenig voorbe houd betaling van pensioenen en ultkeerin- gen; het maken van winst Is ultdrukke'ijk verboden; de premiebetaling kan te allen tijde zonder verlies worden gestaakt; de pensioenen kunnen naar keuze telkens worden verhoogd of verlaagd, al naar ge lang van de financieele draagkracht. De pensioenen zijn niet vatbaar voor be- leening of beslag. Zeer velen hebben tot nu toe het door den Staat geboden middel van Ouderdoms voorziening verworpen, zonder dat zij ooit iets omtrent de zeer belangrijke en gun stive bepalingen der wet hebben vernomen. Dergeliik vooroordeel berokkent leder, die zoo handelt schade. Het belang van leder Nederlander elscht: Jat hij zich althans omtrent deze verzeke ringen laat voorlichten. Dan a’leen kan hij beoordeelen wat in deze zijn (dicht is. Inlichtingen worden verstrekt door Raad van Arbeid te Alkmaar en door agent der V.O.V. voor Uwe gemeente. AMSTERDAM, 30 April Veemarkt Aangevoerd: 306 vette koeien, le kw. 090 —IX»; 3e kW. 080—090; 3e kW. 0.68—0.78 per Kg. levend gewicht; 138 nuchtere kalve ren 818 per stuk; 500 varkens, vleercl»- varken* 90—110 Kg. 0.840 85: zware 083 —084; vette f 0.790.82 per Kg. slachtgew. BROEK OP LANG ENDIJK, 30 April Langendijker Groenteveiling 33000 Roode kool 1.40—4.10, 30000 Gelekool 180—5, 17500 Deensche 0 70—1 30 778 Ulen 1 040 —080. 3750 Wort'len 0.60. NOORD6CHARWOUDE, 30 April, gevoerd werden: 3400 Kg uien Groote uien Uien f 0.400.70, Drielingen f 0.19, 2500 Kg. Peen f 0 70—0.90, 69 800 Kg Roode kool f 1 80—680. 31000 Kg Gele kooi t 140 tot f 480, 104400 Kg. Déensche Witte kool f 0.80—f 150. WARMENHUIZEN. 30 April Roode kool f 2.80—3.10; Gele f 1.10—3.00; Wit|e f 040— 1.10. AardappelenBravo’s f 0.90. PURMEREND. 29 April Bericht van de Coöp. Centrale Eierveiling Purmerent G. A. Afdeellng eieren. Aan voer 234 058 eendelenen t 45; 180.489 kippeneieren 70-80 kilo f 580- 7. 68-66 kilo f 5—5.70. 63-64 kilo f 4 90 —5 50, 60-83 kilo f 4.70—5.10. 58-59 f 490— 4 90 56-57 f 4 50—4.70, 53-55 f 440—4.80, 50-53 f 3.80—4.20. Afdeellng Pluimvee: Oude kippen f 1.40— 3 20 per stuk, oude hanen f 1.70 per stuk. Jonge hanen f 1.10350 per stuk. Kiloprijs oude kippen 0.800.90, jonge hanen 1.10— 1.40. HOORN 30 AprT Veemarkt Vette Var kens f 0.68O.Tu Hand-1 matig. AMSTERDAM. 30 April -» Aardappelmarirt De aardapelpriJzen waren heden onver anderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 820 Hl. ALKMAAR, 30 April. Voorjaarspaarden- markt. Aanvoer 208 paarden RMpieiden f260—400. Werkpaarden f 150- 300 Slacht- paarden f 150—280, Hitten 1 110—250. Han del vlug. Het Ministerie van Bultenlandsche Zeken heeft het Dultsche gezantschap te War schau opgedragen, met nadruk te protee- teeren tegen de gedurende den laatsten tijd herhaalde malen voorgekomen gevallen van grensschendtng door Poolsche militaire vliegtuigen en erop te wijzen, dat de Dult sche regeering onder geen omstandigheden het systematisch vliegen over de Djitsche grens, zooals reeds het vorig Jaar kon wor den vastgesteld, zal dulden. De gezant zal tegelijkertijd herinneren aan de reeds het vorige Jaar door de Pool sche regeering gedane belofte, om de schul digen zonder uitzondering te straffen. Tusechen de Oostenrtjksche regeering en het Bureau voor Emigratie te Parijs b een overeenkomst getroffen, waardoor 15.000 Oostenrljksche landarbeiders vergunning krijgen om In Frankrijk te werken. Under- handellngen zijn nog gaande om ook '»erk- looze mijnwerkers, metaal- en bouwvak arbeiders naar Frankrijk te doen emigree- ren. Men hoopt te bereiken, dat men oor- looplg 300 man per maand uit deze bran ches nsar Frankrijk mag sturen. Waar schijnlijk aangemoedlgd door dit resultaat stelt ook Hongarije pogingen In het werk om op deee wijze de werkloosheid te ver minderen. De Landbouwkamer te Boeda pest heeft een vertegenwoordiging naar Pa rijs gezonden, waardoor men hoopt, oo den duur nen Misdrijf Sri. 247 wetb. v. strafrecht. Na .de pauze werd binnengeleid de zich in voorarrest bevindende sigarenwinkelier Dirk Z., 49 jaar oud. geboren en wonende te Zuid-Scharwoude. aan wlen ten laste was gelegd niet nader te kwallflceeren handelin gen, gepleegd op verschillende tijdstippen in de jaren 1929 en 1930 te Zuld-Scharwoude met meisjes beneden den leeftijd van 16 jaar. welke zaak met het oog op het zede- kwetsende met gesloten deuren werd be handeld. Mr. langeveld opponeerde in deze «ede- saak als raadsman en verdediger. In verband met het in werking treden van de gewijzigde Ouderdomswet op 1 April 1930 meenen wij goed te doen onzen lezers nader met deze wijzigingen bekend te maken. Krachtens de bepalingen der ongewijzigde wet was het voor ieder Rjjkslngesetene mogelijk zich bij den Staat een pensioen te verzekeren van 3 tot 20 gulden per week, ingaande op een der geheele Jaren liggende tusschen 55 en 65 jaar, de béide laatste ja ren daarbij, inbegrepen. Voor deze verzeke ring werd betaald een premie verband hou dende met den leeftijd en het bedrag van het pensioen. Kwam men voor den pensioengerechtigden leeftijd te overlijden, dan werd slechts uit gekeerd een bedrag van 100.— als de ver zekering ten minste drie Jaar geduurd had, zoodat. naar de meening van velen, de pre mie dan te vergeefs was betaald. Op grond van de bepalingen van deze wet genieten thans duizenden van ons volk een ouder domspensioen van drie (man en vrouw sa men vijf) gulden pensioen en werden ook zeer vele jeugdige personen verzekerd. Dat nog niet veel meer personen tot deze verzekering toetraden, vindt zijn oorzaak vooral in de omstandigheid, dat bjj over lijden de betaalde premién verloren waren. Bovendien kwam naar voren de wenach oen aan de echtgenoot» een ultkeering bij over- lUden van den man te kunen verzekeren. Ten einde nu aan een en ander tegemoet te kunnen komen heeft de wetgever ge meend de ouderdomswet te moeten wijzigen door de mogelijkheid te openen tot bet af sluiten van: 1 le. een ouderdomspenaioenveraekering naar keuze met of aonder teruggave van de premién bV veee-overiMden van ten minste 156 en ten hoogste 1040 gulden per jaar en per persoon, Ingaande op zijn vroegst op bet 55e en ulterlijk op bet 65e jaar. 2e. Van een weduwenpensioen van ten Staatssecretaris Zwelgert heeft, naar of ficieel wordt medegedeeld, de tusschen het Rijk en Thurlngen bestaande verschil len heden In een conferentie met de Thurlngsche regeering besproken. In ds kwestie betreffende de Thurlngsche vol- machtswet werd geen overeenstemming be reikt en de kwestie zal derhalve aan be* Rijksgarechtahof worden voorgelegd. In de voorstad Slabaden beeft de criml- neele politie Dinsdag weer een schelm communistisch bureau ontdekt, waarin zich een bibliotheek met meer dan 100 commu nistische boekwerken en honderden exem plaren van communistische tijdschriften ju oproepen voor den eersten Mei bevonden. Verder werden 3 groote vlaggen en ver scheidene plakkaten met opschriften, be stemd voor 1 Mei, in beslag genomen. In de gevonden documenten betonden zich aanwijzingen voor de gebeurtenissen, welke op 1 Mei waren vastgesteld. De bewoner van het huis en 3 andere personen werden gearresteerd. Gedurende de laatste dagen wer'i“n te Kowno en in de provincie meer dan 300 personen, die van communistische propa ganda verdacht worden, gearresteerd. Een Gemeentelijk Gezelschap? Naar de .Avpst.’ verneemt, ov'rwegen B. en W. van Amsterdam, de stichting van een gemeentelijk tooneelgezelscbap. bestaande uit de eerste krachten der twee aolliciteeren- de groepen: Verkade-v Dalsum en Saalborn- Verbeek. De directie van dit gezelschap zou dan in handen komen van den Directeur van den Stadsschouwburg terwijl de artis tieke leiding zou worden toevertrouwd aan een .Raad van Vier”. Aan elk der vier leden van dien raad zal. vóót den aanvang van leder speelseizoen, de regie en veizorgfng van zes stukken worden opgedragen waar van door elk van hen twee oorspronkelijke Hollandsche stukken moeien gebracht wor den. Ook de bezetting der stukken zou te voren worden vastgesteld. Het- zou In de bedoeling van B en' W. Ugven. dezen vorm bij wijze van proef, voor één jaar voor te stellen. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid *n weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groei- krachtig minste 52 en ten hoogste 520 gulden per jaar. ingaande bij het overlijden van den man. Ket doel van de wet Is voor ieder Ne derlander en ieder Rijkslngezetene de gele genheid te openen, zich een pensioen te ver zekeren op den ouden dag en een weduwen pensioen bij overlijden van den man. Men zal goed doen, de pensloenverzeke rlng op aoo Jong mogelijkeu leeftijd af te sluiten, omdat men ouder geworden, de premie in den regel niet meer zal kunnen betalen. Geldt dit oc heeft deze, indii plichte invalidity In de Dultsche pers werd dezer dagen ge protesteerd teren he. feit, dat de Amster- damsche kunsthandel Goudstikker in zijn tentoonstelling heeft opgenomen een schil derij van Adoh von Menzei, afkomstig uit het Kronprlnzenpalals te Berlijn, voorstel lende de begroeting van Wellington door BlOcher op het slagveld van ..Belle Alliance”. Over de wijze waarop dit schilderij naar Nederland is gekomen vernemen wil. dat het reeds ongevee tien ,aar in ons land is. Het schilderij, dat een kostbaar stuk is. werd tijdens het verblijf van den ex-kroon- prins op Wterlngen in het Jaar 1920 voor f 4000 verkocht aan dr. H. H. Schleffer te Amsterdam. Deze som werd in twee termijnen voldaan. Dr. Schleffer heeft het schilderij gerulmen tijd bewaard er. wel ten huize van den advo caat mr. S. van Menk te Amsterdam. In de maand Mei van het vorige jaar heeft de heer van Menk getracht het schilderij naar Berlijn te verkoopen. Htf heeft het aange boden aan de Künstler Gilde In de WUhelm- strasse te Berlijn en vroeg een bedrag van f 40 000. Het schilderij is toen in verband met dit aanbod naar Berlijn vervoerd en is daar vier dagen geweest De koop is evenwel afgespron gen waarna 't doek terug is gezonden naar A'dam Het sch'lderU kwam weer ten huize van mr. S. var Menk. Laatstgenoemde hee?t toen getracht het doek te verknopen aan den kunsthandel Buffa in de Kalverstraat te Amsterdam en als voorschot op den toopprljs werd den heer van Menk toen Juli 1929 f 5000 uitbetaald. In Septembe* van het vorig- jaar was da, heer mr S vei Menk zooals destijds gemeld voortvluchtig en werd een bevel tot inhech tenisneming tegen hem uitgevaardigd. Kor ten tijd later werd hij te Amsterdam gear resteerd De hce~ van Menk werd er o.a. van LEEUWARDEN, 30 April. De Rechtbank beschuldigd het doek van Adolf von Menzei te Leeuwarden veroordeelde hriten den 62- jarigen koopman H. B. wegens verduistering en valschheid in geschrifte gepleegd als se- cretaris-boekhouder van de Nuts Sparbank te GorredUk tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch luidde drie Jaar. Op verzoek van verdediger mr. Bcbenke- veld werd een verklaring afgelegd door den kantoorbediende Philips te Amsterdam aan wlen Walch nog geld schuldig was. Dit be trof een leverantie van sporteoetumes die niet doorging. De heer Officier releveerde dat de lijst van caféhouders tot 4 was gereduceerd. Door bekentenis van beide verdachten en verklaring der getuigen stond het wel vast, dat een opeenstapeling van leugentjes de caféhouders heeft aangemoedlgd hun naam onder het contract te plaatsen. Had Walch de sprekende, in de meeste gevallen had Klee de zwijgende rol. doch hij werkte mee en bevestigde de voorstelling van Walch door hoofdknikken. De fetten stonden dus vast, doch kwam het nu maar op de ap preciatie aan. Het leek -er naar uit te zien, cfat de heeren er hun beroep van begonnen te maken op deze wijze annonces machtig te worden, indien de politie er geen stokje vcor had gestoken; ook blijkt nu. dat zü onder Haarlem deze praktijken hadden uit geoefend. Zij wisten met oordeel hun su jetten te kiezen. Een vermakelijke kant werd echter hier nl»t gemist, want men moet on willekeurig lachen over gemakkelijkheid, waarmede de menschen zich voor den mal lieten houden Verdachten lieten wel af. zich bij meer ontwikkelde zakenlieden aan te melden. u Spreker memoreerde voorts, dat Walch ,een blanco strafregister had. doch Klee eenige malen was veroordeeld. Ten slotte requlreerde de officier tegen Walch 75 boete of 50 dagen en tegen Klee 1 maand gevangenisstraf. Mr. Schenkeveld. verdediger van den heer Klee. hoewel de fe'ten toelevende, betwistte dat hier van oplichting sprake kon zijn het welk door pleiter nader werd aangetoond. De schuld werd door de caféhouders aange gaan, dtvh bet was niet gebleken, dat Klee da*r noslt'ef a«n had m“gewerkt. Aan de voltooiing van het misdrilf was Klee niet werkzaam geweest en kon hij riet veroor deeld worden, zma’s pleiter Juridisch nader uttwerkte aan de hand van het Dultsche werk van prof. Sevenbenren. Klee was vol gens pleiter» meening alléén medeplichtige doch niet pleiter de omdat hier stond. Aan ’’et s’ót van zijn uitvoerig pleidooi concludeerCe nlelter vri‘snraak of onta’ag van rechtavrrvo?g‘n<r. si-haidlai- een lichtere straf voor Klee die in de ha’f belachelijke, half tragische dr«ma slechte de rol van figurant h«4 Pleiter verzocht in dit geval voor Klee een straf, die door zijn voorarrest werd ge neutraliseerd. Hierop kwam mr. v. d. Looe aan het woord, ten behoeve van Wallack, welke pleiter zich wat betrof de wederrechtelijkheid, wel eeni- ger mate kon aansluiten bij zijn geachten confrère. Voorts wees pleiter er op, dat het voeren van den va'schen naam toch was geschiet^ door verdachte Klee. Bovendien stelde pleiter in het licht, hoe eemakkelHk sommige menschen zich laten bedrierren. Het is onbegonnen werk te trachten dergel’ike llchtgeloovige lieden te beschermen, zooals pleiter door voorbeelden aantoonde. Aan het slot van aiin pleidooi rien pleiter de uiterste clementie in voor zijn cliënt, zoo movel’fk een voorw. straf. Omtrent verdachte ziin gunstige verklarin gen Ingekomen. Hjj werkte nu voor een Am sterdamsche maatschappij, teneinde in het onderhoud van zijn gezin, echtgenoote en kind, te voorzien. Hleron volgden nog de gebruikelijke re en duplieken, waarop de rechtbank zich in raadkamer begaf om na wederverschijning de detentie van verdachte K’ee op te hef fen. waardoor hl| In vrijhqid werd gesteld, tot groote vreugde van zijn vele wachtende vrienden. De Rustende Jager. Vrijdag 2 Mei ral te half acht in De R'iatende Jager een uit voering plaats hebben van de Onerette in 4 bedrllven ,Jant>e in Modderstad” van me vrouw N. v. d. Linden van Bnelrewaart Bou- dewitns. Deze zeer mooie ope-ette. die groote steden meerdere malen met groot succes is ongevoerd, moet a.s. Vrijdag door jong en oud worden gezien en gehoord. Aan de uitvoering is alle zorg besteed. Het geheel staat onder leiding van dan mnziek- leeraar J. Kuloer. terwi<l de regia in handen is van den heer J. Haakman. De onerette wordt begeleid door een vol ledig strijkorkest. WIJ kunnen dezen avond aan onze lezers ten zee”ste aanbevelen. Men leze met het oog op het plaatsbe- spreken de advertentie in dit nummer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16