Oh 04 4 De opening van de groote sluis te Umuiden I 'f i k' O - 4" IJMUIDER IMPRESSIES Diner in het Carlton-hotel Vele sprekers I 11 "Kr I lél i TWEEDE BLAD WOENSDAG 30 APRIL 1930 van RECHTSZAKEN RADIO-NIEUWS De begrafenis van wijlen pastoor En&erin& •f ul Fe L Auto-ongeluk op "den Leldsche straatwee ,'LaE o ■■r h zf BLADZIJDE 1 F k Een krant per Radio overgebracht Een nationaal feest als echo het groote gebeuren s Een foto van het moment, waarop de door de Koningin in werking gestelde sluis rich opent Dood door schuld? r rekening 1 ■J bezoek een V Verleende onderscheidingen. Het stoffelijk evuecbot wordt grafwaarts gedragen X; 'te Koninklijke familie tijdens den tocht door Um uiden brssrdtngspli i lilith< ileu «ag..-. dat volgende het ter De dat lang wydde see van té >5 De ontvangst der Koninklijke Familie op den steiger BIJ het verlaten van den steiger, waarop de bemanning der Mmuider reddingboot en eenlge oud-redders stonden opgesteld, heeft H M de Koningin deze dappere IJmutdena- ren de hand gedrukt en met den oudste van hen eenlge woorden gewisseld. Benoemd is tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw Ir. J. A. Ringers, te Den De Koninklijke familie verlaat de Johan van Oldenbamevelt aan den toeristensteiger te Umuiden De Johan van Oldenbamevelt” naar Amsterdam terug Nadat 1 schip gedraald was. lag de „Johan ran Oldenbamevelt” omstreeks 5 uur ’s na middags weer in de nieuwe sluis, om weer naar Amsterdam geschut te worden. Na den tocht op zee was het schip door den loods, den heer L. Kuiper, weer in de haven geloodst. J waterweg naar Antwerpen, maar dat daar tegenover staat, dat ook Antwerpen reke ning heeft te houden met de redelijke elschen van de Nederlandsche havens. Hjj hoopt voorts, dat In dit Jubileumjaar voor België de moeilijkheden tusschen België en ons land zullen worden opgelost. Met belang telling en vreugde heeft spr. de mededeeling gehoord van den Minister van Waterstaat, Ten slotte bracht spr. een dronk uit op den bloei van het bedrijfsleven van Amsterdam. Andere sprekers burgemeester van Rotterdam, spre- mede namens sljn andere ambtge- aan tafel, sprak den wensch uit, hedjj in gebruik dronk gebruik genomen sluis sou mogen blijven, en aan de bloei en toc- n t tir^: v'rTiriji Haag, oud-hoofdlngenleur by den Rijks waterstaat te Den Haag, In het district sluis bouw IJmulden en D. Koolman, te Haarlem, lid van Oed. Staten van Noord-Holland: tot Officier in de Orde van Oran:e- Nassau E. J. Abrahams, wethouder te Am sterdam en Ir. C. Th C. HeUnlng. te IJmul den. hoofdingenieur bU den Rykswaterstaat te IJmulden in het district sluisbouw IJmulden tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden de kapitein ter zee B. Kruljs te Amsterdam, directeur van het Loodswezen in het 3e district; tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. O. Dunnebier wethouder te Velsen. Verleend is de eere-medallle der Oranje- Nassau-Orde: in goud: P. C. Koopman, IJmulden, bui tengewoon opzichter aan den Rykswater staat, A. P. Roza IJmulden, tijdelijk bureel chef by den Rijkswaterstaat, R. Willems. Amsterdam, binnenloods: in zilver: J. v. d. Plas, IJmulden, waker by den Rykswaterstaat, H. Jongsma, IJmul den, ploegbaas by den Rykswaterstaat en J. Orolle, IJmulden. llchtwachterv in brons: J. Leentjes en J. Kalmer, belden te Amsterdam, havenbeambten-telefonisten by den havendienst aldaar. er op wtjaeh, dat de gemeenteraad twee besluiten heeft genomen, primair voor het plan-wyk by Duurstede en als het niet anders kan, dan vóór het Oeldersche Val lei-plan. Met vreugde mag thans vastge steld worden, dat deze Minister van Wa terstaat de betere verbinding van Amster dam met den Ryn noodlg acht. Daarnaast kan worden geconcludeerd, dat hy is, voorstander van bet plan-wyk by Duurstede. Spr. geeft de verzekering, dat wanneer het thans tot de uitwerking van dat plan komt, op de loyale medewerking van Am sterdam kan werden gerekend, want spr. wil er den nadruk op leggen, dat de nieuwe sluis een schakel is in de keten van be tere scheepvaartverbindingen, waaraan Am sterdam zoo dringend behoefte heeft. Moge dan na deze sluis rpoed g worden aangevat de verbetering van het Noordze?kanaal en daarna onverwijld ook de verbinding met den Ryn doeltreffender worden gemaakt. Moge aan het nieuwe groote werk, aldus besloot de burgemeester, de naam van dezen Minister van Waterstaat verbonden worden (applaus). Hierna bleven de gasten nog geruim-»» rijd gezellig bijeen. EEN THEATER ALS STUDIO Welgeslaagd Amerikaanseh experiment De National Broadcasting Company of America heeft bet vroegere ..New Amsterdam Roof Theatre” te New-York als studio Inge- richt Men ging hiertoe over, omdat er in New-York den laatsten tyd groote behoefte aan een nieuwe studio was, daar men in de oude studio’s aeer dlkwyis ruimte te kort kwam, terwyi men voorts ook een betere acoustlek hoopte te verkrijgen door een groo- tere studio te gebruiken. Bovendien kan men op deze wijze tege moetkomen aan den wensch vanVele om- roepadverteerder? om de door ben gefinan cierde concerten by te wonen. In de groote schouwburgzaal heeft men de elgenlyke studio Ingericht. Aan bet too- neel is niets veranderd; hierop word» het orkest opgesteld. Is er een veeltalllg pu bliek in de zaal, dan kan het tooneel door middel van een glazen scherm geluidsdicht van het overige gedeelte van de zaal wor den afgesloten. Het concert wordt dan voor het publiek hoorbaar gemaakt door middel van luidsprekers, die hier en daar in de zaal zijn opgehangen. De resultaten, die met de ze luidsprekers worden verkregen zyn zoo goed, dat vele aanwezigen niet willen ge- looven. dat zy het concert niet direct hoo ien. Toch prefereert men in het algemeen, dat het scherm geopend blyft. daar de acous- tiek by gesloten scherm iets minder goed is en het dan bovendien noodzakeiyk is de microfoon op een andere wyze op te stellen. De contróle- kamer is ingericht op een van de hoogste balcons van 1 theater; men heeft de contróle-tafel zoodanig opgesteld, dat de .man aan de schuif” kan zien, wat er op het tooneel plaats vindt. De inrichting van deze nieuwe theater studio heeft de NJB.C. S 150.000 gekost, maar men is het er over eens, dat de kwaliteit der uitzendingen zoo is verbeterd, dat dit Jen volle opweegt tegen de uitgave van dit De genoodigden aan boord In aansluiting op hetgeen gisteren reeds gemeld is, deelen wy nog mede, dat onder de gasten, aan boord van de .Johan van Ol denbamevelt'’ zich ook bevonden de wet houders der gemeente Velsen, de heeren Dun nebler, Nyssen en Tusenlus en de gemeente secretaris, de heer Hofstede. Ook de burgemeester van Beverwijk. Jhr. J. C. W. Strick van Llnschoten, was aan boord. Voorts merkten wy op het gemeentebestuur van Haarlem, den heer C. Maarschalk, burge meester, de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen en W Roodenburg, wethouders en Mr Westra, Secretaris. Aanwezig was voorts de burgemeester van Haarlemmerllede en Spaamwoude. de heer J. H. Simons, Weth. Joh. Laan, wethouder te Bloemendaal, Mr. D. E. van Lennep, den heer Schneiders, di recteur van het Staatsvlsschershavenbedryf te IJmulden; Dr. R. Rutten, dlr. der N.-Z.- Holl. Redding MIJ. te IJmulden; Ir.-A. H. In- gen Hous, directeur van het Hoogovenbedryf, te IJmulden; Ir. F.C. Dufour, te Haarlem: de heer L. Allard, directeur van de Ijsfabriek v. d. Vlschhandelvereenlglng te IJmulden en vele anderen. zelfs aangehouden de nieuwste rchlag monica-virtuoos 1 voorbijgangers door zyn spel te vermurwen tot afgifte van een rijke geve. De ballonnen juffrouw had al haar krachten noodlg om In den stevlgen wind staande te blijven, de mo ment jes-koopman moest zyn teer artikel met man en macht beschermen. Daar speelde een violist met zeldzaam gevoel het bekende „See- manslos" ter eere van het groote feest en tien passen verder ontdekten we een ander accordeon-wonder. dat met betraande oogen en schokkende schouders en met zyn heel» elastieken lichaam de mop van ..Harmonlca- Jlm” ten beste gaf. .Jly zingt een liedje van de zee" schreeuw de de musicus en we voegden er blnnena- monds aan toe, dat we toch op dezen dag allemaal een liedje van de zee zongen. Een hooggestemd lied van de zee. een mas saal lied, een vreugde maar ook een dank lied. Met een stralend gezicht en een blijden glimlach om den mond liepen de echte oude zeerotten tusschen de deftifc gekleede stada- menschen. Op de revers van hun zwartlaken- sche pak prijkten eereteekenen. medailles, waarvoor ze gestreden hebben op en tegen de zee. Die decoraties waren extra opge» poetst, ze glommen den voorbijganger tegen... feest was het op de eerste plaats voor onze stoere Hollandsche zeelui. Er waren veel vreemdelngen en het waa opvallend, hoeveel amateur-fotograven onzen aardbol bevolken. De cafés en restaurants zaten tjokvol, er werd gegeten met stygend enthousiasme. Misschien gelooft u het niet, maar de Noor denwind werkt by uitstek op een hongerige maag, die dan nog hongeriger wordt. De Umuider gérants zullen dan ook geen kla gen hebben over den dag van gisteren. De sierlijke vlaggetjes, in bonte rijen, dwars over de straten gespannen, hadden een be- toeverenden invloed op de feestgangers. Het duurde niet lang, of er werd gehost en ge joeld en gezongen. De onontbeeriyke feest- stokken voor één kwartje ontbraken niet en het oranje-strikje op deze wandel-apparaten- ook-voor-dames verhoogde de Konlnglnne- dag-stemming byzonder. Zóó ging IJmulden den avond tegemoet, zóó zette men het feest voort, nadat de Ko- nlnkiyke familie reeds lang vertrokken waa. Of IJmulden ooit zoo n drukte als gisteren gekend heeft betwijfelen we. De bloemetje» zyn flink bulten gezet en de vreugderoes is goed uitgevierd. In het Noordzeekanaal was de rust eerst laat In den middag teruggekeerd. De ge- pavotseeerde schepen herinnerden nog aan t groote gebeuren, dat in een uur geschied was. maar dat van enorme beteekenls zal zyn voor den groei en den bloei van ons voort varend Nederland 1 sterdam met den Ryn. Daarby deelde de Minister med?. dat hy met het standpunt door de gemeente in dezen Ingenomen, vol komen sympathiseert Het standpunt door het gemeentebestuur Ingenomen omtrent de wyze, waarop de verbinding tot stand zal moeten komen is zelde de Mini .- ter ook zyn standpunt. Mr. Reymer verklaarde, dat het hom een vreugde zal zyn binnenkort by de Staten Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken, opdat ten spoedigste een doelmatige scheepvaart verbinding tusschen Amsterdam en den Ryn tot stand moge komen. Ten slotte stelde spr. een dronk in op het welzyn en den voorspoed van Amsterdam en zyn gemeentebestuur. Vervolgens -prak de heer E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel, alhier. Spr. begon met hulde te brengen aan den ingenieur Ringers, voor het groote werk, dat hy heeft ontworpen (algemeene Instemming). Verder vroeg spr., dat Amsterdam en Rotterdam zouden willen houden met den In de muziektent op het Willemspleln werd des avonds geconcerteerd. Dankbaar profi teerde het talryke publiek van het eerste openlucht-concert In dit jastf. IJmulden viert niet dikwyis feest in tegen stelling met Beverwyk, waar men er leder jaar op uit is om wat byzonders te organl- seeren. waarmee men uit den geheelen om trek publiek weet te trekken. Maar gisteren heerschte er ook In IJmul den weer eens een echtefeeststemmlng. Veel volk op de been, versieringen, muziek, vlag- gentool, dat alles gaf weer eens een hoeveel heid echte ontspanning. Wy voelen ons broeders met n en gevoe len zeer sterk de behoefte om met eerbie diging van ons beider staatkundige in tel lingen. er zorg voor te dragen, dat de po- 1 tleke iyn. welke onze belde landen scheldt, zoo dun mogeiyk zal wezen en van zoo ge ring mogelljken Invloed zal zyn op onze eco nomische en cultureele samenwerking. Ter bevestiging van die vrlendschappeiyke ge voelen -, noodlgde spr. zyn Noordeiyke buren uit dezen zomer zich te vergunnen naar Antwerpen te komen. Oy zult goed en gastvrij worden ontvangen. Spr. drinkt ten slotte op den voorspoed van Amsterdam en op de grootheid van Nederland. Het slotwoord aan dezen maaltyd werd gespro ken door burgemeester De Vlugt Hy dankte voor de aanwezigheid der gasten, voor de gesproken woorden. Wat de scheepvaart verbinding met den Ryn betreft, wilde spr. Gisteren heeft voor de Haagsche recht bank terecht gestaan een koopman uit Den Haag, beschuldigd van het veroorzaken door "Chuld van iemands dood en het veroorza ken van zwaar llchamelyk letsel door schuld. Het zou nJ. aan de schuld van verdachte te wyten zyn geweest, dat in den middag van 7 Jan. J.I., ongeveer drie uur, op den Leld- schestraatweg ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan een aanrijding Is ontstaan tus schen den door hem bestuurden bestel-auto en een luxe-auto, be tuurd door iemand uit Aerdenhout. Het gevolg van de aanrijding is geweest, dat een heer uit Amsterdam, die rechts naast den heer uit Aerdenhout geze ten was. uit den wagen Is geslingerd en daardoor zoo ernstig is gewond, dat hy kort daarop overleden is. Ook de andere heer be kwam verschillende verwondingen. Beide auto s bewogen zich voort In de richting van Den DeyL De heer uit Aerdenhout reed met een vaart van ongeveer 80 KAL en wilde ver- dachte’s wagen passeeren. Verdachte zou toen, zonder tydig de noodige voorzorgsmaat regelen te nemen en in strijd met verschil lende voorschriften van de motor- en rijwiel- wet, plotseling naar links zyn afgeslagen om de Rust en Vreugdlaan in te rijden, tenge volge waarvan een aanrijding tusschen de auto's is ontstaan. Verdachte beweerde, dat hy wel .tydig zyn richtir.gaanwyzer heeft ultge token en dat hij van den aciiter hem rydenden automo biel geen enkel signaal gehoord heeft. Een uitvoerig getuigen- en deskundigenver hoor, waarby kaarten, foto'a mlnlatunr- autotjes enz. te pas kwamen, werd in deze zaak gehouden. Als raadsman van verdachte trad op mr. Scholtens uit Amsterdam. Na mens den verwond sn heer stelde mr. Roeper Bosch een elsch tot schadevergoeding in. voor dokterkosten en beschadiging van kleedlng. ten bedrage van f 130. Het O. M waargenomen door mr. Blok, heeft ten slotte drie maanden gevangenis straf. voorwaardclyk met een proeftijd van drie jaren. met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tyd van zes maanden geëlscht. Verdachte's raadsman, mr. Scholtens, be streed uitvoerig, dat er hier sprake Is van grove schuld van de zyde van verdachte en concludeerde tot vryspraak. Uitspraak 13 Mei a a Kort geleden werd de heele eerste blad- zyde van der Ban Francisco Call langs draadloozen weg vin San Francisco. waar het blad gedrukt was over het heele Amerikaansche continent naar Schenectady in den Staat New York overgeseind De overbrenging geschiedde m minder dan drie uren nadat het blad de rotatle- machlne verlaten had. door middel van een Speciaal apparaat, dat Charles I Young uit gevonden heeft. De uitvinder is de zoon van Owen D Young, wiens naam wereldberoemd is door het Young-plan. De uitvinder hield een uiteenzetting, waarin hy de noop uitsprak, dat het hem zelfs gelukken zou om een heeJe pagina van een Londensch blad in een minimum van tyd naar New York over te seinen. gelegenheid van de IJmulden Aan den hoofddlsch zaten van den Burgemeester. Vlugt. die als tafelpresident fungeerde, de Minister van Waterstaat. Mr. Paul J. Rey mer en Mr. C. Vissering, President van de Nederlandsche Bank. Naast den Minister had de Burgemeester vin Antwerpen, de heer Frans van Cauwelaert plaats geno men. aan wiens llnkerzyde wy den heer 8. P. van Eeghen zagen. De plaats aan Mr. Vlsserlng’s llnkerzyde werd Ingenomen door den Burgemeester van Rotterdam, Mr. P Drooglever Fortuvn. Verder zaten aan de hoofdtafel de wethouders van Amsterdam de Vice Admiraal L. J. Quant, de voorzitter van de Kamer van Koonhandel. de heer F Heldring, voorts de rectoren -migniflcl der Gemeentelijke Unlverslteit en die der Vrije Universlteit, de Oud-Minlster van Water staat E P. Westerveld. de generaal-matoor Quanjer, de dlrecteur-generaal der Ned Spoorwegen. Mr. H. van Manen, de Presi dent van het Gerechtshof Mr. J. Kruse- man. de dlrecteur-generaal van den Water staat. Ir. J. A. Ringers en de leden van Ged. Staten van Noordholland. de heeren P. J. M. Verschure. D. Kooiman en Mr J. B. Bomans Aan de andere 30 tafels had den nlaats genomen leden van Eerste en Tweede Kamer. Provinciale Staten, vele le den van het Consulaire Corps, burgemees ters van NoordhoMandsche gemeenten en vertegenwoordigers uit de kringen van han del en Nijverheid en scheepvaart. By het begin van het feestmaal heette de Burgemeester van Amsterdam, de heer De Vlugt, alle aanwezigen namens het Bestuur van Amsterdam harteiyk welkom aan dezen feestdisch. De kende nooten de In een komst van Amsterdam. De burgemeester van Antwerpen, dr. Frans van Cauwelaert, zelde. dat heel Ne derland trotsch mag zyn. Trots en biyd- schap heeft spr. vandaag vervuld, omdat hy de groote beteekenls van de plaats ge had hebbende gebeurtenis ten volle mee heeft gevoeld. Spr. kan de verzeker ng ge ven, dat aoowel by de Antwerpenaars als by de Belgen in het algemeen slechts het verlangen aanwezig is om in de be te ver standhouding en in de meest intieme vriendschap met Nederland samen te wer- te IJmulden. Innig hoop ik, dat hierdoor in ken. (Bravo’s). BALFOUR EN ZUN BEZOEKERS De Engelse he Staatsman lalfou’ die on lat gs overleden is. was een eer.’, vo imch- tip man. Toen hy In 1>C1 in Washington lerrrefde om deel te ne.nen aan de 7to<l- sonj eren tie. werd hem mn hooge-kand ver- zor-ht den rijken Amerlkaanschcn bankier Otte H. Kahn een onderhoud toe te staan, daur deze geldmagnaat het byzonder op prijs stelde om Balfour persooniyk te lee- ren kennen. „Wanneer zal ik hem dan brengen?" vroeg lord Balfour .Maar.... zoo ia dat niet bedoeld”, ant woordde men hem. ..Het zal Otto Kahn een byzonder genoegen zyn, wanneer U zoo welwillend zoudt zyn. een uur te bepa len waarop u hem kunt ontvangen „Ik geef er de voorkeur aan. naar zyn huls te gaan” antwoordde Balfour. ..Don kan ik vertrekken, wanneer Ik wil. In het andere geval a moet ik geduldig afwachten tot de bankier het onderhoud wenscht te beëindigen.” Het spreekt overigens wel voor de per soonlijkheid van Otto H. Kahn. dat het gesprek dat hier volgde, meer dan een uur duurde. Gisteravond werd In het Carltonhotel te Amsterdam een banket gegeven door het Gemeentebestuur ter opening van de groote sluis te Ongeveer 230 gasten zaten aan. midden van den hoofddlsch weerszyden van den Rede Mhüzter RetJmer Aan het einde van de tafel hield mr. P. J. Reymer, de M nieter van Waterstaat, een tafelrede. Spr. heeft zich er volkomen in kunnen verplaatsen, dat het welkomstwoord tot spr. was gericht Allereerst WÜ spr. zijn verheugend uitspreken over wat heden is gebeurd. Spr. meent, dat d? burgemeester van Amsterdam dezen dag beschouwt als een inleiding tot andere groote dagen Spr. zegt, dat hy heeft kennis genomen van een besluit, door den gemeenteraad ge nomen in zake het tot stand brengen van een betere scheepvaartverbinding van Am- Telegram Koningln-Moeddr Spreker deelde daarna mede dat van H. M de Koningin-Moeder het telegram was Ingekomen: „Op dezen voor 't Vaderland en zeer in het byzonder voor Amsterdam zoo gewich- tigen dag kan ik niet nalaten uiting te ge ven aan myn vreugde over de voltooiing van dit grootsche werk en de hoofdstad myn meest hartelijke gelukwenschen aan te hleden met de opening der groote sluizen We hadden het gevoel of we een wereld stad bezochten, toen we Umuiden binnen reden. En al mag het nyvere vAscher stadje niet tot de metropoles gerekend worden, er vond in leder geval een wereldgebeuren plaats, een feit van Internationale beteeke nls! Dit voelden de Umuldenaars. dat begre pen ze en daar trokken ze profyt van. Drukte op de buitenwegen die naar IJmui- den lelden, drukte in de stad, enorme drukte rondom de sluizen! Overal een feeststemming, wapperende vlaggen van byna ieder huls Frank en vrij, doelbewust en gerechtvaardigd zelfvoldaan ontplooide het rood-wit-blauw zich boven de daken der hulzen in den .-tevigen Noorden wind. fel staken de kleuren af tegen het dlep-biauwe firmament, waarin de zon aw een gouden bal ongestoord haar glans en rijkdom kon laten gelden. Het zou een feest geweest zyn. ook wan neer de echte Hollandsche jacht-luchten laag over het Noordzee-Kanaal waren getrokken, maar het feest zou volmaakt zyn. als de lente haar beste zijde zou laten zien. En de hoopv die velen reeds dagen koesterden is bewaar heid geworden, het was lente, hét waa zeld- zaam mooi weer In binnen-IJmulden heerschte een echte oranje-stemmlng. een geroezemoes eigen aan nationale feestdagen. Een leger van kooplieden trachtte zaken te maken in „oranje-nationaal. auto’s werden daar speelde een orgel >r, daar deed een har- jn uiterste best om de toenemende mate de bloei en de welvaart van Amsterdam zal worden bevorderd.” H. M. de Koningin aldus ging spr. voort volgde het voorbeeld van Haar Konlnkiyken Vader en opende heden de nieuwe sluis, welker voltooiing ook Haar een oorzaak van groote vreugde is. Gevoelig voor deze daad van nationalen zin, brengen wy Haar in dit oogenbllk gaar ne onzen dank, bieden Haar by vernieu wing de betuiging van onze hulde en wyden dezen dronk aan H. M de Koningin en aan Haar Koninklijk Huis. (Applaus).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9