Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland’s Noorderkwartier Algemeene vergadering van den Noordermarktbond der H. M v. L. Winkel en L. Knollendam doen in deed hierna de volgende ma voor Landverhuizing. t 1 1 l die onze d L. Wognum en o 2 a IJkwet Van het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité kwam een verzoek om advies in over de IJkwet, n.l. over herziening of opheffing in verband met het Uken van ge wichten op boerderijen en het niet ijken van automatische weeg- en mee tin richtingen. Het Bestuur acht herziening van de IJk wet noodtg. van van van den Bond en van de iheer worden onder dank goedgekeurd. Deze r c 15 i >etaal- r r k v n a v I D Z I n o t< n si al Vi h oi S k d d h n J h n Uw re- v den aan- mogi rat Pachtwet Van het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comite kwam de medcdeeling. dat het Comité het niet eens is met het rapport van Noorderkwartier over bet Pachtvraag- stuk, zoodat het niet via genoemd Comité aan de Regeering kan worden gezonden daarna is het door onze Vereeniging zelf verzonden baar te willen maken. Het Bestuur zal gaarne van de ledenver gadering vernemen of een onderzoek in deze noodig geoordeeld wordt. OVERBRENGING VAN DE DEMONSTRATIE-BEDRUVEN VAN HET PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN DE COMMISSIE VOOR LANDBOUW COÖPERATIE NAAR DE ALGEMEENE LANDBOUWORGANISATIE EN HARE WERKTUIGEN-COMMISSIE Wegschappen. Aan de orde was hierna het rapport van de Wegencommissie en voorstel van het be stuur tot verbetering van het wegenbeheer, om het instellen van wegschappen in de pro vincie voor te bereiden, naar aanleiding van de beschouwingen van den heer C. Wijdenes Spaans op de vorige vergadering, over de kosten van het onderhoud van wegen door waterschappen, voorheen en thans en de middelen tot betere regeling daarvan. De heer Nobel deed mededeeling van het volgende: De secretaris, de heer G. Nobei, leest dc notulen van de vorige vergadering, welke onder dankzegging worden gearresteerd. Tijdens het lezen der notulen kwamen ter vergadering de heeren Ir. Kakebeeke. Insp. van den Landbouw. Visser, en Huys- mans. secretaris van de Hol! Mij. van Landbouw, welke heeren door den voorzit ter, onder dank voor deze belangstelling, worden welkom geheeten. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren C. Wijdenes Spaans en Dr. v. d. Sande. Dc secretaris mededeelingen: Land verb ulzing Met het oog op minder gewenschte ge bruiken van wervers voor landverhuizing, meent het Bestuur goed te doen te advisee- ren aan hén dié emtgratiéplannen hebben: Gaat niet te rade bij belanghebbende wer vers. slaat geen geloof aan wat zij U ver tellen, maar tracht te weten te komen, wat zi) U verzwijgen. Indien men inlichtingen wenscht, wende men zich tot de Nederlandsche Vereeniging De spr., bovendien voor. Op conferentie, reeds over Plantenziekten en Aardappelwet Van den Minister van Binnenlandsche Zaker^eir Landbouw kwam een ontwerp voor wijziging van den Plantenziekten en Aard appelwet tn om advies. Een commissie, be staande uit dc heeren P. Blaauboer Gz.. J. Blaauboer Gz.. P. J. Waiboer en N. Koppes, bestudeerde dit en verklaarde accoord te gaan met de voorgestelde wijziging, zoodat in dien zin geadviseerd wordt. De heer Deutekom vraagt dit dan ^voor- ioopig op 5 jaren te bepalen, die door den 1—-O„.,— - met deze restrictie dat de Noordermarktbond dan zijn houding weer opnieuw kan bepalen, waarmede de vergadering met 852 tegen 338 stemmen accoord gaat. a. Het bondsbestuur stelt voor, het vei- Samenwerking Kunslmestbureaux Het Bestuur besloot een Commissie te be noemen bestaande uit de heeren: C. Nobel, G. Veenslra, K. Koster. D. Nobel, J. Blaau boer Kz., om te onderzoeken op welke wijze kan worden samengewerkt met de Kunst- mestburcaux, óm uit de proefneming goede leering te trekken. d inge- D;ien het groote verschil van inzicht op de vergadering Van verleden jaar, moest het Bestuur wel een voorziehtigen weg bewandelen. De voorzitter zegt dat overleg geen zin heeft, omdat alle handelaren, die hier koopen, belang hebben, Spr. had de overtuiging dat het voorstel al lang bij den handel bekend was en besproken. Na nog eenij gestemd over 1 Van het Hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw kwam hierover het volgende schrijven in met het verzoek om hieraan instemming te betuigen en aan het Bestuur van den op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken te zenden: „Volgens de berichten In de dagbladen worden in Noord-Holland door de P. E. N. (Prov. Electr. Bedrijf) een landbouwbedrijf en een pluimveehoudersbedrijf electrlsch in gericht en wel onder leiding of toezicht van de Commissie voor Landbouw Coöperatie. Wij zien het nut van dergelljke demonstra ties, mits deskundig en onpartijdig gecontro leerd. zeer goed in en brengen dan ook gaar ne hulde aan hen, die hiertoe het initiatief hebben genomen. Wij meenen echter, dat dergelljke demon straties zeer goed zijn onder te bréngen bij de werkzaamheden der algemeene organisa ties, in deze bij de Vereeniging tot bevorde ring van den Landbouw in Holl. Noorder kwartier en de Holl. MIJ. van Landbouw. Wij denken hierbij aan dc Werktulg-Commlssle dezer organisaties en voor het Pluimveebe- dryf aan de Centrale Plulmvee-Commissie der H. M. v. L., aangevuld met vertegenwoor digers van plulmveeorganisatles. Wij meenen, dat langs dezen weg deskun dige contröle en onpartijdige voorlichting ge waarborgd mag worden geacht, terwijl op ge paste wijze propaganda door deze organisa ties voor deze demonstraties zal kunnen worden gemaakt. Met het oog op voorgaande, verzoeken wjj uw Bestuur genoemde werk zaamheden aan onze organisaties te willen overdragen. In vertrouwen uw wel willend antwoord te mogen ontvangen." Het Bestuur betuigde hiermede instem ming. Van het Bestuur van genoemden Zulvel- bond kwam hierop het volgende antwoord: ..Het Bestuur behandelde uw verzoek om de Electrische Demonstratiebedritven van het Provinciaal ElectrlciteltsbedrUf. die in samen werking met onze Commissie voor Landbouw Coöperatie worden ingericht en in werking gesteld, over te geven aan de Werktuigen- commissie van Noorderkwartier en Holland- sche Maatschappij van Landbouw en besloot alhoewel hierover in het Bestuur wel ver schil van meening heeft bestaanom in deze geen verandering te brengen en uw verzoek niet in te willigen." Dit schrijven is voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd de ek. najaarsvergadering te Schagen te houden. De rekening 1929 diet een batig saldo van f 841 35’4 sluitend op f 2725.72'4 werd, na gunstig rapport van de desbetreffende com missie. onder dank aan den heer Nobel, pen ningmeester. die werd gedéchargeerd. goed gekeurd en aldus vastgesteld. Tot ondervoorzitter werd gekozen de heer J. Best Na. te Berkhout Aan de orde was hierna bestuursverkie- Berekening belastbaar inkomen Volgens d n Minister van Financiën is het geoorloofd, dat landbouwers bij de be rekening van hun belastbaar inkomen de kosten, vallende op den aankoop van voor hun benoodigde gebouwen en gronden (no- tariskosten, hypotheekkosten f a.) afschrij ven in een tüdsrerloop van vijf jarén. Na nog eenige discussie wordt allereerst gestemd over het voorstel tot 15/100 pet. verhoogtng van het marktpercentage. Dit wordt aangenomen met 917 tegen 273 stem- men (die der L.T.B. afdeelmgen Langendijk en Harenkarspel-Oost). Het kortingspercentage to too voor handel wordt met algemeene stemmen genomen. Paarden- en Veeverzekering Van het Kon. Ned. Landbouw-Comlté kwam een verzoek in om misbruiken op het gebied van paarden- en veeverzekering ken- Vronwenbond Naar aanleiding van de vraag van den heer Kamp op de vorige vergadering van leden over de vergadering van het Land- bouwhuishoudonderwljs op de Vonk te Noordwijkerhout. is het BestiiUr van mee ning. daj deze zaak thulsbehoort bij de Ver eeniging voor Landbouwhuishoudonderwljs en dientengevolge is aan den secretaris, die voorzitter is van de Vereeniging voor Land bouwhuishoudonderwljs, verzocht, om hier over eene mededeeling te doen op deze ver gadering. Deze mededeeling luidt als volgt: „Het Bes’uur heeft belangstelling voor de plannen en zal hieraan ook wei aandacht schenken, al Is bü haar het onderwijs hoofd zaak; ongeveer 1000 leerlingen hebben de cursussen meest van vjjf jaar met goed resultaat gevolgd, zoodat de invloed van het zijn wij gaarne bereid en wij hiervoor de goedkeuring om te den over de crisis in den landbouw. heet spr. bijzonder welkom den heer Meser uit Alkmaar. Spr. wil daar de heer Bierema dit zal in zijn openingswoord over den crisis in den landbouw niet spreken. Spr. acht echter thans bijzonder den tijd ---„J aan gebroken met het oog op de verhoogde tarieven van Dultschland en het zich ver- toonende spook van mond- en klauwzeer, dat weer schijnt aan te breken, dat de re geering thans eens ernstig haar woorden in daden omzet om het mond- en klauw zeer te bestrijden. Er staat een veel te groot belang op het spel, en het is zaak dit vraagstuk' thans eens ernstig onder de oogen te zien. Met den wensch dat de Regeering zich bereid zal toonen in dezen thans eens iets te doen, opent spr. dc vergadering. werk der vereeniging In onze Provincie van groote beteekents is. Zij hoopt dit wérk in de eerste plaats krachtig voort te zetten en daarnevens te overwegen wat er meer ge daan kan worden. De vergaderingen van leden van de ver eeniging werken reeds jaren in de richting als op de vergadering te Noordwijkerhout bepleit. zing, wegens periodieke aftreding op 31 De cember 1930 van de heeren P Stapel Cz., C. Fok. en C. D. Rezelman. Gekozen werden de heeren H K. Koster. Wleringerwaard. P. Donker Ja.. Hogwoud en D. Schoenmaker te Hoog karspel. In de ..Roskam" te Hoorn werd gisteren de voorjaarsvergadering gehouden van bo vengenoemde vereeniging, ond--r voorzit terschap van den heer P. Stapel Cz.. die de vergadering opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot net Tweede Kamerlid, den heer Bierema, die zich be reid heelt verklaard een inleiding te hou den over de crisis in den landbouw. Ook Propaganda consulentschap Van het Bestuur van de Vereeniging Het Landbouwhuis kwam een schrijven in over de resultaten i»n de pogingen om te komen tot het stichten van een propaganda von- sulentschap met tot slot de conclusie, dat de overgrootc meerderheid der orgamsat én sympathiek tegenover het plan staat, dat de Holl. MIJ. van Landbouw en de L. T. B. zich onthielden van medewerking. Vaji verschillende zijden- werd financieefe steun toegezegd: van de kaas- en zboter - contrólestations werd niet die steun ver kregen, die verwacht werd Het Bestuur meent deze kwestie thans te moeten opschorten, totdat te zijner tijd door meerdere be anghebbenden de behoefte aan een propaganda consulentschap drin gender wordt gevoeld. Het Tweede Kamerlid, Dr. S. E. B. Blere- te Usquert hield een inleiding over: „De moeilijkheden tengevolge van de crisis in den Landbouw en wat er in dezen door de Regeering ter verzachting van den toestand zou kunnen worden gedaan.” moeilijkheden in den landbouw, aldus dateeren niet van de laatste dagen; komen ze ook in andere landen de internationale economische in Mei 1929 gehouden werd middelen gesproken om hierin verbetering te brengen. In de eerste maanden van dit jaar kwam er in de crisis een acute daling, - vooral wat betreft den akkerbouw: de prijs van de haver vertoonde zoon lage daling als in ons land de laatste 30 jaren niet is voorgekomen. Wanneer we de prijzen van dit oogenbllk vergelijken met prijzen van voor den oorlog <de jaren 19101914) en we stellen de prij zen van die periode op 100 dan is die prijs thans gedaald: voor rogge tot 74, voor haver tot 64, voor aardappelen tot 66: waar het in dexcijfer algemeen 160 bedraagt, is duidelijk te constateeren, hoe moeilijk de boeren stand het heeft. Met de veeteelt is het iets beter gesteld; daar staat het Indexcijfer ge lukkig nog boven de 100 Ofschoon echter de veeteeltbedrijven in den aanvang konden profiteeren van’ de daling van den prijs van de akkerbouwproducten schijnt thans oolS van de veeteeitprodneten lager te worden' de prijs van boter is reeds aanzien lijk gedaald, die van kaas heeft zich beter gehandhaafd. Dat de prijzen van de akkerbouwproducten zoo laag zjjn geworden vindt zijn oorzaak in de groote oogsten over de gehcele wereld in de jaren 1928 en 1929. Over heel de wereld is in totaal 10 millioen ton tarwe opgeslagen aks overschot van die oogsten. Evenals In de negentiger Jare vindt de da ling van deze producten haar oorzaak thans In de daling van de goud product ie. die een stijging van den goudprijs tengevolge heeft, met als daarvan het gevolg een daling van de goederenprijzen Volgens prof. Minderhout in het Land bouwkundig tijdschrift Is dit jaar geen grooten oogst te wachten; volgens spr. echter zullen we moeten rekenen op een buitenge woon grooten oogst. Door het steeds toene mende gebruik van kunstmest- en stikstof fen, staan we aan den vooravond van steeds groote oogsten; de productie is de laatste jaren zelfs verdrievoudigd en van graan kun nen we een.overproductie verwachten als de laatste twee jaren. Het Is een overproductie, waarvoor geep koopkrachtige vraag aanwezig is; over heel de wereld is het broodverbruik afgenomen, terwijl In Canada en de Ver Staten groote voorraden liggen ongeslagen In de hoop op betere prijzen. In de V S. alleen *llgt in de elevators een h<#veelheld van 4'j millioen ton meer dan anders in een geheel jaar wordt uitgevoerd. Ook Engeland, Rus land en Dultschland hebben nog groote voor raden. en als we bedenken, dat ook 1930 een grooten oogst zal brAgen. dan kunnen we spreken van een zonderlingen toestand, als we weten, dat elders nog duizenden en mll- lloenen van honger sterven Spr. is ervan overtuigd, dat hier een taak ligt weggelegd voor den Volkenbond, om In samenwerking met de Ver. Staten -«ten deel althans van die voorraden over te doen aan die stre ken. waar menschen van honger omkomen. Wat men in Canada en Amerika doet, is uit stel van executie, eenmaal zal er toch een uitweg gevonden moeten worden om die oor- raden van de hand te doen. Wat. Nederland kan doen is niet bijster veel; ’de Nederlandsche Regeering kan de crisis niet opheffen; wel eenige maatregelen nemen ter verzachting. De vraag rijst, of onze handelspolitiek wel de goede is. Moet er geen beter stelsel van tarieven komen, om tot een beteren afzet te geraken: de beschermende maatregelen van andere landen vormen buitengewone moei lijkheden. De actieve handelspolitiek zegt geen voorstander van protectie te zijn en de vraag is, of met een onderhandeiingstarief te bereiken zou zijn, tot betere toestanden te komen. De onderhandelingstarieven waren tot dusver echter van dien aard, dat het bui tenland steeds middelen had, om aan de ge volgen van handelsverdrpgen te ontkomen Dr. Mansholt acht voor Nederland onderhan delingstarieven noodig. om tot betere toe standen te komen, mits ze niet misbruikt worden tot bescherming van onze producten Aan onderhandelingstarieven. zonder ze te kunnen gebruiken, heeft men echter niets Dr. Nederbragt is van meening. dat Neder land van Dultschland dezelfde behandeling ondervindt als andere landen. Hij stelt vrij handel boven onderhandelingstarieven. ‘Spr. is echter buitengewoon huiverig voor bnder- handellngstarlef, dat vroeg of laat zal ult- loopen op protectie. In het buitenland zoekt men den boerenstand te beschermen door pro- tectie-maatregelen. Men is de opvoering der tarieven begonnen om eenheid te brengen in de daling van de munteenheid. Vroeger be stond echter die protectie nog veel meer. Spr betwijfelt, dat ons land voor landbouwpro ducten baat zal vinden. In protectiemaat- regelen. waarmede alleen die producten ge steund kunnen worden, die van het buiten land worden aangevoerd. Wij voeren onze landbouwproducten a-s zuivel, groenten, bloembollen en stroocarton. op groote schaal uit; in Frankrijk heeft men, ondanks de pro- tectle-maatregelen, toch overproductie van tarwe. In 1929 is er in ons land 1 millioen ton graan ingevoerd; ons land heeft er be lang bij. dat die producten zoo goedkoop mo gelijk worden Ingevoerd, daar zU noodig zijn voor artikelen van veeteelt-producten. Op zijn hoogst kunnen invoerrechten geheven worden op die artikelen, die niet In den land bouw als hulpstoffen gebruikt worden. De heer v. d. Heuvel noemde in de Tweede Ka mer als artikelen, die voor Invoerrechten in aanmerking zouden komen: rogge, tarwe en suiker. Spr. is het daar niet mee eens; rogge is in ons land op groote schaal een voeder- artlkel, en door hierop invoerrechten te hef fen. zou men den boerenstand zelf treffen Dit geldt ook voor een niet gering gedeelte voor de tarwe, en voor de suiker tot een ze kere grens. De economische structuur van onzen land en tuinbouw is weinig geholpen door tarie ven van invoerrechten. Als wij ook hier de protectie gaan huldigen zal dat tengevolge hebben een bescherming van de industrieele producten, en niet die van de land- en tuin bouwproducten. Spr. concludeert, dat de staat zeker den land- en tuinbouw niet kan helpen door het heffen van tarieven. Toch meent spr., dat de staat niet onder alle omstandigheden afzijdig moet staan van maatregelen. In het algemeen acht spr. het geven van subsidie zeer moeilijk, men zou wel weten, waar men moest beginnen, maar niet waar men moest eindigen. Na den land bouw zou spoedig de industrie komen. Een uitzondering zou spr. willen maken voor de suikerbleten-teelt, om te bereiken, dat die teelt hier te lande in stand zou worden ge houden, om culturen van andere gewassen te ontlasten; wordt dit laatste niet het geval, dan vreest spr. in sommige culturen, b.v. •bloembollen, een overproductie, met als ge volg: daling der prijzen. Daar het groote middel: de tarieven voor producten uit het buitenland voor ons land niet mogelijk is. kunnen, om tot verbetering van den toestand te komen, In het algemeen slechts kleine middelen wordjn aangewezen. Op de eerste plaats noemt spr. verlaging van de spoorwegtarieven voor land- en tuinbouw producten. deze zijn In ons land te hoog, veel hoogtr. dan in het buitenland. Zoowel de di rectie der spoorwegen, als de minister van Waterstaat, voelt niet veel voor deze verla ging; ’t ligt daarom op den weg der organi saties om aan te dringen op verlaging der spoorwegtarieven voor land- en tuinbouwpro ducten. Op de tweede plaats noemt spr afschaf fing van den vleesch-accjjns. die 'n verouder de belasting is geworden. Herhaaldelijk ech ter heeft de minister van Financiën zich hiertegen gekant. Een afschaffing van dir.e belasting zal in de toekomst zeker van in vloed zijn op de vleeschprljzen. Voorts noemt spr. afschaffing van de 20 opcenten op de grondbelasting, welke verschillende organi saties reeds aan den minister verzochten in te tfckken. Deze belasting is feitelijk een on recht. Deze opcenten vormen een grondbe lasting. verdisconteerd in den grondprijs. Een anderen maatregel noemt spr. het wegnemen van de sociale lasten, die op de bedrijven worden gelegd. Spr. noemt de landbouwbe drijven onbeschutte bedrijven in quadraat. daar de boer moet cóncurreeren met de meest achterlijke landen; ofschoon spr. is voor ver betering van de positie van den arbeider, dringt spr. er bij de organisaties op aan, de Regeering te verzoeken, althans tijdelijk, die sociale lasten voor rekening van den staat te nemen. Het wegenonderhoud kost ook den boeren veel geld; waar de opbrengst van de wegen belasting zeer groot is. "en de waterschappen voor de tertiaire wegen zoo goed als niets ontvangen, en ook door het groote verkeer van die wegen geprofiteerd wordt, acht spr. het volkomen redelijk aan de Regeering te vragen, ook een deel van het onderhoud van die wegen voor haar rekening te nemen. Spr. meent ten slotte, dat deze middelen tot verbetering niet op langen termijn moe ten worden geschoven. De minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw heeft In dezen echter geen eigen opinfe, hij geeft geen leiding en moet wachten op advies van des betreffende commi-sies. In dit acute sta dium moest hij echter een eigen overtuiging hebben, en zelf een antwoord geven. De landbouworganisaties moeten ook ech ter zelf de hand aan de ploeg slaan, en haar aandacht schenken aan de wanverhouding die er bestaat tusschen den prijs bü consu ment en producent. Als geen maatregelen door Regeering en organisatie worden geno men. dan zullen de gevolgen daarvan niet uitbljjven bü andere groepen van de bevol king. De boerenstand is een bron van levens kracht van alle andere groepen der bevolking, die daarin hun levenskracht moeten vinden, om voort te leven. Spr. spoort daarom aan om de organisaties sterk te maken en boog te houden, opdat de boerenstand niet in de ver drukking kome, maar die plaats in de wereld verovere, waar zjj hoort (applaus). De voorzitter dankte den heer Bierema voor zjin glashelder beloog waarna een debat ont stond, waaraan door een 4-tal personen werd deelgenomen Volgt sluiting der vergadering. Verzameling van statistische gegevens voor den landbouw Van het Kon. Ned. Landbouw-Comité kwam ëen verzoek in om advies over het verzamelen van statistische gegevens voor den landbouw in verband met de tegenwoor dige wüze van werken en mogeljjke verbete ringen. Het Bestuur is hierover van meening. dat alleen verbetering is te krügen door de menschen, die dit werk doen, financieel schadeloos te stellen voor hunne bemoeiin gen. opdat er de noodige aandacht aan kan worden geschonken. Zorgvuldige samenstel ling van de statistiek is van veel belang en voor den landbouw goed. Er wordt hiervan geen misbruik gemaakt. Afschaffing van den vleeschaccijns Het Bestuur betuigde instemming aan de actie tot afschaffing van Sen rleeschaecüns van het Kon. Ned? Landbouw-Comtté. Advies van de wegencommissie De Wegencommissie heeft met veel be langstelling kennis genomen van de uiteen zetting van den heer C. Wijdenes Spaans Jr. over: ..De kosten van het onderhoud van wegen door Waterschappen voorheen en thans en de middelen tot betere regeling daarvan" en kwam daarbü tot de volgende conclusie: Het wegbeheer behoeft spoedige en Ingrü- pende verbetering, omdat de toestand on houdbaar wordt voor den landbouw. De door den heer Wüdenes Spaans aangewezen weg vindt bü onze commissie groote instemming en zü brengt hem er gaarne dank en hulde voor. Zü acht het evenwel beter om de plannen door onze vereeniging te bevorde ren. dan ze aanhangig te maken bü de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten en de Unie van Waterschapsbonden. Hierdoor zal de voorbereiding en de uitvoering sneller mogelük worden en eventueel is ongetwüfeld goede samenwerking met invloedrüke organi saties In onze provincie voor dit plan te krijgen. De Commissie acht het 't meest gewenscht. dat de wegen volgens het thans door de Provincie ingediende wegenplan bij de Pro vincie In beheer komen en blüven en de weggebruikers der streek, waar deze wegen doorgaan, eene jaarlijksche bijdrage in de kosten van het onderhoud geven, vast te stellen naar de gemiddelde jaarlijksche kos ten van onderhoud over een zeker aantal Jaren toen het thans alle wegen vernie lende autoverkeer nog niet zoo was ontwik keld (büv. 19151925) en het wegbeheer In hoofdzaak ten behoeve van den landbouw werd uttgevoerd, waarvoor de wegen voldoen de goed waren. Alle andere wegen niet tot de Rljks- of Provinciale wegen behoorende kunnen verder het best in beheer worden gebracht bij enkele hiervoor op te richten wegschap pen <büv. 4 a 5) voor de geheele Provincie, omdat in het tegenwoordige wegbeheer meer eenheid en verbetering noodig is. Aan deze wegschappen zouden de tegenwoordige weg- beheerders een jaarlüksche bijdrage moetën geven, eveneens te bepalen naar de gemid delde kosten van onderhoud vah deze wegen over een zeker aantal Jaren. op grond van dezelfde overweging als voor de Provinciale wegen, is genoemd (büv. 19151925) toen de wë&tAi voor den landbouw voldoende goed waren. De overige kosten zouden door de Provin cie moeten worden gedragen. De voorbereiding tan dit plan zal onze Commissie eventueel gaarne bevorderen, wanneer bestuurs- en ledenvergadering zich met dit plan kunnen vereenigen. Winkel, Maart 1930. De heer Püper bepleitte uitkeering van Provinciewegen aan wegbeheerders. De heer Hulsftian bepleitte instelling een kleine commissie, ter bestudeering het vraagstuk inzake het wegbeheer door dc de prijs waterschappen, de verplaatsing van het wegonderhoud en den steun van Provlncie- wege daaraan gegeven. De voorzitter deelt mede, dat in het be stuur zich reeds zoo n commissie gevormd heeft en verwüst naar de mededeeling hier over van den secretaris. Z. h. st. gaat de vergadering accoord met het advies van de commissie. De heer G Nobel deed de volgende mede- deehngen van de# Kanalencommissie: De Commissie heeft in aansluiting van haor vorige mededeelingen, die door de ledenvergadering werden goedgekeurd overleg gepleegd met den heer Ir. J. A. Ringers over het plan gelijklegglng van het peil Schermerboezem en Raakmaatsboezem met de daarmee gepaard gaande sluizen bouw. Bij deze bespreking bleek tot ons ge noegen. dat deze gelijklegglng en de slui zenbouw het eerste werk zal zün voor de kanalenplannen; dientengevolge lükt het ons zeer goed dat Noorderkwartier zooveel mogelük bevordert dat dit werk wordt voorbereid. De gelüklegging van het peil is voor den landbouw van veel belang en goed; terwül liet tevens van zeer groot be lang is voor de scheepvaart. Wü zullen hiervoor gaarne propaganda maken De kanalen, die eene goede verbinding met de Wieringermeer zullen brengen, ge nieten de meeste belangstelling voor spoe dige totstandkoming en hebben ook de meeste kans van slagen, dit >ün de kana len: Aikmaar—Oudkarspel—Kolhorn Kolhorn—SchagenStolpen en MedemblikHoorn Dit lijkt ons goed gezien en verdient onze steun tenvolle. Voor Schagen is het plan voor het kanaal Kolhorn—SchagenStolpen het meest aan gewezene. zoodat wü ons daarmee ook ver eenigen en de wenschelükheid daarvan be pleiten. Verder hebben wü ten anazien van de bruggen te Oudorp, Oterleek en Ursem het plan voor het beweegbaar maken dezer bruggen overwogen en zün daarbü tot de conclusie gekomen, dat het misschien aan beveling verdient om ze zoo mogelük te verhoogen en vaste bruggen te maken, op dat vermeden wordt dat het verkeer langs de wegen door de scheepvaart teveel wordt belemmerd en de motorbooten er onder door kunnen varen- Bü deze plannen verdient het aanbeve ling om bü het aanleggen van de Provin ciale wegen te vragen of deze gedachte daarbü verwerkelükt zou kunnen worden. Wü hebben tevens het genoegen gehad om eene bespreking te hebben met Jhr. Relgresma. Directeur van den Provincialen Waterstaat en ook daar de hier genoemde plannen uiteengezet. Ook daar mochten wü eveneens een zeer welwillend gehoor vinden en werden wü in meening gesterkt, dat het zeer goed is om In de aangegeven richting voort te werken. Hiertoe verzoeken doen wat In deze gedaan kan worden. Langs het Kanaal Medemblik—Hoorn denkt de Commissie een flinken verkeers weg aan te leggen. Dr. L. T. C. Schey bracht hierna uit: Rapport ever de Metkcursossen. Voor 1930 staat op het werkprogram de totstandkoming van plaatselüke melkcur- sussen te bevorderen. Wu meenden, dat de onkosten voor de Afd. der Holl. Mij. van Landbouw en van den L. T. B. het gfoote bezwaar vormden en de Vereeniging heeft zich tot het Departement gewend om voor een 10-tol melkcursussen de gebruikelyke subsidie aan te vragen, welke is toegezegd. Er zullen nu cursussen gehouden worden door: 1. de Afd. der H. M. v. Omstreken te Benningbroek Woensdagmiddag had in „de Burg” te Noord-Scharwoude de jaarvergadering plaats van de veilingsvereeniging de „Noorder marktbond.” Aanwezig waren nagenoeg het geheele bestuur en de afgevaardigden der aangesloten vefeenigingen Tuinbouwbelang te Noord- Scharwoude, de Eendracht te Oudkarspcl, Nieuw Leven te H. Hu^owaard, Waarland en omstreken, Nieuwe-Niedorp, Sint Maar ten en de L.T.B.-afdeelingen Langendijk, ’t Veld, Heerhugowaard, Noord- en Haren karspel-Oost, De voorzitter de heer S. Brugman opent de vergadering met te wijzen op den voorspoedigen groei en den bloei van den Noordermarktbond. Dit optimistische woord mag wel klinken in deze minder rooskleurige tijden. Het bestaan van een tuinbouwer is wel zeer wisselvallig. Hij besteedt allerlei zorg en arbeid voor zijn bedrijf, maar dan nog is men onzeker over den oogst en nog onzekerder is het, omdat er zooveel afhangt van wat de producten opbrengen. Thans is dit wel heel erg slecht. De uitvoer wordt steeds meer belemmerd en vooral in Duitschland wordt sterk ge werkt om zich onafhankelijk te maken van het buitenland. Di? zware concurrentie mo: ten we met uit net oog verliezen. En dan mogen wij alles doen om kwaliteit en sor- teering, onzen «aam. hoog op te voeren. Spr. hoopt dat er vooral in deze zaken steeds een goede samenwerking zal zijn tusschen veiling en handel. Het U.C.B.-merk moet overal worden gezien. En nu moet spr. van h?t hart dat wij met onze bewaarkool geen reclame maken, omdat in den aanvang der campagne te weinig goede kwaliteit wordt aangevoerd. Laten we een verbetering hier van eens ernstig overwegen. Spr. heet thans een hartelijk welkom aan bestuur en afge vaardigden, de functionarissen van de veiling, waarvan helaas de marktmeester wegens sterf geval niet aanwezig kan zijn, de vertegenwoor digers van „Koophandel," den heer Balk, secr. der Prov. Commissie, den Ed. achtb. heer burgemeester van Oudkarspel en dc pers. Met een beroep op aller medewerking opent spr. de vergadering. De secretaris deelt mede, dat verschillende leiders van tuinbouwcursussen in den om- een gedachte heer Ootjers wordt gedeeld. Invloed van zout en brakwater Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland kwam een verzoek in, om het oordeel te mogen vernemen over den invloed van zout of brakwater, waarvoor de volgende vragen worden gesteld: le. Welke streken in Noord-Holland heb ben in die mate te kampen met brak of zoutwater in de slooten. dat landbouw en veeteelt daarvan schade of hinder onder vinden? 2e. In welke streken doet dat brak (of zout) waterbezwaar zich voortdurend voor en in welke Is het een jierlodiek optredend (seizoen-) verschijnsel? 3e. Indien het brak (of zout) waterbe zwaar periodiek is: a. in welke tüden treedt het dan op, en b kan in dat bezwaar dan voorzien wor den door het inlaten van zoet water en zoo ja, in welke polders is die voorziening moge lük? Het Bestuur stelde dit schrüven in handen van de Zuiderzee-Commlssie. die daarover het volgende advies gaf. dat aan de Directie van het Prov. Waterleidingbedrijf werd ge zonden De Commissie beschikt helaas niet over voldoende gegevens om de gestelde vragen te beantwoorden en zü kan tot haar spüt ook geen instelling noemen, waar de be doelde inlichtingen te verkrijgen zullen zün. Wel bleek de commissie van oordeel, dat van de neiging, welke in den landbouw be staat, om lagere waterstanden te handhaven dan voorheen gebruikelük was. een toene mende behoefte aan leidingwater voor het vee ongetwüfeld het gevolg zal zün. Ons Bestuur neemt de vrijheid er de aan dacht van Uwe Directie op te vestigen, dat de landbouw ten zeerste gebaat is bü een zoo algemeen mogelüke drinkwatervoorzie ning op de boerderüen, waarvoor zü bü de zen nogmaals een beroep op Uwe krachtige medewerking meent te mogen doen." Op dit schrüven werd het volgende ant woord ontvangen van de Directie van het Provinciaal Waterleidlngbedrüf ..Hierbü bericht ik U de goede ontvangst van Uw schrüven. waaruit ik vernam, dat door U niet over de gewenschte gegevens wordt beschikt. Gaarne dank ik U voor Uwe bemoeiingen ten deze. In verband met het beroep, door U nog maals aan het slot van Uw schrijven ge daan. op mün medewerking inzake een zoo algemeen mogelüke drinkwatervoorziening op de boerderüen. kan ik niet anders doen dan U verzekeren, dat ik er naar streef, om binnen de ten deze gestelde rlchtlünen, alles te doen wat gedaan kan worden Wellicht ten overvloede wüs ik U er op, dat de situatie voor belanghebbenden m.l. belangrük gunstiger is geworden, nu sedert kort de U ongetwüfeld bekende „Regeling inzake het van provlnclewege verstrekken vap büdragwn tot dekking van de kosten, rechtstreeks verbonden aan het aansluiten van niet rendabele gebieden aan het bui zennet van het Provinciaal Waterleidingbe drijf” in werking is getreden. Een aantal niet rendabele uitbreidingen staan reeds, dank zü de in uitzicht gestelde medewerking der Provincie, samengaande met den door besef van het gemeentelük be lang ingegeven steun der betrokken ge meenten, op het punt om verwezenlükt te worden. Het getal der uitbreidingen, wier levensvatbaarheid aan de hand der nieuwe regeling wordt onderzocht, doet mü voorts, verwachten, dat wü op het oogenbllk aan het begin staan van een uitleg op groote schaal van het bestaande distributienet, zulks ten dienste van de door U bedoelde bevolk ingsgroep. Aangenaam is het mü in deze op krachtiger! moreelen steun te mogen kenen." trek, op de verfadering uitgenoodigd, ge meend hebben te moeten bedanken, daar zij noodzakelijk dezen middag een cursus in bloembollenteelt moesten volgen. Het bestuurslid P. de Jong (Waarland en omstreken) heeft bericht van verhindering gezonden. Eveneens is afwezig de heer P. Groen, bestuurslid voor de afd. Langendijk L.T.B. De voorzitter en secretaris van het Cen traal Bureau van de veilingen, de heeren Valstar en Niemöller, hebben bericht van verhindering gezonden, omdat zij nood zakelijk aanwezig moesten zijn bij de opening der nieuwe veiling te Venlo. De notulen der vorige jaarvergadering worden onveranderd goedgekeurd, onder dank aan den secretaris, de heer J. Kliffen. Naar aanleiding van deze notulen vraagt de heer A. Schuifelen (Langendijk L.T.B.) waarom het in de vorige vergadering ge nomen besluit, inzake het veilen op mon ster niet is uitgevoerd. Hierop antwoordt de heer J. Ootjers, vei- lingsleider, dat een keer een proef is gedaan, maar het naar zijn oordeel praktisch onuit voerbaar moet geacht worden en dus be sloten is het voorstel niet uit te voeren. De heer van Breugel (Sint Maarten) vraagt of het voorstel van zijn vereeniging om een betere verpakking in te voeren, - den Vierbond is besproken, waarop de voor zitter antwoordt, dat dit niet gebeurd is en de toezegging doet, dit alsnog in den Vier bond te bespreken. De rekening is nagezien door de heeren van Kleef, Uorst en den voorzitter. De heer van Kleef adviseert tot goedkeu ring, waarna de rekening onder dank wordt goedgekeurd. Ontvangen is een bedrag van f 45.104.27 en uitgegeven f 43.852.18, dus een batig saldo van f 1.252.09. Met het nadeehg saldo van vorig jaar van f 19.660.69 (veroorzaakt door de uitbreiding der veiling) maakt dit een nadeelig saldo van f 18.408.60. De heer Swager deelt mede, dat de reke ning voortaan zal nagezien worden door een accountant van het Centraal Bureau. Het jaarverslag t Commissie van Be aan de samenstellers verslagen zijn reeds vroeger in dit blad opgenotnen. De voorzitter hoopt, dat de jaarverslagen in 1931 in opgewekter toon mogen worden gesteld. De heer Ootjers deelt mede, dat door het bestuur is besloten tot aankoop van grond voor de stichting van een betaal kant oor. Dit terrein is gelegen vlak bij het tegenwoordige kantoor. De prijs is f 2400.terwijl de over- schrijvingskosten voor rekening van den verkooper komen. Het terrein is diep 16 M. en breed 12 M. Behalve het bt kantoor zal gebouwd worden een vergadenngs lokaal en een woning. De heer Ootjers, deelt naar aanleiding van den geuiten wehsch om het geld in alle plaat sen thuis te bezorgen, mede, dat dit op bezwaren stuit van de zijde van den markt- betaalmeester. Deze wil wel al het mogelijke doen in deze en zal dit nog eens overwogen worden. Voorshands moet men zich in denken dat dit op practische bezwaren stuit. De heer van Breugel (Sint Maarten) zegt .dat men daar een heel stuk op achter staat; spr. vraagt of het dan niet mogelijk is dat een paar keer per maand wordt thuis be zorgd. De voorzitter zegt, dat het bestuur den wensch van Sint Maarten aan den betaal meester zal doen kennen. De secretaris voegt er nog aan toe, dat de betaalmeester wel wil medewerken, maar voor de buitenwijken komt het geld al aan huis door middel van de vrachtvaarders. Ook wil deze het wel per post verzenden als iemand hierto^ den wensch te kennen geeft, ook per cheque ef over de boerenleenbanken. Spr. heeft den indruk dat alles thuis brengen niet doenlijk is. Voorzitter zegt, dat het bestuur deze zaak nog eens ernstig met den betaalmeester zal bespreken. Aan de orde is hierna het Bestuursvoorstel om voor den bouw van een nieuwe veiling een reserve te vormen, door verhooging met 15 100 pct. van het marktgeld en de bijdrage aan den handel van 25/100 pet. tot 15 100 pet. terug te brengen. Dit voorstel is door de afd. Langendijk L.T.B. zoodanig geamen deerd, dat het marktgeld met 10 100 wordt verhoogd. De voorz. deelt mede dat de bouw van een nieuwe veiling in 1930 niet mogelijk is gebleken wegens financieele bezwaren. Er is op voorstel van den heer Groen onderzocht of er voldoende crediet was voor dezen bouw en inderdaad is gebleken dat dit bij de huidige statuten niet het geval was. Daarom wenscht het Bestuur thans een reserve te vormen, om den bouw binnen’enkele jaren mogelijk te maken. L De heer D. Bruijn verdedigt het amende ment L.T.B.spr. vindt dat het allereerst de 1 4 van den handel zou moeten worden ingetrokken, een dergelijke vergoeding be staat nergens als in dezen omtrek. De voorz. wijst er op, dat deze bijdrage' indertijd is ingevoerd, toen de contante' betaling is vastgesteld, als overgangsmaat regel. Voor meerdere kooplieden acht het Bestuur deze bijdrage gewenscht. De heer Bruijn zegt dat de veiling geen bankinstelling is. Van Bestuurszijde wordt het voorstel verdedigd en wordt er op gewezen dat in geld uitgedrukt, het verschil met het amende ment zeer gering is. De heer Deutekom (Koophandel) ver wondert zich over het voorstel om të gaan knibbelen aan het bedrag voor den handel en had minstens verwacht dat hierin overleg met Koophandel was gepleegd. De heer Kliffen (Bestuur) wijst er op dat van de voordeelen van een nieuwe veiling ook de handelaren profiteeren. De heer Slot Frans (Koophandel) zegt dat de huidige veiling zeer goed is om zijn werk in te doen. Een uitbreiding is alleen noodig, omdat er te veel bouwers in de veiling komen, die een goeden gang van zaken beletten. De heer J. Groen Az. (Bestuur) is van meening, dat van een overeenkomst eigenlijk geen sprake kan zijn en overleg met „Koop handel” moeilijk een gewenscht resultaat kan opleveren. Spr. wijst er nog op dat het bouwkapitaal hoofdzakelijk moet inkomen in de goede jaren en deze veiling nog uit stekend is ingericht. Hij waarschuwt der halve tegen te hooge opvoering van het veilings percentage. De heer Kostelijk (Bestuur) is eveneens van meening, dat er geen overeenkomst bestaat en doet een beroep op de hande laren cm in het belang van een foei' richte veiling mede te werken. Gez 2. de Afd. Omstreken. 3. de Afd. der H. M. en Omstreken In de Stammeer. 4. en 5. de Afd. der H. M. v. L. Hoorn te Beets en Schelllnkhout. 5. de Afd. van de L. T. B. Schoort te Schoort. De lust om zich voor hun taak meer ge schikt te maken door het melken goed te leeren. is bü de boerenzoons en dochters in Noord-Holland al zeer gering. Een groot verschil met Friesland en andere provin cies. In 1929 werden in Friesland 52 cur sussen gehouden met 293 leerlingen. Wij komen nu vermoedelijk op 6 cursussen met 30 leerlingen. In Noord-Brabant zün in 1929 707 leer lingen geëxamineerd. 419 mannen en 288 vrouwen leerlingen van 36 cursussen. Deze cursussen gaan uit van de Zuivelfabrieken, de diploma’s worden door de Zuivelbonden uitgereikt. In Overijssel deden In 1929 415 melkers en melksters examen. De cursussen gingen daar uit van 34 coöp. Zuivelfabrie ken. Iedere fabriek beschikt over een of meer voopmelkers. Het is n.l. een slecht teeken, dat er hier zoo weinig belangstelling is voor het goed leeren melken. Wanneer de uitvoer der Zui velproducten in den knel komt, zal de kwa liteit een heel voorname rol spelen en deze staat in nauw verband met de zorg voor de melk winning. Verder denkt spr. aan de veelvuldig voorkomende uierontsteking, zoo schadelük voor de veehouder, en waarte gen het beste geneesmiddel of middel ter voorkoming is een deskundige melker, zoo- als die op de melkcursussen gevormd wordt. De heer Ir. van Kakebeeke sprak hierna de vergadering toe en drong aan op organi satie om zoodoende tot verbetering van den crisistoestand te komen. De heer J. Breebaart Dzn. verzocht het bestuur pogingen te doen om te bereiken dat over de trambaan van de tram Schagen— WognumNibbixwoud een primaire weg aan te leggen. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak reeds in het bestuur wil In dezen wel mede werken. doch acht thans het oogenbllk nog niet gekomen meerdere mededeelingen hier over te doen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13