E Jo I A R D A TT V002? DE HUISKAMER Cheque-koersen Bk J.I El Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws 4 ij: fe K U I Prinsefljlce corruptie APATHIE De gevaren langs den weg G N. KERKNIEUWS Heke Kingsford Smith in Nederland KOI Laa Tornado in Nebraska 12 steden verwoest Een journalistieke bedevaart H0U7 f 1.50 Verkrijgbaar in pot je s ad f 0.75 en EN S M' I 1 LMT Lyster BELEE In heel korten tijd, alle zomersproeten kwijt door I - I N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel „VR1ESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 ENKHUIZEN CASTRICUM Aan de trouwe vereerders(sters) der Kleine H. Theresia houding tusscben Rijk en Gemeenten. door Kees Parra 19-Jsrtg meisje gedeed Je VRIJDAG 2 MEI 1939 <eaMe> daan. en o VRIJDAG 2 MEI 1939 X 173 rijke, nieuwe leven; bloesempracht die 110 l 26% 1 514 Giro no. 39730. 3% Prolongs Ue d Koen 9.19 we niet it Ruim HOR1 Ion beer Schipper ten opzichte van gesproken. HU is echter door RUkent Zwaan. Ernst Julius Fran- Mletje Stap. Truitje de Johannes de Vries. 1919 1919 1919 1917 '5)9% 54 144>/j 122 153 201% 336y2 135 112% 130 467% Vertin Komen 36Q 337 83 370 154 aoi 332% 133 114% 125 450 1«% ill 95 It VI LI Besmetteiyke riekte. In de week van 20 tot en met 20 April 1930 heeft rich in dere gemeente een geval van roodvonk voorge- Industr. Bollenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers 189% 153 173*/. kestein in den vorm van een fraai uitgevoerd sulkerwerkgebak voorstellende een der Veer- oooten. Mijnbouw Boeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie 361 332 82% 363 58% 224 53‘4 21% 78 55% 124»/, 4’/. 144 311 Spoorwegen Union Pacific Wabash Quc MUw 8t Paul Kansas City South trio Railr Petro leem Dorischs Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 95 78 6'/. 9.70 34.S0 12.07 2.48 59.25 48.10 13.— 30.70 66.45 66.70 66.45 7.30 34.90 142’/, lil 95 59 109 48% 94% 83% 61/. 101% 101% 100»/, 100»/, 96 21 77 een 'oorstellen is men ter secretarie Gevonden i rijwiel; z actetasch en 1 ponemonnaie. Verloren Suiker RVA Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij... 1 zwarte benzinedop; 1 -tjwielbeiastingmerk: i portetnonnaie en i taschje: a ventermandies. Politieberichten Alhier werd proces verbaal opgemaakt tegen K. V. wegens rij den zonder licht, tegen P B.. wegens zoeken van eieren, 'egen P. K-, wegens os laten loo- oen van vee en P. de V„ wegens loopen op verboden grond. Bevolking Ingekomen A- M. Rozing, G. Elzinga beiden van Amsterdam: L. Heuper, van Keulen: R. Moes, van Borger: A. v. d. Ploeg, van Uithuizermeden: W. Bakker, van Zaandijk; H. Froon en gezin, van Assendeift; P. F. Entius van Hoorn. Vertrokken: C. M. Nanne en G. M. Zonne veld naar Limmen: E. Poel naar Assendelft: G. Out. naar Zaandam; M. C. Tromp, naar Amsterdam. In het dorp Tekamah werden drie perso nen door een wervelwind gedood en honderd gewond. Staatsleeningen 5» Nederland 5% Nederland Neder! 4R Nederl «H N.lnd.1939 B tabak Dell Batavia Oude Den Oostkust Sen bah Maxwell Scheepvaart HoU Amerika Lijn dito Oem Elgend f Kon Ned Stoom b Scheepvaart - ome. Marine oomtn. Marine pref. Rebber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoeii Serbadjadi SUau V L Q Ck- Allied Intercontln Rubber 392%~ 35% 412»/, 161 20»/, 28% Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Nico laas Theodorus, z. v. N. J. S'uijt en van G. J. de Leeuw- Cornells jacobus. z. v. C. Baan en van J. Rinsetna: Geraardus Augustinus, z. v. G. A. Nootebos en van G. Groent les; Simon Nico laas, z. v. Klaas Beenties en van I. Castncum. Overleden Theodorus Johannes Caspa rs En gering, oud 70 <aar. wonende te Castncum: Gne'ie Kneppei, oud 66 taar wonende te Castncum. echtgenoot* van P. van der Hunst: Dorothea Reijers, oud ar iaar wonende te Amsterdam; Sophia Dek ker oud 24 laar, wonende te Castncum; Pieter Former, oud 54 laar, wonende te Den Helder. Ondertrouwd: Gerardus Vonk, oud a6 iaar, timmerman, wonende te Amsterdam en Adriana Mana Rozing. oud ai «aar, zonder beroep, wonende te Castncum. Getrouwd: Hendrik Levering, wonende te Limmen en C. M. Nanne te Castncum: S. Winder te Limmen en C. M. Zonneveld te Castncum: I. A- de Rthjter te Heemskerk en G. van Duin te Castncum: J. J. Kramer te Assendeift en E. Poel te Castncum, 101% 101% 100»/, 100»/, 96 N Fargs IXHXMW Nev-Tort BertQD Ztinen Rczaa Manna Oslo Stockholm Konennazeo Praag Wewoao Warschau 9.75% 34.67 12.08’/, 2.48% 59.32 48.14 13.03 30.80 66.55 66.82% 66.55 7.36% 35.05 De tornado liet een ernstig spoor van ver. woesting na. Twaalf steden en het dorp Pender, dat een bevolking heeft van 1000 inwoners, zijn, naar gemeld wordt. voUtoman verwoest. Bom! Ik had stof genoeg om de eerste uren te overdenken We liepen tamelijk onverschillig naar da tram, graatten over koetjes en kalfjea, ook in de tram. Toen we uitstapten, wilde ik haar helpen, se iel echter Jk ben geen hulp behoevende vrouw. Ik kan alleen staan 1" Drommels En dan soon eenlg knappe meld. Raadaelachtig, gewoonweg onbegrijpe lijk. Brand in de Oosterbuurt Heden morgen ontdekte de eigenaar-bewoner Th. Kuijs. alhier, brand in de schuur nabij zijn Gevandew en verteren veerworpen ever de maand April Gevonden en niet afgehaald een paar schoenen, paar gummischoenen, schoentje, 2 Alplnouutaen. 3 handschoenen, jongensjasje, 3 manteloeintuurs, rierspeldje, gouden armband, doublé armband, zilveren dameshorloge, zilveren ringetje, eau de co- lognefleachje 7 messen, koperen deurknop, sleutel, glassnijder, kloet, zakkammetje in étui, tafelzeiltje, spoel van naaimachine, pak zakken. 4 portemonnale's met inhoud, bank biljet van 1 10. taschje inh. f 0.18'j. vulpot lood, notitieboekje. rijwlelbelastlngmerk, ijzeren gewicht van 2 K.G. koperen gewicht van 1 H.G. 36% 34 73 178»/, 27L, 27% Gisteren heeft een aantal journalisten, verbonden aan R. K. bladen, op verzoek der Bisschoppelijke Commissie van Onze Ueve Vrouw ter Nood, een bezoek gebracht aan 1 bedevaartsterrein te Helloo. Voorts werden de WUlibrorduskerk, aldaar, de Wllltbrordput en de z.g. preekstoel van den eersten Geloofs verkondiger In het Hellooérbosch bezocht. De excursie waarop wij morgen uitvoe riger terugkomen stond onder leiding van den Zeereerw. Zeergel. heer W Nolet, pro fessor san het Groot Seminarie te Warmond, den Zeereerw heer A J M. ven Meeuwen. Pastoor te Helloo, en den heer G. Th. M. van den Bosch, te Overveen. zal voor V bidden. woning, waarin een z.g. kookpot brandde voor het water voor de schoonmaak van schuren en stallen. Ijlings werd de brand weer gewaarschuwd en geen 5 minuten daarna was deze met een slangenwagen aanwezig en kon binnen een minimum van tijd water worden gegeven door een straal op de waterleiding. Het was hoog tijd ook, want geen 15 c.m. van de schuur stond het woonhuis van A. Verver, dar groot gevaar voor ui'breiding van den brand opleverde. De schuur, oud, en van binnen voorzien van bollenstelhngen en een groote partij manden en andere brandbare voorwerpen, was m een oogenblik een vuurzee, aan- gewakkerd door den tellen oostenwind. Gelukkig was de wind iets voorbij het woonhuis, dal door hoog opgaande boomen mede werd beschermd, en zoodoende be houden werd. Was dat met het geval geweest dan was de ramp niet te overzien geweest, want dan hadden de vonken boog in de lucht gegaan en zou de boerderij van C. de W., die met riet is gedekt, zeer vermoedelijk ook er aan zijn gegaan alsmede een tweetal andere woonhuizen. In de schuur, die geheel met den grond werd gelijk gemaakt, waren nog opgeborgen een groote partij gladiolen en kralen, pen en ander was verzekerd, maar de schuur laag. Omtrent de oorzaak vermoedt men het vuur vallen uit den kookpot. Door het snelle en krachtdadige optreden van de brandweerlieden Houtenbos en de Groot, later bijgestaan door Lute en Kabel, kon het woonhuis van A. V. behouden blijven ai kreeg het wel eenige waterschade. Een woord van lof aan de beide eerst genoemde lieden is hier zeker op zijn plaats. 35% 407 161 20% 27% Huldiging C. J. Veelders Donderdag was het 40-jaren geleden dat de heer C. J. Veel ders van hlei in dienst kwam by de pachters van net Stationsbuffet en de buffetten van de veerbooten. Des morgens werd ds jubilaris gehuldigd In de eerste klas kajuit van veer boot Van Wijcke door den heer Beekman, den tegenwoordigen pachter, olj wien de jubi laris reeds Ij jaar Ir dienst te De heer Beek man prees oen jubilaris als een plichtsge trouw mensch. die ook als het belang van t bedrijf dit eischte zijn meening durfde zeg gen en later bleek meest altijd dat de man van ervaring en jarenlange ondervinding het bij het juiste elad had gehad. Hiervoor dankt de beer Beekman den jubilaris hartelijk. Van den hotelhoudcrsbond vntving de Jubilaris het diploma voor 40-Jarigen trouwen dienst en de gouden draagmedallle, welke de heer Beekman den jubilaris op de Jas spelde. Van meerdere vaste reizigers ontving de heer Veelders gelukwenschen. Van de receptie in den namiddag werd een druk gebruik ge maakt en vol bewondering was men daar voor den keurigen schat van bloemen. Vermei ding verdient een surprise van den heer Boe- (Vervolg Gemeenteraad) Hst voorstel wordt Bonder stemming goed gekeurd. Het voorstel tot het verleenen van «en voorschot aan het bestuur der Rootnach-Kath. scholen Ingevolge art. 101 Lager Onderwijswet voor 1930 wordt ronder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna komt de rondvraag aan de orde. De heer Aukes vraagt in verband met de bepalingen der wet op de financieele ver- -- - waar- t>U 18 bepaald, dat voor 1 September de be- 1 worden in moeten djn enz. ter lezing 1 te Plannen voor een Oceaanvlwchtl AMSTERDAM, 2 Mei pe beroemde Australische Oceaanvlleger Kingsford Smith, zal Zaterdagavond of Zondagmorgen per ss. .Statendam" van de HollandAmerika- lijn te Rotterdam aankomen. Hij brengt een besoek aan de Fokkerfabrie ken te Amsterdam, waar hij sijn befaamde 3-motorlge „Southern Cross", die hem over den Stillen Oceaan heeft gebracht, en vele andere groote vluchten mogelijk heeft ge maakt, komt afhalen. Het vliegtuig is in de Fokkerfabriek geheel nagezien en ziet er weer als nieuw uit. Naar verluidt, zou Klneaford Smith het plan koesteren binnenkort een Oceaanvlucht van Oost naar West over de zoo moeilijke noordelijke route te maken. ■ndastrteén Marg Unie Calvé Delft JL Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips uitwarkan. De beer Schipper, hierna aan bet woord. De vroegere premier, prins ptroee Neerat Bddowleh. die voor het gerecht was gedaagd la schuldig bevonden aan corruptie, wegens het In ontvangst nemen van 387 pond ster ling en deswege veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf en 1100 pond boete, benevens verval van politieke rechten. lastlngen welke geheven zullen de gemeente door den Raad 1 bepaald, tijdig de stukken neer te leggen en voorstellen den raad te doen bereiken. De voorzitter aegt toe, dat ander aal geschieden. De diverse aan bet lijkheid dat het een of ander Tweede Kamer lid zich er mede zon bemoeien. De heer Schipper komt dan weder aan het woord en spreekt dan over de ideéele betee- kenls van het 1 Mel-feest. Hij veroordeelt het optreden van den bur gemeester en zal dan ook de volle vrijheid nemen hieromtrent verder strekkende be kendheid te geven. De voorzitter zegt, dat de heer Schipper dat gerust kan doen. De heer de Vries tart den heer Schipper, feiten te noemen dat kattiolieken andersden kenden niet zoo fijngevoelig behandelen. De heer Schipper noemt dan, dat hij wel eens is nageschreeuwd en ook andere partij- genooten en dat een reclameplaat van Troel- stra, die veel heeft gedaan, de oogen aijn uitgestoken De heer de Vries constateert dat dhr. Schip per niet heeft aangetoond, dat een en ander door de Katholieken Is gedaan. Hij noemt geen namen of persoonlijke feiten, alleen algemeenheden. De heer Hellinga mengt zich nog in het debat en meent zelfs dat de redactie van het blad niet fijngevoelig is geweest, omdat na het'overlijdensbericht van den Pastoor een mededeellng voor kwam van een feestavond, die deze week voor het Patronaat zal worden gehouden. De heer Hemmer antwoordt op deze aantij ging, dat er geen sprake is geweest van een feestavond voor het Patronaat maar een ouderavond en dat deze trouwens, wat de feestelijkheid betreft, direct na het overlij den van den Pastoor is afgelast en dat alleen een ouderavond wordt gehouden zonder eenlg feestelijk vertoon, maar om een band te vor men tusschen Patronaatsbestuurders en ouders, hetgeen heel iets anders is. De burgemeester sluit hierna het debat. Na encele kleine opmerkingen door andere raadsleden over ondergeschikte punten, be treffende gemeentezaken wordt de vergade ring gesloten. We zaten vis a vis in de theeschenkery, niet vet van de stad. Het was er druk, want het was een heete zomerdag sn de men- schen waren de hulzen ontvlucht, om buiten kracht en sterkte te vergaren voor de Ko mende wintermaanden. We raten vis a vis in de serre, waar de zon was ultgeoannen door een dikken kastanje boom. die er vlak voor stond. De juffrouw oracht ons thee Dank u. „Wat ben je stil en telkens In gedach ten" zei het meisje, dat tegenover me zat. Ik schrok even, want Ik had «leze opmer king niet boo vlug verwacht. We hadden elkaar sinds dien eersten len tedag niet meer gesproken en alt tegelijk oin den hoek van eenaellde sti waren gekomen, had deze ontmoeting wi schijnlijk niet plaats gehad. „Hindert je iets of heb je ruzie met baas?" vroeg ze na een poosje. „Aanraken der draden is levensgevaarlijk" antwoordde ik, schijnbaar kalm maar in werkelijkheid jubelend van plezier en vol doening. We zaten vis 8 vis, we keken naar bulten. We zwegen. Achter ons verslikte zich een mijnheer In een rozijn van een ijsje, dat gaf voor de ove rige bezoekers even sensatie. .Jloe breng Je nu anders Je Zondagmidda gen door?" informeerde ze. „Och. ik tennis als het mooi weer Is. of ik wandel; dat doe ik liever, want dan ben ik alleen”. Ze keek me aan. niet ongeloovlg, ook niet medelijdend, maar wel belangstellend. „Bestaan de meisjes niet meer voor Je?“ vroeg ze me. Ik haalde mhi schouders op. gaf geen ant woord. Toen ben ik etn hemelhoogen boom gaan planten over het sterrenstelsel in verband met de weersgesteldheid, waarbij ik Jupiter den weg van Venus liet kruisen en Mars dwars door de maan liet trekken Toen Ik klaar was. smoorde ze een elegant, maar op recht gemeend gaapje In een zijden zak doekje. „Wil je een sigaret?” Uieel graag ja!" Toen ik haar en meself van vuur voorzien had. stond Ik op en Ik verzocht haar me even te willen excuseeren. Drie tafeltjes van ons vandaan zat een oud-leeraar van me met hem maakte ik een praatje. In een spiegel zag Ik. dat zij mijn bewegingen nauwkeurig volgde. Ik was on natuurlijk druk tegenover mijn ex-leermees- ter en we lachten belden tamelijk luidruch tig. Na een minuut of vijf ging Ik weer terug naar mijn tafeltje, zaten we weer vis-A-vla. „Wat zal ’t weer ellendig druk aan de tram zijn” begon ze. toen ze bemerkte, dat er van mijn kant geen mededeellngen te verwachten waren. „Mijn part moeten we een uur In de rij staan" antwoordde Ik. In gewone omstandigheden zou Ik er niet aan gedacht hebben om dergelljke antwoor den aan een lieftallig meisje te geven, nu speelde ik hoog spel op gevaar onbeleefd te worden. „Zullen we gaan? Ik moet zes uur thuis zijn?" vervolgde ik. Zwijgend stonden we op. liepen onverschil lig naar de tram, praatten weinig, ook In de tram. Toen'we uitstapten steunde ze met haar hand op m'n schouder, ik reageerde er niet op. Het was druk in de stad In een café zon gen de mannen van een jtrjjkje „Wenn du elnmal dien Hes verschenkst, dann schenk es mir!” Ik voelde plotseling haar kleine handje In de mijne endie emotie was me te sterk. Ik kneep terug: tegelijk ontmoetten onze oogen elkaar en ik zag een doffen glans m haar anders zoo heldere kijkers. Ze nam haar zijden zakdoekje, deed of ze haar neus snoot, doch pinkte een traan weg. We gin gen het café binnen. Weldra zaten we tn druk gesprek dicht hij elkaar.... de apathie was met apathie genezen. *t Is Mei! Allerwegen ontplooit zich het rijke, nieuwe uxe vreugde en hope wekt in ieder menschenhart. Maar, bij l et ingaan der Meimaand gaan ook de harten open, ontbloeien in nieuwe liefde en teederheld voor de Kot.inginne der MeiWelk trouw Maria-kind ondergaat niet dien geheimzlnnlgen Invloed en bezie ling, welke het woordje .Meimaand" In hem wekt? Doch vöor de vereerders (sters) eer kleine H Theresia wekt in de Meimaand nog een andere gedachtenaast de Zoete Ko- nlnglnne der Mei. zien zU het kleine ..Koninginnetje", dat hen bijzonder tegen lacht In de Meidagen. Ook Haar rozenschat ontbloeit op het eind Ier Meimaand in nieuwen overvloed1 1 Is in de dagen der nationale noveen ter eere der kleine H. Theresia, welke, zooals vorige jaren wederom gehoudr 1 wordt van 1725 Mei as. Ze opent dus op den verjaardag van Haren triomf, den verjaardlg der helligver*--laing. Wij, die weten en ondervinden hoezeer zjj Gods lieve linge is en Haar naam van „rozenstroolster" terecht draagt, mogen wjj niet verwachten dat de goede God Haar dien dag nog meer macht geeft op zijn Hare 7 Ze telde tijdens Haar laatste ziekte: ,De goede God zal mij niets weigeren, omdat Ik Hem niets gewei gerd h b"l Zoozeer was ze zeker van Hem, in haar groot vertrouwen! Vereenigen wij ons dan weer in 'n vurig en vetrouwvol gebed. wij bidden met U mee. Legt Haar Uw vragen vóór, of zendt ze ons, wij leggen ze neer bij Hare relikwie gedurende al die dagenen vertrouwt veel! Is het weer geen heerlijke bevestiging van Theresia’s macht bl^-'God, dat Zijn plaatsbekleeder, onze H. Vader Pius XI aan Haar de toekomst var. 1 ramp zalig Rusland mede heeft toe vertrouwd De Paus spreekt in den naam van Christus! We meenden dan ook niet te mogen na’aten in Uwe en onze gebeden gedurende, die dagen als bijzondere intentie bij te voegen: haar machtige hulp te verkrijgen tot bescherming der Kerk in Rusland. De Godd. Voorzienigheid zelve schijnt onze inzl .ten In deze te lelden. Luistert eens: Slnis enkele jaren geven velen Uwer bij hun intenties ’n offertje ter eere der H. Klein- Theresia. Dit werd, zooals ge weet, dan verzameld en bewaard in de hoop daar van eens een kapel, een Carmel-kapel te kunnen bouwen, bij ons klooster, dat Haar is toegewijd. Voor dit doel is Indertijd het Theresia van Lisieux-fonds opgericht. Het leek er echte: nog nietr naar dat bet plan zou uitgevoerd kunnen worden. Nu zijn de omstandigheden veranderd. We hopen stellig dat de nieuwe Theresia-kapel dit jaar nog zal verrijzen! Te Schiedam?Neen! de .kleine Bloem” heeft een nederig, stil plekje verkoren aan den voet der duinen te Elgmond (N.-H Zijn er dan gelden genoeg bijeen? Eveneens neent Slechts een klein beginEn toch, we herhalen het, we hopen stellig, dat de prachtige helpster der H. Kerk dit jaar nog een eenvoudig, doch schoon heiligdom zal krijgen door de edel moedigheid van ben, die haar als bescherm ster van Rusland metterdaad willen ver- eeren. We durven veronderstellen, dat deae tij ding een minder prettig bericht is voor velen Harer en onzer vrienden in Schiedam en om geving. We weten, dat Schiedam onze Car mel waardeert en lleflheeit, en ze gaarne hier voltooid zou zienMaar rij. die de omstandigheden welke ons tot zulke ver plaatsing brengt, kennen, zullen eveneens begrijpen dat het niet mogelijk was aan af. bouw van het klooster en oprichting der kapel bier te denken Moge de lieve Heilige hen allen doen gevoelen en ondervinden hoezeer wU, met Haar, dankbaar zijn aan Schiedam, dat ons In staat stelde zulk een bloeiend begin te beleven. De H. Theresia zal niet vergeten, wat Gij voor hare Zus ters deed?l Doch, wat hier geworteld en ontkiemd is, zal in anderen grond gaan opgroeten en Bargert. stand April Geboren: Jan zoon van Folkert Bolhuis en Epkje van der Meer. Anna d. v Ruina Postma en Uk je van der Wal. Cornells d v. Jan Mourlk en En geltje Mensch. Zwaantlne Andrea d. van Pleter Kooiman en Zwaantje Kistenmaker, AloVsla Maria Johanna d van Bartholomeus Adrianus van Oeffelen en Aloerta Francises van den Berg. Pietemella Anna. d. van Nanne Groot en Emma AUda Kontng Nicolaas Jo hannes soon van Cornells Vriend en Catna- rtna Oqmelia Iromp. Aaltje Engelina. d. v. Adrianus Cornells’ van Bezooyen en Adriana Verschoor Man% d. v Pnillp Hendrik van der Deure en Dirkje Franx, Meindert Dtnge- nls zoon van Meindert Valenteijn en Elisa beth Grijs. Dleuwertje d. v. Chrlstoffel Veel ders en Aafje Slok Hendrtka Johanna d. v. George Cornelia Postel en Catharina Hulst. Jacob z. var. Willem Marlnus Rteuwerts en Antje Messchaert, Dirk z. v. Frederik van den Heide en Jo.ianna Jordens. Henricus Jo- nannes Ignatius zoon van Rembertus Buis man en Maria Agnes Anthonia Stavenulter, Adriaantje d. v. Mar’inus Bierhaalder en Eli sabeth Landman. Jacob Hermanns zoon van Jacob Mens en Aaltje Kool, Louise Elly d. van Philip Loggfera en Louisa Petronella Roorda. Dina Maja d. v. Frits Dangermond en Trijntje de Jong Ondertrouwd: Bouwe Jan Machlelsen en Umkje Horjus, Cornells Stavenuiter en Di- vera Maria Francises Hansen. Lult. Maret en Hendrika Jacoba v. d. Molen. Polle Rusten burg en Grietje Lenbers. Klaas Eijlander en Hendrika Bouwman. Sweer de Graaff Cornelia Kort. Gehuwd Gerke Dokkum en Mana Ger truda Rleuwerts. Barend Rob en Elisabeth Tool, Bouwe Jan Machlelsen en IJmkje Hor jus. overleden Theodorus Albertus Teun 25 J. ongehuwd. Hieltje Boomsma 68 jaar echtg. v. Bljbrecht Bruijn, Antje Bakker 25 jaar echtg. v. Dooitze Huisman, Gerrit Bakker, 63 jaar wed. van Mendrika Catharina Roosendaal, Gerrit van Leeuwen 63 jaar echtg. v. Grietje de Jong Eke Molenaar 40 jaar echtg. v. Sippe Zeldentnuis, Elbreg Nicolaas 67 jaar echtg. - ken 69 Jaar echtg. Jong 80 jaar wed. TUBBEROEN. 2 Mei Gisteravond u bet 12-jarlg dochtertje uit bet gezin O. 8.. terwijl zij uit de aan de Oranjestraat ge.’ legen woning kwam loopen. onder een juist passeerenden luxe-auto geraakt en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. vrucht dragen Gods wegen zijn wonder, baar. Heeft de H. Theresia, onze Moeder en Stichteres, zelve niet ondervonden hoe zware muren, welke met veel zorg en korten waren opgetrokken voor haa reerste kloostertje, om ver vleien? Toch kwam de Carmel tot groe ten bloei, doch slechte na veel lijdenen teleurstellingenI Dat geeft te denken H. Kleine Theresia, wij geven U Uw eigen zaak In handen, met het grootste vertrouwen! Wek de harten op. van hen. van wie God wil dat Bij medewerken opdat Gd in ons dierbaar Holland een Heiligdom zult hebben, waar Gij zult vereerd worden als de beschermster van een diep ongelukkig hulpbehoevend deel van Christus’ Kerk Als beschermster ook van Katholler Nederland tegen het goddeloos communisme. Verhoor een keer te meer allen, die in deze noveen tot U hun toe vlucht zullen nemen; toon U in deze Mei maand. weer het kleine Koninginnetje, naast de groote Meikoningin, de lieve rozen stro ster van 's Hemels tuin! Gedurende de noveendagen (van 1725 Mei) worden In onze Carmel alle gebeden en goede werken verricht tot Intentie der deelnemers. Ook worden voor hen in die dagen de H. H. Missen gelezen In onze kapel. Zu, die zulks vet langen, kunnen gratis een prentje, door ons onderteekend, als be wijs van deelneming ontvangen, waarop dan tevens een noveen-gebedje gedrukt staat. Zs. Carmelitessen, Warande 125, Schiedam. vraagt tn verband met de beslissing van den burgemeester van recenten datum enkele vragen te mogen stellen die hjj liever niet had gedaan, maar hd meent dat hierbd het gemeentebelang Is betroken en hoopt dat de voorzitter hierop wel, ad het dan niet direct, antwoord zal willen geven. Vraag 1. is het juist dat de burgemees ter dezer gemeente een op 29 Abril JX In besloten kring te vieren feestavond van de tooneelvereenlglng Ons Vermaak verboden of althans onmogeldk beeft gemaakt? Vraag 2. Is bet Juist dat zulks is geschied zonder zelfs het bestuur van genoemde ver- eeniglng daarvan in kennis te stellen? Vraag Is verder juist dat de burge meester eerst later aan dat bestuur heeft medegedeeld dezen maatregel te hebben ge troffen In verband met het In stervensnood zdn van wdlcn pastoor Engering? Vraag 4 Meent in dit verband de burge meester, dat het sterven of overlijden van een htholiek geestelijke in deze gemeente een voldoenden grond oplevert om zelfs aan nlet-katholieken het feestvieren In besloten kring te verbieden of zoo mogeiyk hun dat te verhinderen? Vraag 5. Zou, Indien in deae gemeente een katholiek geestelijke op 1 Mei in stervens nood kwam te verkeeren. de burgemeester daarin aanleiding vinden om het 1 Meifeest der 8. D. A. P. en van de moderne arbei dersbeweging te verbieden of te verhinderen? De voorzitter zegt aan den heer Schipper dat ofschoon hd noch volgens het reglement van orde, noch volgens de Gemeentewet zich verplicht acht deze vragen te beant woorden. hd daar geen bezwaar tegen heeft. De vergunning tot het geven van uitvoe ringen en het maken van muziek wordt door hem steeds verleend aan den betrokken zaalhouder en niet aan de vereenlglng wélke een uitvoering geeft. Op 29 April heeft hd de zaalhouders welke vergunning hadden om op Zaterdag 37 April uitvoeringen te geven met dansmuziek bd rich ontboden en hen medegedeeld dat indien de heer Pastoor En tering. welke in stervensnood verkeerde, mocht komen te overlijden, hd de vergun ning tot het geven van dansmuziek niet kon gestand doen. Een der saalhouders legde rich Bonder meer by deze mededeellng neer, de andere meende, dat hy verplicht was het bestuur der betrokken vereenlglng eerst hiermede in ^kennis te stallen. Deae mondelinge kennis geving geschiedde In overleg met spreker. Epn afgevaardigde van het bestuur kwam dan ook op rijn bureau ten einde deze aan gelegenheid te bespreken. Dat bü die bespre king geen volledige overeenstemming werd bereikt, vloeit voort uit den aard der zaak Spreker deelde aan het slot van het on derhoud mede, dat hy geen vrijheid kan vin den, een voorstelling met dansmuziek te derhoud mede, dat hij een vrijheid kon vin- laten doorgaan, Indien den pastoor kwam te overiljden. Van het bestuur der vereenlglng is hier omtrent niets meer gehoord, den volgenden dag las de voorzitter een advertentie in de courant, dat de aangekondigde feestavond niet doorging. Spreker heeft dus volledig overleg ge pleegd met de belanghebbenden en meent dat gedaan te hebben op de juiste wijze. Hiermede zijn de eerste drie vragen be antwoord. In hare algemeenheid kan de voorzitter geen vrijheid vinden vraag 4 bevestigend te beantwoorden. By de beoordeellng of een feestvoorstelling al dan niet vergunning zal worden gegeven zal hy steeds alle omstan digheden nauwkeurig overwegen. In het on derhavige geval meende hij het geven van een feestavond met dansmuziek midden In het centrum der gemeente niet toelaatbaar te achten, daar de tonen der dansmuziek welke laat in den avond naar buiten zouden uit klinken, stoot end zouden zyn voor het over- groote deel der bevolking. Wat vraag betreft, antwoordt spreker dat indien op 1 Mei het stoffehjk overschot van den heer Pastoor boven aarde zou hebben gestaan en de S.DAP. haar feestavond zou vieren met dansmuziek waarvan de tonen ver zouden klinken buiten de zaal en waar aan een groot gedeelte der bevolking onder de gegeven omstandigheden aanstoot zou kunnen nemen, hy ook dan niet geaarzeld zou hebben de vergunning voor dien feest avond te weigeren of in te trekken. De vraag zou voor hem niet zijn, wie den feestavond vierde, maar onder welke omstan digheden en op welke wyze een feest werd gevierd. De heer Schipper dankt den voorzitter ook zoo gedaan hebben als het hier de min de meening van den burgemeester niet ver- I eenigen Dat sluit niet in zich, dat hy niet een even groote achting en waardeering heeft voor den overleden pastoor, dien hy heel sympathiek vond, maar hierover gaat het niet, maar wel over de vraag, In hoeverre de nlet-Katholieken moeten betrokken worden in aangelegenheden van Katholieken. Zou hy ook zoo gedaan bebb enals het hier de min derheid der bevolking had betroffen? Hy riet hier, dat de burgemeester niet gehandeld heeft als burgemeester maar als katholiek. Als de burgemeester rich tot het bestuur had gewend, dan sou dit Beker tegemoet zijn ge komen. Bovendien, hy wil hierop niet diep ingaan, zyn de katholieken altijd ook zoo fyn ge voelig tan opzichte van de andersdenkenden? HU heeft daarover andere ervaringen en sal dat aoonoodlg met bewijzen staven. i De voorzitter antwoordt, dat hij heeft ge- I handeld als burgemeester en als ieder fat- I soeniyk man zou hebben gedaan. Hij heeft tegenover het bestuur der Vereeniging gezegd, dat indien en dit zulks naar aanleiding van een opmerking hunnerzyds, het overiyden vap den dominee het zou hebben gegolden hü gelijk zou hebben gehandeld. Niet omdat hier een overlijden van een geestelijke be trof, dat zou In zijn algemeenheid niet op- I gaan, maar met alle omstandigheden en ge- r zien het werk wat den overledene beeft tot stand gebracht beeft hU gemeend te moeten handelen als is geschied De heer Aukes sluit rich aan bü de woor den van den b den overledene de houding van den voorzitter en het ant- voord van den heer Schipper niet voldaan L en meent dat de burgemeester niet de zaal- houder maar het bestuur had moeten waar- t «chuwen. Hü aegt dat hü Iemand uit Belgie E heeft gesproken die van oordeel was. dat in Belglé bij overlijden van een pastoor zoo I niet zou worden gehandeld. Voorts spreekt L hü over onregelmatigheden die zich aouden I hebben kunnen voordoen en over een moge- We saten vis vis In een theeschenkerij niet ver van de stad. Het was er druk, want vele menschen wa ren naar bulten getrokken, om te genieten van den eersten zoeten lentedag, die ver ademing en nieuw leven gaf na een kwakkel- winter van verkoudheden en zoetsappige winterteenen. We zaten ris A vis In de serre, waar de zon gezellig binnen kwam en brutaal terug ketste op de glimmende Balamander-kachel die voor het eerst sinds weken uit was. De Juffrouwen, die bedienden, waren haas tig en geagiteerd, rammelden met gebak- bordjes en vorken, koppen en glazen. We zaten vis A vis vóór de ramen, keker op den tuin, waar de boomen geurden met dikke knoppen, waarin de piepjonge blaad jes nog zorgvuldig verscholen waren voor de koude April -dapen. De Juffrouw bracht ons thee. Dank „Je praat dus het liefste met verstandige menschen", zei Ik tegen het meisje, dat tegenover me zat. Ze bloosde en het was opvallend, maar op zulke oogenblikken was ze knapper dan ooit. Ze trok de kraag van haar bontjas hoog op. als wilde ze haar gezicht verbergen doch t was al te laat ..Reken je mil tot de verstandigen?” vroeg Ik om een beslissing uit te lokken. De vraag was ontegenzeggelijk onbehol pen, want beleefdheid moet men tot in uiterste Instantie bewaren en onwaarheid spreken kan niet iedereen. „Aanraken der draden is levensgevaar- lUk". antwoordde ze kalm. Eerst later begreep Ik dit gezegde. Ze keek Juist op de trambaan, die onmlddellljk aan den tuin grensde en had het gebruikelijke opschrift gelezen en gebruikt om het onder werp, door mU aangeroerd, ongedaan te ins- ken. We zaten vis a vis. we keken naar buiten, we zwegen. Een juffrouw liet een lepeltje vallen dat deed ons opschrikken uit allerhande onbe- teekenende gedachten. ,Uoe breng je nu anders je Zondagmid dagen door?" Informeerde ik. „Verleden week ben ik naar een tentoon stelling van schijderyen geweest, verder wandel Ik vee! en het liefst ben ik maar alleen.” Nu moest Ik toch even lachen, want de ascetische levensopvatting van het meisje van even-ln-de-twlnt'g deed vreemd aan. beter gezegd: hoogst beiangryk vreemd. Interessant was de laatste mededeellng en Ik probeerde er dieper op In te gaan „Wat denk je van de mannen?” vroeg Ik haar op den man af. Ze keek me onverschillig aan, gaf geen antwoord. .Zou je willen trouwen?” Ze lachte tameiyk luidruchtig, zoodat an dere menschen ons nieuwsgierig aangaapten Ik vond dit alles goed en wei. maar ik schoot er niets mee op. myn vragen bleven eenvouttyg onbeantwoord. „Wil je een sigaret?” „Nou vooruit dan maar." Gelukkig, één antwoord had' ik, al was het niet erg verstrekkend. „Hoe meer je vraagt, .hoe meer vraagtee- kens er noodig zullen zijn”, merkte ae toen lachend op. terwijl ze een blauw rookwolkje fle vrije lucht gunde. ..heb je geen foto’s bü je? Kyk hs wat een schattige dreumes, wat een heeriyke oogen heeft riat jong.... oh., ik ben dol op kinderen.” Op gewone tijden- ben Ik ook dol op kin deren, maar op dat moment had dat lieve druemesje voor mij evenveel liefs als een lu cifer. Ze was gewoon onuitstaanbaar. Maan den had Ik haar niet gesproken, elndeiyk mocht het mij gelukken haar weer eens te treffen en nu was se zóó. Wanhopig was de toestand, miserabel. Zenuwachtig trok Ik aan m’n sigaret, ver- wenschte het ding, omdat de rook in mijn oogen kwam. „1 Zal wel druk zyn aan de tram” verrel- de ik onverschillig. Goddank ze bemerkte, dat het gesprek niet naar mijn sin was. ze zei tenminste „Ik weet hét wel, de menschen noemen me apathisch en.... en....” ,Jtu?' ,jk ben nu eenmaal zoo en er sai wel niets aan te doen zyn. zullen we gaan, ik moet zes uur thuis zijn!”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 20