depde blad (Buitenlandsch c^fieuws FEUILLETON bladzijde 1 VRUDAG 2 MEI 1930 RADIO-OMROEP Uit den Volkenbond Het Soviet-Rosstech ▼oetbatelttal De Veiligheldscommissie Nieuwe schandalen De Roode 1 Mei Echec der communisten De zaak de Rosa Naar het Hof van Beroep verwezen Delegatie naar Moskou KORT NIEUWS Rumfabrieken in Illinois FINANCIËN Nederiandsche Landbouwbank N.V. Het Duitsch-Nationale probleem Gemengde Buitenlandsche Berichten Het wanbeheer der Spaansche Dictatuur DE ERFENIS VAN EEN PRINSES De Oost-Chineesche Spoorweg De Dultscfiê Rijksdag Treinroof te Liverpool Zijn vrouw vermoord en verbrand ZATERDAG 3 MEI Kalm verloop met btena reen relletjes. Te Londen ERNSTIG ONGEVAL TE BRACHTHAUSEN 3 brandweerlieden bedolven SCHIELE Te Moskou Te Pvrt-Darwta. 35 leiden verbaliseerd HOOFDSTUK VI VADER EN DOCHTER O werden manl den hadden Te Berten behoefde de politie slechts in één geval den gummistok te voorschijn te halen en slechts IS personen te arresteeren. kaar geperst en dien blik zoo vast en door dringend. dan begreep hij. dat het lot ge worpen was, onverbiddelijk, onherroepelijkI KALUNDBORG 1153 M. 12.05— ia.35 Gramofoonpl. a.504-5° Orkest- concert en zang 7.208.20 Orkestconcert 9.0010.20 Zwitsersche avond. Harmo nicaspel en zang 10.20xi.35 Dan»* muziek. Te Bern demonstreerden 3000 sociaal-democraten, de communisten konden slecnts 25 man verza melen. Te Bombay bleven de arbeiders ondanks krachtige pro paganda van den bond „Roode Vlag” aan aan het werk. Ook te Sofia, Kopenhagen, (Mo en Bromel gebeurde niets bijzonders en kwamen geen incidenten voor. In het Ruhr-gebied Wat de deelneming aan de betooglngen be treft. In bet Ruhr-gebled was deze niet zeer talrijk: van de 165 000 mijnwerkers hebben er ca. 20.000 den dag gevierd, dus slechts ongeveer 13 pet. Te Essen staakte ruim 5 pct. van bet personeel van Krupp. Kite, vra- dat die President Hoover heeft het vlootvudiag by den Senaat Ingediend. In de gisteren gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders van de Nederiand sche landbouwbank N. V. Amsterdam werden de Balans en Verlies- en Winstrekening on gewijzigd goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 4 pCt. voor aandeelen A en B. De heer L F J. H. Baron van Voorst tot Voorst werd als commissaris herkozen. PARIJS „RADIO-PARIS” 1725 M.— 11.501.20 Gramofoonpl. 3-50 Dans muziek 8.05 Concert. Zang en kamer muziek. LANGENBERG 473 M. 6.25— 6.50 Gramofoonpl. 6.507.50 Orkest concert 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest concert m. m. v. bas 4.505.50 Concert Luit en dubbel-kwartet 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek 11.20I2-2O Gramofoonpl. Er wordt telkens weer ij de reaal-politiek weder is bij den sfjn ernstige ongeregeldheden voorgekomen. De oproerlingen drongen de residentie van den regeertngs-admlnlstrateur, kolonel Wed den, binnen en thans wappert de roode vlag in Liberty Spuare De pollUe-autoriteiten hebben alle ambtenaren opgeroepen om hulp te verleenen. ZEESEN 1635 M. 5.50I-3O Le zingen 1.201.50 Gramofoonpl. 1.50— 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.507.50 Lezingen 7.50 Orkestconcert 8-ao „Bob und Bert”. Klucht van H. P. Schmiedel en E. Liebermann-Rosswiese» Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Als ze toch, nu eens door een compromis, tolerantie, idea, komt dit alleen, omdat geen der beide groepen her De verhooglng der Engelsche inkom stenbelasting is door het Lagerhuis goedge keurd Te Luik probeerden 400 communisten de gevangenis te bestormen. De politie was echter de baas en versperde hun den weg, waardoor eenlge betoogera gewond werden. Te Warschau kwam bet gisteren tot een botsing tusschen betoogende communisten en de politie, die 30 demonstranten aanhield en talrijke vaan dels met opruiende opschriften in beslag nam. Op vele ponten der stad werd de po litie met steenen bekogeld, aoodat eenlge agenten en inspecteurs werden gewond. Ook werden revolverschoten op de politie gelost. 300 Communisten werden gearresteerd, die uit Moskou waren gekomen om de betoo glngen in Polen te leiden. itatles gehouden. Geen Ind ia te. buitengewone spoorweg begroot ing. voor De Mijnwet is in tweede lezing door Bet Engelsche Hoogerhuis aangenomen. Te Brachthausen zijn bij het blusschen van een brand drie brandweerlieden onder een omvallenden muur bedolven. Zij bekwamen zware verwondingen, tengevolge waarvan een hunner is overleden. HU was vader van 5 kinderen. De voormalige Staatspresident van Baden, Hellpach. die een nieuwe centrum-partij wil fonneeren. Een B. T A.-bericht uit Brussel meldt, dat De Rosa. de Italiaan, die een aanslag op den prins van Piermont bij, zijn bezoek aan Brussel deed, is volwezen naar de Ka mer van beschuldiging van het Hot van Beroep. Raad in staat te krijgen over een van zijn maat- o In gestrekten draf reden mynheer de Ro chebel en zijn dochter naar huis, want de zon raakte reeds den horizon. Beiden zwegen en waren in zich zelf ge keerd. zooals dat vaak voorkomt na belang rijke ontmoetingen, waarvan men slechts vage gevoelens van vreugd of vrees mee neemt. Paula, in gedachten verzonken, liet haar blikken dwalen over het immer schoone berglandschap, door de laatste stralen der zon met nieuwen zachten luister overtogen Diep in haar binnenste was een mengsel van onverklaarbare droefenis en innige vreugde, als schaduwen en licht, als glan zend schoon door een verwijderden, maar naderenden storm bedreigd René s beeld rees voor haar geest en waar zij haar oog ook wendde, steeds had zij weer zijn trekken voor zich. Zij voorzag dat haar gevoelens van sympathie weldra tot liefde zouden uitbloeien. Indien zulks niet reeds geschied was. tot een liefde die met on weerstaanbare kracht het hart overmeester de en met nieuw leven bezielde. René scheen haar niet alleen de toekom stige verloofde, maar ook, en meer nog, een Een grand jury van den Bondsstaat heeft rechtsingang verleend tegen vijfentwintig leiders van een rumfabriek met wijde ver takkingen in Illinois en Wisconsin onder het oppertoezicht van den berechten ..Scarface Capone. Beweerd wordt, dat de branderijen der fabriek in de afgeloopen 2’4 Jaar 400 000 gallons (1 gallon is 45 L) rum hebben ge produceerd. Naar gelang de rjjksdagdebatten over Ide begrooting naderen, waarbij de strijd om het pantserschip B ongetwijfeld een der hoogtepunten zal vormen, komt deze kwes tie ook in de pers steeds meer aan de orde, schrijft het „Hdbd.” In de democratische partij groeit het ver zet tegen den eersten termijn op de begroo ting dagelijks. Steeds meer moties en reso luties ertegen worden aangenomen. Maar ook in centrumkringen wordt het roeriger. De „rjjksjeugddag” van de katholieke staatspartij heeft tot de centrumfractie van den rijksdag een schrijven gericht, waarin het in politiek opzicht onduldbaar wordt ge acht, dat gelden worden uitgetrokken op de begrooting. Nadrukkeiyk wordt verzocht aandacht te wijden aan deze opvatting, wel ke werkelijk niet alleen die van de Jeugd is. In de „Westd. Arb. Ztg." wordt door den centrumafgevaardigde Letterhaus met klem gewezen op de huidige financieele moeilijk heden. Uit alle hoeken en gaten moet het noodige geld bijeengeschraapt worden; het leger der werkloozen wordt steeds grooter hoe zou dan onder zulke omstandigheden een uitgave van 80 millioen te verantwoor den zjjn? „Zulk een maatregel moet voor een volk, waarvan reeds zulke zware offers wor den verlangd, onbegrijpelijk zijn.” Waarna geconstateerd wordt, dat de bepaling van de militaire begrooting niet de zaak is van admiraals en generaals, doch van den rijks dag. De .Köln. Volksz.”, welke dit artikel met vette letters afdrukt, voegt er aan toe, dat daarmede de opinie van de katholieke ar beidersbonden van West-Duitschland wordt weergegeven. HILVERSUM Na 1 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12002.00 Concert. A-V-R-O.-Kwintet 2.00—2.30 Filmpraatje dooi Max- Tak 2.30—4.00 Aansl. van het Tuschinski-Theater te A'dam 4.00—4.30 Modepraatje door Mevr, da Leeuw-van Rees 4.305.00 Sport praatje door H. Hollander 5.005.30 Gezood- heidshalfuurtje 5-3°6.00 Duitsch Ge vorderden en conversatie. 6.00 Tijdsein. Daarna: Concert door het Omroeporkest. Stella Fontaine 7.207-40 Internat. Cabaret-ensemble an zakformaat. Confé rence James Yoland 7.408.00 Voortk. Concert 8.00 V.A.R.A. Varia 8.10 Concert V.A.R.A.-Orkest, klein Gemengd Koor „Con Brio”. Mej. Hans Gruijs, alt, Harry van Os, bas, F. de Nobel, piano 10.00 Persber. Daarna Optreden van Kees Pruis 10.40 ca. „Vergeten foxtrots”, uit gevoerd door V.A.R.A.-Orkest 11.00 ca. Gramofoonpl. BRUSSEL 508,5 M. 9.20 Opening van de Intern. Tentoonstelling te Luik 4.20 Gramofoonpl. 5.50 Trio-concert 7.35 Concert. Een Chineesche delegatie vertrok uit Char- bln naar Moskou voor de vlootconferentle op 15 Mei. Verklaard wordt, dat de gedele geerden zich uitsluitend zullen beperken tot het regelen van de kwestie van den Cuet- Chlneeschen spoorweg. Men meent te we ten, dat de delegatie den wensch van China zal ondersteunen tot aankoop van de Sov net belangen in den spoorweg, ten einde nieuwe conflicten te vermijden, doch het is zeer twU- felachtig of de Sovjets op dit voorstel zul len ingaan, in verband met de politiek van expansie der Sovjets. De Chlneezen verzet ten zich tegen den aandrang der Sovjets om politieke en diplomatieke kwesties in de be sprekingen op te nemen. altijd nog tijd genoeg hen te waarschuwen wanneer allee geregeld zal zijn. Mijn dochter is een flink meisje en zij zal zich wel tevre den stellen met de nieuwe woning, als ik baar die voorstel. Hé? vroeg mijnheer de Grisoire ver wonderd, gaat ge uw dochjer noodzaken met u die gevangenis te bewonen? Zij laat mij nimmer alleen, hernam mijnheer Rochebel. Zjj is gelukkig niet bangelijk en ze heeft een stalen wil. al is ze ook zeer zachtzinnig Een meisje dat naar haar vader aardt, merkte René op. bij wien deze vaderlijke ge tuigenis een nieuwe geestdrift opwekte ZU is geneigd ieder offer te brengen dat ik haar vraag, of dat uw belangen eischen. voegde de notaris er bij. terwijl hij René aanzag. Mijn belangen? vroeg de jonkheer. Ja zeker, uw belangen, bevestigde de notaris glimlachend. René kon zich niet alleen gelukkig achten om de genegenheid van Paula, maar ook om de warme sympathie van haar vader. Dat bewezen deze woorden duidelijk. Aan het einde der laan verschenen me vrouw en juffrouw Rochebel. Nu geen woord meer over deze kwestie, hè? Laat deze due geheim blijven onder ons drieën tot nader order. Maandagmorgen, zoo u dat gelegen komt, ga ik naar Marlevllle voor deze zaak. Geheel tot uw dienst mijnheer, ant woordde René gedienstig, maar hij waa HU, Op het baanvak Londen-Stratford, op on geveer zes kilometer afstands van het sta tion Liverpool werd heden in een coatpar- tlment 1ste klasse een spoorwegemployé overvallen. De aanrander maakte zich meester van een Ijzeren cassette met 6000. die bestemd waren om als loonen te worden uitbetaald op verschillende stations. De be ambte werd in bewusteloosen toestand aan getroffen. Men had hem een slag met een zwaar voorwerp toegebracht. Van den dader geen spoor. Een Reuter-bericht meldt uit Tokio, dat meer dan 50.000 personen aan de 1 Mel-vie- ring deelnamen, die in bet algemeen kalm verliep, in weerwil van enkele honderden arrestaties en lijdelijke aanhoudingen. In Tokio trokken vijftigduizend personen, waar onder duizend vrouwen, door de stad. in Osaka dertigduizend, waaronder 1500 vrou wen. In de andere steden hadden demon straties op kleinere schaal plaats. van - „en den conservatieven vleugel om Schiele en West- arp kan wel worden verdaagd, maar niet uit den weg geruimd. D«t neeft het dictaat van Hugenberg niet kuónen oereiken, omdat het eenvoudig ónmogelijk is. Er staan hier binnen de partij ideeën en belangen tegenover elkaar, zooals anders tusschen twee verschillende politieke organisaties. Wat hun levensbe- ichouwing aan marerieele interessen aangaat, behooren de twee vleugels der Duitscb- gationale partij al nauwelijks meer bij elkaar. geen partij, Duitaenhad talrijke schokken bezocht, als de 1 geen enkele geweest, rgeefsche pogingen als ook nu weei de beschermer, een steun en tegelijkertijd een bron van zuivere, teedere genegenheid, iets waar haar leven zoo arm aan was. Want haar bestaan, alleen met haar va der. was geenszins zonnig en blij. Innig had zij hem lief, doch zij had haar vader nooit anders gekend dan somber, teruggetrokken, als gedrukt onder een verpletterenden last, als gekweld door een onbekend lijden, dat zelfs door den tijd, die zooveel leed verzacht, niet gelenigd werd. ZÜ was geen kind meer nu. want weldra zou ze twintig jaar zijn en vóór haar rees het probleem der toekomst, angstig en ge heimzinnig als een sphinx vol vreemde tee- kens. Paula, zei de notaris opeens met zachte stem, waarom ben Je zoo stil vanavond? Heb je eenig verdriet? O neen. papa. In t geheel niet! ant- woorde het meisje levendig. Kan men op mjjn leeftijd wel verdriet Rebben? Zij was zoo fijngevoelig en opofferend, dat «U steeds haar best deed zooveel mogelijk kind te blijven in de oogen van haar dier baren vader om hem In de meenlng te laten, dat zij nog slechte de vreugden der jeugd kende. Ben je misschien niet tevreden over ons uitstapje? O Jawel papa heel HU zelfs. Toen keek hij haar recht in t gelaat en vroeg: Wat denk Je van mijnheer de Gerty? Heel veel goeds, antwoordde stj een dat hU nu zijn aandacht naar een andere richting kon verplaatsen, daar waar Paula naderde Wel. heeren samenzweerders, is het complot gesmeed, riep het meisje op eenigen afstand. Alles is afgehandeld boor, schat, ant woordde haar vader en hij stond op om zijn dochter een kus op het voorhoofd te druk ken. Paula keek haar vader met gro gende oogen aan en René begrijp blik een stom verhoor was. Vrouwen hebben soms vreemde voorge voelens. En het meisje vermoedde, dat de heeren iets buitengewoons besproken had den. René dacht nog steeds aan de woorden van den notaris: „Zij is geneigd leder offer te brengen.... dat uw belangen eischen." Dus moest hun ontkiemende liefde nu reeds de goddelijke wijding der beproeving ontvangen? Met medelijden dacht hu aan hetgeen Paula zou gaan lijden, door het lot van haar vader te dealen en met hem dezelfde gevaren te doorstaan! Een oogenblik verweet hij zich het vreem de voorstel te hebben aangenomen en plot seling kwam bet In zijn gedachte op een poging te wagen om de verwezenlijking daar van te voorkomen. Maar als hij vervolgens opzag naar de ern stige, energieke trekken van den notaris, naar die dunne lippen, wilskrachtig op el- HUIZEN 1875 M. UitsL K.R.CL- uitz. 8.15—9.30 Gramofoon 11.30— 12-00 Godsdienstig halfuurtje 12.15^1*15 Concert door het K.R.O.-Trio 1.15— 2.00 Gramofoon 2.003.15 Kinderuurtje 4.005.00 Gramofoon 4.00 5 M Debutanten. Jongens Harmonie 5-3° 6.00 Gramofoon 6.00—6.15 Reis causerie, 3 Weserbergland 6.15—6.55 Jongens-har- monie 6.55—M5 Journalistiek week overzicht 7.157-45 Lezing Kruis en halve Maan in Noord-Afrika 8.00 Radio- revue „Naar de maan”, K.R. O.-orkest, Sylvian Poons, Roosje Kohier en Piet Köhler. I. Bij de K.L.M. 2. Tusschen hemel en aarde. 3. Op de maan. 4. Bij Koning Manus. 5. In de maangrotten. 6. Oost, Wezt, Daarna populair orkestconcert. De onderkoning van Britsch-Indiê, Lord Irwin, die zorgvuldig heeft te waken voor te groote expansie van de actie van Gandhi. Tot nu toe Is een ernstig ingrijpen bijna niet noodig geweest 17. Goed dan! antwoordde René met die vertrouwvolle onderwerping waartoe men zich geneigd voelt tegenover superieure menschen die men in staat acht zelfs de vermetelste ondernemingen tot een goed einde te brengen. Ik neem uw conditie aan. want Ik wil uw plannen geen beletsel stellen. Ik weet maar al te goed, dat u recht op het doel afgaat, wanneer dat doel u een plichts betrachting toeschijnt. Wat bet resultaat van uw pogingen ook moge wezen, mijn dankbaarheid blijft gewaarborgd Mocht u het geluk hebben den verhoopten schat te vinden, dan zal het mij een voldoening zijn u daarvan de helft at te staan Dat Is van latere zorg, zei de notaris glimlachand. Nu nog een laatste verzoek, mijne heeren Spreek op mijnheer Rochebel. Ge züt hier bij vrienden Ik vraag u dringend aan niemand, wie dan ook de eigenlijke reden te vertellen, waarom ik het slot gekocht heb, zelfs niet »an Mevrouw de Grisoire en Paula. Er is Jn de laatste twee jaar is er -een politieke organisatie van door zoo talrijke schokken b Duitsft-nationale partij. In politieke organisatie is het noodig zoovele, telkens weer ver, te doen even vergeefsch jongste bemoeiingen voor een compromis. Het conflict, dat ontstaat russchen het natio- nslistisch-revolutionaire streven van den tadicalen vleugel om Hugenberg conservatieven vleugel om Schiele In ItalH bemerkte men niets van demonstraties, door bet fascistisch regiem. De zwartbem- den waren paraat. In het Lagerhuis zette de minister van Btn- nenlandsche Zaken uiteen, dat hij aan het. Sovjet-Russisch voetbalelftal, dat het plan nJ. het schéppen van een neutrale zone tus-‘ had een tocht door Engeland te maken, een visum had geweigerd, omdat niet vaststond, dat de tocht een zuiver sportief karakter zou hebben. namen ruim 850.000 personen deel aan het Meifeest. Op het Roode Plein had voor WorosjUow een parade van het roode leger plaats, die werd bijgewoond door de leden der regeering, die van het diplomateneorps, een aantal arbetderzcfelegaties uit het bui tenland en uit vele steden der Unie. De feestelijkheden duren twee dagen. houdt. O. riep het meisje bloeena uit, beeft Te New-York hebben ongeveer 25.000 communisten op het Union Square een betooging gehouden, nadat er tevoren door 20.000 oud-strljders gede monstreerd was. De rust werd nergens ver stoord. Ook te Boedapest, Praag, Boekzwest, Stock holm en HeMngfon is de dag zonder incidenten verloopen. Te Japan weer worden gewekt. Bit elke kwestie, die het Kabinet Brüning heeft op te lossen, zul len agrarische Duitsch-nationale afgevaardig den ia conflict geraken russchen hun aan hankelijkheid aan de partij en hun belangen. Zoolang niet de nationalistische vleugel onder Hugenberg’s leiding, nadat hij tot een minderheid is geworden, er afstand van doet, de partij-meerderheid te willen beheerschen. zal er geen vrede zijn in de Duitsch-nationale partij. Met betoogingen van vertrouwen, mei besluiten, met beloften van verdraagzaamheid kunnen die feiten niet uit den weg worden geruimd, die vroeger of later tot een scheiding moeten leiden. weinig verrast door die onverwachte vraag. Een welopgevoed jongmensch, met een fijn voelend en edel hart.... Een beste jongen, nietwaar? hernam de vader, terwijl hij poogde te glimlachen. Paula was te zeer vrouw om aldus haar indrukken openbaar te maken. Ik vind hem een aardige jongen, zei ze nog. omdat hij u veel sympathie schijnt te bewijzen en u weet welydat ik niet on verschillig ben voor degenen die veel met u op hebben. Maar Ik ben niet de eenlge die zijn vriendschap deelt, ging de notaris voort, ik ken nog iemand anders, van wie hij veel Onder ernstige verdenking zijn 38-jarige vrouw vermoord en haar Hjk verbrand te hebben, is de landbouwer Koppe uit Zwabitz gearresteerd. De vrouw was sedert Goeden Vrijdag spoorloos verdwenen en uit den schoorsteen van het huls steeg voortdurend rook op, terwijl er een eigenaardige brand lucht merkbaar werd. De jx>Iitie werd van een en ander in kennis gesteld en bjj het onderzoek, dat zij instelde kwamen beende ren uit de asch te voorschijn. De man wordt er tevens van verdacht een huishoudster ver moord te hebben, die eenlge jaren geleden evjeneens sjxx>rloos verdween en van wie nimmer meer iets gehoord werd. De Oostenrijksche bondskanselier Schober is te Londen aangekomen. In de „Voss. Z.” wijst generaal v. Deim- Ung nogmaals op het nuttelooze van zulk een schip in technisch opzicht, gezien de ontwikkeling van het bommenwerpende vliegtuig, en betoogt het onbegrijpelijk te achten, dat men bij den huldigen <-conomi- schen nood van het Dultsche Rijk 80 mil lioen wil gaan uitgeven voor een onnut pant serschip. „Heeft men dan heelemaal geen idee er van, welk een verbittering zulk een politiek bij breede lagen van het volk zal wekken?” Een medewerker van het „Journal des Débate.” die er aan herinnert dat de nieuwe minister van financiën. Arguelles. bU de al gemeene schoonmaak heeft ontdekt, dat zijn voorganger, Calvo Sotelo, een deficit van 2.611.583.417 peseta's heeft achtergelaten, niettegenstaande hij steeds luide rondba zuinde. dat zfjn begrootlngen met een ruim overschot sloten, wijst er op dat Sotelo thans tot president van den raad van commissaris sen van de Banco Centrale Is benoemd. Of schoon Calvo Sotelo Zich geenszins aan on eerlijke practtfken heeft schuldig gemaakt, maar veeleer heeft getoond elke financieele bekwaamheid te missen (hij verdeelde zijn tekorten over vijf budgetten: de gewone be grooting, de buitengewone begrooting, de speciale sjxwrwegbegrooting. de speciale begrooting voor waterwerken en de spe ciale begrooting voor openbare werken) wórdt hij thans met zulk een verantwoorde lijke en eervolle functie belast. De Madrileensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" weet intusschen te ver tellen. dat van de groote ondernemingen, waarmede tijdens Primo de Rivera s bewind in Spanje een begin werd gemaakt, de con cessie voor den bouw van de spoorlijn Onta- neda—Calatayud, het nog aan de recht- streeksche verbinding tusschen het aan de golf van Biscaye liggende Santander en Valencia ontbrekende stuk, het ernstigst ont stemming heeft gewekt. Reeds onder de Dic tatuur had het parlementslid Saldana de des betreffende overeenkomsten scherp aange vallen. Er werd toen een commissie van on derzoek benoemd, die thans rapport heeft uitgebracht. Er is uit gebleken, dat de dlrec- teur-generaal van openbare wer'zen en tal van deskundigen zich destijds sterk tegen het plan hebben verzet. Het Directorium keurde het desondanks goed, en de staat nam, in strjjd met de tot dusver geldende wet, een kapitaalgarantie van 343 millioen op zich, met een rentegarantie van jaarlijks 175 mil lioen voor den duur van 99 jaar. De maat schappij gaf toen voor 33 millioen gratis-aan- deelen uit. die als bewijs van dank voor de verleende diensten aan belanghebbenden ter hand werden gesteld. Bovendien is er nog 12.44 millioen uitgegeven zonder dat deze in de boeken zijn verantwoord. Het blijkt In het Spaansche politieke le ven hevig te gisten. Aan de „Vossische Zel- tung” wordt uit Madrid gemeld, dat alles wat de Dictatuur Jarenlang patriottisch en patriarchaal predikte en vaak met geweld dóórzette; dat alles wat de door onverwoest baar optimisme verblinde dictator als onver- Aantalljke prestaties voorstelde en door velen inderdaad als uit staal en ijzer bestaand werd aangezien, als clgarettenrook is ver gaan. Primo de RJvera wilde de „politiek” voor eens en voor altijd uitroeien; hij sloeg haar dagelijks opnieuw dood! Doch daarom juist zijn de politieke hartstochten thans meer ontketend dan ooit tevoren: agressief bjj de republikeinen, defensief by de monar chisten. Wel bepaalt de beweging zich tot de groote steden; op het platteland bestaan slechts eenlge kleine socialistische, republl- ketnsche of agrarische vereentgingen. Te Partei hebben van de 587.460 geregistreerde ar beiders 112.951 gestaakt. 223 personen werden gearresteerd. De 1-Mel-viering kenmerkte zich door het volledig échec der communis ten. Het aantal slachtoffers dat staakte was duidelijk waarneembaar kleiner dan dat In 1929. dan weer door wederkeeri) telkens weer worden bijeengel -J J__ U. 1J geschikte tijdstip voor een breuk gekomen acht, omdat zc geen van beide hiervan een voordeel verwachten. Hugenberg heeft op den partijdag te Kassei door middel van de. door hem zeil uitgezóchte, partij-ambrenaren den indruk willen wekken, da' hij een gesloten partij achter zich heeft. Spoedig daarop is de Volks-conservatieve groep uit de partij ge scheiden en niet lang daarna is de Duitsch- nationale Rijksdag-fracue bij de stemming over het Kabinet Brüning uiteen gevallen. Een half jaar na den partijdag te Kassel, die geheel in den geest van hef Hugenberg- dictaat verliep, was Hugenberg zelf gedwon gen. den agrarisch-conservatieven vleugel tegemoet te komen, wilde hij den aanbang van den landbouw niet verliezen. In Kassei kon hij on voorwaardelijk als overwinnaar verschijnen, omda' de oppositionecle ele menten van de vergadering waren weggeble ven. Op de Berlijnsche bijeenkomst van het partij bestuur kon dit systeem, om de opposi tie over het hoofd te zien, niet meer warden toegepast. Tegen Hugenberg stonden niet alleen meer enkele geïsoleerde afgevaardig den, maar een meerderheid der fractie. Naar buiten wordt wel de indruk gewekt, dat de dictatonsche positie van Hugenberg weer bevestigd is, maar ieder weet, dat hu in de toekomst voorzichtig moet zijn, om van zijn volmacht gebruik te maken elke poging van dien aard zou een definitieve breuk kunnen veroorzaken. Al blijft Hugenberg ook in de positie als leider, toch heeft hij niet de leiding van de heele Duitsch-nationale partij. Dit olijkt reeds uit de plannen van den cooservatief- agranschen vleugel, verklaard, dat hij wil volgen, waarmee hij begonnen rteun van hei Kabinet Brüning en bij de toestemming voor de landbouw- en belasting wetten. Er wordt nadruk op gelegd, dat voor de landbouw-knngen, die achter den voe- dings-numster Seniele staan, de uitvoering van afzonderlijke punten van het agraar- en Oost-program bijna pog belangrijker is, dan de wettelijke vaststelling der douane- en Oost- maatregelen. De agrarische vleugel van de partij heeft het gevoel, een macht-pcsitie te bezitten, die in eigen belang kan worden ge bruikt en die men niet wil opgeven terwille van de een of andere nationalistische utopie. Evenmin als de agrarische vleugel bereid zou zijn, den steun van Schiele op te geven, om de Duitsch-nationale partij bijeen te houden, is de radicale nationalistische vleugel genegen afstand te doen van zijn uto pieën. Maar, wanneer ze deze najagen, is het niet mogelijk, dat Schiele in het Kabinet blijft. Voor een poosje kan men elkaar be loven, verdraaglijk te zijn, de beide vleugels kunnen elkaar tijdelijk vrijheid van beweging toestaan, maar ze kunnen onmogelijk weer op hun gemeenschappelijke basis terugkomen Kort vóór de bijeenkomst van het partijbe stuur heeft Hugenoerg een betooging vóór de Duitsch-nationale levensopvatting aan zijn trouwe volgelingen in het land uitgevaar digd maar het is juist het kernpunt van het Duitsch-nationale probleem, dat er geen Duitsch-nationale levensopvatting is en dat er binnen de partij geen gemeenschappelijke idee voorhanden is. Bij elke practische parle mentaire kwestie zullen de tegenstellingen hij dat u gezegd? Mijnheer Rochebel had ih zyn'dochter t zwakke punt geraakt. Hij begreep, hij constateerde zelfs, den ge weldigen indruk, welken zijn woorden op Paulas hart gemaakt hadden. En hij bere kende. dat na zoo'n diepe vreugde hij het best kon naderen met de beproeving door haar de beslissing mede te deelen, welke hfj dezen namiddag met René genomen had. Wederom was zijn dochter in een zwijgen vervallen, maar hij las op haar gelaat, dat de bezorgdheid, de vrees van zoo even, gemaakt had voor een ongestoord geluk -- Paula, zoo begon hjj dan. zooals je weet; bevalt het my in Valreas niet.... (Wordt vervolgd). DA VENTRY 1554,4 M. 9-35 Mor genwijding 10.0510.20 Lezing 12.30 1.20 Orkestconcert 2-50 Concert. Kwintet, S. Rowlands, sopraan 4.05 Orgelconcert door R. New 4.35 Kinder uurtje 5.35 Nieuwsber. 6jx> Sportber. 6.05 Viool- en piano-sonates. K. Murray en P. MacDonald 6.20 Lezing 6.40 Lezing 6.50 Concert. Orkest en tenor 8.20 Nieuwsber. 8.45 Lezing 9^0 Diversions VIII: Cabaret-programma 10.00—11.20 Dansmuziek. De Duitsche voorstellen betreffende de overeenkomst inzake de maatregelen van den V.B.-r*ad ter voorkoming van oorlog, p* 1 hsst crsksAnWMXn r-w. Am* schen bepaalde staten, heeft In de VeUig- heldscommissie den noodlgen tegenstand ontmoet. De Dultsche vertegenwoordiger Göppert wees er op, dat de Duitsche voor stellen In geen geval een beperking van de vrijheid van handelen van den V.B.-raad beoogen, doch slechts een aanwijzing zijn voor de binnen het kader van de overeen komst ter beschikking van den Volkenbond staande maatregelen. De Fransche vertegenwoordiger Massiglï verklaarde, dat de Raad van den Volken bond zich de weelde kan veroorloven velllg- heldsvoorstellen te doen, die later door de staten zullen worden van de hand gewezen. Na de aanneming van het Kellogg-pact kunnen in de toekomstige conflicten geen neutrale staten meer bestaan. De Duitsche voorstellen werden naar de redactiecommissie doorgezonden. Daarna Kwam de veelbestreden contróle- k west ie in behandeling. De gedachtenwisse ling dienaangaande bejierkte zich ook thans weder tot de groote mogendheden. Het ont- werp-verdrag beoogt, dat de verdragsluiten de partijen zich onderwerpen aan iedez optreden van den Volken bondsraad ter na koming en uitvoering van de met het oog op een bepaald conflict genomen maatrege len. Een Poolsch amendement behelst het in het leven roepen van een snelwerkend contróle-systeem. om ded stellen de beschikking te contröle op de uitvoering regelen. Dit voorstel stiet op vrij sterke tegenkan ting van Engelsche en Italiaansche zijde, terwijl de Fransche vertegenwoordiger zich ermede accoord verklaarde. Massigli stelde vervolgens voor, dat de Volkenbondsraad het recht zal verkrijgen in geval van een conflict Volkenbondscommis- sarlssen naar het betreffende gebied te zen den. De Fransche regeering zou de met de uitzending van V. B.-commissarissen ge ilaard gaande inperking der staatssouverel- niteit aanvaarden Contróle op de bewegin gen der zeestrydkrachten en vliegtuigen zal door het detacheeren van V. B.-commissaris sen aan boord der zeeschepen eveneens mo gelijk zijn. Het artikel inzake de contrólekwestle werd tenslotte naar een redactiecommissie door gegeven. De Veiligheidscommlssie heeft twee redac tiecommissies Ingesteld, die nieuwe voor stellen zullen Indienen voor de regeling van het vliegtulgverkeer van den Volkenbond In vredestijd en de maatregelen ter voorkoming van oorlog. Een langdurig debat ontspon zich over bet stemrecht der by een conflict betrokken sta ten by de stemming in den Raad van den Volkenbond, betreffende te nemen maatre gelen. Men was het er algemeen over eens. dat het stemrecht der betrokken mogend heden uitgesloten moet worden geacht, wan neer de vijandelijkheden reeds begonnen zijn. Daarentegen kon men het niet eens worden, over het stemrecht ingeval van drei gend gevaar. Men hoopt nu, dat door een Japansch be middelingsvoorstel in de buitengewoon moei- lyke contrólekwestle een oplossing zal kun nen worden gebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9