^Buitenlandsch cd^Cieuws i l FEUILLETON De Ongeziene Wereld of het Leven na den dood 5 p i I X VIERDE BLAD ZATERDAG 3 MEI 1930 De strijd tegen de pornographic ‘39. 1 Het verhaal ran een gevangene gevangenis Communisten-relletjes Aardstorting en vloedgolf De volgzaamheid van de vrouw KORT NIEUWS De Tornado te Nebraska Ook Milwaukee geteisterd De hooge heeren van Praag AmerikaMoskou 'X Paniek in de Drontheim Fjord Gemengde Buitenlandsche Berichten Vechtpartijen in het huis van afgevaardigden De aigemeene toestand en de financiën a vis Rector. Gruwelijke folteringen in Kroatië DE ERFENIS VAN EEN PRINSES De „Stahlhelm” De academie der wetenschappen in Weenen r ’M3 Zitting van den Rilksraad BLADZIJDE Rijksdag-rede van Moldenhauer Dproer in de te Riga Ernstig auto-ongeluk nabij Cambridge De Indiërs op marset IX Het probate middel Ook de de <3 ..<«U beert opeens ontvouwen d Een eigenaardig proces Alkmaar. 1 tot een einde werd ge- en 18. nacht (Wordt vervolgd). I DE WOORDEN DES EEUWIGEN LEVENS De rüksmlnlster van financiën, dr. Malden- hauer. heeft heden in den njlcadag zijn aan- gekondigde rede gehouden. De minister, den huldigen economlschen toestand besprekend, noemde het gebrek aan kapitaal het voor- streeks aansprakeluk Is voor het verwekken van stakingen en ongeregeldheden In het geheele land. Van de 24 katoenfabrlelten te Warschau werken er slechts twee op volle kracht. In de overige fabrieken wordt slechts 3 4 da gen per week gewerkt. Te Ou11row werden een schoenmaker en zün vrouw dood op bed gevonden. Gasver stikking is de oorzaak. ot e g d d 1 1 parlemenUwacht bracht. stellen zij twaalf Diakens tot hun mede- voor ge- e h P s< b d V V zi it in O d« la hi ov Rj Stakingen en onregelmatigheden- gesneenschap en de as vn ne da rei ka; ha Pel get en ai str nai I w(j riJ het ner ,xo geh 1 *e.l tooi de had Z bjjk wijr geh ont' O. 1 in 1 verl ond heil ons U ter be- o, verzette. Vandaar dat zjj tot het betalen van 50.000 francs schadevergoeding werden ver oordeeld. Jane Auber, die door mr. Paul-Boncour werd verdedigd, kwam er goed af. Of mis schien zal dat nog moeten blijken, want het echtscheidingsproces ia zoo juist begon nen. Een Reuterberlcht uit New York meldt, dat Sovjetambtenaren met verontwaardiging hebben bekend gemaakt, dat de door den hoofdcommissaris van politie gepubliceerde brieven nopens het optreden van agenten der communistische internationale in Ame rika valsch zfjn. O, papa, onderbrak het meisje hem, dat heb ik al lang bemerkt! Ik kan daar niet meer leven; de ge dachtenis aan je moeder vervolgt me daar... ging hij verder met tranen in de oogen; het verdriet om haar dood wordt niet minder met den tijd, maar overmeestert mij lederen dag meer. Dat verblijf daar wordt mij onver draaglijk. Wilt u dan elders gaan wonen? Ja! ik heb besloten mijn notarisambt er bij neer te leggen en ik heb al een andere wonig gekocht. Ik moet wat afleiding voor mijn droefheid hebben, dat is noodzakelijk geworden Ik weet wel dat het je heel wat zal kosten je oudjes en zieken en goede wer ken te verlaten, maar het is noodig, Paula, om mij t leven mogelijk te maken. Ik heb alles geregeld zonder jou daarmee in ken nis te stellen, om je niet onnoodlg en voor den tijd daaronder te laten lijden. Ket valt mij zqlf zwaar je daar weg te halen, omdat je er zoo'n goed en edel gebruik maakte van je tijd. Ik ken echter het goed hart van mijn Volgens een bericht in het „Berliner Ta- geblatt" ziet de Rjjksmlnister van Blnnen- landsche Zaken voorlooplg af van een be spreking van een eventueel opheffen van *t verbod van den „Stahlhelm" voor Rijnland m Westphalen met den Prulslschen Minis ter-President en den Duitschen Minister van Blnnenlandsche Zaken. De wervelstorm heeft ook N. O. Kansas en de omgeving van Milwaukee geteisterd. In den staat Nebraska volgde de tornado een zlgzagbaan van 120 K.M. Dit nadere be richt spreekt van 17 dooden in Kansas en Nebraska en 5 dooden in Minnesota. In Kansas heeft vooral de stad Winchester zwaar geleden. Te middernacht zijn de eerste reddings middelen derwaarts gezonden. Ook andere staten van het midden-Westen hebben ern stige schade geleden door wolkbreuken stormen. In den Staat Sao Paulo zijn 40 politie mannen door opstandelingen in een hinder laag gelokt en gedood. De Arabische bevolking van Hebron is tot een boete van 10.000 pd. st. veroor deeld. de bewoners van- naburige dorpen tot een boete van 6000 pd. st. wegens deelneming aan de onlusten in Augustus van verleden Jaar, waarbij de Joodsche wijk van Hebron werd geplunderd en tal van Joden gedood werden. De boet enmoeten binnen vijf jaar betaald zijn. rJ steeds op uit overal bekwame te stellen, die de Leer, door Jezus onvervalscht zullen overleveren. IIa Tit: Itg) De Academie der Wetenschappen in Wee nen is in 1847 onder Kelzer Ferdinand op gericht. nadat reeds onder Kelzer Karel VI én Keizerin Maria Theresia onderhandelin- gen plaats hadden omtrent de stichting van een academie. Vorst Metternich had ten slotte het plan opgevat, om een voorstel in te brengen bij Kelzer Ferdinand en hü hield hierover ook een voordracht, die in de na gelaten papieren van den Staatskanselier ge- Kelzer aan op- In het Huis van Afgevaardigden te Praag is het gisteren tijdens de stemming over de werkloozenwet tot ernstige botsingen geko men tusschen communisten en sociaal-demo craten. die in een vechtpartij eindigden. Nadat de communisten hun afkeuring over het wetsvoorstel tot uitdrukking hadden ge bracht, richtten zij hun aanvallen op de aociaal-democraten, die zij uitscholden. De sociaal-democratlsche afgevaardigde Katz sprong daarop op den communist Stern af en gaf hem een klinkenden oorveeg. Van beide kanten snelden partligenooten te hulp, met het gevolg, dat een algemeen tumult ontstond. Ten slotte gelukte het met behulp van de parlementswacht de vechtenden te scheiden. Tegen het einde der stemming nam afge vaardigde Stem nog wraak op Katz door zich onder bijval en gejoel van zijn partlj- genooten op zijn tegenstander te werpen en hem den ontvangen oorveeg te retoumeeren. Hierop ontstond een tweede vechtpartij, die ook ditmaal weer met behulp van de In het .JBerl. Tag.” heeft dezer dagen de oud-hoofdredacteur van de „Ihrvat,” Slavko Gihlor, die thans in het buitenland woont, gruwelijke bijzonderheden meegedeeld over het foltersysteem, dat in de gevangenis te Agram zou bestaan. De heer Oihlor vertelt, dat hij in het voor jaar 1929 met ongeveer honderd Kroaten in Agram werd gearresteerd. De polltlegevange- nlssen worden overvol politieke arrestanten. Met hem in dezelfde cel was Bamarditsj op gesloten. die thans allerlei onthullingen beeft gedaan. Teringpatlënten lagen op den beton- vloer; de polltiearts dr. Farhasj weigerde zwaarzleken te helpen. „Als je ziek bent, kun je crepeeren," was zijn antwoord. Des nachts schrokken we vaak wakker door ontzettend gegil, dat uit de verte tot ons doordrong. Het geluld kwam uit de folterkamer, waar de detectiven en politiebeambten de politieke ge vangenen martelden. Gewoonlijk werden zij overdag verhoord; maar wanneer iemand des nachts voor een verhoor werd gehaald, dan beteekende dit, dat zoo iemand gefolterd zou worden, geregeld bijgewoond door den polltle- prefect Bedekowitej. In kelders werden ge vangenen gedood. Er bestaan verschillende foltersystemenhet branden van kaarsen on der de voetzolen, het uit het lid rukken en trekken van armen en beenen enz. Gedurende zulke folteringen liet men gewoonljjk een gramofoon lustig draaien. In den loop van zijn relaas deelt de Jour nalist oa. mede, hoe kolonel BegitsJ door den polltieprefect Bedekowitsj en den plaatselijken commandant generaal BelimarkowitsJ (de zelfde personen dus, over wie in een telegram van gistermorgen over het proces sprake is in verband met eigenhandige mishandelin gen) werd geranseld. Ten slotte werd BegitsJ door gendarmen afgemaakt. Alle bekentenissen, aldus Gihlor, werden door folteringen afgepérst. In antwoord op protesten van de advocaten Pernar en Mintas antwoordde de chef der politieke politie in Agram, Evjetha Horwat: „Wij moeten hen slaan, anders vernemen wij niets. Ik zelf sla niet, daar heb ik m’n menschen voor." De ergste vertegenwoordigers van de dicta tuur van Belgrado in Kroatië zijn ongetwij feld de plaatselijke commandanten generaal BelimarkowitsJ en de polltieprefect Bedeko witsj. Volgens den heer Gihlor heeft de Ser vische Oekrane verschillende aanslagen geor ganiseerd, die dan z.g. door Kroatische terro risten waren uitgevoerd, ten einde daarop nieuwe folteringen te kunnen gronden. De in Belgrado volkomen onschuldig aan geklaagde Kroaten zijn in de gevangenis op beestachtige wijze gefolterd, verkaarde Gihlor ten slotte. Thans staan zij voor een rechtbank, dat doodvonnissen zonder hooger beroep uit spreekt. Hun geval is het geval van honder den en honderden onschuldlgen onder de Ser vische dictatuur gemartelde en vermoorde <nensehen. Volgens de Jongste berichten bedraagt het aantal personen, dat bij den wervelstorm, die eergisteren ’t Midden-Westen van de Veree- nigdr Staten bezocht, is omgekomen, thans 23, waaronder acht vrouwen. De verliezen aan goederen en vee in negen staten worden op een bedrag ter waarde van zes mlllioen gulden geschat. Nelson Morris, directeur eener groote Ame- rikaansche fabriek van geconserveerd vleesch had eenlge jaren geleden de onvoorzichtig heid begaan Jane Auber te trouwen. Jane Auber is een Parijsche beroemdheid, een va- riété-ster, die door niemand minder dan Mlstinguett als haar opvolgster werd aange wezen. Niet zoozeer omdat ze over zooveel talent beschikt, maar veeleer omdat zij even fraaie beenen als Mlstinguett zou bezitten. Beenen, die voor 100.000 pond sterling ver zekerd zün. Toen Nelson Morris zijn bruid naar het al taar geleidde, beloofde zij hem nooit meer te zullen optreden. Doch het bloed kruipt waar het niet gaan kan en het duurde niet lang of Jane Auber had een contract met het Palace geteekend. Nelson Morris verbood zijn echtgenoote nadrukkelijk op te treden, verlangde dat het contract werd -geannuleerd en eischte scha devergoeding omdat de directie van de mu- slc-hall niet het recht had een contract te sluiten met zijn vrouw zonder zijn toestem ming, terwijl zij bovendien als attractie aan den naam van Jane Auber had toegevoegd, dat deze de echtgenoote was van den „cor- nedbeef king”. Zijn echtgenootelijke rech ten waren geschonden en hij was tevens be lachelijk gemaakt. Het proces heeft gediend voor de derde kamer der civiele rechtbank en mr. Nelson Morris is In het gelijk gesteld. De rechter oordeelde, dat het niet zoozeer de vraag be trof of het aangevallen contract van on waarde was wegens het achterwege blijven van de toestemming van den echtgenoot, dan wel of zich hier een geval van schending van de rechten eens echtgenoote had voorgedaan. Elkeen, die Fransch grondgebied bewoont, zelfs een vreemdeling, dient de huwelijks wetten te eerbiedigen. De directeuren van het Palace hadden het contract met Jane Auber afgesloten terwijl zij wisten dat haar echtgenoot zich er tegen 1 geweld gedwongen zich naar de kleinere cel len te begeven. Een 15-tal gevangenen en 5 soldaten werden bij de worsteling vrij ernstig gewond. Een gevangene, die zich op den grond geworpen had. werd weggedragen. Te Mltau brak het kabaal te 15 uur los. Hier werden de belhamels nadat militairen waren gerequireerd. spoedig overweldigd. Te Liebau braken de relletjes nog vroeger los. Ook hier moest de sterke artn ontboden worden. De aanvoerders der gestraften wer den in afzonderlijke cellen opgesloten, waar zij alles kort en klein sloegen. Heden was de rust weer volkomen weerge keerd. Bij de bestrijding der relletjes werd geen enkelen keer van schietwapens gebruik gemaakt, hoewel in de gevangenissen cipiers en soldaten verwondingen opliepen. Het wordt als vaststaand aangenomen, dat deze opstandige beweging door de Moskousche Internationale op touw gezet is. Eindelijk heeft de „Ligue franpaise pour le revèlement de la moralité publique" een schitterende overwinning op de pornographl- sche pers behaald. Enkele leden van de liga hadden indertijd met den tegenwoordlgen minister van ar beid Georges Pemot bij den toenmallgen minister van justitie Barthou een aanklacht tegen de pomographische pers Ingediend. Door den rechter van instructie werd daarop een stafproces ingeleid, en thans is het von nis geveld. De reclames, groot en klein, van onzede- Hjken aard in de bladen worden verboden. De exploitatie van dit zedeloos bedrijf, die van de opbrengst dezer advertenties leefden en er jachten en villa's in Deauville op na hielden, zullen op minder groeten voet moe ten gaan leven, want naar schatting worden de Inkomsten der pomographische pers ten gevolge van dit vonnis jaarlijks met een mlllioen verminderd. Verschillende uitgevers hebben dan ook de uitgaven van. hun pomographische bladen reeds moeten staken. Gistermiddag heeft de Rijksraad een bij eenkomst gehouden waarin het wetsontwerp betreffende de machtiging tot uitvaardiging van belastingmaatregelen, ter vergemakkelij king der credletverschafflng aan den Duit schen Landbouwstand goedgekeurd werd. De Rljksregeerlng wordt gemachtigd de be lastingen op het kapitaal te verlagen. De Rijksraad heeft de Rljksregeerlng eveneens toegestaan deze verminderingen eveneens uit te breiden tot de landen, met betrekking tot de belasting op de in waarde vermeerderde goederen. Tenslotte keurde de Rijksraad goed munt stukken te doen slaan van 3 Mark ter her innering aan Walter von der Vogelweide. Deze munten zullen ter gelegenheid van de gedenkfeesten, op 10 Mei as. te Wurzburg, in circulatie worden gegeven. Het meisje was geen droomster, die slechte leeft van en voor harsenschimmige ideeën. Haar natuurlijke zielskracht bracht haar er toe steeds de realiteit van het leven te be schouwen. Behalve de zorg voor haar armen en on- gelukklgen, hield zij er van zich op de hoogte te houden van de groote brandende kwestie van den dag. Reeds langen tijd volgde zij met veel be langstelling den strijd der vrouwen voor de rechten van godsdienst en Kerk. Zij be sefte het gewicht der vrouwenbeweging in een land waar zóóveel mannen zich onver schillig toonen voor de heiligste belangen. Gaarne was zij dan ook toegetreden tot een dier bonden, wier vereenigde kracht en in vloed zooveel vermag tot den heropbouw van de geestelijke ruïne alom. Ongelukkigerwijze belette de eigenaardige toestand, waarin het meisje zich bevond, haar aan dit verlangen te voldoen. ZÜ moest zich tevreden stellen met van verre den strijd te volgen Getrouw las zij de katholieke bladen om van de feiten op de hoogte te blijven, al was dit slechts «n bij het zien der vervolging des te meer in liefde voor het goede en heilige tne te ne men. In de nabijheid van Wilna is het stadje Kobllnik door 'n geweldigen brand bijna geheel in de asch gelegd. 60 huizen en bijgebouwen werden verwoest. Meer dan 150 gezinnen zijn dakloos. vonden is. Den 30sten Mei 1846 liet Ferdinand een eigenhandig schrijven Vorst Metternich toekomen, waarin de richting der Academie bepaald werd De Academie der Wetenschappen bevat twee klassen: de phillsophisch-historlsche en de mathematisch-natuurwetenschappelijke klasse. Elke klasse telt 33 werkelijke leden, een bepaald aantal correspondeerende leden in het binnen- en buitenland, tevens 24 eereleden. Elke klasse publiceert zlttings- verslagen. gedenkschriften en dan nog bij zondere publicaties, zooals het archief voor Ooatenrijksche geschiedenis, de Fontes Re- rum Austrlacarum. of het maandblad chemie. In de zlttlngs-verslagen en denkschriften worden alle artikelen bekend gemaakt, welke aan de Academie zjjn voor gelegd po al haar wetehschappelijke geble- De hoofdcommissaris van politie heeft een fotografie gepubliceerd van onlangs door zijn geheime agenten in beslag genomen brief wisseling, waaruit blijkt, dat de communis tische Internationale van Moskou recht- zü sidderde van afschuw. De moed begaf haar en tranen welden er in haar oogen, terwijl zü smeekend uitriep: O papa, heb medelijden met mü. Nooit, neen nooit, zal ik in dat kasteel kunnen wonen. Mijnheer Rochebel zette het paard In een snellen draf. Ik dacht dat je - van mü hield, zei hü vervolgens koel, maar ik schün mü ver gist te hebben. Ik meende eveneens, dat je uit liefde voor een ander, voor wien ik werk, met het oog op je toekomst mijn leven, mün lot, en ik kan gerust zeggen mijn toewijding, zou willen deelen. Maar ik wil geen slachtoffer van je maken en nim mer zou ik oorzaak willen zün dat men kan zeggen: „Hü heeft zjjn dochter gedwongen daar te wonen.” Morgen nog zal ik onze vrienden, mijn heer en mevrouw de Grisolre verzoeken je gastvrijheid bü hen te willen geven. Ik zal dan maar alleen mün leven slüten in die eenzaamheid, men moet zich aan alles weten te passen. Je bent vrü, Paula, maak je dus niet ongerust, ik wil je niet levend met mij begraven. Wanneer ik daarginds eenmaal ge- installeerd ben, kim je mü van tijd tot tüd een bezoek brengen en je overtuigen, dat je vader voer je werkt. Plechtig en ernstig ging zün stem uit boven het geratel der wielen en het suizen van den wind, die hen in 1 gelaat sloeg en Paula vernam met ontzetting cn ontroering deae klachten van een lüdend JiarL Het meisje huiverde van ontzetting. Dat is toch niet waar? U wilt mü i eens foppen, hé? U zoudt toch niet in zoo’n ellendig verblüf willen wonen I De notaris wilde lachen, mgar zün ge laat vertrok slechts in een vluchtigen glim lach. Geloof je misschien aan spoken? Dat niet. Trouwens u weet wel, dat ik niet zoo gauw bang ben. Doch zei u zelf niet, dat de moordenaar van den graaf er geregeld komt om den veelbesproken schat te zoeken? Zwijgend keek de notaris zün dochter aan en in zijn anders zoo sombere oogen glans de een vreemd vuur. Dan zei hü op een toon, die verder tan- drlngen ónmogelijk maakte: Ik heb nu eenmaal beslotenhet moet. Paula, altüd zoo zachtzinnig en zoo on derworpen. dat zü haar vaders wil mis schien nog nooit wederstreefd had. voelde nu haar gehoorzaamheid In opstand komen tegen deze harde eigenzinnigheid die haar barbaarsch voorkwam. Zü zag zich reeds, na een vreugde-arme jeugd en eenzaam bestaan, alleen met een vader, dien zü niet doorgranden kon; meer dan ooit afgezonderd van de wereld, om ringd door bergen, als levend begraven in die akelige ruïne, waar ondanks den tüd de herinnering aan den vreeselüken mooord bleef zweven. Haar verbeelding kreeg de overhand en Het bericht omtrent verzoeningspogingen tusschen prins Carol en prinses Helena wordt tegengesproken. Paula en weet vooruit reeds dat zü dat offer zal aannemen, omdat ik het vraag. Een oogenblik aarzelde het meisje bü de gedachte aan hetgeen zü verlaten moest, doch haar belangelooee kinderUefde deed haar weldra zeggen weldra zeggen: Doe maar wat u wilt, papa, alles is mü goed, als ik u maar gelukkig zie. Maar, waar trekken we dan heen? Is het ver? Zü hadden nu een hoogte bereikt, welke den ganschen omtrek beheerschte. Links, een weinig achter hen zag men nog het kasteel van Grisolre en ter rechterzijde rezen de zware muren en zwarte torens van het slot van Font-Aulade op, als een grillige silhouet tegen den purperen horizon Terwül zün hand in die richting wees, sprak hü: Daar ginds I Verwonderd keek het meisje hem aan, om zün bedoeling te raden. Dat woord scheen haar zoo onwaarschünlük, dat zü meende het niet goed verstaan te hebben. Ik vroeg u waar wü nu gaan wonen, papa. Op ons slot, zei Rochebel schünbaar kalm en en weder wees hü naar de vroegere woning der familie de Gerly. Ons slot? herhaalde Paula, haar vader angstig aanziende. Om aan de onzekerheid een einde te maken bekende de notaris: Ik heb het van münheer René ge kocht. Maandagmorgen wordt de koopakte opgvtnaakf. De directeur van de bioscoop te Paisley, waar onlangs 70 kinderen, bü een paniek het leven verloren, Is vrügesproken van strafvervolging en in vrijheid gesteld. de gansche wereld in de boeien der belang stelling slaat. Niet enkel de objectieve leer-inhoud werd aan de vluchtige eeuwen en de komende geslachten overgeleverd, maar ook de con crete vorm, waarin die goddelijke wijsheid voor 2OOO jaar van die gezegende lippen tot ons kwam, de concrete vorm, met een vastheid van lijn, een eigenaardigheid van plaatselijke kleur en persoonlijke trekken, een warmen gloed van oostersche beeld spraak, die den aandachtigen Evangelie- lezer terstond verplaatst in de bloeiende landouwen van dat gezegende Land, dat nog met eerbiedigen schroom wordt genoemd het heilige Land, terwijl een heilige huiver hem bevangt. (Zie Batiffal. L’enseignement de Jésus) Hoe is dit nu geschied Het oorspronkelijke Evangelie was dus een mondelinge prediking. Van den eersten Pinkster-dag af zijn de Apostelen begonnen „de blijde boodschap” van Jezus mondeling te prediken, zooals de Meester hun bevolen en door Zijn voorbeeld geleerd had. „Gaat en onderwijst alle volkeren en leert hun onderhouden alles wat Ik u geboden heb,” (Matth. XXVIIJ19) zóó luidde Zijn hoog bevel. Nooit heeft de groote Leeraar van Nazareth hun bevolen Zijn goddelijke Leer nauwkeurig op te schrijven. De Apostelen zijn zich dan ook volop bewust „de geroepene Getuigen" voor den Christus te zijn (Hand. Iat II33 III15 V32) Als het aantal der geloovi- gen steeds stijgt, en de zorg voor hun geeste- Ejke en tijdelijke belangen steeds toenemen. Tusschen Cambridge en New-Market heeft gisteren een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een groote automobiel kwam op een gegeven oogenblik. terwül hü h> snelle vaart langs den weg reed, in botsing met een kleinen auto. De groote auto sloeg over den kop en Ifet benzinereservoir exploiteerde. De inzittenden, wier Juist aantal niet be kend is, zün in de vlammen omgekomen. De kleine wagen bekwam slechte lichte schade. Het fundament voor de uitvoering van het programma is evenwel een sluitende begroo- tlng. Dank zü de afhandeling van de dek- klngsvoorstellen door den rijksdag, is het fundament voor een belastingverlaging voor het Jaar 1931 gelegd. Met behulp van de Kreuger-leening en het amortisatiefonds van 515 mlllioen, zal het mogelük zün, de loopende schulden ten bedrage van ongeveer een milliard Mark, in den loop van het Jaar 1930 af te lossen. De dan nog vlottende schuld biedt geen gevaar en voois haar dekking in de komende jaren worden onderhandellngen voorbereid. Wat de uitgaven betreft, zün in het bi- zonder de kosten voor de werkloozenverzeke- rlng en de crisismaatregelen van de ont wikkeling der conjunctuur afhankelijk. De minister besloot zün rede met een oproep aan alle partüen. mede te willen werken aan het sluitend maken van de be groeting en het kaswezen. Potstausend! Verstaat bet geen Engelscb meer? naamste kwaad, waaruit, in noodlottige wis selwerking. voortoproot een hooge rentevoet, de onmogelijkheid om de noodzakelüke ra tionalisatie uit te voeren, de verzwakking van de binnenland-sch^markt. de onmoge- lijkheid om te concurreeren op de wereld markt en blijvende afhankelükheid van het buitenland en werkloosheid. Deae toestand kan slechts onderbroken worden, wanneer, door een werkelüke ont lasting van den landbouw, de basis voor de vorming van nieuw kapitaal zal worden ge legd. De belastingverlaging is het belangrijkste probleem van onze huidige finandeele en economische politiek. Geen regeering zal de basis van het door den rijksdag goedgekeurde financieele pro gramma: kapitaalvorming en bestrijding van werkloosheid, meer kunnen loslaten. Naar gemeld wordt heeft in de Dronthei- mer Fjord een natuurramp plaats gehad. Een oppervlakte van ongeveer 15.000 vlerk. Meter grond van de Orkla-groeve stortte plotseling in de Fjord. De arbeiders, die er bezig waren, voelden plotseling den grond onder zich wegzinken. Allen renden in doodsangst landinwaarts en als door een wonder is er niemand ver ongelukt. Door deze aardverschuiving ontstond in de Fjord een vloedgolf, die veel schade aan zichtte. Groote hoeveelheden visch werden op het droge geworden en twee kaden van de stad Drontheim werden verpleld. De materleele schade bedraagt ongeveer 3 mlllioen kronen. Naar nader gemeld wordt, is een geheel teansformatorstatlon in de 'diepte verdwe nen. „Moge Uw liefde ons verschroeien in „de krakende stilte onzer dagen en „kwellen met vurigen dorst naar „opdat wij nóch ter rechter nóch „linker zijde afwijkend, U alleen „trachten achter de toppen des levens, c, „God, en u alleen verlangen met gansch „onzen geest. „Dit uur is diep en fijn de laatste „droppen goud druppelen uit de wolken „traags kens wordt het avond. De Engelen „bouwen den Melk-weg boven de dood stille aarde rustig gaat het groote „uurwerk van Uw Hart. „Hemelsche Vader, bewaar de gedachte- „nissen aan Uw ontfermingen tusschen „de warme w'onden van een kinderlijk „gemoed 1 „Onder mijn venster wiegt een witte „avond-bloem en hostie-blank staat boven „de slapende stad de schoone bleeke „hand van God den Vader. „Ik zal het dorstige hart „voor Uwe genade, en mijn handen „openleggen onder de uitstortingen van „Uw licht, opdat gij mij rein moogt „vinden in den vroegen dag en mijn „aanschijn verblijd in den spiegel van „de goude pateen." (Jac. Schreurs) De Ëvangelieen Hoe ze zijn ontstaan. De leer van Jezus, bestemd, om de wereld te veroveren en te hervormen, was slechts een mondelinge prediking, in vluchtige klanken heengestrooid op de wegstervende geluid-golf. En toch is de stoute voor spelling van den goddelijken Leeraar uit Nazareth bij het wentelen der eeuwen bewaarheid geworden, dat „zijne woorden” niet zijn voorbijgegaan. En niet enkel zijn gedachten, zijn goddelijke leer, of liever de inhoud van Zijn prediking, is voor de verre nageslachten bewaard gebleven, maar ook het kleed der gedachte, de vorm der leer, het letterkundig woord, met heel zijn ver- kwikkenden en verheffenden invloed, zou bewaard blijven, in een rijkdom en ver scheidenheid en schakeering van licht en schaduw, kleur en glans, die nog steeds Drie arbeiders zün omgekomen bü montagewerken In het höógovcnbedrijf te VölklUugen bü SaarbrUcken. den. Tot nu toe zün er meer dan 500 banden verschenen. Buitendien heeft de Academie al van oudsher eigen büzondere ondernemingen en heeft tallooze vreemde wetenschappelijke werken gesteund. Om de belangrükste rich tingen der tegenwoordige ondernemingen der Academie te schetsen, kan men op het volgende wüzen: Op het gebied van histo- rlsch-phloioglsch onderzoek mogen werken van aigemeene beteekenis worden genoemd, zooals de uitgave van de Latünsche Kerk vaders, de antieke Inschriften van Kleln- Azlë of de Egyptische opgravingen bü de pyramlden van Glzeh en de praehlstorische gravlngen in de Nül-delta. Andere werken zUn enger verbonden met de omgeving der Academie, zoo büv. de geschiedkundige at las der Oostenrüksche Alpenlanden, of het Belersch-Oostenrüksche woordenboek. Op het gebied van muziek- en natuur-weten- schap Is belangrijk het phonogram-arcldef met zün taal- en muzlek-opnamen van pri mitieve volken. De Academie heeft het ra- dlum-lnstltuut en de Inrichting voor biolo gisch onderzoek onder haar beheer. Verder neemt ze deel aan het biologische station in Lunz en de hoogte-observatoria op den Sonnbllck en den Oblr; dan doet ze ook mee aan de oprichting van een instituut voor mlchro-chemie in Graz. De Academie streeft ernaar, zooals men aan deze vluchtige mededeelingen kan ont- leenen, naast haar oude ondernemingen ook nieuwe opgaven, die dooi; den vooruit gang der wetenschappen ontstaan^ op zich te nemen. Ze streeft ernaar opgaven na te komen, die in nauw verband staan met volk en leven, zooals het Beiersch-Oostenrüksche woordenboek of de arbeid van het phono- gram-archlef. Terwijl het Evangelie van Marcus zeer waarschijnlijk zijn ontstaan dankte aan het uitgesproken verlangen der eerste christen gemeente te Rome, om aldus de prediking van Sint Petrus blijvend te bezitten. Marcus was immers de onafscheidelijke gezel van St. Petrus en wordt dan ook door de oudste traditie genoemd „de tolk of secretaris van St. Petrus". Naar eerst thans bekend Is geworden, is het gisteren In de Centrale gevangenis te Riga en In de gevangenissen van Dünaburg, Mltau en Liebau tot ernstige ongeregeldhe den gekomen onder de iwlltieke gevangenen. Te 17 uur ongeveer brak In de gevangenis te Riga een groot tumult los. De In collectieve cellen opgesloten politieke gevangenen be gonnen te schreeuwen en de „Internationale” te zingen. Zü sloegen met hun zitbanken te gen de deuren van de cel, waarop de bewa kers militaire assistentie inriepen. Daar om trent deze 1 Mei-gevangenisrellftjes reeds van tevoren iets was uitgelekt, had de gevangenis directie in den kelder afzonderlüke kleine cellen laten inrichten. De sommatie, de cen trale cellen te verlaten beantwoordden de communisten met veel kabaal. Onder heftigen tegenstand werden zü ten slotte met wapen- Haar kinderliefde, nog grooter en sterker dan haar vrees voor een bitter leven, nam de overhand en weldra sloeg het meisje haar arm om den hals van haar vader. Zü redeneerde niet meer, maar voelde In haar edel en heldhaftig gemoed den drang om hem overal te volgen, uit liefde en on derdanigheid. Zü sprak daarom moedig: U hebt gelük. Ik was een egoist. Denk maar niet meer aan hetgeen ik u gezegd heb, want ik ga met u mee De notaris keek zün dochter aan en be tuigde haar zün tevredenheid. Dank 'Je wel, Paula; Je bent een flink, dapper meisje; het kost mü veel je dit leed aan te doen, maar het moet. „Het moet,” dat woord was het meisje eigenlük voldoende. Als hü. haar vader, zoo ondoorgronde- lük in zün Ideeën en plannen, zoo energiek en bekwaam in het behandelen van allerlei zaken, zooiets zei. dan moest het wel zoo wezen. Het was reeds donker, toen het rütuig voor de woning stil hield. Aanstonds na het souper, wensolite mün heer Rochebel zijn dochter goeden en gaf haar een kus op het voorhoofd, waarna hü zich in zün werkkamer terug- trok, het hoofd vol zorgen, als altüd. Paula ging reeds vroeg naar haar kamer, want zü voelde zich allerminst gesteld om met haar vriendinnen van Vareas over aller lei futiliteiten te praten, pu er iets in haar pinnensto sdlTlJncle. helpers aan in het heilig dienst-werk, opdat zij „in de bediening des woords” niet ver hinderd zouden worden. (Hand VII) Jz Heiden-Apostel, Paulus, beroept zich Voortdurend op zijn predik-ambt en de bediening des woords. (Rom: X—14 I kor. XI—33 XV—III) en hij is er - ---J mannen aan gepredikt, (II Tom: Zoo is dus het woord, door Jezus ge sproken in mondelinge prediking, voort geplant, eer het schriftelijk werd opge- teekend. Het heeft veertig, vijftig of zestig jaar lang voortgeleefd in het geheugen der Evangelisten, vóór zij het te boek stelden. Dit was trouwens geheel overeenkomstig de gewoonten en gebruiken van dien tijd. want door her gemis aan geschreven of gedrukte tekst werd men wel gedwongen meer op het geheugen te vertrouwen. Vandaar, dat de Rabbijnen bijna de geheele wet van Mozes van buiten kenden en slechts bij de officieele godsdienst-oéfeningen in de synagogen de zware perkamenten boek rollen, die in groote ijzeren kokers werden bewaard, raadpleegden. Een der oude getuigen uit dien tijd, Papias, Bisschop van Hierapolis, schrijft dan ook „Ik denk niet, dat alle boeken mij zoozeer van dienst kunnen zijn als de levende en blijvende overlevering.” En korten tijd daarna schrijft Ireneus aan zijn vriend Florinus „Ik luisterde met groote aandacht naar de lessen van Polycarpus ik schreef ze niet op papier maar in mijn hart en voortdurend herhaal ik deze herinneringen bij mij zelven en doe ze in mijn geest her leven.” (Eus: Hist. Eccl. IIItg V30) Het ligt trouwens geheel voor de hand, dat de leer van den grooten Profeet uit Nazareth, èn om den Persoon, die ze voor droeg én om den vorm waarin zij werd aangeboden, reeds terstond een diepen indruk moet hebben gemaakt op zijn toe hoorders. Daarenboven mogen we toch niet veronderstellen, dat de Heiland een zelfde waarheid slechts één enkelen keer en in één enkelen vorm zal hebben voorgedragen. Bij zijn langdurige omwandelingen en dage- lijksch onderricht moet Hij met tweemaal, maar wel honderd maal dezelfde leering hebben voorgesteld, met dezelfde gelijke nissen, spreuken en practische toepassingen. Zoo is het dus heel goed te verklaren, dat de Apostelen en Evangelisten langzamer hand zich den inhoud daarvan eigen hebben gemaakt en dien na jaren nog kunnen te boek stellen, al is het dan niet in letterlijken vorm. Spoedig echter begon er een behoefte te ontstaan die mondelinge prediking op schrift te bezitten, vooral, omdat de oog getuigen van Jezus weldra uiteengingen, en dientengevolge openbaarde zich bij de eerste geloovtgen een sterk verlangen, om de prediking en Leer van Jezus schrifte lijk te bezitten- We kunnen uit de Evangeliën zelf aan- toonen, dat ze op uitdrukkelijk verzoek werden opgeschreven. Zoo schreef Lucas, de Grieksche geneesheer van Antiochië, zijn Evangelie op verzoek van zijn vriend Theophilus, die te Rome woonde. (Luc. MOLDENHAUER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12