KOFA •fetweir rechtszaken I HEEREN-BAAI Voor den Kantonrechter Gaat EERST neat Bespeling Stadsschouwburg Vraagt staalboek! LANDBOUW EN VISSCHERQ Het Notarisvraagstuk KERKNIEUWS Landbouwtelling De Belgische aardappel-crlsls ONDERWTTS Examens Onderwijzer(es) KUNST EN KENNIS BINNENLANDSCH NIEUWS FAILLISSEMENTEN SOCIAAL LEVEN Herdenking te Amsterdam van Guido Gezelle R. K. Handelsreizigers en Handelsagenten DAAR slaagt V ZEKER 1. H. De Paus over den strijd tegen het Neo-Malth. TH. VAN DER KLEI Zn. ©KTEECI NederL R. K. Middenstandsbond Besturen Propagandawerk en van het S.P.L. bij den Paus I i Strafzitting van Vrijdag a Mei v 1 J R. G. C. Voorstellen Wijnkoop-Lisser rine” zoowel gevaarlijke kruising Laar, hoek KANTONGERECHT TE ALKMAAR Toespraak Kard. Van Roesum Van 20 Mei tot 20 Juni Oprichting van aardappelmeelfabrieken? als i vierde hoofdin- ding wettig en overtuigend was bewezen van de Sand te van -* b p A Het verkeerde vleesch ■neden niet iedereen naar De Bondsvoorzitter van den Ned. R. K. Bond voor groote gesinnen In particu lier» audiëntie Jaarvergadering van „Si. Christoffei” te Groningen hoofdbestuur de uur uur slotte schonk hU hun den apoetoll- schen zegen. S f De dat t i t èT-a. OP toe- dat de voorzitters deaer commissie!' I kCRTB FRII&CHE Misere met een oud af- tandsch fordje Een handelsreiziger uit Wormerveer, de heer Karel V., had op 31 Maart te Castricum in de Bakkummerstraat zijn fordwagentje met onafgezetten motor zonder toezicht achtergelaten. Door den heer V.. die heden ter zake deze omnnssie terecht stond, werd het feit erkend, doch hij voegde er ten veront schuldiging bij, dat door een gebrek aan den starter het oude karretje niet anders dan door slingeren op gang kon worden gebracht en dat was zulk zwaar en moeilijk werk, dat hij het niet gewaagd had, den motor af te zetten. Hij zelf bevond zich trouwens op pl.m. 4 Meter afstand aan een woningdeur. Zijn verweer viel ten Zijn verweer viel in goede aarde, zoodat de gelukkige fordbezitter tot slechts a boete of 2 dagen werd veroordeeld. SOaptrt** Rapport van het Kon. Ned. Landbouw Comité Z. H. de Paus ontving gisteravond Z-Em kardinaal van Rossum met den centralen raad van het werk tot voortplanting des geloof», die zijn zittingen voor de verdee- llng der Ingekomen giften beëindigd had. alsmede den opperraad van bet St. Petrus - Llefdewerk. ereen ge- Corinthië Heer ambtenaar ernstig genoeg machihe niet voldoende geweest en de heer H. /ao boete of ao dagen. Z. H. de Paus ontving dezer dagen in par ticuliere audiëntie den heer J. W. P. van Meegeren uit Venlo en zUne echtgenoote. De H. Vader betreurde den boosen tijd, volken we thans op het gebied van de hu welijksmoraal beleven. Jammer, dat het noodig is strijd te moeten voeren, maar ieder goede christen is ver plicht den strijd, welken de Bond voor groo te gezinnen voert, mede te helpen strijden. Aan Z. H. werd een verslagboek van het Congres tegen het Neo-Malth., dat vorig jasr te Nijmegen U gehouden, aangeboden. Daarop zegende de Paus het werk van den Bond en diens bestuur en leden. Ook voor Klokken en Pendules is het goedkoopste adres ZAADMARKT M - 11 1 examen daarvoor zullen 'afleggen voor de commissie, die in 1030 te A’dam belast Is met het afnemen der examen» ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid als 00* derwijzer. De honderdste verjaardag der geboorte van Guldo Gezelle is gistermiddag in een acade mische bijeenkomst, welke plaats vond in de aula der gemeente-univerzlteit te “Amster dam, herdacht. Do bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van prof H. Burger, voor zitter van het uitvoerend comité voor de GezeUo-herdenklng in Nederland. Spreker deelde mede, dat de bijeenkomst bedoeld was om Gezelle te huldigen als taalgeleerde, want naast den dichter Gezelle staat de taalge leerde Gezelle, de man, die, meest door eigen studie, vijftien talen had loeren beheerzchen. Het woord was hierna aan prof. dr. W. de Vreese, Rotterdamsch bibliothecaris en vóór den oorlog directeur der Koninklijke Vlaam- sche Academie. 8p vertelde, dat hij van IBM af tot kort voor Geaelle's dood minstens éénmaal per maand den dichter gesproken had; prettige, gezelLge gesprekken waren het in de bijeenkomsten der Vlaamsche aca demie. Gezelle sprak West-Vlaamsch. Bij het schrijven van zijn gedichten zorgde hij er nauwlettend voor, dat rhytme en klank niet fa gevaar kwamen hij schiftte zijn taal als geen ander. Zoo heeft hü vor men gemaakt, die in zijn eigen taal niet bestonden. In zijn taal staan naast en door Arnhem werd aangewezen om namens den bond als adviseerend lid in het hoofdbe stuur der RK. Nat Federatie „Het Wlt- Öele Kruis” zitting te nemen, de heer J. G. M ErftemeUer te Amsterdam om zit ting te nemen in de commissie voor werk gevers en werknemers der vereenlging A.V.O. strafbaar gesteld bij art. 424 wetb. v. straf- j recht. Hij erkende het feit, doch beweerde niet de bedoeling te hebben gehad eenig I nadeel te willen toebrengen. Hij bebouwt I in de nabijheid een akker en zeide nadeel te ondervinden van bet bezoek, dat de ket van Hoebe aan zijn bouwerij bracht. Overigens meende verdachte ook nog, dat uit broodnijd het gebeurde zoo veel stof had opgejaagd, wat echter de heer Hoebe ontkende. Het was 'uist zijn bedrijfsgenoot, die zich neringnijdig betoonde. Dit was natuurlijk een kwestie die niet aan de orde en uit te maken was. doch het feit achtte de ,t om f 25 boete of 25 dagen te vorderen, terwijl de Heer Kantonrechter den verdachte veroor deelde tot f 15 boete subs. 15 dagen hechte nis. Het hedendaagsche zakenleven wettelijk veraangenaamd en aangemoedigd De heer Jb. M. een 25-jarig barbier en coiffeur te De Rijp, verscheen voor den kan tonrechter naar aanleiding van een gepleegde overtreding van het wmkelwerktijdenbesluit en wel omdat een bediende op Zaterdag 29 Maart des ’s avonds na 9.30 uur werkzaam geweest was. De heer Jb. M. erkende zulks, doch stelde tevens in het licht, dat het voor een barbier ten platte lande ondoenlijk is. die wet na te leven. De tuinders en arbeiders komen des avonds om 6 uur van hun bouw land. Na den inwendigen mensch versterkt en zich opgeknapt te hebben, verschijnen zij eerst laat m den avond in den barbierswinkel. Het wordt dan een opeenhooping van cliënten die onmogelijk in korten tijd kunnen worden geholpen, dus wordt het wel 11 uur eer het werk is beëindigd. Öe arbeidsinspectie had de lijst aldus vastgesteld, doch de heer M. hsd, niettegenstaande hij alreeds een bediende meer had aangenomen, om aan zijn verplich ting te voldoen, niet 9p tijd klaar kunnen zijn. In hun schaft- en rusturen moeten de be dienden langs de straat slenteren. Op den dag is er weinig of niets te doen. In de uren, dat dc bedienden „rusten”, is de patroon gedwongen zelf de eventueele cliënten te bedienen. Thans, nu hij voor dën kantonrechter moest verschijnen, moest volgens wettelijk voorschrift, niettegenstaan de hij 2 volwassen bedienden had, 2 uur wor den gesloten;’ Zijn echtgenoote is verplicht ’s Zaterdagsavonds mee te helpen inzeepen, anders klomt hij vóór 11 uur, tot welk uur er thans, bij nadere beschikking van de in spectie. gewerkt mag worden, niet gereed met het afhelpen der scheerklanten. Het bezadigd optreden van den heer M. wekte veel sympathie bij den heer ambtenaar en kantonrechter en beiden waren dan ook zoo overtuigd van de moeilijkheden die de wet voor dergelijke werkgevers heeft gescha pen. dat unaniem werd besloten, den heer M. geen straf op te leggen, alhoewel de overtre- K.G. bedroeg, en in de eerste 10 wsamkn van het afgeloopen jaar 62 fr., thans b ge daald tot 1828 fr., al naar gelang van de soort. Vooral in de prov. Namen en Luxem burg zijn de prijzen laag, zelfs 1215 fr. p. 100 K.G. Door de invoerrechten (35 francs) onder vindt de export naar Dultechland groote belemmering, terwijl Frankrijk (7 fr.) zélf een groot overschot heeft. Volgens consulent Jhr. Van Vredenburch was Nederland, dat groote hoeveelheden uit stekende aardappelen naar België zond, een ernstige concurrent. Er wordt thans onderzocht, of het moge- lyk is, één of meer aardappelmeelfabrieken op te richten b.v. in Luxemburg. In 1938 voerde België 10 millloen K.G. aardappel meel in voor een waarde van 26% millioen fr. Men meent nu, dat men de aardappel- meelbereidlng zélf best ter hand kan nemen (tot dusver bestaan er in België nog geen fabrieken ven dat product). Helderschen weg nabij het paleis van den Arbeidsraad te Alkmaar. De heer S. was aldaar aan ‘t manouevreeren met zijn Mathes, die een korten draai niet toelaat en kwam alstoen bij het achteruit rijden in botsing niet den heer Schotvanger, een arbeider van de fabriek Uithoorn, die werd verrast door» de plotselinge achter- waartsche beweging van de auto en een aan rijding niet meer kon ontwijken, met gevolg, dat de voorvork van zijn rijwiel brak. De heer S. wachtte naar het oordeel van S. te- lang met de schaderegeling dus deed S. aangifte. De geheele schade bedroeg trou wens slecht- f 2.75. De heer S. zeide signaal te hebben gegeven en behoorlijk achterwaarts te hebben gekeken zoo als een cvoorzichtige chauffeur past. Een signaal was echter door den heer Schotvanger en diens mede ge tuige niet gehoord. Evenwel kréég de ambte naar als de Kantonrechter den indruk, dat hier van grove schuld geen sprake was, en het ongeval was veroorzaakt door een nood lot tigen samenloopm reden waarom de heer Sch-, die trouwens direct de toegebrachte schade vergoedde, overeenkomstig requisitori zonder straf kon vertrekken. P i -J KZ dat de nalatigheid wel tot oorzaak zou hebben h*t eveneens strafbare feit, dat bedoelde beschermd was veroordeeld tot Het hoofdbestuur en het vakbestuur van den Ned. R-K. Middenstandsbond hebben te Utrecht vergaderd. De heer H. G. J. „Ver strekkende” stede lijke zindelijkheid Het is niet genoeg voor het stedelijk be stuur der gem. Alkmaar om met de meest mogelijke nauwlettendheid te waken over de reinheid der stadsstraten, doch ook wordt die aandoenlijke zorg uitgestrekt tot de.... Noordervaart. alwaar op 27 Maart de 21- jarige landbouwer Jan W. werd gecalangeerd, omdat hij met een 4-wielig voertuig had gereden, waarvan de wielen met grondspecie waren besmeurd, zoodat de weg kon worden verontreinigd. De heer W. .heden voor dit feit terecht staande, had als getuige 1 dfcharge medegebracht den heer Evert Govern Dz., van beroep veehouder welke heer hoofd zakelijk het woord voerde. Volgens het gevoerde verweer werd dien dag vaste mest vervoerd naar een grasland, waarover de heer Govers het opzicijt heeft. Megevoerd werd om het verlies tegen te gaan een dik kleed, benevens een bezem om de wagenwielen schoon te schrobben. Bedoelde wielen waren ook niet bedekt met grondspeech. Alleen kleefde een weinig aan de spaken, doch dit was zoo vastgedroogd, dat het afvallen onmogelijk was. De heer Govers betoogde dat het handhaven van dergelijke futilateiten het landbouwersbedrijf in niet geringe mate benadeelde Op deze wijze zou men achter een dame, die met een luxe hondje wandelde, ook wel een agent kunnen sturen, die ge wapend was met een zakje, teneinde de even tueele ongerechtigheden op te vangen, opdat de weg niet verontreinigd werd. De heer Govers verklaarde voorts zich persoonlijk te hebben overtuigd, dat op den weg niets onbehoorlijks aanwezig was. Besloten werd daarop de zaak voor onbe paalde n tijd aan te houden en alsdan te hooren den verbalisant benevens de heeren C. Smit, veehandelaar en J. Vendel varkens- boer, door den verdachte opgegeven. De overheidszorg voor de ewtenschappelijke oplei ding des kinds onvoldoen de geapprecieerd De familie A. D. te Egmond aan Zee in wier schoot het leerplichtig dochtertje Engeltje wordt gekoesterd, was blijkbaar met genoeg doordrongen van het nut dat de wetenschap dit aanminnig kind op haar levensbaan kon verstrekken en had men het meisje op ver schillende tijdstippen het schoolonderwijs onthouden. Dientengevolge moest de vader terechtstzaan, doch hij had zijn vrouw ge zonden als vertegenwoordigster. Daar nij evenwel verzuimd had een volmacht mede te geven, kon deze gedelegeerde buiten be schouwing worden gesteld. De ambtenaar merkte op dat de ouders weinig meewerken en het kind werd vertroeteld, waarop iuffr. D. verontwaMrdigd interrumpeerde Niet waar, het kind was niet goed. Gevorderd werd 8 boete of 8 dagen en de straf bepaald op 5 boete of 5 dagen. Aanrijdingsscene met een blij eindigend slot De achtenswaardige heer H. Sch. 'n 42-jarig radiohandelaar te Hoorn oevimdr zich als autobestuurder ai ettelijke laren op de vlakte en kon zich »ot ^oor korten tijd I - beroemen, nog nimmer op minder gewensch- le wijze de aandacht der Justitie op zich te hebben gevestigd. Men moet echter nitnmei L „Hei” roepen voor men over de orug is en dit ondervond ook de gemoedelijke heer S., toen hij twee achtereenvolgende weken als verdachte voor het Alkmaarsche Kantongerechi moes' te recht staan. De k vorige week ter zake overtreing maximun r snelheid op den Waardijk onder Oterlëek en heden wegens aanrijding van een wielrijder. J. Schotvanger den i7den Febr. j.l. op den De Raad, gezien het besluit, genomen ten aanzien van de bespeling van den Stads schouwburg. verzoekt Burgemeester en Wethouders met voorstellen te komen tot het financieel en anderszins organtaeeren van ’t regelmatig mo- gelljk maken van het massale bezoek der too- neelvoorstelllngen in den Stadsschouwburg, o.a. door het vaststellen van uiterst lage toe gangsprijzen voor arbeiders en hun families en daarmee gelijk te stellen personen. met dien verstande, dat deze voorstellen zullen worden Ingediend na overleg met de arbeidersorganisaties te Amsterdam, zooveel vakvereenigingen als politieke en cultureele en werkloozenorgantsaties. Den Paus verzekerde hij, dat alleen gair- ne gekomen waren naar deze bijzondere audiëntie, die als de kroon was op het werk, na de verdeeling der gelden, bijeengebracht door de heele Katholieke wereld voor de missies. Door heel de Katholieke wereld; mocht men zeggen, wijl zelfs uit de missielanden 1.100.000 Lire waren ingekotnen. Het heele bedrag beliep 10 millioen meer voor het propagandawerk dan het vorig, Jaar. terwijl het 8t. Petrus-Llefdewerk 500.000 Lire meer had opgebracht. In ’t^heel werd ongeveer 12 millioen in- gezameld. De Paus zeide in Zijn antwoordrede, zich te verheugen. Zijne zoo werkzame zonen bij zich te zien, werkzaam voor het Katho- Hekste onder de Katholieke werken, het meest apostolische onder de apostolische Zijne Heiligheid feliciteerde hen met de prachtige resultaten, waarmee zij zoovelen aan de gave des geloof» deelachtig konder maken en dankte hen voor den betoonder ijver. Ten Het door het KN.LC opgemaakte rap port inzake het notarisvraagstuk komt tot de conclusie, dat men moet: A. 1. Bij de regeering aandringen vort te stellen, dat alle koeten, vallende op een openbare verkooping, komen ten laste van den verkooper. 2. Bij de regeering aandringen op het vaststellen van een maximum strijkgeld van 1 pCt van den inzet. onder verwijaéng naar de sedert de wet van 1924 opgekomen mis standen, welke in strijd zijn met den geest van die wet. 3. BIJ de regeering aandringen op een wettel!)k geregelde voortdurende financieels contrólo sn regeling van de geldelijke waar borgen van den notaris. B. 1 Bij de Broederschap van notarissen aandringen te bevorderen, dat de notaris tarieven worden verlaagd. 3. Voor het geval de notarissen Hun teiie- ven niet vrijwillig wenschen te herzien, zal voor de betrokken landbouworganisaties de aangewezen weg zijn deskundige ambtena ren aan te stellen of in verbinding te treden met bonafide zaakwaarnemers, die bereid zijn zich onder contróle van de provinciale landbouwmaatschappij te stellen. Een roekelooze en gevaar- I lijke baldadigheid Toen in den schemeravond van 18 Febr. de heer Corn. Hoebe. visch- en fruithande laar te Bergen met zijn kettenwagen het landpad, waarover hij ingevolge hem door j het gemeentebestuur verleende vergunning naar zïjh woning mag rijden, insloeg, ont- I dekte hij eensklaps dat zijn ket struikelde en niet verder voort kon. ondanks de toege diende „aansporingen.” Het bleek nu dat over bedoeld pyd een prikkeldraad was ge- i spannen, waarover de ket was gevallen en na onderzoek kwam aan het licht, dat de koopman en collega van Hoebe. de heer P. L. B. zoo onvoorzichtig, om nu maar een scherpere quaiificatie niet te bezigen, was geweest, dit stuk draad aan te brengen, niettegenstaande hij tevoren door een toe schouwer, den bakker P. C. Brugmeijer was gewaarschuwd dat na te laten, omdat Hoebe daardoor een ongeval kon oploopen. heer B. zou toen hebben geantwoord, hem zulks niet kon verd..... Gemeeld heer B. stond nu terecht verdacht van straatschenderij, in casu gevaar of nadeel teweeg brengen, de baldadigheid Mondelinge uitspraken, 2 Mei 1930 A. D., te Egmond aan Zee, overtreding Leerplichtwet, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. B., te Opmeer, overtreding Binnen Aan- “igs Reglement f 5 en f 2 boete of 5 en 3 dagen hechtenis. De Amsterdamsche raadsleden Wijnkoop en Lisser hebben de volgende voorstellen bij den raad ingediend: De raad, gezien de gerezen moeilijkheden om een gezelschap aan te wijzen, dat vol gens de voorwaarden van het Cahier des Charges den Stadsschouwburg zal bespelen. besluit, dat de gemeente Amsterdam zelf er toe overgaat, een gezelschap ter bespeling van den Stadsschouwburg te formeeren. en Wethouders, onmiddelljk de noodlge mast en Wethouders, onmlddeiliik de nodteoe maat regelen aan den Raad voor te leggen, voor het van gemeentewege engageeren van zulk een gezelschap en voor het formeeren van een leiding van dat gezelschap, een en an der na overleg met de betrokken tooneelspe- lers, reap, met hun organisatie of organisa ties. Fet is gegeven, te gaan De heer Joh. B.. ’n 58-jarig expediteur te Beemster, was in bezit van een vracht- Muto en had nu met zorg de motor- en rijwiel wet zoolang bestudeerd, dat het hem naar hij meende volkomen duidelijk was de vrijstelling om duidelijk op zijn vrachtauto het gewicht 1700 K.G, aan te geven Maar het bleek hem weldra tot zijn schade, dat zijn wetskennis nog nie' volmaakt was, daar hij te Limmen, waar de veldwachter een nage noeg professorale kennis bezit, op 19 en ao Maart ter zake van deze ontbrekende aan duiding bekeurd werd. De heer B. haastte zich alstoen het gedicht met krijt aan te brengen. Thans heefr’hij den wagen verkocht, dus is hij van verdere zorg ontheven. Behou dens natuurlijk, dat hij de 2 X 3 gulden boete waartoe de kantonrechter hem veroordeelde, tijdig voldoet, daar hij anders nog^tou worden uitgenoodigd om 2x3 dagen gezellig in het huis van bewaring te komen doorbrengen. De schoonmaakster veeg de ook het margarine- bordje weg Een 72-jarig manneke, genaamd Piet H. en ondernemer van een winkeltje te Alkmaar, waarin onner meer ook margarine werd verkocht, was voor den kantonrechter ge- requireerd. omdat op 14 Maart de door de boterwet voorgeschreven aanduiding „marga rine” zoowel op een der ramen als boven de winkeldeur ontbrak. De oune heer gaf heden de toelichting omtrent de afwezigheid van deze waarschuwingen voor minnaars van zuivere roomboter, en deelde den kanton rechter mede, dat een der winkelruiten was gebroken en de 15-jarige dienstbode, die gedurende de ziekte van zijn vrouw het huis houden verzorgde, in haar schoonmaak- ijver het bordje voven de deur had wegge poetst, zonder den patroon deze wandaad mede te deelen. De bejaarde man werd natuurlijk onvoorwaardelijk geloofd en ver oordeeld tot 2 boete of 2 dagen, 'n lichte straf, die echter den ouden tobber nog zwaar genoeg zal vallen. Maar er staat geschreven Suprema Lex. Salus populi Het welzijn des volks is de hoogste wet en daarmede moet hij zich bij het neertellen van zijn twee gulden maar troosten. elkander woorden en vormen uit alle ge westen. maar het blijft een taal van een geniaal kunstenaar, al mag men zich niet verbeelden, dat zij zoo in Vlaanderen ge sproken wordt. Hierna sprak de heer Bernard Veëhoeven. wiens levensschets over Gezelle voor Ttort in den Vlaamschen prijskamp de bekroning der Jury verkreeg. Spr. schetste Gezelle als kind, dat tot levenslange kinderlijkheid was uit verkoren. Spr. schetste voorts hoe. nadat Gezelle als paedagoog reeds gevonnist was voor hem ook als dichter de groote nacht van het zwijgen kwam; in 1860 viel zijn stem voor een kwarteeuw dicht, want het kind in hem was geschonden en verminkt, het kinderlijke geblindeerd. Ontgoocheling i had hem overmeesterd, hij kon slechts dich ter zijn voor en na. niet t ij d ens de smart. In 1885 kwam de verrijzenis van zijn dichterschap, de terugkeer van de verwor ding; hij kon weer zijn de priester van het levensmysterie, dat hij teruggevonden had. In een gisteravond In het Concertgebouw gehouden bijeenkomst, eveneens door het uitvoerend comité belegd. Is Guido Gezelle geëerd als dichter. Gesproken werd door Cy- rlel Verschaeve, Dirk Coater en René de Clercq, die verzen van Gezelle voordroeg. Het kinderkoor van Hubert Cuypers Scola Can- torum luisterde den avond op. C. F. te Heemskerk F. S., te Egmond aan Zee, A. P. S-, M. V. N. D., A. P. S„ A. S. te Limmen. B. A., D. D., J. C. D., H. G. C., te Alkmaar, J. P. L. te Breezand, A. W. te St Maarten, J. B. te Zijpe, J. B., te Noord- scharwoude, J. F. G. te Amsterdam, M. S., te Warmenhuizen. J. K. te Beemster, Over treding Politieverordening de ie, 3e, 8e, 9e en 16e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e 7e 10 en tae ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e. 5e, 6e, 13e, 14e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis de 11e f 8 of 8 dagen hechtenis, de 15e f 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 17e en 18e ieder f3 boete of 1 week tuchtschool. B. de H. te Beverwijk, C. J. te Uitgeest C. de W-, te Egmondbinnen, J. A. L-, J.'W., te Bergen. J. J. de G., ’e Heiloo, P. W. te Hu- gowaard, F. P. L. te den Helder, P. B. te Amsterdam, M. W.. te Krommenie, A. J. te Schellingwoude, J. K., C. v. d. O., te Graft, G. B. te ZuidenNoordwoud, D. M. te Scher merhorn, S. de H. te Oosthuizen, J- v. d. M. te Broek op Langendijk. J. J. D., te Oudorp, K. F. te Wormerveer. W. J., P. S-, P. J., J. B te Beemster, J. H, S. te Hoorn, overtreding Motor- en Kijwielwet de ie f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de ae, 3e, 7e, 9e, ixe, 12e, 14e, 15e, 16e 17e. 18e en aoe ieder f4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e en 8e ieder f 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 5e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 6e f J5 boete of 35 da gen hechtenis, de 10e aie ieder f 4 f 2 boete of 4 en 2 dagen hechtenis, de 13e f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 19e f a boete of 4 da ten hechtenis, de 22e f 8 boete of 8 dagen lechtenis de 23e a X f 3 boete of 3 x 2 dagen hechtenis, de 24e geen straf toegepast. Dat liep niet met een paar gulden af Een autpmobilist uit Heiloo. de 51-jarige heer J. J. de G., aannemer te Heiloo, bevond 2ich op Zaterdagmiddag aa Maart te Alkmaar voor het afwikkelen van eenige zaken en begaf zich omstreeks half 7 met zijn wagen i °P vrcg naar huis, doch kwam bu de bekende drukke en gevaarlijke kruising Laat, hoek Choorstraat. Bij den sigarenwinkel van den heer de Munk nam hij sterk dlinks e bocht en kwam in aanrijding met een motor, be reden door den heer Christiaan Broek, vischdrager te IJmuiden, welke motorrijddr j rechts van den weg vanuit de richting Ken- nemerbrug en door de onjuiste manouevre van den heer de G. op zoodanige wijze in aanraking kwam met diens auto, dat de motor omkantelde en beschadigd werd. Deze schade werd niet vergoed en de heer de G. stond thans terecht ter zake overtreding art. 6 der motor- en rijwielwet, betoogende, dat door de hinderlijke aanwezigheid van een boom en een kinderwagen ter rechterzijde van de Laat, de bestuurder eemger mate gedwongen was geweest de linkerzijde te houden, terwijl voorts de motorrijder zeer snel had gereden en dus niet in staat was geweest, tijdig te stoppen, waardoor de aan- 2 Mei opgegeven door v. d. Graaf en Co. N V. (Afd. Handelsinformatles) Uitgesproken 30 April: A. Bosch caféhouder Rotterdam, Noordpleln 79. Rechtercomm. Mr. Dr. B. L Zljlstra. Cur Mr F G A. E A. Bielders, Rotterdam. 30 April: D. J. Tavenier, schoenwlnkelier en schoenmaker, Rotterdam. Lange HUleweg 160. Rechtercomm. Mr. Dr. B I. Zljlstra. Cur. Mr. A. O. W. Beerman. Rotterdam. 30 April: J. C. van Nooyen Kooy. han delende onder den naam Jan van Nooyen ?n Zoon, graanhandelaar, Rotterdam. Dijk- slraat 131b. Rechtercomm Mr. Dr. B. I. ZU1- stra. Our. Mr. H Craandijk Rotterdam. 30 April: J J Edelkoort, koopman. Rot terdam, Adrian Mlldersstraat 58. Rechter comm. Dr. B. 1 Zljlstra. C’>r. Mr. O. van Geest, Rotterdam •30 Aprilt A O. Veracliooi Rotterdam, Z« artjanstraat 30 Rechteroomm. Mr. B. N- B. Halbertema. Cur. Mr. P. Groeneboom. Rotterdam. De Katholieke handelsreizigers en han delsagenten, leden van ..St, Christoffei", hbeben dit jaar de hoofdstad der provincie Groningen uitgekozen, om daar hun Jaar- Hjksche vergadering te houden. Alvorens de felgemeene vergadering, onder leiding van den heer. C. G. Bekkering, een aanvang nam. heblten de verschillende groepen elk afzonderlijk in eigen kring de vraagstukken van den dag nogmaals be sproken en overwogen, teneinde beslagen ten ijs te komen. Het was even over vier uur, toen de voor- zlter de algemeene vergadering opende. Hij gaf eerst het woord aan den voorzitter der ontvangende afdeeling. den heer J N. Kap- pelhof die de gasten verwelkomde. De heer Bekkering heeft vervolgens ge zegd. dat fn zijn welkomstwoord veel goede wenschen liggen vervat. Dit Jaar is rustig geweest en resultaten zijn bereikt, die hoop vol stemmen. Het aantal leden vro-lde aan tot over de 2000. De tweede secretaris, de heer F. Jansen uit ’s-Hertogenbosch. had dankwoorden in ontvangst te nemen en een gelukwensch bij gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden hierop goedgekeurd. Ofschoon de afdeellngen Utrecht en Rot terdam zich verzetten tegen het bestuurs voorstel om uit de kas 500 te storten in het vaandelfonds. werd met 53 tegen 45 stemmen dit voorstel aangenomen. vzrini dagen hechtenis. M-, te de Rijp, overtreding Arbeidswet., Geen straf toegepast. G. J. N., te Amersfoort, loopen over ver boden grond f 1 boete of 1 dag hechtenis. F. S., te Egmond aan Zee, B J. W., te Am sterdam, J. P. P. te Akersloot, dronkenschap, ieder f 2 boete of 1 dag hechtenis. H. P. W., te Den Helder, overtreding On gevallenwet, f 20 boete of ao dagen hechtenis. A. P. S., te Limmen, opgeven valschen naam f 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. H. te Noordscharwoude, overtreding Trekhondenwet, f 3 boete of 3 dagen héda- tenis. P. L. B., te Bergen, D. K., L. K-, W. w, te Uitgeest, straatschenderij, de ie f 15 boete of 15 dagen hechtenis de ae. 3e en 4e ieder f 7 boete of 1 week tuchtschool. P. H., C. M-, te Alkmaar, J. K-, te Hilver sum, overtreding Boterwet, de ie f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Aansluiting R. K. Werkliedenverbond In verband met het belang van het on derwerp stelde de voorzitter nu aan de orde het voorstel der afdeeling Rotterdam om onderh&ndeHngen te openen met het R. K. Werkliedenverbond te Utrecht over de voorwaarden verbonden aan de aanslui ting bij dit verbond. De heer Corpeleyn verdedigde het Rot- terdamsche voorstel de vraag beantwoor dende, wat een standsorganisatie of vak centrale is en wil. Bpr meende te mogen constateeren dat ,St. Christoffei" thuis be hoort bij de vakcentrale Met het oog op het vergevorderde sloot de voorzitter te ongeveer zeven de vergadering. Nadat gemeenschappelijk een maaltijd was gebruikt, heeft de Gronlngsche afdee ling haar gasten een feestavond aangebo den. Deze verschafte den congressisten veel genoegen. Opgevoerd werd o.m. een komi sche revue in twee bedrijven welke zeer in sloeg en veel dankbaarheid oogstte. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be- langbebbenden lo. dat het schrifteHJk gedeelte van de In het Jaar 1930 af te nemen examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer(e.s) zal plaats hebben op 4 en 5 Juni eJt; 2o. dat de mondelinge examens op 13 Juni da-v. zullen aanvangen; 3o. dat de commissies, met het afnemen deaer examens belast, zullen zitting houden: te 's Gravenhage voor de derde hoofdin spectie; te Amsterdam voor de speette: 4o. zUn: te 's Gravenhage; H. L de Bie. schoolop ziener van het lager onderwijs in de Inspec tie Rotterdam, te Rotterdam: te Amsterdam: dr. H B. F. Westerouen van Meeteren, inspecteur van het lager onderwijs In de inspectie Hoorn, te Hoorn; 5o. dat zij die zich aan dit examen wen schen te onderwerpen, zieh vóór 20 Mei ar. gelieven aan te melden bü den voorzittrf der commissie, voor welke zü examen zullen afleggen, eventueel met opgave van de be geerde aa^teekening en met overlegging van de geboorte-akte, waaruit blijkt, dat zij op 1 Augustus 1930 den 15-Jarigen leeftijd sul len hebben volbracht; 80 dat zij. die eene aanteekening voor de nuttige handwerken wenschen te ontvan gen. het examen daarvoor zullen afleggen voor de commissiën die In 1930 belast sul len zijn met het afnamen der akte-exalnen' in dit vak; 7o. dat zij, die eene aan teek en tng voor handenarbeid wenschen te ontvangen, het ge- Onze Kantonrechter, gelukkig weer her- itM, nam als eerste zaak in openbare behan deling een overtreding der Ongevallenwe ten laste gelegd aan den heer H. H„ destijds dat is op 4 December, filiaalhouder der bc kende firma Simon de Wit te Alkmaar. Op dien datum had de loopknecht Th. Idenia het ongeluk in zijn ijver met zijn vingers on der ds snijmachine te komen, waardoor hij eenige verwondingen opliep en geneeskun dige hulp noodig was. Door dr. - Schröder werd deze verleend en deze arts wees er dan ook nog op met het oog op de uitkeering door de Ongevallenwet aan den tijdelijk invaliede, het noodig was, dat door den werkgever'binnen 24 uur het desbetref fende formulier ingevuld werd bezorgd bij de administratie der posterijen, aan welke aa 3/5- verplichting evenwel op io Dec- dus 6 dagen na het ongeval, door den heer H. niet was voldaan, met gevolg dat hij in aanraking kwam met den strafrechter. Verdachte was niet verschenen, wel Dr. Schroder, die ah getuige werd gehoord. Verondersteld werd. rijding vermeden had kunnen worden. Door een drietal gehoorde getuigen, waar- ohder de heer C. Broek en de heer G. Emme- rig, marktmeester werd dit verweer echter tegengesproken en aangetoond dat de heer de G. zich bij het omslaan van den hoek geheel links had bevonden, nog wel binnen de scheidingslijn, in den weg aangebracht. Voorts werd de veronderstelling geopperd, dat de heer:de G. door eenige, aan alcohol gebruik ontleende invloeden niet geheel zeker van de besturing was geweest, doch deze incmultie weersprak de heer de G. pertinent, alhoewel hij moest toegeven, eenige glaasjes bier te hebben genoten. De ambtenaar, als practisch motor- en autorijder bij ondervinding wetende, hoe gevaarlijk het is op dergelijke drukke kruis punten de bocht links af te knijpen, achtte het feit hoogst ernstig en zou, indien artikel *3 was ten laste gelegd, zeker niet geaarzeld hebben, ontzegging der rijbevoegdheid te requireeren. Thans moest hij zich bepalen tot het eischen van een hooge geldboete en wel 50 subsidair 50 dagen hechtenis. De kantonrechter, zich geheel refereerende aan dit requisitoir, wat de appreciatie betrof, reduceerde evenwel de gevorderde straf tot f33 boete subs. 35 dagen hechtenis. Hoe ernstig de crisis in den Belgischen aardappelhandel is, valt bijzonder op, als men bedenkt, dat de gemiddelde aardappel prijs. die in 1937 en 1928 nog 85 francs par Algemeene beschouwingen Voor het houden van algemeene beschou wingen was de animo zeer groot. De afdeeling Amsterdam huldigde het be stuursbeleid. De afdeeling Utrecht ontzegde het be stuur het recht de 70-Jarlgen vrij te stellen van contributie voor het overlljdensfonds. De afdeeling Rotterdam vroeg een ver scherping van den strijd tegen het alleen provisies telsel. Deafdeeling Leeuwarden drong bij het bestuur er op aan, het werkioozenfonds beter te veezorgen en deelneming voor alle leden verplichtend te stellen. De afdeeling Helmond vroeg maatregelen te nemen tegen het onregelmatig dragen van het insigne. Verkiezingen BU enkele candldaatstelling werd de heer Bekkering tot algemeen voorzitter herkoeen. De vice-voorzitter. de heer J. Tilman, wensohte onder daverend applaus der aan wezigen ,Bt- Christoffei” geluk met dezen voorzitter, terwijl hü den functionaris dankte voor zijn uitstekende leiding. Wederkeerig dankte de heer Bekkering en zeide over de vereenlglng tevreden te zUn maar niet voldaan. Hij vroeg alleen aan het bestuur de medewerking niet te willen ont houden. De financleele commissie werd samenge steld uit de heeren C. O. van der Geer (Den Bosch); F. J. Kokshoom (Den Haag) en A. Verlaan (NUmegen); de commissie van redactie uit de heeren W. B Huislng (Utrecht), F. M. Jansen en Wl Lucassen (Den Bosch). De heer W. Lucassen werd zoowel door den voorzitter ais door de af- deelingen gehuldigd om zUn uitstekende redactie van het orgaan. Tot commissarissen in het werden gekozen of herkozen de heeren M. G. van Raan (Amsterdam). H. M. Wll- lemse (Schiedam), 8. H. Savenye (Gronin gen) en F. J. Kokshoorn (Den Haag) De kardinaal hield, nadat de Paus den troon had plaats genomen, een spraak. Dat het verkrijgen van gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw alsmede de behartiging der landbouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn, van zeer groot belang is, behoeft geen betoog. Daarom heeft de regeering besloten, om evenals in 1912 en 1921 tusschen 20 Mei en 20 Juni a.s. wederom een land bouwtelling te houden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17