LEEKEPREEKEN ONS BLAD s II b 18 9 I L. FRANKENBERG, Alkmaar REISARTIKELEN H E JGPRUIMTABAK ptT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. !M Voornaamste cKieuws Ongeluk bij de Zuiderzeewerken Het ledental van den K.R.O. Pastoor H. J. M. Donders Dr. Willem Mengelberg De Kanaaltunnel Ongeluk op de Kooy Van een schoorsteen gevallen Als de Paus voor de radio spreekt De eed der recruten van de Zwltsersche Garde Een beroep van Minister Ruys de Beerenbrouck op de organisaties ZATERDAG 3 MEI 1930 De nieuwe Staatscommissie voor de Landbouwcrisis* JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Italiaansche erkentelijkheid voor Nederlandsche hulp aan de bemanning der „Salento” AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEBEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 1 1 T - Tg-tr i i Audiëntie Mond- en klauwzeer er met m'n pruimtabak o Mi verlies bijeen onaerel met ^De CMlkmaarsche kaasmarkt HOMO SAPIEN8 De jaarvergadering ran „St- Christoff el**. 5 Dr. Lonnk voorzitter l mogelijkheid ste Stijgt soms met 1000 leden per dag heb- Emeritaat aangerraagd Op Zondag 4 Mei 14. Eén doode diging van het Britsche Rijk. Hooites schuld beesten als voer aan Het inladen der kaasje* in de schuit blijft een door ieder graag gezien van twee ons tegen- die B’ Bes! te De nieuwe Staatscommissie voor de land bouwcrisis is heden geïnstalleerd. Pater Ddefonsus O. C. M. herdacht in de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. bij een breuk van been Nationale Commissie tegen het Alcoholisme 9 Dr belangen van omen vee-export alvorens vorige welvaart wanneer wordt verandert. De heeft Herdenking nagedachtenis pater Hdefonsus Q^Cap. Een beroep van Minister Ruys de Beeren brouck op de centrale landbouworganisaties, om medewerking b(j de bestrijding van bei mond- en klanwxeer. Geval van bandiet is me in het Geldersche dorpje Epe. Op het vliegveld De Kooy is de marine- vlieger. bootsman Klaver, met zjjn vliegtuig gevallen en gedood. I* I 5 IS zal de ken, wijze maar NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Contract voor zestig concerten te Londen gesloten De besturen van het S. Petrus-Liefdewerk ontvangen door Z. H. den Paus. Kardinaal Van Rossum houdt een toespraak. awONNEMENTENvoor Alkmaar Agentschappen: per week 25 ct_; kwartaal f X»; per post, per kwartaal XH b(| vooruitbetaling. aan Frans Dropman. Een man door een grijper getroffen en gedood bleek. Nederland Nader Barometerstand 9 uur v m.: 766. vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.59 uur en overmor gen om 8.01 uur. Voorstellen van de Amsterdamsche raads leden Wijnkoop en Vbsrr inzake bespeling van den Stadsschouwburg. De Zeereerw heer H J. M Donders, pas toor te Schündel de bekende bondsadviseur van St. Raphael. Ned R.K. Vereeniglng van Spoorwegpersoneel, heeft om gezondheids redenen aan Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen te gen 6 Juni as. ontslag gevraagd als pastoor te Schündel. om als rustend priester zijn In trek te kunnen nemen in het Mgr. Mutsaers- oord te Venlo. Zal Huizen K.R.O. voor doorzending zorgen Zooals reeds bericht is. zal het Vaticaan- sche Radiostation 29 Juni in gebruik geno men worden Z. H. den Paus zal dan een vredesboodschap voor de geheele wereld uit spreken Nader wordt ons gemeld: de Katholieke Radio Oniroep heeft zich na de officieels bevestiging van deze tijding onmiddeUjjk in verbinding gesteld met de Italiaansche en Duitsche zenders, teneinde bij deze gelegen heid den Vaticaanschen zender, die op ultra kortegolf uitzendt, over Huizen te relayeeren. De mogelijkheid bestaat, dat in België aardappelmeelfabrieken zullen worden opge richt. Gisterochtend om 11.15 heeft op het vlieg kamp De Kooy bij Helder een ernstig vlieg ongeluk plaats gehad, waarbij de bootsman H. Klaver, oud 28 jaar. het leven heeft ver loren. Bootsman Klaver was bezig met rlcht- oefenlngen als bestuurder van een éénper soons jachttoestel D. 21 en is van geringe hoogte af gestort. De botsing met den grond was zoo hevig, dat de vlieger op slag werd gedood. Klaver was gehuwd en vader kinderen. Hls «bnone'i op <U« blad sim inasvoias de verrekerin<uvoorw..rden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinm VUKEAU: BOF ALKMAA1 T_f --Administratie Na. 423 Redactie Na. «13 Morgen zal ten Vatlcane weer de sugges tieve plechtigheid plaats hebben van den sche Garde De recruten zijn ditmaal 20 In getal en zullen de Garde opvoeren tot ruim 200 leden. De Garde zal op deze wijze haar grootste heldendaad herdenken, het feit namelijk dat zü in 1527 den Paus verdedigde tegen de horden van De Bourbon. De Paus vluchtte toen naar den Engeleburcht en bjj zijn Moe digen doortocht bleven slechts 42 gardisten gespaard. De andere werden door de onweer staanbare meerderheid hunner vijanden bij na in koelen bloede afgeslacht. Het aller laatst sneuvelde de commandant, Kapitein Rougt uit ZUrlch. Zijn vrouw die aan zijn zijde gebleven was in het gevecht, werden eerst de armen afgehakt, waarin zij haar echtgenoot geklemd hield en toen vermoord op zjjn HJk. Onderscheidingen voor zeelieden en vliegeniers f 3000.- verliw ran beide .rme.T^tde't^iien'olf 750.- teMHU^TflX 1 250.- f 125.- iSiT-wiiXS f 50 Aangaande de groote actie, welke eenigen tijd geleden begonnen is door den K. R. O. voor bet werven van nieuwe leden, wordt gemeld, dat het aantal leden voortdurend stagende is en dat op sommige dagen zelfs een aanwas van fneer dan 1000 leden be reikt werd Thans heeft de Minister van Binnenland- ache Zaken en Landbouw de commissie in gesteld. aan welke, wordt opgedragen, ver slag uit te brengen aan de regeenng of, en fcoo ja. welke maatregelen met het oog op 8en oogenblikkelijken toestand ,van land- en tuinbouw waren te treffen In deze commissie zijn. gelijk bekend, be noemd tot Ud en voorzitter, het Tweede Ka merlid. dr. H. J. Lovink en tot leden: J. L. Nysïngh. voorzitter van het Kon. Ned. Land bouw comité te de Wijk: prof mr P. A. Diepenhorst, voorz. van den Chr. Boeren en Tuinbouwbond te Buggenum dr B. J. E Posthuma. voorzitter van den Alg. Ned Zui- velbond (F. N Z> te 's-Gravenhage. F. Val- star. vertegenwoordiger van den Ned. Tuin- bouwraad te 's-Gravenhage. A. N. Fleskens, voorzitter van de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te EindhovenGeldrop. ir F. A. R. A. baron van Ittetsum, voorzitter van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht. Heemstra, voorzitter van den Ned. Bond van arbeiders in hetriandbouw- en tuinbouw en zuivelbedrijf te Utrecht. A J Loerakker, voorzitter van den R K Landarbeidersbond ..Sint Deus Dedit" te Haarlem. R. Siemens, voorzitter van den Ned Chr. Landarbelders- bond te Utrecht. Secretaris Is mr. D. G. W. Spitzen, refe rendaris aan de Directie van den Landbouw. De Minister heeft deze commissie heden ochtend geïnstalleerd. Slachtoffer overleden Aan de cartonfabriek der firma Hooites en Beukema. te Hoogezand. had gistermor- pen en ernstig ongeluk plaats. De 50-jarige gehuwde Fr. Stetre. uit Rotterdam, was S werkzaam aan den In aanbouw zijnden hoe ren fabrieksschoorsteen en is naar beneden a gestort. Toen hij werd opgenomen, was het leven reeds geweken. len maatregel, een enkel wetje of ko ninklijk besluit, een overeenkomst tuz- schen patroons en arbeiders of wat ook. plotseling de werkloosheid zou ophou den, de levensstandaard in volkomen harmonie met de prijzen zou komen, in één woord een ongestoorde maatschap pelijke vrede en vlotte levenswijze zouden intreden. Neen; veel meer dan ooit te voren zijn de volkeren der wereld ai- hankelijk van elkaar, en de verhoopte niet blijvend intreden, onderlinge naijver niet Ingetoomd en in samenwerking Volgens een muziekcriticus van de ..Eve ning Standard" heeft Mengelberg voor een gerulmen tijd een contract gesloten met het London Symphony Orchestra HU zal niet minder dan zestig concerten dirigeeren Officieel wordt bekend gemaakt dat door de Italiaansche regeering de volgende on derscheidingen zijn toegekend aan Neder landers. die jlch*verdienstelijk maakten bij de hulppogingen voor de bemanning van het In November 1928 onder Zandvoort vergane Italiaansche stoomschip .Salentd". De zilveren medaille der marine aan de nagedachtenis van Piet Visser, uit IJmulden. 56 Jaren oud Motief„Met bewonderenswaardlge ver achting van alle gevaar, nam hij, als lid der bemanning eener reddingsboot van het station IJmulden, deel aan de moeilijke hulppogingen aan de bemanning van het nationale stoomschip .Salento". op de kust geworpen en vervallen tot wanhopige con dities onder een storm welke reeds enkele dagen woedde. Doordat de reddingsboot on der een geweldigen golfslag tot zinken werd gebracht en hij niet onder haar gewicht vandaan kon komen, kwam hjj om als een slachtoffer van zijn edelmoedige menschen- heid." (Zandvoort 26 November 1928). Dezelfde onderscheiding is verleend Cornells van der Wlele, IJmulden; Peeters. IJmuldenTheodorus IJmulden; Johannes Jansen. IJmulden; Jan Westerwal. IJmulden; Petrus J. A. Kramer, IJmulden; Gerrit Stam. IJmulden; Ijsbrand Adrianus Kramer. IJmulden: Herbert King Reber, IJmulden; Ijsbrand de Graaf. IJmul den Motief„Met bewonderenswaardlge ver achting van alle gevaar, namen zij. met an dere edelmoedlgen. deel aan de bewapening eener reddingsboot van het station IJmul den en poogden met alle middelen welke zjj ter beschikking hadden, hulp te brengen aan de bemanning van het nationale stoomschip .Salento" op de kust geworpen en tot wan hopige condities vervallen onder een storm welke reeds enkele dagen woedde. Doordat de reddingsboot onder een geweldigen golf slag tot zinken werd gebracht.'werden zij in zee geworpen en konden zjj alleen met de grootste moeite nog de kust bereiken (Zandvoort 26 November 1928 De bronzen medaille der Marine is toege kend aan den kapiteln-vliegenier H. van Weerden Poelman, aan den eersten luite- nant-vliegenler H. Bosch en aan den ser geant-majoor vliegenier W van den Hoek Motief„Ondanks de uiterst slechte weers omstandigheden trachtten zU. door middel van twee vliegtuigen, een Hjn te werpen op het nationale stoomschip „Salento" ruim een mijl uit het land gestrand en onherstel baar beschadigd door een storm welke reeds sedert enkele dagen woedde op de Holland- sche kust; zü lieten niet af van hun ge vaarlijk ondernemen dan nadat zij hadden vastgesteld dat zich niemand meer aan boord bevond.” (Zandvoort. 26 November 19281. Het zal nog wel even deren De Britsche regeering heeft opdracht ge geven tot een nieuw onderzoek naar den zui ver economischen kant van het plan voor een Kanaaltunnel. Zjj wenscht te weten hoeveel passagiers en goederen er naar te verwachten is zullen worden vervoerd en eerst als zij hieromtrent een verslag zal hebben ontvangen, zal het rapport van de commissie voor den Kanaaltunnel worden voorgelegd aan de commissie voor de verde- ADVEKTENT1EPRUS: »«a regels t I-»; v*k« regel meer Uk RECLAME per regel K75 vuur d* eerste pagrna; vaar de overige pagina’» 8-5d RUBRIEK .VIAAÜ KN AANBOD" btt vaaranbecaüag per plaatsing «A8 per adreKanue van regeia; leder* regel azeer woordig geslacht bezig houdén en waar van men oplossing vraagt aan de lei ders, aan de regeerders, aan de mannen der politiek. Hier roept men om een ..sterken man", die de redding zal moe ten brengen; elders verwacht men heil van volledige medezeggenschap van het volk. Dat men gich niet zonder meer neer-' legt bij zulke verschijnselen; dat men 1 naar een oplossing zoekt, verbetering vraagt en naar een gelukkiger toestand streeft, is menschelijk en redelijk, is zelfs I prijzenswaard. Maar het is een groote fout, wanneer men meent, dat zulke dingen met een handomdraai te veran deren zijn; wanneer men de oorzaken niet in volle diepte wil onderzoeken; de oogen sluit voor gevaren, verbonden aan al te gemakkelijke oplossingen of een dadelijke verbetering eischt van hen, die niet bij machte zijn ze te ge ven. Het verschijnsel is heel gewoon. Wan neer een vereeniglng niet wil bloeien, wanneer een zaak slecht gaat, is men allereerst geneigd de schuld aan de lei ding te geven. Daar kan zij inderdaad schuilen en wanneer dit het gpal blijkt te zijn, dan is het redelijk, dat die lei ding wordt vervangen door een betere of is het niet meer dan natuurlijk, dat de zaak te gronde gaat Maar het kan ook zijn, dat de oorzaken van achteruit gang elders schullen én dan verdient de leiding van zulk een vereeniglng of het hoofd van zulk een zaak eer steun of medelijden. Het is een groote fout van het moppe rende geslacht van thans, dat het ver geet, hoe de scheeve toestanden van onze dagen zijn ontstaan. Het is heel gemakkelijk om een groot gebouw met een weinig dynamiet in enkele ©ogen blikken in de lucht te '"laten vliegen. Maar de ruïnes opruimen en een even groot, nieuw gebouw stichten kost jaren. Zoo was het heel gemakkelijk om onze maatschappij in een algemeenen volkerenstrijd in enkele Jaren tyds ge heel uit haar voegen te lichten, maar niemand kan zeggen, hoevsel jaren er noodig zullen zijn om haar weer op te bouwen. Wie voor schijnbaar onver klaarbare raadselen staat, zal goed doen daaraan allereerst te denken en vervol gens, wanneer zijn blik dan weer terug gaat naar die bloedige jaren van 1914 tot 1918, zich vooral te herinneren, dat hij een wereldoorlog heeft meegemaakt; dat wil zeggen dat niet één land tegen een ander stond, maar dat nagenoeg alle beschaafde volkeren direct of indirect in dien grooten internationalen krijg zijn meegesleept. Gezamenlijk heeft men de stukken gemaakt en de groote fout is nu. dat ieder voor zich zoo snel en zoo voordeelig mogelljk uit de ruïne weer een nieuw huls wil opbouwen. Kon men besluiten de schade gezamenlijk en met vereende krachten té herstellen, dan zou heel veel van de ellende spoe dig geleden zijn. Maar al sinds jaren doet zich het verschijnsel voor, dat in sommige landen er een schaarschte aan arbeidskrachten is en met koortsachti- ge haast gewerkt wordt, terwijl In vele andere landen een overvloed van men- schelijke arbeidskracht aanwezig is. Steeds scherper ziet men den ongebrei- delden hartstocht toenemen om T eigen land, het eigen volk, ten koste van alle andere en met de meest onnatuurlijke middelen te bevoordeelen. Terwijl er bijv, in Nederland een overvloed aan bodemproducten is, terwijl wij hier een voorraad fruit, groenten en zuivelpro ducten van de allerbeste soort hebben, veel en veel te veel voor de eigen be volking, doen de regeeringen der om liggende landen alle moeite om dat kos telijk voedsel buiten hun grenzen te houden. Door hooge muren van invoer rechten worden de Nederlandsche pro ducenten en de Duitsche verbruikers van elkaaf gescheiden gehouden. En zoo gaat het de geheele wereld door. Elders treft men nog erger wantoestan den. In midden-Azië kunnen mlllioe- nen menschen verhongeren; in het on- metelijke Russischë' rijk lijden honderd duizenden gebrek. De aarde is rijk ge noeg. maar het te veel aan den éénen kant vult het tekort aan de andere zijde niet aan. Men han met zijn hoofd tegen den muur loopen, men kan ge wichtige conferenties houden en zwaar wichtige boeken en brochures schrijven, de organisatie, om heel de wereld In evenwicht te krijgen, blijft uit. De oorzaken hiervan zijn vele; wij zullen op sommige daarvan nog wel eens nader ingaan. Voor heden willen wij enkel de feiten constateeren en hen, die de zaken simplistisch opvatten, er op wijzen, toch eens boven het nauwe kringetje van hun eigen land uit te kij- de schuld voor wat naar hun van zien scheef gaat, niet zoo hun eigen omgeving, hun eigen regeering of eigen leiders te wij ten; niet te denken, dat met een enke- Bij de Zuiderzeewerken in den sluisput op Cornwerderzand is een arbeider uit Nieuw-Beerta door een grijper getroffen en gedood, doordat, naar men zegt, de remmen van de hyschkraan niet goed zouden ben gewerkt. De Zeereerw. Heer H. J. M. Donders, Bondsadviseur van „SL Raphael”. heeft ontalag gevraagd als Putoor van Schündel en ral zich vestigen op het „Mgr. Mutraerz- oord. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een beroep gedaan op de medewerking der Centrale landbouwor ganisaties teneinde haar leden op te wek ken tot volledige medewerking bij de be strijding van het mond- en klauwzeer. Züne Excellentie heeft daarbij de aandacht ge vestigd op een communiqué van den Direc teur van den Veeartsenijkundigen dienst verstrekt aan de landbouwers, waarin aan de hand van de. in de laatste dagen gecon stateerde nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer, wordt aangetoond, dat deze uit breiding der ziekte klaarblijkelijk op reke ning dient te worden gesteld van smetstof- verspre’iding door middel van de veemark ten. tengevolge van aanvoer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en véehtndelaren in dezen nalatig zijn ge weest, ligt voor de hand Zelfs is in een bepaald geval bij te late aangifte besmet vee voor uitvoer aangebo den en bfj ontbreken van ulterltyke kentee- kenen der ziekte. Inderdaad uitgevoerd met het gevolg, dat bij aankomst In het land van bestemming mond- en klauwzeer werd geconstateerd. Welke ernstige gevolgen der- gellfke feiten voor onzen vee-export kunnen hebben, behoeft niet nader te worden aan getoond. Algemeene volledige medewerking tot be strijding der ziekte is thans van het hoog- belang Te Utrecht vergaderde de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, bij ont stentenis van den voorzitter onder leiding van Ds. A. J. Montjjn. Zeer waardeerende woorden werden gesproken ter nagedach tenis van den overleden bekenden R. K. drankbestrijder Pater Hdefonsus. die zeer zeker door kijn ijveren voor reddingswerk zeer velen aan zich verplicht heeft. Verder bracht de voorzitter dank aan den Inspec teur. den heer de Brejj. voor den bereldwtl- llgen steun en de hulp, die hij steeds aan de drankbestrijding bewees. Omtrent den Invoer van alcoholhoudende dranken in Afrika deed de heer P van der Meuten onts’ellende mededeeltngen. waar uit bleek, welke groote hoeveelheden uit daarheen worden uitgevoerd. overleg wordt gepleegd, wat hier tegen gedaan zou kunnen worden. Commissie Handhaving Drankwet aan 900 gemeenten in ons land ge adresseerd om te komen tot verlaging van het tegenwoordige maximum aantal ver gunningen. In verschillende gevallen met succes. Z. D. H. de Blsschop van Haarlem zal Woensdag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. ECONOMISCHE RAADSELS Wanneer in onzen tijd door nagenoeg iedereen wordt gedacht, gesproken en geschreven over «economische proble men; wanneer de meest eenvoudige komt aandragen Tnet pplossingen, al thans met eischen om de werkloosheid uit de wereld te helpen, om woningtoe standen te verbeteren, den levensstan daard op te voeren enz. dan komt dit niet, omdat wij in zulk een bijzonderen tijd met geheel nieuwe en ongekende verschijnselen leven, of omdat de menschheid zooveel knapper is gewor den, maar dan wijst dit er. slechts op. dat wij, opnieuw een tijdperk van groote beroering, van ernstige onevenwichtig heid ten gevolge van hevige maatschap pelijke schokken beleven. Maatschappelijke vraagstukken als waarover thans ledet; den mond vol heeft, hebben altijd bestaan, soms in nog veel schriller vorm dan nu. Ook het verschijnsel, dat iedereen om verande ring, om oplossing van „de sociale kwes tie” roept, is niet nieuw. Vóór en na den dertigjarigen oorlog, vóór en na de Fransche revolutie om slechts enkele tijdperken te noemen heeft men het zelfde kunnen waarnemen. Laten wij dit even voorop stellen, dat de geheele sociale beweging van onze dagen niets nieuws en niets bijzonders is. i wij onze beschouwing van de week vervolgen. De groote oorlog in 1914 en vier vol gende jaren heeft aan de menschen een schok gegeven. Deze schok was te ernstiger, «omdat juist kort voor dien de geheele zoogenaamde beschaafde wereld in een toestand van schijnbare welvaart verkeerde. Het leven was In het begin dezer eeuw vlot en gemakkelijk bij lage prijzen en groote productie. Nog allen herinneren wij ons de geweMige storin gen, door de oorlogsuitbarsting te weeg gebracht. De daarna ontstane omwen teling op alle gebied heeft aan de menschheid den eenen schok over den anderen gebracht. Men zag In weinig tijd een arme straatventer schatrijk en een kasteelheer straatarm worden. Men hoorde het eene jaar schreeuwen om arbeidskrachten en zag onbekwamen in gewichtige functies plaats nemen bij ge brek aan betere. Men voelde den zweep slag van den honger, die voedsel uit den grond deed stampen. De schaarschte aan stoffen van allerlei materiaal deed ma chines nacht en dag dreunen, terwijl de aanwezige voorraden met iedere nieuwe week werden „omgeprijsd”. Werd vroe ger gevochten om enkele centen loons- verhooging, toen werd het loon onge vraagd verdubbeld, verdrievoudigd. En enkele jaren later is het beeld weer to taal veranderd. Men hoort spreken van overproductie, van een te veel aan werkkrachten, van te hooge loonen, die concurrentie onmogelijk maken. De be weringen vonden onder het volk geen ingang: dat zouden maar praatjes zijn van menschen. die op een al te gemak- kelijke manier, ten koste van anderen, snel rijk wenschten te worden. De oorlog had zooveel millioenen menschen in de kracht van hun leven weggenomen of verminkt, dat het jaren en jaren zou moeten duren, eer dit tekort was aan gevuld. Na den oorlog moest juist de tijd van herstel, van opbouw, dus van groote productie aanbreken. Aldus dacht en «prak men. Totdat de waarheid nu wel langzamerhand tot iedereen is doorgedrongen, dat er een te veel aan alles is, dat het malaise is over heel de Unie. Het feit moet worden aanvaard, maar daarmee is er de ver klaring nog niet en dus blijft er een mokkende ontevredenheid over zooveel raadselen bestaan. Men hoort van sta pels groenten, die niet verkocht kunnen worden, die te verrotten liggen of aan de varkens gevoerd 'worden, terwijl toch de prijzen voor den kleinen man verre van laag zijn. Men hoort nu al aankon digen, dat straks de nieuwe aardappelen denzelfden wég zullen opgaan. De over vloedige oogst van het vorig jaar is ver vloekt en gevreesd wordt voor een nieu wen, rijken oogst. Dat is niet enkel in ons klein land, dat is in tal van andere landen, zeUs in het groote, rijke Ame rika het gftval. Is het wonder, dat de on geletterde zich beangst afvraagt: in welk een raren tijd leven wij? Wij heb ben altijd geleerd te bidden om Gods zegen over de vruchten der aarde. En nu moeten wij dien zegen vloeken! En hoe staat het aldus vraagt men verder met de vroegere bewering, dat er een tijd zou komen, w^rin de aarde geen voedsel meer zou hebben voor de snel toenemende bevolking? Het men- schengetal is sindsdien met honderden millioenen aangegroeid en toch is er geen werk voor milUoenen werkwilligen, en toch is er een overproductie aan graan en tuinbouwproducten, die op den mestvaalt of voor de geworpen werden. Ziedaar raadselen. ^De CAlkmaarsche kaasmarkt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1