NEDERLAND—BELGIË 2-2 Sport en Wedstrijden STER TABAK MAAKT TWEEDE BLAD MAANDAG 5 MEI 1930 m naar DAMMEN B PROVINCIAAL NIEUWS ATHLETIEK Nederland gaat niet Montevideo Wedstrijd om het kampioenschap Nederland Jeugdvoetbal NederlandBelgië Mutters fluit DuitschlandEngeland Een spannende strijd met een resultaat dat noch Hollanders, noch Belgen zal hebben bevredigd ZwitserlandDuitschland 05 OUDE NIEDORP België BNederland B 22 Het Ned. Elftal voor 18 Mei a.s. ongewijzigd De „Vondelpark-Estafette” RotterdamAntwerpen 22 OBDAM De Nedertendscbe Juniores stellen telesr Het eerste doelpunt van Holland uit een strafschop gescoord F. Simons, J. H. Scheidsrechter: J J. r. van Gessel. wederom I 1. 2— 4—0 Commissie zen. België-B. Bolland: t scoort d. ■boren heer vindt AFDEELING IV Roermond: RoermondBleüerheide Doel: Denis; Kools; Bollen (Standard) 2—2 1—8 zag geplaatst. Een de bal ging naast. COMPETITIE Afdeeling V Leeuwarden: FrieslandGAV.V. Vtendere uitslagen op pag. 6. UITSLAGEN INTERNATIONAAL Amsterdam: NederlandBelgië België BNederland B Nederland JeugdBelgië Jeugd PROMOTIE-DEGRADATTE Afdeeling Vlaardingen: FortunaD.H.C. Na de pauze, ft zet in met Holland-B. in Het schieten is niet goed en dat en I dan VRIENDEN AFDEELING V Hoogezand: H.8.C -W.V.V. Chantraine (F. C. Llegois) Gobbers R.C. Malines) Despae, 4. 5. 1. 2. 3. 5. 6. 7. den bal in den doelmond, waarna gelijk maakt. De rust gaat in Zaterdag werd te Amsterdam in bet Oid Fellow House aan de Keizersgracht een drietal partijen gespeeld uit de negende ron de om het Damkampioenschap van Neder land. De uitklagen luidden als volgt: Beers wint van Sluyter. Keler wint van Jacobs Ris speelt remise met Damme. Door deze resultaten is de spanning gee». gen. Vos heeft nog steeds met 13 punten de leiding, doch wordt op den voet gevolgd door Keiler met 12 punten. De uitslagen der Zondag gespeelde 10 roo» de zijn: Damme-remise met Sluyter. Vos wint van Meidenkamp Keiler wint van Rustenburg. Van Dartelen remise met Ris. Vos staat nog steeds op de eerste plaats met 15 punten, maar wordt op den voet gevolgd door Keller, die slechs 1 punt ach terstaat. De heer Damme is uitgeschakeld voor den titel wegens te grooten achterstand. Nederland Montevideo. Na eenige besprekingen betreffende vast stelling van de bondsvergadering sluit Ia. Kips onder dankzegging de vergadering. Belgteche juniores: Provo van Beeck Kapelle, Davidts, van Poucke (C. 8. Brugols), Ruysschaert, Nederlandsche Juniores: L. Boumans, W. Pots, H Koldewijn. _B-_J. Pauwe, B. ten Donkelaar, J. Rieken, --- v. d. Vaart, H. Voormolen, M. F. de Roo. J. A. d’Fonseca. Financleele Commissie heeft daarna Bondsbestuur geadviseerd niet aan de deel te nemen en het Bestuur België wint den toss en als van Reenen heeft afgetrapt, loopen de Belgen hard van stapel. Vele malen verschijnen zij voor het Hollandsche doel en we noteeren een schot van Delbeck op de lat, dat daarna uit gaat. Een plotselinge uitval van Gerritse, van Reenen is er bij als de Blauw Witman voor zet en onverwacht leidt Holland B 01. De vreugde is echter van korten duur. Van den aftrap nemen de Belgen het leder mee, en wanneer Despae goed aangeeft Ruysschaert den gelijkmaker 11. Hierna ontwikkelt zich een gelijk opgaand spel, verder dan de backs brengen de belde voorhoedes het niet. Van Loon en ook Ver nietten bezweren elk gevaar maar ook aan den anderen kant geeft het achtertrio wei nig gelegenheid tot scoren. De rust komt met 1—1. Herre- mans, Vanlngelghen, Perrin. Verloog, Hamers Snelllnckx Braet Naar gemeld wordt zaï in den wedstrijd tusschen DuiUcnlani en Ergeland op 10 Mei as. te Berlijn de Nederlandsche scheidsrechter Job. Mutters als leider fun- geeren. Naar bekend is leitt Mutters ook de op 14 Mei as. te Weenen plaats vindende OostenrijkEngeland ontmoeting. weinig en meestal ook nog slecht Vooral Voorhoof zocht het Hol-, doel nog al eens op de plaats waar het op geen meters te bekennen was. Met het bovenstaande is wel eenlgszins verklaard waarom het meerendeel der aan wezigen, dit waren natuurlijk de Holland sche enthousiasten, niet voldaan huiswaarts trok, terwijl het meerendeel der Belgen na- tuurlijk niet zoo bijzonder heeft gelet op de strafschoppengeschiedenis, maar aan de hand van het vertoonde spel hun landge- nooten de overwinning moet hebben toege dacht. In elk geval heeft de Hollandsche ploeg over bijna al haar linies iets minder ge speeld dan tegen de Italianen. Toen te ruim half drie de Oostenrijksche leider Retschury het aanvangsslgnaal blies, stelden zich de onderstaande elftallen op: België, de Belgen ontbrak dus aanvoerder Halme. die wegens een blessure door Mechelaar Hellemans moest worden het elf- voorzitter, ir. Kips, deelde op een vraag mede, dat de meerderheid van het bestuur voor het voorstel is. Het voorstel Moorman stemming genomen met 3323 stemmen, gaat dus definitief niet naar De tweede helft Van der Vaart en Voormolen zijn van plaats verwisseld De Hollandsche juniores zijn in het veld in de meerderheid, doch voor doel wordt getreuzeld en kunnen de stevige Belgische achterspelers steeds in grijpen. Bi) een uitval loopt Van Beeck no. vijf langs den uitgeloopen doelman (16). Wanneer Van der Vaart tijdens een Hol landsche meerderheid „genomen” wordt vlak voor doel, kent Van Gessel een straf schop toe, die Van der Vaart naast schiet. Na een periode van vinnig op den bal zit ten van onze jongens, eindigt de ontmoe ting met enkele Belgische aanvallen In een verdiende 51-overwinning der gasten. De elftallen waren opgesteld als volgt: De tweede 1 de meerderbe: we zien Tinsel en van Osch eenige kansen tot doelpunten missen. Na een kwartier spe len komt dan juist een goal aan den anderen kant als de snelle Diddens fraai een hoek schop Voor doel plaatst en Despae zijn hoofd er onder zet waardoor de Belgen met 21 lieden. De Hollanders zitten er enthousiast op, en Gerritse krijgt een kans die hij verknoeit door hoog over te schieten Mulders rent eenige malen langs de lijn, uit een van zijn voorzetten schiet van Reenen op doel maar keeper Bollen redt fraai. Na ongeveer een half uur spelen snelt Mulders langs de lijn, plaatst voor en van Reenr-i maakt den ge lijkmaker. Met Holland in de meerderheid wordt bet laatste kwartier gespeeld. Ocm. werden drie hoekschoppen op het doel van Bollen geno men, doch gescoord wordt er niet meer. van der Meulen, Denis, Van Kol, Kools, v. d. Wildt. Breitner, Landaal W. Tap, de Kreek, v. d. Broek, v. d. Heijden. De stand ie dan weer geUjk 2—3 Veel bfjsonders gebeurde er hierna niet meer. Declercq raakte nog even gewond maar was spoedig weer ter been. Vlak voor tijd zag V d. Broek nog kans om uit een zeer moeilijke positie een ach^t te lossen, doch De tiende landenwedstrijd tusschen Zwit serland en Duitschland gespeeld te Zurich werd een zware nederlaag voor de Zwitsers. Voor de rust doelpunten de Dultschers viermaal, terwijl na de oauze nog eenmaal het Zwitserschc doel doorboord werd zoodat de Dultschers een fraaie 50 overwinning hebben behaald. Ongeveer 25.000 toeschou wers woonden den wedstrijd bij. Op het knusse A. F. C.-terrein aan den Zuidelijken Wandelweg morgen de Belgies elkaar De wedstrijd De mldvoor Kapelle scoort na een luttel aantal minuten spelens het eerste Belgi sche doelpunt en wanneer Herremans van de UJn af voorzet. doet Koldewijn het leder van richting veranderen en Is het 02. Van den aftrap gaat het Hollandsche aanvals- qulntet er vandoor en Voormolen scoort met een fraai schot tegen 12. De Belgen zijn iets In de meerderheid. Wanneer Davidts een hard schot op doel lost, werkt Bou mans tot corner, die, goed genomen, door Van Beeck wordt overgekopt. Wanneer er twintig minuten gespeeld zijn, schiet Davidts hoog op doel, het leder ketst van den binnenkant van den paal weer in het veld terug. Scheidsrechter Van Gestel kent dit punt terecht toe, 13. In een periode van Belgteche meerder heid maakt Kapelle nummero vier <14). Met dezen stand komt de rust. Burgerlijke stand over de maand April 1930 Geboren: Arte, s. van J. van Zoonen en D. Aalbregtse Maria Cecilia, d. van E. Wit en M. C. Hoedjes Andreas Cornell Joseph, z. van T. Boekel en M. Schilder OndertrouwdWilhelmus WiUebrordua Bleeker, te Harencarspel. en Agatha Roo sendaal Petrus Jong en Anna Marl» Jong. Getrouwd: Cornells van der Oord te Bar- singerboiu en Nantje Heims, onlangs te Barsingerhom. Overleden: Als evenloos geboren aange geven een kind van Th van Baar en C. M. Wit Trijntje Groen, wap van Pieker Noordstrand. oud 73 jaren Maartje Tee» selaar, wed. van Pieter Wester eerder van Wlggert Kok, oud 85 j. Dirk Kaag. wdn. van Tr ijntje Erika, oud S3 j. (overxsden te HarenkarspeD. De tweede helft: Vjjf minuten over half vier nam het tweede deel van den strijd een aanvang. De eerste kans kregen de Belgen weer. Bastin zette den oal /rwr het doel der on waar Voorhoof \zich plotseling alleen tegenover v. d. Meulen zag geplaatst. Een hard schot volgde, doen de bal ging naast. De strijd ging hierna gelijk op. Badjou toonde zich een meester In het opvangen der ballen. Bij een uitstekenden voorzet van v. d. Broek, die snel naar bulten was ge- loopen, plukte de Belgische keeper den bal met het grootste gemak uit de lucht. Van der Heijden kreeg een prachtkans toen de scheidsrechter een duidelijk buiten- spel-geval van den linksbuiten over het hoofd zag. De kans was om naar binnen te komen en zelf te schieten. Hij deed dit In derdaad. doch het schot was zoo zacht en slecht geplaatst, dat Badjou er niet de minste moeite mee had. Luidde aangemoedigd slaagden de oranje mannen er hierna nog eenigen tijd in het spel op de Belgische helft te houden. Hooü- donekx verdedigde echter subliem en Badjou toonde zich bij herhaling een keeper van de uitstekende klasse. Bij de snelle doorbraken der Belgen bleef .waakzaamheid in het kamp der Hollandsche verdediging intusschen geboden. Van Kol en Denis zorgden er echter voor dat v. d. Meu len het betrekkelük kalm bleef houden. Twintig minuten na de hervatting, juist als de Belgen het Hollandsche overwicht tot staan hadden gebracht, hernamen de oranje mannen de leiding. Van de Heijden, die zich ver naar voren had opgesteld, kreeg toen den bal toege speeld. Een lage voorzet volgde naar Tap. dié vla Nouwens het leder met veel effect In het Belgische doel schoot. Holland leidt met 2—1 Wie echter dacht dat de strijd hiermede in Hollandsch voordeel beslist zou zijn, ver giste zich danig. De Belgen gaven aller minst gewonnen en v. d. Meulen moest al spoedig een hard schot van Adams stoppen. D» Roode Duivels trachtten hierna met kort spel succes te bereiken, doch zij kwamen spoedig tot de ontdekking, dat tegen Denis en van Kol juist de manier was om niet tot succes te geraken, weshalve zij spoedig hun tactiek wijzigden. Bastin gaf hiertoe den stoot met een hard schdt dat echter juist In van der Meulens handen terecht kwam. Vervolgens gaf Vandenbouwhede Voorhoof een mooie kans, maar ook nu trof bet schot van den Belgischen rechtsbinnen geen doel. Ruim vijf minuten voor tijd kwam de ge lijkmaker. Een voorzet van Bastin kwam te recht op den anderen vleugel. Versijp plaatste den bal hierop voor den Hollandschen goal, waar Adams gereed stond om v. d. Meulen met een hard schot in den hoek geen schijn van kans te geven. wordt dan In en wordt verworpen Terwijl te Amsterdam de eerste elftallen van belde landen elkaar ontmoetten, speel den te Gent de „reserves” van beide landen tegen elkaar. Dit was een ontmoeting, waar bij weinig fraai spel te zien is gegeven. Wanneer scheidsrechter Bervoets de ploe gen laat beginnen, staan de volgende elf tallen tegenover elkaar. De Technische commissie heeft, naar wij vernemen, het elftal voor den wedstrijd te gen de- Belgen ongewijzigd gelaten. Wij hadden liever de Kreek vervangen gezien (zie verslag Holland—België) b.v. door v. Reenen. die op het oogenbUk heel wat meer in de mars heeft dan de Go Ahead- man. De ploeg luidt dus weer als volgt; d. Meulen. achter; Van Kol en Breitner, v. d. Wildt en d. Broek, De Badjou had reeds voor heetere vuren ge staan. Met een ongewüzlgden stand kwam het einde. Na de vrtj uitvoerige voorbeschouwing rest ons eigenlijk nog slechts het een en ander over de spelers te vertellen. Dan moet het ons allereerst uit de pen, dat ’t eigenlijk geen der onzen erg meegevallen Is. Zeker van der Meulen hield wat er te houden was en het duo Denls-van Kol treft geen blaam, maar toch.... het ging alles tegen de Italianen beter. Denis’ spel leed merkbaar door de blessure, waarvan hjj reeds na ruim vijf mi nuten spelen hinder kreeg. Van v. Kol sa gen we de bekende forsche trappen ook niet in zoo n grooten getale als gewoonlijk. DS middenllnle heeft ditmaal het meest gepres teerd In haar verdedigende taak, al ging dit vaak nog erg slordig. Het spreekt echter vanzelf, dat van die slordigheid de aanval het meest de dupe werd. Noch van der Wildt, noch de kanthalfs Breitner en Kools hebben den aanval voldoende gesteund. In onze voorhoede deed eigenlijk slechts v. d. Heijden wat van hem verwacht werd en ook wel de Kreek, alleen echter, omdat wij van dezen speler niets verwachtten. Maar v. d. Heijden dan heeft tenminste zijn gewone spel gespeeld: heel goed m het veld, doch vrijwel ongevaarlijk voor den goal, tot zelfs In zijn voorzetten, v. d. Broek was wel weer de harde werker, maar bracht het toch sporadisch tot een goed schot. Van de Kreek kreeg de Eindhovenaar niet den minsten steun. Wij zjjn er van overtuigd, dat de GoAhead-man zijn Internationale loop baan voorlooplg nu wel achter den rug heeft. Tap was weer.... Tap. Een Ned. Elftal zonder Tap schijnt niet te bestaan en hoe het zou gaan met een aanval zonder Tap wy weten het niet. De A. D. O.’er is een prachtspeler maar met al zijn capaciteiten toch soms ook weer een ergernis voor velen. Natuurlijk wordt hij herkozen. Landaal is op het hellende vlak-en gaat met een be hoorlijke vaart naar beneden. De A.G.O. V.V.’er passeert geen man meer en faalde dezen middag zelfs herhaaldelijk bU het voor zetten van vrije ballen. Iets wat toch steeds heel goed bjj dezen speler Is geweest. Bij de Belgen dient allereerst Hooijdonckx genoemd. Deze bescheiden speler was onge twijfeld de beste van het veld. Na hem noe men wij allereerst Badjou. Het doet ons ge noegen voor onze Zuidelijke broeders dat zij eindelijk weer een keeper van de internatio nale klasse hebben ontdekt. De lenige Bad jou. onversaagd, Is er zeker zoo éën. Helle mans heeft van Halme behoorlijk vervan gen en de beide kanthalfs Bralne en Declercq kunnen eveneens op een goeden wedstrijd terugzien. De onstuimige Bastin heeft vlagen van uitstekend en soms ook van teleurstellend spel. In elk geval nog een bruikbare kracht. Adams bleek een goed schutter, die v. d. Meulen b.v. heel wat meer zorg baarde dan Voorhoof!. De mldvoor Vandenbouwhede on derhield het verband heel goed en Is boven dien door zijn wijze van opstellen, altijd bij zonder gevaarlijk. Versijp is ons niet meege vallen. WU gelooven wel. dat dit team op 18 Mei as. vrijwel ongewijzigd tegen Holland In het veld zal komen. Hirschman cs. staan voor een moellijker taak. Misschien kan de zaak met ’n anderen mldvoor gered worden. In elk geval zullen de onzen over veertien dagen heel wat beter moeten spelen willen zij in België succes hebben. (Intusschen heeft de T. C. het elftal ongewijzigd vastgesteld). De leiding: Deze was slechter dan wü het in het Stadion de laatste jaren bij Interland wedstrijden* gewoon zijn. Afgezien van de eigenaardige strafschoppen-hlstorie was ’s heeren Retschury’s kijk op buitenspel in dezen wedstrijd absoluut onvoldoende. Bij Van den vervangen. Piere Bralne voerde nu tal der Roode Duivels aan. Het weer was Ideaal. Voordeel leverde het winnen van den toss den Belgen dan ook niet op. Wind was er zoo goed als niet en aanvankelijk hield ook de zon zich schuil. Vijf minuten over half drie bracht De Kreek den bal aan het rollen. Kools speelde onmiddellijk het leder voor de voeten van de Belgische voorhoede. De Roode Duivels besloten hun eersten aanval met een schot van Adams, dat echter juist over de lat van het Hollandsche doel scheerde. Direct hierop kwamen de Belgen terug. Nu kreeg Vandenbouwhede een schietkans, doch de Belgische mldvoor zag den bal uit een laag schot juist langs het Hollandsche doel gaan. Hierna kwamen echter de onzen aan het woord. Handig werk van Tap (wanneer leer hij toch eens het juiste moment van afgeven kiezen) bracht het Belgische doel eenige malen in gevaar. Landaal kreeg goede ballen van zijn blnnenspeler aange geven, maar kon voorlooplg de juiste maat van - zijn voorzetten maar niet vinden. Dit had tot gevolg dat Nouwens en Hooijdonckx er voor konden zorgen, dat Badjou voor- loopig den vuurdoop nog niet onderging. Toen de Hollanders echter steeds terugkwa men. het Nouwens zich tot een zeer goed zichtbare overtreding verleiden tegen v. d. Broek, welke echter onbestraft bleef. Steeds kwamen de onzen terug. Een goede combinatie tusschen De Kreek en v. d. Heij den stelde den laatste in de gelegenheid den bal laag voor te plaatsen, maar Hootj- donefcx, de brillante Belgische achterspeler dook op het juiste moment op om het g»- vaar af te wenden. Akn den anderen kant kwam bet gevaar voorlooplg hijn» vdtainttend van links, waar A. V. 1923 zegeviert wederom tas de A. klasse Zaterdagavond vond, begunstigd door schitterend zomerweer het jaarlQkzctia groo- te athletlek-evenement van Amsterdam, de „Vcmdelpark-Estafette” plaats. Deze tradl- tioneele estafette op den eersten Zaterdag in o Bastin, Adams, Vandenbouwhede, Voorhoof, Versijp, Declercq. Hellemans, P. Bralne, - Hooijdonckx, Nouwens. Badjou. speelden Zondag- Nederlandsche Juniores tegen hoop. Als wij beide ploegen met vergelijken, dan conste teeren w|j veel overeenkomst, maar er waren toch ook duidelijke verschillen en deze laatsten ga ven den doorslag ten gunste van België. midden: vóör: v. d. Heijden, Kreek, Tap en Landaal. De Buitengewone Bondsvergadering van den K. N. V. B. waarbij deze mede deed uitkomen, dat het deelnemen van Nederland door de Regee- rlng en het volk In Uruguay zeer zou wor den gewaardeerd. Na het vertrek van den heer Buero heeft het Bondsbestuur met de Financleele Commissie de zaak overlegd, waarna die Commissie afzonderlijk verga derd heeft. De het wedstrijden heeft dienovereenkomstig besloten. Na afloop der vergadering heeft de heer Buero telefonisch geïnformeerd, welke be slissing genomen was. Na mededeellng daarvan heeft hij een nader voorstel In uit zicht gesteld. In verband hiermede heeft het Bondsbe stuur besloten op korten termijn een bui tengewone Bondsvergadering te houden om deze gelegenheid te geven zich in verband met dit nadere voorstel over het eventueel deelnemen aan het toumooi uit te spreken. De voorzitter van den K. N. V. B„ Ir. H. W. Kips. heette in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom en memoreerde in kor te trekken de gebeurtenissen, welke met be trekking tot de wereldkampioenschappen de Instelling op F I. F. A.-Congres In Bar celona In 1929 en de toewijzing op een ver zoek van Uruguay om in 1930 In verband met de viering van het 100-jarig bestaan van de republiek, de wereldkampioenschap pen In Montevideo te doen plaats vinden, de onderhandelingen. die hebben plaats ge had met Europeesche landen en meer In het bijzonder met Nederland door den heer Buero hebben plaats gevonden. Hierna werden de algemeene besprekin gen geopend. De heer Grootmeyer verklaarde zich een tegenstander van deelneming, daar hij het in strijd acht met het amateurisme, dat door den Bond wordt hoog gehouden. Bo vendien vreest hij. dat wanneer vergoeding van loonderving aan spelers voor een der- gelijken tour wordt gegeven, deze ook door de vereenigingen kan worden gevraagd in de naaste toekomst. Voorts acht spr. het onjuist, dat Nederland een verplichting zou hebben om naar Montevideo te gaan in ver band met de in 1928 te Amsterdam gehou den Olympische Spelen. Hij acht het op treden van den heer Buero onjuist en wees erop, dat de duizenden guldens op een andere en betere manier kunnen worden besteed dan voor een tour naar Monte video. De heer Sajet zeide. dat er geen behoefte bestaat aan een wereld-voetbalkamploen- schap. terwijl hij het motief als zou deel nemen een nationaal belang zijn, twijfel achtig noemde. Ook uit ethische overwegin gen was spr tegen het uitzenden van een ploeg. De heer Kalina verklaarde zich een voor stander van deelneming. Spr. wijst er op. dat dezelfde bezwaren, die nu naar voren worden gebracht, ook bü de Olympische Spelen gelden. De heer Kalma achtte de kwestie niet van principieel belang, doch «’el meende hij,, dat de practische moge lijkheid tan gaan terdege moest worden De heer Dirkzwager bracht naar voren, dat de kosten die Uruguay nu voor ons wil betalen, later aan dat land zouden kun nen worden terugbetaald door Uruguay uit te noodlgen naar Nederland te komen en Mei welke dit jara dank zij de medewerking van autoriteiten en bestuur van het „Von delpark” voor de zesde maal reeds door den A AB georganiseerd kon worden, was wat de A-klasse betreft, voor het eerst nationaal. In deze klasse bekampten 10 ploegen, nl .Hellas” uit Utrecht en .Donar” uit Leiden en A.V.C BI. Wit en drie ploegen van A. V. 1923 en A-A.C. uit Amsterdam elkaar om den gouden Ovomaltine-Plak. In de B-klqsse waaraan door ale niet spe cifieke athlettekvereenigingen deelgenomen kon worden, verschenen 23 ploegen aan den start, waaronder ook de rivalen van vroege^ re jaren, de voetbalvereenigingen J. O. S. en 8. L. T. O. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot en dank zij de groote medewerking van de politie, die overal langs het parcours en vooral bjj den start, de wis- selpunten en de finish, het publiek achter de perkjes die de zijpaden van den hoofdweg schelden, hield, had alles een vlot verloop. De gedetailleerde uitslagen luiden volgt: x Klasse A: A.V. 1923 (eerste ploeg), 10 m. 5C2 aea 2. BI. Wit. 11 m. 192 sec 3. A.V. 1923 (tweede ploeg) 11 m. 24 sec, A.A.C. (eerste ploeg) 11 m. 303 zee. A.VULC. Hellas (Utrecht). 7. A. V. 1923 (derde ploeg). 8. A.A.C. (derde ploeg). 9. Donar (Lelden). Daar de tweede ploeg van A. A. C. niet volledig was, moest deae uitgeschakeld worden. Klasse B: J. O. 8., 11 mln. 47.4 sec. Volewijckers, 11 mln. 55.4 sec. K. V. A. Z., 11 mln. 58.4 sec. A. p. G. 8., 11 min. 592 sec. Dolfijn. A. V. J. 8. L. T. O. Zaterdagmiddag werd te Rotterdam onder zeer groote belangstelling ongeveer 15.000 menschen waren aanwezig de voetbal wedstrijd gespeeld tusschen het Rotterdam- sche en het Antwerpsche elftal. Het Antwerpsche elftal bleek over het al gemeen vlugger. Het eerste kwartier was Antwerpen in de meerderheid, vooral ook omdat samenspel in de Rotterdamsche ploeg veel te wenschen overilet. Aan beide zijden werden veel kansen door slecht schieten verknoeid. Na dertig minuten spe lens aarzelt van Hoogensteege met aanval len. Van Goethem weet hem te passeeren. geeft den bal over aan Willems, die on houdbaar het eerste doelpunt maakt Nog geen minuut later, bij een algemeen opdrin gen van de Rotterdamsche voorhoede plaatst v. Griendt, na een voorzet van rechts. Voormolen met 11. Na rust Is aanvankelijk Antwerpen In de meerderheid. Na een kwartier neemt de rechtshalf een vrijen schop, waaruit Eist doelpunt met een fraai hoekschop. Aange moedigd door het talrijke publiek is Rot terdam geruimen tijd In den aanval. Tien minuten voor den tijd komt een voorzet van Wendt bü Hendriks, die laag voorzet naar Voormolen, die wederom doelpunt Het einde komt dus met 22. Het spel van de Rotterdammers was de laatste tien mniuten in de overhand. Het spel stond niet op hoog peil. Scheidsrechter was Aerts. Burgerlijke stand over de maand April GeborenCatharina Cornelia, d. van Th. G. Bot en C. E. Schipper Guurtruid* Divera. d. van P. 8. Mettes en C. Dol Afra Maria, d. van J. Konlng en C. Vrouwe Joannes Jacobus, z. van EL Dekker en C. Adr. Sassen Hermanus Petrus, z. van J. Adr. Blom en A. Albrink. Overleden: Hubertus Joannes Kareis, z. van J. H. Kareis en A. M. Mol, oud 6 maanden Cornelius Hermanus Huiberts, z. van A Huiberts en Joh. C. Sassen, 26 dagen. Ondertrouwd: Petrus Gerardus Bdrst met Catharina Geertruida Oudejans van den Beemster Johannes Petrus Entius van Heerhugowaard met Margaretha Jonker Evert Wan Ink. van Nibblxwoud "iet Geertje Maars Jacob Leek, met Margaretha Duü- kersloot van Limtnen Johannes Linde boom van Wervershoof met Maria van Kampen Pieter Fok van Hensbroek met Harmke Kleistra. Getrouwd: Evert Wanink van Nibblxwoud met Geertje Maars Johannes Petrus Krv. tius van Heerhugowaard met Margaretha Jonker. Het heeft weinig zin te verbalen, dat de belangstelling voor dezen wedstrijd weer was als van ouds. De talrijke liefhebbers, die gedurende de afgeloopen week tever geefs hebben getracht, zü 't dan ook maar een staanplaatsje, machtig te worden, be grijpen dit volkomen. En voor de rest.... Er waren Belgen, meer dan we dat tijdens de laatste jareu gewoon warén. Het eenige buitengewone dat te vertellen valt, is, dat Harry Denis den toss verloor. Dat gebeurt hem niet te vaak. Over den wedstrijd zelf valt echter ge noeg te zeggen. Het was een zeer eigenaar dige, welke nochtans weinig voldoening zal hebben geschonken, noch aan onze ploeg, noch aan die der tegenstanders. De Belgen, van hun standpunt bezien, zullen onomwonden verklaren dat de wed strijd door hun landgenooten gewonnen had moeten worden en de Belgische voetballers zelf zullen ook wel met het idee ons Stadion hebben verlaten, dat zü ieta minder ont vingen met deze verdeeling der punten, dan hun billükheidshalve toekwam. Inderdaad hebben onze tegenstanders meer kansen gehad om te scoren dan de Hollandsche ploeg en hun spel was, wat positie kiezen en snelheid betreft, zeker een paar punten booger aan te slaan dan het onze. Maar tochHolland had den wedstrijd kunnen winnen in het eerste kwartier van de match reeds. In die periode nj. ontwikkelden de onzen hun beste spel en had de Belgische verde diging de grootste moeite c a de enthou siaste aanvallen der oranjemannen af te slaan. In die periode ook moest de verde diging der Roode Duivels driemaal haar boekje te bulten gaan, hetgeen echter slechts één strafschop tengevolge had en nog wel voor het geval, dat ons het minst strafbaar scheen. Scheidsrechter Retschury, die ook met den buitenspelregel nogal eens overhoop lag, had dan ook ntet één van zün beste dagen. Het eigenaardige Is, dat onmlddellük na den strafschop, welke door Van Kol werd benut, wederom een overtreding binnen de beruchte lünen van het Belgische gebied werd begaan. WU kregen den Indruk, dat de heer Retschury .twee van die buiten kansjes binnen zoo’n kort tijdsverloop voor de Hollanders een beetje al te gunstig vond en het feit zou waarschünlük ook niet zoo veel voeten in de aarde hebben gehad, ware het niet dan de Belgen, nadat zü het hef tige appél van Hollandsche spelers en pu bliek hadden overleefd, nog geen twee se conden hierna hun eerste doelpunt In den Hollandschen goal plaatsten. Dat was het psychologische moment. Had die tweede penalty toegekend geworden en, wat hoogstwaarschünlük Is, een doelpunt opge leverd, dan was de overwinning ongetwü- feld ons geweest. De Belgen vatten hierna echter moed en vanaf dat moment hebben zü werkelük het beste deel van het spel ge had. Wel zün daarna de Hollanders nog wel gedurende korte perioden het meest In den aanval geweest, doch degene, die alleen de laatste vijf kwartier van de match heeft gezien, kan niet anders verklaren, dan dat de tegenstanders ons de baas waren. Hun positiespel en snelheid waren superieur aan hetgeen waarover ons team beschikte. Wel kreeg v. d. Meulen niet meer te doen dan de uitstekende keeper dér Belgen, doch dit was alleen gelegen in het feit, dat de Belgen schoten, landsche hier drie of vier wedstrijden te spelen, waarvan de opbrengst geheel voor dat land zou zün. De heer Lamey noemde de onderhande lingen, die tusschen het bestuur en den Buero zün gevoerd .gesjacher" en de houding die aangenomen wordt onwaardig. Nadat de heeren Schröder en Burgwal zich tegen deelneming hadden uitgespro ken. zette de heer K. J. Lotsy nog eens uitvoerig de bezwaren tegen een dergelü- ken tocht uiteen. Spr. ging geheel accoord met de argumenten door den heer Sajet te berde gebracht. De heer Eymers vraagt of de beslissing van de Bondsvergadering definitief is, het geen door den voorzitter, den heer Kips, wordt bevestigd. Ook de heer Eymers keur de de houding van den heer Buero af. De heer Watje verklaarde zich tegen het uitzenden om maatschappelüklüke redenen. Nadat eenige heeren van het woord had den afgezien, daar zü het in hoofdzaak met hetgeen de andere sprekers gezegd hadden, eens waren, verkreeg de heer J. Moorman, bestuurslid van den K. N. V. B. het woord, die in een zeer uitvoerig betoog de bezwa ren tegen deelneming naar voren gebracht, trachtte te weerleggen. Spr. zeide niet na mens het bestuur te spreken, doch Indivi dueel. Hü achtte de vergoeding van loon derving een noodaakelük kwaad in vele ge vallen en wees op het voorbeeld van Bel gië. dat toch zeker niet minder amateuris tisch is dan Nederland en dat besloten heeft In principe wel te gaan. Ook de fi nancleele bezwaren zün absoluut te onder vangen. Daar een tour voor Nederland niet onmogelijk Is, achtte hü het binnen rede lijke grenzen gewenscht. dat een ploeg zou worden uitgezonden. De heer Moorman wees nog op het nationaal belang en zeide dat Nederland den moed zou behooren te toonen, waar men zoo in Holland prat op gaat. Het F. L F. A.-congres te Barcelona wees uit, dat Uruguay de eerste wereld kampioenschappen zou organlseeren. men heeft er een stadion voor gebouwd aldus spr. men heeft grootsche voorbereidin gen getroffen en het Is niet minder dan onze plicht om te trachten een basis te vinden, waarop men naar Zuid-Amrekla zou kunnen gaan, en het organiseerend land niet In den steek te laten. Ten slotte diende de heer Moorman het volgende voorstel In: „De Bondsvergadering besluit het Bonds bestuur te machtigen, om. indien het de samenstelling van een voldoend sterk elftal en goede leiding verzekerd acht, met Uru guay een overeenkomst aan te gaart tot deelneming aan de wedstrijden om het we reldkampioenschap te Montevideo, op den grondslag, dat de daaraan voor den K. N. V. B. verbonden kosten worden vergoed op voorwaarden, die niet ongunstiger zijn dan voor eenigen anderen Europeeschen Voet balbond, die aan de wedstrijden deelneemt, en met behoud van volkomen vrijheid van onze leiding van den toer„ binnen de gren zen van de met Uruguay te sluiten over eenkomst.” De Pincket (Antwerp) Kellen (Excelsior) Heyse, (R.C. Gand) (C. 8. Brugols) (La Gantisae) Delbeck, Diddens (F. C. Brugols) (Malines) Mulders (Ajax), Tinsel (Golto), van Reenen (Ajax), van Osch (AD.O.) Gerritse (B.-W.) Schlosser (Heracles), De Boer (Blauw Wit), Entjes (Heracles) Van Loon (Willem II) Vermetten (HBS.) Quax (AD.O.) Nederland-B. Adams en Bastin, de laatste vooral, het onze verdediging geducht lastig maakte. Denis werd bü één van die aanvallen ge blesseerd, doch bleef gelukkig op de been, hoewel de Hagenaar verder gedurende heel den wedstrijd last heeft gehad van dit kleine ongeval. Bü één der volgende Hollandsche aanval len (de onzen waren nog steeds sterker), werd v. d Broek gehaakt, een overtreding, minder zichtbaar dan de eerste. Nu floot de heer Retschury echter, waarop Van Kol zich achter den bal plaatste om den straf schop te nemen. De Ajacied schoot het leder hard en hoog langs den tevergeefs springenden Badjou. Zoo leidde Holland na twintig minuten spelen met 10. De strüd werd toen Ineens vol van emo ties. De gemoederen werden direct na dit eerste doelpunt in beroering gebracht door een niet bestrafte overtreding van Nouwens tegen v. d. Broek. Weer werd de Eindhove naar gehaakt, doch de heer Retschury liet ondanks het heftige geappelleer van onze spelers en de wanhopige kreten van een groot deel der toeschouwers doorspelen. Het was of de Belgen toen Ineens begre pen dat het ééne Hollandsche doelpunt den strijd niet behoefde te beslissen. Nog geen twee seconden nadat het bovenomschreven moment zich voor de Belgische veste had afgespeeld, trok de aanval der Roode Dui vels er vandoor. Vandenbouwhede gaf een pas naar. Bastin, die, der gewoonte getrouw zouden we haast zeggen, pijlsnel naar bin nen kwam en Van der Meulen met een hard laag schot geen schün van kans gaf. Zoo was de stand na 23 minuten reeds weer gelijk, 1—1. De Belgen werden hierna gaandeweg sterker. Wel kreeg Landaal, toen hü den bal mooi van Tap aangegeven had gekre gen, een goede schietkans, maar de bal vloog hard naast Het Hollandsche doel kroop echter door het oog van de naald bü een voorzet van Bastin, waaruit Voorhoof buiten het bereik van v. d. Meulen hard tegen den paal schoot Wonder boven won der kwam de bal echter in het veld terug en kopte Van Kol het leder toen maar wij selijk corner. Breitner trapte bü dezen hoekschop nog eens royaal over den bal heen, hetgeen echter ook geen noodlottige gevolgen met zich bracht, Van der Broek was in deze periode in onzen aanval het meest actief, terwül De Kreek zelden of nooit op de goede plaats stond. In tegenstelling hiermede wist Van denbouwhede zich steeds uitstekend op te stellen. Onze verdediging moest dan ook haar aandacht voor een niet onbelangrijk deel aan den Belgischen mldvoor schenken. Uit een vrijen trap even buiten het be ruchte gebied schoot Tap den bal tegen een der Belgische verdedigers aan. Badjou had Intusschen gelegenheid gehad zün talenten te toonen bü een hoogen voor zet. terwül hü zich even hierop resoluut op den bal wierp, toen De Kreek en v. d. Broek gelijk op hem afstormden. Tegen het einde van de eerste helft werd het spel aantrekkelijker, omdat de beide aanvallen er toen In slaagden eenige malen tot de doelverdedigers door te dringen. Eerst stopte Van der Meulen een hard vleugelschot van Versüp. dat nog een hoek schop opleverde en even hierna onderschep te Badjou één der weinige goede voorzetten van Landaal. Vlak voor rust had Vanden bouwhede geen geluk met een hard schot, dat ook al weer door één der doelpalen werd gekeerd. Met een gelijken stand kwam de rust. Zaterdagavond werd in een der zalen van Café-Restaurant „Parkzicht” de buitenge wone Bondsvergadering gehouden van den Konlnklüken Nederlandschen Voetbal Bond met als eenig punt op de agenda: Het even tueel deelnemen aan het wereldtournooi te Montevideo. In verband met deze op korten termijn ultgeschreven Bondsvergadering diene het volgende: Het Bondsbestuur heeft Maandag 29 April j.L een gemeenschappelijke vergade ring gehouden met de Financleele Com missie om haar advies in te winnen over het eventueel deelnemen aan de wedstrij den van het door de F. I. F. A. uitgeschre ven wereldkampioenschap te Montevideo. De Gezant van Uruguay, de heer Dr. E. E. Buero, werd op zün verzoek In de gelegen heid gesteld om In deze vergadering de voor het deelnemen aan deze wedstrijden getroffen financleele regeling toe te lichten. De ware levenskunst be-, staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage lijkse h leven weet te verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters kan hier voor dienen dan STER-TABAK Wanthetgenotvanelkpijp- jeSter-tabak is een verkwik king van lichaam en geest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5