Voor den Alkmaarschen Kantonrechter x> RECHTSZAKEN ONDERWIJS Examens Onderwljzer(es) KERKNIEUWS van VRAGENBUS LANDBOUW EN VISSCHERIJ WESTWOUD Het Notarisvraagstuk BINNENLANDSCH NIEUWS MARKTNIEUWS Landbouwtelling KUNST EN KENNIS De Belgische aardappel-crisis Herdenking te Amsterdam van Guido Gezelle Z. H. De Paus over den strijd tegen bet Neo-Malth. Besturen Propagandawerk en het S.P.L. bij den Paus PROVINCIAAL NIEUWS OUDE NIEDORP zakclijk bet woord voerde. Volgens het bijeenkonust,.welke plaats vood in de - HOORN Nederl. R. K. Middenstandsbond ENKHUIZEN ge- vierde hoofdln- KANTONGERECHT TE ALKMAAR Toespraak Ka rd. Van Rosavm een slotte schonk hU hun den apostoli- welke stede- 1 zich te Opriehtint van aardappelmeelfabrieken? I Het door het K.NL.C. opgemaakte rap port inzake het fiotarisvraagstuk komt tot de conclusie, dat men moet: De Bondsvoorzitter van den Ned. R. K. Bond voor groote gesinnen in particu liere audiëntie 1 1 Hoe ernstig de crisis In den Belgischen aardaPDelöandeJ Js, yatf Miaondec op, als i 1 1 1 1 I 1 1 1 1 t 1 J I 1 1 I 1 J 1 1 1 1 Raad De Raad dezer gemeente verga* dcrt Woensdag 7 Mei a.s. nan. 2 uur. op toe- jreheel geen rentekaart ge ne nemer heeft geen rente- g „marga- boven de gaf heden {heid van minnaars Personalia De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd tot voorzitter te Amsterdam van de oom* missie, belast met het afnemen der examens voor onderwljzer(es), dr. H. B. F. Wceter- ouen van Meeteren. Inspecteur van het lager onderwijs In de inspectie Hoorn, alhier. Misere met een oud af- tandsch fordje Een handelsreiziger uit Wormerveer, de heer Karel V., had op 31 Maart te Castricum in de Bakkummerstraat zijn fordwagentje met onafgezëtten motor zonder toezicht achtergelaten. Door den heer V.. die heden ter zake deze ommissie terecht stond, werd het feil erkend, doch hi) voegde er ten veront schuldiging bij, dat door een gebrek aan den starter het oude karretje met anders dan door slingeren op gang kon worden gebracht en dat was zulk zwaar en moeilijk werk, dat hij het niet gewaagd had, den tnotot af te zetten. Hij zelf bevond zich trouwens op pl.m. 4 Meter afstand aan een woningdeur. Zijn verweer viel ten Zijn verweer viel in goede aarde., zoodat de gelukkige fordbezitter tot slechts fa boete of 2 dagen werd veroordeeld. Da honderdste verjaardag der geboorte van beroep veehouder, welke heer hoofd- I Guido Gezelle ia Vrijdagmiddag in een acade- Rapport van het Kon. Ned. Landbouw Comité EierveUing 56-58 gevoerde verweer werd dien dag vaste mest vervoerd naar een grasland, waarover de heer Govers het opticijt heeft. Megevoerd werd om het verlies tegen te gaan een dik kleed, benevens een bezem om de wagenwielen schoon te schrobben. Bedoelde wielen waren ook niet bedekt met grondspeech. Alleen kleefde een weinig aan de spaken, doch, dit was zoo vastgedroogd, dat het afvallen onmogelijk was. De heer Govers betoogde dat het handhaven van dergelijke futiiateiten het lan^ibouwersbedrijf m niet geringe mate benadeelde Op deze wijze zou men achter een dame, die met een luxe hondje wandelde, ook wel een agent kunnen sturen, die ge wapend was met een zakje, teneinde de even- tueele ongerechtigheden op te vangen, opdat de weg niet verontreinigd werd. De heer Govers verklaarde voorts zich persoonlijk te hebben overtuigd, dat op den weg niets onbehoorlijks aanwezig was. Besloten werd daarop de zaak voor onbe- paalden tijd aan te houden en alsdan te hooren den verbalisant benevens de heeren C. Smit, veehandelaar en J. Vendel varkens- boer, door den verdachte opgegeven. Z. H de Paus ontving Vrijdagavond Z.Em. kardinaal van Rossum met der» centralen raad van het werk tot voortplanting des geloof», die zijn zittingen voor de verdee- llng der Ingekomen giften beëindigd had. alsmede den opperraad van het St. Petrux- Llefdewerk. 48. dat de voorzitters deaer commissiën zijn: te 's Gravenhage: H. I. de Ble. schoolop ziener van het lager onderwijs In de inspec tie Rotterdam, te Rotterdam; te Amsterdam: dr. H B. F. Westerouen van Meeteren. Inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Hoorn, te Hoorn; 5o. dat zij die zich aan dit examen wen- schen te onderwerpen, zich vóór 20 Mei a.a gelieven aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij examen zullen afleggen, eventueel met opgave van de be geerde aanteekenlng en met overlegging van de geboorte-akte, waaruit blijkt, dat zij op 1 Augustus 1930 den 18-jarigen leeftijd zul len hebben volbracht; 60 dat zy. die eene aanteekenlng voor de nuttige handwerken wenschen te ontvan gen. het examen daarvoor zullen afleggen voor de commissiën die in 1930 belast zul len zijn met het afnemen der akte-examens in dit vak; 7o. dat zlJv die eene aanteekenlng voor handenarbeid wenschen te ontvangen, het examen daarvoor zullen afleggen voor de commissie, die in 1930 te Adam belast is met het afnemen der examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid als on derwijzer. het HoUandla Sportpark baanwedstrijden worden wedstrijden worden, uit benevens een groot aantal nieuwelingen. De nieuwelingen rijden een sprintwedstryd en een afvalrace. De amateurs een sprint* wedstrijd en een jachtrace. Verder rijden twee der sterkste amateurs een wedstrijd achter Safety-gangmaklng. De tien andere amateurs fungeeren als gangmaker. Deze wedstrijd is voor Hoorn iets nieuws. By iedere ronde komt voor elk der rijders een andere gangmaker in de baan. Dit is een buitengewoon Interessante wedstrijd. „Ver strekkende” lijke zindelijkheid Het is niet genoeg voor het stedelijk be stuur der gem. Alkmaar om met de meest mogelijke nauwlettendheid te waken over de reinheid der stadsstraten, doch ook wordt die aandoénlijke zorg uitgestrekt tot de.... Noordervaart, alwaar op 37 Maart de 21- jarige landbouwer Jan W. werd gecalangeerd, omdat hij met een 4-wielig voertuig had gereden, waarvan de wielen met grondspecie waren besmeurd, zoodat de weg kon worden verontreinigd. De heer W. Jteden voor dit feit terecht staande, had als getuige i d?charge Jegebracht den heer Evert Govers Dz., van Iw Het hedendaagsche zakenleven wettelijk veraangenaamd en aangemoedigd De heer Jb. M. een 25-jarig barbier en coiffeur te De Rijp, verscheen voor den kan tonrechter naar aanleiding van een gepleegde overtreding van het winkelwerktijdenbesluit en wel omdat een bediende op Zaterdag 29 Maart des ’s avonds na 9.30 uur werkzaam geweest was. De heer Jb. M. erkende zulks, doch stelde tevens in het licht, dat het voor een barbier ten platte lande ondoenlijk is. die wet na te leven. De tuinders en arbefders komen des avonds om 6 uur van hun bouw land. Na den mwendigen mensch versterkt en zich opgeknapt te hebben, verschijnen zij eerst laat in den avond in den barbierswinke.. Het wordt dan een opeenhooping van cliënten die onmogelijk in korten tijd kunnen worden geholpen, dus wordt het wel 11 uur eer het werk is beëindigd. De arbeidsinspectie had de lijst aldus vastgesteld, doch de heet M. had. niettegenstaande hij alreeds een bediende meer had aangenomen, om aan zijn verplich ting te voldoen, niet 9p tijd klaar kunnen zijn. In hun schaft- en rusturen moeten de be dienden langs de straat slenteren. Op den dag is er weinig of niets te doen. In de uren, dat de bedienden „rusten”, is de patroon gedwongen zelf de eventueele cliënten te bedienen. Thans, nu hij voor den kantonrechter moest verschijnen, moest volgens wettelijk voorschrift, niettegenstaan de hij 2 volwassen bedienden had, 2 uur wor den gesloten. Zijn echtgenoote is verplicht 's Zaterdagsavonds mee te helpen inzeepen, anders klomt hij vóór 11 uur, tot welk uur er thans, bij nadere beschikking van de in spectie, gewerkt mag worden, niet gereed met het afhelpen der scheerklanten. Het bezadigd optreden van den heer M. wekte veel sympathie bij den heer ambtenaar en kantonrechter en beiden waren dan ook zoo overtuigd van de moeilijkheden die de wet voor dergelijke werkgevers heeft gescha pen, dat unaniem werd besloten, den heer M. geen straf Op te leggen, alhoewel de overtre ding wettig en overtuigend was bewezen. Het verkeerde vleesch sneden Onze Kantonrechter, gelukkig weer her steld, nam als eerste zaak in openbare behan- Helderschen weg nabij het paleis van den Arbeidsraad te Alkmaar. De heer S. was aldaar aan ’t tnanouevreeren met rijn Mathes, die een korten draai niet toelaat en kwam alstoen bij het achteruit rijden in botsing met den heer Schotvanger, een arbeider van de fabriek Uithoorn, die werd verrast door de plotselinge achter- waartsche beweging van de auto en een aan rijding met meer kon ontwijken, met gevolg, dat de voorvork van zijn rijwiel brak. De heer S. wachtte naar het oordeel van S. te* lang met de schaderegeling, dus deed S. aangifte. De geheele schade bedroeg trou wens slechts f 2.75. De heer S. zeide signaal te hebben gegeven en behoorlijk achterwaarts te hebben gekeken, zoo als een ^voorzichtige chauffeur past. Een signaal was echter door den heer Schotvanger en diens mede ge- ’uige niet gehoord. Evenwel kreeg de ambte naar als de Kantonrechter den indruk, dat hier van grove schuld geen sprake was, en het ongeval was veroorzaakt door een nood- lottigen samenloopm reden waarom de heer 3eh.. die trouwens direct de toegebrachte schade vergoedde, overeenkomstig requisitori zonder straf kon vertrekken. ZH.de Paus ontving dezer dagen in par ticuliere audiëntie den heer J. W. F. van Meegeren uit Venlo en zijne echtgenoote. De H. Vader betreurde den boozen tijd, welken we thans op het gebied van de hu welijksmoraal beleven. Jammer. daChet noodig is strijd te moeten voeren, maar ieder goede christen is ver plicht den strijd, welken de Bond voor groo- te gezinnen voert, mede te helpen strijden. Aan Z. H. werd een verslagboek van het Congres tegen het Neo-Malth., dat vorig jaar te Nijmegen is gehouden, aangeboden. Daarop zegende de Paus het werk van den Bond en diens bestuur en leden. aula der gemeente-unlversiteit te Amster dam. herdacht. De bijeenkomst werd geopend met een Inleidend woord van prof H. Burger, voor zitter van het uitvoerend comité voor de Gezelle-herdenking In Nederland. Spreker deelde mede, dat de bijeenkomst bedoeld was om Gezelle te huldigen als taalgeleerde, want naast den dichter Gezelle staat de taalge leerde Gezelle, de man. die. meest door eigen stuaie, vijftien talen had leeren beheerschen. Het woord was hierna aan prof. dr. W de Vreese. Rotterdamgch bibliothecaris en vóór den oorlog directeur der Koninklijke Vlaam- sehe Academie. Sp. vertelde, dat hij van 1896 af tot kort voor Gezelle’s dood minstens éénmaal pér maand den dichter gesproken had; prettige, gezellige gesprekken waren het in de bijeenkomsten der Vlaamsche aca demie.. Gezelle sprak West-Vlaamsch. Bij het schrijven van zijn gedichten zorgde hij er nauwlettend voor, dat rhytme en klank niet in gevaar kwamen, zijn taal als geen ander. Zoo ni Van 28 Mei tot 28 Juni De overheidszorg voor de ewtenschappelijke oplei ding des kinds onvoldoen de geapprecieerd De familie A. D. te Egmond aan Zee in wier schoot het leerplichtig dochtertje Engeltje wordt gekoesterd, was blijkbaar niet genoeg doordrongen van het nut dat de wetenschap dit aanminnig kind op haar levensbaan kon verstrekken en had men het meisje op ver schillende tijdstippen het schoolonderwijs onthouden. Dientengevolge moest de vader 'erechtstzaan. doch hij had zijn vrouw ge zonden als vertegenwoordigster. Daar hij evenwel verruimd had een volmacht mede te geven, kon deze gedelegeerde buiten be schouwing worden gesteld. De ambtenaar merkte op dat de buders weinig meewerken en het kind werd vertroeteld, waarop luffr. D. verontwaMrdigd interrumpeerde Niet waar, het kind was niet goed. Gevorderd werd 8 boete of 8 dagen en de straf bepaald op 5 boete of 5 dagen. Dat het verkrijgen van gegevens, voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw, alsmede de behartiging der landbouwbelangen ten eenenmale onmisbaar zijn, van zeer groot belang is. behoeft geen betoog. Daarom heeft de regeering besloten, om evenals in 1912 en 1921 tusschen 20 Mei en 20 Juni a.s. wederom een land bouwtelling te houden. Aanrijdingsscène met een blij eindigend slot De acKtenswaardige heer J. H. Sch. ’n 42-jarig radiohandelaar te Hoorn, oevimdt zich als autobestuurder ai ettelijke laren op de vlakte en kon zich'tiot voor korten tijd beroemen, nog nimmer op minder gewensch- te wijze de aandacht der justitie op zich te hebben gevestigd. Men moei echter nimmer „Hei" roepen^oor men over de orug is en dit onderrad ook de gemoedelijke heer S., toen hij twee achtereenvolgende weken als verdachte voor het Alkmaarsche Kantongerecht moest te recht staan. De vorige week ter zake overtreing der maximum snelheid op den Waardijk onder Oterleek en heden wegens aanrijding van een wielrijder, n TSchntvanger den zydea Febr. M. op den Wielerwedstrijden Op 25 Mei sullen in wederom gras gehouden. Deze beloven leis buitengewoons te Een twaalftal der beste amateurs Amsterdam en Hilversum schreven in. een Het is niet iedereen ge- gegeven, naar Corintnië te gaan De heer Joh. B., 'n 58-jarig expediteur te Beemster, was in 't bezit van een vracht- Muto en had nu met zorg de motor- en rijwiel wet zoolang bestudeerd, dat het hem naar hij meende volkomen duidelijk was de vrijstelling om duidelijk <*p zijn vrachtauto het gewicht 1700 K.G. aan te geven. Maar het bleek hem weldra tot zijn schade, dat zijn wets kennis nog niet volmaakt was, daar hij te Limmen, waar de veldwachter een nage noeg professora>e kennis bezit, op 19 en 20 Maart ter zake van deze ontbrekende aan duiding bekeurd werd. De heer B. haastte zich alstoen het gewicht met krijt aan te brengen. Thans heeft hij den wagen verkocht, dus is hij van verdere zorg ontheven. Behou dens natuurlijk, dat hij de 2 x 3 gulden boete waartoe de kantonrechter hem veroordeelde, tijdig voldoet, daar hij anders nog zou worden uitgenoodigd om 2x3 dagen gezellig in het huis van bewaring te komen doorbrengen. HOORN. 3 Mei Veemarkt 12 Melk koeien 340—400; 4 Stieren 225—300; 1 Nuchter kalf f 14; 2 Zeugen 120—180; 45 Schrammen f 38—60; 111 Biggen 24 34; 215 Schapen 3044 374 Lammeren 20—26; 16 Jonge Bokken 21.50—350; 4 Geiten 16—25; 2 Paarden 200—300. Handel goed. Visehmarirt Aangevoerd door 85 vaar tuigen 14000 K G. Ansjovis k 54 tot 57% cent per K.G. De vangst varieerde van 1? tot 3M‘.i K.G per vaartuig; door een span kullvisschers 675. K G. kullansjovls k 45 cdtit per K.O.: door 1 vaartuig 700 pond Noordzeeschol k 10.20 tot 12.00 per 100 pond: door 1 vaartuig 37' pond paling k 31 cent per pond. Aanrjjdinr Tijdens het uitgaan van da Timotheusschool werd Zaterdag een der leerlingen, een zoontje van den heer Burg graaf, Vijzelstraat, aangereden door den auto van den heer Van W. De jongen werd bewusteloos onder den auto vandaan gehaald en binnengebracht In den winkel van den heer Horsman. De ontboden genees- neesheer constateerde opname in het Sn. v. L. Ziekenhuis noodzakelijk. hij schiftte leeft hij vor men gemaakt? die in zijn eigen taal niet bestonden. In zUn taal staan naast en door elkander woorden en vormen uit alle ge westen, maar het blijft een taal van een geniaal kunstenaar, al mag men, zich niet verbeelden, dat zil zoo in Vlaanderen ge- i sproken wordt. Hierna sprak de heer Bernard Verhoeven, wiens levensschets over Gezelle voor kort in den Vlaamschen prijskamp de bekroning der jury verkreeg. Spr. schetste Gezelle als kind.' dat tot levenslange kinderlijkheid was uit verkoren. Spr. schetste voorts hoe. nadat Gezelle als paedagoog reeds gevonnist was. voor hém ook als dichter de groote nacht wan het zwijgen kwam; In I860 viel zjjn stem voor een kwarteeuw dicht, want het kind in hem was geschonden en verminkt, het kinderlijke geblindeerd Ontgoocheling had hem overmeesterd, hij kon slechts dich ter zijn voor en n a. niet t Ij d e n s de smart. In 1885 kwam de verrijzenis van zijn dichterschap, de terugkeer van de verwor ding; hij kon weer zijn de priester van het levensmysterie, dat hij teruggevonden had. In een Vrijdagavond in het Concertgebouw gehouden bijeenkomst, eveneens door het uitvoerend comité belegd. Is Guido Gezelle geëerd als dichter.Gesproken werd door Oy- rlel Verschaeve. Dirk Coster en René de Clercq. die verzen van Gezelle voordroeg. Het kinderkoor van Hubert Cuypers Scola Can- torum luisterde den avond op. ALKMAAR, 3 Mei N. V. voor Hollands Noorderkwartier f 4 60—4.80 58-00 t 4.70—4.90; 80-62 t 4.80 —5 44 62-64 f 5.00—5.70; Bruin 60-66 f 5.00 —5.70. 60.000 Eendeleren f 4.30—4.60. men bedenkt, dat de gemiddelde aardappel prijs, die in 1927 en 1928 nog 85 francs per K.G. bedroeg, en in de eerste 10 maanden van het afgelooj?en jaar 62 fr., thans is ge daald tot 1828 fr., al naar gelang van de toort. Vooral in de prov. Namen en Luxem burg zijn de prijzen laag, zelfs~1215 fr. p. 100 K.G. Door de invoerrechten <35 francs) onder vindt de export naar Di’ltschland groote belemmering, terwijl Frankrijk <7 fr.) zélf een groot overschot heeft. Volgens consulent jhr. Van Vredenburch was Nederland, dat groote hoeveelheden uit stekende aardappelen naar België zond, een ernstige concurrent. Er wordt thans onderzocht, of het moge- Hjk Is, één of meer aardappelmeelfabrieken op te richten b.v. in Luxemburg. In 1928 voerde België 10 mlllloen K.G. aardappel- mëel in voor een waarde van 2614 mlllloen fr. Men meent nu, dat men de aardappel- meelbereiding^zèlf best ter hand kan nemen (tot dusver bestaan er in België nog geen fabrieken van dat product). a begeleiding, een composite van den Gevonden voorwerpen Een bont, broche met portret, zilveren manchetknoop, glazen buis met vocht, vulpotlood, doode poes, rUwlellantaam, twee petten, schrapmes, portemonnale met inhoud, reserve autowlel met band, lederen taschje met Inhoud, sleu tel, zweep, ijzer gewicht, wollen das, R. K, Kerkboekje, matrozenmuts, ledige klnder- portemonnale, zilveren sierspeld, bosje sleu tels, poppenwagen, rood-witten band waarop het wapen van Hoorn, houdertjo met rozen krans, R. K. Kerkboekje, gouden kettinkje^' handtasch met Inhoud, paar kinderschoen- tjes. damestasch met inhoud. alpacca beursje met inhoud, paar glacé handschoe nen. ijzer gewicht, kist sla. teddybeer, pot lood, klndertaschje, damestasch met Inhoud, ledige kinderportemonnale, dekzeil, klnden- muts, damestasch met Inhoud, tafelkleedje, hverenrijwlel, duokussen, R. K. Vragen- boekje. portemonnale met Inhoud, dames- portemonnale met Inhoud, damesportemor»* nale, nummerbord van een auto G 21808, vest met voering. rijwfelbelastingmerk, rozenkrans, heerenrljwiel. Het hoofdbestuur qn het vakbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond hebben te Utrecht vergaderd. De heer H. G. J. van de Sand te Arnhem werd aangewezen om namens den bond als adviseerend lid In het hoofdbe stuur der RK. Nat. Federatie .Het Wlt- Gele Kruis” zitting te nemen; de heer J. G. M. Erftemeljer te Amsterdam om zit ting te nemen In de commissie voor werk gevers en werknemers der vereenlglng AVO. De kardinaal hield, nadat de Paus den troon had plaats genomen, spraak. Den Paus verzekerde hij, dat alleen gaar ne gekomen waren naar deze bijzondere audiëntie, die als de kroon was op het werk, na de verdeeling der gelden, bijeengebracht door dé heele Katholieke wereld voor de missies. Door heel de Katholieke wereld, mocht men zeggen, wijl zelfs uit de missielanden X.100 000 Lire waren ingekomen. Het heele bedrag beliep 10 mlllloen meer voor het propagandawerk dan het vorig Jaar, terwijl het St. Petrus-Liefdewerk 500.000 Lire meer had opgebracht. In 't geheel werd ongeveer 12 mlllloen In gezameld De Paus zeide in ZUn antwoordrede, zich te verheugen. Zijne zoo werkzame zonen bij zich te zien, werkzaam voor het Katho- Ilekste onder de Katholieke werken, het meest apostolische onder de apostolische. ZUne Heiligheid feliciteerde hen met de prachtige resultaten, waarmee zij zoovelen aan de gave des geloofs deelachtig konden maken en dankte hen voor den betoonden ijver. Ten Uitvoering Toonkunst De zangafdee- ling van Toonkunst, dirigent de heer R. C. Creveaoeur, haar tweede uitvoering in dit seizoen in het Nutsgebouw. Ditmaal stond niet op het programma één groot stuk, doch een viertal kortere liederen. Als solis ten traden op mevr. LudolphOeUsen, so praan, en de heer Marens Ploojjer, tenor. Zoowel de koren als de solisten hebben dezen a40ÜU uitstekend voldaan. Het pro gramma ving aan met een Offerlied van Beethoven, het tweede nummer „Trinen* van Wüllner werd schoon weergegeven. Het mooiste vonden we „Lorclel" vanv Hiller, wat blijkbaar ook door de koren als de solisten werd aangevoeld, omdat de zang hierin zeker wel het best was. De uitvoering werd besloten met een Hymne voor koor en solisten met orkast- heer Crevpcoeur, getiteld ,.Dle stemt het lot en dank Dit nummer is een aardig werk dat volop gelegenheid biedt voor zangers en so listen en begeleiding om zich geheel te ont plooien. Een dankbaar werk dat gaarne ge- zongen zal worden en niet minder gaarne beluisterd. De soliste en mevr. Le Coultle, de pianiste, ontvingen bloemen. bedoelde beschermd was veroordeeld tot De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden lo. dat het schriftelUk gedeelte van de Jn het jaar 1930 af te nemen examens ter wr- krijging van de akte van bekwaamheid als onderwljzerten) zal plaats hebben óp 4'en 5 Juni e.k.; 2o. dat de mondelinge examens op 13 Juni d a v. zullen aanvangen 3o. dat de commissies, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden: te 's Gravenhage voor de derde hoofdin- spectiej te Amsterdam voor de speette; Mondelinge uitspraken, 3 Mei 4930 A. D.. te Egmond san Zee, overtreding Leerplichtwet, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. B., te Opmeer, overtreding Binnen Aan- vanngs Reglement f 5 en f 2 boete of 5 en 2 dagen hechtenis. J. M., te de Rijp, overtreding Arbeidswet. Geen straf toegepast. G. J. N., te Amersfoort, loopen over ver boden grond f x boete of 1 dag hechtenis. F. S-, te Egmond aan Zee, B J. W., te Am sterdam, J. P. P. te Akersloot, dronkenschap, ieder f 2 boete of 1 dag hechtenis. H. P. W., te Den Helder, overtreding On-; gevallenwet, f ao boete of ao dagen hechtenis. A. P. S., te Limmen, opgeven valschen naam f 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. H. te Noordscharwoude, overtreding Trekhondenwet, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. P. L. B., te Bergen, D. K., L. K., W. V., te Uitgeest, straatschenderij,jde ie f 15 boete of 15 dagen hechtenis de 2® 3e jjn 4e ieder f 7 boete of 1 week tuchtschool. P. H., C. M., te Alkmaar, J. K., te Hilver sum, overtreding Boterwet. de ie fa boete of a dagen hechtenis, de ae en 3e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. F. te Heemskerk, F. S., te Egmond aan Zee, A. P. S., M. V., N. D., A. P. S„ A. S. te Limmen. B. A., D. D., J. C. D., H. G. C., te Alkmaar, J. P. L. te Breezand, A. W. te St. Maarten, J. B. te Zijpe, J. B., te Noord scharwoude, J. F. G. te Amsterdam, M. S., te Warmenhuizen, J. K. te Beemster, Over treding Politievesordfening de xe, 3e, 8e, 9e en 16e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de ae, 7e xo en 12e ieder f 4 boete of 4 dagen htchtenis, de 4e. 5*. 6e. «4e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis de xxe f 8 of 8 .dagen hechtenis, de 15e f 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 17e en x 8e ieder f 3 boete of x week tuchtschool. B. de H-. te Beverwijk, C. J. te Uitgeest C. de W., te Egmondbinnen, J. A. L., J. W., te Bergen.}. J. de G., te Heiloo, P. W. te Hu- gowaard, r. P. L.. te den Helder, P. B. te Amsterdam, M. W., te Krommenie, A. J. te Schellingwoude, J. K., C. v. d. O., e Graft, G. B. te ZuidenNoordwoud, D. M. te Scher merhorn, S. de H. te Oosthuizen, J v. d. M. te Broek op Langendijk, J. J. D., te Oudorp, K. F. te Wormerveer, W. J., P. S., P. J„ J. B te Beemster, J. H. S. te Hoorn, overtreding Motor- en Kijwiélwet de ie f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de ae, 3e, 7e, 9e, xie, xae, 14e, 15e, 16e, 17e, 18e en 20e ieder f 4 boete ot 4 dagen hechtenis, de 4e en 8e ieder f 7 boete ot 7 dagen hechtenis, de 5e f 5 boete of 5 dagen hechtenis de 6e f 35 boete of 35 da gen hechtenis, de 10e axe ieder f 4 f 2 boete of 4 en 2 dagen hechtenis, de 13e f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 19e t 2 boete of 2 da gen hechtenis, de 22e f 8 boete of 8 - dagen hechtenis de 23e a X f 3 boete of 3 X 2 dagen hechtenis, de 24e geen straf toegepast. A. X. Bij de regeering aandringen vast te stellen, dat alle kosten, vallende op een openbare verkooplng, komen ten laste van den verkooper. 2. Bij de regeering aandringen op het vaststellen van een maximum strijkgeld van 1 pCt van den Inzet, onder verwUMng naar de sedert de wet van 1924 opgekomen mis standen, welke in strijd zUn met den geest van die wet. 3. Bij de regeering aandringen op een wettelUk geregelde voortdurende flnancleele contróle en regeling van de geldelijke waar borgen van den notaris. B. 1. Bij de Broederschap van notarissen aandringen te bevorderen, dat de notaris tarieven worden verlaagd. 2. Voor het geval de notarissen hun tarie ven niet vrijwillig wenschen te herzien, zal voor de betrokken landbouworganisaties de aangewezen weg zijn deskundige altibtena- ren aan te stellen of in verbinding te treden met bonafide zaakwaarnemers, die bereid zijn zich onder contróle van de provinciale landbouwmaatechappU te stellen. De schoonmaakster veeg de ook het mafgarine- bordje weg Een 72-jarig manneke. genaamcL-Piet H. en ondernemer van een winkeltje te Alkmaar, waarin onner meer ook margarine werd verkocht, was voor den kantonrechter ge- requireerd. omdat op 14 Maart de door de boterwet voorgeschreven aanduiding - nne" zoowel op een der ramen als I winkeldeur ontbrak. De oune heer t de 'oelichting omtrent de afwezigl deze waarschuwingen voor minnaars van zuivere roomboter, en deelde den kanton rechter mede, dat een der winkelruiten was gebroken en de 15-jarige dienstbode, die gedurende de ziekte van zijn vrouw het huis houden verzorgde, in haar schoonmaak- ijver het bordie voven de deur had wegge poetst, ronder den patroon deze wandaad mede te deelen. De bejaarde man werd natuurlijk on voorwaardelijk geloofd en ver oordeeld tot 2 boete of 2 dagen, 'n lichte s'raf, die echter den ouden tobber nog zwaar genoeg zal vallen. Maar er staat geschreven Suprema Lex, Salus populi Het welzijn des volks is de hoogste wet en daarmede moet hij zich bij het neertellen van zijn twee gulden maar troosten. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Purmerend naar Middelburg? Antwoord: Purmerend, Amsterdam, Am stelveen, Uithoorn, Mijdrecht, Wllnis, Ou- dendam, Kamerik, Woerden, Papekop, Ou- dewater. Gouda. Haastrecht, Vllst, Schoon hoven. Nleuwpoort, Goudriaan. SUngeland, Schellulnen, Gorlnchem. Geertruldenberg. Made. Zevenbergen. Oudenboach, Oud-Gas tel, Kruisland, Wouw, Bergen op Zoom. ler- sekendam, Wemeldlnge, Kattendljke, Wilhel- minadorp. Goes. Middelburg. Afstand 242.2 KM. Vraag I: Welke Is de kortste weg van Baarn naar Nieuwe Niedorp N.-H. en hoe veel K.M.? 9 Vraag II: Ik^^eb een album, waarin fo to’s zijn opgeptekt; kunt u mij ook een mid del opgeven, waarmee Ik deze er uit kan krijgen zonder de foto's te beschadigen? Antwoord I: Baarn, Eemnes. Laren, Naar den, Mulden, Diemerbntg, Amsterdam. Tol huis, Landsmeer, Purmerland, Purmerend, Midden-Beemster, Noord-Beemster. Aven- hom. de Goorn. Spierdijk, Spanbroek, Nieu we Niedorp. Afstand 84.8 K.M. Antwoord II: Losweeken en daarna weer laten drogen. Vraag I Door wie wordt het examen Ge- meeirte-admlnistratle afgenomen? II. Bestaat er ook eën cursus om voor dit examen opgeleid te worden? III. Tot wien moet men zich wenden? IV. Geeft het diploma van bovengenoemd examen ook voorrang om by een gemeente lijke Instelling geplaatst te worden? Antw. I: Door de examencommissie der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen. II: Ja, er bestaan zoowel schrifteiyke als mondelinge cursussen. III: Dergelyke adressen kunnen wy in de ze rubriek niet opgeven, maar het zal u niet lastig vallen ze by gemeenteambtenaren tü verkrijgen. IV. Ja, tenminste voor de hoogere betrek kingen- Vraag I: Kan ik als Jongen van 17 jaar nog als stoker by de Ned. Spoorwegen ge plaatst worden? II: Moet men daarvoor op de Ambacht school geweest zijn? III: Tot wien moet ik my wenden? Antw. I: 'Leerllng-machinisten of stokers kunnen aangenomen worden tusschen den 16- en 19-jarigrn leeftijd. II. Neen, maar wel moeten gegadigden eenigszins practyk gehad hebben en op de hoogte zyn van machlnes-e. d. III. Wendt u tot den Ingenieur van Trac tie, gebouw De Ruyterkade, Amsterdam. Vraag: Ben ik als werkgever verplicht een navordering van den Raad van Arbeid, loo- pende over het tydvak 3/3 1929 tot 7 3 1930 te voldoen? Er is my in het r toond. Ook de weri kaart gehad. Voor het eerst heeft hy die be gin April 1930 ontvangen. De werknemer is by my in huui geweest Van 2 Febr. 1929 tot 2 Febr. 1930 voor f 9 per week en na 2 Febr. 1930 voor f 13 per week; in November 1929 is hij 15 jaar geworden. Hy heeft dus verzuimd een rentekaart aan te vragen.‘Nu krijg.ik een waarschuwing om binnen 8 dagen te storten f 22, voor 46 ze gels k f 6.40 en 4 f 0.50 en 10 pCt. verhooging naar boven afgerond tot een bedrag van 10 cent (vanaf 10 Juni 1929). Antw.: U zult de'havordering moeten vol doen (zie art. 246 juncto 328, I.W.k Omtrent de verhooging gelieve \i wenden tot den Raad van Arbeid. Vraag: Welke is de kortste weg van Ter Aar naar Goirle? Antwoord: Ter Aar, Alphen, Gouda, Haas trecht, Vllst, Schoonhoven, Nleuwpoort, Gou driaan, SUngeland, Schellulnen, Gorlnchem, Sleeswyk, Dressen, Capelle, Waspik, Dongen- sebe Vaart, Tilburg, Korvel, Goirle. Afstand Uft KA Burgerlijke Stand Geboren Geer* truda Theresia, dochter van Petrus Kok en Marytje Laan Theodorus Johannes, zoon van Johannes Brandsen en Aafje van ’t HoffPieter, zoon van Pieter Jongere et» Trijntje Cornelia Koeman. Overleden Elizabeth Ruyter, 65 jaren, echtgenoote van Jacob Vel, Getrouwd Lourentius Cornells Schilder te Spanbroek en Martha (Maria Koopman Cornells de Boer en Margaretha Maria Laan Cornells Petrus Breed te Wervers- hoof en Maria Werenfrida Vlaar. Ingekomen: Rinskjen Geertsma van Alk* maar Arien Kootnen en gezin van Nibbix- woud. Vertrokken Klaas Cornells Booy naar Krommenie Janke Bron naar Opperdoes Neeltje Bet naar Alkmaar Jan Havik naar Venhuizen Jan Leek en gezin naar Blokker Gerritje Branders, wed. H. Mole man naar Enkhuizen Cornells de Boer en gezin naar Wognum Sipke Wagenaar en gezin naar Venhuizen Cornells Kuiper en gezin naar Hoogwoud. deling een overtreding der Ongevallenwet, ten laste gelegd aan den heer H. H., destijds, dat is op 4 December, filiaalhouder der be kende firma Simon de Wit te Alkmaar. Op dien datum had de loopknecht Th. Idema het ongeluk in zijn ijver met zijn vingers on der de snijmachine te komen, waardoor hij eenige verwondingen opliep en geneeskun dige hulp noodig was. Dóór dr. R. G. C Schröder ^erd deze verleend en deze arts' wees er dan ook nog op met het oog op de uitkeenng door de Ongevallenwet aan den tijdelijk invaliëde, het noodig was, dat door oen werkgever binnen 24 uur het desbetref fende formulier ingevuld werd bezorgd bij de administratie der posterijen, aan welke 33 3/y. verplichting evenwel op xo Dec., dus 6 dagen na het ongeval, door den heer H. niet was voldaan, met gevolg dat hij in aanraking kwam met den strafrechter. Verdachte was niet verschenen, wel Dr. Schröder, die als getuige werd gehoord. Verondersteld werd, dat de nalatigheid wel tot oorzaak zou hebben het eveneens strafbare feit, dat machihe niet voldoende geweest ende heer H. 30 boete of 20 dagen. Dat liep niet met een paar gulden af Een autpmoóilist uit Heiloo, de 51-iarige heer J. J. de G., aannemer te Heiloo. bevond zich op Zaterdagmiddag 22 Maart te Alkmaar voor het afwikkelen van eenige zaken en begaf zich omstreeks half 7 met zijn wagen op weg naar huis, doch kwam bu de bekende drukke en gevaarlijke kruising Laat, hoek Choorstraat. Bi; den sigarenwinkel van den heer de Munk nam hij sterk dlinks e bocht en kwam in aanrijding met een motor, be reden door den heer Christiaan Broek, vischdrager te IJmuiden, welke motorrijddr rechts van den weg vanuit de richting Ken- nemerbrug en door de onjuiste manouevre van den heer de G. op zoodanige wijze in aanraking kwam met diens auto, dat de motor omkantelde en beschadigd werd. Deze schade werd met vergoed en de heer de G. stond thans terecht ter zake overtreding art. 6 der motor- en rijwielwet, betoogende, dat door de hinderlijke aanwezigheid van een boom en een kinderwagen ter rechterzijde van de Laat, de bestuurder eeniger mate gedwongen was geweest de linkerzijde te houden, terwijl voorts de motorrijder zeer snel had gereden en dus met in staat was geweest, tijdig te stoppen, waardoor de aan rijding vermeden had kunnen worden. Door een drietal gehoorde getuigen, waar- ohder de heer C. Broek en de heer G. Emme- rig, marktmeester werd dit verweer echter tegengesproken en aangetoond dat de heer de G. zich bij het omslaan van den hoek geheel links had bevonden, nog wel binnen de scheidingslijn, in den weg aangebracht. Voorts werd de veronderstelling geopperd, dat de heer:de G. door eenige, aan alcohol gebruik ontleende invloeden niet geheel zeker van de besturing was geweest, doch deze insinultie weersprak de heer de G. pertinent, alhoewel hij moest toegeven, eenige glaasjes bier te hebben genoten. De ambtenaar, als practisch motor- en autorijder bij ondervinding wetende, hoe gevaarlijk het is op dergelijke drukke kruis punten de bocht links af te knijpen, achtte het feit hoogst ernstig en zou, indien artikel 22 was ten laste gelegd, zéker niet geaarzeld hebben, ontzegging der rijbevoegdheid te requireeren. Tluuxs moest hij zich bepalen tot het eischen een hooge geldboete en wel 50 subsidair 50 dagen hechtenis. De kantonrechter, zich geheel refereerende aan dit requisitoir, wat de appreciatie betrof, reduceerde evenwel de gevorderde straf tot 35 boete subs. 35 dagen hechtenis. VOLENDAM, 3 Mei. Visschery. De ansjo visvangst van de spannen bedroeg heden 120 kilo per span, prys 45 cent per kilo. De ansjovis wordt grootendeels gevangen In het Noordeiyk eel der Zuiderzee, zoodat de Volendammers een flinke reis moeten maken, aleer ze met succes hun netten kun nen uitgooien en by stil weer is dit voor zeil- vaartutgen niet mogeiyk. De overige visschery is nog schaarsoh. TER AAR, 2 Mei 1930. Velllngberlcht R.K. Tulndersver. ,,St. Phocas’’. Sla f 0.30 tot f 3.00 per 100 krop; Bloemkool 5 tot 20 cL per stuk; Peulen f 3.70 tot 4.10 pe^ioo pond: Peen 10 per 100 bos; Radijs f S.70 per 100 bos; SnUboonen 12 per 10 Kg. Door den heer J. Krolt werden heden kisten KL fini^oamn MROSKtij, Een roekelooze en gevaar lijke baldadigheid Toen in den schemeravond van 18 Febr. de heer Corn. Hoe be, visch- en fruithande laar te Bergen met zijn kettenwagen het landpad, waarover hij ingevolge hem door het gemeentebestuur verleende vergunning naar zijh woning mag rijden, insloeg, ont dekte hij eensklaps dat zijn ket struikelde en niet verder voort kon. ondanks de toege-' diende „aansporingen." Het bleek nu dat over bedoeld pad een prikkeldraad was ge spannen, waarover de ket was gevallen en na onderzoek kwam aan het licht, dat de koopman en collega van Hoe be, de heer P. L. B. zoo onvoorzichtig, om nu maar een scherpere qualificatie niet te bezigen, was geweest, dit stuk draad -aan te brengen, niettegenstaande hij tevoren door een toe schouwer, den bakker P. C. Brugmeijer was gewaarschuwd dat na te laten, omdat Hoe be daardoor een ongeval kon oploopen. De heer B. zou toen hebben geantwoord, dat hem zulks niet kon verd Gemeeld heer B. stond nu terecht als verdacht van straatschenderij, in casu gevaar of nadeel teweeg brengen, de baldadigheid strafbaar gesteld bij art. 424 wetb. v. straf recht. Hij erkende het feit, doch beweerde niet de bedoeling te hebben gehad eenig nadeel te willen toebrengen. Hij bebouwt in de nabijheid een akker en zeide nadeel re ondervinden van het bezoek, dat de ket van Hoe be aan zijn bouwerij bracht. Overigens meende verdachte ook nog, dat uit broodnijd het gebeurde zoo veel stof had opgejaagd, wat echter de heer Hoebe ontkende. Het was juist zijn bedrijfsgenoot, die zich neringnijdig betoonde. Dit was natuurlijk een kwestie die niet aan de orde en uit te maken was. doch het feit achtte de Heer ambtenaar ernstig genoeg om f 25 boete of 25 dagen te vorderen, terwijl de Heer Kantonrechter den verdachte veroor deelde tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechte nis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6