I ONS BLAD I I I 1.10 Li. FRANKENBERG, Alkmaar OP WEG NAAR CARTHAGO CITY-BAGS DEZE WEEK bijzonder gerecht uit onze LUNCHROOM I KOFFERS Voornaamste cXïeuws Meer vacantie MAANDAG 5 MEI 1930 Luxe Verhuurinrichting GARAGE JAC. MET DFT NUMMER BESTAAT UIT TWEE Bl ADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No 1«S - -r f40 Weer te geleverd door de fa. Ypma VROOM DREESMAHH ALKMAAR Telegrafisch Weerbericht Opstootjes te Delft Typhoon te Japan Twee honderd dooden m:©:©:©:© j;©:©:©:©:^ I jI©.©!©T Zaterdag de aieowste GRAMOPHOHE-FLATEH JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Door de Woestijn THEOLOGIE IN DE OASIS - WAT ALI ZEI Gandhi eindelijk gearresteerd Naar de gevangenis te Poona vervoerd een gruwelijk misdrijf Dubbele moord en zelfmoord Steenderen (Geld.) 'WGIFTE MOET OP STRAFFE VAM VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL Botsins tusschen tram en auto J V'- Twee onmetelijkheden ii APPELMOES Eerste ernstige* botsingen in China. Typhoon in Japan - Tweehonderd doodga, Studentenrelletjes te Madrid. afge- Communistische opstanden in Zuid-China, De wereldtentoonstelling te Luik ge open Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Achterw» en niet Zoon Gods de Schatgravingen te Zaandam Gravin Sylvia geeft «elf aanwijzingen men- Communisten gearesteerd naar I den. lende wier slacht staat zoodat vocht komt. Na wel heet ik moest het gesprek i weergeven, precies zooals het Interessante punten gebeurde. Wanhoopsdaad van een werkloosen molenaar De installatie der staatscommissie-bovtak ter bestudeering van de landbouwcrisis. Nadere mededeeilngen over den moord Abcoude. De voetbalwedstrijd Holland—België ein digt in een gelijk spel (22). Het proces „Falke" Beklaagden vrijge sproken. Licht op 1> lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.02 uur. Mijnontploffing in Asturie (Spanje) U dooden. kippen pakzadels vee t" vol bij Dubbele moord en seUmoord te Steendena (Geld.) De Rockefeller Foundation schenkt 110AM dollar voor de Leidsche Sterrewacht. In den afgeloopen nacht is Gandhi te Ja- lapur gearresteerd. ABONNEMENTENvoor Alkmaar ■n Agentschappen: per Week 25 cL; per kwartaal f 325; per poot, per kwartaal 155 b|| vooruitbetaling. Alt? (Jezus in van alkmaar Till!»—! AdmhUstraUa No. <33 Radactie Ne. «33 GEB. AARDAPPELEN Prima 4 en 6 persoonswagens beschikbaar A 15 cent per KM. Speciaal ziekenvervoer. TELEFOON 572 TELEFOON 873 Gravin Sylvia-komt zelf aanwijzingen ge ven b(j de opgravingen te Zaandam. Binnenkort zullen alleen de bankbiljetten van f 10 met de Zeeuwsche boerin gangbaar z(jn. PIEPKUIKEN Dronken inboorlingen veroorzaken opstand in de Kaapprovincie. Hoogste barometerstand 767.0 te Rost. Laagste barometerstand 749.1 te Valencia. Verwachting: Matige. Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, meest zwaar bewolkt, toenemende kans op regen of onweer, aan vankelijk warmer. Granaatentploffing te Toulon 2 doe den. Is Gandhi nabijheid Tot nu toe zijn reeds 107 lijken van bjj den typhoon, welke iceds meer dan 40 uren bo ven Zuidelijk Sachalin en het eiland Hok kaido woedt, om het leven gekomen slacht offers geborgen. Een Japansch schip, dat Nagasaki had veilaten en vergaan zou zijn, is thans zonder averij In een Japansche ha ven binnengeloopen. De Japansche keizer heeft oevolen. dat bijzondere fondsen ter beschikking moeten worden gesteld van de familieleden der bij de ramp om het leven gekomen slachtoffers Mi verlies van "a onderen ritme de Aurés- waar de te verblijven in een oasis, tusschen de waaierige palmen en slanke ceders. ..De boom en van den Eeuwige staan vol sap." zingt de psalmist. Zóó ook op den Atlas, den geweldigen bergketen, dien wij door en over getrokken zijn. En langs de llefelljke Algerijnsche asphalt- wegen, aan weerszijden beplant met welig groeiende platanen en ceders en olijven, hier en daar afgewisseld door grilllggevormde cactusbosschen. Of met jtatlge populieren en de steeds-nijgen de. geurige eucalyptusboomen. Op de steeds steiler hellingen der bergen, waar de Algerijnsche schapen welden, straalt dan fel de gele brem In groote verschéidenheiden de boschjes pur- pere bremstruiken, die al even over vloedig voorkomen, geven een onge meen opvroolljkende noot aan dit mauve-grijs-bruln berglandschap. En zoo, Ons onderwijs, dat schiet te kort! De jeugd studeÏH té grondig. Ziezoo, dat laat geen twijfel meer. Want dit is kort en bondig! En ’wie zoo spreekt, wje twijfelt nog? Dat zjin de paedacogen. Die geen tekort, maar een tegoed Voor onze jeugd beoogen. Dus speurde men de oorzaak na En deed dit flink en vaardig. Want niet’ 1 toch znc faliekant Als geest’Hjk minderwaardig, Heurèka! riep Archimedes; Men hoort het thans herhalen. Gevonden is de zwakke plek. Waarin wij zoozeer falen. Ons onderwijs, dat schiet te kort. Te kórt is de vacantie! Zoodat ik voor verbetering, Op-d*t punt, nog we! kans zie. Van alle landen geeft ons land Den '«t minst vertxxizen. Een achterstand, waarover men Behoorlijk heeft te blozen. Wanneer de jongelui dus hier Wat méér vacantie krijgen. Dan zal ook de ontwikkeling Tot onrustbarend stijgend! Dus wenx:ht men den superlatief En wil men consequent zijn. Geef dan vacantie, héél pyt jtór; De uitkomst zal patent zijn! MARTIN feERDEN bii een breuk van been of erin Een vreeseljjk drama heeft zich in den af geloopen nacht te Steenderen (G.) speeld. Vlak naast het gemeentehuis staat bet ge bouw van de Coöperatie van den A.B.T.B. (R.K. Boeren- en Tuindersbond). Dit huis werd bewoond door den 53-Jarigen molenaar K. B. Tot 1 Mel JJ. was het huis zijn eigen dom geweest, doch door slechten gang van zaken had hij het aan den bond moeten ver- koopen Eiken morgen was het de heer B die de deuren opende om het bedrijf open te stellen. Hedenmorgen bleven de deuren evenwel gesloten. Te ruim 9 uur heeft men zich, daar men onraad vreesde, door het openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Wat men er vond was vreeselyk. De man had zich In nAchtgewaad aan de trap opgehangen. Onmlddellijk werd de burgemeester als hoofd der politie ge waarschuwd. en bij nader onderzoek vond men de 48-jarlge vrouw en de 15-jarige dochter in de slaapkamer op de bovenver dieping met ingeslagen schedels. Beiden gaven nog teekenen van leven, doch de dochter overleed zeer spoedig. Bij het afzenden van dit bericht was de vrouw ruw in leven, doch zjj is stervende. In de slaapkauier. waar overigens geen wanorde was, vond de politie de bebloede bijl, waarmee de man in zjjn wanhoop om den gang van zijn zaken een einde heeft gemaakt aan het bestaan van zjjn familie. Het gebeurde heeft in het dorp groote con sternatie verwekt. De justitie heeft de lijken vrijgegeven om te worden begraven. h rieele schade wordt op 5 millioen jen geraamd. Het aantal personen, dat als gevolg van den typhoon het leven verloor, zou thans de 200 naderen. Vler-en-negentig lijken zijn terug gevonden. Honderd personen worden nog ver mist. De stand van zaken Zaterdagmorgen heeft Gravin Sylvia, de helderziende dame uit Berlijn, opnieuw een bezoek aan het terrein van de opgravingen gebracht. Aan de hand van het protocol stalde zij vast, dat met het graven een andere richt ting moest worden ingeslagen en wel in die van de Oostzijder Kerk. Hier zou. naar Fr Sylvia mededeelde, een onderaardsche gang zijn, die de verbinding heeft gevormd tus- schen den burcht en de kerk Naar naar oordeel zal het noodig zijn het geheele ter rein bloot te leggen en het werk meer syste matisch en op uitgebreider schaal aan te pakken. Het staat bij de clalryoyante vast, dat de schat er is. Om de zaak aldus aan te pakken, daar mede zijn eenige duizenden guldens min stens f 10.000 gemoeid, waarover men blijkbaar voor het oogenbllk de beschikking niet heeft. Gravin Sylvia heeft zich thans gewend tot Prinses Bentheim uit Erfurt, die architecte is en een nicht van Koningin Wilhelmina, in de hoop deze voor het plan te winnen. Ook is gedacht aan het archeologisch in stituut. dat in November 1929 door Prof. Ro- denwald werd geopend. Te Parijs is een berucht schUderiJenwr* valschcr gearresteerd. Vast staat, dat tot heden niets van waar de is gevonden dan enkele porceleinen voor werpen. meest in zeer geschonden staat van een paar honderd jaar oud. die ecnter wel meer bij dlepgravlngen worden gevonden en dus geenerlei aanwijzing zijn voor de juist heid van de stellingen van Gravin Sylvia. AVVEBTKNT'IEPKUS; Van 5— regel» f IJ», elke regel meer K3K RECLAME per regel voor <le eerste pagina; voor de overig» pagina's 8-50 RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing f dJt» fn advertentie van 5 regels; tedere regel neer «J2 het melodieus-uitgesproken voor beekje, sprak over iets dierbaars, blijkbaar. En, o God heb ik dat melodieus woordje El Oued, lief gekregen, ook ik, in die eln- delooze verraderlijk blonde zand woestijnen tusschen de Atlas-bergke- van Algerië en de Aurès van De R. K. Vereeniging van HandelsreM- Rrr» besloot geen onderhandelingen aan te knoopen met het R. K. Werkliedenverbond, tot aansluiting bij dit verbond. Gisteravond zijn het zuiden van Saghalien en het eiland Hokkaido door een tyfhoon ge teisterd. waardoor naar men vreest tal van vlsschers zjjn omgekomen. Er worden onge veer honderd personen vermist en reeds zjjn verscheidene lijken aangespoeld. De mate 'll Woestijn heb ik doorkruist: Een van Afrlka’s vele woestijnen.... "nWeek lang tusschen zand en hemel' Almaar hemel en zon gezien; Almaar zand ingeademd, ondanks alles! Ti Week lang onder blauwen hemel, •n Week lang over geelbruin zand Met vage horizonten van bergkam men. voor den mensch Twee ontzaglijke ruimten. Daartusschen'n*st!pt onze autoiX En verderzand en liemel Mijn indruk van de woestijn? Maar, gij stedeling, kunt ge ze nog wel begrijpen? GIJ, temidden uwer ver- mechaniseerde kunstmatigheid? Gij. met uw zoo wonderlijk goed geregeld, zoo knus gemeenschapsleven? Met alles In uw leven zoo precies op zijn tijd en op zijn eigen plaats. tijd en plaats elkander zoo vernuftig dienen? Kunt ge de woestijn en woestljnbe- woners nog wel begrijpen, vooral gij, in uw mooie, geriefelijke Hollandsche ste den? Weet ge nog wel anders dan lou ter cerebraal, gij stedeling, wat Gods primitieve natuur was en nóg is? Wat haar elementen zijn, wat die doen voor u? Wat de levengevende zon beteekent die uw koren rijp stooft en. uw druif, waa/uit brood en wijn voor een offe rande des Heeren en voor het leven var. héél het volk gedijen? Wat het sappige groen, wat de bloesemende vruchtboo- men bij een zoet kabbelend kristallij nen beekje? t Schaapherdertje, ’n Kabyle-jochie dat me 1 eerst den naam El Oued lis pelde, woord héél wat „God heeft' geen zoon. Hij heeft geen vrouw gehad. De éénige Alt Allah de geste met de drie vingers! zijn voortgekomen uit de schepping Gods. Toen Allah de geste! slijk nam van de aarde en daarover blies (hij blaast heftig) zoo dat, van zijn geest doordrongen, het slijkbeeld levend werd en mensch. Ginder, verdwenen al te heet en ook te schraal wordt voor de schapen, trekken juist nu in onafzienbare rahilla’s (kudden) de Kabyle-herders met hun vee door de bergkloof naar de hoogere plateaux Herders en herdersjongens met staf en stok, als geleiders. En dan de kameelen, stroomen van lastdragende en kudden van wei dende kameelen op, over en langs on zen weg. Bepakt met het opgebroken kamp, met zakken dadels van de palm- boomen der oasis, met leeftocht voor de menschen en voeder voor de paar- Kameelen, op wier bulten kake- zltten vastgesjord, aan bloedige stukken ge- te bengelen hangen. Die. wanneer ze den telgang doen over een bergkam tegen den verren gezichtsein der aan, u steeds weer herinneren aan die plaat van Doré met de Wijzen uit het Oosten, die het héél kleine Kindje te Bethlehem zochten 42AAA Lerenslunae «eheele onaewhiktheid tot werken door - bijeen ongeval met - n bii vertiee van een band. - a ne bii verlies van een ww I uUUU.* verllev ven belde armen beide beenen of belde oneen I 75D." dnndelliken afloop I 250." een voet of ee" oog f 125." duim of wijsvinger uU>~ tusschen tenen van Algerië Tunisië In Iemand heeft me jaren geleden eens gezegd, nog wel lachende: ..Zonder die zandwoestijnen van Arabië, Egypte en héél N.-Afrika zou het Mohammeda nisme nooit geworden zijn, wat het nu eenmaal geworden is. Dat begrijp ik nu beter! *n Woord van diepe wijsheid! Nu zitten mijn afgepeld gelaat en donkerrood gezwollen neus verscholen achter een dikke laag „crème pour les visages brulés”. Zoo staat het op de tube. Voor vier-en-twintig uur ben ik dus ontoonbaar, 'n kluizenaar; on danks mijzelf. Nu kan ik weer zoo eens mijmeren, terwijl mijn venster wijd openstaat boven de Rue de ITspagne en het geweldig auto-getoeter en eze- len-gebalk van Tunis heel mijn steenen kluis schijnt te vervullen. En daarom óók begrijp Ik nu beter.... De physieke omstandigheden, de ge- ographiscbe. politieke, ethnologische 2n In ’t algemeen de cultureele, welke een geloofsverbrefdlng kunnen bevorderen In den afgeloopen nacht een klein plaatsje in de Surat gearresteerd. De arrestatie vond plaats op grond van een verordening dateerende uit het jaar 1927. Na zijn arrestatie werd Gandhi met een posttrein naar Bnive, op ongeveer 60 K.M. afstand van Bombay, vervoerd en vandaar met een gesloten auto naar de gevangenis te Poona, 150 K M. ten Zuidoosten van Bombay gelegen. In de gevangenis <te Poona zal Gandhi voorlooplg blijven. Indien niet onmiddellijk na zjjn arrestatie een gerechtelijke vervol ging tegen hem wordt ingesteid. Te Bombay hebben de autoriteiten om vangrijke maatregelen genomen, om demon straties en onlusten tegen te gaan. Tot mv toe heeft de Britsche regeeilng geen officieele verklaring met nadere bij zonderheden omtrent Gandhi's arrestatie gedaan. Ook de berichten uit Indië in de ochtend bladen van heden vermelden niet welke bepaalde ernstige gebeurtenis de onmiddellijke aanleiding tot Gandhis ar restatie is geweest. Berichten over een blijvender; ernstigen toestand komen slectjts van de Noordwes telijke grens van Indië. De verordening, waarbij een vroeger verbod tegen het hou den van vergaderingen weer in werking wordt gesteld, vindt haar oorzaak in de onrust, welke onder verscheidene sterke stammen in het Noordwesten heerscht. Hoewel verklaard wordt, dat het dezer dagen opnieuw bezetten van den post van Britsch Commissaris aan de Noord westgrens niet in verband staat met de onlusten of met de kort geleden te Peshawar plaats ge had hebbende dienstweigering van Indische troepen, heeft dit feit toch bezorgdheid in Engelsche kringen gewekt Het bestuur van de Europeesche vereer i- ging te Bombay heeft een schrijven gericht aan den gouverneur der provincie Bombay, waarin verlangd wordt, dat de regeering in de toekomst scherpere maatregelen zal tref fen. om de orde te handhaven, aanvallen te straffen, demonstraties te verbieden en actie te voeren tegen Gandhi's campagne Alte nne'« oo dit M.d yim innvolae de »erIekerin<av<«,rw8.rden MM onnee.llen verzekerd voor een der volccnde nltk verin een Mosllm-amuletten hals over zijn schoon rose had- ons allerlei wenschen afgebeden. En toen kwam broer, even in de twintig dachten wij, óók eens wat met ons pra ten. We zullen dien maar All Abd En Nebi noemen. Wat zooveel zegen wil als: Ali, dienaar des profeten. Hier is 't gesprók, verkort. „Waarom neemt gijlieden Aïssa Christus) aan (uit eerbied bracht Ali de toppen zijner drie rech- tervingers aan zijn mond) El Nebi, den profeet?” Ik: „Omdat Aïssa is. Ali (ter aarde spuwend): AMSTERDAM, 5 Mei. Een vrachtauto die van morgen van de pont af kwam aan den Valkenweg, zou aan de Meeuwenlaan gekomen keeren. Op dat oogenbllk was een trein^ van de Nrd Hollandsche tram in aantocht. De chauffeur had dat niet opge merkt Bü de daarop volgende hevige bot sing werd de vrachtauto onderste boven geworpen. terwijl de locomotief van de tram en de volgende wagen uit de rails liepen. Wonder boven wonder liep deze botsing goed af. De chauffeur van de auto had slechts een kleine ontvelling aan de han den. ook het personeel van de tram kwam met den schrik vrij. Alleen een lantaarn- afscheid van Sidi Bab-el-Oued en van zijn broeder Ali, onder veel plicht plegingen In den auto zei iemand: „Het is niet goed met die lui over geloofszaken te praten: vraag het maar uw missiona rissen. U moet allen maar eens lezen over de geheime broederschappen, hun profeten enopruiers. Dan zult u wel begrljpén hoe moeilijk het is, een Mos lim te overtuigen. En ook. wat Mo hammedanisme geworden is....” F. J. W Zaterdagavond is het in het centrum van de stad Delft geruimen t(jd seer rumoerig geweest. Een aantal communisten ventte nJ. met eenige blaadjes en voerde een reclamewagen met zich mede. Daar dit laat ste in strijd was met de politie verorden Ing wildon twee politieagenten op den Ouden Langendük het voertuig in beslag nemen. Daartegen verzetten de personen zich hef tig. zoodat een gevecht met de politie ont stond. Met blanke sabel en gummistok wer den door een groot aantal agenten klappen uitgedeeld. Verschillende communisten wer den gearresteerd. Tijdens het overbrengen naar het bureau moest de politie herhaalde malen optreden tegen de oproermakers De reclamewagen werd in beslag genomen. Een groote menigte, die zich voor het politiebu reau had verzameld werd door de politie verspreid. ons „carton-repas” werd ons de bestelde Arabische koffie gebracht. En door Sidi Bab-el-Oued. Neen, zoo die man nietmond van den stroom.... Ik gaf hem later dien bij naam, omdat hij zoo buitengewoon spraakzaam was en ik géén concur renten verdragen kan! Dat zei Sidi mij trouwens Me dunkt maar zoo bij de I Wij waren allemaal in het hooge gras, in den drogen kuil van een palmboom gezeten. Sidi, in een opengeslagen wit ten burnous, met rond den onderkleed, van Allah zijn jonge Dat wil zeggen: het karavanen pad van mijnheer Nadji. En de palmentuin, waarom een flinke muur opgetrokken Is van gedroogde klei, telt een paar duizend mooie palmboomen. Elke boom dadels, in een soort holte, regen of bewatering het vooral bij alle boomen terecht Het werk van de opgravingen te Zaan dam wordt thans, na een rustpoos van eenige dagen, weer met kracht voort gezet. De onderzoekingen geschieden nu op een plaats meer in de nabijheid van het kerk hof op aanwijzingen van de helderziende dame. Gravin Sylvia wordt te Zaandam ver wacht om nog meer aanwijzingen te geven, op welke wijze nu verder gearbeid moet wor den. Tot nog toe is niets van eenige waarde ge vonden. De enkele voorwerpen, die opgegraven zijn en bij het maken van fundeeringen we! meer aangetroffen worden, geven geenerlei aanwijzing, dat men met het zoeken van den verborgen schat op den goeden weg zou zijn. De heer Lanthurst is intusschen ijverig bezig het terrein af te zoeken met behulp van een platina kogeltje aan een zijden draad, dat nu eens langzaam, dan weer vlug bewogen wordt al naar gelang van de gesteldheid van den bodem. voorkomen. opvroolljkende noot aan berglandschap. onder telkens veranderde indruk ken. zijn we haast ongemerkt de woe stijn binnengereden Vanaf de hoogte der laatste en zeer gevaarlijke zig-zag berghelling, wat een onvergelijkelijk panorama! Die eeuwige bergen achter je, met die eeuwige boomen om je heen, de eeuwige hemel, dien je met je handen meent te kunnen grijpen, boven je. ^n dan. die ontzaglijke leege ruimte der woes tijn beneden je. Hier is de natuur nog. zooals ze voortkwam uit de hand van haren Schepper. En de mensch. dat verwaand benzine-insect, heeft de heiligschennende hand hier nog niet geslagen aan de flanken van Gods ber gen. noch aan de menigte barer boo- menzuilen. Ginder, waar hoogvlakte verdwenen is, woestijn Ik: ,-AU, is dan de mensch goddelijk^ All (heftig en diep buigend, met uit- gespréide armen)..Allah alléén is Allah. En Mohammet zijn profeet...... Het is de Chltane (Satan), die de ver wijdering tusschen Allah en de schen teweeg gebracht heeft. En tus schen de menschen onderling Ik: ,>11, hebt gij den Koran van Aïssa (het N. Testament) gelezen?” All: „Neen, heer; dat is een vertTden boek voor ons.” Een onzer: „Moogt ge er naar luiste ren, indien ik er iets uit lees?” Ali: .Allah zal mij behoeden!” De Franschman leest: „Toen Aïssa in het geheim naar Jerusalem gegaan was, met het loofhuttenfeest der Joden, en daar optrad als leeraar, stonden de Jo den verwonderd; maar Jesus sprak: „Mijn leer is niet van Mij, maar van Hem, die Mij gezonden heeft, den Waarachtige; en Dien kent ge niet... Ik ken Hem wel, omdat Ik van Hem ben uitgegaan en omdat Hij Mij heeft gezonden Ali: „Genoeg! Weet gij dan niet, dat Aïssa de geste! voorspeld kleeft, dat na hem een andere profeet komen zal, die van hem getuigen moet? Wij zeggen, dat het onze gezegende Nebi Mohammet is, dien Allah behoede, die gekomen is om de wereld voor Allah te winnen Hier werd het gesprek afgebroken, want de chauffeur was in den palmen tuin komen melden, dat ’t tijd was om te vertrekken. Wij namen hartelijk Maar ik moet u toch van een gesprek vertellen, ’n Gesprek, dat Ik, temidden mijner tien medereizigers, met een jon gen, geschoolden „Arabier” had in zijn palmoasis. Arabier schreef ik tusschen haakjes, omdat zij-zelf zich zoo noe men. Onnadenkend, voorzeker; ze wil len hun kwafitelt van Moslim aandui den, in tegenstelling met die van Is raëliet of „Roumi” Roomseh Chris ten). Deze „Arabier” was een Berber. En waarom zou hij dan niet even trotsch zjjn op zijn naam van „Zoon van het Land van Barbarije”, (als af stammelingen van families, wier baker mat in dat geheimzinnig en romantisch land van de Duizend en Een Nacht was? Het was t middaguur. De autocar houdt In den regel een uurtje stl’ bij een of anderen herberg, zoo rond dien tijd, om de reizigers tijd te geven een maal te gebruiken. En om zich daarna wat te ontspannen. Maar zoodra ge Biskra voorbij zljt, de „Gouden Poort der Woestijn” uitgere den dan houden de grapjes over een „onzichtbare woestijn” op: want Je ziet haar desolatie en hoort haar stilte en proeft haar fijn stofzand! De oases worden hoe langer hoe verder van el kander aangetroffen; van gehuchten, waar men u ten eten zou geven Is dan geen sprake meer. Het wordt dus ik citeer het prospectus „carton-repas”. Nu, die cartonnen doos met een halve flesch Algerijnschen wijn en een flesch Vichy, brood en boter en leverpastei en hardgekookte eieren, dadels en gekookte pruimen in „luchtledige” cartons was alles heej goed verzorgd én óók voldoende. Wanneer het dan rond dat lunchuur gaat, bedenkt die alles-wetende chauf feur. die bovendien een buitengewoon deskundig vakman is, waar hij met de zijnen het njaal zal nemen. Op den weg van Blskra naar Negrine (met eindbestemming Tozeuri heeft hij sinds jaren zijn oogen geslagen op den palm- tuin nabij het voormalige muildieren pad de Khanga Sidi Nadji genaamd. Een protest van Nederlandsche exporieaM teren het Duitsrh invoerrecht op eieren. Naar de vorminr van één rroot, artistiek sterk tooneelrezelsehap, dat den Amster» damschen Stadsschouwburg xal bespëlen? kunnen bevorderen of tegenwerken, ze maken hoe lan ger hoe meer een voornaam deel uit van het deskundig onderwijs, dat onze Roomse he missionarissen krijgen. Bij zelfs een nog oppervlakkige studie van den Islam en zijn phenomenaal-vlugge verspreiding door Arabië, N-Afrika en. later, door Azle, diene men wel degelijk een vergelijkende studie te maken van de physieke omstandigheden en oorza ken, waaronder het Mohammedanisme zich heeft kunnen ontwikkelen. Om daarna onwillige volkeren gewelddadig te onderwerpen. Dat begrijp ik nu beter. De zee en de woestijn hebben dit met elkander gemeen; zij suggereeren bei den de eeuwigheid. De majesteit der stilte, der intrinsieke onveranderlijk heid wordt door niets verbroken. Er is géén weg. waarlangs de mensch zijn beschaving zou kunnen planten midden in de golven der zee of in de zand woestijnen der Sahara. De zee en de woestijn komen nu eenmaal niet voor bewoning door menschen in aanmer king. Men kan er hoogstens eens door henen trekken; van een gegeven punt, zooals bijv. Algiers voor mij was. een ander middelpunt van mensche- Ujke samenleving, zooals Tunls-Cartha-t go. Gedurende dien doortocht kan men hier of daar eenigen tijd vertoeven. op een liefelijk eiland of In een koele, lachende oasis, aan den oever van een schuimende Oued. Maar In onzen tijd vestigt zich er niemand blijvend; tenzij In Pierre Benoit's romans. Toch is 1 een heerlijkheid. ondanKs een zeker ongerief, eens in de woestijn te verblijven! Bijvoorbeeld een nacht In het tentenkamp te Negrine, op den •woestijnweg tusschen Blskra en Tozeur. En een verrukkelijke heerlijkheid eens

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9