VOOR DE HUISKAMER HET DRAMA VAN GROOTEGAST BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 9 MEI 1930 Telegrafisch Weerbericht RECHTSZAKEN SPORT EN SPEL VOETBAL Het ongedachte huwelijksgeschenk LANDBOUW EN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS FA ILLISSEMENTEN ii Een persoon die in zijn uitin&en zeer geremd was - Handelingen welke een physisch dwanèkarakter dragen Mond- en Klauwzeer EDAM WARMENHUIZEN huldiging van den heer g. lammes ALS ZAANSCHE BILJARTKAMPIOEN ZAANDAM Internationaal Toarncol te Genève ea waren den koning te rijk. o door Elliot Bailey. dwangvervhu nselen een des van is het „Erkent met i, kwam K.G. 8 Mei. Paardenmarkt. Te Amsterdam is voor examen theologie geslaagd noot de heer K. Hart. een ge- i en tenger en ofschoon itzag, zoo ontging het den zoeker niet, dat verdriet Uit het jaarverslag vernamen wü. dat in 1928 3 kinderen waren uitgezonden met 116 verpleegdagen. In 1929 zijn 4 kinderen uitgezonden met 193 verpleegdagen. Het resultaat van deze kinde ren is uitstekend. Flinke gewlchtstoename en verbeterde algemeene gezondheidstoestand, op het oogenblik zijn 3 kinderen uitgezonden. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester over 1928 ontvangen f 406 28, uit- Voorritter deelt mede, dat het vorige jaar geen vergadering is geweest, omdat weinig kinderen uitgezonden waren, tengevolge van het heerschen in onze gemeente van Rood vonk. Daar thans de toestand weer beter is. kunnen weer kinderen worden uitgezonden. De notulen der vori-e vergadering werden door den secretaris, de heer P. Klant, voor gelezen en goedgekeurd. Jaarverslag. DE WERF „CONRAD” ONTSLAAT BIJNA HET GEHEELE PERSONEEL Daar de werkzaamheden, verband houdend met de aflevering van een aantal piatbo- demschepen, afgeloopen zijn en nog geen nieuwe orders zijn binnengekomen, heeft de directie j 1. Zaterdag en dien daarvoor 28 man personeel ontslagen Waarschijnlijk komen nog meer arbeiders van deze werf op straat. 25-JARIG JUBILEUM J. PIETERS Jr. Den 6en Mei is voor onzen welbekenden gasfitter, zijn gezin en familieleden, een on- vergetelijken dag geworden, naar aanleiding van het feit, dat hij op dien dag 25 jaa' in dienst was als gasfitter aan de gemeente- gasfabriek. Directeur J. P. Vader en adjunct-directeur J. G. van Goor kwamen 's morgens den ju bilaris persoonlijk feliciteeren en spraken woorden van waardeering voor het werk van den heer Pieters. Nadien werd als gebruike lijk een cadeau onder couvert aangeboden. Vele particulieren hadden hun belangstel ling getoond en ontving de Jubilaris tal van kleinere geschenken en veel bloemen. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd en brachten hem in den avond een bezoek, dat een zeer aangenaam karakter droeg. Na mens de kameraden op de fabriek werd een gouden horloge met inscriptie aangeboden, waarmee de jubilaris zeer ingenomen was. Ook de verschillende vereenigineen. waar van de jubilaris lid of bestuurslid is, kwa men van hun belangstelling getuigen. HOORN. 8 Mei. Kaasmarkt. Kleine Fabriek f 3850; 46072 K.G, ALKMAAR, 9 Mei Kaasmarkt Aan voer 71 stapels, wegende 156.000 kilo. Fabrieks kleine f 38. id. commissie f 41, Boeren commissie f 43,50, id. kleine t 39. Handel goed. PERSONALIA het provisorisch onze plaatsge geven f 17450, saldo f 231.38; over 1929 aan ontvangsten f 481.13, aan uitgaven I 117.07, saldo f 36456. Rente spaarbankboekje t 15.40, saldo f 379.46. Door de heeren J. B. Relnders en H. Slik ker werden de verschillende rekeningen en bescheiden nagezien en bij monde van eerst genoemde werd alles in orde bevonden. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van mevr, van Hesteren en *n heer P. Klant bovenstaande bestuursle den werden bij acclamatie herkozen. Vaststelling contributie Centraal Genoot schap werd bepaald op f 5. Rondvraag. Voorzitter deelt mede dat het de aandacht van het bestuur heeft getrokken dat enkele leden hebben bedankt. Het ver wondert het bestuur dat daaronder ook leden zijn van wie indertijd kinderen zijn uitgezon den. Voorzitter had gedacht dat dergelijke personen, die toch soms in belangrijke mate van de vereenlging hebben geprofiteerd in de laatste plaats voor het lidmaatschap zouden bedanken. Getracht zal worden nieuwe leden te winnen en de leden die hebben bedankt weder op hun besluit te doen terugkomen. t uit op zijn ge- -. f 3750; Commissie f 43; Fabriekscommissie f 42. Aanvoer 34 stapels wegende Handel goed. ALKMAAR, 7 Mei Alkmaarsche Export veiling Aardappelen per 100 Kg. f 3.aard beien per doos 0.18; andijvie per 100 stuk? 250; asperges per 100 bos 2341; bloem kool I 1525. idem n 612; kropsla per 100 150450; komkommers per 100 f 13 19; prei per 100 bos 1504.10; postelein per bakje 0.150.90; rabarber per 100 boa 37; roopstelen per 100 bos 050130; radijs per 100 bos 1250; Selderie per 100 bos 0.401.20; Spinazie per bak 0.10 0 42; dubele spercieboonen per pond 050; uien per 100 pond 2.70; wortelen per 100 bos 617; witlof I per 100 pond 411.20, AMSTERDAM 9 Mei De aardappelprij zen waren heden onveranderd. Geen aanvoer. In den ipop van den winter bepaalde het mond- en klauwzeer zich in ons land tot en kele gevallen. Het hoogste aantal was in Februari toen het 5 betrof. Het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht, hield een streng-toe zicht, vanaf Februari 1930 werd in 10 weken 12812 veebeslagen geïnspecteerd. In April nam de toestand een verontrus tende wending, van 16 tot 22 April kwamen er 29 gevallen voor. Na de intrede van de groote koemarkten vertoonde de ziekte zich weldra op de Rotterdamsche markt. Bij vee, daar gekocht, kwam een geval voor te Poor- tugaal op 12 April, ook te Lage Zwaluwe kreeg een koe de ziekte ook bj) koeien ge- fepcht te Utrecht. Amsterdam en Leeuwarden kwam „Blaar” voor. Zoo werd spoedig een deel van Zuid- en Noord-Holland besmet. Erger nog dan deze gevallen bij koeien uit Anlo. die naar het buitenland moesten. De ziekte brak transport, zoodat ze de grens niet i passeerd De Directeur van den veeartsenUkundigen Dienst, de heer Berger verzocht, met slach ten van vee, nauwkeurig na te gaan op ziek ten van den geheelen veestapel. Zij. onder wiens vee de ziekte voorkomt, begeven zich niet naar deze veemarkten. In de maand April, werden na goedkeu ring verzonden naar het buitenland 2301 runderen, waarvan alleen naar België 1944 stuks en de overigen naar 10 landen van Europa. Naar België gingen mede eenlge honderden zware vette varkens. Een drenkelinge Woensdagmiddag ge raakte het dochtertje van B. aan de J. Clzn. Brouwersgracht spelenderwijs in het water. Zonder assistentie (niemand was toevallig ter plaatse) gelukte -het de kleine weder op het droge te komen. Gezien de vele van deze en dergelijke on gevallen. die hier den laatsten tijd plaats vinden, mag de oplettendheid wel eens iets beter betracht worden. Of moet eerst een noodlottig ongeval de waakzaamheid vergrooten? overleden. Prof. Wiersma heeft met dr.'v. Mesdag psychiatrisch onderzoek Ingesteld. Verd.'s moedstoestand was erg gedeprimeerd. Groote geestelijke storingen zijn niet bjj hem waargenomen. Zijn intellect is vrij bc- Hoogste barometerstand 7685 te lACoruna. Lagaste barometerstand 7495 te Klim. Verwachting: Matige tot krachtige, inhet Noorden meest krachitge Zuidelijke tot Wes telijken wind, betrokken of zwaar bewolkt, met regenbuien en tljdeUjke opklaringen, iets zachter, vooral des nachts. Burgerlijke Stand Geboren :Maria Hen- riëtte Wilhelmina, d. van Carolus Antonius Jacobus Sens en Maria Henrlca van Esch. Ondertrouwd: 3 Melt Simon Aloislus Anto nius Steur. 28 jaar, laatst te Barslngerhom woonachtig en Maria Nagelhout. 27 jaar. te Mosnlkendam woonachtig Jan Kok. 34 jaar. weduwnaar van Neeltje Kloot en Grietje Tol, 22 jaar Klaas Buljs, 24 jaar en Pie- tertje Koning, 29 jaar Cornells S|er, 23 Jaar en Jannetje Tol. 22 jaar. Getrouwd: 3 Mel: Simon Del ver, 30 jaar en Aafje Bruijn. 30 jaar Pieter Jonk. 23 jaar en Geertruida Catharina Tol. 23 Jaar Dirk Plat, 25 Jaar en Grietje Schilder. 19 Jaar. Overleden: 2 Mei: Jannetje Schreuder. 71 Jaar. echtgenoote van Pieter Kraai] 3 Mei: Adrlanus Lagerburg. 10 m.. z. van Anthonie Lagerburg en «Jacoba Timmer, wonende te Tlenhoven, ptov. Utrecht 5 Mei: Grietje Molenaar, 72 jaar, weduwe van Jan Bakker. Door de arrondlssement--rechtbank alhier is heden bet faillissement uitgesproken van: den heer K. Wn. burgemeester der ge meente Twlsk, met benoeming van Mr. A. M. Ledeboer tot rechtercommissaris, en Mr. Langen veld tot curator; den heer K. Steensma. later ten. R- C. Mr. A. M. l edeboer. Cur. Mr. van Loockeren Campagne. Vacantie-kolonie Dezer dagen vergaderde de aid. Warmenhuizen van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstelllngs- en Vacan- tlekolonies in de kolfbaan van den beer Slik ker. Voorzitter, de heer Dr. v. Hesteren, opende de vergadering met een hartcliJk welkom. Ingekomen stukken en mededeelingen. CASTRICUM Burgerlijke Stand Geboren: Agatha Petronelia Maria, d. van G. Twisk en G. Meijne Antonius, z. van P. J. Hurkmans en B. Groen Anna Maria, d. van P. de Nijs en A. Brakenhoft Óndertrouwd: Petrus de Vries, 28 1., werk man en Tnmtie Stuifbergen, oud 29 i„ zon de; beroep, beiden wonende 'e Castncum Nicoiaas Halt 34 1., spoorwegarbeider, wo nende te Heemskerk en Geertruda Cornelia de Graat, oud 33 aren, wonende te Castn cum Johannes van Anhou, oud 50 jaren. aannemer wonende te Bols ward en Jantje Pakker, oud 54 laren, zonder beroep, wonende re Castncum. f- Getrouwd 'Hendrik Levering, oud 37 laren, tuinder, wonende te Limroen en Corne lia Maria Nanne, oud 33 taren, zonder be roep, wonende te Castncum. Overleden Johanna Francisca Roters. oud 57 laren, wonende te Amsterdam Aukie Berta Helena Prins, oud 60 jaren wonende re Amsterdam Adrianus Brou wer, oud 73 laren wonende te Heemstede Johanne^ Stuifbergen, oud jaren, echt genoote van Veronica Castncrm, wonende te Castncum Joseph Ludwig Armbruster, oud 71 <aren, wonende te Amsterdam. Bevolking Ingekomen personen D. Wendt van den Helder A. J. van Burkum van Haarlem J. Diekman van Amsterdam A. J. O. Führmann van Haarlem. Vertrokken personen H. A. M. Hochsten bach naar Ambt Hardenberg M. Thomas? naai Bennebroek M. Hekster naar Apel doorn W. Kretchmann naai Amster dam P. Bakker naar Uden C. Schenk naai Koog aan de Zaan A. Zeeman naar Loosdrecht. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 portemonnaie Verloren 3 mandjes, 1 rij wiel belasting merk. I portemonnaie 1 horloge. In Cafë Lammes op den Zuiddijk had deze week de huldiging plaats van den heer G. Lammes, kampioen Zaanstreek ie klasse klein biljart cadre. De huldiging had plaats door de Blljart- vereenlging ..Ons Genoegen”, waarvan de heer Lammes lid is. Velen waren hierbij tegenwoordig en ultte de voorzitter zijn'vreugde over deze prestatie. Na de felicitatie werd den kampioen een prachtige bloemenmand aangeboden en den wensch uitgesproken, dat men den heer Lam mes nog eens als landskampioen moge hul digen. Deze avond werd verder op gezellige wjjze doorgebracht in intlemen kring. Onder groote belangstelling is gister voor hetzgerecb(Ahoi te Leeuwarden de behande ling begonnen van de zaak tegen den 42- jarlgen koopman en muzikant Ye. Wijkstra die 18 Jan. 1929 te Grootegast een 4-’al po litieagenten, toen deze de vrouw met wie hij samenleefde, wilden arresteeren, omdat zij haar kinderen onverzorgd had achtergelaten, doodse) .■’ju De Gronlngsche rechtbank veroordeelde hem tot levens'ange gevangenisstraf, van welk vonnis zoowel verdachte als de officier van Justitie in beroep waren gegaan. Op de getuigenlijst van het Hof kwamen 41 namen var oa. de polltiedokter te Gronin gen. prof. dr. E. D. Wiersma, dr. S. v Mes dag. prof. dr. A. A. Grünbaan en prof. dr. F. M- J. A. Roels. Dr. Mleremet verklaart, op de lijken van de slachtoffers sectie te hebben verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. De slachtoffers zfjn allen aan verbloeding NOORD-SCHARWOUDE 9 Bei 1930 Aan voer 1200 K.G. aardappelen Bravo's 1.60, 8200 K.G. uien. Grove uien 150, tot f 2.60, Uien 1.402.60, Drielingen 050050, 5700 K.G. Peen (groote) 050150, 46800 Roode kool 0.704.20, 9800 K.G. gele kool 1.303.00, 136000 K.G. Deensche Witte Kool 0.60—150. MEDEMBLIK. 7 Mei 1930 Aanvoer- Ansjo vis aantal vaartuigen 36, vangst 3200 K.G., hoogste 264 K.G.. prijs 058—0.60. 1 Kuilder 436 K.G., prijs 0 45 WARMENHUIZEN. 9 Mei. Uien 1.90 2.40; Groote Uien 2.—; Roode Kool 1.90— 2 80; idem 2e soort 0.60; Gele Kool 150; Deensche Witte Kool 0.601.10. BEVERWIJK. Donderdag werd gegeven voor: werkpaar den 200350, slachtpaarden 150250. en hitten meest van Russlschen oorsprong, 150—275. HET VERDRONKEN 16-JARIGE MEISJE In verband met het vinden van het Hik van de 16-jarige IJ. F in het Noordzee- kanaal, was bij de politie het vermoeden, dat de mogelijkheid van een moedwllllgen dood van het slachtoffer niet was uitge sloten en volgde een uitgebreid onderzoek, waarbij verschillende personen zijn gehoord. Na het bezoea bij Pen dokter bier ter plaatse, is het meisje verdwenen en nlt meer gezien. Een sectie op het lijk zou alleen kunnen uitmaken of er geweld op het slachtoffer is gepleegd. Door den Officier van Justitie is aan eenlge doktoren, waarbij Dr. van Rooljen, een sectle-onderzoex opgedragen en is uit dit onderzoek komen vast te staan, dat het meisje nog leefde, toen het te water is ge raakt. Inmiddels Is verlof verleend, het lijk te begraven. President: Heb je gezien dat Te schoot? Getuige: Ik heb Ye niet zien schieten, maar wel hooren schieten. Later merkte ik. dat hij de achterdeur uitging. Toen kwam hij terug met een geweer en een mee in de hand. Hjj zelde: „Ik heb ze alle vier dood geschoten." Zijn hand bloedde. President: Was Je er bij, toen Ye het huis in brand stak? Getuige: Neen. President: Waar was je toen? Getuige; Ye zeide van te voren: Neem je fiets maar en ga weg want ik zal eerst den boel in brand steken.” Toen ging ik net de flets aan de hand op den weg staan. Later kwam Ye bu mij. 1 President Was Je erg van streek? Getuige; Ja mijnheer. De veehouder A. Postma, te Doezum, woont dicht bij Wijkstra. HU verklaart dat. vóór zij gingen samenwonen. Aaltje van der Tuin dikwijls bij Wijkstra kwam. Op 18 Januari gingen zij samenwonen. President: Voor dien tijd woonde zijn moeder bi) hem In. Kwam Aaltje toen ook bjj hem? Getuige: Ja zeker, mijnheer. Zijn moeder beklaagde zich er over. President: Wat zelde zij dan? Getuige: Hij was den duivel gelijk. Ver dachte liet rich tegenover dezen getuige dik wijls zeer ongunstig over de politie uit. Toen getuige dan ook in den morgen van 18 Ja nuari weer veldwachters naar Ye zag gaan, zelde hij bij zich zelf: „Dat loont nooit goed af.” Even later vielen er schoten. Toen speel de zich het drama af. waarvan getuige een beschrijving geeft. Hij beschrijft, hoe Ye. om Meijer onder schot te krijgen, over de sloot sprong, 'een eind omliep en tenslotte een schot loste. Daarop hoorde getuige Meijer ontzettend kermen. Verdachte spreekt vervolgens verschillende verklaringen van getuigen tegen, die den In druk hadden gekregen, dat er wel eens ern stige dingen konden gebeuren; hU ontkende voorts bedreigingen tegen de politie te heb ben geuit. Een dochtertje van vrouw Wobbe-s ver klaarde. dat Wijkstra tegen veldwachter Meijer een wrok had en plan had hem dood te schieten. 'Notaris Bruins, te Grootegast. zegt, dat de algemeene Indruk daar ter plaatse was. dat men Wijkstra vreesde en dat men liever niet met hem te maken had Hij heeft wel eens gehoord, dat Wijkstra zich had uitgelaten, dat. als men vrouw Wobbes haalde, er on gelukken zouden gebeuren. De politie schijnt hem niet als zoo erg gevaarlijk te hebben aangezien, want het was bekend dat Wijk stra wapens had Getuige weet niet meer van wie hij het heeft dat Wijkstra bedrei gingen tegen de politie heeft geuit De brigadier der rijksveidwacht J. de Jongh te Groningen heeft kort vóór het drama met veldwachter Hoving gesproken. Deze zelde hem. dat er moeilijkheden zouden komen met de arrestatie van vrouw Wobbes en dat het zoo niet ging Toen heeft de brigadier Hoving aangeraden, assistentie te vragen. Later by het verhoor voor den rechter-com- mlasarls beeft verdachte aan getuige ver klaard. dat hij Hoving gedreigd had dat. als hij zou komen, hij moeilijkheden zou krijgen. Nadat nog enkele getuigen waren gehoord, werd de zitting geschorst tot hedenmor gen 10 uur. kwam, gedroeg hij zich passief Nimmer had hij omgang met een vrouw gehad, deze vrouw was een geheel nieuw element tn zijn leven, dat daardoor geheel veranderde. President: „Hoe verklaart u het dood schieten der veldwachters?" Getuige: „Het betreft hier een reeks van handelingen, die een physisch dwang- karakter dragen Hij zelde zich allee te her inneren. hij wist dat het verkeeid was, maar hij deed het toch Ten slotte ver brandde hij zijn huls, wat nergens toe diende en nog een grooter gevaar bracht.” De ad vocaal-generaal: .Erkent u geen normale misdadigers?” Getuige: ..Zeker wel. Als hU geen veld wachter had doodgeschoten, zou er reden zijn hem voor normaal te houden. Thans echter niet. Het betrof hier een dwang voorstelling, verdachte wist, dat dit ver keerd was, maar bij moest het doen, even als sommige menschen bij de begrafenis van hvn kind gaan lachen, hoewel zij het zelf verschrikkelijk vinden dat zij zulks doen Na de pauze wordt het eerst gehoord prof, dr M. J. A. Roels, hoogleeraar te Utrecht. Deze zegt, dat Wilkstra iemand Is met meer dan normale intellectueele begaafdheid en teyens iemand, die een sterk gevoel heeft iets bijzonders te zijn. Hoe komt het dat vrouw Wobbes. die Intellectueel ver beneden hem stond, zooveel invloed op hem kreeg? Men kan dit niet anders verklaren dan door sexueele hoortgheid an te nemen en wel m die mate, dat het hem kan drijven tot daden tegen zijn belang in. waartoe hij anders niet gekomen zou zijn. Op den bewusten morgen Is kalm overleg uitgesloten Raadsheer mr. Nieuwenhulsen: „Zou ver dachte ook door een anderen prikkel tot de daad in staat geweest zijn, b v. als zij hem zelf hadden willen gevangen nemen?” Getuige gelooft niet, dat dit het geval Is. Vrouw Wobbes getolre Vrouw Wobbes. thans gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, is een der vol gende getuigen. President: Wanneer is de kennismaking tusschen u en Wijkstra begonnen? Getuige: Toen mijn man nog thuis was. Hij kwam veel bU ons om de gramofoon te hoo ren. President: Hebt u nooit tegen YJe gezegd: „Die veldwachters in de gemeente moeten maar dood?” Getuige- Nooit 4 President: Toen uw man weg hil ook nog wel? Getuige: Ja President: HU zegt om u. Getuige: HU kwam altijd uit zichzelf. President: Wat gebeurde er dan? Getuige: HU i«t te spelen, om de wUsjee Van de gramofoon te leeren. President: Gebeurde er niets anders? Getuige: Neen President: Ten slotte te u bij hem komen in wonen? Getn’ee: Dat gebeurde op zUn aandringen. President: Dus u liet uw kinderen op zUn aandringen in den steek. Getulve: Ja. President: Hoe lang heeft u bU hem ge woond? Getuige: Een veertien dagen. President: Toen kwamen de veldwachters. Weerom ging u niet met hen mee? C etulge: Dat wilde Ye niet President: Na korten tUd kreeg u een dag- vaa-ding. die gebracht werd door den veld wachter Hoving, om voor den rechter-com- missarie te Groningen te verschijnen. Bent n er ook heengegaan? Getuige: Dat wilde Wijkstra niet hebben President: In den morgen van 18 Januari kwamen de veldwachters. U lag nog te bed. Getuige; Ja. Ye kwam bil mün bed en zeide: ..Daar zUn de veldwachters" HU wil de mU niet laten gaan, omdat hij my bü mUn kinderen heeft weggehaald en het sijn eer te na kwam. Voor het Internationaal toumool te Genè ve, waarvoor ultgenoodigd zijn de verschil lende Europeesche landskampioenen, zijn reeds de onderstaande inschrijvingen ge komen België: de kampioenclub C. 8. Brugeois; Duitschlar.dHertha uit BerlUn en Fürth uit Nürnberg, twee clubs d.e belden weder in den eindstrijd om het kampioenschap van Duitschland zijn geplaatst; Frankrijk: de F. C. Sète (vroeger F. C Sette geschreven), winnaar van den FTecischen beker 1930; HongarUe: UJpest. waarschijnlUk kampioen van Hongarije 1930 en winnaar van den Mid- den-Europa-beker 1929; Oostenrijk: First Vienna, winnaar van den Oostenrijkschen beker 1930; Spanje: A. C. Bilbao, winnaar van het Spaansche llga-kamploenschap 1930; Tsjechoslowakije' Slavia, waarschijnlijk kam pioen 1S30; Zwitserland: Servette zelf, een der finalisten om het Zwitsersche kampioen schap 1930. Ook de Hollandsche kampicen zal deel nemen. althans Willem II. BL Wit en Velo- citas schijnen reeds hun medewerking even tueel te hebben toegezegd. Ajax zal niet deelnemen, terwijl van Go- Ahead nog geen bericht Inkwam. v Ook in Italië zijn de wedstrijden om bet landskampioenschap nog niet ver genoeg ge vorderd om reeds een kampioensploeg te kunnen aanwijzen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Op 30 Mei as zal het 50 jaar geleden zün, dat het echtpaar G. Spijker en Vr. Hameka. wonende Wijnkanspad 2. m het huweiyk werd-n verbonden. Ongetwijfeld zal dit feest niet onopgemerkt voorbügaan. „Neem me niet kwalijk, juffrouw, dat ik het u zeg, maar u hebt een roetvlek op uw neus.” Iedereen weet, dat een welopgevoed ong meisje, dat zich toevallig alleen met een jongen man in een spoorwegcoupé bevindt, ezn gereserveerde houding moet aannemen. Molly SCotton las dan ook schijnbaar ijverig de krant, terwijl ze de verstolen blikken van bewondering van den overkant niet scheen te zien, waarvan ze zich echter natuur lijk volkomen bewust was. Na deze minder gebruikelijke ooeniiig van 't treingesprek, keek zij op en wierp een onver schilligen blik op den spreker. Voor haar zat een iongmensch met een open gelaat en voorkomen, wiens grijze, heldere oogen haar een weinig schal ksch en toch eerbiedig aan zagen. Molly Scotton antwoordde echter niet ze maakte haar taschje open en hield het spiegeltje voor haar gelaat. Maar toen zij boven op het puntje van d’r reukorgaan een groote roetvlek gewaar werd, moest z^ toch lachen. Met een zakdoek veegde ze „het vuiltje” weg en toen ze het bevuilde plekje weer met poeder had schoon gemaakt, ge- waardigde zij zich haar dank voor den onge- vraagden dienst uit te spreken. „Ik ben u ten zeerste verplicht,” sprak zij, halfluid „wat moet ik er gek hebben uit gezien.” Het ijs was gebroken. Binnen tien minuten babbelden zij en Tony Merrick met elkaar als intieme vrienden. „Gaat u naar Beachcombe vroeg hij; en z’n hart sloeg sneller toen zij ja. knikte. „Zoo wei dat is aardig, dat treft. Ik zou met m’n moeder gegaan zijn, maar zij moest een oudere zuster van haar, die plotseling ernstig ziek geworden is, gaan verplegen. Nu moet ik alleen gaan. Ik onderstel,” ging hij voort, „dat u niet naar Beachcombe reist naar aanleiding van die advertentie „Vrije kost en tnwóning aangeboden.” Hij verwachtte dat ze zou vragen, wat hij daarmee bedoelde, maar ze keek hem aan met een blik, waaruit hij opmaakte dat zij hem begreep en zi| antwoordde „Maar naar dat kosthuis ben ik juist op weg. U ook Dan zullen we samen zien, wat het is. Hoe grappig I” „Bij Jupiter riep Tony „dat is het.” Dat „Vrije kost en inwoning” vereischt nadere verklaring. Een paar weken geleden had er een advertentie in de „Daily Messen ger” gestaan, waarin voor den tijd van veer tien dagen bi) een echtpaar op leeftijd in een landhuisje dicht bij de zee, gratis kost en inwoning werd aangeboden aan de twee eerste reflectanten beneden de vijf en twintig laar. Het echtpaar, zoo stond er verder in de advertentie, hield van jeugdig gezelschap. Nu hadden Molly en Tony op die adver tentie geschreven. Pas twee dagen geleden, hadden ze antwoord ontvangen, en zooals bleek, biltta op het zelfde uur van den zelfden dag. In dien brief werd hun meegedeeld, dat zij de uitverkorenen waren. „Het lijkt me een zonderling idee,” ze Tony „ik geloof dat het niet veel zaaks is. of dat men et ons in wil laten loopen. Maar veertien dagen vrijaf, zonder dat het je geld kost moet men zoo maar met versmaden. Ik kon het dus eens probeeren, dacht ik. Als het niets voor ons ts, dan zullen we ergens anders moeten gaan. Eén ding is me opge vallen. Ze moeten tal van sollicitanten gehad hebben, want waarom zouden we anders pas weken daarna, antwoord hebben ontvangen Ik denk, dat al de anderen het geprobeerd hebben en er zoo gauw mogelijk weer vandoor zijn gegaan.” Dit laatste kwam er vrij sarcastisch uit. „Laten we hopen, antwoordde het jonge meisje dat dit niet zoo is ..Het zal me be nieuwen of het in een van die aardige land huisjes is met een overvloed van bloemen voor ai de vensters, een van die huisjes die men op verschillende plaatsen aan zee, ziet. Dat zou ik heerlijk vinden.” „Enfin, we zullen zien.” Ze zagen dan ook. maar het Zien bracht hun teleurstelling. Toen ze tn Beacombe uit den trein stepten, kwamen zij tot de bevin ding. dat de naam van het Landhuisje „Rotshuis”, goed gekozen was, want het was gebouwd op een rotsplateau. Maar daarmee was ook alles gezegd. Het was een uut van de kleine stad verwijderd en de grijze, hard steenen gevel zag er vrij gevangenisachtig uit. Het stond geheel eenzaam, waardoor het leelijke van den bouw nog meer opviel. Daar boven zag men een grijzen hemel, die het geheele landschap een nog troosteloozer aan zien gaf. Molly’s gelaat betrok. „O riep ze ..hoe vreeselijk Beladen met hun handtaschjes want beiden waren zoo verstandig geweest om zoo weinig mogelijk bagage mee te nemen, liepen ze moeizaam voort op het hobbelige, rotsige pad dat de eentge weg scheen te zijn die naat het „Rotshuis” heen voerde. Hoe dichter ze bij het huis kwan e 1. hoe wanstalliger kwam het hun voor. Allesbehalve tn hun schik, schelden ze aan. Een oude dame met rimpelige, maar blozende wangen, die er vriendelijker uitzag dan haar woning, maakte de deur open en glimlachte toen ze het paar zag. „U bent zeker de jongelui uit Londen," zei ze, „we verwachtten echter niet, dat u tegelijk zou komen.” Zij gaven nu verklaring en uitleg ze ver telden, dat ze elkander te zamen tn den trein haddden ontmoet, en waardoor ze met elkaar kennis hadden gemaakt. De oude dame noodigde hen daarna uit om binnen te komen- Zij ging het tweetal voor naar een kleine huiskamer, waar alles keurig onderhouden was. „Jim," riep ze, „de jongelui zijn gekomen. Kom hier, dan kan je kennis met ze maken.” Men hoorde nu een schuifelenden tred en uit het aangrenzend vertrek kwam, een weinig voorovergebogen man te voorschijn met een bril op, waarachter een paar heldere, ver standige oogen fonkelden. „Zoo, zoo,” klonk het, onbevangen „jullie zien er goed uit en ik hoop dat je hier zal blijven, maar er zijn natuurlijk voorwaarden aan verbonden.” Tony keek Mollie even veelbeteekenend aan. als om te kennen te geven, dat die voor waarden de zaak wel in duigen konden doen vallen. „Vertel jij het hun maar, moeder," ging de oude man voort „dat kan je beter dan ik." De oude dame richtte nu het woord tot Molly. Ze was klein ze er vriendelijk uit” scherpzinnigen bezoe en' kommer haar niet bespaard waren ge bleven. „U moet weten," zoo begon ze. „dat Jtaa en ik alleen zijn. We hebben een zoon en eta dochter gehad, die als ze nog leefden, au langer ongeveer even oud zouden geweest tijn alt MM EEN OUDE MOORD Op den Srhiedamschen dUk In 1925 is in een café op den Schiedam- schan dUk te Rotterdam een Penlaan. die daar met een inwoner van Haiti aan het biljarten was, na een onbeteekenende ruzie neergeachoten. De Peruaan is naar het zie kenhuis aan den Coolslngel gebracht en daar drie maanden later overleden. Als de dader van dezen doodslag werd de onder den naam van WUly op den DUk bekende ..Sjianjool” met wien de verslagene gebiljart had, aan gewezen. Gearresteerd is deze Willy evenwel nooit. Tot in Februari van dit Jaar de politie een man van zUn bed lichtte, dien ze voor Wil ly hield. Gisteren nu heeft deze aangehoudene, die bleek te’zUn A. V. R.. stoker. 26 Jaar. gebo ren te Porto Rlco. voor de rechtbank te Rot terdam terecht gestaan, verdacht van moord, siiba doodslag, meer subs zware mishan deling tan laste gelegd. Tegen hem werd 10 Jaar gevangenisstraf geëlscht. Uitspraak 22 Mei hoorlUk. Get- heeft ook geen dwangvervhu nselen bU verd waargenomen. Het eerste schot a< ht get. impulsief gelost, terwUl de andere ge lost zUn onder den Invloed van het effect, dat bet eerste maakte. Verd. heeft het gebeurde zelf op schrift ge steld. In dat schrijven zegt verd dat hU gelooft tot iets grootach in de wereld te zUn geroepen en dat alles, zooals het gebeurd is voorbestemd was. Get. gelooft dat verd. dit geschreven heeft om zUn schuld te verklaren. HU zegt later dan ook. geteekend te zUn en ONZE ZEEHAVEN EN DE INVOER TOT 1 MEI 1930 Tot aan bovengenoemden datum zUn in de haven 25 zeeschepen aangekomen (vorige jaar 8). De tonnenmaat van de schepen, aangekomen in 1929. bedroeg 12067 tegen 37400 in dit afgeloopen tUdperk. Gezien bet feit, dat het vorig jaar om deren tUd de staking Inging, bestaat dus momenteel de kans dat de voorsprong, welke thans bestaat, behouden blUft. Gezaagd hout werd dit seizoen aangevoerd ca. 2500 st-d. (vorig jaar 1600) 460 tultbal- ken. zUnde evenveel als vorig jaar. De aan- voer van rijst was belangrijk grooter, n.L 28000 ton (vorig jaar 7600 toni. Het aange voerde kwantuy tot heden (28000 ton) werd verleden Jaar In ‘t geheel aangevoerd. Daar er nog meer aanvoer van rfjst komt en dit ook het geval zal zijn met gezaagd hout, ziet de toestand voor de haven er niet zoo on gunstig uit, als men voor wil geven. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Mei. Aan gevoerd we-den: 7500 Kg. Roode kool f 0.80 tot f 2.10; 20.000 Kg. Gele Kool f 1.80—f4.30; 45000 Kg. Deensche Witte Kool f O.UM-f 0.80; 2200 Kg. Uien f 250—f 2 80. rich zelf als den anU-chrlst te besenouwen. (Dit gedeelte is reeds geplaatst in deel der vorige oplage). Mr. Levie, de verdediger, stelde den kundige dr. Van Mesdag de vraag: Mr. Levie: „Is verdachte's neiging om zich zelf met Nietzsche en de groote wUsgeersn van Griekenland en Rome te vereenzelvigen ook normaal?” Dr. Van Mesdag: „Dit is in zeker opricht niet normaal, maar als abnormaal is het zeker niet te beschouwen. Verdachte zit in zUn cel, is in zichzelf gekeerd en zoekt naar een we reldbeschouwing. waarin zün daden passen.” De deskundlge uit Utrecht, prof dr A Griinbaum. heeft Wijkstra onderzocht on geveer zeven maanden na prof. Wiersma en dr. Van Mesdag De uitkomst van dit on derzoek was. dat het betrof een persoon, die zeer geremd was in zün uitingen Op het feltelüke kan verdachte niet antwoor den, steeds kwam hu aan met metaphysi- ache antwoorden .die feltelük bulten de zaak omgingen.doch volgens verdachte er in betrokken waren. Toen hebben getuige en prof Roels Wükstra nog eens schrlftelüke vragen gesteld. Zü kregen den Indruk, dat zü hier te doen hadden met een niet gehael normaal persoon. Wat de sexueele hoortgheid betreft, deze meent dr. Griinbaum dat die wel degelük aan wezig was. Toen vrouw Wobbes in zün leven Helaas, hizr wees ze met een'droevig gebaar naar de zee ze zijn, bij 't spelevaren verdronken.” Haar stem beefde en ze zweeg een oogen blik, als om haar ontroering te bedwingen. „We hebben nu het plan opgevat, om een paar jongelui een veertien dagen als onze gasten te iogeeren te vragen, mits zij in onzen smaak vallen.” „Tot nu toe,” zei de oude man, „is dit laatste niet het geval geweest met de jongelui die zich voor u hebben aangemeld. Ze wilden onze voorwaarden ook niet aannemen dit zal met u ook wel het geval wezen. De fcngelui van tegenwoordig zijn heel anders dan die van vroeger.” „Welke zijn uw voorwaarden vroeg Tom. „Luister, u kunt doen wat u wilt gedurende de dagen dat u hier bent, maar s'avonds moet u thuis blijven. We gaan hier om tien uur naar bed en na het eten zou een uwer mij wat moeten voorlezen. M’n gezichtsvermogen is in den laatsten tijd verzwakt. Hoe denken jullie daarover Geen zin in, hè Net als de rest Tony wist niet wat hij zeggen zou. Dat verbod om s’avonds thuis te blijven was een bittere pil om te slikken. Hij zou dan met Molly niet naar ’t concert in het casino kunnen gaan en geen wandeling in den maneschijn met haar kunnen maken. Het jonge meisje echter bespaarde hem de moeite om een beslissing te nemen. Zij had mevrouw Miller aandachtig gade geslagen en was getroffen door haar edel aardig voorkomen, door de goedheid die uit het geheele wezen der oude dame sprak. Vlug liep zij op haar toe, sloeg haar armen om d’r hals en gaf haar een kus. „We zullen hier blijven,”- zei ze, zonder meer. Tony zei niets als Molly hier bleef, dan bleef hij ook. Over 't geheel genomen, hadden zij daar geen spijt van. Hun kamers waren van alle gemakken voorzien en de kost was er uit stekend. Gedurende den dag waren ze aan zich zelven overgeiaten ze wandelden veel, maakten uitstapjes in den omtrek en waren verliefd op elkaar, eer dat ze ’t eigenlijk zelf nog goed wisten. Maar de avonden vielen .beiden, vooral in 't begin, lang. De oude James Miller hield zich stipt aan de voorwaarden die hij gesteld had. Niettemin viel de oude heer in den omgang mee ondanks z’n ruw en onver schillig uiterlijk, was hij een goed tnensch. Mevrouw Mary Miller vonden ze eenvoudig allerliefst. Zoo gingen de véértien dagen spoedig voorbij. Op den laatsten avond van hun ver blijf bij het oude echtpaar, waren Molly en Yony eenigszins onder den indruk van hun aanstaand vertrek. Den geheelen dag was James Miller on rustig geweest hij was het huis in en uit geloopen, alsof hij rust noch duur had. Ze hadden verwacht, dat hij hen na 't souper, van de taak zou hebben ontslagen om hun voor té lezen, maar hun verwachting werd niet vervuld. Onder ’t voorlezen was hij echter zeer verstrooid hij scheen met andere gedachten bezig. Tony geloofde met dat hij een woord verstond van hetgeen hij hem voorlas. De klok sloeg tien uur in het „Rotshuis” het klokje van gehoorzaamheid. Het was op dien avond het uur van ver rassing een verrassing, die de oude Jim voor de jongelui „in ,ietto” had. Hij verliet het vertrek en kwam een oogen blik later met twee schoppen terug, om den grond om te sjTitten. Hij overhandigde dit tuingereedschap aan z’n gasten. „Het is een prachtige avond,” lachte hij „we zullen dus een beetje gaan spitten. Komt maar mee.” Het was inderdaad prachtig alles in de natuur ademde rust en vree, en zilveren stralen der maan wierpen haar bleek en fantastisch licht op de zacht murmelende zee en de grijze, steile klippen. James Miller ging het tweetal voor naar een plek in z’n tuin, waar nog met lang geleden de grond omgewoeld scheen te zijn. „Hier moeten jullie graven f” beval hij. De jongelui gehoorzaamden en gingen ijverig aan 't werk. Maar het duurde niet lang, of de oude man sloop, zonder dat ze 't merkten, weg. Na een paar minuten be merkten zij z’n afwezigheid ze hielden op met spitten, en zagen elkander verbaasd aan. „Wat ter wereld bezielt hem....” zoo begon Tony. Verder kwam hij met. In het bleeke maanlicht zag hij Molly's donker blauwe oogen schitteren als twee sterren in den nacht. In een oogwenk stond hij naast haar. Een paar korte vragen en antwoorden volgden wederzijdsch. Ze wisten nu, dat ze elkander innig lief hadden en dat ze eens man en vrouw zouden worden. Een zenuwachtig kuchje liet zich in bun nabijheid hooren de oude heer Miller was blijkbaar m aantocht. Vol ijver gingen Tony en Molly weer aan ’t spitten ze namen den schijn aan alsof ze daar onafgebroken mee bezig* waren geweest. Op het oogenblik dat de oude man zich weer bij hen voegde, stiet Molly’s spade op een hard voorwerp. Op aanwijzing van den bewoner van het „Rotshuis” faalden zij het voorwerp, dat een vierkant houten kistje bleek te zijn, uit den grond gingen er mee naar hui; en legden het gevóndene op tafel. Een tweede, nog grootere verrassing volgde, toen zij tot de ontdekking kwamen van den inhoud van het kistje. Er lagen pakjes bank biljetten van tin- pond in. „Vijf honderd stuks lachte de oude heer ,ak weet het, want ik heb ze er zelf in gelegd. Mary en ik wilden u een ongedachte ver rassing bereiden. Ze zijn voor u beiden ieder krijgt de helft, onder voorwaarden dat jullie met elkaar trouwt.” Ze keken hem, sprakeloos van verbazing, aan. „We zijn al met elkaar verloofd,” bracht Tony eindelijk met moeite uit „maar we kunnen dat natuurlijk niet aannemen en.... Mevrouw Miller echter belette hem met spreken voort te gaan. „Dat kunnen jullie wel,” zoo viel ze hem in de rede „jullie zijn heel vriendelijk en onbaatzuchtig jegens twee oude, eenzame menschen geweest en hebben een belooning verdiend. Morgen zal James deze aangelegen heid met z’n rechtskundigen raadsman in orde maken. Laten we nu maar niet meer over de zaak spreken. Het is tijd om naar bed te gaan.” Noch MoUy. noch Tony konden dien nacht den slaap vatten. Maar toen ze den volgenden morgen een onderhoud hadden met den rechtskundigen raadsman van den ouden heer Millet begrepen ze, dat het geen aardigheid of een grap was. „Ik zou deze schenking aannemen,” raadde hun de rechtsgeleerde ..mijnheer Miller heeft me toestemming verleend om u te zeggen dat hij rijk is, en behalve z’n vrouw geen nabestaanden heeft. Het is z’n wensch. dat u die vijfhonderd pond als een huwelijks geschenk aanvaardt van hem en z’n vrouw.” Het verloofde paar weigerde dan ook niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5