-7 Binnenlandsch C^Cieuws ^Radio-d^m roep HET DRAMA TE GROOTEGAST DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE VIERDE BLAD ZATERDAG 10 MEI 1930 BLADZIJDE'1 Jeugdige dieven EERSTE KAMER De Indische Begrooting Brand te Nijmegen 'i Zware pakhuisbrand te Rotterdam RECHTSZAKEN Voort&ezbtte behandeling het gerechtshof te Leeuwarden voor KERKNIEUWS Het auto-ongehtiT'bij Oosterhout LUCHTVAART Vliegtuig neergestort Brand in den IJpolder Van een trap gevallen GEMENGD NIEUWS Zuivelfabriek en woonhuis afgebrand A I F X.. i Hijsch op het hoofd gekregen Het gebruik van bier in ons land Waarnemend Deken van Poeldijk Overreden en gedood I i het' geluk der bevolking Een schoenfabriek gedeeltelijk uitgebrand Vergadering van Vrijdag 9 Mei 1 1875 M. N.C.R.V.- van Brandweerlieden licht gewond jon- 'de .i Landbouwschuur en varkensstal vernield Twee dooden primus inter ook de ondernemers hard gewerkt heb- Niets uio [inschen De deskundigen blijven bjj hun con clusies. die zij in hun rapport hebben vastgelegd A.V.R.O.-Octet Boe kenhalfuurtje uitgaat. Spr. dezen J 341. t Was verschrikkelijk wat nu gebeurde, Piero verloor zijn evenwicht. De politie, die er niets van merkte, hield den auto in het gezicht. Piero, braaf geschrokken, riep luide en hjj gilde: „stop ik val." Doch de agenten aandachtig kijkend, hóórden niets door al ’t geknal. Bariton Daarna Twee geiten zjjn vermoedelijk in de vlam men omgekomen. Voorts is voor een vrij groote waarde aan landbouwwerktuigen ver nield. Tusschen de schuur en de boerenwoning stond een varkenshok. De varkens zijn ifl veiligheid gebracht. Een appelboompje, naaft de schuur, is kaal- gebrand. Verzekering dekt de schade. of blijven en of hij haar ook geraden had om niet te gaan Verdachte zegt, dat hij haar volkomen vrij Het Eetis werden hem de wapens door de po litie van huis afgehaald en werden deze vrij willig door hem afgestaan. Als bekend stroo- per beschikte ni] overeen aantal vuurwapens. derzoek in observatie genomen wordt om de uitwerking daarvan te zien. Boven het vliegveld Langleyfield bij New- York kwamen op een hoogte van 600 me- temtUee legervliegtuigen met elkaar in bot sing. Beide vliegtuigen stortten naar bene den. De beide piloten, van wie een 'n Sia- meesche luitenant was, werden gedood. Een van de gewonden bij het auto-ongeluk te Oosterhout de heer Van Zetten, makelaar te Arnhem, is aan de bekomen verwondingen In het Diaconesserihuis te Arnhem over leden. Te Bodegraven is de zeventienjarige J. Zaal, toen hij in zijn magazijn werkzaam heden verrichtte, van een trap gevallen. Kort na het ongeval is hij aan de gevolgen Z. D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Waarnemend Deken van Poel dijk den Hoogeerwaarden Heer Kanunnik Deken H. A. Th. van Dam van 's Gra- venhage. 12 MEI Donderdagavond is door onbekende oor zaak brand ontstaan ,op de tweede verdie ping van de schoertlabriek van de firma Driessen en Van den-Hoogen aan het Vln- kegas te Nijmegen. Het vuur scheen a! lang gesmeuld te hebben, toen het plotseling fel uitsloeg De brandweer tastte met drie stralen op de waterleiding het vuur aan. Van het gebouw zelf zijn de werkplaats en de daarboven gelegen vliering en de kap geheel afgebrand. Het perceel op den hoek VinkegasBrouwerstraat kreeg brand- en waterschade. Het personeel had omstreeks 7 uur de fabriek verlaten zonder onraad Je bespeuren. Gebouw en inventaris waren verzekerd. de vraag naar den Nederlanctsch gezag De politie te Roosendaal heeft eenige. jongens van tien en elf jaar aangehouden, die herhaaldelijkde offerblokken in de piaatseluke kerken-hadden gelicht. -ven. de vrijheid en het geluk der bevolking verzekerd moeten zijn, doch dat daaraan wel iets ontbreekt. Exorbitante wetten bijv, be- hooren in een modernen staat niet thuis. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF. zegt dat de taak van een Minis ter van Koloniën nooit een aangename is geweest, maar in deze tijdsomstandigheden De rook werd veel minder. Om half negen had mén den brand onder de knie ofschoon men er toen nog niet in geslaagd was in de brandende pakhuizen te komen. De pak huizen. die van wider tot boven gevuld wa ren met voorraden en emballage, zijn vrij wel geheel uitgebrand De schade wordt door verzekering gedekt. Een hoofdman ven de brandweer heeft tijdens het blusschingswerk een voet ver stuikt, terwijl eenige brandweerlieden lichte verwondingen hebben opgeloopen. Met het oog op den dikken rook en het gevaarlijke blusschingswerk zijn voortdu rend twee auto's van den G.G. en G.D. op het terrein van den brand aanwezig geweest. Het tram- en autobusverkeer wergi omge leid. Eerst om half tien gelukte het een der deuren van het brandende pakhuis open te hakken, waardoor men den vuurhaard, die nog fel brandde, kon aanpakken. Omstreeks 10 uur was men den brand op de eerste verdieping meester en men verwachtte, dat men om 11 uur ook wel met de tweede ge reed zou zijn. Het groote materiaal werd gaandeweg naar huis gezonden en de blut se hing overgelaten aan een der motorspui- ten. Het tramverkeer werd toen ook weer hersteld. Java in het Krawangsche. is onder spr.'s bewind tot stand gekomen. Verschillende middelbare scholen ztjn opgericht., de rechtshoogeschool is opgericht en de medi sche hoogeschool is voorbereid. JJjjn nu zij, die alles verzwijgen, wat in bet belang der bevolking is gedaan en het voorstellen, of de inlandsche bevolking steeds zwaarder is belast, iriet> sehuld aan de slechte stemming onder de bevolking’ Spr. geeft den heer Mendels den raad: laat u voorlichten omtrent de dingen, die gij ten laste der regeering aanvoert. Als het in Indië komt tot gebeurtenissen als die,- welke de Labour-regeering in Britsch-Indië heeft Getuige P de Haan had in November ver dachte bij zich aan hult gehad om een paar klompen te brengen. Plotseling begon hij toen zoo eigenaardig te lachen en zeide dat hij 't wel aardig zou vinden eens een paar veld wachters dood te schieten. Getuige vond dit zeer vreemd, omdat er geen enkele aanlei ding was om dit te zeggen. Ook dat lachen was zeer vreemd.^ Grietje Veenstra is getrouwd met Bijlsma. die een neef is van verdachte. Hij kwam itogal eens bij haar aan huis, doch zij vond hem den laatsten tijd vreemd, vooral sinds Aaltje bU hem in huis kwam. Hij kon zoo vreemd lachen en had het dan over spoken, die 's nachts aan zijn kooi kwamen. Toervde moord plaats had gehad, kwam hü bij haar thuis en zag er vreeselijk uit. Aaltje hing hem toen ..om de huid." Zij had toen gezegd, dat zü blij was, dat de polities maar dood wareli. e Getuige Roelof Wijkstra is een neef,-van Yje en heeft hem menigmaal ontmoet en ge sproken. Soms kon hij wel vreemd zijn Den vorigen zomer was hij zoo stil. Als getuige wel eens een enkele maal boven zijn bier was. waarschuwde hij hem en zeide eens: „Ster ke drank en vreemde vrouwen brengen man nen In verzoeking.” Soms kon verdachte vreemde dingen uithalen. In den laatsten tijd kwam deze verandering bij Yje. dat hij hem zonder groeten voorbijging, als iemand die in diepe prakkesazie” was. Getuige heeft al eens gedacht, dat verdachte niet meer nor maal was Voorheen was hij een flink werk man. dië goed werk deed; geen mensch zou er aan denken, dat hij gevaarlijk was en nle- mand zou voor Yje waarschuwen. De verdediger «neg aan Yje. at h< aan 342. Aan den voet van 'n boom was hij gevallen en zijn rug deed hem veel pijn. „Ik zou graag,” zeide hij. „nu willen weten, waar die and’ren nu wel zijn. En waar zouden de dieven zitten, of de politie ze nog krijgt? Wat is; het hier eenzaam cn hoe rustig, alles in de omgeving zwijgt.” De deskundigen Hierna was het woord aan prof. Wiersma, die bij zijn conclusies blijft. Hij meent!, dat uit het getuigenverhoor duidelijk gebleken is. dat hier niet een dusdanige aanhankelijkheid van verdachte voor Aaltje was, dat hier gesproken zou kunnen worden van sexueele hoorigheid Wat hier niet dient uit geschakeld te worden dat te. dat hij volgens het verhoor een hekel had Uan de politie, omdat deze hem zoo ge sard had Spreker meent, dat hier geen sprake khn zijn van een ziekeljjke afwijking van verdachte. Dr. Mesdag meent eveneens bij zijn eerste rapport te moeten blijven. De sexueele ver houding was passief, althans van de zijde van verdachte Gebleken is. dat Aaltje harts- tochteltjker was dan hij en hare persoonlijk heid hem niet bepaald in de macht had Ook van dwanggedachten meent spreker, na het gehoorde, dat geen sprake kan zijn. Prof Grünbaum is het aangenaam te kun nen wisselen van gedachten over de rappor ten dQftt.de deskundige psychiaters met wel ke HIJ evenwel van inzicht verschilt. Ten op zichte van de sexueele verhouding meent hij dat deze wel terdege bestond tusschen deze twee menschen, die dagelijks met elkander omgingen, over dezelfde onderwerpen spra in, Ih elkanders leven meer en meer op- gingen éh ten slotte dezelfde belangen meen den te hebben; Wat den zoogejnaamden haat tegen de politie en het gezag bij verdachte aangaat, meent hij. dat dit een ziekelljke openbaring is van zijn geestesgesteldheid. Alles samenvattend blijft ook deze deskun dige bij zijn conclusie en hij verzoekt, dat deze man in een langdurig psychiatrisch on- KALUNMORG 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.553.55 Orkest concert 7.10—<8.30 Herdenking valt den dichter Jeppe Aakjaer. Spreker, declamator cn vocale solisten 8.308.55 Cello- -d recital door Rud. Dietzmann 8.559.40 - Voordracht 10.0010.20 Piano-recital door G. Seligmann. HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.- uitzending 8.159.30 Morgenconcert 10.30— 11.00 Korte Ziekendiepst ri.oo— 11.30 Lezen van Chr. Lectuur 12.00 12.15 Politieber. 12.301.45 Orgelcon cert door Jan Zwart 2.353.15A. J. Her- wig i „Het planten van Dahliastekken en de behandeling van Dahlia’s” 3.153.45 Knipcursus 4.00—5.00 Ziekenuurtje 5.006.30 Concert. Mevr. Dina Becht, sopraan en declamatie. Hr. W. P. Tump^ viool. Mevr. Betsy van Bloppoel, piai 6.307.00 P. van Renssen ,,’s Mén begin, Middenen-Einde”, van Jan Luyken 7-007.45 Voor de Rijpere Jeugd 7.45 8.00 Politieber. 8.0011.00 Üitzendavond Sprekers Ds. J. C. Koningsberger „Het Evangelie en de Stadsjeugd” en een spreker namens de Vereen, voor Volkenbond en Vrede. Muzik. medew. van het Chr. Radio- orkest ic.oo ca. Persber. Prof. Roels wijst ook op de sexueele hoo righeid naar aanleiding van hetgeen de heei Wiersma heeft opgemerkt en meent, dat deze boven alle dingen bij Yje vaststaat. Het blijkt, dgt verdachte begaafd is met een zekere maté van intellect en daarbij de fantasie heeft, die men bij een dergelijk per soon verwachten kan. Zoowel het denken van Wijkstra als het comblneeren van zjjn ge dachte en de manier waarop hij zich weet uit te drukken, ook in deze omgeving, waar in hij thans herhaaldelijk en dagen lang ver keert, geven aanleiding om in hem te zien een persoonlijkheid die niet normaal kan worden genoemd, maar hem tevens doen zeggen dat hij niet de minste waarde hecht aan de proeven, genomen op WükstraF Hiermede wordt de zaak geschorst tót aan staanden Maandag, des voormiddags 10.15. In de gemeente Zuiduolde is het paard van den landbouwer H. Grupjien op hol gealagen. Gruppen werd van den wagen geslingerd en overreden. Tijdens het ver voer naar het ztekenhqis te Hoogcven te Als Indië eenmaal rijp zal zijn voor zelf bestuur, dan zal, het komen, zooals de heer Schmutzer in dan Volksraad zeide. lot een federatie van zelfregeerende nationale sta ten, waarvan Nederland de pares is. te beteugelen, dan Is de schuld dakrvoor ge legen bij hen, die de bevolking onjuist heb ben voorgeliCht. Gisteren is op de scheepswerf van Gebr. Gelijns aan den Moerdijk een haak van een takelblok, waarmede een ijzeren plaat was omhooggehcschen, gebroken. Het zware stuk ijzer kwam neer op het lichaam van den scheepsklinker W. de H die zoo gewond werd, dat hij toestand naar het zieki vervoeëéi Berlijnsch tooneel 5.20 Concert. Kwintet 5.50-7-20 Lezingen I en tot oor- zichzelf te gaan overtuigen. Dan zal blijken, dat de regeering en ook de ondernemers hard gewerkt heb ben in het belang van de bevolking.. Tot de bestuurshervorming heeft spr. gaarne meegewerkt Spr. gelooft, dat deze op Java niet slecht werkt. Onjuist is de bewering, dat het slechts een administra tieve hervorming is. Vele regentschapsra- den werken zeer gunstig. Spr. komt thans tot den flnancieelen toe stand, welke niet zorgwekkend, doch zoTte- eischend Is. met het oog op de lage prijzen der producten. Het verheugt spr.. dat van de zijde van de ondernemers voorstellen zün gedaan om te komen tot geleidelijke afschaffing der poenale sanctie Wij krijgen te zijner tjjd deze aangelegenheid in de Staten- Generaal in behandeling Het zou verleide lijk zijn voor spr„ nog veel te zeggen van Indië en zijn goede sympathieke bevolking. Spr. hoopt, dat de ambtenaren bij de ver vulling van hun zware taak de satisfactie zullen hebben, dat de bevolking steeds voor- f met den wensch. dat het gegeven moge zijn, evenals In zijn eerste regeeringsperiode. veel goeds voor land en volk van Indië tot. stand te brengen De heer ANEMA (AJt) houdt een kort pleidooi voor de Zondagsrust in Indië in de afbeidswetgevtng. Zelfs de overheid negeert ook thans nog in sommige bedrijven den christelijken Zondag. Spr. vraagt den minis ter of hij bereid is te bevorderen, dat de herziening der koelie-ordonnantie algeheele Zondagsrust zal brengen in de cultures, waarop die ordonnantie betrekking heeft. De heer KRANENBURG (V.D.) acht de vraag van hét doel der Indische politiek wel degelijk van practisch belang. Men moert weten waarheen men gaart. Spr. noodigt allen, die eerlijk willen deelen over Indië. uit. zichzelf te LANGENBERG 473 M. 6.256.50 Gramofoonpl. 6.507.59 Orkestconcert 9-35—Ti.15 Gramofoonpl. 11.30 Gra- mofoonpl, 12.25I-5O Concert. Orkest en sopraan 4-5O"5-5<> Concert. Orkest en alt 7-2° Orkestconcert 7.50 „Drauss’ ist alles so prachtig”. Meiviering. Orkest, ma- dngaal-koor en solisten 8.50 Oude volks dansen. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. BRUSSEL 508,5 M. 4.20 Dansmuziek 5-5° Trio-concert 6.20 Gramofoonpl. - 7-35 Concert. Orkest en vocale soliste. HILVERSUM Na 6 uur 1071 M. 10.0010.Morgenwijding 12.00a!oo Concert. AV.R.O.-Kwintet a.oo2.45 Kookpraatje door P. J. Kers 2.454.30 Aansl. van het Rembrandt Theater te A’dam 5.006.00.. Kinderuurtje 6.016.45 12.40 Gramofoonpl.' 6.30 Koersen 6.45 z-15 A.V.R.O.- Tooneelljalfuurtje 7.15 7-45 J- B- Strengen De Walvischiungst voorheen en thans 7.458.00 Gramofoon pl. 8.Ó18.45 Klassiek concert. Gramo- toonpl. 8.459.00 G. F. H. Giesbergen „Over de internationale jeekens in de spoor boekjes” 9.0011.00 Concert. "Omroep orkest, Héléne Cals, sopraan ió.oo Pers ber. Daarna Vervolg concert 11.00 Gra mofoonpl. 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 9-35 Morgen wijding 10.05 Lezing 11.20 Orgelspel door E. T. Cook. V. Thackeray, alt 12.35 Concert. Orkest 1.20 Uitz. voor scholen 2.40 Dansmuziek 3.35 Orkest concert 4.35 Kinderuurtje 5.20 Lezing 5-35 Nieuwsber. 6.do Viool-recital door E. Kersey 6.206.40 Lezing 6.45 Fransche les 7.05 Vaudeville 8.45 Lezing 9.05„Intimate Snapshots van Lance Sieveking g.5010.20 Dansmu ziek 10.2010.35 Dansmuziek 10.35 11.20 Dansmuziek. ZONDAG 11 MEI HUIZEN, 1875 M. 8.J5-=-b.ao N.C. R.V. Morgenwijding 9.55 K.R.O. Klok gelui lo-oó11,45 K.R.O. Hoogmis vanuit de St. Jaiukerk te Roosendaal ik .4512.0a K.R.O. Gramofoonpl. 12.0a K.R.O. Tijdsein 12.0112.20 K.R.O. Vervolg gramofoonpl. 12.2012.30 K.R.O Toespraak door den K.R.,O.-Vöorzitter ia.30r.30 K.R.I. Concert dgior K.R.O.- Trio I.302.00 K.R.O. *Godsdienst- onderricht 2.00—2.30 Herman de Man Nova et Vetera van Mgr. Dr. Hensen 2I304.15 K.R.O. Concert door het Kon. Muziekkorps uit den Bosch' 4.15-'5.00 K.R.O. Ziekenlof 5-50 N.C.R.V. Kerk dienst vanuit de Gej^f. Kerk (öosterkérk) te Utrecht 7.307.55 K.R.O. Pater A. J. Winkel O. P. „Het wonder der openbaring is in haar hoogste uiting het wonder det^ verlossing in en door Christus, den Zoon van God, in wien de bovennatuurlijke openbaring haar afsluiting heeft gevonden" 7.558.05 K.R.O. Voetbaluitsl. 8.0510.45 K.R.O. JO.!Mej. Lily Elk piano, Mej. Castendijk, mezzo- 9.30 ca. K.R.O. Persber. 10.45 „R.O. Epiloog door Kleu> Koor. 1071 M. 9.00 V.A.R.A. Berichten omtrent Postduivenvluchten «v. uc «vu „Wat moet meij itduivenhouder te wórden” Orgelspel door Joh. Jong t Reis- Arb. - - :n- brock „Wat de mensch dankt aan het dier” zaam werd geacht, er weging in Ncd.-Indië Zoolang die beweging zich ontwikkelt binnen de grenzen van wet en recht, moet de regeering daaraan steun verleenen. Maar zoodra zij bulten die gren zen wil gaan, moet de regeering even krach tig daar tegen in gaan, en niet oogluikend toelaten, dat ide grenzen worden overtreden, wat ten gevolge zou hebbeh, dat later hard handig zou moeten worden ingegrepen. Spr. sluit zich volkomen aan bij den heer Fock, dat' het aankweeken van rassenhaat en rassenverwuderlng in Indië hoogst afkeu- renswaardig is. De Ned.-Tndisclie regeering heeft nooit een andere politiek dan-een ver- trouwenspolitiek gevolgd. De Zondagsrust in de bedrijven is een zeer redelijke en nuttige wensch. Op dat ge bied is echter inderdaad al in Indië veel ge daan. Maar de eisch doet zich in Indië niet Ap dezelfde wijze gelden, omdat gezette ar beid niet ligt in de natuur van den Ooster ling en men daar leeft in een maatschappij, die geen gezette rusttijden kent. Spr. ver klaart al Jaet mogelijke te zullen doen om in de gouvemements- en particuliere bedrij ven zoo veel mogelijk het in acht nemén van Zondagsrust te bevorderen. Natuurlijk zal dit een proces van jaren zijn. A De vergadering wordt verdaagd tot Dins dagmiddag half twee. In de April-aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau vOór de Statistiek y-ordt medegedeeld, dat de brou, werijen in 1929 16.000 H L. bier hebben af geleverd <2.273.000 In 1928). Zoowel de afzet met binnenland- sche bestelling als de export gingen onge veer 2 pCt. vooruit. Hierbij wordt er op ge wezen. dat 1928 in dit opzicht reeds een gunstig jaar was. waarin de cijfers van de onmiddellijk voorafgaande jaren met meer dan 10 pCt. overtroffen werden. Het binnenlandsch verbruik van bier steeg van 2.134.000 H L. in» 1928 tot 2.176.000 H.L. in 1929 of per hoofd van 27.8 tot 28 liter. De weersgesteldheid in zomer en nazomer was in deze beide jaren voor het bierverbruik gunstig, in tegenstelling met de vorige bier- jaren. waarin per hoofd ongeveer 25'A L. werd verbruikt. t ZEESEN 1635 M. 5.5011.50 Le zingen 11.5012.15 Gramofoonpl, 12.15i.2o Lezingen 1.20—1.50 Gramo foonpl. 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.50—7.20 Lezingen 7.20 Concert. Sopraan en piano 7.50 Her-uitz. Concert van Budapest. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 11.50 Gramofoonpl. 3.05 Orkestconcert 7.30 Concert. Orkest etv solisten. is zij het zeker niet. Spr. komt dan tot rechtsgrond van het over Neder’ Indic Men kan zich hier ver diepen in alerlei academische betoogen. Maar men moet practisch zijn. Ons gezag in Indië ts ontstaan door het uitoefenen van macht. AVaartoe oefenen wij ons gezag uit? Ter bevordering van het materieel er» geestelijk welzijn der bevolking, daaronder begrepen het staatkundig leven Daardoor komt de bevolking tot steeds grooter zelfstan digheid Of nu heb einddoel nabij ligt. spr. gelooft het niet Het begrip natie is in In<jië nog zeer zwak ontwikkeld. Ons gezag is juist het bindmiddel en als dit verdweeij. zouden geheel andere invloeden zich ont wikkelen en zou het denkbeeld van een In dische natie veel verder ligfeen v^i de wer- ernstig in zorgwekkenden '.c^nhuis te Breda ie door niet van zjjn weg jal moet in de eerste plaati o schen. De regeering hefft bevorderen. Spr. begrijpt de kritiek van den heer Mendels, doch spr» $telt het belang van den Staat hooger dan dat van een gnoep lieraonen, die stelselmatig stemming had den gemaakt voor omverwerping van het gezag. Maar ook de Labour-regeering is verplicht haar gezag te handhaven door in- terneering en geweld. Laat men onze re geering daarvan niet zulk een bittere grief maken. Door een beleid, dat vertrouwen wekt, zal een sterke band tusschen Neder land en Indië worden geschapen. De beer FOCK (V.B.) merkt op. dat de heer Mendels bezwaren ziet in bezoeken, die den laatsten tijd aan Indië gebracht' zijn door bestuurders van vreemde gewesten. De heer Mendels ziet echter spoken. De koning van Siam kwam vroeger elk jaar op Java en wat den G.G. van Indo-China betreft, be hoeft men voor een bezoek niet bevreeesd te* Zün, Spr. he^ft indertijd een bezoek ge had van den G.G. van de Philippijnen >n heeft dat geredpreeeerd te Manilla Diplo matieke onderhandelingen worden bij zulke bezoeken niet gevoerd. Toen spr. G.-G. was. beeft de regeering de regenten nlët genoodzaakt te treden uit het nationaal comité tegen de Grondwets herziening Een wenk is hun evenmin ge geven. Zjj hebben zich vrijwillig terugge trokken. - Spr. zou ook de economische actie van arbeiders hebben belet. Maar de spoorweg staking van 1923 was geen economische staking, doch een volslagen communistische actie. Ook de staking te Soerabaja in 1925 was een volkomen commumstisclje staking. 4 Ten derde Jouden de belastingen voo; ondernemers zjjn verminderd en zou de volking steeds zwaarder zijn belast. Dat is volkomen in strijd met de feiten. De rter- ponding, aan de sawah-bezitters opgelegd, was een 'volkonten billijke belasting. Er is bezuinigd met hert domste potlood, zeide de heer Mendels. Bezuinigd echter moest er worden en als de heer Mendels daar gezeten na<J. dan zou hij eveneens hebben bezuinigd en misschien mef een nog dommer potlood Toen spr. in Indië kwam, stond hij voor een vlotfende schuld .van honderden millioenen en een tekort op den. gewonen dienst van tweehonderd millioen. Er is in dien tijd echter ook gewerkt op sociaal gebied. Er is opgericht het Kantoor van Arbeid- onder den heer Vreede; de woningtoestanden zijn verbeterd. De arbeid van vrouwen en kinderen is beperkt De van vrouwen en kinderen is beperkt. De is een algemeene commissie ingesteld, om na vijf jaren verslag utt te brengen, op welke wjjze de poenale sanctie moet wor den herzien. Het grootste irrigatiewerk op Gistermiddag te half drje is brans uitge^ broken in de zuivelfabriek van dén heer 45. Dükema, staande aan de Lindenhovestroat te Alphen a d. Rijn, op ongeveer 6 KM. afstand van het centrum der gemeente. Toen twee motorspuiten arriveerden, viel er aan blusschen niet meer te danken. Door .den feilen wind sloegen de vlammen spoe dig over naar het aangrenzende woonhuis, waarvan het rieten dak onmiddellijk in lich ter laaie stond. Met veel moeite slaagde de brandweer er na twee en een half uur ia de nfcst gelegen perceelen te behouden. VAn den inventaris der fabriek en den mboedpl van het huis kon niets worden gered, daar de bewoners afwezig wa^en. De seinde wordt door verzekering: gedekt. Oorzaak is onbe kend Aan de orde is de voortzetting van de be handeling van de Indische begrooting 45e heer JANSSEN <R.-K.) zegt, dat het te ontkennen valt, dat wjj in een uiterst geuichtig en moeilijk tijdperk verkeeren ten Opzichte van Indië. De soc. dem. kunnen gemakkelijk aanstu ren op onafhankelijkheid van Indië. r.p zij geen regeeringsverantwoordelijkheld hebben te dragen. Spr. heeft het program van zijn partij steeds beschouwd als voorschrijvend een ledelijk doel Wij wenschen geen onafhan kelijkheid buiten het Rijksverband Als eindpunt van die ontwikkeling ziet prof. Schmutzer. blijkens hetgeen hit in den Volksraad heeft betoogd, een federatie van aelf-regeerende natiën. Spr. kómt thans tot de nationalistische beweging. Men moet deze noch onder- ^hatte.rK. noch «verschalen en £ch daar- iten afbrengen. Er orde en rust heer- tot taak deze te Gisteravond heeft in de Rotterdamsche binnenstad een felle pakhulsbrand gewoed, die aan de brandweer handenvol werk heeft gegeven. Omstreeks half zes werd ontdekt, dat in .een van de pakhuizen van de Gebr. Hau- -brich, handel in glas, aardewerk en galante rieën. die aan weerskanten van de Kapitein Imaftsteeg ligt, brand was uitgebraken op de eerste verdieping, waar de pakkamer is ge vestigd, op een oogenblik, dat er niemand in het gebouw was. De vlammen grepen snel om zich heen, zoodat in een ommezien het drie verdiepin gen hooge pakhuis, alsmede dat er naast, in brand stonden. Er ontwikkelde ziqh een dikke rook, die den toegang tot de zeer naijwe steeg versperde. Reeds kort na het gemaakte middelalarm werd een motorspuit ontboden, terwijl het tegen zes uur raad- nog een tweede bij te laten komen. De brand was zeer moei lijk bereikbaar. Het pand is aan alle zij den ingebouwd, terwijl de voorkant in de -steeg niet te benaderen was. Met groote moeite werden acht stralen op de vensters, en gaten, die men in het dak had gehakt, gericht, doch teen zeven uur bleek, dat deze bestrijding onvoldoende was. De rook werd voortdurend dikker en ware het niet, dat de panden door brandmuren waren af- gescheien van de overige gebouwen, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest, daar er in de onmiddellijke nabijheid een groote garage ligt. Om zeven uur is nog een derde motorspuit ontboden, terwijl ook de mn»m- ladder en de tweede reserve-wafen naar Z’t terrein van den brand kwamen. Het aan tal slange-' were van acht, tet twaalf uiv- gebreid Tegen dat uur werd het zichtbaar, jjdat deze krAchtige bestrijding resultaat had. 6.20 Orkestconcert. Klokgelui 7.208.1. Leeingen 8.10 Morgenwijding. Klok gelui ^.25-7-10.50 Lezingen 10.50 Orgelconcert 11.20 Orkestconcert 1.20 Lezing 1.50 Solisten-concert.. Sopraan en piano 2.50 Gramofoonpl. j.jq Rorltincrh fonnoo' er 7-20 Concert, piano 7.50 Orkestconcert. 11.50: Dansmuziek. MAANDAG Gistermiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in een houten landbouwschuur, be- hoorende bij de bberderjj van den heer P. van Splunter, Noorder IJpolder 109. De oorzaak was vermoedelijk het spatten van vonken uit eën potkachel, welke in de schuur stondDe schuur is platgebrand, overleden. kelijkheid Handhaving van de eenheid van het -ko- jhinkrijk der Nederlanden staat bij de regee ring op den voorgrond. Dat beteekent vol strekt niet, -dat zij zich te eeuwigen dage voorstelt een 'regeering over Indië. uitgaan de1 van Nederland. Bij „ontvoogding" van Indië denkt spr. niet aan ophouden van <je samenwerking met Nederland. Integendeel.-410 voogd en de be voegden moeten zeer krachtig blijven samen werken. Bij ons staat op den vóórgrond recht- streeksch contact met de bevolking. In Britsch-Indië is dat veel minder het geval. Wij zoeken de. kracht van ons bestuur in een zeer nauw'contact, in begrijpen van de bevolking Daarom moeten wij geen ambte naren aanstellen, die niet koloniaal aan voelen. Spr. komt thans tot de staatkundige be- Concert door K.R.O.-Orkest. van sopraan -Ii.oo K. HILVERSUM, g.’STV.A’.R.A.' K. de*Wit' doen om posC_l1„. 9.20 V.A.A.A. J 9.45 V.A.R.A. Mededeelingen van het secretariaat van het Instituut voor Ohtwikkeling 9.48 V.A.R.A. H. Heije t_ jj.-_ 10.15 V.A.R.A. Mej. C. P. v. Asperen v. d. Velde „De Moederdag” 10.30 V.A.R.A. Tweede openbare les voor Muziek- minnende Leeken, door Hugo de Groot, m. m. v. het V.A.R.A.-orkest 12.01- Dr. Cé H. Sluiter „Kolloiden, de reuzen onder de Moleculen” 12-402.00 Concert. A.V.R.O.-Octet 2.002.30 A.V.R»A.- Boe kenhalfuurtje 2.303.15 Concert door het Omroeporkest 3.153.45 „Om het Kampvuur”. Kampeerliedjes doeg jon gens en meisjes van de KampeerclAb der H. B.S. te Den Haag. Inleiding )r. G. Brouwer. Pianobegel. Mevr. Jo Brouwer tfan Zanten 3.454.30 Vervolg ëoneej-t Omroeporkest 4.305.00 Gramofoonpl. In de rustpoos Sportuitsl. 5.00 (goifl. 298 M.) V.A.R.A. Gramofoonpl. 5.15 V.A.R.A. Kinderuurtje. 8.01 A.V.R.O. Aansl. Concertgebouw te A’dam. Beethoven cyclus. Het Concertgebouw-Orkest o. 1. v. Dr. W. Merffcelberg. In de pauze Pa^s- en sportnieuw^. Causerie door H. Rutters oVer „Beethoven”. Daarna Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554,4 M. 2.20 Kerk- cantate No. 78 van Bach 3.15 Kinder uurtje3.35 Concert. Kwintet T.-Kinni- burgh, bas 4.50 Piano-recital door Margue rite de Pachmann. (Mme Labori) 5.20 5.40 Lezing 7.15 Kerkdienst 8.05 Liefdadigheidsoproep.8.1c Nieuwsber. 8.25 Concert. Orkest, H. Nash, tenor g.50 Epiloog 10.0010.20 The Silent Fellowship. PARIJS „RADIO-PARIS’ 1725 M. 11.50 Gewijde muziek 12.201.20 Gra mofoonpl. 1.20 Gramofoonpl. 3.50 GratnofoonpL 5.20 Parijsche avond 5.50 Dansmuziek 6.50 Circus Radio Paris 7.20 .Concert. Orkest en solisten 8.50 Concert 9.20 Concert. LANGENBERG, 473 M. 6.206.50 Gramofoonpl. 6.507.50 Orkestconcert 8.25—9.20 Evangelische Morgenwijding 10.5011.20 Gramofoonpl. 11.50 12.15 Orgelspel door Jac. Menzen 12.20 I. 5Ó Orkestconcert 3.504.50 Concert. Orkest en bariton 4.505.20 Gramofoon pl. 7.20 „.Hoheit tanzt Walzer”. Operette in 3 bedrijven van L. Ascher. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 3.20 Verslag van den voetbalwedstrijd België-Iersche Vrijstaat 4.20 Dansmuziek 5.50 Gra mofoonpl. 7.35 Kamermuziek. Na afloop Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 12.20 Orkestconcert 2.504.50 Concert, Orkest en zang 7.207.50 „Familien Hansen’’. Blijspel van Jens Locher 7.35 8.35 Concert. Orkest en vocaal kwartet 9-0510.05 Concert. Orkest en solisten 10.0611.50 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.50 Lezing Om 10 u. gistermorgen werd voor 't Gerechts hof te Leeuwarden met het getuigenverhoor In de moordzaak Wijkstra voortgegaan De belangstelling Was In verband mef He Vrij dagmarkt zoo mogelijk nog grooter dan gis teren. Evenals Donderdag woonde raads- licer-commissaris mr. Beekhus Sr. de zit ting bij. De 4 psychiaters die eërgistêren ge hoord zijn, hebben wederom hun plaatsen achter de groene tafel ingenomen. Getuige A. Holtrop. landbouwer te JCorn- hom. heeft meermalen gesden. dat verdachte een browning in den zak had. Wijkstra had wel eens eigenaardige praatjes, vooral ook over de politie. Zoo zet hij eens: „Je moet altijd je eigen baas blijven, ik doe wat ik wil. om de politie geef ik niet. Je moet er niet anders van worden, ook af liggen ze allemaal dood om je heen.” Over den, veldwachter .persoonlijk sprak hij echter nóóit- Mr. Boeles: Hoe was W. in den omgang, kon je nog al goed met hem ópschieten? Getuige: Ik was bevreesd voor hem; wat hij zeide deed hij ook Met Hendrik Wobbes heeft getuige eens over het geval Aaltje ge sproken. Hendrik west te vertellen, dat h,J Yje aangeraden had. Aaltje te laten gaan, als de politie om haar kwam. Neen had Wob bes gezegd, ik laat haar niet gaan. President tet den verdachte: Hebt u ook iets aan te merken op deze verklaringen? •Verdachte: Het is ongeveer twee jaar ge- Jeden, dat ik het laatst met getuige gespro ken heb. Wjj stonden wat het gezag betreft op verschillend standpunt. Veertien dagen voor het drama zijn Van der Molen. Hovink en Meier eens naar verdachte gegaan om Aaltje te bewegen weer naar haar kinderen terug te keeren. Na een „Neen” van ver dachte, hoorde de oude moeder van verdachte van dit voornemen. Ze drong er bij Hendrik Wobbes op aan, dat hij de politie zou be wegen niet té gaan/bmdat het gevaarlijk was. Hendrik bracht deze boodschap aan Van der Molen over, ihaar die zeide: „Daar gaan we even pleizierig naar toe. dan moet er maar een slachtoffer vallen.” De oude moeder, die bij Yje inwoonde, is naar H. Wijkstra gegaan toen Aaltje als huishoudster bij Yje kwam. Mr. Levie: Ging de moeder ook bjj hem vandaan, omdat zü het bij Yje niet goed had. of dat hij zich met haar kon verstaan? - Getuige: Heelemaal niet, het was enkel "n geloofskwestie Een andere neef eveneens H. Wijkstra ge- heeten. heefCWje eens gevraagd wat er ge beuren ging nu Aaltje naar Groningen moest om voor dep rechter té verschünen. „Wel”, zei Yje. „als zü weg wil. dan kan zü gaan, maar wlF zü niet, dan moeten zü maar eens zien hoe het komt. Als zü naar Groningen gaat, dan houden zü haar wel twee jaren!”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12