IN EN OM ALKMAAR UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD DE VERANDERINGEN IN I HET GEMEENTELIJK SPORTPARK I a VV tEÜE Bl AD ZATERDAG TO MET TGO BLADZIJ lie i STADSNIEUWS De directie van den Wleringenneer- polder TH. VAN DER KLEI Zn. Sint Jozef Patronaat 4 laten prop t 3 WILS „Alcmaria-Nleuws” in den Raad heerscht. .4 Een moge waarheid en niets dan de waarheid is' ambtenaar lij altiji is. Alles hangt der verordening. :il «aren, naar ge ringe, oud-preeldent van mentsrechtbank, alhier. Ook voor Klokken is het goedkoopste adres ZAADMARKT 94 teekenen zal en dit is van wijder strek king dat de oneenigheid in de S.D. A.P. sche afdeeling sinds het Groninger congres bijgelegd is, of op het punt staat dit te worden. Iets, wat wij om meerdere reden niet eens zoo heel erg zouden betreuren. Wij zijn wat uitvoerig geweest over de o.i. voornaamste gebeurtenis van deze zitting, zoodat tijd noch plaats overblijft voor de overige agendapunten. Wij troosten er ons echter mee, dat, waar de uitverkorenen der burgerij zoo weinig woorden over hadden voor den toegestanen scholen- en bruggenbouw, onze lezers niet boos zullen zijn, wanneer ook wij er het twijgen toe doen. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING DISTRICTS ARBEIDSBEURS Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 en Maan dag- en Donderdagavond van 78 uur. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden.de navolgende werkzoekenden zfjn Ingeschreven: 1 leerling-automoflteur, 1 boekbinder, 1 bakker, 1 betonwerker, 1 betonvlechter. 1 bloemist. 1 chauffeur, 1 electriclen, grondwerkers, 2 metselaars, 1 opperman, 1 radiomonteur, 1 pakhuisknecht, 2 reizigers, 1 schoenmaker, 29 sigarenmakers. 2 sig, kistenplakkers, 1 tabaksbewerker, 1 stuca- door, 1 stypeur-drukker, 20 losse arbeiders, 1 werkster. Gevraagd: schilders. Géplaatst: 1 bankwerker, 1 bloemist, 1 buifetknecht, 1 electriclen, 11 grondwerkers, 2 stucadoors. 1 sigarenmaker, 6 losse ar beiders en 1 werkster. Alkm- 9 Mei 1930. De Directeur voornoemd, Ed. V. d. HEUVEL. Zondagssluiting Apotheken Op as. Zondag 11 Mei zal de apotheek van den heer Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend zijn; de andere apo theken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagdienst heeft, is gedurende de geheelê daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur ('s Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. „Het groote doel, dat men zich in 1927 scherp voor oogen stelde, is nu reeds gedeeltelijk bereikt verlaging van de gemeentebelastingen tot een redelijk peil een factor van 0.65. Be gonnen werd met een vermenigvul digingscijfer van 0.80, dat vorig jaar 4L25 en nn wel «p iedenis nog -allen. Uit het feit dat >eleediging niet op zijn -ijk verklaarde wij zön er niet zoo zeker van of dit wel „de sjaa.u-.'a n,»» uit het feit tevens, dat hij bij de belasting- voordracht de^ officieele woordvoerder zijner fractie Was, tenslotte uit de meer beminnelijke wijze, waarop de partij- genooten met hem omgingen, conclu- deerden we, dat hij niet langer stiefkind ia de fractie is. Wat dan wel weer be- hun eijen toiletten, naar behoefte voor da mes erv heeren. Aan de belde einden van dé’ tribune zijn, van bulten af toegankelijk, ruime beletten voor heeren gemaakt. De muur van de tribune aan de terrelnzijde Is zoo hoog, dat daarvoor staanplaatsen kunnen worden gemaakt. De afstand van blezen muur tot aan het hek Is 6 M., welke 8 meter Is verdeeld In drie banen, die traps-/ gewjjs telkens 20 c.M. verspringen en bo-r vendlen nog een weinig schuin oploopen. Dat aan deze geheele tribune een vroo- HJk feestelijk aanzien zal worden gegeven, spreekt van zelf. Naast den hoofdtoegang worden twee hooge vlaggemasten gezet. De muren worden van buiten wit geschilderd met een hoog zwart plint De Ijzeren stij len van de overkapping worden ook zwart, en de houten kozijnen zullen een heldere blauwe kleur krijgen. Langs de geheele lengte van den gevel Is ten slotte gelegen heid om planten te zetten, zoodat, wanneer tegen de witte muurvlakken de fijne groene klimplanten omhoog zullen groeien, de tri bune er zeer aantrekkelijk zal uitzien. In de nabijheid van de tennisbanen tal een eenvoudig buffethulsje worden ge maakt, met, daarbij aansluitend, een ruim terras, omgeven door een groene heg, en een pergola, waarover ook weer allerlei klimplanten zullen geleid worden. Het minder fraaie uitzicht op de achter gevels van de huisjes aan de Nieuwpoorts- laan en de altijd elelljke schuttingen zal zooveel mogeltfk door beplantingen aan het oog worden onttrokken. Tenslotte zal het terrein voor en om de tribune en bij het buffethulsje, stevig wor den verhard. f De vogelvluchtteekenlng, die bij dit arti keltje behoort, geeft van al deze verande ringen een beeld. Wanneer In den loop van den zomer alle werkzaamheden zullen zfjn beëindigd, zal het Alkmaarsche Sportpark aan speler en bezoeker een gerief kunnen bieden, zooals zU zelfs op de terreinen van de grootste steden van ons land niet zullen aantreffen. Dit moge dan voor Alcmaria Vlctrix een stimulans zijn om in de komende competi tie den palm der overwinning in haar klas se te veroveren, opdat Zondag aan Zondag de nieuwe tribune gevuld zal worden met toeschouwers, die naar wedstrijden in de eerste klasse komen kijken. Er zijn maar weinig steden zoo groot als Alkmaar in ons land, die zich mogen verheu gen In het bezit van een gemeentelijk sport park als daar gevonden wordt. Op werkelijk grootsteedsche wijze liggen daar bij elkaar een aantal voetbalvelden, korfbal velden, ten- nbfoanen. een draversbaan en een baan voor motorwedstrljden. In een omgevlr^g, die, zon der eenlge overdrijving, ideaal genoemd mag worden. Als, zooals wij mogen verwachten, over eenigen tijd op of nabij deze zelfde ter reinen nog een plaats wordt ingeruimd voor de beoefening van de lichte athletlek (loo- pen, springen, werpen), waardoor, meer nog dan op het oogenbllk, het sportpark wordt het centrum van lichamelijke oefening dan zal Alkmaar een eerpplaats gaan innemen in de rij der steden, waar het gemeente bestuur een open oog heeft voor de groote maatschappelijke belangen, die het ver schaffen van oefengelegenheld voor licha melijke ontwikkeling en verzorging mee brengt. De hooge exploitatiekosten van een der- gelijk kostbaar gemeentebezlt brengen van zelf mede de noodzakelijkheid te zoeken naar bronnen van inkomsten, die niet al tijd strooken met de gedachten verbonden aan het engere begrip van lichaamsverzor ging door de sportbeoefening. Maar het is begrijpelijk en te vergeven, dat deze bron nen worden aangeboord. omdat anders de bestaansmogelijkheid In gevaar zou worden gebracht. Zoolang het nog geen algemeene regel is, dat de koeten van de gebouwen en de terreinen voor spel en sport gedragen worden door hen. die daar geen gebruik van maken, zoo lang moet het bestuur van een sportpark langs anderen weg zoeken naar de middelen, waardoor de uitgaven In even wicht worden gehouden door de inkomsten. Het is daarom niet anders dan een daad van goede koopmanschap, wanneer datzelf de bestuur besluit het gerief van bezoekers- spelers en bezoekers-toeschouwers te dienen door het verschaffen van behoorlijke kleed- gelegenheid voor den een en beschutte kijk plaats voor den ander. Natuurlijk Is daar mee nog niet voldaan aan alle behoeften van het publiek. Het moet den bezoekers gemakkelijk worden gemaakt om naar het sportveld te komen, zit moeten rijwielen en auto's kunnen stallen, het koopen van toe gangsbewijzen moet eenvoudig en vlot kun nen gebeuren, de verzorging van gebouwtjes en terrein moet In de menschen een fees telijk gevoel wekken, en In de rusttijden dient men zich In een prettige omgeving te kunnen verpoozen. Daarmee wordt de be zoeker gediend, daardoor gaat hij op andere tijden gemakkelijk weer naar het sportveld. Hij. zal er zich gaan thuis voelen mis schien van kijker werker worden en de uitgaven voor de betere „service” wegen ruimschoots op tegen de werkelijke en de onberekenbare winst. Op het gemeentelijk sportpark was na tuurlijk al gezorgd voor eenlge accommoda tie. Er was kleedgelegenheid voor de spe lers, er waren een overdekte en een open tribune, vanwaar de wedstrijden gevolgd konden worden, men kon In een hoek van het terrein zijn rijwiel stallen, en aan een open buffet konden de dorstlgen gelaafd worden. En het was voldoende. Men moet echter erkennen, dat alle verschillende ge bouwtjes, die met een zeer groote mate van vrijheid over het voorterrein verspreid la gen, wel een eenigszins ronuneligen indruk gaven. Nu na verloop van eenlge jaren het houtwerk, In het bijzonder van de onover dekte tribune, In een bouwvalllgen toestand kwam te verkeeren. kon er zeker geen sprake meer zijn van een prettig aanzien, laat staan nog van schoonheid. Toch mag men het niet overdreven noemen te verlan gen, dat op een plaats waar sport beoefend wordt ook orde, rust en architectonische verzorging zfjn te vinden. Sport en schoon heid hooren nu eenmaal bij elkaar. De veranderingen op het Sportpark heb ben nu aan de eene zijde ten doel de be zoekers op een betere manier te ontvangen en te verzorgen, en aan de andere zijde, door een ordelijke opstelling van de ge bouwtjes meer profijt te trekken van het beschikbare terrein. te beschrijving van de plannen verduidelijken. In de eerste plaats het verkeer. Er is een scheiding gemaakt tusschen de bezoekers, die komen per flets, te voet en per auto. De eersten gaan met hun fiets den tegenwoor- dlgen hoofdingang binnen en vinden ter lin kerzijde een ruime fietsenbewaarplaats.. Zij behoeven dan niet op hun schreden terug te keeren, maar koopen hun plaatsbewijs aan de naastliggende loketten en betreden daar het terrein. Even voor deze loketten ligt ook de toegang tot de tennisbanen. De voetgangers moeten een honderd me ter verder loopen en vinden daar een zeer ruimen toegang met vier loketten, die in twee lokethulsjes twee aan twee zjjn onder gebracht. Tusschen die beide lokethulsjes Is een 7 meter breede poort voor uitgang. Nog een tiental meters verder Is een toegang voor auto’s. Op de plaats van de oude houten tribu nes komt de nieuwe, 77 meter lang en ge heel overdekt. De onderbouw is van steen, het tribunedek van gewapend beton en de kapconstructie van Ijzer. Het iperkwaar- dlge van deze overkapping zal züh, dat de steunpunten liggen achter den buitenmuur, zoodat geen enkele paal het gezichtsveld van de tribune zal belemmeren. De banken op de tribune zjjn van hout. In het midden is een loge voor offldeele bezoekers. In to taal Is er plaats voor 1100 toeschouwers. De vulling van de tribune, met uitzondering van de z.g. eere-tribune. Is van boven af, d. w. z. de toeschouwers worden met twee trappen aan de einden van de tribune naar boven gevoerd en bereiken van daar hun plaats. Voor de ontruiming van de tribune zjjn bovendien aan den achtergevel nog twee trappen gemaakt. Onder de tribune is In het midden van het gebouw een toe gang, die leidt naar de eere-tribune en naar de kleedkamers. Maar tegelijk is dit de doorgang van de kleedkamers naar het middenterrein, zoodat de spelers vrij van het publiek op het speelterrein kunnen komen. Ter weerszijden van den genoemden doorgang liggen ruime kleedkamers, elk met een waschkamer, met waschtafels en douches voor koud en warm water, bene vens een toiletkamer. In den rechtervleugel vindt men verder een kamer voor den directeur van het Sportpark, een ontvangkamer, tegelijk te benutten als vergaderkamer van de club besturen, een zeer ruime bergplaats, en toiletten voor de dames-bezoekers. In den linkervleugel Is een groote café-zaal met een spoelkeuken er naast, en een dokters kamer. Alle vertrekken binnenshuis hebben Ons afvragende of deze bezuinigings- politiek geleid had tot enkel z.g. reac- tionnaire maatregelen, schreven we toen Niets echter is minder waar. Van de eerste minuut af heeft de bedoeling voorgezeten, dat, wanneer de belas tingen eenmaal op normaal pei’ er met behoud van dit peil, streefd moest worden, goede en nood- zakelij ke sociale maatregelen en on derwijsverbeteringen te bevorderen. Ja, eigenlijk is men daar nu reeds mee begonnen. Is er niet al steun toe gezegd aan eventueel op te richtdh cursussen, voor schoolvrije jeugd, voor den bouw van een Fröbelschool en 2 gymnastieklokalen bracht niet een technische herziening van de salarissen een belangrijke verbetering ging de groote stoot voor het bouwen van 25 goede en goedkoope arbeiderswoningen niet uit van het katholieke lid Wolden- dorp zijn niet verschillende subsidies dit jaar weer verhoogd staat ten slotte het elftal niet sympathiek tegenover de plannen voor een overdekte bad- en zweminrichting Bewijzen te over dus, dat de verbon den fracties niet verder willen gaan met bezuinigingen en tegenhouden, dan strikt noodzakelijk is, om de Alkmaarsche belastingen draaglijk te doen zijn. Trouwens, zouden diep in hun hart ook de leden van het verbonden acht tal deze politiek nu zoo verderfelijk vindep? Zij willen dan speciaal Opkomen voor de belangen van „den kleinen man, met zijn confectiepakkie an”. Maar deze vindt toch óók baat bij verlaagde belastingen. Laten de dames en heeren, die hun „dure” neigingen nog niet altijd kunnen bedwingen, eens een kijkje nemen in een werkmansgezin als daar het al dagen verwachte en gevreesde aanslagbiljet voor den Hoof- delijken Omslag binnenkomt. Hoe va ders gezicht strak staat en misschien enkele minder liefelijk klinkende woor den zijn lippen ontsnappen, wanneer de totaalsom weer hooger is. Hoe daar entegen elke verlaging, óók die van enkele guldens, tevredenheid en vreugde brengt om dat „meevallertje”. Neen, de geheele bevolking mag zich gelukkig prijzen, dat deze welvaarts- politiek in het belang van allen, on danks veel tegenwerking en verdacht making, doorgevoerd is.” Dat is het antwoord op de roode cri- tiek, een critiek, die nog een oogenblik tot felle protesten dwong, toen de heer v. Drunen zonder eenig schijn van bewijs beweerde,, dat men tegenwoordig de kinderrijke gezinnen niet meer bij de arbeiders moet zoeken. Zijn uitlating, dat ,/de arbeiders beginnen in te zien, dat groote gezinnen een weelde voor anderen mogen wezen, maar voor hen niet het bes te zijn” is uiterst leerzaam. Want zij wijst op een mentaliteit, die, hoewel nog niet algemeen, in S.D.AJ’.-kringen steeds meer veld wint, doch bij de jacht, op geloovige ^arbeiders, angstvallig gecamou fleerd wordt. Het schijnt toch moeilijk een eenmaal gemaakte fout te herstellen. Wij hebben den heer v. Drunen een poging daartoe zien doen, die evenwel neerkwam op een verergering. Men herinnert zich wel, de uitlating van dit nieuwe oud- raadslid in de vorige vergadering, toen hij de kwaliteit van den tegenwöordigen Raad zeer ongunstig beoordeelde. Voor deze onhebbelijkheid werd hij behoor lijk tot de orde geroepen. Maar wat deed nu Donderdag deze oolijkerd? Onder schijn van zijn kwali ficatie te willen terugtrekken, maakte hij het nog een graadje erger, door te verklaren dat hij niet zijn eigen fractie bedoeld had. Natuurlijk werd hem hier over wéér het woord ontnomen. We vatten dit „incident” heusch niet te tragisch op, erkennen zelfs dat ge noemde heer door de gebeurtenissen van het laatste half jaar in een ietwat geprik kelde stemming zal verkeeren, maar hopen toch,ivoor den goeden geest, die er tegenwoordig in den Raad heerscht, dat in ’t vervolg zulke ongemotiveerde onhebbelijkheden vermeden zullen wor den. Er is ons door deze iets anders opgeval! v. Drunen de belt fractie toepasselijk 0.70 gebracht zal kunnen worden. Houdt men nu nog in 't oog, dat vele bezuinigingen, vooral die op onderwijs gebied, pas later geheel gaan door werken, dan is het duidelijk, dat bij een volgende begroeting het cijfer 0.65 zou bereikt zijn. Met Opzet zeggen we „zou”, want naar alle waarschijnlijkheid is dit de laatste begroot ing, waarbij met een vermenigvuldigingscijfer „ge werkt” wordt. Volgens jaar zal de nieuwe Wet op de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeenten wel in werking zijn, waardoor de be lastingheffing geheel gewijzigd wordt.” Voorstellen tot verlaging van den hoofde- ij ken omslag met 1/15 gedeelte Geweldige belangstelling, reeds dagen ‘e voren in Alkmaar. „Het" onderwerp van gesprek bij alle koffie kransjes punt 'an drukke discussies aan diverse „ronde- afels”. Reeds lang voor den aanvang van de smartelijk verbeide Raadszitting een on? afzienbare file van belangstellende but lers, die zich om één uur in de schapen- tokken, genaamd „publieke tribune”, iaten proppen. De Raad zelf au grand complet de leden met hóófden en actentasschen vol fiscale wijsheden. Bij het eerste sein van den voorzitter om „het” punt aan de orde te stellen, vliegen tien, vijftien vingers omhoog, welker eigenaars allen het eerst om „hef-" woord” smeeken. En dan urenlange felle debatten, met als slotbekroning, tegen sluitingstijd, eéft emotioneele stemming. f Bovenstaande pitoreske schildering, goedgeloovige lezer, is slechts de fantasie van een na lef journalist, die in zijn on- noozelheid meende, dat niets ter wereld geen Gandhi of Vlootconferentie, geen Holland-België match of le klasserschap van Alcmaria den burger méér- in teresseert dan het bedrag, hetwelk hij als hoofdsom en opcenten op zijn aanslag biljet ziet prijken. Wilt u de waarheid, de ontstellend naakte, koude werkelijkheid Op dé heele oublieke tribune geen mensch, geen kip bij het aan de orde stellen van het be treffende voorstel, moest de Voorzitter hengelen, om den eersten spreker aan den haak te krijgen. En de debatten Een vijftal leden die ieder 14 5 minuten hun licht lieten schijnen, een kleine flikkering van oppositie en tot slot.aangenomen i zonder hoofdelijke stemming. Zoodat deze voordracht mitsgaders een zestigtal andere voorstellen in iets meer dan 2 uur afgehandeld waren. Wij zullen een tikje minder bescheiden zijn, dan onze vroede vaderen, en een enkel woordje wijden aan dit o.i. niet onbelang rijk gebeuren. Maar eerst dient even een geval besproken, dat speelde bij de in gekomen stukken. Er bestaat in Alkmaar een bloemisten patroonsbond. Ter vermijding van mis verstand zij even opgemerkt, dat de z.g. ..groote” bloemisten hier ter stede, geen lid zijn dezer organisatie. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat we ie vereeniging daarom lager aanslaan. Maar wél heeft deze bond een goed deel onzer sympathie verspeeld, doordat hij lijdt aan een acute vervolgingsziekte. Slachtoffer van deze koorts is de direc teur van plantsoenen, populair geheeten ..Baas Hoek”. Met een ijver, een betere zaak waardig, wordt deze gemeente- gevolgd en vervolgd, omdat id volgens dezen bloemisten fond door adviezen, leveranties e.d., de patroons oneerlijke concurrentie aan doet. Een tweetal adressen waren bij den Raad ingekomen van den bond, waarm verzocht werd een "raadscommissie in te stellen, om deZe geschiedenis te ondOT- zoeken. Het was de heer v. Drunen, die het ter zitting opnam voor den „verdrukten” middenstand tegen het „overheidsbedrijf We hopen dat onze lezers de ironie van deze situatie aanvoelen en genieten. Maar nu de zaak zelf. We moeten er kennen, dat het geval, hoe ernstig het eerst scheen, na het antwoord van den wethouder, volkomen klaar en duidelijk was. Vooral de minderwaardige en licht vaardige wijze waarop de klachten gezocht worden zie het geval Runxput veroordeelt de heele actie al terstond. Wij betreuren dan ook zeer, dat er in den Raad een meerderheid gevonden werd, die met den heer v. Drunen de zaak tot onverdiende afmetingen op blies, door een prae-advies te eischen. Hierdoor wordt een hoogst verdienste lijk gemeente-ambtenaar als het ware in staat van beschuldiging gesteld. Dat heeft hij, die Alkmaar’s grootste bezit, onze onvolprezen Hout, op zoo’n boven allen lof verheven wijze verzorgt, niet verdiend. p Mocht de heer Hoek in zijn groote liefde voor tuinen en planten wel eens 'n ietsje te ver zijn gegaan wat we nog niet aannemen dan ware een een voudige wenk van B. en W'. voldoende, om dien grooten ijver iets te matigen. Zondag 11 Mei zullen wij weer ae ver nieuwde, en vergroote zaal van ons Patro- naatsgebouw in gebruik nemen. Ik behoef u natuurlijk niet te zeggen, hoe verheugd wij zijn, dat wU wederom onder eigen dak zijn. Die vreugde zal zich uiten in een feestdag voor onze jongens. Des avonds Is er natuur lijk tooneelvoorstelling en daartoe hebben toegang onze jongens met hun ouders en onze goedgeefsche donateurs en begunsti gers. Maar het Is vooral te doen om de ouders van onze jongens te laten hooren en zien, hoe goed de jongens muziek kunnen maken en tooneelspelen. Dus behoudens huiselijke omstandigheden, verwachten w(j vooral de ouders. Soms gebeurt het wel pat oudere broers of zusters ook willen komen, maar voor hen bestaat gelegenheid hun broers te zien spe len op Maandag 12 Mei. Dan wordt het stuk wederom opgevoerd. Dus Zondagavond zijn nu de ouders van onze jongens, vooral welkom. Namens de Patronaatscommissie, p. W. DE MOL, O. P Directeur. Nu dan een paar woorden over de belasting-voordracht. Uit de bijlage heb ben onze lezers kunnen weten, dat B. en W. voorstellen de factor te brengen van 0,75 op 0,70. Wat dit zeggen wil, willen we trachten zoo begrijpelijk mogelijk uiteen te zet ten. De uitdriukkingen „vermenigvuldi gingscijfer” of „factor” worden veel vuldig gebruikt, wanneer jaarlijks de Raad in April of Mei bepaalt, hoeveel inkomstenbelasting er in het komende belastingjaar MeiMei geheven zal wor den. Het is misschien niet ieder duidelijk, wat daarmee wordt bedoeld. Ter verklaring moge daarom het vol gende dienen. De Alkmaarsche verordening op de heffing van een plaatselijke inkomsten belasting (Gem. blad No. 815) bepaalt in art. 4, welke belasting moei worden betaald van het belastbaar inkomen, d.i. het bedrag, dat er na aftrek van een som voor noodzakelijk levensonderhoud en c.q. wegens kinderaftrek van het zuiver inkomen overblijft. Zoo is volgens de tabel van genoemd artikel voor een belastbaar inkomen van f 50.verschuldigd f 3.voor f 500. f 33.75, voor f 1800.f 141.enz. Die bedragen zijn echter grond-be- dragen. Nemen we eens aan, dat de totale opbrengst daarvan zou zijn f 1.000.000. Indien er nu volgens de gemeente- begrooting niet meer dan f 700.000. noodig is, dan blijkt, dat een héffing naar de tabel té hoog zou wezen. In dat geval is het dus wenschelijk de belasting bedragen van de tabel evenredig te verminderen. De verordening bepaalt daarom, dat het voor ieder berekende belastingbedrag wordt vermenigvuldigd met een jaar lijks door den Raad vast te stelljfn fac tor, die van alle belastbare inkomens de zelfde is en niet méér dan 11/4 mag zijn. We kunnen dus zeggen, dat de vol gens de tabel verschuldigde belasting moet worden opgebracht bij een ver menigvuldigingscijfer of factor 1. In het boven gestelde geval zou de factor dus niet 1 kunnen zijn, doch moet deze 0.70 bedragen. Dientengevolge zal van een belastbaar inkomen van f 50. niet f 3.—, doch 7/10 xf 3.is f 2.10 betaald worden, van f 1800.niet f 141.—, doch f 98.70 enz. Omgekeerd is het mogelijk, dat de begroeting een belastingopbrengst vor dert van f 1.250.000.In dat geval zal de facto. 1 1/4 zijn en is van f 500. niet f 3.—, doch 1 1/4xf 3.— is f 3.75 verschuldigd. Met vermenigvuldigingscijfers of fac tor wordt dus bedoeld het cijfer, waar mede de in de tabel der verordening ge noemde belastingbedragen naar de hoogte of de laagte worden vermenigvuldigd, teneinde de in de begrooting geraamde opbrengst te verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat hier slechts sprake kan zijn van schatting. Deze wordt achter zoo nauwkeurig mogelijk gemaakt aan de hand van de laatstbe- kende kohieren en met inachtneming van hetgeen er op economisch gebied voorvalt (stijging of teruggang van de inkomens). Overigens moet nog opgemerkt wor den, dat de factor in vrijwel alle gemeen ten verschillend is. 't Is mogelijk, dat de gemeente A een factor heeft van 1.2, de gemeente B. van 0.8, terwijl toch de belasting in A lager is. Alles hangt hier af van de tabel der verordening. Vergelijkingen tusschen de factorcijfers zeggen dus niets omtrent de belasting, die men in een gemeente moet betalen. Er was, zooals boven gezegd, nog eenige oppositie tegen de vaststelling van dezen factor, een oppositie, welke geleid werd door de heeren v. Drunen en Bakker. Eerstgenoemde meende, dat de be lasting niet verlaagd mocht worden, om zoodoende nieuwe sociale maatregelen mogelijk te maken. Bovendien beweerde hij, dat deze verlaging den minderen man zoo goed als geen baat zou opleveren, voor een kinderloos gezin met f 1000 in komen slechts 63 cent per jaar. De S.D.A.P.-voorzitter Bakker gooide het over een anderen boeg en wees de verlaging af, omdat hij bang was, dat er anders wéét spoedig verhooging zou moeten volgen. Naar onze bescheiden meening, was er voor deze oppositie absoluut geen reden. Allereerst niet om formeele redenen. Wij beschouwen het vaststellen van den factor als iets van zuiver fiscaal-tech- nischen aard. Bij de begrooting is vastgesteld, welk bedrag uit den hoofdelij ken omslag moet komen en het bepalen van den factor be tee kent alleen, vast te leggen met welk cijfer het grondbedrag moet vermenig vuldigd worden, om het eenmaal aan genomen begrootingscijfer te verkrijgen. Wil men dus nieuwe sociale maatregelen bepleiten, dan, behoort dit thuis bij de begrooting en niet bij de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer. Dit formeele bezwaar beteekent echter niet, dat wij voor een debat zouden schroomen over de gedurende de laatste 3 jaar gevolgde financieele politiek. Het is ons zelfs zeer gemakkelijk, want we kunnen nog steeds woordelijs onder- senrijven de passage hieromtrent uit onze begrootingsoverzichten 1930. Toen schreven we o-m. ZooaLi wij reeds eerder berichtten, Is thans bU beschikking van den Minister van Waterstaat voorloopig kigeeteld de dienst voor de in den Wlerlngermeerpolder drooggevallen gronden, aan het hoofd van welken dienst zal staan een directie, be staande uit drie leden, waarvan één voor zitter. Als voorloopige directie Is benoemd <r. S. Smeding, rljkslandbouwconsulent te Beha gen. Ir. F. P?1 Mesu, rljkslandbouwconsulent te Zwolle en ir. Alph. Roebroek. rentmeester der Domeinen te Klundert, van wie voor het jaar 1930 als voorzitter Is aangewezen ir. S. Smeding. De directie van dezen dienst wordt ge vestigd te Alkmaar, en naar wij thans ver nemen zal het bureau van deze directie met ingang van 1 Juni worden onder gebracht In perceel Kennemerpark 25, eer tijds bewoond door Mr. D. van Houwe- de Arrondisse-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14