A R D A T T HET IS DOELTREFFEND De Lange De Moraaz te Alkmaar Laatste Nieuws v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” Voor den Alknraarschen Kantonrechter L f 1.50 f 0.75 potjes ad e n Telegrafisch Weerbericht PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUW3 ONZE OOST Indische Dienst RECHTSZAKEN SOCIAAL LEVEN De Sociale Studieweek te Amersfoort KERKNIEUWS Pater Herman Gruber SJ. t LANDBOUW EN VEETEELT In heel korten tijd, alle zomersproeten kwijt door ALKMAAR Telefoon 324 N. V. Drogerij en' Chemicaliënhandel Zaadmarkt Verkrijgbaar om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma HAUWERT ZWAAGDIJK De Tuinbouw-Onderllnge i n barometerstand 767.3 m.M. te 7501 m.M. te barometerstand gen tijd werk had g< schoonmaakster bij de 7361 Debat. de FEIJENOORD— ALC. VICTRIX BUKSPOSTSPAARBANK als DE AARDBEVING IN PERZIe ZJ4 pCt. vergoed wordt, zonder berekening van onuet provisie waarvoor een rente van DE INDISCHE OPSTAND VAN 1858 3e dag Tweede algemeene bijeenkomst met 31 October 1929 geëindigd t t O® Inlefdlng H. Hermans over voortbrengst en verbruik. derhalve wat haar te doen staat. Verdere bekendmaking volgt. Kap. DE WIT, Directeur. was :rd en cum laude geslaagd als HET XXXE INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE CARTHAGO NOODWEER EN AARDBEVING IN ITALIË Aan het postkantoor te Alkmaar is in den loop der maand April op spaarbankboekjes ingelegd f 27234 56. en terugbet, i 44.430.85. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald t 17.196.29. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 16. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f 2000 en afgeschreven f 6050. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 4050. Zal de viering onlusten veroorzaken? LONDEN, 10 Mei In verschillende dee- len van Indië worden heden, den 73sten verjaardag van den grooten Indischen Op stand van 1858, nieuwe onlusten gevreesd. De marsch naar het boutdepót van Dhara- san zal Maandag beginnen. Gandhi’s aanhangers zullen Woensdag te Dharasan aankomen en den volgenden dag zal de aanval op het zoutdepót beginnen. De afgetreden voorzitter der Wetgevende Vergadering, Patel, heeft in een te Surat ge houden redevoering aangekondlgd, dat hij in alle districten van het Guperatgebied een campagne zal Inzetten, om het betalen van belastingen te weigeren en alle buitenland- sche textielwaren te boycotten. ROME, 10 Mei In de provincie Venetië heeft een hevig noodweer gewoed, gepaard gaande met wolkbreuken, waardoor nieuwe overstroomingen zyn ontstaan, die groots materieele schade veroorzaakten. Te Frignano traden de rivieren, eveneens ten gevolge van den aanhoudenden regen, buiten haar oevers. Uit Cadore wordt sneeuwval gemeld en een sterke daling van de temperatuur. In de provincie Calabrië veroorzaakte een aardbeving grooten schrik onder de jevol- king, die in allerijl uit de hulzen vluchtte. De aardbeving veroorzaakte gelukkig’ geen schade. 2000 slachtoffers De door verschillende sysmografische In stellingen geregistreerde tweede aardbeving in de omgeving van Salmas in Perzië zou, volgens by het Amerlkaansche ■Staatsdepar- tement te Washington ontvangen berichten, 2000 slachtoffers hebben gemaakt. Uit Teheran wordt gemeld, dat een groot aantal huizen, ten gevolge van de aardbe ving beschadigd werd. Het grootste deel der bevolking was buiten de stad getrokken, toen met groote heftig heid de tweede aardbeving plaats vond. De in de stad achtergebleven personen werden bjj het daarop volgende instorten van bjjna alle gebouwen onder de pulnhoo- pen begraven. De berichten over het aantal slachtoffers en de grootte van de schade In de Perzische bladen loopen sterk uiteen, hetgeen echter verklaard kan worden doro het feit, dat tus-, schen de beide aardbevingen 12 uren ver liepen, zoodat de berichten in sommige bla den dateeren van na de eerste aardbeving, terwijl de andere bladen melding maken van beide aardbevingen. De-prrncipieele beslissing tijdelijk van de baan geschoven Alvorens Mr. Bastert, de kantonrechter, zijn taak aanvaardde, werden een tweetal zaken, voor 14 dagen door den waarnemer, den functionaris, Mr. de Groot behandeld, en door hem aangehouden, door hem voort gezet en wel in de eerste plaats de overtreding van het winkel-werktijden besluit, ten laste gelegd aan mej. K. D., onderneemster van het bekende couponhuis in de Lange- straat, in welke zaak thans de verbalisant werd gehoord. Bij die voortgezette behande ling bleek dan ook uit de ruiterlijke verkla ring van den gehoorden getuige, dat inder daad een onjuiste datum was gereleveerd, zoodat voor mej. v. D. vrijspraak werd ge- requireerd en uitgesproken. Dit was natuur lijk niet in overeenstemming met den wensch van mej. D., die wel vrijspraak verlangde doch op juridische en niet op formeele gron den en dus een principieele uitspraak had gewenscht, daar zulks thans niet mogelijk was, werd haar geadviseerd, zich opnieuw te laten verbaliseeren, zoodat een reprise van dit strafzaakje in de toekomst niet is uitge sloten. Wij houden intusschen de blocnote gereed en de potloodpunt scherp. Een al te intieme ontmoeting De heer F. van Eist, houtzager in dienst bij de firma Conijn te Alkmaar en wonende te Heiloo, begaf zich op 5 Maart ’s morgens half 9 per rijwiel naar zijn werk, gelegen aan de Hoornsche vaart nabij de z.g. 6 wielen, ’n overhaal voor koolschuitjes en passeerde ter hoogte van den bekenden pelmolen „Het Roode Hert” den vrachtauto van de firma Eecen, bestuurd door den chauffeur Th. M.; vermoedelijk haalde die chauffeur te weinig uit naar rechts, althans de heer van Eist raakte lëelijk in *t gedrang. Het voorwiel van zijn fiets werd geraakt en de heer v. E. wist niet beter te doen dan zich van het rijwiel en den dijt af te werpen, zoodat hij persoonlijk geen letsel bekwam. De schaderekening werd niet voldaan, waarna aangifte volgde, en heden stond de chauffeur terecht, bewerende dat niet hij de oorzaak was der aanrijding, omdat hij ruimte genoeg had gelaten, doch dat de heer v. Eist door een uitstekenden straatsteen met zijn rijwiel tegen den auto was geraakt. Twee in de buurt wonende dames, mej. Berkhout en haar dochter Anne- Marie, hadden echter het ongeval vanuit haar woning gadegeslagen en waren vrijwel unaniem in haar verklaring, dat de chauffeur te veel links had gereden, waarop veroor- deeling van den heer M. volgde tot 15 boete of 15 dagen, benevens toewijzing der door van Eist ingediende civiele vordering wegens rijwielbeschadiging tot een bedrag van II. De heer M. verklaarde zichnwt met dit vonnis accoord en in hoogef* beroep te zullen gaan. Men moet de dingen niet vooruitloopen Dc 24-jarige bloembollenkweekeling, de heer J. J. van Z. te Heiloo, die alreeds het predicaat motorrijder had verworven, ook geëxaminAei chauffeur, doch nog niet in het bezit van het bereids aangevraagde rijbewijs voor het besturen van 4-wielige motorrijtuigen. Niet temin liet hij zich op 30 April verleiden er ongedekt met een auto op uit te gaan, echter met het noodlottige gevolg, dat hij op den Kennemerstraatweg aangehouden, de pisang werd en thans terecht stond. Gelukkig kon hij nu het rijbewijs, verlucht door een wel sprekend portret, de oogenlust va’n gansch het schoon geslacht aan den rechter vertoonen en kwam hij er genadig af met f 1.50 boete of 1 dag. den typlschen ondernemer, u., men het rentabiliteitsprlnclpe als opperste norm zal blUven voor de kapitaalverstrekkers. 'n Lastig en onvoordeelig be zit voor den eigenaar Een te Zaandam wonend handelsreiziger, de heer J-. Overbeek, stapte onlangs te Alk maar vertoevend, uit den winkel van de firma Nierop en Slothouwer en werd toen aangevallen door een hondje, wiens af meting geen gelijken tred hield met zijn kwaadaardigheid en door zijn onhebbelijk ge drag tegen verschillende voorbijgangers, den heer Overbeek reeds te voren met vrees vervulde. De heer O. werd dan ook geducht in zijn kuit gebeten en bekwam zijn panta lon een flinke winkelhaak, welke bescha diging den heer O. aanleiding gaf, met zoo’n behandeling geen genoegen te nemen. Hij wendde zich dus tot een paar winkelende dames, die het voorval met blijkbare hilari teit hadden gadegeslagen en die hij beschouw de als de eigenaressen van het krijgszuchtige gedierte, doch door haar werd toen alle gemeenschap met het compromitante huis dier verloochend, waarop de hardnekkige heer O. zich naar het politiebureau begaf en met behulp van een wielrijdend agent het verdachte hondje, dat ddün huis te vluchten, te achterl ALKMAAR. 10 Mei. Boter- en Elerenmarkt. Boter, fabriek. 1ste soort f 0.700.80; idem 2e soort f 0.600.70; Eieren, groothandel f 4.505; Eendeieren f 4l 4.30. ALKMAAR, 10 Mei. Piepkuikenznarkt. Aanvoer 110 kisten. 16 korven. Prtfaeni f 1.37*4 1.55. Handel vlug. ALKMAAR. 10 Mei. Veemarkt. Aango- voerd werden: 10 Paarden f 125350 por stuk: 59 Melkkoeien f 260410 per «tuk; Geide koelen f 270360 per stuk: 191 nuch tere kalveren f 1224 per stuk; Idem fok f 1836 per stuk; 235 Magere Schapen f 25 tot f 48 per stuk682 Lammeren f 18t 2650 gier stuk; 27 Schrammen t 3245. per stuk: 128 Biggen 10 weken f 2835 ppr stuk; 10 Bokken en Geiten f 1020 per stuk; Kleine Bokjes f 1—2 per stuk. Handel vlug. Mond- en klauwzeer Bij den veeh der O. KoolJ te Hauwert is mond- klauwzeer uitgebroken onder het vee. Zooals bekend, olotte Alcmaria voor de volgende in den strijd om den K N. V. B.- beker tegen Feljenoord. Alcmaria was echter ditmaal niet zoo ge lukkig om thuis te loten, zoodat de reis naar Rotterdam anavaard moet worden. Wel zijn pogingen in het werk gesteld om Feljenoord naar Alkmaar te krijgen, doch deze pogingen leden evenwel schipbreuk. In verband met den westrijd. welke het Roterdamsch elftal Zondag speelt, wordt de wedstrijd FeljenoordAlc. Vlctrix Zaterdag- Rentabiliteit is een voorwaarde voor de producten, zij is positieve eisch. Doch zij mag geen opperste norm zijn! Wel moeten we trachten Invloed uit te oefenen op de factoren, die op de rentabiliteit van invloed zijn, zooals de prijsvorming en de inko mensvorming. Spr. schetst vervolgens de verhouding van den ondernemer tot de kapitaalverstrekkers aan zijn onderneming, en de arbeiders, en citeert in dit opzicht Ir. Kesseler, directeur van het hoogovenbedrijf. die de’ kapitaal verstrekkers, die voortdurend om hooger rentabiliteit vragen, vergelijkt met een zwarte kater, gereed den bedrijfsleider of ondernemer, in den nek te springen. -'De kapitaalverstrekkers vragen meer ren te, de arbeiders meer loon; de kapitaalver strekkers openlegging der balansen, de ar beiders opleggen van de boeken; de kapi taalverstrekkers vragen meervoudig stem recht, de arbeiders medezeggingschap enz. Spr. hoopt dat zijn inleiding eenige hel derheid heeft gebracht over de positie van anderzijds dat niet Alleen beschouwen toefd. De agent, vermoedend dat de motor rijder deze documenten niet bij zich had op het moment toen hij gevorderd werd te stop pen, maakte proces-verbaal op en stond de heer v. d. V. alsnu terecht. Gedecideerd bewerende, dat hij het stopsein verkeerd had begrepen en als een vriendschappelijken groet had beschouwd, terwijl hij voorts be slist vol hield dat hij wel bedoelde bewijzen bij zich had. De Kantonrechter, kennelijk ontstemd door die afwijzende houding, veroordeelde den heer v.d.V. tot een tame lijk strenge straf f 15 boete subs. 15 dagen. ver- Geproduceerde productiemiddelen abstracte beschikkingsmacht over 8T. LAURENTIUS-PAROCHIE Voor de meisjes De Jonge Vogels Nog even wil ik de meisjes herinneren aan hetgeen af gesproken is, n.l. dat zij naam en adres kunnen bekend maken aan de leidsters. Zondag na de Hoogmis op Verdronkenoord 74, Welke meisjes hiervoor in aanmerking komen, hoeft niet meer te worden herhaald! Zie de vorige kranten-artikelen De beste tijd is even na de Hoogmis d.l. ongeveer 12 uur. Elk meisje van St. Lau- rentius. dat Jonge Vogel wil worden, weet DE NIEUWE THERESIA-FTLM L Voor een goed bezette zaal heeft gister- avond in „Het Gulden Vlies" de eerste ver- tooning plaats gehad van het zoo indruk wekkende filmwerk: „Het wonderbare leven van Thérèse Martin.” Hebben wij gisteren reeds uitvoerig den inhoud van deze film medegedeeld en op de schoonheid daarvan de aandacht gevestigd, de aanwezigen van 'gisteravond hebben de door ons neergeschreven woorden volkomen onderstreept. Er waren momenten, dat de uitdrukking „men kon een speld hooren vallen” zeer te recht op haar plaats zou zijn. Deze film heeft dan ook op de aanwezi gen een diepen tndruk gemaakt. Een opwekking onzerzijds tot het gaan zien van deze film is hier zeker op haar plaats. In het St. Ignatlus-college te Valkenburg is Donderdag overleden Pater Herman Gru ber S. J„ een der meest verdienstelijke en nobele bestrijders der vrijmetselarij. - Het vorig jaar vierde Pater Gruber in het klooster der Jesuïeten te Aalbeek- zijn gouden priesterfeest. Herman Gruber werd op 5 Januari 1851 geboren te Kufstein (Oostenrijk). De jonge Herman, die als gymnasiast, van het door Jesuïeten geleide Staatsgymnasium „Stella Matutina” te Feldkirch vertoefde van 1860 tot 1868. trad op 2 October 1868 in de Jesuïeten-Orde te Gorheim bij Stegmaringen in Hohenzollem, alwaar hjj twee jaar in het Noviciaat doorbracht en in 1871 naar Marla- Laach ging ter verdere voortzetting zijner studies. Tijdens zijne philosophische studie werd hij echter in begin 1872, tengevolge van den Kulturkampf, met zijn Duitsche Ordebroe ders uit Duitschland gedreven en kwam hij met de meeste overige leden der Zuld-Dult- sche orde-provincle naar Nederland. Na een kort verblijf te Blyebeek, keerde Gruber in 1872 naar zijn vaderland terug en vertoefde andermaal een paar Jaren In Feldkirch in Oostenrijk om in 1874 naar En geland te verhuizen, waar hij in Ditton-Hall bij Liverpool zijn theologische studies voort zette. Zelf nog student, werd hij tijdelijk tot leeraar in de philoAphie benoemd aan het opleidings-instltuut der uit Frankrijk verdre ven Jesuïeten, hetwelk te Mold (in Engeland) was gevestigd en waar hij als jeugdig philo- soof de plaats moest Innemen van een in dwaalbegrippen verstrikt leeraar Na zijn professoraat ad interim keerde Gruber naar Ditton-Hall by Widness terug ter voltooiing zijner studies en voorbereiding tot het H. Priesterschap en werd aldaar in 1879 door dep Btsschop van Liverpool op 6 September tot priester gewijd. Na zyn priesterwijding zette Gruber zijn studies nog voort. In 1887 werd pater Gruber verplaatst naar Exaten-Baexem by Roermond, waar toen t schryvers-college der Duitsche Jesuïeten vertoefde. De tweede algemeene byeenkomst van het Eucharistisch Congres heeft gisteren plaats gehad in tegenwoordigheid van een zeer groote menigte, mede in verband met de aangekondigde aanwezigheid van den Pau- seiyken legaat. Het antwoord-telegram van den Paus op het telegram van Mgr. Repicler. uit naam der congressisten, werd voorgelezen. De byeenkomst werd gehouden op het plateau van St. .Louis. Aan den Paus werd opnieuw een telegram gezonden, waarin de trouw van de congressisten aan den opvol ger van St. Petrus tot uiting worded ge bracht. De eerste zitting van dezen dag was ge wijd. aan een Inleiding van Prof. Kaag over: „De leiding van het kapitaal." Wat hebben we onder kapitaal te staan? en een goederen. De leiding van het kapitaal en daardoor over de producten, berustte aanvankeiyk in hoofdzaak by den kapltaal-bezitter. Door de ontwikkeling van het bankwezen en den groei van het vennootschapswezen is de lei ding van het kapitaal meer en meer In handen gekomen is van personen en groe pen, welke niet of althans niet in die mate zelf kapitaalbezitter zyn. Er is dus scheiding gekomen tusschen kapltaal-bezit en de leiding der onderne mers. Bestemd voor uitzending naar Ned.- In dië: H. Memmes, Gouvern.-arts b. d. D. V. G„ Overveen; dipl. ing. F. Mal, tyd. ing. 3de kl. b. d. Dienst van den Mijnb., Duis- burg-Ruhrort. Verlofgangers: Mr. A. J. Coutinho, land rechter te Jogjakarta, Voorburg; V. G. de Lissa, refer, b. h. Kantoor voor Relsw., Rya- wyk (Z.-H.)prof. Dr. R. Leak, Hoogleer- aar L d. Heelkunde en Orthop, b. d. Ge neeskundige Hoogeschool te Batavia, Wee nen; L. A .Bartels, h'oofdcomm. b. d. Kan- toord. v. h. Blnn. Best., Gravenhage; K. Royers, comm.’ b. d. Staatssp. en tramw., Ryswyk (Z.-H.); P. Smit, hoofdpolitieopz. b. d. Alg. Pol., Amsterdam; mevr. W. F. I. Maagdenberg geb Scholte. klerke b. d. P. T. T. te s-Gravenhage; mej. L. E. Scholte, hoofdtel. b. h. Telefoonk. te Weltevreden, ■s-Gravenhage; L. A. Busselaar, ass.-res. b. h. Blnn Best., ’s-Gravenhage; A. M. C. Schouten, comm, van jiolitle 1ste kl., Rot terdam; mej. dr. E. A. van Teutem, Gou- vern.-arts 1ste kl., 's-Gravenhage; E. A. Gertis, burg. ambt, topogr. v. d. Topogr. Dienst, Singen am Hohentwiel; H H. van Duimen Krumpelman, 1ste luit. Mil. Adm., Laubenheim a. d. Nade; A. W. M. Jordans. 's-Gravenhage; M. Jacobs, ’s-Gravenhage, beiden kap. der inf.; H. J. C. Wolff, maj. der Mil. Adm., Zwolle; M. A. Teunis, Iste lult, der Mil. Adm., ’s-Gravenhage. GepensionneerdenM. van Asma, onder- lult. der inf., ’s-Gravenhage; G. J. Sieburg, lult.-kol. der inf., ’s-Gravenhage; W. L. Weyer, onder-lult. der inf., 's-Gravenhage. Op deze interessante, met buitengewone aandacht gevolgde inleiding ontstond een geanimeerd debat. Inleiders meenlng werd gevraagd over het meervoudig stemrecht ta de onderneming! of de sociale inslag in de onderneming doel of bykomstig is, of da so ciale mentaliteit der arbeiders zal veranderen by medezeggingschap. of gestreefd moet wor den naar mede-bezlt der arbeiders in de on dernemingen. om daardoor de tegenstelling ondememer-arbelder te verminderen, het vraagstuk ^an de rente voor de onderneming enz. De voorzitter bracht den Inleider een har- telijk dankwoord voor deze zeer belangrijke Inleiding, vooral ook voor de wyze waarop Prof. Kaag deze inleiding had gehouden. Hij had intusschen wat water in zijn wijn geplengd De hypothese, dat omstandigheden den mensch vormen, kwam heden ook weer dui delijk naar voren in het tweede optreden van den heer Pieter D-, een niet onvermakelijk exemplaar van het genus straatnegociant, welke heer zich voornamelijk bewoog in de kamferballetjesbranche en tijdelijk ter af wikkeling van zijn zaken in dit deel der pro vincie, zijn intrek had genomen in een gere nommeerd volkshotel aan de Voormeer al hier. De heer D. stond 25 April terecht ter Zake het venten zonder vergunning te Eg- mond aan Zee en had toen niet alleen dat feit heftig ontkend, doch in een keurig gestyleerde schriftelijke verdediging den verbalisant ten Bruggeveste beschuldigd een valsch proces verbaal te hebben opgemaakt, zoodat hij te dier zake een strafvervolging eischte van een zoo onbetrouwbaren politienten. De waarn. kantonrechter achtte het toen natuurlijk noodig, dat een confrontatie plaats had tus schen verdachte en verbalisant en werd heden, nu alle acteurs aanwezig bleken, dat gewich tig proces in optima forma voortgezet. De heer D. werd uitgenoodigd zijn pleidooi nog eens te declameeren, doch hoewel ten zeerste gevleid, gaf deze heer thans te kennen, aat hij inmiddels een andere en gewijzigde verde digingsrede had opgesteld. Daar de fung. kantonrechter er echter zeer veel prijs op stelde dit oratorisch kunstwerk nog eens te genieten, maakte de heer D. daartegen geen bezwaar en gaf hij de zoozeer op prijs ge stelde, dat deze een tweede opvoering mocht beleven, oratio pro Domo met nieuw en steeds wassend succes ten beste. Hij betoogde daarin onder meer, dat de verbalisant niet had kunnen constateeren, dat door hem koopwaren waren verkocht, wat de verbalisant trouwens ook niet weersprak, doch wel had hij hem, nadat een klacht was ingekomen over het meer .dan vrijmoedig optreden van den heer D., nagefietst en waargenomen, dat hij in een geopend kistje koopwaar, in casu kamferballetjes te koop had aangeboden, wat voor de strafbaarheid vsldoende «as. i Us» eca. kDCLmpmeat zijn wooing had ver- Broer Dirk moest fungeeren als assistent in de huishouding De echtgenoote van den arbeider Willem D., te Broek op Langendijk, laboreerde aan rheumatiek en was buiten staat om de huis houding waar te nemen, zoodat het meer malen gebeurde dat haar zoontje Dirk Jan de school moest verzuimen, teneinde op de jongere kinderen te passen en moeder wat behulpzaam te zijn. Het jonge mensch had echter het 7e leer jaar nog niet doorloopen en viel dus nog onder de leerplichtwet. Toen hij dus op 21 Maart ongevraagd de school verzuimde, nam het hoofd der Chr. School, die reeds meermalen permissie gaf, daarmede geen genoegen en stond de vader thans terecht, het feit toegevend, doch ontkennend, dat de jongen was thuisgehouden wegens land arbeid. De knaap heeft met 1 April als vol doende afgericht, de school kunnen ver laten. De eisch luidde f 5 boete of 5 dagen, en het vonnis 3 gulden boete of 3 dagen. 1 mededeellngen der ledental op 31 Oc- .v—.ww. „.J loonbedrag bedroeg voor zoover de wette- verzekering betreft 19.861.982. voor regelingen 2.291.734, In economische regeling van de voortbrengst naar de behoeften, maar elscht vooral een ethische waardeering der sociale behoeften: een zoodanig gebruik van de tydeiyke goe deren, dat men de eeuwige niet uit het oog verliest. Spr. wyst daarna op de verkeerde richting van productie en verbruik. Vooral de pro ductie van luxe pn schadeiyke artikelen is buitengewoon. Spr. geeft eenige cyfers van binnen- en buitenland van millloenen- bedragen, daaraan besteed. Niet in de productie, doch in het verbruik moet de oplossing worden gezocht, omdat toch uiteindeiyk de productie zich naar het verbruik moet regelen. Daarom is de over- heerschende macht niet aan den kapitaal bezitter, maar aan „zyne Majesteit den Ver bruiker”. De leiders van het kapitaal speculeeren op de ongezonde behoeften van het volk. Wanneer de gebruikers zich meer zullen laten gelden, kunnen wy den „tweevoudigen levenskanker". die volgens Rerum Novarum den mensch te midden van overvloed dlk- wyis diep ongelukkig maakt, n.l. de al te groote zucht naar rykdommen en den dorst naar genietingen, uitroeien. Koos Vorrink, leider der A. J. C., zeide op een dezer dagen gehouden congres: „We moeten de kapitalistische begeerten en ge notzucht van ons zelf tegengaan.” Zoo moeten, ook om sociaal-economische belangen te dienen, worden bestreden onge zonde, uit genot en gemakzucht voortkomen de behoeften en de op prikkeling dier be hoeften Ingestelde reclame^ en systemen van credlet. Een stortvloed van genotzucht wordt over ons uitgestort. De bestrydlng daarvan is, voor zoover zy een vraagstuk van volksopvoeding betreft, een taak van het onderwijs, van de jeugd- en de standsorganisatie, de medewerking der vrouwen en voor wat betreft practische toe passing door de verbruikscoöperatie, de wet gever en de bedrijfsorganisatie. Moge het zoo komen. Overhaal De werkzaamheden tot ver- hooging van de capaciteit van den overhaal „De Ark” zyn aangevangen. Tevens zal van deze gelegenheid gebruik gemaakt worden om een handlier aan te brengen, waardoor ledige schuiten van de veilingen in ds „Streek” terugkomen, in de speruren kun nen worden overgezet, waardoor aan een algemeen verlangen is voldaan. lijke de aanvullende totaal alzoo 22 153.716. Op 31 October 1929 waren 1166 patroons zich persooniyk by de Tulnbouw- en hadden 384 leden in de verzekering doen middag gespeeld. Het zal voor Alcmaria tegen het sterke Feljenoord niet meevallen, maar speelt Alc maria niet Juist tegen sterkere tegenstan ders zyn .beste wedstrijden? Dat het nu ook zoo moge zyn! Een sukkelaar, wien alles tegenliep Na langdurige werkloosheid had de 48- jarige arbeider Andr. Sch. te Alkmaar zich om steun gewend tot de maatschappij tot Hulpbetoon te den Haag en van den heer Lindeman ontvangen een spoorkaartje om weer naar Alkmaar terug te gaan, daar het hem aan reisgeld ontbrak. Bedoeld kaartje bleeit echter maar tot Leiden geldig te zijn en werd tegen den armzaligen reiziger, te Lisse gecontroleerd, procesverbaal opgemaakt we gens het reizen zonder geldig plaatsbewijs. De sjovel gekleede man, die inmiddels eeni- gen tijd werk had gevonden als mannelijke schoonmaakster bij den landbouwer N. Veen- huijzen in de Bergermeer, stond heden te recht. Hij beweerde er niet op te hebben ge let, dat het kaartje slechts tot Leiden strekte en niet in het bezit te zijn geweest van eenig reisgeld. Hij werd veroordeeld tot f a boete of 2 dagen. Er is een afzonderiyke ondernemers klasse gekomen, met een ondememersmen- taliteit, die dikwyis tegengesteld is aan de kapitalistische mentaliteit. “De onderne mersklasse is dikwijls zelve byna bezitloos Inleider wees op den invloed die door de school van de Saint Simon in Frankrijk was uitgeoefend (ook in West-Europa) door het oprichten van de Credit-Mobilie-ban- ken, dwz. banken, welke vooral sociale productieve werken ondernamen.X zonder dat de kapitaalbezitters belangrijke invloed hadden in die ondernemingen. Alleen ont vingen zy een bepaalde rentevergoeding. Deze goedbedoelde pogingen zyn dikwijls mislukt. Ook in Duitschland en in ons land hebben deze gedachten veel invloed uitge oefend. in de 60er jaren. Niet op de eerste plaats was de rentabili teit de grondgedachte van de ondernemin gen dezer bankcombinaties. Verschillende groote werken ook in ons land zün ontwerpen van deze bankrichting (Noordzeekanaal, Zuiderzeedrooglegging Staatssiworwegen enz.) Op zichzelf is het niet' zoozeer belang rijk wie leiding geeft aan het kapitaal en daardoor aan de producten, dan wel vol gens welken norm die leiding plaats vindt. Het socialisme wil b.v. de producten in andere handen brengen, maar volgens wel ken norm? Als men spreekt over medezeggingschap In de bedryven, denkt men te veel aan wie de zeggingschap heeft, en te weinig wat men straks zal zeggen. genoeg was naar ■halen, waardoor de indentiteit kon worden vastgesteld. Het dier bleek toe te behooren aan mej. Lena H., huisvrouw J. O., welk echtpaar echter niet bepaald beminnelijk optrad en van een schadevergoeding door den heer O. ver langd ad f 2.50 om zijn broek te laten stop pen, -niets wilde weten. De heer O. drong dus aan op vervolging en was thans als getuige aanwezig tegen mej. Lena H., die even wel niet was verschenen. De heer O. overlegde een foto van zijn gehavende kuit om aan te toohen hoe hevig hij was gebeten en reclameerde f 5.door hem betaald aan de stoppage inrichting. Bedoeld hondje stond bij de politie bekend als zeer kwaadaar dig en aan den eigenaar was aangezegd, dat hij het dier moest vasthouden óf muilkor ven. Mej. L. H. echtegnoote J. O. werd ten slotte veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen, plus voldoening van f 5 aan de beschadigde partij. Wat ethisch valsoh is.Akan economisch niet In orde zyn, zégt spr. Wanneer de voortbren ging gericht is op de grootst mogeiyke winst, in plaats van op een behooriyke behoeften voorziening, is dit ethisch niet in orde. Uit dageiyks waar te nemen feiten is dit aan te toonen. Daar is geen goede volks huishouding meer. Daar is miskenning van het doel van den maatschappeiyken arbeid. Daar is minachting en misbruiken van men- scheiyken arbeid. Het winstmotief is overheerschend. Waar is men terecht gekomen, ook door de ratio nalisatie. Er is overproductie en werkloosheid. De ongezonde behoeften zyn toegenomen, ierwyi de eerste menscheiyke behoeften van velen niet kunnen worden bevredigd. De overdreven weelde van betrekkeiyk weinigen, wordt betaald door de groote groep die in zorgen leeft. Nog meer productie waar reeds over productie is kan de artikelen niet goed- kooper maken, ook hoogere geldloonen ma ken de productie niet goedkooper, men draait in een kring, waar men niet uitkomt. Economische ontreddering van het maat schappelijke leven is daarvan het gevolg De volkshuishouding moet weer worden ingesteld op behooriyke behoeftenbevredi ging. Het economisch liberalisme is daarvoor niet geschikt. Voortbrenging om de winst heeft de sodale misstand gebracht Ook het socialisme is daartoe niet in staat, omdat de volkshuishouding vooral internationaal is, en de ervaring bewijst men zie de inter nationale conferenties dat dit niet moge- iyk is. Daarby laat spreker bulten beschou wing of in een socialistische maatschappy een goede volkshuishouding mogelyk is. Behooriyke behoeftenbevrediging, welke door automatische prysvormlng of oriëntee- rlng naar de rentabiliteit niet kan verkregen worden, is ook niet mogelyk door een zuiver Te Amsterdam werd Donderdag onder voorzitterschap van den heer Jhr. J. O. de Jong van Peek en Donk uit Den Haag, de Ja'riyksche algemeene ledenvergadering ge- I»«ien van de „Tulnbouw-Onderlinge”, t» Jrijfsvereeniglng als bedoeld in artikel 1 v. a de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet. BtAkndeld werden o.m. het Jaarverslag en d balans en rekening en verantwoording air het «tUiir voor zich persooniyk Onderlinge verzekerd hunne kinderen opnemen. In het verslagjaar werden aangegeven 1849 ongevallen, in welk cUfer zyn begre pen de met ongevallen gelykgestelde be- dryfsziekten. Van deze 1849 aangegeven gevallen werden er 58 niet als bedrijfsonge val of bedrijfsziekte erkend. Van de ove rige 1791 werden er 1604 behandeld als ongevallen, bedoeld in artikel 2 der Land en Tulnbouw-Ongevallenwet en 187 krach tens de aanvullende regelingen. Van de 1604 ongevallen in den zin van de Wet lie pen er 1496 binnen zes weken af en had den er 6 een doodeiyken afloop. Uit de rekening en verantwoording biykt,. dat het totaal der kosten met inbegrip van de reserve voor nog te betalen kosten heeft bedragen 231.405.31J4. In verband met het verzekerd loon over het verslagjaar is in de vergadering besloten met de leden af te rekenen tegen 0.96 per 1.00 loon. De vrywillige ziekteverzekering voor ar beiders breidde zich vrij belangryk uit. Op 31 October 1929 bedroeg het aantal' aan deze verzekering deelnemende werkgevers 920. Het aantal ziektegevallen bedroeg 894, met 11937 ziektedagen, terwyi aan scha deloosstellingen werd uitbetaald 30.580. De aan de beurt van aftreding zynde be stuursleden. de heeren W. G. Droog en Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk werden herkozen. Herkozen als plaatsvervangende leden van het bestuur werden de heeren J. Blaauw en A. van 't Hart Sr. Ter vergadering waren 51 Plaatseiyke Ongevallen-Commissies vertegenwoordigd. Het Jaarverslag, de balans en de rekening en verantwoording werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag en de Directie bleek, dat het* tober 1929 A 7361 bedroeg, liet verzekerd De heer D. werd vervolgens geanimeerd 2I..n 8ew*i*igde pleitrede af te steken, waartoe hij zich direct bereid verklaarde met de woor den dat hij de zaak nogeens in „fenaisses” (finesses) zou demonstreeren. Hij zette daarop zijn bril recht en mocht ook ditmaal veel bijval verwerven, vooral omdat hij in dit verweer de wat al te krasse beschuldiging tegen den veldwachter achterwege had ge laten. De comparant ontkende voorts dat hij hinderlijk was geweest. Het was integendeel de cliënteele, die onhebbelijk tegen hem optrad en zijn uitnemende kamferballen refuseerden niet alleen, maar hem zelfs geen gelegenheid gaf de nuttigheid van dit artikel aan te toonen.-Uit een eigenhandig vervaardigde en ter zitting meegebrachte situatieteekening trachtte de heer D. voorts duidelijk te mkaen, dat de veldwachter op de plek, waar hij had gestaan, de over treding niet had kunnen constateeren en daar ging het maar om. De heer ambtenaar schaarde zich evenwel aan de zijde van den verbalisant en vorderde schuldigverklaring en veroordeeling tot ƒ4 boete of 4 dagen, waarop verdachte weer een ander papiertje voor den dag haalde en zijn bezwaren opnieuw ontwikkelde om aan het slot een scherjie critiek te lanceeren op de treurige en kleingeestige verordeningen en het machtsmisbruik der burgemeesters, waar door de vrije handel werd gefnuikt en aan menschen van hoogeren leeftijd de gelegen heid werd benomen op eerlijke wijze hun brood te verdienen. De fung. kantonrechter, rijkelijk voldaan over het gehoorde, achtte zich toen voldoende ingelicht en veroordeelde den heer D., die trouwens zelf had beweerd dat het niet ging om die paar gulden, maar om het on juiste in het proces-verbaal, tot ƒ2 boete.of 2 dagen hechtenis. Waarop de heer D. blijkbaar niet onvol daan over den uitslag van zijn ontwikkelde activiteit, zijn paperassen bijeenzamelde, zijn bril afzette cn wegstak, zijn bolhoed greep en zijn biezen pakte ’n atmosfeer van nauw bedwongen vroolijkheid in het knusse rechtzaaltje achterlatend. Nachtru moerige balbezoekers uit bloesemrijken Beemster In den nacht van Zondag 6 op 7 April was de stedelijke politie verplicht krachtig hande-, lend op te treden tegen een aantal levenslusti ge jongelieden uit den mooien Beemster, die zich hadden geamuseerd in de dancing van de Harmonie en nu bij het huiswaarts trek ken per motor tamelijk hevig de nachtelijke rust van den Dijk en omtrek verstooren. Voor al was het de 26-jarige heer. Dirk A., een jeugdig landbouwer, die een geducht lawaai maakte met de open knalpot zijner Harley Davids, weigerde aan den agent Dalenberg zijn naam op te gevend zich te verwijderen in de aangewezen richting eh per saldo, nadat de gummistok was gedirigeerd om het eenigs- zins ontstemde en uit de maat geraakte toe ristenkoor weer te doen harmonieeren, onder krachtig verzet naar het politiebureau moest worden overgebracht. Deze heer, thans voor zijn knalpot en weigering aan de politioneele bevelen te gehoorzamen, terecht staande, deed het feitelijk voorkomen of niet hij en zijn familieleden en vrienden het nachtru moer hadden verwekt, doch dit aan het optreden van de politie moest worden toe geschreven. Deze uitlatingen van den heer A. gaven den heer kantonrechter aanleiding de zaak aan te houden en den heer Dalenberg als getuige te hooren ter mondelinge toe lichting van zijn omstandig procesverbaal. Het zou den heer A. dan natuurlijk vrijstaan zijnerzijds getuigen mede te brengen ter bekrachtiging van zijn beschuldigingen tegen de politie. Het scheen echter, dat de heer A. voor dat uitstel niet veel voelde. Hij was meer geneigd om de zaak maar direct af te wikkelen, doch de kantonrechter liet zich niet van zijn idee afbrengen en gelastte voortzetting der be handeling op de zitting van 16'Mei. Onder verdenking nattigheid te hebben gevoeld Den heer F. J. v. d. V., een te Alkmaar wonend koopman, die als zoodanig een motor berijdt, werd op a April aldaar door den ver keersagent Volbeda geseind te stoppen, aan welk stopteeken de heer v. d. V. geen gehoor gai en doorreed naar zijn woning, alwaar hij door den heer Volbeda werd gevolgd. Deze vorderde als toen vertooning en inzage van rij- en nummerbewijs, waaraan de heer v. d. V. dan ook voldeed, doch eerst nadat Hoogste Lacoruna. Laagste Stornoway. - Verwachting: Meest matige, Zuldelyke tot Westeiyken wind, betrokken of zwaar bewolkt met regenbuien en tydeiyke opkla ringen, weinig verandering in temperatuur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15