ZONNEKONING DE JUBILEERENDE LEENBANK R. K. COOP. EEN SIGAAR SMAAKT ALTIJD SCHAGEN I HEER] M. KAT ER MlfcNTa* E. LANDBOUW EN VEETEELT SPORT EN’SPEL K. NV. R Promotie Deken, de Patere HtUaer en artjlnm, benepens de teeatcmnlnde tam te H d n 2 HOOGKARSPEL „Het Landbouwhuis” AKERSLOOT Rapport in de Nederlandsche sectie - De „mannenavond” i) ANDIJK ZUID-SCHARWOUDE mai A.D.O.—Sparta t o N D.H.C.—V.U.C. Het Bestuur der jubileerende R K. Coëp. Leenbank te Scharen, met den Hoogeerw. T Bekerwedstrijden 4e ronde Afdeeling I le klas De Voorzitter oiedt namens B. en W. het jaarlijksch verslas van den toestand der ge- Afdeeltag H Promotie le klas Eucharistie, martelaren Zonda gnt een Pontif Vele hee zullen hief au o. de Hoog Eerw. Heer De an Hoorn en Pastoor N. Nieu- de St. Nlcolaaskerk te Am- fwien 25 jaren geleden de kerk aame wekken we alle katho- d d 8 h k b b 1 t t RCH—NOAD Excelsior—Wagen ingen KinheimWest-Fris ia GOLTO—LONGA Heracles—Neptunus PalemlgDOS P8V—DWV Veendam—AZC Forward—winner Ajax—PEC Winner NECJuliana—NAC Winner Robur et Velocitaspica» T-dtr Feüenoord—Alcmaria Victrix TubantiaZeeburgla BWSteeds Hooger RODAwinner Zeeland iaDEO Amhcmscbe Boys—Alphen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG Willem II—BI. Wit AJaxGo Ahead 1 J c 1 'erichte j bank VI rai dien Bond de contributie op 10 bracht; spr. meent, dat die-ook Ir komst wel zal blijven? te. meer d bond geen gebruik van het land maakt. De heer Blaauboer merkt op. da statuten gewijzigd moeten worden De voorzitter zegt verder onder deze kwestie in het bestuur toe. w; onder dankzegging overging tot slt vergadering. staking Eenige werklieden waren bezig met het leggen van een ondergropdschen kabel voor de straatverlichting. Daar hun tot het nuttigen van koffie en boterham maar een kwartiertje gegund werd, legden zij ’t werk neer en eischten een half uur schafttijd en 10 cent per uur meer loon. Aan deze eischen werd voldaan. Bjj de uitbetaling van het loon verlangden zü, dat hun ook den tjjd, waarin zü ge staakt hadden, zou worden uitbetaald. Daaraan werd niet voldaan door de di rectie, waarop zij weder .het werk neer legden. Eenigen bleven aan den arbeid. De weigerachtigen werden ontslagen en Dinsdagmorgen werden zij vervangen door een 13-tal werklieden uit IJmulden. De sluitingsdag De karouiaal-legaat zal morgen, op den sluitingsdag, de pontificale hoogmis opdra gen in de ruines van de basiliek van Sint Cyprianus, te Carthago. Om half vier in den namiddag zal dan de groote Sacra- ments-processie uittrekken vanuit de Pri- matiale kathedraal naar het Amphitheater en terug. Landbouwhuis te Alkmaar, ver- gistermlddag de vereeniging „Het onder voorzitterschap van Promotie 3e klasse O.V.V.O.—De Spartaan T.O.G.—Holland (Terrein D.E.C.) VermenigvuldigingsciJfer B. *<n W. stellen voor, om, gezien den slechten toestand in het tuinbouwbedrijf, waardoor de inkomsten der ingezetenen belangrijk minder zijn, het vermenigvuldi- gingscijfer te verhoogen met 0.15% en te brengen op 1.15. De Voorzitter zegt, dat, als we niet ver hoogen, het een débacle wordt. 1.15 is eigen lijk nog te laag. De heer du Burcl? zegt, dat de meerdere belasting betaald móet worden door de min der gegoede klasse. Er moet een einde komen aan de vorming eener reserve. De Voorzitter spreekt dit tegen. De be lasting is progressief. Voor de kleinere in komens beteekent de verhooging niet zoo veel, zij drukt eerder op de hooge inkomens. Na uitgebreide discussie wordt het voor stel in stemming gebracht, met als uitslag, dat de stemmen staken. Tegen de heeren Groen, du Burck en Dijkhuizen. Aanbesteding Woensdagavond is het pakhuis voor rekening van S. Vriend alhier, aanbesteed. De uitslag is als volgt: KI. Burger, Andljk f 95.50; H. de Vries, Andük f 90 40; J. van Wijngaarden. Andük f 89.54; C. Gutter en Zonen, Andjjk f 86.65; S. Ba ter, Andük f 84.75; G. Vertelman, Wervershoof f 83.45; J. T. A. Beelenkamp, Andük f 81.65; Gebr. de Graaf, Enkhuizen f 74.33; H. Ba ter, Op perdoes f 71.65. De beggooting was f 83.97. De gunning werd aangehouden. der. er toe büdragen. om van de H. Eucha ristie te maken het Leven, het Leven voor onszelf, het Leven voor allen die ons dier baar zijn, het Leven voor de arme Afrika nen, voor heel het Christenvolk, ja. het Le ven voor de geheele menschheid. Leven van eindelooze vreugde, van eeuwig geluk. Vergunningen Verschillende caféhouders alhier, verzoe ken om het aantal vergunningen voor den verkoop/van sterken drank, dat momenteel op 2 is bepaald, te verhoogen tot 4. De meerderheid van B. en W. stelt valor het maximum te bepalen op 4 en de minder» heid op 3. De heer Dijkhuizen zou er tegen zijn, als vermindering de drankbestrijding zou be vorderen. Daar het drankmisbruik, wat hier intusschen niet zoo groot is, niet zal vermin deren, sluit spr. zich aan bij de meerderheid van B. en W. De heer Zeeman houdt een langdurig plei dooi voor de drankbestrijding. Spr. is sterk er tegen. Het zou hem zeer spijten als het voorstel aangenomen wordt, dat wel waar schijnlijk is. De heer du Burck zegt, dat wanneer er 2 vergunningen zijn, het misbruik niet zal af nemen. Daar de andere vergunninghouders dan geen bestaansmogelijkheid zullen heb ben, is spr. er voor het op 4 te brengen. De heer Groen is voor 3 vergunningen, het voorstel Van de minderheid. Na zeer langdurige discussies wordt ein delijk tot stemming overgegaan met als uit slag 4 stemmen voor het voorstel van de meerderheid, 2 tegen: de heeren Zeeman en Groen. Na de rondvraag, die niet veel opleverde, sluit de Voorzitter de vergadering. Personalia De heer N. H. Meüne alhier, leerling aan de Rükstuinbouwwinterschool met 3-j. cursus voor Bloembollencultuur, te Lisse, behaalde het dipoma met aanteeke- ning voor handelscorrespondentie, Zweedsche taal en-machineschrüven. In ’t derde Landbouwhuis" den heer G. Nobel, die de afgevaardigden der aangesloten vereerugingen welkom heette. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer J.’ Dokter, werden onveranderd goedgekeurd. De secretaris deelt voorts mede, dat is in getrokken een verzoek van de directie van den Wieringermeerpolder, om in kamer 6 van het Landbouwhuis het voorloopig bu reau van den dienst voor de in den Wie ringermeerpolder drooggevallen gronden te huisvesten. Aangezien dit bureau met ingang van 1 Juni definitief wordt gevestigd in het per ceel Kennemerpark 25, waarin Mr. v. Houwe- ningen heeft gewoond, bracht het moeilijk heden mede, om voor dien korten tijd het bureaus, nog in het Landbouwhuis te huis vesten. De voorzitter uit er zijn teleurstelling over, dat deze dienst voor de wieringer- meergronden niet in het Landbouwhuis ge vestigd zal worden, dat zou voor alles goed zün geweest. Spr. deelt voorts mede, dat de heer Appel tot zün leedwezen is verhinderd de verga dering bü te wonen. De voorzitter deelt voorts mede, dat door de politic toestemming is verleend voor het plaatsen van ten hoogste drie auto's voor het Landbouwhuis. Blükens het jaarverslag, dat hierna wordt voorgelezen door den secretaris, neemt het vergaderbezoek in het Landbouwhuis door de diverse organisaties toe. De rekening over 1929 sloot met een batig saldo van 534.02 In ontvangsten en uit gaven op 5590.97. Bü monde van den heer Groot (Bond van Geitenfokvereenlgingen) rapporteert de com missie tot nazien der bescheiden, advisee- rer.de tot goedkeuring en tot décharge van den penningmeester, waartoe z. h. st. werd besloten. Een bestuursvoorstel om van het batig sakfo 304.94 af te schrüven op de inven taris en 229.08 bü te schrijven bü de re serve wordt eveneens z. h. st. goedgekeurd. De balans sloot met een voordeelig saldo van 534.02 in baten en lasten op 3565.63. De rekening wordt aldus goedgekeurd. De begroeting voor 1930, wordt behoudens een kleine wüziging, betreffende onderscheid tusschen salaris en toelage concierge, zhat. goedgekeurd met een post onvoorzien van 155 in ontvangsten en uitgaven op 5510. Tot het nazien van de rekening 1930 wer den door het bestuur aangewezen, de v<er- eeniging voor Landbouwhulshoudonderwüs en de Zuivelbank De heer J .Dokter, periodiek aftredend be stuurslid, werd op voorstel van den heer Kuiper bü acclamatie herkozen. Bü de rondvraag bracht de hei Koster ter sprake dat een der aa vereenigingen, de contributie, die vi statuten 25 of een veelvoud «jaar bedragen. eigendunkelük had veria stelt er prijs op, dat zulks niet m kant; wanneer een vereeniging d butle niet meer kan betalen, dan Gisteren werd door de Nederlandsche sec tie Van eht Eucharistisch Congres een ver gadering gehouden, waarin Pater A. Bos man, professor aan het Scholastlcaat der Witte Paters te Carthago, een „rapport" uit gebracht. Hieraan is het volgende ontleend: In deze dagen van het Eucharistisch Con gres op dezen oud-Christelüken Afrikaan- schen bodem dringt zich natuurlüker wijze bü ons de vraag op: Welke was de plaats van „de Eucharistie in de primitieve Kerk van Afrika?" De groote Kerkleeraar en diepe denker van Hippo, Sint Augustinus, geeft mij in één züner geschriften het thema voor mün uiteenzetting: „Terecht", zoo zegt hij, „wordt de Eucharistie bü de christenen vbn Afrika „het Leven" genoemd. Want, krach tens een oude en apostolische overlevering, houden zü het voor een grondwaarheid in de Kerk van Christus dat niemand het Rük Gods, en wat meer is. zün zaligheid en het eeuwig leven kan verwerven, tenzü hü deel neemt aan de tafel des Heeren." Meer dan twee eeuwen voor hen had Ter- tuliaan, priester van Carthago, het getuige nis gegeven van het Eucharistisch geloof van zün tüd. Hü is de eerste cnrlsten-schrü- ver van Afrika, die ons bekend is. In een geschrift over de Verrijzenis des vleesches zet hü orfs, in zün oorspronkelüke, forsche taal uiteen, waarop we met zulk een ongeschokt vertrouwen moeten hopen op de verrüzenis van onze lichamen. De reden die hü geeft, verdient onze aandacht. Hier op aarde neemt ook ons lichaam deel aan den eere- dienst dien wü God brengen; is het dan niet vanzelf sprekend, dat het ook deelt in de belooning? Onder de groote bisschoppen van Carthago neemt St. Cyprianus, in het midden der derde eeuw, de eereplaats in. Vurig minnaar van Christus, üverig en onvermoeid zielen herder geeft het Romeinsch Brevier van hem dit sprekend getuigenis, dat het nutteloos is zijn roem te verkondigen, daar zün werken stralender zün dan de zon. Met trots wijst hü zün christenen in één zijner geschriften, op het edele en fiere gedrag van zoovele geloofsbelüders, die vervolging lijden en ont bering verduren, omdat zü zich niet wilden bezoedelen aan de heldensche offermaaltü- den; hun lichamen, die zü met hemelsche spüzen hebben gevoed, n.l. niet het Lichaam en Bloed van Christus, hebben zü weten te eerbiedigen en niet met afgodenspüzen be smeurd. Voor de eerste christenen der Afrikaansche Kerk was de H. Eucharistie het Sacrament des levens, omdat zü geloofden, dat Jesus in dat H. Sacrament wezenlijk en waarach tig tegenwoordig was. Het is merkwaardig, met welk een innige overtuiging en spontaneïteit Afrika’s eerste Christenen de H, Eucharistie hebben be schouwd als den grondslag en het uitgangs punt van heel hun Christelüke levensopvat ting. Laat ons niet meenen, dat een Cyprianus of Augustinus, omdat zü Innig doordrongen waren van de goddelüke liefde, zich tevre den stelden met een loutere gevoelsdevotie. Beter dan wie ook hebben zij begrepen, dat waarachtige liefde, de goddelüke meer nog dan die der menschen, daden vraagt. Vereeniging met Christus, matigheid, dood aan de wereld, sterkte om de lasten des le vens, ja zelfs vervolgingen en door voor Christus’ naam te verduren: ziedaar de kost bare vruchten, welke de eerste Christenen van Afrika aan den nieuwen, eeuwig bloelen- den boom des levens kwamen plukken. Dan staat spreker stil bü de vermaningen der oude Afrikaansche kerkvaders tot onder linge liefde. Door citaten uit de geschriften der oude Vaders doet spr. duldelük zien, dat de Afri kanen, op echt menschelüke wüze, maar te vens onder den invloed van den H. Geest, ten volle de beteekenis van geheel het Eucha ristisch geheim hebben aangevoeld. hetzij wü dit Sacrament beschouwen als het on bloedig en eeuwigdurend offer der nieuwe wet, voor het heil der wereld opgedragen hetzü wü het beschouwen als het dagelijksch brood onzer ziel, waarin Cristas zich zelf geeft aan de aangenomen broeders, die Hü door Zün Bloed heeft vrijgekocht. De oplossing van de moeilijkheid, waar zich ten tijde van vervolging te vereenigen voor het H. Misoffer en de andere Liturgische plechtigheden, was in Afrika niet zoo een voudig als op de meeste andere plaatsen. In Rome brachten de Catacomben, onderaard- sche begraafplaatsen, een welkome oplossing, en d«x>rgaans waren de Christenen daar vei lig. In de geschiedenis der Afrikaansche Kerk wordt niet van Catacomben gesproken, en langen tüd meende men. dat ze in Afrika niet bestaan hadden. De ontdekkingen van Mgr. Leynaud, den tegenwoordigen aartsbisschop van Algiers, zün onder dit oogpunt zeer belangwekkend, daar hü te Hadrumetum (het tegenwoordige Sousse) een serie Catacomben heeft ont dekt. die in alle opzichten een sprekende' gelükenls vertoonen met die van Rome. Maar over het algemeen leende de Afrikaansche bodem zich niet voor dat doel. Men nam dan ook gewoonlijk zün toevlucht tot de zoogenaamde areae. De Romeinsche wet n.1. erkende aan allen het recht zich aaneen te sluiten tot het vormen van begra- fenisvereenigingen; ook de Christenen waren niet van dat recht uitgesloten. Zü kochten dan voor rekening van bovengenoemde ver- ,'eenigingen uitgestrekte stukken land, waar de martelaars en andere Christenen begra ven werden. Wettelijk had op dat terrein niemand recht van toegang dan alleen leden der vereeniging. Van dat recht maakten de Christenen gebruik. Op het midden hunner kerkhoven richt ten zü, boven het graf van een martelaar een soort kapelletje op. Helaas, de Kerkgeschiedenis van alle plaat sen en tüden bewijst ons, dat tegenover de Christenen schending van het recht, zelfs het heiligste, geoorloofd is. Zoo heeft ook de Kerk van Carthago haar martelaren van de Eucharistie. Na een uitvoerige, prachtig gedocumen teerd^ beschouwing, komt spr. tenslotte tot deze conclusie De H. Eucharistie, voedsel der ziel tydens ons leven, is ook onderpand van eeuwige glo rie en verrüzenis. Dat is het geloof geweest der H. Roomsche Kerk, overal, in alle we- relddeelen, door alle eeuwen heen. Dat is ook nog ons geloof. Als Jesus onder ons verscheen en ons de vraag stelde, die Hü eens richtte tot Zün Apostelen: „Wilt ook gü soms heengaan?" zouden wü allen uit ’t diepst van ons geloovig hart den kreet slaken van Petrus: .Jleer, tot wien zouden wü gaan; woorden van eeuwig leven hebt gü”. Moge dan, zoo eindigde spreker, ook de viering van Jesus’ altaargeheimenissen, alle dagen onzes levens mogen ook de plech tigheden van dit 30ste Internationaal Eucha ristisch Congres van Carthago in bet büaoc- St. Nicolaasspaarbank De St. Nicolaas- spaarbank hield haar jaarvergadering in het St. Gomarusgebouw. Het jaarverslag van den boekhouder was dit jaar bijzonder afgewerkt. Niet alleen breidt de kring der spaarders zich steeds uit, doch ook de spaargelden gaan aldoor in stügende rich ting. Op 1 April bedroeg het tegoed der in leggers de som van 113.673.66. Aan rente werd over het afgeloopen boekjaar büge- schreven 3875.86. De reserve groeide van 5147.84 tot f 5918.37. Omgezet werd het afgeloopen boekjaar 81631.35, terwül bet aantal spaarders steeg tot 472. Bü monde van den voorzitter der afdeeling van den R.K. Volksbond en van den Zeereerw. heer Pastoor mocht de commissie hartelijke dankwoorden in ontvangst nemen voor de goede zorgen, aan deze zeer bloeiende onder- afdeeling van den Volksbond gewijd. Be sloten werd. <x>k dit jaar weder verschil lende R.K. instellingen met een meer of minder ruime gift te bedenken. De voorzitter der spaarbank de heer J. Stavenuiter, die met de overige Commissie leden reeds 20 jaren aan de spaarbank ver bonden is, werd büzonder hartelük gecom plimenteerd met het feit, dat hü dezer dagen zün 70sten verjaardag mocht vieren. Met enkele dankwoorden werd de viyga- dering gesloten. heden het vertrouwen toenam en de spaar gelden ruimer kwamen toevloeien. In igió bedroeg het ledental 59, de re serve f 3600.Ook de volgende jaren tot en met het derde lustrum Waren gunstig voor de Instelling, de omzet nam steeds tóe, het ledental bedroeg later 68, de reserve kwam op f 5000. In 1922 kwam de uitbreiding bij de Cen trale Coöp. Boerenleenbank te Alkmaar tot stand, hetgeen voor de Instelling met groot finentieel verlies gepaard ging, de reserve van f 6000.ging verloren en bovendien bleef een verliespóst bestaan van f 6500. In 1923 volgde statutenwijziging en werd de naam der vereeniging veranderd in R.K. Coöp. Leenbank. In 1926 werd een af zonderlijke spaarbank opgericht. Momen teel bedraagt het aantal leden 91, de reserve is groot f 4100. In het verslag wordt tenslotte hulde ge bracht aan hen die door wijs overleg en volharding de thans jubileerende vereeni ging hoog hebben weten te houden. Door de aanwezigen werd nu gezongen het lied „Roomsche Blijdschap.” De directeur brengt een woord van dank aan den heer G. Dorbeck, kassier, voor zijn keurig opgesteld verslag, spr. hoopt dat de heer Dorbeck nog vele jaren als zoodanig mag werkzaam zijn. De Hoogeerw. Deken Guilonard dankt den voorzitter voor de tot hem ge woorden. Spr. wil zijn best voor de blijven doen. Dé bank is er en ze mag er zijn, ze geeft reden tot verheuging en groote blijdschap, de instelling is een weldaad voor de parochie. De thans resideerende bisschop, destijds leeraar aan het Seminarie, hield reeds als professor den studenten de heil zame werking v«x>r van de boerenleenbanken voor de parochiën. Spr. wijst op het ge voerde beheer gedurende de afgeloopen 25 jaren, met zulk een gunstigen uitslag. Ik ben de leden dankbaar voor het mooie stempel, gedrukt op hunne werkzaamheden, door eenparig een bedrag te besteden aan de versiering van het huis van God. Spr is er over verheugd dat een raam geplaatst werd in het dierbaar Godshuis, het werd niet aangeboden aan den pastoor, maar aan God voor Wien niets schoon genoeg is. Ik ben u dankbaar voor die schoone gift. Ik hoop dat uwe instelling, door de voorspraak van De Waagrkfok luidt Sinds jaren en ja ren geleden, hoorde men Vrüdag eensklaps weder de klok luiden van het Waaggebouw. Werd hiermede in vroeger tüden de koo- pers en verkoopers aangekondigd dat de Kaasmarkt begon, nu vroegen velen zich af j wat dit mocht beduiden. Al spoedig bleek, dat het enkele jongens was gelukt een daan. De heer Groot deelt mede, dat van Gettenfokvereenigtngen. dai zocht door <fe aangesloten dien Bond de contributie bracht; spr. meent, dat X ..De van een prachtig oogenblik in het Amphithea ter. toen de duizenden mannen daar hun Credo luidkeels uitzongen, in die door z«5ö- vele eeuwen geheiligde ruimte Elke man bracht een kaars, in een papieren blaker, met zich mee. ’t Werd het „Heilig Uur” der mannen! Men heeft gemeend in het Cartiiaagsche Amphitheater geen anachronisme van electrische booglampen te mogen aanbren gen. Daarom waren er groote toortsen en fakkels op de muren geplaatst, wüd en züd hun rossen lichtgloed uitstralende, naar alle richtingen, over de nachtelüke geheim zinnigheid. de onmetelüke ruimte van de Golf van Tunis, Onze R.K. Leenbank vierde dezer dagen haar tweede lustrum. Zondag j.l werd dit feit kerkelijk herdacht, een plechtige Hoogmis opgedragen door den Hoogeerw. Deken, geassisteerd door de Eerw. paters Huizer en Zuidam werd tot intentie der leden opge dragen. Donderdagavond werd het feest voortge zet in het feestelijk versierde Patronaatsge- bouw. Te ongeveer half 9 dien avond heette de Directeur, de heer P. Klaver, de aanweflffen welkom. Hij zal dezen keer niet zakelijk zijn, spr. doet een beroep op ieders medewerking om dezen avond te doen slagen opdat deze nog lang in de herinnering der leden mag voort leven. In 't bijzonder heet spr. den Hoog eerw. Deken welkom. Niet ieder afzonderlijk kan spreken het welkom toeroepen, doch hij richt nog^en extra woord van welkom tot den heer P. Henneman, als medeoprichter van de Bank en tot den heer J. Castricum als o’udste lid en eveneens mede-oprichter. Als men een jubileum van een instelling als deze viert, wil men gaarne terugzien op het ver- loopen tijdvak. In orz: parochie werd vóór 25 jaar drin gend de behoefte gevoeld aan een .boeren leenbank. Spr. illustreert hier, met eetxvoor beeld de schandelijke practijken van de woe keraars. Toen de destijds hier fungeerende Deken Koopman van de plannen tot oprichting van een boerenleenbank vernam, gat hij spontaan zijne medewerking. Aan Deken Koopman zijn we dan ook grooten dank verschuldigd. Spr. eindigt hierna en een hartelijk applaus beloonde hem. De heeren Henneman en Castricum be danken voor de sympathieke woorden tot hen gericht. De voorzitter van de feestcommissie de heer A. C. Boeye neemt thans de leiding over. Ook hij heet de aanwezigen welkom, hij feli citeert de leden met hun jubileerende instel ling en brengt het Bestuur een bloemen hulde. In plaats van den kassier den heer G. Dor beck, die door omstandigheden niet aanwe zig kon zijn, bracht de heer Th. L. Overtoom verslag uit van de oprichting, werking en ont wikkeling van de Coöp. Boerenleenbank te Schagen. Den 4en April 1905 werd op initiatief van de heeren P. HenSéman, Jac. Kruijer, J. de Wit, J. B. Keet, J. Castricum, P. Au Klaver, G. Dorbeck met medewerking van den Zeer eerw. heer G. S. Koopman, deken en pastoor in de pastorie een bijeenkomst gehouden, waarbij de Inspecteur der Centrale Cöop. Boerenleenbank de heer A. J. van Benthem te Alkmaar was uitgenoodigd. Het doel van deze bijeenkomst was, om te komen, tot de oprichting van een Coöp. Boe renleenbank te Schagen. Na eenige bespreking werd daartoe béslo ten en de oprichtingsacte opgedragen aan no taris Gottmer te Obdam. Den 7en Juni daar aanvolgende kwamen dezelfde heeren weder om bijeen nadat de bank was opgericht en ging men over tot het benoemen van een voor loopig bestuur. Directeur werd de heer P. Henneman, de heeren J. de Wit, Jac. Kruijer leden van het Bestuur, als president van den Raad van Toezicht de Zeereerw. heer G. S. Koopman en de heeren J. B. Keet en P. A. Klaver als leden, kassier werd de heer G. Dorbeck. Dertien leden traden tot de vereeniging toe. De bank werd aangesloten bij de Centrale Coöp. Boerenleenbank te Alkmaar. Van de oprichters zijn heden nog overgebleven de heeren P. A. Klaver, J. de Wit en G. Dorbeck die nog steeds met ijver en toewijding de be langen van de Bank behartigen. Het ledental kwam op 31 Dec. 1906 op 35. De crisis tengevolge van den wereldoorl«>g werd schitterend doorstaan, opmerkelijk is het wel dat in die drukkende tijdsomstandig- meente in 1929, aan. Naar aanleiding van dit verslag zegt de heer du Burck, dat het op den weg der ge meente ligt, aan den gemeente-geneesheer een vergoeding te geven voor de buitenge wone werkzaamheden, die door hem ver richt zijn door het inenten van 450 personen, tegen alastrim. Als de Voorzitter zegt, dat dit geenszins de bedoeling is, stelt de heer du Burck voor, dat B. en W. in de volgende vergadering met een zoodanig voorstel zullen komen. Uit de besprekingen blijkt, dat ieder jaar de geneesheer wordt gesalarieerd met f 100 voor o.a. «raccinatien, en dat de overige leden er niets Voor gevoelen voor de enkele drukke dagen, waarop de*1 inenting heeft plaats ge had, nog een vergoeding te geven. De Voorzitter merkt nog op, dat deze be sprekingen den betrokken medicus Waar schijnlijk hoogst onaangenaam zullen zijn. Het voorstel van den heer du Burck wordt verworpen. Verder is ingekomen het vgrslag van de teekenschool over 1929. Ged. Staten doen mededeeling van hun besluit, waarbij het bedrag van de gemiddelde- opbrengst van de plaatselijke inkopistenbe- asting, bedoeld in art. 17 etf art. 18 van het Koninklijk Besluit van 4 Nov. 1929 betref fende de financieele verhouding, wordt vast gesteld op f 22.743.45 en nihil (vermogens belasting). Van den minister v/n Onderwijs, K. en W. is bericht ontvangen, dat het houden van een motorcursus wordt goedgekeurd. Besloten wordt, ook in 1931 weer de goedkeuring van een cursus aan te vragen. Het Comité inzake bestrijding van de iepenziekte verzoekt een-subsidie. Dit wordt niet toegestaan. Gedep. Staten verzoeken de verleende bij drage van f 600 per jaar voor de kanalisatie van Westfriesland te herzien en te verhoogen tot het gevraagde bedrag f 1700. B. en W. stellen v<x>r, het bedrag op f 600 te laten. Na eenige bespreking, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 1. Tegen de heer Zeeman. De vereeniging „Koophandel" verzoekt een subsidie van f 80 voor het instandhouden van den nachttelefoondienst. De bedoeling is, dat de beide veilingen, de vier Langen dijker gemeenten en Sint Pancras elk f 80 bijdragen, terwijl, om te komen tot het be- noodigde bedrag, ad f 850, Koophandel de resteerende f 300 voor haar rekening zal nemen. B. en W. stellen voor deze subsidie te verkenen over 3/4 jaar vanaf 1 April. De heer Groen vindt de verdeeling niet goed. Terwijl Noord-Scharwoude en Broek, op Langendijk veel meer belang bij de in standhouding hebben, wordt van alle ge meenten een gelijke bijdrage gevraagd. Spr. is echter niet tegen het verleenen van de ge vraagde subsidie voor dit jaar. De heer du Burck vindt, dat de telefoon kosten voor de belanghebbenden pioeten zijn. De handel is geen noodlijdend bedrijf, ze kunnen het zeer goed zelf betakn. Wat betreft het argument Van B. en W., dat het noodzakelijk is in verband met ziekte, politie e.d., merkt spr. op, dat noch de burgemeester, noch de politie of de geneesheer, zijn aan gesloten en het dus geen nut zou hebben. De Voorzitter zegt, niet aan plaatselijke dokters te hebben gedacht, maar aan ver binding met ziekenhuizen, familieleden, bij spoedgevallen. De heer Dijkhuizen had gaarne een ver gelijking gezien een specificatie van het aantal keeren, dat de telefoon ’s nachts ge bruikt werd door aangeslotenen in de resp. gemeenten. Spr. is tegen een subsidie. De heer Zeeman meent, dat het geen dringende behoefte is. Zelfs uit „Koophandel” is geen sterken drang gekomen slechts een kleine meerderheid gevoelde voor het in stellen van den nachtdknst. De Voorzitter verdedigt het voorstel nog eens, er op wijzende, dat ook door niet- kooplieden zeer veel is gepfofiteerd van den nachtdienst. Verder blijkt nog de wenschelijkheid, om ook de burgemeester tekfonisch aan te slui ten. B. en W. zullen nader de noodzakelijk heid van aansluiting bezien. Tenslotte wordt de subsidie verkend voor 1 jaar. Tegen de heer du Burck. politie werd spoedig het touw verwijderd. De Kerkconsecratie Zondag zal het zün de groote dag v. de parochie, wanneer door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem plechtig zal worden geconsacreerd de vergrootte pa rochiekerk. Drukt wordt reeds gewerkt aan een waardige ontvangst van Mgr. en even- zoo aan de versiering der parochiekerk. Z. D. H. zal reeds des Zaterdagsavonds te Enkhuizen arriveeren. Utgen om 10 uur wordt door Mgr. tale H. Mis opgedragen. ren Geestelüken uit den omtrek assistentie verleenen en tegen woordig zin, ken Huibels wenhuizen 1 sterdam, do! is gebouwd. Heken op dien dag de vlag uit te steken. Schoorsteenbrandje Bü een bewoner van het Exterpad M., brak een schoorsteen brandje uit, door omwonenden kon het vuur worden gebluscht. Het bleek, dat de bewo ner een partü oude rommel in de kachel had verbrand, waardoor de schoorsteen in brana was geraakt. De plechtigheden van vandaag De pontificale hoogmis werd vanmorgen in het Amphitheater gezongen. In den na- niiddhg, op de priestervergadering, zou onze Pater van Dük. O.E.S.A., spreken over: „De individueele Ire’Jiging van den priester, door de H. Eucharistk.” Om 17 uur zal dan de apotheose van het redenaarsvuurwerk worden afgestoken door Louis Bertrand, van de Fransche Academie. De bekende auteur zal spreken over: „De Heerlükheid der aloude Kerk van Afrika en haar we dergeboorte in de XlXe eeuw." Ontslag Mej. Steen heeft eervol ont slag uit haar betrekking van onderwüzeres aangevra-gd. Kleine bengel pleegt kwaad De leer lingen van dee 2e klasse der NüverheMs- school. maakten met haar directrice per fiets een uitstapje naar Enkhuizen. Op den terugtocht namen de dames een zitje aan den buitenkant van den dijk. Toen zü de terugreis wilden ondernemen, kwamen zü tot de ontdekking, dat van alle fietsen de ventiels waren losgedraald, zoodat alle banden leeggeloopen waren. De politie spoort den dader, een negen jarigen knaap, op. 2e klas K.F.C.—Haarlem De „Tuchtunie” verzoekt toetreding als donateur. Wordt aangeohuden tot de begroe ting. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op f 169. Aan den heer D. Goed wordt l/z >aar ontheffing verleend- Naar aanleiding van een ingekomen brief van den Directeur van het Postkantoor te Broek op Langendijk, wordt voorgesteld een bepaling in de bouwverordening op te nemen, waarbij iedere woning moet voor zien zijn van een brievenbus. -• Uit de langdurige discussie's blijkt, dat men algemeen van 'gevoelen is, dat er geen dwang moet zijn, om in de bestaande huizen een brievenbus aan te brengen. Enkele heeren willen wel zoo’n bepaling voor nieuw te bouwen huizen. Het voorstel wordt verworpen met alleen den heer Kroon tegen. De Suppletoire-begrooting voor den dienst 1929 wordt vastgesteld in inkomsten en uit gaven van den gewonen dienst op f 4156.63 en van den Kapitaaldienst op f 1333.33. den H. Adelbertus moge groeien en bloeien tot heil van allen en van onze parochie. Daverend applaus besloot deze rede. De heer A. C. Boeye brengt hulde aan den heer Th. L. Overtoom, van wien het initiatief tot schenking is uitgegaan. De heer Klaver doet een beroep op de goed- geefschbeid der parochianen opdat ook het andere raam, voorstellenden den H. Bone- facius, spoedig kan worden geplaatst. Spr. deelt voorts mede, dat het bestuur f 100. beschikbaar heeft gesteld ter beschikking der armen. De tooneelvereeniging „Constantia”, bracht nu het blijspel „Samson en Moot” ten tooneele. De drie bedrijven werden met de grootste aandacht gevolgd, af en toe kwam aan het lachen schier geen einde, het blij spel werd dan ook, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed voorgedragen, en de verschillende rollen, vooral die van de hoofdpersonen, werden schitterend ver tolkt. In de pauze werden nog vele hartelijke woorden gesproken. Een strijkje bestaande uit de heeren J. Ranke, Herman König en S. Plukker, luisterde de feestelijke bijeenkomst in niet geringe mate op. Aan het slot hadden verschillende per sonen die zich verdienstelijk hebben ge maakt bedankjes in ontvangst te nemen. Dat de R. K. Coöp. Leenbank moge groeien en haar zegenrijken arbeid tot in lengte van jaren in de parochie moge voort zetten, is ook onze hartewensch. De „mannen-avond” Onze speciale correspondent te Carthago seint: Gisteravond was het de Mannen-avond”. Beneden 15 jaar géén toegang! Mannen moesten hier mannentaal hoo- ren mannenstemmen zongen ter eere van het Sacramenteel Mysterium. Mgr. Tis- sler, bisschop van Chalons, sprak er over: onsterfelüke opwekster en heiligen". Het wend Gemeenteraad Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Kramer, die bericht van verhindering had gezonden. Na opening door den voorzitter, jhr. van Spengler, worden de notulen onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat bij de ge houden kasopname bij den gemeente-ont- vanger, alles in orde was bevonden. In kas was f 1947-35 en op de Boerenleenbank stond een bedrag van f 24.500. Ingekomen was bet verslag van den Vleeschkeuringsdienst in den keuringskring Oudkarspel. De heer A. Kout neemt zijn herbenoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aan en de heer Jb. Kroon als lid van de plaatselijke schoolcommissie. De N.V. Ned. Thermo-chemische fabrie ken zegt dank voor het verleende uitstel van het bouwen van een destructor. B. en W. van Alkmaar berichten de benoe ming van de voorgedragen regenten van het Centraal Ziekenhuis voor de buitengemeen ten. Ged. Staten berichten de ontvangst van de verordening tot aanvulling van de alge- mèene politieverordening (trekhondenkeu ring). Verslag van de Gezondheidscommissie over 1929. Alle bovengenoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2