A R D A T T HET IS DOELTREFFEND AUTOMOBIEL- STALLING A. DAM Co. Burgerlijke Stand Alkmaar V De Lange De Moraaz te Alkmaar Provinciaal nieuws v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” Nagekomen Kerklijsten TWEEDE BT AD BLADZIJDE ZATERDAG 10 MEI 1930 ALKMAAR Aanrijding f 0.75 p o t je s ad Verkrijgbaar i n e n ALKMAAR De Rootorenbnïg afgesloten SCHAGEN SOCIAAL LEVEN ANDIJK GROOTEBROEK RUIME EN VEILIGE AANGEBODEN Billijke tarievea ST. MAARTENSBRUG FIAT- EN NASH-GARAGE SCNARLOO 2-4 Tel. 490 om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma Telefoon 324 OPMEER De Sociale Studieweek te Amersfoort HAUWERT TH. VAN DER KLEI Zn. ZAADMARKT «4 N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt INGEZONDEN Do Bank van Wisseling N.V. HOOGWOUD Hestoten weed tot het maken wn reisjes ENKHU1ZEN TU1TJENHORN ZWAAGDIJK - DEN HELDER BREEZAND In heel korten tijd, alle zomersproeten kwijt door f 1.50 o 9 met uitzondering aller voor ge zon- Pebai. DE ANGSTDROOM VAN EEN PASTOOR J. VERHOEFF pr. 8 d. parochie. 10 uur v. 2H pCt. vergoed wordt, zonder berekening van omaet provisie waarvoor een rente van 3e dag en X. Warmenhuizen, 2 Mei 1930. ver licht, ik even helft REDACTIE. AANRIJDING hadl ■- ren per ver- dat gas- Raad Een vergadering van den raad Kruis” In het „Roode Hert" ledenvergadering van het „Wittte •AG Memorie. 7 uur voor Dirk Klaver. euw. Mem Eppingde Boer voor Bruidegom Inleiding H. Herman» over voortbrengst en verbruik. Geproduceerde abstracte beschikkingsmacht over DINXI: WOENI en Bruid DON Dl Eeuw, zenh. Naar aanleiding van ’t artikel „Heidensch" in het N. H. Dagblad van 1 Met j.l zou ik het navolgende naar Voren willen brengen. Het komt mij voor dat het artikel niet ge schreven is door Iemand die door en door bekend is met de land- en tuinbouwtoestan- den. Derhalve vind ik eer. dergeljjke ver- oordeeling ongemotiveerd. Elke land- en tuinbouwer, .Christelijk of niet Christelijk, zal de uitlating van den ^.vrijhandel kunnen billijken, omdat zij wel degelijk weten dal een mislukking van den oogst van den buur man (het buitenland) voor hen een zegen is. Het blijkt ook nu dit jaar weder, dat over productie de prijzen van de groenten geheel tot niets brengt. De statistieken wijzen het uit, dat bij een geringen oogst de omzet bijna altijd hooger is En dan Mijnheer de Redacteur, het bidden voor de vruchten der aarde, moet u niet letterlijk, maar figuurlijk opvatten. Het einddoel van den arbeid van den land- en tuinbouwer is niet het binnen halen van den oogst, maar het binnenhalen van de centen. U werkt om geld te verdie nen. Zoo ook de land- e*» tuinbouwer. Zij bidden niet hoofdzakelijk om een rijken oogst, maar wel om een goeden financleelen uitslag. Wat heeft men aan een rijken oogst, en de prijzen zijn nihil? Gelijk de stedeling, is de land- of tuin bouwer geen philanthroop. Zij werken niet om de uitgehongerde menschen in Rusland en China te voeden, maar zij werken om in hun levensonderhoud te voorzien. Wie durft het aan groenten hier voor een billijken prijs te koopen en ze te zenden naar die landen, waar geregeld opstanden plaats vinden? Het blijkt maar al te vaak, dat de stede lingen oppervlakkig redeneeren over de toe standen van den land- en tuinbouw. Zij sta ren zich altijd blind op de prijzen van de groenten die zij aan den groentewagen be talen en dat is hun richtsnoer. op 24 Juni as. voor de oudere en begin Juli voor de joqgcre leerlingen naar Bergen en Schoorl en dit te doen per autobussen en auto’s, daartoe belangeloos door de eigenaars beschikbaar gesteld of te stellen. De rond vraag leverde niets op. waarna de verga dering met dank voor de aangename bespre kingen gesloten werd. NIET „HEIDENSCH”? Beleejd verzoek ik u, onderstaand stukje in uw blad te willen plaatsen Bij voorbaat mijn dank. strekkers openlegging der balansen, de ar- beiders opleggen van de boeken; de kapi taalverstrekkers vragen meervoudig stem recht, de arbeiders medezeggingschap enz. J Spr hoopt dat zijn inleiding eenige hel~| derheid heeft gebracht ovet; de positie al» anderzijds ddtf niet allotn beschouwen Mond- en klauwzeer Bij den veehou der G. Kooü te Hauwert Is mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee. den typischen ondernemer, i— men het rentabillteitsprincipe als opperste norm zal blijven voor de kanitaslverstrekVers De directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Rootorenbrug op Maandag. Dinsdag en Woensdag a s. voor alle scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten. Ook voor Klokken Pendules is het goedkoopste .adres „Witte werd de Kruis’’ gehouden. Het ledental gaat steeds vooruit en bedroeg op 1 Jan. 1930 1033, waarvan 399 uit Bovenkar.spel. 384 uit Grootebroek en 250 uit Lutjebroek. Uit het magazijn werden 555 maal goederen afge geven. De rekening van dén penningmees ter wijst een ontvangst aan van 187181 en een uitgaaf van 1912.07, alzoo een na- deellg slot van 40.26. De rekening van de T. B. C.-bestrjjding wijst een batig saldo aan van f 312.72. De begroeting werd vast gesteld op 1477.73 in ontvangst en uit gaaf. De aftredende bestuursleden, de hee- ren A. Ruiter. K Kool en K. Berkhout werden herkozen. Tot afgevaar^giden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren S. Brugman en E. Breed. Tot eandkiaat voor de H. B. (vac Prins) wordt gesteld de voorzittei; de heer A. Ruiter. Op voorstel van den heer Busse werd den belden zusters van de Wijkverpleging een gratificatie aangeboden. Het verlangen werd uitgedrukt dat neiu- we leden terstond bij toetreding hun con tributie zouden betalen. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich niet aansprakelijk). I Woensdagmiddag omstreeks 2.45 uur. ‘werd de 9-jarige J. S„ wonende aan de Bloem- straat alhier, die uit baldadigheid op een lorrie van de melkfabriek alhier was geklom men, op den Helderschenweg aangereden door een passeerende groentenkar. Hierdoor werd de jongen verwond aan zijn rechterbeen en kon niet loopen. Hij is in de melkfabriek verbonden en later door de politie naar zijn woning gebracht Herhaalde malen is deze jongen en ook anderen dpor het personeel van de melk fabriek gewaarschuwd, niet op de lorrie te klimmen doch blijkbaar zonder resultaat, zoodat het ongeluk aan hem zelf te wijten is. dezer gemeente werd gehouden 8 Mei 1930. Voorzitter de heer A. Commandeur, „Volksmin” Dezer dagen hield de ver- eenlging „Volksmin” alhier, haar jaarver gadering in het café van den heer L. Galis aan de Langereis. De aftredende bestuursleden, de heeren H. de Boer, P. Helder en L. Glas werden her kozen. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo. Een voorstel tot wijziging van het reglement, dJ. om alle leer lingen onafhankelijk van het aantal verzui men en ook om alle schoolgaande leerlingen mede te nemen en die leerlingen, die in Mei van schóól gingen, niet mede te nemen, vond geen voldoenden steun en werd ver worpen. ZONDAG: Half 8 voor de leden en wel doeners van de patronaten. 10 uur voor de Parochie. 4 uur plechtige Maria-Congrega tie. MAANDAG: [r gezongen voor de Eepw Mem lAGvoor Antje BDAG: voor de leden van de 7 uur Marialof met Ro- Rjjwielclub Eenige belangstellenden en het bestuur der propagandaclub kwamen Woensdagavond in het vereenigingsgebouw bijeen om te trachten een R. K. Rjjwielclub in het leven te roepen. De voorzitter, de heer C. Stoop, roept allen een woord van welkom toe. In het bijzonder den Zeer Eerw. Heer Pastoor en zet in zijn openingswoord uit een waarom deze vergadering is belegd. Een huishoudelijk reglement van een rijwielclub uit een naburige parochie wordt hierna voor gelezen. terwijl naar aanleiding hiervan eeni ge vragen worden gesteld. Het blijkt echter onmogelijk te zijn reeds dezen avond tot op richting over te gaan, daarom wordt uit de genen. die zich hebben opgegeverr een com missie gekozen. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. Stoop. J. Molenaar en J. v. Straaten. heeft tot taak, een en ander te onderzooeken en op een vergadering de noo- dige inlichtingen te verschaffen. De Zeer- eerw. heer Pastoor zegt, dat het doel van een R. K. Rywielclub alleen is, het deelne men aan een geestelijke of godsdienstige oefening, en niet om uitstapjes te maken naar plaatsen van vermaak. Dit moeten zij, die als lid wenschen toe te treden, goed in het oog houden. De voorzitter dankt allen voor de verleende medewerking en sluit op de gebruikelijke wijze. zouden bouwen, welke door haar bevalligheid zich geheel bij deae bloemenstreek aan past. Wie de zorg hiervoor aan zijn buren zou overlaten, is een klaplooper en hoort in mjjn Breezand niet thuis. Bouwen dus. pastoortje en mooi en fijn ook. anders trek ook ik me terug en wordt Breezand weer het barre, onherbergzame land van weleer.” Het is Vrijdag 16 Mei op den middag. De herder van Breezand begeeft zich in de richting van den Koningsweg. De Roomsche bloemisten zien hem even tersluiks aan en zeggen tegen elkander. „Kijk, de pastoor ziet er vandaag weer beter uit. Zou hij soms weten dat wij het met St. Jan gloeiend eens zijn, want dat is natuurlijk een pak Van zijn hart. Het mag waar zijn, dat we niet vrij rijn van zorgen, maar van half werk houden we niet en we zullen onzen plicht doen, onzen plicht en die voor o^re kinderen. Nu we in Breezand wonen zullen we nietl nalaten, voordat alles hier up to date is. Onze akkers, onze bloembollenkra- men, onze school en boven alles onze kerk Ja. kómen zal zij. een forsche. fiere St Janskerk. waarop al onre kinderen en -kleinkinderen met trotsch zullen heen wij zen Met eerbied zullen ze ons zwoegen en werken gedenken. Een flinke 8t. Janskerk, met een kloeken toren er voor, als de ziel en het centrale punt van onzen arbeid Hare bevalligheid zal doen denken aan de reine zuivere blijheid -onzer vrouwen en dochters, de forsche toren aan de krach tige stoere werkhanden onzer jongens. St. Jan zal ons helpen en beloonen: ja de tijd komt dan nog. dat de heele wereld vraagt ..hoe kom ik aan de eenige mooie St. John Imperial-bulbs of Breezand?" En het antwoord zal zijn: „Ziet naar de mooiste kerk in het Noorden en dan ben je. waar je wezen moet." VRIJDAG: voor wed Elia. RoomGroot. ZATERDAG', voor Dirk Klaver 7 uur Marialof met ROSfnh Van 38 uur biecht- hooren. Overhaal De werkzaamheden tot ver- booging van de capaciteit van den over haal De Ark” zijn aangevangen. Tevens zal van deze gelegenheid gebruik gemaakt worden om een handlier aan te brengen, waardoor ledige schuiten van^ de veilingen in de „Streek” terugkomen’, in de speruren kun nen worden overgezet, waardoor aan een algemeen verlangen is voldaan. DE SCHOOLKWESTIE De gemeente tot medewerking verplicht De gemeenteraad van deze gemeente heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Heldersche schooivereeniging oril de gas verlichting in de Comeniusschool te ver vangen door electrische verlichting. Tegen dit besluit zijn bezwaren ingé bracht door Ged. Staten, die thans beslist hebben, dat de gemeente tot vervanging van de gas- door electrische verlichting verplicht is. Parochie St. Jan de Evangelist. ZONDAG. Heden derde Zondag na Pa- schen. Epistel: Want dit is de wil Gods, dat gij met wel te doen, den onwetenden en on verstandiger! menschen den mond stopt. Evangelie: Nog een weinig tüds en gij zult mtj niet zien. De eerste Heilige Mis vangt aan om zeven uur en niet om half acht. Communie van twaalf kindertjes. De hei lige Mis wordt opgedragen voor de overleden familie SchèkelsKoopman. De Hoogmis om half 10 voor ons geestelijk en lijdelijk welzijn. Heden collecte voor de sieraden der kerk. Des avonds om 7 uur lof voor zegen over de vruchten der aarde. MAANDAG om 8 uur de H. Mis overleden familie Pronkde Haas. DINSDAG om half tien feestelijk gen H. Mis met Veni creator voor bruidegom en bruid. WOENSDAG om half tien feestelijk ge zongen H. Mis met Veni Creator, voor brui degom en bruid. DONDERDAG en VRIJDAG om 8 uur tot zekere intentie. ZATERDAG om 8 uur voor Geertruida v. d Vlugt geb. Saasen. Biechthooren van 6 tot 8 uur. VRIJWAG in den namiddag verkoop van onze kerkebollen op het land van den heer R. Huig aan den Koningsweg. De Imperial St. John Bulbs of Breezand is dit Jaar zeker een kijkje waard Zeldzame partijen van ongehoorde kwaliteit. Leest ook het arti keltje in deze krant: De angstdroom van een pastoor en de ruwste man krijgt jiog tranen in zijn oogen. 18 Mei, as. Zondag, zal een oud missiona ris die 14 jaar in de Afrikaansche wildernis doorbracht met prachtige lichtbeelden een schets 4geven v d. missionaris areld. Aan vang 8 uur in de zaal van Borst, entree 25 cents, geen collecte. De namen der kinderen, die hun Eerste H. Communie doen zijn: de meisjes Marga- retha Komen. Maria Janson. Catharina v. Stein. Joanna Vaars. De jongens Cornells Vlaar. Petrus Schenkels. Jacobus Weijers. Cornells v. d. Park. Dionysius v. Loon. Ni- colaas Schatting, Joannes Duin. Joannes v. d. Vlugt. Aanrijding De motorrijder G. S. van Ópperdoes, kwam nabij het raadhuis alhier in boteing niet een autobus van Loo Kors. Het motorrijwiel werd geheel vernield, ter wijl de berijder er wonderboven wonder geheel zonder letsel afkwam. De motor reed zonder licht, waaraan het ongeval is te wijten. Op deze interessante, met buitengewone 1 aandacht gevolgde inleiding ontstond eertl geanimeerd debat. Inleiders meening we»0B gevraagd over het meervoudig stemrecb^J^B de onderneming, of de sociale inslag onderneming doel of bijkomstig i. of dale mentaliteit der arbeiders zal veran^^H bij medezeggingschap. of gestreefd moet »<>H den naar mede-bezit der arbeiders in de on^ dememingen, om daardoor de tegenstelling ondernemer-arbeider te -verminderen, het vraagstuk van de rente voor de onderneming enz. De voorzitter bracht den inleider een ha telijk dankwoord voor deze zeer belangrijk» inleiding, vooral ook voor de wijze waarna Prof Kaag deze inleiding had gehouden. In de op 6 dezer gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders werd de Balans en Winst- en Verliesrekening per 31 December 1929 alsmede de voorgestelde winstverdeeling, onveranderd goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld (op 7 pCt. terwijl een bedrag van 20.000 aan het Reservefonds werd toegevoegd. De aftredende Commissaris, de heer A. E. Meyer te Amsterdam, werd als zoodanig herkozen. f Inzender vergist zich, als hij meent, dat de schrijver van het artikeltje „Heidensch” niet door en door bekend is met land- en tuinbouwtoestanden; bedoelde schrijver is juist als een bijzondere deskundige te be schouwen. gelijk uit meerdere artikelen van zijn hand in ons blad wel heel duidelijk gebleken is. De vraag, of het verlangen naar mislukking van den oogst (bij den buurman) al dan niet heidensch is. heeft met deskundigheid op land en tuinbouwgebied trouwens niets te dat is een kwestie van godsdienstig- zedejijk inzicht. En het moet ons wel zéér verbazen, van Katholieke zijde de volgens ons inderdaad heidensche uitlating van- de Nederlandsche Vereeniging voor Vrijhandel in bescherming te hooren nemen, ja, een mislukking van den oogst elders zelfs een „zegen” te hooren noemen. Het lijkt ons wel een erge profanatie van het woord „zegen”! Inzender heeft geen hooge, geen nobele opvatting van het land- en tuinbouwbedrijf: wanneer wij bidden <Jtn een rijken oogst, dan bidden wij niet alleen om „centen" voor den land- en tuinbouwer, maar vóór alles om voedsel voor allen, om welvaart voor allen, en dan hopen wü daarbij natuurlijk als Christenmenschen, dat degenen, door wier werk de oogst ter beschikking van de ge meenschap komt, een goede belooning zul len verkrijgen. Risico heerscht er in ieder bedrijf, en een overmatige oogst kan den land- en tuin bouwer inderdaad zeer nadeellg zijn, doch Jiet is en blijft o'X een groot kwaad voor ons gevoel: een wraakroepend kwaad te verlangen naar mislukking van een oogst. evenzeer als ook het vernietigen van voedsel. Moeten er risico’s gekeerd worden, moet den noodlijdenden land en tuinbouwer hulp worden geboden dan zinne men op daartoe geëigende goede middelen. Uit eigenbelang verlage men zich echter niet tot den heiden. Ondertrouwd: Hendrik de Vries en Ma ria Bergers. Pieter Termaat en Clara Geers. Nicolaas Wallekers en Johanna v. Baar. Teunis Beers en Maria Kragt. Jacobus de Jager en Jacoba Verweei—Vooren. Hendrik v. d. Laan en Pieternella de Graaf. Ge rardus van Gooi en Gudula Alink. Johannes v. d. Heijden en Hendnka Roelofs. Johannes Hessels en Aaltje Jonker. Carolus Wolff en Bernardine Gijzen. Geboren: Maria Agnes, dochter van Bal thasar Heisy en Clara Andersen. Willem Comellis, zoon van Jan Heldernan en Ma ria Ploeger Metha Elisabeth, dochter van Jacob Blokker en Maartje Krijgsman. Jo hannes Jacobus z. van Klaas Kessclaar en Adriana Blokker. Overleden: Paulus Braak, 21 jaar. No. M 10 Mei H ZONDAG. 7 uur d. overledenen. MAANDAG, 7 uur v. d. overledenen. DINSDAG. 9 uur gez. maandstond voor voor Cath. RooslaatDekker. WOENSDAG, Joanna Jac. Marg. Dor- beckBroers. DONDERDAG, v. d. .overledenen. VRIJDAG. Willem Kuis. ZATERDAG, Dirk Koning en Antje Weel. Zoo kwam liet dan ook. dat de herder van Breezand overdag geen voet buiten de deur kon zetten, of een koor van stemmen riep hem vroolyk toe: „Maar, pastoor, wan neer gaan we nu eens echt bouwen?” En dan viel weer de avond over Breezand volgde er een nacht, o wee, d<x herder van Breezand kon niet slapen of liever erger nog| hjj kon wel slapen, maar durfde niet te slapen. Want lag hij in Morpheus armen, dan grepen vreeseljjke nachtmerries hem aan Het was hem dan, als krulde zijn neus op tot een toren van 35 meter, zjjn mond en ooren verbreedden zich tot drie wijefcche kerkportalen, zijn oogen werden twee groote electrische booglampen die hun licht over een groot plein uitstraalden en dan het al- lerafschuwwekkendste. aan ieder haarwor- teltje trok een harde zilveren gulden, en too 114 000 haartjes (gelukkig dat zijn kruintje nog van die marteling vrij bleef. Het was of die heele zilverlast voortdurend OT> zijn hoofd neerhamerde. Het was de nacht van 15 op 16 Mei en de kwelling werd zoo hevig, dat hij het opeens uit schreeuwde: „Ach St. Jan toch, groote patroon, kom mij te hulp." Maar wat nu, werd zjjn smeekbede zoo gauw al verhoord? Ja waarachtig hij hoort het geklapwiek als van een adelaar, en op eens. ja hjj zag het goed, daar stond de minzame Ajxvttel naast zijn legerstede. En St. Jan ziet die groote zweetdruppels op zijn voorhoofd parelen en Hjj begint den her der vertrouwelijk toe te spreken: „Maar, pastoortje” zegt hjj. „waarover lig je toch zoo te tobben?" En aks gebroken klinkt het antwoord: .jGoele St Jan. de kudde wordt veel te groot en de noodkerk veel te klein. Alle schapen, zelfs de 40 lammetjes in de wieg krijten om het hardst, dat verschrik kelijke woord: „bouwen, bouwen" en dat woord werkt aanstekeljjk op mijn zenuwen. Waar toch haal ik de t*nte voor het noodige kapitaal van 115.000 gulden?” Even volgde er een zware snurk en toen antwoordde St. Jan vroolijk:' „O. dat valt me mee. Ik dacht eerst dat het het dubbele was. Zit Je nu daarover in de war? Ken Je dan Je trouwe Breezanders niet meer? Niet door praatjes, maar door hun daden bren gen ze tegenwoordig hunne Zuidelijke nabu- j-en in opschudding: daarom heb ik dan ook hun patroon willen worden.” ..Ja, maar" en de herder geeuwde diep, als vreesde hij het te zeggen. „Ver leden jaar bevroor de helft van Uwen oogst. „Wat zegt u daar.” zei de Heilige, een beetje verstoord. ..Mocht ik hen niet een jaartje eens beproeven en heb ik de waar de van hun land zelfs dit Jaar nog niet verhoogd? Wie van hen die tien jaar in mijn Breezand doorbracht, mag ontevreden zijn? En dit jaar? Laat ik het gebed voor dë vruchteh der aarde onverhoord? Neen. U moet bouwen Zeker, de goddelijke Mees ter. wiens boezemvriend ik ben, heeft, om maar zoo spoedig mogelijk in uw midden te zijn, er niet tegen opgezien om in een oud koeienstalletje zijn’'intrek te nemen. Maar zie ik nu neer op de welvarende akkers, op die Hike uitgelezen keur van hloanb^en. op de véle fonkelnieuwe hui len. hu. gerieflijke woningen en hunne ge jonde kinderen, neen, nu zou ik me over tr'ine beschermelingen gaan schamen, als 4en Gever van dit aHes geen worttag Gistermiddag omstreeks half een hier een aanrijding plaats. Een bus met marktbezoekers keerde huis waarts naar Alkmaar en reed in op een wielrijder, die plotseling van den linker kant van den weg naar rechts ging. Het slachtoffer! Th. Roozing. bekwam wonden aan zijn beenen Hij werd door een der inzittenden But<> naar den dokter van Petten en daar ■erivmrlen De eerste zitting van dezen dag was ge wijd aan een Inleiding van Prof. Kaag over: „De leiding van het kapitaal.” Wat hebben we onder kapitaal te staan? Geproduceerde productiemiddelen en een goederen. De leiding van het kapitaal en daardoor over de producten, berustte aanvankelijk in hoofdzaak bij den kapitaal-bezitter. Door de ontwikkeling van het bankwezen en den groef van het vennootschapswezen is de lei ding van het kapitaal meer en meer in handen gekomen Ls van personen en groe pen, welke niet of althans niet in die mate zelf kapitaalbezitter zijn. Er Ls dus scheiding gekomen tusschen kapitaal-bezit en de leiding der onderne mers. Er is een afzonderlijke ondernemers klasse gekomen, met een ondernemersmen- taliteit, die dikwijls tegengesteld is aan de kapitalistische mentaliteit. De onderne mersklasse is dikwijls zelve bijna bezitloos. Inleider wees op den Invloed die door de school van de Saint Simon in Frankrijk was uitgeoefend (ook in West-Europa) door hetj oprichten van de Credit-Mobilie-ban- ken, dwz. banken, welke vooral sociale productieve werken ondernamen, zonder dat de,» kapitaalbezitters belangrijke invloed hadden in die ondernemingen. Alleen ont vingen zij een bepaalde rentevergoeding. Deze goedbedoelde pogingen zijn dikwijls mislukt. Ook in Duitschland en in ons land hebben deze gedachten veel Invloed uitge oefend, in de 60er jaren Niet op de eerste plaats was de rentabili teit de grondgedachte van de ondernemin gen dezer bankcombinaties Verschillende groote werken ook in ons land zijn ontwerpen van deze bankrichting (Noordzeekanaal, Zuiderzeedrooglegging. Staatsspoorwegen enz.) Op zichzelf is het niet zoozeer belang rijk wie leiding geeft aan het kapitaal en daardoor aan de producten, dan wel vol gens welken norm die leiding plaats vindt. Het socialisme wil b.v. de producten in andere handen brengen, maar volgens wél ken norm? Als men spreekt over medezeggingschap in de bedrijven, denkt men te veel aan wie de zeggingschap heeft, en te weinig wat men straks zal zeggen. Rentabiliteit is een voorwaarde voor de producten, ztf is positieve eisch. Doch zij mag geen opperste norm zijn! Wel moeten we trachten invloed uit te oefenen op de factoren, die op de rentabiliteit van invloed zijn, zooals de prijsvorming en de inko mensvorming. Spr. schetst vervolgens de verhouding van den ondernemer tot de kapitaalverstrekkers aan rijn onderneming, en de arbeiders, en citeert in dit opzicht Ir. Kesseler, directeur van het hoogovenbedrijf. die de kapitaal verstrekkers. die voortdurend om hooger rentabiliteit vragen, vergelijkt met een zwarte kater, gereed den bedrijfsleider of ondernemer, in den nek te springen. De kapitaalverstrekkers vragen Half 10 burgemeester, secretaris de heer J. Hartog. Tegenwoordig waren met uitzondering van den heer Glas alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige zitting worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. De heer de Rooy vraagt of de voorzitter met het Hoofd der School heeft gesproken over de voorziening van leermiddelen, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt en waar uit blijkt, dat het niet de bedoeling was dat te weinig gelden beschikbaar zouden zijn. Overigens geeft de voorzitter als zijn meening te kennen dat deze aangelegenheid minder geschikt is voor openbare behandeling, aangezien in dergelijke gevallen minder juiste indrukken worden gewekt. De heer Bos vraagt of hef den voorzitter reeds bekend is of langs den waterkant, waar boomen zijn gerooidreen hek zal worden geplaatst. De voorzitter zegt dat de kademuur moet worden hersteld, zoodat het plaatsen van een hek nog eenigen tijd op zich zal laten wachten. Medegedeeld wordt dat de heer A. Com mandeur is" herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente met ingang van 9 Januari 1930 een beschikking van Ged. Staten, waarbij de goedkeuring van de begrooting voor 1930 werd medegedeeld de processen verbaal van kasopneming over het 4e kwar taal 1929 en het le kwartaal 1930 boeken en kas werden in orde bevonden een verslag omtrent de volkshuisvesting over 1929 een rekening en verantwoording van de uitbreiding der R. K. School te Obdam bedragende 6908,55 een suppletoire begrooting dienst 1929. Ingekomen is van de Commissie inzake de stoomtram Schagen-Wognum een resumé van het onderhoud dat de commissie heeft gehad met de Directie der Nederl. Spoor wegen waaruit blijkt dat geen uitzicht be staat op het behoud van de tram. Inmiddels hebben B. en W. bericht gezonden het wen- schelijk te achten dat de commissie blijft bestaan voor het verleenen van bemiddeling tot terugbetaling van de voorschotten van A. Kosters te Alkmaar houdende het- verzoek tot het plaatsen en in werking brengen van een radio-centrale in deze gemeente. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, aangezien reeds een radio-centrale in vereeni ging met Spanbroek alhier is gevestigd van D. Pijper e.a. een verzoek om bij her stelling of vernieuwing van het gemeentelijk aanplakbord, dat te willen plaatsen voor of op het paardenmarktterrein. Wordt met algemeene stemmen besloten om, indien belangrijke herstelling noodig is, het verzoek in te willigen van Ged. Staten een beschikking waaruit blijkt, dat overeen komstig Art. 13 der L. O. wet de totale'i>kosten van vervoer der kinderen van J. Boots, aan belanghebbende moeten worden vergoed. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een beschikking van Ged. Staten inge volge de wet op de finJncieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, waaruit blijkt dat de gemiddelde opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting is bepaald op 3736,20 alzoo overeenkomstig de opgave, alsmede een beschikking omtrent de ver- mogensoelasting waarbij overeenkomstig de opgave op nihil wordt bepaald aangezien geen opcenten op de vermogensbelasting worden geheven, en voorts een beschikking van dezelfden waarbij het uitgaafbedrag wordt bepaald op ƒ9181,61. Het opgegeven bedrag bedroeg ƒ9204,61. Met algemeene stemmen wordt besloten geen beroep in te stellen. Pensioensbijdragen gemeente-ambtenaren. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. is overwogen om de verordening regelende het verhaal der penisoensbijdragen van de gemeente-ambtenaren in te trekken in ver band met de verplichte teruggaaf van de pensioensbijdragen aan den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, alsmede om te voorkomen dat de eene ambtenaar bevoor recht zou worden boven den ander. De meerdere kosten zullen bij intrekking onge veer bedragen 60. De heer de Rooy kan hiermede instemmen, ook verschillende andere leden verklaren zich in gelijken geest. Na nog enkele besprekingen wordt op voorstel van den voorzitter besloten de verhaal verordttaing in te trekken ingaande 1 Januari '30. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer G. E. B. De voorzitter stelt namens B. en W. voor het vermenigvuldigingscijfer evenals het vorig jaar, wederom te bepalen op één, waar mede naar wordt verwacht kan worden vol staan. Met algemeene stemmen aldus be sloten. Vaststelling pensioensgrondslagen. Dew voorzitter stelt voor de pensioens grondslagen der gemeente-abmtenaren in gevolge de Pensioenwet 1922 te bepalen als volgt Burgemeester f 1440.secretaris f 1440.-, ontvanger f 3j0.ambtenaar vna den burgerlijken stand ƒ20.gemeente-genees- heer i40.opzichter begraafplaats 50. concierge raadhuis t 148.gemeente-veld- wachter 3a5.en bode loO. Dienovereenkomstig wordt besloten. Kohier Hondenbelasting. Wordt vastgesteld een kohier honden belasting op f 33. Rondvraag. De heer de Rooy wijst op de borden, aan gevende de maximumsnelheid, welke nog niet zijn hersteld, waarop de voorzitter zegt hierin te zullen voorzien. Voorts zegt de heer de Rooy dat de slooten, welke daarvoor in aanmerking komen, onvoldoende worden gespuid. De voorzitter zegt dat de regeling hiervan behoort aan den Polder, doch zal dit onder de aandacht brengen van het Polderbestuur. De heer I^iaver vestigt de aandacht op de vuilnisbelt, waar dc rommel dient te worden opgeruimd. De voorzitter doet toezegging eep en ander in orde te laten brengen. Hierna sluiting. Breezand. 8 Mei. Wie zou het tegenspreken, een vol jaar lang was 'de herder van Breezand een over gelukkig mensch. Iedere dag was voor hem een nieuwe feestdag; maar in dit jaar. liet Jaar 1930, was er plotseling een /^duistere wolk aan komen drijven, welke Bjn zoete blijheid dreigde te verstoren. Wel zag zijn houten noodkerkje er nog lang niet slecht uit en zong nog even dapper het SU. Jans- klokje in wonderlijk lieve klanken drlemSal, daags zijn hulde aan Maria; wel pronkten dagelijks nog de heerlijkste bloemen op het altaar en boeide de gewijde muziek de ge- loovigen zoo. dat menig stadskoor er jaloersch op kon zjjn, toch dreigde er een zwarte wolk. Want de Breezandsche kudde groeide aan als schaapjes van Jacob en de kool werd veel te klein. Ruim veertig kleine babies zagen in één jaar het levenslicht en daarbij van dood gaan hielden de Breezan ders niet, zoolang ze nog geen eigen kerk hof hadden; zoo was er in die vijftien maan den er nog niet een bediend of gestorven. Wat ethisch valsch is. kan economisch niet I in orde zijn, zegt spr. Wanneer de voortbren- I ging gericht is op de grootst mogelijke winst, I in plaats van op een behoorlijke behoeften» 1 voorziening, is dit ethisch niet in orde. I Uit dagelijks waar te nemen feiten is dit ij aan te toonen. Daar is geen goede vollj»-^H huishouding meer. Daar is miskenning het doel van den maatschappelijken ar be Hl Daar is minachting en misbruiken van men^H schelijken arbeid. \^H Het winstmotief is overheerschend. Waat^H is men terecht gekomen, ook door de ratio-^B nalisatie. Er is overproductie en werkloosheid. 1 De ongezonde behoeften zijn toegenomen. I terwijl de eerste menscheljjke behoeften van I velen niet kunnen worden bevredigd. I De overdreven weelde van betrekkelijk I weinigen, wordt betaald door de groote groep I die in zorgen leeft. I Nog meer productie waar reeds over- I productie is kan de artikelen niet goed- I kooper maken, ook hoogere geldloonen ma- I ken de productie niet goedkooper. men draait I in eed kring, waar men niet uitkomt. J Economische ontreddering van het maat- H schappelijke leven is daarvan het gevolg. V De volkshuishouding moet weer worden 1 ingesteld op behoorlijke behoeftenbevredi- 1 ging. 1 Het economisch liberalisme is daarvoor 1 niet geschikt. Voortbrenging om de winst heeft de sociale misstand gebracht. Ook het socialisme is daartoe niet in staat, omdat de j volkshuishouding vooral internationaal is. '1 en de ervaring bewijst men zie de inter nationale conferenties dat dit niet moge- lijk is. Daarbij laat spreker buiten beschou- - wing of in een socialistische maatschappij een goede volkshuishouding mogelijk is. Behoorlijke behoeftenbevrediging, welke door automatische prijsvorming of oriëntee- rlng naar de rentabiliteit niet kan verkregen worden, is ook niet mogelijk door een zuiver economische regeling van de voortbrengst I naar de behoeften, maar eischt vooral eerrz| ethische waardeertng der sociale behoeften: een zoodanig gebruik van de tijdelijke goe deren. dat men de eeuwige niet uit het oog verliest. Spr. wijst daarna op de verkeerde richting van productie en verbruik. Vooral de pro ductie van luxe en schadelijke artikelen is buitengewoon. Spr. geeft eenige cijfers van binnen- en buitenland van millioenen- Bedragen. daaraan besteed. Niet In de productie, doch in het verbruik moet dë oplossing worden gezocht, omdat toch uiteindelijk de productie zich naar het I verbruik moet regelen. Daarom is de over- heerschende macht niet aan den kapitaal bezitter maar aan .Zijne Majesteit den Ver- - bruiker’. De leiders van het kapitaal speculeeren op de ongezonde behoeften van het vólk. Wanneer de gebruikers zich meer zullen laten gelden, kunnen wjj den „tweevoudlgen levenskanker". die volgens Rerum Novarum den mensch te midden van overvloed dik wijls diep ongelukkig maakt. n.l, de al te groote zucht naar rijkdommen en den dorst naar genietingen, uitroeien. Koos Vorrink, leider der A. J. C.. reide op een dezer dagen gehouden congres: „We moeten de kapitalistische begeerten en ge notzucht van ons zelf tegengaan.” Zoo moeten, ook om sociaal-economische belangen te dienen, worden bestreden onge zonde, uit genot en gemakzucht voortkomen de behoeften en de op prikkeling dier be hoeften ingestelde reclames en systemen van crediet. Een stortvloed van genotzucht wordt over ons uitgestort. De bestrijding daarvan is. voor zoover zij een vraagstuk van volksopvoeding betreft, een taak van het onderwijs, van de jeugd- en de standsorganisatie, de medewerking der vrouwen en voor wat betreft practische toe passing door de verbruikscoöperatie, de wet gever en de bedrijfsorganisatie. Moge het zoo komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5