dduitenlandsch od^ieuivs FEUILLETON Kinderen PUROL derde blad WAT IS EEN INTERNATIONAAL AMBTENAAR? BLADZIJDE 1 ZATERDAG 10 MEI 1930 Doos 30» Tube 80 et. Italië Strenge critiek op Hoover Grandi houdt een rede Misleidende verklaringen Het Volkenbondssecretariaat de politiek en De Volkenbond Een woesteling Parlementaire verantwoordelijkheid De arrestatie Gandhi van Een onderzoek van Scotland Yard De Spaansche troebelen Monarchistische reactie Het Vlootbouwprogram Het wetsontwerp van Britten De troebelen in Britsch-Indiê LUCHTVAART mu CWttdfc vcvdgd) v Krankzinnige bezoekt President Hindenburg Gemengde ^Buitenlandsche (Berichten DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Eigenaardige bevolking Gevangenis in brand gestoken Nieuwe rede van Dr. Bruning Groote overstroomingen op Ceylon Zou J*n den Luchtverkeer op de vliegvelden gedurende April 1930 Een windhoos in Tokaye. en de Conferenties Nieuwe arbeidsonlusten te Oslo Henderson en Briand aan een noenmaal Lw-i De Haagsche Accoorden zyn ridderlyk gemoed vlootverdrag J De Velligheidscommissie gesticht Grandi .3 it. Dr. Bruning vroeg de advocaat Uw hernam me- goed nagedacht? Wilt hy; „Zaken zijn zaken”. zoek»? Heelt hy r - Vfl ger is een tarissen-Generaal zjjn mi vele jbn een scheldene achtergehouden wegens publicaties, die tendentieus worden geacht. jri rede in de provinciale vergadering Centrumpartij heeft Dr. Brüning Volgens een bericht der Morning Post" heeft de premier Scotland Yard opgedra gen vast te stellen, hoe het bericht, dat het kabinet zich voor de arrestatie van Gandhi heeft uitgesproken, in drie Londensche och tendbladen is gekomen. wikker den. In een plaatsje in den staat North Caroli na eischte een volksmenigte de uitlevering van een neger, die in de gevangenis aldaar' zat opgesloten, teneinde hem te lynchen. Toen de uitlevering geweigerd werd, be- coot de menigte de gevangenis met benzine en stak haar in brand. i. Een meerderhelds- en wilde kalmeeren. toch zijn rijke, daarvoor hebben a en ont- on- samenwer- Kabinet om. plotseling geheimzinnige macht, stelde zich aller- aderlinge vragen: Het noordelijk deel van Colombo of» het eiland Ceylon Is door groote overstrootningen geteisterd. Er zijn 10.000 menschen dakloos geworden. Een electrlsch krachtstation staat geheel onder water en is bulten werking ge steld. lijkheid is het niet mogelijk tot een sanee- ring der politieke en economische verhou dingen te komen. Er moet naar gestreefd worden de onl ustig en st ibiel te doen geschie- uitgevoerd de Nationale _iovenfabriek en dat hjj de deugden ;ld taxeert? left hij mij dat niet het hjj mij dat dui- restant weder los te lal socialist, die de gemoei werd tegen den grond geslagen. Uit Oslo zijn verscheidene vrachtauto's met politie-perso- neel naar de betreffende streek gezonden. Zij hebben de emplacementen der groote houtvlotterijen bezet, zoodat thans de hout- vlotterij. die Woensdag weder op gang was gebracht, wederom stilligt. Een Noorsch offi- cier-vlieger schijnt de organisator te zijn van de communistische onlusten. De minister van bultenlandsche zaken. Grandi. heeft heden in de Kamer een uit voerig rapport uitgebracht over de houding van Italië op de conferenties te Den Haag en te Londen. Foto uit Indië, waar Gandhi aanspoort tot overtreding van het Britsche zout monopolie. Op ons plaatje ziet men in den hoek een bak, waarin het zeewater wordt verdampt totdat het zout over blijft. Ook vrouwen nemen aan dit zout koken deel, waardoor zjj actief deelnemen aan de burgerlijke ongehoorzaam heid en deswege tot 6 maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. bekennen, maar nooit zal men van Gerly kunnen zeggen, dat hjj iemand het geld trouwt. r Meteen stond hij toen op. Mijnheer en mevrouw de Grisoire durf den geen weerstand te bieden aan Bend’s besluiten die zij voor onverzettelijk aan zagen. Het is negen uur; ik ga naar Ftvit- Aulade. kan ik mij door Jan laten ge leiden? de Grisoire sprak met haar zachte, aangename stem over vrienden en kennissen, over Raymonds toekomstplannen en duizend andere dingen, die in haar mond een bijzondere bekoorlijkheid .kregen en het hart van den advocaat trilde op haar woorden als de snaren van een harp door een kunstzinnige hand bewogen. Opeens maakte de glimlach om de lipj>en van het jongemensch plaats voor een droe ven trek. Kwam een zorg hem plotseling kwellen? Of was het wellicht een pijnlijke herinnering, een onverwachte vrees, die zijn optimisme kwam storen? Neen, het was een blik die doordrong tot in zijn ziel, de blik van Jan. den huis knecht, die achter de barones staande, hem zoo angstig vreemd aanstaarde. Er lag op bet gelaat van den knecht een uitdrukking van energie en evens iets sombers als een groote droefgeestigheid. Zooals Raymond hem daar zag staan geleek hjj de schaduw van het noodlot, dat zijn meester, den graaf de Gerly. getroffen had. Verschillende gevoelens welden er op in het binnenste van den advocaat en zjjn verbeelding, plotseling overmeesterd door een gel lei *n< hem misschien reeds gevonden? Wat be- teekent dat bezorgde gelaat? Wie weet? De schijn bedriegt ons zoo dikwijlsDaarbij, had mijnheer Rochebel, de man met zooveel doorzicht en vernuft, niet beweerd dat de moordenaar zich niet verborg, m%ar gewoon als de andere men schen leefde? Terwijl deze en dergelijke gedachten zijn hoofd doorkruisten, bleef zijn gelaatsuit drukking bezorgd. Zoo even was hij hjj nog vroolijk gestemd geweest en nu dacht hij niet meer aan lachen; de verandering kon niet onopgemerkt blijven en zoo vroeg mevrouw de Grisoire: Kotn René. waarom kijkt ge zoo be drukt? Volgen uw zaken, uw processen u zelfs hier? Hoe kunt ge zoo ernstig kijken, vlak bjj het kasteel van Font-Aulade? Deze moederlijke vermaning bracht weder een glimlach op René's gelaat. Ik ben met triest, ik ben eqptig. ver ontschuldigde hij zich. Kom, laten we nu naar het salon gaan. Mijn vrouw en ik hebben een ernstige zaak met u te bespreken. Daarna stond men van tafel op en terwijl de baron zijn pijp aanstak, bood de advo caat zjjn arm aan mevrouw. Deze sloot de salondeur achter haar dicht en op René afgaande nam zij diens hand, keek het jongmensch recht in de oogen en begon Houdt ge nog steeds van Paula? Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand April aangedaan door 496 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 200 vliegtuigen van leger en marine en 22 extra-vliegtuigen. terwijl 11 proefvluchten met vliegtuigen van de K. L. M. en andere luchtvaartmaatschap pijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 47 vluchten plaats met vliegtuigen van de N. V.é Ned. Vliegtuigenfabriek „Fokker” en 42 vluchten met Pandervliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool. Het aantal plei- ziervlelgers bedroeg 456 en het aantal be zoekers 6981. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aangedaan door 231 verkeersvliegtuigen, 86 vliegtui gen van leger en marine en 27 vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool, de Kocihovenfabriek en verschillende particu lieren. Bovendien werden op Waalhaven 175 proef- en oef en vluchten uitgevoerd door vliegtuigen van de K. L. M.. Luchtvaartschool, de KooBioi van Leger en Marine. Het aantal pleizier- vliegers bedroeg 101 en het aantal bezoekers 7095. Gisteren heeft een krankzinnige twee maal beproefd tot rjjkspresident Hinden burg door te dringen. Eerst verscheen hij om ongeveer half acht en toen nogmaals om negen uur. De ongeveer 30-jarige man. die den in druk maakt tot de arbeidersklasse te be- hooren. reed in een taxi tot voor het paleis van den rjjkspresident. Toen op zijn bellen de portier verscheen, en deze hem op zijn verzoek om den rükspresident te spreken, niet dadelijk door wilde laten, greep hij den bediende aan en wilde zich met geweld toe gang verschaffen. Toegesnelde rechercheurs en militairen konden slechts mét groote moeite den zonderlingen bezoeker overmees teren. die ten slotte -In een auto naar het politiebureau werd gebracht. Onderweg bleef de man zich hevig verzetten. Toen hjj de ruiten van den wagen stuk had ge slagen. besloot de politie hem te voet naar het bureau te brengen, hetgeen slechts met de grootste krachtsinspanning ten slotte gelukte. Onder het verzet door riep de ar restant steeds: „Mijnheer de Rijkspresldent, help mjj toch!” Op het politiebureau weigerde de man elke inlichting; hij bleek pu geheel apa thisch. Papieren had hij niet bij zich. Men meent met een krankzinnige te doen te hebben. Een later telegram meldt, dat de man herkend is als een te Berlijn wonend koop man, Otto Bemfeld genaamd. Hij is op ad vies van een medicus naar een krankzinni gengesticht gebracht. bedrage van 439.195.000 dollar, waartoe reeds machtiging werd verleend, stelt Brit ten voor, den president te machtigen, in de volgende acht jaren over te gaan tot den aanbouw van 73.500 ton lichte kruisers. 55 500 ton destroyers. 42.100 ton duikboo- ten en 69 000 ton moederschepen voor vlieg tuigen. alles te amen een bedrag, groot 499.308.000 dollar kostende. Naar het W. B. uit Boedapest An heeft gisteren een windhoos in het Tok wynbouwgebied de twee dorpen TallVi Ratha geteisterd. Alles wat de cycloon! moette. boomen, daken telefoonpalenli werd meegesleurd. In twee minuten tijd was een ontzaglijke schade aangericht. Uit verschillende steden in de provincie 'komen berichten over hagelslag, welke ook groote schade veroorzaakte. In het Huis v’an Afgevaardigden is heden reeds het verzoek aan de regeering gedaan de zwaarbezochte gebieden te steunen. Naar gemeld wordt is het te Gjoevik onder leiding van een communistisch advocaat we derom tot onlusten gekomen. Een 500-tal communisten trachtte de gevangenis te be stormen en den zich in arrest bevindende communistische leider te bevrijden. De poli tie slaagde erin de menigte terug te drijven, die zich vervolgens verzamelde voor het re- dactiebureau van een der burgerlijke bladen. De communisten dwongen de politie een ar- Vol- vele Volken- iogvbMbn zouden, nibmt-'vol van een nieuwe van ambtenaren, het „internatio nale ambtenarendom'! Nationale ambtena ren en beambten kende men wel. die waren er genoeg; gemeente-secretarissen. kassiers van spaarkassen, lui in gemeentedienst, dat waren nog maar plaatselijke ambtenaren Maar nationale: dat waren lieden van het Spoor en aan de Post verbonden, zelfs ge volmachtigde gezantenNu kreeg men in ternationale ambtenaren en men wist er niet goed weg mee, ze hoorden tot geen van beide bovengenoemde soorten Met de stad Genève hebben ze niets uit te staan en ook niet met een of anderen staat.. Natuurlijk zijn ze burgers van hun vaderland, er zijn Engelschen onder en Franschen. Duitschers. Italianen, Spanjaarden, Polen, Llthauen en Zwitsers. Maar in de uitoefening van hun ambt zijn ze niet verantwoordelijk aan hun eigen regeering. maar aan hun chef, den secretarls-generaal van den Volkenbond. En deze st^at weer onder de Volkenbondsver gadering Tenminste., zoo staat het op pa pier. Zoo zou het moeten wezen. Maar in den loop der jaren, liever al heel gauw, Is er de politiek tusschen gekomen. De regee- ringen hebben al spoedig Ingezien, wat het beteekent een landsman te hebben onder de vooraanstaande ambtenaren van het Ge- neefsche secretariaat. Want eigenlijk is dat secretariaat dat de conferentie heeft voor te bereiden, het te verwerken materiaal vast- stelt en gereed maakt, eigenlijk is dat se cretariaat, herhalen we. de kern van heel den Volkenbond, het eenigc concrete en blijvende, waar men houvast aan heeft. Het heeft een huls, het heeft vast-aangestelde ambtenaren, het heeft een adres, kortom, het is iets concreets, iets tastbaars, in te genstelling met het moeilijk-definieerbare begrip „Volkenbond", waar ieder zich eigenlijk iets anders bij voorstelt. Er zelfs lieden die zeggen: „De Volkenbond? wel dat is het Secretariaat!” en ze heb ben niet helemaal ongelijk. Dat alles hebben de regeerlngen heel goed in de gaten gehad toen de Volkenbond ont stond. toen het Secretariaat werd gesticht. En daarom nam dan ook de strijd om de baantjes terzelfder tijd een aanvang. Iedere Staat zou erg graag de post van Secretaris- Generaal, Onder-Secretaris-Generaal of van Directeur voor zich reserveeren Wie het eerste komt, wie het eerste maalt, ten minste.... als hij wat in de pap te brokken heeft. En daarom is de huidige samenstelling van het Secretariaat een trouwe weergave van de machtsverhoudirtgen. Het meerendeel der ambtenaren zijn Franschen en Engel schen. Dan komen Italianen en Japanners, maar., in veel minder aantal. En heelemaal achteraan komen de Duitschers en de Oos tenrijkers: men kan hun aantal best op zijn tien vingers tellen. Omdat Duitschland een der vijf permanente zetels bezet houdt, mag het ook een Onder-Secretaris-Generaal be noemen. Maar bij de verdeeling der functies heeft men hem de minst-belangryke gege- De Veiligheidsconunissie van den Volken bond heeft heden haar werkzaamheden in zake de maatregelen ter voorkoming van oorlog beëindigd. De overeenkomst betreffen de een accoord kon echter niet verkregen worden. Aan den Volkenbondsraad tullen de twee verschillende stroommgen. die be lichaamd zijn in de ontwerp-overeenkomsten. kenbaar gemaakt worden Met de Duitsche opvatting heeft men in zooverre rekening ge houden. als de instelling van een neutrale zóne verlangd wordt, terwijl de idee van con trole- en sanctierecht evenwel verworpen wordt. Daarentegen wordt overeenkomstig de Fransche opvatting in het andere ontwerp aan den Volkenbondsraad controle- en sanctierecht voorgestcid. fndien een staat de maatregelen van den Volken'oondsraad tot belegging van een conflict niet wenscht te aanvaarden en tot den oorolg besluit. De Duitsche opvatting wordt gesteund door En geland, Italië en enkele neutrale staten Ter andere -zijde staan Frankrijk. Polen en de Kleine Entente. De laatste zitting van de Veilig'neidscom- mlssie gaf den vertegenwoordigers der mo gendheden gelegenheid hun zienswijze nog eens kort en duidelijk te onderstr4epen. Zoo verklaarde Lord Robert Cecil o a namens de EngeLsche regeering. dat deze principieel iedere uitbreiding van de sanctie-n^atrege- len buiten de reeds bestaande dwalingen van het Volkenbondspact om afkeurt. De woordvoerder van Frankrijk Massigli wenschte uitbreiding en versterking van de bevoegdheden van den Volkenbondsraad in conflict-gevallen. Namens Duitschland betreurde Göppcrt. dat er geen accoord tot stand is gekomen, terwijl voor Italië De Marinis betoogde, dat het Fransche ontwerpverdrag besen de be voegdheden van de Veiligheidscomm'ss** uit gaat. Bij het Fransche standpunt sloten zich ook de vertegenwoordigers van Polen. Roe menië, Tsjechjwlokwakije en Yougqslavië aan. S Op wonderlijk rustige wijae is de verijde ling van de door de generaals Anido en Bar rera op touw gezette staatsgreep in haar werk gegaan. Toen de regeering van de plan nen In "kennis was gesteld, liet zij den gene raals weten dat ze zich tot het uiterste zou verweren. Tegelijkertijd werd een bewaking voor de woningen der beide revolutionnaire leiders ingesteld. Gemeld wordt dat de bijeenkomst der libe rale politieke kopstukken in het huis van den voormaligen Kamerpresident Villanueva fei telijk op instigatie der regeering is geschied, een uiterst taktische zet dien men van Beren- guers kabinet, dat als een overgangsministe- rie wordt beschouwd, niet had verwacht. Ko- ning Alfonso> zou Berenguer krachtig heb ben ondersteund en de revolutionnaire gene raals, ofschoon voor de dynastie ageerend. 'n krachtige waarschuwing hebben doen toeko men. De wederopleving van de republikeinsche propaganda, die door de redevoeringen van Prieto en van prof. Unamuno zeer was ver scherpt. heeft de reactie tot haar ingrijpen gebracht. De monarchisten zijn bezig met de vorming van een soort ï>n fascistische groe pen. z-g. nationale legioenen, terwijl er In het officierencorps hevig wordt geageerd. De sludentênrelletjes der jongste dagen «aren koren op den molen der monarchisten. Het heet dat generaal Anido zelfs agents provocateurs onder de studenten zou hebben verspreid om ongeregeldheden uit te lokken. In de politierapporten werd ook inderdaad vermeld dat zich onder de gearresteerden personen bevonden, die niets met de studen ten haden uit te staan. Te Madrid loopt het gerucht dat koning Alfonso voornemens zou zijn zelf de regeering op zich te nemen zooals koning Alexander van Joego-Slavië doch de Madrileensche cor respondent van het „Bërl. Tageblatt” meent dat de koning een te. ervaren politicus is om de kroon door zjjn persoonlijke verantwoor delijkheid tot het uiterste te belasten. Ofschoon de uit Spanje komende reizigers verklaren, dat alles kalm is, wordt gewield, dat er een zeer nauwkeurig toezicht aan de grens wordt geoefend. De buitenlandsche bla den worden zorgvuldig nagekeken en ver- Omtrent het onderhoud, dat Briand heden met den Engelschen Minister van Buiten landsche Zaken* gehad heeft, wordt nog het volgende gemeld: De beide Ministers van Buitenlandsche Zaken hebben zich allereerst onderhouden over de a.s. Volkenbondsraadszitting. Vervolgens bespraken zij de kwestie van de Vlootontwapenlngen. Briand heeft Henderson hierbij op de hoogte gebracht van den stand der Fransch-Italiaansche besprekingen. HU stelde vast» dat er nog geen essentiee ls vooruitgang was bereikt, doch dat hij hoopte te Genève gelegenheid te hebben van Scialoja uitsluitsel te verkrijgen omtrent de Itallaansche plannen. Briand verzekerde, dat htm zeer veel ge legen was aan een zoo snel mogelijk her vatten van de besprekingen. Verder heeft Henderson zich accoord ver klaard met de door Briand uitgesproken meeningen over een Europeeschen economi seren bond, waarbij de Engelsche Minister Van Buitenlandsche Zaken Briand geluk toe we nsch te. Het onderhoud van de beide staatslieden werd besloten met een gedachtenwisseling over problemen samenhangende met de Y oung -obligaties vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met biederf? Als eenig antwoord nam de hand der barones, en sprak vervolgens: Sta mij toe, dat ik nog wat nadenk.... of neen. Ik wil onmiddellijk zekerheid heb ben. Ik ga mijnheer Rochebel opzoeken ren hem mijn gevoelens jegens zijn dochter te bekennen, maar nooit zal men van een om Zoudt u mM| uit 't veld geslagen Bent u er zeker van zijn dochter in Beslist! Al openlijk gezegd, toe delijk verstaan. René bleef sprai De trots streed tegen Na vrouw: Wel, hebt ge goed nagedacht? Wilt gij ons gelükkig maken door te acceptee- ren hetgeen wij u van ganscher harte aan- Britten, de voorzitter van de commissie voor vlootzaken uit het Representanten- huls, heeft bijzonderheden bekend gemaakt van het wetsontwerp voor den bouw van oorlogsschepen, dat hjj van plan is in te dienen Buiten en behalve den bouw ten In het deel van zijn rede, waarin hij zich o.a. keerde tegen de agitatie van de sociaal democratische pers, verklaarde spr., met nadryk. dat het niet langer aanging, dat de politiek in de fractievergadering gemaakt werd, doch dat de regeering den moed moet hebben leiding te geven en vastbesloten moet zjjn om alle middelen, die de grond wet ter beschikking stelt, dat wat zjj als noodzakelijk voor de redding van het Duitsche volk acht, ook inderdaad parle mentair door te voeren. Inzake de werkloosheid gaf spr. het voor nemen te kennen te streven naar een sa- neering der gemeentelijke financiën, aan gezien de gemeenten dan weer in meerdere mate In staat zullen zjjn werken te laten uitvoeren en aldus harerzijds gunstig op het werkloosheidsprobleem invloed uit te oefe nen. De nieuwe regeering zal zich zeer in het bijzonder met dit probleem bezighou den en zal een reeks maatregelen moeten nemen om de arbeidsmarkt en In de eerste plaats de bouwmarkt op gang te brengen. In dit verband somde spr. een aantal 'maat regelen op, welke deze doeleinden zullen kunnen verwezenlijken. Kapitaal is echter niet voorhanden, voor beleggingen op lan gen termijn. Het vertrouwen ontbreekt. Derhalve moet een financleele politiek varf bezuiniging worden gevoerd, hetgeen de re geering echter dwingt om in dit jaar niet de voor de werkloozenverzekering aanzien lijke uitgaven te doen Als voornaamste taak van deze Rijksre- geerlng duidde spr. ten slotte aan. de noodzakelijkheid om het Parlement te dwin gen de verantwoordelijkheid op zich te ne men. Zonder parlementaire verantwoorde- geen kinderen. René zoudt gij niet onze zoon willen worden ons vermogen behoort u dan voortaan toé. De advocaat schrok bü dit onverwachte voorstel en zei ridderlijk: Dat nooit! Wat nooit? kwam de baron daar tegen op. Wij geven u geen aalmoes maar een bruidschat. U beiden zijt te goed voor mij. Wat u mij daar aanbiedt, is niets minder dan een verzekerde toekomst. Zelf zou ik geen enkele inspanning gedaan zoo iets beschouw ik bijna als verboden waar, als smokkelarij. Ik ben jong en sterk, ik zal dus mijn handen moedig aan 't werk slaan en al moet ik ook jaren op Paula wachten, ik voel mij sterk genoeg om zoolang te blijven zwoegen, totdat ik haar hand verdiend zal hebben en haar waardig zal zijn. Toen de baron zyn jongen vriend zoo hard nekkig zag weigeren, speelde hij zijn laatste troef uit. meenende, dat deze de beslissing zou brengen. Welnu, zei hij daarom, op gevaar af u leed te doen door deze mededeellng. moet ik u toch alles zeggen. Ik weet, dat mijnheer Rochebel er nimmer in toe zal stemmen u zijn dochter te-geven, indien gij geen ander vermogen hebt dan uw naam. Ge weet, dat hij zeer practisch is en in zulke gevallen zegt vens. waaruit volgen kan voor een neutraal toeschouwer, dat de gelijkberechtiging van overwonnenen en overwinnaars een mooi sprookje is. De secretarls-generaal is Drum mond, een Engejschman. Zijn plaatsvervan- 1 Franschman. De Onder-Secre- de Japanner Sugl- ra en de Italiaan Paulucci en die hebben leiding over de afdeelingen Politiek en Verkiezingen. Hun Duitsche collega Defour- Feronce heeft een heel interessante afdee- Ung, maar in politiek opzicht absoluut belangrijk; die der intellectueelc king Het laat zich begrijpen, dat de Duitschers hierover allesbehalve gesticht zijn Maar ook de kleine en kleinste staten trekken een pruillip. Want er komt nog lets by. Er is niet alleen de onrechtvaardige verdeeling der posten. Omdat alle landen, zooveel mo gelijk de leidende plaatsen willen bezet zien door landslieden, moeten zich deze laat- sten vanzelf gaan voelen als vertrouwens mannen hunner regeeringen. „Maar”, vra gen dan de kleine landen, „waar blijft nu het internationale beambtendom En daar om willen ze een hervorming van het Secre tariaat „in hoofd en leden". De ambtenaren moeten wezenlijk „internationaal" zijn, ze mogen zich niet langer voelen als-afgcvaar- digde der regeering van hun land.... Ook mogen ze er niet meer op speculeeren. dat ze na de zeven jaren dienst bjj den Volken bond, waartoe ze vplgens contract verplicht waren, worden overgenomen door den con- sulairen dienst van hun vaderland. Tot nog toe waren de Volkenbondsambtena/en ook niet pensioengerechtigd. En daarom hoort tot die hervorming „in hoofd en leden" ook vaste aanstelling voor heel 't leven, en pen- sioeil-gerechtlgd zjjn boven een bepaalde leeftijpsgrens van ambtenaren, die met recht „internationaal kunnen worden genoemd. Maar ook daar zitten weer haken en oogen aan vast, want de kwestie is nu een maal politiek. Want wat zjjn „internatio nale ambtenaren Immers, bestaat er een internationale staat? Is de Volkenbond zelf internationaal, in dezen zin. dat hij een li chaam is, boven de naties verheven? Inder daad is hij niet anders dan een vercemging van naties en elke staat probeert binnen het verband dier vereeniging zijn nationale as piraties zooveel inogelljk te verwezenlijken. Kan men de ambtenaren van die vereeni ging los maken van hun vaderland? Komen ze dan niet in de lucht te hangen, Interna tionale .ampliibiën". viscy noch vlecsch? Worden ze dan geen werktuigen in de hand van machtgevers, die hen gebruiken zullen ter bereiking van hun nationale doeleinden? Dat is een vraag, waaroser veel te denken valt. Zijt 'ge van gedachten veranderd, of heb ik niet goed in uw hart gelezen? U bent een goede moeder voor mjj. zei hy ontroerd. Ja. ik heb Paula lief, meer dan wie ook ter wereld Ik kan mij mijn leven zelfs niet meer voorstellen zonder naar. Maar helaas, zuchtte hij. terwijl hij zijn weldoenster aankeek, ik ben bang, dat dé toekomst my een allergrootste teleurstelling brengen zal. Zy Js ryk en ik ben slechts arm En u bent van adel, voegde mijnheer de Grisoire er aan toe. Wilt gij dan niet haar vermogen aan nemen door een huwelyk? Hier zyn wy aan de kwestie waar het omgaat, verklaarde de barones wy hebben ••n idee, dat we lang overwogen hebben, dus w witan wat we zeggen. Wy hebben belaas Meer dan ooit! antwoordde de advo caat met geestdrift, ofschoon hy wel wat verrast werd door deze onverwachte vraag. Zy ook, vervolgde de barones, dunkt gy zyt voor elkander geschapen. Uw maatschappeiyke positie is verzekerd, huwelijk met Paula kan niet anders dan gelukkig zyn, want uw. liefde gaat gepaard met een gevoel van plicht en is aan Gods wet onderworpen. Is het niet zoo? René antwoordde niet en bleef met neer geslagen oogen staan Heb ik mij vergist? vroeg de barones ongerust. Kom. beste René. zeg my alles! Senator Robinson, een dergenen, die na mens de Vereenigde Staten te Londen het hebben geteekend heeft voor het eerst sedert zijn terugkeer uit Londen een rede gehouden waarin hy zich uit over den j»olitieken toestand. Hij heeft daarin strenge critiek geleverd op Hoover wegens diens optimistische en misleidende verkla ringen over den toestand van het zaken leven en de werkloosheid die volgens Robin son voortdurend slechter zyn geworden 24 Behalve het genoegan Paula te zien, ver langde hy zeer kennis te maken met haar broeder dien hy vroeger slechts terloops opgemerkt had in .sommige mondaine krin gen. Er was echter nog een andere reden, welke hem naar Grisoire dreef. Hy was nieuwsgierig te weten waarom zyn vrienden hem zoo dringend verzocht hadden by hen te komen, zoodra de gelegenheid zich mocht aanbieden. Op een Zaterdagavond by 't val len van den avond kwam hy op het kasteel van Grisoire aan. Gaarne had hy onverwyld ae kwestie, welke zyn weldoeners bezwaren moest, gaan behandelen. Intusschen deed de by na uitbundige vrooiykheid van den baron en de barones geen enkele slechte tyding vermoeden. Tijdens het souper schertste men zelf meer dan ooit over al de zonderlinge ver halen van Font-Aulade. René was opgetogen van vn^de t* In zijn van dr o a gezegd Betreffende de taak van het merkte hy op, dat het thans tyd is nadat men zich eerst om buüenlandsch- politieke redenen met de binnenlandsche politiek heeft beziggehouden, den blik naar het Oosten tè wenden en te verhinderen, dat de landbouw aldaar >©t een volkomen catastrophe gevoerd worm. Dit streven der nieuwe regeering is tot uitdrukking geko men in het agrarisch program. Heden hebben de Fransche, Belgische, En gelsche en Itallaansche regeeringen de ratl- ficatleoorkonden Inzake de Haagsche over eenkomsten te Parys doen deponeeren in het Fransche Ministerie van Financiën. Voor de practische Inwerkingtreding van het Young-plan moet nu nog slechts de of- flcieele beslissing afkomen van de Bank voor Internationale Betalingen. Deze Is Maandag te verwachten. reloos, verslagen staan. liefde, s. oogenblikken Wie zyn kranten byhoudt, heeft in. de laatste weken nog al eens een bericht kun nen lezen, dat deze en gene hooge ambte naar van het Volkenbondssecretariaat zy« ontslag tiad genomen. Er werden verschil lende motieven voor zulk een geste opge- geven. De óen zou gezant te Parys worden. De ander kreeg een baantje aan de Inter nationale bank In Bazel.... Van de derde werd de reden niet opgegeven, maar men kan wel nagaan, dat hem de betrekking "Tilet meer beviel. Als zich in het burgeriyk leven zulk een opmerkeiyke neiging tot ont slagaanvragen voordoet, dan gaat men al licht eens vragen wat er de oorzaak van kan zijn. Ook in Geneve heeft men naar de reden gezocht. Als binnen betrekkelyk korten tyd maar liefst vyf vooraanstaande ambtenaren van een zoo belangrdk instituut als het Volkenbondssecretariaat er tus schen uit gaan, nou dan is er iets niet hee lemaal in den haak. Sterker! Er zyn wel niet veel menschen. die het weten zullen, want zulke dingen worden zoo licht ondcrgespoeld door den dageiykschen stroom van telkens nieuwe gebeurtenissen, maar een feit is, dat voor kort een expressclyk daarvoor ingestelde commissie van dertien man zich heeft be zig gehouden met het vraagstuk hoe het Volkenbondssecretariaat totaal zou kun nen worden georganise?rd. -Ze hebben we kenlang gepraat en ten slotte hebben ze dan maar besloten, om in Juni nog maar eens by elkaar te komen, want het pro bleem dat ze te verwerken gekregen had den. was wel erg ingewikkeld en zoo maar niet met een handomdiaal op te lossen Men kan uit dit alles wel opmaken, dat in dit vraagstuk die leelyke politiek weer de hand heeft, zooals het trouwens het geval is bij zoovele kwesties in Genève Welnu, het is dan ook zoo! Het zal den oningewyde niet dadeluk hee lemaal duidelyk zyn, hoe deze dingen met elkaar in verband staan Daarom moeten we vooral een en ander gaan vertellen. Vooreerst, wat eigenlijk een ..Internatio nale ambtenaaris. wat hy wezen moet en welk Idee men in Genève van die betrekking heeft. Toen elf jaar geleden dc VolkAbond werd gesticht en een vast secretariaat werd in gesteld, noodig geworden voor de werkzaam- <4icgen van den Volkenbyndsraad. de kenband&yesfgidcrlng pi bondsconferentlb^ die had men den categorie gedachte, dat hy misschien weldra zyn leven zou vereenigen met dat van Paula om één met haar te zyn in denken, voelen en handelen Mevrouw De Haagsche overeenkomsten. aldus Grandi. handhaafden niet alleen het even wicht tusschen de Itallaansche verpUchtin- tingen en wenschen. doch verschaffen den staat een aanzienlijk overschot. Italië heeft ingezien, dat door onderdrukking der elschen der kleine volkeren de vrede in gevaar wordt ^gebracht en heeft derhalve Opstenrijk. Hon garije en Bulgarye ondersteund bij het na streven van een rechtvaardige oplossing van het réparatieprobleem. Overgaande op de vlootovereenkomsten verklaarde Grandi, dat Italië zich tot on- voorwaardeiyke aanvaardng van de Londen sche uitnoodiglng had gedwongen gezien. En geland en Amerika waren aangezocht vor een gedachtenwisseling. Ondanks het feit, dat Italië tegenover Frankrijk verklaard had. dat het de door Frankrijk voor zichzelve naar eigen goeddunken viistgestelde totale tonnen- maat zonder meer ook voor Italië zou aan vaarden, heeft de Fransche regeering ontwy- kend geantwoord De overeenkomst van Lon den is geen definitieve, zoolang de vraag der ontwapening van Frankryk en Italië open biyft. Immers Italië en Frankryk kunnen door nieuwen aanbouw de bewapeningen der drie onderteekenende mogendheden te allen tyde beïnvloeden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7