VOOR DEHUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE LENTEBODEN binnenlandsch RADIOOMROEP NIEUWS Van de Sociale Studieweek Troelstra’s ziekentoestand verbond te Amersfoort De uit voer naar Duitschland De wijziging van de Woningwet KERKNIEUWS De a.s. zalig- en heiligverklaringen LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Pachtwetten Pastoor W. J. van 1 t Audiënties bij den Paus LEGER EN VLOOT LUCHTVAART Ernstig vliegongeval Inleiding Pater Vrijmoed O.F.M. over „Medezeggingschap van den arbeider” De terugkomst van Hr. Ms. „Hertog Hendrik” van het R.K. Werklieden DINSDAG 13 MEI im Mi I niet is De bü onze niet 'uchesse gezag a met een De data vastgeeteld dat ik niet sterk arbeiders behooren tot de onderne - kei Het werk der H. Hart-soldi lira in prachtige Een onderhoud met kolonel Bosnia Mededeettng ran den R^slandboww- oonsulent te Berlijn. Adres van de Vereeni<ing van Neder!, gemeenten De wetsontwerpen worden niet ia het belang van den landbouw geacht niet de 3.50 Conceit. Orkest en orgel 4.95 Kinder- uurtje 5.20 Lezing 5. 6.00 Viool-recitai door E. heeft U?1 el- ïid en ch door Maurice Level in xlt en se- H oorspel ‘t drenkt wordt tri men daar- alè Symphome Dansmuzi k. RADIOPARIS”. 1725 M. jramotoonpl. 3.0; 7.20 „La Grande Inleiding Pater ever Rerum naastenliefde. Staatanljnen werden genoemd ena. Door den inleider werden de gestelde ▼ragen beantwoord. Waarbij hij gelegenheid bepaalde had. punten nog eens dieper te be spreken. Als bewijs van actualiteit diene, dat in leiding en debat duurden van 10 tot 1 uur. De voorzitter bracht Pater Vrijmoed een hartelyk dankwoord en wees er op, dat de inleider nieuw materiaal voor den mede- zeggingschapseisch had bijeengebracht. 't Is tien uur in den morgen en me vrouw, die zoo luist opgestaan is, schuift de gordijnen vaneen en slaakt een kreet van vreugde. ti.5012.15 Gratnófoonpl. ia.151.20 Lezingen I.2O—1.5c - Waarom, zoo begon de inleider, zou Paus Leo XIII in de Encycliek Rerum Novarum. die toch een roep was voor sociale recht vaardigheid. beëindigd met een lofrede en een aansporing op de naastenliefde? Omdat de naastenliefde is de grondwet voor iedere mensch. Een nieuw gebod, geef Ik u dat gij elMrder llefhebt. zooals Ik u heb liefgehad. De verhoopte redding is vooral mogeiyk van een ruimste uitstorten van de naasten liefde zegt Paus Leo XIII Hij bewijst dit niet, omdat dit vanzelfsprekend Is. Wy bedoelen die liefde, die de samenvat ting is van het geheele Evangelie De medezeggingschap op zich zelf heeft evenwel weinig waarde, wanneer ze niet vóór alles wordt gezien en uitgeoefend als middel om te komen tot de verwezenlijking van deze twee beginselen in een natuurlijk- juist georganiseerde volkshuishouding, n.l. ten eerste niet aan het kapitaalbezit zander meer, maar aan den arbeid, genomen in zijn vollen omvang komt de zeggenscliap toe in de volkshuishouding. En ten tweede: deze zeggenschap van den arbeid richt zich als doelstelling slechts op de redelijke en zedelyke behoeftenbevrediging van alle leden der volkshuishouding. De mensch is de heer en het doel der volkshuishouding. Een mensch, als kind van God, is meer waard dan alle kapitaalbezit. Alles heeft waarde, doch de mensch heeft waardigheid. Hij is geen abject, doch sub ject der volkshuishouding. (Applaus). Op deze buitengewoon belangrijke inleiding volgde een Interessante gedachtenwisseling, waaraan oa. werd deelgenomen door Prof. Kaag, de Kamerleden Kuiper en Hermans. Rector Bots e.a,, en had o.m betrekking op de maatschappelijke verdiensten van den ondernemer of de machtspositie van het kapitaalbezit onrechtmatig is. de medezeg gingschap In de afzonderllike onderneming, of by de verandering der kapitalistische machtspositie de mentaliteit zal veranderen, of deze door de nieuwe bezitters zal wor den overgenomen, het recht der medezeg- gingrchap op kfeMe medobeatt, waarbij <ml Inleider begint met de vraag te stellen of medezeggingschap gtrechUgo is. Ais het mag ais het geoorloofd is, dan ia dit onze kracht. Naar spr. s meen.ng is dit onbetwist baar, wanneer dit blijft binnen de gren zen van het algemeen belang. Immers, Je arbe der iviy om zeil de voorwaarden te bepalen, om z.ch onder gezag van een ander te stellen en een arbeidroveicenkom l aan berust op een vrij eon- >m»ang van het gezag zijn Naar de .Jtes. Bode” verneemt, heeft de Zeereerw. Heer W. J. van Turnhout ont slag gevraagd met ingang van 1 Sept. e.k. als pastoor te Zoetermeer-Zegwaart. wegens voortdurende ongesteldheid. Z.Eerw. is voornemens zich in Noord-Brabant te ves tigen. Jacobs M. 8. C. Novarum en de Verschenen is het rapport over de enquête ingesteld bij de afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw naar de mee rling over de wetsontwerpen: nieuwe regeling pacht en regeling pachtconunissles. Uit het rapport valt op te maken, dat er weinig of geen klachten naar voren zijn ge komen over de pachtverhoudlngen In Noord en Zuid-Holland alleen bij publieke verhu ringen en in verband met den inhoud der pachtcontxacten meent men wel eens van misstanden te mogen spreken. De wetsontwerpen worden bijkans alge meen niet in het belang van den landbouw geacht. Een meerderheid is aanwezig die vóór af schaffing van de publieke verhuringen is en vóór een recht van opvolging voor de wedu we en kinderen van den pachter, ook is er een meerderheid die een dwingend remissie- recht wenscht te zien ingevoerd, beperkt tot met name genoemde buitengewone onvoor ziene toevallen. Een meerderheid der afdee lingen gevoelt voor deskundige pachtcom- missies. onder voorwaarde, dat ze niet zoo worden samengesteld als het wetsontwerp dit aangeeft. Over het toekennen van be voegdheden loopen de inzichten zeer uiteen, doch er is geen meerderheid voor het toe kennen van bindende bevoegdheden. en deze adviezen bleven langer uit dan dacht werd. Na de aankomst van de ..Witte de With" op 1T April kon de thuisreis worden aanvaard. De „Hertog Hendrik” was naar de West vertrokken met een bemanning, die niet spe ciaal voor dit bezoek was samengesteld. Er waren menschen bij. die pas uit de Oost wa ren gerepatrieerd anderen die er op gere kend hadden daarheen te vertrekken, aoodat veler plannen en belangen daardoor in het gedrang kwamen. Het gevoel van voortduren de onzekerheid en onrust en het zich niet thuis voelen op Curacao domineerde door dit allee vdortdurend---- Ondanks de bestaande onzekerheid en het zeer begrijpelijke ongeduld eindigde kolonel Houma, gaf de stemming onder de opvaren den geen enkele reden tot ongerustheid. Daarom eischt spr. de medezeggingschap van den arbeider op de volgende gronden: Do omzetting van onze kapitalistische volkshuishouding In eene, waarin niet het kapitaal, maar de arbeid weer primair wordt, moet onmogelyk worden geacht sen der medezeggingschap. Bij een juiste ontleding van de "arbeids verhouding blijkt, dat de arbeider mede verantwoordelijkheid draagt in de onder neming en mede-verantwoordelijkheid. me- dezegging-TChap vraagt. Het kapitalisme heeft alle gevoel van verantwoordelijkheid gedood en den arbeider gemaakt tot ’n levend productiemiddel, een pop. een kuddedier, een verlengstuk van de machine. Ik moet alles altijd hooren van anderen. Wij leven alleen maar in schijn met elkaar, in werkelijkheid zijn we vreemden.” MSheer „Toch zou ik niet graag willen, dat je dacht, dat ik die tijding langs geheim zinnige wegen had ontvangen als je op den kalender had gekeken, zou je het evengoed ge\ e en hebben als ik.” Mevrouw „Hm, lij neemt ook altijd zoo'n air van gewichtigheid aan.” Meneer „Laten we dezen eersten, moeien lentedag nu niet bederven door noodeloos gekibbel ie wou, dat het lente werd, nü, je hebt je zin. Wat wil je nog meer En laai mij asjeblieft even den tijd om me te scheren 1” Mevrouw (op vleienden toon) „Kijk nu eens even naar dien knop. Die zegt mij o, zoo veel. Zcodra de nieuwe bladeren ontluiken, voe. ik ook een verandering in mijn ziel. Ik voel me -tong. Ik heb lust om te zingen, te lachen, te hollen en te draven Meneer „Zeker met Louis XV hakjes I" Mevrouw „Wat ken je me toch slecht 't Is eigenaardig we zijn nu al zeven jaar getrouwd,'en 't is werkelijk of ie expres mijn smaak en gewoonten niet wilt kennen. Lieve jongen, ik houd heel veel van het buitenleven. Als ik mijn zin kon doen, zou ik Na een verblijf van elf maanden in West- Indlë is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" weer in t moederland teruggekeerd en ter reede van Nieuwediep gearriveerd. In verband met dit buitengewoon lange verblijf in de West en de taak, die het schip aldaar te vervullen had, heeft het Hbld zich in verbinding ge steld met den commandant. 4en kapitein ter zee Bosma. die met de grootste bereidwillig heid de gevraagde inlichtingen verstrekte. De commandant was zeer dikwijls met de be volking op Curacao en Aruba in persoonlijk contact gekomen en had geconstateerd, dat de marine daar buitengewoon populair was en in het bijzonder de „Hertog Hendrik". Nu was het j>as echt, nu er een groot schip was gekomen: nu kon men zien, dat Nederland hen niet in den steek liet.” dat was zoo on geveer de gedachtengang daar van groot tot klein. Naar ..Het Volk” verneemt, is de toestand m mr. Troelstra de laatste weken minder goed. Een plotselinge verergering van zijn kwaal veroorzaakt koorts en veel ptfn. Ech ter bestaat er op het oogenbllk geen reden tot ongerustheid. Spr citeert in dit verband de Rerum No varum Zeker, sinds de R. N. is er in mate rieel opzicht voor de arbeiders veel verbe terd, doch er is nog een groote achterban onder de arbeiders, in de achterbuurten en sloppen van de groote steden. Het arbeids contract is juridisch nog steeds een huur contract. Het kapitali’vne is thans aan den top zijner geschiedkundige ontwikkeling. Wanneer de politieke democratie wordt geëischt als noodzakelUk voer een goed Staatsbestuur, dan moet ook de sociale de mocratie worden toegepast in het bedryfs- leven. r,'"tcriana nen niet vergeet en hen aoo noo- dig beschermen aal. De taak van zoo'n schip moet in de eerste plaats deze djn. dat bet, zoowel ten opzichte van bet eigen gebied als ten opzichte van de naburige landen en van geheel Mldden-Amerika bescherming biedt. Curasao is de belangrijkste haven in de Cara- bische Zee en dit niet rooaeer. om bet aantal schepen, dat daar in- en uitvaart, dan wel doordat het een centraal punt is geworden. Het is de plaats, waar alle mailverbindlngen met het gansene Nederlandsche gebied in de West-Indlsche archipel samen komen Ook aan de Westkust van Amerika wonen~vele van Curacao afkomstige handelaren, die dus ook Nederlandsche bescherming van noode heb ben. Curasao Is daardoor in de laatste jaren meer en meer een internationaal centrum ge worden. Vöf dooden Een postvliegtuig van de Fransche Late- coère Mij. stortte, op weg naar Rio de Ja neiro. by dichten nevel in zee, vlak bij de kust. Vijf inzittenden verdronken; één kon zich trouwbaar schip de bevolking bet gevoel van zwemmend» redden. een aardig huisje hebben buiten, moeien tuin Meneer „Zeker in Passy T” Mevrouw „Neen, op een dorp, waar een kalm riviertje stroomt, en waar bosschen zijn en een meer, bergen, boerderijen, boom gaarden.... Kortom een landelijk jjlekje.” mique dus De bevoBdng De bevolking daar is zeer heterogeen. Hoe wel lang niet allen van Nederlandsche origine djn. gevoelen zjl zich nochtans onder het Nederlandsche bestuur zeer op hun gemak, mits men rekening houdt met hun men tal I- lelt, die anders is dan die van den Weet- Europeaan Men ziet daar gaarne dat notitie van hen wordt genomen en vandaar, dat dc marine er buitengewoon jxipulair en het ver blijf van een oorlogsschip zeer op prys wordt gesteld. Men moet niet vergeten, aldus kolo nel Bosma. dat ijieciaal voor Curacao de ma rine altijd van groote beteekento is geweest. De geest b(j de manschappen Het blad bracht dan ter sprake de geruch ten. als zouden er onder dc bemanning he rwaren hebben bestaan over het lange ge dwongen verblijf in de West Deze geruch ten zijn onjuist. Van ontevredenheid over het lange verblijf is nimmer sprake geweest. Wei natuurlijk was er een sterk verlangen naar huis en ook heeft de bemanning steeds in het onzekere verkeerd ten opzichte van den duur van het verblyf. Zooals men weet was de aan vankelijke opzet een verblijf van ten hoogste vijf maanden. Maar de regeering was aange wezen op de adviezen van de commissie Hoor- weg-Bennewitz over den toestand op Curacao ge- Het rijn onze dwalende broeders. Natuurlijk moeten we de waarheid zeggen de harde waarheid dikwijls, doch altijd zóó. dat daaruit blijkt, dat t onze broeders in Christus zijn. In onze beweging wordt de naastenliefde beoefend; zij is op zichzelf een werk van naastenliefde, waardoor we anderen op een hoogere plaat» in de maatschappij wenschen te brengen. Draagt uw wérk?n in desen gcGst eiken d*c aan God op. Overwin de bekoring, door het goede niet te zoeken in rtchtojf. Wij moeten in onze menschen den echten geest van naastenliefde opwekken. De com missies van liefdewerken zijn geheel in den geest der Rerum Novarum. Daar kan heel wat moreele en sociale nood mede gelenigd worden. Niet alleen omdat eigen standgenoo- ten dikwijls beter op de hoogte zijn, het bo vendien voor hen die geholpen worden, min der vernederend is. maar vooral voor degenen die de naastenliefde zelve beoefenen. Hoe verhoudt zich nu de naastenliefde tot de strijdbare arbeidersbeweging? Want werkt de naastenliefde niet in be rustenden zin? Wanneer men individueel gel of onrecht wordt aangedaan, kaï In berusten Doch wanneer soelalë ongerech tigheid gepleegd wordt, mijn medestandge- nooten. het gezin van den arbeider wordt tekort gedaan, dan gebiedt de naastenliefde niet om te berusten. De christelijke naastenliefde zal dus onze bereidheid tot werken en strijden tegen alle sociale onrechtvaardigheden en de liefdeloos heid niet verminderen, doch vermeerderen Sociale ellende is veelal zielenellende socia le nood, zielennood Mogen we vooral in t groote sociale Sa crament. de H Communie, de kracht vla den. om in deze richting in onze beweging te werken! (Applaus). Mevrouw „O 1 Kom toch eens kijken 1 Kom gauw 1” Meneer (in zijn slaapkamer) „Wat is e?t” Mevrouw „Nu moet je toch eens zien I” Meneer „Wat dan Mevrouw „Als ik nu zeg. dat je hier moet komen. Meneer (verschijnt in pyarna, het gezicht heelemzal ingezeept) „Nu Mevrouw „Kijk eens op het balkon De azalea, waatvan we dachten, dat ze dood was, heeft een knop gekregen Meneer „Neen maar, je hebt gelijk. Nu, dat bewijst, dat zij haar bestaan wil voort zetten." Mevrouw „Zegt die knop jou mets an ders Meneer „Och, je weet, ben m plantkunde.,.." Mevrouw „Er is hier geen kwestie van plantkunde, maar van de Lente. Wij zijn in de Lente Alles spreekt er van de blauwe lucht, deze fijne, kristallen vaas, waar de zonnestralen m weerkaatsen't Is Lente 1' Meneer „Daar praten de menschen al een week over 1” Mevrouw .„Dat had je me dan wel eens kunnen vertellen. Je zegt me ook nooit wat L verdiepingen in den Zondag Peter en plaats van den aaligen kardinaal Robertus Bellarminus van de sociëteit van Jesus, van den Franciscaan Theophilus da Corte, en van de aülge martelaren van Canada, Jean en gezellen van de Sociëteit De vereenlging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden naar aanleiding van het bij de Kamer ingedlendv ontwerp van wet tot wijziging van de Woningwet. Adr. kan zich er mee vereenigen. dat. zoover de wet behoefte heeft aan een defi nitie van een beOTip als rooilijn, een der- geiyke definitie ook in de wet wordt opge nomen Ook heeft zjj er geen overwegende bezwaren tegen, dat voor de totstandkoming van de speciale rooüijnbesluiten een bijzon dere procedure In het leven wordt geroe pen. al heeft zij tegen de voorgeetelde procedure bel eenige bedenkingen. Adr. vestigt echter de aandacht op het gemis aan onderscheiding. dat er naar haar meentng ten aanzien van de belde zooeven punten in het wetsontwerp be- .35 Nieuwsber. Kersey C.ip 6.40 Lezing 6-45 Lezing 7.05 Con^rt- Kwintet T. Jones, tenor 8.ao Nieuwsjjer. 8.45 Lèzing 9.05 Concert, f Orkest 10.0511.20 C_r~. PARIJS LR.- I I.50-1.20 til concert en soli de Gerolstein Operette van Jacq. Offen bach. LANGENBERG. 473 M. 6.256.50 Gramofoonpi. C.507.50 Orkestconcert 9.4511.151 Gramofoonpi. 11.30 Gramuioonpi. 12.351.50 Concert. Or-- kest en sopraan -r 4.50—5.50. Gramofoonpi. 7.20 Orkestcoticert. Intermezzo Koor- concen m. m. \v. solisten. Declamatie. Daarna Vervolg concert. BRUSSEL, 508) 5 M. 4-2o Trio-coa- cert 5.50 Gramofoonpi. 7-35 Cello- recital door Jean de Nockei 8.25 Dans muziek 7.35 (Golfl. 338,2 M.j Concert georganiseerd door 1 de SAROV. KALUNDBORl). 1153 M. 11.20— 1.20 Concert door Stnjkensemble 2.20— 4.20 Orkestconcert en lezing 7.20—8.55 „Voerman Henschel”. Tooneelspei ia 5 bedrijven van Gerhart Hauptmann 9-15— 10.25 Concert. Orkest en zang 10.35— 11.50 Dansmuziek. LEESEN. 1635 M. 5.5011.50 Le zingen n.5012.15 Gramofoonpi. Gramo foonpi. 1.503.50 Lezingen 3.50—4.50 Concert 4.507.50 Lezingen 7.50 „Das Wirtshaus im Spessart". r van Hermann Gaup 8.40 Dansmuziek 9.10 Berichten. Een oorlogsschip geeft de bevolking een gevoel Tin veiligheid De vraag, of het stationneeren van een oorlogsschip in de West noodzakelyk was. be antwoordde kolonel Bosma. zonder voorbe houd, bevestigend. Dat schip, aldus kolonel Hr'sma, behoeft niet in de eerste plaats een groot schip te zijn, maar wel moet het ge- vechtswaarde bezitten. Dit ook al weer niet om politiediensten te verrichten, maar uitsluitend omdat een be de Brébeuf van Jezus. te gaan. Dit gezag tract, dus ook de 01 Het medezeggingschap kan zijn mede- praten en mede-beslissen. dpr. vat d.t op in de laatste beteekems. De medezeg g mg- schaji in laatstgenoemden zin kan veel ol weinig omvatten. Het kan omvatten de arbeidsvoorwaarden, ge.'jjeciaaseerde dingen, en de leiding der onderneming. Zy kan zijn individueel, maar ook groepsgewijze; het kan zijn van een onder neming of in een complex van onderne mingen. Het kan ook ge chteden door mid del van het Staatsgezag. Indlvldueele medezeggingschap wenschelyk. Thans berust de seggingschap in de volks- huashoudmg in laatste Instantie by de kapitaalbezitters. Medezeggingschap van den arbeid ver staat de inleider in den meest ruimen zin en onder arbeid is te verstaan all? arbeid verricht-in de volkshuishouding, du- ook die van den ondernemer, middenstander enz. Daarom moet de strijd der arbeiders niet gaan tegen den patroon doch tegen de ka pitaalbezitters. Spr. vindt het dwaai, dat we wel hebben een gezag in den Staat, doch geen centrao.l in de volkshu shoudlng. doch daar i Den 7den Mei heeft Z. H. de Paus in een langdurige, particuliere audiëntie ontvan gen. mevrouw M. van der Aa van Water schoot van der Gracht uit Amersfoort, als secretaresse van "t Werk der H. Hartschil- den van het Apostolaat des Oebeds. Deze audiëntie werd aangevraagd door den H. E. Generaal der Jesuiëten en had plaats in de particuliere werkkamer van Z. H. Het prachtige album met de H. Hart- schliden in de talen der missiën, dat verle den Jaar den H. Vader werd aangebo den door Z. D. H. mgr. Van de Wetering ag„ was voor deze gelegenheid van X Mis- siemuseum van Lateranen, waar het be rust, naar het vatlcaan teruggebracht. Het werd voor den Paus op de schrijftafel ge legd. Onder herhaalde uitroepen: Quelle belle Oeuvre! Quel magnifique album”, sloeg de H. Vader langzaam blad voor blad om en liet zich de gegevens van elk schild uitvoe rig uitleggen. Toen Z. H. vernam, dat het Bchildwerk gesticht werd door het Nederlandsche Apos tolaat des Gebeds, zei de H. Vader: La Hollande a toujours de grandee initiatives pour la dévotlon au Sacré Coeur et pour les Missions”. Het gesprek over het Schild- nerk was zóó geanimeerd, dat de majordo- mus den Paus moest komen waarschuwen, dat een groote algemeene audiëntie al een uur over tijd was. Toen men bet Album van de schrijftafel wilde nemen, legde de H. Vader er beide handen op en zei: „Neen, neen, dat moet hier blijven liggen; dat moet ik later nog eens goed bekijken.” Sluiting van de studiewerk Verbondsvoorzitter. de Bruyn, sprak daarna het slotwoord. Hij dankte de inlei ders voor de buitengewone wijze waarop zij hun stof hadden voorgedragen. De onderwerpen vulden elkander aan en vormden een geheel. De studieweek is geslaagd door de flinke deelname, de lesgevers, da aanwezigheid van den Minister van Arbeid. Priesters en belang stellenden. de pers in zooverre zij tegen woordig was den Directeur van het Re traitehuis en de Eerw. Zusters enz. Daarna werd de sociale studieweek, die 4 dagen de deelnemers in gezelschap had ge houden, gesloten. De R.jWandbouwconsulent te Berlijn «Teelt bet volgende mede: Op grond van de aan de Duitache Re geering verleende machtiging is by verorde ning van 6 Mei j 1., met ingang van 13 Mei as. de waaro'e der invoercertiflcaten bij den uitvoer <fer hieronder genoemde producten per 100 Kg der uitgevoerde waar als volgt «stgesteld Rogge RM. 9 (thans R M. 6); binnenland- sche gerst met oen HL gewicht van meer dan 67 K.O. R. M. 9 (thans 6.50);- haver RM 9 (thans 6); levende varkens R. M. 37 (thans 24); versch, bevroren of eenvobdig toebereid varkensvleesch R. M. 36 (thans 3150); varkenshamtnen in luchtdichte ver pakkingen R M 43 (thans 40 50). Bij den uitvoer van varkenskoppen, -pooten en -tongen worden geen invoercertiflcaten af gegeven; levend rundvee R. M S45O: le vende schapen R M 22 50: versch. bevro ren of eenvoudig toebereid rund- en scha- penvleesch R. M 45; rund- en schapen- ▼leevh in luchtdichte verpakking R M 60 Voor deze laatste vier rubrieken werden tot dusver geen invoercertiflcaten afgege ven. De Rljksrnlr.lsfrr van Financiën is bevoegd de afgifte van invoercerttficaten bij den uitvoer van rogge, roggcschroot en haver met een termijn van 1 week stop te zetten, zoodra te overzien is. dat de uitvoer van rogge en haver tegen de nieuw vastgestel de waarde ene hoeveelheid van 70 000 resp 50.000 ton zal overschrijden. De min». In de Maasbode is Indertijd in een arti kel de kapitaalgever als de causa princi» palis «zelfstandige producent) en de arbell den als de causa instrumentalis beschouwd. Dit Is onjuist, tenzij kapitaal en arbeid in één hand zijn Meestal zijn deze echter ge scheiden. Dat de toestand echter zoo is. zooals in het geciteerde artikel genoemd, is geeipeeehts-, doch een feitelijke, een machts verhouding. Als bezit de rechtsgrond is van medezeg gingschap in de onderneming, dan is dit ook een construeering van het recht op meckeeeggingschap aan den arbeider. Im mers. «ie arbeider heeft een ideëel-mede- beztt in de onderneming. Immers, reeervee- rlng in de ontlerneming. die noodlg is om het kapitaal uit te breiden, geschiedt mede ten koste van het arbeidsloon. Reserve is een stuks arbeidsloon, want anders zou de winst grooter »ijn. Reserve drukt het loon, is een loon-gedeelte, dus een Ideëel mede bezit. Als dus bezit alleen de rechtsgrond vormt der medezeggingschap spr. meent dat er <x>k andere gronden zijn dan heeft ook den arbeid op dien grond recht op medezeggingirchap. wij moeten onze menschbeschouwlng döen in Christelijken geest; wij moeten Christus zien in onzen cvenmensch. „Wat gij aan den minsten der Mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan.” Die waarheid moeten we tot onze levens waarheid brengen. Wanneer dat eenmaal mogelijk zou zijn, zou dit de verhoogde redding brengen Hoe moet de R. K. Arbeidersbeweging staan tegenover de naastenliefde? Zij moet daarvan het kenmerk zijn. ZIJ moet alleen onze verhouding kenmerken tot andere maatschappelijke groepen: ook in de arbelde-sbev.eging zelve moet de beoefening der naastenliefde onze volle aandacht be zitten. Die vermaledijden scheiding tusschen het beginsel van de Katholieken en het practisch toepassen in de verschillende ..vakken" van het levensterrein, heeft al heel wat miseries gebracht, en ons al heel wat schade berokkend. Toch moeten we niet vergeten, dat ook de meest typische ondernemer-kapltalist ook is onze medemensch in wien we toch ook f Christus moeten zien. Ook in het bestrijden van onze tegenstan- I ders moeten we de liefde blijven beoefenen, alles aan de vrije maatschappelijke krach- m ten willen overlaten. Het arbei«lscontract is niet louter een indi 1 ld 1 «wieaa»igclei;enh~ld tussehenpa- troon en arbeider, maar heeft in het ver band van de geheele volkshuishouding een sociale zijde. Daarom heeft het centraal gezag in de volkshuishouding of in den Staat er zich mede te bemoeien. In de middeleeuwen werd op een geluk kige wijze deze sociale en centrale be moeienis opgeloet in en door het gildewe- aen. waardoor het vraagstuk van mede zeggingschap van den arbeid óf niet werd gesteld, óf bevredigend werd opgelost. Thans leven we echter in een kapitalistische volks huishouding, waar het probleem acuut is geworden. Thans syn de verschillende data voor de aanstaande zalig- en heiligverklaringen definitief vastgesteld. Zondag Juni, heeft de zaligverklaring plaats van de eerbiedwaardige Pada Fras- sinettl, stichteres van de zusters van de H. Dorothea. Op 16 Juni, de mligverklarlng van den eerbied»aardlgen leekenbroeder Konrad von Parzham, van de orde der Capucynen. Zondag 22 Juni, hebben de heiligverkla ringen plaats van de zalige Catharina Tho mas van de Spaansche ordesprovincle der Augustinessen en van de zalige Lucia Fl- lippinl. stichteres van de zusters-onderw ij- zeressen. die naar haar genoemd worden. 29 Juni, «len feestdag van Sint Paul, heeft de heiligverklaring gaarden.... Kortom een landelijk pl Meneer „Alleen in de Opéra Co kun je die plekjes vinden; Laten we er meteen vanavond maar heen gaan." Mevrouw „Jij staat altijd overal sceptisch tegenover op die manier zul je je nog eens gehaat maken." Meneer „Kom, je begrijpt toch wel, dat ik maar een grapje maak ondertusschen droogt de zeep op mijn wangen op." Mevrouw „Ik heb alleen maar oog voor dieó knop en voor dat muschie, daar op het dak. Geef me gauw wat voor dat beestje. vlug dan.... misschien komt hij vlak bij me 1" Meneer maakt een stukje brood, dat nog op zijn ontbijtbordje lag tot kruim: „Piet Piet Mevrouw „Och neen, geen brood Breek een koekje in stukjes, daar houdt hij meer van." Meneer „Denk jij, dat hij zoo’n verfijnden smaak heeft V' Mevrouw, wijzend op dc musch, die op den rand van het balkon is gaan zitten „Je ziet het bewijs Ik zeg jc nogmaals, dat ik van de natuur houd en haar ken. Wij leven hier in Parijs een belachelijk leven. Ais ik bedenk, dat we maandenlang opgesloten blijven onder een grijzen hemel, dien we nog maar nauwelijks kunnen zien, omdat er altijd wel een of ander huis van minstens vijf weg staatterwijl er in Auvergne, in de Dauphine, in de Alpen Meneer „In Azié, Amerika, Afrika...." Mevrouw „Zóó ver ga ik niet eens.” Meneer „Ik «Kik niet, maar als je toch aan het opsommen bent, moet je niets ver geten.” Mevrouw „O l Te kunnen reizen Eens wat anders zien dan de eeuwige geplaveide straten met stof en modder te kunnen wandelen in een lommerrijke laan en dan in de verte de bergen te Zien met weiden en koeien. Meneer „Luister eens, kindlief ik beloof je met, dat je dat allemaal tegelijk bij elkaar zult vinden, maar ik zal mijn best doen. Als je zoo’n grooten lust hebt om naar buiten te gaan, vooruit dan maar. Laten we er dan maar eens een poos tusschen uit gaan.” Mevrouw „O Wat zou dat heerlijk zijn Meneer „Pak dan je koffer, ik zorg voor mijn eigen valies en dan op weg I” Mevrouw „Hoe kan dat nu zoo opééns Ik heb immers geen japonnen, geen hoed, geen mantel 1" Meneer („Neen, vrouwtje, zoolang je geweldige verlangens naar het buitenleven nog zóó zijn, dat je in de eerste plaats om ie kleeren denkt, is het maar beter, dat je eens een keertje met me gaat dineeren in het Bois." genoemde stast. De tweede opmerking betreft het niet voldoende onderscheiden tusschen alge meens en speciale rooilijnen. Wat ten slotte de procedure betreft, zoo- •!s die in art. XI is geregeld, moet adr. nog bezwaar maken tegen het scheppen van de mogelijkheid om van een besluit tot goed keuring van een rooilijn beroep op de Kroon in te stellen. De vaststelling kan daardoor aanmerkelijk worden vertraagd. Adr. zou ook om den omslag van de ver vanging van de bestaande bouwverboden doorrooilljnbeslulten te ontgaan, het bouw- verbod in dc wet willen gehandhaafd zien. Met de bedoeling van het ontwerp, om de totstandkoming van het ultbrekflngs- plan te vergemakkelijken door mindere detailleering te eischen. kan adr. instem men. Zü betwijfelde echter, of deze bedoe ling in het ontwerp wel geheel tot haar recht Is gekomen. Meer in het bijzonder wenscht adr.. wat de ultbreldlhglplannen in het algemeen be treft, aandacht te schenken aan het nieuw voorgestelde artikel 31a der Woningwet, dat aan particuliere eigenaren van terrei nen. die voorkomen in een plan van uit breiding. waarvan de bestemming niet gedetailleerd is aangegeven, dë bevoegdheid toekent aan den gemeenteraad te vragen een gedetailleerd plan voor die gronden vast te stellen. Tegen dit voorstel heeft adr. zeer ernstige bezwaren. Naar haar meenlng zou hierdoor een stap terug gedaan worden op den weg der ontwikkeling, die de stadsuitbreiding tot dusver heeft doorgemaakt. Tegen de voorgestelde wijzigingen in de Onteigeningswet uit adr. bedenkingen. De voorgestelde regeling betreffende de streekplannen voorziet, naar het adr. voor komt. niet in een behoefte. Ten slotte worden In het adres nog eenige artikelen van het wetsontwerp afzonderlijk besproken. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-Uit- zendin? 8.159-3° Gramofoonpi- 11.3012.00 G«>Jsdienstig halfuurtje 13.0113.15 Politieker. 12.15Con cert. K.R.O.-Tnc 1.15—2.00 Gramofoon pi. 2.003-<x> Vrouwenuurtje 4.00— 5.00 Gramoioonpi. 5.006.<x> Concert. Mej. Anme Hol, sopraan, Dora van Kuijk, piano 6.01Ó-I5 Lr. J M. H. A. Martens „Medische Sportkeuring" *«I56.45 ^Gramofoonpi. 6.457.15 Cursus Kerk latijn 7.157-45 Dr. R. Post „Over de Godsdienstige beweging der veertiende én vijftiende teuw in Nederland” 7-458.00 Politiebe’. 8.019.15 Russische Avond. K.R.O.-Orkest Nellv Vertregt alt 9-15 9.20 Nieuwsber. 9-3°10.15 Vervolg concert 10.15H-45 Friesene avond uit Leeuwarden. De Ka th. Orkest Vereen. R. K. Gemengd Koor Fnesche humoristen. Toespra aen. HILVERSUM. Na t> uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 13.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintet 2003.00 Gramofoonpi. 3.004.00 Knipcursus 4.004.20 Gramoi«x>npl. 4.205.00 Con cert. Me,. Cécile Voute, viool, Mevr M- Frenck-van neea, piano 5-306.00 Concert uit Café „Moderne” te A’uam .6.00 Tijdsein 6.01 Vervolg concert 6.30 Koersen 6-4«>—7.15 Gramofoonpi. 7.15b.txj Dr. G. A. Dudok „William Shakespeare” 0,00 Aansl. van „Tivoli" te Utrecht. Liefdadigheidsconcert. Chr. Ora torium Vereen. Utrecht. Jo Vincent, sopraan, Jeanne Ruygro», sopraan. Hans Gruys, mezzo-sqpraan. Suze Luger alt, Maurice Weynandt, tenor, Max Klosse, bas. Job. Ariideroeek. cembalo, Bern. Verhoeven, orgel, net Utr. Sted. Orkest. In de pauze Muzikaal tusschenspel. Na afloop Persber. Daarna Gramoloonpi. 13.00 Sluiting. DAVhN fRY 1554,4 Ni. 9.35 Morgen wijding 10.05 Lezing 11.20 Concert. N. Desmond, sopraan, C.-Bradley, bariton 11.50 Orgelspel ucor E. O’Henry 13.20— 1.20 Orkestconcert 1.20 Televisie 1.25 Gramotoonpl. 1.50 Uitz. voor scholen 343. Lang zou hij niet van de rust genieten, hy hoorde zeggen dag bgste vent. We hadden ’t niet beter kunnen treffen, je komt alsof Je geroepen bent.” Hij keek op en zag twee man nen. d’autodieven voor hem staan. Hij wilde ópstaan, daad'HJk vluchten, doch daar was geen denken aan. en en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13