^Buiten landsch- odQieu ws FEUILLETON Wasch Uw haar DE BOSCHJESMANNEN STERVEN UIT De Spaansche troebelen Wat Berenguer er van zegt Vreeselljke gevechten bijzonderen correspondent) „Ik ben een autoritair democraat” De macht in China De vijandelijkheden worden ernstig De zaak de Leeuw KORT NIEUWS Bandieten-overval in China Groote hongersnood BOEK EN BLAD Vechtpartij met een Schupo Een interview met Mussolini Gemengde ‘Buitenlandsche ‘Berichten DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Berlijnsche hoogescholen beschermd De Oproer in Texas om o een neger Dc brand te Bayonne Het proces van de Falke Leger en Vloot in Duitschlano onderhandelingeu met Rusland economische onderhandelingen met Rusland hebben, naar men uit Sovjet-krin- gen verneemt, succes gehad, zoodat het tot stand komen van een algemeen handels- en scheepvaartverdrag tusschen Engeland en Rusland kan worden tegemoetgezien De Russen verwachten, dat hiermede t veelee- Loterijzwendcl tc Wecncn Dc onderèanè van de menschen uit het „steenen tijdperk” De onlusten te Sherman Raadsclachtige moorden zij geen schen uit voor-histonsche tijden, ge- Mussolini gouverneur Verboden toegang voor extremisten Het doel bereikt Oorlog. voort aan waren 1 doode. I zwaargewonde den :hts op mij. sinds In de eer- 25. en wat een Gerly naar kan u dan zulke dingen op nu zich de te Gent, het van den In Lord Irwin, onderkoning van Britseh-Indie, die de Gandhi-onlusten momenteel overwon nen schijnt te hebben. De I een» met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij I uw haar wordt. PWroit«*p a <ve«i* Parol I verkrijgbaar b<| ApMb ea Drogisten de opening van bet parlement onlangs heb ik in mün rede gezegd; „Wij willen wet- gevenden arbeid, geen bewierooklng. Dat is tcfch duidelijk genoeg." t nen van groote credieten gepaard zal gaan, nog voordat de kwestie der Russische stMts- en particuliere schulden geregeld is. Havas meldt uit Sjanghai, dat de bevol king van centraal Honan in het laatst van April is geteisterd door de terreur eener bende van 4000 bandieten, die moordden en brandden, waarvas vele duizenden personen het slachtoffer zouden zijn geworden. In dit gebied heerscht groote hongersnood. Ten Zuiden van het Woedal zouden hon derdduizenden men spreekt zelfs van 3.000.000 van honger zijn omgekomen. het droeg, meende Wie weet alle moeite Mijn De geweldige brand in de olietanks bij Bay onne. dien men bijna meester was. is. toen de voorraad chemische bluschmtddelen was uitgeput, weder oj^gelaald. In het nog bran dende gedeelte is een voorraad van ca 50.000 vaten olie opgeslagen. Er worden dammen van aarde opgeworpen om het wegvloeicn van de brandende olie naar andere tanks te voorkomen. Bij den brand werden een per soon zwaar en ruim 300 licht gewond. baar 'preken. Een gelukkig toeval beeft u vanavond hierheen gevoerd, zoo begon de notaris. Ik ben nog ontdaan van ontroering.' Twee vree- In het proces van de Falke heelt O. M. bij het rijksgerechtshof revisie het op 3 Mei uitgesproken vonnis aange vraagd. Er is niets bijzonders, maak u niet ongerust, stelde het jongmensch haar ge rust. het betreft alleen een ondergeschikte ambtelijke zaak, waarover ik uw vader van avond wilde onderhouden. Ik ben reeds eenige uren bij de familie de Grisoire ge weest en maak nu een wandeling naar hier, het is zulk mooi weder. Toch slaagde hij met al zijn wilskracht er nauwelijks in, een trilling van zijn stem te verbergen. De zoogenaamde „onderge- zaak” was inderdaad de grootste. beslissendste van zijn (Van een Goed, zei de advocaat. Wacht mij maar op de plaats. Dan reikte hij de hand aan de barones zeggende. Vergeef mij mün eigenzinnigheid, mevrouw, ik ben ondankbaar jegens u. maar y zijn beginselen, ideeén.-zoo u «rilt, die sterker zijn dan sommige belangen van ons geluk.... Ik vraag alleen maar niet boos op mij te rijn. Ja, ja,ik begrijp u wel, aai de barones goedig. Maar om wtBe van uw eigen belan gen en die van Paula, wees voorzichtig Dij den notaris. Ziende, dat hü op deze manier niets ver der kwam, veranderde mijnheer de Oerly van tactiek. Zoudt gij meenen. dat de schat zich nog in het kasteel bevindt? Wie weef^ antwoordde de vroegere dienaar van graaf de Gerly ontwijkend. Er volgde een stilte op dit onderhoud, dat den advocaat niets wijzer maakte. Al de zorgen, angsten en indrukken /van den tijd kwamen hem weder in den De totale sterkte van het leger bedraagt, naar wij van goed ingelichte zijde verne men. op het oogenblik 100.000 man, tegen 797.716 in 1916. Voor de marine zijn de cij fers resp. 14 000 en 79 000. De kosten voor het leger bedroegen in 1914: 1 327.148000 mark, in 1930 503 mil lion n. voor de marine resp-. 454.420.000 en 194334000 mark. (In verband met de publicatie dezer cij fers wijst Wolff er nog op. dat de verhoo- ging der legerbegrooting 1920-30 in Frank rijk ca. 600 millioen mark bedroeg, welk bedrag de gelieele Duitsche legerbegrooting vrij nabij komt). Toen een agent der Schutzpolizei, in nacht van Zaterdag op Zondag twee broers die van een ver jaarsfeest je huiswaarts keer den te Hamm. wegens nachtelijke rustversto ring wilde opbrengen, werd hij door hen op den grond geworpen en mishandeld. Hierop maakte de agent gebruik van zijn vuurwa pen. met het gevolg, dat hij belden zwMr verwondde. Heden is een der broers aan de gevolgen overleden, terwijl de ander nog in levens^ gevaar verkeert. Het ..Berliner Tageblatt” publiceert een onderhoud van zün hoofdredacteur Théödor Wolff met Mussolini in diens werkkamer in het Palazzo Venezia Och, beste vriend, gij weet misschien niet hoe het drama nog in vollen gang is. Rondom dit slot wordt een heimelijke strijd gestreden, waarbü mun tegenstanders ster ker zijn dan ik. Ja. beste René. ik heb uw erfenis willen redden en u het geld, dat u toekomt, willen schenken en u mijn dochter Paula ten huwelijk willen geven Ik heb gewerkt, gestreden en in stilte gele denmaar, zooals ge ziet ben Ik overwon nen. steeds heb ik gelachen met al de ver halen die omtrent dit kasteel de ronde deden, maar nu zou Ik bijna gaan gelooven, dat de duivel in persoon zich in deze mak mengt. René luisterde met ontzetting. (Wordt vervolgd) vertrokken.... antwoordde Pau la en maakte een gebaar van neerslachtig heid.... vang vond 1.... Baron de Grisoire heeft mij daar niets van gezegd. Wat een teleurstelling. Ik ■KL meer belang Nog slechi Afrika voor de Boschjesmannen een geheel andere toekomst. Toentertijd vormden zij nog absoluut niet het armzalig overschot van een uitstervend volk, maar toen ontmoette men hen overal in het geheele gebied, dat gelegen is tusschen Egypte en Kaap de Goede Hoop en toen waren zij ook zeer gevreesd. De zwarte leelijke dwergen zij werden niet langer dan hoogstens 1.40 M. met hun vergiftigde pijlen en sluipenden onhoorbaren tred, waren de meest gevreesden onder alle Afrikaansche volken. Hun ongelooflijke on beschaafdheid en ruwheid werd tenslotte oorzaak van hun ondergang. Want toen de Europeanen zich in Afrika gingen vestigen begon ook de systematische uitroeiing der Boschjesmannen, die ook door inlandsche stammen steeds beoorloogd werden. De kleine wilden kwamen uit hun bergen te voorschijn, overvielen de grensposten en nederzettingen der kolonisten, zij roofden het vee en vermoordden de blanke farmers en hun ondergeschikten. Zij vertastten jacht gezelschappen, die zich in het struikgewas ter ruste hadden gelegdzij vermoord den lederen vreemdeling, die zij met hun nooit falende vergiftigde pijlen konden be reiken.... Hun pijlen zijn zes duim lang, maar de vloeistof waarmee zij die bevochtigen - een mengsel, dat in de moderne weten schap nog onbekend is en bestaat uit bedorven vleesch, slangengif en onbekende planten sappen is zoó vergiftig, dat een' haast onzichtbare aanraking met de huid reeds voldoende is om iedere hoop op levensbehoud op te geven. Het is daarom niet te verwonderen, dat in die moeilijke tijden der eerste expedities in het donkere werelodéel, toen de kolonisten zich onder voortdurende gevechten met on beschaafde inboorlingen en wilde dieren,^ een weg door de oerwouden moesten banen om nieuwe kolonies te stichten, de blanken met hun moderne wapens groote gapingen maakten in de rijen oer wilden. Er werd een felle strijd gevoerd, waardoor 't aantal Boschjesmannen voortdurend achter uitging, zoodat er bij het begin van onze eeuw nog slechts een paar duizend overgebleven. Al de heerlijke jachtgebieden, waarin de Makautoe’s sedert onheugelijke tijden ge leefd hadden, werden door de kolonisten in beslag genomen en de woeste verdedigers van hun land moesten zich tenslotte terug trekken in den Kalahari-woestijn, waar thans hun laatste woonplaats .s. Ontelbare malen heeft men later nog beproefd, deze „anachro nismen in menschengedaante” milder te stemmen en eenige beschavii maar alle pogi onverzoenfijkhi a vierduizend Boschjesmannen vormen hei laatste overblijfsel van dit volk. De laatste 10 jaren zijn er verschillende Europeanen geweest, die dit volk speciaal bestudeerden en zij zijn tot de ontdekking gekomen, dat heele stammen tot op den laatsten man uitsterven, en er is geen enkel teeken dat er op wijst dat dit uitsterven nog In een onderhoud met het blad ..Debate" verklaarde Berenguer dat het leven van het land zich normaal ontwikkelt, er Is niets érnstigs gebeurd. Er is geen enkele reden tot wijziging der gedragslijn. Zoodra de nieu we volkstelling Is afgeloojxm, zullen de kie zers voor de stemming worden opgeroepen en het parlement zal worden geopend. De re-- peering zal zich voor de Cortes Vertoonen. uit welke de nieuwe partijen moeten voort komen en waar de grondslag zal worden ge legd voor dc samen; telling der nieuwe regee- rlr.g. Spanje is volgens spr. rie: republikelnoch- trezlr.d, de overgror.te meerderheid der natie is monarchistisch. Het r.feuwe parlement zsl nieuwe wetten hebben te maken. o.a. betref fende het In overeenstemming brengen van het leger met de behoeften des lands, om trent het hooger onderwijs en nopens de pe> s. Berenguer wees op de uitstekende dlscij>- line in het leger. Hjj gelooft niet aan de mogelijkheid eener republiek, zelfs niet aan een republiek van behoudend karakter, maar is van meeping. dat in een republiek Spanje slechts een militaire of een sovjet-dictatuur zou kunnen bestaan Hij is vastbesloten het program, opgesteld toen hjj aan het bewind kwam, uit te voeren. Op order van den minister van ontvangt de Vlaamsche soldaat Joris de Leeuw te Gent, slechts bevelen in de Vlaamsche- taal. De Leeuw verklaarde, dat hü alle bevelen zal uit voeren. Zooals bekend, heeft De Leeuw gewei gerd, bevelen, in de Franschc taal gegeven, op te volgen. De voormalige minister van binnen!, zaken Severing heeft indertijd een besluit uitge vaardigd. waarin de nat.-soc. Duitsche ar beiderspartij en de communistische partij als „den staat vijandig gezind" worden ge- qualifioeerd. Met het oog op deze beslissing en die van den opperpresldent heeft, de magistraat van Berlijn besloten aan leden dezer beide par tijen den toegang tot de localen der stede lijke Instellingen van hooger onderwijs te ontzeggen. >W illy S k 1 a r e k heeft de verelschte borgstelling van 50.000 Mark aan de Justitie "noen overhandigen. HU zal dus spoedig uit de voorloopige hechtenis worden ontslagen. Te Pa r lis werden de gebruikelijke Jeanne d’Arc-feesten gehouden. Aa^ den op tocht namen 30 000 personen deel. De eerste spelen' te Oberammergau hadden onder slecht weer te lijden. Den ganschen dag viel de regen In stroomen. De opvoering was niettemin een succes. Het theater was uitverkocht. Door het ontploffen van een slag hoedje werd een tuinman te Frankfort a/M. gedood en twee personen zwaar gewond. Zeker, zeker, zei de baron terstond en reeds belde hij den huisknecht. Een volgend oogenblik verscheen deze in de deur. Jan. wil je mijnheer de Font-Aulade vergezellen? Zooals mijnheer verkiest, ik ben tot uw dienst, gaf de knecht buigend te ken nen. Mussolini, zoo schrijft Theodor Wolff o.a., sprak ..realpolitisch." in het geheel niet fan tastisch. blufferig of uitdagend, in het gejveel niet door nationalistische ijdelheid verblind, met een zeer helder begrijv van de huidige feiten. De volksleider kon aanvurende fanfa res noodig achten, de staatsman overweegt, onderzoekt en overlegt zeer zorgvuldig. Hij beoordeelde ook de betrekkingen die tusschen Italië en Duitschland kunnen bestaan kalm en nuchter. Italië en Duitschland zouden bijvoorbeeld kunnen samengaan, aldus Mus solini. in het ontwapenlngsvraagstuk en ook ten aanzien van de quacstle der koloniale mandaten zou althans het principieel» stand punt hetzelfde hioeten zijn. Sprekende over vraagstukken der binnen- landsche politiek zeide Mussolini: „Ik ben ook democraat echter een autoritair de mocraat. Wat heeft men niet allemaal over mif verteld. Eigenlijk kan het ons volkomen onverschillig zijn wat men over ons zegt en i- schrjjft. Men schept de dingen, dat wat wij doen, onze prestaties kan men niet door ze te loochenen uit de wereld helpen. Wat wij doen willen? Wij scheppen de zedelijke qrde. niet een polltieorde en het L"i onze taak het heele volk daarvan te doordringen. Zeker, wij kun nen die taak in deze periode slechts met een zekere gestrengheid ten uitvoor leggen, maar ook dat stoft men zeer overdreven voor en er is ook reeds een verzachting gevolgd. Met politie en machinegeweren regeeren. dat be- teekent niet veel. Wjj scheppen den staat. h»t Italiaansche gevoel voor den staat. Vroeger was er nog geen uniform staatsgevoel. Iedere provincie, iedere gemeente leefde in den grond voor zichzelf. Het fascisme brengt dat alles samen. Het schept’ de eenheid door het volk te vervullen van het fascistische staats- bewustzün. Maar wü zun. zoo beweert men. reactionnair. Integendeel, men zie maar eens naar onze syndicalistische wetgeving, vaar- door het samenbrengen van arbeid en kapi taal wordt verwezenlijkt. Zeer links staande menschen. die uit Duitschland naar ons toe kwamen, zijn verbaasd geweest over datgene wat hier geschapen is.” Theodor Wolff doet nog uitkomen, dat Mussolini iedere gemeenschap met zijn na volgers in het buitenland van de hand wijst. „Ik ken." aldus Mussolini, „geen fascist buiten Italië, er is er in het geheel geen. het Italiaansche fascisme is iets geheel an ders, het is. ik herhaal het telkens weer, niet reactionnair, het is een democratie, een autortaire democratie. Ik heb eens in een rede gezegd, dat het Italiaansche fascisme geen ‘exporthandel is.” Ondervraagd over de vrijheid der pers en de vrijheid van critiek zeide Mussolini: ..Het is niet juist wat men zegt, dat er bu ons geen critiek mag zijn en is. Maar een critjek. dig. zich richt tegen het bestaan van den fascistischen staat, tegen het regime van ftet fascisme, en wil ophitsen tot een om wenteling. veroorloof ik niet en zü wordt mee- doogenloos onderdrukt. AI msen het fascisti sche regime uit den weg wü ruimen, den staat, zooals wij dien opbouwen, bestrijdt dat weiger ik te dulden. Maar af gezien daar van aanvaarden wü de critiek en met name op economisch gebied. Ten aanzien van eco nomische vraagstukken uit zü zich vrü- laatsten geest terug. Al was hu schijnbaar onverschillig en sceptisch ten opzichte van de zaak van Font-Aulade. toch was hij niet werkeloos gebleven. Voor eenige dagen had hij zich tot een Amerikaanschen inlichtingsdienst gewend, welke bekend stond voor het op helderen van de meest duistere en ingewik kelde gevallen. Voor een eventueel slagen had hu een flinke som beloofd, doch be hield zich zelf het recht voor mijnheer Rochebel te raadplegen. Dezen avond was hij vast besloten allerlei kwesties, die een oplossing wachtten, met den vader van Paula af te handelen. Op het slot van Font-Aulade keek men verwonderd op. nog zoo laat in den avond bezoek te ontvangen. Paul*, dia op haar kamer was, wu epoa- diy benedsn. Toen zö aobter RaeTs rtam vemra. werd het haar bang om bet hart. Wat is er? Wat roert u zoo alat Mér- heeaJ vroeg zji angstig. rekende er op hem morgen te spreken. Is hij voor langen tijd afwezig? lispelde het meisje en had om een snik te onderdrukken vader en hij hebben gistermorgen een hevige woordentwist gehad, maar ik weet niet waarom René achtte het raadzaam hel onderhoud af te breken en het meisje de hand biedend zei h|j: Goeden avond, mademoiselle, slaap wel! Vervolgens wierp hü op haar een blik van innig medelijden, dat hij niet verbergen kon. Wat zijt ge hier alleen eng, droevig bestaan voor u! Ik heb goeden moed en ik bid, gaf het meisje te kennen, terwijl zij de steenen trap belichtte, welke dj opgingen Tot morgen. Ja. tot morgen, herhaalde Paula en min zaam groetend hief zü haar hand op. Een oogenblik later trad de advocaat de kamer van den notaris binnen en vroeg be leefd hartelük: Hoe maakt u het mijnheer? Als Iemand, wien het niet voor den wind gaatgaat u zitten. i zette zich in een faututl neer en wat schuivend sag hij spoedig dat raijn- Rochebel ernstige dingen had te be- Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge meld. dat in China ernstige gevechten aan den gang zün aan den spoorweg van Loenghal in de habüheid van de grens van Honan en Kiangïjpe waarin de gemeenschappelijke strijd krachtëp van de Koeomintsjoen en Sjans! struden tegen de regeeringstroepen. Andere Noordelüke strijdkrachten zün de Gele Ri vier bij Tsaotsjoufoe overgetrokken en ruk ken op in de richting van Tsinlng. Een derde beweging der Noordelüken ontwikkelt sich in de richting van Soetsjau, ten Zuiden van Hsoetsjoufoe. terwül een groote troepen macht der Koeomintsjoen zich langs spoorweg Peking—Hankau voortbeweegt 1 algemeen komen de inlichtingen hierop neer, dat thans de vüandelükheden in «Hen ernst zün begonnen en dat de troejien uit Sjansl daarin een werkzaam aandeel nemen De regeermgstroepen aan den spoorweg van Tientsin naar Poekau met hun centrum te Hsoetsjaufoe hebben machtige verdedi gingswerken opgeworpen, zoodat men ver wacht. dat de Noordelijken zich nipt aan frontaanvallen zullen wagen vooral omdat hun tegenstanders goed zün uitgerust met modem wapentuig. Een Reuter-telegram uit Peking meldt, dat de vijandelijkheden voortduren op een front van meer dan 100 K M. in de buurt van den Loenghai-spoorweg. De vüandelüke stellingen wórden voortdurend gebombardeerd, met het resultaat, dat er 47 burgers gedood zün en groote schade Is aangericht te Tsjenghau. Te Weenen is dezer dagen een groote loterüzwenoël ontdekt. De 31-jarige Hans Hayek leidde de Spaar- en Credietbank „Universale”,-die ook loten verkocht. Ter wijl hij de loten zelf in handen hield, lever de hü zün klanten een corre.'jxmdeerenden bon op het lot. cfie echter volkomen waar deloos was. Op die manier had hü 1100 menschen weten ai te zetten. De man is gearresteerd. door een of ander* middel tegengehouden kan worden. Vele Europeesche onderzoekers, jxilitie- ambtenaren en jagers zijn in de streek waar de Boschjesmannen nog eenige macht be zitten, doodgevonden. Toch is het aan enkele pioniers gelukt vriendschappelijke betrek kingen met dit volk aan te knoopen. Eemgen tijd geleden bracht een Amenkaansche expe ditie, die met automobielen de woestijn door kruist had een Boschjesman mee naar St. Johannesburg, de stad der goudmijnen, maar het arme kereltje voelde zich vreeselijk ongelukkig, ondanks ai die prachtige auto's, lange treinen en hooge huizen in de stad en hij kreeg kort daarop verlof om weer naar zun voorvaderlijk jachtveld terug te keeren. Deze kleine man was niet bang voor een marsch van 1000 mijlen. Hij had geen kaart noodig, geen kompas, noch een wegwijzer of gids. Deze lui bezitten een onverklaarbaar instinct zooals een wild dier dat hen in staat stelt, telkens weer hun eigen neder zettingen terug te vinden. Wanneer zij door de woestijn trekken, langs de zand heuvels die zich telkens verplaatsen, d«e telkens van vorm veranderen en die ia de oogen der blanken allemaal precies gelijk zijn, dan volgen de Boschjesmannen een instinct, dat hen steeds naar het juiste spoor leidt. Evenals het wild bezitten deze dwergen de eigenschap om zelfs op vele mijlen afstand de aanwezigheid van water te ..ruiken’*. Iedere blanke jager in Amerika tracht daarom een Boschjesman als gids te krijgen. Sinds de Boschjesmannen voor het ge weld van hun vijanden wijken en hun eigen bergland moesten verlaten, zijn zij geen holbewoners meer. In uitgestrekte streken van Afrika vindt men echter op de muren van die rotswoningen, waarin zij vroeger leefden, hun mooie schilderingen aangebracht Iemand, die deze uitgedroogde dwergen met hun la^g voorhoofd gezien heeft, zou nooit kunnen gelooven, dat zelfs kunstenaars van naam in onze dagen er niet voor terugdeinzen om gebruik te maken van een idee dat door de Boschiesmannen en hun prae-historische verwanten ontworpen werd. Reclameschilders uit Europa en zelfs uit Amerika hebben ge bruik gemaakt van de teekeringen der Bosch- jesmanven. De rots-schildermgen der Bosch jesmannen met hun eenvoudige kleurscha- keeringen, de artistieke indeeling van voor werpen en zaken en hun gemakkelijk te- be grijpen motieven vormen voor onze moderne opvattingen zeer pakkende reclameplaten. Deze eigenaardige kunstenaars stelden haast altijd jachttafereelen voor en daarbij waren de menschen zóó primitief, dat zij geen hut konden bouwen, maar in hdlen woonden die zü in den grond groeven. De schilderingen der Boschjesmannen bezitten echter nog andere eigenaardige eigenschappen. Het is tot heden nog geen modern chemicus gelukt, even duurzame kleuren samen te stellen als die, welke het primitieve volk op zijn palet wist te mengen. Ofschoon de schilderingen en teekettingen voortdurend aan allerlei weersgesteltenissen blootgesteld zijn, zien er vele nu nog uit als nieuw. De manier, waarop zij dieren vangen, hun jachtwerktuigen, hun wapens, hun familie leven alles is nog precies eender als duizenden jaren geleden. In huizen of vaste hutten opgesloten te worden beteekent voor de Boschjesmannen hetzelfde als de dood. Zij hebben behoefte aan vrijheid en uitgestrekte gebieden, waarop zij vrij kunnen jagen- De jacht is voor hen niet, zooals voor vele blanke jagers een sport.... neen, zij schieten met hun pijlen alleen zooveel, als zij voor hun levensonderhoud noodig hebben, en in dit opzicht zijn zij gauw tevreden en bezitten zij een buitengewoon weerstands vermogen. Dagenlang kunnen zij zonder schikte de belangrükste en leven. Het meisje vermoedde wel iets, doch liet niets blijken. Terwijl René, bü schünsel van de lamp welke Paula het meisje oplettender aankeek, hij te bemerken, dat zij geweend had. Een smartelijke ontroering maakte rich van hem meester en het was hem alsof zijn oogen zwaar varen van de tranen, welke rijn vriendin gestort had. Het oogenblik was evenwel weinig ge schikt voor teedere ontboezemingen. Ook moest hij zich moedig toonen, nu meer dan ooit. Is mijnheer Raymond nog hier, vroeg hü- Hü eten en drinken blijven. En daarbij wordflf zij ongelooflijk oud 1 De vijandige gezindheid der eerste kolo nisten die de kleine Boschjesmannen doodde» waar zü hun maar te pakken konden krijgt is thans verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het streven, om deze zeldzame over blijfselen van een volk zoo lang mogelijk 4e behouden. Tusschen de rivieren Oap en Rosop lijft een landstreek, waarin geen sterveling woont en die thans uitsluitend voor de Boschjes- mannen gereserveerd blijft. Hier kan hét verdwijnend ras zijn bestaan nog rekken. Het museum van Kaapstad bezit een model, dat verkregen is door een gipsafdruk te nemen van een levenden Boschjesman. Om de Boschjesmannen te helpen is de Zuid- Afnkaaniche Regeering zelfs zoo ver gegaan, dat zij de wetten betreffende bescherming der wilde dieren veranderde. Bü deze wet werden de olifanten, giraffen, kredoe- antilopcn cn andere wildsoorten, die tot de zeldzaamheden behooren, beschermd. De Boschjesmannen dooden de dieren echter alleen om hun honger te stillen, zoodat zij geen groote schade onder het wild aan richten. Doch al deze maatregelen komen te laat. De Boschjesmannen sterven uit.... De gouverneur van den staat Texas heeft na de gebeurtenissen te Sherman, wmt. zooals reeds werd geroeid, een gerechtsge bouw door de menigte in brand werd ge stoken om een neger, die een blanke vrouw had aangerand, te dooden egn aldeeling van 250 man van de- nationale' garde, ge- wajjend met machinegeweren en traangas bommen. naar Sherman afgezonden, daar men thans voor gevechten met de neger- bcvolking vreest. Ook hier ter stede worden troepen gereed gehouden om indien noodig te kunnen ingrijpen. Omtrent het gebeurde te Sherman kan nog gemeld worden, dat de woede der menigte met het in de vlam men doen omkomen van den neger nog niet was gezakt. Zü drong de ruïne van het af- gebruide gebouw binnen en zocht het lük van den neger, die op de tweede verdieping was opgesloten. Toen men het lijk gevonden had. werd het van de tweede verdieping óp straat geworpen, waar het door de volks menigte met gejubel werd ontvangen. Ver vólgens bevestigde men het lijk met een ketting aan een auto en sleepte het zoo door de strafiAi der stad. De negerbcvrflklng van Sherman begint te vluchten, daar de toestand voor haar steeds dreigender wordt. Een tierende menigte beheerscht de straten. Zü stak heden een aan de negers tocbehoorënd gebouw in brand, dat als brandstapel diende voor den gisteren verbzanden neger. Vannacht hebben verscheidene keeren botsingen plaats gehad tusschen de nationale garde en de menigte. De troepen maakten tenslotte van hun vuur wapens gebruik, waarbij twee jjersonen ge wond werden. Toen de menigte gisteren storm liep op het gerechtsgebouw, stelden de gevangeniabe- ambten den neger voor de keus, een po ging te doen om te ontvluchten of tot xijn beveiliging In de archiefkame.r van het gebouw'te blüven. De neger gaf er de voor keur Mn, zich achter de stalen deur van deze kamer terug te trekken, wMr hü ge durende den brand waarachünlük door ver stikking is omgekomen. selüke slagen vallen onver gisteren Als ik vragen mag stamelde het jongmensch. u maakt mij bang. Ja, het is verschrikkelük ste plaats heeft mijn zoon mjj ojieens verla ten. als een wüdebras. als een dwaas. Om welke reden? Om een reden, die hü niet begrüpen wil en onaannemelijk noemt: en toch, voegde hij er bij. terwül rijn stem begon te trillen, en toch staat mün leven op het spel. Uw leven, riep de advocaat ontsteld uit. Ja, myn leven. Gisteren heb ik een brief ontvangen die mij met den dood be dreigt. zoo ik over een maand dit kasteel niet verlaten heb. Maaar wie schrijven? Zeker mevrouw, daar kunt u gerust over zün.... Hü gaf münheer de Grisoire de hand en vertrok. Het was een schoone nacht. Een indruk wekkende, buna angstige stilte heerschte er in het dal. Het scheen alsof het gerucht der woelige wereld gestuit werd door de machtige, majestueuze bergen wier massa no^ grooter werd naar het Zuiden, zoodat geen enkel geluid van buiten tot deze een zaamheid kon doordringen. Het was niet zonder berekening, dat de advocMt Jan's gezelschap gevraagd had. Zoodra zü in de duisternis verdwenen wa ren legde hü gemoedelük zün hand op den schouder van den knecht en vroeg: Jan. wat denkt gü van den schat van Font-Aulade? Dezp vraag, welke hü geenszins ver wachtte, deed de huisknecht even, onmerk baar rillen. Toch gaf hü op beslisten toon als zün meening te kennen: Ik denk, dat men wel tevergeefs dat geld zal wachten, münheer. Ik dacht, dat gü ook nasporingen deedt' Men heeft mu verteld, dat gü vaak des nachts uitgingt, toen het kasteel nog niet bewoond werd. Jan antwoordde niet. Kom, drong de ander aan. mfl tarnt ge allee wel «wei: men beeft mü ver zekerd, dat gü den moordenMv kent. Dat dacht ik; maar men- kan vergissen.. De gouverneur van Texas heeft in een trans-atlantisch telefoongesprek met de ..Eve ning Standard een reeks buzonderheden medegedeeld over de reeds vermelde onlus ten. die ontketend werden door publiek, dat een neger wilde lynchen. De gouverneur bevestigde, dat hü de Natio nale Garde opdracht gegeven had den neger, mdlen cenigszlns mogelük. voor, een lynch partij te behoeden. Zü moest bü haar optre den tegen de menigte slechts van traanbom- men en gummiknuppels gebruik maken, doch in geen geval van schietwapenen. Ter motiveering van deze instructie voegde hü erMn toe. dat in Texas een soort van on geschreven recht bestaat, volgens hetwelk een neger, die van beleediglng van een blanke vrouw beschuldigd wordt, gelyncht kan wor den. 1 Over de onlusten zelf, zeide de gouvefbgm, dat het publiek, na het eerste optreden deb> troepen steeds heftiger werd Door vrouwen werd springstof aangebracht en een aantal mannen begaf zich daarna naar het Ge rechtsgebouw om de poort te laten springen? De troepen slaagden erin de menschen nog maals terug te drüven. Zü keerden echter opnieuw terug om zich met geweld van den neger meester te maken. Door de Nationale Garde werd daarop in het blinde weg een salvo afgevuurd. Niettemin is een deel van het publiek er in geslaagd de gevangenis bin nen te dingen. De Van vrees reeds meer dood dan levende neger werd uit het venster van de cel van een hoogte van 20 meter op straat geworpen. Per auto, waaraan hü vastgebon den werd, werd hü naar een der pleinen ge voerd. alwaar hü aan een kruis werd gena geld. met petroleum overgoten en verbrand De Gouverneur moest toegeven, dat bet hier een der ergste daden van lynchjustitie be treft. die sedert vele jaren zun voorgekomen. De Nationale Garde heeft vier gewonden. Ook de bevelhebber der troepen werd ernstig gewond. Intusscben zün versterkingen aange komen. In het negerkwartier heerscht groots, opwinding. Verscheidene huizen zün afge brand en vele negergezinnen hebben de vlucht genomen. Bij botsingen op straat werden blanken en negers gewond. Men overweegt den staat van beleg af te kondigen. In de uitgestrekte wildernis van de Kala- hariwoestijn, in Zuid-Afrika, strijden de laatste „menschen uit het steenen tijdperk" hun laatsten strijd tegen het onvermiddellijk noodlot. De Makautoes, Boschjesmannen genaamd, die thans nog leven zooals de men schen uit voor-historische tijden, sterven langzaam uit. En met deze Makautoes ver dwijnt een oude volksstam, die voor de weten schap zoo’n vruchtbaar terrein voor onder zoekingen opleverde. Ontdekkingsreizigers uit Afrika, die in den aatsten tijd nog een expeditie maakten door het gebied, dat door de Boschjesmannen bewoond wordt, verklaren, dat deze oer- menschen binnen hoogstens een halve eeuw geheel uitgestorven zullen zijn. De Regeering der Zuid-Afrikaansche Unie (binnen wier grensgebied het vaderland van dit mysterieus volk gelegen is) heeft wel uitgebreide maat regelen getroffen, om het uitsterven van dezen stam zoo lang mogelijk tegen te houden, maar men kan er toch gerust op rekenen dat de Boschjesmannen de** volgende eeuw niet meer zullen bestaan. De Boschjesmannen zij noemen zich zelf Sugua (d.i. die een vaste verblijfplaats hebben) bij andere inlandsche stammen heeten zij Aba-tua, Baroa (mannen met den boog) en Makautoe in wie men vroeger eenvoudig een onmitieven volksstam van. Afrika gezien had, waren voor de wetenschap van des te grooter belang, omdat zij in hun heele levenswijze zooveel overeenkomst ver toonden met de menschen uit het steenen tijdperk. De Fransche natuurvorscher Abbé Breuil, die vooral bekend is om zijn prae-historische vondsten in enkele grotten van Spanje en ook andere geleerden zijn van tveenmg dat men hier met de laatste overblijfselen van menschen uit het steenen tijdperk te doen heeft. De groote overeenkomst van schilderijen en teekeningen en andere vondsten uit het steenen tijdperk met de schilderingen en af beeldingen der Boschjesmannen was in ieder geval zeer opvallend en voor de weten schap was dit een aanleiding om meer en meer belang te stellen in de Boschjesmannen. Nog slechts enkele eeuwen geleden bood Boekzaal der geheele wereld 15 April 1933. Adm. Langestraat 70. Tilburg Ab. f 5.par Jmt. De nummers van Boekzaal loojjen van 6397 tot 6469. Dus 72 besprekingen, waaronder veel uitgebrvide. zooals die van Dr. Raph Kreemers over Writers of the Day en Les amours d'Oscar Wilde, altijd met n zeden kundige wMrdeering. Van Cerrarens over 't vsortreffelüke werk van Ninck over 't we zen van klassieke en romantische stroomln- gen, van P. v. d. M d. W. over Leon Dau- det en Ivan Goll, van Leo Fens over De ver loren droom van J." P ZoomersVermeer, van Dr. H. A J Spoorenberg over Le Scru- pul van A. d'Agnel en Dr d'Esplney etc. De vele voortreffelüke medewerkers van Boek- raal lichten goed in over hetgeen verachünt. Te Ratibor in Duitschland. werd achter een tuinhek het lijk van een man gevonden. Onder het hart werd een 5 c.M. breede steekwonde geconstateerd. De vorige week Maandag heeft men het lijk gevonden van een gymnasiast, eveneens met steekwonden. In Niebene werd in den afgeloopen nacht een gunstig bekend staande koopman door een onbekende aangevallen, die hem ern stige messteken toebracht. De zwaargewonde werd naai* het zieken huis overgebracht, waar men hem direct in behandeling nam Met al deze geheimzinnige steekpartijen houdt de politie zich ernstig bezig. in menschengedaante*' milder te 'ing bij te brengen, ’ingen leden schipbreuk op de leid van deze dwergen. Drie-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2