VOOR DE HUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE RADIO-OMROEP NIEUWS Van de Sociale Studieweek Troelstra’s ziekentoestand verbond te Amersfoort l)e uitvoer naar Duitscliland De wijziging van de Woningwet KERKNIEUWS De a.s. zalig- en heiligverklaringen LANDBOUW EN VISSCHERIJ Pastoor W. J. van Ti Audiënties bij den Paus LEGER EN VLOOT LUCHTVAART Ernstig vliegongeval Inleiding Pater Vrijmoed O.F.M. over „Medezeggingschap van den arbeider” De terugkomst van Hr. Ms. „Hertog Hetodrik” LENTEBODEN De Pachtwetten r:~ -- van het R.K. Werklieden- le s. Ie niet is bij onze niet ondernemer, een De data vastgesteld it arbeiders behooren tot de onderne- Het werk der H. Hart-schilden mi Een onderhoud met kolonel Bosma M3. Laag rou hU niet nn da rust genieten. hij hoorde zoggen: J ML een» 7 Ji ook middenstander Adres van de Vereeniging van Nederl. gemeenten g. heeft wel De wetsontwerpen worden niet in het belang van den landbouw geacht it is MedcdeeHng van den Rjjkslandbouw- consulent te Berlijn. huishouding, geworden. 1- ik Ie il ol er k te door Maurice Level ij n it is le ■n le V#t dooden gen postvliegtuig van de Franachs Lata- coère MIJ. stortte, op weg naar Rio de Ja neiro. bij dichten nevel in zee. vlak bij de kust. Vijf inzittenden verdronken: één kon zich zw emmende redden. afschrijvingen der Staatsmijnen werden genoemd enz. Door den inleider werden de gestelde vragen beantwoord, waarbij hij gelegenheid bepaalde, had. punten nog eens dieper te be spreken. Als bewijs van actualiteit diene, dat in leiding en debat duurden van 10 tot 1 uur. De voorzitter bracht Pater Vrijmoed een hartelijk dankwoord en wees er op, dat de inleider nieuw materiaal voor den mede- zeggingschapseisch had bijeengebracht. Waarom, zoo begon de inleider, zou Paus Leo Xni in de Encycliek Rerum Novarum. die toch een roep was voor sociale recht vaardigheid. beëindigd met een lofrede en een aansporing op de naastenliefde? Omdat de naastenliefde is de grondwet voor iedere mensch. ..Een nieuw gebod, geef Ik u. dat gij elkander liefhebt. zooals Ik u heb liefgehad.” De verhoopte redding is vooral mogelijk van een ruimste uitstorten van de naasten liefde. zegt Paus Leo XIII. Hij bewijst dit niet, omdat dit vanzelfsprekend is. Wij bedoelen die liefde, die de samenvat ting is van het geheele Evangelie. Verschenen Is bet rapport over de enquête ingesteld bij de afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw naar de mee- ning over de wetsontwerpen: nieuwe regeling pacht en regeling pachtcommissies. Uit het rapport valt op te maken, dat er weinig of geen klachten naar voren zijn ge komen over de pachtverhoudingen in Noord en Zuid-Holland alleen bij publieke verhu ringen en in verband met den inhoud der pachtcontracten meent men wel eens van misstanden te mogen spreken. De wetsontwerpen worden bijkans alge meen niet in het belang van den landbouw geacht. Een meerderheid is aanwezig die vóór af schaffing van de publieke verhuringen is en vóór een recht van opvolging voor de wedu we en kinderen van den pachter, ook is er een meerderheid die een dwingend5 remissle- recht wenscht te zien Ingevoerd, beperkt tot met name genoemde buitengewone onvoor ziene toevallen. Een meerderheid der afdee lingen gevoelt voor deskundige pachtcom missies. onder voorwaarde, dat ze niet zoo worden samengesteld als het wetsontwerp dit aangeeft. Over het toekennen van be voegdheden loopen de inzichten zeer uiteen, doch er is geen meerderheid voor het toe kennen van bindende bevoegdheden. Inleiding Pater Jacobs M. S. C. over Rerum Novarum en de naastenliefde. De bevolking De bevolking daar is zeer heterogeen. Hoe wel lang niet allen van Nederlandsche origine zijn, gevoelen zij zich nochtans onder het Nederlandsche bestuur zeer op hun gemak, mits men rekening houdt met hun mentali teit. die anders is dan die van Mien West- Europeaan. Men ziet daar gaarne dat notitie van hen wordt genomen en vandaar, dat de marine er buitengewoon populair en het ver blijf van een oorlogsschip zeer op prijs wordt gesteld. Men moet niet vergeten, aldus kolo nel Bosma. dat «pedaal voor Curacao de ma rine altijd van groote beteekenis is geweest. Naar „Het Volk" verneemt, is de toestand van mr Troelstra de laatste weken minder goed. Een plotselinge verergering van zijn kwaal veroorzaakt koorts en veel pijn. Ech ter bestaat er op het oogenblik geen reden tot ongerustheid. Het zijn onze dwalende broeders. Natuurlijk moeten we de waarheid zeggen, de harde waarheid dikwijls, doch altijd zóó. dat daaruit blijkt, dat ’t onze broeders in Christus zijn. In onze beweging wordt de naastenliefde beoefend; zij is op zichzelf een werk van naastenliefde, waardoor we anderen op een hoogere plaats in de maatschappij wenschen te brengen. Draagt uw werken in dezen geest eiken dag aan God op. Overwin de bekoring, door het goede niet te zoeken in zichzelf. Wij moeten in onze menschen den echten geest van naastenliefde opwekken. De com missies van liefdewerken zijn geheel in den geest der Rerum Novarum. Daar kan heel wat moreele en sociale nood mede gelenigd .worden. Niet alleen omdat eigen standgenoo- ten dikwijls beter op de hoogte zijn, het bo vendien voor hen die geholpen worden, min der vernederend is. maar vooral voor degenen die de naastenliefde zelve beoefenen. Hoe verhoudt zich nu de naastenliefde tot de strijdbare arbeidersbeweging? Want werkt de naastenliefde niet in be- rustenden zin? Wanneer men individueel gekrenkt wordt of onrecht wordt aangedaan, kan men daar in berusten Doch wanneer sociale ongerech tigheid gepleegd wordt, mijn medestandge- nooten. het gezin van den arbeider wordt tekort gedaan, dan gebiedt de naastenliefde niet om te berusten. De christelijke naastenliefde zal dus onze bereidheid tot werken en strijden tegen alle sociale, onrechtvaardigheden en de liefdeloos heid niet verminderen, doch vermeerderen. Sociale ellende is veelal zlelënellende. socia le nood, zielennood. Mogen we vooral in ’t groote sociale Sa crament. de H. Communie, de kracht vin den. om in deze richting In onze beweging te werken! (Applaus). Gramofoonpl. latijn 7.157.4$- Godsdienstige beweging der veertiende en vijftiende Eeuw in Nederland" 7.458.00 Politiebe'. 8.01—9.15 Russische Avond. K.R.Ó.-Orkest, Nelly Vertregt, alt 9.15 9.20 Nieuwsber. 9.2010.15 Vervolg concert 10.15ti-45 Friesche avond uit Leeuwarden. De Kath. Orkest Vereen. R. Gemengd Koor Friesche humoristen. Toespraken. HILVERSUM, Na 6 uur 1071 M. 12.002.00 2.00—3.00 1.004.00 Knipcursus 't Is tien uur in den morgen en me vrouw, die zoo juist opgestaan is, schuift de gordijnen vaneen en slaakt een kreet van vreugde. gingschap ook een .medezeggingschap aan den arbeider. Im mers. de arbeider heeft een ideëel-mede- bezit in de onderneming. Immers, reservee- ring in de onderneming, die noodlg is om het kapitaal uit te breiden, geschiedt mede ten koste van het arbeidsloon. Reserve is een stuks arbeidsloon, want anders zou de winst grooter zjjn. Reserve drukt het loon, is een loon-gedeelte. dus een ideëel mede bezit- Als dus bezit alleen de rechtsgrond vormt der medezeggingschap spr. meent dat er ook andere gronden zijn dan heeft ook den arbeid op dien grond recht op medezeggingschap.' De medezeggingschap op zich zelf heeft evenwel weinig waarde, wanneer ze niet vóór alles wordt gezien en uitgeoefend als middel om te komen tot de verwezenlijking van deze twee beginselen in een natuurlijk- juist georganiseerde volkshuishouding, nJ. ten eerste niet aan het kapitaalbezit zonder meer, maar aan den arbeid, genomen in zijn vollen omvang komt de zeggenschap toe in de volkshuishouding. En ten tweede: deze zeggenschap van den arbeid richt zichu als doelstelling slechts op de redelijke en redelijke behoeftenbevrediging van alle leden der volkshuishouding. De mensch is de heer en het doel der volkshuishouding. Een mensch, als kind van God. is meer waard dan alle kapitaalbezit. Alles hééft waarde, doch de mensch heeft waardigheid. Hij is geen object, doch sub ject der volkshuishouding. (Applaus). Op deze buitengewoon belangrijke inleiding volgde een interessante gedachtenwisseling. waaraan o.a. werd deelgenomen door Prof. Kaag, de Kamerleden Kuiper en Hermans, Rector Bots e.a., en had o.m .betrekking op de maatschappelijke verdiensten van den ondernemer of de machtspositie van het kapitaalbezit onrechtmatig la, da medaasg- gingachap tn da afzonderlijks onderneming, of bjj de verandering der kapitalistische machtspositie de mentaliteit zal veranderen, of deze door de nieuwe bezitters zal wor den overgenomen, het recht der medeaeg- De ming. In de Maasbode is indertijd in een arti kel de kapitaalgever als de causa princi palis (zelfstandige producent) en de arbei ders als de causa instrumentalis beschouwd. Dit is onjuist, tengij kapitaal en arbeid in één hand zijn. Meestal zijn deze echter ge scheiden. Dat de toestand echter zoo is. zooals in het geciteerde artikel genoemd, is geen rechts-, doch een feitelljke, een machts verhouding. Als bezit de rechtsgrond is van medezeg- in de onderneming, dan is dit construeerlng van het recht op Daarom eischt spr. de medezeggingschap van den arbeider op de volgende gronden: De omzetting van onze kapitalistische volkshuishouding in eene, waarin niet het kapitaal, maar de arbeid weer primair wordt, moet onmogelijk worden geacht zon der medezeggingschap. Bij een juiste ontleding van de arbeids verhouding blijkt, dat de arbeider medé verantwoordelijkheid draagt in de onder neming en mede-verantwoordelljkheid, me- dezeggingochap vraagt. Het kapitalisme heeft alle gevoel van verantwoordelijkheid gedood en den arbeider gemaakt tot 'n levend productiemiddel, een pop. een kuddedier, een verlengstuk van de machine. Na een verblijf van elf maanden in West- Indië is Hr. Ms. ..Hertog Hendrik” weer in 't moederland teruggekeerd en ter reede van Nieuwediep gearriveerd. In verband met dit buitengewoon lange verblijf In de West en de taak, die het schip aldaar tc vervullen had. heeft het ..Hbld," zich in verbinding ge steld met den commandant, den kapitein ter zee Bosma, die met de grootste bereidwillig heid de gevraagde Inlichtingen verstrekte. De commandant was zeer dlkwtjls met de be volking op Curasao en Aruba in persoonlijk contact gekomen en had geconstateerd, dat de marine daar buitengewoon populair was en in het bijzonder de „Hertog Hendrik". Nu was het pas echt, nu er een groot schip was gekomen: nu kon men zien, dat Nederland hen niet in den steek liet." dat was zoo on geveer de gedachtengang daar van groot tot klein. Een oorlogsschip geeft de bevolking een gevoel van veiligheid De vraag, of het stationneeren van een oorlogsschip in de West noodzakelijk was, be antwoordde kolonel Bosma, zonder voorbe houd, bevestigend. Dot schip, aldus kolonel Bosma, behoeft niet in de eerste plaats e® groot schip te zijn, maar wel moet het g®- vechtswaarde bezitten. Dit ook al weer niet om politiediensten te verrichten, maar uitsluitend omdat een be trouwbaar schip dc bevolking het gevoel van Bellarmlnus van de sociëteit van Jezus, den Franciscaan Theophilus da- Corte, van de zalige martelaren van Canada. Jean en gezellen van de Sociëteit Spr. citeert in dit verbend de Rerum No varum. Zéker, sinds de R. N. is er in mate rieel opzicht voor de arbeiders veel verbe terd, doch er is nog een groote achterban onder de arbeiders, in de achterbuurten en sloppen van de groote steden. Het arbeids contract is juridisch nog steeds een huur contract. Het kapitalisme is tha^is aan den top zijner geschiedkundige ontwikkeling. Wanneer de politieke democratie wordt geëischt als noodzakelijk voor een goed Staatsbestuur, dan moet ook de sociale de mocratie worden toegepast in het bedrijfs leven. Inleider begint met de vraag te stellen of medezeggingschap gerechtigd is. Als het mag. als het geoorloofd is, dan is dit onze kracht. Naar spr.’s meening is dit onbetwist baar. wanneer dit bljjft binnen de gren zen van het algemeen belang. Immers, de arbeider iv vrij om zelf de voorwaarden tc( bepalen, om zich onder gezag van een ander te stellen en een arbeidsovereenkomst aan te gaan. Dit gezag berust op een vrij con tract, dus ook de omvang van bet gezag. Het medezeggingschap kan zijn mede- praten en mede-besllssen. Spr. vat dit op in de laatste beteekenis. De medezegging- schap In laatstgenoemden zin kan veel of weinig omvatten. Het kan- omvatten de arbeidsvoorwaarden, gespecialiseerde dingen, en de leiding der onderneming. Zjj kan zijn individueel, maar ook groepsgewijze; het kan zijn van een onder neming of in een complex van onderne mingen. Het kan ook geschieden door mid del van het Staatsgezag. Individueele medezeggingschap wenschelijk. Thans berust de zeggingschap in de volks huishouding in laatste instantie bij de ka pitaalbezitters. Medezeggingschap van den arbeid ver staat de inleider in den meest ruimen zin en onder arbeid is te verstaan alle arbeid verricht in de volkshuishouding, dus meaenana hen niet vergeet en hen zoo noo- ■dig beschermen zal. De taak van zoo’n schtp moet in de eerste plaats deze zijn, dat het, zoowel ten opzichte van" het eigen gebied als ten opzichte van de naburige landen en van geheel Mldden-*Amerika bescherming biedt. Curacao is de belangrijkste haven in de Cara- blsche Zee en dit niet zoozeer, om het aantal schepen, dat daar in- en uitvaart, dan wel doordat het een centraal punt is geworden. Het is de plaats, waar alle mailverbindingen met het gansche Nederlandsche gebied in de West-Indische archipel samenkomen. Ook aan de Westkust van Amerika wonen vele van Curacao afkomstige handelaren, die dus ook Nederlandsche bescherming van noode heb ben. Curacao is daardoor in de laatste jaren meer en meer een internationaal centrum ge worden. De geest b(j de manschappen Het blad bracht dan ter sprake de geruch ten. als zouden er onder de bemanning be zwaren hebben bestaan over het lange ge dwongen, verblijf in de West. Deze geruch ten zijn onjuist. Van ontevredenheid over het lange verblijf is nimmer sprake geweest. Wel natuurlijk was er een sterk verlangen naar huls en ook heeft de bemanning steeds in het onzekere verkeerd ten opzichte van den duur van het verblijf. Zooals men weet was de aan vankelijke opzet een verblijf van ten hoogste vjjf maanden Maar de regeerlng was aange wezen op de adviezen van de commissie Hoor- weg-Bennewitz over den toestand op Curacao en deze adviezen bleven langer uit dan ge dacht werd. Na de aankomst van de „Witte de With op 17 April kon de thuisreis worden aanvaard. De „Hertog- Hendrik” was naar de West vertrokken met een bemanning, die niet spe ciaal voor dit bezoek was samengesteld Er waren menschen bU, die pas uit de Oost wa ren gerepatrieerd, anderen die er op gere kend hadden daarheen te vertrekken, zoodat veler plannen en belangen daardoor in het gedrang kwamen. Het gevoel van voortduren de onzekerheid en onrust en het zich niet thuis voelen op Curacao domineerde door dit alles Voortdurend. Ondanks de bestaande onzekerheid en het zeer begrijpelijke ongeduld, eindigde kolonel Bosma. gaf de stemming onder de opvaren den geen enkele reden tot ongerustheid. Toespraken. HILVERSUM, 10.0010.15 Morgenwijding Concert. A.V.R.O.-Kwintet Gramofoonpl. 3. 4.004.20 Gramofoonpl. 4.205.00 Con cert. Mej. Cécile Voute, viool. Mevr. M. Frenck-van Heek, piano 5.306.00 Concert uit Café ..Moderne" te A'dam 6.00 Tijdsein 6.01 Vervolg concert 6.30 Koersen 6.407.15 Gramofoonpl. 7.158.00 Dr. G. A. Dudok „William Shakespeare" 8.00 Aansl. van „Tivoli” te Thans zijn de verschillende data voor de aanstaande zalig- en heiligverklaringen definitief vastgesteld. Zondag 8 Juni, heeft de zaligverklaring plaats van de eerbiedwaardige Pada Fras- sinettl. stichteres van de zusters van de H. Dorothea. Op 15 Juni, de zaligverklaring van den eerbledwaardigen leekenbroeder Konrad von Parzham. van de orde der Capucünen. Zondag 22 Juni, hebben de heiligverkla ringen plaats van de zalige Catharina Tho mas van de Spaansche ordesprovincle der Augustlnessen en van de zalige Lucia Fl- lipplnl. stichteres van de zusters-onderwij- zeressen, die naar haar genoemd worden. Zondag 20 Juni, den feestdag van Sint Peter en Paul, heeft de heiligverklaring plaats van den zaligen kardinaal Robertus van en „Voerman Henschel". Tooneels pel in 5 bedrijven van Gerhart Hauptmann 9.15 10.25 Concert. Orkest en zang 10.25— 11.50 Dansmuziek. ZEESEN, -1635 M. 5.50—11.50 Le zingen 11.50—12.15 Gramofoonpl. 12.15t-2o Lezingen 1.201.50 Gramo foonpl. x.50—3.50 Lezingen 3.50—4.50 Concert 4.50—7.50 Lezingen 7-50 „Das Wirtshaus im Spessart". Hoorspel van Hermann Gaup 8.40 Dansmuziek - 9.10 Berichten. K Mevrouw: „O! Kom toch eens kijken! Kom gauw Meneer (in zijn slaapkamer) „Wat is er?” Mevrouw „Nu moet je toch eens zien 1" Meneer „Wat dan Mevrouw „Als ik nu zeg, dat je hier moet komen.. Meneer (verschijnt tn pyama, het gezicht heelemaal ingezeept) „Nu Mevrouw „Kijk eens op het balkon De azalea, waarvan we dachten, dat ze dood was, heeft een knop gekregen I” Meneer „Neen maar, je hebt gelijk. Nu, dat bewijst, dat zij haar bestaan wil voort zetten.” Mevrouw „Zegt die knop jou niets an ders Meneer „Och, je weet, dat ik niet sterk ben in plantkunde Mevrouw „Er is hier geen kwestie van plantkunde, maar van de Lente. Wij zijn in de Lente 1 Alles spreekt er van de blauwe lucht, deze fijne,^tristallen vaas, waar de zonnestralen in weerkaatsen*t Is Lente Meneer „Daar praten de menschen al een week over Mevrouw „Dat had je me dan wel eens kunnen vertellen. Je zegt me ook nooit wat Ik moer alles altijd hooren van anderen. Wij leven alleen maar in schijn met elkaar, in werkelijkheid zijn we vreemden." Meneer „Toch zou ik niet graag willen, dat je dacht, dat ik die tijding langs geheim zinnige wegen had ontvangen als je op den kalender had gekeken, zou je het evengoed geweten hebben als ik." Mevrouw „Hm, jij neemt ook altijd zoo’n air van gewichtigheid aan.” Meneer „Laten we dezen eersten, mooien lentedag nu niet bederven door noodeloos gekibbel je wou, dat het lente werd, nü, je hebt je zin. Wat wil je nog meer En laat mij asjeblieft even den tijd om me te scheren Mevrouw (op vleienden toon) „Kijk nu eens even naar dien knop. Die zegt mij o, zoo veel. Zoodra de nieuwe bladeren ontluiken, voel ik ook een verandering in mijn ziel. Ik voel me jong. Ik heb lust om te zingen, te lachen, te hollen en te draven 1" Meneer „Zeker met Louis XV hakjes Mevrouw „Wat ken je me toch slecht 't Is eigenaardig we zijn nu al zeven jaar getrouwd, en 't is werkelijk of je expres nujn smaak en gewoonten niet wilt kennen. Lieve jongen, fk houd heel veel van het buitenleven. Als ik mijn zin kon doen, zou ik De vereeniging van Nederlandsche Ge meenten beeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden naar aanleiding van het b(j de Kamer Ingediende ontwerp van wet tot wijziging van de Woningwet. Adr. kan zich er mee vereenigen, dat. zoover de wet behoefte heeft aan een defi nitie van een begrip als rooilijn, een der- gelüke definitie ook in de wet wordt opge nomen. Ook heeft zij er geen overwegende bezwaren tegen, dat voor dc totstandkoming van de speciale rooilfinbesluiten een bijzon dere procedure in het leven wordt geroe pen, al heeft z(j tegen de voorgestelde procedure wel eenige bedenkingen. Adr. vestigt echter de aandacht op het gemis aan onderscheiding, dat er naar haar meening ten aanzien van de beide zooeven genoemde punten in het wetsontwerp be staat. De tweede opmerking betreft het niet voldoende onderscheiden tusschen alge- meene en speciale rooilijnen. Wat ten slotte de procedure betreft, zoo als die in art. XI is geregeld, moet adr. nog bezwaar maken tegen het scheppen van de mogelijkheid om van een besluit tot goed keuring van een rooilijn beroep op de Kroon in te stellen. De vaststelling kan daardoor aanmerkelijk worden vertraagd. Adr. zou ook om den omslag van de ver vanging. van de .bestaande bouwverboden door rooilljnbeslultcn te ontgaan, het bouw- verbod in de wet willen gehandhaafd zien. Met de bedoeling van het ontwerp, om de totstandkoming yaq het uitbreidings plan te vergemakkelijken door mindere detalileering te eischen. kan adr. instem men. Zd betwijfelde echter, of deze-bedoe ling in het ontwerp wel geheel tot haar recht is gekomen Meer in het bijzonder wenscht adr., wat de uitbreidingsplannen In het algemeen be treft, aandacht te schenken aan het nieuw voorgestelde artikel 31a der Woningwet, dat aan particuliere eigenaren van terrei nen. die voorkomen In een plan van uit breiding, waarvan de bestemming niet gedetailleerd is aangegeven, de bevoegdheid toekent aan den gemeenteraad te vragen een gedetailleerd plan voor die gronden vast te stellen. Tegen dit voorstel heeft adr. zeer ernstige bezwaren. Naar haar meening zou hierdoor een stap terug gedaan worden op den weg der ontwikkeling, die de stadsuitbreiding tot dusver heeft doorgemaakt. Tegen de voorgestelde wijzigingen in de Onteigeningswet uit adr. bedenkingen. De voorgestelde regeling betreffende de streekplannen voorziet, naar het adr. voor komt, niet in een behoefte. Ten slotte worden in het adres nog eenige artikelen van het wetsontwerp afzonderlijk besproken. DINSDAG 13 MEI HUIZEN. 1875 M- Uit»!. K-R-O.-Uit- zendinr 8.15—9.30 Gramofoonpl. 11.3012.00. Godsdienstig halfuurtje la.oi12.15 Politieber. 12.151.15 Con cert. K.R,OSfTrio 1.15—2-00 Gramofoon pl. 2.003.00 Vrouwenuurtje 4.00— 5.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Concert. Mej. Annie Hol, >opraan, Dora van Kuijk, piano 6.01—6.1 J-Dr. J. M. H. A. Martens „Medische Sportkeuring" 6.15—6.45 6.457.15 Cursus Kerk- -7.4$ Dr. R. Post „Over de Naar de ..Res. Bode” verneemt, heeft de Zeereerw. Heer W. J. van Turnhout ont slag gevraagd met ingang van I Sept. e.k. als pastoor te Zoetermeer-Zegwaart. wegens voortdurende ongesteldheid. Z.Eerw. te voornemens zich in Noord-Brabant te ves tigen. een aardig huisje hebben buiten, met mooien tuin....” Meneer „Zeker m Passy Mevrouw „Neen, op een dorp, waar kalm riviertje stroomt, en v-- gaardenKortom een I Meneer „Alleen in de Opéra kun je die plekjes' vinden. Laten we er meteen vanavond maar heen gaan.” Mevrouw „Jij staat altijd overal sceptisch tegenover op die manier zul je je nog eens gehaat maken.” Meneer „Kom, je begrijpt toch wel, dat ik maar een grapje maak ondertusschen droogt de zeep op mijn wangen op.” Mevrouw „Ik heb alleen maar oog voor dien knop en voor dat muschje, daar op het dak. Geef me gauw wat voor dat beestje. vlug danmisschien komt hij vlak bij me T” Meneer maakt een stukje brood, dat nog op zijn ontbijtbordje lag tot kruim: „Piet. Piet.... Mevrouw„Och neen, geen brood 1 Breek een koekje in stukjes, daar houdt hij meer van.” Meneer „Denk jij, dat hij zoo'n verfijnden smaak heeft Mevrouw, wijzend op de musch, die op den rand van het balkon is gaan zitten „Je ziet het bewijs Ik zeg je nogmaals, dat ik van de natuur houd en haar ken. Wij leven hier in Parijs een belachelijk leven. Ais ik bedenk, dat we maandenlang opgesloten blijven onder een grijzen hemel, dien we nog maar nauwelijks kunnen zien, omdat er altijd wel een of ander huis van minstens vijf verdiepingen in den weg staat.terwijl er in Auvergne, in de Dauphiné, in de Alpen Meneer „In Azië, Amerika, Afrika....” Mevrouw,^Zóö ver ga ik niet eens.” Meneer „Ik ook niet, maar als je toch aan het opsommen bent, moet je niets ver geten.” Mevrouw „O Te kunnen reizen Eens wat anders zien dan de eeuwige geplaveide straten met stof en modder te kunnen wandelen in een lommerrijke laan en dan in de verte de bergen te zien met weiden en koeien....” Meneer „Luister eens, kindliefik beloof je niet, dat je dat allemaal tegelijk bij elkaar zult vinden, maar ik zal mijn best doen. Als je zoo’n grooten lust hebt om naar buiten te gaan, vooruit dan maar. Laten we er dan maar eens een poos tusschen uit gaan.” Mevrouw „O Wat zou dat heerlijk zijn Meneer „Pak dan je koffer, ik zorg voor mijn eigen valies en dan op weg 1" Mevrouw „Hoe kan dat nu zoo opééns Ik heb immers geen japonnen, geen hoed, geen mantel Meneer „Neen, vrouwtje, zoolanjg je geweldige verlangens naar het buitenleven nog zóó zijn, dat je in de eerste plaats om je kleeren denkt, is het maar beter, dat je eens een keertje met me gaat dineeren in het Bois.” Wij moeten onze menschbeschouwing doen In christeljjken geest; wij moeten Christus zien in onzen evenmensch. ..Wat gij aan den minsten der Mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan.” Die waarheid moeten we tot onze levens waarheid brengen. Wanneer dat eenjnaal mogelijk zou zijn, zou dit de verhoogde redding brengen. Hoe moet de R. K. Arbeidersbeweging staan tegenover de naastenliefde? Zij moet daarvan het kenmerk zijn. Zij moet niet alleen onze verhouding kenmerken tot de andere maatschappelijke groepen; ook In de arbeidersbeweging zelve moet de beoefening der naastenliefde onze volle aandacht be zitten. Die vermaledljden scheiding tusschen het beginsel van de Katholieken en het practlsch toepassen In de verschillende „vakken” van het levensterrein, heeft al heel wat miseries gebracht, en ons al heel wat schade berokkend. Toch moeten we niet vergeten, dat ook de meest typische ondememer-kapitalist ook is onze medemensch. in wlen we toch ook Christus moeten zien. Ook in het bestrijden van onze tegenstan ders moeten we de liefde blijven beoefenen. die van den enz. Daaróm moet de strijd der arbeiders niet gaan tegen den patroon, doch tegen de ka pitaalbezitters. Spr. vindt het dwaas, dat wc wel hebben een gezag in den Staat, doch geen centraal gezag in de volkshuishouding, doch daar alles aan de vrije maatschappelijke krach ten willen overlaten. dc Brébeuf van Jezus. SlulUng van de studieweek De Verbondsvoorzltter. de Brujjn. sprak daarna het slotwoord. HU dankte de inlei ders voor de buitengewone wijze waarop zij hun stof hadden voorgedragen. De onderwerpen vulden elkander aan en vormden een geheel. De studieweek is geslaagd door de flinke deelname, de lesgevers, de aanwezigheid van den Minister van Arbeid. Priesters en belang stellenden. de pers in zooverre zij tegen woordig was den Directeur van het Re traitehuis en de Eerw. Zusters enz. Daarna werd de sociale studieweek, die 4 dagen de deelnemers in gezelschap had ge houden, gesloten. De Rjjkslandbouwconsulent te Berlijn «Teelt het volgende mede Op grond van de aan de Dultsche Re geerlng verleende machtiging Is bU- verorde ning van 6 Mei J.I.. met ingang van 13 Mei as. de waaraë der invoercertificaten bij den uitvoer o’er hieronder genoemde producten per 100 Kg. der uitgevoerde waar als volgt vastgesteki: Rogge RM. 9 (thans R.M. 6); blnnenland- sche gerst met een H L. gewicht van meer dan 67 K.G. R M. 9 (thans 6.50|; haver R.M. 9 (thans 6); levende varkens R. M. 27 (thans 24); versch. bevroren of eenvoudig tix-Bi reid ^arkcnsvlcc'ch R. M. 36 (thans 31.50): Varkd^shammen In luchtdichte ver pakkingen R. M 43 (thans 40 50). Bij den uitvoer van varkenskoppen, -poolen en -tongen worden geen invoercertificaten af- gegeven! levend rundvee R. M. 24.50; le vende schapen R. M 22 50; versch. bevro ren of eenvoudig toebereid rund- en scha- •penvleescli R. M 45; rund- en schajwn- vleesch in luchtdichte verpakking R. M. 60. Voor deze laatste vier rubrieken v erden tot dusver geen invoercertificaten afgege ven. De Rijksmiir.stor van Financiën Is bevoegd de afgifte van invoercertificaten b(j den uitvocr van rogge, rogge^hroot en haver met een termijn van 1 weck stop te zétten, zoodra te overzien is, dat de uitvoer van rogge en haver tegen de nieuw vastgestel de waarde ene hoeveelheid van 70.000 resp. 50.000 ton zal overschrijden. Het arbeidscontract is niet louter een individueele aangelegenheid tusschen pa troon en arbeider, maar heeft In het ver band van de gëheele volkshuishouding een sociale zijde. Daarom heeft het centraal gezag in de volkshuishouding of in den Staat er zich mede te bemoeien. In de middeleeuwen werd op een geluk kige wjjze deze sociale en centrale be moeienis opgelost in en door het gildewe- zen. waardoor het vraagstuk van mede- zeggingschap van den arbeid óf niet werd gesteld. ófKbevredigend werd opgelost. Thans leven we echter In een kapitalistische volks- waar het probleem acuut w 6.407.15 Gramofoonpl. )r. G. A. Dudok „tfZilliam r» a-rs- Utrecht. Liefdadigheidsconcert. Chr. Ora torium Vereen., Utrecht. Jo Vincent, sopraan, Jeanne Ruygrok, sopraan, Hans Gruys, mezzo-sopraan, Suze Luger, alt, Maurice Weynandt, tenor, Max Klosse, bas. Job. Wilderbeek, cembalo, Bern. Verhoeven, orgel, het Utr. Sted. Orkest. In de pauze Muzikaal tusschenspel. Na afloop Persber. Daarna Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. DA VENTRY, 1554,4 M. 9.35 Morgen wijding 10.05 Lezing 11.20 Concert. N. Desmond, sopraan, C. Bradley, bariton 11.50 Orgelspel door E. O’Henry 12.20 I. 20 Orkestconcert 1.20 Televisie 1.25 Gramofoonpl. 1.50 Uitz. voor scholen 3.50 Concert. Orkest en orgel 4.35 Kinder- uurtje 5.20 Lezing 5.35 Nieuwsber. 6.00 Viool-recital door E. Kersey 6.20— 6.40 Lezing 6.45 Lezing 7.05 Con^frt. Kwintet, T. Jones, tenor 8.20 Nieuwsjjer. 8.45 Lezing 9.05 Concert. Symphonie Orkest 10.0511.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIOPARIS1725 M. II. 501.20 Gramofoonpl. 3.05 Orljfst- concert en soli 7-30 -L* Grande Duchesse de Gerolstein". Operette van Jacq. Offen bach. LANGENBERG, 473 M. 6.256.50 Gramofoonpl. 6.50—7.50 Orkestconcert 9-4511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251-5° Concert. Or kest en sopraan 4.50—5.50 GramofoonpL 7.20 Orkestconcert. Intermezzo Koor- concert m. m. v. solisten. Declamatie. Daarna Vervolg concert. BRUSSEL, 508, 5 M. 4.20 Trio-con- cert 5.50 Gramofoonpl. 7.35 Cello- recital door Jean de Nocxei 8.25 Dans muziek 7.35 (Golfl. 338,2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 Concert door Strijkensemble a.20— 4.20 Orkestconcert en lezing 7.208.55 Den 7den Mei heeft Z. H. de Paus in een langdurige, particuliere audiëntie ontvan gen, mevrouw M. van der Aa van Water schoot van der Gracht uit Amersfoort, als secretaresse van 't Werk der H. Hartschil- den van het Apostolaat des Gebeds. Deze audiëntie werd aangevraagd door den H. E. Generaal der Jesuiëten en had plaats in de particuliere werkkamer van Z. H 1 Het prachtige album met de H. Hart- schüden in de talen der missiën, dat verle den jaar den H. Vader werd aangebo den door Z. D. H. mgr. Van de Wetering z.g.. was voor deze gelegenheid van ’t Mis- siemuseuni van Lateranen, waar het be rust. naar het vaticaan teruggebracht. Het werd voor den Paus op de schrijftafel ge legd. Onder herhaalde uitroepen: Quelle belle Oeuvre! Quel magnlfique album”, sloeg de H. Vader langzaam blad voor blad om en liet zich de gegevens van elk schild uitvoe rig uitleggen. Toen Z. H. vernam, dat het Sclüldwerk gesticht werd door het Nederlandsche Apos tolaat des Gebeds, zei de H. Vader: La Hollande a toujours de grandes initiatives pour la devotion au Sacré Coeur et pour les Missions”. Het gesprek over het Schild- werk was zóó geanimeerd, dat de majordo- mus den Paus moest komen waarschuwen, dat een groote algemeene audiëntie al een uur over tUd was. Toen men het Album van de sclirjjftafel wilde nemen, legde de H. Vader er belde handen op en zei: „Neen, neen, dat moet ijler blijven liggen: dat moet Ik later nog eens goed bekijken.” ee“ waar bosschen zijn en een meer, bergen, boerderijen, boom- i landelijk plekje;" Opéra Comiaue dus in ‘g ie 1 it e n >r 1. s t e s. It g o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5