ONS BLAD i L. FRANKENBERG, Alkmaar Luxe Verhuurinrichting Prima 4 en 8 persoonswagens beschikbaar A 15 cent per K.M. 'Ei--' XXXe EUCHARISTISCH CONGRES - 'X t' dit nummer bestaat uit twee bladen MAANDAG 12 MEI 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. lil f40 Voornaamste cKieuws Brand te Beverwijk Motorrijder en duo-zitster gewond de Zomertijd Van 5 M. hoogte doodgevallen Een reddingsmedaille voor een hond Telegrafisch Weerbericht Vele schepen opgelegd Brand te Purmerend Vijf auto’s door het vuur vernield De Be-Te te Beverwijk Door ruim 12000 personen bezocht UMar De Ernstige botsing te Bloemendaat De onlusten Britsch-Indie Gaat in in den nacht van Woensdag op Donderdag Ook de opvolger van Gandhi gearresteerd Opening radiotelefoonverkeer van Ned.-lndië met Frankrijk en België JOH. LAUWERS GARAGE JAC MET STUDIEBOEKEN voor U. L. O., Handelsschool, R. H. B. S., Gymnasium en R. K. Lyceum Het Lorentz-monument te Arnhem tö ja De brand in de &evan&enis van Columbus Doodefijk ongeval aan Hoogovens De crisis in het Visscherijbedrijf AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL r o X- o In Eucharistisch Een interessant interview met Mussolini v ija ndeljjk heden de t> De xaak de Leeuw: het doel bereikt. duizenden China, In Eind Mei 1931 gereed Het oproer in Texas om een neger. van den Voor zooveel noodig wordt er aan herin- Clarck Maxwell, de Barometerstand 9 uur vm: 753. vooruit. Barometerstand 770 4 m.M. te Barometerstand 750.4 mM. te de De Raad van den Volkenbond is hedenmor gen bijeengekomen. Doodelijk ongeval aan het Hoogovenbedrtff te Velsen. Gesprekken met Indië alt hei Nederlandsehe paviljoen op de tentoonstelling te Antwerpen De slot-processie grotoe slotprocassle Hierna volgden de verschillende religieuze orden van Tunis, de priesters gekleed in wit superplie. -Ten gevolge van een aanrijding bjj Roer mond zijn vier personen ernstig gewond De macht in China, worden ernstig. Aftreden van Sir Eric Drummond als secre taris-generaal van den Volkenbond? Een ultimatum gesteld aan den Kadji van Turangsai in Brttsch-Indië. ABONNEMENT tNvoor Alkmaar gn Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3X5; per post, per kwartaal X5S bU vooruitbetaling. Beverwijk. Vondellaan Ofschoon Bandietenoverval slachtoffers. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.14 uur. Hierboven nog een herinnering aan den ontzettenden brand in de strafgevangenis van Columbus, waar honderden gevangenen het leven verloren; de gevangenen worden na den opstand onder bewaking van soldaten naar een nieuwe verblijfplaats gebracht De opvolger van Gandhi, Abbas Tysbji, is gearresteerd. en de de de de de Hij ALKMAAR Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Speciaal dekenvewvoer. TELEFOON 572 TELEFOON 873 Vervolgen* had plaats. Aan het hoofd liepen de scholieren, vervol gens de verschillende broederschappen, de afgevaardigden van de verschillende paro chies van Tunis, Algiers, Frankrijk. Canada, BpanK Jtaten. Amerika an» Brand te Formerend. De terugkomst van Hr. Ms. „Hertog Hen» drik” uit W’est-Indië. Het Lorentz-monument te Arnhem. bit een breuk van been ot arm Lorentz zijn gebeiteld de beeltenissen Christiaan Huygens. Augwstln Pre?nel James Clarck Maxwell. terwijl aan zijn Het waterpeil in den Wieringermeerpoldcr staat reeds op 214 Me ter N. A. P. De schatgravingen te Zaandam. Vastgesteld zjjn de data der a. s. Zalig en Heiligverklaringen. derlandsche en Belgische vertegenwoordi gers met hen. die in Indië de inzendingen voor Antwerpen hebben verzorgd. Dr. Post- nerd. dat de zomertijd aanvangt den 15den Mei a.s. De overgang geschiedt In dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam. op den dag. waarop de zomertijd aanvangt, twee uur aanwijst in den voormid dag. het geacht wordt te zijn drie uur in dien voormiddag. De overgang naar den zomertijd geschiedt m.a.w. dit jaar dus In den nacht van Woens dag 14 Mei op Donderdag 15 Mei ten 2 ure. De laatste algemeene vergadering. Zaterdagmiddag werd de algemeene ver- gaderlng geleid door H. H. Em. de kardinalen Ascalescl, aartsbisschop van Napels en La- vitrano. aartsbisschop van Palermo; eenige Italiansche geestelijken hielden in deze bij eenkomst lezingen. Krdlnaal Ascalecl sloot de bijeenkomst met goede wenschen voor het welzijn van de gezinnen der Katholieke Ita lianen. Daarop hield de vermaarde Fransche historicus Louis Bertrand een lezing over het glorierijk verleden van Carthago en heel dit Afrikaansch gewest. In een roerende peroratie schetste de spr. de vemeven leer van St. Augustinus over de christelijke liefde; en in het licht van die leer de grootsche beteekenis van dit congres: een feest van broederlijke eensgezindheid, waaruit lulde opklinkt, tegenover de hate lijke en absurde leer van den klassenstrijd, de stem van Christus zelf en Zijn groote Liefdewet. In magistrale taal wees de redenaar zijn gehoor naar de Eucharistie, middelpunt, glorie en kracht der christenheid, eenlgen factor van wereldhervomrlng en wereldbe schaving, van eenheid, broederschap en naar het lichtend-en waarachtig symbool en den hechtsten band dier broederschap: de com- munle-bank, de ..mensa martyrum" door de voorvaders In het geloof, hier in de kerken en op de doodenakkers van Afrika alom op gericht. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD In den nacht van Zaterdag op Zondag werd^op het spoorwegemplacement te Purmerend een groote opslagplaats van aardappelen en g oente door brand vernield. Benevens een partU aardappelen, groenten, enz. werden 5 auto's door het vuur vernield. ...c - UÜMEAÜ: BOF 8. ALKMAAR Tolefoon: AdminlatnUu No. 4» Redactie Ne. CU Nog steeds is er in het visscherij bed rijf te IJmuldcn geen vooruitgang te bespeuren. Het. is en blijft een slechte toestand. Van de on geveer 200 trawlers tellende vloot is thans bjjna de helft opgelegd, waardoor ook slechts een gering aantal schepen aan den Rijksaf- slag verschijnt. Hier is het dan ook een stilte, welke vergeleken met normale tijden etg op valt, terwijl aan de Zuidzijde talrijke schepen liggen, waarvan verschillende reederjjen zelfs tegen de hooge kosten, verbonden aan het versleepen naar de Haringhaven, opzien. De weinige trawlers, die nog binnen komen, maken: de lange reizen In aanmerking geno men. behoorlijke besommingen. De vangsten van Noordzeekabeljauw waren zeer goed, doch de vele aanvoer van IJslandkabelJauw drukte de prijzen. De vangsten der kleinere trawlers in de Noordzee, zijn wat tong en goede schol betrëft, zeer slecht, terwijl ook de grootere booten, die naar de Westkust van Engeland gaan visschen, slechts op geringe resultaten kunnen neerzien. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er brand uitgebroken In een pakhuis van aardappelen /en groenten, toebehoorende aan de fa. Hekel te Purmerend. Het pakhuis brandde tot den grond toe af. Behalve de aardappelen en groenten, welke er geborgen waren, gingen 5 auto’s verloren, waaronder 4 van de firma Jorrits- ma te Purmerend. M< verlie. v«n 'n anderen vinger koude vloedgolf voorbij is., hetgeen alleen het geval kan zijn, wanneer de algemeene luchtdrukverdeeling geheel gewijzigd wordt Het XXXe Internationaal Congres te Carthago gesloten. De aardbeving in Perxlë heeft 2000 slacht offers geëhcht. A Midden- tusschen Woensdag en Donderdag aan de Westzijde dezer depressie zich snel een secundaire ont wikkelde. die Donderdagmorgen boven het Skagerak was aangekomen, kreeg het ver schijnsel belangrijke versterking, waarbij rich vrij hevige regen- en hagelbuien ontwikkel den. Tijdens de regenbui van gisteren daalde de temperatuur (omstreeks 12 uur) tot 8 gra den Celsius, d.w.z. tot een niveau, dat In den winter geen slecht figuur zou maken. Raadplegen wij de weerkaart van Donder dag. dan zien wij. dat zich een tongvormig gebied van lage temperatuur uitstrekte, waar door op bijzonder duidelijke wijze de enor me Invloed van den kouden Noordelijken luchtstroom op de weersgesteldheid gede monstreerd wordt. Het is geen wonder, dat van oudsher de gevolgen van zulk een koude vloedgolf het onderwerp van groote belang stelling bij het volk en diepgaande studie voor de meteorologen is „eweest en het is zeker een van de successen der weerkunde, dat zij klaarheid heeft gebracht in de oor zaak van de groote voorjaarstemperatuur- daling. Voegen wij, hieraan nog toe. dat uit den aard der zaak dit verschijnsel eenige dagen moet duren, omdat de koude niet kan ein digen, voordat de polaire luchtstroom, de Overleden is de heer C. H. Twaalfhovan, algemeen penningmeester van den K.R.O, Benoemd is tot pastoor te Castricum de Zeereerw. Heer tl. v. Oostwaard. Een Reddingsmedaille voor een hond Op verzoek van een Ameiikaansche Ver- eemging tot bescherming der dieren is de gouden reddings-medaille van den Amen- kaanschen Staat Massachusetts verleend aan een eenvoudigen herdershond, die naar den naam „Prins” luistert. De medaille werd den hond in het gebouw van de vereeniging tot dierenbescheiming plechtig omgehangen. De hond had zijne „decoratie" werkelijk ten volle verdiend, want hij redde zijn kleine meesteres, de 2-jarige Eileen Sepson. door zijn schrander en onverschrokken optreden van een wissen dood. De kleine had met den hond het ouderlijk huis verlaten in de nabij heid van Middlebord. zonder dat de ouders het wisten, en was op den spoorweg geraakt, die naar New Port voert. Zij werd moe en ging tusschen de rails zitten. De hond had het kind in het begin uit het oog verloren, volgde echter het spoor en kwam er juist bij, toen een trein in de bocht verscheen en over de rails donderde, waarop het kleine meisje in slaap gewallen was. „Prins” pakte zijn jonge meesteres kort en bondig bij haar jurk en trok haar zoover van de rails af dat de voorbijgaande trein haar heelemaal niet raakte. Ooggetuigen hadden uit de verte het voorval met angst en ontzetting gevolgd. Onder leiding van den hond brachten zij het kind weer terug naar de ouderlijke woning. De tweede Beverwijksche tentoonstelling van handel en Industrie is in totaal bezocht door 12.625 personen, waarvan 7000 tevens een bezoek hebben getracht aan de feest zaal Ober-Bayern Den 31-jarigen J. J. Nijman. wonende te Beverwijk, en werkzaam bij de electrlsche centrale der hoogovens te IJmulden. is Zater dag een ernstig ongeluk overkomen. Er moest van eenige buislelldngen. welke zich pl.m. 5 M. boven den beganen grond bevinden, een plank verwijderd worden. Nijman had zich daartoe op een der lei dingen begeven, toen hij plotseling het even wicht verloor en naar beneden stortte, waar bij hl) ongelukkigerwijze met het hoofd een vooruitstekend gedeelte van een pomp raak te Bewusteloos werd de ongelukkige opge nomen en naar het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk overgebraèht, waar hij heden nacht aan de gevolgen van den val Is over- 'eden. Hij laat een vrouw met een kindje achter Het is een verschijnsel, hetwelk telken jare omstreeks dezen tijd, soms vroeger soms la ter voorkomt, dat op meer of minder warme dagen een sterke daling van de temperatuur volgt, die gepaard met Noordelijken wind een -betrokken lucht en regen- of hagelbuien. Een oud volksgeloof bracht dit verschijnsel In verband met de z.g. jjshelllgen of „strenge heeren," Mamertus. Pancratlus en Servatius, die op 11. 12 en 13 Mei herdacht werden, waarschijnlijk omdat op of omstreeks die da gen een belangrijke teruggang in deze stij gende voorjaars-temperatuurlijn nogal vaak voorkwam. Met de opleving van het weten schappelijk meteorologisch onderzoek hebben verschillende meteorologen zich met een nauwkeurige studie van dit merkwaardig ver schijnsel bezig gehouden, waarbij o.a. geble ken is. dat dee telken jare terugkeerende tem- peratuursdaling niet gebonden is aan bepaal de dagen in Mei maar nu eens eerder, dan weer later voorkomt. Het verband tusschen het verschijnsel en de ..strenge heeren” is daarmede verbroken, maar de koude periode keert telken jare terug. Dit Jaar hebbep wij gelegenheid de bijzondere strengheid van het verschijnsel te beleven op de dagen die het oude volksgeloof er vooi stelde, want alsof het er op uitgerekend is, kwam de terugval der temperatuur precies op tijd. De moderne meteorologie, zegt het „Vad”, waaraan wij een en ander ontleenen. kent de juiste oorzaak van het verschijnsel. Een machtige koude luchtstroom, komende uit het hooge Noorden, stort zich over geheel West- en Midden-Europa uit als een gevolg van de eigenaardige luchtverdeeling over de Noordelijke helft van dit werelddeel. Na de mooie, warme dagen die wjj gehad hebben toen de hooge druk geheel de Noordelijke helft en het midden van Europa beheerschte. heeft deze hqoge druk zich in het westen en Noordwesten gevestigd en verscheen in het Noordoosten een diepe depressie, waardoor het luchtdrukverval de richting W.-O. kreeg en de polaire luchtstroom naar Europa kon doorbreken. Toen De plechtige sluiting. De Pontificale Hoogmis tot sluiting van het Eucharistisch Congres had een ontzag lijke menigte doen samenstroomen rondom de ruïnen der Basiliek van den H. Cypria- aus. Aanwezig waren oa. een vertegenwoor diger van den Bey, de resident generaal Manceron, de gevolmachtigde Bonzon, en verscheidene leden van het militair en ci viel kabinet. Alle kardinalen en prelaten welke in Tunis aanwezig zijn omringden den Pauselijken Legaat, terwijl de Witte Paters de liturgische gezangen uitvoerden. Dén vertegenwoordiger v^n Frankrijk werd op liturgische wijze eer bewezen. Na het Evangelie dankte de Legaat na mens den Paus de bevolking van Tunis voor haar vurlgen ijver welke aan het Congres een onvergefelijk succes verzekerde. Na de Mis gaf de Legaat den Pauselijken Zegeq. De opvolger van Gandhi. de tachtig jarige Abbas Tyabji en zijn 59 vrijwilligers werden naar de ,43. Z.” meldt. Maandag ochtend te Naysari gearresteerd, toen zjj op weg waren naar Dharazana, waar zij de zoutdepóts wilden nemen. Hoogste Lacoruna. Laagste Ingö. Verwachting: Krachtige tot matigen, la ter tijdelijk afnemende. We telijke tot Zuid- wes tel ijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer overdag. ADVEKTENTTEPRUS: Van regel* f IJtS; etke regel meer UK RECLAME per regel 8.75 voor de eerste pagina; ruwde overig» pagina's •-» RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD- b(j voorwitbetaling per plaatsing f t-t» per advertentie ran regels; Iedere regel meer J 8.12 Receptie bU Carthage's Aartsbisschop Zaterdagmiddag heeft mgr. Lemaitre. dc primaat van Afrika, in zijn paleis te Tunis een receptie aangeboden aan den kardinaal- legftat, den resident van Frankrijk en den Beyvan Tunis, die zich bij deze gelegenheid wederom liet vertegenwoordigen door zijn oudsten zoon, prins Mohammed ei Tajeb. Zeven kardinalen en zeventig bisschoppen waren daar aanwezig, te midden van twee honderd andere genoodlgden. Gesproken werd door mgr. Lemaitre. den Franschen resident en kardinaal Lépicier De Nederlandsehe sectie-vergadering De Hollandsche sectie, waaronder, behalve de pelgrims uit de Noordelijke Nederlanden ook een groot aantal Vlaamsch sprekende Belgen behooren. hield een bijzonder geani meerde bijeenkomst. Onder de aanwezigen waren o.a. de bijt schoppen van Gent en van Luik. mgr. Cop- pieters en mgr. Kerkhofs. Nadat pater Bosman gespróken had over het Eucharistische leven bij de heiligen van de oude Afrikaansche kerk, nam pastoor Lucassen uit Den Haag hét woord. Na eën historisch overzicht gaf spreker een inzicht in fhet streven en werken van Nederlands Katholieken. De bischop van Gent. mgr. Coppleters, wees op de bijzondere vereering, die de Katholieken van Nederland hebben voor het H. Sacrament. Mgr. Smit bracht de Eucharistische' vroomheid van de Vlamingen tot haar recht, en schilderde een aangrijpend beeld van den heiligen priester en groeten dichter Guido Gezelle. Pater van Dijk sprak over de wijze waarop de H. Augustinus door zijn moeder, de H. Monica gebracht werd tot de H. Eucharistie. Mgr. Heylen vergeleek dit congres met dat te Amsterdam en spoorde de deelnemers aan om met een nog dieper Eucharistisch leven terug te keeren uit dit martelaarsland naar Nederland en België, landen waar het Eucharistisch leven zoozeer bloeit. In de vergadering der priesters heeft pa ter van Dijk, in het Latijn een rapport uit gebracht aan de talrijke geestelijken, die zich in de primatiale kathedraal van Car thago verzameld hadden. Met waarlijk apostolischen geest en bui tengewone persoonlijke beleving schilderde hij de heiliging van den H. Eucharistie Alle el>.nnë. op dit tiled lira inaevoige de «r«kerinl<v.M,rwa.rden texea opgevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen den nacht van Zaterdag op Zendag ontdekten surveilleerende polltie-agenten te dat in een woonhuis aan de aldaar iets niet in orde was van buitenaf nog niets te zien was, bleek, dat in het perceel; waarvan de 'bewoners afwezig waren, brand woedde. De politie alarmeerde onmiddellijk aé motorspuit, die in een minimum van tijd (de garage ligt op een paar honderd me ter afstand) ter plaatse was. Toen men zich toegang had verschaft bleek het huis van binnen geheel in brand te staan. De toegetreden lucht degfl het vuur nog in hevighe d aanwakkeren, zoodat heel spoedig het perceel in lichte laaie stond. De brandweer kon dan ook niet verhin deren. dat het huls totaal uitbrandde, het geen in zeer korten tijd geschiedde. Dank zij haar optreden echter, konden de belen dende perceelen behouden blijven. Van het naa~t gelegen huis had de dakgoot reeds vlam gevat. Door krachtig optreden werd dit gevaar echter bezworen. De bewoner, de heer van S. met zijn' ge zin. zouden gisteravond terugkeeren. In hoeverre de schade door verzekering wordt gedekt, kon men ons nog niet mededeelen ‘’Sf in jgravltatle-theorie en Niels Bohr, die quantum-theorie heeft toegepast op voorstellingen, die Rutherfort zich van atomenleer gemaakt had. Lorentz was afsluiter van de klassieke periode en leermeester van de periode na hem. heeft alle mogelijkheden der klassieke theo rieën uitgeput en er steeds den nadruk op gelegd, dat men bereid moest zijn alles te aanvaarden, wat het ook zij, mits zonder Inwendige tegenstrijdigheid, om verder te komen met het doordringen In de gehei men der natuur. In het monument staat Lorentz als mid delpunt tusschen de zes relief-portretten van m<*d< wereldberoemde natuurkundigen, die aanduiding zijn van zijn oplossend, baanbrekend en daardoor verbindend werk. In den langen stoet merkte men op vooraf gegaan door de Fransche vlag ëen groote groep priesters en rellgieuzen-oorlogsver- mtnkten. Vervolgens priesters, kanunniken, bisschop pen en aartsbisschoppen uit het buitenland, gevolgd doo/ Tunlsische. Hierna volgde onder een baldakijn van witte zijde met goed geborduurd, door zes Witte Paters gedragen, de kardlnaal-legaat omge ven door prelaten en edellieden uit zijn ge volg. Ten slotte de aartsbisschop van Carthago. Mgr. Lemaitre en de kardinalen gekleed in capa magna. generaal Dechambrun. opperbe velhebber van .de troepen in Tunis en het cëmlté van het congres. De processie werd gesloten door de Witte Paters. Na de processie verscheen de kardinaal le gaat op het middelste balkon van het bis schoppelijk paleis en gaf de menigH tot slot van het dertigste Eucharistische Congres den Pauselijken zegen. Het monument zal in ongeveer een jaar voltooid zijn en einde Mei 1931 worden ont huld. Wat betreft de plaats, welke het monu ment te Arnhem zal krijgen, kan worden medegedeeld, dat oorspronkelijk is gedacht aan een hoek, van de weide, welke den voor grond vormt van het park Sonsbeek, waar vroeger twee beelden uit de Grleksche my thologie stonden (Hippomenes en Atalantei. Het ontworpen monument poogt tot uit drukking te brengen zoowel de groote weten schappelijke beteekenis van Lorentz als zijn adel van karakter. Ter rechterzijde van zijn figuur zijn aan gebracht de beeltenissen van zijn drie groote voorgangers: Christiaan Huygens, de uit vinder van het slingeruurwerk; Augustin Fresnel, overleden 1827. die de golftheorie van Huygens In eere herstelde;. James Clarck Maxwell, die de fundamenteele ont dekkingen van Faraday wiskundig formu leerde in zijn theorie over electromagnetlsme. Aan de andere zijde van Lorentz, drie groo te tijdgenooten: Max Planck (wiens wer- kingsquantum een nieuwe gedachtenwereld opende in de wetenschap)Albert Einstein, algemeen bekend door zijn relativiteits- en Niels Bohr, heeft f Qflfin LeweniiHnge Kchcvle ongeschiktheid tot werken door - biteen ongeval met - nr A bij verlies van ecn hand. - *AE verliesvanen g g-as wUUUv" verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen I 13U," doodcliiken afloon I ZwUs- voet of ecn ooa 1 Z3a— duim of wijsvinger I UUs" Zaterdagmiddag twee uur had op den Duinlustweg nabij de buitenplaats Konings hof te Bloemendaal, een ernstige aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een auto bus van de firma BacRhuys, welke den dienst onderhoudt van Duinlustpark naar Aerden- hout. Per telefoon werd de politie hiervan in kennis gesteld, die terstond doktersassisten- tle inriep. Met de Motorbrigade was zij spoedig ter plaatse, waar zij den motorrijder V. met een gecompliceerde beenbreuk en een hoofdwond en mejuffrouw B., die op de duo gezeten had bewusteloos en met een hersen schudding op den grond vonden liggen. Dr. Bos verleende de eerste hulp aan me juffrouw B., terwijl de polltie V. zijn been spalkte en zijn hoofdwonde verbond. Inmiddels werd de firma Mathot uit Haar lem opgebeld en twee brancards ontboden, waarin de patiënten naar het Diaconessen huis te Haarlem werden overgebracht. Het ongeval had zich als volgt voorgedaan. De autobus van Backhuys kwam van de rich ting Overveen, terwijl van tegenovergestelde zijde een vrachtauto van Aerdenhout kwam welke elkaar passeerden. Op dit moment kwam de motorrijder V. met mejuffrouw B. op de duo van uit den tuin van Koningshof om in de richting Overveen te rijden. Het uitzicht daar ter plaatse is door hout gewas zeer slecht, zoodat de motorrijder de autobus, die rechts van den weg reed te laat zag. Hij trachtte nog van richting te veran deren, doch een aanrijding was onvermijde lijk. Hij kwam tegen den rechterkant van de autobus terecht met bovenomschreven gevolg. De motor werd geheel verniled. de autobus was weinig beschadigd, tetwijl de bestuurder alsmede de Inzittende geen letsel bekwamen. Hedenmorgen was de toestand van beide gewonden goed. De proefgesprekken tusschen Neder- landsch- Indië met Frankrijk en België, heb ben een bevredigend resultaat gehad, zoodat de radio-telefoondienst van beide landen met Ned.-lndië vöh Nederland, heden voor het publiek zal worden opengesteld. Het verkeer met met Luxemburg zal eerst op lateren datum worden geopend. Voor België geschiedt de opening van den dienst door een gesprek van den Bel gischen minister van posterijen met het hoofd van den Indischen P. P. T.-dienst namens den directeu rvan gouvernements- bedrijven. In den namiddag zullen voorts, bij ge legenheid van de opening van het Neder landsen Paviljoen op de ten toonstelling te Antwerpen van dit paviljoen uit gesprekken worden gevoerd met aldaar aanwezige Ne- derlandsche en Belgische vertegenwoordi gers met hen. die in Indië de inzendingen huma zal, zoo mogelijk In een gesprek met den gouverneur-generaal, Jhr. De Graeff de rij der sprekers openen. Zooals men weet heeft het Nationaal Lorentz-comité aan den beeldhouwer L. O. Wenckebach te Noordwijkerhout. opdracht gegeven tot het vervaardigen van een Lorentz-monument. dat te Arnhem zal wor den geplaatst. Het monument zal ongeveer zestien n.eter lang worden bij een hoogte van vier meter. De achtergrond zal een gesloten geheel vor men: een muur met sober ver derde kroon lijst, daarvóór een terras met orcede ‘.rap pen over de geheele lengte van het monu ment Voor het «erdlepte middenvak iv.uuj staat »ie figuur van Lorentz, in de lioud ng. welke l'.U steels In de collegezaal plnrht aan te f.. men d-j lin kerhand bij de nxers van re gtk.leede jas. de rechter ge strekt langs het lichaam. Ter weerszijden springen muurvlakken uit, die aan de voorzijde elk verdeeld zijn in drie pilasters. In dien ter rechterzijde van van en linkerzijde, die van Max Planck, Albert Ein stein en Niels Bohr prijken. In den muur achter het standbeeld (dat iets meer dan levensgroot In brons wordt uitgevoerd) Is gegrift: HENDRIK ANTOON LORENTZ. MLCCCLIII—MCMXXVIII.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9