Cheaue-koersen Burgerlijke Stand Alkmaar Laatste Nieuws N.V. JAN DE VRIES DE GANG VAN ZAKEN AAN DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VRIESIA KOUDWATERVERF AMSTERDAMSCHE BEURS '1 W EEDE BLAD DINSDAG 13 MEI 1930 ALKMAAR PROVINCIAAL NIEUWS Waarschuwing R. K. Jongevrouwen-Bond Opstootjes te Lodz OFFICIEELE MEDEDEELINGEN De Theresia-Film Aanslag op een radiozender RADIO-NIEUWS tiet radlo-reglement VOETBAL Ernstige botsinge Relletjes te Haite Beschadiging van een gebouw 500 inboorlingen in opstand De toestand in Britsch-Indie 224 Van Kol speelt Zondag a.s. wel De Malta-kwestie I 21 U 2 “h. Cycloon te Madagascar Alle kleuren 25 cent per pak ZAADMARKT ALKMAAR West-Friesch Kanafen-plan BERGEN BLADZIJDE 1 eer- DIENSTPLICHT de VERTROKKEN PERSONEN DINSDAG 13 MEI 1930 v (caöie DINSDAG 13 MEI 1930 170 431»/, 129»,i al-Indisch gehuwd will. van 107 Het Eucharistisch Congres te Carthago 470 Prolongatie Koen 8.15 Verdachten opnieuw tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. consumptieveiling voor groothandel. te verkrü- de leiding maar doel men Aan Verd. opnieuw tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld 1916 1911 Vorige Koersen wordt de Behangselpapier, 289 135 •07% l«0 195 93 71 50 y, AMSTERDAM, 13 Mei Heden wees het Gerechtshof arrest m de strafra^en tegen den 24-jarigen metaalbewerker C. F. C. en den 21-jarigen monteur 8. 139 117 95 •76% 26% tndustr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers 145 196% 356 exd 354 84 3U8 Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell 141 120 93% 59 105 52 93% 72 6a/lf 476%* i35»/, 114 ’22 51». 21 73% 49% 177% 152 170 9.70 34.65 12. C7 2.48 59.25 48.05 13. - 3C.25 66.45 66/65 66.45 7.30 35.K- 27. - 102% 102’/, 101»/,, >01»/,. 96% yjorheen. 36? 347 84 '72 60 Alkmaar. 13 Mei 1930. Burgem. en Wethouders van Alkmaar: WENDELAAR. Burgemeester A. KOELMA Secretaris Suiker H V A Hoerworedjo Vorstenlanden Actions idem Petroleum Dorische Petr Ga boes Kon Olie Perla k Peudawa Continental OU 33% 32 68% 178% 25% 26’ s Jn tegenstelling met de geruchten dat v Kol ook Zondag a.s. tegen de Belgen niet van de partij zou zijn, bereikt ons thans het bericht, dat de Ajacied in Antwerpen wel mee speelt. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Vrijdagavond a.s. te half 8 wordt de ‘e bijeenkomst gehouden. Men rekent op aller opkomst. Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 H Nederl 4 '6 Nederl NIndl926 B Spoorwegen union Pacific Waoasn Ctuc Milw St Pau Kansas Cltj Soutr. Erie Railr De diplomatieke medewerker van de ..Dol ly Telegraph weet mede te deelen. dat de Britsche regeering zich bezig zal houifen met de samenstelling van een Witboek over de verrezen"meeningsverschlllen tusschen Groot- Brittanjë” en het Vatlcaan over het eiland M#ra De huidige Britsche Gezant bij den H. Stoel zal binnenkort Rome verlaten, we gens zijn benoeming tot Britsch Gezant in ChUi. Het is dan zeer twijfelachtig, of de regee ring te Londen dan een opvolger zal be noemen. Zoolang de Maltakwestie hangende Is. zal de Britsche regeering zich er waar schijnlijk toe beperken, haar vertegen woon- diging bjj het Vatlcaan te doen geschieden door een zaakwaarnemer. Parfl» tlrusae; unnaen New-York Berlijn zlincn Home Madrid Mio Stockholm sooennagen Praag Weenen Varschau Bekendmaking van uitspraken in sake vrijstelling Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott TapanoeU..... Serbadjadl Silau v I CO. Allied Intercontln Rubber 102% 102’/,, 101»„ 101*/,, 96% Geboren: x. van hoven. Overleden: Pietertje Rükes, met Jacob Heertjes, .64 jaar. Johanna Maria Kloosterhuks, Beatrix Buteink, 76 Jaar. Eenige honderden werklooze vrouwen vrouwen van wciklooze arbeiders hebben gis teren het stadhuis van Lodz bestormd. Zü drongen de bureaux binnen en vernielden in verscheidene kantoorlokalen den inventaris. De politie die de orde moest herstellen, zag zich gedwongen, de vrouwen stuk voor .stuk naar buiten te dragen. Nadat de politie hier mede ruim 4 uur ingespannen bezig was ge weest. was de rust hersteld. Uil Port au Prirce op Haïti wordt gemeld, dat nabij Jeremie een ernstig incident plaats vond, doordat er eer conflict ontstond tus schen Amerikaanse he belastingambtenaren en 540 inboorlingen. De A rnerikn a nar he belas tinginspecteur en zijn 3 inhsemsctie assisten ten werden door steenworpen ernstig gew'ond. De politie maakte bij haar optreden tegen de menigte van haar vuurwapenen gebruik. stammen, liet te Pashawar een manifest verspreiden, waarin hij beweerde, te beschik ken over eer. groqte hoeveelheid machinege weren en zelfs over vliegtuigen. Te Digboi vonden ernstige botsingen plaats tijdens een Monammedaansche plechtigheid. 3 personen werpen gedood 10 zwaar gewond, terwijl een 100-tal personen lichtere verwon dingen opliep. 9.74’/. 34.70 12.C8* 2.48»/. 59.32% 48. IC Vi 13.04 30.37*2 66.52*/2 66.70 66.50 7.36% 35.07% Scheepvaart Holl Amerika Lijn dito Gem Eigens Kon Ned Stoomb Scheepvaart- Ome. Marine comm. Marine pret 298 Ex 137% I IC 116% 436»/, In den nacht van 15 op 16 Juni jj. had den beidt verdachten de deur en voorgevel van het gebouw van „Het Volk" met een vuile teerachtige vloeistof bespoten, evenals eenige verkiezingsaffiches van de D. A. P. Beide verdachten werden door de rechtbank wegens zaakbeschadiging veroordeeld tot een gevangepisstrax van één maand, terwijl de civiele vordering van de drukkerij „Vooruit gang" ad f 150, werd toegewezen. De civiele vordering van de federatie van de 8. D. A P werd niet ontvankelijk ver klaard. De Procureur-Generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het Gerechtshof vernietigde op formeele gronden het vonnis en veftxsrdeelde, opnieuw rechtdoende, beide verdachten tot eyi gevan- 128»-.. 4% 141% 307% 35% 398 157% 20% Kiekje amphitheater Donderdag 8 Mei. namiddag 5 aar. Ceremonie var de offerande der palmen. Tengevolge van den brand in het patro- naatsgebouw aan het Vanrebroek. konden de gezellige en intieme bijeenkomsten van den R. K. Jongevrouwenbond gedurende geruimen tijd niet gehouden konden worden. Thans echter is het patronaat weer opge bouwd. zoedat wederom vol goeden moed be gonnen kan worden. Intusschen heeft deze gedwongen rustpe riode toch deze goede zijde, dat zich nu een mooie gelegenheid voordoet om zich als lid aan te melden. Door het lidmaatschap ver krijgt men het recht, wekelijks lederen Vrijdag de bijeenkomsten bij te wonen, welke, naar gebleken is. zeer in trek zijn. J van deze mooie en wenschen te worden, aanmelden bij mevr. AMSTERDAM, 13 Mei Heden wees Let Gerechtshof arrest in de zaak tegen den 24- jarigen metaalbewerker C. F. C„ die terecht had gestaan wegens opzettelijke en weder rechtelijke vernieling en dfe door den politie rechter was veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Verd. had op 30 ApnJ 1J29 te Hilversum een draad van het electrisch net doorgeknipt, in de meening, dat dit de telefoondraad was. waarlangs de uitzending van de V. A. R A radio uitzending zou plaats hebben. De procureur-generaal Mr. Bauduin, had bevestiging van het vonnis geëlscht. Het Hof vernietigde het vonnis op formeele gronden, en veroordeelde verd. opnieuw tot een gevangenisstraf vdn drie maanden. De inhoud van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 3ter der telegraaf- en telephoonwet 1904 het z.g radioreglement, welke door, de Koningin is bekrachtigd, betreft niet d? verdeeling van den zendtijd. Algemeene ontevredenheid over de veilingleiding ..Een be stuurslid van de N.V. Alkmaarsche Exportveiling mag geen bestuursfunctie bekleeden aan de Veiling" aldus een (nlet- nitgevoerd) besluit van de algemeene vergadering van de N. V. Jongedames die lid nuttige vereentging wenschen te kunnen zich thans aanmelden bij A. Landman de Munk, Metlusgracht 3. Pieter Johannes Comelüs, Pieter Groen en Cornelia. Schoon- De Minister van Defensie heeft omtrent zie. aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hieronder genoemden persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: Pieter Portegjjs, lichting 1930. Uitspraak: Vrijgesteld voor één jaar. Tegen deze uitspraak kan uiterlük den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen door: ai den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoeksenrift daartoe, moet met rede nen zijn omkleed en worden Ingediend bü den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeellng Militaire Zaken, die voor de door- 'ending aan de koningin zorgt. Alkmaar. 13 Mei 1930. De Burgemeester van Alkmaar. WENDELAAR. HINDERWET Heden is op de gemeentesecretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van T. Smit, alhier, om vergunning tot het oprich ten van een smederij, met plaatsing daarin van een electromotor van 0.18 PK. tot aan drijving van een ventilator, in het perceel Laat 24. Bezwaren tegen deze opricting kunnen worden ingediend ten Stadhulze dezer ge meente. mondeling op Dinsdag 27 Mei e.k.. s voormiddag* te elf uur en schriftelljk vóór of op dien tiid. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hü die bezwaren heeit ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. 383*, 35% 40C% 157% De toestand aan de Indische Noordgrens blijft gesfiannen. De jiarticullere berichten in de ochtendbladen melden, in tegenstelling met de verklaringen van den staatssecretaris voor Indië, dat de voor Peshawar afgekon- digde bijzondere maatregelen tegen oproerige handelingen thans gelden voor de geheele Noordwestelijke provincie. Te Kohat zijn 7 vooraanstaande leden van iet nationaal congres gearresteerd. De leider der Noordwesteluke Turanjzai. Uit Fort Dauphin op Madagascar wordt ge meld. dat een cycloon bet. Zuidoostelijk deel van bet eiland heeft geteisterd. Vooral de nieuwe stad Manakara heeft zeer veel te lij den gehad De helft van het inboorlingen kwartier en een kazerne werden geheel ver nield, terwijl van de meeste huizen in de Europeesche wijk de daken werden afgerukt Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg Kunstzijde Van Bertel’s Pat Nieuwe Philips genisstrat van één maand, en wees de civiele vordering ten aanzien van verd. C. toe. en die van 8. af. daar deze door de verdediging was Ingetrokken. Koudwaterverf in poedervorm is gemakkelijk te verwerken en laatste jaren veelvuldig toegepast o.a. ter vervanging van ce.-2.PL en niet alleen uit een oogpunt van hygiëne verdient het gebruik voor aanbeveling, doch bij een goedgekozen kleurencombinatie verkrijg een veel smaakvoller en artistieker effect dan met Vriesia Koudwaterverf kan 5 tot 10 pCt. Kleurstof aardverf toeg voegd worden ter verkrijging van verschillende tinten. te artikelen voor een lagen prijs willen krij gen. Namens de onafhankelijke tuinders pa troons deelt spr. mede, dat deze organisa tie in een schrijven aan de N.V. ook haar grieven heeft kenbaar gemaakt; nJ. zü hou den het voor een onbedlngd recht om huh goederen, wanneer zü dat noodig eü nood- zakelük achten, minstens één keer op te houder;, waarvoor zü 24 willen vergoe den; vóór het tüdelük gebruik van de kisten wordt 3 cent per stuk vergoed. Tweedens verlangt deze organisatie in overleg met de veilingleiding het kwantum van de voor de klok te verkooperi producten vast te stellen, naar gelang het seizoen. Deze eisch komt vrüwel overeen met den eisch van .Steunt Elkander" betreffende de keur. Dit zün aldus de heer Elion slechts enkele hoofdbezwaren, welke wü. door ons verzoek kenbaar te maken langs redelüken weg. hopen te ondervangen. Zoolang echter een jjersoonlük regime op de veiling de macht uitoefent, zal het niet gemakkelük vallen, verandering gen; zoolang er niet iemand krügt. die boven de partüen staat, iemand, die persoonlüke belangen voorstaat, dan blitft het zoo. De grondfout is deze, dat de Alkmaarsche Exportveiling geen instru ment in de handen van de tuinders is om op de beste manier van hun producten af te komen. 8pr. verklaart zich gaarne bereid om tot een oplossing van deze kwestie mede te werken. Een büna elndelooze discussie ontstond hierna, waarvan het echter ondoenlük is deze op den voet in dit verslag te volgen. We willen daarom volstaan met hiervan slechts een Indruk te geven. De tuinders willen zich het recht voorbe houden om hun producten één keer op te houden; hetgeen hun goed recht is, temeer, daar er z<Jn. zooals we uit den mond van den heer Konijn hoorden, die. dank zü de bescher ming, die zü van de veilingleiding genieten, daar wel het recht toe schünen te hebben. Thans komt het vóór, dat een tuinder doordat hü zün goed niet op mag houden, op een partü bloemkool f 50 minder ontvangt, dan een ander voor eenzelfde partü van de zelfde kwaliteit. Ook de koopers zullen va thouden aan hun eisch om op monster te vellen, omdat zü bij het thans geldende systeem, met groote aan voeren. nolens volens dikwüls een kat in den zak koopen. Herhaaldelijk bleek uit de discussie we hoorden het zoowel uit den mond van den heer Gllon als uit die van den heer Wokke. dat men over de veilingleiding niet tevreden is. de veillngleider is niet voor zün taak be rekend en weet niet wat de kleinhandel noo dig heeft; hier staat niet iemand aan het hoofd, die boven de partüen staat, hetgeen heel goed begrüpelülc is, als men bedenkt, dat nagenoeg alle employé’s van de veiling, be stuurslid zün van de tuinderspatroonsvereenl- ging ..Algemeen Belang." En het is het be stuur van de N.V. zelf, dat in dezen een ver- wüt treft, dat de toestand aan de veiling thans een en al narigheid is. Indertüd is toch op een aandeelhouders vergadering met groote meerderheid het besluit genomen, dat een bestuurslid van de N. V. geen bestuurs functie aan de veiling mocht hebben. Dit be sluit is echter met voeten getreden, doordat de door velen gewilde verandering niet plaats vond en de veilingleiding in handen bleef van het bestuurslid van de N. V.; meerdere beloften, bü de reorganisatie toegezegd, zün echter niet nagekomen, waardoor de onte vredenheid bleef bestaan. Men wil de tuinders verplichten hun arti kelen te Alkmaar te vellen; doch, zooals we alweer uit de discussies hoorden, de vice-voorzltter van de N V., voorzitter van den Veilingkrlng „Schoorl”, de heer Wognum. is een van de eersten, die naar elders gaat; het asperges naar Beverwük en met aard beien naar Heiloo. omdat deze artikelen aan de Alkmaarsche Exportveiling niet aan den prüs komen. Ook de bemoeiingen van den gedelegeerde van de gemeente Alkmaar en het bestuur van de N. V. werden aan kritiek onderworpen. De heer Gllon betoogde, dat de heer Thomsen alleen had toe te zien of de gelden, die de gemeente in de veiling gestoken heeft, goed beheert; spr. was van meening, dat deze ge delegeerde van de gemeente mede al de na righeid aan de veiling veroorzaakt heeft, door zooveel mogelük macht te concentreeren in de leiding van de veiling; alleen omdat de vei- lingleider zich zeker weet van de bescherming van het gemeentebestuur, oefent hü zoo’n regime op de veiling uit. De afgevaardigde van de gemeente speelt aan. de veiling een rol, die hem niet toekomt; hü heeft zich niet te bemoeien met technische dingen. Omdat echter, aldus de heer Glion. de or ganisaties te veel lijdelük toezoen, en de le den van de organisaties niet ten volle staan achter hun besturen, hebben de organisaties geen macht; en dat weet de N. V.; als alle organisaties eensgezind waren, dan was het spoedig uit met het regime van de N. V. Spr. spoorde daarom de organisaties aan eerst de fout bü zichzelf te zoeken, en daarna ge zamenlijk in een adres den gemeenteraad van Alkmaar in te lichten omtrent den gang van zaken aan de Alkmaarsche Exportveiling; op dat dit college ook eens van een anderen kant, dan van den gedelegeerde van de ge meente in de N.V. te hooren krügt, wat er daar gaande is. Als de organisaties met fei ten komen, dan zal een dergeljjk adres als een geluid van alle organisaties, zeker weer klank vinden. De voorzitter uitte den wensch, dat de machtige organisatie van den L. T. B.. waar mede de veiling staat of valt, ook het belang- zal inzien van de nieuw voorgestelde regeling en een daarvoor gunstig advies zal uitbrengen aan het bestuur van de N.V. Spr. hoopt, dat het bestuur van de N. V. over 14 dagen haar houding zal hebben bepaald, opdat de orga nisaties dan weten wat hun te doen staat. Met den wensch. dat de gevoerde discussies in het belang mochten zün van den gang van zaken aan de Alkmaarsche Exportveiling in de toekomst, sloot de voorzitter onder dank de vergadering. Naar aanleiding van een de vorige week gehouden vergadering van belanghebbenden bü de Alkmaarsche Exportveiling. waarin de middelen besproken werden om een betere regeling van vellen te verkrijgen aan de Alkmaarsche Exportveiling. werd gisteren avond. wederom op initiatief van de koop- liedenvereenlgtng .Steunt Elkander” in ,,’t Gulden Vlies" een vergadering gehóuden, waartoe waren uitgenoodigd de besturen van de vakgroep Tuinders van den R. K. L. T. B.; de onafhankelüke Tuinderspatroonsver- eeniging; de Tuinbouwvereenlglng .Schoorl” Tuinderspatroonsvereeniging .Algemeen Be lang"; de N.V. Alkmaarsche Exportveiling en de Alkmaarsche Grosslersvereenlging. Alleen de twee eerstgenoemde organisaties hadden aan de uitnoodiglng gevolg gegeven; de laatstgenoemde had bericht niet aanwe zig te kunnen zün, terwül van het bestuur van de Veiling een schrüven was ingekomen, dat het er geen prüs op stelde deze verga dering bü te wonen. In dit schrüven van het bestuur van de N.V. was voorts medege deeld. dat het verzoek van .Steunt Elkan der” om een andere wüze van vellen in te voeren, was doorgezonden naar de vérschil- lende belanghebbende organisaties om ad vies een schrüven aan de N.V. dat .Steunt Elkander" de tegenwoordige wüze van vellen alle medewerking opzegt, werd door het be stuur van de N.V. voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter, de heer J. Geels, deelde, naar aanleiding van enkele in de vorige ver gadering door den heer Pander gedane op merkingen volgens welke de Amsterdamsche Kooplieden niet akkoord zouden gaan met de door .Steunt Elkander" voorgestelde an dere wüze van veilen, mede, dat blükens nader onderzoek 9<L,pCt. van de Amsterdam sche Kooplieden zich met deze nieuw voor gestelde regeling akkoord gingen; slechts ’n hunner bleef neutraal; de heeren v. Looyen, Kuyper. Snoeks en Willems o.a. waren tegen de thans geldende regeling. De Heldersche kooplieden, de heer Deutekom (Behagen) en de heer Vroegop verklaarden zich allen voor de door .Steunt EHeander” voorgestelde nieuwe regeling. Er bleef dus van de woor den van den heer Pander niet veel over. De klein- en de groothandelaars zün dus in het algemeen tegen de thans geldende regeling aan de veiling; de toestand Is dan ook niet zoo. dat nog lang op een nieuwe regeling gewacht kan worden; als straks de aan voeren grooter worden, zal het absoluut onmogelük zün een overzicht van de produc ten te krügen, terwül er ook met het weg halen groote moellükheden ontstaan. De directeur aan de veiling schünt echter op den oud3n voet door te willen gaan, of schoon het gros der bü de veiling belang hebbenden er tegen is. Wanneer de velling- lelder echter zün wil doorzet, dan loopt het vast aan de veiling. De voorstellen van den veillngleider worden op de aandeelhouders vergadering van de N.V. toch aangenomen; de praktük heeft het altüd uitgewezen, dat voorstellen, komende uit de kringen van tuinders en kooplieden, de direct belangheb benden bü de veiling, afstuiten op de meer derheid van tegen-stemm-nde aandeelhou ders, die men nooit op de veiling ziet en soms elders wonen. 8pr. vraagt wat er gebeuren moet om tot een andere regeling te komen. De heer Wokke (vakgroep Tuinders L. T. B.) erkent, dat aan het tegenwoordige vei- lingssysteem fouten kleven en het is een moeilijke vraag: hoe moet het nu wél. 8pr. wil eerst de meerderheid van de (Woensdag avond te houden) vergadering van den L. T. B. laten beslissen en dan een bepaalde meening daarover uiten. De voorzitter stelt nog eens in het licht, hoe de thans ge’dende regeling eens moet vastloopen. Het is voor den handel ónmoge lijk op papier te koojien; men kan het arti kel niet beoordeelen; het komt voor, dat een tuinder voor zün goede waar een slechten prüs maakt, terwül een ander voor rommel een hoogen prüs behaalt. Spr. acht het daarom verkleselüker, dat alleen monsters door de veiling gaan, niet zooals alles. De Alkmaarsche veiling is jgn con- sumptieveiling. waar in het seizoen een 40- tal artikelen komen. Wanneer zoo’n veiling de allures gaat aannemen van een export veiling. krügt het artikel zün prüs niet. Daarom moet de handel het recht hebben te koopen wat hü noodig heeft en zelf daar over kunnen beslissen. De heer Laars begrijpt' niet, dat er tuin ders zün. die tegen de voorgestelde nieuwe regeling zün. Herhaaldelük komt het thans voor, dat iemand voor goede producten een slechten prüs maakt. De heer Elion betoogt, dat de beste rege ling van den gapg van zaken aan de veiling die is, welke ontstaat tusschen aanvoerders en afnemers. De medezegglngsschap na de reorganisatie aan de tuinders beloofd, is zoek en thans zitten we weer volop in de narig heid: Alleen omdat er altüd iets anders in het spel is, dan een goed en vlot bedienen van aanvoerders en afnemers; omdat dat er achter zit, is het moeilük tot goede toestan den te komen: men speelt nooit open kaart. Men wil groote partijen in handen van en kele vrienden spelen; men wil groote partüen aan voeren, maar er zün daar geen koopers voor. Dit is het motief, dat echter niet ö"penlük erkend wordt. De baas aan de veiling moe ten zün' elgenlük de aanvoerders en koopers en al diegenen, die zich daartusschen drin gen, spelen slechts de baas. Spr. heeft daar geen bezwaar tegen, als spr. daar maar niet de dupe van wordt. Spr. zou het veel eer- lüker vinden, als de veilingsleidlng openlijk erkende: we willen de omzetten in een veiling Dit wordt echter niet gezegd. Door het malle optreden van de veilingsleidlng gaan reeds verschillende kleine aanvoerders naar elders; zoolang de veilingleiding beslist over het eigendom van de tuinders en van de koop lieden blüft het onderling een permanente ruzieboel. Spr. wil slechts laten uitkomen, dat het hapert aan de openhartigheid, spr. wil trachten zooveel mogelük openhartig te zün. omdat hü niete te verbergen heeft. Wü willen den hoogst mogelüken prüs en nemen het den kooplui niet kwalük, dat zü de bes- Zooals wü onlangs meldden, heeft minister Reümer. op aandrang van Ged. Staten van Noord-Holland, in beginsel toezegging ge daan van een Rljksbüdrage tot één derde van de kosten der ontworpen West-Frlesche kanalen van Alkmaar naar Kolhorn, van Stolpen naar Kolhorn en van Hoorn naar Medemblik. De kosten van deze kanalen zün geraamd op rond zeven mlllioen gulden. Voor land- en tuinbouw, handel, nijver heid en scheepvaart, zün deze kanalen drin gend noodig en. de urgentie dringt nog des te meer, pigdat de droogvallende Wierlnger- meer aldus voor het verkeer te a’ater kan worden tqegankelük gemaakt. Thans echter is het punt, dat de groot ste zorg baart, het verkrijgen van de bü- dragen der gemeenten en waterschappen in de belanghebbende streken, die bü het ont werpen der kanaalplannen blllük zün ge acht. ’Naast het één derde gedeelte, dat het rük büdraagt. neemt de provincie niet minder dan de helft der kosten voor haar rekening. Slechts één zesde blüft dus voor rekening der gemeenten en waterschappen. Aan de toezeggingen voor het kanaal Hoorn-Me demblik, ontbreekt nog veel, maar beter is het gesteld met de kanalen Alkmaar Kolhorn en StolpenKolhorn. De provincie die voor naar rekening de kanaalwerken zal uitvoeren, heeft zich in- lusschcn op hit standpunt geplaatst, dat het een zesde gedeelte door de streekbelangheb- benden ten volle moet zün toegezegd, als met de uitvoering zal worden begonnen. ■lOed. Staten hebben zich nu kort geleden tot <*c (-en tenten en wa'erscnapper. -ewend met sterken aandrang de ontbrekende bü- dragen alsnog toe te zeggen. Ook hlerbü blükt echter, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, want reeds hebben enkele be sturen hierop afwijzend beschikt. Het gevaar wordt nu dreigend, schrüft de „Tel.", dat: van de genoemde kanalen vooralsnog geen enkel kan worden gegraven, waarmede de besturen der gemeenten en polders, die een afwiizend standpunt in nemen. wel een zeer groote verantwoorde- lükheid op zith nemen. De eenige oplossing schünt nu, dat ande ren de ontbrekende bijdragen voor hun rekening nemen. Vooral in de streken van Alkmaar en Behagen wordt naar de beide Noordelljkste kanalen zeer verlangend uitgezien en ge hoopt, dat een oplossing uit de bestaande mo ilükber' spoedig zal worden gevonden. Voor het provinciaal bestuur van Noord- Holland, dat hlerbü krachtig wordt gesteund door de Kamer van Koophandel van Hol lands Noorderkwartier, de comml sie-Van Aalst, het plan goed gezinde gemeente- pol derbesturen en landbouwvereenigingen als büv. de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, is ii deze een mocilüke taak weggelegd. Uit alles blükt echter intusschen. dat deze zoo krachtig mogelük wordt voortgezet, zoo- dat men voor het uiteindelijk welslagen vooralsnog vol goeden moed blüft. J. Ph. Wegenwijs, G. K. kappersbediende van Verdr. Oord 98, naar Wassenaar A. Kroon en gezin, N. H., z. ber., van St. Annastr. 22, naar Warmenhuizen A. Pott, N. H. dienstbode van Ritsevooit 27, naar Eindhoven J. M. Liefting,. R. K., brood bakker, van Statronsweg 6, naar Egmond Binnen A. M. C. Baten, geen, z. ber., van Gr. Nieuwland 33, naar Antwerpen K. Mors, R. K., z. ber., van Ramen 6a, naar Amsterdam Tr. van Zoonen, N. H., pen sionhoudster, van Nreuwesloot 45, naar Bergen S. Huigen, N. H., Dienstbode, van Kenn. Straatweg 169, naar Beets J. Borst en gezin, N. H. Veehouder, van Heldersche weg 5(J, naar Bergen A. Borst, echtgen. v. Y. Bruin, N. H., alsvoren M. Sterk, N. H., verpl. van Zeglis 85, naar Dordrecht P. M. van Zwan, R. K., smid, van Polderstr. 10, daar Renkum C. ATTfenrRman en ge zin, R. K., van Snaarmanslaan 79, naar Ooltgenspiaat Wed. L. T. H. F. Koelman, geen, van Spoorstr. 68, naar Den Haag J. Tht Reiier, N. H., HoofdverpL van Wilhelm, laan 11, naar Vlaardingen ;.H. Velthoven, geen, van Fnidsen 95, naar Am sterdam K. Klomp en gezin, geen, los arb., van Karl Marxstr. 5, naar Amsterdam L. Koutgast, ger., pred., van Egmonderstr. 10, naar Dordrecht (en gezin) C. A. Buter, N. H., z. ber. van Steünstr. 15, naar Dor drecht G. Igesz, en echtgen., geen, E. L. graanhandelaar, van Bierkade 16, naar Ber gen N. de Vlies en gezin, N. H-, geen, ijzer werker, van Schelphoek 8, naar Rotter dam D. Louwerse en gezin, N. H., geen, kantoorbediende, van Roemer Visscher- straat 2, naar Bergen L. Groen, O. C., - dienstbode, van Langestraat 82, naar Bergen Wed, G. A. Koeze-Kossen, N. H-, van Nieuw poortslaan 145, naar Heiloo Berkhout, R. K., slagerssnecht, van Oudegracht 72, naar Warmenhuizen R. Th. Jansen, R. K., poetser Ned. Spoo. w., van Zocherstr. 16, naar Amersfoort S. M. de Ridder, N. H., kinderjuffrouw, van Langestr. 60, naar Oostburg G. C. Begum’ R. K., sigaren maker, van Koningsweg 82, naar Bergen Wed. J. Buitenhuis en gezin, R. K., van Koningsweg 82, naar Bergen B. Burmann, R. K., bankwerker, van Sandersbuurt 2i, naar Hilversum A. Heims, van Laat 217, naar Den Haag L. Schneiders, N. H., dienstbode, van Emmastr. 6, naar Kalden- hausen J. Bakker, R. K., fabr. arb., van Vondelstraat 8, naar Castricum J. Bakker en gezin, D. G. en geen, Kaaskoopers- knecht, van le Landdwarsstraat 24, naar Ursem T. Hobma, R. K. religieuse, van V. Everdingestr. 18, naar Delft. Hedenavond te 8 uur zal in ,,’t Gulden Vlies" de laatste vertoonfng plaats hebben van deze wondermooie film, die reeds door zeer vele Alkniaarders is gezien. Hen, die deze film nog niet hebben gezien, wekken wü op. vanavond hun verzuim in te halen. De muzikale illustratie van de heeren Kiebert, piano, en Halma, viool, draagt veel tot de gewenschte stemming bü. De burgemeester van Assen geeft het pu bliek in overweging om alvorens handels- relaties aan te knoopen met het Internatio naal Premie-, Obligatie- en Spaar kantoor te Assen, directeur Tj. Broersma, wonende aan den weg door de Zandgaten aldaar, in- llchlngen in te winnen bü *het hoofd der politie te Assen. i Uit klachten de laatste dagen ingekomen blükt, dat hij reeds verschillende personen heeft gedupeerd. Keuringsdienst Door den gemeentelü- ken keuringsdienst hadden gedurende de maand April IJ. de navolgende keuringen plaats Gewone slachtingen: 12 runderen, 2 vette kalveren. 17 nuchtere kalveren. 18 varkens boven 60 en 5 varkens beneden 60 Kg. ge slacht gewicht. Noodslachtlngen9 nuchtere kalveren, goedgekeur den 9 nuchtere kalveren afge keurd. Huisslachtingen1 rund. 1 nuchter kalf, en 5 varkens. Invoer: 1084 1/4 Kg. Militie Van de Ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1930, zün door den Keuringsraad er 13 geschikt en 5 voor goed ongeschikt verklaard. Een Ingeschrevene ver- blüft in Ned. Indië. Autotocht ouden van dagen Naar wü vernemen, worden door de armbesturen al hier pogingen in h^t werk gesteld om aan de ouden van dagen op 22 Met as. een autotochtje aan te bieden. Reeds 31 auto- bezltters hebben zich bereid verklaard hun waren voor genoemd doel beschikbaar te stellen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11