7 V Binnenlandsch cdCieuivs r jM WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE I LEGER EN VLOOT Bijz. Vrijw. Landstorm Opening KERKNIEUWS P. J. Troelstra f De ond-leider der S. D. A. P St. Bonifatius-Broederschap SOCIAAL LEVEN Arbeid voor onvolwaardlgen FAILLISSEMENTEN Keuring van geluidsfilms LUCHTVAART Kon Ned. Ver. voor Luchtvaart KUNST EN KENNIS De Rijkswerf te Hellevoetsluis Prov. N.-Holl. Brandweerbond Deensch Genootschap De bekende voogdij-kwestie Mh'i u- Bespeling Stadsschouwburg te Amsterdam Nationale Noveen ter eere der Kleine fl. Therèsia Het Eucharistisch Congres te v Carthago van het Nederlandsch Paviljoen een opmerking D HÜ studeerde aan H. Mts aan boord bit de Nederlanders Vaikens waard. thans van ..Handelsbelangen” Vijfde Nationale Bedevaart naar Dokknm Sme- Inzending der platen I de te Stelselmatige tegenwerking? Principieele overeenstemming bereikt d. Braak, Amsterdam. Sympathieke rede van Minister Heyman Amsterdam. Teheux, Heer-Maastricht Vernietigd op grond r»y W -V t Vergadering van burgemeesters en brandweerieiders beider nen In de week van 5 Mei10 Mei 1930 werden in Nederland U’tgesprosen 63 faillissementen. Vernietigd op grond van verlet 9 Mei. G. v. d. Berg, Eindhoven. 9 Mei. H. Raats, Eindhoven. 345 En d'armc Piero kon niet anders, al was hem alles veel te wtjd Hij zag. dat de dief zich vermomde, zijn mooie kleeren was hy kwijt. Hü werd op den koop toe uitgelachen Hu stond bewegingloos en stijf. Hij durfde zich niet verroeren, alles slobberde om ’t Hjf. Zondagmorgen droeg Mgr. Smit aan boord van het schip, dat de Nederlandsche pel grims vervoerde en tijdens he^ Eucharistisch 346 Toen het pakje Piero was ontnomen en verwisseld voor het dievenpak zag hü den dief In 't bosch verdwijnen, die netjes in zyn pakje stak. ,.O, die schavuiten." klaagde Piero. ..wat ze deden was gemeen, mij verweren had niets geholpen, 'k stond Immers heel alleen.” Da stam is VI zijn mass waar den fluit niem publl vadei sibeli „In 1 Een bierii Zo idool der j stend aan 1 klant theoi niem zijn, een t digen Dit het 1 huidl publt het t geen waan rijke een 1 laatst van 1 Het 1 een 1 minol groep schaf ders, arbeii tief-r moed Irt riëre bestal peil i situat In tref film Bias Ai ban well bet eiou bliek „het cour teng duizi wrek over: vorn smai eens ren beur staiii viagen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop, betreffende het nemen Het oogen lige f toeval hecht waar als et aandi behoo en hi geen van d ling v de bil maar genacl een v Inspai valser wie h vrucht valllg, een ei cooptl zegger films ben, a aardir meesti die in gen w Men chefih gezien is, dat film v muzlel doffe die he gentle: dik wij geeft ontsps met n hier d magisi ‘ueere: Bezoek van de heeren Vilhelm Pinholt en dr. Jorgensen aan ons land waar- eeuw en en 1? Mei opgegeven door v. d. Graaf A Co. N.V. (Afd. Handelinformatiea spraak van de door de wet tot beslissing geroepen rechterlijke macht, in drie instan ties in denzelfden zin gegeven. Van der minister kan ten deze eenige bemoeiing niet worden verwacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken gn I-andbouw heeft op de vragen van het Twee de Kamerlid, den heer F. Vos betreffende een voorschrift van de Centrale commissie voor de keuring van films, om in het ver volg bij aanbieding ter keuring van geluids films tevens de daarbij behoorende platen ter keuring in te zenden, nader geantwoord, dat de platen mede dienen te worden inge zonden, doch niet ter keuring. Aangezien bij geluidsfilms beeld en geluid als een onafscheidelijk geheel moeten wor den beschouwd en mitsdien zonder kennis neming van het geluid der Centrale com missie voor de keuring van de films niet in staat is. te beoordeelen. voor welke catego rieën van personen, bedoeld In art. 16 der Bioscoopwet, de films kunnen worden toece- laten, is van den Minister geen maatregel dezer zake te verwachten. denzelfden kan ten In de gisteren gehouden vergadering der commissie van bijstand voor kunstzaken is het plan der vaste bespeling van den stads schouwburg te Amsterdam door de bekende combinaties van tooneelgezelschappeu nauw keurig bezien In principe verklaarde de commissie zich eens met de ontworpen re-, geling. Toch was z(j van oerdeel, dat op enkele punten nog nadere inlichtingen moes ten worden ingewonnen. Vóór dit was ge schied meende zjj haar advies aan B. en W. nog niet te kunnen vaststellen. Van de alsnog te verkrijgen inlichtingen zal afhangen, hoe zij het dagelijksch ge meentebestuur zal adviseeren. Congres als hotelschip dienst deed, gen plech tige Hoogmis op. Als assistenten fungeerden Mgr. Eras, de van hef Nederlanosch in Rome, en eenige Dultsche en den Volgens het weekblad werden gedurende de maand April bij de ge zamenlijke griffies In Nederland gedejxineerd 147 credlteurenlljsten met een totaal passief Van f 4 617 308.13 waarvan preferent is f 326.361 87. In totaal werden vanaf 1 Januari 1930 gedeponeerd 562 credlteurenlhsten met een totaal passief van 1 11 006.703.68, waar van preferent Is f 1.642.300.74. In de Zaterdagmiddag j.l. onder leiding van prof. mr. P. J. M. Aalberse gehouden bestuursvergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten werden wederom een paar nieuwe afdeelingen erkend en toegelaten. In zake de organisatie van het Centrale Handelsbureau. waartoe in de Jongste alge- meene ledenvergadering in principle be. lo en is, zal het bestuur zich wenden tot He ge stichten. instellingen en vereeniglngen, die werkplaatsen voor onvolwaardtgcn exploilee- ren. om daadwerkelijke medewerking. Voor den onlangs geïnstalleerden Raad van Advies blijkt groote belangstellng te bestaan. De verschillende commissies waar uit deze Raad bestaat, zijn nagenoeg vol ledig samengesteld Het bestuur heeft thans voor leder dier commissies een zijner leden als voorzitter aangewezen. Tevens werd nog besloten tot instelling eener commissie van advies, bestaande uit vertegenwoordigers der afdelingsbesturen, welke commissie zal staan onder leiding van den secretarki-pen- ningmeester der Vereeniging. to Mei opgegeven door Van der Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinforrriaties) Uitgesproken 8 Mei. M. Wolf, koopman, Den Haag, Laan van Meerdervoort 164. R. C. Mr. Dr. W. Fick. Cur. L. J. E. van Meeverden, I^en Haag, Koninginnegracht 11. 9 Mei. P van 't Riet, melkhandelgar, eerder Amstelveen, gemeente Nieuwer- Amstel, thans Maarseveen, Geestbergen 144. R. C. Mr. J. E. v. d. Meulen. Cur. Mr. S. M. S. Furnee, Utrecht. 9 Mei. M. van der Heijden, Eindhoven, Zeelsterweg 119. R. C. Mr. Sassen. Cur. Mr. A. Steinkühler, Eindhoven. 9 Mei. H. Beekmans. Vlijmen. R. C. Mr. Sassen. Cur. Mr. P. van Meerwijk. s-Her- rogenbosch. 9 Mei. H. Rooijakkers, koopman. Eind hoven. Weteringstraat 16. R. C. Mr. C. W. Voligraff. Cur. Mr. G. J. Jansen Eindhoven. 9 Mei. C. H. M. en M. B. Scheen, meubel makers, Groningen. Besse moerstraat 21 en Hortensialaan 38 a. Rw C. Mr. H. J. E. Engel kens. Cur. Mr. C. H. Weijl. Groningen. 9 Mei. firma Gebr. Scheen in liquidatie, Groningen. R. C. Mr. H. J. E. Engeikens. Cur. Mr. C. H. Weijl. Groningen. 9 Mei. R. de Vries, schoenmaker. Winsum. R. C. Ml. H. J. E. Engeikens. Cur. Mr. C. H. Weijl, Groningen 9 Mei. N., V. Stoomschoenfabriek v h. L. de Beer, Tilburg. R. C. Mr. J. C. Sikkel. Cur. Mr.. G. Kolfschoten. 's-Hertogen- bosch. 9 Mei. Joh. Vermeren koopman, handelen de onder de firma Joh. Vermeren Co-, Electr. Weverij, Tilburg. R. C. Mr. C. Sikkel. Cur Mr. R. Th. van Hooff, Tilburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief 8 Mei. L. P. F. Jacquinet, Den Haag. 8 Mei. Firma Gebrs. Bakker, Voorburg en de vennooten P. Bakker, Voorburg, M. P. J Bakker, Den Haag. B. M. J. Bakker, Den Haag. 9 Mei N. F. J. Hartman.. Rotterdam. 9 Mei. W. M. Stoop, Gerwen, Gemeente .Nuenen. 9 Mei. W. Arts, Woensel. Receptie door het Rotterdamsch gemeente bestuur In aansluiting op de rondwandeling der ge- noodigden over de Nederlandsche afdeeling van de Wereldtentoonstelling bood het ge meentebestuur tegen half vijf den gasten op den gastvrijen bodem een welvoorziene thee aan. De burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn. de gemeente-secretaris mr. ding en de wethouders recipieerden. Vernietigd op grond van verzet 8 Mei. G. Dijkstra, Beers. Huldiging van den ontwerper van het paviljoen. Na afloop van de offlcieele opening van het Nederlandsche paviljoen had in de groote ontvangzaal ook nog de huldiging plaats van den ontwerper van het gebouw, architect Wiideveld Een revsachtlge lauwerkrans met linten in de nationale kleuren werd hem aangeboden. De genoodigden begonnen dan een rond gang door het paviljoen, terwijl minister Ver schuur, burgemeester van Cauwelaert. burge meester de Vlugt. de heer Martougin en dr. Po thuma zich naar de afdeeling vreemde lingenverkeer begaven, waar zij een ra.dio- telefonlsch gesprek hadden met verschillende persoonlijkheden In Indië o.a. met den gou- verneur-generaal Jhr. de Graeff, Dr. Stroomberg en Dr. Meiroos, den burgemeester van Batavia. Ook verscheidene andere Ne derlandsche en Belgische autoriteiten boden vervolgens hun gelukwenseben aan aan de Indische autoriteiten voor de mooie inzen dingen uit Insullnde. Feestmaaltijd Des avonds had in het Nederlandsch pa viljoen een grootsch feestmaal plaats, waar aan de Nederlandsche en Be’gische autori teiten aanzaten en vele redevoeringen wer den gehouden waarin een toon klonk van hartelüke vriendschap tusschen de beide landen en ook ojj de toenadering en samen werking van Rotterdam en Antwerjren werd getoast. De Nederlandsche afdeeling had voor deze ontvangst alles keurig geregeld. Aan dezen disch sprak Minister Verschuur een rede uit. Theresia, welke van 1725 Mei gehouden wordt, kunnen hun naam en woonplaats op geven aan de Zrs. Carmelitessen, Warande 125. Schiedam. Elke deelnemerster! ontvangt dan ’n plaatje met zyn (haar) naam getee- kend. waarop een noveengebed gedrukt staat. Zy. die nog wenschen deel te nemen aan» de a s. Nationale Noveen ter eere der Ki. H. Opgeheven wegens gebrek aan actief 7 Mei. E. W. van Doorm, Rotterdam. 8 Mei. J. G. J. Kueter. Amsterdam. 8 Mei. M. S. 8 Mei. H. H. Schenk. Amsterdam. 8 Mei. B. Talhout. 8 Mei. H. van der Wal, Wilp, gemeente Voorst. 8 Mei. H. vertegenwoordiger Ejrscopaat in I prelaten. Studenten van de Witte Paters, die te Carthago een studiehuis hebben, deden dienst als misdienaar. Ook de koorzang werd door studenten uit dit studiehuis verzorgd. Alle Nederlandsche congressisten warep bij deze plechtigheid aanwezig, terwijl velen tot de H. Tafel naderden. 1897 werd de ten. winst steradeel. Bekend is zijn optreden tegenover dr. Kuy- per, oa. by de sjioorwegstaking in 1903 en by de z.g. lintjes-affalre. en de actie, door hem gevoerd om revisie te verkrygen van het proces der Hooperhuizen, waar hy, om deze zaak aan het rollen te brengen, den of ficier van Justitie te Leeuwarden. Jhr. mr. Schlmmelpenniuck beleedigde. hetgeen tan gevolge had. dat hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld, na door de Haagsche rechtbank te zijn vrijgesproken, als hebbende gehan deld in het alcemeen belang. In 1900 werd het nartij-orgaan ..Het Volk” opverlcht. waarvan Troelstra tot 1903 hoofd- redacteur was Later. In 1919, werd hem de functie opnieuw opgedragen In 1913. toen dr. Bos kabinetsformateur werd, wees hij een mlnistersjsortefeuille af. Onder het daarna opgetreden kabinet-Cort v. d. Linden brak in 1914 de wereld-oorlog uit en moest Nederland mobillseeren. Bij die gelegenheid sprak hij de historische woor den: .De nationale gedachte overheerscht thans de nationale geschillen”. Later, toen het leger werd uitgebreid, verzette de 8. D. A. P. zich daartegen krachtig. In 1916, by een landelijke belonging tegen de uitbreiding te Utrecht werd Troelstra midden in een hartstochteliike rede getroffen door een in storting van zijn krachten, die hem gerui- men tijd tot. het nemen van rust genood zaakt heeft. Van dat 00 enblik af dateerde verzwakking van zijn kunnen, hetgeen hem bij de woeüce gebeurtenissen van No vember 1918 nadat hij de kamerrede had gehouden, die Jeter als zyn ..groote vergis sing” Is aangeduid en waarin hy verkondigd had. dat de tijd om naar de staatsmacht te grijpen voor het Nederlandsche proletariaat was aangebroken, tot de e-kennlng b’-acht op het bartij-congres te Rotterdam, dat hy een tekort aan weerstandsvermogen bezat. Tot 1925 is Troelstra lid van de Tweede Kamer gebleven. Troelstra heeft zich niet slechts naam ge maakt als vurig redenaar en krachtig strij der. In woord en geschrift, voor de begin selen zyner partij, maar ook als Friesch dichter, terwijl hij met P. H de Groot een ,.Ny Frysk lledeboek” (1916) heeft uitgege ven. De laatste Jaren werkte hy aan zyn ge denkschriften. In den ouderdom van 70 jaren is gisteren om half elf In zyn woning te Scheveningen waar hy werd»verpleegd, overleden het oud- Tweede Kamerlid mr. P. J. Troelstra, stich ter en eerste leider der Sociaal Democrati sche Arbeiders Partij. Pieter Jelles Troelstra werd 20 April 1860 te Leeuwarden geboren de universiteit te Groningen in de rechten en promoveerde aldaar in 1888 tot doctor in de rechtswetenschap. Hij vestigde zich ver volgens als advocaat en procureur te Leeu warden Reeds spoedig gevoelde hy zich tot de socialistische beweging aangetrokken en sprak op 15 Aug. 1880 op een groote kies- rechtmeeting te Heerenveen ojienlijk zyn sociaal-democra^ische gevoelens uit. waa-na hij zich datzelfde ’aar aansloot by den So- ciaal-Democratischen Bond. Al aanstonds geraakte hij In feilen prlnclpieelen zoowel als persoonlijken strijd met den toenmaligen leider der beweging. Domela Nieuwenhuis. In 1894 trad hy uit den SociSal-Democra- tischen Bond en richtte met de heeren v. Kol. Schaper, v d. Goes H. Polak. Vliegen en eenige anderen 'n manifest ..aan de 8ocl- aal-Democraten in Nederland" om een nieu we soctaal-democratlsche partij te vormen, die 26 Augustus 1804 in hotel ..De Atlas” te Zwolle werd ojigericht Na de sticTiting van de nieuwe party werd De Baanbreker” haar eerste leidend orgaan, dat door Troelstra zelf des Zaterdagsavonds langs Utrecht's straten werd gecolporteerd. Na twee Jaar werd dit blad omgezet In „De Sociaal-Democraat” als centraal orgaan der S D A. P Met den heer Vliegen kreeg hij de redac tie er van. De jonge party groeide Inmiddels aan; in Troelstra geiyktydig tot lid van j Kamer gekozen in drie dlstrlc- ischoten, Leeuwarden en Tietjerk- De Nationale Bedevaarten ter eere van de H H. Bonifatius en Gezellen naar Dok kum gaan dit jaar haar eerste lustrum in: Zondag en Maandag 24 en 25 Augustus as. vertrekt de Ve Nationale Bedevaart. Zij zal met grooten luister worden ge houden. bijzonder omdat zy zal gaan onder de hooge geestelijke leiding van den nieuw- benoemden Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J. H G. Jansen, den eersten Voorzitter van de St. Bonifaciusbroederschap. Op de den heer van maatregelen tot beëindiging der voogdy over de drie kinderen eener R. K. moeder waarover by de Justltie-begrooting voor 1930 is gehandeld, heeft de minister van Justitie geantwoord: De voogdij over de drie minderjarige kin deren berust nog steeds by de voogdes, be noemd toen (in 1923) de moeder uit de voogdij werd ontzet. De kinderen verblyven niet in een klooster. De bestendiging van den tegenWoordigen toestand de kwalificatie waarvan de mi nister uitq^aard voor rekening Iaat van den steller der vragen steunt op een uit- Na den heer Posthuma kwam minister Heyman aan het woord. Het is my zoo zeide spr. o.m. een bijzonder genoegen de opening van het Nederlandsch Paviljoen te mogen bij wonen en op deze plechtigheid de Belgische Regeering te mogen vertegenwoordigen. Ik wil of zal het op deze plechtige verga- dering niet ontduiken, dat de deelneming van Nederland ons oj) gansch bijzondere wyze tot Innige vreugde stemt: (applaus) Immers Nederland en België hebben zooveel gemeenschappeiyke belangen van stoffeiyken. van zedelyken. van cultureelen aard hun beider belangen zyn zoo klaarbiykend ge- lykloopend, dat het dwaas zijn zou, niet te Ijveren voor een innige en hartelüke samen werking, niet alles te doen wat dient en kan gedaan, om datgeen te verwyderen wat die l innige en hartelüke samenwerking mocht in den weg staan (applaus). I En'hoe zouden wy niet van deze plechtige I omstandigheid gebruik maken, mijnheer de voorzitter, om U bij herhaling den dank toe te zeggen van het thans jubileerende België aan het liefdadig Nederland, dat in de som berste dagen onzer bedreigde onafhankelïjk- I heid ik bedoel den ganschen duur van den I wereldoorlog aan duizenden onzer land- genooten een onderkomen en een bestaan be zorgd heeft. Die edele liefdedaad zal het Belgische volk nóóit vergeten (bravo's, ap plaus). Wü spreken den vurigen wensch uit. dat deze tentoonstelling de economische en han- «ielsbetrekkinaen tusschen België en Neder land moge bevorderen en vermenigvuldigen. Sprf herinnerde dan aan de levendige eco nomische betrekkingen tusschen de beide buurstaten en constateerde, dat beider voor- I spoed op handels- en nUverheidsgebied, ge- I paard gaat met een eveneens voorsjxieiiigen I bloei der nationale kunst. Spr. verzoekt ten slotte dr. Posthuma de tolk te willen zyn der Belgische Regeering by de Nederlandsche, om haar te zeggen hoe dankbaar zü is voor deze schitterende deel- In antwoord op een opmerking van mr. Patijn, die*meende dat zulk een club reeds bestond, zeide de voorzitter, dat de be staande club een besloten karakter draagt, terwijl zii niet meer dan 20 leden telt. De belangstelling der genoemde 50 personen geldt een eenigszins ander doei dit^ zijn meest jongelui van middelbaar-technische scholen e. d. Op voorstel van jhr. Van den Berch van Heemstede werd besloten aan H. K. H. Prinses Juliana het eerelidmaatschap der vereeniging aan te bieden. Aandacht zal worden gewijd aan een voor stel om de toetreding van jongelui tot de vereeniging voor Luchtvaart te vergemake kelijken en aan een advies om de voigend- vergadering op Schiphol of Waalhaven te houden en daaraan eventueel eenige op stijgingen te verbinden in bet belang van de propaganda voor de luchtvaart. Nationale schietwedstrijd Door de Nationale Landstormcomrwssie is voor den Bijzonderen Vrijwillicen Land storm een Nationale Schietwedstrijd uit geschreven, die van Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei a.s. zal worden ge houden op de banen aan den Waalsdorper- weg te Den Haag. Uit alle deelen van het land zullen de beste schutters van den B.V.L. naar Den Haag trekken, om zich met elkaar te meten. Dinsdag 20 Mei komen de afdeelingen Friesland, Vollenhove, Monden der Maas, Zuid-Holland-West, Rotteidam, Gouda. Nieuwe Hollandsche Waterlinie Woensdag 21 Mei: Groningen, Zeeland, Veluwe,iDê Veluwzoom, Stelling van Amsterdam en Dordrecht; Donderdag 23 Mfei: Limburg, De IJssel, Kennemet land, Wtst-Brabant, en Alkmaar; Vrijdag 23 Mei ten slotte: Twente, Drentne en De Meijerij. Voor dezen wedstrijd is een eere-éomité gevormd, waai van Z.K.H. Prins Hendrik ’wel het voorzitterschap heeft willen aan vaarden. In dit eete-comité hebben voorts zitting: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Eeeren- brouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zal en en Landbouw. Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, Mr. W. L. Baton De Vos van Steenwijk, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, Mr. J. P. H. van Schaik, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg, Vice-President van den Raad van State, Jhr. Mr. W. H. de Savornin Loh man, President van den Foogen Raad der Nederlanden, E. F. Insinger, Luitenant- Generaal. Commandant van het Veldleger, Gouverneur der Residentie, H. A. Seyf- fardt, Luitenant-Generaal Chef van den Generalen Staf, Mr. Dr. A. B. M. van Rijckevorsel,- Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, Jhr. Mr. Dt. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Hotland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zeeland, Dr. H. Th 's Jacob, Commissaris der' Koningin in de Provincie Utrecht, Mr. P. A. V. Baron Van Haiinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in de Provincie Friesland. Mr. A. E. Baron Van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenhorgh Stachouwer, Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen, Mr. J. T. Lint horst Homan, Commissaris der Koningin in de Provincie Drenthe, Mr. E. C. J. M. Baron Van Höwel tot Westerflier, Commis saris der Koningin in de Provincie Lim burg, Mr. G. Vissering, President van de Nederlandsche Bank, J. H. Borel, Reserve- Luitenant-Generaal, Adjudant in b. d. van H. M. de Koningin. Inspecteur van den Bijz. Vrijw. Landstorm, Jhr. W. Pcëll, Generaal-Majoor, Commandant der le Di visie, Dr. J. C. Diehl, Generaal-Majoor, Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, A. M. Vorstman, Generaal- Majoor, Hoofdintendant, Mr. J. A< N. Pa tijn, burgemeester van 's-Gravenhage, R. B. A. N. de Quaij, Luitenant-Generaal b. d. Inspecteur der Burgerwachten, Ph. W. Weber, Luitenant-Generaal b. d., Com mandant der Haagsche Burgerwacht. Dinsdagmorgen om 11 uur zal bij de opening het woord gevoerd worden doel den Voorzitter der Nationale Landstorm- commissie, Generaal-Majoor b. d. L. F. Duymaer van Twist. Als kamp-commandant zal tijdens dezen wedstrijd optreden de Res.-kapitein J. J. Eckebus, Plxatselijk Leider van den B. V. L. te Delft. Uitgesproken: 9 Mei A W. L. Henke, handelende onder de firma Agentuur en Commteeiehandel „He- weko", Rotterdam. Sonjestraat 18b, zaak doende Beursplein 4. Rotterdam. R. C. Mr. Dr. G. L. van Oosten Blingeland Cur. Mr. A. M. Mooy. Rotterdam. 9 Mel J 8. H Wassenaar, reeder. Rotter dam. Cornells Trompstraat 5. R. c. Mr. Dr. L. van Oosten Slingeland Cur. Mr H M'.B. ter Haar Romeny, Rotterdam. 9 Mei. O 8 Spaan, zakkenreparateur. Rot terdam. Hofdijk 18 raak doende Achterkloos- ter aldaar R. c. Mr. G L. van Oosten Slin- zeland. Cur. Mr O Verdoom. Rotterdam 9e Mei. Th Ant de Waal, koopman Acht huizen B 187 gem. Ooltgensplaat. R.c. Mr. Dr. O. L van Oosten Slingeland. Cur. Mr. A. Zaayer, Dirksland. 9 Mei B Kempen. Schiedam. Lange Haven 99 R. e. Mr Dr. G. L. van Oosten Slingeland Cur. Mr. F. Bordewük, Schiedam. 8 Mei. N. V. Cartonnagefabriek en Drukke rij Drost, gevestigd en kantoor houdende Dieren, gem. Rheden. R. C Mr. J. H. Smits. Gur. Mr. G. A. de Cocq, Arnhem. 9 Mei. P. Donker, Amsterdam, erkel- straat 9. R. C. Mr. H. J. Hülsmann. Cur. E. Heldring, Amsterdam, Te nierstraat 5. neming van Nederland aan de Antwerpschc Tentoonstelling, haar te verzekeren dat het Belgische volk den welgemeenden wensch uitspreekt, dat Nederland In de toekomst moge kennen een tijdgierk van vooruitgang op alle gebied, zoodat Nederland bewaren moge de eerlijke plaats, welke het nu reeds inneemt in de rü der landen en der volkeren, ojxiat het kenne geluk en voorsjroed op alle gebied ojsdat tusschen beide landen weldra mogen beevestigd worden de meest hartelüke betrekkingen gesteend op h»t eerbiedigen van ieders rechten, betrekkingen, die alleen ons welvaart met deze van Europa kun- en zullen bevorderen (langdurig ap plaus.) De hoofdinspecteur der Deensche Duin- domeinen. lid van het Folketing, de heer Vilhelm Pinholt, en de leider van het Plante- i ziektekundige laboratorium van het Rüks- landbouwproefstation in Denemarken, dr. I C. A. Jorgensen, bezoeken ons land, om de beplantingen der Nederlandsche duinen te bezichtigen. Onder leiding van den houtvester bij het Staatsboschbëheer, den heer J. A. van Steyn. hebben de Deensche gasten de duinstreken by Schoo. 1 en Texel bezichtigd en de volgen de week zullen de Spartina-beplanttngen in Zeeland onder leiding van den ingenieur der Staatsdomeinen, den heer A. G. Ver hoeven, bezocht worden Op uitnoodiging van het Genootschap Dansk Samfund. hield de heer Vilhelm Pin holt te Amsterdam een lezing over den strijd tegen de see. het stuifzand en de Gisteren is ten Stadhulze te Amsterdam eene vergadering gehouden van burgemees ters en brandweerieiders uit de provincie Noord-Ho’land. Deze vergadering was be legd door het bestuur van den Prov. N.- Holl. Brandweerbond. met als doel meer be langstelling te wekken voor doel en streven van den bond. De voorzitter van den .bond. jhr. Van Doorn, burgemeester van Heemstede, heeft in een rede de belangen uiteengezet: die het lidmaatschap met zich brengen. De com mandant van de Amsterdaitische brand weer. de heer C. Gordijn, hield een lezing, waarbii meer in het bijzonder werd stilge staan bij de taak der verschillende brand weren en waarbij werd aangeduld hoe door sam -nwerking en onderlinge hulpverleening de brandweer op hooger peil is te brenger. Daarna werd een demonstratie gegeven bij d» hoofdwacht aan de Nieuw» Achter gracht. Gistermiddag is ifi tegenwordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden uit Nederland en België het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentponste lmg te Ant werpen geopend. De Conunissaris-Generaal van de Neoer- regeering er. voorzitter van het Comité van de Nedcrlapdcshe op de Wereldtentoonstelling, de dr. F. E. Posthuma hield de Van de 800.00 hectaren woeste zand- en heidegrond is ca. 500 000 hectaren in cultuur gebracht of beplant, met het gevolg, dat klimaat, natuur en bevolking geheel ver anderd zyn Waar vroeger uiterste armoede was. Is nu een welvarende streek. De helde vendwjjnt en het stuifzand wordt In be dwang gehouden en langs dé heele duin reeks van het Noorden tot het Zuiden van Jutland, zün groote dennen bosschen ont staan. Aan de hand van statistisch materiaal wees spr. op de' geweldige economische oe- teekenis. welke deze landwinning heef: ge had voor Denemarken. Uit naam der aanwezigen,bracht de voor zitter van het Deensche Oenoots- hap, dr. G I Ind te Amsterdam den heer Pinholt dank vcor zün interessante voercracht Hoe ge.scha eischei Dit problei deze v econor oorciee baarht te cyr kunst selachl poging is zy e v Ruslar een be voorws Europi oin.->tai peil li voor d enkele der bii stellen, heid vi stelt h kelcndi de flln Het 1 de ren: evenali over e< Het is maatsc «aar 1 heide in het Westelijk Jutland, en door voornameiyk in de laatste halve geweldige uitgestrektheden woeste zand- heidegronden tot vruchtbaar bouwland dennebosschen zün herschapen. landsche Uitvoerend afdeeling oud-minlster openingsrede In naam van de Nederlandsche Regeering heette spr. allen hartelijk welkom in ’t byzonder den Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg in België, den Minister van Arbeid, Handel en Nyverhed. mr. T. J. Verschuur, den Gezant van België in Nederland Nedërlandschen gezant in België. Als titel van zün rede had spr. gekozen ..Bü de buren op bezoek". Wanneer wy als menschen ons opmaken om by de buren een officieel bezoek te gaan brengen, dan is het zoo de gewoonte zich daarvoor ook officieel te kleeden. En toen nu de Nederlandsche Reseering zich opmaakte om haar nabuur, de Belgische Regee: ing door middel van een vertegenwoordiging op deze tentoonstelling te vaan bezoeken, heeft zy zich in daarvoor passende kleedy gesto ken. De mensch in feeststemming, hetzij man of vrouw, tooit zich met bloemen en In ver schillende tyden met de bij dien tyd pas sende bloem. Aldus zal het ook zlin met ons paviljoen. De goede zorgen van de subcom missie voor den tuinbouw staan ons borg, dat gedurende de geheele tentoonstelling onge veer 8000 M2, bloemen het gebouw zullen omiysten. 1 Zooals by het bezoeken van buren somtyds gebruikelük Is brengen wy ook een geschenk mede. Wat wy onzen buren thans als geschenk aanbieden Is onze goede wil om hunne tentoonstellingen en in deze In het byzonder die te Antwerpen, te doen slagen, zoo moge- lijk schitterend te doen slagen. Ieder, die in Nederland daarvoor een steentje Kon budra- gen, heeft dat gedaan. Voorop de Regeering. Naast deze hoogst offlcieele medewerk.ng stond de offlcieele deelname der gemeenten Amsterdam. Dordrecht. Rotterdam en Vlis- singen. En dan naast deze twee groejren tentoon- stellers de derde: particuliere Nijverheid Ongeveer één honderd vyftig vennootschap pen, firma's en natuuriyk personen hebben zich opgemaakt om hunne. Ir het kader der tentoonstelling passende producten een rtst voor de oogen te doen zyn. Wy willen ook dcor het bezoek hier in België toonen. dat wü der Wereld inderdaad iets hebben aan te bieden en naar wü hopen tot prijzen die de vergeiyking met den kost prijs in andere landen kunnen doorstaan. Wy komen, zoo vervolgde spr., niet enkel om onze krachten met die onzer buren en anderen te meten. Ver over dat doel heen reikt een ander. n.l. om den wereldvrede te bevorderen en daarvoor werkt geen middel zoo krachtig als een ernstige poging om op economisch terrein tot overeenstemming ■‘te komen. Zouden we niet kunnen beproeven of het mogeiyk zou zün elkander vrije wande ling in de wederzudsche tuinen toe te staan? Daarna vervolgde dr. Posthuma in het Fransch en gaf aan de Regeeringscommis- sarissen van de andere landen een resume van hetgeen hy tot nu toe mededeelde. Wü zün hier op bezoek doch voelen het niet alleen als een plicht, doch ook als een byzonder voorrecht een kleine tegenbeleefd- heid te mogen bewyzen. Wij stellen ons voor, dat te doen door de bezoekers in de gelegen heid 1e stellen nader kennis te maken met de door hen bezochte buren en stellen ens bovendien voor In een Nederlandsche week, ieder, die op deze tentoonstelling een land vertegenwoordigt, uit te noodlgen met ons op Nederlanifcche wyze samen te willen zyn Tot den burgemeester van Antwerpen zeide spr.: Burgemeester, wij zyn op uwen grond, binnen uwe gemeente. De buitengewoon har- teiyke wyze, waarop gu met uwe wethouders en uwen Raad, het Uitvoerend Comité inder tijd hebt ontvangen, is my een waarborg, dat wy ons hier veilig kunnen voelen, wü zullen ons best doen het u niet te lastig te maken. Dr. Posthuma eindigde aldus: Excellenties, dames en heeren. als Com- missarto-Generftil van de Nederlandsche Regeering. spreek ik den wensch uit. dat op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen veel zegen moge rusten en ik verklaar het Neder landsche Paviljoen dier tentoonstelling ge opend. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den Minister van Defensie de volgende vra gen gesteld: Is het den Minister bekend, dat er een inschruving heeft plaats gevonden vanwege het Loodswezen naar de leverantie van 'wee partüen boelen, totaal groot 154 stuks? Is het den Minister bekend, dat zeer veel fabrieken naar deze leveranties hebben in geschreven en dat de Rijkswerf te Helle- voetsluls voor elk dezer partüen de laagste inschryfster was? Wat Is de reden, dat desondanks slechts één dezer partyen aan die werf is gegund, hoewel zij zeer goed In de gelegenheid was, beide partijen te leveren? Is het juist, dat de andere partij gegund is aan een hoogere inschryfster. op voor waarde. dat de prijs niet hooger mocht zijn dan het bedrag, waarvoor de Rijkswerf had Ingeschreven, waaruit de pri’sregelende in vloed der Rijkswerf zou blijken? Is het juist, dat door het Loodswezen aan de Rükswerf te Hellevoetsluis nog heden ten dage stelselmatig daarvoor geëigend werk wórdt onthouden en dat ten gevolge daar- vkn de sterkte vafl het arbeiderspersoneel -van de werkplaats van het Loodswezen te Vlissingen thans reeds tot twintig man is aangegroeid? De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart hield haar 23ste jaarvergadering in het Kon. Insti tuut voor Ingenieurs, onder voorzitterschap van ir. J. F. de Vogel. In het door den algemeen secretaris, den heer Walaardt Sacré, uitgebrachte jaarver slag wordt een overzicht gegeven van de voornaamste gebeurtenissen op luchtvaart gebied m binnen- en buitenland. Voorts wordt herinnerd aan de in het begin van 1930 gemaakte proefnemingen inzake zweef vliegen, waarmede zal worden voortgegaan. Bij acclamatie vereenigde de vergadering zich met de benoeming, soorloopig gedaan ingevolge de statuten door het hoofdbestuur dd. Oct. i.l., van mr. J. A. N. Patijn, burge meester van 's Gravenhagè, tot lid van net hoofdbestuur, in de vacature A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, die niet her kiesbaar was. De voorzitter wenschte de vergadering geluk met deze keuze. Herkozen werd jhr. J. L. van den Berch van Heemstede als lid van het hoofdbestuur. Medegedeeld werd, dat een 50-tal per sonen belangstelling hebben betoond voor de oprichting in beginsel van een club voor zweefvliegsport in Nederland, welke op richting thans in voorbereiding is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12