VOOR DE HUISKAMER R. K. VOLKSBOND AFD. ALKMAAR DE LEEUWENJACHT 4 PROVINCIAAL NIEUWS I ANNA PAULOWNA ROEIEN MARKTNIEUWS BOEKBESPREKING HEER-HUGOWAARD net bioscooppubliek grootendeels variété-publiek - W est-Friesch Kanalen-plan DER De smaak der beaoekers onberekenbaar. Eerv. KJ. stallesbevolking. ..Centrale Vplksbank" wor- 1 De Universiteitswedstrijderi Triton wint het Hoofdnommer I d€ Huisvlijt-tentoonstelling Op 10 I in een irreëel en on- ■4 t a •4 s 1 2 Z 1 1 :n kant den Werkzame liefde heelt alle wonden, woorden alleen vermeerderen de snjart (Kolpinè) 1 1 1 1 1 1 5 t hierin bezwaarlijk zien. Zoo onberekenbaar is het idool dat zelfs de geslepen DAARDOOR HET GEHALTE FILM BEPAALD handwerken extra prijs J. Pere- pr. A. Bakker de Boorder 2e pr. 1 1 1 1 1 1 5 i t i l c c 1 t k 8 1 v c loten en men moei zijn tis groot J Triton Laga 1 en den En. c s 8 i 'd c i r k c r Voetbal Zondagmiddag speelde het eer ste elftal van Zwaluwen een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Z. V. C. van ’t Zand. De Zwaluwen wonnen met 83. Op het terrein van Excelsior speelde Hel der II tegen Alcmarla Victrlx II een propa- ganda-wedstrüd Helder won met 6—2. V 1 I t E E C 1 t I I e v li t inwne- Beers Tfuus ROTTERDAM. 10 Mei. Granen. (Bericht v. d. makel. H. W. Verbrugge en Co.) Maïs was prijshoudend gestemd, behoudens kleine schommelingen veranderden de prijzen wei nig. De consumptievraag is gering. In Do- naumaïs ging een en ander om. Gerst, vooral bij het einde der week peer flauw, door dringend aanbod in loco Russi sche gerst. Donau en Plata ook zeer flauw. Rogge met aanbod tegen lage prijzen van Duitsche rogge. Men noteert: gele peulen, nieuwe oogst aangek. 152, oude oogst aangek. 148. idem stoomend 145138; Donau-Gulfox- Joego disp. 120, idem stoomend 118. 67 Kg. Z. Russ. gerst disp. 110. 63.4 Kg. Donau stoo mend 108. 62 3 Kg. Plata stoomend 108, No. 2 Amer. disp. 100, idem stoomend 110 O- Canada 75 Kg. Zuid Russ. rogge disp. 7. 75 Hongaarsche disp 7. 73.4 Kg. Dultsch-Pool- sche disp. 5.50, Mei-Juni afl. 5 30- Meel. De offerten van Amerika voor bloem waren tegen het eirde van de week wel iets hooger, terwijl de bmnenlandsche fabrieken vrijwel onveranderd noteerden. De omzet was ook deze week bevredigend. De markt sloot deze week prijshoudend. Irilandsche No. 0 14.5015.25; Amerik. loco 15.25—16 25: op aflading 14.75—15 75. Hel monster ..publiek", als con- Onderwfh Bü ministerleele beschikking is aan het bestuur der Chr. schoolvereenlging vergunning verleend tot het aanstellen van een derde leerkracht voor rekening van het Rijk man, blik- boot naar den wal te sleepen. Aan den tonners Na het hoofdnummer werden de volgende nummers verroeid Skiff over 2000 Meter: 1. Laga; 2. Nereus; 3. Triton: 4- Njord. TER AAR. 12 Mei 1930. Velllngberlcht van d' R. k. Vellingvereenlglng Tuinders belang. Sla f 0903. Spinazie f 6.10630. Bloemkool 932 ct. Aardbeien 3539 ct. Postelein 1415 ct. Peulen 4261 ct. "Vimaten per pond 30 ct. Srrjboonen per 10 kilo f 1290 Peen 13 17 ct. Radijs f 2.10. BEVERWIJK. 12 Mei Coöp. Tuinbouw Vrije groenten en fruitveiling. Al A. Aspeï^s In div. kwaliteiten 15—82 ct. Rabarber reuze, 3S6 ct.. ld. parragon 5% ct., raapstelen 1—2 ct.. radijs 34j< et., prei 24 ct., uien 34 ct.. peterselie 34 ct., selderij idem, peen 2134 ct. per bos. postelein 6580 ct., spina zie 35—90 ct, zuring 1015 ct., sla gerand 2050 ct. per kist, uien 12 ct., witlof 20— 28 ct., spinazie 4^—12 ct.. postelein 1316 ct. per K.G.. sla f 3.506 50. bloemkool f 933 per 100 stuks, aardbeien |>er schotel 3159 •ct., perziken 11—27 ct. per stuk. Bloemenveiling ,,’t Centrum." Div. darwin- tulpen f 0.36—2; Gouden Kroon 6070 ct. Div. bl. v. Lathyrus 5688 ct.. Irissen 25 ct., div. kasrozen 49 ct. Pyrethrums f l1.20; Narcissen 2448 ct., Renoncel Romano f 1.70 per 100. Natuurseringen 910 ct., Vulgens 18 20 ct. per bosje. Lelies per tak 611 ct., idem per kelk 1315 ct. is van hen die vreezen. hopen, gokken zijn gunst, is eigenlijk weinig nieuws. boorte van een kind. Deze vrouw is geweest in de stulpjes der armen, in de luxueus inge richte huizen der rijken; zti is geweest daar, waar de kleine levensburger met vreugde ver wacht werd, maar^ook daar, waar stugge on vriendelijkheid en* afkeer reeds voor de ge- boorte zijn deel werden. Lieve, zachte moe ders heeft zij ontmoet en geholpen, maar ook haar, die dien naam niet waardig waren Zorgzame echtgenooten en bruten van man nen heeft zü loeren kennen, evenals goede en slechte dokters en goede en slechte vroedvrouwen en al daze persoonlijkheden beschreven op een wijze, dat zij leven gaan voor de lezers en den lezer. De wreede geboortebeperking en haar ver schrikkelijke gevolgen schildert zij fel af. evenals de verleidingen der wereld, waaraan zoo menig deugdzaam meisje ten offer valt. Maar meesterlijk heeft zjj al het stootende vermeden. Zoo is dit boek geworden tot een leering voor allen, een waarschuwing voor velen. Met de rijke ervaring van een vrouw, die geholpen heeft met het ter wereld brengen van 2283 kindertjes kunnen alle toekomstige moeders en ook vaders hun voordeel doen. Daarom moeten volwassen jonge meisjes en jonge mannen, alsmede jong-gehuwden dit boek lezen. Zij zullen daardoor een afschuw krijgen van het slechte en zich aangéspoord voelen tot het goede, het edele, dat vooral zoo duidelijk spreekt aan net kraambed van de jonge moeder en haar lieven, pas-geboren kleine. De bewerking van het Duitsche boek voor Lijnkoeken. N. Amerikaansche loco 10.20, Sept -Dec.. 10.75. S.K. loco 10 30 stmd. 10.20. Java Kinabast. De tegen 4 Juni aangekon- digde veiling zal. wegens gebrek aan voor raad van gecchikte partijen, niet worden ge houden gland 2e pr. Stekelbos- Onder bovenstaande spreuk van den be kenden Gezellenvader Kolping, werd den 5en April van dit jaar aan een groot aantal bekenden in deze stad een schrijven gezon den. waarin de hulp van hen werd ingeroe pen om Herwonnen Levenskracht te helpen. En terecht werd die hulp ingeroepen. Wij zeiden in dat schrijven dat pas drie maan den van het jaar verstreken waren en er al acht aanvragen om sanatoriumhulp waren ingekomen; daarbij nog de patiënten tel lend die in 't laatst van 1929 in het sana torium waren opgenomen, en U zult begrij pen. dat de eischen. gesteld aan de kas van Herwonnen Levenskracht, niet gering zijn. Ge weet dat een kuur in het sanatorium kostbaar is. zelfs zóo kostbaar, dat de Voor zitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar verklaarde, dat wanneer kleine middenstan ders In hun gezin met de t. b. c. te kampen krijgen, dit dikwijls de ondergang van hun zaak ten gevolge heeft. Maar als dat waar is, en de Voorzitter van den Raad van Ar beid kan uit ervaring spreken, wat moet het dan met onze arbeiders die te kampen heb- riep den leeuw en sprak „O ossen- kom in het (et is vandaag je Daarom we spreken al, dal niemand loten onverkocht terug geeft. Dat allen die zijn 25 loten verkocht heeft meteen afrekent, dan weten wij als bestuur, hoeveel loten er Verkocht zijn, want zoodra de loten allen zijn geplaatst, trekken we. En dan de verkoopsters en verkoopers no- teeren en namen en de nummers aan van degenen, wien ze de loten hebben verkocht. Tenslotte, in naam van hen die verpleegd worden en zelf niets kunnen doen om hun verpleging te bekostigen, doen wfj een be roep op uwe Roomsche liefde en offervaar digheid, ter liefde van den lijdenden even- mensch. en Hij die -niets onbeloond laat zal ook u zegenen in uw werk AMSTERDAM, 12 Mei. Binnenl. granen. (Boerennoteering). Witte tarwe 9.5010; roo- de tarwe 99.50; rogge 6.256.75; chevaller- gerst 77.50; haver 66.50: duivgboonen 1415; jvaardeboonen 8.759.25; groene erw ten 89 alles per 100 Kg.: karwijzaad 18.50 tot 19 en blauw maanzaad 1919.50 per 50 KG. kant gekomen, werden de Tri- met lauwerkransen gehuldigd en onder het gejuich van de menigte, varen zij een eererondje. „Als de Ooievaar komt", door Us- beth Burger. Van het „Nederlandsche Boekhuis" te Tilburg ontvingen wij dit onlangs verschenen boek. Als een lichtende ster in dezen tijd van duisternissen, ook vallende over het geboor- tgvraagstuk. is dit boek, van de hand van een Duitsche katholieke vroedvrouw, ver schenen. In eenvoudige, maar daardoor juist tfeffender en ontroerender, taal vertelt Lis beth Burger van haar veertigjarige practijk als voedvrouw. Veel heeft zij medegemaakt: in kraamkamers leert men veel. Daar zijn de aanstaande moeders vertrouwelijk. daar vertellen zii van haar lief en leed, daar krijgt men den waren kijk op personen en toe standen. De schrijfster heeft dat alles diep in zich ojxgenomen. al heeft zij dan ook aanteeke- ntngen gemaakt. Maar het verwerken dier aanteekeningen alleen zou geen ontroerend boek geschapen hebben. Neen, deze vrouw heeft alles beleefd: wat zich voordeed In haar leven, is haar niet voorbijgegaan; het is alles diep in haar doorgedrongen En uit de volheid harer ziel draagt zij nu weer naar buiten uit de Intimiteit der geboorte-uren. de intimiteit ook van de maanden, welke er aan voorafgaan. Bescheiden, eenvoudig, al wat zou kun nen kwetsen vermijdend, wordt hier verteld van dat mooie-teere, dat wonderlijke: de ge- Nederland geschiedde op goede wijze door t. van Leeuwen BoomkampBelinfante, met medewerking en voorw oord van S. Sievertsen Buvig. adjunct-directrice aan de Rijn kweekschool voor vroedvrouwen. Wilm Wouters ga ’t een passende bandteekening. Granen (Noteertng Amst. Korenbeurs). Mais: La Plata gele disponibel f 150. ver wacht 23 Mei per s.s. ..Eemland” f 137. nieu we oogst verwacht 17 Mei per ..Flandria" 142. 18 Mei per ..Knight of the Realm” 141, 30 Mei j>er ..Benwell Tower" 139. levering Juli-Dec. 136. Sept.-Dec. 137. Donau-Yougo- GaTfox-Bulgaarsche disp. 122. De leeuw, die onze beesten had verslonden, sliep in het bosch van kurkeiken. Het was daar, dat we hem moesten opsporen. Ons plan was, ons in twee gelederen te scharen, net bosch op een twintigtal schreden te naderen, na de vrouwen eerst op een rots n veiligheid gebracht te hebben. Vervolgens Zouden we den leeuw sarren om hem z’n schuilplaats te doen verlaten, en wanneer hij te voorschijn kwam, onze geweren tegelijk op hem afschieten, waardoor hij dood zou neervallen. We naderden de slaapstede van den leeuw, terwijl de kreten der vrouwen ons tot moed aanspoorden. In het eerste gelid stonden de sterksten onzer mannen, die tevens de beste schutters waren. We hielden een oogenblik halt, zooals was afgesproken de geweren werden geladen en met gestrekte loopen gingen we voorwaarts. Ik i verslinder, verlaat je schuilplaats, gezicht der menschen. Het is betaaldag !”r Hij gaf geen antwoord. Dat is zoo het gebruik. Drie maal moet de uitdaging herhaald worden, zal de leeuw te voorschijn komen. Ik hernam dus „Doe nu niet als een hond kom te voorschijn als je een man bent Om meer kracht aan m’n woorden bij te zetten, wierp ik, evenals sommige mijner gezellen, steenen naar de plaats, waar we dachten dat hij was. „O 1” riep de verteller El-Arbi, „als je dat gezien hadt 1 De donder begon te spreken door den muil van den leeuw, en als de blik sem viel hij voor ons neer.” Onze geweren gingen af, maar hij deed alsof hij er geen acht op sloeg. Hij viel te midden van onze troep, waarvan hij er drie met z'n klauwen greep en ter aarde velde m’n neef Ben-Meftah met verbrijzeld hoofd, de zoon van Ben-Ismaël met verscheurde borst en m’n oom Rabah, die door de hulp van den Profeet geen ernstige verwondingen had bekomen, maar die onder de klauwen van den leeuw lag en ons toeriep „O, mijne broeders, redt mij redt mij uit dit gevaar Bijna iedereen had de vlucht genomen, toen men zag hoe de leeuw onder de mannen huishield. Maar de vrouwen trachtten ons weer moed in te storten, door ons schandelijk gedrag te laken. M’n nicht Aicha schreide en rukte zich de haren uit het hoofd, toen zij haar vader Rabah in zoo’n toestand zag. „El-Arbi riep ze mij toe „red hem of ik zie je nooit meer aan „Ik zal het doen,’’ schreeuwde ik, en trad op den leeuw toe, daar ik niet van verre wilde mikken, uit vrees van een dar mannen, die hij onder zich hield, te zullen treffen. Hij liet me tot drie stappen naderen, maar juist toen ik op z’n kop zou aanleggen, richtte hij zich op en sloeg met één slag van z’n klauw het geweer uit m’n hand. Aldus ontwapend, deed ik een sprong achterwaarts ca zette het op eea loopen. Maar het monster zat me op de hielen. Ik wist, dat hij me spoedig zou inhalen en een reusachtigen cederboom bemerkend, die met z’n takken geveld op den grond lag, kroop ik er onder, juist toen de leeuw, in de hoop mij te pakken, z’n klauwen ophief om ze in mijn vjeesch te slaan. Hij begreep, dat hij z’n doel gemist had, en wierp zich op den boom, hem bijtend en verscheurend met klauwen en tanden, alsof het mijn persoon was, aan wien hij z’n woede koelde. begrijpt,” zoo vervolgde El-Arbi zijn verhaal, „hoe hachelijk mijn positie was. M’n ouders, m’n vrienden en de vrouwen krabden zich de wangen open ten teeken van rouw. Men dacht natuurlijk, dat ik verloren was. De leeuw was op en ik onder den boom. Z’n twee voorpooten raakten den eenen van den ceder, z’n twee achterpoot: anderen kant. Hij brulde vreesehjk uit z’n muil vlogen vlokken schuim en steeg een ondtagelijke lucht op. „Hoe zal dat afloopen dacht ik, op de hulp van menschen viel niet te rekenen. De leeuw had allen op de vlucht gejaagd. Ik riep den Profeet aan. Op hem alleen was m’n eenig uitzicht op redding gesteld. Daar schoot mij een gedachte te binnen. Ik had hooren zeggen, dat de leeuw het woord van den mensch begreep en dat hij zich dikwijls door smeekbeden liet verteederen. Ik sprak hem dus'in dier voege aan „O sultan der dieren, gij zijt de sterkste Wees edelmoedig jegens uw overwonnen vijand. Wanneer ge mij het leven laat, dan neem ik Allah tot getuige, dat ik u nooit meer zal aanvallen, noch een van uw ras.” Alsof hij m’n smeekbede begrepen had, brulde de leeuw nog eens, verliet z’n stelling op den boom, en ging weer naar het woud terug, al voortgaande nu en dan een blik achterwaarts naar m’n schuilplaats werpend. Ge begrijpt, hoe verheugd ik was, toen de leeuw zich verwijderde. Maar ik durfde niet van onder den boom te voorschijn komen, zoolang hij nog in 't gezicht was. Nadat hij in 't bosch was verdwenen, riepen mijn ge zellen me toe, dat ik zou opstaan en snel als de wind bij hen zou komen. Ik werd door allen toegejuicht met kreteh van vreugde en bewondering. Ik hielp de drie mannen oprichten, die de leeuw geveld had. O, Allah, welk een schouwspel 1 Ben-Meftah was dood 1 Z’n hoofd was verpletterd Ben-Ismaël leefde nog, maar z’n borst was opengereten, en hij stierf nog denzelfden dag. M’n oom Rabah echter had slechts eenige kneuzingen beko men, maar de poot van den leeuw had op z’n borst gestaan en hij was in zwijnt* ge vallen. Alle drie werden naar onze tenten vervoerd. Drie dagen lang weergalmde de lucht van onze rouwklachten. Dit wis de treurige afloop van onze jacht. Het speeteme wel, de oorzaak te zijn geweest van den dood van twee mannen. Maar vanaf dien dag heb ik woord gehouden, en nooit, ofschoon hij tal van ossen en schapen ver slond, heb ik er aan gedacht, opnieuw met den leeuw slaags te raken. Ik had een overeen komst met hem woord houden, i Des avonds werden de prijzen der ouderen uitgereikt. Hier waren .de winnaars Nuttige boom le M. Volkers-Mienes 3e pr. A. Bakker-Botn. Eervolle vermelding A. Kooy-Krap. Fraaie handwerken extra pr. A. Best- Groot le pr. Gr. Beers 2e pr. M. de Jong 3e pr. A. Bommezij-Schaak 4e pr. T. Lief- hebber-Zee 5e pr. A. Scholten 6e pr. N. Oostmeijer 7e pr. G. Pluister. Eervolle vermelding H. v. Slooten-Jonker. Raffiawerk eervolle vermelding T. Reijne-v. Slooten. Teekenen zeer eervolle vermelding C., Langendijk. Schilderen le pr. M. Hi C. Konijn. Eerv. verm. Levendig. Figuurzagen le pr. C. Usserjj. Houtsnijden le pr. S. B. Maas 2e pr. H. Reijne. Foto's eerv. verm. IJ. Zomer. Den geheelen avond was er. ondanks het triestige weer, groote belangstelling en niet minder voor het rad van avontuur. Te ongeveer elf uur dankte de voorz. allen, die hadden medegewerkt deze tentoonstelling te doen slagen. Spr. bracht een bizonder woord van dank aan „de dames en heeren van het vliegende wiel”. Het bestuur dor vereentging mag terugzien op een welgeslaagde tentoonstelling. Daar reeds enkele stemmen opgingen om alsnog te komen tot een „floralia”-vereeniging, die haar tentoonstelling op denzelfden datum zou kunnen houden, is voor het volgende jaar een nog grootere expositie te verwachten. ben met. de t- .b. c.? Zij hebben zelf niets, om de verpleging te bekostigen, en toch moet er hulp worden ge boden. omdat er geen voldoende gelden aan wezig sijn. Ja wat dan?Dan moet er geld komen, dat geld is er wel in de zak ken en beurzen van anderen, dat moet den los geklopt, worden los geslagen. Woorden alléén helpen hier niet, neen maar daden gesteld door de werkzame liefde van die leden, die niet zijn getroffen door den geesel van de t. b. c. Die moeten uit dankbaarheid, dat ze gezond zijn, heljaen en door werkzame hulp en door bijdragen, het zij groot hetzij klein. Ons Comité heeft w^er een verloting ge organiseerd. niet om de verloting zelve, maar om aan geld te komen; allen die in April loten zijn gezonden, het zijn er ieder maar 25. moeten ze omzetten In geld, en als allen dat doen hebben we een goede opbrengst, en wat is het nu voor iemand die van goe den wil is een moeite om 25 loten te ver- koopen? Reeds vrij spoedig na den strt neemt Ne reus de leiding, op den voet gevolgd door Laga. Daarachter komt Triton en daarach ter weer Njai< Nereus geraakt achter en LM* komt KKC. Triton en NJcni doen flink Zooals wij onlangs meldden, heeft minister Reijmer. op aandrang van Ged. Staten van Noord-Holland. in beginsel toezegging ge daan van een Rfjksbijdrage tot één derde van de kosten der ontworpen West-Friesche kanalen van Alkmaar naar Kolhorn. van Stoljjen naar Kolhorn en van Hoorn naar Medemblik. De kosten van deze kanalen zijn geraamd op rond zeven millioen gulden. Voor land- en tuinbouw, handel, nijver heid en scheepvaart, zijn deze kanalen drin gend noodig en de urgentie dringt nog des te meer, omdat de droogvallende Wieringer- meer aldus voor het verkeer te water kan worden toegankelijk gemaakt. Thans echter is het punt, dat de groot ste zprg baart, het verkrijgen van de bij dragen der gemeenten en waterschapjjen in de belanghebbende streken, die bij het ont werpen der kanaalplannen billijk zijn ge acht. Naast het één derde gedeelte, dat het rijk bijdraagt, neemt de provincie niet minder dan de helft der kosten voor haar rekening Sleets één zesde blijft dus voor rekening der gemeenten en waterschapjien. Aan de toezeggingen voor het kanaal Hoom-Me- demblik. ontbreekt nog veel, maar beter is het gesteld met de kanalen Alkmaar— Kolhorn en Stolj?en—Kolhorn. De provincie die voor haar rekening de kanaalwerken zal uitvosten, heeft zich in- tusschen op het standpunt geplaatst, dat het een zesde gedeelte door de streekbelangheb- benden ten volle moet 3ijn toegezegd, als met de uitvoering zal worden begonnen. Ged Staten hebben zich nu kort geleden tot de geir Al ten en wa‘erschaj?per. gewend met sterken aandrang de ontbrekende bij dragen alsnog toe te zeggen. Ook hierbij blijkt echter, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, want reeds hebben enkele be sturen hierop afwijzend beschikt Het gevaar wordt nu dreigend, de „Tel.”, dat van de .^Maandbericht van de nuisvnjt-tentoonstelling Op 10 en 11 Mei 1930 werd in de zaal van den heer A. Rus, alhier, een huisvlijttentoonstelling gehouden. De nog jonge vereeniging tot bevordering van huisvlijt, die zeer veel leden telt, heeft haar bestuur niet teleur gesteld. Niet alleen was de deelname zeer groot, maar bijna alle voorwerpen op zichzelf verdienden een nauwkeurige bezichtiging. Te ongeveer zes uur 's avonds op 10 Mei had de opening plaats. Onder de aanwezigen waren o.a. de Edel- achtb. heer Wiebe van Slooten en de zeergel. heer Dr. Spierings. De voorz. der vereeniging, de weled. heer Hartog, opende met een hartelijk welkom. Spr. herinnerde aan de gehouden tentoon stelling tijdens het 300-jarig bestaan van den polder, van vorig jaar en hoe als gevolg daar van de vereeniging tot bevordering van huis vlijt is ontstaan, die zich ten doel stelt cursus sen te hóuden. Spr. wijst op de interessante expositie, het resultaat van inspannenden arbeid. Spr. vindt hierin het bewijs gelegen, dat huisvlijt het opvoedmiddel bij uitnemendheid ge noemd mag worden. Het bestuur der vereeniging had gemeend dezen arbeid met prijzen te moeten beloonen. Het behalen van prijzen, aldus spr., mag niet de drijfveer zijn van de leden om voorwerpen te vervaardigen, het eigenlijke doel aan dachtige beschouwen van eikaars voorwerpen en het becritiseeren hiervan, moge niet uit het oog verloren worden. Bij deze tentoonstelling waren verschillen de amusementen gevoegd. De tentoonstelling was smaakvol geëta leerd langs beide wanden der zaal. Het mid den was met tafeltjes en stoelen bezet. De eerste groep der expositie bevatte 35 in zendingen van schoolkinderen, bestaande uit nuttige handwerken, fraaie handwerken en teekenen. De tweede groep, die van kinde ren t. en m. 16 jaar, bestond uit nuttige handwerken, fraaie handwerken, handtee- kenen, kunstschilderen, figuurzagen en hout snijden, samen 21 inzendingen. De derde groep, door ouderen vervaardigd bevatte nuttige handwerken, fraaie handwerken, raffiawerk, handteekenen, kunstschilderen, figuurzagen en houtsnijden. Te samen 171 inzendingen. Tevens waren nog ongeveer dertig inzendingen ter opluistering, o.a. het kunstwerk van den heer Weyte, opzichter van den polder alhier, n.l, een getrouwe weer- van ons stoomgemaal in miniatuur. Dit kunstwerk kan een record genoemd worden op dit gebied, daar het geheel in vrije uren is vervaardigd en getuigt van bizonder fijne afwerking. Merkwaardig was ook de inzending van me). N. v. d. Berg uit Alkmaar, bestaande uit modellen voor handenarbeid. Nadat verschillende gramophoonplaten ten gehoore waren gegeven, had het corps „Hugo’ ?P, het podium plaats genomen en ond»r leiding van directeur Andersohn kregen ’Ce enkele uitmuntende nummers te hooren. t De geheele avond werd beWeerscht door n prettige kalme stemming, zelfs toen op het einde van den avond het „rad van avontuur” ronkend en ratelend om klein zilver geld vroeg, bleef de goede stemming. Ook Zondagmiddag cwas er tamelijk veel belangstelling. Des middags werden de prijzen uitgereikt aan de jongeren. Van de eerste groep, nuttige handw. had den len prijs behaald Annie Kuyn. 2e Cath. Bomme- zij. Fraaie handwerken le pr. Trien Pd. 2e pr. Sijtje Molenaar 3e pr. Bot; 4e pr. Annie Kostelijk. Voor teekenen le pr. P. Haringbuizen en 2e Ina Bierhaalder. Uit de 2e groep waren de winnaars rraaie han*verken le pr. M. Bakker 2* Pt- C. v. Langen 3e pr. C. Hoogland Handteekenen le pr. Annie de Boer. Schilderen le pr. D. P. Dirkaiaat. Houtsnijden le nr. S. Bakker. Opdrüven der sensatie. Het verdient aanbeveling, dit goed onder oogen te zien en dientengevolge aan toeval lige fluitpartijen in toevallige theaters, bij toevallige films niet al te veel waarde te hechten. De triomf der filmkunst zal voor waar niet uit de lucht komen vallen of zich als een resultaat der industrieels evolutie aandienen 1 Het gros van het filmpubliek behoorend tot de klasse der moderne hoofd en handarbeiders, verlangt in de bioscoop geen betere programma's, maar ojxirijving van de sensatie en steeds verfijnder prikke ling van de slappe zenuwen: het verlangt in de bioscoop het leven op een leugenachtig, maar spannend niveau te vergeten in leu genachtige. maar spannende avonturen, een wereld die niet bestaat, maar zonder inspanning door den moeden geest te ver- valschen is. Dit is de nuchtere waarheid, en wie haar voorbijziet, is vruchtbaar fantast. Het is voisrtekt niet toe vallig, dat de muzikale begeleiding steeds een enorme rol heeft gespeeld in het bios cooptheater, zonder overdrijving kan men zeggen, dat de meerderheid der industrie-1 films bij geen enkel publiek succes zou heb ben. als zij niet werd gedragen door de ont aarding van het gehoor, die zooveel kapel meesters meesterlijk hebben bestudeerd en die in die soundfilm van vandaag en mor gen wordt geperfectionneerd. Men behoeft maar eens een normale cll- chéfilm in een zwijgende studio te hebben gezien, om te weten, hoe gering het effect is, dat door het beeld alleen (van de slechte film wel te verstaan!) wordt gesorteerd! De muziek is het. die den'-arbeidsslaaf uit zijn doffe vermoeidheid wekt, de melodie is het, die hem plotseling de wereld der shelks en gentlemen opent. Het beeld vervult daarbij dikwijls eigenlijk de begeleidende rol; het geeft den toeschouwer de gelegenheid, dé ontspanning, die de muziek teweeg brengt, met reëele associaties te versterken, zoodat hier de film niet veel anders doet dan de magische rtacht der slechte muziek accen- tueeren 1 van den zelfstandigen arbeid niet meer kennen en dientengevolge ontspanning zoe ken na hun automatische inspanning. Men nlet voorsPeUen, hoe onze maatschappij zich ontwikkelen zal maar onmiddeUijke hoop, dat deze toestanden zullen veranderen, dat m. a. w. het groote publiek in afzienba- ren tijd kan worden „opgevoed" tot hoogere verlangens, kan niemand koesteren die zich ernstig van zijn milieu rekenschap wenscht te geven. DE POSITIE DER MINDERHEID In de .Nieuwe Rotterdamsche Courant treffen wij een beschouwing aan over het filmpubliek, van de hand van Dr. Menno ter Braak. Aangezien het artikel een onderwerp be handelt, dat ’n groot gedeelte onzer lezers wellicht interesseeren zal. laten wij er hier her een en ander uit volgen. „Het publiek: ziedaar alles, ziedaar niets, aldus genoemde medewerker. Over ..het pu bliek spreekt de bioscoopexploitant over .Net" publiek peinst de cineast, schrijft, de courant, tobben Zukor en Pommer; en dien tengevolge verstaat men onder „het" publiek duiaend heterogene dingen die verwarrepd wreken op het oordeel, dat men zich van dit overal aanwezig en toch ongrijpbare monster vormt. Sommigen hebben vertrouwen in der smaak van het publiek en meenen. det het eens tot inzicht en keuze zal komen; ande ren meten het publiek af naar de laatste beursdebacle, naar zijn waarde als loge- en R.K. Coöp. Tuindersvereeniging Kenne- merland Prüsnoteering van 12 Mei Spinazie jjer kist 55120, sla fier stuk 2— 6, postelein per kist 8090. asperge dik wit. f>er bos 6075; asperges dik blauw, per bos 4055; asperge dun wit, per bos 1528; ra barber, le soort, per bos 56; rabarber 2e soort, per bos 23; wortelen jjer bos 1824; selderie, jier bos 45; peterselie 3; raapste len 34; radijs 24: bloemkool, le soort per stuk 2432;® bloemkool 2e soort, per stuk 1418; aardbeien, per doosje 3450. Een brandende vraag. Hoe moet in dit milieu de mogelijkheid geschapen worden voor een filmpubliek, dat eischen van gansch ander kaliber stelt? Dit is de brandende vraag van het film- probleem, omdat met de beantwoording van deze vraag de filmkunst staat of valt. De economische omstandigheden mag men be- oordeelen zooals men wil, op de levensvat- J baarheid van de kunst hebben zij niet weg te cijferen invloed. De basis voor de film kunst was tot op heden nog volkomen raad selachtig. In Amerika Ls iedere artistieke poging een zaak van het toeval. In Europa is zü een zaak van romantische episodes. In i Rusland Is zij een nevenverschijnsel van een betrekkelijk gunstig stadium; maar de I voorwaarden der Russen kan men niet naar Europa overplanten. Het zijn echter geen omstandigheden van buitenaf, die het film- 4peil laag houden. Het is al te naief. om voor dit filmpeil alleen de gewinzucht van enkele industriemagnaten of de indolentie der bioscoopexploitanten aansprakelijk te stellen. Het filmpubliek elscht in meerder heid variété en, als het hooger eischen stelt, stelt het eischen om beter variété, om prik kelender ontspanning. Aan die eischen heeft de filmproductie te gehoorzamen. Het is daarom dwaasheid, van de industrie de renaissance der filmkunst te verwachten, evenals het dwaasheid is. verstomd te staan over een goede film in een bioscooptheater. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat 'n film maatschappij eens een goede film financiert, maar het is niet te verwachten, dat zij dat r om der wille van de filmkunst zou doen. Men moet reëel zijn en van een bedrijf niet vergen, dat liet artistieke liefdadigheid als doel zou gaan drijven. Het filmpubliek eischt idealisme is men in dezen niet Dat „het" publiek niet bestaat als con stante grootheid, maar slechts een denkbeeld op --- De massa heeft de meest uiteenloopende koers waarden. Zij betoont zich soms gewillig, om den grofsten onzin dankbaar te .slikken en fluit dan weer onverwacht een onschuldig niemendalletje verantwaardigd uit. „Het" publiek heeft Al Jolson. den edelen ober en vader, verteederd ontvangen en zonder plau sibele redenen een ander industrieproduct ,Jn einer kleinen Konditorei". weggehoond Een bewijs van smaakontwikkeiing kan men I f 191.194.53. Over hetzelfde tudvak steeg het aantal agyntschapjjen met 8, terwijl het aantal spaarders met 735 vooruitging. Er valt een constanten groei waar te ne men. wat een verheugend verschijnsel is. „Door eigen kracht omhoog" is het jiarool van de R. K. Arbeidersbeweging. In voorbe reiding is nog een Arbeldersbank en een Voorschotbank, zoodat met reden kan wor den gezegd, dat het Werkliedenverbond in Nederland streeft naar een algeheele onaf hankelijkheid voor de georganiseerde arbei ders. óók op het gebied van het geldwezen. Agent voor Alkmaar is H. W. Koopmeiners. Metiusstraat 2 en men vrage voor zich zelf en zun kinderen een spaarboekje aan De mlnimum-inlage bedraagt f 0.25 zijn maal. Bij voos gebaat. De industrialiseering en vermechaniseering onzer cultuur brengt als onvermijdelijk vre- schünsel mee, dat tallooaeo de spanning Krachtiger organisatie Wij zien slechts één weg: krachtiger or ganisatie van de belangrijke minderheid van .Jiet publiek, die in de film geen ontspan ning. maar cultureele en aesthetische span ning zoekt. Deze minderheid is er. en zij is in de laat ste jaren wonderbaarlijk snel gegroeid, al legt zjj het in quantitaüef ook ten eenen- male tegen het gros af. Deze minderheid, die de film als kunst begeert, kan zich laten gelden, zoodra zij ten volle heeft beseft, dat zij geen meerderheid kan wordenzij kan gebied veroveren, zoodra zij het sprookje van de „opvoeding van het publiek als onbere kenbare, naamlooze massa heeft laten ‘va ren. Tot nu toe was haar organisatie een zijdig een organisatie van toeschouwers, van avantgarde-theaters. clnéclubs. filmliga s, het zwakke punt zoeke men dan ook niet hier, maar in de organisatie der productie. Nog steeds is het publiek, dat de filmkunst wil. er niet voldoende van doordrongen, dat het bij de productie nauwelijks een stem in het kapittel heeft. Heeft Ruttmann zijn .Berlin" niet gemaakt louter door een royale geste van een firma, die overigens uit munt door revuefilms? En is dit een gezonde basis, waarop de filmkunst vruchtbaar kan zijn? „Het" filmpubliek bestaat niet. Maar naast het variétëpubliek bestaat de groeiende min derheid. die van de litteratuur meer be geert, dan Edgar Wallace, van de muziek meer dan Jack Hylton en zijn onovertrefba re band, van de film meer dan sensatie en chansons. Zij kan het goede, dat sporadisch in de bioscojjen en uit de commercieele pro ductie verschijnt, gereedelijk w’aardeeren; maar laat hij zich bewust worden van haar andere basis, en van de hervormingen, die deze andere basis eischt. gecompliceerde - zakenmenschen der groote Amerikaansche trusts in een be stendige romantische lotswisseling leven, i aan handen en voeten gebonden door hun klanten, waarvan zij de psychologie toch in theorie meenen te doorgronden. Eén mi nieme structuurverandering kan voldoende zijn, om de mode te laten omslaan, en hier een bankroet, daar een milliard aan te kon digen. Dit alles klinkt niet zeer hoopgevend en het is inderdaad ook weinig hoopgevend. Het huidige filmpubliek is bovendien van alle publleken wellicht het minst betrouwbare en het traagste. Het is b.v. geen .Jcunsf'-publiek geen concertzaalpubliek. geen theaterpubliek waarin de critische elementen een belang rijke rol sjjelen. Het is voor een groot deel een variétépubliek, dat zijn Interesse in de laatste decenniën geleidelijk verplaatst heeft van het café chantant naar de filmsensatie. Het wordt In hoofdzaak dan ook bediend als een variétépubliek, aangesproken in de ter minologie van een dergelijke consumenten groep en behandeld als de groote gemeen schap van zich ontsfiannende avonduitgaan- ders, die cijfers, machines en mechanische arbeid wenschen te vergeten in een primi- tief-romantische aanvulling van het ge- moedsleven. In dezen stijl is de film haai' car rière begonnen, in dezen stijl heeft zij haar bestaan voortgezet, ook al veranderde het peil van het variété en de maatschapjieljjke situatie van het publiek. schrijft genoemde kanalen vooralsnog geen enkel kan worden gegraven, waarmede de besturen der gemeenten en polders, die een afwijzend standpunt in nemen. wel een zeer -groote verantwoorde lijkheid op zich nemen. De eenige oplo.'sing schijnt nu. dat ande ren de ontbrekende bijdragen voor hun rekening nemen. Vooral in de streken van Alkmaar en Behagen wordt naar de beide Noordelijkste kanalen zeer verlangend uitgezien en ge hoopt. dat een oplossing uit de bestaande moeilijkheid spoedig zal worden gevonden. Voor het provinciaal bestuur van Noord- Holland, dat hierbij krachtig wordt gesteund door de Kamer van Koophandel van Hol lands Noorderkwartier, de comml'sie-Van Aalst, het plan goed gezinde gemeente- pol derbesturen en landbouwvereenigingen als bijv, de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, is Ir. aeze een moeilijke taak weggelegd. Uit alles blijkt echter intusschen. dat deze zoo krachtig 4nogelijk wordt voortgezet, zoo dat men voor het uitelndelijk welslagen vooralsnog vol goeden moed blijft. PURMEREND. 12 Mei 1930. Afslagvereeni- glng Beemster, Purmerend en Omstreken. Aardapjielen. Bergers f 0.28 r>er 25 Kg.; Peulen 0.72. Dojjerwten. 0-53 jier Kg.; Aardbeien 0.14 tot 0.45 per doosje; Bloemkool 3 tot 36; Roode kool f 6.30 tot f 7.10; Savoye kool f 1.20 tot f 5.30 per 100 Kg.; Spipazie f 0.16 tot f 1.20 per mand van 6 Kg.; Postelein f 0.16 tot f 0.25 |>er Kg.; Sla f 0.80 tot f 4.80 per 100 krop; Andijvie f 1.20 jier 100 krop; Radijs f 1.41). tot f 2 40; Raajistelen f 1.30 tot f 2.70; Selderij 3 tot 6; Rabarber f 4.80 tot f 9.20 per 100 bos; Wortelen f 9 tot f 23 j>er 100 bos; Uien f 0 39 tot f 1.02 per 25 Kg.; Prei f 4.20 tot f 10.80 per 100 bos. De Centrale Volksbank, spaarbank van de R. K. Arbeidersbeweging, publiceert de vol gende cijfers: De stand van het spaargeldensaldo be droeg op 1 Januari 1930 f 2.408.346.62, en op 31 Maart 1930 f 2.599.541.15. Alzoo een ver- njéerdering in drie maanden tijds van Zondag was het de groote dag van Unlversiteitsroeiwedstriiden, georganiseerd door den Nederlandschen Studentenroel- bond. En. niettegenstaande het geen He melvaartsdag was, viel er toch een stroo- mende regen. Het was gistermiddag tegen twaalf uur een algemeene uittocht van roei- sportenthousiasten naar de De Ruyterkade alwaar een groote boot van de Alkmaar Packet lag om de belangstellenden naar het Noordzeekanaal het terrein van den strijd te vervoeren. De optimisten heb ben. zooals altijd het geval is. ook vandaag gelijk gehad, want tegen tweeën klaarde de lucht plotseling op en werd het droog. Hoe wel het onmisbare zonnetje ontbrak, had het Noordzeekanaal een buitengewoon fleu-” rig aspect. Aan den Noordelijken oever la gen, rjj aan rjj, tallooze gepavoiseerde vaar tuigen, waarvan de vlaggen vroolijk in den wind wapperden, terwijl hier en daar ge ïmproviseerde muziekcorpsen voor de mu zikale afwisseling zorgden. Aan den Zuide lijken oever, alwaar zich de gereserveerde tribunes bevonden, zag het zwart van de toeschouwers. Het was een va et vient van studentikoze jongelui met stroohoeden, ge tooid met de kleuren hunner resjiectieve roelvereenlgingen Philips' radio liet lustig gramophoonplaten draaien, waarvan de muziek door middel van luidsprekers werd verspreid. Te ruim twee uur namen de wedstrijden een aanvang. Het verloop was als volgt: Vierrlemsgieken Juniores over 2000 Meter. 1. Triton; 2. Njord; 3. Nereus; 4. Laga. Laga leidt al spoedig, op den voet gevolgd door Njord, die zienderoogen inloopt, terwijl Nereus en Triton afzakken. Nereus blijf» zelfs zeer ver achter. Njord blijft nog steeds terrein winnen, komt gelijk met Laga en arriveert tenslotte als no. 1 aan de finish. Njord: 8 min 4 sec. 2. Laga 8 min. 8 4/5 sec. Overnaadsche vierriemsgieken over 2000 Meter. 1. Nereus; 2. Aegir; 3. Njord; 4. Triton; 5. Laga. In het begin neemt Triton de leiding met een geringen voorsprong op Laga. Na 1000 Meter weet Laga Triton te passeeren. Njord volgt op eenigen afstand en daarachter weer Nereus.'Aegir is blijkbaar niet in con ditie en verliest aanmerkelijk terrein. Laga komt als no. 1 aan. Laga: 8 min. 13 4/5 sec.: 2. Triton 8 min. 17 sec. Tweeriemsgieken Juniores over 2000 M. Triton vervalt als deelnemer. 1. Laga; 2. Nereus. Laga blijkt al spoedig in de meerderheid en nadat 1000 Meter geroeid is. blijkt Ne reus twee lengten achter te zijn. Hoewel Nereus allé krachten Inspant, gelukt hét niet dezen achterstand kleiner te maken. Laga komt ten slotte als eerste aan. Laga: 9 min. 24 2/5 sec.; 2. Nereus 9 min. 51 sec. Dan komt het hoofdnummer vierriems- gieken over 3000 Meter. Onder een flink regenbuitje, dat gelukkig niet lang aan houdt, wordt gestart. Het wordt echter een z.g. valsche start en men begint dus op nieuw. De ligging aan de boeien is als volgt: 1. Triton; 2. Njord; 3 Aegir; 4. Laga; 5. Nereus. Al spoedig na het vertrek neemt Triton de leiding en vergroot den voorsprong Njord, die weer gevolgd wordt door Laga terwijl de belde andere achterblijven. Aegir geelt het plotseling op. terwijl Nereus nog dapper voortroeit. Njord zakt af en Laga en Triton roeien nu eenigen tijd gelijk op. Het gaat nu om deze twee. Aangevuurd door het getoeter der megafoons en het gejuich der supporters aan den wal betwisten zij elkaar de zege. Op de 1000 Meter komt Laga voor Triton geeft geen kamp en houdt moedig vol Plotseling schijnt Laga te verslappen heeft nu de leiding. Vlak achter i komt Nereus. die hevig zijn best doet een lengte achter Laga volgt Njord. Tags roeit uit alle macht, doch weet het verlies van hoogstens twee Meter niet meer in te halen. Triton passeert ten slotte als nummer één de finish, onder oorverdoovend gejuich van het publiek. Triton maakte een tijd van 11 min. 21 4/5 SeAan de finish, toen de overwinning reeds behaald was. sloeg de boot van Triton plot seling om. Alle roeiers, inclusief de stuur- duikelden in het water om een ongen ialer weer boven te komenen de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8