J B. Koster Voor jaarscostu mes @>nze collectie is compleet N.,V. JAN DE VRIES I JAN DE VRIES - ALKMAAR TWEEDE BLAD UIT DE PERS Mr. P. J. Troelstra t BELICHTEN UIT ONZE NIEUWS VORIGE OPLAGE Nieuwe houthaven te Amsterdam Langestraat KUNST EN KENNIS Man overreden te Halfweg ONZE OOST Brand in een Suikerfabriek Hongaarseh bezoek Groote hoeveelheid ampas verbrand ALKMAAR Laagste inschrijfster LUCHTVAART Brand te Gemert PROVINCIAAL NIEUWS Noodlanding HOORN RADIO-NIEUWS Paard op hol Engeland en Palestina SPORT EN SPEL LUCHTVAART er i GEMENGD NIEUWS l Door een auto pverreden en gedood Kortstondige felle brand te Westwoud BOEK EN BLAD Schouwburg „Harmonie" Uitvoering Toonkunst Een perceel met toebehooren tot den grond afgebrand Het grootste vliegtuig ter wereld „’t Hondsbosch" C^Cieuwste dessins Keurig passende modellen Magdalenenstraat Kosters Volkszaak BINNENLANDSCH SPIERDIJK Weer een moord te Ratibor AKERSLOOT Welk muziek-instrumenut prefereert men in FrankHjk De nieuwe Aartsbisschop heeft heden zijn zetel aanvaard Uitslag veiling Politie-voefbal ENKHUIZEN Gebruikt de ECHTE KUNSTKALK uit de N. V. Chem. fabriek „VRIESIA" Deze Reeft beslist niet af stuift en bladdert niet en men Behoeft njaar eenmaal mede te bestrijken. »Aknn a 20 ets oer tx>ndsoak verkrliebaar ZAADMARKT ALKMAAR Het overlijden van Nansen HEER-HUGOWAARD Een rede van Mnssolini verwacht I fcj II BLADZIJDE 1 DONDERDAG 15 MEI 1930 1 r. t -*■ l Dir. Henri Oushoom te het f Dat woord is waard te worden onthouden." i Burgemeester De Vlugt naar Boedapest behandeling wordt W. 8. Pluimvee omgekomen Te f der De onderhandelingen gesloten Veer roept: dan moeten kijken. Een proefvlucht van langeren duur Het Junkervliegtuig D 2000, type D 38. naar bekend is bet grootste landvliegtuig ter we reld, is hedenmorgen tegen 6 uur te Dessau opgeategen tot het maken van een proat- t over een gehouden uur (Zo- B. en W. van Den Helder hebben aanbe steed het aanleggen en rloleeren van straten, aansluitende aan den Brakkeveldweg en de Rozenstraat, aldaar. Laagste inschrijfster was de firma De Moei en Hermes alhier, voor f 60.978; zonder speel tuin f 57.190. voorbeeld van toe wij- tingsvermogen, geest- per reed, gedood Baldadige schippers jongens Het bleek de politie dat eenlge ruiten waren stukge gooid van de Drommedaris. Het onderzoek wees uit dat de ruiten waren ingegooid met graszoden en dat dit was geschied door en kele schippersknechts van in de haven lig gende schepen. Voor de politie evenwel de baldadige schippers ter verantwoording kon roepen, waren dezen in den vroegen morgen reeds weder met de schepen vertrokken. Wel jammer! Om half 13 gistermorgen sloeg in de Ver- doesstraat een paard op nol; zonder ongeluk ken te hebben veroorzaakt werd het dier in de 8t. Annastraat tot staan gebracht. ALK MAAR M I De Tijdgeest De graanmalerij voorheen van den heer J. Schouten, is overgegaan aan den heer A. Sijs, Wogmeer-Spterdyk Nieuwe directeur Gekozen is tor direc teur der Spierdyker Boerenleenbank de heer P van Kampen Dz.. alhier. ,jiaf er wa' betreft de orde niets op de r Mei- oetooging of anderszins val' aan 'e merken De autobestuurder rijdt door, maar wordt te Breda aangehouden Terwijl de bevolking van Ratibor nog ge heel onder den Indruk verkeert van de be kende, in den laatsten Ujd plaat it gehad Vergunning Aan den heer P. Tromp landbouwer alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een woning op gronden, gelegen aan den Middenweg, alhier. Aan A. Entius voor het bouwen van een koolschuur aan den Middelweg, alhier. Zjjn toestand ernstig Hedenmiddag kwart over één had te Halfweg (Oostzijde) een ernstig ongeval plaats. Een man. wiens identiteit nog niet vast gesteld kon worden, werd daar door een auto overreden. Hl) werd met een hersenschud ding en hevig bloedend opgenomen en per apto naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. Raadsvergadering Vrijdag 16 Mei a-S. des namiddags 3 uur vergadert de Raad de zer gemeente. Mond- en Klauwzeer Onder Ijkt vee van den veehouder O. in de Woude komt mond en klauwzeer voor. vlucht van langeren duur. Het weer boven West en Noordwest Dultschland was regen achtig. zoodat de oorspronkelijk voorgeno men route gewijzigd weid. Oveé Brunswyk en Oebisfelde koerste het vliegtuig in de richting van Berlijn en ver scheen tegen half 10 boven de stad. Kon. Ned. Mjj. voor Tuinbouw- en Plant kunde De afdeeling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield een ledenver gadering in het hotel ..Die Post van Cleve." De voorzitter, de heer A. J. Koolhaas, con stateerde ondanks de drukke werkzaamheden in den Tuinbouw een bevredigende opkomst. De notulen van den secretaris, den heer W. Meijer, gaven geen aanleiding tot opmerkin gen. Ingekomen» is een schrijven van de af deeling Amsterdam met verzoek den door deze afdeeling gestelden candidaatr voor lid van het hoofdbestuur te steunen. Handleiding voor Adverteerend Nederland. Verschenen is „Handleiding voor Adver teerend Nederland”, uitgegeven door de 14. V. Centraal Advertentle-bureau Max Rj Nunes, N. Z. Voorburgwal 230232. Amster dam. Alles wat de adverteerder wil weten over de bladen waarin hij wil adverteeren is hier op overzichtelijke wijze bijeengebracht en gerangschikt. Wie nog niet in bezit van dit nuttige boek is kan gratis een exemplaar bekomen aan genoemd adres. Heden heeft’ de nieuwe Aartsbisschop. Z. D. H. Mgr. Jansen, bezit genomen van den Aartstjisschoppelijken Zetel. Om tien uur werd In de Kathedrale Kerk allereerst de Kanunniken Hoogmis opgedra gen door den Hoogeerw. heer L A. F Fock, Kanunnik en Deken van Amersfoort. Nadat Mgr. Jansen in de geheele vergade ring van het metropolltaan kapittel zijn be noemingsbrief van Z. H defi Paus had ge toond. werd Mgr., die als hulsprelaat gekleed was. de kerk binnengeleid door Mgr. Dr. A. C. J. Schaepman, Proost van het Kapittel en Mgj. B. A. Wit, Kaniïnnik. Mgr Jansen heeft daar vervolgens het woord gevoerd, welke 'rede werd beantwoord door Mgr. Dr. A. C. J. jSchaepman. Nadat de Kanunniken van Mgr. den zegen hadden ontvangen werd het Te Deum gezon gen. waarmee de plechtigheid geëindigd was. Dinsdagmorgen is brand ontstaan in de suikerfabriek Ketengan van de te ’s-Graven- hage gevestigde N. V. Maatschappij tot Ex ploitatie der ondernemingen, nagelaten door mr. W. A baron Baud, als gevolg van het uitslaan van een vjam uit den stoomketel, waardoor een hoeveelheid zich daarvoor be vindende ampas in brand geraakte. Het in cident gebeurde, tijdens het proefdraaien voor de campagne der fabriek. De Soerabasche brandweer, die werd opgeroepen, slaagde er in, den brand in 1H uur te blusschen. Er is echter een groote hoeveelheid ampas verbrand, terwijl de ketel schade heeft gele den. gehouden bij opbod, op Dinsdag 13 Mei 1930. te Helloo. in na te melden café, ten over staan van Mr. C. J. de Lange en M. C. Roos, Notarissen te Alkmaar, van de perceelen te Helloo, eigendom van de N.V. Hotelonderne- mlng en concertzaal-Exploitatie „Helloo Vooruit,” als: 1. Het hotel en café-restaurant met bijge bouwen erf en tuin aan den Rijksstraa weg te Helloo, groot 6A. 54 c_A. elsmede de daar in en daarbij aanwezige inventaris, te zamen f 13505. 2. Een concertzaal met garage, erf en tuin, aan den RÜ kastraat weg te Helloo. met '-itweg naar het Domineeslaantje, g.oot 7 A. 95 cA. f 7760. 3. Een perceel open grond, naast perceel 1. aan den Ryksstraatweg, groot 2 A. 68 c A. f 300. Te zamen f 21565. De afslag en combinatiën blijven bepaald op Dinsdag 20 Mei as. des namiddags 1 uur, in bovengemeld café. De jaarstukken van de N. V. Scheepswerf en Machlnefaoriek „t Hondsbosch”, alhier, zjjn door de vergadering van aandeelhou ders goedgekeurd. Besloten werd, een dividend /van 6 pet. uit te koeren. Te Haarlem op het Edo-terreln werd Dins- gisteren een voetbalwedstrijd gespeeld tut.- schen het Aikmaarsche Polilie-eiftal en het elftal der Bloemendaa-sche PcJLe Sportver- eeniging. Beide elftallen speelden met enkele invallers. Bij de rust was de stand 11- Na de rust zetten de Alkmaar ders hun beste beentje voor en wisten zjj den stand spoedig te hunnen voordeele tot 31 op te voeren, waarin zy reeds 10 minuten na de rust ge slaagd waren. Door bard werken wisten echter de Bloe- AltUd heeft mij weer mijn diep besef van de noodzakelijkheid, de eenheid van de Partij te bewaren, over de moeilijkheden hoe hard zij mij ook troffen, heen gehol pen. Gemert is brand uitgebroken in de boerderij van J. Werts aan het Blnderseind Schuur en stal waren In korten tijd een prooi der vlammen. De woning kon behouden worden. Het vee kon worden gered. Het pluimvee is ver brand. Hieronff vraagt de heer Esser ne' woord, die verklaar' een misverstand uit den weg *e willen ruimen, ik ben het namelijk geweest, zeg' spr. die, nadat ik had vernomen dat de roode vlag uitgestoken was op de woning boven de Oosterpoott, den loco-burgemees ter heb opgebeid en gevraagd heb of het Te water Het 4-jarig zoontje van den heer v. K. geraakte bij het spelen te water. Door een tuist passeerenden postbode werd het knaapte op den tuisten tijd gered, daar hij van den kant geraakte en gevaar voor ver drinking bestond. Paard op hol Een paard van den expe diteur ging op hol met achter zich een wa gen. Enkele straten holde het beest door en kwam ten slotte op de Blauwpoortsbrug vrij onzacht In aanraking met de brugleuning, welke flinke schade bekwam. Het paard dat hierdoor iets van zijn galop had verminderd, kon toen in de Bocht door een burger wor den gegrepen. Negen ligplaatsen neer B. en W. van Amsterdam voordracht in rake uitbreiding der hav^n Ingediend. Daartoe stellen zjj den raad voor hen te machtigen tot net ophoogen van een terrein in den Amsterdammerpolder en het maken van een watervlakte in dezen jilder, het verbinden van deze watervlakte door een kanaal met de Minervahaven. het maken van een vaste en een beweegbare brug over dit kanaal het uitdiepen van deze haven en van de Nieuwe Houthaven tot 8* M. A.P.. het maken van zes nieuwe ligplaat sen in eerstgenoemds» en het vervangen van vier ducdalven door meerboeien in laatst genoemde haven. Voor deze werken wordteen credlet van twee millioen gevraagd. De meeste katholieke bladen wijden waar- deerende woorden aan den oud-leider der S. D. A. P. bü diens verschelden. Jb* Tijd” besluit haar artikel aldus: „De tragische mislukking van het even genereuze als nerveuze leven, dat gisteravond werd afgesloten, geeft intusschen aan het Nederlandsche Christendom geen reden voor farlzeesche zelfbespiegeling. Het inag voor een deel op eigen borst zijn schuldbesef af kloppen. wijl het verzet tegen het kapitalisme voor Troelstra's meegesleepten tegelijk het verzet tegen een Christendom zonder chris telijke rechtvaardigheid ging beteekenen Onder de nieuwe geslachten achter Troel stra zullen er zijn, die de groote misvatting van hun meester zullen inzien en zich nog verder dan hij van het Marxisme afwenden, om de regeling van het menschelijk lot te her zien in het licht, dat erover valt uit de eeuwige gebieden, naar welke de menschheld pelgrimeert Ons christelijk volk zal hen ontmoeten den dag. waarop het in de edelste socialisten als de leider, die thans Is heen gegaan, den impuls van hun rechtvaardig heidsgevoel zal erkennen als een ongedoopte drang volgens een goddelijke wet, die niet door alle Christenen wordt vervuld. Deze ontmoeting zou het schoonste. Ja, een nationaal „ïn Memorlam" worden ter nage dachtenis van mr. Pieter Troelstra." DEN HAAG, 14 Mei Naar gemeld wordt, heeft de Hongaarsche Coiisul-Gene raal te Amsterdam, de heeg A. Pierson, gisterenmiddag een lunch gegeven ter eers van den burgemeester van Boedapest. Dr Ribka en het Hongaarsche mannenzang koor „Budal Dalarda". Aan deze lunch zat ook aan de burgemeester van Amsterdam de heer W. de Vlugt. Bij deze gelegenheid heeft Dr. Ribka den burgemeester van Am sterdam uitgenoodlgd een bezoek te bren gen aan Boedapest. e De heer De Vlugt heeft deze ultnoodiging aangenomen. Hij zal de volgende maand naar Boeda pest gaan. 1^ Dinsdagmiddag om ongeveer 4 uur heeft een vliegtuig van de Deutsche Lufthansa, vliegende op den dienst BerlijnAmsterdam, dat om vier uur op Schiphol had moeten aankomen, wegens motordefect ter hoogte van Hattem een noodlanding gedaan Op het militaire vliegveld van Oldebroek zette de piloot het toestel onbeschadigd neer. De passagiers hebben per auto hun reis naar Amsterdam voortgezet. Het motordefect is niet van ernstigen aard en kan door de be manning worden verholpen. Het toestel zou vanmorgen uit Oldebroek vertrekken. Naar uit Moscou wordt gemeld, heeft het bericht van het overlijden van Nansen Moscou oprechte verslagenheid gewekt. In verschillende theaters werden de voor stellingen onderbroken. Vertegenwoordigers der Sovjet maakten den dood van Nansen, dien zij een vriend van Rusland noemden, bekend. Naar officieel wordt gemeld, heeft Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken de ambassatrlce te Oslo opgedragen, direct de deelneming van de Sovjetregeermg te betuigen, terwijl Litwinof den Noorschen gezant te Moscou eveneens zijn deelneming heeft betuigd. De secretarls-generaal van den Volken bond heeft dj. Noorsche regeering een con- doldtletelegram gezonden, naar aanleiding van het overlijden van Nansen. Huis verplaatst In verband met het bouwen van een nieuwe woning voor den heer P. Tromp moest de bestaande woning, (een landbouwerswoning verplaatst worden om nu vervolgens als bergplaats dienst te doen. Om tot deze oplossing te komen, wefd door de aannemers Kamp en Borst alhier, besloten het huis in zijn geheel te verrol len. Vandaag. Dinsdag, is dit dan ook ge beurd. en wel met succes. Nadat van te vo ren alles naar behooren in orde was gemaakt, werd hedenmorgen om 10 uur met deze werkzaamheid aangevangen en te ongeveer 3 uur bevond het huls zleh op de plaats waar het moest zijn, ruim 20 M. achteruit. Voor een leder, die het bestaan van dit huis aan den Middelweg kende, zal het zeker een vreemd aanzien zjjn. Voor de aannemers mag dit zeer zeker een succesvolle dag genoemd kunnen worden, benevens een staaltje van hun kunde en ondernemingsgeest. Vermeld kan worden, dat tijdens dit werk steeds een belangrijke hoeveelheid menschen de werkzaamheden gadesloegen. Een Fransch radlo-tijdschrift heeft een prijsvraag uitgeschreven, waarbij gevraagd werd welk muziek-instrument men prefereer de. Door een groot agntal muziekinstrumen ten werd een melodie voor de microfoon van een der omroepstations ten gehoore gebracht, waarbij den luisteraars verzocht werd hun opinie mede te deelen Hierbij bleek, dat een groote meerderheid van luisteraars het liefst de accordeon hoort. Daarop volgden de vlooi en de violoncello. Tegen veler verwachting verkreeg de saxofoon slechts een zeer gering awnt.nl stemmen. mendalers een half uur na dc rust den stand gelijk te maken, waarmede het einde kwam. t Was een zeer spannende wedstrijd, die door veel publiek met belangstelling gevolgd werd. hebben een Hout- Maandagavond half acht werd op den weg St, Oedenrode naar Best de 30-jarige dienstbode Lucia van der Putten, die rijwiel ven Best naar St. Oedenrode door een auto gegrepen en terstond Haar schedel werd in elkaar gedrukt en een der beenen werd gebroken. Het slachtoffer reed aan de goede zijde van den weg, terwijl de auto aan den ver keerden karft reed. De autobestuurder heeft zich van het ge val niets aangetroksen en is met reuzenvaart doorgereden. Toen de aanrijding plaats had. had de auto ook een groote snelheid. Naai aanleiding van dit vreeselijk ongeluk heeft de burgemeester van St. Oedenrode on- middellijk de commissariaten van politie in de grootere plaatsen en de burgemeesters in de kleinere gemeenten telefonisch gewaar schuwd met verzoek, de auto aan te houden* Om half tien Maandagavond kwam uit Breda het bericht, dat de recherche aldaar een auto had aangehouden, komende uit de richting Tilburg. De auto was beschadigd en het bleek dal deze auto des middags in St Oedenrode was” geweest De twee inzittende personen, die zeer zenuwachtig deden, be weerden van het geval niets af t« weten. hem niet wenschelijk voorkwam dal deze verwijderd werd. Hierop zeg’ den heet Esser dat het naar zijn weten nog niet voor-' gekomen was, dat door een particulier een roode vlag was uitgestoken. Geroep: nou dan is u niet op Je hoogte, op de Veenen laan hingen er 25. Den heer had u eens, bii den heer Zijp Den heer Stultiens vindt dat het te veel wordt opgeblazen, waarop de burgemeester verklaart dat gezien de Ooster- poort een historisch monument is, dit geen plaats is voor een dergelijke vlag. Wij moe ten hier een goed onderscheid maken 'tus- schen gemeente en particuliere weningen Vervolgens roemt de burgemeester nog het gedrag van den bewoner, die ojp het verzoek de vlag heeft binnengehaald. Wethouder Stumpel merkt o.a. nog op. dat het door, den' heer Zijp genoemde ge sprek tusschen hem en den bewoner geheel gefantaseerd is. Nadat nog eenigen tijd gediscussieerd is over dit gebeuren, verklaart de burgemeester dat he' beter is om in he< contract van de woningen als deze op te nemen, het verbod om een vlag van politieke richting uit te steken. Hierop volgde het voorstel tot vaststelling eener suppletoire begrooung. dienst 1930. Aldus vastgesteld. Voorstel tot het aangaan van eene geld- leenitjg ten behoeve van het op re richten openbaat slachthuis. De heer Fsse^ zegt, geheel accoofd re gaan met het voorstel van B. en W. Doch zegt bü de bestudeering van de renteberekening tot de slotsom re zijn gekomen, dat het voordeel voor de gemeente verloren gaat. De voorzitter zegt hierop, dat door de gemeente een deskundige is aange zocht dié- dit verschil op andere wijze belicht t^ieft, zoodot B. en W. hiermede accoord gegaan zijn. Het voorstel werd alsnu aange nomen Hiefop volgde het aangehouden prae-advies op een verzoekschrift van het Noord-Hoilandsch groot Yorkshire varkens stamboek alhier, om eene bijdrage ui' de gemeentekas ten behoeve van een. jn deze gemeente te bouwen permanenten varken- stal Den heer Plomper zegt voor het ver zoek te ziin, daar hij een gemeentebelang in deze zaak ziet, indien hiei dit gebouw wo dt gevestigd. Ook de heer Zijp is voor het verzoek, doch zou gaarne zien dat de varkens van dezen stal afkomstig in onze gemeente op de markt zullen aangevoerd worden, waarop de voor zittel toezegging doet om in deze richting stappen te doen. Voorzitter ziet in de vestiging vele voor- deelen voor de gemeente, daar dit ongetwij feld de aandacht op onze gemeente doet vestigen, terwijl er tevens excursies, meer personeel en dergelijke aan verbonden zijn. Alsnu werd besloten de gevraagde bijdrage e verleenen. Voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van inenting van schoolkinderen tegen dipthene en roodvonk. Aldus besloten. Hierop volgde het voorstel 'ot wijziging der verordening op de heffing van eene beiasring onder den naam van straat- oelasting- Dit werd aangehouden op adv es van de f-nanceele comm ss e. Prae-adv es op een bezwaarschr-ft van den heer H. Houter tegen den aanslag *n het ve/gunn rtgsrecht voor zijn perceel West 27 alhier. Aldus besloten. Prae-advies op een dres van de nat'onale comm-sste tegen het alcoholisme inzake verlaging van het aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank enz. in deze gemeente. Ook dit werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Vaststelling van een suppletoir kohier der straatbelasring, diehst 1930. Aldus besloten. Hierop volgde sluiting der vergadering. Door tot nog toe onbekende oorzaak brand den Dinsdagmiddag tot den grond af het heerenhuis. voorheen bewoond door wijlen Dr. Nuyens. en de daarachter staande garage en schuur, staande aan den straatweg te West woud. Tegen ongeveer half 6 in den namiddag zagen omwonende menschen rookwolken op stijgen aqhter uit dé aan het perceel gren zende schuur. In «hinder dan geen tijd stónd deze in lichtelaaie, en nam het vuur zoon omvang, dat in een paar uur tijds het ge heele perceel met toebehooren tot den grond afbrandde. Het perceel was onbewoond, zoo dat de oorzaak onbekend is. Men denkt dat kinderspel de brand veroorzaakt heeft De brandweer was spoedig ter plaatse en kon door krachtig optreden voorkomen, dat om liggende perceelen eveneens een prooi vlammen werden. hebbende aanslagen, wordt een nieuw my sterieus geval gemeld. Hedenmorgen vond men den 65-‘arlgen Sedlatzek tusschen de ge huchten Silberkopf en Mosurau dood op straat. Het is weliswaar niet geheel zeker, of hier sprake is van een misdaad, doch niettemin zjjn er ernstige vermoedens. De recherche is ter plaatse. Besloten wordt deze afdeeling te berichten dat de afdeeling wel aan dit verzoek wil vd- - doen, mits de afdeeling Amsterdam den can- didaat der afdeeling Enkhulzen. den heer A. Sluis wil steunen Aan de orde komt een voorstel van het bestuur om het ..Leesgezel schap" op te heffen met het oog op de kos ten De vergadering blijkt het niet geheel eens te zijn met het bestuur. In overweging wordt gegeven van het Leesgezelschap, te maken een op zich zelf staande commissie met subsidie van de afdeeling. Het bestuur deelt mede, dat het Leesge- 'zelschap nog maar bestaat uit 20 lederi. Be sloten wordt het voorstel alsnog aan te hou den en met de lezers van het Leesgezelschap in overleg te treden. Het bestuur stelt hierna aan de orde besprekingen over de lagere Tuinbouwschool. Medegedeeld wordt dat de kwestie met de pogingen om te komen tot de aanvrage bij den" Minister tot oprichting eener Tulnbouw- 1 school nu reeds lang hangende is. De plan- I nen om tot overeenstemming te komen met het bestuur van den Christeljjkep Boeren- en Tulndersbond hebben tot niets geleid, daar bij informatie is gebleken dat de Christelijke Bond hierover nog niet heeft vergaderd. Uit de vergadering wordt opgemerkt dat de afdee ling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in dezen niet bet aangewezen lichaam is. De Christelijke Boeren- en Tuln dersbond zal zeker meer succes hebben. Deze 1 meening wordt door het bestuur krachtig be streden. Een breede discussie ontwikkelde I zich over de vraag, wat aan den Minister moet worden gevraagd, een neutrale school ot een Christelijke school. Opgemerkt wordt nog dat als de Streek niet voor was geweest met de anvrage tot oprich ting van een R. K. lagere Tuinbouwschool, :wj) hier wel klaar waren geweest. Over een voorstel van het bestuur otp als- l nog in overleg te treden met den ChristeljjKen Boeren- en Tulndersbond. staken de stemmen. 1 het is verworpen. Hierna wordt besloten dat het bestuur bij den Mini ter nieuwe stappen zal doen. Door den gemeente-tuinman, den heer W. Meijer, wordt hierna een explicatie gegeven over enkele ter vergadering mede gebrachte bloeiende takken van heesters, wat met veei belangstelling wordt gevolgd; het geen blijkt uit de vragen die den heer Meijer worden gesteld. i Nadat den heer Meijer is dank gebracht en r de rondvraag niets vermeldlngswaardigs op- levert wordt de vergadering gesloten. Raadsvergadering Een vergadering van den Raad dezer gemeente wordt Vrijdag 16 Mei as namiddags 4 mertljd) in het raadhuis Punten van behandeling: 1. Ingékomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven A. Koojj Cz. en besluit tot toelating. 3. Praeadvies B. en W. inzake verzoeken C. Bart en L. Stuurman. 4. Aanvulling instructie HJnwerker G. E. Bedrijf 5. Voorstel B. en W. tot afwijzing inzake verzoek bewoners Boterweg tot aansluiting waterleiding. 6. Benoeming vroedvrouw. Aanbeveling B. en W.: 1. Mej. van Galen, te Beémster. 2. Mej. Weel, te Medembllk. 3. Mej. v. d. Wal te Amsterdam. 7. Behandeling voorstel verandering laag spanningsnet in de kom der gemeente in ondergrondsch 8. Aansluiting van Bruins en Gootjes aan het G. E. B. 9. Wat verder ter voorgedragen De ..Impero d ltalla" zet boven een artikel het volgende opschrift, dat een derde van een pag'na beslaat.. En thans stilte! Iedereen wacht op de rede van den Duce te Florence Inzake de onderhandelingen tusschen de regeering en de delegatie van Arabieren uit Palestina te Londen deelt het ministerie van kolonie mede, dat de onderhandelingen zijn gesloten daar de Arabische eischen niet kon den worden toegestaan, aangezien deze het onmogelijk maakten voor de "regeering haar verplichtingen onder mandaat uit te voeren. De Arabische delegatie verklaart dat de regeering haar rechtmatige eischen verwerpt en dat daarom de besprekingen zijn ge sloten. De keuze was deze keer wederom een van ouds bekend en gaarne gezongen werk. n.l. het Oratorium Ellas", van F. Mendelssohn- Eartholdy. Van dit werk had de eerste uit voering plaats in 1846; het was in dien tijd van groote éieteekenis. het werk zal in de geschledeni^van het. oratorium haar waarde blijven behouden maar is voor de concertbe- zo?kers van dezen tijd geen evenement meer; het heeft niet meer zoon groote aantrek kingskracht. Zeer goed was het dus gezien de lengte wat te bekorten door het aanbrengen van enkele coupures. Onze aandach concentreerde zich dus méér op de uitvoering van het werk, dan wel op het werk zelf. En dan kunnen we niet anders dan met ge noegen constateeren, dat ..Toonkunst" over "t algemeen tip een welgeslaagd concert kan terugzien Het bleek ons. dat het koorin stem-verhouding vooruit is gegaajltfde te noren en bassen moeten zich nefr «tel eens te veel inspannen en dan blijVeil de gevol gen. hier en daar enkele ruime momenten, niet uit; maar in totaal is er dén geheelen avond zuiver en goed gezongen We zouden verschillende koren uit het [oratorium kun nen noemen, waarin de dirigent zelfs meer dan voortreffelijke oogenblikken wist te be reiken Bijzonder veel hebben we dezen avond van de solisten kunnen genieten De sopraan, mej. Dl Moorlag wier stem in alle' registers glas-helder blijft, zong haar ftartjj zeer mooi, vooral in het tweede deel was haar voor dracht subliem. Mej. Annie Veenepbos, alt. boeide voorna melijk door haar muzikale vertolking van de aria: ,.Sei stille dem Herrn". Verrassend was voor ons de kennismaking met den tenor, den heer piet Zwager, een zanger, begaafd met een opvallend goed ge- tlmbréerd, mooi tenorgeluid. De artistieke vertolking van zijn partij was van dien aard, dat we hem ten zeerste willen aanbevelen, en er van overtuigd zQn, dat hij als zanger een succesvolle toekomst zal Lebben. De bas. de heer Willem RavellL is een emi nent kunstenaar; z’n prachtig sonoor geluid wordt door hem in ieder détail volkomen be- heerscht. Over de schoonheden van zijn zang kunst zouden we veel kunnen schrijven, maar we volstaan met hem te verzekeren, dat de meesterlijke vertolking van de ..Ellas-partij" ons lang zal heugen. Het Alkmaarsch strijk orkest. met Mej A Oort aan den vleugel, zorgde voor een goede en zeer volgzame be geleiding. Het publiek toonde zich zeer vol daan. De belangstelling had wel grooter kunnen zijn, we hojien bij de volgende uitvoering een volle zaal luisteraars aan te treffen. .JDe Morgen” schrijft om.. In de polltfeke en sociale geschiedenis van het einde der negentiende en het begin der twintigste eeuw zal de naam van Troel stra steeds bleven leven als van een der grooten, die de toekomst verkende met het zoeklicht van zijn nobelen geest, die moge lijkheden ontdekte, waarover de tactici en bezadlgden te hunner tijd ook wel eens ge- schamperlacht zullen hebben, wjjl ze er hersenschimmen in zagen. De dwalingen en de vergissingen In zjjn streven, de miskenning van anderer arbeid waaraan ook hij zich In zijn partijschappe- lljken gedachtengang niet kon onttrekken ze beletten ons katholieken niet om op dit doodsbed een krans van waardeerlng en eerbied te leggen. En wjj bidden den Rechtvaardige, dat Hii dezen vurlgen strijder, vooral wat hij als rechtvaardig zag, in genade moge aanne men. Gemeenteraad De raad dezer ge meente vergaderde volt'llig oncler praesi- dtum van den burgemeester mr. G. I. B sschop. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend, vi Igden de ’ngekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen was o.a. een schrijven van den heer rH. Zijp, houdende verzoek om in deze vergadering een tweetal vragen tot B. en W. te mogen richten Dit inzake het op verzoek van den loco-burgemeester den heer Stumpel doen verwijderen van een roode vlag op een gemeentegebouw (De Oosterpoort). Nadat aan den heer Zijp toestemmina s verleend, werden de gestelde vragen toe gelicht en Jjehandeld. De burgemeester verklaart dar gezien dit een monumen' is. dat he’ eigendom is der gemeente, het hem me’ wenscheluk voorkomt dat hier een vlag van een bepaalde politieke richting wordt uitgestoken. Temeer daar dit gebouw door vele vreemdelingen wordt bezocht, die hie in ongetwijfeld een ontsiering van dit gebouw zven. De heer Zijp verkrijgt alsnu het woord om zijn vragen, toe te lichten. Spr. noemt het een bekrompenheid van den heer Stumpel om het verzoek te doen om deze vlag te verwijderen. De bewoner van he gebouw moet men toch zijn persoonlijke vrijheid laten om zijn feestvreugde te doen uiten. W(at de aanstoo' betref’, zegt spr. dit is een kwestie van persoonlijke smaak. Het was trouwens geen roode vlag zegt spreker, doch er waren meerdere kleuren in vereenigd: voor de roode vlag roept spr. uit, is men schijnbaar zeer bevreesd. Uit welingelichte bron weet ik, zegt spr., dat een vreemdeling den loco-burgemeester op merkzaam heeft gemaakt dat dit een ont siering was voor dit monument. Ik kan deze houding niet bewonderen zegt spr., aan nemende dat door den loco-burgemeester een verzoek (geen bevel) is gerwh' tot den bewoner, zwam het mij meet wenschelijk voor dat de locc-f’irgemeester voor jde belangen van de «woner was opge bomen. Ik kan er geen bezwaar inzien, indien er geen ordeverstoringen uit voor komen. En dit zaï u wel me' mit eens zijn roept spr. uit. En de „Maasbode”: „Veel is er. dat ons tegenstaat In leven en streven van mr. Troelstra. ook In persoon en karakter van dezen temperamentvollen. licht ontvlambaren gevoelsmensch. die door tegen stand allerpijnlijkst werd getroffen, die mo gelijk wel heeft kunnen vërgeven, maar ver geten zeker niet. Maar één zaak staat vast: Troelstra zal naast Schaepman. Kuyper. Lonman e.a. staan en blijven staan als een der figuren, die ons politieke leven bij den avond der 19e en den ochtend der 20ste eeuw hebben be- heerscht. ;En hij zal staan ook en blijven staan als den voorbeeld in velerlei opzicht voor alle politieke werkers, een ding, opoffering, doorzi drift en tactiek. Voorwaar een politiek leider met een zeld zame combinatie van kwaliteiten Moge Katholiek Nederland ééne les van dezen jljk begaafden soclalistlschen voorman steeds ter harte blijven nemen n.L zijn rots vaste overtuiging van het onmisbare van de eenheid zjjner party, zooals hy zelf heeft getuigd:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5