VOLKENBONDSDAG DE GANG VAN ZAKEN AAN DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD BLADZIJDE 1 '1 v llL/L BLAD VRIJDAG 16 MEI 1930 STADSNIEUWS De oneenigheid in de S. D. A. P. W(j zijn tevreden,aldus Pastoor Perquin 1 I >i daarvan de deze om werk, dat zeven jaar lang is verricht, ia he- Exportvelling, De oud-burge- veilen de werd. Pastoor Perquin, zittend voor den microfoon het Eindexamens t Bond voor Groote Gezinnen Het oordeei van mr. 16—20 -- tusschen en Internationale welks gewijzigd, gemakkelljk gemaakt en zijn zelf oorzaak van de teleur- dle De wisseling van station, zoo deelde Pas toor. Perquin ons nog mede, zal moeten blij ven geschieden tot een nieuw station, op kos ten van V.AR.A. en A.V.R.O., gebouwd is. Waar dit station zal verrijzen, is nog niet be kend. maar d- zender te Hilversum zal ver dwijnen Pastoor Perquin besloot het onderhoud met te herhaler waarmede hij begonnen was, n.l. met de verklaring: „Wij zjjn tevreden.” verzoekt den van is. mr. de gevallen van nationale feestviering zal die ver zorging geschieden als de minister in over eenstemming acht met den aard van de vie ring. Indien bovengenoemde feestdagen val len op een dag. dat andere omroepvereeni- gingen de beschikking over de omroepstations geheel of gedeeltelijk zouden hebben gehad, verkrijgen deze omroepvereenlgingen van den door hen afgestanen zendtijd op andere da gen gelljkwaardlgen zendtijd terug. Onderhoud met Pastoor Perquin, Onmiddellijk na het bekend worden van de beschikking van den Minister van Water- maakte dit met enkele practische dat dit zeer groote zich brengt. Wanneer mag worden, dan krijgt stelsel, dat alles, noodeloos, twee rn dan blijft er toch worden d. Stok, welke onveranderd In het café van den heer van Gijzen werd gisteravond een vergadering gehouden van de afdeellng Alkmaar van den Bond voor Groote Gezinnen, onder voorzitterschap van den heer J. H. Jacobse, die de vergadering opende met den Christelijken groet en een woord van welkom tot de weinige aanwe zigen. den wensch ujtsprekende, dat op de 19 Juli te houden Centrale Raadsvergade ring de belangstelling van de leden ui» de stad grooter mag zijn dan voor deze ver gadering. Nadat de notulen door den secretaris, den heer A. Kühne. waren gelezen en goedge keurd. werd door dezen medegedeeld, dat het aantal donateurs met één vermeerderd was. Medegedeeld werd voorts, dat de Centrale Raadsvergadering dit jaar te Alkmaar zal worden gehouden op Zaterdag 19 en Zondag 20 Juli as. De Burgemeester had voorloo- pifc hwretnniag ggtfoan de afgevaardigden ten stadhuize te ontvangen, hetgeen dan om 2 uur zou geschieden; om 3 uur zal de ver gadering. welke in^ het café van den heer van Gtjzen wordt gehouden, aanvangen; voor eventueele lunches en diners is ,,'t Gulden Vlies" aangewezen. Verwacht worden een 70 a 80 Congressis ten, voor wie in de Piusstichting. Zondag morgen om 9 uur een H. Mis zal worden opgedragen door den Z.Eerw. Rector C. Vis. Adviseur van de plaatseljjke afdeellng; in de drie parochiekerken zal eveneens een II. Mis tot intentie van den Centralen Raad wor den opgedragen. De Voorzitter stelde hierna aan dc orde de benoeming van de verschillende commis sies. In^le commissie van ontvangst werden be noemd de heeren A. Buur. Joh. Apeldoorn, en B. Veltman. In de commissie van huisvesting werden benoemd de heeren J. H. Jacobse, J. Schel- phisme ook is weg te redeneeren. en die tel kens en telkens weer in de praktijk van het leven tot uiting komt, is de grondslag van deze zendverdeeling en steunt op de realiteit van het leven Daaruit volgt ook, dat de rechtsche groe pen bjj elkander zijn gekomen op den éénen de linksche op den anderen zender. Wat rechtsch is is ondergebracht bij de 2 groote rechtsche radio-organisaties. wat linksch is De eindexamens van het ópenbaar gym nasium alhier zullen worden afgenomen op 5, 6 en 7 Juni a.s. Tot gecommitteerden bij deze eindexa mens zfjn benoemd de heeren dr. A. Slij pen. hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, dr. D. Plootf, wonende te Leiderdorp, dr. H. de Vries, beiden hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en dr. H. R. Kruijt, hoogleeraar aan óe Rijksuniversiteit te Utrecht. ding van groenten rechtsche radio-organisaties, wat linksch bij de linksche. Nlemano heeft dan ook recht om ontevre den te zijn ook al zou in kleinere onderdee- len het getal uren van den beschikbaren zendtijd niet met mathematische Juistheid tan het percentage der bevolking beantwoor den. Wat.speciaal den K RO. betreft, deze heeft eenmaal in de 14 dagen de beschikking over den geheelen Vrijdag. Des Zondags moet hij -nkele uren aan de N.C.R.V. afstaan, doch deze uren krijgt de katholieke stichting op Donderdag wee.- terug. Tusschen K.R.O. en N.C.R.V heeft een eerlijke verdeeling plaats gevonden waarbij de Katholieken iets in het voordeel zjjn. omdat de N.C.RV.-zendtijd moet afstaan aan den Democratischen Bond Resumeerende zelde Pastoor Perquin, dat de oplossing gebaseerd is op de rechtsgelijk heid dei twee bevolkingsgroepen, die tegen elkaar opwegen. Zoon de eersten toekomt. Deze verdeeling. die niet door welk so- De Voorzitter zelde. dat dit niet het geval was. doch dat na kennisgeving met attest van dokter of verpleegster, de uitkeering verstrekt wordt. Ter verduidelijking voor de leden deelde de Voorzitter op verzoek van den heer Schel lings nog mede, dat van de contributie 75 ct. aan het Hoofdbestuur wordt afgedragen, waarvoor het orgaan „Het Gezinwordt toe gezonden en waarvoor we een schitterend Hoofdbestuur hebben, dat voor zijn taak be rekend is. Onder dankzegging sloot hierna de Voor zitter de vergadering op de gebruikelijke wjjze. Het oordeel van den heer Vogt Ook de heet Vogt sprak gisteravond en zijn woorden waren bitter van Peteerste af. toen hij er zich over beklaagde geen introductie te hebber op de departementen in Den Haag „waar de vrienden van Huizen het heft in handen hebben." De beslissing had hem niet verrast, maar niettemin toc^. eenigermate verbijsterd. Het is een ontstellende slag, waardoor de A.V.R.O van de huidige 125 slechts een nuttig aantal van 53 zenduren overhoudt, ongeacht nog 't feit, dat men een plaats zal moe’en inruimen voor de omroepjes die daarvoor .willen wr-- den geacht «n aanmerking te komen Het al gemeen program noemde spr. een naïeve po ging van de regeering om samenwerking tusschen de omroeporganisaties te verkrijgen, den mensen geopenbaard heeft; dat alles Deze samenwerking is echter onmogelijk. Het hier op deze wereld beschouwt in het licht werk, dat zeven jaar lang is verricht, te he- van die onenbarina en God niet alleen een den dooi de handteekenine van minister Rey- geld beconcurreerd aou worden. Het geval zou zich dan hebben voorgedaan, dat tegelij kertijd met de uitzending van het algemeen programma b.v. de KRO. zijn zenduren had waardoor men het gevaar liep, dat Ka tholieken af zouden stemmen op t algemeen programma en dus naar het cultureele programma v d K R.O. niet algemeen ge luisterd zou worden. Dit gevaar heeft men bezworen door de veizorging van het alge meen programma om beurten aan de om roepen op te dragen. De A VR O, en V.A.R.A. zorgen hiervoor op Maandag en KSt O. en N.C R.V op Vrijdag, doch elk afzonderlijk. Alleen moeten de omroepen het algemeen programma 8 dagen tevoren aan den Radlo- raad zenden Deze oefent evenwel geen cen suur uit. doch kan slechts in beroep gaan bij den Minister Gelukkig achtte Pastoor Perquin het, dat de Minister niet aan het passen en meten Is gegaan doch ingezien heeft, dat ons volk uit twee deelei bestaat (rechts en linksdje •eder een eigen opvatting hebben van het leven hier en hiernamaals Het ééne. dat zich vasthoudt aan God. Scheppei van hemel en aarde, en aan Zijn Zoon Jezus Christus, onzen Verlosser en Za ligmaker dl’ als éénige Middelaar zich aan De voorzitter merkte op. dat als een ze kere groep van personen steeds de artike len opho-jdt, de andere groep dupe is. Op een desbetreffende vraag, bestuur van de i afwezig Een interpellatie Van bevoegde zijde vernemen wfj, dat Boon (Lib.) het voornemen heeft, in Tweede Kamer een interpellatie over de zendtjjdverdeeling te houden. Van katholieke zijde zou hierbij het woord worden gevoerd door ir. A. Feber, terwijl ir. Aibarda dan het standpunt der sociaal democraten zou uiteenzetten. I Voor de feest-, tevens zaal- en regelings- commissie waren aangezocht de heeren: Schilder. P. Kok, P. J. Kalb. N. Heinis. G. van Veen. J. Groothuizen en A. Kühne. I De Voorzitter stelde voor wegens zijn groote belangstelling in het streven van den Bond ook den heer Jan Kunst uit Oudorp. die mede ter vergadering aanwezig was, in deze commissie- te benoemen, waartoe bij acclamatie besloten werd. Alle benoemde leden namen hun benoe- verzekerd te zijn van een onverstoor- baren vrede, door algemeene beperking van bewapening en slechting van alle tariefsmuren. De verwachtingen waren in het begin veel te hoog gespannen en vergeten werd, dat hetgeen in eeuwen gegroeid is, niet in enkele jaren kon worden veranderd. Slechts door aanhoudend en constant werken van meerdere geslach ten zal dit werk tot een goed einde kun nen worden gebracht. Op den dag die aangewezen is voor de speciale propa ganda voor den Volkenbond dient ieder zich van deze waarheid goed bewust te worden. De weg, die moet worden afgelegd om het ideaal te bereiken, is verdeeld in verschillende etappes. Ook de Volken bond is er niet Ineens gokomen, maar heeft een lange voorgeschiedenis. Door te onderstellen, dat alles wat verkeerd is in de wereld heel snel zou kunnen worden gewijzigd, hebben velen het zich te daardoor stelling, die zij nu ondervinden. Het gaat niet vanzelf, want om het oude af te breken en het nieuwe er voor in de plaats te stellen, zal er gewerkt moe ten worden door allen, die den vrede willen. Indien we bovendien de zaken nuchter bekijken, dan dient erkend te worden, dat door den Volkenbond reeds veel is tot stand gebracht, waar door de weg geëffend wordt voor de verwezenlijking van de groote beginse len, waarvoor hij is gesticht. Het wil reeds heel wat zeggen, dat in dit insti tuut de landen allen iets hebben prijs gegeven van hun vrijheid en onafhan kelijkheid, van hun onbeperkte souve- reiniteit ter wille van de samenwerking en ter bevordering van den vrede. Toen er tijdens de Haagsche vredesconferen ties gesproken werd over verplichte arbitrage, waren er verschillende-» ver tegenwoordigers van mogendheden, die verklaarden, dat dit iets onmogelijks was. Dank zij den Volkenbond hebben we thans dit onmogelijke bereikt in het Hof van Justitie, tot statuut alle staten zijn toege treden, hetgeen een absolute overwin ning beteekent van het recht over de macht. Zoo zijn er tal van andere za ken op te noemen, waaruit zou kunnen - blijken, dat de Volkenbond op verschil lend gebied reeds veel bereikt heeft. Noodig is het echter, dat de Volken- bondsgedachte, dat alleen door samen werking iets tot stand te brengen is op Internationaal gebied, daartoe levendig wordt gehouden en dat vooral niet meer van den Volkenbond verwacht wordt, dan deze op het oogenblik geven kan. Daarnaast hebben we zorg te dragen, dat alom gewerkt wordt aan de verste viging der beginselen van rechtvaardig heid. liefde en verzoening, die onont beerlijk zijn voor een duurzamen vrede. Het is vooral de Kerk, die ons in dit opzicht onafgebroken voorhoudt, dat wereldpacificatie in dezen tijd geen droombeeld meer is, mits wij rusteloos werken aan den geest des vredes, aan de ontwapening van den haat, die nog maar al te zeer op de wereld rond waart. Alles wat geschiedt om deze te beteu gelen, vermindert volgens het woord van Paus Leo XHI het oorlogsgevaar en moet dus als een daad van openbaar welzijn beschouwd worden. De Volken bond werkt ontegenzeggelijk in die richting en daarom handelen we geheel in den geest van den H. Stoel, als we daaraan onze medewerking verleenen en door woord en daad het streven van dit instituut steunen, want zonder deze is het instituut machteloos. staat, zijn wij naar Amsterdam getogen, om de meening van den Zeereerw. Pastoor L. H. Perquin OP. te vernemen omtrent het sta dium, waarin het radiovraagstuk thans is gekomen. „Wjj zijn tevreden", aldus verzekerde ons dadelijk de voorzitter van den KRO., „want nu is er rechtsgelijkheid gekomen tusschen rechts en links.” Waarvoor bjj het onderwijs 50 jaar lang gestreden te moeten worden, hebben wij hier in 5 jaar bereikt. „Maar we hebben ervoor móeten vechten," verklaarde Pastoor Perquin. die het verder een goeden maatregel noemde, dat de kleine omroepen ondergebracht zjjn bij de groote. Ware dit niet een feit geworden, dan zou zulks een voortdurende bron van moeilijk heden zjjn gebleven. Nu komen de kleine linksche omroepen op den linkschen zender en de rechtsche worden bij den rechtschen zender ingedeeld. „En de V(riJzinnig) Pfrotestantschei R(a- dio O(mroep)?” vroegen wjj. „De VRRO is links.” antwoordde Pastoor Perquin. „Zjjn godsdienstige programma-ge- deelte wordt verzorgd door de V ARA om dat de aanhangers van deze richting onge veer te vergelijken zijn met de religieuze so cialisten. De A VRO, verzorgt het cultureel gedeelte." Van belang achtte Pastoor Perquin het. dat de rechtsche omiuepen geen onderdeelen mennen Omdat van hun zendtijden dus geen uren aan anderen behoeven te worden afge staan wordeu de politie-bericnten vla den rechtschen zender uitgezonden. Dat heeft men echter met genoegen toegestaan, omdat hiermede een algemeen belang gediend wordt. Voorts herinnerde Pastoor Perquin er aan, dat de Katholieken zich steeds tegen een algemeen programma verzet hebben, omdat zjj de stichting van een nationalen omroep wenschten te voorkomen. Deze zou door de vier groote omroepen bekostigd moeten wor- Kerkdienst, beurtelings N.C.R.V., 12.15—17 KR.O., Kerkdienst N.C.R.V., 19.45— Het onderzoek W(i lezen in „Het Volk”, dat nu de af deellng Alkmaar besloten heeft haar mede werking te verleenen aan de voortzetting van het onderzoek der door het Partijbestuur in gestelde comnitesie, bestaande uit de heeren Ed Polak. E. Boekman en K Prins, naar de gevoerde politiek door de vier in September 1929 afgetreden raadsleden der Soc. Dem. Raadsfractie. Daarom verzoekt het Partijbestuur degenen van de Alkmaarsche S. D. A. P.'rs, die de commissie mondelinge inlichtingen wenschen te geven, hiervan schriftelijk melding te willen maken aan het Secretariaat van de Partij. De commissie zal Woensdag 21 Mei as. te Alkmaar een zitting houden ming aan en werden door den Voorzitter, onder een woord van dank geïnstalleerd. Op een vraag van den heer Kalb deelde de secretaris mede, dat het plan bestaat om na afloop van het diner den Congressisten in den Muziektuin een concert aan te bie den van St. Caecilia of St. Louis, ot beiden; het verzoek daartoe moet echter nog tot die korpsen gericht worden; dit is nu echter "'de taak van de feestcommissie geworden; bjj slecht weer zal in „t Gulden Vlies" de film .Moederweelde" vertoond kunnen worden. Zondagmiddag zal een uitstapje per tram of autobus naar Bergen gemaakt worden. Op een vraag van den heer Schilder deel de de Voorzitter mede, dat voor de festivi teiten f 200.— uit de kas wordt getrokken; de resteerende kosten hoopt het bestuur te kunnen dekken uit het saldo van het pro grammaboek; spr. spoort de aanwezigen daarom aan reclame voor dit boekje en zijn advertenties te maken Spr verzoekt tenslotte de verschillende commissies den Centralen Secretaris, den heer A. Kühne van alle plannen op de hoog te te houden. De Voor~^ er deelt hierna mede, .dat van wege de W. K Woningbouwvereeniging „Goed W'Bn" een afgevaardigde naar Haarlem wcWlt gezonden, om zich daar op de hoogte te stellen van de bouwplannen van woningen voor Groote Gezinnen, zulks met het oog op de plannen van „Goed Wo- nen" om ook hier ter stede over te gaan tot den bouw van een blok woningen voor groo te gezinnen. Spr. zou gaarne aan dit plan sympathie en adhaesie wtllen betuigen, door ook een der bestuursleden van de afdeellng van den Bond voor Groote Gezinnen mede naar Haarlem af te vaardigen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. In den loop van het jaai zullen meerdere mededeelingen hieromtrent gedaan worden. Bjj de rondvraag verzoekt de heer Jan Kunst het bestuur pogingen in het werk te stellen In Oudorp een afdeellng op te rich- stellen, dat die partij direct weer tewM wordt dan komt er een groote inzinkingin de pro en. Spr. wees er op. dat door het niet ophouden van zyu groenten, de prijzen stabiel blijven, hetgeen te 's-Gravenzande duidelijk tot zijn recht komt. 18 Mei 1899 werd te 's-Gravenhage de Eerste Haagsche Vredesconferentie geopend, waardoor de resldehtle en ons land betrokken werden in de interna tionale organisatie voor den vrede. Als herinnering aan dit historisch feit, wordt na den oorlog Jaarlijks op dien herdenkingsdag een algemeene propa ganda gevoerd voor den vrede en den Volkenbond. De Volkenbond is gesticht, om sa menwerking tusschen de volkeren te bevorderen en dezen vrede en veilig heid te waarborgen en het baart wer kelijk verwondering. dat voor dit schoone ideaal nog propaganda ge voerd moet worden. Helaas is dit toch zoo, want zeer velen staan tegenover het werk tan den Volkenbond nog zeer sceptisch en tmderen, die zich vrienden en bevorderaars noemen van dit insti tuut, maar dit niet door daden toonen, leveren voor het streven evenveel ge vaar op. Ongetwijfeld kan men tegen den Vol kenbond bezwaren aanvoeren, vooral omdat hij, zooals destijds ook in de „Ci- vilta Catholica” geschreven werd, niet formeel en openlijk een wet erkent, die eerder bestaat dan en uitgaat boven de wetten, welke de naties zichzelve geven; dat hij niet erkent het ware laatste doel der menschheid; dat hij geen juist begrip heeft van de broederschap der volkeren; dat hjj geen zedelijk beginsel huldigt, hetwelk vrij is van alle dub belzinnigheid en toegeeflijkheid. Toch vormt dit in de gegeven om standigheden geen beletsel, om het werk te steunen en het met alle gepaste mid delen te bevorderen, zooals datzelfde blad «dan ook meermalen gepropageerd heeft. Het valt immers niet te ontken nen, dat het werk van den Volkenbond een stap is in de richting, aangegeven in de vredesnota van Paus Benedlctus XV van 17 Augustus 1917. Behalve dat dan ook tal van vooraanstaande ka tholieken van verschillende landen daadwerkelijk deel nemen aan het werk te Genève, is het ook wel degelijk de wensch van den H. Stoel, dat het stre ven van den Volkenbond door ons ge steund wordt. Wij mogen niet aan an deren overlaten het tyerken voor en het verdedigen van een ideaal den vrede onder de volkeren en het stellen van het recht boven 0e macht dat ook het onze is. We willen niet ontkennen, dat vooral in deze dagen, nu wij weer staan voor tal van mislukkingen op verschillend gebied, waar de Volkenbond werkzaam is, het moeilijk valt daarvoor enthou siasme te wekken. De ontwapeningsconferenties hebben nog niets opgeleverd, want voor een geleidelijke opheffing van het oorlogs- apparaat is zelfs na het sluiten van het Kellogg-pacJ. geen sprake. De economi sche conferentie bracht geen belang rijke voordeelen voob de staten en vol keren. Er is geen reden om op dit ter rein de toekomst hoopvol tegemoet te gaan in de gedachte, dat na deze con ferentie het economisch nationalisme zal verminderen. Van de twee groote en naar wel algemeen wordt aangenomen alles beheerschende vraagstukken, door welker geheele of gedeeltelijke oplossing de Volkenbond zijn bestaan rechtvaar digen moet, heeft hij nog maar heel weinig terecht gebracht. De oorzaak, dat velen daarover zeer teleurgesteld zijn, moet niet zoozeer ge zocht worden in de niet te ontkennen feiten, als wel In de gedachte bij velen na den oorlog, dat de stichting van den Volkenbond op zich eigenlijk reeds vol doende was, om binnen enkele jaren In aansluiting op hetgeen wij reeds in een deel van onze vorige oplaag omtrent de ml- nisterieele beschikking betreffende de verdee ling van den zendtijd hebben medegedeeld, zü thans nog vermeld, dat met inachtneming van hetgeen gisteren gepubliceerd werd, de overschietende zendt'jd op 't station Hilver sum gelijkelijk verdeeld wordt tusschen Avro en Vara, met dien verstande, dat ..eze ver- eenlglngen op dit station uitzenden volgens onderstaand schema: Des Zondags (om den anderen): 810 Vara, 10—12 V.P.R.O., 13-17 Avro, 17—So Vara 2024 Avro. of: 812 Vara, 12 17 Avro. 17—rit Vara, 18—20 V.P R.O„ 2Qr-24 Avro. Maandag' 824 algemeen programma beur telings te verzorgen door Avro en Vara. Dinsdag: 824 Avro. Woensdag. 824 Vara. Donderdag: 824 Avro. Vrijdag: 8—12 Vara, 12—16 Avro Vara, 20—24 VR.R.O. Zaterdag: 824 Vara. Op het station Huizen wordt de overschie tende zendtijd tusschen K.R.O. en N.C.R.V. verdeeld met dien verstande, dat die vereenl- gingen uitzenden volgens onderstaand sche ma: Zondag: 8—12.15 K.R.O en o 17—19.45 24 KR O. Maandag: 8-24 N.CR V. Dinsdag 8—24 K.R.O Woensdag- a24 N.CR.V. Donderdag: 8—10 KR.O., 10—11 N.CRV., 11—14 KRO, 14—24 N CRV. Vrijdag: 824 algemeen programma, beurte lings te verzorgen door KR.O. en N.C.R.V. Zaterdag: 8—24 KR.O. ten; spr. is van meening, dat er wel meer leden te krijgen zijn, en spr acht het zeker van belang voor de groote gezinnen aldaar. Er zijn al meer menschen die wel zouden willen, doch niet durven, omdat zij actie vreezen. en denken dat er wat anders ach ter schuilt. De Voorzitter herinnert aan de in Bergen en Wognum opgerichte afdeellngen; spr. zegt gaarne alle medewerking van het bestuur toe om ook in Oudorp een afdeellng op te richten. Besloten werd deze zaak in voorbereiding te nemen. De heer Keijsper zag gaarne op de agen da van de Centrale Raadsvergadering een voorstel tot aanstelling van een gesalarieerd bestuurder, tevens propagandist. De Voorzitter acht den heer Kraaij een besten propagandist en is van meening. dat een dergelijk voorstel nog te prematuur is. De heer Baars vroeg of vanwege den Bond reductie wordt gegeven voor uitzending van kinderen naar de Vacantie-Kolonie te Eg- mor.d aan Zee De Voorz. antwoordt hierop ontkennend. doth al zich met den penningmeester van ie R K Vereeniging voer Kirdervacantle en Herstellingsoorden te Egmond aan Zee in verbinding stellen en de tarieven aanvragen. De heer J. Groothuizen informeerde of de uitkeeringen vanwege den Bond bij geboor- i terr automatisch gaan, evenals zulks bij den Vrouwenbond het geval is. hier op deze wereld beschouwt in het licht van die openbaring, en God niet alleen een i den dooi de handteekening van minister Rey- plaats geeft in de ziel van den mensch. maar mer voor een deel in puin gestort. ook in heel het maatschappelijk leven. Onze omroep gaat nu een nieuwe faze in: Het andere deel, tn levensbeschouwing ge- een tpdperk van verdrukking is ingegaan. heel verschillend, dat den autonomen Spr., die van Zwolle uit sprak, zelde dan. mensch de macht en het recht toekent om dat de Zwolsche minister van der Vegte als dezaken van deze wereld te regelen en den eerlijk man altijd voor een dergelijke oplos- Christus niet de plaats geeft, die Hem als sing Is teruggeschrokken. Gods en Verlosser der wereld volgens meester var Hilversum echter neeft het in- 1 stiluut verminkt, dat den naam van zijn vo rige woonplaats over de grenzen bracht. In het in hem gestelde vertrouwen heeft hU ons beschaamd. Zekei. zjjn taak was niet gemakkelijk. Drie om onrecht schreeuwende partijen drongen bij hem aan. Doch zijn beslissing be.eekent een cynische vertrapping van onze wenschen: Als schadelik onkruid worden wij uitgewied Deze dag is een zwarte dag voor de Neder- landscbe huiskamer en voor de regeering des lands, die recht nïoest schenden, omdat zjj den moed niet had aan onrecht te weer- staan. De heer Vogt deelde echter mede, dat men niet van plan is bjj de pakken neer te zitten Zaterdagmiddag is er een spoedvergadering van het A.V.R.O.-bestuur om te overleggen, wat te doen staat en men zal pogen uit het buitenland om te roepen. Spr. maakte dar een vergelijking met het beruchte Angarie-recht uit den oorlogstijd Nu is er een decreet dat nog veel erger is. Toen had men immers nog uitzicht op herstel van de schade Hier is onverschilligheid voor alle belangen. De Nederlandsche partij politiek wi>de het licht dooven, dat haar oogen verblindde. Spr. besloot met een oproep tot steun aan de A VR O en met de opmerking, dat nu de strijd pas begint. In café „Ceres” vergaderde gisteravond de Tuinderspatroonsvereeniging ..Alvemeen Belang", onder voorzitterschap var den heer Mak. ter bespreking van de inpcicomc-n brieven van de Tuinderpatroonsvereeniging, „Tuinders Belang" en van de Kooplieden- vereeniging ..Steunt Elkander", waarvan wij gisteren een verslag publiceerden, bij de behandeling van deze brieven door der. L. T. B Na opening door den voorzitter, door den secretaris, den heer 8 v de notulen gelezen, werden goedgekeurd. De heer Twist informeerde, rtaar aanlei- de notulen, of ook voor andere minimum prijzen zullen worden vastge»tel<fc evenals dat geschied is voor de spinazie. De voorzitter antwoordde, dat de leden by het bestuur dergeljjke vragen moeten Indienen. Dan kan het zien, hoe het verder moet handelen, en kan het eventueel later met voorstellen komen, als door den heer Twist bedoeld. Alvorens met de behandeling van <je in gekomen brieven een aanvang te maken, nam de voorzitter het woord. Wjj zitten op de Alkmaarsche Exportveiling, aldus de voorzitter, in een moeilijk parket. Momen teel knnnen en willen wjj den kleinhandel niet missen, maar dit geldt ook voor den groothandel. De veiling is er. om die 2 ca tegorieën te dienen en onze belangen te be hartigen. Dit heett in den laatsten tijd veel moeilijkheden opgeleverd en zal in de toekomst nog meer moeilijkheden geven. Snr. ging dan den omzet van de laatst - jaren aan de Exportveiling na. In 1927 had de veiling een omzet van 40.000. boven 1926: in 1928 klom de omzet met 80.000 en in 1929. terwijl bijna alle veilingen op een minderen omzet als het vorige Jaar te- rugzagen, was de financieele omzet van de Alkmaarsche veiling 4000 hooger dan het vorig jaar. In 1j27 hebben wij een nieuwe wijze van gekregen, wat den tuinders geheel vreemd was. Met dat systeem is gebleken, dat de aanvoer zóóveel grooter werd, dat ook dat systeem op den duur onhoudbaar ...i d. Men hëeft toen naar een beter veilings- systeem omgezien, wat men meende te heb ben gevonden In 's-Gravenzande. Spr. wees er dan op. dat alle belanghebbende organi saties, bij de veiling aangesloten, een be zoek aan die veiling hadden gebracht, en algemeen met dit systeem van vellen ac- coord gingen. Op 10 Maart ts men toen vol gens dit stelsel gaan veilen. Na eenigen tjjd is men toen met protesten gekomen, doch spr betwijfelde, of dat wel protesten waren. Spr. ging dan uitvoerig het behandelde op de de vorige week gehouden vergade ringen na. en wees er op, dat het bestuur van de N. V.. het verlangen van „Steunt Elkander", dat niet aan de veiling gekocht mocht worden als men geen lid was van hun organisatie, niet inwllligen kon, een veiling is een publieke verkoopplaats. Het gevolg van het niet inwilligen van dezen eisch is. dat ..Steunt Elkander" nu samen spant met ..Tuinders Belang". 2 groepen, die lijnrecht tegenover elkaar staan om het gezamenlijk doel. n.l. de omverwerping van de veiling, te verwezenlijken. Het bestuur van de N.V. heeft nu de in gekomen brieven van de belde vereenigin- gen aan de bij de Alkmaarsche Veiling be langhebbende Tuindersorganisatles toege zonden. om hun adviezen in dezen, ten ein de aldaar z'n houding te kunnen bepalen Als spr. overtuigd was. dat door aanneming van deze punten, de zaak was opgelost, zou Str. hieraan zijn volle medewerking q'illen geven; maar nu dtt niet soc Is. is sp£ voor afwijzing. Het bestuur van dc N. V. <n liet bestuur van „Algemeen Be’ang" zijn overtuigd, dat op een conflict zal moeten uitloopen. tenzij de heeren ziqh inbinden. Doch spr. r eende, dat dit wel niet het ge al zal zijn. Men wil de zaak onderste boven kearen. Hierna werden punts-gewijze dc brieven behandeld. Allereerst die van de Tulnders- patroonsvereeniging ..Tuinders Belang". Bij punt 1. het vaststellen van de kwan- turns, merkte de voorzitter op. dat het on doenlijk is, telkens voor ieder hoofdproduct een vereadering van de besturen van de bterokken organisatie te beleggen en waar voor dient dan het bestuur van de N. V. Met algemeene stemmen werd dit punt verworpen. Punt 2: het eens ot meermalen ophouden van groenten, met de dan verschuldigde op centen en kistenhuur. De heer v. d. Stok was tegen het voor stel. Spr. meende, dat de aanvoerders, die niet ter veiling waren, en dat zijn er zeer velen, van dit voorgestelde de dupe zullen worden. De heer Visser was van meening. dat de goederen 1 maal opgehouden mochten wor den. maar dan beslist laten veilen. De heer Kluft verklaart zich eveneens tegen het ophouden. De heer v. d. Stok meende, dat als de handel ziet, dat een partij opgehouden zal worden, en waarvan zy kunnen veronder- --om door het veiling, als de aanvoerder dc goederen bij een te lagen prijs op re laten houden, wees de voorzitter erop, en voorbeelden duidelijk, moeilijkheden met alles opgehouden men een maal wordt geveild. alt’Jd een no. 1 die het loodje moet leggen. Snr. wees rok oo den noodeloos langeren. dufft an dc veiling De heer Moov meende, dat het voor- of nadeel bij het loten, van de grootste Im portantie i.’ bij het veilen De voorzitter was net hiermede eens. Na nog een uitgebreidë discussie werd dit punt met op 1 na algemeene stemmen ver worpen Het 3e punt, namelijk het verzenden van opgehouden groenten naar andere veilin gen. wordt reeds, aldus de voorzitter, nu toegepast Dit punt werd dan ook aangenomen. Nadat bij het 4e punt, het doen van uit betalingen als voorheen, door den voorzit ter eenige nadere toelichting was gegeven, werd dit punt met algemeene stemmen ver worpen. Hierna werd de brief van ..Steunt Elkan der” puntsgewitze behandeld. De voorzitter merkte op. dat de monsters niet altijd goed zijn, en wees er op. hoe in de practük dikwijls niermede geknoeid wordt. De heer Klinkhamer vond het voor de kooplui ondoenlijk, om alle producten te bezichtigen en op te reekenen. De heer Kluft merkte op. dat vroeger door de groothandelaren ook reeds de beste partijen werden genoteerd, hetwelk door den voorzitter werd bevestigd. De voorzitter zet. dat de koopers van im portantie met het thans gevolgde systeem volkomen accoord gaan En wat betreft het door ..Steunt Elkander" naar voren ge brachte motief, betreffende den te ver wachten grooten aanvoer, en de daardoor ontstane moeilijkheden met het noteeren. vroeg spr of zij van te voren niet hadden geweten, dat des zomers de aanvoeren veel grooter zouden zijn. Hoe vlugger, dat de veiling verloopt, hoe beter de prijzen. De heer Visser verklaarde, onder Instem ming van de aanwezigen, dat op het oogen blik de veilingen keurig verloopen. De voorzitter noemde het ophouden nog een groot kwaad. In stemming gebracht, ^erd het voorstel met op 1 na algemeene stemmen verwor pen. Betref fence het 2e in dit schrijven ge noemde punt. n.l. het koopen op keur, waarbij het bestuur praeadviseerde, dat dit op het oogenblik bijna algemeen wordt toe gepast. merkte de voorzitter op. dat als do tuinders inzien, dat dit beter voor hen is. de handel zich daarnaar moet regelen. Tn stemming gebracht, werd dit voorstel met a'.remeene stemmen verworpen Punt 3 het brengen van de goederen naar den stand van den verkooper. werd na korte discussie, met algemeene stemmen verworpen. De voorzitter zeide hierna, dat het be stuur van de N. V. zal handelen na ont vangst van de adviezen van de verschillen de organisaties. Het zal vermoedelijk blij ken dat de meerderheid van de tuinders zich zal neerleggen bjj de handelingen van de N. V. Het is ons niet onbekend, dat. wanneer de handel wordt bemoeilijkt, het bestuur in dezen gerechtigd is, maatrege- len te nemen En vooral, waar het bestuur het been stijf moet houden, want het heeft te doen, wat de meerderheid van de tuinders wenscht, zal het velen tegen zich krijgen. Wat be treft een staking, zegt spr., dat het bestuur daar niet bang voor is. Het heeft reeds zooveel moeilijkheden getrotseerd, dat deze er ook nog wel bij kunnen. De kwestie van de Al'rmaarsche Veiling moet uitzieken. Wii moeten stap voor stap naar voren, om het bedorven werk van 10 jaar weer in goede banen te krijgen Het gevolg kan zijn, dat er een staking komt van kooplui, maar ook een staking var. aanvoerders. Dit alles is door het be stuur van de N.V. onder de öogen gezien, en zij hebben besloten spr. en 2 bestuurs leden carte blanche te geven, om voorko mende moeilijkheden zoo spoedig mogelijk den kop in te drukken Spr. dacht echter dat het wel bij dreigementen zou blijven. Spr. feliciteert de aanwezigen met de ge nomen besluiten. Na de rondvraag, die geheel van huis- houdelijken aard was. sloot de voorzitter, onder dank de vergadering. van der Deure Gistermiddag om twee uur heeft de voor- zitter van de N.C.R.V mr. A. van der Deure te Bennekom voor de Hulzer microfoon het besluit inzak- de verdeeling van den zend tijd in het kort besproken. Spr. bracht de voornaamste bepalingen van het besluit naar voren. Nadat hij deze had medegedeeld, ging hij als volgt voort: t is misschien wel goed om even na te gaan, wat nu evenwel de leidende gedachten zijn geweest van het minlsterieele besluit bjj de verdeeling en dit zijn drie hoofdpunten. Ten eerste, dat de beschikbare zendtijd gelijkelijk wordt verdeeld tusschen de vier groote om roepvereenlgingen; Iedere volksgroep krijgt dus een kwart van den totalen zendtijd. Er wordt volkomen gelijk naast elkander gehan deld. Ten tweede: naast de groote algemeene omroepvereenlgingen zijn er In den loop der jaren verschillende kleinere organisaties ont staan, die elk een bijzonder doel hebben. Zendtijd ontvangen zij van den omroep, waaraan zij het meest verwant zijn. Door den minister is bepaald, dat ieder groote omroep- vereeniging ee>~ dag per veertien dagen re serveert voor een algemeen programma. Het algemeen programma dient men zoo te ver staan. dat door alle Nederlanders daarnaar kan worden geluisterd. Aan de rechtsche volksgroep wordt volkomen recht gedaan. De heer Van der Deure bracht vervolgens een eere-saluut aan minister Reymer, die den moed heeft gehad om de rechtschen naar voren te brengen. Iets waarom sedert jaren werd gevraagd en waarnaar werd verlangd Het hoofdpunt Is: de slag is gewonnen; de regeling waarvoor de N C R.V. reeds vele lings. O. van Os en J. Groenland, jaren werkte, bpr eindigde zjjn rede aldus: voor dezen zegen op ons werk hebben wjj onzen God dankbaar te zijn. Oranjefeestdagen Op feestdagen met betrekking tot het Ko ninklijk huls of deszelfs leden, zal de ver zorging van het programma den geheëleh dag geschieden door de algemeene omroep-ver- eeniglngen, welke aan de viering dier feest- den. wrt bqfceefraxte. dM mga met wqoa^iea mpde te weftep, In aflflgue hoogte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 19