KOFA VOOR DE HUISKAMER J/PRay-r Papier’ Burgerlijke Stand Alkmaar Laatste Nieuws Cheque-koersen VERFMALERIJ „VR1ESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 AMSTERDAMSCHE BEURS mr. P. J. Troelstra NIEUWS De arbeider eigenaar van zijn woning Gelukkig weinig slachtoffers tt. K- H. Prinses Juliana Gaat EERST naar Vraagt staalboek Een valsch bericht verspreid HEILOO Vorming eener nieuwe gemeente De Parijsche scbiideri]cnzwendel A MARKTNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS ONZE OOST MM op I Een Antwerpsch Beursdrama Een mijnontploffing Amerika DAAR slaagt U ZEKER 24-urige proteststaking Het bestuur van Dantzig Inbraak te Amsterdam De Amerikaansche tariefplannen Zijn echtgenootc was reeds voorultgereJpd. zich naar huls begaf. Gevaarlijke positie van watervliegtuigen De Zeppelln-Film te Alkmaar Voor Eer en Deugd St. Laurentius-Parochie CASTRICUM Nieuwe zaak Politie-opzlener vermoord Wraakneming van een inlendsoh politie agent Chevrolet-demonstratie-week DOOR ONZE GROOTE. EIGEN ELECTRISCHE ZIJN WIJ IN STAAT. DE GROOTE CONCURRENTIE IN DEZE HET HOOFD TE BIEDEN. MEDE HIERDOOR KUNNEN WIJ ONZE FABRIKATEN DOOR EN DOOR GARANDEEREN ALS UITSLUITEND EERSTE KWALITEIT. - BILLIJKE PRIJZEN N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel EGMOND AAN ZEE Het Vlootverdrag '■6F'* Urfcer botter gezonken Belangstelling uit Amsterdam ge- VRIJDAG (Ctmei 26 VRIJDAG 16 MEI 1936 J Verdachte voorwaardelijk veroordeeld 169 125’/. huis. voorzitter 27% 486 er het 2‘/. Koen t.li Een burgerlijke regeering konden vroeger IJm. 376, die daarbij zonk. De opvarenden van de IJm. 375 zijn door de Urk 41 gered en te Lemmer aan wal gebracht. Geen verlies van menschenlevens te betreuren Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Scheepvaart HoU Amerika Lijn dito Gen Eigend Kon Ned Stoomb Senembah Marwei) Scheepvaart-Unie Marina comm. Marine pret. 1818 1818 1816 1817 153 195’/, 176 152 169 ISO 193 Ml */3 116 95 Gaat zich wijden aan maatschappelijk werk WARSCHAU, 16 Met. Op het interna tionale mUnwerkerscongrfes te Krakau werd o a. het besluit genomen als teeken van pro test tegen de bewapening op vast te stellen dagen een 24-urige proteststaking af te kon digen. Aan deze staking zullen alle mijnwerkers ter wereld moeten deelnemen. Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Industr. Buitenland Anaconda Cert Pisk Rubber Separator Zweedache Lucifers 361 352 84 393 In mr. respect!*' twee i 32®/, 69 175’/4 25 26»/, Vorig* Koersen 102*/., 102% 10l'/|, 101% 96’/, 222 51’/, 21’*/ 75 49’/, 92 70 5’’/. 223 50% 21 «4 74 49 34’J 403 1601 20*4 300 137% 110 1 115 434 482’4 .48 130 Exd. 104 Exd 16 MEI 1918 9.70 34.65 12.08 2.48 59.30 48.05 13.— 30.30 66.45 66.60 66.45 7.30 35.— •02%. 102’/, 101’/,. 101’/.. 96»/, Vanmorgen la te Lemmer met averij bin- nengoloopen de motorboot ..Rieieo", kapitein P. Meters van Groningen op reis met een lading mals van Rotterdam naar Hoogkerk. Deze boot was in den afgeloopen nacht in aanvaring geweest met den Urker botter Naar wij vernemen is H.K.H. Prinses Ju liana voornemens, nu zij. na het volbren gen van haar Leldsche studiën heeft opge houden met het volgen van Hare colleges en cursussen, zich dezen zomer naast de ver vulling van haar representatieve plichten aan maatschappelijk werk te wijden, in het bijzonder in de ressorten van H. M. de Ko ningin, het Loo en omstreken. Suiker H V A. - Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Petroleum Dorische Petr Baboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Bij aankoop moet minstens 18 pet. van van de koopsom gestort worden. is afgedekt, heeft schaft. In verschillende kewenschte gasten AMSTERDAM, 16 Mei In den afgeloo pen nacht is ingebroken op de Gelderache- kade 101, waar gevestigd is de klnderklee- dingindustrle der N. V. Max van Strcaten. Deze onderneming heeft onlangs dit ge bouw. dat geheel nieuw is, in gebruik ge nomen. Hier en daar ontbreekt aan de afwerking, zoo a z ter op «et stookplaats Staatsleeningen 5% Nederland 5% Nederland 5 Nederl. 4H Nederl N Ind 1936 B Gisteren werd een aanvang gemaakt met het verhoor der belde bij den schiiderijen- zwendel betrokkenen. Millet en Cazot. Cazot heeft In hot geheel zeven schilde rijen en 18 teekeningen gemaakt, dl* hem 80.000 francs opbrachten, terwijl Millet 400.000 francs aan heeft verdiend. Cazot beweerde de schilderijen van den schilder Millet niet te hebben gecopleerd, doch slechts een variant op een der mees terwerken te heben vervaardigd. Men neemt aan dat de advocaat van Cazot ee.. verzoek tot diens worloopige in vrijheidstelling zal Indienen. p*m* Brusaei UOOOOO New-York aerivn ZJincb Rome Madrid Dato asOCUKMD K onennageB praaa Weenep Warschau 303’/, 139% 112% 116'4 436 Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw St Pau, Kansas City South Ene RaUr Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel M(J... Hen- door de omgetoo- een 128»-, 4% 141% 307’4 Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott TapanoeH Bertjadjadi 9ilau V L C. O Allied tnteroontin Rubber 363% 362^ 86 396 ’4 62'/, Ondertrouwd: Lode wijk Breet en Aagt je Visser; Johannes Lomp en Adriana Bic- man; Jacob Ooms en Marrigje van Mourlk Geboren: Catharina Elisabeth Anna. d. van Antonlus Bulsslnk en Catharina van Eijk; Wilhelmina Magdalena en Maria, drs. van Cornells Dingerdis en Beatrix de Lange; Margaretha, d. van Dirk Brommer en Margaretha Brommer. De protesten van 33 buitenlandsche re- geerlngen tegen de Amerikaansche tarief plannen en het optreden van Canada. dat zelf tariefsmaatregelen gaat nemen welke bedoeld zijn als onmlddellijke vechttarleven tegen de Amerikaansche plannen, alsmede het verzet in de kringen der Amerikaansche verbruikers zelf, schijnt de mogelijkheid te openen, dat men de plannen geheel zal la ten varen. Het 1* niet uitgesloten, dat de beslissing heden valt, wanneer de Senaat besluit, te gen den wil van Hoover en van het Huls van Afgevaardigden de premie op land bouwproducten te handhaven. Franck Vanel was den vorigen avond thuisgekomen met het vaste gedacht er voor goed een eind aan te maken. Hij had z’n laatste 20 Belga verteerd in gezelschap van z’n verloofde en hare vriendin, maar had den moed niet gevonden haar zijn be sluit bekend te maken. Hij had dan na hun ,tvertrek het briefje geschreven, alvorens hij Z’n gansche vermogen en dat van z’n cliënten er nog bjj had hij op de Beurs gelaten en Franck kon zich niet aan de ge dachte wennen al de weelde te sullen moe ten missen, die zijn bestaan omringde. Na z‘n knecht te hebben verlof gegeven, trok hij naar de badkamer op het 2e. met eenige fleaachen Bourgogne en een stapel cigaretten. Hij trok de deur dicht en draalde den sleutel in het slot, waarna hij hem door ’t venster smeet, den hof in. Eerst dan bemerkte hij dat hij zijn revol ver vergeten had. Daar zat hij nu. Hoe nu te sterven? Het gas was te gevaarlijk voor ontploffing. Zich in de badkuip onder water setten zou kunnen gaan, maar dan sou Celine hem vinden bont en blauw en opgeblazen van ’t water. Dat zou bijlange zoo geen schoone dood zijn Maar hij vond er niets anders op. en te gen den ochtend waren al de flesschen leeg, cigaretten op en Franck steeds onder de levenden was in slaap gevallen op de badmat. Zoo vonden Cellne en Mleteke hem. toen ze met een smid, dien ze onderweg hadden opgezocht, de noodlge deuren hadden open gebroken. Met het fortuintje In haar hand, liet Ce line zich op hem vallen, in 1 gedacht, dat hij dood was. Maar geen wonde vindende, kreeg ze argwaan en schudde hem eens goed over en t weer, waardoor hij ontwaakte met een „Oh Celina"..., ge weet niet...." Ze wist Inderdaad niet, of ze zou lachen of kwaad zijn, maar hij legde z’n geval uit en toen kon ze niet anders dan hem geluk kig aanzien en discreet de b’auwe Belga’s in z’n handen 'stoppen. Toen noemde hij haar ..zijn schat" en t einde was zooals in de film LONDEN. 16 Mei Drie watervliegtuigen van het. merlnestatlon te Honolulu op de Hawai-ellanden waren opgestegen om een vierde vliegtuig, dat gedurende eenlgen tijd vermist werd, op te sporen. Zjj vonden het vermiste vliegtuig, dat door het slechte weer gedwongen was geweest, een noodlanding in z»e te maken. Het weer werd zoo slecht, dat ook de^andere drie watervliegtuigen in zee moesten dalen De vier toestellen bleven drij vende. doch de ruwe zee maakte het hun onmogelilk. weer op te stijgen. Den geheelen nacht werden de vier vlieg tuigen op de woeste golven heen en Weer geslingerd, tot zij tegen den morgen veilig te Honolulu konden tenigkeeren Van de 12 man die de vier toestellen be manden. is echter efe sergennt-vlleger Joe Becker verdronken. Het is den heer Adolf Höhle gelukt, na onderhandelingen met de „Luftschifban Zep pelin S M B H. en met de medewerking van de „Ufa", alsook door de medewerking van den Directeur van het A. B. T. alhier, de Zeppelin! ilm hier ter stede voor scholen en vereenigingen te vertoonen. In den loop van de volgende week zullen de leerlingen van de Bijzondere en Openbare Lagere en Middelbare Scholen, zoowel van Alkmaar als Bergen. In de gelegenheid wor den gesteld deze uiterst Interessante cul- tuurfllm te bewonderen. Enkele avonden zullen worden gereserveerd voor vereenigingen, terwijl naar wij verna men. de heer Höhle ook de oudjes van Plus- gesttcht en Diaconie In de gelegenheid zal stellen, dit evenement op luchtvaartgebied te bewonderen. Het is niet onmogelijk, dat er ook een avond nog beschikbaar zal worden gesteld voor het publiek. Hierover zullen nog nadere mededeelingen volgen. Waar Alkmaar tot nu toe nog niet In de gelegenheid was het wondere luchtschip In werkelijkheid te aanschouwen, moge wij den heer Höhle dankbaar zijn, dat hij onze Jeugd in staat stelt, tenminste via de film er ken nis mede te maken. 9.75’4 34.72 12.08’4 2.48’’/,, 59.33 48.11 13.04 30.4' 66.55 66.70 66.55 7.36H 35.05 386', 4 34 406% 159% 19'/,. 27*/, voet der duinen in zuidelijke richting met een grooten boog aansluit op den I gangsweg naar het pompstation van provinciaal waterleidingbedrijf. Hierdoor een ring tot stand gekomen, want wielrijders zullen zich herinneren dat al eenige jaren naast het rijwielpad langs den zuidelijken berm van den Zeeweg, een pad was aange legd dwars door de duinen ten noorden van den Zeeweg aan den voet der duinen aan sluitende op den Noorderstraatweg nabij het Vogelwater, waardoor men wederom kon ko men op den Heerenweg naar Egmondbinnen. Alles bijeengenmoen wordt wel voldoende aandacht geschonken aan wandelaars en wielrijders om hun hier een aangename en nuttige wandeling en rijwieltocht te verzeke ren. Velen zullen in het komende seizoen, wij zijn ervan overtuigd, door de aangebrachte verbeteringen en uitbreidingen, kunnen ge nieten van de bosschen en woeste duinen van het provinciale landgoed. Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida. dochter van C. Lute en A. Sliikerman; Cor nelia Maria Pancratia, dochter van H. G Brakenhoff en M. M. Oud. Overleden: Teunis Baars, oud 70 jaren, wedn. van Maria Kramer, wonende te Cas- tricum. Ondertrouwd: Johannes Baltus. oud 22 J„ melkslijter, wonende te Limmen en Johan na Louiza Hoebe, oud 27 j„ zonder beroep, wonende te Castricum. Getrouwd: timmerman, Adriana Maria AMSTERDAM. 16 Mei. Aardappelmark Zeeuwsche bonte 2.503.40, idem blauwe 2.503.30. Bravo's 1.751.90. Friesche redstar 1.701.90, idem bontestar 1.70— 1.90. alles per H.L.; Malta spring 18—18 ct per K.G. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 1530 H L. Hedenavond 7 uur Lof voor de leden van „Voor Eer en Deugd", met toespraak door den Directeur. In de St. Josephkerk. Voor de meisjes „De Jonge Vogels" Volgens afspraak komen ..de Jonge Vo gels" k.s. Zondag na de Hoogmis in no. 74 op Verdronken Oord. Omdat ik de volgende week begin, daarom xorge ieder tijdig aan wezig te zijn, dua even vóór twaalf De volgende bijeenkomst der leidsters in St. Augustinus is Vrijdag 23 Mei kwart na acht Zondag na de Hoogmis zullen zü, die *n verplicht clubuurtjt; op zich namen evenzoo aanwezig willen zijn. Ook de ande ren zijn welkom. Dus ongeveer twaalf uur! KAPELAAN DE WIT Dir. van „De Jonge Vogels" Onderwjja-jabUë In alle stilte vierde de heer H. A. Njjsen, hoofd van de o. 1. school alhier, te Bakkum heden zijn 40-Jarig on- derwljzerajubilê. In Januari jl. was de neer Njjsen 25 Jaar als hoofd aan de openbare school verbonden en toen is hjj èn door B. en W. én door ouders en leerlingen gehul digd op 'eene wijse. waaruit bleek, dat hij in de Jaren van zijn loopbaan te Castricum- Bakkum veel niet alleen op onderwijsgebied heeft tot stand gebracht en vele kinderen heeft opgeleid voor flinke menschen in de maatschappij, maar daarnaast ook op or- In perceel Hekelstraat 28 opent de beer S. Schilder morgenavond een nleua’e zaak in brocW-, koek- en banketbakkersartikelen. te vens chocolade en suikerwerken. Het perceel waarin voorheen een zaak van Buze Kuiper gevestigd was is door den heer Vasbinder geheel gemoderniseerd; in den winkel is een stofvrije etalage aanee- i examen bracht: de heer Th. Groothuizen heeft het wlnkelinterieur door een aardige beschilde ring een smaakvol aan zien gegeven, over eenkomstig den aard van een dergelijke zaak. Men zie de advertentie in dit nummer. 143'4 116 94 59'', 106*2 51 93*/, 72 6’/., Vit Boen gei List wordt gemeld: eD hoofdpolitie-opzlener. D. Broersma, is door een inlandschen polltle-agent met een klewang vermoord. De oorzaak was wraakneming, wegens een den agent opgelegde straf. Broersma was Juist naar Batavia over- geplaatsl. Gedurende deze week wordt in Noordhol- lands Noorderkwartier een demonstratie week gehouden met chevrolet-aulo’s. zoowel luxe- als vrachtwagens. De stoet, die de omliggende dorpen bezoekt, bestaat uit 11 auto's waarvan 2 luxe- en 9 Vluchtauto's. Bij deze laatste groep wordt vooral de aandacht gevestigd op het geringe benzinegebruik. wat 1 op 5 bedraagt en wat vooral van toepassing is voor de sloopw agens met chevrolettruck. Het laadvermogen van deze wagens vari eert van 5 tot 6 ton De gewone vrachtauto s heiSien een laadvermogen van '..4 2 ton. De luxe wagens zijn een touringcar en een coach, waarbij van eerstgenoemden wagen vooral de keurige bouw in het oog loopt. De vertegenwoordiger van de Chevrolet al hier, is de firma Jac. Met, Achterweg, gereed gekomen een rijwielpad vanaf den Zeeweg, aan den j j.., toe bet - is Uit een officieel onderzoek in de mijn Avella, zoo wordt uit New-York gemeld, waar, volgens de eerste berichten ten gevol ge van een ontploffing 17 mijnwerkers zou den zijn gedood, en 400 ingesloten is ge bleken. dat het aantal dooden slechts twee en het aantal gewonden slechts vier .be draagt. Alle 400 man. die zich ten tijde van de ontploffing in de mUn bevonden, konden zich in veiligheid brengen. Besmetleltjke ziekten In de week van 4 tot en met 10 Mei 1930 hebben zich in deze gemeente twee gevallen van diphtheric voorgedaan. Gerardus Vonk, qud 26 J„ wonende te Amsterdam en Rozing. oud 21 j., zonder I beroep, wonende te Castricum. Ingekomen Prolongatie Politieberichten Woensdagavond werd de hulp der politie Ingeroepen door den va der van J S., die dronken was thuis geko men en de boel kort en klein dreigde te slaan. Zelfs de ruiten moesten het ontgel den. Dank zij de goede zorgen van den bur gemeester en een veldwachter, werd heerschap opgesloten. S. Z. kreeg een procesverbaal voor het in de ramen hangen. L. G. liet zijn kippen op de Rijksgron- den bij den vuurtoren loopen. niettegen staande hij meermalen gewaarschuwd was. Gevolg: op de bon. t&teljjk behoort, niet worden verlangd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft reeds langen Ujd gele den, omtrent gemeentevorming het advies Ingewonnen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die vorming van één nieuwe gemeente voor het geheele gebied hebben aanbevolen en als overgangsmaatregel in stelling van een bijzonder lichaam met ver ordenende bevoegdheid, ongeveer samenge steld als het bestuur eener gemeente en waarop voor aooveel mogelijk de voor schriften, voor een gemeente gekiende, van toepassing worden verklard. Een overgangsmaatregel is noodlg, omdat uiteraard uit de ingezetenen der nieuw te vormen gemeente en doo rde kiezers in dat gebied nog geen gemeentebestuur kon wor den samengesteld. Naar de ..Telegraaf;* verneemt, wordt nu overwogen tegelijk met de voorstellen aan de wetgevende macht omtrent Instelling en bevoegdheden van de bovengenoemde direc tie voor de Wierlngermeer de vorming van adc nieuwe gemeente aan de orde te stellen Voorstellen betreffende den Wieringermeer- polder te wachten Tot {iusver zijn betreffende het brengen van den Wlerlngermeerpolder in definitief gemeentelijk verband, slechts voorlooplge maatregelen getroffen. By een wettelijke regeling twee jaar ge leden. is het geheele gebied ingedeeld on der de vier gemeenten Medemblik, Wie- rlngen. Winkel en Barslngerhom, met de bedoeling er uitoefening van gemeentelijk gezag voorloopig mogelijk te maken met betrekking tot den burgerlijken stand, poli- tie-aangelegenheden. toepassing van hinder wet, arbeidswet en veilgheidswet en andere punten meer, die geen verzorging vinden, omdat de Wierlngermeer niet behoorde tot eenig gemeentelijk ver band. Bij de behandeling van deae regeling is verklaard, dat zij slechts voorloopig zou zijn en dat de definitieve indeeling spoedig zou te verwachten zijn. Maar thans komen de gronden bloot, wel dra zal gemeentelijke medewerking noodlg zijn in het belang van de volksgezondheid en volkshuisvesting, sullen plannen moeten worden voorbereid en ten uitvoer gebracht betreffende onderwijl brandweer, politie zorg. inrichting van openbare diensten en gebouwen, die van blijvend belang zijn en van beslissenden invloed voor de toekomst der nieuwe gemeente. Verzorging hiervan kan van de besturen der vier gemeenten. vertrekken zijn de on- op bezoek geweest. De bult is echter niet groot. In de brandkast lag een bedrag van f 3000. doch deze kast is onaangeroerd gebleven Wel heeft men een schrijfbureau openge broken en daaruit de .kleine kas” met een bedrag van pl m. f 60 medegenomen. De politie stelt een onderzoek In. tndnetrieën Marg Unie Calvé Delft Alg Kunstzijde I Van Berkel's Pat Nieuwe Philips voegde er bij, dat Engeland het van een sterfte Amerikaansche en derhalve ten te brengen. Wij denken alleen maar aan zijn functie als secretaris-pennlngmeester v. het Witte Kruis dat onder zijn leiding flink is uitgegroeid en waardoor menigeen is ge holpen kunnen worden. Ook als leeraar voor verpleegsters en ver plegers van het ziekenhuis Duin en Bosch heeft 4jij menigeen opgeleid voor het vak- van verpleger enz. Van het gemeentebestuur was een schrij ven van gelukwenschen en dankbaarheid ge zonden en daardoor ook aan den wensch van den Jubilaris die niet gaarne aan den weg timmert, voldaan. Wandelpad- en Rijwielpad Het aan leggen van het wandelpad langs de noorde lijke zijde van den Zeeweg, waartoe Ged. Staten opdracht hebben verleend, zonder dat de gemeente eenige bijdrage behoeft te geven, vordert zeer goed en alle verwachting is dat voor den aanvang van het seizoen dit pad gereed zal zijn, dat veel gerief zal be zorgen aan den rustigen wandelaar, die dan, vrij van alle snelvervoer met auto en rij wiel. een aangename wandeling naar zee heeft. Naast dit wandelpad is op 60 tot verzwakt. Johnes ontstaan vloot wilde verhinderen en derhalve dc Amerikaansche delegatie had gedwongen, van vijf van de 23 groote kruisers af te zien. De voorzitter der commissie, senator Borah, viel Johnes bij, en verklaarde, dat Amerika het meest gewicht moest hechten aan kruisers met 8 duims geschut, maar ook. dat hU, Borah, zich de beslissing, of hjj daarom tegen het verdrag zou stemmen, zou voorbehouden. Een delegatie der Amerikaansche vak- vereenfgingen richtte heden tot Hoover het verzoek met de modernisatie der Ameri- kaan<che slagschepen spoedig te beginnen om de werkloosheid onder de werfarbei- ders te doen verminderen. Men is er te Dantzig eindelijk in geslaagd, een burgerlijke regeering te vormen. In de zitting van den Volksdag van Dantzig op 19 Mei as. zullen 10 senatoren der burgerlijke coalitie, bestaande uit Duitsch-Nationalen, Centrum en het burgerlijke Mlddenbloc, ge kozen worden. Men hoopt op deze wijze het bewind van de linksche coalitie te kunnen Hquldeeren en op den duur te kunnen komen tot wijzl- glgn van de grondwet van de Vrije Stad Dantzig. De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende medegedeeld Herhaaldelijk is de wensch te kennen ge geven, dat met Rijksvoorschot ingevolge de Woningwet gebouwde arbeiderswoningen in eigendom van de bewoners kunnen overgaan. De regeering heeft tegen dien eigendoms overgang in het algemeen geen bezwaar en volgt sedert eenige jaren den regel, dat zoo genaamde Woningwetwoningen met dezer- zijdsche toesteming aan particulieren kun nen worden verkocht, mits die verkoop ge schiedt O- a. onder voorwaarde, dat de wo ningen zullen worden bewoond door den kooper. zoolang deze metterwoon in de meente gevestigd is. en de omstandigheden d,e voor ieder geval afzonderlijk beoordeeld moeten worden zóó zijn, dat de overdracht van den eigendom aan den kooper-bewoner economisch verantwoord is. Ter bereiking van het doel zullen in leder geval voorwaarden moeten worden gesteld, die zooveel tnoqplijk waarborgen, dat de wo ning niet voorwerp van minder gewenschte exploitatie wórdt. De minister heeft voor die voorwaarden een leidraad doen samenstellen, waarbij ook in aanmerking is genomen de omstandigheid, dat de koopers den vollen kostprijs niet aan stonds. maar wel in termijnen, uit eigen mid delen kunnen betalen. Voorzoover de koop som niet in contanten wordt voldaan, ge schiedt de voldoening met een poor de ge meente te verstrekken voorschot, dat in ten hoogste 30 jaar moest worden terugbetaald. De woning wordt verkocht, indrten zij nieuw gebouwd is tegen kostprijs en in jm- dere gevallen tegen een door drie deskundi gen te bepal enprjjs. De kooper moet ten minste 10 pct. van de* koopsom bij het sluiten van den koop uit eigen middelen betalen. De woning wordt bjj de overdracht hypothecair voor het restant van de koopeom verbonden. Bovendien rust op den kooper. zoolang het voorschot niet volledig is afgelost, o. a. de verplichting, dat hil de woning zelf moet be wonen. of met goedkeuring van B. en W. door familieleden. Hij mag de woning niet veranderen, afbre ken, vervreemden of bezwaren zonder toe stem ing van B. en W. Indien de kooper zich van zijn bezit wenscht te ontdoen, is de gemeente of de organisatie bevoegd de woning tegen schat ting over te nemen. De gemeente kan ten behoeve van de eigenfS8|jE^6r woning een verzekering doen sluiten ten behoeve van de verdere betaling 1 van rente en aflossing van het voorschot, ingeval van overlijden van het gezinshoofd voor het overschot geheel ts afgelost. De overeenkomst kan zonder rechterlijke tnsschenkomst worden ontbonden, indien de eigenaar een der vernlichtlngen niet nakomt, de woning wordt dan van rechtswege weder eigendom van den verkooper. Deze verplichtingen gelden ook voor de opvolgende verkrijgers. De Prins Hendrik dichting Een mast geplaatst Op het binnenplein der beken de stichting stond eens een scheepsmast, tot glorie van dit huis. De tand des tijds knaag de er aan, zoodat om onheil te voorkomen, het gevaarte gesloopt moest wordïn. Dezer dagen heeft hij een nieuwen opvol ger gekregen. De grond ten Oosten van de Prins drikstraat is sedert eenlgen tijd Stichting aangekocht en zal nu verd worden in een plantsoentje met ijzeren hek. Midden in dat plantsoen staat in beton vastgezet, een 26 M. hooge bijna nieuwe mast Van een ^Katwijkschen logger. Onder groote belangstelling der oudjes en anderen Is hij daar verrezen. De vrijwillige verkeersbrigade De heer J. W. Kockx, directeur der N. V. Maatschap pij Zeebad Egmond en N. V Maatschappij Noordzeebad. Is als lid tot de Noord-Hol- landsche Vrijwillige Verkeersbrlgade toege treden. Voorschot La ndarbeiderswet Bij be schikking van den Minister van Financiën van 14 Mei, is aan deze gemeente een voor schot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 15 000. ter verstrekking aan de stichting, in deze gemeente uitslui tend werkzaam ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door landarbei ders. voor den aankoop van onroerend goed, om dit. hetzij dadelijk hetzij later als plaats jes in eigendom uit te geven, welk voorschot in 30 Jaren ral worden afgelost. R. K. arts Naar wij vernemen, heeft zich in Heiloo gevestigd een R. K. arts. n.l. den heer G Henraz en we! den Sta tionsweg. hoek Heerenweg, in het vroeger bewoond door de familie Van Res teren. verband met de teraardebestelling vsn P. X Troelstra. zijn hedenmorgen ctievëL.1- te 10 03 uur en te 10.09 tn>r extraweinen van het Centraal-station te Amsterdam naar Den Haag vertrokken. Met deze treinen werden ruim 2000 per sonen die tegen speciaal tarief reizen, ver voerd. door Franck Seilhont Lieve Celina, Als ge deze regelen leest, zal ik er niet meer zijn Mijn toestand was hopeloos. Ver geef en vergeet. Uw ongelukkige Franck Een gil. een doffe slag, en Cellne rolde met al de gratie haar geslacht eigen onder de tafel, het briefje tn haar vuistje verfrommelend. Enkele stonden later veranderde ze echter van gedacht en vloog terug recht ze vond het onnoozel flauw te vallen, als er niemand In de kamer was. Met een sprong was ze bij den kapstok, vloog In haar trench-coat en trok een hoed over haar ooren. Ze nam 200,000 Fr. uit een schuifke en ging naar hare vriendin, waar ze het briefje Het lezen, terwijl ze een se- nuwcrisis kreeg. Mleteke kreeg den goeden Inval eens te telefoneerenmaar geen verbinding krijgen de, wisten ze nog van niets. Ze zouden dan maar eens tot aan z'n huis gaan. Ze Hepen een half uur te voet, namen voor de laatste tien minuten een auto zoo ver bouwereerd waren ze. In de senaataemmnissie te Washington De discussie over het Londensche vloot- verdrag in de senaatscommlsie van buiten landsche zaken, had een ietwat sensatio neel verloop. De gep. vlce-admlraal Johnes, die met admiraal Pratt als technisch adviseur naar Londen ia geweest, rfoch de conferentie wegens ziekte reeds vroegtijdig moest ver laten. oefende scherpe critlek op de vloot- overeenkomst en op Pratt. Johnes verklaarde, dat hi) Pratt’s stand punt niet begreep. Amerika had z- 1. krui sers noodlg met achtduimsgeschut en Ame- rlka’s. vlootsterkte was door de regeling te Londen, waar de tonnageverhoudlng tus- schen kruisers met acht en zesduimseeschut 40 was vastgesteld, aanmerkelijk AMSTERDAM. 16 Mei De Vierde Ka mer van de Ameterdamschee Rechtbank deed heden uitspraak In de strafzaak tegen den gewezen afdeelingachef van een han- delsfirma A. W. B die op 19 Juni aan het Persbureau Vaz Dias een financieel be richt betreffende de Nedcrlandsche Maat schappij voor Scheepvaart. Handel en Nij verheid ter verspreiding zond. Het bleek echter, dat het bericht door B. was gefingeerd. Door de publicatie was de koers van de Furness-Stokvis-aandeelen op 19 Juni ge stegen van 35 tot 52'4. A. W. B. stond terecht, verdacht van overtreding van ar. 334 w. van Swaarbij strafbaar wordt gesteld, hij. die met het oogmerk om zich of een ander weder rechtelijk te bevoordeelen, een togenachtig bericht verspreidt, dat den Prijs van koop waren, fondsen of geldswaardig papier doet stijgen of dalen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Het feit draagt een ernstig karakter, te meer daar verdachte er niet voor terugge- deinst is. zich op zeer bedriegelljjce wljae van zorgvulaig gekozen middelen te bedienen om het bericht geloofwaardig te doen schij nen. Verdachte is echter nooit eerder veroor deeld, zij verleden la zeer gunstig, evenals het oordeel van zijn vroegeren patroon, ook is hij reeds errvtlg gestraft door het verlies van zijn betrekking. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot een voorwaardeljjke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Het O. M. had een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden geëucht. daardoor nog iets kteen ijzeren roos- luchttoévoerkanaai naar de voor de centrale verwarming. Door dit kanaal, dat voorloopig met planken men zich toegang ver- Bevolking Ingekomen personen: D. Wendt van Den Helder; A. J. van Burkum van Haarlem; J. Diekman van Amsterdam: A. J. O. Führmann van Haarlem; A. Meurs van Opperdoes; J. Bakker var. Alkmaar' F. M. E. Kleinen van Roermond; O P. Eleiiisv adl van Ape.doc’r.- J. de Graaf van Bergen; J. van Ar.hnlt van Bolsward: Hulsman en gezin van Hlllegcm; P Maartense van Rotterdam. Vertrokken personen: M. Poe! naar Voor schoten; M Rijs naar Limmen; Th. Metse laar en gezin naar Amsterdam; J. M. Heü naar Zandvoort; A. M. Rozing. Gevonden en verloren voorwerpen Ver loren: een belastingmerk voor rijwiel; 1 iepen plank; 1 weggeloopen hond

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 20