^uitenlandsch odCieuws FEUILLETON Auto-ongevallen en wagens van 140 P.K. Jeanne d’Arc-feesten BLADZIJ Uc, 1 VRIJDAG 16 MEI 1930 BRIEVEN UIT FRANKRIJK Die slimme Bulsjewiki! Niet «echt" meer in het Museum! Een Het Vlootverdrag In het Engelsche Lagerhuis Het Roemeensche kabinet Ernstige beschuldigingen Vereen’^de Staten van 17 dooden Briands vragenlijst De Amerikaansche tarief voorstellen Gevaar voor de Sovjet-Unie 200 dooden Het hongerspook De zaak De Leeuw De strijd in China De Vlaamsche strijder heeft succes Overwinningsbericliten van Nanking Gemengde ^Buitenlandsche ‘■Berichten De Parijsche schilderije vervalscliing Ontploffing in een Amerikaansche mijn DE ERFENIS VAN EEN PRINSES L^.. -A Communisten veroveren een Chineesche stad Internationaal Mijnwerkers-Congres De hulpverleening aan den Duitschen landbouw De toestand in Britsch-lndië CHURCHILL De aanval op Dharasana. H. de het 33 protesten MACDONALD een de gebluscbt van HOOFDSTUK X EEN ONVERWACHTE VERLOVING 28. (Wordt vervolgd) verhaal dat ojl in Nederland speelt Conferentie van congresleiders In Allahabad. zijn afscheidskreet aan het zinkende lichaam. Moro had rijn taak vervuld en geen enkele droppel bloed had hij vergoten. de codewoorden die hij dat hij vreest dat zijn ■ondslag van waarachtige veiligheid itematlonale goede verstandhouding met betrekking tot den vlootbouw een over eenkomst was tusschen Amerika en Groot- Bnttannlë gelijk zy bij machte waren op de Londensche Conferentie tot stand te brengen. Dit werk was thans geschied. Aan den draadloozen Londepschen dienst ontleenen wij nog het volgende omtrent de rede van MacDonald. der Haïti. Roy. plaa'ts gehad, van '1* -- MacDonald aeide. dat men zyn aandacht moest vestigen niet alleen op de zee. doch ook op de lucht en het land, omdat men met de beperking van sléchts een vorm van bewapening niet erg vet kwam wat betreft de verzekering van den wereldvrede. Ook had men rekening te houden met een andere zeer emstiee omstandigheid Sedert de mislukking van de conferentie van Geneve van 1927 was de vredelievende geest sterk achteruit ge gaan. Ofschom sedert den oorlog de Volken bond In het lev«n was geroepen en arbitrage Heel Frankrijk heeft Zondag het herden kingsfeest van Jeanne d'Arc gevierd en in Parijs zoowel als in het kleinste dorpje is hulde gebracht aan de nagedachtenis van de heldin der vrijheid. Te Parijs hebben, ondanks vinnige regen buien. dertigduizend personen voorbij haar beide standbeelden gedefileerd, terwijl de belangstellenden, die uren lang in dichte rijen langs den door den optocht gevolgden weg geschaard stonden, nog veel talrijker waren Reeds gedurende eenige dagen waren de voorgevels van verschillende hulzen versierd, terwijl vooral nog Zaterdagnacht vele ver sieringen schenen te zijn aangebracht, want den dag van het feest waren de huizen, die niet getooid waren met de blauw-wltte vaan dels der heilige en de driekleur der Pran- sche republiek, zeldzaam. Het groote ruiterstandbeeld op de Place de Rivoli was bfjna geheel onder blauwe en witte bloemen bedolven. Dit is een bijzonder moot standbeeld: het stelt de oorlogsmaand voor aan het hoofd harer troepen, het vaan del hoog opgeheven. Af en toe braken de zonnestralen door de loodgrijze wolken heen en deden dan het brons der wapenrusting glanzen als goud. Aan beide zijden van het voetstuk was een eerewacht opgesteld, links een compagnie van het koloniale leger, rechts een afdee- flng mariniers. Reeds om half 8 's morgens begon het druk te worden In de nabijheid van het standbeeld, terwijl spoedig daarna de men- schenmenlgte zich van dit punt uit ging verspreiden, de geheele Rue de Rivoli langs tot tegenover de Tuileries. De regimenten van het Parijsche gamk- tn bet Lagerhuis de discussies over vlootverdrag o .enen d ontkende Ramsay Mac Donald. dat de vermindering van het aantal Britsche kruisers het gevolg aas van pressie van den kant der Vereenigde Staten. De Ajlrpeering, zeide hU. had het vra?. ;stuk beslu ie *erd nog voor dat Amerika zyn s'andpunt had bekend gemaakt. De Admiraliteit had sers voor een irwaarde. dat Het te Krakau gehouden internationaal congres van mijnwerkers besloot om op voor stel van het executief comité zich tot het In ternationaal Vakverbond te Amsterdam te wenden met het verzoek, alle mogelijke we gen en middelen te overwegen ten einde het gevaar van oorlog op doeltreffende wyae te te verwijderen. Het congres gaf als zijn mee- nlng te kennen dat een algemeene werksta king van 48 uur m alle landen de meest in drukwekkende betoogmg zou zijn. slechts melding van voorpostengevechten terwijl tevens wordt medegedeeld, dat <*n divisie regeeringstroepen te Tsjengtsjac nsar het Noordelijke leger is overgeloopen en dat de regeeringstroepen. die het noor delijk deel van de provincie Sjantoeng ver dedigen. van hun basis zijn afgesneden De regeering van Nanking heeft het Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken te Washington doen weten dat zij het onmiddellljk vertrek van alle Amerikaansche staatsburgers uit Tsjeng- tsjau dringend noodzakelijk acht. De stad Simarau aan de rivier de Han moet Ingenomen zijn door commuristen. Er zijn tal van huizen verbrand en 200 men- schen gedood Hantsjwan op den a nd eren oever is thans door 3000 commuaistca om singeld. die goed toegerust zjjn met mitrail- .eui es Een Reuterbencht meldt nader, dat de communisten te Simarau voor een waarde van 600.000 dollar hebben geroef-. Men vreest, dat de bezetting van Hantsjwan, dia uit 300 man beslaat en gebrek van munitie heeft, niet in staat zal zjjn teg-n de com munisten stand te houden De missionaris sen werden in veiligheid gebracht voerdat de communisten de stad bereikten. Brïantte vragenlijst over de organisatie, van Europa als statenbond, zal Zaterdag avond ter publicatie aan de pers worden verstrekt. Het document zal van te voren aan de 26 belanghebbende Europeesche sta ten worden loegt zonden. Briand zal in zijn nota in overweging geven, om in het kader van den Volkenbond en met Inachtneming van de souverelniteit der vertegenwoordigde staten een speciaal lichaam in te stellen, dat zich in periodieke conferenties met de verschillende problemen van algemeen be lang voor alle Europeesche staten zal bezig houden. Briand zal den ministers van bui tenlands ~he zaken veraoeljen. hem mede te deelen. in welken vorm, naar hun mee- ning deze samenwerking kan worden tot stand gebracht en over welke vraagstukken Zij zich zou kun en uitstrekken. Briand zal antwoord vragen binnen den tijd van een maand, opdat hij in staat zy, op gron< de van resultaten van zijn vra genlijst een rapport voor de volgende ver gadering van den Volkenbond op te sellen en in September van dit jaar een bepaald voorstel in te dienen. Het liberale blad Ordinea richt ernstige be- achulddlglngen tegen sommige leden der re geering. De minister-president Manioe zou volgens het blad den staat voor vele mlllioe- nen hebben benadeeld door het paleis Canta- coesino op staatskosten voor het mlni-ter-pre- sidiuih te huren Manioe zou voorts, ofschoon hjj slechts een jaarljjksch inkomen heeft van 1 millloen lel. tot dusver 14 millloen voor het voldoen zijner schulden hebben uitge geven. Tegen de mini, ters van financiën van oor log. en tegen eenige hooge staatsambtenaren richt het blao eveneens ernstige beschuldi gingen van denzelfden aard. smartelyken droom den zeeman over hem gebbgen. ■En als in een akelig visioen waande hU zich op het kasteel Font-Aulade. den avond van zijn avontuurlijke ontmoeting met den nachtelljken bezoeker Die oogen. die trekken waren de zijne Met verzameling van al zijn krachten wilde hij om hulp roepen, maar een Ijzeren hand greep zijn keel en neep deze dicht Eenlgszins bekomen van den slag op het hoofd, drong nu het bewustzijn van het ge vaar waarin hij zich bevond, tot zjjn pijn lijke hersenen door Met den moed der wan hoop. welken de aanbllk des doods geeft, verweerde hij zich onder den Ijzeren greep en beet zjjn aanvaller in de knie, welke deze op zijn gelaat drukte. Half verdoofd door den vreeseljjken slag der roeispaan en verlamd door de stikkende omknelling van den moordenaar, voelde Jan zijn krachten hem begeven Een duizeling brak al zijn weerstand en toen werd het nacht in zyn geest Een schorre kreet, een doodsgerochel, ontsnapte zijn borst en dat was de laatste levensuiting van den ongelukkigen Jan. Heb je zoo genoeg, hé, mompelde de wreede Morro en met voldoening beschouwde hij de levenlooze massa aan zjjn voeten. Na zich overtuigd te hebben, dat het lichaam geen enkel teeken van leven meer gaf. nam hij het op en wierp het met zijn gespierde armen in bet donkere water van den stroom... Die zal ons niet meer hinderen, was Het Rijksverbond der Duitsche industrie publiceert een rapport betreffende de maatregelen, die kunnen leiden tot een per manente verbetering van den toestand in den landbouw, welk rapport door een aan tal deskundigen op agrarisch gebied is sa mengesteld In het rapport wordt verklaard, dat het feit, dat de .andbouw voor het meeren- deel voor een catastrophe staat, het nood zakelijk maakt, dat in het belang daarvan openbare middelen worden arn’ew nd Deze geldmiddelen zouden dan voor een groot deel moeten worden opj.uracht door de industrie. Op den duur zal de landbouw niet uit sluitend geholpen kunnen worden met be schermende rechten, zoodat het gewensch is andere wegen te bewandelen. Groote beteekenls wordt door de Engelsche autoriteiten gehecht aan een geheime zit ting van congresleiders in Allahabad waar een besluit zou zjjn aangenomen, strekkende tot verscherping van den onafhankelijk heidsstrijd. Tevens zou door deze conferen tie een oproep gericht zijn tot de boeren bevolking in Bengalen en Blhar om de be lastingen niet te betalen. In verband met het bericht omtrent de weigering van twee Vlaamsche soldaten om aan Fransche bevelen te gehoorzamen waarop tegenspraak volgde biykt thans, dat eenige onderofficieren inderdaad Fran sche bevelen gegeten hadden en de solda ten weigerden de bevelen uit te voeren. On- middellijk werden echter daarna Vlaam sche bevelen gegeven. vele anderen. Ten Motte arriveerde 'n groote auto waar uit de heeren Tardleu. ministerpresident en Maginot, minister van oorlog, stapten. En terwijl de klankvolle tonen der Marseillaise weerklonken, de officieren den militairen groet brachten, en de omstanders de hoof der) ontblootten, legden de beide ministers een prachtigen krans van witte lelies en blauwe hortensia's aan den voet van het mo nument. Het Fransche volk had voor de zooveelste maal bewezen trouw te zijn gebleven aan de herinnering aan de heilige van het vader land 33 regeermgen hebben geprotesteerd tegen de Amerikaansche tariefvoorstellen oa. Italië, Frankrijk. Zwitserland, Dultschland, Noorwegen. Nederland, Tsjecho-Slowakye, Egypte. Zuid-Afrika en Ierland. De statistiek der auto-ongelukken in Frankrijk op de groote wegen is in den laat- slen tijd Indrukwekkend: dagen van vijf en twintig dooden zijn geen zeldzaamheid! Wat de gewonden betreft, die worden zelfs niet meer geteld. En wat nog het ergste Is. het schijnt nutteloos bij de bestuurders op voor zichtigheid aan te dringen, want het zijn gewoonlijk de geroutir.eerdste en kalmste chauffeurs die de slachtoffers zijn daar zij aan de genade van deJaielheldsm»n!a»:kcn en beginnelingen Tlin overgeleverd terwijl deze zelf, merkwaardig genoeg, er meestal met den schrik afkomen. Het schijnt een regel te zijn van het noodlot, dat de schuld’"? er zonder kleerscheuren afkomt, terwijl de on gelukkige. die gehoorzaamt aan de code van den weg. het gelag betalen moet Wat baat het hem bijvoorbeeld, rechts te houd-n. in dien er van den anderen kant een wo-ste ling komt aangereden, die vrijwel de geheele breedte van den weg in beslag neemt? Wat baat het hem bU het nemen van een bocht, het teeken te geven dat de achter hem rij dende voertuigen snelheid moeten minde ren, indien de chauffeur van den wagen di rect achter den zijnen, of niet bekend is met dit teeken. of te veel in zijn snelhe’d opgaat om op dergeljjke kleinigheden te letten. Vooral de route Parijs—DeauvUle is dik wijls als het ware bezaaid met geraamten van verbrijzelde auto's: het is dan ook op deze route dat men de meeste bestuurders tegenkomt, die pas in het bezit zijn van hun ..permis de condutre” en die zich in de Pa rijsche straten niet zouden durven wagen: maar op de nationale wegen vatten zij moed, ontwikkelen snelheden, waarvoor een be kwaam chauffeur zou terugschrikken en nas- seeren op goed geluk. Wat wilt u? Het is in den wagen en achter het stuurrad dat men autobéstuurdcr wordt! Slechts zijn gedurende den leertijd de leerlingen wat gevaarlijk voor hun medfemenschen. want het auto rijden op den grooten weg is zeer moeilijk en veretecht m verband met het gevaar, dat soms heel onverwacht- voordoet veel koelbloedigheid. En. zooals ik opmerkte, het is Juist op den groot»n weg dat de nieu welingen zich oefenen. Vandaar deze serie van rampen: als de zomer zijn intrede ge daan zal hebben, dan zal het parcours Parijs naar zee practtech onbruikbaar zijn: de mees te bladen vóórspellen een onafgebroken reeks doödelyke ongelukken! En dit is zoo geheel onnoodlg. want Partjs is door prach tige wegen met de zee verbonden en Indien de automobilisten zich slechts met de be- hoorltjke snelheid van 50 a 55 K M per uur zouden willen vergenoegen, dan zou een tochtje van Parijs naar zee zeer aangenaam en vrijwel gevaarloos zijn, terwijl thans Thans, nu iedereen slechts bezield schijnt met één veHargen. nJ. tijd te winnen nu allen slechts één Ideaal schijnen te hebben: te kunnen zeggen: .Jk heb Deauville— Pa. rjjs ..gedaan" in twee en een half uur". Het is belachelijk en ik voor mij. ik vind dien Marseillaan zoo dom nog niet, die er zich op beroemde, dat hij in twee uur twintig minuten van Deauville naar Parijs was ge komen. terwijl hti in werkelijkheid heel ge- moedeltjk den trein had genomen. Eenige weken geleden zag tk op een ten toonstelling een wagen met een motor van 140 paardekracht. Het is me onbegrijpelijk, dat men den verkoop van dergelljke moord tuigen toestaat. Wat mij betreft, ik geloof, dat het bekende weekblad ..Candlde” gelijk heeft, waar het zegt: ..Men zal dezen zomer het koude vleesch oprapen langs de groote wegen.al klinkt het dan wat luguber. dagen. Hjj noemt zich Francois Mérignac en beweert jcellner geweest te zjjn in Bor deaux. Het overige weet je; hj) moet uit den weg geruimd worden. Hier zijn wjj er. zet mjjn koffer daar neer en ga weg. Zoodra zij de vestibule van het hotel in stapten kwam de hotelier drukdoende hen tegemoet. Wenscht mijnheer een kamer? Neen, alleen een ontbijt; om elf uur vertrek ik weder. Vervolgens gaf hij zijn helper een franc met de woorden: Dat is voor u. Üorro nam het geld aan met een gewoon, ernstig gelaat, sloeg even de hand aan zijn pet en verdween. De heer, die aan Morro zulke juiste in lichtingen wist te geven, was een der voor naamste agenten van het geheime genoot schap. waartoe de moordenaar van graaf de Gerly ook behoorde. Hij was inspecteur, belast met het bewa ken van ..verdachten” en tegelijkertijd de uit voerder van de wraakplannen der sekte Zijn speurzin en detective eigenschappen waren zoo sterk ontwikkeld, dat hij zijns gelijke niet had In het opsporen van de best verborgen persoren en zaken. Nauwelijks was Jan vier dagen in Fon tarabie en had hjj zich zooveel mogelijk on kenbaar gemaakt in kleeding en voorkomen, of die vreeselljke speurder had zjjn schuil- plaats reeds ontdekt, en kon van hem alle Geen handel in blanke slavinnen De .Xokalanz." verneemt uit New York, dat de Argentljnsche regeering heden de troep danseressen van mevrouw Schmeling verlof heeft verleend het land binnen te komen. Mevrouw Schmeling. die te Monte video gearresteerd was, is weer op vrije voe ten gesteld. Vooruit, stap door!.... Ken je hem? Ik heb hem slechts een kbei gezien, op een avond, en ik weet pog niet waar hij woont Nu ik we'-t het we! Ik heb het zoo- even ëerromen Ken je Pedrt Ganez. den herbergier. Morro keek zijn heer verbluft aan. Of tk die ken? Ik woon tegenover hem! Welnu, daar verbliif ik sedert eenige De plotselinge verdwijning van den huis knecht had op het kasteel van Grisolre een levendige emotie en angst te weeg gebracht. De bejaarde barones was ziek van schrik en ontsteltenis. Zij sidderde nog van angst by de gedachte, dat zy in haar dienst, onder haar dak een zoo afzichtelyken boosdoener had gehad. Vrienden en vreemden waren het er over j eens. dat den notaris groote lof toekwam, want aan zyn hardnekkig onvermoeid zoe ken had men het te danken, dat de moor denaar van Graaf de Gerly. die openlijk als onvindbaar was verklaard, eindelyk ontdekt was De politie was weldra met het geval op de hoogte en men had nu slechts haar be moeiingen af te wachten Drie weken waren er verloopen $inds de geheimzinnige ontmoeting in Fontarabie. Het eerste tooneel van de ontzettende tragedie was afgespeeld en de beklage:onaardige Jan. reeds een voorwerp van ieders verachting, was als slachtoffer van zyn ijver en toewij ding gevallen. delingen voorzien. In tegenstelling tot deze ofilcleele regee- ringsberlchten bericht uit hoofdkwartier De .JMily Mail” ia begonnen met onthul lingen over een bolsjewistische Intrige in En geland. waarbu men zich van de hulp trachtte te verzekeren van een te Londen wonend Servl ch kunstschilder. Sawa Popowitsj. Bol sjewistische agenten, die zich voordeden als kunstexperts zouden hem volgens zijn eigen verhaal in ruil voor hem gedane betalingen gevraagd hebben plannen te verschaffen van dë laatste Britsche tank. Instructies voor de opleiding van de vloot, geheime luchtmacht- documenten en vertrouweiyke inlichtingen op industrieel gebied. In het eer: te gedeelte van het verhaal van Popowitsj komt een geheimzinnig personage met drie namen voor benevens „een zeer mooie jonge vrouw” In een hotel te 's-Graven- hage. Den man met de drie namen" ontmoette Popowitsj In een hotel te Berlyn. waarheen men hem gevraagd had te komen. Hij had hierin eerst toegestemd als men hem de reis heen en terug voor twee personen vergoedde. Nu eens noemde de geheimzinnige man zich A Staal, dan weer F A E Peters, met een adres in de Kroom Mljdrechtstraat” 'Krom me Mydrechtstraati te Amsterdam en ook wel Dungart. met een adres In Berlijn. De heer Staal wilde dat Popowitsj kunstveilingen zou bywonen en leder, dien hij. Staal, hem zond aan zyn vnenden in Londen zou voor stellen. In ruil hiervoor zou Staal de schilde rijen van Popowitsj koopen en hem voor an der werk maandeiyks 30 pst betalen. Het blijkt verder uit het relaas dat Popo- witsj brieven ontving voor zekeren Maguire, die zyn schilderijen van hem kocht en hem o a met Nederlandsch geld betaalde. Op 10 Maart kreeg Popowitsj een brief om naar Den Haag te gaan en daar Staal te ont moeten in het café van het Hotel Terminus. Staal verscheen niet maar wel een elegante, smaakvol gekleede jonge vrouw, die hem een blanco enveloppe ter hand stelde Zy kende geen Engelsch. maar daar Popowitsj veel ta- bijzonderheden van zyn nieuwe bestaan ge ven. De Spaansche politie, die tegen dit vernuft niet was opgewassen, zocht den deftig ge- kleeden schurk tevergeefs. Het was dan ook een gewone voorzichtig- heidsmaatregel, dien de reiziger nam. toen hy Morro als een onbekenden sjouwer be handelde. Alvorens de inspecteur aan het hotel was gekomen, had hij nogmaals de traditioneele order herhaald, die het devies van het ge nootschap scheen te zyn: „Vooral geen bloed!” Morro kon dus zelf kiezen op welke wijze hy den vijand van het leven zou beroo- ven, als er maar geen enkele beschuldigen de bloeddroppel vergoten werd. De nacht hing over het gebergte. In welks schoot Fontarabie verborgen lag. Aan deu ren en balcons kwamen de menschen ge nieten van de frissche nacht na den heeten dag. en lustig sloegen de tongen, alsof men elkander langen tijd niet gesproken had. De herberg van Pedro Ganez was reeds gesloten, toen de voordeur openging en een man. met onverschilligen loop, de handen in de zakken en een sigaar tusschen de lippen naar buiten twam. Hy Uep in de richting van de Haven: by den ouden toren, uit den tijd van Karei den vyfden. hield hy stil. Op de rivier wiegelden twee schuiten, die dienden voor het verkeer tusschen de beide oevers. - Critiek op Churchill By de discussie over het vlootverdrag in het lagerhuis werd Churchill, die de aan de Britsche delegatie ter conferentie te Wash ington gegeven instructies had geciteerd, door' de arbeiders en liberalen be chuldigd. zonder daartoe te zijn gemachtigd uit een officieel document te hebben openbaar ge maakt. De cn^iek was somwylen zeer scherp. haar voeren. Zij vertelde hem echter niets en na een kopje koffie met hem gedronken te hebben, verdween zij even geheimzinnig als zy gekomen was. In de enveloppe bleek een ongeteekend briefje te zitten luidend: „Ver zoeke heden om 4 uur by my te komen in hotel Park Sicht. Amsterdam.” Popowitsl, ging met den eersten den besten trein naar Amsterdam. Hier breekt hy zyn verhaal al. maar de ..Dailv Mail” weet ons al te vertel len dat ny in Parkzicht den geheimzmmgen n.an met df drie ramen ontmoette die hem gelastte de genoemde geheime plannen te verschafjlgp^, en brutaalweg verklaarde een agent van Rusland te zijn. Popdwitsj zal ook nog vertellen van moest gebruiken en leven gevaar loopt. Motie tegen v. Cauwelaert Door het Vlaamsche Kath. Hoogstuden ten verbond en het Alg. Vlaamsche Hoog studenten Verbond te Gent is in verband met de houding van Dr. van Cauwelaert inzake De Leeuw de volgende motie aan genomen „Gezien de lafhartige en verraderlyke houding van den heer Van Cauwelaert en de Vlaamsch Katholieke Kamergroep. zyn en vredesverdragen waren ge teek end. zoo moest men toen men het vraagstuk van de wap>envoorzien'ng zelf entameerde, bemer ken. dat er bètreurenswaardig weinig waarde werd gehecht aan deze vredesverdragen en organisaties tot het verzekeren van den vrede De volken vervielen ontegenzeglijk weer tot hun oude geestesgesteldheid. Oude vrees en oud bijgeloof betreffende de veilig heid keerden terug en precies dezelfde soort argumenten, die voor 1914 zoo graag ge bruikt werden, staken tegenwoordig zonder blozen en onb schaamd weer den kop op MacDonald zei deze dingen niet om 'n pessi- mtstischen toon te doen hooren. integendeel, juist omdat de tijd nog steeds gunstig was en men docr een geestkrachtige inspanning om deze mentaliteit te veranderen. Europa en de wereld nog kon redden van wat men „den volgenden oorlog” noemde Dit leefde In de gedachten gedurende den langen tyd der Londenscne vlootconferentie. Het onderzoek naar den omvang van de vervalsching en nabootsing van schilderijen van Millet en andere meesters door den kunstschilder Caret met medewerking van Millets kleinzoon tJ. Ch. Milletbrengt steeds nieuwe feiten aan het licht schryft het Hbd Misschien wel wat al te sensatio neels feiten, want moet mer. de mededee- lingen zou Brandstichtingen te Port au Prince Te Port au Prince heeft de plechtige installatie van den president der repu bliek van Haïti. Roy. plaa'ts gehad. Leden van le oppas. tlepartyen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om th de stad verscheidene branden te stich ten. Ook het Parlementsgebouw, waar de be- eedlgmgsplechtigheid plaats had. brak brand uit. Het vuur kon echter spoedig wonden De troepen der regeering van Nanking hebben op de troepen van de Noord-Chi- neesche machthebbers groote overwinnin gen behaald, t Volgens een officieel bericht hebben haar troepen twee belangrijke steden ih het ge bied der Noord-Chineesche opstandelingen Ingenomen, waarbij 10.000 man opstande lingen werden krijgsgevangen gemaakt. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de regeering van Nanking gelast dat alle sche pen. die naar Tientsin gaan, zullen worden doorzocht. Op deze wijze hoopt zy te ver hinderen dat de Noord-Chineesche op? tan- wapens en munitie worden feiten, want moet mer. de mededee- in de Fransche bladen gelooven. dan zoowat niets „echt” zijn in het musée Millet te Barbizon! Zelfs het sterfbed van den grooten meester zou zijn vervalscht. Dagelyks stroomt het bezoekers in het mu seum. en nog nooit te de toeloop zoo groot geweest van nieuwsgierigen die ..de va’sche collectie" komen bekijken, tot groote veront waardiging van den conservator van het mu seum. den heer Douin. die zich ergert aan deze ongezonde belangstelling en verzekert, dat hij a!tyd te goeder trouw te geweest. Een medewerker van het „Journal" te eens gaan praten met den handelaar in oude kunstvoorwerpen, die gedurende tien jaren de leverancier van Cazot te geweest. Hy la gevestigd in de buurt van de Porte de Clig- nancourt. Zijn bedryf bestaat er in om waar hij maar kans ziet antieke, waardelooze schilderijen in lijsten van ouden datum te koo pen. welke hij verkoopt aan amateurs, die er wat goeds in zien, aan verzamelaars zon der veel onderscheidingsvermogen, aan re- toucheurs en aan.... copiisten Cazot was een van de beste klanten van dezen koop man. Hy kocht wat los en vast was en verdween er mee zonder dat de koopman zich verder om hem bekommerde Thuis ge komen ging hy óf de schilderyen bywerken. óf overschilderen, óf wel copieeren. Cazot zelf te door de politie gehoord. Hy biyft volhouden dat hy zich weliswaar aan de manier van schilderen van Millet heeft .aangepast", doch dat de onderteekenlng van zyn werken met den naam van Millet ge heel bulten zijn medeweten te geschied. Ont zaglijke bedragen heeft hy nooit getou cheerd. Trouwens, een authentieke MUlet zou eenige honderdduizenden francs hebben op- gebracht. Verkocht J. Ch. MUlet een werk van hem. dan ontving hy ten hoogste zeven of achtduizend francs. X Dit te wel een heel onschuldige voorstel ling van zaken! zoen, die moesten defUeeren. stelden zich op in de belendende straten en gedeelteiyk ook In de Rue de Rivoli, de politie drong het publiek, dat thans in dichte rijen tot ver in de straat stond, op de trottoirs terug, waarna het officieele gedeelte der plechtig heid aanving. Tientallen auto's met officieele personen reden tot vlak by het standbeeld. Het eerst arriveerde de prefect van politie, de heer Ch’apne, begeleid door den directeur en den onderdirecteur der hoofdstedelijke politie. Het gemeentebestuur van Parijs was ver tegenwoordigd door verschiUende raadsle den. terwijl kolonel Rupied den president der republiek vertegenwoordigde. Verder vele hooggeplaatste officieren: ge- j neraal Simon, commandant der vesting Pa- rys. generaal Gouraud, generaal Thierry en i Tentoonstelling te Stockholm Vandaag rai de tentoonstelling voor Kunstnyverheid en Hutehoudindustrle te Stockholm in tegenwoordigheid der konink lijke familie oflfcieel worden geopend De kroonprins houdt als eere-voorzötei der tentoonstelling de Inwydlngsrme. waarna de koning de tentoonstelling voor geopend zal verklaren maken volgens een V. D - Londen de berichten uit het der Noordelijke troepen Dat mislukt van het land graanproduceerende streken, de zaaiperiode reeds voorbij te- De sovjet-overheid doet nu al het moge lijke om de catastrophe at te wenden. Zij geeft aan alle plaatseluke ambtenaren be- vël'vóórï të gaan met het zaaien! De boe ren. die bereid zijn hun akkers te bezaaien, zullen verschillende beloonlngen krijgen volgens het bid. De toestand vertoont veel overeenkom sten met dien van 1921. toen Rusland door een vreeseiyken hongersnood geteisterd werd. Er zyn echter ook verschillen. De sovjet-regeering te nu veel sterker dan In 1921, de economische macht van de over- held te veel grooter. de *flnanciën verkeeren In een veel beteren toestand en het trans portwezen. hoewel het ook nu veel te wen- schen overlaat, te beter geregeld en functio neert veel beter dan toen. De sovjet-regee- ring zal dus beter In staat zyn de bevolking te helpen. Morro. die een gewichtige mededeellng zooiets als een onthulling verwachtte, ver traagde zyn passen en wilde stU blyven staan. Vooruit, lomperd! bromde de ander en doe alsof er niets aan de hand te. Je ver geet zeker dat we door de Spaansche politie gezocht worden. Heb je gisteren de noodige instructies gekregen? Gisteravond. Goed, je weet dus wat je te doen hebt. Ja. Vooruit, stap door! Volgens berichten uit Washington te gis teren in de myn Avella op ongeveer 26 K M. ten Z W van Washington een hevige explo sie voorgevallen. Hierby werden 17 arbeiders gedood, terwyl op het oogenblik nog 400 mijnwerkers opgesloten zyn. De reddings werkzaamheden zyn in vollen gang. De marsch der aanhangers van Gandhi onder leiding van Mevr. Naidoe naar de zoutfabriek van Dharasana te door de poli tie'door versperring van den weg verhinderd. wy van oordeel dat hunne houd, ng getuig» van een volledig gemis aan mi-n c heid en het verraad van die over het Vlaamsche Volk er nogmaals door be vest.go wordt en ervan van die groep voor de Vlaamsche ontvoog ding niet het minste te verwachten valt. Weg er mee!” Eiken dag wijzen de sovjet-bladen op het groote gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigt, nu het gebleken te, dat de plannen van het volkscommissariaat van landbouw niet uit gevoerd zijn. Volgens officieele gegevens van het volkscommissariaat van landbouw was de stand van de zaai-campagne op 1 Mei als volgt: de kolchozen hadden slechts 50 pct. van he' i oorgeschreven aantal hectaren bezaaid, terwijl de ..jedinolitsjni- ki" (d w z. de boeren, die weigeren zich bij kolchoz aan te sluiten en hun akker zelf bewerkeni minder dan een zesde van voorgeschreven oppervlakte bezaaid hadden. Dat beteekent. dat de campagne vrywel mislukt te. omdat in het grootste gedeelte van het land en vooral in de deet nieuwe kruisers zou zijn, die konden dienen voor omvangrijke operaties. In het slot der rede zeide MacDonald, dat de aan dacht zich thans moest richten op de be wapeningen in de lucht en op het land, die moesten worden gevoegd in een goed-even- wlchtig plan, teneinde den loop der bewape ningen te stuiten en een werkelijke vermin dering te verkrygen. Churchill «conservatief) zeide. dat de woorden van MacDonald niet de groote onge rustheid wegnamen, waartoe het verdrag aan leiding gat Het verdrag was niet een ver drag van pariteit, doch een waarbij Groot- Brlttanntë duidelijk genoegen neemt met de positie van mindere als maritieme mogend heid. Churchill verklaarde voorts, dat de conser vatieven niet de minste verantwoordelykheid voor het verdrag konden aanvaarden. wy ach ten ont vril zeide hij de heele positie de revue te doen passeeren. Lambert (liberaal oud-minteterverklaar de, dat de liberalen he*, vlootverdrag met vreugde begroeten, omdat het de betrekkin gen met Amerika verbetert. MacDonald zeide ervan overtuigd te zyn. dat de groi en een Inte zich vereen:go met vyftlg ki strikt-beperkte periode, op de andere mogendheden zich zouden schik ken naar de Britsche norm van vijftig en dat vat, deze vijftig kruisers een behoorlyk Aarzelend, als iemand die niet weet hoe te handelen, liep Jan langzaam om daarginds bet misdadige complot te verUdelen. Zyn onverwacht, snel besluit moest den man. die hem belaagde, zeker van het spoor brengen. De torenklok sloeg half elf. De kade was eenzaam, verlaten. Geen enkele vtescher waakte meer bij zyn schuit, maar uit de naburige café's drong Jan een geroezemoes van stemmen in 't oor Dat waren de visschers. die op dit uur meer aan hun glazen dachten dan aan hun late klanten, die overgezet wilden worden. Teleurgesteld keek de huisknecht om zich heen, toen hy eensklaps achter hem een mannenstem hoorde die hem toeriep: Moet gy naar Hendaye? goed, ik kom. Haast u wat, drong Jan aan. toen de ander naderby was gekomen.... mijn broer ligt daar ginds ziek. In eenige oogenbllkken was de schuit los gemaakt en gleden zy over het water bij den krachtlgen slag van den zeeman. Voor 't oogenblik gered! dacht Jan. die ongeduldig den natierenden oever aanstaarde en den rug naar ïên’roeier keerde. Plotseling voelde hy een zwaren slag op het hoofd, die hem een geweldige pyn wr- oorzaakte Een oogenblik wankelde zijn li chaam en viel toen achterover in de schuit, met als eenig bewustzUn een dof, drukkend gevoel in zyn hoofd. By het zwakjte schijnsel der lantaarns, die dë kade verlichtten, bemerkte hti als in een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9