ONS BLAD LEEKEPREEKEN ^puinBbak 68 09 R ALLES GEPROBEERD L. FRANKENBERG, alkmaar ZATERDAG 17 MEI 1930 dit nummer bestaat uit vier bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 116 f750 f250 De Landbouwcrisis LR 50 hulzen Voornaamste cMteuws Pastoor D. M. G. P. de Haas t Het Nederlandsch Persmuseum lt De crisis op Malta De Avro naar Brussel? FAILLIsS&IENTEï Mond- en Klauwzeer .O j Zware brand in de Noorsche stad Bergen Wij plaatsen Uwe ADVERTENTltN zonder prijsverhoocinc in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Strikte geheimhouding SN \L M. 37e Nationale Bedevaart naar Lourdes vernield 4 millioen kronen schade JOH, LAUWERS Het Eucharistisch Congres te Carthago De schatgravers te 1750.- ^=-.-nX f250.- 1125. UNGIHE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAR RECHTER, GESCHIEOER UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTIG URER RA KET OHGEVAL 0 I hij verlies van *n bij een breuk van Nog geen uftstaitael. I Uitvaart en begrafenis te Bovenkerk Burg, Een nieuwe phase van men Het Museum voor het publiek geopend voor re- haar reeds Barometerstand 9 uur v.m.: 771, vooruit. beide R.-c. iets ge- (Aid Handelainformaties) actief. VughterdUk 24, 8e veneer kun- algemeene 9 len .43 .96 .13 komen; om gen moet vinden inderdaad de bedoeling, zaakgelastigde bij het Vatl- de van Bevestigd* wordt, dat er in de betrekkingen tusechen het Vaticaan en Engeland een ze kere spanning is ontstaan over het Malta- conflfct. Nederlaag voor de Engelsehe regeering in het Hoogerhuis. De procedure ter oplossing van de moei lijkheden tusschen Frankrijk en Italië. van macht Maar bijeen ongeval met doodeliiken afloop de spoedig Het verzet in Engelsch-lndië. Onderhan- dellngen tusschen de Indische regeering en Gandhi? De ministrerieele maatregelen tegen poststaking in Frankrijk. Beperkende maatregelen voor het betoogen te Berlijn. De begrafenis van Pastoor D. M. G. F. de Haas. fun- v. d. zoon OORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD bij verliaa van sen band, een voet of een oog Thans zijn ook Goeree en Overflakkee Fn Groningen wegens bet heerschen van mond en klauwzeer, voor den invoer van vee ge sloten. Besprekingen tusschen Cortius en Briand over de verdere ontruiming van het Rijn land. wij geestesvrijheid van elkanders dienstoor logen of verpleegsters en kunnen de hun Het bestuur van Onze Lieve Vrouw ALKMAAR Barometers Thermometers PAYGLOP 3 De betrekkingen tusschen het Vaticaan en Engeland De schatgravers te Zaandam hebben het terrein hunner werkzaamheden verplaatst. Voor den uitvoer van eieren zal een ge meenschappelijk controlebureau in het leven worden geroepen. 10M dakloozen. De brand, die heden de oude Hanzestad Bergen geteisterd heeft 1 een der grootste geweest, die in Scandin ié gewoed hebben sedert tientallen Jaren. De afgebrande ha venbuurten bestaan uit lage houten huizen. Bovendien werden nog talrijke andere hui zen door water beschadigd. Meer dan 200 huisgezinnen, d.ws. ongeveer 1000 menschen zijn dakloos Ofschoon het vuur thans tot zijn haard beperkt is. heeft de onrust in de stad nog niet uitgewerkt, daar de vlammen steeds weer opschieten. Verscheidene schepen in de haven zijn verbrand voor de lading geborgen kon worden. Als door een won der zijn geen menschenlevens verloren ge gaan. In ieder geval wordt tot dusverre .nie mand vermist. Dé jjWleele stad heeft zich ter beschikking gesteld voor het blusschingswerk. OpL som mige oogenbllkken was de aandrang van hulpvaardlgen zelfs zoo groot, dat de blus- schingswerkzaamheden hierdoor geremd wer den. Vervoer van herkauwende dieren en varkens Gistermorgen is de schatgraver!) te Zaan dam in een nieuwe phase getreden. De Dultsche schatgravers, blijkbaar twij felend aan hun eigen gegevens, hebben thans met den heer Ros, den vroegeren eigenaar van het aangrenzend terrein, een overeenkomst aangegaan, waarbij de heer Ros, de juiste plek, waar de schat ligt, zal aanwijzen gedaan ziji ’2© Opgegeven door V d. Graaf en Co. N.V. Bü oea zwaren brand in de Noorsche stad Bergen zijn M hulzen verwoest. Ruim millioen schade. Antwoord van den Minister van Binnen- landvhr Zaken en I -rr'lbotiw op de vraag van den heer Braat betreffende de crisis in den tand bon Nadere bijzonderheden over de begrafenis van Mr. P. J. T roe is tra. Op de vraag van het Tweede Kamerlid dan heer Braat betreffende indiening en be handeling vóór het as. zomerreces der ■Twee de Kamer van wetsvoorstellen, strekkende tot steun of bescherming van de landbou wers, heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord: Voor zooveel In de vraag uitdrukking wordt gegeven aan de gedachte, dat, Indien in ver band met den crisistoestand de wetteltjke weg zou moeten worden gevolgd, deze zoo spoedig mogelijk dient te worden ingeslagen, is de Regeering met den steller van de vraag van gelijke meening. Of tot mogeljjke maatregelen met betrek king tot de crisis, voorzieningen bij de wet zullen behooren. kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. 8. J. H. C. Kuyper, koopman. Soest, Birkt- straat 17. R.-c. Mr. J. W Suringar Cur Mr. H. Th. Gerlings, Utrecht. R. Frjjllng. schilder. Hardenberg R.-c. Mr. W A. Vos. Cur. Mr. J. H. F. Koetsier Zwolle. W Eijlering. bakker, laatstelijk wonende te Dedemsvaart, gemeente Avereest. R.-c. Mr W A Vos. Cur. J. H F. Koetsier. Zwolle. F. Leviticus, koopman in lompen en oude metalen, Dordrecht. R.-c. J. H. van Welsen. Cur Mr. P. Blussé van Oud-Aiblas, Dor drecht. 15 Mei. B. H. Rlkkert. Apeldoorn De- venterstraat 356. R.c. Mr H. L. Wükens. Cur. Mr. H. P. Dlik. Apeldoorn Opgeheven wegens gebrek aan 7 Mei M Rombout, Rijsoord. 14 Mei: J van Keulen, Amersfoort. B. Koek Bzn., Zwolle. P. J. Gamelkoom. Amsterdam. 8. Joosten. Amsterdam. Firma Wolf en Leendertse. Amsterdam. J. de Wolf. Amsterdam. O. Leendertse. Amsterdam. L. N Rusch Jr„ Amsterdam. J. Jonker. Amsterdam. Vernietigd op grond van verzet: 14 Mel: K. Slokker. Huizen 15 Mel. O. Vlam. Amsterdam. Vernietigd door Gerechtshof s Hertewen- bosch: M. C. Schreven, Breda. Uitgesproken 14 Mei. J. van der Houdt Ja, schoenma ker. wonende en zaak doende Zwaanhals 371c Rotterdam. Rc Mr G. L. v Oosten Slingeland Cur. Mr j. A van Everdlngen, Rotterdam L. M H Decker, timmerman. Rotterdam, Willebrordusstraat 74b. R.7C. Mr. Dr. O. L. v. Oosten Shnceland. Our. Mr. J. A M Cavadino. Rotterdam A Ch. Chr, Schoonhoven, wachtaman. Rotterdam. Mr. Disaelstraat 1b. R.-c. O. h. v Oosten Slingeland. Cur. Mr. o. Verdoom, Rotterdam. G Bergers. Zeist, Odljkerweg 26, drijven de een lederverffabrtek onder den firma naam „De Admiraal", wonende te Rijzen burg. Koninginnelaan 1. R.-c. Mr J. W Surlngar. Cur. Mr. C. L. Wiertnga. Utrecht. A. B. Baartmans. sigarenfabrikant. Utrecht. Nicoiaasweg 113. R-c. Mr. J. w. Surtngar. Cur. Jhr. Mr. K. de Wükerslooth Utrecht. In de Noorsche stad Bergen heeft een he vige brand gewoed De brand brak gistermiddag half 3 uit in een aan de haven staand pakhuis, sloeg over op eenige in de nabijheid liggende kolenop slagplaatsen en breidde zich met groote snel heid uit langs de uit hout opgetrokken ge- bouwen-compiexen. Er zijn enkele stadsdee- len in vlammen opgegaan. In weerwil van 't krachtig optreden van alle brandweerbriga- des van Bergen en omliggende plaatsen woedt de brand langen tijd met onvermin derde kracht voort. In totaal zijn ruim 50 hulzen, ofschoon voor het meerendeel kleine, in de asch ge legd. De schade wordt op 4 millioen kronen (f 2.650.000 ongeveer) geschat. De heer Vogt heeft in zijn rede voor den Hilversumsché zender de mogelijkheid geop perd van hulp uit het buitenland Naar het „Vad." verneemt, is er reeds met Brussel on derhandeld. ten einde vandaar zoo mogelijk een Nederlandsch programma te kunnen uiteenden. Het plan zou zijn de uitzendingen te doen geschieden uit de studio te Hilversum via een telefoonlijn HilversumBrussel. dat men op de plek, welke hU aanwijst, binnen twee da- met twee man arbeidende, den schat dat in de relaties tusschen het Vaticaan en Engeland een zekere spanning is ontstaan, in verband met de houding van het Vati caan, ten opzichte van het conflict op Malta. Zooals men weet heeft de Engelsehe geering haar misnoegen geuit, door den Britschen gezant bij het Vaticaan te ver plaatsen. Sir Chilton heeft Rome verlaten. De beide andere diplomaten, aan de Britsche legatie bij den H. Stoel werkzaam, zijn eveneens verplaatst. Het schijnt slechts een 1 caan te laten. aan de hand van vroegere hem Inde clairvoyante aanduidingen. Dientengevolge is gisterochtend de heele boorinstallatie dar Purmerender firma ver plaatst naar het voormalige terreln-Ros en begint men daar met nieuwen moed te boren. De heer Ros beweert. Donderdagavond werden in de Parochie kerk te Bovenkerk de Metten gezongen voor de zielerust van wijlen pastoor D. M G. P. de Haas, waarbij agens was rector B. Aal- berse te Haarlem, - diaken oud-kapelaan B. W Kloes te Delft en sub-dlaken kapelaan Tabink van de Kwakel. Als cantoree geerden de kapelaan der parochie M. Togt en J. Tesselaar te Den der parochie. De kerk was geheel met parochianen ge vuld. Voorts waren een zevental geestelijken uit den omtrek aanwezig. Gistermorgen om half tien werden de Lauden gezongen, waarna de plechtige H MIs van Requiem werd opgedragen door De ken G. J. M. Maat te Buitenveldert, met assistentie van pastoor W. F. Roozen uit Bchevenlngen en prof. J. A. Bokeloh. oud en d. bij verlies van een - A duim of wiisvinaer 3U' Z. H. de Paus heeft de Pauselijke dele gatie naar Carthago, welke te Rome is teruggekeerd, in audiëntie ontvangen. De H. Vader hield een hartelijke toe spraak, waarin Hij uiting gaf aan Zijn vreugde over bet succesvol verloop van het congres. ADVERTENTIEPRUSs Van regels IJÖ; etke regel meer E25, RECLAME per regel g.25 voor de eenta pagina; «oor de overig* pagina's 0-50 RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD' bt) Voormsbetallhg per plaatsing t per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer J 0J2 De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 18 Mei 1930 het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens ver boden gaar een kring, omvattende het eiland Goeree en Overflakkee. Onder dit verbod is niet begrepen de in voer var slachtvee met een openbaar mid del van vervoer, mits de dieren van af de lossing na aankomst op de plaats van be stemming worden geslacht, een en ander op kosten van belanghebbenden. Ook heeft de minister met ingang van 18 Mei verboden het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en var kens naar een kring, omvattende de pro vincie Groningen. Wanneer bijzondere redenen afwijking van deze verboden noodzakelijk maken, kan zoodanige afwijking worden toege staan door den Commissaris der Koningin in de betreffende provincie. DWALINGEN DER JEUGD 1 is moeilijk, *t is’ welhaast ónmoge lijk, zijn eigen tijd zrjiver te schatten: De meest objectieve beoordeelaar, de scherpste ziener, A- man met adelaars blik, zal de beteekenls van vele stroo- mingen en bewegingen zijner tljdge- nooten overschatten, de waarde en den invloed van anderg onderaehatten. Wanneer wij dan oök in een vorige beschouwing zeiden, dat wü met bijna wiskundige zekerheid of liever met de overtuiging, welke de historische erva ring geeft, durven constateeren, dat het - jonge geslacht van heden met zijn stoute bewering, In weinig tljds kans te alen geheel de maatschappij een ander aanzien te zullen geven, een groote vergissing begaat, dan vreezen wjj geen logenstraffing van de latere geschiede nis. Er is echter wat anders en dat Is van meer beteekenls. Otn aan te too- nen waarom en in hoeverre de jonge ren van thans zich vergissen, zouden wtf* in staat moeten zijn, zelf een helder beeld van onzen tijd, van zijn kwalen en deugden, van zijn behoeften en verlangens, vooral van de in hem wer kende nieuwe krachten en remmende invloeden te geven. En waar wij nie mand in staat achten dit met onfeil bare juistheid van zijn eigen tijd te doen, daar willen wij zeker onszelf niet zulk een bekwaamheid toekennen. Wat wQ echter wél kunnen, is, langs den weg van vergelijking en analyseerlng t» trechten de beteekenls van de nieu we stroomlngen, die wij onder ons waarnemen, te benaderen; haar diep ten te peilen, de kracht te meten, waarmee zij in de oude beddingen in dringt. Wanneer het jonge geslacht van he den beweert, dat het een vitaliteit vertoont als nooit te voren gezien Is; dat het staats voor een oplossing van j^Dblemen, nooit te voren ontmoet; dat tet fn eén woord een nimmer opgége- «sn grootsche taak te vervullen heeft, dan gaan onze gedachten In de geschie denis terug. Wij zien daar vele voor beelden van strijd, van nieuw tegen oud léven; van een stervende cultuur en een opbloeienden nieuwen levensten- denz. Wij zien tijdperken, waarin de macht der wetenschap, persoonlijke vrijheid en materieel bezit in handen van weinigen zijn. Wij zien de onder drukten opstaan en korter of langer zich handhaven. Wij zien tijdperken van staatkundige onmondigheid van het volk en van zelfbeschikkingsrecht der massa In de wijze, waarop zij bestuurd wordt. WIJ zien tijden van absolute en verdraagzaamheid meening, naast gods- en onderdrukking van religieuze of politieke belijdenis. De historie is rijk aan allerlei tegenstellin gen. Maar hoe men haar ook beschouwt en waar of wanneer men ook op haar rollen leest, twee lessen leert zij altijd als on veranderlijk door alle eeuwen heen: geleidelijken groei van den eenen toestand naar den andere geeft wel vaart en bloei; schokken door omwen teling geven ellende aan hen, die ze teweeg brengen. En deze tweede les; elke nieuwe Idee, hetzij op staatkundig, religieus, ethisch of sociaal gebied breekt zich hetzij geleidelijk, hetzij met ge weld baan. Wat langzaam groeit, schijnt de diepste wortels te bezitten en een taal leven te hebben. Maar langer of korter: het nieuwe gaat naar een top punt; vervalt tot uitersten en verwekt dan weer een reactie. Dat Is de loop der geschiedenis. Wanneer wij nu in onzen tijd het jonge geslacht hooren spreken en schrijven, betoogen en zingen, dat er een nieuw, groot tijdperk op komst is en dat men bezig is onze maatschappij van gedaante te veranderen, dan vra gen wij aan de historie, wat hiervan waar kan zijn. Bedoelt men, dat alles niet zoo zal blijven als het Is; dat er veranderingen zullen komen b.v. In de sociale verhoudingen, dan zeggen wij: dat is natuurlijk juist. Het leven staat nooit stil; laten wij gezamenlijk trach ten invloed uit te oefenen op den groei In goede richting. Een ieder drage naar zijn vermogen tot verbetering bij en onze kinderen en kindskinderen zullen ons zegenen. Bedoelt men: er zal spoedig en liefst op slag een totale verandering komen, dan zeggen wij: in de historie is een revolutie nooit door praten of bij af spraak gemaakt; zij barstte uit. wan neer de omstandigheden daarvoor rijp waren. In Rusland hebben wij zelf zulk een omwenteling met eigen oogen aan schouwd. De Russische samenleving was onder het tsaristische bewind rot in al haar vezelen. De wereldoorlog brak uit; het volk meende zijn boeien te kunnen verbreken, maar zooals het meestal met de revolutie gaat kapelaan der parochie, als sub-dlaken wederom als cantores de kapelaans M. Togt en J. Tesselaar. De lijkrede -werd gehouden door pastoer P. J. Nieuwenhuis te Heemstede, oud-kape- laan der parodhie, die tien jaren met pes- ^tóör de Ható Bad samengéwerkt In het bijzonder maakte de redenaar mel ding van den eenvoud en nederigheid van den overleden pastoor, die in allee met zijn parochianen meeleefde. Den parochianen werd verzocht den over leden Herder niet in hunne gebeden te ver geten hetgeen zoo spoedig gebeurt. Een groot aantal heeren geestelijken had plgats genomen In het priesterkoor en ook nu weer was het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken gevuld. Aanwezig waren o.m. burgemeester A. Co- Hjn, wethouder Bergkamp en bestuurdeten yan verscheidene organisaties. De absoute op het kerkhof werd eveneens verricht door Deken Maat met dezelfde assistentie. Ook het kerkhof was gevuld met geloovlgen. die hun gebeden stortten de zielerust van den ontslapen herder. Dat hU ruste in vrede. een catastrofe, een wereldoorlog, over productie. werkloosheid, dan worden de fouten van „X kapitalisme” eerst recht gevoeld. Er wordt om verbetering en bestrijding geroepen. Terecht! Maar dwaag is het om de staatslieden van een bepaald land voor gevolgen van een Internationaal systeem aansprake- UJk te stellen en door nationale rege- lingen verhnderlngen te eischen, welke enkel door internationale samenwerking te verkrijgen zijn. Ziedaar met een enkel woord aange geven. hoe kortzichtig de jeugd van onze dagen doet, wanneer zij de eigen lands- regeering of haar eigen staatslieden of wel het bestaande regeeringssysteem aansprakelijk stelt voor de materleele kwalen van den tijd. Om bij ons eigen land te blijven: men vergelijkt den tijd van het christelijk reveil in de poli tiek, toen mannen als Schaepman en Kuyper den strijd voor een christelijke staatkunde inzetten en als onderwerp namen de verovering van de vrije school, met het politieke werk van thans. Toen was er geestdrift en chris telijke zin, zegt men; nu is alles op den mammon afgestemd. Is dat eerltjk? Onze voorgangers In een vroeger tijd perk vochten tegen een binnenland- schen vijand. Wanneer men van de tegenwoordige een nieuwe regeling van het bedrijfsleven, verhooging der wel vaart, verheffing van het cultureele le- ven. nivelleering van het bezit enz. vraagt, dan stelt men hen als kleine, zwakke groep tegenover heel de overige wereld; vraagt niet minder, dan dat nationaal het kapitalistische stelsel zal worden gewijzigd, terwijl wij daaraan Internationaal met duizend banden vastzitten. Wij verstaan het en eerbiedigen het zelfs in zekeren zin wanneer wij onze hedendaagsche jeugd om bestrijding kapitalisme, plutocratie, geld- efi soortgelijke hooren roepen. laten wij ons eerst rekenseüap geven van de beteekenls van dien strijd, alvorens wij te velde trekken! HOMO SAPIENS. M -J. .1 ,..u. De diensten zijn van dien aard, dat iedere, ook niet geschoolde kracht, dia kan vervullen. Aanmeldingen worden liefst zoo spoedig moge lijk, doch zeker vóór 1 Juni ingewaeht van de dames bij Mej. A. Tilman. Bósch. en van de heeren bij Jhr. mr. F. van Nispen tot- Voorstraat 60. Delft De gediplomeerde nen in den ziekentrein reizen volstaan met een reisbiljet 3e klas, anderen reizen als gewoon pelgrim; dienst begint eerst te Lourdes. Allen zijn welkom, maar reis- en verblijfkosten zijn voor eigen rekening. Circulaires en nadere inlichtingen kan men bekomen, «en bovensteaads adressen. Vrijdagmiddag werd onder voorzitter schap van den heer J. H. Rogge in het ge bouw van het museum het voormalig Korenmetershulsje aan de N. Z. Kolk de jaarvergadering gehouden van het bestuur der Stichting „Het Nederlandsch Persmu seum". Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als het verslag van den penningmeester, den heer Dr. A. O. C. de Vries. Het finan cieel verslag sluit met een klein batig saldo Vereeniglng van w.„.w Zeven Smarten Van welingelichte zijde wordt bevestigd, (zieksnafdeellng der Nationale vereeniglng 1-n sr-n tot samenstelling der Nederlandsche bede vaarten) dogt wederom een dringenden oproep tot geheel Nederland. dames en heeren van lederen leeftijd en eiken stand, om zich beschikbaar te stellen als inflr- tnière of brancardier voor de nationale bedevaart naar Lourdes, die gehouden zal worden van 15 tot en met 24 Juli. Een groot aantal zieken heeft zich we derom aangemeld. Met hoe groot verlan gen zien deze ongelukkigen de toezegging van het comité tegemoet, om mee te gaan naar het genade-oord van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, om daar aan de grot te vragen of hun genezing of de kracht, hun kruis blijmoedig verder te dragen. De verertilglng stelt zich voor pl.m. 300 zieken mede te nemen, doch daarvoor is veel hulp noodig. Hoewel verschillende ge diplomeerde verpleegsters, infirmières en brancardiers zich reeds aanmeldden om behulpzaam te zijn, moet er nog mer hulp opdagen om dezen velen zieken de noodlge verzorging te kunnen geven. Wanneer dit groot aantal zieken zal worden meegenomen (terwijl op het oogen blik met de 36e Bedevaart ook reeds een 70-tal zieken te Lourdes vertoeven) moeten toch nog vele zieken worden teleurgesteld bU gebrek aan plaats. Het zou du» diep te betreuren zijn. wanneer er ook van deke 300 zieken geweigerd zouden moeten wbrden wegens gebrek aan hulp. Kan Katholiek Nederland zoo doogen? Het comité hoopt en vertrouwt, dat vele Melmoedigen, zoowel dames als heeren. zich zullen aanmekOen om 't voornemen van het comité te helpen ten uitvoer te brengen, diensten j de nieuwe toestand werd erger dan de vorige. Wie over het heden wil oordeelen. die spiegele zich In het verleden. Wanneer men beweert, dat het oude Europa, onze hedendaagsche, zoogenaamde christelijlM beschaving bezig is naar de algeheels omwenteling toe Ce groeien met Rusland in het oosten als lont aan het kruitvat, dan ziet men vermoedelijk Juist. Wanneer er dan geroepen wordt om verandering, om betere sociale ver houdingen, om een menschwaardiger bestaan voor de niet-bezltters, om min der zelfzucht, meer geestdrift, minder eigenbelang en eigenbaat, meer naas tenliefde In één woord, dan is men ook daarmee op den goeden weg. En wan neer die kreten voornamelijk uit jonge harten komen; wanneer de jeugd smeekt om meer bezieling, meer enthousiasme en aan de ouderen vraagt om los te komen uit den sleurgang en de teekenen van dezen tijd te verstaan, dan moeten wij daarvoor eerbied en bewondering hebben, dankbaar zelfs zijn en wie schuld gevoelt. Hoppe zich op de borst en betere zich! Maar dan eerst komen de moeilijk heden. WIJ allen zijn overtuigd, dat met wat vrome verzuchtingen en brave wenschen de resten onzer beschaving niet gered sullen worden en geen ver betering zal Intreden. Daden zijn noo dig! Dat willen de jongeren; dat wil de jeugd altijd, ook de tegenwoordige. En de ouderen zijn nuchter genoeg om te weten, dat daden meer waard zijn dan oceanen van woorden. Onze samenle ving moet verbeterd worden door da den! Hier spitst zich het conflict tus schen jeugd en ouderdom In onzen tijd toe. De jeugd is gewoon recht op haar doel af te gaan en te handelen met directe middelen. Eerst moet de schul dige worden aangewezen. De samenle ving is rot, dat is de Staat. De Staat deugt niet dat is dan de schuld van I de bestuurden. De bestuurders vatten wij samen in Tiet Wóórd: de politiek. Weg dus met alle politiek en politici; geef ons een nieuw bewind en een nieu we politiek! Ziedaar de simplistische redeneering van de jeugd; een opzet, die twee car- dinale fouten bevat. Ten eerste heeft de staatkunde slechts voor een klein gedeelte Invloed op het sociale leven. Alleen wetten, die uit het rechtsbe wustzijn van het volk voortkomen, heb ben kans geëerbiedigd en onderhouden te worden. Alle regelingen van boven af, tegen deh wil van groote bevolkings groepen in. opgelegd, prikkelen tot ver zet en scheppen vaak immoreele toe standen. De overheid kan leiding geven aan het leven en trachten de ontwik kelingsmogelijkheden voor de algemeene welvaart zoo gunstig mogelijk te ma ken; van het leven zelf moet zij afblijven. De tweede fout In de redeneering Is de voorstelling, alsof de staatslieden van een bepaald land bij machte zou den zijn door wetten en besluiten de beschaving van een volk op een hooger peil te brengen, den levensstandaard blijvend omhoog te voeren, in de ar beidsverhoudingen, In de productie, de verdeeling der goederen enz. een radi cale wijziging te brengen. Dit Is een hersenschim. Te gemakkelijk wordt over toepassing van maatschappelijke systemen geoor deeld. Men bewondert b.v. de middel eeuwen met het gildewezen, toen de geldmarkt nqg niet overheerschte, de schrille maatschappelijke tegenstellin gen van onzen tijd ontbraken, de ar beid, ook de handenarbeid geëerd en geliefd was. Die bewondering Is op haar plaats. Wij mógen daarbij echter twee dingen niet vergeten: ten eerste, dat het systeem, als alle menscheltjke din gen, de kiem van het verval In zich droeg. Zoodra de gilden de eigenge maakte wetten, verordeningen en rege lingen te sterk aanschroefden en geen acht sloegen op de economische wetten van het groeiende leven, barstte het systeem uiteen en kwam de chaos. Een tweede, veel belangrijker zaak die ver geten wordt, is, dat het gildewezen was ontstaan binnen de beslotenheid der steden; zoodra de vrije steden verdwij nen, de volkaren van één taal een natie scheppen en langs internationale ver keerswegen elkanders ruwe en afge werkte. producten ruilen, kan er van een zichzelf regelend en de voortbren ging beheerschend ambacht geen sprake meer zijn. Dan roept de geweldige goe- derenrull het moderne geldwezen in het leven, dan ontstaat het beursver- keer en bankkapitaal met al den aan kleve van dien. Zoolang er algemeene welvaart heerscht en w/eral behoeften te bevre digen zijn, sullen de menscheiyke fei len, voortvloeiend uit Men nieuwen toe stand, wel becritiseerd maar 'toch aanvaard worden. Komt er een crisis, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.21 uur en over morgen om 9.24 uur. Na de jaarvergadering van het bestuur heeft in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden de openstelling van het Ne derlandsch Persmuseum voor het publiek plaats gehad. De voorzitter, de heer J. H. Rogge, gaf een overzicht van de ontwikkeling van het Persmuseum en een korte beschrijving var. de tentoonstelling, die thans wordt gehou den. Geëxposeerd zjjn exemplaren van de oudste krant in ons land, exemplaren van het oudste Amsterdamsche dagblad, dat thans nog bestaat, de oudste politieke krant In de hoofdstad, een der provinciale dag bladen. en voorts een groot aantal bijzon dere oude kranten, het oudste nummer, dat in het Nederlandsch Persmuseum aanwe zig is. enz. Het ligt In de bedoeling steeds andere kranten te exposeeren De voorzitter deelde verder mede, dat wanneer de geldmiddelen zulks toelaten, zoo spoedig mogelijk tot uitbreiding zal worden overgegaan. km je niel dfblyven.’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1