onze lltllp' M. X X PROVINCIAAL NIEUWS SPORT EN SPEL K. N V. R D H. V. B. snelwerkende LIMMEN R. K. Vereeniging v. Kindervacantie- en Herstellingsoorden Gevestigd te Egmond aan Zee ■Ctm FMESCNE BAAI F?< Vlv 5 HARENKARSPEL KOEDIJK ENKHUIZEN MEDEMBLIK Een eetlepel op 10 Liter (een lemmer) water.} HEEMSKERK k Prijs: SCHAGEN ZIJPE BARSINGERHORN WESTWOUD Een eetlepel^^op 10 liter I emmer heet water - een uitgave van nog geen cent - is voldoende. 15 Cent per pakje DEN HELDER NIEUWE NIEDORP In elke huishouding is dit nieuwe reinigingsmiddel met enthousiasme ontvangen. Onontbeerlijk voor het afwasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Het is merkwaardig, hoe vet, saus- en etensresten in een ommezien verdwijnen. Alles blinkt weer als nieuw! Ook onmisbaar voor alle voorwerpen van glas, kristal, porcelein, metaal, steen, tegel, marmer, hout, enz. Het werkt bovendien desinfecteerend en is absoluut reukloos, hetgeen een groot voordeel be- teekent boven ’t gebruik van zeep, zeeppoeder, enz. UITGEEST Nagekomen. Kerkberichten SCHOORL TH. VAN DER KLEI Zn. NIEUWE NIÉDORP WSOfi^r^e die Raad dl- al- PROGRAMMA VOOR MORGEN 7-6 K.G. nadeeiig saldo van Sluijs, 23 en en en 58485 Totaal 146a geven wij het lV I voor «b’l Ean product aan do Porail-fabriekon.. E. Ostermaan 4 Ca’» Handel Mjj., NV. Aasterdaa. ’i eenA Kt Promotie le klas x> Volendam IIA. R. C. AFDEELING I Promotie 3e klasse De Spartaan— De Volewijckers Kampioenschap D. H. V. B. Onze GezellenGraaf Floris. Beslissingswedstrijd degradatie R. K. F. Blauw ZwartGraaf Willem II. der een was trad dervraagd door den nomen. Rijswijk tot verkoop aan de gemeente van 2 hoekperoeelen. AFDEELING IV Promotie 2e klasse De ValkBleyerhelde F A.C.—Roermond (Terrein Willem II). PROGRAMMA VOOR ZONDAG Kampioenschap van Nederland Blauw WitVelocitas nog helft St. te AFDEELING V Promotie 2e klasse vï.S.C.—H.S.C. Beslissingswedstrijd promotie 2e klas Vlrtrix—B. S. M. 4e klasse D H. B o. IV—B S M. II (half een). T. Y. B B. IV—R. K V. Z II. Lnstrum-bekercompetltie De Meer II—H. B. C. Tl. Blotcompetitie Mgr. CalUer-beker »H. B. C—Wilskracht. 37 44 13 92 3» jaar. te Boots. 24 Bekerwedstrijden ilemigAjax aclesFejjenoord C.H Alphen 3 V G O L.T.O. W est-FristaExcelsior Tubantia—B.V.V. MBS en Heer [nomen, verpleegt "olland, t* 192, dagen zijn bijna een verwoeden hardnekkigen strijd moet het ;en verminderd sloot in ontvangsten van f 91.971.1;. 1038 eindigde in 1.609.38. Personalia In een gehouden vergade ring van bestuur en raad van toezicht van de Boerenleenbank, werd benoemd tot recteur de heer J. P. Geensen. Bloembollencultuur Het gewas bloembollen beloft ino deze gemeente goede oogst. De stand is over hét algemeen best en de regen welke deze week is ge- Personalia De heer H. Stammes al hier. is benoemd tot bestuurslid van den polder Schagerwaard. verpleegdagen 38334 44 396 139 3073 322 449 33 351 234 250 243 136 324 424 «53 114 132 532 1075 457 Gevonden voorwerpen 1 pet, te bevra gen ter Gemeente-Secretarie, 1 rjjwiel-be- lastingmerk. te bevragen bjj«den brugge- knecht aan de Vlotbrug alhier. Benoemd Mej. S. KanuningaBruyn, hoofd der Gemeente-Bewaarschool. is be noemd tot hoofd eener Gemeentelijke Voor bereidende School te Haarlem. hiervan waren uit Gelderland Groningen Limburg Noord-Brabant Noord-Holland 871 Overijssel Utrecht Zeeland Zuid-Holland Duitse hland vallen, is nog juist op tijd gekomen. Men ziet dan ook rondom alles frisch groen staan, hetgeen in deze der maand ongetwijfeld den groei niet wei nig bevordert De veilingen alhier hebben een zeer kalm verloop en de prijzen zijn eerder afgcloo- pen dan gestegen. Goed afgeloopen Donderdagmiddag stortte een 6-tal zware kipkarren van de hooge noodbrug, vanaf Plan West naar den Dijk omlaag, waardoor de hooge steiger en rails uit hun verband werden gerukt, zoo- dat nogal materieele schade voorkwam. Een groot geluk mag het worden genoemd dat juist op dit moment niemand passeerde. Burgerlijke Stand van 1 tot en met 16 Mei 1930 Geboren: Petronelh Hendriks, d. van Hendr. Weelage Vi G. Zonneveld Petrus Wilhelmus, z. Mön Petr. de Boer en Petr. A. Lieste Mana Catharina, d. van Ant. Smit en Adr. Schuit.— Gesina Johanna Maria, d. van Alb. Andr. Schellevis en A. Joh. M. Wanders Petrus Jacobus, z. van jac. Castncum en D. Cath. Sap. Ondertrouwd Joh. Jacobs te Velsen en Cath. van Tunen te Heemskerk Joh. de Ruijter en M. Beentjes, beiden te Heemskerk Nic. Half, te Heemskerk en G. C. de Graaf te Castncum P. Kranendonk te Heemskerk en A. Bleeker te Beverwijk. Getrouwd! Jac. Fr. Bruins, 35 j. en Petr. A. Half 21 jaar Adr. Smit, 38 jaar en M. W. Limmen 33 jaar Petr. Joh. de Wildt, 25 jaar en G. van Duivenvoorde, 37 jaar. Overleden: Hendr. Th. Buter 29 jaar Wed. C. Eeltink, geb. Tuin 61 jaar. cramenLn der Stervenden is voorzien voor Wilhelmina André, die in den is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Theodoni» Kager en Margaretha Stoop. 1909 1462 kinderen met 58.485 dagen 118 kind. m. 4560 verpleegd. 1 - 34 «95 6358 61 1947 37694 «535 1603 3^ 96a V: J». Bevolking van 1 tot en met 16 Mei 1930 Ingekomen personen: Mej. T. J. Moraal, dienstbode. Puinweg F 152b van Doesburg; P. Kroon en gez., arbeider, Rijksweg B 151. van Wieringen: H. Lemb. wagenmaker. Wijk- weg F 10, van Duitschland. Vertrokken personen: A. M. Fr. Aspeslagh, kappersbediende, naar Vlissingen; KI. Nij- man, zonder beroep naar Limmen; Joh. Ant. de Ruijter, arbeider, naar Castricum; Ger. Limmen, melkslijter, naar Wijk aan Zee en Duin; Com. de Ruijter, zonder beroep, naar Wijk aan Zee en Duin. Herkeuring Aan Nic. Joh. Rijs, 'alhier, is herkeuring toegestaan, welke gehouden wordt te Amsterdam, den 28en Mei 1930, Wij ontvingen het jaarverslag van boven genoemde vereeniging, die zich ten doel stelt het voor rekening van vereenigingen, stichtingen, particulieren, met uitsluiting van winstbejag, tegen of onder den kostprijs opnemen en verplegen van R.K. zwakke en ondervoede Nederl. kinderen in Vacantie- en Herstellingsoorden en het daartoe huren, koopen of stichten van gebouwen, het aan schaffen of huren van meubilair, het aan stellen van Directie en verder personeel, het aanschaffen van voeding- en genees middelen, kortom het op alle wettige en geoorloofde wijzen nastreven van boven omschreven nader doel. Wij ontleenen aan dit jaarverslag het vol gende Het geneeskundig toezicht werd uitge oefend door den heer H. W. J. M. Poot, arts te Bergen. Wij laten zijn verslag hier volgen R.K.S.V. „A. R. C.” Zondag gaat A. R. C. I naar Volendam om zfjn tweeden promotie-wedstrljd te spelen en wel tegen Volendam II. Volendam speelde Zondag te Haarlem tegen D. 6. 8. en wist het tot een gelijk spel <11) te brengen, zoodat A. R. O. Zondag voor een zware taak geplaatst wordt. Maar niettemin kan er gewonnen worden Indien de spelers zich van het begin tot het eind geheel geven. Dus A. R. C. ers opgepast. Het 2e en 3e elftal zijn uitgenoodlgd door de nieuw opgerichte vereeniging E. 8. V. te Egmond-Blnnen ter gelegenheid van de opening van het terrein wedstrijden tc spe len, welke uitnoodiging door A. R. C. is aan genomen en zoodoende deze 2 elftallen Zon dag te Egmond-Btnnen een vriendschappo- UJken wedstrijd spelen. van Maria. MAANDAG, voor Petrus Stam en Gesina Mosch. DINSDAG voor Nicolaas Spaansen Afra Kager. WOENSDAG voor Alida Spaansen—Polle. DONDERDAG, voor Cornelia Roosendaal. Des avends 7 uur Lof ter eere van Maria. VRIJDAG, vor Corrie Druljver. Onder de H. Mis zullen de kleine kinderen hun eerste H. Communie doen. ZATERDAG, voor Nicolaas en Pancra- tlusDekker. Des namldadgs van 3 tot 7 uur biechthooren. De gebeden worden verzocht voor Guur- tje Kasenbroot, die met de laaj^e H.H. 8a- Raadsvergadering De raad dezer ge meente is tegen Zaterdag 17 Mei des avonds te 8 uur in spoedeischende vergadering bij een geroepen ter behandeling van de vol- g®de agenda: 1. Mededeelingen van den pratter. 2. Aanbod van den heer L. van louai 140a n n 50405 n Op i Januari 1929 waren er 8 kinderen, terwijl gedurende 1939 in totaal 1454 kin deren werden ‘"Van het aantal verpleegden en verpleeg- dagen in Noord-Hollana, volgende overzicht verpleegden 10 633 1 8 85 9 3 4 IO I 7 5 12 6 3 13 II 1 3 3 9 25 10 Men kan over het jaar 1939 bijzonder te- weden zijn. De 60.000 bereikt. Opgenomen werden 1463 kinderen met totaal 58485 verpleegdagen. Burgerluke Stand van 915 Mei 1930 - Geboren: Andree, z. van Adrianus Katwijk en Wilhlémina Maria de Groot Ondertrouwd „Het jaar 1939 kenmerkte zich door een „vrij gunstigen gezondheidstoestand der kin- .deren. waren wel veelvuldig zieke kinderen, „maar ernstige ziekten kwamen slechts zeer „zelden voor, en het mocht ons in elk dezer „gevallen gelukken onze patiëntjes weer „genezen naar huis te kunnen zenden. „Besmettelijke ziekten kwamen in 1939 „onder onze bevolking niet voor. „De kinderen maakten over het algemeen „een goede tot zeer goede kuur, hetgeen wel „blijkt uit de in dit verslag vermelde ge- „middelde gewichtstoename. „De selectie der kinderen, door huisartsen, „schoolartsen of artsen, aangesteld door de „uitzendende vereenigingen was meestal „een geschikte slechts in zeer enkele ge- vallen moesten wij toegang weigeren wegens „ongeschiktheid voor een koloniekuur.” Het aantal verpleegden bedroeg »n het jaar De grootste gewichtstoename onder de jongens bedroeg De grootste gewichtstoename onder de meisjes bedroeg 9.1 De kleinste gewichtstoename onder de meisjes bedroeg 0.9 De kleinste gewichtstoename onder de jongens bedroeg 1.4 De gemiddelde gewichtstoename van alle kinderen bedroeg 3.6 De Eerw. Paters van het Gezelschap van Maria hadden als voorheen, de geestelijke verzorging voor hunne rekening. Evenals vorige jaren gaven de Ned. Spoor wegen een belangrijke korting op de gewone tarieven. In verband met het aantal verpleegdagen is aan Rijk en Provincies f 34.618.00 subsidie aangevraagd. Burgerlijke Stand: Geboren: Hendrikus Johannes, zoon van A. Ntjman en G. Been tjes. Adrianus Wilhelmus, zoon van Th. J. Kaandorp en J. Zonneveld. Cornelia Anna, d. van C. Borst en A. van der Peet. Ru dolf August Marie, zoon van M. J. F. van Oppen en A. A. van Hees. Afra Gerarda, d. van Th. de Winter en A. H. Bruins. Ca tharina Anna, d. van Th. de Winter en A. H. Bruins. Johannes GUsbertus, zoon van O. Baars en C. M. Nijman. Jacob, zoon van D. A. Schermer en L. Blokker. Catharina Johanna, d. van W. J. Kaandorp en J Blokker. Ondertrouwd: Gerardus Oud 26 jaar, landarbeider te Helloo en Cornelia Catha rina Winder 28 Jaar. Jacob Leek 26 Jaar, landbouwer te Obdam en Margaretha Dul- kersloot, 24 Jaar. Jacobus Franclacus Bruina 25 jaar, fabrieksarbeider te Heemskerk en Petronella Anna Half, 21 jaar. Getrouwd: Jacob Leek en Margaretha Duikersloot. Gerardus Oud en Cornelia Ca- - tharina Winder. r Overleden: Elisabeth Smit, 63 jaar, echtgen. van Nic. Admiraal. Johanna Boe, 27 jaar, echtg. van Er A CmMcwb. Waard- en Groetpolder Bij Kon. Be sluit is benoemd tot heemraad van den polder Waard en Groet de heer P. A. Mel chior. Alkmaar 1 Amsterdam Assendelt Bergen Bussum Haarlem Halfweg Heemskerk Heemstede Heer-Hugowaard Hilversum Hoofdorp Hoorn Laren Muiden Naarden Overveen Purmerend Schagen Uitgeest Vijfhuizen Weesp Wervers hoof Wormer Uitgebreid onderzoek Betreffende de van den 1.1. Dinsdag plaats gehad hebbenden brand in het voormalige doktershuis, wordt Herdenking van de uitvaardiging der Encycliek „Rerum Novarum" Gis terenavond had in den R. K. Volksbond alhier de herdenking plaats van de uitvaar diging der Encycliek „Rerum Novarum’’. De voorzitter van4iet bestuur van denR. K. Volksbond, de heer Snel, opende de vergade ring met den christelijken groet. Hij richtte een woord van welkom tot den geestelijken adviseur, die hedenavond plechtig zal ge ïnstalleerd worden, tot den Zeereerw. Heer H. J. M. Alink, vlootaalmoezenier, tot den spreker van dezen avond, den weled. heer H. B. Haver, secretaris van „Herwonnen Levenskracht”, alsook tot den katholieken wethouder, en ten slotte tot de medewerkers van dezen avond en tot alle aanwezigen. De voorzitter hield hierna een korte in leiding over het wereldschokkend feit, de uitvaardiging der „Encycliek „Rerum No varum”, die zoo’n flinken duw heeft ge geven aan de R. K. Arbeidersbeweging. Doch dit oprichten van vereenigingen en vakorganisaties alleen, is niet genoeg, men moet ook van zijnentwege meewerken en de christelijke beginselen naleven. De voor zitter hoopt, dat de jongeren zich van deze taak bewust worden. (Applaus). In het oorspronkelijk programma eenige verandering gekomen en zoo nu op, de heer Ti. Dito, met viool, met begeleiding van mej. A. Hoogebosch op de piano. Zij brachten nu een drietal stukjes ten gehoore. Deze nummers, Sarabanda van J. S. Bach, Liebeslied van Fr. Kreisler en Cavatine van J. Raff, werden op schitterende wijze ver tolkt het waren oogenblikken van heerlijk genieten. Hierna werd door den voorzitter het woord verleend aan den spreker van dezen avond den heer Haver, secretaris van „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht. Spr. herinnert aan het jaar der uitvaardi ging van „Rerum Novarum” aan de op schudding die deze Encycliek te weeg bracht in alle rangen en standen der geheele wereld. Deze Encycliek toch is, kort samengevat, het voorhouden van de béleving der katholieke leer, de beleving van de christelijke recht vaardigheid en de christelijke naastenliefde. Als onderwerp van dezen avond had spre ker gekozen bet tweede punt, de beleving der christelijke naastenliefde. Van dit punt wü spr. slechts een onderdeel behandelen, n.l. de christelijke naastenliefde die zich uit in de bestrijding der t.bx. „Herwonnen Levenskracht”, aldus spr-, is ontstaan uit het verlangen naar intenser beleving van bet geloof „Herwonnen Levenskracht wil, uit naastenliefde gedrongen, redding en genezing brengen aan hen, die zijn aangetast door de ocstï^door het mooMcr-dcr Hierna volgde verkiezing van 2 bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van den heer P. IJff en overlijden van K. Schmidt. Door 't bestuur waren voor de vacature aanbevolen de heeren A. M. de BruUne en J. Bakker. Gekozen werden de heeren P. IJff en A. M. de BruUne. De heer A. v. d. Eng Hzn. periodiek af tredend, werd als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Het salaris van den secretaris bleef onge wijzigd. De rentevoet werd als volgt vastgesteld: spaargelden voor een jaar vast 4%, overi gens 314%: hypotheek en voorschot 514%. Tot afgevaardigde naar de Algem. verga dering in Utrecht werd aangewezen de heer H. Vrouwe. Tot leden van de Commissie belast met .het nazien der balans en boeken over 1930 werden gekozen de heeren J. Peperkamp. A. J. van der Zee en P. W Kalkman. Deze laatste maakte zich de tolk der vergadering om de toekomende lofprijzingen uit te dee- len. Hierna sluiting. Verkoopinc Ten overstaan van Nota ris P. J. Stuit te Castricum, werd in café „Zomervreugd’een openbare verkoopmg gehouden van een woonhuis, garage, erf en tuin, groot 23 Are. gelegen aan den RiJks- straatweg alhier, toebehoorende aan mej. de wed. M. Nuyens Pz. alhier. Kooper de heer J. de Boer te Assendelft voor f 6041.—. Met'vollen móed zijn wij 1930 ingegaan en de eerste maanden overtreffen die van verleden jaar. Eenige moeilijke maanden zijn in 't ver schiet, door de beslommeringen van den KajUelbouw, doch de Eerw. Zusters zijn niet spoedig „verveerd,” vooral nu het gaat om den wensch van wijlen Mgr- Callier te ver vullen, dat ook „Ons Heer” spoedig een waardige woonplaats zou worden bereid. Een beroep wordt gedaan op alle belang stellenden, om te blijven steunen met woord en daad. Dankbaarheid wordt uitgesproken voor den steun van de Regeeringslichamen, Staat, Provinciën en Gemeenten, doch onze vrien den moeten voorgaan zij moeten het werk aanpakken en dan volgt de steun van boven genoemde Besturen. Vooral de winterverpleging wordt door verschillende Provinciale Besturen krachtig bevorderd. De wensch wordt geuit dat dit algemeene regel zal worden. De rekening over 193 en uitgaven op een bei De balans per 31 Dec. 1 activa en passiva op f 393.' Jaarvergadering ..Badhuis” De voorzit ter, de heer B. J. M. Paggéman. opende de vergadering, betreurde dat de opkomst niet grooter was. De secretaris, de heer J. F. Teunls leest de notulen, welke worden goed gekeurd. Mej. Boekel heeft In het afgeloopen jaar de taak van den Penningmeester, Dr. Har- denberg die is vertrokken, vervuld De hesren Meurs en Boll worden verzocht, de gegevens na te zien. In 1928 was er een f 22 96. Nu is het kassaldo na ontvangsten en uit gaven f 91-2 Alles wordt door de heeren ec- coord bevonden. De voorzitter bracht dank aan mej. Boekel voor haar accuraat beheer en was verheugd over het gunstig financieel kassaldo. Bestuursverkiezingen. Periodiek aftredend is de heer Paggeman, die herkozen wordt. In de vacature Dr. Hardenberg en A. Pas ser worden geközen de heeren Dr. Doom en de heer de Btrk. De voorzitter gaf hierna een zeer beknopt jaarverslag Na discussiën volgde vaststelli ig der verdeeling baduren. Dit steeds moeilijke punt werd naar genoegen opgeloet. Tot uit breiding van het badhuis kon nog niet wor den overgegaan. Als attractie werd een 2-tal badpakken verloot, welke werden gewonnen door mevt. Saai en den heer Boll. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Opdracht Aan den heer J. Faus hier, Is bij Inschrijving het werk opgedra gen van een gebouw bestemd voor gym nastieklokaal voor rekening van de ge meente Alkmaar, voor de som van f 25000. Voetbal Zondag as. speelt Uitgeest I tegen Zaandam I om den Rauchbeker. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Antonius. z. van B. Baltus en van Antonia Schavemaker Hermanus Jacobus, z. van C. C. Leek en van Guurtje Albrink Mar- rigje, d. van Lammert van Boven en van Marrigje Fikse. Kizersljjst 19301—931 Het aantal kies gerechtigden bedraagt voor: De Tweede Kamer der Staten-Generaal 1942 Provinciale Staten 1887 Gemeenteraad 1836 R. k. Statenkiediring-OrganiMtie „Zaan dam” De jaarvergadering det R. K. Sta- tenkleskringorganisatie „Zaandam”, houdt hare jaarvergadering op Zaterdag 31 Mei 1931, des namiddags 3 uur in 't Statlonskof- fiehuis van den heer C. Deutekom te Uit geest. De agenda vermeldt om. Jaarverslagen Secretaris en Penningmeester en verslag der financieele Commissie. (AkerslootBe stuursvoorstel betreffende vaststelling der contributie van de aangesloten afdeelingen. Verkiezing van een voorzitter in de vacature Mr. A. J. Kusters. Vergadering „Coöp. Boerenleenbank De vergadering der Coöperatieve Boerenleen bank werd gepresideerd door den heer H. Kabel, die in rijn openingswoord de verdien sten herdacht van zijn overleden voorganger, den heer K. Schmidt. Uit de gelezen notu len. die ongewijzigd werden vastgesteld, bleek dat de winst van de Bank in het vorige jaar f 501.had bedragen. Hierna volgde rekening en verantwoording over 1929 door den kassier, den heer P. Velzeboer Jzn. De commissie, welke met het onderzoek be last was, bracht bij monde van den heer G. Willemse verslag van hare bevinding uit. Met woorden van lof aan den kassier stel de de heer Willemse voor de rekening on veranderd vast te stellen, hetgeen geschiedde. Deze rekening sloot met een kassaldo op 31 Dec. 1939 van f 20780.J3. met een totaal van ontvangsten en uitgaven van 288132.27. De Balans toonde een ontvangst aan van 177904.01 en een winstsaldo van 894.85. dus 400.— meer dan een vorig Jaar. Uit het verslag van den secretaris bleek er in 1 afgeloopen Jaar meer spaargeldui ZONDAG, 7 uur voor de parochie., te half 10 tot zekere intentie (uit dankbaar heid) met Venl Creator. Des middags te I half 2 Catechismus. 2 uur Lof ter eere een uitgebreid onderzoek Ingesteld. Naar wij vernemen zijn enkele jongens, door wie het onbewoonde perceel en terrein als speel plaats werd uitverkoren, door de politie on en vervolgens aan het raadhuis burgemeester onderhanden ge- Regulateur, 14 dagen loopend gong f 12.50 i Staande klok 14 dagen loo- pend bim-bam 18— Ook voor Klokken Pendules is het goedkoopste adres ZAADMARKT 94 Petrus Bruin. 23 Jaar. te Harenkarspel en Lucia Alida Kraakman, 20 jaar te Zljpe Albert Barten, 30 jaar, te St. Maarten en Antje van der jaar, te Zijpc. Getrouwd: Jacobus Dol, 28 Hoogwoud en Margaretha Afra jaar, te Züpe. Jan Noorman. 23 jaar en Marla C. - Schermer, 19 jaar. beiden te Zljpe. Jan Bobeldijk. 26 jaar, te St. Pan eras en Catharina A. Bellis 23 jaar. te Züpe Jan va nder Ham, 23 jaar te Maarten en Pietertje Bellis, 20 jaar Zijpc. Muxiekconcoan te N. Niedorp In aan sluiting op de in dit blad voorkomende ad vertentie betreffende bovengenoemd muziek concours. kunnen wij nog het volgende mel den: Op Hemelvaartsdag 29 Mei en den Zondag d.a.v. wordt te N. Niedorp een concours ge houden van Harmonie- en Fanfarecorpsen, waaraan 35 corpsen deelnemen Des morgens elf uur heeft de officleele ont vangst door het gem. bestuur plaats, waarna om half twaalf de wedstrijd aanvangt. Avonds eere-wedstrijd, zoo is ook het programma voor Zondag 1 Juni. Zaterdags worden kinderspelen gehouden, waaraan de schoolkinderen uit de geheele gemeente deelnemen. Bovendien wordt op het feestterrein een Kermesse d’été gehouden, waar een staanplaats is verleend aan de be kende stoomcaroussel van Roels Peters te Bergen op Zoom. Het zullen wanneer het weer meewerkt mooie feestdagen worden te N Niedorp. Een tochtje daarheen is dan ook zeer in het bij zonder voor muziekliefhebbers aan te be velen. t.bx. Vooruitgang is er te boeken, we winnen op den vijand: in 1914 stierven er 14.000, in 1931 nog 8.800 en nu is dit aantal volgens de laatste statistiek in 1938 reeds gereduceerd tot 6.400. Doch ook dit aantal is nog te veel door een verwoeden hardnekkigen getal van die ongelukkig) worden. Vooral woedt deze pest onder de arbeiders, die door mindere voeding en kleeding gauwer aangetast worden. Het werk der bestrijding is dan ook een sociaal werk, een werk van algemeen belang. Want al is het aantal sterf gevallen sterk gereduceerd, procentsgewijze zijn de ziektegevallen nog zeer groot, en ook deze moeten gered worden. „Herwonnen Levenskracht” spant zich hiervoor m en zij mag er zich op beroemen dat zij de eerste was, die daarmede begon, de eerste, die een eigen sanatorium had. Doch vraagt spr., doen we wel genoeg Weet ge wat het zeggen wil, uitgezonden te worden Ook ik heb mijn herstelde krachten aan „Herwonnen Levenskracht” te danken, ik weet dus wat het is, wat het zeggen wil. Nu ik als secretaris van „Herwonnen Levenskracht” de aanvragen om uitzending moet behandelen, nu besef ik beter dan wie ook, wat het zeggen wil, dat, als zoo’n pa tient voor uitzending in aanmerking komt, hij dan op de wachtlijst komt alsno. 170. Wat is dit wachten verschrikkelijk, en het gebeurt dan ook wel eens, dat de wacht lijst een doodenlijst wordt. Doch dit mogen wij met toelaten. Dit moet voorkomen worden. Met de contributie alleen kunnen nog geen 100 patijfcten ge durende een half jaar verpleegd iwK'den en dan te moeten weten dat velen 7 4 8 maanden verpleging noodig hebben, sommigen zelfs 3 jaar. Op iedere mogelijke wijze moet dan ook dit tekort worden jangevuld, zooals door loterijen, bloempjesdagen en vooral door de vrijwillige stuiversbijdragen. Nog even, aldus spr., wil ik eenige mede deelingen doen over het nieuwe sanatorium. In 1930 werd Berg en Bosch in Apeldoorn gebouwd, doch op gehuurden grond. In 1938 kregen we bericht dat we moesten vertrekken. Ofschoon we nu opschorting hebben verkregen, is ’t toch zeker dat we in 1933 weg moeten uit Apeldoorn, Het bestuur van de werkliedenvereeniging besloot daarom in overleg met de andere besturen, dit werk van christelijke naastenliefde in stand te houden. Daarom werden 46 H.A. grond aange kocht in Bilthoven om aldaar een nieuw eigen sanatorium te bouwen op eigen grond. De moeilijkheden zijn gróót en geweldig, doch moeilijkheden iijn er om overwonnen te worden. Dit paleis van naastenliefde moet met aller medewerking tot stand komen, zoowel van mannen als vrouwen. Ieder heeft den eereplicht, het zijne er toe bij te dragen. Het wordt u zoo gemakkelijk gemaakt als ge maar wilt. Als ieder lid f 1.betaalt dan gaan we bouwen. Men kan een steen koopen voor f 0.35 «en plank voor f 1.of een balk voor f 3.50. Welnu, ieder draagt ’t zijne er toe bij en we komen er, en de wachtlijst vervalt, een ieder die aanvraagt en voor uit zending in aanmerking komt kan direct uitgezonden worden. Een hartelijk applaus volgde op deze gloedvolle, begeesterende rede. De voorzitter dankte den spr. voor zijn opwekkend woord. Hierna werd het woord verleend aan den heer Smit, lid van het hoofdbestuur van den R.K. Volksbond, die als zoodanig plechtig den geestelijken adviseur den eerw. heer Heemskerk, installeerde. Hij hield een korte beschouwing over de encycliek en wees daarbij vooral op de taak der leiders. Aan het slot van zijn rede overhandigde hij het traditioneele kenteeken, de bestuursketting. (Applaus). De geestelijke;adviseur dankte hierna met een kort woordWoor de sympathieke woor den van den he^r Smit. Na de pauze ifrerd verder het muzikale gedeelte van het program afgewerkt. Eerst trad weer op de heer Tj. Dito met viool met begeleiding van mej. A. Hoogenbosch aan de piano. Op waarlijk sublieme wijze werden ver tolkt Schön Rosmann van Fr. Kreisler, Gavotte van J. Ph. Rameau en Chant sans Paroles van P. Tschaikowsky. De voorzitter dankte den heer Dito voor het genot dat hij verschaft had. Hierna werd door het koor „Cantemus Domino” ten gehoore gebracht het „Ave Maria” van Schultz, „Coenantibus” en „Haec Dies,” beide van Haller. Tot slot werd het „Aan U. O Koning der Eeuwen" gezongen. De voorzitter sloot daarna de vergadering met den christelijken groet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2