Binnenlandsch cd^ieuws VOOR DE HUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE JONGE LIEFDE s De inenting tegen tuberculose TWEEDE KAMER De begrafenis van mr. P. J. Troelstra Inbrekers gearresteerd Philips en het Octrooi-proces Loewe Een geslipte vrachtauto GEMENGD NIEUWS Auto van den IJsseldijk LUCHTVAART De „Graf Zeppelin*’ Aan de gevolgen overleden Doodelijk ongeval RECHTSZAKEN Verdacht van heling Juryrapport Door een auto aangereden ONZE OOST Indische Dienst SOCIAAL LEVEN KUNST EN KENNIS Nap de la Mar Het Muziekauteursrecht Da uitvoer van eieren Concerttournee N.V. Italiaansche Opera Ned. R. K. Bond van klein handelaren in groenten, fruit en aardappelen o Overbosch Een eere-escorte van soc.-dem. Kamerleden een a j een Ernstig ongeluk b(j Deventer De kist het sterfhuis uitgedragen Op reis naar Zuid-Amerika naar heeft Knaapje bü het spelen aangereden en Kaan Elf-jarige jongen «waar verwond Gisterenavond circa acht uur heeft oomlief zich zelf bü de Opnieuw zwaar riek en Een gemeenschappelijk controlebureau De bestuurder van een penonen-auto zwaar gewond gordt be- ivang der Rustig, stil, een stilte nu en dan gestoord door het snikken van mehschen uit het pu bliek in de halfdonkere zaal, ging de bijeen komst kwartier vóór zessen uiteen. kort oponthoud verder Pernambuco. genoeg van het av< het geld toe. waarv Tegen verdachte 9 maanden gevangenisstraf geëischt aan een ontwerp, dat ook In Nederland vele protesten in de muzikale wereld en in de pers heeft uitgelokt. „Wü rouwen vandaag in het geheele land," aldus spr., „als in Beekbergen, waar de hoo rnen hun takken hebben gelaten om zün baar te dekken Het moge een troost voor allen zjjn vooral “voor Troelstra's vrouw, dat daar in Beekbergen een monument is opgericht ter nagedachtenis aan hem. een monument van smettelooze waarde voor de geheele vakbewe ging." Een formeel protest tegen het wetsontwerp van de Fransche regeering De rouwplechttgheld Het gebouw van Kunsten en Wetenschap- gevuld en brandstof wordt ingeladen. Dan zuilen zes van schip verlaten, vier anderen komen er de Zuid-Amerikaansche reis bij. De vlucht van Sevilla naar Rio de Ja neiro wordt meegemaakt door twintig pas- vijt DuitscherK zes Spanjaarden, - ----j en drie Zuld-Ame- Melding Is gemaakt van een vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, krachtens hetwelk de Importrlce der Loewe-lampen veroordeeld is wegens Inbreuk op het aan Philips toebe- hoorende Octrooi Nr. 13345. Naar wij verne men. heeft de rechtbank te Den Haag deze dagen in een geheel analoge procedure even eens ten voordeele van Philips beslist. De gedaagde, de heer Tasseron, werd ver oordeeld tot vergoeding van de veroorzaakte schade, op te maken bü staat, alsmede tot betaling van f 12Bfrvoor proceskosten. Boven dien bepaalt het vonnis, dat gedaagde, in ge val hü de inbreuk binnen het jaar mocht her halen, aan Philips een bedrag van f 25.000 heeft te betalen. Dit vonnis is vooral daaftim .merkwaardig, omdat het is gegeven lijnrecht tegen het ad vies van den Octrooiraad in. aan wien de Rechtbank om voorlichting op de technische geschilpunten had gevraagd. 353. Eerst moest Duim bü den rechter komen, aan d arm werd hü meegevoerd. „Wat zal," zei Duim met mü gebeuren. ,4k heb toch niets uitgevoerd. Waarom moeten wü langer biüven? We deden toch niemendal.” „Daar is,” zei de cipier, „de rechter, die dat wel uitmaken ml." Naar wü vernemen is de heer Oav. Uff. A. Borin, Directeur der N.V. Italiaansche Opera dezer dagen uit Italië alhier teruggekeerd. Voor de zomer-concerttournée welke door de Italiaansche Opera wordt georganiseerd gedurende de maand Augustus van dit jaar zün wederom geëngageerd de soprano llrico Enrica Alberti.- de bariton Leo Piccioll en de bas Eraldo Coda, allen welbekend van ,één of meerdere vorige seizoens. Als nieuwe solisten zün voorts geënga geerd: de .soprano legglero Funu Sanchieni, mezzo soprang Lia Chlste. tenore leggiero Luigl Fort en tenore lirico Alessandro Zi-‘ lianl, die allen in vele theaters zoowel m als buiten Itglië met groot succes zün op getreden en ook hier ongetwüfeld de harten van het publiek zullen weten te veroveren. De muzikale leiding dezer tournee is ook dit keer weder opgedragen aan den beken den Maestro Vincenzo Marini. Het openingsconcert zal plaats hebben op Zaterdag 2 Augustus as. in het Concertge bouw te Amsterdam. De zoon dankt De heer J roelstra, zoon van mr. Troelstra. sp:as nierna, diepbewogen woor den van dank voor de wijze, waarop de na gedachtenis van zijn vader was geëerd. ..Dat was gehéél in zün geest! Dank ook aan allen, vooral aan de ouderen, die hem tüdens zün ziekte zoovele blüken van oprechte belangstelling hebben gegeven. ..Dat heeft hem lang staande gehouden’’... Na deze in diepe stilte aangehoorde rede voeringen zong „De Stem des Volks” het so cialistisch lied: „Morgenrood”. zün heengegaan, gestorven In en voor den strüd van het proletariaat. Spr. noemde Jaurés. Victor Adler. Rosa Luxemburg, Lieb knecht. Valliant en vele anderen. En thans neemt de wereld opnieuw afscheid van een van haar grootste mannen: Troelstra. Gisterenmiddag heeft op den weg tusschen Deventer en Wühe een auto-ongeval plaats gehad. Daar reed de heer Berg uit Borculo met zün wagen, toen door tot nu toe onbe kende oorzaak plotseling de auto slingerde en den IJsseldük afreed. De heer Berg be kwam verwondingen aan het gelaat. HU is In het ziekenhuis te Deventer opgenomen. Hü zal een oog moeten missen. Een andere inzittende bekwam geen letsel. De auto werd totaal vernield. Op den Gelderschen weg bü Eindhoven reed gistermiddag omstreeks 12 uur een ko lenhandelaar uit Geldrop met een vracht auto in de richting van Eindhoven, van waar de heer Scholts. wonende te Eindhoven, met zün auto kwam aanrijden. Bü het uitwüken voor wielrijders slipte de vrachtauto met het gevolg, dat de personenauto recht op den dwars over den weg staanden vrachtauto reed. De vrachtauto kwam in een sloot te recht. doch de bestuurder bekwam geen letsel. De personenauto werd totaal vernield, de bestuurder J. Scholth kreeg een hersen schudding en een dubbele beenbreuk. In zeer zorgwekkenden toestand is hü naar het zie kenhuis te Efndhoven overgebracht. Rede van den heer Albarda „Troelstra". zei de heer J. W. Albarda, de voorzitter der S. D. kamerfractie, die daarna het woord voerde, „is nu ingegaan in de groote stilte waarvan niemand wederkeert!... Troelstra was de eerste en de grootste la de Nederiandsche soc. democratie; hü was ook een groote van ons volk! „Veertig jaren lang.” vervolgde spr. „heeft Troelstra voor de arbeidende klasse gewerkt, heeft haar gevoerd tot groote overwinningen In hém, Troelstra, ging ook een staats man heen van groot formaat, die in de volksvertegenwoordiging een voorname po sitie bekleedde. Vijf jaar geleden trad Troelstra wegens ernstige ziekte uit het, openbare leven doch hü bleef werken, ondanks zün lüden. De herinnering aan dien grooten strijder voor het socialisme, dien grooten leider, dien lieven vriend, zal ons begeleiden bü het verder «trilden in zün geest!” Namens de Soc. Internationale. Namens de socialistische Tweede Interna tionale sprak vervolgens de Belgische oud- minister Vandervelde. die gewaagde van de groote plaats, die Troelstra heeft Ingenomen in de internationale socialistische beweging. Spr. noemde den overledene, een groot Idealist met grooten moed .die met kracht van overtuiging voor zün idealen opkwam en het, gelukkig, heeft beleefd, de ontwik keling van wat hü oprichtte, tot een groot- sche beweging te zien uitgroeien. Vervolgens herinnerde spr. er aan. dat sinds het uitbreken van den oorlog vele en groote figuren in de socialistische beweging Dr. D.. uit Golrlc, die dadelük ter plaatse was, constateerde een ernstige schedelfrac- tuur en achtte directe voorziening van de HÊ Sacramenten der Stervenden noodzake- lük. De jongen werd vervolgens per zieken auto naar het gasthuis te Tilburg overge bracht. De auto is in beslag genomen. Den chauf feur treft vermoedelük geen schuld. Vergadering van Vrijdag o INTERPELLATIE-BOON De heer BOON (V. B.) verzoekt verlof, vra gen te mogen stellen aan den minister van Waterstaat naar aanleiding van de beslis sing van den minister Inzake dé verdeellng van den zendtüd. Over dit verzoek zal Dinsdag as. worden be slist. Gistermorgen 11 uur heeft de burgemeester van Bpükenisse. geassisteerd door den ge meenteveldwachter en Schiedamsche politie, gearresteerd in hun vaartuigje in de Voor haven te Schiedam den 26-jarigen J. van L. te Rotterdam, machinaal houtbewerker, en den 20-Jarigen I. de H„ van Oud-Beüerland. welke personen zich de laatste weken hebben schuldig gemaakt aan eenige Inbraken met diefstal in de gemeenten Spükenlsse, Zuld- land enz. De burgemeester en de politie hebben in de roef in beslag genomen verscheidene gou den en zilveren voorwerpen, afkomstig van een inbraak in een goud- en zilverwlnkel te Spükenlsse De verdachten zün op het hoofdbureau van politie te Schiedam verhoord en ter be schikking van de Justitie te Rotterdam ge steld. In het ziekenhuis te Heerlen is overleden de münwerker J. H. uit Waubach, die einde April in de mün Laura Vereeniging te Eygélshoven onder neerstortende steenen en kolen bedolven werd. De ongelukkige was 29 Jaar oud en laat een weduwe en 2 kin deren achter. politie aan, het geld had hü intusschen ver bruikt. Gisteren had K. J. K. zich te verantwoor den voor de Vierde Kamer van de Recht bank te Amsterdam, verdacht van heling. Verdachte was reeds eerder voor aport- gelüke feiten veroordeeld. Hü bekende het hem ten laste gelegde. Het meisje, dat gedetineerd is. werd als getuige gehoord. De officier van justitie mr. eischte een gevangenisstraf van negen maanden. De verdediger mr. Endt pleitte clementie. De Rechtbank zal 30 Mei uitspraak doen. De jury voor den Tweeden Nationalan Wedstrüd in het nateekenen van Nederland- sche Gemeentewapens, uitgeschreven door de N.V. Koffie HAG Maatschappü te Amster dam, kwam büeen en begon met het uit spreken van haar voldoening, dat ook dit maal de deelname der jeugd aan deze prüs- vraag zoo groot geweest is. Bü een groot aantal van deze teekeningen echter bleek de goede bedoeling meer te waardeeren dan het resultaat, maar veel bleven er over, die in leder geval met zorg waren uitgevoerd. Opmerkelük is het, dat de kleurenkeuze over het algemeen gelukkig kan worden ge noemd en dat ook door velen zilver en ver guld behoorlük kon worden aangebracht. Het verdient ook te worden opgemerkt, dat dit maal vooral heele klassen van de la gere scholen en de Nüverheidsscholen aan het werk zün geweest. De jury is van oordeel, dat het genoegen, waarmede de Jeugd heeft deelgenomen aan dezen wedstrüd. de rechtvaardiging vormt voor het ultscbr,,ven ervan en dat afgezien daarvan het U nen als een van de aan geboren genoegens van onze jongens en meisjes ook door zulke eenvoudige opgaven als waar hiervan sprake is, wordt aange- moedigd. De drukte in de stad Reeds in de vroege ochtenduren was het merkbaar, dat er iets bijzonders te doen was Er heerschte een ongewone drukte in de straten, want reeds heel vroeg kwamen ve len uit alle streken des lands in Den Haag aan om bü 'de begrafenis tegenwoordig te zün. Vooral bü het station heerschte een ongewone drukte. Met talrüke voortreinen •n met versterkte treinen kwamen de tien duizenden belangstellenden aan. 1 De geheele weg, van het centrum der stad naar het Belgische Park was een groote trek van menschen Allerlei organisaties, 1 afdeellngen der partij, vooral uit Friesland, en socialistische vereenigingen waren met omfloerste vaandels en banieren naar Den Haag getrokken om den leider de laatste eer te bewüzen. Overal zag men partürouw dragen: rood strikje met zwarten achtergrond. sagiers: i zes Noord-Amerikanen rikanen. Van Rio. waar bü gunstig weer een tus- schenlanding zal worden gemaakt, wondt na- een kort oponthoud verder gevlogen naar Pernambuco. Daar blüft het lucht schip twee dagen aan den ankermast. De bedoeling is om dan verder te naar Havana, waar de Zeppelin twee of drie dagen blüft, om daarna weer via 8e- naar Friedrichtshafen terug te kee- 354. De twee rechters, eerwaarde mannen, ondervroegen hem met streng gelaat „Spreek de waarheid”, zei een tot Duimpje, „ik geef je heusch een goeden raad." „De waar heid.” rolde Duim, „wil ik spreken. Ik ben onschuldig als een kind". „Dan zullen we," zei de rechter. „hooren, dien and’ren, dien aap. zün vrind.” villa ren. Men rekent er op. dat de Zepp. acht of negen Juni weer thuis is. Bü t uitdragen van het stoffelük over schot uit het sterfhuis werd de kist ter weerszüden geflankeerd door een eere- escorte, gevormd door de Kamerleden Van Zadelhof!. Schaper, Molunaker. K. ter Laan. Mendels, Hermans. Kupers. H. de Boer en de hoofdredacteur van Het Volk Ankersmit Als slippendragers gingen ter weerszüden van den rouwwagen de Kamerleden VHegen. Wlbaut en Suze Groeneweg, zoomede de oude vriend van Troelstra. redacteur van Het Volk, Jan de Roode. Zooals te verwachten was heeft de Soc.- Dem. Arbeiderspartij met de socialistische vakbeweging de begrafenis van mr. Troel stra aangegrepen om nog eens te bewijzen hoezeer de thans overle'dene in den kring züner geestverwanten als een der grootsten werd beschouwd en aan zijn nagedachtenis op plechtige wüze dank te brengen voor het onschatbare vele, wat hü voor de arbelders- wereld heeft gedaan De begrafenis is dan ook gewórden tot een massale en indrukwekkende manifestatie van trouw en liefde van tienduizenden je gens den ontslapen staatsman. HERZIENING VAN DE GEMEENTEWET De beraadslaging wordt hervat over het aangehouden art. LV met het daarop inge diende amendement-dr. Vos. De heer Dr. VOS (V. B.) deelt mede, zün amendement tot behoud van de commissie uit de Ingezetenen zoodanig te hebben gewüzigd dat de verkiezing daarvan thans aansluit bh v de wüze van verkiezing van de leden van der gemeenteraad. Spr. verdedigt het amendement tegen de daartegen ingébrachte practische bezwaren. Men kan voor dezen „dubbelen raad” personen kiezen, die zeer geschikt zün om over een annexatie te oordeelen. doch geen gelegenheid hebben zich voor raadslid beschikbaar te stellen. De heer KETELAAR (V. D.) kan niet be- oordeelen of het amendement thans tech nisch in orde is. Reeds daarom is het voor zichtig tegen het amendement te stemmen. In een gemeenteraad komen telkens zaken voor van vitale beteekenis. Wil men dan. dat tel kens daarvoor een nieuwe raad gekozen wordt? Is het gewenscht dat er voor annexa tie een commissie komt met menschen, die hun opinie meestal reeds gevestigd hebben’ De heer VAN VUUREN (R-K.) meent, dat de bestrijders zich te veel hebben gesteld op Ket standpunt van de groote stad. De heer 8CHOKKING (C.-H.) zal voor het amendement stemmen, nu de formeele bezwaren zün ondervangen. Spr. gevoelt veel voor het amendement, speciaal met het oog op de kleine gemeenten. De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw, de beer RUYS DE BEERENBROUCK, zegt dat hü het gewijzigd amendement eerst een kwartier voor zich heeft. Spr. durft niet met een gerust geweten zeggen, nu is de zaak in orde. De VOORZITTER meent, dat de Kamer niet voldoende in staat is, de mérites van het amendement te beoordeelen en stelt voor, het artikel en hét amendement tot Dinsdag aan te houden. Daartoe wordt besloten. Bü art. 133 licht de heer dr. VOS een amen- dement toe, om een termün van een jaar te bepalen voor de beslissing van de Kroon inzake grenswüziging teneinde de gemeenten niet te lang in onzekerheid te laten. Het amendement wordt verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Voor de liberalen en n. Meyer (R. K.). De verdere behandeling van art. LV wordt „aangehouden. ■f De Troelstra-stichUng De heer F. v. d. Wane sprak namens de gjjjgcog njfidfinne vakbeweging. Donderdag reed een bakker met een fiets, waarop een «ware broodmand, op het trot toir in de Jacob van Campenstraat te Amersfoort. Hü reed het 7-jarig zoontje van de familie van B. aan, die op het trottoir speelde. j De kleine kreeg een hersenschudding is gisteren overleden. Het lükje is In beslag genomen. te sluiten. Men denkt er niet aan aldus vervolgt het bericht aan de regeering in te plegen. Het blad kan reeds mededeelen. dat er gven afzonderlijke coQtróle-bureaux in het leven zullen worden geroepen voor den handel en de corporaties. Er komt een gemeenschappelijk controle bureau in welks bestuur alle groepen vertegenwoordigd zullen worden. een luxe auto, bestuurd door J. Sp„ techniker van de firma v. B. te Tilburg ter hoogte van Nieuw Sterrenberg op den rijksweg Til burgGoirle een kind van elf jaar. genaamd In ’t V„ aangereden. Het kind liep spelende een bal achterna. Bloedende uit neus, mond en ooren werd het opgenomen en In een nabürijnde woning gebracht. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indlë E. Croes, adm. ambt. b. het Binnenl. Best., ’s-Gravenhage; mej. dr. Ch. Flauwenhaft, Apeldoorn; mej. R. Samkalden, Arnhem; mej. H. M. Weekhout, zich noemende en schrijvende Reüke. Voorburg, allen Gouvern. arts bü het D.V.G.; Ir. J. Regeer, ing. 3de kl. b. d. Dienst v. d. Waterstaat en ’s Lands B OW Roermond. Verlofgangers: E E. G. Mels, opz. 1ste kl. b. d. Staatsp. en tramw., s-Gravenhage; K. J Wijngaarden, ass.-res. b. d. Alg. Bestuurs dienst, Utrecht; A. K. L. Bouwhuis, nach. bü 's Lands baggerbedr.. Rotterdam; J. D. C. Breüer. burg. ambt, topogr b. d. Triangula- tiebrig v. d. Topogr. Dienst, 's-Gravenhage; E. de Vfies. landbouwcons., Wilhelminadorp <bü Goes); W. F. Groeneveld, ambt. 2de kl. b. d. Dienst der In- én Uitvöerr. en Acc„ ’s-Gravenhage; W. chr. Versnel, refer, b. h. Depart, van Financiën, Rotterdam; W. A. P. Maklly, adsj. contr. v. d. Belastingen, ’s-Gra- venhage; mej. M. M. J. H. Reüers, onderw. 2de klas b. h. openb. Westersch lager onderw. Vierlingsbeek (N. Br.) GepensionneerdenMej. W. J. J. Valk, Gouvem.-arts 1ste kl. b. d. Dienst der Volks gezondheid. s-Gravenhage; F. J. van Vlü- men, ondercomm van pol., Nümegen; L. R. Middelberg, secretaris der Staatssp. en tram wegen, s-Gravenhage; F. W. 8. Schrleder tw. kantoorh. b. d. Staatssp. en tramw., den Haag. De heer Oudegeest spreekt De voorzitter der S.D A.P., de heer J. Oude- geest, sprak hierna over den heengeganen leider, die vele honderdduizenden uit de el lende en de onderworpenheid opvoerde, naar de zonnige hoogte van bevrüdlng. Nu is hü heengegaan, maar z’n geest bleef In ons mid den. Die zal de honderdduizenden die gü hebt gewekt doen vermeerderen tot millloe- nen. „Troelstra. heb dank!” pen te Den Haag was gistermiddag te drie uur reeds stampvol. Daar Is de rouwplechtig- held gehouden, die door den geruimen tüd welken het défilé in beslag nam. pas zeer laab in den middag begon. In het Volksgebouw aan de Prlnsegracht waren eveneens enkele duizenden aanwezig, die tevergeefs hadden gepoogd de plechtig heid in het Gebouw bü te wonen. In de groote zaal was voor deze gelegen heid dóór den architect Buys een stülvolle rouwdeooratie aangebracht; tegen een der züwanden van het podium hing het met sparregroen omkranste geschilderde portret van mr. P. J. Troelstra, het woord werd door een zachtblauw licht beschenen. De organist, de heer Gravelotte. heeft voor de wachtenden ten gehoore gebracht de Mar che funébre, Van Beethoven, een treurmarsch van Mendelssohn en enkele andere treur- melodieën- Tegen half vüf, nadat de familie Troelstra gearriveerd was. zette „De Stem des Volks.” Den Haag, de plechtigheid in met het uit voeren van het lied „Aan de Strijders." Dr. H. R. Heynsius van den Berg, directeur van de Amsterdamsche vereeniging tot be strijding der tuberculose schrijft: In verband met het bericht uit Lübeck. dat 23 kinderen na de prophylactische en ting met B. C. G. tegen tuberculose ziek zouden zün geworden, kan ik mededeelen. dat er m.i. geen reden voor ongerustheid bü het publiek behoeft te bestaan Tot dusverre zün bü de meer dan 200.000 geënte kinde ren nooit dergelüke verschünselcn waarge nomen en ook bü de 350 te Amsterdam vol gens deze methode behandelde rtitgelingen. die zeer nauwkeurig djn nagegaan, heeft er zich nooit iets voor gedaan, dat op een schadelüke werking van het B. G. C. zou kunnen wüzen. De eenparige meening van de commissie, benoemd door dsn Volken bond, om deze kwestie te bestudeeren, is dan ook geweest, dat het middel voor kinderen als onschadelük moet worden beschouwd. De verklaring der ziektegevlllen in ‘Lü beck zal moeten worden afgewacht, maar kan ml wel daarin moeten worden gezocht, dat onvoldoend gecontroleerde entstof is afgeleverd. Een Dnitach soc.-dem. «preekt De heer Wels. Rijksdagafgevaardigde, ver tegenwoordiger der Dultsche soc. dem. par- tü. huldigde mr. Troelstra als een priester voor het arbeidende volk, als een profeet voor de werkende klasse. „Zoo leerden wü hem kenden", rolde hü, „als mensch. als socialist, toen de Europee- sche wereld uit elkaar lag en de internaiio- nile banden waren verbroken. Hij. Troelstra. was toen wél neutraal, doch mét tegenover den oorlog. Hü heeft gepoogd aan den vreeselyten oorlog een einde te maken, hü was de eer ste neutrale, die de volkeren weer bü el kaar heeft gebracht. Alhoewel in den oor logstijd zün edel pogen niet Is gelukt, wü Dultsche sociaal-democraten. brengen hem goeden, edelen mensch toch harielük dank voor zün pogen." Spr. herinnerde aan den groetenden strüd der vakbeweging, onder Troelstra’s bezie lende leiding. Hü was het die tot die georga niseerde vakbeweging den stoot gaf. Verder herinnerde de heer v. d. Walle aan het ont staan van de samenwerking, in 1917, tus schen partij en vakbeweging. Tot op het laatst vfn zün arbeidzaam le ven was hü de trouwe vriend van de vak beweging. Tot op het laatst van zijn arbeidzaam le ven was hü de trouwe vriend van de vak beweging Het is in het Troelstra-oord. dat zün geest zal voortleven en daar is ook de plaats waar zün geest altüd bü de vakbewe ging zal zijn. Enkele Parüsche bladen bevatten een me- dedeellng over het geschil tusschen de „Bumaen de „Sacem" in ons land en over het wetsontwerp, door onze regee ring in verband daarmee ingediend en waar van gezegd wordt, dat het doel daarvan blükbaar is, een feltelük monopolie te scheppen voor het Nederl. bureau en het Fransche van alle activiteit In ons land uit Het Ned. Weekblad wan Kruideniers meldt, dat de algemeene maatregel van be stuur, regelende den uitvoer van eieren, thans in zeer vergevorderden staat van voorbereiding is. Het ligt In de bedoeling der regeering an- Wolff meldt uit Friedrichshafen, dat haar vertegenwoordiger met kapitein Lehmann een onderhoud heeft gehad, waarin deze verschillende bijzonderheden over den den achttienden Mei beginnenden tocht Zuid-Amerika heeft meegedeeld. Van Friedrichshaven naar Sevilla de Zepp. 22 passagiers. Het luchtschip zal ongeveer 13 uur te Sevilla blüven. In welken tüd gas wordt Wi de passagiers het voor de piano en achter haar was het venster met de ondergaande zon. Er was een fee der licht om haar heen en licht In haar oogen. Je vindt me uatuurlük een senti- menteelen Idioot, maar ik kan dat nooit vergeten en ik heb behoefte mü eens tegen Jou uit te spreken.’ „Ir ken dat alles" fluisterde ik eerbiedig, „ik heb ook eens liefgehad.” Hü scheen zich door mün ontwoord be- i ter op zün gemak te voelen en vervolgde. „Ik wist t gedaan te krügen dat Ik aan haar werd voorgestelden uit onze mooie vriendschap ontlook een teedere liefde.” Muller zweeg en staarde droevig naar bulten, waar het beregende asphalt de witte bollampen weerspiegelde. „Ga verder” zei ik zacht. „Ik heb niets meer te zeggen", sprak hü ontroerd, „het Is het oude. oude lied van jeugd en romantiekTwee mooie jaren van geluk volgden.In dien tüd heb ik mün beste boeken geschreven Toen kwam de noodlottige dag.het was voor- bü-... voorgoed..... Getroffen keek ik naar zün gesloten oogen en nauwelijks waagde ik de vraag: „Wat is er toen met haar gebeurd?" Muller keek me aan en zelden las ik zoo veel leed, in mannenoogen „Wat er met haar gebeurde?” herliaalde hü langzaam, „niets.... Ik ben met haar getrouwd". Naar het Rott. Nbl. verneemt, is de heer Nap de la Mar wederom zeer ernstig ziek. Hü wordt verpleegd in de Boerhaave- kllnlek te Amsterdam. het bericht aan de regeering in Den Haag het recht te betwisten, het lot van de N#Jerlandsche componisten te regelen, zoo als haar dat goeddunkt. Maar aan vreemde auteurs In een land, waar men voomamelük vreemde muziek speelt, te verbieden hun be langen te doen vertegenwoordigen door den gevolmachtigde, die hun vertrouwen geniet, vormt een emstigen aanslag op de Berner Conventie. De Fransche regeering heeft dan ook een formeel protest tegen dit wetsont werp bü de Nederlandsche ingediend. Het bericht besluit met te herinneren aan de arbitrage-conventie, die tusschen Frank rijk en Nederland bestaat en die het middel geeft tot een vriendschappelüke oplossing van geschillen van dezen aard, en de hoop uit te spreken, dat het Nederlandsche par lement zün goedkeuring niet zal hechten av De bevoegdheden van den raad Bü art. LVI zegt de heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H), dat hlerijü wordt voorgeeteld art. 135 aldus te wüzlgen, dat het zal luiden: „hü (de raad) maakt de verordeningen, die hü In het belang der ge meente noodig oordeelt.” De heer KNOTTENBELT (VE) wenscht dezelfde bezwaren tegen de regeeringswüsl- giag aan te voeren, die een van de belang rijkste is, welke in het ontwerp «ün ge bracht. Volgens bet. Verslag Is deze wij ziging .Algemeen toegejuicht”. Spr. beeft zich daarover verbaasd. De heer KORTENHORST (R. K.) zegt, dat het met dit artikel, dat in het verslag .Algemeen werd toegejuicht” niet vreemder gaat dan met allerlei andere artikelen. De heer 8MEENK (A.-R.) zegt, dat onze Gemeentewet 75 jaar uitstekend heeft ge werkt. Bü elke voorgestelde wüziglng moet gevraagd worden of daarvoor urgentie is. Onder het regime der tegenwoordige redac tie van art. 135 heeft men volle ruimte ge kregen voor de. gemeentelüke activiteit. De heer BEUMER (A.-R.) vraagt, wat het motief is voor deze wüziglng. Eerbied voor de Grondwet Is zeer te waardeeren. Maar nu is juist ten aanzien van dit punt de bedoeling van de Grondwet uitermate duister. Spr. heeft tegen het regeerlngsvoorstel bezwaar omdat nü een voorstander is van bescherming van den burger. Is het ver nietigingsrecht af doende? Wordt de burger daardoor voldoende tegen kwaad beschermd? Die vraag beantwoordt spr. ontkennend. Wanneer de wüziglng van art. 135 weinig beteekent, dan Is zü niet noodig en betee- kent zü veel, dan deugt zü niet. De heer VAN VUUREN (R. K.) zegt dat in bet Verslag niet zou zün gesproken van een .Algemeene toejuiching” van de voor gestelde wüzlging wanneer in de afdeellngen niet was gezwegen door de sprekers die thans die wüziglng bestreden hebben De heer GROELING (R. K.) zegt dat de woordelük gelüke redactie van art. 135 niet dezelfde strekking heeft als die van artikel 144 der Grondwet. Immers art. 144 sluit de taak der rechterlüke macht niet uit. In de Gemeentewet staat deze redactie in een an der licht en sluit zü de teak vkn den rechter wél uit. De heer AALBERSE (R. K.) motiveert zü" stem vóór het artikel. Wat in art. 135 staat is hetzelfde als wat in de Grondwet staat of niet hetzelfde. Is het hetzelfde, dan moet het in dezelfde woorden tot uitdrukking worden gebracht. Is het niet hetzelfde, dan is de wet In strüd met de Grondwet. De MINISTER zegt dat over het vernie tigingsrecht het laatste woord noch gezegd, noch geschreven is. Spr. is na de .Algemeene toejuiching” van deze wüziglng In het Ver slag ietwat verwonderd over de ontvangst welke zü hier gevonden heeft. Artikel 135 is naar den. vorm niet een trouwe terugslag op dit *xmdwetsartlkel, zooals Oppenhelm meende. Daarom heeft spr. wüziglng voor gesteld van het artikel. Spr. kan met de bezwaren tegen het ver-^ vallen van het toezicht tot op zekere hoogte mecteg&an. De stemming over het artikel paald op as Dinsdag bü den ai vergadering. De vergadering wordt te 4.35 verdaagd tot Dinsdagmiddag. Dezer dagen hield de landelüke R. K. bond van kleln-handelaren in groenten, fruit en aardappelen een algemeene vergadering te Utrecht. Na de opening door den voorzitter, werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. De statuten werden behoudens enkele WÜ- zigingen onveranderd aangenomen. Hierna volgde een uitvoerige bespreking omtrent eventueele aansluiting bij de R. K. Midden standsorganisatie. Met algemeene stemmen werd besloten deze aangelegenheid geheel aan het bestuur toe te vertrouwen. Het punt: contributlerege- ling vorderde nog al tüd. De crisis èn In land en In tuinbouw-bedrüf vormde het voornaam ste punt der agenda. De aanwezigen hadden behoefte zich hierover* te ventileeren. Beslo ten werd zich In verbinding te stellen met de overige land- en tuinbouw-organlsatles. Een 17-jarig meisje, dat thuis ongenoegen had gekregen, had het plan gemaakt de ouderlüke woning te verlaten en elders werk te zoeken. Om aan reisgeld te kermen benevens een appeltje voor den dorst, nam zü een geld kistje, waarin f 360, toebehoorende aan haar moeder, weg. Doch zü ging niet alleen op reis, haar nog jeugdigen oom vergezelde haar, eerst naar Haarlem en daarna naar Rotterdam. In Rotterdam had oom blükbaar spoedig tuur. Hü eigende zich i hü wist, dat het van diefstal afkomstig was, en vertrok naar Antwerpen, het meisje aan haar lot over latend. Ten slotte gaf Zooals gewoonlük was Muller een van de eersten op de sociëteit en had hü tüdig voor mü een plaatsje weten te reserveeren in het gezelligste en derhalve zeer be twiste en omstreden hoekje van het lokaal. We spraken weinig. Muller was stiller dan ooit en zün ge dachten schenen te verwülen In vroege tü- den, in de dagen van een jeugd, die al héél ver achter hem ligt. En waar ^Muller een zeer gevoelig en «mtvankelük mensch Is en herhaaldelük zün sterk telepathischen aanleg had bewe zen gaf hü antwoord op de vraag die Ik hem kiesheidshalve niet had durven stel len. „Ja”, rol hü langzaam en aarzelend nadat bü rich aan mün oogen had weten te ont trekken door zich in een dichte rookwolk te .hullen .herinneringen zün soms héél Pünlük..*.. ze zün mééstal heel pünlük. Ik denk aan een meisje dat Ik In mün jeugd heb leeren kennen. Ze was als een gouden droom. Ze had de teederheid van de jonge bloesem en haar lieve stem was als muziek. Ik zag haar voor het eerst, toen ze een aria zong..... wellicht was het een aria uit een van Puccini’s opera’s. Ze stond naast

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8