Binnenlandsch Q^Cieuws 7 J S b DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE GEMENGD NIEUWS Inbraken te Arnhem Het Nederlandsch Persmuseum Door een auto aangereden De staking te Alphen a.d. Rijn Borstbeeld van de Koningin Doodelijke val LUCNTVAART Nederlandsche Luchtreisgids 1930 Inbraak in een kledingmagazijn ONDERWIJS Eeuwfeest van „Het H. Uur” KERKNIEUWS Heiligdomsvaart Maastricht Jeugdige Inbrekers Audiëntie De verdeeling van den zendtijd i Onthulling Mr. Dresselhuys-Bank L R. Ke Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem Het I5de Eeuwfeest van St. Augustinus Brutale inbreker r» Afscheidscollege prof. J. F. van Bemmelen De overval op Curacao voor den Rechter I I Jaarvergadering te Rotterdam Dr buit slechts gering O. L. Vrouw, Sterre drr Zee deze Relieken Bemiddelingspogingen Een Van Bemmelen-fonds Feestelijkheden 22 Mei 1930. Op Romeinseb Maastricht mr. ver- “4 Da V. A. R. A. tevreden, maar niet voldaan i \n In ztfn geboorteplaats Cutanborr Z. D. H- de BUschQp van Haarlem zal deze geheele week geen audiëntie verlee- nen. beantwoordde de Boon, en aanvaardde de ter van Alph ztjn bemiddel i Een geschenk van Anuterdanuehe burgers aan het bestaat dier gemeente 555. Nu moest Jokko voor de rechters komen en ook Jokko werd ondervraagd. Jk weet waarlijk niet," sei de aap, daad'Ujk, .waarom we wel zijn aangeklaagd.” ..Houd Je mond, aap." zei een der rechteri, Jij, jokko, en die lange vent, zijl» in het land bij de politie, als autodieven goed bekend." Op den Geldropschenweg te Eindhoven Is een wielrijder door een auto aangereden. De wielrijder kwam met het hoofd tegen de voorruit van de auto terecht en viel' daarna langs den wagen op den weg, waar hy werd opgenomen met schedelbreuk en een diepe wonde in de linkerborst. De man is kort daarna overleden. In den tijd van drie weken is Zaterdag nacht voor de tweede maal Ingebroken in het kantoor der Slngermaatschapplj aan de Heuvelstraat te Tilburg. De dief ia bU zyn tweede bezoek precies op deeelfde wijze te werk gegaan als bij de eerste inbraak, ofschoon inmiddels ter meerdere beveiliging de afsluiting van net perceel aan de achter zijde met 1 M. was verhoogd. In bet kan toor was alles overhoop gehaald en als buit heeft de inbreker een geldkistje meegeno men. dat slechts enkele guldens bevatte, benevens eenige waardelooze papieren. De voorzitter deelde verder mede, dat wanneer de geldmiddelen zulks toelaten, too spoedig mogelUk tot uitbreiding zai worden overgegaan. Verschenen is de Nederlandsche Luchtreis gids van de K. L. M. voor htet Jaar 1830. Het boekje is in handig formaat uitge geven, met uitgebeelde inlichtingen betref fende passage, vracht, speciale en rond vluchten, dienstregeling K. L. M.-kantoren en agenten en luchtpost. Het „Hbld.“ sprak den secretaris-omroeper der V. A. R. A„ den heer O. J. Zwertbroek. .Tevreden, meneer Zwertbroek?" vroeg het blad. „Er is nu toch alle reden voor, of niet?" „Tevreden en tevreden" is twee. Laat ik het zoo zeggen, de V. A R. A is wél tevreden, maaf niet geheel en al voldaan. Wat is nJ. het geval? Als we de verdeeling nader be schouwen, dan blijkt, dat wij de eene week twee avonden en de A. V. R. O. vier avonden heeft; de andere week hebben wij belde drie avonden per week (dan is er een avond van het algemeene programma). Deze verdeeling la niet de door ons gewenschte. De V P R. O. zou den Vrijdagavond krijgen Den Maandag, die oorspronkelijk vrij was, heeft toen de mi nister als algemeene-programmadag Ingesteld. Voorloopig kunnen wea ons daarbij neerleg gen, maar of we hierover op den langen duur niet eens van gedachten zullen wisselen, is nog niet zoo Beker.” De politie te Velp heeft drie jongens aan gehouden, die in een leegstaande villa aan de Rosendaalscbe laan hadden ingebroken Deaelfde jongens bleken in het villapark kippenhokken te hebben geplunderd en vijf. In de kapel aan den kerk-ingang, waar volgens de legende de laatste Maastrlchtscbe Blsschop. de H. Hubertus, vele nachten wa kende en biddende beeft doorgebracht, staat het miraculeuze beeld van O. L. Vrouw, Sterre der Zee, tusschen Uchtgeschitter en bloemenpracht. Vele wederwaardigheden woelden om dit bpeld. vele legenden leverde ons voorgeslacht ervan ovhr: de voornaam ste vertelt ons, hoe bet beeld ’s nachts door de stad een bidweg aflegde en s morgens de kleedzoom met een slijklaag besmeurd was. Door duizenden wordt nog jaarlijks „bidweg” afgelegd. Herdenkln' door de R. K. Studenten- Veroeniging te Leiden Ook in de O. L. Vr. Kerk heeft, evenals in de St. Servaaskerk. een toonlng en ten toonstelling van relieken plaats. Deze kerk schat bestaat uit ongeveer 75 houders van kostbare metalen of stoffen, oévattena onge veer 100 relieken. De kostbaarste, een patriar chaal kruis van zuiver Arabisch goud en het borstkruis van keizer Constantyn, beide met fragmenten van het H. Kruishout, berusten sedert 1837 in het Vaticaan te Rome. Mogen zij nog eens terugkeeren naar de plaats hun ner bestemming: de O. L. Vr. kerk te Maas tricht! Evenals bij den kerkschat van St Servaas hebben de meeste relieken-houders den vorm van borstbeelden, monstransen, armen, hoorns, schrijnen enz. Ook deze munten uit door middel-eeuwsche pracht en kunst smaak! Buiten de kerkelijke plechtigheden, zullen tijdens de Heiligdomsvaart te Maastricht van 12 tot en met 27 Juli verschillende feeste lijkheden plaats hebben, terwijl de stad rij kelijk versierd en verlicht zal worden. Van de volgende plannen kan reeds mel ding gemaakt worden: een muzikale uitvoe ring van het spel van St. Servaas door Ph. Loots; een historische optocht met kijkspe len op stadspleinen, voorstellende de bede vaart van Maxlmiliaan van Oostenrijk naar het graf van SL Servaas (1485); een ten toonstelling van oud-Maastrlcnlsche kunst en een Persdag. tig eieren van de eenden uit den park vijver te hebben gestolen en verkocht. Ben broe denden zwaan ranselden zjj met een stok van het nest en namen de eieren mee. Te Arnhem maakten zU zich schuldig aan dief stal uit marktkramen. Een hunner ia reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld. In den loop der eeuwen In het Jaar 1000 brandde de O. L. Vr. kerk grootendeels af en werd in 10J8 door Bisschep Balderik van Luik herbouwd. Eeuw na eeuw voegde, evenals dit aan de St. Servaaskerk geschiedde, haar stijl aan grootere of kleinere kerkgedeelten. o.a aan twee krochten, waarvan de grootste onder bet kerkkoor en de kleinste onder de twee Dwars door de tegenwoordige fundamen ten der Onze Lieve Vrouwe kerk te Maas tricht loopt de Romeinse he vestingmuur. Lig gend op het oudste stadsgedeelte, werd deze kerk in den letterlijken zin des woords op de puinen van een afgodstempel opgetrok ken. In bet eerste Christen-kerkje, dat hier verrees, vestigde de H. Servatjus Zijn Bis schopszetel. Aangeslen Zijn lichaam bulten de vesting moest begraven worden, geschiedde dit op do plek, waar thans de 8t. Servaaskerk zich verheft. Deze grafkerk, begonnen door den H. Monulphua en voltooid door den H. Gon- dulphus, kwam tenslotte in hooger aansien dan de zetelkerk en werd de hoofdkerk van Maastricht. 356. .Meneer de rechter," riep Duimpje woedend, „hier is “n vergissing in t spol." „Houd je mond." zei de rechter, „veldwachter breng dien kerel naar zijn oei." „Naar zyn cel.” riep Jokko razend. „Nou. dat gaat dit keer niet door dat zal ditmaal niet gebeuren, daar steek ik een stokje voor.” Dankwoord Nadat, op verzoek van mr. De Jong Schou wenburg. de heer Pallse het borstbeeld had onthuld toen het doek was gevallen klonk hartelijk applaus heeft burgemeester De Vlugt een woord van dank gesproken. Gaar ne zullen B. en W. den Raad voorstellen, dat geschenk te aanvaarden en spr. vertrouwde, dat de Raad het voorstel zal aannemen. ,GÜ spraakt.” zeide de burgemeester tot mr. De Jong Schouwenburg, „van een beroep op de burgerij om schilderijen aan te bieden. Houdt dit denkbeeld vast, want als ik mijn zin krijg, komt er een nieuw stadhuis. En als het zoover is, kunt ge uw denkbeeld uit voeren in grootsehen zin. In deze tijdelijke raadzaal Is er voor groote schilderden geen plaats.” De plechtigheid was hiermede geëindigd. De 10-jarige TJ. L.,leerfing' veen een openbare school te Rijswijk, had dezer dagen het ongeluk op het speelterrein zoo leelljk te vallen, dat bij een schedelbreuk opliep, aan de gevolgen waarvan bij thans is over leden. F Te Culemborg heeft Zaterdagmiddag de offlcleele, onthulling plaats gehad van een monumentale bank, opgericht door het Landelijk Comite tot huldiging der nage dachtenis van wijlen mr. H. C. Dresselhuys, In samenwerking met het CuHemborgsch gemeentebestuur. Behalve dit college en vele leden van den Raad werd de plechtigheid bijgewoond door de naaste familieleden van den overleden staatsman, o.a. zijn weduwe mevr, J, W. E. Op verzoek van eenige predikanten en katholieke geestelijken heeft de burgemees-' a.d. Rijn, dr. H. J. Lovink aangeboden tusschen par tijen. betrokken in de staking bjj de N.V. Oosthoek en Zn. De directie dezer fabriek heeft bemiddeling aanvaard. De hoofdbe sturen der arbeidersorganisaties hadden nog geen gelegenheid tot het nemen van een beslissing. In het begin van deze week kunnen besprekingen worden tegemoet ge zien. Westertorens gelegen is. De omgang van 155859 is zeldzaam zuiver. Nadat de 21ste blsschop van Maastricht, de H. Hubertus, omstreeks 726 Zijn zetel naar Luik verplaatst had, deed elke nieuwe prins- blsschop van Luik, vanwege de Maastricht- sche tweeheerighrid, zijn „joyeuse entrée" in de O. L. Vr. kerk. De historie en traditie drukten in den loop der eeuwen hun antiek cachet op dezen Godstempel. En ook thans nog ontgaan geen enkelen be wonderaar van kerk-archltectuur de stem ming en de stijl, die van deze kerk zóó sug gestief en zóó stichtend uitgaan. Staat men, met opgeheven hoofd, voor de twee Wester torens, die door een massaal muur-monu- ment verbonden zijn, dan geeft deze archi tectuur een symbolische uitbeelding van on verwoestbare geloofskracht; staat men voor den achterkant, dan wordt men getroffen door de strenge schoonheid der rustige ro- maansche Indeeling van evenwichtige vak ken. ramen en bogen; knielt men onder de romaansche gewelven voor het hooge koor, voornaam-afgerond door een dubbele zuilen rij met de beroemde kapittelen van Heimo, dan wordt men bevangen door die mystieke sfeer eener oud-romaansche kerk, waarin 36 menschen-geslachten hebben gebeden. Geen pelgrims tijdens de Heiligdomsvaart verlaten Maastricht zonder een bezoek aan de O. L. Vr. kerk gebracht te hebben. Vragen van het Tweede Kamerlid Floris Vos Het Tweede-Kamerlld Floris Vos heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Waterstaat: 1. Is het juist dat de A. V. R. O. op 18 Me! 1929 bij den toenmallgen minister van Water staat een request heeft Ingediend, strek kende tot het verkrijgen van een z.g. „Gleich- wellen-systeem,” ten einde daarmede het ge brek aan zendtijd hier te lande op te heffen en het vraagstuk der zendtljdverdeellng tot definitieve en bevredigende oplossing te bren gen? Is het juist, dat het request op 1 Oct. 1929 door requestranten gerappelleerd is en aangevuld' met het verzoek om, zoo het Glelehwellen-syzteem onbruikbaar geacht werd, ieder ander bruikbaar systeem te mo gen exploiteeren, alsmede, dat de Radioraad over het eerste request een advies heeft uit gebracht? 2 Indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord, is het dan Juist, dat het daarin bedoelde request alsmede het aanvullend ver zoek tot dusverre van regeerlngswege geen beantwoording hebben gevonden? 3. Indien de voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de redenen voor deze houding der regeerlng mede te deelen? 4. Is de minister bereid de spoedige afdoe ning van het in vraag 1 bedoelde request, alsmede het aanvullend verzoek zooveel mo- geijjk te bevorderen en kan reeds thans voor deze afdoening een uiterste termijn worden gesteld, nu door de inwerkingtreding der nieuwe zendtljdverdeellng op ui&rlijk 1 Juli as. beantwoording van het meergenoemde request alsmede het aanvullende verzoek ia hooge mate urgent is geworden? Vrijdagmiddag werd onder voorzitter schap van den heer J. H. Rogge in het ge bouw van het museum het voormalig Korenmelershulsje aan de N. Z. Kolk de jaarvergadering gehouden van het bestuur der Stichting „Het Nederlandsch Persmu seum". Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als het verslag van den penningmeester, den heer Dr. A. G. C. de Vriez. Het finan cieel verslag sluit met een klein batig saldo. Spoedvergadering van bet A.VJLO.- besbrar. Het algemeen bestuur van A. V. R. O. kwam Zaterdagmiddag te Amsterdam in spoedvergadering bijeen ter bespreking van drn toestand, geschapen door de verdeeling Op uitstekende wijze heeft de Leldache R. K. Studentenvereenlging de St. Augsti- nua-eeuwfeest-herdenking voorbereid. De plechtige herdenking ving Zaterdag- dagmorgen aan met een Pontificale H. Mis, opgedragen in de Dekenale Kerk, parochie O, L. Vrouw Hemelvaart aan de Haarlem merstraat, door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, blsschop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aengenent was per auto van Haarlem gekomen en werd, na in de pastorie verwelkomd te zijn, achter in de kerk door de aanwezige geestelijkheid inge haald. De Sehola Minor, het jongenskoor dar parochie, zong, bij het binnenkomen van Mgr. het „Sacerdoa et Pontifex". Z. D. H. werd bjj het H. Misoffer geas sisteerd door den hoogeerw. heer dr. Th. M. Vlaming als presbyter-assistens, den hoog eerwaarden heer A. H J. M. Homulle en den’ weleerw. pater fr. G. Dolle O. F. M. als troon-diakens de zeereerw. hoeren Th. M. Beukers en L. J. J; Leusen, resp, als dia ken en zub-diaken, terwijl de overige func ties als volgt waren verdeeldweleerw. pater dr. G. Vrijmoed OTM, ad baculum, weleerw. pater mr. E. van der Helm OFM., ad mitram, weleerw. pater J. Th. W. Mey- knecht O.EL3.A, ad candelam. weleerw. heer W. J. V. Hesslng. ad ampullas en ad gremlale den weleerw. pater P. J. Bouman O Carm., ad llbrum. Het gemeentebestuur was de Gronlngsche Natuur-philoso- Facultelts-vereenlglng sprak de praeses, de heer J. H. Boersma, namens de studenten der biologie de beer 8. Bloem bergen. Prof, van Bemmelen heeft ten slotte ge dankt. vertegenwoor digd door wethouder mr. A. Tepe en den gemeente-secretaris mr. dr. O. E. van Strijen. Verder waren aanwezig leden van schillende R. K. Studentenvereenlgingen en van studentenvereenlgingen van verschil lende richting. De Sehola Minor voerde de IXe Grego- riaansche Mis ,J3e Beatae Mariae Virginis" uit. terwijl de organist, de heer A. J. H. Blegelaar,. ter afwisseling orgelspel ten ge- hoore bracht. Ten slotte song de Sehola Minor het Magnificat, waarmede de schoone plechtig heid geëindigd was. Z. D H. Mgr. Aengenent gebruikte de lunch Ir. de pastorie. van den zendtijd door den minister van Wa terstaat. De vergadering sprak haar diepe veront waardiging uit over de door den minister ge nomen besllss’ng. De vergadering besloot van dit oogfnblik af een ononderbroken strijd te zullen voeren voor het ongedaan maken van het sendtyd- besluit; dan wel om te geraken tot sendtüd- verrulmlng dóór Inlijving in den omroepband van de 1071 M golf, naast de 298 en 1785 M golf of door aanvaarding van het A. V. R. O.- Glelchwellenplan. ZU beSIMt voorts om on- middeliyke afdoening te etschen van de re geerlng van de hangende verzoeken tot den bouw van een eigen zender of een eigen zen- dersysteem. De vergadering besloot een buitengewone algemeene ledenvergadering te houden op a s. Zaterdag 24 Mei In het Concertgebouw te Amsterdam des namiddags te 3 uur. Op deze vergadering zullen drie bekende sprekers de zendtljdverdeellng bespreken. Voorts werd besloten de diverse locale acties op een nader te bepalen dag te doen volgen door een grootsehen natlonalen actie dag In Den Haag. De vergadering besloot voorts twee bestuursleden af te vaardigen naar diverse buitenlandsche omroeporganisa ties, ten einde reeds Ingelelde besprekingen te voltooien, die zouden kunnen leiden tot de mogelijkheid voor de A. V. R. O., om op de dagen, die straks verloren zullen gaan, toch haar stem voor de Nederlandsche luisteraars te laten klinken. Heden vertrekt reeds een gemachtigde naar Brussel om daar be sprekingen te voeren. Er gaat in Arnhem geen week voorbij of er wordt Ingebroken. Ook de gemeente- bureaux zijn niet veilig meer. In het bureau van Gemeentewerken hebben inbrekers zich toegang verschaft, er den boel overhoop gehaald en getracht de brandkast te for- ceeren. Er is een gouden horloge en 4# aan geld gestolen. De tekst luidt: „Op h|den Zaterdag den zeventienden Mei des jaar Negentienhonderd dertig is. op grond van de overweging, dat de nieuwe Raadzaal in het Stadhuis te Amsterdam niet voldoende ruimte biedt voor de levensgroots portretten der vorsten uit het Oranjehuis, welke zich in de voormalige Raadzaal bevon den. voor zoover mogelUk ter vervanging daarvan, door verschillende burgers der ge meente Amsterdam het borstbeeld van II M. da Koningin aan de gemeente aangeboden. „Dit borstbeeld, ontworpen door den beeld houwer A. Pallse te Wageningen, is bestemd om geplaatst te worden in de vestibule van het gerestaureerde Raadhuis en te strekken tot bevestiging van den band, bestaande tus- achan de Hoofdstad des Ruks en het ge ëerbiedigd Hoofd der Nederlandsche Regee- rlng uit bet doorluchtig Stamhuis van Oranje. De tenlasteleggingen en de vonnisBen Het Koioniaal Weekblad van 15 Mal is In staat, meer gepreciseerd dan tot dusver ge schied is, den afloop van de rechtszaken, welke h t uitvloeisel waren van den over val op Cttracao op 8 Juni 1929, mee te deelén: „Twaalf personen hebben terecht gestaan. Zet> waren gedagvaard primair wegens ooenljke geweldpleging tegen personen en goederen, die den dood tengevolge heeft gehad (de aanval op het fort), waarop artikel 147 Sr. een maximum van twaalf jaar gevangenisstraf stelt, subsidiair we gens deelneming aan een aanval of vecht partij, w_arir onderscheidene personen zijn gewikkeld, die Iemands dood tengevolge heeft (art. 319, max. drie jaar). Deae per sonen werden allen vrijgesproken, zijnde het hun ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. „Een zevende persoon heeft, voor dezelfde feiten, waarvan hij De dief met het geatelene Id een logement 'anngelMiBd— VI Zaterdagnacht te ongeveer half drie be merkte een logeergast in bet hotel Poort van CleeP' te Assen, dat er aan de overzijde der straat werd ingebroken. Eren latei zag hjj den dief wegvluchten, doch hy deelde onmlddetyk diens signalement aan de politie mede, alsmede waarheen de man zich had begeven. By onderzoek meek, dat er uit de etalage van een kleedlngmagazyn een blauw col- bertc-astuum en res paar sokken verdwenen waren. In de groote spiegelruit zat in den linkerbenedenhoek een scheur, waarvan de dief handig gebruik heeft gemaakt. Met een beitel is er een stuk uitgebroken, van slechts eenige vierkante decimeters, waar door het gestolene is weggesleept. In een volkslogement in de Groninger- straat werd ten slotte een onderzoek door de petitie Ingesteld. Te ongeveer zes uur vond men daar den vermoedelijken dader rustig slapend in zyn bed, alsof er niets gebeurd was. Het pak kleeren lag onder zijn bod, de beitel op een stoel er voor, en een paar van de gestolen sokken had hy reeds aangetrokken! De man bleek te zijn de 30-jarige M. H. v. d. V. geboren te Rotter dam, <fie op 8 Mei JJ. uit de Rfjkswerk- inrichting te Veenhulzen ontslagen was. Per auto werd hy naar het politiebureau over gebracht en daar ingesloten. Zaterdagmiddag heeft In de voorhal van do A’damsche raadszaal de beeldhouwer de heer Augusf Falls* een bronzen buste van koningin Wilhelmina onthuld. In de hal waren met de meeste leden van het comité, bijeengekomen burgemeester De Vlugt. de wethouders Abrahams, Kropman en Douwes, de gemeente-aecretarls de heer J. J. Roevers en de directeur van Algemeene Zaken, mr. 8. J. van Lier. Namens het oomlté bood mr. L. M. de Jong Schouwenburg het borstbeeld aan het ge meentebestuur aan. In zyn rede aeicy hy, dat veel Ingezetenen het betreuren, dg* de portretten ven het vorstenhuis niet meer in de raadzaal hangen. Det Is een gemis, want tusschen Amsterdam en de Oranjes bestaat een hechte band, het geen spreker met grepen uit de historie toe lichtte. Spreker besloot met de beste wensenen ▼oor Amsterdam en bood daarna aan fc oor konde, waarin de overdracht is gememoreerd. De oorkonde Dresselhuysde Metfers en dochter, mevr. Stam en mevr. Wenckebach met hare echt- genooten. Voorts waren aanwezig. Z Exc. mr. D. Fock, de leden van het huldlglngscomlte. In de plaats van oud-minlster mr. P. Rink, die wegens ongesteldheid verhinderd was, werd de offteleele rede gehouden door mr. G. A. Boom, lid der 3e kamer. Na het slot van zyn betoog onthulde spr. de bank en bood haar de gemeente aan. Burgemeester Keeztra rede van mr. monumentale bank. Ten slotte voerde nog het woord, wethou der C Laan, voorzitter van de afd. Culem borg van den Vrijheidsbond. Na afloop der plechtigheid werden in den speciaal daartoe ingerichten Gothlschen raadskelder ververschlngen aangeboden. behalve eveneens vrygeiproken is, terecht gestaan wegens het iemand door bedreiging met geweld dwin gen ‘ets te doen (art. 297, max. negen maanden of f 300). Hiervoor Is hy tot zeven maanden gevangensstraf veroordeeld. Deze persoon had, met twee andere, onbekend ge bleven personen, den machinist van de Emmabrug door bedreiging met pistolen ge dwongen die brug te openen. „Ten slotte is een vyftal personen ver volgd wegens le. ppenlyke geweldpleging tegen een persoon en goederen, althans deelneming aan een aanval of vechtparty, waarvan zy, evenals de anderen, zyn vrij- gr(-.proker., en ten tweede wegens de be wij ding van Perez (art. 197. max. twee Jaar), aithans medeplichtigheid daaraan, althans h<t iemand door bedreiging met geweld wederrechtelyk dwingen iets te dulden. Voor dit laatste fait, het dwingen der in d. gevangenis aanwezige polltic-agenten, om te dulden, dat zij by die gelegenheid wer den g-’fcullleerd en hun wapens werden af- genemen. zyn deze personen veroordeeld tot zr maanden gevangenisstraf. „Het O. M. heeft in eenige gevallen de openlijke geweldpleging bewezen geacht en op dien grond acht jaar gevangenisstraf geëisent. „Vo’gens de dagvaarding in laatstgenoem de w’ de bevrtjdlng van Perez zich a dus beboer toegedragen. Met geweren, p.'t len, klewangs en kapmessen gewapend, hebben zich ongeveer 40 personen naar de gevangenis begeven, waar Perez vyftlen Jaar wegens doodslag te ondergaan had. Verscheidene van deae personen hebben Perez uit zijn oei bevrijd, of wel de gevan genbewaarders zyn onder den indruk van Let machtsvertoon. Perez uit rijn cel gaan hueu en inmiddels hebben de overige kwaadwilliger, de in de gevangenis aanwe zig? po. ie-agenten in bedwang gehouden door ges eren op ben te richten." De-jaarvergadering 4 Zooals bekend is. zal te Paray-Ie-Monial van 20 tot 22 Mei as. het eeuwfeest gevierd worden der Instelling van het Heilig Uur. Z. D. H. de Blsschop van Autun heeft tot alle Bisschoppen een dringende bede ge richt om zooveel mogelfjk over de geheele wereld op 22 Mei as. het HeiHr Uur plech tig te houden, welk verzoek Z. H. Paus Plus XI warm heeft aanbevolen, den wensch uitsprekend dat daaraan allerwege zal worden voldaan, „omdat het gebed, en vooral het gezamenlijk en eerherstellend gebed tot het H. Hart van Jezus, van dag tot dag noodsakeiyker wordt en de zielen geen machtlger Voorspreker bezitten om hun eigen heil en dat der wereld te verwer ven”. Hy drukt de hoop uit, dat deze aan sluiting „by dit Heilig Uur, dat gehouden wordt om den vrede van Christus te be werken” algemeen zal zyn, en Z. H. de Paus verleent aan allen, die da&raan zullen meedoen, een bijzonderen Apostolischen Zegen. Naar aanleiding van het bovenstaande bevelen Wij by deze de devotie van het Heilig Uur' voor Ons Bisdom nog eens bij zonder aan en staan Wij toe, dat in alle kerken en kapellen der verschilldnde reli gieuze huizen, indiep dp Pastoor of Rector zulks wenscheiyk en nuttig acht, in den namiddag van 22 Mei een plechtig Heilig Uur wordt gehouden w»t ultsteUtng van het Allerheiligste in Ostensorio. t JOANNES. Zaterdagmiddag heeft prof. dr. J. F. van Bemmelen, hoogleeraar in de Zoölogie aan de Unlversitelt te Groningen, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, zyn afscheidscollege gegeven. Voor deze laatste les had hy tot onder werp gekozen: „Toekomstige dieren”. Na een harteiyk dankwoord van den Rector Magnificus, prof. dr. W. Aalders en een collegiaal afscheidswoord van prof. dr. H. C. Schoute als voorzitter van de facul teit van wis- en natuurkunde nam dr. Dan. de Lange Jr. uit Utrecht het woord namens het comité van huldiging. Onder luide instemming der aanwezigen deelde zpr. mede, dat er een fonds is bijeengebracht voor biogenealogisch onder zoek in Nederland. d.L familie-onderzoek op blologischen grondslag. Om de groote verdiensten van den schei denden hoogleeraar op dit terrein der wetenschap had het- comité aan dit fonds den naam van prof, van Bemmelen ver bonden. Naast het voortaetten van het familie onderzoek wil dit fonds 1 byeengebrachte materiaal voor de toekomst bewaren. Verscheidene buitenlandsche geleerden o.a. Eug. Fischer. Hermann Lundborg, Leon. Darwin en Rich. Hertwig droegen tot dit fonds by. Na een overzicht van prof, van Bemme- len's wetenschappeiyken arbeid overhan digde spr. den scheldenden hoogleeraar een album met de namen van hen, de tot het fonds hebben bygedragen. Namens phieche Herdenkingsbljeenkonut Des middags had In het Groot Audito rium der Leidache Academie de plechtige herdenkinsvertiMlering plaats, waar de feestrede werd uitgesproken door den aeer- eerw. hooggel. heer prof. dr. Joh. P. Stef fes uit München. Het Groot Auditorium was geheel gevuld met belangstellende genoodlgden. onder wie o. m. waren: Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, blsschop van Haarlem, met den secretaris van Z. D. H.. den zeereerw. heer Ph. W. Wichot; mgr. H. J. M. Taskin, pre sident van het Groot-Seminarie te War mond; de zeereerw. heer Fr. X Duynstea, OK83. als vertegenwoordiger van den hoogeerw. pater dr. 8. Th. Makaay 0 *8 A, provinciaal van de Augustijnen: X Exc. mr. P. J. Reymer, mr. F. E. Briët, cur. der Leidsche Unlversitelt; prof, dr. N. van wyk, rector-mag. van de Rijksuniversiteit te Lal den; prof. dr. Ph. Vogel, secretaris van den Academischen Senaat; de hoogeerw. heer dr. Th. M. Vlaming, de zeereerw. paters dra. Th. Vlaar O.E8 A. en W. S. Jurgens OJL8JL, resp. voorzitter on secretaris der commissie Augustinusjubllé; de hoog eerw. heer A. H. M. J Homulle, deken »a» Leiden; de zeereerw. heeren Th. M. Beu kers en L J. J. Leusen, pastoors te Lej^n; Hei Museum voer bet natSUek geopend Na de jaarvergadering van het bestuur heeft In tegenwoordigheid van een aantal genoodlgden de openstelling van het Ne derlandsch Persmuseum voor het publiek plaats gehad. De voorzitter, de heer J. H. Rogge, gaf een overzicht van de ontwikkeling van bet Persmuseum en een korte beschrijving van de tentoonstelling, die thans wordt gehou den. Geëxposeerd zyn exemplaren van de oudste krant in ons land, exemplaren van het oudste Amsterdamsche dagblad, dat thans nog bestaat, de oudste politieke krant in de hoofdstad, een der provinciale dag bladen, en voorts een groot aantal byson- dero oude kranten, het oudste nummer, dat In het Nederlandsch Persmuseum aanwe zig is. enz. Het ligt in de bedoeling steeds andere kranten te exposeeren. voorzitter de spoedig de zeereerw. pater mr. E. van der Helm OFM., te Katwyk aan eten Rijn; de aeer- eerw. prof. R R. Welschen OJ1, prof. dr. W. H. Keesom. Verder waren aanwerig vertegenwoordi gers van de Leidsche Studentenorganisa ties: van de Unie van R K. Btudentenver- eenlgtngen in Nederland en van de meeste der vereenigingen aftonderiyk. De praeses der R. K. Studentenvereenl- glng .jBanctus Augustinus”, de heer Frank, sprak op deae plechtige byeenkomst het openingswoord. Hierna gaf spr. aan den feestredenaar, den zeereerw. heer prof. dr. P. J. Steffes, hoogleeraar te Münster, het woord, die de herdenkingsrede hield. De praeses van Augustinus dankte aan het slot van deze rede prof. Steffes voor de heerlijke wyze, waarop hU allen tot een beter inzicht van den grooten heilige had gebracht. Hieran sprak de heer Frank woorden van dank tot alle aanwezigen met name tot heeren curatoren, den rector-magnlficus, den secretaris van den Academischen se naat, professoren. lectoren en privaat docenten en de leden van het gemeentebe stuur. Mgr. Aengenent dankte spr. voor de groote belangstelling, die Z. D. H. heeft getoond voor de vereeniging door de pontificals H. Mis te willen opdragen en by de herden kingsplechtigheid tegenwoordig te willen zyn. Ook minister Reymer zegde spr. dank, wyi Z- Exc.. ondanks zyn drukke ambts bezigheden, zoo welwillend Is geweest, ge hoor te geven aan de ultnoodiging van St. Augustinus. Na afloop van de vergadering bad in het .Eigen Huis" een ontvangst van genoodig- den plaats, waar ook mgr. Aengenent biyk van belangstelling gaf. Van zes uur tot half acht had in het .Eigen Huis" vervolgens een diner en des avonds een reünie plaats. Deser dagen hield de Dioc. R.K. Vrou wenbond zyn jaarvergadering in calë-res- taurant Rlche te Rotterdam, onder presi dium van mej. Toos Post. Overgaande tot de mededeelingen ver klaarde mej. Post nog eensnader de actie door den Vrouwenbond voor de nieuwe Kapel te Helloo en stelde vragen, die den afdeellngen gelegenheid geven, den stand van haar actie in dezen nader toe te lich ten. De federatie heeft een diploma ingesteld voor trouwe dienstvervulling. De Provinciale Commissie voor de Hygiëne voor Moeder en Kind keurde de benoeming van mevr. Peten als leidster der Moedercursussen goed. De Dioc. Bond is door zyn Commissie Zorg voor Moeder en Kind bezig om bemid delingsbureaus te stichten voor gediplo meerde Bakers in plaatsen, geschikt als cen tra vooi deze behoefte. Mevr. Verkooy, de Presidente var deze '•ommlssle licht dit na der toe Deze bureaux werken voor alle stan den. Vervolgens werd mevr. Ganzeboom gehul digd door de Voorzitster voor het pioniers werk door haar verricht en voor den krach tige) steun van haar ondervonden voor de/ Moedercursussen. Als souvenir werd df scheidende leidster een Deutsche vaas met bloemen aangeboden. Mej Post werd herkozen als bestuurslid by enkele candidaatstelllng. In de plaats van Mevr. Engerlng Is benoemd Mej. Buskens uit Rotterdam. By uitslag van de prestdente- stemming bleek, dat„Mej Tooa Post met al gemeene stemmen tot presidente herkozen was. Een voorstel van de afdeeling Haarlem doet de vergadering tot de volgende motie besluiten: „De diocesane R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem in vergadering byeen te Rotterdam, is van meaning, dat „De Katho lieke vrouw" geen blad Is voor kinderen, stelt de federate daarom voor de kinderru briek er uit te lichten of op 'n los blaadje te doen verschynen en gaat over tot de orde van den dag Na nog enkele vragen In het kort te heb.- ben beantwoord, sloot de voorzitster de ver gadering.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15