HERZIENING VAN DE GEMEENTELIJKE BELASTINGHEFFING w» r uSLCC SPORT EN SPEL Kunstmatige wolken VOETBAL Volendam IIA.R.C. 1 SO Ml MMMI - PROVINCIAAL NIEUWS Auto-races te Brookland ATHLETIEK 9MMMBMMI WARMENHUIZEN EGMOND-BINNEN Estafette loop dwars door Den Ha.<R Uit de grijze oudheid van het loopen en springen HEILOO ENKHUIZEN 31 as dreigend fevaar meer van b.v. f 300.— hy 9131.21 Rondvraag: het 4e niet bet Belgié neemt F- 8e 9e en alvorens bet tarief van belasting toe te passen wordt de huurwaarde vermindert met 255.— n 230.- 205.— 180— 155.— 130 „106— 80. 4. Af te schr. op Tomatenkisten 5. Af te schr. op Velllngsgebouw en terreinen Drie vliegmachines maken een rookgordijn tijdens een schijngevecht te Washington. Zij worden daardoor bij spoedig onzichtbaar. 28737.29 f 26912.42 de heeren P. A. Holtes. W. Visser, secretaris. „De Vooruitgang" ti f 345.— In de le klasse 220 195— 170.— 146.— 120.— 95— TO.— 45.— voor- opcenten maximum verdeeld, klassen gemeen- b. d( 2e 3e 4e 5e te 7e 8e 9e Tuinbonwvereenlging „De Noord” Bo vengenoemde vereeniging hield Vrijdagavond een algemeene vergadering in het café van den heer Wester. De opkomst was niet schit terend, wat onbegrijpelijk, is, daar alles, wat er behandeld wordt, in het belang is van de tuin- en groententeelt. De voorzitter, de heer W. Outher Jr. open de de vergadering met welkom. Spr. schetste In het kort de minder gunstige omstandig heden waarin wij zijn. Wel een groot ver schil bU t vorig jaarl Maar men moet.met nieuwen moed beginnen, hopende op betere tijden. Door den heer KI. Molenaar, secre taris der vereeniging werden de notulen ge lezen en zonder op- of aanmerking onder dank door den voorzitter geteekend. Door den voorzitter werd P. de Groot be noemd tot lid van de commissie, belast met het nazien van de rekening der C.V.V., wel ke de benoeming aannam. Behandeling der agenda der algemeene vergadering van de C.V.V. De geheele agenda werd afgehan deld, alhoewel een paar punten veel stof op wierpen en op de algemeene vergadering zullen worden behandèld. Rekening en Balans: Ontvangsten over 1929 Uitgaven over 1929 78.69 36 95 158 3.50 3-— „2.50 2.— 150 1— Inbraak Toen de heer O. te Wlmme- num zijn woning betrad, die eenige dagen onbewoond was geweest, bemerkte hij, dat daarin ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. Eenige laden van buffet en kas ten waren leeggehaald, en de Inhoud lag over den grond ultgespreld. Tot dusver is echter niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. De belasting naar den grondslag mobilair is niet verschuldigd wanneer de huurwaar de van het perceel niet meer bedraagt dan huurwaarde van van van dat het noodig is de ge- klasse voor de heffing van wil De start van de Britsche 24 aar-race weke te Brookland gehouden werd. 56 mededingen streden tegen elkaar, waaronder verschillende vrouwen. De Estafetteloop dwars door den Haag, die Zaterdag werd gehouden, had de vol gende uitslag: 1. A. V. 1923 In 21 mln. 12 2 5 sec. De ploeg bestond uit: Oostenneüer, van Bladeren, Hol ten, Vierhuis, Lyflander. Dijkmans, Zeegers, Meijer, Bergfelt en Van Rijn. in een gemeente der le klasse 14% 2e 14% 3e 14% 4e 14% 5e 14% 6e 14% 7e 12% 8e 10% 9e 8% 2. Pro Patrla in 21 mln. 42 9 10 sec. 3. Vlug en Lenig in 22 min. 3.3 sec. 4. A. V. A. C. 5. Trekvogels. 6. Hellas (Utrecht). 7. D. O. a A. v. 1923 verbeterde hierdoor het record met 23 seconden. 380.— In de 18 klasse 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e af te goten Stappen we van den tijd vóór onze Jaar telling over naar de middeleeuwen. Il n’y a qu ’un pas! Ook dan zijn we nog in de grij zen oudheid, alleen heeft zich het tooneel van den athletischen strijd verplaatst van de oude wereldzee naar de Noordzee-ellan- den, het Britsche Koninkrijk, waar athle- tiek al heel vroeg in de mentaliteit van het volk was iqgewerkt en daarin altijd is blijven voortleven. Hendrik V, Hendrik VIII en an dere vorsten waren athletiekbeoefenaars en de langzame statige hovelingen van thans waren toen meerendeels vlugge athleten. Uit weddenschappen d'e de edelen afsloten op vrienden, die hardliepen, ontstond langza merhand het houden van hardloopers (dus menschelijke renpaarden) die in wedstrijden tegen elkaar uitkwamen en zoo de eerste be- roepsloópers waren. In 1617 vaardigde James I het ..Book of Sport” uit, waarbjj slecnts enkele spelen op Zondag werden getolereerd en de ande ren slechts op werkdagen mochten worden beoefend. De Engelschen waren te enthou siast voor hun sport, tgaardoor de Zondags heiliging in het gedrang kwam! Ieder dorp, iedere stad had zijn speciale wedstrijden waaraan een kermis werd ver bonden. Curiositeitshalve schrijven we nier eenige nummers van zoo'n „Festival” af: klimmen in n met vet besmeerden paal (cm ham) heete thee drinken (om snuif), hard- loopen van oude vrouwen, vangen van een varken, waarvan de staart met groene zeep was besmeerd, zakloopen om een kaas. Ook sport! Toch vermakeiyk.’ De zomer nadert weer en daarmee is de tijd gekomen, dat de athleet zijn spikes op zoekt om zijn geliefkoosde sport te beoefe nen. Het loopen en springen om de eerste, de beste zyn, begint weer. Verhalen we iets uit de grijze oudheid, toen de eerste athletèn van hun kunnen blijk gaven. Gevoeglijk kunnen we aannemen, dat de Grieken de eerste sportbeoefenaars waren, daar zjj bepaalde spelen en wedstrijden hiel den. Deze lichaamsoefeningen hadden de harmonische ontwikkeling van lichaam en geest tot doel. Karakters en weerbare man nen werden gevormd. Iedere stad had zyn scholen, waar naast den geest ook het li chaam werd ontwikkeld. Uit ben, die gedu rende tien maanden goed hadden geleerd en met succes aan de gymnastische en athleti- tlsche oefeningen hadden deelgenomen, wer den de vertegenwoordigers voor de Nationale Spelen gekozen, evenzoo voor de Olympische Spelen, die iedere vier jaren werden ge houden en die door half Griekenland wer den bijgewoond. De mannelijke houding der athtieten bestelde^. de beeldhouwers, op de ge ls dengeen en hoe meer opcenten de gemeente er nog oplegt hoe sterker het belang aan den dag treedt, ae is voor de gemeente ook van groote be- teekenls was betreft de opbrengst. Zoowel 2500.— in de le klasse 2250— 3e 3000.— 3e 1750.— - 5e de opbrengst belangrijk stijgen of wel kan hli de opbrengst belangrijk doen vermin deren. De wet bepaalt dat voor de heffing der beiasting naar huurwaarde en meubilair de gemeenten in 9 klassen worden Vond tot heden de indeeling in plaats bjj de wet. voortaan zal de teraad dat moeten doen en wel vóór 1 Sep tember 1930. Heeft hij dit op 1 September Afschaffing alcoholische dranken. Al hier is opgericht een afdeeling van de Ne- derlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken. Als spreker trad op de heer j. Koelman, voorzitter der afdee ling Alkmaar 12 Leden traden toe tot de nieuwe af deeling. Het voorloopig bestuur bestaat uit H. de Kruif en in een gemeente der le, 3e t/m 5e klasse 14% 6e t/m 7e klasse 13% 8e 10% 9e 6% wordt geheven *naar De Personeele belasting is dus zeer af hankelijk van de klasse waarin de meente Is geplaatst. De rangschikking niet alleen zeer belangrijk voor die de belasting heeft te betalen 9578.85 De heer D. Groet vraagt of er ook nog uitbreiding komt van de goten in de veiling. De voorzitter zegt dat in het Bestuur daar nog niet over gesproken is, omrede het bestuur van meening is iets meer lossen. Daar de vergrootlng van de nogal wat kosten za! meebrengen. De heer C. Dekker Hzn. brengt even naar voren den toestand van de vaart bij C. de Moor, welke zeer moeilijk is te bevaren. Ook de heer Pubosch Pzn. klaagde over het vaarwater bij D. Paarlberg. De heer KI. Molenaar brengt nog even iets naar voren over het erwten veilen en Zegt, zooals dit het laatste Jaar is gegaan, kunnen wij er wel mee ophouden. -» ',De heer P. Slot spreekt ook nog zijn meening er over uit dat het gewenscht is 1930 nagelaten dan geschiedt de indeeling op voordracht van den Minister van Bln- nenlandsche Zaken. Gedeputeerde Staten gehoord, door de Koningin. Dese klassen-indeeling is zeer belangrijk Ze heeft invloed op de kinderaftrek, op het onbelast zijn voor huurwaarde en meubi lair. op het bedrag der belasting voor huur waarde en op de door de gemeente te hef fen opcenten op die belasting. Voor huurwaarde en meubilair wordt een kinderaftrek toegestaan by de wet voor ieder inwonend kind beneden den leeftyd van 20 Jaar. Die aftrek wordt niet toegestaan wanneer in een gemeente der le klasse een perceel wordt bewoond met een meer dan 2000.in de 2e klasse meer dan 1800.in de 3e klasse dan f 1600.etc. en de 9e klasse van meer dan f 400. De aftrek van de belasting voor huur waarde en meubilair bedraagt voor ieder kind van iemand die een perceel bewoont van: b.v. 250. de leiding. V. d. Mrulen en Vernietten zien den bal bij een schot va» Bastin hoog in den hoek van bet doei verdwijnen. hoofdsom als opcenten komen ten bate der gemeente. Ook bet heffen van opcenten is nog afhankelijk gesteld van de Massifi catie. Wanneer de opcenten op de Grond belasting tot bet maximum zijn opgevoerd, nJ. 80 opcenten voor gebouwd en 20 op centen voor ongebouwd kan de gemeente soeveel opcenten op de Personeele belasting beffen als haar goeddunkt en de Ryksregee- ring aannemelijk kan maken met het goed keuren barer verordeningen met dit behoud evenwel, dat indien de progressief worden geheven het aantal opeenfen gelegd wordt op aanslagen naar een huurwaarde van schoone vazen en potten schilderde men de gestalten der overwinnaars. Een Olympische zege was het hoogste ide aal van Griekenlapd's jeugd! Het loopen was by de Grieken in de eer ste plaats veel beoefend. Naast korte afstan den kende men de lange trajecten van 12, 20 of 24 .stadiën” één stadie was ruim 3.5 K.M.) zoodat dergeiyke „dubbele Marathon races” wel eens te veel van de krachten der deelnemers vergden en een zekere Spartaan Ladas na de overwinning dood neer viel). Naast het loopen. oefende men In het springen, waarby als-merkwaardigheid kan worden vermeld, dat men zich by het ver springen bediende van yzeren halters, die men op het moment van den sprong voor uit wierp, waardoor men grootere hoogte en betere richting verkreeg, dus ook verder sprong. (Wy vernamen, dat de beroemde verspringer de Hart Htibbart met dit hulp middel ongeveer een halven meter boven zyn record sprong). De secretaris las de notulen, welke wer den goedgekeurd. Hierna werd het vraagprogram voor de a.s. tentoonstelling behandeld. By punt 41, „Gevraagde ooilammeren”, stelde de heer Borst voor om alleen lam meren te vragen. De vergadering wilde die rubriek behou den, doch er werd aan toegevoegd als 42a: „Vier of meer lammeren, geboren in 1930”. By punt 47. „Bokken en geiten", stelde de heer Smits voor om gehoor te geven asm den wensch van den Kring Alkmaar en de afdee ling Heil» van den Bond van GeitAfokkers en aan deze ruorlek toe te voegen 48a en 48b en te vragen als groep: 1 bok en 5 melk gevende geiten en een Jongvee-groep van dezelfde samenstelling, geregistreerde dieren, eigendom van de leden van een fokvereeni- ging. Na een uitvoerige discussie werd het voor stel door het bestuur overgenomen en x. h. s. aangenomen. Als pryzen werden beschikbaar gesteld 3 maal f 7.50. terwyi de proqrammanummere 47 en 48. „de beste bok en geit", geregistr„ biyven bestan. De overige nummers van het vraagpro gram biyven evenals het vorig Jaar. Het concours-hippique begint om 13.30 uur. Om 4 uur komen demonstraties en spring concours van de Ryvereenlgmgen. Hieraan zullen deelnemen Helloo. Barsingerhorn, St. Maarten en Anna Paulowna. Op voorstel van den heer K. MuUs zal niemand meer worden toegelaten op de tentoonstelling dan met een kaart Voortaan zullen alle keurmeesters, leden van de rij- vereeniglngen en hunne geielders een kaart moeten toon en; die kaarten zullen vooraf aan de rUVfereenigingen worden gezonden Op deze wyze denkt men de fraude te keeren, dat tientallen zonder kaart op het terrein komen. Ook zal de gelegenheid tot stalling voor rij tuigen en auto’s i f 1- streng worden door gevoerd. In de rekening-commissie 1930 werden be noemd de heeren W. E. Borjeson, A. Zwart en O. Bakker Pz. en als plaatsvervanger C. Kuiper. By de rondvraag vroeg de heei Smits over leg met de tuinbouwcommissie om voor den tuinbouw meer interesse te krygen. Toezegging volgde. De heeren G. 8. Koomen. J. Admiraal Nz. en 8 Akkerman werden als commissie her benoemd. x De heer Van Generen wilde een afzooder- lyken organisator voor de tentoonstelling verloting. Voor belde wilde hU zich niet meer leenen. De voorzitter wil den heer Paarlberg het penningmeesterschap opdragen, om den heer Van Gemeren te ontlasten. Na een uitvoerige discussie werd deze split sing aan her bestuur opgedragen. Daarna sluiting. Volkenbondsdag Ter gelegenheid van de herdenking den Volkenbondsdag luidden Zaterdagmiddag een half uur lang de klokken hï deze gemeente. Voor het eerst mengden zich dit jaar ook de klokken van den toren der R K. kerk zich in het koor. Vrydagavond werd in het lokaal van den heer Helder een ver gadering gehouden door de tuinbouw vereeni ging „De Vooruitgang”. De vergadering was zuinig bezocht. De voorzitter, de heer Kel der opende de vergadering en heette allen welkom. De secretaris, de heer Akkerman, las daarop de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Hierna was gelegenheid tot het opgeven van sloffen waarvan de meeste der aan wezigen gebruik maakten. Tot 24 Mei kun nen de Jeden nog bestellen. Ook raffia werd besteld. Voorlezing ge schiedde der ingekomen inschryvlngen van brandstoffen. Door een drietal brandstoffen handelaren waren biljetten ingeleverd. De laagste inschryver was de heer 8 Morsch. die voor anthraciet Willem Sophie noteer de f 2.48. voor eierkolen f 1.38 en voor bri ketten f 2.23. te leveren in Juni De twee eerste per 75 Kg., de briketten voor 100 Kg. De brandstoffen werden aan den heer 8. Morsch besteld Hierna had de bestelling van brandstoffen plaats waar goed gebruik van werd ge maakt. Ook hiervoor bestaat nog een week gele genheid om te bestellen. Hierna deelt de secretaris mede dat groen te laden plaats heeft van 9 tot half 10 uur. De uitbetaling heeft in het vervolg plaats op den eersten en derden Maandag der maand om 8 uur ’s avonds in het lokaal van den heer Helder.. Tot dusver was be paald eiken Maandag, maar den afgeloopen Maandag was er niemand om geld te halen. Dit is zeer lastig. In den aardbelentyd wordt wekelijks uitbetaald. Ook werd verzocht, de bestelde stoffen by aankomst zoo gauw mogeiyk te halen. De voorzitter sluit hierna onder dank zegging de vergadering. L. E T. T. Zaterdagavond werd in het lokaal H. O. C. E. een vergadering gehouden door de vereeniging „Land- en Tuinbouw tentoonstelling", genaamd „Lett". De voorzitter, de heer S. Bakker Hzn., opende de vergadering en heette de aanwe zigen welkom. Gisteren speelde A. R. C. haar tweeden promotlewedstryd tegen de kampioenen der 2e klas B van den D. H. V B. en ook deze wedstrijd is <}por A. R. C. verloren. Laten wy er dadeiyk byvoegen onverdiend, want was de stand andersom geweest dan had dit de verhouding beter weergegeven. In ieder geval een geiyk spel had het zeker moeten zyn. A. R. C. speelde beter dan tegen D. S. 8.. maar het kleine en effectvolle terrein in Volendam speelde A. R. C. dikwyis parten. Als om half 3 scheidsrechter 8. Raap (by- gestaan door twee neutrale scheidsrechters) de aanvoerders by zich roept, wordt eerst Volendam II gecomplimenteerd met het be haalde kampioenschap in zyn afdeeling. waarby den aanvoerder bloemen werden aan geboden. Hierna wordt getoast. Volendam wint en verkiest met wind mede te spelen. Al dadeiyk biykt, dat beide elftallen elkan der niets toegeven, want van overwicht is geen sprake, wel pakt A. R C. flink aan, maar verder dan de achterhoede van Volen dam kunnen zy het niet brengen. A. R C. krijgt de eerste kans om te doelpunten, als de middenvoor zich door de goede verdedi ging heenwerkt, maar zyn schot wordt door den keeper gestopt. Direct hierna moest Donders handelend optreden, hetgeen hy goed doet. Dan zyn de doelen beurtelings in gevaar. By een aanval van A. R. C. is het den mldvoor. die keurig doorbreekt, maar Juist als hy wil schieten wordt hy gehaakt. De scheidsrechter laat tot ieders verwondering doorspelen en ook deze kans ging verloren. A. R. C. heeft het beste van het spel en als een ieder denkt, dat zy de leiding zal nemen, komt Juist het succes aan den an deren kant, wanneer de middenvoor in dui- deiyke buitenspelposltle den bal toegespeeld krijgt en met een hard en onhoudbaar schot de leiding aan Volendam geeft. 10. Nu pakt A. R. O. nog beter aan, maar hoe of zy ook werken, het mocht niet ge lukken voor rust verandering In den stand te brengen. Na de rust heeft by A. R. C. de rechts buiten met den rechtsbinnen van plaats ver wisseld en dit biykt al spoedig een verbete ring. Er gaat nu meer kracht van dezen vleu gel uit. Als er dan tien minuten is gespeeld, geeft de mldvoor den bal goed over aan den rechtsbinnen en deze, hoewel half met zyn rug naar doel gekeerd, geeft met een mooien omhaal den keeper geen kans en de stand is geiyk 11. Dit was een mooi doelpunt. Belde partyen werken nu hard verder. De backs van Volendam weten steeds de aan vallen van A. R C. te onderscheppen en met „Verre trappen hun terrein te zuiveren. 5 Een mooi schot van den A. R. C.-spt] gaf den "keeper nogal moeite, maar hy wist den bal nog Juist over de lat te tippen. De toe- gestane corner levert niets op Een straf schop even buiten het beruchte gebted wordt door een der backs van Volendam nog Juist van de iyn gekopt, om alzoo een zeker doel punt te voorkomen. Aan de andere zyde redt de rechtsachter ten koste vaneen corner. Deze levert voor A. R. C. geen gevaar op. De tyd verstrykt al meer en meer. Men verwacht een geiyk spel. Er is nog 8 minuten te spelen. De rechtsbuiten van Volendam zet dan keurig voor, de linksbinnen kopt mooi op doel, maar Donders is op zyn plaats en redt ditmaal uitstekend. By een volgenden aanval van Volendam ontstaat er in de achterhoede van A. R. C. een misverstand, waarvan de linksbinnen van Volendam weet te profiteeren, onhoudbaar Inschiet, en hiermede wederom zyn club de leiding bezorgt. Den resteerenden tyd is A. R. C. steeds In den aanval, maar het gelukt haar niet geiyk te maken. Als de scheidsrechter voor het laatst heeft gefloten, eindigt deze spannende en In goede verstandhouding gespeelde wedstryd met 21 In het voordeel van Volendam, waardoor zy meer kreeg dan haar toe kwam. A. R. O. telde drie invallers. Niettegen staande dat kunnen zy op een goeden wed stryd terug zien. De scheidsrechter was goed, hoewel zwakke oogenbllkken had. Nu dient A. R. C. haar twee laatste pro- motie-wedstryden te winnen, wil zy nog een kans behouden om in de eerste klas te ko men. Saldo per 31 December 1929 f 1284.42 Balans op 31 December 1929 gaf aan een Saldo-wlnst van 9578.85. Het Centraal Be stuur stelt voor de winst over het afgeloopen boekjaar ad 9578.85 aan te wenden als volgt: 1. 4% over het aandeelenkapitaal uit te keeren 184. 2. Af te schrijven op Bascules w 3. Af te schr. op Tomatenhobbel 1500. w W5°- R 1001L— 7e 750.— 500.— ro Wordt op de grondbelasting maximum getal opcenten geheven, dan mag bet getal opcenten op de Personeele bealsting niet booger zyn dan 80. Is het getal niet booger dan 50, dan is ook pro gressie uitgesloten. Geen belasting wordt geheven huurwaarde voor perceelen van niet meer dan 5.huur in de le klasse 4.50 R 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e met deze zaak door te gaan en zegt dat de ménschen die hier de erwten geveild hebben er het beste aan toe zyn. Er moet meer samenwerking zyn, want op de drukste dagen waren er hoogstens 30 monsters, wat volstrekt niet groot is. De voorzitter vindt dat ook dit punt op de algemeene vergadering naar voren moet worden gebracht. Ook de voorzitter had zelf nog iets; en wel over het verwyderen der struiken op de akkers, welke zeer nadeelig kan zyn voor een goed gewas. De heer P. Slot zegt dat hier een zetkool- regellng bestaat, het ligt op den weg zich daaraan te houden. Of dat het bestuur in overleg met den Burgemeester, door de Po litieverordening. daarin verbetering kan brengen, daar dit van groot belang is. De heer P. Mink vraagt naar de aardappe lenkeuring. waarop de heer P. Klant een be vredigend antwoord gaf. Vervolgens sluit de voorzitter onder dank voor de medewerking de vergadering. De wet regelende de financleele verhou ding tusseben het Ryk en de gemeenten nlaatst de gemeenteraden dit jaar voor zeer belangrijk werk. De gcmeenteiyke Inkomstenheffing moet grondig worden herzien. Was tot beden de vemeentelyke inkomstenbelasting of wat daarmede geiyk staat de heffing van op centen op de ryksinkomstenbelasting met een niet progressieve gemeentelyke inkom stenbelasting de sluitpost van de begrootlng en kon de heffing van een gemeentelyke inkomstenbelasting door toepassing van een vermenlgvuldiglngscyfer naar behoefte en rekening houdende met de opbrengst in een vorig jaar soms tot een belangryken druk worden uitgezet, met Ingang van 1 Mei 1931 is dit middel de gemeenten ontnomen. De groote ongelijkheid van den belastingdruk in de verschillende gemeenten wil genoemde wét opheffen. Voor de gemeentelyke inkomstenbelasting en/of opcenten op de Rijksinkomstenbelas- ting treedt in de plaats een andere belas ting naar het inkomen, een z.g. gemeente- fonds-belasting welke door het Ryk wordt geheven. De opbrengst wordt in een fonds gestort, waaruit de gemeen t-n een ultkee- ring per inwoner ontvangen. Grondslag voor deze belasting zyn de bronnen van Inkomen, waarvan de ryksinkomstenbelas ting wordt geheven; dezelfde aftrek voor kinderen vindt plaats als by de ryksin komstenbelasting, doch het tarief is anders geregeld. Over het geheele land uitgenomen de groote steden Amsterdam. Rotterdam en ’s-Gravenhage waarvoor voor de laagste klassen een kleine ajwykende regeling is getroffen, wordt van een gezin, bestaande uit man, vrouw en 2 minderjarige kinderen met een Inkomen, indien de gemeente Is geplaatst in de oérete klasse, van 1000- 1050 geheven, met een inkomen van 14001450 9, met een inkomen van 1960—2080 21, van 2560—2660 f 36 van 2960—3080 48. van f 3500—3600 63. van 4000- 4100 78. van 5000— 5100 114. van 6000—/ 6100 f 154. van 7000—7100 194. van 8000—8100 240, van 9000—9100 ƒ290. van 10.000— 10.100 340. van 14.100—14.200 582. van 15.000—15.100 636. van 50.000— 50.100 2736 en van 100 000—100.100 5736. Van hoogere Inkomens wórdt van het gedeelte boven de 10.000 6 pet. gehe ven. Is de gemeente geplaatst in de 2e klasse dan wordt van een Inkomen van gehuwden met 2 kinderen van 900950 1 en in de 3e klasse van f 800850 1 geheven en worden alle bovengenoemde cijfers van inkomens met respectieveiyk 100 en 300 verlaagd. Hieruit volgt, meente in de le de gemeentefondsbelasting te plaatsen men de laagste Inkomens zooveel mogeiyk sparen. By verordening door den raad vast te stellen, wordt de gemeente in een der 3 klassen geplaatst. Biyft de raad in gebreke zülk eene verordening vast te stellen, dan neemt de wet aan dat de gemeente in de eerste klasse is geplaatst. Over tarief en kinderaftrek heeft het plaatseiyk bestuur niets meer te regelen, doch wel de Massifi catie wat voor de lagere inkomen van be lang is. Behalve de ujtkeering uit bovenvermeld fonds ontvangen de gemeenten voor het ge mis hunner gemeentelyke inkomstenbelas ting 75 pct. van de opbrengst van de grond belasting en de geheele opbrengst van de Personeele belasting. Van deze inkomsten doet het Rijk afstand ten behoeve der ge meenten. doch rechtens biyven deze belas tingen als ryksbelastingen aangemerkt. Ten slotte keert het Ryk nog 75 pct. van de op 1 Januari 1931 geldende salarissen van den burgemeester en den secretaris uit tot een maximum van 3000 voor beiden Wanneer deze ryksuitkeerlngen de gemeen telijke inkomstenbelasting niet compensee- ren, dan kan de gemeente rechtstreeks voor zich zelf op de gemeentefonds-belas- tingopeen ten heffen en wel tot een maxi mum van 80. Deze opcenten-heffing mag progressief zyn. maar moet dan geleldeiyk stijgen In de wet is evenwel deze beperking gemaakt, dat het getal opcenten op de fondsbelasting niet hooger mag zyn dan bet getal opcenten dat op de hoofdsom der grondbelasting voor gebouwde eigendom men wordt geheven. Heft een gemeente b.v. 40 opcenten op de grondbelasting voor gebouwd, dan zal het maximum opcenten op de fondsbelasting in die gemeente ook 40 zyn. Omdat de gemeentewet het maxi mum aantal opcenten op de grondbelasting s voor gebouwde eigendommen op 80 heeft gesteld, is dat zelfde maximum ook van toepassing op de fondsbelasting. Kan met een heffing van 80 opcenten de begrootlng niet sluitend worden gemaakt dan mogen by wyze van uitsondering 100 opcenten wonden geheven onder voorwaar de. dat de opcenten niet progressief zullen zyn en dat alle belastingheffingen, die de gemeente ten dienste staan tot redeiyke bedragen zyn opgevoerd. Of de bedragen redelyk zyn, zal door de Ryksregeering na voorlichting door Gedeputeerde Staten nn het gemeentebestuur moeten worden be slist. Wanneer een gemeente 80 opcenten heft op de fondsbelasting en al haar andere heffingen onaangetast Iaat, zal de belas tingdruk voor bet grootste deel de ingeze tenen in een gemeente waar de belastingen niet hoog worden genoemd, dus in normale gemeenten, nauwelijks merkbaar verschil len. ofschoon inkomens boven 10000 voor bet meerdere met byna 11% worden belast. Deze gemeenten die al In balans stonden zullen in balans biyven staan, maar de druk in de zeer goedkoope ge meenten zal beduidend stijgen, terwyi die in de zeer dure gemeenten zeer zal afne men. Dit is de nivelleering welke de nieu we wet beoogt. Tot hiertoe speelt de gemeenteraad dan nog een vry passieve rol. Is hy niet te fis caal aangelegd dan zal hy de gemeente in de eerste Masse voor de fondsbelasting plaatsen. Plaatst hy de gemeente in de 2e of 3e klasse dan worden als 1 ware alle aangeslagenen respectieveiyk 1 en 3 klassen verhoogd en worden inkomens van 800 en 900— reeos belast. Hierdoor wordt de opbrengst van de fondsbelasting met de opcenten hooger en dit meerdere wordt dan aan de gemeente extra uitgekeerd. Mocht een gemeente tot beden op de ver mogensbelasting 100 opcenten beffen, met ingang van 1 Mei 1931 heft het Ryk op die belasting 50 opcenten ten bate van het ge meentefonds waaruit de gemeenten uitkee- rtngen per inwoner krygen. De gemeente mag voortaan voor zich niet meer dan 50 opcenten op deze belasting beffen. Hoewel de Personeele belasting als een rygidM»lasting aangemerkt biyft, beeft de gemeenteraad met betrekking tot deze be lasting zeer groote bevoegdheden verkre- gon. Maakt bU daar gebruik van dan kan t I n d b n o h vi VI V r ■■i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17