TJehkadai Oto Tóffee. tëuitenlandsch Q^Cieuws FEUILLETON C- MEMORANDUM .VAN BRIAND Ernstige boerenopstand Het Young-plan In werking gei De Universiteit te Madrid Ernstige dreigende gevaren De brand te Bergen Nog niet gebluscht van Pan-Europa Demonstratie te Berlijn De zuigeiingen-sterfte In Lubeck KORT NIEUWS De vervlaamschlng van het gerecht De macht van Sovjet-Rusland in China Het Chineesche hongergebied De toestand in Britsch-Indie Gemengde ^Buitenlandsche cBerichten Kannibalen-streek van Nat.-Soc. te Berlijn De beweging in Britsch Indië RADIO-OMROEP -- - DE ERFENIS VAN EEN PRINSES De onlusten te Shoiapoer De aanval op het zoutdepot Wadala Frltjof Nansens uitvaart Waanzinnige doodt hqar beide zoons Treinramp in Sovjet Rusland De Federatie van Europeesche Staren DINSDAG so MEI De derde Rünland-zone ontruimd tot September de de brand te Bergen is nog Briand 4 pen zijn: Opnieuw twee sterfgevallen Portret van Hindenburg mi»ma»kt Naar de „Voss. Z." meldt, Is bü een na- Franech of Vlaanuch? Dr Wtrth bun Ingeroepen voldongen een (Wordt vervolgd). peft in haar sta teerd. dat voor de in- De ryksmtaiister voor economische zaken, dr. Wirth, bracht de groeten dar rijksregee- rtng. HU verklaarde, dat de groote meerder heid van het Duitache volk den vrede en een >nd zou zijn k tot stand De politie heelt uitgebreide maatregelen genomen ter verijdeling van de tegen van daag beraamde invallen in de zoutfabriek van Wadala bij Bombay De verkeerde toepassing van het Calmette- procede heeft opnieuw twee sterfgevallen geêischt onder de In het kinderziekenhuis te Lubeck verpleegd wordende zuigelingen. Het aantal dooden is nu gestegen tot 13. Het aantal zieken dat Zaterdag 50 was, Is be langrijk grooter. i-Europa- de voor- .zal spre- dachte. ding, enkel Een onderzoek naar de onlusten te Sho iapoer heeft uitgewezen, dat de gepleegde gewelddaden niet het gevolg waren van een plotaelingen opstand van de Indische bevol king. doch voortkwamen uit een reeds lang van te voren voorbereid plan. De Commissie van Herstel Zaterdag gehouden' zitting gecoi alle voorwaarden, noodzakelUk werklngtreding van het Young-plan, vervuld zijn en dat Duitschland de schuldcertlficaten aan de Bank voor Internationale Betaling, overeenkomstig het Haagsch accoord, heeft overgedragen. De Minister-President heeft in overeenstemming met de verklaring der regeerlng aan de Kamer bevel gegeven tot ontruiming van de derde Rynland-zone. Het ontwerp tot hervorming van het ge recht In het Vlaamsrhe land Is in d» kamer- afdeelingen met 77 stemmen van de 121 stem men aangenomen. er nog meer dooden onder de puinhoo- gevonden worden. Ik ga dan te voetbü zulk mooi weer is het een wandeling van hier naar Grlsolre In orde, zei de notaris voldaan Doe als of gü thuis waart. Kijk, daar komt Paula aan! Mijnheer Rochebel ging vervolgens naar zijn kamer. Het meisje kwam naar René toe en reikte hem de hand. Ik bü blü u weer eens te zien, ver welkomde zü- Het is al zoo lang geleden Bü deze woorden kwam er een vreugde glans in haar oogen en op haar gelaat tee- kende zich een lichte blos af. Blüft ge vanavond hier? Ik moet wel. gaf René lachend ten ant woord. Mijnheer uw vader heeft mü gezegd, dat u daar op rekende. Misschien is zulks wat te veel gevraagd? O neen, zeker niet te veel. Tot nu toe heb ik u zoo weinig gegeven. Dat weinige is alles voor mü, hernam het meisje met neergeslagen oogen, want ik ken uw medelüden met mü- Medelijden! Dat alleen slechts Pau la? O, gü verdient meer dan medelüden en daarom geef ik u alles wat in mü is. dat gene »»t zich niet zeggen laat, maar het geen men raadt.... en in de oogen leest.... Beiden zwegen een wijle nu zü de innig ste. diepste gevoelens van hun hart beleden hadden. Voortaan waren zü beiden slechts door één gedachte, door één vreugd bezield hun liefde. Nabü Wakefield (Engeland) is een auto tegen een muur te pletter gereden. Vier personen werden gedood, twee m*r gewond. Heden heeft na een rouwplechtigheld In de Universiteit de bezetting van het stoffelük overschot van Prltjof Nansen plaats gehad. De kist was voor het Universiteitsgebouw op een catafalk opgesteld, waaraan groote scharen kinderen voorbijtrokken. Aan de rouwplechtigheid namen de fami lie van Nansen, het Nporsche Koninklük Huis, de regeering, het corps diplomatique en vele buitehlandsche geleerden deel. Een onafzienbare stoet volgde de kist naar het crematorium. In het dorp MundeLstrup in Jutland heeft de vrouw van een veehandelaar haar belde zoons van 10 en 12 jaar met een bül ge dood en vervolgens den hals afgesneden. Vervolgens poogde zü zich zelf van het leven te berooven. Zü werd echter door haar man gevonden, voordat het leven geweken was. In het gebied, waar de hongersnood hevig heerscht, is een boerenopstand uitgebroken. Vierduizend ultgehonderde boeren hebben de stad Sjan overvallen en geplunderd en daarna de geheele stad in brand gestoken. Vooral de magazijnen met levensmiddelen werden leeggehaald, o.a de rüstvoorraden. die bestemd waren voor de noodlüdende gebie den. Vervolgens deden de boeren een aanval op de stad Hoekon. doch hier werden zü. na een strijd van drie dagen, door de bezettings troepen teruggedrongen. Verscheidene hon derden personen werden gedood. De boeren verklaarden, dat zü, in geval zü geen levens middelen kregen, willen emigreeren naar een provincie, die niet - onder den hongers nood leed. Naar aanleiding der op het oogenblik te Berlijn vergaderende internationale confe rentie heeft de Pan-Europa Union gister avond een demonstratie gehouden. De raai waar de demonstratie gehouden werd was versierd met vlaggen van alle Europeesche staten. De reeds lang dreigende aanval op het zoutdepot van Wadala heeft Zaterdag plaats gehad. Er vond een gevecht met de politie plaats, dat het Zondagmiddag duurde en eindigde met de arrestatie van 400 vrijwil ligers. Uit Bombay wordt nader hieromtrent gemeld. dat in den atgeloopen nacht nabü het zoutdepot een soort schullspel tus- schen politie en vrijwilligers werd gespeeld, waarbij het af en toe tot vechtpartijen kwam Aan ge zien de zoutdepots gelegen zijn, ver deeld over een afstand van zes vierkante mülen. waren de omstandigheden den op standelingen zeer gunstig. Groepen van on geveer 20 vrijwilligers trachtten steeds weer op onbewaakte punten door het politle- cordon te dringen, doch meestal werden zü door patrouDes terug gewezen. De tactiek der politie was ei op gericht, zoo weinig mogelük tot arrestaties over te gaan. De opstande lingen-trachten echter, zooveel arrestaties te provoceeren, dat alle arrestanten In de ge vangenissen uit den omtrek geen plaats meer zouden kunnen vinden. Zü zijn hierin ook. toen de politie geen anderen uitweg meer zag Jan tot arrestatie over te gaan, geslaagd, en de Raad van het Nationaal Congres te Bombay beschouwt dit resultaat dan ook als een overwinning voor de geweldtoosbeidspo- Ullek van den aanhang van Ghandl. Nader wordt uit Bombay gemeld, dat het den aanhangers van Ghandl bü hun aanval op het zoutdepót van Wadala gelukt is. groote hoeveelheden zout in handen te krijgen. De Raad van het Al-Indisch Nationaal Congres heeft in een heden gehouden geheime zitting besloten, noo meer vrijwilligers naar Wadala te zenden. Vijfhonderd man vrijwilligers staan gereed om naar Wadala te vertrekken. En dezen avond was het feest voor harten. Tot aan het souper bleven zü samen pra ten op een bank In het park en wreed klonk de bel die hen eindelijk naar tafel riep. Mijnheer Rochebel wachtte hen daar met den glimlach op het kalme, vrlendelüke ge laat. als opgetogen over het geluk züner kin deren Voor eenige uren werden alle zorgen en angsten vergeten en gaf men zich over aan de zoetheid van het zich één vo-ien met hen die men liefheeft. Deze zeiazaw» avond in een tijd van pünlüke verwik*'iingen, was als de rust der oase, na den ve»«oeien- den woestüntocht. Tegen negen uur, toen René er over dacht om te vertrekken, haalde hü een étui van Russisch leder uit zün zak, nam daar voor zichtig een kostbare kunstvolle broche uit en reikte deze aan het meisje met een glim lach vol edele beloften. Nü wü voor God reeds verloofd zün, zoo begon hü met trillende stem en onze harten voor gansch het leven vereenigd zün. verstout ik mü, lieve Paula, u dit souvenir aan te bieden Het meisje slaakte een kreet van blijde verrassing. Een terwül een licht rood haar wangen kleurde, sprak zü met vaste stem: Ik neem het aan. Nu was hun verloving feit. moet ons geluk dan uitgesteld worden. Ik spreek tot u openhartig; sta mü toe, dat ik u alles zeg. wat ik denk. Indien men hier gevaar loopt in het kasteel, is het dan niet voldoende, dat slechts één daaraan bloot gesteld staat? Münheer Rochebel staarde peinzend voor zich uit. Vanaf het begin van het onderhoud had de jonkheer bemerkt, dat zün trekken droeviger werden en meteen iets stugs en hardvochtigs kregen. Zeker, begon bü elndelük. en zün stem trilde lichtelük. zeker, ik heb als een egoïst gehandeld, door dat arme kind te veroor- deelen tot een bestaan zoo vol angst en gevaar. Maar hoe kan IX zonder haar nog leven? Haar te zien, te hooren is voor mü. wat de zon is voor de natuur Ik stel uw gevoelens voor haar zeer op prijs. maar ge loof mü. laten we nog wat wachten. Dit laatste woord sprak hü met zooveel klem en beslistheid uit. dat René het niet alleen nutteloos, maar zelfs gewaagd achtte nog langer zün ideeën te verdedigen. Ik geloof ook wel. dat zü van u houdt dus, misschien laterhebt wat geduld. Wachten, geduld hebben, die woorden schenen de gedragslün van dien buitenge wonen man te beheerschen. René dacht, dat de flnancieele kwestie niet vreemd was aan zün weerstand. Büna begon hü spüt te gevoelen het edel moedige aanbod van münheer en mevrouw de Qrisolre, die hun vermogen te züner be- De geweldige niet gebluscht. Een verdere uitbreiding var. het vuur is weliswaar niet meer te vree zen, doch in de eerste dagen zal van volkomen blusschlng wel geen sprake zün. daar de brandende kolen-, olie- en teer-opslagplaatsen natuurlük moe ten uitbranden. Behalve 45 étagewoningen zün vele op slagplaatsen en zakenhuizen in vlammen op gegaan. J0. Dat weet ik niet, maar het is een au thentiek bewüs. niet waar? De notaris was bleek geworden. Reeds had hü gemeend dat geheel deze vreeeeiyke droom voorbü was. doch nu deden zich weer nieuwe verwikkelingen voor Wie kon daar iets van begrüpen? De opening in den muur van de bergplaats scheen er klaarblükelük op te wüzen, dat het vermogen van den ouden graaf geroofd was en nu kwam dit zonderling document het tegendeel beweren. 'bt u alles goed gelezen, waarde heer, vroeg René. Ja....! zei de ander langzaam en na- ften trend .Ik ben er absoluut zeker van dat dit fortuin verborgen ligt in een vertrek op de eerste verdieping. Mün inlichtingen bepalen zich hiertoe." Met deze woorden eindigde het schryven Maar van wlen heeft dat bureau deze correspon den tie Daar weet Ik niets van. Ik heb den HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-Uhx 8.159.30 Gramofoonpl. 11.30—ta.co Godsdienstig halfuurtje 12.0013.15 Politieber. 13.15i-H. Concert door K.R.O.-Trio 1.153.00 Gramofoonpl. а. oo3.00 Vrouwenuurtie 4.005.00 GsamofoonpL 5.00—6.00 Concert. Mevr. Th. Stokvis, sopraan. Mei. Julie Dalmer coloratuur-zangeres, Fr. Boshart, pianobegeL 6.016.15 Nieuwsber. in het Esperanto б. 156.45 Gramofoonpl. 6.457.15 Cure sus Kerklatijn 7.157.45 Ir. L. J. M, Feber Causerie 7.458.00 Politieber. 8.0111.00 Concert door het K.R.O.- Orkest m. m.’v. Dameskoor 11.0013.00 Gramofoonpl. HILVERSUM. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 13.C02.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintet a.oo3.00 Gramofoonpl. 3.004.00 Knipcursus 4-004.30 Gramofoonpl. 4.305.00 De- butantenuurtje. Zang en fluit 5.306.00 Diner muziek uit Café „Moderne” te A'dam 6.00 Tijdsein. Daarna Vervolg diner- muziek 6.30 Koersen 6.457.15 Mr. J, H. v. Doorne „De rechtspositie van den belastingbetaler” 7.157.45 Mr. F. C. v. Geer „De wettelijke regeling van het Accountantswezen" 7.458.00 Gramo foonpl. 8.00—9.00 Kamermuziek door de Concertgebouw-Kamermuztek^Vereen. 9.0011.00 Concert door het Omroeporkest 10.00 Peisber. 10.15 Voortz. concert 11.00ia.00 Gramofoonpl. DA VENTRY, 15544 M. 10.35 Mor genwijding 11.0511-50 Veertiende jaar- lijksche meeting van de Women’s Institutes Federation t3.ao Gramofoonpl. 13.30 Kerkdienst 1.15 Orkestconcert 2.20 Televisie-uitz. 3.35 Gramofoonpl. а. 50 Uitx voor scholen 4.50 Cinema- orkest en -orgel 5.35 Kinderuurtje б. 30 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Orgelspel door W. S. Vale 7.30740 Lezing 745 Lezing 8.05 Concert. Orkest, Dennis Noble, bariton 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.05 Toe spraken to-35 Dansmuziek 11.30— 13.30 Dansmuziek. PARUS .RADIO-PARIS 1735 M. 1x508.30 Gramofoonpl. 4-05 Orkest concert en soli 8.30 „Das Dreipiadler- haus”. Operette op muziek van Schubert. Orkest en solisien. LANGENBERG, 473 M. 7.357.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10.35n-35 Gramofoonpl. 1x30 Gramofoonpl. 1.35a.50 Concert. Orkest en sopraan 5.50—6.50 Gramofoonpl. 8.309.30 Concert. Orkest en piano 9.30. ..Schlager". Hoorspel van F. Warschauer en J. Stem- Muzik. geïllustreerd. KALUNDBORG, 1153 M. 13.30—xao Orkestconcert 3.305.30 Concert. Orkest en piano 5.305.50 Kinderuurtje 8.30—9.30 Orkestconcert 10.0510.30 Piano-recital 10.40—11.35 Concert. Zang en strijkkwartet. BRUSSEL, 508,5 M. 5.30 Trio-concert 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Or kest en solisten 10.15 Dansmuziek 8.35 (Op golfl. 338,3 M.) Concert georgani seerd door de SAROV. ZEESEN. 1635 M. 6.5013.50 Le zingen 12.501.15 Gramofoonpl. 1.153.30 Lezingen 3.30—3.50 Gramo foonpl. 3.50—3.30 Lezingen 3.30 3.50 Gramofoonpl. 3.50—4.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.508.20 Lezin gen 8.30 Concert. The Hampton Institute Choir Ne ger koor9.50 „Licht und Schatten". Bezoek aan een groote stad bij nacht 10.50 Lezing en berichten. Een incident over het gebruik der talen deed zich in de kamerafdeeling, voorgezeten door den heer Boeckz, waarin beraadslaagd werd over het ontwerp op de vervlaamschlng van het gerecht, voor. De heer Boeckz sprak Nederlandsch, wat den heer Ernest, socialist, en teverm secre taris van de afdeeling. niet beviel en uaar- De punten van bet wnarotel De Fran^che regeerlng heeft 4 punten op gesteld. Wü lichten daar o.a uit: s De noodzakelükheld van een verdïtag ter ojisteUing van den grondbeginselen der mo- reele unie van Europa en ter plechtige be krachtiging der solidariteit. In een formule, welke zoo liberaal mogelük zal worden ge houden. zullen de onderteek^nende regee- ringen zich verplichten in regelmatige bü- eenkomiten voeling met elkaar te houden om alle de haar intercssecrende vraagstuk ken te onderzoeken. Het tweede punt behandelde de noodza kelijkheid eener organisatie, welke de Euro- peesche Unie de haar ter vervulling van haar taak verelschte organen waarborgt. Als representatief en verantwoordelük orgaan wordt de instelling eener Xuropeesche Con ferentie" voorgesteld, die uit vertegenwoor digers van alle Europeesche Volkenbonds staten zal bestaan. Ter vermüding van elk overwicht moet de voorzitter dezer confe rentie jaarlüks wisselen. Voorts wordt een uitvoerend orgaan voorgesteld in den vorm van een permanent politiek comité, dat slechts jilt een bepaald aantal leden zal be staan, en het studie-orgaan zoowel als het werktuig tot handelen der unie zal vormen. Dit comité moet in Genève zetelen, waar zü» gewone zittingsperioden met die van den Volkenbondsraad «ouden kunnen sa menvallen. Ook het voorzitterschap daar van zou bü toerbeurt geschieden Een van de eerste werkzaamheden van het comité dient te zün: eenerzüds de voor bereiding van den toekotnstlgen Europee- schen Statenbond, anderzijds de opstelling van het program voor de Europeesche sa menwerking. het onderzoek van de kwesties.’ welke de Europeesche gemeenschap in het bijzonder betreffen en nog niet door den Volkenbond behandeld zün. en in het bij zonder het invloed oefenen op de Europee sche regeeringen ter bespoediging van de uitvoering der Volkenbondsbeslulten. Voor de bestuurs-technlsche voorbereidin gen der zittingen wordt een secretariaat voorgesteld, dat in den beginne telkens aan de regeerlng. die het voorztltterschap be kleedt, kan worden overgedragen, later als permanent secretariaat te Genève dient te (worden ingericht. schikking stelden, niet aangenomen te heb ben. Hü was echter te ridderlük en bügevolg te trotsch om op een genomen besluit en gegeven woord terug te komen. Zoo kwam hü er elndelük toe met eenige overtuiging dat woord te herhalen, dat hem eerst zoo ontstellend en vreemd in de ooren klonk: Laten we wachten. Tegen zes uur stond de jonkheer op om te vertrekken. Gü blüft vanavond toch hier, nietwaar? vroeg de notaris minzaam. Onmogelük, gaf René te kennen, mor gen moet ik een lastige zaak bepleiten en daarop moet Ut mü nog voorbereiden. Schijnbaar teleurgesteld hernam de kas teelheer: Kom! neen, neen hoor! Gü kunt zoo niet gaan, mün dochter wacht al een week op u en rekent er nu vast op dezen avond met u door te brengen En ge zoudt Font- Aulade willen verlaten zonder haar zelfs gezien te hebben? Zoolets zou zü u nooit vergeven, besloot hü half lachend, half ver stoord. Maar de zaak die Ikopperde de advocaat, die reeds in zün besluit begon te wankelen bü de gedachte Paula anders ver driet aan te doen. Die zaak is al lang In orde, daar durf ik om wedden. Ge kunt dus tegen tien uur vanavond vertrekken. Intusachen tal Ik een boodschap naar Grisolre sturen om te laten zeggen, dat ik u vanavond hier houdt. Om half elf züt ge dan daarginds, nietwaar? Welnu, goed dan. stemde de ander toe. Te Johannesburg is mevrouw Anna van Zül, 113 jaar oud. overleden. Zü was de oudste blanke vrouw in Zuld-Afrlka en ver- moedelük de laatste der „voortrekkers" van 1830. De correspondent van dè „Times" te Riga meldt dat er volgens een bericht uit Moskou op 30 Mei een Chlneesch sovjet-congres zal bijeenkomen ,Jn een der sovjetgebieden”, waarmee volgens den correspondent wel be doeld za.1 zün in China zelf, daar de commu nistische leiders en de communistische pers in Moskou tegenwoordig voortdurend de uit drukkingen „Srfvjet China”, .Sovjet autori teiten in China” en ..de Chineesche sovjet- regeerlng'' bezigen met betrekking tot ge deelten van China, waar volgens de berichten .xoode” troepen het bestuur op zich hebben genomen. Het congres zal volgens het be richt uit Moskou worden bügewoond door vertegenwoordigers van de Chineesche com munistische partü en „roode" vakvereénlgin- gen en het doel is een centrale sovjet-regee- ring te orgaïilseeren voor alle Chineesche steden en gebieden waar „rooden" er in ge slaagd zün vasten voet te krügen. Volgens Moskou heeft „sovjet-China” op het oogenblik 13 .geregelde roode legers”, die 124 districten bezetten, elk leger met een- gemiddelde sterkte van ongeveer 5000 man. Afgescheiden van de „geregelde roode legers” zün er roode partügangers. die nog 38 dis tricten bezet houden. Deze in totaal 162 districten zün voornamelük gelegen in de provincies Hona. Hoepel, Hoenan, Kwangsi, Kwantoeng enKiangsL Moskou, zoo wordt nog verder in het be richt gezegd, eischt de onvoorwaardelüke ge hoorzaamheid van alle Chineesche commu nisten aan de aanwijzingen van de Komin tern (de communistische intematlónalei. Het congres heeft opdracht het nalaten door de Chineesche communistische party te brengen om de U.8B.R. voldoende te steu nen bü het geschil over den Chineeschen Oosterspoorweg en de militaire operaties in Mantsjoerüe. In dit verband heeft de Ikki (het Centrale Executieve Comité van de In ternationale) verwüten gericht tot Tsjen Toe Hsioe (den vroegeren leider der Chineesche communistische partü) en hem enkele weken geleden naar Moskou ontboden om uit te leggen waarom hü de bevelen van Moskou tüdens dit geschil heeft in den wind ge slagen en met name waarom hü geen ge- wapenden opstand heeft op touw gezet en de Chineesche soldaten niet heeft overreed actief de zijde te kiezen van het roode leger, in overeenstemming met het operatie- plan. hem door de Komintern gegeven. Tsjen Toe Hsioe heeft thans aan de Komintern geschreven dat hü weigert naar Moskou te gaan en daarbij verklaard, dat het eeff groo te fout van hem geweest is. zich zoo lang aan de Komintern onderworpen te hebben. De sovjétpers noemt hem nu een ..Chinee sche Trotzkl". brief dezer dagen ontvangen. Ik denk dat Graaf de Gerly den schat eveneens gezocht heeft, en na vergeetsche pogingen, de hulp van specialisten op dat gebied heeft. Dus? vroeg de kasteelheer. Dus. ik besluit uit hetgeen ik zie, dat het best mogelük is. dat dit gat hier in den muur gemaakt is om u op een dwaalspoor te brengen. Ja. maar Enfin, onderbrak de advocaat hem geestdriftig, ik wil u bü het zoeken helpen. Misschien is het dwaas te hopen, maar als er iets wurdevols in deze muren zit. dan kunnen wü dat goed gebruiken.niet voor mü self, ziet u, voegde hü er lachend aan toe. Deze woorden waren de inleiding voor de ernstige onderhandellngen. waarvoor hü nu het beste oogenblik gekomen achtte. Ofschoon een weinig bedeesd, sprak hü voor de eerste maal met den notaris over Paula en bekende hem zün liefde voor haar, die met haar edel en fün hart den rijkdom en het geluk van zün leven zou uitmaken. Waarde vriend, antwoordde münheer Rochebel geroerd, ik dank u voor de eer. welke gü mü bewijst, maar och, laten we wachten tot de horizon wat opklaart. Laten wü eerst eens wat tot rust komen en de gebeurtenissen afwachten. René echter drong aan. Waarom zoudt u nog dralen? Onee ver- eeniging beeft immers uw goedkeuring, «n tegen deze protesteerde. Doch de heer Boeckx stoorde zich niet daaraan en ver klaarde dat hü het recht had de debatten uitsluitend in het Nederlandsch te leiden. De socialist Brunfaut meende eveneens te moeten protesteeren, doch dé voorzitter be riep zich nogmaals op zijn recht. Brunfaut verklaarde hierop dat hü een protest bü het Bureau der Kamer zou indienen. In verband hiermee willen wü wüzen op wat de heer Boeckx dezer dagen in ..Het Laatste Nieuws” schreef naar aanleiding van het verwyt van Herman Vos. dat sommige social. Vlaamsche Kamerleden in de Kamer Fransch spreken. Boeckx schrijft, dat In de Kamer vrü veel Nederlandsch wordt gesproken, maar hü geeft toe. dat in de afdeellngen en commis sies, waarin met gesloten deuren wordt onderhandeld, de Vlamingen meestal Fransch spreken. Hoe komt dat? Omdat de voorzit ter. secretaris of verslaggever van die com missie geen Vlaatnach verstaat. Wat baat dan een in het Vlaamsch uitgesproken argu ment. vraagt hü. Wie teekent- het op. wie brengt het in de algemeene vergadering? Liever zwüg ik meestal dan. schrijft hü. maar hieronder lüdt de waardigheid der Vlamin gen, besloot hü. Het ligt echter niet buiten hun macht dit euvel te verheljien. ..Geenszins. Het volstaat daartoe, net als in openbare vergadering, zich te doen gelden in de eigen taal. En lang nou het niet duren of. - De verwachtingen In het slot van het memorandum wordt gezegd, dat de Frnnsche regeerlng het noo- dig heeft geacht zich om zuiver practiaebe beweegredenen aan een zoo elementair mo- gelüke opvatting harer vragen te houden. Het komt er niet op aan met één slag een ideaal gebouw op te richten, doch veeleer zich voor elke vooropgezette meenlng te. hoeden en zich practisch met de feitelüke verwezenlüking van een eersten aanloop tot duurzame solidariteit der Europeesche re geeringen bezig te houden. De Fransche regeerlng verzocht om be antwoording harer vragen en óm toezending van opmerkingen en -voorstellen tot 15 Juli van dit jaar. Nooit was bet uur gunstiger en nooit was het dringender „om een werk van opbouw in Europa te verrichten. Eens gezind zün om te leven en te groeien, dat is de gebiedende noodsakelijkheld, waarvoor de volken van Europa voortaan staan. Naar uit Moskou gemeld wordt. Is giste ren op bet traject Petroeawodsk een D. trein met een goederentrein in botsing geweest. Een 25-tal wagons en de locomotief weiden zwaar beschadigd. Volgens offlcieele berichten werden er tot dusverre 2 personen ddod geborgen, terwül er 18 gèWond zün. Het is niet onmogelük. gemeenscbappeiykien opbouw van Europa wenachte. In het verloop van zün rede sprak dr Wlrth toen nog eenige woorden, ter na gedachtenis van het vredeswerk van den overleden rüksmlnister van buitenlancteche zaken Stresemann. welke woorden door de aanwezigen staande werden aangehoord. De voorzitter der Unipn. Graaf Couden- hove CaJergl wees op het memorandum van Briand. waarmede Europa aan een keer punt in zün geschiedenis is gekomen. De Pan-Europa-idee begint zich te verwerke- lüken. De vroegere Engelsche minister der do minions en de koloniën Amery, zette uit een. dat het niet in het belang van het Britsche wereldrijk was deel uit te maken van een Pan-Europa, doch dat het des te meer in het belang van Ekigeland was om tot samenwerking te komen In de groote wereldproblemen, wanneer de Europeesche problemen door nauw Europeesche samenwer ken werden opgelost. De voormalige Zuid- Slavtsche minister Nlntsjitaj behandelde -het probleem ..Volkenbond en Pan-Europa”. waart>ü hü opmerkte, dat het niet in de laatste plaats aan den Volker) te danken wanneer Pan-Eurc aou komen. Vandaag wordt een tweede demonstratie geaouden. waar oa malige Fransche minister Lpucheu ken. In het memorandum van Briand inzake j de organisatie van een Europeeschen Vol kenbond wordt uitvoerig herinnerd aan de besprekingen te Genève op 9 September l?2a, waarbij de vertegenwoordigers van 27 Europeesche staten, leden van den Volken bond. de kwestie van .een soort bondsver- houding tusschen de Europeesche volken hebben onderzocht en de noodzakelykheid ervan eenstemmig hebben erkend. Den ver tegenwoordiger van Frankrijk werd destijds °PWédragen in een memorandum aan de betrokken regeeringen de vragen voor te leggen, welke onderzocht dienden te wor den. zich van de meenlngen der regeeringen te vergewissen en een rapport daarover uit te brengen, dat ter gelegenheid van het bü- eenkomen der eerstvolgende Volkenbonds- vergadering aan epn Eurojreesche confe rentie zou worden voorgelegd. - De noodzakelijkheid van een permanent stelsel eener bü verdrag vastgestelde soli dariteit voor de rationeele ontwikkeling van Europa blijkt reeds alleen uit de voorwan r- den voor de veiligheid en het welzijn van van Europa. Zelfs de werking --1 zou in Europa op wan de volken 1- van den Volkenbond ernstige hinderpalen kunnen stuiten, neer niet spoedig tegenover de territoriale verbrokkeling een compensatie in den vorm eener solidariteit wordt gesteld, welke het mogelük maakt zich elndelük bewust te worden van de geografische eenheid van Europa, en in het kader van den Volken bond dusdanige regelingen voor bepaalde gebieden te treffen, welke in het pact van den Volkenbond worden aanbevolen. in afdeeling en commissie, kent spoedig elke voorzitter, elke secretaris, elke verslaggever genoeg Nederlandsch om den Nederlandsch- sprekende zoo niet te woord te staan in die taal, dan toch te begrüpen en dus het Neder- Swudsi~he woord evenzeer in aanmerking te nemen als het Fransche. Dit is reeds nu met «jnprr dan één Waal in de Kamer het geval. van een uitsluiting van de Walen van de ambten van voorzitter, secretaris of verslag gever ts dus geen sprake. En de Neder- landsch-onkundlgen. Inziende hoe zü onmo- geiyk de gevoelens en standpunten kunnen vertolken van een afdeeling of van een com- 1 missie, waarvan zij niet alle leden verstaan, zullen zich misschien aangesnoord voelen om zoodra morel Ijk een leemte in de door hun mandaat van hen geétschte wetenschappen te dempen. Elk Vlaamsch Kamerlid kan hen. tot hun geruststelling, de versekering geven,- dat de kennis van een tweede taal nooit aan ierhand's „eentaligheid" heeft afbreuk ge daan." Het voorbeeld heeft Boeckx thans in commlssïë^ voor rechtszaken gegeven. tlonaal-soe. büeenkomst te Ahrensfeld (bij Berlün) rükspresident Hindenburg op een ecnmdeiykc wüze beleedlgd Een schilderij van den rükspresident in de uniform van generaal-veldmaarschalk, werd in den tuin van een restaurant opgehan gen. Een nationaal-aoc. stak het beeld de oogen uit en vernielde het verder, onder het ge juich der omstanders. Daar by moet geroe- „Judas de verrader” en „Dat is de redder van Oost-Pruisen”. Daarna werd het achilderü verbrand. De politie been een onder zou», uig*- steld. De Senaat heeft definitief besloten Madrlleensche Universiteit tot September te sluiten, daar de studenten met het oog op de oorspronkelijk op Maandag bepaalde her opening nieuwe onlusten hadden aangekon- dlgd. Het gaat er geenszins om een Europee sche groep buiten den Volkenbond te vor men. integendeel: de Europeesche be langen onder het toezicht en in den geest van den Volkenbond met elkaar in over eenstemming te brengen. De verwezenlü king van een Europeesche Bondsorganisatie zal zich steeds bü den Volkenbond aanslui ten. Er zün inderdaad bepaalde kwesties zoo zegt het memorandum verder die Europa In het byzonder betreffen en welke de Europeesche staten zelf afzonderiyk en rechtstreeks wenschen te behandelen In het belang van den vrede. Een van de dingen, die het te vormen verbond zich tot taak stelt, is het voorbereiden en het bevorderen Van de doeltreffendheid van den Volken bond in Europa. Het Europeesche Verbond zou geen nieuwe instantie voor de regeling van juridische geschillen vormen; het kan in dergelijke aangelgenheden ten hoogste •dvlseerend optreden. Zelfs iti feitelüke Valjrenbondsaangelegenheden zou het Euro- peesch Verbond van groot nut kunnen zün. indien het een gimstigen bodem kweekt voor vredelievende oplossingen of de uitvoe ring der Volkenbondsbeslulten in de prac- tük vergemakkelijkt. De vertegenwoordiger van Frankrijk is er Van den aanvang af op bedacht geweest elke dubbelzinnigheid bü zyn initiatief tot de eerste Europeesche büeenxomst te ver- müden, door het standpunt te bepleiten dat alleen leden van den Volkenbond er aan dienen deel te nemen Evenmin als de Vol kenbond kan de Europeesche organisatie tegenover eenigerlei groep in een ander we relddeel of in Europa buiten den Volkenbond staan. De arbeid dient in vol vriendschap- peiyk vertrouwen te geschieden te zamen met andere staten of andere staten groepen, die bü de universeele ontwikkeling des vre- des belang hebben. De politiek van Euro peesche eensgezindheid is het absolute te gendeel van die, welke vroeger in Europa de vorming van tolunles bepaalde, welke in werkelykheid slechts een strüdwerktuig wa ren. De kwestie moet duidelijk onderge schikt worden gemaakt aan de leidende ge- dat de Europeesche bondsverhou- waaraaar wordt gestreefd, in geen opzicht inbreuk op de aouverelne rechten van een staat-medelld mag maken. De overeenstemming moet op den grondslag van volkomen souvereiniteit en politieke onafhankelijkheid geschieden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2