ster! herziening Fa. GEBR. VAN DER MEER Het adres voor Schilderijen VAN DE GEMEENTELIJKE belastingheffing STER-TABAK door zijn heerlijken geuren fijnen zachten smaak het rooken van een pijp tabak populair heeft gemaakt^ Denk daaraan.wanneer ge begint met het rooken van een pijp. Dan zal dadelijk Ster tabak Uw merk zijn. X TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 19 MEI 1930 NederL Staatsloterij HOOGE PRIJZEN PROVINCIAAL NIEUWS TABAK MAAKT ’ENDEN EGMOND-BINNEN KUNSTHANDEL ZILVERSTRAAT h. OUDEGRACHT - TeL 781 WARMENHUIZEN BLOKKER ASSENDELFT ANDIJK wWw::? HEILOO SCHAGEN Nagekomen Kerkbericht ENKHUIZEN ZUID-SCHARWOUDE Sla-olie, Boter-olie, Bakkers-olie, Raap olie, Patent-olie, Machine-olie, Smeer-oiie Cylinder-olie, Medicinale oliën Aetherische oliën enz. N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel „VR TESIA” v. h. Zaadmarkt CASTRICUM ENKHUIZEN BOVENKARSPEL Hieruit merken we op, dat de invoer in A Af te schr. op TocjatenUsteu lö8,— KALVF.RDIJK WARMENHUIZEN ALKMAAR 1 9131.21 Rondvraag: derlandsche Vereeniglng tot afschaffing het L de opbrengst belangrijk doen vermln- Vrijdagavond werd vorig jaar soms tot een belangrijken van den van b.v. 300. deelt geheven belasting van Bo- Breda. Ujk’belasting T wanneer een perceel 78A9 36 95 bestuurslid len hebben v een 5. Af te schr. op Veilingsgebouw en terreinen Inbraak Toen de heer O. te Wimme- num zijn woning betrad, die eenlge dagen onbewoond was geweest, bemerkte hy, dat daarin ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. Eenlge laden van buffet en kas ten waren leeggehaald, en de Inhoud lag over den grond uitgesprekL Tot dusver is ge ls ge- van wil voor- Deze den de begrooting gemeentelijke van een en een Tulnboawvereeniging „De Noord” vengenoemde vereeniging hield Vrijdagavond een algemeene vergadering In het café van den heer Wester. De opkomst was niet schit terend. wat onbegrijpelijk is. daar alles, wat er behandeld wordt, in het belang is van de tuin- en groententeelt. De voorzitter, de heer W. Gather Jr. open de de vergadering met welkom. Spr. schetste in het kort de minder gunstige omstandig heden waarin wij zijn. Wel een groot ver schil bjj *t vorig Jaar! Maar men moet met nieuwen moed beginnen, hopende op betere tijden. Door den heer KI. Molenaar, secre taris der vereeniging werden de notulen ge lezen en zonder op- of aanmerking onder dank door den voorzitter geteekend. Door den voorzitter werd P. éfe Groot be noemd tot lid van de commissie, belast met het nazien van de rekening der C.V.V.. wel ke de benoeming aannam. Behandeling der agenda der algemeene vergadering van de C.V.V. De geheele agenda werd afgehao- deld. alhoewel een paar punten veel stof op wierpen en op de algemeene vergadering zullen worden behandeld. Rekening en Balans: Ontvangsten over 1929 2873729 Uitgaven over 1929 26912.42 ling Alkmaar. 12 Leden traden toe tot de nieuwe af- deellng. Het_ voorloopig bestuur bestaat uit H. de Kruit en Trekking van Maandag 19 Mei. No. 9160 f 1500. No. 5832 1 1000. - Noe. 3776. 8865 en 20552 elk f 400. Nos. 18443 en *0206 elk f 200. NOS. 3857 4924 6427 8989 9909 12994 1308* 14586 15310 en 19582 elk f 100. - Benoemd In de gehouden vergadering van de Commissie tot wering van Schoolver zuim is In de bestaande vacatures voorzien door de benoeming van den heer C. Deken tot voorzitter en den heer H. J. Caro tot se cretaris dier commissie. Verkooping Van den heer Kloosterboer aihier zijn door notaris Keiser de volgende perceelen geveild: 1. Een nieuwgebouwd woonhuis met garage, voor en achtertuin, groot 420 Are. Hoogste bieder de heer Walbeek f 6900 2. Een schuur met stalling' voor 18 stuks vee. gelegen achter perceel 1. Hoogste bieder de heer Walbeek f 900. 3. Een perceel weiland, gelegen achter per ceel 2, groot 1 H.A. 26 cJt.. Hoogste bieder de heer Walbeek f 6900. Perceeelen 1, 2 en 3 ge combineerd staande op f 14.700 werden niet af gemijnd. 4. Een boerenwoning met erf, groot 921 Are. Hoogste bieder de beer Jb. Leguyt. Afgemijnd door den heer G. Schots alhier op f 5600, naar men ons mededeelde voor het Godshuis te Krommenie. Nieawe bouwterreinen. Ook In het land Van de fa. P. Vriend en Zonen is een aan vang gemaakt met het graven van de nieu we parallelgracht en t In orde maken van de bouwterreinen ten Noorden van de nieu we wegen. de voor bij het kosten wellicht af te goten van van dan f 1600.etc. en de 9e klasse van meer dan 400.—. De aftrek van de belasting voor huur waarde en meubilair bedraagt voor leder kind van Iemand die een perceel bewoont van: b.v. 250.— In een gemeente der le klasse 14% 2e 14% 3e 14% 4e 14% 5e 14% 6e 14% 7e 12% 8e 10% 9e 8% taris is voorgelezen, wordt De voorstellen over het worden hierna besproken, dat de vereeniging iy Vergeet niet, dat 2e 3e 5e 6e 7e 8e 9e echter niets vermist De politie stelt onderzoek in. Afschaffing alcoholische dranken. Al hier is opgericht een afdeellng van de Ne- derlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken. Als spreker trad op de heer J. Koelman, voorzitter der afdee- i-tl DINSDAG, Joanna Jacoba Maria Oorbeek- Broers. WOENSDAG 9 uur voor Bruidegom en Bruid. TrompVerlaat. DONDERDAG W Melten en Aafje Tames. VRIJDAG tot zekere intentie. ZATERDAG, Geertruida Kranenburg. DINSDAG, half 8 Jac. Bleeker. WOENSDAG, half 8 Jac. de Pater. DONDERDAG, 10 uur Bruidegom en Bruid. VRIJDAG, half 8 ter Theresia. ZATERDAG, half 8 Maarten de Vries. Donderdag 7 uur Lof met Rozenhoedje. Zaterdag, 5 uur biechtgelegenheid. Gemeenteraad In een korte raadszit ting Is Vrijdagavond gestemd over de bepa ling van het vermenlgvuldiglngscljfer. waar over vorige week de stemmen staakten. Het voorstel van B. en W. (1.15) werd thans met 43 verworpen; voor de wet houders en de beer Zeeman Hierna werd de factor op 1 bepaald met dezelfde stem menverhouding. Volksonderwijs Gisterenavond werd in de Rustende Jager een algemeene vergade ring gehouden van Volksonderwijs. De lei ding was als altijd in handen van den heer Aukes. De opkomst was ditmaal matig. In zyn openingswoord wees de voorzitter er op wat Volksonderwijs in het belang van het openbaar onderwijs heeft gedaan in het afgeloopen jaar, vooral in verband met de actie tegen het besluit van den Raad om schoollokalen beschikbaar te stellen voor de chr. school, welke actie nog niet ten einde is gebracht, want thans is het chr. school bestuur in beroep gegaan, nadat de actie van Volksonderwijs niet als geslaagd mag worden genoemd, evenwel het wachten is nu op het beroep inzake het niet aanvaar den van de aangeboden schoollokalen. Hierna complimenteert hij den heer Nijs- sen. hoofd van de o. 1. school te Bakkum, die deze week in alle stilte zijn 40-jarig jubilé vierde als onderwijzer. De ho;ofdschotel van den avond was de rede van den heer Helllnga te 's-Graven- hage, hoofd eener schooi aldaar, over: Nieu we strocmlngen in Onderwijs en Opvoeding. Vooral wees hij met groeten nadruk op het opvoedkundige gedeelte. Ook wees hij op welke wijze de vredesgedachte bij de jeugd kan en moet aangekweekt worden. Deze rede die op overtuigende wijze werd voorgedragen, werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd en bet was te meer jammer daarom, dat zoo weinigen aan den oproep hadden gehoor gegeven. Hierna was het meer prettige en aange name aan de orde en hoorde we achereen- volgens zangnummers van de dames Geuze- broek en Bakker en de heeren d. Vlies, hetzij te samen of als duo of solo waarbij te bespeuren was. dat hier geschoolde zang ster.’ en zangers hun kunst vertolkten. Als declamators hoorden we de heeren H. Schipper, lid van den Raad en Boschman die poëzie en proza zeer mooi declameerden, waarbij ons raadslid met enkele rake en mooi voorgedragen schetsen uitblonk, waar mede niet gezegd wordt dat de heer Bosch man niet goed voldeed. Alles bijeen genomen een mooi geslaagden avond. L. E. T. T. Zaterdagavond werd in het lokaal H. o. C. E. een vergadering gehouden door de vereeniging „Land- en Tuinbouw tentoonstelling’’, genaamd „Lett”. De voorzitter, de heer J. Bakker Hm., opende de vergadering en heette de aanwe zigen welkom. De secretaris las de notulen, welke wer den goedgekeurd. Hierna werd het vraagprogram voor de a.s. tentoonstelling behandeld. Bij punt 41, „Gevraagde ooilammeren”, stelde de heer Borst voor om alleen lam meren te vragen. De vergadering wilde die rubriek behou den. doch er werd aan toegevoegd als 42a: „Vier of meer lammeren, geboren In 1930”. Bij punt 47, „Bokken en geiten”, stelde de heer Smits voor om gehoor te geven aan den wensch van den Kring Alkmaar en de afdee llng Heiloo van den Bond van Geltenfokkers en aan deze rubriek toe te voegen 48a en 48b en te vragen als groep: 1 bok en 5 melk gevende geiten en een jongvee-groep van dezelfde samenstelling, geregistreerde dieren, eigendom van de leden van een fokvereeni- King. Na een uitvoerige discussie werd het voor stel door het bestuur overgenomen en z. h. s. aangenomen. Als prijzen werden beschikbaar gesteld 2 maal f 750. terwijl de programmanummers 47 en 48, „de beste bok en geit”, geregistr., blijven bestan. De overige nummers van het vraagpro- gram blijven evenals het vorig jaar. Het concours-hlpplque begint om 12.30 uur. Om 4 uur komen demonstraties en spring concours van de Rljvereenlgingen. Hieraan zullen deelnemen Heiloo, Barslngerho.-n, 8t. Maarten en Anna Paulowna. Op voorstel van den heer K. Mtrijs zal niemand meer warden toegelaten op in een gemeente der le, 2e t/m 5e klasse 14% 6e t/m 7e klasse 13% 8e 10% 9e 6% Geen belasting wordt geheven naar huurwaarde voor perceelen van niet meer dan 5.— huur in de le klasse 4.50 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e op de grondbelasting niet het maximum getal opcenten geheven, dan mag het getal opcenten op de Personeele bealsting niet hooger zijn dan 80. Is het getal niet hooger dan 50, dan is ook pro gressie uitgesloten. Zilveren bruiloft van het raadslid Do Vries De heer de Vries met zijne echt- genoote vierden deze week hun zul! veren bruiloft. Wij zouc’en dit feit op zich zelf niet vermelden, ware het niet dat van verschil lende zijden de heer de Vries hulde en dank Is gebracht voor het vele dat hy hier in verschillende organisaties door zijn trouwe hulp op vele plaatsen door zijn kalme en bezadigde leiding heeft weten te bereiken voor velen van zijn standgenooten. Van de verschillende vereenigingen waren dan ook belangrijke bewijzen van dank aan de wo ning gebracht in den vorm van het een of andere nuttige cadeau, maar vooral hebben burgemeester, wethouders, raadsleden, se cretaris en directeur van de bedreven hem een bewijs willen geven hoezeer hij ook in hun kring hoog geacht worden. Wethouders, secretaris en directeur bedrijven, de burge meester was plotseling verhinderd, hebben bovendien persoonlijk het zilveren paar wil len gelukwenschen. Des avonds werd door do fanfare D. I. U. van Duin en Bosch, waar van de heer de Vries mede jaren lid en is. een serenade gebracht. Al- medegewerkt om den heer de Vries op deze wijze een blijk van waardee- ring en hoogachting te geven. Volkenbondsdag Ter gelegenheid van de herdenking van den Volkenbondsdag luidden Zaterdagmiddag een half uur lang de klokken In deze gemeente. Voor het eerst mengden zich dit jaar ook de klokken van den toren der R.K. kerk zich in het koor. de tentoonstelling dan met een kaart Voortaan zullen alle keurmeesters, leden van de rlj vereenlgingen en hunne geleiders een kaart moeten toonen; die kaarten zullen vooraf aan de rljvereenlgingen worden gezonden Op deze Wijze denkt men de fraude te keeren, dat tientallen zonder kaart op het terrein komen. Ook zal de gelegenheid tot stalling voor rij tuigen en auto’s k f 1.— streng worden door gevoerd. In de rekening-commissie 1930 werden be noemd de heeren W. E. Borjeson. A Zwart en O- Bakker Pz. en als plaatsvervanger O. Kuiper. Bij de rondvraag vroeg de heer Smits over leg met de tuinbouwcommissie om voor den tuinbouw meer interesse te krijgen.. Toezegging volgde. De heeren G. S. Koomen, J. Admiraal Nz. en 8. Akkerman werden als commissie her benoemd. De heer Van Gemeren wilde een afzonder lijken organisator voor de tentoonstelling en verloting. Voor beide wilde hij zich niet meer leenen. De voorzitter wil den heer Paarlberg het penningmeesterschap opdragen, om den heer Van Gemeren te ontlasten. Na een uitvoerige discussie werd deze split sing aan het bestuur opgedragen. Daarna sluiting. Raadsvergadering Een vergadering van den Raad dezer gemeente werd gehouden Vrijdag 16 Mei. Tegenwooidig alle leden. De voorzitter de heer W. C. van burgemeester opent de vergadering. Alvorens een aanvang wordt gemaakt met het behandelen der punten voorkomende op de agenda feliciteert de voorzitter mede na mens de vergadering den nestor der verga dering den heer C. Rood met de pauselijke onderscheiding Spreker hoopt, dat de heer Rood nog tal van jaren het hooge onder- scbeidlngsteeken moge dragen, (applaus). Hierna •’■ortlen de not”ien ‘der vorige ver gadering onveranderd goedgekeurd. Komt in behandeling het verslag van de Broekerhaven over 1929. de heeren P. A. Holtes, W. Visser, secretaris „De Vooruitgang” n het lokaal van <fen heer Helder een ver- idertng gehcvden door de tulnbouwvereenl- -De Vooruitgang De vergadering was bezocht. De voorzitter, de heer Hel lende de vergadering en heette allen De secretaris, de heer Akkerman, las daarop de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd Hierna was gelegenheid tot bet opgeven van sloffen waarvan de meeste der aan wezigen gebruik maakten. Tot 24 Mei kun nen de leden nog bestellen. Ook raffia werd besteld. Voorlezing ge schiedde der Ingekomen Inschrijvingen van brandstoffen. Door een drietal brandstoffen handelaren waren biljetten Ingeleverd. De laagste Inschrijver was de heer S Morsch, die voor anthraclet Willem Sophie noteer de f 2.48, voor eierkolen f 138 en voor bri ketten f 2.23. te leveren In Juni. De twee eerste per 75 Kg de briketten voor 100 Kg. De brandstoffen werden aan den heer S. Morsch besteld. Hierna had de bestelling van brandstoffen plaats waar goed gebruik van werd ge maakt. Ook hiervoor bestaat nog een week gele genheid om te bestellen. Hierna deelt de secretaris mede dat groen te laden jalaats heeft van 9 tot half 10 uur. De uitbetaling heeft In het vervolg plaats op den eersten en derden Maandag der maand on^ 8 uur ‘s avonds In het lokaal ilder.. Tot dusver was be paald eiken Ma|Ötaag, maar den afgeloopen Maandag was er niemand om geld te halen. Dit Is zeer lastig. In den aardbeientijd wordt wekelijks uitbetaald. Ook werd verzocht, de bestelde stoffen bij aankomst zoo gauw mogelijk te halen. De voorzitter sluit hierna onder dank zegging de vergadering. bW de opbrengst belangrijk doen vermin deren. De wet bepaalt dat voor de heffing der belasting naar huurwaarde en meubilair de gemeenten In 9 klassen worden verdeeld. Vond tot heden de Indeellng in klassen plaats bij de wet. voortaan zal de gemeen teraad dat moeten doen en wel vóór 1 Sep tember 1930. Heeft hij dit op 1 September 1930 nagelaten dan geschiedt de indeellng op voordracht van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Gedeputeerde Staten gehoord, door de Koningin. Deze klassen-indeellng Is zeer belangrijk Ze heeft invloed op de kinderaftrek, op het onbelast zijn voor huurwaarde en meubi lair. op het bedrag der belasting voor huur waarde en op de door de gemeente te hef fen opcenten op die belasting. Voor huurwaarde en meubilair wordt een kinderaftrek toegestaan bij de wet voor leder Inwonend kind beneden den leeftijd van 20 jaar. Die aftrek wordt niet toegestaan In een gemeente der le klasse c;_ wordt bewoond met een huurwaarde van meer dan 2000.— in de 2e klasse meer dan 1800 in de 3e klasse meer dan f f 957885 De heer D. Groet vraagt of er ook nog uitbreiding komt van de goten in de veiling. De voorzitter zegt dat in het Bestuur daar nog niet over gesproken is, omrede het bestuur van meening is iets meer lossen. Daar de vergrooting van de nogal wat kosten zal meebrengen. De heer C. Dekker Hzn brengt even naar voren den toestand van de vaart bij C. de Moor, welke zeer moeilijk Is te bevaren. -&Ök de heer Pubosch Pzn. klaagde over hel vaarwater bij D. Paarlberg. De heer KJ. Molenaar brengt nog even iets naar voren over het erwten vellen en zegt, zooals dit het laatste jaar is gegaan, kunnen wij er wel mee ophouden. De heer P. Slot spreekt ook nog zijn meening er over uit dat het gewenscht is met deze zaak door te gaan en zegt dat de menschen die hier de erwten geveild hebben er het beste aan toe zijn. Er moet meer samenwerking zijn, want op de drukste dagen waren er hoogstens 30 monsters, .wat volstrekt niet groot is.’ De voorzitter vindt dat ook dit punt op de algemeene vergadering naar voren moet worden gebracht. Ook de voorzitter had zelf nog iets; en wel over het verwijderen der struiken op de akkers, welke zeer nadeelig kan zijn voor een goed gewas. De heer P. Slot zegt dat hier een zetkool- regellng bestaat, bet ligt op den weg zich daaraan te houden. Of dat het bestuur in overleg met den Burgemrester. door de Po litieverordening. daarin verbetering kan brengen, daar dit van groot belang is. De heer P. Mink vaart naar de aardanne- lenkeuring, waarop de heer P. Klant een be vredigend antwoord gaf. Vervolgens sluit de voorzitter onder dank voor de medewerking de vergadering. 1929 iets geringer was dan die van het vorig jaar. De Invoer in 1929 werd ongunstig beïn vloed door den vroeg Invallenden en langdu- rigen winter Voorts dat meer en meer gebruik gemaakt wordt van den overhaal. De invoer over de kaal bedroeg 5227 (v. j. 6656) ton, 56 (v. j. 678) scheepston riet en over den overhaal 17409 (v. j. 16713) ton, 190 (v. j. 1684) scheepston riet. 420 (v. j. leege vaten, 79 (v. j. 117) leege vaartuigen en 150 (v. j. 590) pak zakken. De uitvoer van groenten in 1929 in verge lijking met 1923 en vorige jaren was zeer ge ring, wat ten deele werd goedgemaakt door den belangrijken uitvoer van bloembollen. De uitvoer over de kaai bedroeg 1785 (V. j. 1909) ton De uitvoer over den overhaal 13329 (v.j, 12959) ton. Hierna wordt zonder stemming besloten de begrooting voor den dienst 1929 te wijzi gen. Komt in behandeling de benoeming van een onderwijzer aan de O.L. School. B. en W. dienen de volgende voordracht m: 1. P W Kooyman te Wjjk aan Zee. 2. J. Boon te Enkhulzen. 3. C. Fremstra te Klmswerd. Uit de gehouden stemming blijkt dat no. 1 de heer Kooyman is benoemd met algemeene stemmen. Zonder stemming wordt besloten tot vast stelling der verordening: tot het doen verval len van de heffing der personeele belasting naar de grondslagen dienstboden, .warden en pleizlervaartuigen in de gemeente Boven karspel. Hierna wordt zonder stemming besloten tot vaststelling der veordening: betreffende de classificatie van de gemeente Bovepkars- pel voor de heffing der personeele belasting. Komt in behandeling de rekening van de Broekerhoven over 1928 met een batig slot van t 555.17. Zonder stemming voorts besloten de reke ning goed te keuren. Komt in behandeling de begrooting voor den dienst 1931 voor de Broekerhaven. Deze begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 34560. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten niet hebben goedge keurd het raadsbesluit, waarbü aan den heer van den Berge ein beloonlng was toegekend als waarnemend hoofd der O. L. School. Bij de rondvraag merkt de heer Erankena op, dat de bestrating voor den hinkel van den heer Elders nog niet Is hersteld. Gaarne zou hij zien, dat hierin spoedig eenlge verbe tering werd aangebracht. De Voorzitter deelt mede, dat dit punt reeds met den opzichter is besproken. Spre ker hoopt in de volgende vergadering een berekening te kunnen voorleggen van de kosten van verbetering, daar dit ook op meerdere plaatsen noodlg is. Vervolgens deelt de heer Frankena mede, dat spoedig de aardappelcampagne weer zal aanbreken. Alsdan zou ingeveflge de bestaande leror- dening r» oces-verbaal moeten worden opge maakt. tegen allen, die de aardaopelsoort „Bintje” hebben verbouwd. Spreker zou het willen voorstellen de ver ordening in te trekken of op te schorten tot nader order. De voorzitter deelt mede, dat nog geen officieele mededeelingen hieromtrent ontvan gen zijn van den Plantenziektenkundigen dienst. Zoolang deze dienst zich hierover niet heeft uitgesproken zullen geen processen verbaal worden opgemaakt. Mocht inmiddels bericht worden ontvan gen, dan zou hierover later kunnen worden gesproken. Hierna sluiting. De wet regelende de financleele verhou ding tusschen het Kijk en de gemeenten plaatst de gemeenteraden dit jaar voor belangrijk werk. De gemeentelijke Inkomstenheffing moet grondig worden herzien. Was tot heden de gemeentelijke inkomstenbelasting of wat daarmede gelijk staat de heffing van op centen op de rUksinkomstenbelasting met een niet progressieve gemeentelijke inkom stenbelasting de sluitpost van en kon)de heffing van een inkomstenbelasting door toepassing vermenigvuldigingscüfer naar behoefte rekening houdende met de opbrengst in vorig jaar soms tot een belangrijken druk worden, uitgezet, met ingang van 1 Mei 1931 13 dit middel de gemeenten ontnomen De groote ongelijkheid van den belastingdruk In de verschillende gemeenten wil genoemde wet opheffen. Voor de gemeentelijke inkomstenbelasting en /of opcenten op de Rljkslnkomstenbelas- ting treedt in de plaats een andere belas ting naar het inkomen, een zg. gemeente- fonds-belasting welke door het Rijk wordt geheven. De opbrengst wordt in een fonds gestort, waaruit de gemeenten een ultkee- ring per inwoner ontvangen. Grondslag voor deze belasting zijn de bronnen van Inkomen, waarvan de rijksinkomstenbelas- ting wordt geheven; dezelfde aftrek voor rUksln- anders eere van de H. Saldo per 31 December 1929 1284.42 Balans op 31 December 1929 gaf aan een Saldo-winst van f 9578.85. Het Centraal Be stuur stelt voor de winst over het afgeloopen boekjaar ad 9578.85 aan te wenden als volgt: 1. 4% over het aandeelenkapitaal uit te keeren 184. 3. Af te schrijven op Bascules 3. Af te schr. op Tomatenhobbel kinderen vindt plaats als by de komstenbelasting, doch het tarief Is geregeld. Over het geheele land uitgenomen de groote steden Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage waarvoor voor de laagste klassen een kleine atwykende regeling Is getroffen, wordt van een gezin, bestaande uit man, vrouw en 2 minderjarige kinderen met een inkomen, indien de gemeente is geplaatst in de eerste klasse, van 1000— 1050 1 geheven, met een Inkomen van f 14001450 9, met een inkomen van 1960—2080 21, van 2560—2660 36 van 29603060 48. van 3500—3600 63, van 4000—4100 78. van 5000— 5100 114, van 6000—6100 f 154. van 7000—7100 194, van 8000—8100 240 van 9000—9100 ƒ290, van 10.000— 10.100 340, van f 14.100—14.200 582 van 15.000f 15.100 636. van f 50.000— 50.100 2736 en van 100.000—100.100 5736. Van hoogere inkomens wordt van' het gedeelte boven de 10.000 6 pet gehe ven. Is de gemeente geplaatst in de 2e klasse dan wordt van een inkomen van gehuwden met 2 kinderen van 900—950 1 en in de 3e klasse van 800—850 1 geheven en worden alle bovengenoemde cytërs van inkomens met respectievelijk 100 en 200 verlaagd. Hieruit volgt, dat het noodig is de meente in de le klasse voor de heffing de gemeentefondsbelasting te plaatsen men de laagste inkomens zooveel mogelijk sparen. By verordening door den raad vast te stellen, wordt de gemeente in een der 3 klassen geplaatst. Biyft de raad in gebreke zulk eene verordening vast te stellen, dan neemt de wet aan dat de gemeente in de eerste klasse Is geplaatst. Over tarief en kinderaftrek heeft het plaatseiyk bestuur niets meer te regelen, doch wel de klassifl- catie wat voor de lagere Inkomen van be lang Is. Behalve de uitkeering uit bovenvermeld fonds ontvangen de gemeenten voor het ge mis hunner gemeenteiyke Inkomstenbelas ting 75 pct. van de opbrengst van de grond belasting en de geheele opbrengst van de Personeele belasting. Van deze inkomsten doet het Ryk afstand ten behoeve der ge meenten, doch rechtens biyven deze belas tingen als ryksbelastlngen aangemerkt Ten slotte keert het Ryk nog 75 pet van de op 1 Januari 1931 geldende salarissen van den burgemeester en den secretaris uit tot een maximum van 3000 voor belden Wanneer deze ryksuitkeeringen de gemeen telijke inkomstenbelasting niet compensee- ren, dan kan de gemeente rechtstreeks voor zich zelf op de gemeentefonds-belas- tingopcenten heffen en wel tot een maxi mum van 80. Deze opcenten-heffing mag progressief zijn, maar moet dan geleideUjk stijgen. In de wet is evenwel deze beperking gemaakt, dat het getal opcenten op de fondsbelasting niet hooger mag zyn dan het getal opcenten dat op de hoofdsom der grondbelasting voor gebouwde eigendom men wordt geheven. Heft een gemeente b.v.j<ö opcenten op de grondbelasting voor gebouwd, dan zal het maximum opcenten op de fondsbelasting in die gemeente ook 40 zyn. Omdat de gemeentewet het maxi mum aantal opcenten op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen op 80 heeft gesteld, is dat zelfde maximum ook van toepassing op de fondsbelasting. Kon met een heffing van 80 opcenten de begrooting niet sluitend worden gemaakt- dan mogen by wyze van uitzondering 100 opcenten worden geheven onder voorwaar de, dat de opcenten niet progressief zullen zijn en dat alle belastingheffingen, die de gemeente ten dienste staan tot redeiyke bedragen zijn opgevoerd. Of de bedragen redelyk zyn, zal door de Ryksregeering na voorlichting door Gedeputeerde Staten en het gemeentebestuur moeten worden be slist. Wanneer een gemeente 80 opcenten heft op de fondsbelasting en al haar andere heffingen onaangetast laat, zal de belas tingdruk voor het grootste deel dc ingeze tenen in een gemeente waar de belastingen niet hoog worden genoemd, dus in normale gemeenten, nauwelijks merkbaar verschil len, ofschoon Inkomens boven 10000. voor het meerdere met byna 11% worden belast. Deze gemeenten die al in balans stonden zullen in balans biyven staan, maar de druk In de zeer goedkoope ge meenten zal beduidend stijgen, terwyl die in de zeer dure gemeenten zeer zal afne men. Dit is de nlvelieering welke de nieu- wet beoogt. Tot hiertoe speelt de gemeenteraad dan nog een vry passieve rol. Is hy niet te fis caal aangelegd dan zal hij de gemeente in de eerste klasse voor de fondsbelasting plaatsen. Plaatst hij de gemeente in de 2e oï 3e klasse dan worden als X ware alle zougeslagenen respectlevelyk 1 en 2 klassen verhoogd en worden inkomens van 800. en 900.reeds belast. Hierdoor wordt de opbrengst van de fondsbelasting met de opcenten hooger en dit meerdere wordt dan «*n de gemeente extra uitgekeerd. Mocht een gemeente tot heden op de ver mogensbelasting 100 opcenten heffen, met ingang van 1 Mei 1931 heft het Ryk op die belasting 50 opcenten ten bate van het ge meentefonds waaruit de gemeenten uitkee- ringen per inwoner krijgen- De gemeente mag voortaan voor zich niet meer dan 50 opcenten op deze belasting heffen. Hoewel de Personeele belasting als een ryksbelasting aangemerkt biyft, heeft de gemeenteraad met betrekking tot dezebe- lasting zeer groote bevoegdheden verkre- 8cn. Maakt hy daar gebruik van dan kan *i* opbrengst twlangrilk stijgen of wel kMi 3.50 3.— 2.50 - 2 - 150 1* en alvorens het tarief van belasting toe te passen wordt de huurwaarde vermindert met 245.— in de le klasse -3e 170.— 4e - 1« 5e 120.— 6e 95— 7e 70.— 8e 45.9e De belasting naar den grondslag mobilair is niet verschuldigd wanneer de huurwaar de van het perceel niet meer bedraagt dan 280 in de le klasse - 2e 3e «e 5e 6e 7e 8e 9e Samenwerking Deze Tuinbouwvereeni- glng vergaderde in café Btevers onder zltterschap van den heer L. Doekes. memoreerde in zijn openingswoord slechten toestand in het bedrijf. Naar aanleiding der notulen voorzitter mede dat een fietsenrek looplg niet zal worden geplaatst 1 veilingskoffiehuis, door de groote hieraan verbonden, en omdat het toch niet afdoende zou zyn. Wat de uitbrei ding van de aanlegplaats betreft, hierin kan worden voorzien, ofschoon het nogal moeilijk schijnt te zyn hiervoor een ge schikte plaats te vlïiden. De plaats, waar het oude veilingsgebouw heeft gestaan, wordt het meest geschikt geacht voor dit doel. Hierna wordt de beschrijvingsbrief de vergadering der C. V. V. besproken. Het voorstel om de bijdrage In het recla- mefonds te verhoogen van 1/20 op 1/10 vond geen btlval by de meeste leden.' met het oog op de lage prijzen der producten en omdat de uitgaven van de C. V. V/ niet evenredig zyn met de ontvangsten. Punt 6, een voorstel om het keurregle- ment te wijzigen zooals dit door den secre- goedgevonden. bonnenstelsel Daaruit biykt „West-Friesland" de bonnen wil afschaffen, de ,.Noord-West”10% extra wil heffen van de op bonnen ver kochte producten, en „Samenwerking”, zoo als bekend 5 extra wil heffen in plaats van een half procent. Meerdere leden uiten klachten over het bonnenstelsel, terwijl de voorzitter de voordeelen naar voren brengt. Algemeen was men echter van oordeel dat het thans niet goed gaat en daarom wordt het aannemen van één dezer voorstellen warm aanbevolen. Er zyn bouwers die byna nooit aan de veiling komen om hunne pro ducten aan te bieden, en dit wordt door het tegenwoordige bonnenstelsel bevorderd. De afdeelingen van den L. T. B. te War menhuizen en te Tultjenhorn wenseben lid te worden van de C. V. V. Door het Centraal bestuur worden eenige voorwaarden gesteld. Goedgevonden wordt, den leden, die lid van den I». T. B. gjjn geworden, een tweetal sandeelen van 100.mede te geven. Hierna wordt door den secretaris bekend gemaakt wie zij ^aangewezen als af gevaar - dlgden en plaatsvervangers naar de alge meene vergadering der C. V. V. Daarna komt het financieel verslag aan de beurt en naar aanleiding hiervan wordt gevraagd of de tomaten, evenals de andere producten, niet gesorteerd kunnen worden aangevoerd. Deze opmerking zal in gedach ten worden gehouden en besproken worden op de algemeene vergadering. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering werd gesloten. RlJwlelclub Tegen Woensdagavond, na het Lof, is nogmaals een vergadering be legd om te komen tot oprichting van een R. K. Rywlelclub. Zooals bekend, kon ver leden week niet tot oprichting worden over gegaan, omdat men niet over de benoodigde gegevens beschikte. De commissie, die benoemd werd om een en ander te onderzoeken, meent nu over voldoende gegevens te beschikken, terwijl de voorzitter der Rljwielclub van Warmen huizen is uitgenoodigd, om op deze verga dering aanwezig te zijn. Personalia De hee’ Bo'ten bouwkun dige alhier, is door den Raad der gemeente Obdam aldaar benoemd tot opzichter, be'ast met het toezicht op den nieuwbouw en ver dere werken in verband met de Bouw- en Wonlngverordening dier gemeente. Burger!, stand April 1930 Geboren: Cornelia Petronella Trijntje d. v. J. Turkstra en H. van Straaten. Wilhelmina Maria d. v. S. Zoon en W. de Lange. Willem z. v. K. Mo lenaar en J. Jonker. Alida Maria d. v. H. J. Mosch en E. Groen. Jacob z. v. P. Laten- steln en J. Mekken. Hendrik z v. W. de Vet; en G. Twisker. Adrianus Theodorus z. v. J. Burger en J. Jonker. Ondertrouwd: D. Molenaar, oud 30 jaren, veehouder en M. Smit, 22 jaar, z.b. beiden te Warmenhulzen. G. P. de Nys, Zl jaren. slager en J. M Boekel, 23 jaren, z. b. beiden te Warmenhuizen. J. M. A. Mossinkoff, 34 ja ren, spoorwegbeambte, te Haarlem en J. Stet, 24 jaar z. b. te Wannenhulzen. P. S. Kullboer, 24 jaar. tuinbouwer te O. Niedorp en NL Stet, 22 jaar. z. b. te Warmenhuizen. Getrouwd: D. Molenaar en M. Smit beiden wonende alhier. o Overleden: Klaas Bakkum, oud 74 jaren gehuwd met A. Hoogeboom, wonende te Warmenhuizen. Riemke Vlam, ongehuwd, oud 66 jaren, wo nende alhier. voor- opcenten maximum aantal opcenten gelegd wordt op aanslagen naar een huurwaarde van 2500.— in de le klasse 2250.— 2000.— 1750— 1500— 1250— 1000.— 750.- 500.— Wordt op de grondbelasting 255. 230.— 205.— 180.— 155.— 130.— ..105— 80— De Personeele belasting is dus zeer af hankelijk van de klasse waarin de meente is geplaatst. De rangschikking niet alleen zeer belangrijk voor dengeen die de belasting heeft te betelen en hoe meer opcenten de gemeente er nog oplegt hoe sterker het belang aan den dag treedt, ze is voor de gemeente ook van groote be- teekenis was betreft de opbrengst. Zoowel hoofdsom als opcenten komen ten bate der gemeente. Ook het heffen van opcenten is nog afhankeiyk gesteld van de Massifi catie. Wanneer de opcenten op de Grond belasting tot het maximum zyn opgevoerd, n.l. 80 opcenten voor gebouwd en 20 op centen voor ongebouwd kan de gemeente zooveel opcenten op de Personeele belasting heffen als haar goeddunkt en de Ryksregee - ring aannemelijk kan maken met het goed keuren harer verordeningen met dit behoud evenwel, dat indien de progressief worden geheven het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5