I b Voor den Alkmaarschen Kantonrechter Huiduitslag Examen gedaan en niet geslaagd PROVINCIAAL NIEUWS RECHTSZAKEN Kantongerecht te Alkmaar SPORT EN SPEL BOEK EN BLAD H SCHAAKRUBRIEK VRAGEN BUS b Groote Propaganda-meeting in den Alkmaarschen Muziektuin door Mariavereeniging en Kruisverbond BERGEN West-Frisia IEcceisior I Rotterdam 1—1 WESTWOUD GROOTEBROEK o 5 Mondelinge uitspraak van 16 Mei 1930 Een geslaagde middag Strafzitting van Vrijdag 16 Mei is. kunsten en Alkmaar Vo l M ft e 2 i Antwoord: Het allerbeste is, dat u zich tot een notaris wendt. Die weet waarschijnlijk wel een weg. die voor u weinig kostbaar is eij u volkomen bevredigen zal. TXJ Fa: ten Probleem No. 749 25ste wedstrijd probleem W. A. 8HINKMAN Deutsche Schachzeitung 1876 Zwart (3) Fa Wit (5) Stand der stukken Wit: Kg3. Tc4 en e4, Lb5 en Pb3. Zwart: Kd3. La3, Pdl en pion c5. Wit speelt en geelt mat in 3 saltan. i 1 I 1 1 Wasch de aangedane plaatsen met wam water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op bij vocht-afscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. He: Fla Bes 1 I Alle correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek, gelieve men te adresseeren aan den Schaak-Redacteur van dit blad, Hof 6, Alkmaar. Wit (6) Stand der stukken: Wit: Kf7, Dh5 Lhl. Pb6 en g2. pion d3. Zwart: Ke4, pion d4 en f6. Wit: speelt en geeft mat in 2 zetten. Probleem No. 756 26ste Wedstrijd probleem W. A. 8HINKMAN DeutscheSchachzeltung 1903 Zwart (4) Wijzende op het verschil tusschen den „rooden" Meidag en dezen Meidag, en op de leuze „Je maintlendrai", „Ik zal handhaven”, eindigde pater de Hart zijn enthousiaste rede, die een luid applaus ontlokte. /Nadat door ..St. Caecilia" wederom eenige muzieknummers op keurige wijze waren ten gehoore gebracht, betrad de heer H. B v. d. Sande het spreekgestoelte tot het houden van zijn rede van te maken, welke taak evenwel, ten einde nog eenige versch gekamde getuigen te hooren, voor on bepaalden tijd werd a ingehouden. r Bergen Alweer een pak van het hart De heer Adolf Sch., autobusondernemer te Bergen kan nu ook weer gerust zijn en beveiligd tegen den greep der justitie. Hoewel toch bewezen werd verklaard, dat de chauf- feur-monteur Timmerman buiten wextelijken tijd had dienst gedaan, werd in dit geval aangenomen dat deze dienstverrichting nood zakelijk was, het feit alzoo bewezen ver klaard, doch géén straf toegepast. KRUIER BERGEN AAN ZEE TOt besteller van goederen van het station Bergen aan Zee is wegens bedanken van den heer K. Kuitwaard, door het gemeentebe stuur met ingang van 26 Mei as. benoemd de heer Nic Schotten Czn. Op het Westfrisia-terrein had Zondag een interessante wedstrijd plaats tusschen West- Frisia en de Rotterdamsche eerste klasser Excelsior. Het betrof den K. N. V. B. beker wedstrijd. Het spel eindigde in een verdeeling van het tweetal punten, waardoor de bezoe kende club winnaar werd en derhalve West- Frisla van de bekerwedstrijden uitgeslote Voor deze ontmoeting bestond een eni belangstelling. Als oordeel over de geheele wedstrijd mag worden uitgesproken dat West- Frisla verdiend had deze wedstrijd te winnen en hiervoor ook meerdere kansen heeft gehad. Het spel der Rotterdammers was goed en be stond in den beginne uit een kalm, doch be rekend spel, waarvan vooral de spil, aanvoer der Grobbe, mooie staaltjes gaf. West-Frisla zette hiertegenover een spel van een gewel dig enthousiasme, wat menigmaal de Rotter dammers in een.benarde positie bracht. Van de discipline, hetwélk deae aanvoerder ander de spelers heeft, viel veel te leeren. Rv- celsior verschijnt met 4 invallers, terwijl West-Frisla 1 Invaller telt. Scheidsrechter ia de heer Broeksmit, die goed leidde, doch «enigszins in het voordeel der eerste klassers. Over het spel het volgende: West-Frisia trapt af en is het eerst in den aanval. De Excelsior-verdedlging geeft retour. West-Fri sla komt na eenig over en weer getrap weder opzetten en aet een geweldigen aanval op een f moment voordat West-Frisla het leder in de touwen jaagt, wordt gefloten voor buitenspel. De gast endoen het kalm aan. Na ecnlgen tjjd volgt een aanval der gasten, welke echter wordt naast geschoten. Dan volgt een der ouderwetsche rennen van Horsman langs de Hjn welke zeer gevaarlijk wordt, door uit schoppen redt Excelsior de situatie. Het vol gend moment is weder voor Horsman, welke goed over geeft aan Fekus, doch deae ziet kans met alleen den keeper voor zich te mis sen. Er hangt een punt In de lucht, over en weer wordt de bal van het middenveld gehou den. totdat uit een voorset van den rechts buiten Loots, Tekus juist het hoekje van het doel weet te vinden en de thuisclub de leiding geeft. Groot enthousiasme. De volgende aanval is weder voor de thuis club, doch wordt gemist. De gast ensien hierna in dat hun berekend spel faalt bij de vlugge aanvallen der West- frislanen en gaan een andere tactiek toe pas sen. waarvoor we -duidelijk de bevelen verne men van den aanvoerder. Het spel is ten volle het aanzien waard. Tot tweemaal toe wordt hierna het Westfrisia-doel in gevaar gebracht en tweemaal wordt corner gemaakt. Als de rechtsbinnen, van der Ende, de Westfrisia- verdedlging handig is gepasseerd, plaatst de ze met een slecht schot naast. Een volgende aanval heeft bete rsucces, de Westfrisia-ver- dedtging weifelde een oogenblik en van der Zei heeft het nakijken. Enkele malen verkee- ren nog belde doelen in gevaar, doch met ge lijken stand is het rusten. De tweede etappe geeft weder den eersten aanval aan de thuisclub, welke door Horsman.. wordtn aast gescheten. Door de bezoeker wordt vele malen de buitenspelval geprojec teerd. Het spel wordt eenigszlns forscher en bfj een voor W. mooien aanval wordt Horsman hardhandig voo;r den grond gewerkt. De toe gekende penalty werd door Stelling naast getrapt. Nog een kwartier is er te spelen. De gasten gaan inzien dat gelijk spel ook is ga wonnen en het geheele elftal plaatst zich voor haar heiligdom. Alles wat Westfrisia aan spelers heeft, gaat mededoen aan een bekogeling van het Rotterdamsche doel, het gelukt echter niet door deae verdediging heen te werken. De finish geeft een gelijk spel. (Ongecorrigeerd). gen van het Neo-Malthusianisme, dat de gezinnen ontvolkt, onze kinderen vermoordt. En zoo wijd grijpt die wraakroepende zonde om zich heen, dat uit een statistiek van een millioenen stad als Berlijn blijkt.dat aldaar 200.000 honden meer zijn dan kin deren. Genotsmensch, dat is uw werk Narrenspel En die mentaliteit dringt ook binnen in ons Roomsche volk. De moeder met de rijkdom van veel kin deren wordt door de wereld uitgelachen en een jonge dame, met de armoe van een schoot hondje, wordt gefêteerd. Dat is de genots- woede in het wereldstadion Narrenspel 1 Die genotswoede, die zucht naar genieten, vindt zijn laatste bekroning, in het alcoho lisme. Alcohol, de koning van het wereld stadion Hij is de clou waar alles op draait. Hadden wij het alcoholisme overwonnen, dan hadden wij al half gewonnen, onze strijd tegen de excessen van onzen modernen tijd. Slachtoffers van Je alcohol zijn niet alleen de gepatenteerde drinkebroeders, maar zijn ook zij, die door het drinken hun humeur bederven, hun karakter verlagen, hun pas sies laten gelden, hun geld verdoen, hun plichtsbesef smoren, doordat zij misbnjik maken van sterken drank. Koning Alcohol is de roover van het geluk in het huisgezin, de woesteling, die leliën vertrapt. Drank jaagt verstand uit het hoofd, futselt geld uit de zak, ranselt de gezondheid uit het lichaam. De drank geeft als woning een krot, geeft geen kleeren, maar lompen, geen liefde, maar stompen, ziedaar het al coholisme. Koning Alcohol met zijn kara vaan van duizenden, die propageeren de afbraak van den modernen maatschappij. Het alcoholisme heeft veel op zijn geweten: ontheiliging van den Zondag, verwaarloozing van de opvoeding, algemeene verwildering der zeden, ontheiliging van het huwelijk, verwoestingbrenger in den verkeeringstijd. Vooral de jongeren spoort spr. daarom aan, lid te worden van Sobriëtas. In de dancings vooral danst tusschen de jongens en meisjes Koning Alcohol den ronde dans der hel daar wordt gedronken na eiken dans. Het verhittende likeurtje, de stampende muziek zweepen hen op.... ge schikte slachtoffers voor Koning Alcohol. Vastgearmd gaan zij na afloop naar buiten, in den nacht, nog beneveld door drank en dans en danen danschreien er twee, de twee engelbewaarders en later nog een derde, het meisje, dat geschandvlekt is voor heel haar leven door een ontijdig moeder schap. Dikwijls is er, schreiend en snikkend van berouw, een jongen, een meisje, tot spr. gekomen, in wier ziel kapot was geslagen het beeld der kuischheid. En als spr. dan vroeg, hoe zij zoo ver gekomen waren, was het steriotiepe antwoord „Och pater, ik wist niet goed wat ik deed, ik had te veel ge dronken”. Het is droevig, dat in dezen tijd zooveel menschen liggen bedwelmd onder den chlo roform van den alcohol dat zoovele harten worden stuk geslagen op de kroegdeur dat zoo gespeeld wordt met de liefde dat zooveel geofferd wordt aan geile hartstocht dat zoovele drama’s beginnend in een Bacchus- huisje, eindigen in het paleis van Vrouwe Justitia. Koning Alcohol is helaas nog veler huis vriend, legt nog te velen aan banden van de gewoonte daarom, dames en heeren, een beroep op U „Steunt onze beweging, door het lidmaatschap van „Sobriëtas” 1 Help mee opbopwen, wat de drank neerhaalt, strijd met ons mede. Redt zielen voor den Christus 1 God wil het Heb ik te veel bezeerd als ik de genotzucht noem de groote kwaal van onzen modernen tijd, de genotzucht vooral, die zich demon streert in het alcoholisme.? Zult gij, drankbestrijders, lijdelijk toezien, dat de koning der genotzucht, de alcohol, vroedt en knaagt aan de peilers van onze samenoeving en heel de wereldtempel, de menschheidskathedraal kraken en scheuren doet Gij zult niet dulden, dat onze maatschappij ten onder gaat door de verregaande genot zucht, door het alcoholisme. Neen, opbouwen moet gij, door Uw offer van onthouding. Gij moet een levende reactie worden tegen de ontzenuwende weeldezucht onzer dagen, want de moderne maatschappij moet worden gesteund en geschraagd. Al zal men ons schelden voor droogstop pels. voor kwezels en bagijnties, al zullen de honderden in den heeten strijd decimeeren, onze leuze blijft Je maintiendrai Ik zal handhaven. Schaart U achter Uw blauwe vaandel en volgt dat. God wil hetvooruit Het wereld-stadion is overdekt met wap perende vaandels, blauw en rood, daar staan 2 groepen tegenover elkander, vijanden die elkaar ten doode toe bekampen en elk dier groepen heeft een aanvoerder. De een heet koning Alcohol, de andere heet Maria. Jaren lang reeds duurt die strijdvreese lijk en geweldig. Hoe zal het einde zijn, aan wien de overwinning Dames en heeren drankbestrijders, dat is aan U f Niet lang geleden hebben we den grooten drankbestrüde, peter Udefonsus ten grave ge dragen en nu ziet hij vanuit den Hemel op dezen Landdag neder Ik bld U. aldus pater de Hart, zegen met Uw priesterhand dezen Landdag en bid God. dat Hij de Noord-Hollandsche drankbestrij ding grooter, rijker en machtiger make. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mjjnhardfs Zenuwtablet- ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten In kokers van 75 cent. I Rede Pater Augustinus de Hart O.F.M. I 1 Ik zou vanmiddag, aldus ving pater de I Hart zijn redevoering aan, wel eens willen I beschikken over een zender, die op alle golf- I lengten, op alle stations uitstootte een S.O.S., I in donderend geweld. Ik zou een luidspreker I willen zijn, die tot in de uiterste hoeken van I ons kleine landje het noodsein deed hooren: „Weest op uw hoede!” I Was mijn stem een bazuin, dan kon ik I overstemmen die wufte cabaret- en dans- I muziek, onze moderne bioscopen; kon ik I overdonderen het theaterrumoer onzer mon- I daipe steden, kon ik slaan op een gong, die I heel de wereld doortrilde, dat ééne nood- I sein: „Waakt'. Hl” I Onbeteugelde^genotzucht doet de moderne I maatschappij krakend ineenstorten; de com- I munistische hamer klinkt eiken dag op het I aambeeld van het kapitalisme; het broeit en I gist in de harten der menschen, vooral der jongeren. Hoevelen capituleeren voor de lok- I kende macht der verleiding. Hoevelen zinken I eiken dag dieper in den lava-stroom van het zedenbederf. I En hoe komt dat? De oorzaak? Omdat velen hun leven niet instelden op I de golflengten van het Evangelie; omdat zij I rasechte materialisten zijn, bij wie de brand- kast staat boven het tabernakel; omdat zij ge- I notzoekers zijn, die alleen rekening houden j met de eischen van hun lichaam, en die ver- I geten hun ziel. De grootste kwaal van onzen I tijd is: de genotzucht, die zich uit in verschil lende vormen, vooral in het alcoholisme. Wie niet heelemaal vreemdeling is in het Jeruzalem van ons moderne leven, en het I treurige voorrecht heeft den zedelijken nood I van onze dagen te kunnen peilen, moet we tot de conclusie komen, dat het zonder pro- test-beweging, zonder reactie zoo niet door kan gaan. De moderne wereld is een wijdsche arena, I waarin danst en springt de moderne mensch, I om het gouden kalf; hij jakkert naar intens genot; hij dolt met zijn passies; hij speelt als koning „Mensch”, het spel der dwazen; zijn I narrenspel. De verfijnde genotzucht onzer dagen is als een vretende ziekte de melaatschheid van onze I tijd. Overal en in alles is zichtbaar de kenne- I lijke bedoeling om de menschen weer te bren- gen naar het oude heidendom, dat aan genot zucht ten gronde ging. De uitzinnige drang naar het recordschap op alle gebied drijft den modernen mensch naar het recordschap in het leven boven zijn stand. Fabrieks- en kantoormeisjes gaan gekleed chique en deftig, in bontmantels en modieuze toiletjes, alles naar de laatste mode. Vier of 5 maal per dag verwisselen zij van japonnetje, het een nog mooier dan het andere. Een ba ronesse kan zich niet schitterender presen- teeren. De huiskamer is een juweeltje van artistie- ken smaak, waarin de beste radio, een su bliem ameublement en Perzische tapijten niet ontbreken. De heeren rijden in luxe-wagens. Wat een weelde! Maar vraag niet, of dat alles betaald is, of op welke termijnen de afbetalingen moeten geschieden. Alles gaat op crediet. Narren spel! Terwijl van alle kanten wordt geklaagd over slechte rijden, malaise en slappe zaken, zitten avond aan avond de bioscopen vol, I waar de moderne mensch geniet van pikante films, waar de hartstochten worden opgeiaagd in razende drift. Dat is nog het eenige waar aan de genotsmensch zijn hart kan ophalen dag in. dag uit, Narrenspel! Het „brood en spelen” uit de rijden van het Heidendom is thans' veranderd, ih het „sigaret en dans”. Het nicotinisme is een volks kwaal geworden. Het onmatig sigaret ten rooken is niet alleen nadeelig voor de ge zondheid. maar ook voor de portemaonnaie. en ik vraag mij af. aldus spr. hoeveel jongens dieven zijn geworden, om aan hun sigaretten manie te kunnen blijven voldoen. Elk jaar wordt in ons kleine landje f 154.000.000 ge offerd op het altaar van god „Nicotinisme”. In welke verhouding met uw aandeel in deze f 154.000.000 is uw aandeel in het offe ren voor liefdadige doeleinden? En het zijn tegenwoordig niet alleen de mannen, die zich aan onmatig rooken te bui ten gaan. Sigaret en dans De moderne mensch is dol op dansen. Dag in, dag uit komen in de dancings, waar boven men dikwijls Dante’s woorden kan zetten: «Al wia hier binnen ga;j laat alle Beemster Voortgezette zaak der jo lige Beemsterpolder-stu- denten De verdere behandeling van het proces tegen den heer D.A., ’n 26-jarig agrariër uit de Beemster, motorrijder en succesvol beoefe naar van de edele kunst van Terpsichore, had heden plaats en bleek achteraf beschouwd, niet veel meer te zijn, dan een storm in een glas water. Gehoord werd als getuige a charge de heer J. Dalenberg die verklaarde, dat de heer A., ondanks de herhaalde aanmaning, weigerde door te loopen en zich te ver wijderen. Voorts wenschte hij zijn naam niet op te geven en toen verbalisant op grond van die weigering hem aangreep, teneinde hem voor den hulpofficier van Justitie, in casu den commissaris te geleiden, volgde een krachtig verzet. De heer Dirk A., die trouwens den indruk maakt een overigens zeer fatsoenlijk jonge landbouwer te zijn, al sympathiseert hij meer met de motorjas dan met den blauwen boeren- werkmanskiel, was ridderlijk genoeg was geweest. De verklaringen van de a decharge, den heer beéluit :ie rede werd met een luid applaus hoop varen” jongens en meisjes, ja, zelfs gehuwde mannen en vrouwen tot de ver boden daad. Narrenspel Even onontbeerlijk als het dagelijksch brood, is het dagelijksche snoeperijtje. Nog nooit heeft spr. gehoord, dat er een snoep winkel failliet is geslagen, en het loopt in de millioenen, wat er per jaar in ons land ver snoept wordt. In sportkringen wordt gespeculeerd op de sensatie van het publiek, 't Is een heele toer voor onze jongens en meisjes de zeven sacra menten op te zeggen. Maar vraag hen naar de namen van onze sportmenschen, ze weten er nog veel meer de sportverdwazing van onze dagen. Narrenspel 1 Het gezinsleven wordt door de heden- daagsche genotzucht, die de oorzaak is van de vele uithuizigheid, ontwricht. Het ideaal van de moderne vrouw is te zijn, een vrije vrouw het komt er minder op aan, of zij een huishouden kan besturen, als zij maar een wagen kan besturen. De moderne vrouw laat zich niet meer aan banden leggen, maar een band omleggen, verstaat zij wel. De ge notzucht van man en vrouw laat geen plaats voor kinderen, vernietigt het huiselijk leven. Wat dwaas. Narrenspel Onze moderne menschen eischen als echte egoisten de genoegens van het leven voor zich zelf op, en daarom trekken zij mee met die knekel-karavaan van duizenden, die den goddeloozen van Maltys aanhangen. Zij gaan mee in het wulpsch gevolg van Herodes, den J. W., te Egmond aan Zee, loopen verbo den grond, f 4 boete of 4 dagen hechtenis; J. A., de Cleusnaar, overtreding Trekhonden wet, f 4 boete of 4 dagen hechtenis; A. J. S., te Bergen, overtreding Arbeidswet. Geen straf toegepast; W. L., te Noordscharwoude, overtreding Kanaalreglement +7 boete of 7 dagen hechtenis; N. K., te Koog a. d. Zaan, J. E., N. R., te Alkmaar, dronkenschap, de ie en ze ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e f 8 boete of 8 dagen hechtenis; S. Z., te Egmond aan Zee, J. L., te Bergen, J. v. D., te Heer Hugowaard, P. v. E., te Anna Pau- lowna, P. de H., A. G. K., te Amsterdam, W. S., J. W., te Oudorp, L. P., J. K. te Alkmaar, overtreding Politieverordening de ie en 5e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis; de ze teruggave aan de ouders, de 3e en 7 ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 4e, pe en toe ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 8e f 6 boete of 6 dagen hechtenis; C. v. N. te Haarlem. D. G. te IJmuiden, J. P. S., te Velsen, A. J. de G. te Uitgeest, M. Z., te Limmen, R. de J., P. H. , te Bergen, A. de B., P. A. A., J. K., H. B., te Alkmaar, B. Z. te Akersloot, H. de G., te Schagerbrug, J. R. te Graft, H. K., te Anna Paulowna, P. Z., te Monnikendam; P. H. te Nieuwe Niedorp, D. Z-, P. W., te Noord scharwoude, H. K. te Hoogeveen, A. K. te Oudorp, L. B., K. P., P. J. V., J. M., te Am sterdam, L. F. te Schermerhorn, D. A. te Beemster. H. L., M. den H., M. v. d. M., te Broek op I.angendijk, overtreding Motor- en Rijwielwet, de ie, ze, 3e, 12, 26, 28 ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 4e, 15, 17, 18, 20, 22e, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e, 10, 14, 19, 27 ieder f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 6, 9, 16, en 24e ieder f 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 7e en 30e ieder terug gave aan de ouders, de 8e, 13e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de ne f 10 boete of 10 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering, de 21e, f4 en f5 boete of 4 en 5 dagen hechtenis, de 23e f 4 en f 10 boete of 4 dagen en 10 dagen hechtenis, de 25e f 7 en f 4 boeten of 7 dagen en 4 dagen hechtenis, f 3 en f 8 boeten of 1 en 2 weken tuchtschool. Cl late rmiddag had in den zich voor dit ooM uitstekend leenenden Alkmaarschen Muziektuin een groote Propaganda-meeting Plaats, georganiseerd door de Mariavereeni- ging en Kruisverbond in Noord-Holland. Te 2 uur vertrok vanaf het Waagplein de groote stoet van deelnemers aan deze mee ting, voorafgegaan door de R. K. Muziekver- eeniglng .Bt. Caecilia", met wapperende vaandels en vlaggen. Langs de geheele te volgen route: Waag- Plerii. Mlent, Langestraat. Koorstraat, Rit- sevoort, Kennemerstraatweg. hadden zich vele belangstellenden opgesteld. Door de politie was voor een keurige af zetting sorg gedragen. In den Muziektuin. waar zich reeds vele belangstellenden bevonden en nog steeds toestroomden, werd allereerst door ,.8t. Cae cilia" een pittige marsch ten gehoore ge bracht onder leiding van den dirigent, den beer Joosten. Intusschen klaarde de hemel, die eerst een somber aanzien bood, op, terwijl even later het zonnetje zijn koesterende stralen op de aanwezigen neerzond. De meeting werd door den heer J. Heilig, voorzitter van de Propagandacommissie in Noord-Holland. geopend met den Christe- lijken groet. Spr. heette allereerst de aan wezigen hartelijk welkom. Wij zijn allen weder naar Alkmaar ge- trekken, om onzen jaarlijkschen landdag te houden. Wat betreft de opkomst was spr. niet ontevreden, hoewel spr. gaarne meer personen hier verzameld had gezien. Deze landdag is georganiseerd om echte drank bestrijders te kunnen kweeken. Spr. hoopte, dat hetgeen hier zou worden naar voren gebracht, sou mogen bijdragen, om de belangstelling voor de drankbestrijding te trekken, maar om vooral daadwerkelijke belangstelling op te wekken, en dat aanwe zigen hiertoe dan ook ten volle medewerking zouden willen verleenen. Bpr. gaf hierna het woord aan Pater de Hart, tot het houden van zijn rede. Onder applaus betrad hierna de gewijde sprefcar bet gestoelte. Vraag: Kunt U mij ook zeggen hoe het komt dat mijn konijnen hun jongen ver gooien. Zjj zitten afgesloten in een schuur. Zou misschien de oorzaak kunhen liggen in het feit, dat er ’s nachts ratten komen? Antwoord: Dat Is zeer zeker mogelijk. Vraag I: BIJ welk inkomen met kost en inwoning vangt de belastingplicht aan? Vraag II: Hoe worden de diverse belas tingen berekend? Antwoord I: Voor de Rijksinkomstenbelas- ting begint de belastingaanslag bij een in komen van f 800.Voor de gemeentelijke belastingen is dit verschillend naar gelang van de raadsbesluiten daaromtrent. Antwoord II: Om een antwoord op deze vraag te geven zouden wij heele dikke boe ken vol moeten schrijven. U wilt ons dus wel ontslaan een antwoord van twee regels te formuleeren. Vraag: In een gelijkvloers gelegen ka mertje hebben wi) veel last van zwarte slak ken, welke alleen 's nachts komen en over al hun sporen achterlaten. Weet U hiertegen een afdoend middel? Antwoord: Een weinig zout strooien op de plekken, waar u de sporen van de slakken gewoonlijk ziet. Vraag: Hoe kan ik inktvlekken van eeni ge dagen oud het best uit witte zijde ver wijderen? Een der vlekken heb ik terstond uitgewasschen met koud water en persll. De vlek is nu eenigszlns zwart geworden. Vroe ger heb ik ook al eens een vlek in witte zij de gehad, maar citroen heeft niet veel ge holpen. Kunt u ml) een afdoend middel geven? Antwoord: Naar een chemische wasscherij zenden. Wilt u het echter zelf probee-en, doe het dan met een inktstlft, die u bU een drogist kunt koopen. Vraag: Gaarne zou ik vernemen of de N.V. De Algemeene Spaarverzekering, Anna van Saxenplein 3, te Den Haag, een betrouw bare instelling Is? Antwoord: Over de soliditeit van financi- eele instellingen of handelsinrichtingen ge ven wjj in deze rubriek om begrijpelijke re denen geen inlichtingen. Vraag: Wij zijn ongeveer 40 jaar ge trouwd, er zijn 8 kinderen. Nu wenschen wij een stuk op te maken waarbij degene, die het langst leeft, alles heeft Moet dit door een notaris opgemaakt worden, of is ook een gewoon stuk onder elkander voldoende? Geld of roerende goederen zUn er niet. was ridderlijk genoeg te er kennen dat zijn houding dien nacht niet juist -- -klaringen van de getuigen A. de Geus, den duorijder van den verdachte en zekeren heer L. Keijzer mede tot het gezelschap foxtrotters in de dancing van de „Harmonie” behoorende, legden dan ook niet veel gewicht in de schaal. De heer de Geus memoreerde met trots, dat hij dien nacht een liefkoozing met den gummi stok had ontvangen. Na dit verhoor achtte de heer kantonrech ter zich voldoende ingelicht en direct uit spraak doende, veroordeelde hii den heer A. tot 2 geldboeten, 1 van 12 of ia dagen voor den knallenden knalpot en 6 boete of 6 dagen ter zake het niet voldoen aan de vordering tot doorloopen. Alkmaar Webster locuta est, causa finita Zooals bekend is, werd op a Mei een overigens niet bepaald belangrijk zaakje be handeld contra den ai-jarigen landbouwer Jan W., die op 27 Maart den Noordervaart- weg had bereden met een driewieler kar, gebezigd voor expeditie van mest, van welke kar de wielen zouden zijn besmeurd met grondspecie, waardoor bedoelde weg kon worden verontreinigd. Na ’n uitvoerige en min of meer humoristisch getinte uiteenzetting van den heer E. Govers Dz., die o.m. be toogde dat aan de wielen alleen wat gedroogde modder had gekleefd en geenerlei gevaar voor eenige verontreiniging had beslaan, werd deze zaak aangehouden ten einde den verbalisant, den heer L. Webster te hooren en heden verder behandeld. Nadat de onder eed gehoorde getuige Webster zijn proces verbaal had bevestigd en verklaard, dat bedoelde wielen wel duidelijk merkbare sporen van aangekleefd vuil hadden ver toond, werd de heer J. W., ondanks zijn ook thans volgehouden ontkentehis, veroordeeld tot 6 boete of 5 dagen. TIJDSCHRIFT „OUD-HOLLAND" De „Meester van Alk maar” De nieuwe aflevering van ,,'Oud-Holland” bevat een omvangrijke studie van mevr. Van Gelder-Schrijver over den „Meester van Alkmaar”. De „Meester van Alkmaar” is een schilder, van wien maar heel weinig met zekerheid bekend werd. Hij kreeg zijn naam van dr. Friedlander naar aanleiding van het altaarstuk met de „Zeven werken van barmhartigheid” uit de Sint Laurenskerk te Alkmaar, thans in het Rijksmuseum. Hij moet een Haarlemmer zijn geweest uit de school van Geertgen tot Sint Jans en vermoedeltjk gewerkt hebben tusschen 1490 en 1510. Van hem is ook de reeks portretten van heeren en vrouwen van Naaldwyc, in het Rijksmuseutp. Het Alkmaarsche altaar stuk geldt als zijn meesterwerk. Er was te Alkmaar weinig omtrent dat stuk te vinden, daar de archieven van de kerk vrijwel on bereikbaar bleken. De vroegere Alkmaarsche archivaris Bruinvis deelde in de „Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom Haar lem” mee, dat het stuk, uit dankbaarheid, door den schilder, die als weeskind te Alk maar werd groot gebracht, schijnt te zijn geschonken. De schrijfster van het artikel publiceert een lijst van werken, die h. i. aan den „Meester van Alkmaar” moeten worden toegekend o.a. een vrouwenportret van Jan de Manke en zijn vrouw Magdalena van Weerdenberg, graaf en gravin van Egmond in de coll. Friedmann te New York twee altaarvleugels met stichtersfamilie, „Christus onder de schriftgeleerden”, de „Besnijdenis”, de „Opstanding" en de „Verschijning van Maria", alle in het Rijks museum twee altaarvleugels met de aan komst en het vertrek der Drie Koningen m het Mauritshuis. Alkmaar Onaangenaam avontuur op een stadswandeling Op de soms levensgevaarlijke kruising bij de Langestraat-Groote Kerk werd on langs mej. W. E. Penning, de echtgenoote van den koopman L. Pouwels met kracht aangereden door een wielrijder die niet vol doende rechts hield. De vrouw kwam te vallen en wel zoo leelijk, dat zij buiten staat was zich op te richten. Zij werd binnen gedragen bij den heer Haytema en later per rijtuig naar haar woning in het achterom vervoerd. Het arme mensch bleef zoo over hevige pijnen klagen, dat ten slotte tegen den avond Dr. Bromberg werd ontboden, die consta teerde, dat niets gebroken was, doch de patient eenige spier- en peesscheuren had bekomen, welke beleedigingen in veel ge vallen veel moeilijker te genezen zijn, dan een formeele arm- of beenfractuur. Toen juffrouw Pouwels dan ook heden op trad als getuige tegen den bewusten wiel rijder, den 25-jarigen magazijnbediende Her man B. te Alkmaar, bleek nog duidelijk uit de gebrekkige wijze waarop zij zich voort bewoog, dat zij nog lang niet hersteld was en de mogelijkheid o. i. niet is uitgesloten, dat hier van blijvend letsel sprake kan zijn. Misschien dat de tijd heeling brengt. In ieder geval werd door de beschadigde partij een actie tot schadevergoeding in gesteld ten bedrage van 50. De kosten waren wel hooger, doch een bedrag van meer dan 50 kan in een strafzaak voor den kantonrechter niet worden opgenomen. Door den delinquent, den heer B., werd ontkend, dat hij opzettelijk of uit roekeloos heid den linkerkant van den weg had bereden. Hij zette voorts uiteen, dat hij verplicht was geweest links te rijden. De heer L. Pouwels, echtgenoot van de aangereden vrouw, merkte nog op, dat verdachte geen pogingen heeft gedaan, de echtgenoote van getuige ter hulp te komen. De heer C. d$ Vries, koopman en lantaarn opsteker, in welk uitstervend beroep hij destijds werkzaam was, zag, dat mej. Pou wels op den hoek Langestraat Choor- straat door den wielrijder H. B. werd aan gereden, tengevolge waarvan zij kwam te vallen. Verdachte werd na vordering 'van den heer ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete subsidiair 10 dagen, terwijl de civiele vor dering werd toegewezen. Egmond a. d. Hoef Het ambt van chauffeur eischt onafgebroken activiteit We gelooven niet dat een dichter, wiens geest voortdurend rondwaart in den rozenhof der poëzie, de geschikte bestuurder zou zijn van een vrachtauto, daar zijn stuur- krans en de verkeersweg voortdurend de concentratie van zijn dichterlijken geest zouden eischen. Want zelfs de 3ijarige chauffeur Al bertus W. te Egmond a. d. Hoef, wien we absoluut geen poëtische gaven toeschrijven, had dezer dagen het ongeluk, in een ondeel baar oogenblik van onoplettendheid, zijn dorpsgenoote mej. Johanna Liefting, die met haar zuster Lucia teeder armdoor- strengeld, zooals zij beweert, rechts van den weg liep, aan te rijden. Heel ernstig was die aanrijding blijkbaar niet, maar toch belangrijk genoeg om er een strafzaak Beroep verworpen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij beschikking van 7 Mei J.l. No. 180 verworpen het beroep van den heer J. M. de Lange te Bergen tegen de beschikking van burgemeester en wethou ders van Bergen, waarbij afwijzend is be schikt op zijn verzoek om vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein voor zijn lokaliteiten van het perceel Stud- ler van Surcklaan No. 2. In verband de wei gering niet uitsluitend heeft plaats gehad op grond dat het voor de gemeente geldende ma ximum aantal vergunningen was bereikt, waardoor hem de gelegenheid is benomen’te worden geplaatst op de lijst, bedoeld bij art. 13 der Drankwet. REDE H. B. VAN DER SANDE OVER LEELIJK HE IDSWEDSTRIJD. Het houden van schoonheidswedstrijden is modem. Tot de schoonste behooren die. ge houden met onze bloeiende bollenvelden en prachtige bloemententoonstellingen, tot de edelste die. uitgestreden op het gebied van wetenschappen. Maar ook het houden van een leelijkheidswedstnid kan zijn nut hebben. Door allen, wien het welzijn var. het volk ter harte gaat, wordt geklaagd over de ex cessen der moderne genotzucht. Dat zijn de leelijke uitwassen van het streven naar meer vreugde. Die killen wij een voor een nader beschouwen, om de kroon te kunnen toeken nen aan de leelijkste van alle. Met enkele woorden worden de voor naamste aangeduid: dans, bioscoop, cigaret. alcohol. Wü, drankbestrijders, hebben Jang gemeend, dat het drankmisbruik wel de meest op den voorgrond tredende uiting van genotzucht was en dat zij meer dan eenige andere uiting onheil afriep over het individu, het gezin en de samenleving. De buitenwacht was het daarmee vrijwel eens. zoolang als de drankbestrijding door haar pionierswerk de aandacht trok. Maar men begreep de be- teekenis van dezen strijd niet, die een ge heele omwenteling op het gebied van drink gewoonten en drink-ideebn beoogde. En toen het grove misbruik ging verminderen, achtte men de drankbestrijding overbodig ge worden. Men wilde niet inzien, dat het al- I ooholisme slechts één van zijn verschijnings vormen had afgelegd, terwijl het in andere gedaante als nieuw verrees. Intusschen moet aks waar erkend worden, dat naast de onmatigheid in het gebruik van drank andere buitensporigheden de aan dacht trekken en om bestrijding vragen. Zijn zij van grootere beteekenls dan het alcoho lisme? Spreker weet het niet. Maar wel weet hij. dat de drankellende nog niet de wereld uit is. Als dit het geval was, dan zou onze tijd moeten worden beschouwd als een de?schoonste in de geschiedenis! Wij nonen aan op gezag, dat de genoem de excessen inderdaad zoo ernstig zijn als het wordt voorgesteld. En we roepen nu die booze geesten voor ons op. om ze in hun leelijkheid met elkander te vergelijken. Daar is het moderne dansgevaar spreker schetst het met. al zlin verleiding voor de genotzuchtige Jeugd en geeft het dan een goede kans op den prijs. Daar is het bios coopgevaar, dat. oppervlakkigheid en ver kwisting en zelfs misdadigheid in de hand werkt. Daar is de hedendaagsche onzede lijkheid in haaf verschillende weerzinwek kende uitingen. De dwaze mode, de zooge naamde cigarettenpest, de sportoverdrijving. de ongematigde lichaamscultuur, de te groote zucht tot uitgaan en pretmaken, alles krijgt een beurt. Maar het alcoholisme dan? Er is hier op zet in het spel: men wil het niet meer zien. Wie zijn bestaan erkent, neemt verplichtin gen op zich. De drankbestrijding, die niet wenscht te eoquetteeren met vrijzinnige levensopvattingen en het balanceeren op het rand je der onmatigheid geen christe lijke matigheid gelieft te noemen, is en blijft voor de genotzuchtigen een lastig ding. Dat er wel degelijk nog een alcoholisme bestaat, in het moderne leven niet minder gevaar lijk dan het oude, toont spreker met voor beelden aan. Wie het met ernst beschouwt, merkt wel zijn afschuwelijke leelijkheid op, die maar al te duidelijk blijkt uit de ellen dige gevolgen der onmatigheid. Daarom aarzelt spreker niet, bij den wedstrijd der moderne excessen der genotzucht, de kroon toe te kennen aan den alcohol. Tegenover dat kwaad staat de drankbe strijding met haar offergeest, haar streven naar matigheid, haar bereidvaardige liefde. Zij wil den strijd tegen alle excessen, maar verwacht ook de hulp van allen, die onze samenleving in christelijken zin willen ver beteren. Met een strijd-vers van Guldo Ge zel le besluit de spreker zijn geestdriftige rede. Ook de: beloond. Hierna nam de presidente van de Propa- ganda-commissie in Noord-Holland het woord, die dank bracht aan de belde spre- kes voor hetgeen door hen naar voren was gebracht. Spr. meende dat door de belde spr.’s goed werk was gedaan, om deze ern stige feiten aan zoovele aanwezigen voor te houden en hoopte, dat de aanwezigen zou den handelen naar hetgeen door de spr.'s hun was voorgehouden. Voorts dankte spr. de vele aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, de vele personen die aan de voorbereiding van dezen Landdag hadden medegewerkt en aan ,.8t. Caecilia” voor hare medewerking, waarna gesloten werd met den Chr. groet. Het was een geslaagde middag. Goed af ge loopen. Een driejarig kind zou met den vader In zijn auto mederijden. Het portier bleek niet goed gesloten, met het gevolg, dat op den hoek van „Bantam" de kleine uit den auto tuimelde. Gelukkig kwam hij er met eenige hoofd wonden af, daar de auto bij het omslaan van den hoek langzaam reed. „De Tuinbouw”. De openstelling van een tweede bloemboUenveillng In West- Friesland aan de veiling van den „Tuinbouw" alhier is een feit geworden. Het ledental neemt steeds toe en bedraagt thans 7L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6