J PROVINCIAAL NIEUWS WER VERSHOOF Nederlandsche Boschbouw- vereeniging VOORJAARSVERGADERING EN EXCURSIE TE BERGEN UITGEEST HEILOO ANDIJK HIPPOLYTUSHOEF ’T ZAND MEDEMBLIK ZIJPE ANNA PAULOWNA BOVENKARSPEL Muziekconcours te W er vershoof HOOGWOUD ENKHUÏZEN HEEMSKERK URSEM exploitatie tekort ’*8 ’2» Het het exploitatietekort over bet 1928-'29 inzake de Woningbouw vereniging. is vastgesteld op een totaal van t 684.69. Hiervan draagt het Rdk f 513A2 by. terwijl de gemeente het overige, of f 171.17 voor haar rekening neemt. EGMOND-BINNEN WOGNUM HOORN s had beter verdiend. Polltie Verloren: een vulpen. vele K. worden bekend gemaakt. de i i posten 4:: O 8 I v - ai was verschenen, kan het dit iet plaats hebben. De brug is voor :r veel te smal en de gemeente is in Bydrage bedrag in dienstjaar 1 I i t 1 1 aan #ord- tóó een ge- des Benoemd Tot ambtenaren by de Spoor wegen, alhier, zijn in de plaats van de hee ren Poelder en Van Oorschot benoemd, de heeren Mulders van Amstelveen en Berg mans van Zwolle. 1 i 1 1 s 1 van K. aan HoUandsche Maatschappij van Landbouw. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer P. Roozlng alhier, een algemeene ver gadering gehouden door de afdeeltng Helloo van bovengenoemde maatschappij. De opkomst was tamelijk goed De Voorzitter, de heer F. Frans, opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. De secretaris, de heer Maas Oeesteranus. leest daarop de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld punt 3. beschrij vingsbrief der 127e algemeene vergadering te 's-Graveqhage. d d' di N r di m te dl vt te dl t m f Wl de h< he ke aa m de wi Ee vo de ve za f 1 m: is de na da va de 1 1 1 eei va sle de no vei vei he ste bei 1 gei bn op voi nle wa Aanrijding Door een auto uit Den Haag welke met leien naar de Geref. kerk was ge weest. werd de bakkerswagen van den heer J. Immlng aangereden, waardoor de wagen kantelde en aan den berm van den weg te recht kwam. Het ongeluk had plaats, doordat de auto de bocht bij brug 1 te kort nam. Voetbaluitslagen van Zondag 18 Mei UitgeestZaanlandla 13 (Om den Rauchbeken Uitgeest 2Kennetners 3 34 Uitgeest bC3.V. a (Castricum) 91 Fanfarecorps „Onderlinge oefening" Ons Fanfarecorps zal op ar. Zaterdag en eenige volgende Zaterdagen, des namiddags na 4 uur een muzlkalen rondgang door ons dorp maken, met het doel gelden in te za melen tot stljving van de berooide financiën. Gonvernementsgesehenk Naar wjj verne men zal het geschenk van onze gemeente het nieuwe Gouvernementsgebouw van Holland, bestaan uit een lichtkroon Voetbal Zondagmiddag speelde de pas opgerichte voetbalclub haar eerste match. E. V 6. I zou spelen tegen A. R O. TI uit Alkmaar en E 8 V II tegen A R C Hl Met muziek werd de tocht door het dorp naar het terrein gemaakt, terwijl ook de belde wed strijden met muziek werden opgelulsterd Er bestond veel belangstelling voor dit eerste optreden en al moest Egmond verliezen, ge toond werd dat de ware geestdrift er is en dat met liverlg oefenen en bestudeeren van de spelregels wel iets kan bereikt worden De uitslag wasARC II—E 8 V.’l 2—1, A R. C. HI—E 8 V II 4—2. P. Zentveld leidde als scheidsrechter deze vriendschappelijke wedstrijden. half tien plechtige Hoogmis, oigrims waarna afwisselend de ver- op Nieuw, raadslid De heer P. Kooi), be noemd verklaard tot lid van den gemeente raad in de plaats van den heer De Vries, heeft deze benoeming aangenomen. Vacature Voor de betrekking van on derwijzer aan de openbare lagere school te Hlppolytushoef met verplichte hoofdakte hebben zich geen sollicitanten aangemeld. Voetbalnieuws Zondag speelde Geel-Rood van hier tegen Zwaluwen II van Annu-Pau- lowna. Geeel-Rood won met 21. De spannende wedstrijd, begunstigd door schoon Mei-weer. werd door velen met be langstelling gadegeslagen. Volgende week zal Hollandta uit Behagen spelen, tegen Geel-Rood van t Zand, even- eens op t nieuwe zoo gunstig gelegen terrein van onze R K. voetbalclub. Kiezerslijst 1938—’31 Het aantal kiesge rechtigden bedraagt voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 619, Prov. Staten 613, Gem. raad 586. Deserteur aangehouden Door de politie te Amsterdam is aangehouden en naar zijn garnizoen te Amersfoort overgebracht de dienstplichtige C. de V. uit deze gemeente, die in het Algemeen Politieblad stond gesigna- leehr als deserteur van de Landmacht voor het oog! Bij iedere vaas was op een etiquette de naam der tulpen aangegeven: zoowel voor leek als vakman interessant. De aideeling heeft getoond dat ze iets kan Een volgende maal moge de opzet grootscher zijn! De tentoonstelling, gehouden in de neven zaal van Hotel Palsma. terwijl ook in de waranda en opkamer nog standen moesten ingeruimd worden, trok veel bezoek Het entrée was uiterst laag Jammer, dat dit vele werk voor sleehts één dag is verricht. Het Fl a A Mond- en klauwzeer Blijkens een nader onderzoek is het vee van den heer Joh. Hille niet lijdende aan mond- en klauwzeer, zoo- dat deze gevreesde veeziekte in deze ge meente gelukkig haar Intrede nog niet heeft gedaan. steile schoeiing is, wat voor spelende kinderen erg gevaarlijk is. De voorzitter heeft het ook al opgemerkt en bij den timmerman is het reeds besteld om een houten schut er voor te maken. De heer Steltenpool wijst er op, dat in onze gemeente niet rechts wordt gehouden. Voor loopers is het even noodzakelijk dat rechts wordt gehouden Ook het kerkvolk heeft de gewoonte om aan den verkeerden kant te loepen en goedwillende wielrijders e.d. wordt het moeilijk gemaakt. Aan deze sleur dient een einde gemaakt te worden, zoodat besloten wordt, met a.s. Zondag te beginnen er politietoezicht op te houden. Tevens zullen borden worden geplaatst met het opschrift rechts houden. De heer Schoenmaker informeert naar het brandwezen met de naburige gemeenten. Bijna door iedere gemeente is uniform- materiaal aangeschaft. Nu zijn wij nogal onfortuinlijk met ons materiaal, zoodat nieuwe koppelingen aan de slangen moeten worden gemaakt. Dan kan ons materiaal ook in andere gemeenten worden gebruikt. Ook wordt medegedeeld dat het tarief gelijk is aan dat van andere gemeenten. Ook zou de heer Schoenmaker willen, ,dat eens werd gekeken naar het petroleum- en benzine- schuurtje aan den Lage dijk, wat z.i. vele openingen vertoont. Hierna volgde sluiting. Bouw Rijks veldwachters woning. Voordrachten van B. en W. tot het bouwen van een rijksveldwachterswoning en tot het bestemmen van vrij gekomen gelden, be nevens het aangaan van een geldleening. a. Voor ten hoogste 5%, b af te lossen in ten hoogste 10 jaar, te beginnen in 193a en onder voorwaarde, dat de rente en aflossing uit de gewone middelen zullen worden be streden en onder voorbehoud, dat ten alle tijden de aflossingen kunnen worden ver groot en vervroegd. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met uitzondering van den afloesings- termijn, welke wordt gewijzigd in 15 jaar. B. en W. bieden ter vaststelling aan, de pensioengrondslagen van alle gemeente ambtenaren, alsmede van den heer J. F. H. La dut. Wordt aldus vastgesteld. Nu volgt een bespreking over aansluiting aan de waterleiding van niet aansluitplichtig onrendabel gebied. B. en W. deelen hieromtrent het volgende mede, dat in een conferentie met het ge meentebestuur van Spanbroek, door deze een plan ontvouwd werd tot aansluiting aaa de waterleiding van een gedeelte van den - Zomerdijk, .vanaf „De Toevlucht” te Span broek, tot aan het perceel van den heer N. Vriend in onze gemeente. Een en ander met het oog op toeslagregeling door de provincie bij haar besluit van 13 Nov. 1929 in het leven geroepen. De aanwonenden zouden deze aansluiting zeer op prijs stellen en hadden er dan ook om verzocht. De aanleg- kosten werden door het P. W. B. geschat op f 8700. Dit bedrag moet aan opbrengst voor 10% gedekt worden in f 870. Voor 70% moet dit bedrag komen van de verbruikers is f 609 deze zijn bereid garantie te verieenen tot f 586.50. De ontbrekende 30% of f a6i moet voor 13 of 10% gegaran deerd worden door de gemeenten gedurende 10 jaar, dan geeft de provincie de ontbre kende ao% als gevolg van de nieuwe toeslag regeling. De provincie geeft in cassa dus f 174 en de gemeenten Spanbroek en Wognum sa men f 87 of ieder f 43.50. Bij inwilliging van het verzoek zouden er 10 perceelen van profiteeren, zoodat ieder perceel de gemeente f 4.30 per jaar gaat kosten. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld naar het aantal perceelen dat in de onren dabele gebieden in deze gemeenten is ge legen en in eventueel geval ook van deze toeslagregeling zou kunnen profiteeren. Dit onderzoek heeft uitgemaakt, dat de hier genoemde 10 perceelen inbegrepen, totaal 97 perceelen zouden kunnen komen profi teeren, zoodat naar de maatstaf van f 4.30 dit voor de gemeente in totaal f 421.95 per jaar kan gaan kosten. B. en W. hebben ten opzichte hiervan geen voordeel, doch wen schen een en ander gaarne aan een vrije be spreking in den raad te onderwerpen. De beer Hoebe zou het jammer vinden, dat wanneer het gedeelte Zomerdijk-Kerke- weg, waarvan er verschillende zijn, die ook gaarne wenschen aan te sluiten meer moeten betalen. De heer Winkel zou een opgave willen vragen aan het P.W.B. van het traject Ksrkeweg-Zomerdijk tot grens Spanbroek, daar dit wanneer alle perceelen hieraan gele gen zouden worden aangesloten vermoedelijk goedkooper zal zijn. Voorz. merkt nog op, dat aansluiting aan het onrendabel gedeelte t eerst dan zal geschieden wanneer 90% der perceelen van het aansluitplichtig gedeelte is aangesloten. Spr. gelooft echter wel, dat dit met 1 Juli (J. het geval zal zijn. Na nog verschillende besprekingen wordt besloten een onderzoek in te stellen volgens het voor gestelde van den heer Windel. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. Landbouwtelling r- Als tellers voor de dit Jaar te houden landbouw- en veetelllng zijn in deze gemeente aangewezen de heeren J. Homan en C. Behagen. Gegund Aan den heer de Greeuw, Mr. smid, alhier, is als laagste inschrijver, ge gund het maken van een eenvoudig hek om t perk voor het gemeentehuis. Schaken Dezer dagen hield de schaak club ..Anna Paulowna" een wedstrijd te Den Helder met de schaakclub .Morphy" aldaar, met den volgenden uitslag: E Komen -Dr. Feenstra Kuiper 0—1; G A PreijdeJ. Polling 01; A. KomenH Zegel S; Th. P van der WaalO. J. Poortman P. Bakker—H. de Vries 1—0; 4'. BakenN Nannings 01; D. Meta W. X Sternberg 1—0; O. Keijzer—C Rab S: C de GraafH. de Wtt 1—0; J. van EkerenJ. Verheus 10 waaruit blijkt dat „Anna Paulowna" dezen wedstrijd heeft ge wonnen met 5K—4%. Badhuis Naar wij vernemen rijn In de uren van’openstelling van het badhuis eeni ge wijzigingen aangebracht. Van Dinsdag 20 Mei as af is ter secre tarie kosteloos verkrijgbaar een lijst, ver meldende de tarieven en de uren, waarop het badhuis zal zijn geopend De opening van het bauhpis zal nader worden bekend ffpmAAkt. Op de Zondagen 25 Met en 1 Juni zal te Wervershoof, vanwege den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Nrd. Holland. een concours worden georganiseerd, ter gelegenheid va o' het 10-jarig bestaan van het Harmomegezelschap „8t Caecilla" aldaar. Aan dan Marschwedstrijd wordt door 13 en aan den Concertwedstrud door 20 corpsen deelgenomen. Zondag 25 Mei heeft om half 1 in het gemeentehuis te Wervershoof de ontvangst plaats van het Hoofdbestuur. Eere-comlté. voos sitters en directeuren der deelnemende vereen ighigrn. Gemeenteraad Dezer dagen vergader de de gemeenteraad. Alle leden waren aan wezig. Na opening door den voorzitter burgemeester Raat, worden de notulen voor gelezen en vastgesteld. Naar aanleiding der notulen memoreert de heer Schoenmaker het 7e leerjaar. Hij is er tegen dar de kinderen tweemaal het zevende leerjaar doorloopen en acht het beter dat het laatste jaar gebruikt wordt voor onderwijs in land- en tuinbouw. Voor de belangrijkheid zal dit precies worden onderzocht. Ook wijst de heer Schoenmaker op de onbillijkheid der belastingwet voor patroons die met eigen personeel werken. De voorzitter deelt mede dat er hieromtrent een kolossale verandering zal komen en tevens zal een en ander nog nader worden onderzocht. Dan volgen de ingekomen stukken. Een dankbetuiging ingekomen van den L. T. B. omdat de belastingverlaging van nuttige honden is ingewilligd. Gemeentelijke in komstenbelasting is vastgesteld op 2 Verzoek van den L. T. B. afd. Wervershoof om subsidie voor den in 1929/30 gehouden tuinbouwcursus. B. en W. stellen voor op dit verzoek goedgunstig te beschikken. Aan genomen wordt om 16.60 te geven. Verzoek van het Kruisverbond om een subsidie ad. 25 in de kosten van administratie en propa ganda. B. en W. stellen voor om, waar het doel van deze charitatieve en sociale Vereem- ging is bestrijding van drankmisbruik en dit doel van overheidswege te worden ge steund, een subsidie te verieenen welke B. en W. in verband met den kleinen omvang van de vereeniging, slechts 22 leden, op 15 adviseeren. Verzoek van het uitvoerend comité voor het op 25 Mei en 1 Juni a.s.'alhier te houden concours Van den R. K. Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen in N. Holland, om voor dit concours een prijs beschikbaar te stellen. B. en W. waren van meening een zilveren lauwerkrans te geven, maar het blijkt, dat de heeren een gouden medaille meer op prijs stellen. Dit goedgevonden. Van hetzelfde comité een verzoek om den juryleden een officieele ontvangst te mogen aanbieden ten gemeente- huize. Dit wordt goedgekeurd. Een adres is ingekomen van Th. Brinkman om op Zondag met ijsco te mogen venten. De winkelsluiting verbiedt het verkoopen op Zondag. Nu zal de nieuwe wet Zóó zijn, dat een ijscowagen vrij is, dóbh dit is thans nog niet van kracht, zoolang zij door de Eerste Kamer niet is aangenomen. In principe is de raad er niet op tegen dat ijsco wordt verkocht bij eventueele voetbalwedstrijden e.d. op Zondag. Er zal dan door den exploitant vergunning moeten worden aangevraagd tótdat de nieuwe wet in werking is getreden. B. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. Een kwestie in verband met de verbreeding van den Lagedijk. Er is sprake geweest om ook de brug bij Hoogland te verbreeden. Van deskundige tijde is geadviseerd dat dit best mogelijk is. De zaak is reeds bij het Koggebestuur aanhangig gemaakt, waar be sloten is begroeting jaar nod Ai, het verkeer principe bereid een gedeelte der kosten te dragen. In verband met het asphalteeren van den weg te Onderdijk zal gezorgd worden dat een passage wordt gehouden voor auto’s. Dit heeft tot nog toe niet plaats gehad, maar de voorzitter heeft er met den opzichter over gesproken. De financieele verhouding. Door gedeputeerde staten is het uittreksel vastgesteld. Vermogensbelasting f 835,44, in komstenbelasting f 33539,06, voor politie, lager onderwijs en armenzorg 3627.28. B. en W. stellen voor het voor kennisgeving aan te nemen. Voorstel van B. en W. om van den heer Jb. Mol voor de som van 400 aan te koopen een woonhuis aan den Lagendijk, plaatselijk gemerkt C. 86. Dit verdwijnen wordt een belangrijke verbetering en tevens zal een mooi bouwterrein ontstaan van 30 roeden. Rondvraag. De heer Steltenpool zegt dat even voor de brug bij Hoogland een heel Vennewaterspolder In de dezer dagen gehouden vergadering van bovengenoemden polder, is met algemeene 'stemmen tot bestuurslid herkozen de heer P. Mooi Wzn., te Limmen. Een inzegening Door den HoogEerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedrale Kapittel zullen Vrijdag 23 Mei a.s. des namiddags 5 uur de klok en het kruis op Kanel gezegend worden. R. K. Volksbond De levering brandstoffen voor de leden van den R Volksbond afd. Heiloo, is opgedragen den heer S. h^orsch alhier. Coop. Boerenleenbank Tot kassier van de Coöp. Boerenleenbank is benoemd de heer Jac. Sengers alhier. dat de tn het Maatschappij. Daar heeft nie- Herijk De herijk der maten en gewich ten in deze gemeente, zal plaate hebben als volgt: te Hoogwoud voor Hoogwoud, op Woensdag 28 Mel as. van 1012 en van 13 uur; voor Aardswoud op Vrijdag 30 Mei 1930, van J012 uur en voor Langerels en Weere op Vrijdag 30 Mei as. van 13 uur zoek in handen van B. en W. te stellen ter onderzoek. Na eenige bespreking wordt besloten dat, wanneer blijkt dat de afstand langer is dan 4 K.M., aan het verzoek* te voldoen. Van den Pensioenraad is ingekomen een verzoek om den pensioengrondslag van den eervol ontslagen onderwijzer bij het vervolg onderwijs, den heer J. P. H. La out met in gang van 1 Juli 192a op f 330 vast te stellen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. Van den Pensioenraad een schrijven om den pensioengrondslag van de concierge van het gemeentehuis, Mej. Cath. Bos, vast te stellen op de jaarwedde, vermeerderd met 15% van het bedrag der jaarwedde voor het emolument „vrij wonen”. B. en W. stellen voor dit stuk in handen van B. en W. te stellen om prae-advies. dtt werk te onderzoeken. Daar de F Wordt goedgevonden. J’* Een verzoek van den heer P. Burgmeijer te ’t Veld, om een vergoeding toe te kennen wanneer hij inplaats tot verbohw van ’t per ceel, bewoond door den heer P. J. Komen te Wadwaij, tot nieuwbouw overgaat, waardoor dit volgens adressant het verkeer zeer ten goede zal komen. B. en W. stellen voor hier niet op in te gaan. Besloten wordt geen vergoeding toe te staan en de kwestie nieuwbouw nog nader ter plaatse te bezien, alvorens vergunning hiervoor te verieenen. B. en W. stellen voor het onbewoonbaar verklaren van een drietal woningen gemerkt G no. 1, eigendom van den beer P. Pronk te Veendam (onbewoond) H. no. 1 x, bewoond door G. Wittebol en H. no. 13, voorheen be woond door C. Boogert, thans onbewoond. De laatste 2 perceelen zijn het eigendom van den heer S. Bakker alhier. B. en W. stellen voor, de thans nog be woonde woning, een ontruimingstermijn te laten van 6 maanden na heden. Aldus besloten. Onderh. verltooplng Het middelste der pasgebouwde Woonhuizen bij het Raadhuis, eigendom van den heer E. van Twuyver. is door dezen onderhands verkocht aan Inevr. de wed. Duits te Alkmaar. Uit het politierapport Procesverbaal werd ongemaakt tegen H K wegens huis- vredebruek. op den openbaren weg werden onbeheerd aangetroffen een dames- en hee- renrijwiel waarover inlichtingen ztjn te bekomen aan het bureau van politie; aan gifte werd gedaan dat een meisje op straat was geschrokken van het afsteken van bom, dat zij op de straat bleef liggen. De secretaris zegt, dat in 1928 de winst beduidend hooger was dan in het afgeloopen Jaar. Over dit onderwerp wordt druk gediscus sieerd De secretaris merkt op, dat de tarieven steeds veel te laag zijn g. houden op aan dringen van de boeren zelf, anders waren ze reeds lang afgeschreven De uitkomst is echter niet zoo slecht. Op advertenties voor verhuring ran het magazijn is niets Ingeko men. De verschillende posten worden besproken. Het zaalloon wordt te hoog geacht, ook het werk met de greppelploeg. De secretaris zegt dat het niet voorgeschre ven is dat er iemand bij moet zijn wanneer de gseppelploeg gebruikt worat. Ook bij de saalmachine is het geen verplichting. Het loon wordt echter te hoog gerekend Drukke bespreking over dit onderwerp. Het voorstel van den heer Schuijtemaker wordt vervolgens in bespreking gebracht. De secretaris zegt dat de werktuigen in zeer gcEden staat zijn. BjJ verkoop hebben ze geen waarde. De heer Schuijtemaker zou willen voor stellen. dat de leden f 1.of meer jaarlijks meer contributie betalen, teneinde daardoor het verlies te «ftkken. De heer v. ’t Veer zou tegen contributie- verhooging zijn, wel stelt «pr. voor dat de leden een renteloos voorschot geven. Ook dit vindt nogal bestrijding. De heer Schuijtemaker stelt daarop voor te verzoeken aan de geldschieters, de rente kwUt te schelden. De voorzitter stelt voor dit onderwerp in de volgende vergadering te behandelen. Algemeen wordt gevreesd, dat bU contri- buUeverhooglng meerdere leden zullen be danken. De heer P. Bakker stelt voor om. nu de zaaiër niet verplicht is. dat de leden f 1. per bunder meer betalen. Pok dit voorstel vindt bestrijding. Besloten wotdt dat het bestuur de zaak zoo goedkoop mogelijk zal exploltesren. Wat het niet betalen van rente van de aandeelen betreft, zal dit voorstel op de vol gende agenda geplaatst worden Hier na komt aan de orde ultloting aar\- deelen obligatie-leenlng. Uitgeloot worden de nos 83 en 85. De voorzitter zegt dat de vereeniging van oud-leerlingen, welke een onderafdeeling der afdeeltng was. is opgeheven. Deze had f50 in kas. welk bedrag Is gestort in de kas der afdeeltng. Aan verschillende leden wordt thans de verschenen rente betaald. De rondvraag levert niets bijzonders op. Alvorens te sluiten, spreekt de voorzitter eenige zeer hartelijke worden tot den schel denden penningmeester, den heer A. Mlchle- len en spreekt de beste wenschen voor hem uit. Hierna sluiting. Vrijdjg en Zaterdag jl. t6 en 17 Mei. hield de Nederlandsche Boschbouwvereeniging haar voorjaarsvergadering en excursie. De vergadering werd in aansluiting aan de excursie van den volgenden dag naar de Ber- gensche en Schoorlsche duinen, gehouden te Bergen in het hotel* Kreb. Na de afdoening van enkele huishoude lijke aangelegenheden hield prof. J. van Ba ren een inleiding over „Het duinlandschap tusschen Haarlem en Alkmaar.” In deze voordracht, met lichtbeelden op- gehelderd gaf spreker een overzicht van eigen onderzoek, dat terugreikt tot het jaar 19x0, sinds welken tijd het geheele Neder landsche duinlandschap in horizontalen zoo wel ab in vertikalen zin aan een studie werd onderworpen. Spreker was daarbij op bo- demkundige gronden tot de gevolgtrekking gekomen, dat onze meeste duinen geologisch gesproken jong zijn, terwijl daarnaast een oud duinlandschap voorkomt. Deze gevolg trekking werd door Jeswiet onafhankelijk daarvan op planten-geografische gronden eveneens vastgesteld. Na een korte beschouwing over de geolo gische beteekems dezer indeeling stond spre ker meer uitvoerig stil bij de bodem kundige zijde van het vraagstuk en ging hij dieper m op de wijze van ontstaan van de door hem allerverst beschreven schierzand-. zandoer- profielen uit onze duinen. Ten zeerste be treurde spreker, dat hij nog niet over een uit voerige scheikundige analyse van een vol ledig duin-bodemprofiel beschikte, aange zien hem de daartoe benoodigde middelen ontbreken. Vervolgens hield prof. dr. J. Jeswiet een, inleiding over „de duinplanten ab bodem- aanwijzers”, waarin besproken werd de flora van het duinlandschap en hare beteekems ah vertolker van bodemtoestanden en eigen schappen. Spreker vestigde de aandacht op twee ver schillende typen van flora, die in onze duinen optreden, n.l. een kalkschuwe flora, ge ken merkt door bepaalde begeleidende aanwij zende planten als Erica. Clluna, Sarotham- nus. e.a. naast een flora, bestaande uit ele menten, die ah „kal kaan wijzende” zijn op te vatten zooals Anthyllis vulneraria, Echium vulgaro, Erytigium maritimum e-a. Hij steun de daarbij op onderzoekingen van Van Eden, Vucyk, Massart, Warming, Bijhouder, Wee vers en van hemzelf. Verder wees spreker er op. hoe in verband met de samenstelling van het substraat, ook het bodemvocht in groepen was in te deelen naar den zoogenaanjden zuurgraad. Uit een en ander volgde, dat in groote trekken de kalkgehalten van den bodem overeenkomen met den zuurgraad, doch dat de bepaling van den laatsten ons misschien nauwkeuriger associatiegrenzen kan geven. Verder werd de ontwikkeling geschetst van dc flora op de etnbryonaire, bewegelijke zandduinen via de grauwe duinen tot de struiken associaties, waarop de boombe- groei/ng der duinen volgt als climax. Zulks m verband met den toestand van den bodem. Daarna kwam de flora der vlakken op den vóórgrond in verband met het niveau van het grondwater. Een en ander werd verduidelijkt door lan- taarnbeelden voor een deel afkomstig van den heer Van Steijn, beheerder der houtvesterij waaronder de Bergerduinen ressorteeren. In de 3e plaats sprak prof. A. te Wechel over „Staatssteun bij aankoop van bosch- complexen”. Spreker wijst op de toenemende belang stelling van de overheid voor het bosch sedert ongeveer 1900, die o-m. blijkt uit de steun- verieening bij aankoop van bosschen door vereenigingen, die zich behoud van natuur schoon ten doel stellen. Voor 1930 werd op staatsbegrooting hier voor f 50.000 uitgetrokken. Vijf jaren gele den verscheen deze post voor het eerst en be droeg toen f 9000. De stijging van deze uit gaven is spreker zeer sympathiek, maar hij is van oordeel dat aan dergelijke subsidies voorwaarden moeten worden verbonden, die zekerheid geven dat zij zoo goed mogelijk besteed worden. Het stellen van zulke voor waarden is b.v. Verzuimd bij de toekenning van 40 maal f 8000 subsidie aan de Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten voor het aankoopen van de Wolfs- en Munt- berg bij Groesbeck. Spreker vindt dit onbe grijpelijk en meent, dat de Ned. Boschbouw- vereeniging moet aandringen op wettelijke bepalingen, waardoor aan dergelijke subsi dies dc eisch van deskundig boschbeheer ver bonden wordt. Hij gaat dan na op welke wijze dit deskun dig beheer praktisch verkregen kan worden en wijst op de bezwaren die aan direct staats toezicht verbonden kunnen zijn. Het meest sympathiek schijnt hem de eenvoudige eisch, dat een wetenschappelijk gevormd bosch-' bouwkundige met het beheer belast moet worden. Het voortbestaan dier bosschen schijnt hem dan volkomen gewaarborgd, de boschbezittende vereeniging wordt weinig aan banden gelegd, en de kosten zullen hoog stens enkele guldens per hectare bedragen, die juist dooreen deskundige beheerder zeker, zullen worden verkregen uit het bedrijf zelf zoodat een zoodanig beheer voor de vereeni ging feitelijk geen uitgaven met zich mede zal brengen. Spreker ziet hierin verder nog het voordeel, dat dan opnieuw een voorbeeld wordt gesteld aan de nog veel te vele bosch- bezitters die meenen, dat voor het boschbe- drijf. in tegenstelling met industneele- of landbouwbedrijven, deskundig beheer niet noodig zou zijn. De excursie van Zaterdag 17 Mei naar de duinbosschen van Bergen en Bergen aan Zee stond onder leiding van prof. Van Baren, prof. Jeswiet en den heer Van Steijn, hout vester van het Staatsboschbeheer voor dit ge bied. Broederschap voor O- L. Vr. ter Nood Morgen {Woensdag 21 Mei.) zal de JaarMJk- sche Bedevart van Heemskerk naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo plaa* hebben. ’s Morgens kwart over zes m de parochie kerk uitreiking der H. Communie, daarna (half zeven). H. Mis voor de overleden leden der Broederschap Vertrek der autobussen van Heemskerk vanaf t Plein by J. Dam om kwart vóór ne gen en vanaf Noord dorp om 9 uur. Ongeveey half tien plechtige voor de poli schillende godsdienstoefeningen, 'vermeld het programma, zullen worden gehouden 's Namiddags 4 uur vertrekken, weder autobussen van HeHoo naar Heemskerk. Heemskerksrhe Koninginnedag- en Hard draverij Vereeniging WIJ herinneren er aan dat een algemeene vergadering van genoemde vereeniging zal plaats hebben op Donderdag 22 Mei as., des avonds te 8 uur in café L. Henneman. De agenda vermeld oa.: Jaarverslag. Be stuursverkiezing. Benoeming verificateurs In beroep btj Gedeputeerde Staten In de laatste raadsvergadering werd afwijzend beschikt op verzoeken van efikele ouders die een tegemoetkoming hadden gevraagd in de koeten van vervoer hunner kinderen naar de Openbare School te Beverwijk. Dit verzoek was gegrond op art 13 der L. O.-wet. krachtens welk artkel de Raad ver plicht is een tegemoetkon^lng te geven aan ouders van kinderen die een school bezoeken welke meer dan 4 K M. van de woonplaats verwyderd is. De gemeenteraad heeft het verzoek afge wezen omdat de openbare lagere school te Castricum gelegen is binnen 4 K.M der woonplaats, en derhalve werden de kinde ren naar die school verwezen. Naar wordt remeld nemen de ouders de zer kinderen met het raadsbesluit geen ge noegen en zullen in beroep gaan by Gede puteerde Staten. De o. 1. schooi te Castricum is namelijk voor de Heemskerksche kinderen niet toe- gankeiyk. althans niet in den tip der wet, aangezien de gemeenteraad geen regeling, omtrent de toelating met Castricum heeft gesloten. had. noodigd. Dit had daaraan hoor gegeven. De voorzitter der afd. de heer J. de Waard heette B. en W alsmede de vele inzenders en belangstellenden harteiyk wel kom. HU memoreerde, dat in de Januari vergadering plannen voor het houden van deze tentoonstelling waren geopperd. Met eenigen schroom had de commissie de op dracht aanvaard: het was Iets nieuws voor de Egmonden. Daarom werd tot "n soort „onder-onsje” besloten. Met deze expositie wilde men toonen, dat men toch ook wel iets kon tot stand brengen, evenzeer als zoovele zusterafdeelingen, en bovendien wilde men meer liefde voor de bloemen, meer bekend heid aan de vele variëteiten geven. Vooral voor de Jongeren viel er nog veel te leeren. ZU. die met het vak te maken hadden, moes ten daarvoor meer gaan voelen en zich ont wikkelen. Waar als hier zoovele soorten naast elkander stonden kon iets geleerd worden. Uitbreiding van de bloementeelt met kennis van het vak zou in t belang van velen zijn. Spreker bracht zyn dank aan de vele inzen ders. Hy had niet durven hopen, dat bereikt had kunnen worden, wat hier te zien geboden werd. HU bracht eveneens dank aan hen. die zich zoo ingespannen hadden om dit geheel te verkrygen. Hierna krUgt de Edelachtbare heer Bos het woord. Als hoofd van de gemeente stelt hU naturiyk belang in hetgeen er door de in gezetenen wordt tot stand gebracht Door dit streven wordt het bloemenvak meer bekend gemaakt, wy, Noord-HoUanders. zyn over 't algemeen nogal koud, maar hier is met warmte gewerkt en deze warmte moet vooral onder de Jongeren een gunstigen invloed heb ben. Ook deze spreker wees op bet ontwik kelende der expositie Hy juichte deze eerste poging zeer toe en hoopte dat een volgende tentoonstelling in een ruimers zaal kon ge houden worden en daardoor reeds schitte render zou zUn. De algemeene indruk van deze eerste ten toonstelling was zeer gunstig. Van de gelegen heid was gemaakt wat er van te maken was en voor de Inzendingen is niets dan lof. Er waren zeer veel soorten, waaronder meer zeldzame en allen even prachtig: een lust Na afloop van de wedstrijden ep 1 Juni heeft een groot vuurwerk plaats. Voor nadere bijzonderheden verwysen wjj naar het reeds verschenen officieele pro gramma. Zweminrichting „Witte Kruis" BU gunstig weer zal deze week het zwemseizoen bU de zweminrichting „Het Witte Kruis" geopend worden. Bloemententoonstelling Zondag werd door de afd. de Egmonden van Bloembol lencultuur een tentoonstelling gehouden v®n afgesneden Darwin- en late tulpen. Tot de opening, welke ’s middags om 2 uur plaats was ook het gemeentebestuur uitge- welwillend ge- De secretaris zegt, dat dit een zeer be- langrijke vergadering is. aa in verband met de crisis in het landbouwbedrijf, ook het pacht-contract zal worden behandeld De vergadering in Den Haag zal worden afge wacht. Aan de orde komt de verkiezing van af gevaardigden Op voorstel van het bestuur worden de heeren P. C. Schuijtemaker en C. Zeeman benoemd en tot afgevaardigden, de heer H Bakker Hzn als plaatsvervanger. De heer Zeeman zou gaarne wenschen. dat de bUdrage welke betaald moet worden aan het hoofdbestuur gebracht wordt van f 5 op f 3 50; De heer Schuütemaker bestrijdt dit voor stel en zegt, dat het hobfdbestuur ook zUn vleugels noodig heeft. Het is zeer moeilijk een voorstel te verdedigen waarvan vooruit te zien is, dat toch geen succes heeft. De Voorzitter zegt, dat het noodig zal zijn de rekening en verantwoording af te wach ten. De heer Zeeman wUst op bet voordeeljg saldo. De secretaris leest verschillende uit de rekening voor. De heer van *t Veer wijst er op, marktberichten een week oud zijn orgaan der mand wat aan. Opgemerkt wordt, dat dit een punt voor de afgevaardigden is. Den afgevaardigden worden opgedragen op de algemeene vergadering hierover te tnter- pelleeren. Tot bestuurslid werd gekozen wegens ver trek van den heer A. Mlchielen, de heer P. v d. Molen Intusschen komt de heer Mlchielen. pen ningmeester. die nog niet ter vergadering was. in de vergadering. Hierna komt de rekening en verantwoor ding van den penningmeester. De zuivere Inkomsten bedroegen f 438.92W, de uitgaven f 421.47 H. bet batig saldo be draagt alzoo f 17.46. waarvan nog één gul den afgaat, welke nog betaald moet worden. De heer v. d. Molen vraagt, hoe bU zoo’n klein batig saldo nog aandeelen van de obli- gatieleening kunnen worden uitgeloot. De Voorritter aagt, dat «en buitengewone ontvangst dit jaar is ontvangen. De heeren. belast met bet nazien van de rekening, adviseeren tot goedkeuring Verder stelt deze commissie voor den in ventaris. de werktuigen, te verkoopen en het magazyn te verhuren, daar deze geen winst opleveren. Gemeenteraad De Raad dezer meente vergaderde Vrijdag 16 dezer avonds om 8 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Schipper Az. De voorzitter, burgemeester Commandeur opent de vergadering met 'het gebruikelijk gebed. De notulen worden gelezen, waarna de in gekomen stukken worden voorgelezen. In de vorige' vergadering werd een adres om verhooging van salaris van de school- werkster mej. A. BroekhuizenBlokker aan gehouden op voorstel van den heer Hoebe, teneinde een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om om onder het salaris tevens op te nemen de werkzaamheden van de groote schoonmaak. B. en W. hebben zich ten deze met de belanghebbende verstaan en was zij voor een wijziging harer instructie in dezen geest wel te vinden. B. en W. zijn echter van meening, dat bij een eventueel vastleggen van deze werk zaamheden in de vaste salarieering zij niet die vrijheid hebben bij het vorderen van bepaal de werkzaamheden als hun wenschelijk voor komt, waarom zij voorstellen den toestand te laten zooals hij is. en alleen voor de gewone werkzaamheden het salaris van f 140 op f 180 te brengen, en de groote schoonmaak apart te bezoldigen. De kosten hiervan bedragen de laatste twee jaren ruim f 43. Aldus besloten. Van Ged. Staten is ingekomen een schrij ven. waarbij zij mededeelen dat de Minister van Waterstaat voor het graven der voornaam ste kanalen die tot het Prov. kanalenplan be- hooren een subsidie vtn x/3 der kosten heeft toegezegd. Zulks overeenkomstig de verdee- ling die het Prov. Bestuur zich had voorge steld. Waar de Provincie en het Rijk met het ver ieenen van zoo belangrijke bijdragen zijn voorgegaan, verzoeken zij met den meesten aandrang dat ook door de gemeente Wognum de gevraagde bijdrage wordt verleend. B. en W. zijn ten opzichte van dit vraag stuk niet eenstemmig. De minderheid, de heer Klavet is van mee ning, dat de behoefte aan deze kanalen niet zoo groot kan zijn, dat het gsmodvéerd is, hiervoor in dezen tijd zulke belangrijke som men uit te geven. De meerderheid van B. en W. daarentegen is van meening, dat, met het graven van 'deze kanalen het geheele gewest voor het scheep vaartverkeer is opengelegd van de allergroot ste beteekenis kan zijn. Vooral met het oog op de droogmaking van den Wieringermeer- polder zullen naar haar meening deze kanalen van groot nut blijken te zijn. Nadat verschillende leden hun meening kenbaar gemaakt hebben, zegt de Voorzitter, dat, de beraadslagingen over dit punt na gaand, er weinig resultaat te verwachten is. Na nog eenige bespreking, stelt <|e Voor zitter voor, het voorstel van B. en w. terug te trekken en voor kennisgeving aan te nemen. ww Aldus besloten. Van het bestuur der afd. Wognum van den R. K. Bouwvakarbeidersbond Sint Jozef, is een adres om aansluiting bij het werkloosheidsbesluit 1917 ingekomen. B. en W. stellen voorkop het verzoek om aansluiting niet in te gaan. De Voorzitter acht het een aansporing voor de arbeiders om zich te organiseeren en doet het voorstel tot aansluiting, wat echter alleen door den heer Hoebe wordt ondersteund. Van den beer C. Schuit uit de Noorder- meer is een adres ingekomen om de vervoer- *kosten van zijn schoolgaand kind te ver goeden. De kosten zijn 10 cent per dag of f 30 per jaar. B. en W. stellen voor dit ver- Burgerlijke Stand Geboren Jacobus Petrus, v. J. Karei en E. A. J. Campman Harmen Sakes, z. v. G. Dijkstra en H. Welbedagt Theodorus, z. v. G. Baas en C. M. den Oudendammer Pieter, z. v. H. Hes en T. Ruig August Jan Adriaan Jacob, z. v. J. J. Stultieus en C. Molenaar Mietje, d. v. J- Last en E. Pasterkamp Johannes, Petrus, z. v. J. v. Veldhoven en J. C. Koppies Wilhelmus Leonardus, z. v. B. J. Kleverwal en J. Huberts Overleden Willempje Klooster, 83jaar, wed. H. Jonkman, Pieterseliesteeg a Johan nes Kenter, 59 jaar, weduwnaar van A. M. E. Kroes, Gelderschesteeg a Maartje Noor- deloos, 6a jaar, wedu we van A. P. Hart koorn, Gr. Noord 44 Adriana M. Hegeman, 78 j., echtgenoote van J. Meijer, Gr. Oost 113. Ondertrouwd Dirk Visser en Maartje den Harto? Bernard E. H. Starke, Amster dam en Sophie Auener. Onbestelbaar Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de af zenders onbekend zijn. Terugontvangen in de ie helft van de maand Mei Mei 1930 aan het kantoor te Hoorn Binnenland, brieven 1. Raad van Arbeid, Alkmaar a. Markens, 3. Noord-Holl. Dagblad, Alk- Purmerend; 5. Vijn, P., Hoogwoud. Binnenland, brief kaarten Mol J., Amsterdam Buitenland, briefkaarten 7. Faltieu Theodore, Phlcs delphla. Den H: maar 4. Purmerender Courant, kaarten Mol J., Amsterdam Buitenland,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6